De situatie in Duits Vaa ster-kwartier Ciefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Leiden en omstreken op komende jaarbeurs goed vertegenwoordigd Artikelen en producten op velerlei gebied te Utrecht geëxposeerd Dat Leiden met zijn omgeving op de Utrechtse jaarbeurs, die volgende week Dinsdag haar poorten zal openen, alleen al door allerlei snufjes goed is vertegen woordigd, publiceerden we reeds, maar bulten de al genoemde firma's z(jn er nog tal van deelnemers, die met de door hen vervaardigde producten aanwezig zullen zijn. DONDERDAG 24 MAART 1949 Zo exposeert de Technische Handels onderneming A.G.A. uit Wassenaar op het terrein aan de Croeselaan, gebouw D 4. naast beton- en platenscharen, ook verbandtrommels en remveertangen. De bezoeksters zullen aan de stands van „Andrélon" op de 5e verdieping (nr 5129 en 51311 haar hartjes kunnen ophalen! Deze Bodegraafse chemische in dustrie brengt hier cosmetische artikelen en parfums. „Certus" is de naam van de koudlijm- en kleefstoffenfabriek te Hillegom, die behalve met verschillende soorten lij nog met meubelbeslag, hang- en sluit werk en schuurmateriaal een plaats vindt op het terrein Croeselaan, gebouw D 34. Ook Van Dijks ladderbedrijf te Leiden neemt weer aan de beurs deel. De klim- materialen, trappen, hangladders schuifplanken staan opgesteld op het ter rein Croeselaan vak 4, nr 615. Met de hand varvaardigd sier- en huis. houdelijk aardewerk van de Voorschoten, se firma Groeneveldt prijkt op de 2e verdieping van het jaarbeursgebouw on der standnummer 2182. Natuurlijk is ook de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij vertegenwoordigd met an kers. kettingen en krukassen. De door Leidenaren gemaakte of bewerkte zware smeedstukken worden gevonden aan het terrein Croeselaan, gebouw Q 2. Met electrische verwarmingsapparaten, mengers, groentesnijmachines, hotelfor nuizen en gasgeysers opent op de le ver dieping van het jaarbeursgebouw Vre- denburg onder nummer 1102 en 1104 de Leidse Intern. Handel Mij „Imenexco" haar stands. D- Jong's Machinefabriek aan de Hoge Rijndijk te Hazerswoude heeft op het terrein Croeselaan, vak X. nr 1003 beton en kalkmolens, bouwheren, aannemers gereedschappen, kattekoppen enz. opge steld. Voorschoten neemt op deze jaarbeurs een ruime plaats in, want ook de brand kasten en slotenfabriek ..Kosmos" expo seert, en wel brandkasten, brandvrije deuren, kantoormeubelen en stalen meu belen. De „Kosmos"-fabricaten zijn te zien gebouw Vredenburg, 4e verdieping nr 4194. 4196. De N.V. Leidsche Wolspinnerij, die be halve in de Sleutelstad ook haar fabrie ken in Veenendaal heeft, is in de Bea- trixhal 1 met „Nevada"-handbreigarens, tapijt- en industriegarens. Evenals vorige jaren is ook Meerpoel's Naaimachines Import te Leiden weer naar Utrecht getogen. In gebouw Vreden burg, le verd., nr 1004, worden naaima chines voor huishoudelijk, kleermakers- ei: schoenmakersgebruik, zeil- en zadel machines enz. bijeengebracht. De Zoeterwoudse Houtwarenfabriek „De Oude Rijn" exposeert in hetzelfde gebouw, 2e verd. in stand 2044, houten huishoudelijke artikelen, tuinmeubelen, stoelen en tafels. Bouwaardewerk. stenen, tegels, molen- - ieipannen enz. van de Steen- en Klei- warenfabriek „Ouderzorg-De Ridder Co" te Leiderdorp kan men vinden in gebouw J 1 aan het terrein Croeselaan. Schoondergang's Conservenfabriek te Leiden brengt haar producten naar het gebouw Vredenburg, 3e verdieping, stand- nummer 3153. A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij. N.V. komt met boeken en periodieken in het zelfde gebouw onder standnummer 5190 op de 5e verdieping. Naast conserven exposeert C. V. Tiele- man en Dros de Leidse jams, limonades en tafelzuren in gebouw Vredenburg, 3e verd. nr 3035. De derde Voorschotense industrie op deze beurs is de Lederfabriek „Voorscho ten". In gebouw Vredenburg, beg. grond, stand 64, zijn de artikelen: tassen, kof fers, étuis enz. N.V. Wernink's Betonmaatschappy te Leiden is op de beurs met, hoe kan het anders, betonartikelen. Maar daarnaast verzorgt zij de uitvoering van bouwwer ken en gewapende betonconstructies. Ook natuursteenwerken worden door Wer- nink uitgevoerd. Dit alles wordt duide lijk bij een bezoek aan het terrein Croese laan gebouw J 2. 