NIEUWE LE1DSCHE COURANT 2 WOENSDAG 23 MAART 1949 Op het vliegveld Valkenburg werden twee squadrons in dienst gesteld Schout-bij-nacht J. J. L. Willinge verrichtte de ceremonie De Marine Luchtvaartdienst is twee squadrons rijker geworden. Gistermiddag werden deze op het vliegkamp Valken burg officieel in dienst gesteld. Na de gewapende macht, de squadrons en het personeel van het marinevliegkamp te hebben geïnspecteerd, nam de comman dant der Zeemacht in Nederland, schout bij-nacht J. J. L. Willinge, het woord. Bij beschikking van de minister van Marine d.d. 2 Dec. 1948. aldus spr., moet de M.L D. beschikken over meerdere zelfstandige eenheden, Deze hebben een tweeledig doel. n.l. de gelegenheid te scheppen tot het doen verkrijgen van commando-ervaring en door het in dienst stellen van zelfstandige eenheden met een vastomlijnde taak de doelmatigheid van het bedrijf op te voeren. Het com mando van het eerste squadron, dat be staat uit een twaalftal Fireflies, bestemd voor de opleiding van gevechtsvliegers, zal berusten bij de le luit. ter zee-vlieger der 2e klasse P. J. Leedekerken, terwijl het squadron 320, dat bestaat uit een twaalftal toestellen, hoofdzakelijk Mit- chell-bommenwerpers, zal worden gecom mandeerd door de luit. ter zee-vlieger der 2e klasse J. Leeflang. Schout-bij-nacht Willinge noemde de in-dienst-stelling van deze squadrons een stap in de goede richting, om te komen tot een spoedige, algehele weder opleving van de M.L.D. Hij wees de man schappen op hun verantwoordelijkheid en zegde toe, dat er in de eerstvolgende Raad van Leiden bijna 4 uur in besloten zitting Gisteravond vergaderde Leidens raad. Weth. Van Schaik was nog afwezig. Aan mej. M. H. B. Teeuwen werd op haar verzoek (eervol) ontslag verleend als on derwijzeres aan de meisjesschool voor U.I.O. aan de Breestraat. De suppletoire exploitatie-begroting en -rekening, dienst 1947. van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis werd goedgekeurd Ook ging de raad accoord met het voor stel inzake het verdelen van de gemeente in twee kieskringen voor de raadsver kiezing. Het voorstel tot het goedkeuren van ae rekening en verantwoording, dienst 1947, van de Armenraad, was door B. en W. van de agenda afgevoerd. Tot leden van de commissies tot we ring van schoolverzuim werden herbe noemd: in de noorder-commissie de he ren A. Baan, W. Caro, J. Duyverman. N. van den Heuvel, J. H. A. Manders, G. J. van der Ploeg en W. E. Wolvers: in de zuider-commissie mevr. C. de Hart- Godfriedt en de heren J. Fluyt, P. J. M. Hocks, A. B. Mulder. L. Timmers. J Schouten en N. B. M. Vreeburg (allen aftredend). Reeds spoedig ging de raad over in geheime vergadering, die tot ongeveer 12 uur duurde. De heer Frohwein (VVD, deed nog een poging, de pers tot dat uur vast te houden: Hij vroeg zich af, waar om deze zitting verder in het geheim moest verlopen. De heer Wilmer (KVP) repliceerde: „U weet toch nog niet, wat er zal worden behandeld?" De voorzitter ging op de vraag van de heer Frohwein riet in, hetgeen de raadsredacteuren ver der een vrije avond bezorgde. N.V. NED. DRUKKERIJBEDRIJF LEIDEN. Op de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Ned. Drukkerij bedrijf te Leiden werd besloten over het afgelopen boekjaar wederom een dividend van 7 pet uit te keren. Tot commissaris der N.V. werd benoemd de heer T. Baan Hofman te Sliedrecht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Willibrordus J M. z v P A Develing en C v d Hoeven: Cornelis, z v M J Korpelshoek en M A v d Lin de; Franklin W, z v J van D.ijk en A v d Reyden; Anna M, d W Slingerland en S Pet; Philip J. z v H. Overduin en C v Heuven; Willem, z v N Ruygrok em N v .Vliet. OVERLEDEN: R Geerlof, man, 29 j; H C Heemskerk, man, 57 j; A H van Leeu wen, huisvr. van H D Mieremans, 78 j; Hvd Plas, huisvr. van A Nijgh, 70 j. maanden een grote varbetering zal ko men in de inrichting van het vliegkamp. De schout-bij-nacht-vlieger H. Scha per, de vlagofficier van de M L D. reikte vervolgens de „Crest" (wapenschild) uit aan de commandant van het squadron 320, hetwelk tijdens de oorlog door de Engelse Koning aan het toenmalige squadron 320 is uitgereikt. Hij wendde zich daarna nog tot de Engelse militaire attaché der R.A.F., Pearsy, die hij dankte voor de hulp. het begrijpen van de moei lijkheden en de ondervonden vriendschap in oorlogstijd. Tot slot van de plechtig heid defileerden de troepen voor de aan wezige hoge militairen. De marinierskapel o.l.v. de kapitein der mariniers G. Nieuw- land, verleende muzikale medewerking. Jaarvergadering „Het Zonnehuis1 Ledental bedraagt momenteel 612. De aid. Leiden van de Chr. Vereni ging tot verpleging van behoeftige chro nische zieken „Het Zonnehuis", te Beek bergen. hield gisteravond haar jaarver gadering in het wijkgebouw Stille Rijn. