Jlitmtne geihsctfe(tfmiranl t Gezag van Soekarno c.s. in Djocja moet weer worden hersteld! Kleine correcties aan Ned.- Duitse grens weldra een feit Wist II DONDERDAG 24 MAAgT 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7772 HOOFDREDACTEUR: Di fc. DIE MER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticii Is gfieblmn mijn bert ia tcgtieaspocf Communistische stokken-demonstratie in Denemarken Zie pag. 3 Canadese resolutie te Lake Success aanvaard Er komt eerst nog een conferentie alvorens de Ronde Tafel-conferentie begint De Veiligheidsraad heeft gisteren met acht stemmen voor en drie onthoudingen een Canadese resolutie aangenomen, die er op neerkomt dat er een voor-confe rentie zal worden gehouden, alvorens met de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag wordt begonnen. Deze voor-conferentie moet plaats hebben onder auspiciën van de V.N.-commissie (Unci) en zal moeten dienen om Nederland en de repu bliek tot overeenstemming te brengen inzake de staking herstel van het republikeins gezag te Djokja. Een en ander moet geschieden in overeenstemming met de resolutie van 28 Januari j.l. Dr J. H. van Royen noemde het Canadese voorstel „nuttig", doch was niet in staat duidelijk te zeggen hoe Den Haag er over denkt. Generaal MacNaughton (Canada! verklaarde by de indiening van zyn voor stel, dat dit reeds de instemming had var de opstellers der resolutie van 28 Ja- i j.l. Hierna verklaarde dr Van Roijen, zoals gezegd, dat hij nog niet op het Canadese voorstel wilde antwoorden. Het speet hem, dat in de laatste twee zittingen de Raad een aantal sprekers het uiterste heeft gedaan om de sfeer te bederven door het eindeloos herhalen van beschul digingen. Is het dan te verwonderen, dat het prestige van de Raad snel daalt? al dus dr Van Roijen, die de stand der be raadslagingen als volgt samenvatte: 1. Nederland heeft medegedeeld, de reso lutie van 28 Januari te zullen uitvoeren, voor zover dit in overeenstemming zijn verantwoordelijkheid. Nederland gaf derepublikeinse leiders bewegingsvrij heid met uitzondering van Djokja. 2. De republiek bleef in gebreke, de sta king van het vuren voor haar guerilla- troepen af te kondigen en de noodrege- ring op Sumatra heeft feitelijk de gehele resolutie verworpen. Op deze nalatigheid van de republiek heeft niemand woord van critiek geuit. 3. Nederland heeft een Ronde Tafel- ferentie voorgesteld. Hierover is weinig gesproken en dan alleen nog in critische 4. Canada stelde een voorconferentie voor, welk voorstel China ondersteunde en Nederland aanvaardde. 5. De republiek heeft aanvankelijk dit voorstel verworpen. 6. Daarna aanvaardde de republiek de voorconferentie op de de, dat deze binnen 14 dagen zou leiden tot herstel van de republiek te Djokja. Dr Van Roijen noemde Palars bewe ring, dat Nederland bezig zou zijn, Djok ja te verwoesten, volslagen nonsens. Hel scheen hem wel goed toe, dat de V.N.- Commissie deze beweringen zou onder zoeken, vooral nu die Commissie te Djok ja vertoefd heeft, juist op de dag, waarop Palar deze beschuldigingen had geuit. In antwoord op een door de vertegen woordiger van Voor-Indië gestelde vraag formuleerde dr Van Roijen Nederlands bedoelingen met de voorconferentie als Nederland en de republiek zullen onder auspiciën van de Unci bespreken of een mogelijkheid bestaat om het volgen de te bereiken: 1. staking van alle krijgsverrichtingen ook de guerilla, 2. tegemoetkoming aan de republikeinse bezwaren tegen de Ronde Tafel-conferen tie, zonder dat het herstel van de vrede er Kopstuk uit Washington naar Banka Ook belangrijke besprekingen te Batavia A.P. seint uit Batavia, dat het waar nemend hoofd van de afdeling Zuidoost- Azië van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, William Lacy, heden van Batavia naar Banka is ver trokken om niet-officieel met de republi keinse leiders te beraadslagen. Hij wordt vergezeld van Merle Cochran, het Ameri kaanse lid van de V.N.