4. De Leidse Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co N.V. zijn in afd. P xan de Bea- trixhal van het jaarbeursgebouw met wol len dekens en handbreigarens, terwijl als elfde Leidse firma de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v/h Zaalberg en Zn de afdeling L van dezelfde hal Vanmorgen omstreeks acht uur kwam een vrachtwagen van de brandstoffen- handelaar J. H. Baak te Lelden op de Breestraat ter hoogte van de Papengracht In botsing met een melkauto van de firma A. Schipper Zoon, eveneens te Lel den. De chauffeur van de eerste wagen, die kwam uit de richting Noordeinde, 'erd zodanig door het zonlicht verblind, dat een botsing onvermijdelijk was. materiële schade was aanzienlijk, zodat belde auto's moesten worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het tramverkeer ondervond stagnatie. Begrijpelijk, dat op dit uur de publieke belangstelling zeer groot was. (Foto N. van der Horst) heeft ingenomen. Wat haar producten zijn behoeft geen vermelding. Ook de N.V. Zilverfabriek „Voorscho ten" is weer op de Utrechtse jaarbeurs met een keur van zilveren voorwerpen: een gang naar de 2e verdieping stand 2042 van het gebouw Vredenburg is ten volle de moeite waard. Sport en Wedstrijden GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie KIESWET. De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis, dat op de gemeentesecretarie (afdeling bevolking c.a.) voor een ieder ter inzage is neerge legd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is, de beslissing van burgemeester en wethouders op een ver zoek om verbetering van de kiezerslijst Leiden, 24 Maart 1949- De burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Om het persoonlijk kam pioenschap van de L.S.B. Rotteveel door Demmendal en waar schijnlijk ook door Idema ingehaald De strijd om het persoonlijk kampioen schap van de L.S.B. is weer geheel open. Gisteravond verloor Rotteveel van Van Galen (die Idema reeds klopte en tegen Demmendal de winst liet glippen) en won Demmendal van Van Gelder. En daar de partij tussen Bey en Idema wel remise zal worden, is Rotteveel's fraaie voorsprong geheel teloor gegaan, ja zijn kans op de titel twijfelachtig gew den. Hij moet immers in de laatste ronde tegen Demmendal spelen, terwijl Idema dan uitkomt tegen Leenheer. Idema heeft de beste papieren, hoewel Leenheer, die de laatste weken aardig op dreef ls, nog wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. In de tweede klasse vergaloppeerde Optendrees zich. Hij kreeg in de opening Poot een loper cadeau en nam toen de zaken te licht op. Daardoor verspeel de hij zijn Dame tegen toren en paard hij zal de partij wel niet meer kunnen houden. Ook hier moet de laatste ronde de beslissing brengen. Slegtenhorst, de leider in de derde klasse, kroop tegen Vavier door het oog de naald. Hij behaalde nog re heeft slechts P, J, Galpjaard als stig concurrent. De uitslagen waren: le klasse (6e ronde): W. G. Demmen dalD. v. Gelder 10; A. J. Rotteveel E. H. van Galen 01; Jerry BeyA. A. Idema xx; A. LeenheerA. Barkema 10. 2e klasse (4e ronde): P J. Preenen M. Volders A. GeyerJ. Zwaan Vt; A. P. PootM. Optendrees xx. 3e klasse (4e ronde): I. VavierH. blegtenhorst y>; A. de RooP. J. Galjaard 01 (de Roo n.o.); F. van der Kaay-P. J. Galjaard 01. WATERPOLO. L.Z.C. I—D.Z.V. I 3—0. LZC I won gisteravond in de „Over dekte" met 3—0 van DZV I. C. Stomps maakte de doelpunten voor de Leide- Hervormde jeugd van wijk 4 voor 't voetlicht Geslaagde avond in gebouw Prediker Wijk 4 der Ned, Herv. Gemeente orga niseerde in „Prediker" een bijeenkomst, aan alle jeugdverenigingen luister hebben bijgezet. De Hervormde jeugd van de Stille Rijn heeft getoond, dat zij leeft werkt. Als dit niet het geval was ge est, zou zij ook niet de oproep hebben durven lanceren: Versterkt onze geletfe- wij staan klaar om jonge mensen te ontvangen. Wij hopen, dat het frisse jeugdleven van wijk 4 geen dovemansoor zal vinden. M. Ottevanger, wijkpredikant, hield, nadat de verzen 1 en 3 van Psalm varen gezongen, een korte overden king over: „Om het Koninkrijk." Er is de grond van de zaak maar één Ko ninkrijk: dat van de Here God. De mens heeft in het Paradijs God naar de kroon gestoken. Zo is hij slaaf van de zonde geworden. De mens had tot taak om het Koninkrijk groot te maken, maar hij heeft aan die roeping geen gehoor gege- God heeft ons echter niet verstoten. Jezus Christus is Koning en genade- Vorst. Hij heeft de schuld gedelgd. En Hij heeft ons in de weg van lijden en sterven heerlijkheid gebracht. Waar Hij wordt, aangebeden, is het Koninkrijk van God aanwezig. Ds Ottevanger wees de ouders op hun plicht om de kinderen te bren- GESLAAGDEN TÜINBOUWCURSUS. Aan de volgende leerlingen van de tuinbouwcursus van de Kon. Ned. Mij voor tuinbouw en plantkunde is het diploma uitgereikt: L. J. v. d. Post te Zoeterwoude, W. P. Ravensbergen te Kat wijk aan den Rijn, P. J. Disseldorp te Hoogmade, J. Veloo te Voorschoten, A. Wetselaar te Leiden, L. J. de Boer te Leiden, W. H. v. d. Doe te Voorschoten, A. L. Verhaar te Oegstgeest, N. C. v. d. Voort te Leiden, J. Ph. Vliegenthart te Leiden. H. Schipper te Leiden, J. van Egmond te Voorschoten en H. J. van Haarlem te Leiden. De