-Commissie die reeds twee dagen te Batavia vertoefde en besprekingen voerde met de Nederlan ders en republikeinen. Groningse coaster bij Denemarken op een mijn gelopen De circa 200 ton metende Groningse coaster „Albatros" (kapt.-eigenaar R. Rieskei is gisteravond bij Grena (Den.) op een mijn gelopen en gezonken. De uit vijf koppen bestaande bemanning is I gered, maar de kapitein en een lid van de bemanning werden beiden met een gebroken been aan land gebracht. Het 'schip vervoerde een lading zout. De werkzaamheden i.v.m. de verbreding van het Noordzeekanaal bij Velsen maken een belangrijke verlaging van het peil noodzakelijk. Vooral de ponten zul len daar last van hebben, geen drijvende, i 2 aanlegsteigers Prins en prinsesjes weer thuis Prins Bern-hard is gistermiddag met de IPrinsesjes Beatrix en Irene op het vlieg veld Soesterberg geland. De Prins be gaf zich onmiddellijk* per auto naar het paleis Soestdijk. AARDE VAN DE GREBBEBERG NAAR BELGIë. Ter gelegenheid van het 30-j. bestaan van het Belgische nat. verbond der inva liden en verminkte militairen (100.000 leden) in Juni as., zullen schepen en vliegtuigen uit N d e r 1 a n d. België, Frankrijk, Engeland en Luxemburg deel nemen aan een herdenking by Ostende. Dan zal ook een urn overboord worden gezet met aarde o.a. van de Grebbeberg. Een vijfjarig jongetje leunde dezer dagen in de '.rein AmersfoortA'dam met de rug tegen het portier, terwijl z'n vader in gesprek was. Vermoedelijk heeft hij met de kruk gespeeld, waar door het portier openvloog en het knaapje uit de trein viel. Hij kreeg een tchedelbasisf ractuur. de handhaving van rust en orde wa< over de resolutie van 28 Januari sprak in gevaar worden gebracht. Dr Van Roijen hoopte, dat de republikeinen op deze conferentie een zelfde verzoenende geest zouden tonen als de Nederlanders B. R. Sen (Voor-Indië) wenste, dat de Canadese resolutie het herstel van de republiek te Djokja zou doen voorafgaan aan de staking van het vuren. De voor conferentie zou twee stadia moeten door lopen. In de eerste plaats zou men het herstel van het republikeins gezag moe ten bespreken en als dit geschied was, de staking van het vuren. Pas daarna zou het tweede stadium komen, waarin de voorconferentie zou moeten handelen over het tijdstip en de voorwaarden der Ronde Tafel-conferentie ter bespreking van de overdracht der souvereiniteit in versneld tempo. Kolonel John Hood (Australië) zag generlei zin in de voorgestelde voor conferentie. Jakob Malik (S o w j e t-Un ie) ver zette zich tegen elk denkbeeld van een voorconferentie. De Veiligheidsraad moet onmiddellijke terugkeer van de republi keinse leiders naar Djokja eisen, zeide hij. De Amerikaanse en Chinese vertegen woordigers steunden het Canadese voor stel. de Egyptische was niet geheel vol- Frankryk, de Sowjet-Unie en Oekraïne onthielden zich van stemming. De tekst van de Canadese resolutie Eisen van Veiligheidsraad worden niet verzacht De tekst van de door de Veiligheids raad aangenomen Canadese resolutie welke gegoten is in de vorm van een telegram aan de V.N.-Commissie luidt als volgt: „Het is de bedoeling van de Veilig heidsraad, dat de Unci in óvereen- stemming met de resolutie van de Raad van 28 Januari en zonder te pre- judiceren op de rechten, aanspraken en standpunten van de partijen, be hulpzaam zal moeten zijn bij de tot standbrenging van overeenstemming tussen partijen inzake: 1) Uitvoering van de paragrafen een en twee van de resolutie in het by- zonder van de practische maatregelen hierin voorgeschreven. 2) Vaststelling van de voorwaarden en het tijdstip waarop de voorgestelde conferentie in Den Haag zal worden gehouden, zodat de onderhandelingen, waarover in de resolutie wordt gespro ken, zo spoedig mogelijk gehouden zullen worden. De Raad is voorts van gevoelen, dat wanneer een dergelijke overeenstemming is verkregen, een zodanige conferentie en deelneming hieraan door de Unci overeenkomstig de haar verleende bevoegdheden in overeenstemming zal zijn met de be doelingen en objecten van de resolutie van 28 Jan. j.l. (Paragraaf I en II van de resolutie van 28 Januari j.l. gelast het staken van het vuren en het herstel van het republikeins gezag in Djokja en om geving. Red.). „SOMBER GESTEMD" nze parlementsredacteur meldt, dat de ministerraad vandaag eerst het staar tje van de agenda van Maandag zou be handelen en daarna zijn standpunt hoopt bepalen inzake de nieuwe resolutie de Veiligheidsraad. In bevoegde kringen had men op die resolutie geen commentaar. Men was somber gestemd. Wetsontwerp ingediend om de nodige maatregelen te kunnen treffen By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om bepaalde kleine grens correcties in de Nederlands-Duitse grens te kunnen verwezenlijken. Dé toevoeging van deze gebieden aan Nederland zal binnen afzienbare tyd plaats hebben. Terwjjl de toelichting de betrokken grensstroken nog verzwygt, meldt een Reuter-bericht dat het gebied, waarop ons land rechten doet gelden, ligt ten Noorden van Aken en o.m. de streek rond Geilenklrchen omvat. Er liggen volgens dit bericht enkele kolenmynen In en de bevolking omvat ongeveer 7000 zielen. Het ingediende wetsontwerp beoogt de Kroon, althans voor een beperkte periode, bevoegd te verklaren om, de Raad van State gehoord, kracht van wet hebbende voorzieningen ten aanzien van de grens- treffen, welke echter een •lopig karakter hebben, daar de de finitieve regeling pas in het vredesver drag met Duitsland zal worden neerge legd. Volgens de memorie van toelichting zullen vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland. Frankrijk en de Bene- luxlanden zeer binnenkort te Parijs een protocol ondertekenen, waarbij zal wor den vastgelegd, dat tussen die mogend heden overeenstemming is bereikt ten enige correcties in de Wes telijke grens van Duitsland. Voor wat de Nederlands-Duitse grens betreft, zal die overeenstemming betrek king hebben op een aantal grenscorrec- overwegend technisch karakter. In het algemeen zullen de hierbedoelde correcties van zeer beperkte strekking omvang zijn. >m voor de hand liggende redenen van netaire en andere aard, aldus nog steeds de toelichting, kunnen op dit ogenblik geen nadere gegevens worden openbaar gemaakt nopens de gebieden, .'elke eventueel aan Nederland zullen 'orden toegevoegd, noch omtrent het ijdstip, waarop die toevoeging zal plaats vinden- Wel kan de verwachting worden uitgesproken, dat deze toevoeging binnen afzienbare tijd zal worden verwezenlijkst. De Regering beraadt zich inmiddels over de legislatieve en administratieve voor- ngen, welke in verband met de toe voeging der grensstroken getroffen moe ten worden. Overeenstemming bereikt Het genoemde Reuter-bericht uit ParUs ïeldt, dat de overeenstemming over de kleine grenscorrecties" tussen de des kundigen der drie Westelijke Geallieer denden en de Beneluxlanden gisteren in de Franse hoofdstad is bereikt. Na wekenlange besprekingen zou men et eens zyn geworden over overdracht »n 58 vierkante myien vroeger Duits gebied aan Nederland, België, Luxemburg i Frankryk. In het betrokken gebied onen 12.000 tot 16.000 inwoners. De aanbevelingen van de deskundigen zullen naar de regeringen der zes landen worden gezonden ter goedkeuring. In Parijs werd vernomen, dat de over eenstemming niet dan na voortdurende tot stand gekomen. De Britse en Amerikaanse deskundigen verzetten zich tegen elke grenswijziging op grond van het feit, dat dit de Duitse opinie zou ver bitteren, zonder dat daarbij Nederland, België en Luxemburg enig voordeel zou den hebben. De Franse afgevaardigde, die zich min der fel verzette tegen grenswijziging, ba- •de zijn houding op een verzet tegen elke annexatie, waarbij bevolking en steden betrokken waren. Volgens