eerste drie kre gen de aantekening „zeer veel vrucht", de volgende vier de aantekening „veel vrucht" en de laatste zes ontvingen het diploma „met vrucht". De geschiedenis van onze windmolens De heer A. Bicker Caarten voor „Oud-Leiden" gebouwd wordende bovenkruiers, paltrok- en tjaskermolens en combinaties van deze, alsmede in de laatste tijd inge voerde moderniseringen. Tot slot toonde spr aan. hoe de molen onmisbaar is in het Nederlandse land- Het was wel een expert bij uitstek, die gisteravond in de Lakenhal over de geschiedenis van onze windmolens sprak. De leden van „Oud-Leiden" waren dan ook in groten getele opgekomen om naar de heer A. Bicker Caarten te luisteren. De gevaren, die onze windmolens bedrei gen, gaan vooral de leden van oudheid- iievende en -kundige verenigingen ter harte; en die gevaren zijn nog steeds zeer vele. De heer Bicker Caarten wees erop, dat de molens, vooral sinds het einde van de 16e eeuw, niet alleen steeds ons land in de letterlijke zin boven water hebben gehouden, maar dat ook figuur lijk hebben gedaan door als papiermolens, houtzaagmolens, olie- en volmolens en, riet te vergeten, als korenmolens onze nationale huishouding mede in orde te houden. Zo sterk was de invloed van de industriemolen, dat op die plaatsen, waar hij talrijk is voorgekomen, thans nog be langrijke industriecentra zijn gevestigd. Het verdwijnen van de molen uit het stads- en landschapsbeeld is te wijten aan de 6oms hoge kosten, die met het onderhoud, subs, het herstel gemoeid zijn. Bovendien moet men in een bedrijf, dat met windkracht werkt, practisch dag en nacht klaar staan, iets wat met moderne arbeidsvoorwaarden moeilijk te rijmen is. Maar wie bedenkt, hoe de windmolen ons gedurende de laatste oorlog uit de nood heeft geholpen, zal de overheid wil len overtuigen van de voordelen, die deze oude getrouwe ook de moderne gemeen schap biedt: onafhankelijkheid van stroomlevering en deviezenbesparing! Zodat de gedachte aan economisch voor deel de reddingsboei zal zijn, waarop een Cultuur-historisch belang in veilige haven belandt. Aan de hand van een mooie serie licht beelden besprak de heer Bicker Caarten de zes grondtypen van windmolens: de geer oude standaard- en torenmolens, de nog veel voorkomende en zelfs nil nog gen onder de beademing van het Evan gelie. De J.V. „Calvijn" liet liet zich in de uitvoering van het programma vertegen woordigen door F. Knetsch en J. Kret. De eerste droeg enkele gediohten van Revius voor, terwijl vr. Kret een propa-i gandistisch woord sprak. Het Oranje nummer van de M.V. „Lydia" maakte in druk. Het symboliseerde de aanhanke lijkheid van ons volk jegens het Huis van Oranje. De entourage was welver zorgd. De kinderen van de Zondags school en de kinderkerk zongen op ge voelvolle wijze o.l.v. de heer Sleyser enkele liederen. Het tableau van de M.V. drukte de vraag van de meisjes naar nieuwe leden uit. Ook de samen spraken van de knapenvereniging „Wees Sterk" kregen veel waardering. Wijk 4 heeft een goede avond gehad. Ds Ottevanger bracht in een slotwoord de dank van alle aanwezigen aan de jon gens en meisjes over. Hoogheemraadschap Rijnland In de gisteren te Leiden gehouden verenigde vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland is voornamelijk gehandeld over de geldbeleggingen. Be sloten werd, de opbrengst der verkochte grootboekinsbhrijvingen in de eerste plaats aan te wenden voor de aflossing der nog lopende leningen (ca ƒ400.000) het overschot, na tijdelijke belegging, voor de financiering van nieuwe kapitaalswerken te benutten. Er wordt een kapitaalsfonds gevormd, teneinde de scheiding tussen de buitengewone en de gewone middelen bij voortduring te hand haven. Verder werd nog een formeel be sluit genomen over de jaarwedden var de dijkgraaf en de hoofdambtenaren var het hoogheemraadschap. Van schaap tot deken Zoals wij reeds meldden, werd giste ren in de Lakenhal een tentoonstelling geopend, die bedoeld is als eerste van een serie, waarmede men het ambacht in de school wil brengen. De titel „Van schaap tot deken" werd in onderwijs kringen nogal becritiseerd, omdat men strikt genomen van een schaap nu eenmagl geen dekens maakt. Toch zal deze titel de jeugd meer aanspreken dan bijv. „Van vacht tot deken" en het zal de hoofden van de Leidse scholen aan genaam zijn te vernemen, dat men ge durende ongeveer drie weken de kans heeft, deze instructieve tentoonstelling met de kinderen te bezoeken. LANGS DE ONGECORRIGEERDE GRENS (1) Sportief allerlei De Italiaanse tweede-klasser Leg on gisteravond te Utrecht met 5—1 (rust: 0—0) van de voetbalclub D.O S. De Engelse voetbal-league sloeg te Glas gow de Schotse League met 30. De Luxemburgse voetbalploeg bereikte in Bratislava een 22 gelijk