deze bron zouden alle Duitsers i de betrokken gebieden vrij zijn om het gebied te verlaten met al hun roe rende goederen. Het gebied, dat België wenst omvat in hoofdzaak de districten Rotgen en Muet- senich met een gezamenlijke bevolking van 4500 zielen. Het voornaamste doei van deze correctie is te voorkomen, dat de Belgische spoorlijnen zeven keer de Duitse grens passeren. De grotere aanspraken op Duitse ge bieden zullen later behandeld worden. Naar qnze parlementsredacteur ver neemt. hebben de ministers Stikker en Van Maarseveen Dinsdag over de kwestie der grenscorrecties in het Tweede Ka mergebouw vergaderd met de Commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Bevin zal in Duitsland géén grenscorrecties bespreken Het Britse min. v. buitenl. zaken heeft de berichten tegengesproken, volgens welke Bevin tijdens zijn bezoek aan Duitsland ook met West-Duitse leiders zou spreken over grenscorrecties. Deze kwestie wordt immers geregeld te Parijs- BANDENPECH EXIT Na jaren van proefnemingen heeft men in Engeland een rubbersubstanti kunnen samenstellen, welke binnei banden lekvrij maakt. Bij de eers\ in ons land gehouden demonstratie met deze „punctureproof compound" bleken banden, die met boren en tels lek waren gemaakt, na een kort stondig gesis weer dicht te zijn. Het spanningsverlies was gering. Door de in de binnenbanden gespoten substan tie vormt zich een vlies, dat bij lek- worden van de band vulcaniserend werkt. Het artikel wordt in Nederland geïmporteerd door een handelshuis Hengelo. Gulden van Joekes in een andere gedaante (Van onze parlementsredacteur.) Zonder debat nam de Eerste Kamer vanmorgen, voor zij verder ging m< behandeling van de begroting van Sociale Zaken, de wetsontwerpen aan tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening en tot wijziging va Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Deze wetsontwerpen zijn een uitvloei- 1 van de gewijzigde subsidiepolitiek, die )or andere groepen is opgevangen door de bekende gulden van Joekes. Bi enkele dagen zullen beide wetten ir Staatsblad worden opgenomen. Hierdoor ordt de uitkering voor ouden van da gen verhoogd met f 2.50 per maand vooi gehuwden en met f 150 per maand vooi •ngehuwden. De kinderbijslag voor ren tetrekkers wordt verhoogd met een be drag van f 1.- per maand per kind. De verhoging van de ouderdomsuit- kering wordt geacht ingegaan te zijn per 1 November 1948, die van de kinderbij slag per 1 October 1948. Ook nam de Eerste Kamer een vijftal maturalisatieontwerpen aan, tezamen be trekking hebbende op 107 personen. De tram te Amsterdam verlengt het uitgaansleven Amsterdam heeft zich deze week dan ook aangepast aan de gewoonte der an dere grote steden, n.l. de trams inplaats an tot 11 uur, tot middernacht te laten ijden. En het is zeker een succes gewor den, want de laatste trams waren flink bezet, dank zij de velen, die thans na de toneelopvoering of het concert nog even ergen een kopje koffie kunnen drinken. Het uitgaansleven is dus met een uur verlengd en de caféhouders zijn er zeker niet treurig om. Ook de conducteurs niet, ïu een nieuw ploegenstelsel kregen een 8-urige werkdag. Alleen de taxichauffeurs mopperen. En begrijpelijk, want de late avondritten kunnen nu met de tram worden gemaakt Unificatie van Belgische en Ned. accijnzen wordt uitgesteld Volgens Belga wordt te Brussel offi ciéél medegedeeld, dat België Nederland verzocht heeft de overeenkomst inzake de unificatie van accijnzen niet op 1 April a.s. in werking te doen treden Tsjechische vrouwen met 9t geweer op de schouder... De Tsjechoslowaakse nationale verga dering heeft éénstemmig de nieuwe wet op de dienstplicht aangenomen. Mannen 18 en 19 jaar zullen twee jaar in actieve, en vijf maanden in reserve- dienst moeten doorbrengen, terwijl alle ten tussen 17 en 60 jaar opgeroepen kunnen worden, en vrouwen in geval van nood Zoals bekend is. verandert door deze wet ook de status van het leger, waardoor Tsjechoslowakije by een conflict kan ingrijpen, zelfs al is zij niet 2 aangevallene. Tsjechische jongen wandelde duizend kilometer Een Tsjechoslowaaks jongetje, Lotar Novak, is, nadt hij te voet een afstand neer dan 1000 km- had afgelegd en zonder papieren verschillende grenzen gepasseerd, bij het Vaticaan aange komen. waar hij de wachtpost verzocht, hem bij de Paus toe te laten De jongen beweert, dat hy tengevolge van oorlogs gebeurtenissen geheel alleen is komen te staan. Hij is door kloosterzusters in het Vaticaan opgenomen, in afwachting van nadere beslissing. De tentoonstelling „Hollands Glorie" te Lisse trekt enorme belangstelling. Vierduizend bollenmanden, uitgespoten en in lange, hoge torens opgestapeld, vormen de vleugels van de facade, die evenals de gehele inrichting der expo sitie tot stand kwam onder leiding van de binnenhuis-architect Ed. van Melle te Warmond. Men lette ook op het fraaie kleuren-embleem met de Nederlandse leeuw en op de fontein. (Foto Mieloo-Lisse) Vervaardigt Rusland atoom wapens met Duitse hulp? Het Berlijnse anti-communistische blad .Mittags Echo", dat met Britse vergun ning verschijnt, schreef van een Duitse geleerde, die voor de Russen heeft ge kt, te hebben vernomen, dat de Sowjets het atoomgeheim kennen, maar nog niet in staat zijn atoombommen op grote schaal te produceren, naar aanlei ding van de verklaringen van de Ameri kaan dr Bradley. Vele andere gevangen genomen Duitse geleerden en technici helpen, volgens het blad, de Russen bij de bouw van raketten en onderzeeërs, terwijl in een fabriek bij Titsjwih. 150 km an Leningrad, verbeterde exemplaren an de Duitse V-2 worden gemaakt Martin Bormann bij verstek veroordeeld De Zuiveringsrechtbank van Opper- beieren heeft Martin Bormann, gewezen adjunct van Hitler, die verdwenen is ds de verovering van Berlijn, bij ver stek tot 10 jaar internering in een werk kamp veroordeeld. Zijn bezittingen wer den verbeurd verklaard, behalve 4000 Mark. die ter beschikking van zijn familie komen. Spaak wil van communisten geen martelaren niaken Drie Belgische Katholieke senatoren hebben een wetsontwerp ingediend, vol gens hetwelk de kortgeleden van com munistische zyde afgelegde verklaringen, dat de communisten geen weerstand zul len bieden aan het Rode Leger, indien dit België zou binnenvallen, als opruiend worden beschouwd Tijdens het debat. lan dit voorstel voorafging, weiger de premier Spaak het nemen van spe ciale maatregelen toe te staan Hij zei tot de communistische parlementsleden: Ik niet graag martelaren van u maken". Zout kost op 1 April 12 ct per kg Naar „De Kruidenier" meldt, wordt de zoutprijs op 1 April a.s. verlaagd van mts op 12 cents per kilo (inkoops prijs f 8.04 per 100 kg). De prijs van ver pakt zout daalt naar evenredigheid. Over definitieve vaststelling van de suiker prijs is op het ogenblik nog niets zeker. Duits officier drijft de onnozelheid ten top „Wie zegt, dat de Joden in Duitsland vergast zyn?" De regimentscommandant van de Ord- nungspolizei. Hans O. K. Bohmer, die in Amsterdam aan Joden-razzia s had deel genomen. scheen de onnozelheid zelve, toen hij zich gisteren voor het B G. al daar moest verantwoorden Het was hem natuurlijk volslagen onbekend, dat de Joden in Duitsland werden vergast. „Wie zegt." zo zei Bohmer. „dat ze niet het slachtoffer geworden zijn van Engelse of Amerikaanse bomaanvallen en dat kunt u mij moeilyk aanrekenen, mijnheer de president en wie weet zijn ze nog steeds in Duitsland en willen ze even als zovele honderdduizenden niet eens terug." De leden van het Hof keken elkaar maar eens aan. toen deze Duitse Oberst in volkomen ernst en met veel pathos deze mogelijkheden opperde. Willy Lages. de chef van de voormalige S.D in Amsterdam zette zijn landgenoot echter op zijn nummer toen deze be weerde, dat de Ordnungspolizei