spel tegen de Tsjechen. De Roemeen Paraschivescu vestigde met 1 uur 8 min. 28 sec. nieuw wereldrecord snelwandelen 15 km. Truman ondertekende de lutie van het Congres, die het I.O.C. uit nodigt, de Olymp. Spelen in 1956 te De troit te houden. De Amerikaanse Ten- nïsbond zal zich moeten bezig houden met het plan van Lloyd J. Douglas, die in September te New York de eerste open wereldkampioenschappen lawnten- nis wil houden ten bate van een internat, kindersteun-actie. Engeland wo Londen een judo-wedstrijd tegen Neder land en Frankrijk. De Italiaanse mo torrenners Masserini en Morini hebben ;erie records in de 125 cc-klasse op naam gebracht. I.v.m. de Grand Prix te Parijs op 2 en 3 Juli worden de nationale wielren-baankampioenschap- pen vermoedelijk eerst 7 Juli gehouden. Wielrenners, die in Duitsland willen uitkomen, moeten een speciale vergun ning van dé A.W.U. bezitten. BondsploegOostelijk elftal 2-3 Een Ned. Bondselftal, dat weinig be vrediging schonk, verloor gisteravond te Haarlem met 2—3 van het Oostelijk voet balteam. Het Oosten trok profijt van de oefening, doch van de Bondsploeg ging weinig initiatief uit. Door de geringe te genstand van Mertense, (Willem II), die v. Bun verving als linksachter, kreeg de rechtsbuiten Bloemendaal (Go Ahead), die goed op dreef was, vrij spel. Daarbij kwam, dat in het Oostelijke team v. d. Meer (Wageningen) goed op schot was en 3 maal scoorde. Everse (Neptunus), in het bondselftal. herstelde zich in de twee de helft. Schaap ('t Gooi) en v. d. Tuyn (Hermes) waren technisch voldoende, doch schoten niet best. Voor de rust scoorden v. d, Meer (Oost) en v. Roessel (Bond), na de thee v. d. Meer (31) en Schaap (32). DE INTERNATIONALE VOETBAL SPELREGELS De scheidsrechterscommissie van de F.I.F.A. -besliste te Parijs, dat scheids rechters spelers, die buiten de lijnen slaags raken terwijl de bal in het veld is, naar de kleedkamer mogen sturen. Een opgooi moet verricht worden op de plaats, waar de bal tot rust kwam. Van strafbare obstructie is alleen sprake, neer iemand wordt aangevallen, die de bal speelt of gaat spelen. Voor alle inter nat. wedstrijden zijn minimaal 7 spelers vereist. Een Schots voorstel, het straf schopgebied de vorm van een halve cir kel te geven en de buitenspelregel te wijzigen, wordt besproken in de Intern. Board. -■ LEIDSE KINDEREN VOOR DE RADIO Morgenavond, half 8, zal de N.C.R.V. over Hilversum I een gedeelte van de wekelijkse radio-uitzending van de open bare lagere scholen aan de Zuidsingel verzorgen. Grote vrees voor werkloosheid Henk Braun is een van de vele caféhouders in Vaals. Z\jn café op de hóek van di .Maastrichterlaan de hoofdweg van Maastricht naar Aken en de Grensstraat werd zelden door toeristen bezocht. Het lag wel op Hollands gebied, doch voorbU de slagboom en nlot-ingewyden denken meestal, dat de slagboom de grens aan geeft. Henk Braun is toen op het lumineuze Idee gekomen, een groot uithangbord aan z(jn café te bevestigen en daarop staat dat het café door iedere Hollander mag worden bezocht! Nog nooit heeft hy zoveel toeristen in z(jn zaak gehad. Want vanuit de ramen aan de Grensstraat heeft men een prachtig gezicht op Duitsland. De resten van de eens zo vermaarde Slegfriedlinie z(jn duidelijk Het is trouwens een vreemd geval met deze Grensstraat, die van de Maastrichter laan Noordwaarts loopt. Het trottoir Hollands territorium, maar het wegdek is Duits gebied. Aan de Duitse zijde staan geen huizen, hetgeen wel het uitzicht op Aken bevordert, maar niet de condi tie va'n de weg, die voor de Duitsers van weinig belang is, zodat .verbeteringen aan het wegdek taboe zijn. En de Hollan ders verbeteren nu eenmaal geen Duitse wegen, zeer tot ongerief van de bewo ners im de vele Hollandse huizen aan de Grensstraat. Echter niet om Henk Braun of de an dere Grensstraat-bewoners een plezier te doen heeft de burgemeester van Vaals voorgesteld de grens hier te corrigeren. Vanaf de Dollard doet de grens haar best zo grillig mogelijk te zijn, maar zij heeft tenslotte de onhebbelijkheid het dorp Vaals in een Nederlands en een Duits gedeelte te splitsen. Vóór 1940 gaf dat weinig moeilijkheden. Iedereen uit Vaals of uit het tot Aken behorende Vaalserkwartier liep met een grenskaart in zijn zak en men merkte nauwelijks, dat de denkbeeldige lyn dwars door het dorp liep. De Roomsen uit het Vaalser kwartier gingen in Vaals naar de kerk. Zo deden ook de Protestanten, die in de Ned. Herv. kerk de godsdienstoefeningen bijwoonden. Toen de grens in 1940 ge sloten werd, was de Ned, Herv. kerk te Vaals op slag armlastig! Huwelijken tus sen bewoners van Vaals en het Vaalser kwartier waren aan de orde van de dag. Kon het jonge paar op Hollands gebied woning krijgen, welnu, dan