niets met Jodenzaken te maken had gehad. De Si- cherheitspolizei en de Ordnungspolizei hebben volgens Lages gedurende de ge hele operatie nauw ramengewerkt. De eis tegen Bohmer was 8 jaar (m.a.). Uitspraak 6 ApriL Doodstraf geëist tegen SD- huismeester Voor het Arnhemse B. G werd giste ren de doodstraf geëist tegen de voorma lige huismeester van de S D te Arnhem, F. Langkamp, afkomstig uit Enschede. Als handlanger van de SD-ers heeft hij gevangenen e-nstig mishandeld en een gevluchte marec'naussée en drie gevan gen Jehova's Getuigen doodgeschoten. Verd. trilde gedurende de zitting als een espenblad. Uitspraak 6 ApriL GENERAAL REIJNDERS ONTVANGT NIET. De oud-opperbevelhebber gep. gene raal I H. Reijnders, die. zoals bekend, as. Zondag zijn 70e verjaardag viert, zal, naar hij mededeelt, die dag niet in de ge degenheid zyn bezoeken te ontvangen. Doosje lucifers voor kleine verkeerszondaars In Amsterdam begint morgen weereen erootscheeps offensief van de verkeers politie te en het „onveilig" verkeer. Ernstige zondaars kunnen onverbiddelijk rekenen op een „bon" Lichte overtre dingen zullen echter worden bestraft met een berisping en. een doosje lucifers voorzien van de verkeersregelen, zodat iedere sigaret de wrange bijsmaak van: „ik ben een licht geval" zal hebben. Voorts is er een fotowedstrijd om de „mooiste" verkeersovertreding te kieken. OUD-MINISTER SASSEN RIDDER NED. LEEUW. Mr E. M. J. A Sassen, oud-minister van Brits diplomaat moet Tsjechoslowakije verlaten Kapitein Philip Wildash. Britse vice- consul en officier voor het uitreiken van visa te Praag, heeft Tsjechoslowakije gisteren op een bevel tot uitwijzing moeten verlaten. Een dag tevoren was Wildash zes uur door de politie vastge houden Hij werd vrijgelaten met de mededeling, dat hij „waarschijnlijk ge arresteerd zou worden, tenzij hij het land binnen 24 uur verliet". De Tsjechische kassier van het „Military Permit Office", waar Wildash werkte, werd aangehou den. evenals de 19-jarige secretaresse van de kapitein, mej Nadia Minankova. Van Tsjechische zijde werd over deze zaak geen verklaring gegeven Zoals gemeld is. werd de Amerikaanse diplomaat Chester Opale, hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst te Warschau, reeds eergisteren door de plaatselijke overheid verzocht het Poolse EERSTE ZWALUW, grondgebied te verlaten. Bij de landbouwer Geraets te Belfeld L.) klonk Dinsdagmiddag op het dak In het Engelse Kanaal begon de Britse het vrolijk kwe thuisvloot gisteren een „driedaagse zee- zwaluw. Deze zomerbode 1 slag" om Engelands kustverdediging op I dagen vroeger dan het vorig jaar. doch de proef te stellen. Ook vliegtuigen we weten nu zo langzamerhand al wel, nemen aan de oefeningen deel dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Churchill arriveerde te New York met familie en 55 koffers! Communisten zongen„geen paet, ga terug Churchill" Churehill is gisteren met de Queen Elizabeth te New York aangekomen zijn eerste bezoek aan de Ver Staten sedert zijn beroemde Fulton-rede drie jaar geleden. Hij werd bestormd door een legertje van 175 journalisten en pers fotografen. maar gaf op desbetreffende vragen slechts vage antwoorden. Niet zonder ironie verklaarde hij „zelf ook journalist te zijn geweest en nog eer paar andere beroepen te hebben gehad" Churehill kwam niet alleen; hy maakte de overtocht in gezelschap van zijn vrouw, schoonzoon en dochter en overi gens bestond zijn bagage uit 55 koffers Hy zag er best uit, zijn karakteristieke strikdas dragende en de bekende lange si gaar rokend. DAT de Delftse raad besloot, het voor malig St. Barbaraklooster aan de Oude Delft te verhuren aan de R.K. studenten- ;r. en de restauratie te bevorderen. DAT Velsen's raad besloot tot stich- ng van een openbaar gymnasium. DAT de wereldvermaarde Nederl. Ame rikaan, prof. Debeye, die in 1936 de No belprijs voor chemie kreeg, heden te New York 65 jaar werd. DAT schout-bij-nacht J. Callenfels op zijn verzoek als b.g. lid van de Raad voor de Scheepvaart is vervangen door H. Tichelman, dir. van het Loodswezen te DAT 54 j. oud is overleden de restau rateur bij de Kon. Rott. Lloyd C. den Haan en de begrafenis Zaterdag te Was- maar zal plaats hebben. DAT de A'damse raad besloot f630 000 beschikbaar te stellen voor uitbreiding an het koelhuis op de Centrale Markt. DAT vandaag in Den Haag handelsbe sprekingen zijn begonnen tussen Neder land en de drie Westelijke zones van Duitsland. DAT thans ook op Urk de t.b.c.-bestry- ding krachtig ter hand kan worden ge nomen, daar de gemeente een compleet kringbureau in bruikleen aan de Prov. Overijsselse ver. voor tb.c.-bestrijding gaf. DAT de 70-j. H. Loots te Muntendam, de naar het mechanisme van een om- hoogdraaiende nieuwe electrische brug keek, werd doodgedrukt tussen de balans en een hek. DAT tengevolge van een defecte schoor steen de kapitale boerderij van B. Wen tink te Baak (G.) is afgebrand en de schade wordt geschat op pijn. f 100.000. DAT de Nijmeegse raad aan de Gebr. in der Werf te Deest grond in erfpacht if om een scheepswerf te vestigen aan het Maas- en Waalkanaal te Nijmegen. t Frans Wyers Jr. zyn vader en naamgenoot opvolgt als directeur van J. P. Wyers' Handelsonderneming en het di vidend op 9 pet werd vastgesteld. DAT volgens het plan van Ged. St. van Zeeland ook enige gemeenten op Schou- en en Duiveland zullen verdwijnen. DAT over enige weken te Souburg de biologische zuiveringsinstallatie voor rioolwater op Walcheren wordt geopend, DAT viskooplieden op de Hilversumse markt gisteren tot de ontdekking kwa- nen ondeugdelijke makreel te hebben ■erkocht en de kopers via de .radio werden gewaarschuwd de vis niet te nuttigen. DAT het Grootlint in de Leopoldsorde, aarmede. zoals gemeld, jhr mr F. Bee- laerts van Blokland is onderscheiden, gisteren op de Belgische ambassade is zerhandigd. DAT het historisch gemeentehuis van Etten-Leur, daterend van 1776, wordt gerestaureerd. DAT, naar de Amerikaanse prof. dr A. Schlesinger op een bijeenkomst te Leeuwarden verklaarde, onze inlichtin gendienst in Amerika, wat Indonesië betreft, volkomen heeft gefaald. DAT ook koningin Juliana lid is ge worden van de skiclub Arlberg, waarvan de Prins reeds lang deel uitmaakt. DAT tegen de kommies, die vorige week in Ede een ingezetene doodschoot, een gerechtelijk vooronderzoek is ge opend. DAT de hoofdingelanden van het Wa terschap Het Vrije van Sluis een geld lening van f 1.300.000 aangingen voor het herstel der zeewering in West Zeeuws- Vlaanderen. DAT de Wageningse raad- besloot tot instelling van een automarkt op Woens dagmiddag, voorlopig voor een jaar. DAT Wageningen besloot tot herbouw in de vorig jaar afgebrande gemeente lijke schouwburg, waarvan de kosten op f 429.000 worden geraamd. DAT als opvolger van jhr dr D. Ci Röell belast werd met het beheer der gemeentemusea in A'dam jhr W, J .B. H. Sandberg, dir. v. h. Stedelijk Museum aldaar. DAT de A'damse raad f3600 uittrok jor een radiotelefoon in de haven. DAT o.l.v. dr H. E. V. Gelder, oud- dir. in de gemeentemusea te Den Haag. is opgericht de Stichting „Elias Voet" om de kennis van oud Nederlands zilver te bevorderen en het secr. gevestigd is in het Rijksmuseum te A'dam DAT na de a.s verkiezingen een bond in Limburgse R.K. gemeenteraadsleden zal worden opgericht, voor documentatie voorlichting. DAT deze zomer het tijdelijk oorlogs monument te Nieuwer-Amstel, dat on langs omwoei, door een permanent ge denkteken zal worden vervangen. DAT de „Zuiderkruis" gisteren met 100 man van de K.N.l.L. en de K L. van Rotterdam naar de Oost vertrok. DAT het onlangs door de K.V.P. in gestelde College van Beraad op 3 en 4 Mei voor het eerst te Utrecht bijeen komt. om de vergoeding der materiële oorlogsschade te bespreken. DAT de KNAC een onderzoek heeft doen instellen naar ontsierende reclames langs de wegen en in enkele gevallen de aandacht der betrokken personen er op vestigde. DAT 73 jaar-oud te Baarn is overleden de oud-inspecteur by het Kadaster in N.