woonde men in Holland. Men zou er echter een Duitse woning niet om versmaden. De bewoners van het Vaalserkwartier gin gen hun dagelijkse benodigdheden in Vaals halen, maar moesten de bewoners van Vaals grote inkopen doen, dan trok ken ze naar Aken. De stadstram van Aken bereikte pas haar eindpunt, wan neer zij door heel Vaals was gereden. Sinds anderhalve maand rijdt lijn 12 weer, doch nu blijft de tram angstvallig aan de Duitse zijde van de slagboom. Mening niet peilbaar In verband met de op komst zijnde grenscorrecties hebben wij van Vaals tot Sittard een tocht langs de grens ge maakt. We hebben hierbij met Neder landse en Duitse burgers gesproken en hebben een praatje met Nederlandse en Duitse kommiezen gemaakt. Eén ding is ons vast komen te staan: de mening de grenscorrecties is niet te peilen De bewoners aan weerszijden van de grens zijn ervan overtuigd, dat de grens correcties doorgang zullen vinden. Men weet evenwel niet hoe de nieuwe grens zal lopen. Bij de gemeentebesturen is op het ogenblik dat we dit schrijven niets officieel of officieus bekend. Men weet ook niet of de bewoners mogen blijven ja dan neen, al neemt men wel i, dat de Duitsers, die op 9 Mei 1940 de door Holland te annexeren gebie den woonden, hun huizen niet behoeven te verlaten. Behalve de wetenschap, dat zekere grenscorrecties doorgang zullen inden verschillende maatregelen wij- en hierop al weet men nog totaal niets. Wel wordt gefluisterd, dat de da tum, waarop een en ander zijn beslag zal krijgen, 23 April a.s. is. Motief tot oorlog? Burgemeester H. J. Rhoen van Vaals heeft in December 1946 een plan grenscorrecties voor de omgeving Vaals ingediend. Dit bestond hierin, dat van het Drielandenpunt, dat behouden blijft, de grens in rechte lijn zou lopen naar Kerkrade-Bleijerheide. „Dit stel is," zo zegt de burgemeester, „schijnbaar overgenomen en dan zoi alleen het Vaalserkwartier, maar ook de dorpjes Oirsbach en Horbach bij Neder land komen. Deze plaatsjes hebben beide een landbouwende bevolking en er nen vele Nederlandse afstammelingen. Van groot economisch belang is deze Duitse streek niet. Alleen het hout uit de bossen op de ten Noorden van Vaals ge legen Sneeuwberg zou welkom kunnen zijn. Ik ken de Duitsers. Daarvoor ben ik 38 jaar burgemeester aan de grens geweest en voor mij staat, het vast, dat wanneer Nederland tegen de wil v« toe overgaat Duits gebied te dit mede een aanleiding kan nieuwe oorlog. Men komt te laat met de grenscorrecties. In Juni 1946 wilden de Duitsers wel. Er was toen hon. ger. Doch na de geldstabilisatie werd de toestand over de grens veel beter de opbloei van Duitsland begonnen. In Aken b.v. wordt in iedere straat her steld. De grenscorrectie als annexatie is fout. Van meer belang is het. dat de Duitsers klein gehouden worden, kunnen om enige vierkante kilometers Duits gebied geen oorlog riskeren. Hoe Duitsers de douane en de bevolking over de grens correcties denken? Ik weet het niet; dat kunt u het beste aan hen zelf vragen". Dat hebben we dan ook gedaan. Bij de douane En zo stonden we laat op een regen achtige en winderige avond bij een douanepost halverwege een straat. Op het huis. waarvoor we stonden, was het bordje „Oude Akenerstraat" bevestigd; het huis daarnaast droeg het bordje „Alte Vaalserstrasze". Grenscorrecties zijn hier nodig, zei een oude kommies. Er wordt veel gesmokkeld en we kunnen het niet verhinderen. Zijn collega aan de Maas trichterlaan noemde cijfers; 120 proces- senverbaal per dag. d.w.z. 3 bekeuringen per dag per kommies. Vaals heeft n.l. 40 douanebeambten; de Duitsers hebben er daar maar 22. doch verleden week hebben 6 een mededeling gekregen, dat zij over geplaatst werden naar de grens van de- Russische zone. Een voorteken van de grenscorrecties, die de grens aanzienlijk korter zullen maken? Vóór de verwoesting van Aken telde het Vaalserkwartier 600 inwoners; thans is het aantal 1500. Men gelooft, dat de be woners, die na de verwoesting van Aken in het Vaalserkwartier zijn gekomen, weggezonden zullen worden als de cor recties doorgevoerd zijn. Velen wachten het bevel tot wegtrekken echter niet af en zo verhuizen thans verschillende ge zinnen al naar het Oosten. Zowel bij de oorspronkelijke bewoners van het nog Duitse Vaalserkwartier als bij de „im port" heerst echter grote vrees voor werkloosheid. Allen werken in Aken en is bang, dat na de grenscorrecties dit niet meer mogelijk zal zijn. Men hul digt het alleszins te billijken standpunt: liever Duitser met werk, dan Hollander zonder werk. Onze indruk is echter, dat het merendeel van de oorspronkelijke bewoners en vooral zij, die familiebetrek kingen in Vaals hebben, indien zij in Aken mogen blijven werken, zich er bij zullen neerleggen dat