Ö.I., B. G. Deddes. DAT de schade in de maand Febr. door brand wordt geraamd op f 1.3 mil- (v. j. f 1 millioen». waarbij 14 bran den met een schade boven de f20.000, ijl 1 persoon door brand het leven verloor. DAT het Tweede Kamerlid Steinmetz KVP) minister In 't Veld gevraagd heeft geen medewerking aan de bouw het Butlin-kamp te Zandvoort te verlenen, zolang de woningschaarste nog ontstellend groot is. DAT het 2-j. zoontje van de heer C. te Lottum (L.) in een teil met water is ge- allen en verdronken. DAT acht personeelsleden t.g.v. het 0-j. bestaan van de Pope Draad- en Gloeilampenfabrieken te Venlo een zil- ?ren of bronzen O.N.-medaille kregen. DAT de televisie-uitzendingen thans ook door de monteur W. Koster als eerste Fries, in Leeuwarden zijn opgevangen en het toestel geplaatst was op 40 m hoogte in de toren van de St. Bonifa- tiuskerk, terwijl in Nykerk de beelden werden opgevangen door de fa. B. J. Schueler. DAT enkele jagers op de Brunsummer heide een wild zwijn van 120 kilo heb ben neergelegd. DAT het achterste deel van de woning an de heer K. in de Dorpsstraat te Brunssum is uitgebrand. DAT aan de muziekschool te Hoens- broek de stichtingsvorm is gegeven met burgemeester J. H. Martin als voorz. DAT aan de Waterweg in de Hoek be gonnen is met de bouw van een 100 m. lang kantoor voor de Harwich-lyn en de fa. Hudig en Pieters. DAT de Prov. Staten van Z.-H. 14 Juni byeen komen. DAT de 88-j. oud-inspecteur der Staats spoorwegen, J. W. P. Steenkamp te hem, is overleden. Churehill bekende zijn Fulton-rede on langs nog eens te hebben overgelezen en hij was niet geneigd, hierin momenteel iets te veranderen. Zoals men weet, stelde Churehill in zijn Fulton-rede een unie van naties tegen het communisme voor. Dean Acheson heeft met Churehill een afspraak voor een diner gemaakt, maar daarby zal niet over „zaken" gesproken worden. Politiek immers is: zaken-doen! Vanzelfsprekend zullen de Churchills ook met Truman en diens echtgenote dineren. Een klein incident deed zich nog voor by Churchill's aankomst te New York, waar hy werd opgewacht door honder den demonstranten, vrouwen en mannen, die zich in de naburige straten hadden opgesteld. In koor werd geroepen: „Geen Noord-Atlantisch Pact. ga terug Chur ehill". De demonstratie, georganiseerd door het comité tegen oorlogspropaganda van de „Vereniging voor Amerikaans- Russische vriendschap" verliep echter toch ordelijk. Tijdens zijn verblijf in de Ver. Staten zal Bernard Baruch Chur chill's gastheer zijn. Ook Britten kregen Russische telefoonrekening Ook de Britten hebben gisteren de Russische telefoonrekening voor de ver bindingen tussen Berlijn en West-Duits- land ontvangen en eveneens geweigerd te betalen. In tegenstelling tot de 7 mii- lioen dollar voor de Amerikanen, werden de Britten uitgenodigd 2.5 millioen dollar te betalen. Tot nu toe hebben de Russen geen rekening aan de Fransen laten zenden. Als Labour wintnog meer nationalisatie Het bestuur der Britse Laboar-parttf heeft het programma voor de algemene verkiezingen van 1950 goedgekeurd. Indien Labour wint, zullen meer indu strieën worden genationaliseerd, o a. da watervoorziening, de suikerraffinaderij, cement-industrie. groothandel in vlees en vriesinrichtingen. scheepsbouw, verzeke ringen en chemische industrie Het pro gram wordt in Mei ter goedkeuring aaa de nationale conferentie der Laboor party voorgelegd. Aanhoudend fraai weer Tot morgenavond verwacht De BOtj Droog weer met weinig bevolking. Zwakke tot matige Ooateiyke wind. T» melijk koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag zonnig en aacht ZON EN MAAN. Vrijdag 25 Maart: Zon op fljM. onde»

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1