het Vaalserkwar tier Nederlands wordt. Echter niet met enthousiasme. En de smokkelaars voelen helemaal niets voor... „Kunst aan het volk", een lofwaardig streven Delft wil een jaarlijkse traditie van de Matt, Passion Delft, welke reeds 6000 leden telt, weet gelukkig de juiste weg te bewandelen en streeft er op elk terrein van de kunst naar het publiek die kunstwerken voor te zetten, die belangrijk genoemd kun nen worden in de culturele ontwikkeling van het volk. Sinds haar oprichting in 1918, heeft deze vereniging steeds ge tracht de grote scheppingen op toneel-, film- en muziekgebied, onder de aan dacht te brengen van hen, die door allerlei omstandigheden en niet in de laatste plaats financiële hiervan veelal verstoken bleven. Men wil van het histo? rische Delft een kunstcentrum maken en een van de pogingen daartoe is om van de uitvoering van Bach's „Matthaus Pas sion" in de Nieuwe Kerk te Delft een jaarlijkse traditie te maken. Ook dit jaar voor de derde maal zal dit grootse werk, dat in het leven van vele mensen belangrijke plaats inneemt en ge schreven ls door iemand in wiens leven het kruis van Christus de centrale plaats bekleedde, worden uitgevoerd door 300 medewerkenden, t.w. het Rott. Philh Orkest en -koor, Jo Vincent (sopraan) Annie Hermes (alt), Henk Noort (Evan gelist), Jan van Mantgem (tenor-aria's) Willem Ravelli (Christus-partij). Jos Burksen (bas-aria's) en Dirk Jansz Zwart (orgel), het geheel o.l.v. Eduarc: Flipse. Er zijn twee uitvoeringen op 30 en 31 Maart om 7.45 uur in de Nieuwe Kerk. Na afloop rijden er extra busser, door het Westland. (Van onze kunstredacteur) „Kunst aan het Volk" is een naam, die meerdere begrippen in zich draagt. Er bestaat een mogelijkheid om de kunst bij het volk te brengen en één om het volk bij de kunst te brengen. Deze twee mogelijkheden zi#n zeker niet identiek. Het is mogelijk aai) eèn dezer mogelijk heden de voorkeur te geven; in beide schuilen nl. waardevolle elementen, het gevaar van de wijze, waarop de brug tussen kunst en volk wordt geslagen. Als dit moet gaan via concessies aan de pu blieke smaak, dan past er slechts afkeurend woord, daar het doen essies eigenlijk spelen met vuur is gelijk aan de buiging, die de kun stenaar terwille van zijn succes, maakt het pubdiek in plaats van dit pu bliek geleidelijk aan mee te hemen naar de hoogtepunten in de kunstschepping, .ereniging „Kunst aan het volk" te Voor LEUKE FOTO's AAN HUIS an Wolfslag Jeugd van „Donar" gaf beste demonstratie Moed en volharding wordt de knapen bijgebracht De jeugd van de Leidse gymnastiek- athletiekvereniging „Donar" demon streerde gisteravond in de Stadsgehoor- deed dit op een simpele, doch frisse èn origihele manier. Er werden geen gymnastische kunststukjes gele verd. maar wel staaltjes van behendig heid en snelheid. „Het ligt in de aard der jongens", zo zei de technisch leider .Donar" de heer W. P. Leenen, de oefeningen begonnen, „om wedstrijd spelen." En hierin wilde hij de knapen tegemoet komen. De vereniging wil bijdragen aan de algemene vorming an de jeugd. Heel aardig sloot hierop de vrije oefe ning van de jongens A en B aan. Ze zon gen onder de bedrijven door: „Al doen iets verkeerd, kijk dan niet kwaad, want we doen ons best en wensen u veel pleizier." Nu, ze hebben hun belofte ge houden. Wat bekampten de ploegen el kaar en wat werden er yells aangeheven door de overwinnaars. Wat hebben ook de ouders en familieleden met de knapen meegeleefd. De heer Leenen brengt zijn leerlin gen. die 6 tot 16 jaar oud zijn, spelender wijs moed en volharding bij factoren, die zij bij het opgroeien zozeer nodig hebben. Kunststukjes zal hij ze ter gele- HOUDT STAND Door H. Hollander u Hij is, zonder het te willen, zonder er naar gestreefd te hebben, een man van invloed geworden in deze kleine gemeen schap. Hij voelt zijn verantwoordelijk heid zwaar. Huisbezoek doen valt niet mee. Je hebt niet spoedig contact met de mensen. Een woordje op zijn pas spre ken, het is zwaar werk. En de tijd komt, dat gedacht wordt aan een predi kant. Bijna elke Zondag is er een voor-' ganger, slechts éénmaal in een jaar heeft Klaas een preek gelezen. Dat is in orde. Echter, de gemeente is niet oompleet, zolang er niet een dominee is. Financieel komt het voor elkaar, al is het traotement niet zo hoog, la>ng niet, als dat vai dominee in de stad. Het is eigenlijk geen vergelijking, want de aanstaande predi kant van Westvoort woont in precies de zelfde stad, alls zijn collega's van Maas-' land. Maar ja, ze moeten uitkijken, voor al in het begin; je moet niet te veel hooi op je vork nemen. Er breekt een tijd van spanning aan: de beroeping van een dominee. Een hoor commissie gaat zo nu en dan uit. Een maal is Klaas met Partier uitverkoren. Ze trekkén naar een dorp ergens in het Zuiden van het land. Het valt niet mee. Zaterdags op reis te gaan tot des Maan dags. Maar Sjaan belooft, dait zij voof de zaak zorgen zal. Zelfs Dirkje zal mee helpen. Dat wordt al een'pienter meisje. Ja, als de jaren voorbijgaan, worden de kinderen groter. Ze heeft nu bijna de 'blust worden. lagere school eerst in de stad, daarna die vlakbij huis, de nie-uwe afgelopen het hoofd, mijnheer Staagman, heeft haar verder opgeleid, want Dirkje zal de H.B.S. gaan, terwijl Gertjan het gymnasium zal bezoeken, bij leven en welzijn. Met een gerust hart kan Klaas op reis gaan, om een dominee te gaan zoeken Partier en hij vinden dat dominee Nelis- sen, die in zijn gemeente wordt opgezocht en beluisterd, terwyl zij des avonds in de pastorie ontvangen worden, een ge schikte is voor Westvoort. Met warmte bevelen zij hem in de kerkeraad aan, zo dat hij op het tweetal komt en tenslotte beroepen wordt. Drie weken later meldt een draadbericht: „Ik kom". Westvoort heeft een predikant. Weer een stapje verder. Het is in de dagen dat dominee Nelis- sen komt, druk voor Klaas. Hij zit in de oommissie voor ontvangst, die moet zor gen onder andere voor de pastorie en voor de verdere verwelkoming. Maar dat is niet zijn voornaamste zorg. Het ge schiedt in die dagen dat de juffrouw, die de kleine huishouding van moeder Maaike verzorgt, met een bezorgd gelaat de winkel binnentreedt: het zal goed zijn, als Bakker en zijn vro.uw eens komen kijken; het gaat blijkbaar niet goed met de oude vrouw. Klaas vóórvoelt het: dat is het begin van het einde. Jaren heeft moeder Maaike Gertjan Bakker overleefd, maar de laat ste maanden takelt zij af; heel langzaam, schijnt het, zal de levenslamp uitge- Op de Zondag, dat dominee Nelissen bevestigd wordt, terwijl hij des avonds intrede doet, is Sjaan niet in de kerk. Zij houdt de wacht bij het bed van moeder Maaike. Maar wel ontmoet zij die dag de eerste dominee van Westvoort, want in de middag bezoekt hij de zieke, spreekt en bidt met haar, zijn eerste zieke in de nieuwe gemeente. Klaas woont de intrede bij, maar verdwijnt dan spoedig, om en kele uren later bij de doodsponde van zyn moeder te staan. Ze hebben nachten gewaakt: Sjaan en hy; Adriana en Luppo Eversen. Het is nu niet meer nodig. Want moeder is by vader. En in die week leidt de nieuwe predikant zijn eerste begrafe nis in Wesbvoort. De volgende dag be vestigt hij een huwelijk, Zo is het leven. Nu de kerk eenmaal is geïnstalleerd, de predikant zijn werk heeft aanvaard, nu gaat het kerkelijk le»ven regelmatig Jopen. Op voorstel van dominee Nelissen komen er nog twee ouderlingen bij. Zo dat Klaas het wat minder druk krijgt met deze dingen. Kerkeraadsvergadering is het hoogstens eenmaal in de drie weken. Hij kan zonder bezwaar voor zijn zaak ouderling zijn. Hij moet zich meer aan de zaak gaan geven. Die gaat er niet op vooruit. Er i» niet bepaald achteruitgang, maar groei is er niet. En die zou er toch moeten zijn, gezien de groei van Westvoort. Daar wordt nog steeds gebouwd; straat na straat, laan na laan, verrijst. De kerke lijke gemeente groeit ook De commissie, die heeft geijverd voor een eigen ge meente, heeft gelijk gekregen: nu er eer, kerk is met een predikant nu komen er steeds méér mensen, uit de stad en van elders. De voorspelling van de Maaslan- der-dominée komt falikant uit: na een jaar kerk is het aantal zielen reeds met honderd gestegen! Kijk. van die groei der burgerlijke en kerkelijke gemeente bemerkt Klaas zo goed als niets. Er moet wat haperen. Hy peinst er over, hij bespreekt het ver schijnsel met Sjaan, maar ze komen er niet uit. Er zyn tal van gemeenteleden, die in de stad kopen of bij andere win keliers in Westvoort. Hij moet zelfs tot zijn smart ervaren, dat mevrouw Nelissen lang niet alles bij hem koopt, maar het dienstmeisje naar Maasland zendt, naar de grote winkels, die reclamedagen heb ben en het bonsysteem en de cadeaux „Ik moet een zet doen", zegt hij en Sjaan is het met hem eens. Het kost geld, maar de cost moet voor de baet uitgaan. En dus laat hij circulaires drukken, waarin hij reclamedagen aankondigt. Als de concurrenten het doen, moet je wel volgen. De middenstand klaagt over het grootbedrijf, terecht vanzelf. Maar met klagen alleen kom je er niet. Je moet zelf ook aanpakken. (Wotfdt vervolgd) genertijd, als de knapen daar rijp voor zijn, wel bijbrengen. En dat hij dit kan. bleek wél uit het nummer hoogbrug van de heren, een toegift op deze jeugd- avond. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter van „Donar", de heer J. Herweier, in het bijzonder de genodig den. w.o. de heer A. Metz. De vereniging heeft een goed jaar achter de rug. Het ledental sprong omhoog en zowel op ath- letiek als op gymnastisch gebied werden aardige successen geboekt. In 1950 zal .Donar" haar negende lustrum vierer heer Herweier prees de leiding va: heer Leenen en zijn assistente, die niets onbeproefd hadden gelaten om de jeugd ontspanning, gepaard gaande aan ernstige oefening, te bezorgen. Ook mej. Verver, de pianiste, deelde in de hulde. Maatschappelijk ziekenhuiswerk niet alleen voor de „armen" Zuster C. Woelders voor de huisvrouwen. In het Gulden Vlies sprak gistermid dag voor de Leidse afdeling van de Ned. vereniging van huisvrouwen de maat schappelijke werkster van het Diacones- senhuis, zuster C. Woelders. Haar uiteen zetting bleek in hoofdzaak een serit practische raadgevingen te zijn, hetgeen voor iemand, die zo intens in de prac- tijk staat, geen wonder mag heten. Van belang was vooral de tendenz van haar betoog: de maatschappelijke werkster is niet alleen voor de z.g. „armen"! Ook een meer welgesteld gezin kan men te kampen hebben met gebrek aan woon ruimte, met moeilijkheden derhalve in erband met de nazorg, alsook met ge brek aan huishoudelijke hulp. Het grote gezin kan niet in staat zijn iemand een sanatorium- of rusthuiskuur te laten ondergaan, terwyl de chronische zieke te allen tijde in aanmerking komt voor werktherapie. Zuster Woelders vertelde, hoe het werk voor ongeveer 30 jaren werd begonnen als speciale zorg voor de ongehuwde moeder en lichtte haar betoog toe met staaltjes uit de practijk van de wijkver pleging, waaraan zij zich jarenlang met zoveel liefde heeft gegeven. Een hartelijk applaus en een mooi bloemstukje vertolkten de dank van de jammer genoeg niet zeer talrijk op gekomen leden. MAANDAG BEGINT TE LONDEN DE TIENLANDENCONFERETIE. Maandag a s. zal, zoals reeds eerder ge meld is, te Londen een conferentie van ambassadeurs van tien landen beginnen om een volledig ontwerp op te stellen voor de voorgestelde Raad van Europa. Behalve de landen van het Verdrag van Brussel, zullen ook vertegenwoordigers Noorwegen, Zweden, Denemarken, Italië en Eirè deelneihen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Catharina E. dr v. P. Kop- pemol en J. C. Hovens; Hubertus J. zn v. J. J. Verstraaten en J. de Vink; Willem v. W. J. Bink en M. C. Boter: Cor nells an v. J. Kerpershoek en C. P. Kuift; Gijsbert zn v. J. Verdoes en M. Blokker. OVERLEDEN: J. S. Panmebakker, man, jr; W. van Loon wednr, 70 jr. GEHUWD: J. C. Schalkwijk, Wédinr, en T. de Pauw, wed; A. C. Baart, jm, en A. J. Miedema. jd; A. J. Blansjaar, jm, W. Azier. jd; N. J. de Boer, jm, en van As, jd; B. H. Eikelenboom, jm. J. v. d. Sluijs, gesch: H. B. Fontein, en A. Garbacz, jd; F. de Graaf. jm. M. v. d. Linden, jd; J. P. van Haas trecht, jm. en C. K. van Egmond, jd; J. J. Hoogeveen. jm, en J. M. van Soest, Jd; N. Kroesemeijer, jm, en C. Lange- veld. jd; B. Rhijnsburger, jm, en J. Koet, Jd; A. A. Schouwenaars, jm. en M. v. d Kaaij, jd; H. Smit, jm, en M. Boom, jd; P. v. d. Steen, jm, en L. J. Wisse, jd; F. Beaufort, jm, en M. de Ruiter, jd; J. H. W. Schilthuizen, jm. en W. M. Neu'.e- boom, jd: E. A. Mostert, gesch, en M. E. P. W. Cornelisse. jd; J. J. Cancrinus, jm, J. M. C. den Daas, jd. Tarwe-overeenkomst is tot stand gekomen Volgens Reuter is te Washington de internationale tarwe-overeenkomst tus- 5 export- en 37 importlanden tot stand gekomen. Argentinië en Rusland doen niet mee. Zij moet vóór 15 April zijn getekend en 1 Augustus in werking treden. Vier jaar lang zal jaarlijks 456 millioen schepel worden geleverd voor maximaal 1.80 dollar per schepel en mi nimaal 1.50 (met verlagingen van 0.10 per jaar). Prijsbasis is de Canadese dollar per 1 April a.s., goederenbasis is 1 sche pel gestorte no. 1. Manitoba Noordelijke tarwe te Fort William of Port Arthur. De landen zijn vrij om zaken te doèn buiten de overeenkomst en in hun bin nenlandse prijzen en agrarische politiek. Australië zal 80 millioèn schepel uit- Deren, Canada 203 millioen, Frankrijk 3 millioen, Amerika 168 imln en Uruguay millioen. Nederland zal 25,7 millioen schepel invoeren, waarvan 2,7 min voor Indonesië. TEGEN .WERELDVREDESCONFE RENTIE" WORDT GEDEMONSTREERD Anti-communistische groepen te New York hebben aangekondigd, dat zij een massale demonstratie zullen organiseren tegen de „Wereldvredesconferentie", 'die, zoals bekend is, morgen in het Waldorf- Astoria-hotel begint. In de betoging zal de leuze worden meegevoerd: „Commu nisten zijn hier te lande niet welkom. uw aanwezigheid niet- Ruk uit." Paus veroordeelt immoraliteit. een toespraak tot 300 geestelijken, n de Romeinse kerken de vasten- predikaties houden, heeft Paus Pius XII Vaticaanstad de immoraliteit in som mige films, revues en kranten krachtig veroordeeld. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2