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer W. G. Aldershoff. leidde de heer Schouten de bijeenkomst. Naar aan leiding van Lucas 24 sprak hij een inlei dend woord. De kerk doet het hare'voor de zieken, maar voor ons. aldus spr., is ndvidueel werk weggelegd. Loon heb ben we reeds als we een kijkje in „Het Zonnehuis" mogen nemen, maar het grote loon zal Jezus Christus bij Zijn wederkomst, die spr nabij achtte, mee brengen. De secretaris, de heer D. Prins, meldde in zijn jaarverslag, dat het leden tal in het afgelopen jaar belangrijk is toegenomen en momenteel 612 bedraagt. De penningmeesteresse, mevr. J. de Vos- Schouten, kon in 1948 f3.023,27 aan „Het Zonnehuis" afdragen. Chr.-Hist. Unie De candidaten voor de gemeenteraads verkiezing te Leiden De Chr.-Hist. Unie heeft de volgende candidaten voor de nieuwe gemeenteraad gesteld: W. J. Arentzen, C. H. Cramer. J. C. Elsgeest, B. J. Huurman, J. van Iterson, B de Kier. D. van der Kwaak, mevr. de Mey-Schellingerhout, L. Ques- troo, L. Schipper. J. Siere Jr, Joh. de Tombe, M. v. d. Voet, F. Voorzaat en J Weeren. De leden P. Guley, H. Gijs- en F. Knotter hebben geen bezwaar op de lijst geplaatst te worden, doch wensen geen- verkiesbare plaats. Op de ledenvergadering, die a.s. Vrijdag in' „In den Vergulden Turk" plaats vindt, zal gestemd worden over de volgorde de candidaten. Voordat men hiertoe overgaat, zal een commissie advies uit brengen. Godfried Bomans liet lachen Voor de lezers van Elseviers Weekblad heeft gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de bekende auteur en medewerker aan dit blad, de heer God fried Bomans, een luchtige causerie ge houden. Vóór de pauze, waarin de schrijver sprak over het ontstaan van het boek en bijzonder zijn eigen werkje „Erik of het klein insectenboek", amuseerde hij zijn aandachtig gehoor door zijn droog- bumoristische opmerkingen, hoewel vol- zijn zeggen alleen na de pauze on- zou worden voorgedragen. Na de pauze was dit inderdaad het geval, toen Bomans uit „Kopstukken" voorlas en menige gulle lach „uit de aanwezige kelen te voorschijn schoot". De heer P. Toorn sprak een welkomstwoord. Zoals wJJ gisteren reeds meldden, herdacht de heer W. de Graaf, dat hy 60 j. geleden zich verbond aan de lompen- en metaalhandel van de firma gebroeders Palm alhier. Tydens de receptie hebben zeer velen de diamanten jubilaris de hand gedrukt. In de feestzaal van „Royal" heerste „een diamanten stem ming". De heer De Graaf zal ongetwijfeld met zeer veel genoegen op deze mooie dag terugzien. Foto N. van der Horst. Nederlandse vrouwen hielden zich in Japanse kampen taai In de conversatiezaal van het Zendings centrum te Oegstgeest werd gisteravond een contactbijeenkomst gehouden van „Jeugd en Evangelie". Als spreekster trad op mevrouw M. Mostert-Schende- laar, die over het kampleven in Bandoeng tijdens de Jappen-bezetting een en ander vertelde. In November 1942 werden op Java de vrouwenkampen ingericht.. Bij Bandoeng was het grootste vrouwenkamp, waarin zich ongeveer 12.000 personen bevonden. De bewaking bestond uit Indonesische jongens van 18 tot 25 jaar. Al spoedig zochten de Christen-vrouwen contact met elkaar en zodoende ontstond er een „Ker- keraad", bestaande uit 12 Christenen. Het ontsierende woord „kerkgenootschap" was in het kamp naar achteren gesmhoven; men voelde zich één in Christus. En die eenheid bevorderde de samenwerking. Mevr. Mostert werkte in hoofdzaak op het gebied van ziekenbezoek en leidde de begrafenissen. Mede doordat zij tot de kampleiding behoorde en cont^t on derhield met de Japanse autoruiten, heeft zij veel kunnen doen om het leven van de vrouwen draaglijk te maken. Haar vele pogingen een kerk te openen werden met succes bekroond. Zo konden honderden luisteren naar de verkondiging van het Evangelie. Toen echter op 31 Augustus 1943 werd gebeden voor Koninklijk Huis, ging de bezetter tot „verzegeling" der kerk. De activiteit der vrouwen werd hierdoor niet gedoofd. Men ging clandestien aam het werk. „Preekgroepen" werden samengesteld Blindenkoor uit Amsterdam trad in Leiden op Geslaagde avond van de vereniging „Blindenpenning" Er was gisteravond in de Evang.- Lutherse kerk veel belangstelling voor de vereniging „Blindenpenning", die op verzoek van een aantal ingezetenen haar tweede bijeenkomst met zang van het blindenkoor uit Amsterdam in onze stad belegde- Ds J. H. Smit Duyzentkunst. Evang.- Luthers predikant, opende en hield eer. korte toespraak naar aanleiding van de woorden uit Psalm 100: „Dient de Heer met vreugde". Dóór het lijden en sterven van Jezus Christus mag toch altijd weer de glorie van Zijn overwinning stralen, aldus spr. En waarin zullen we onze vreugde beter kunnen uitdrukken dan in de zang? Spr. heette in het bijzonder de Leidse Reddingsbrigade De Leicbe Reddingsbrigade kwam in ledenvergadering bijeen. Voorzitter was dir J. H. Teeuwen. Hij memoreerde het 30-jairig bestaan van de brigade en deelde mee, dat Kcm. goedkeuring was verkre gen op de gewijzigde statuten en dat de duur van de brigade met 29 jaar en 11 maanden as verlengd. Ook kon dr Teeu wen bekend maken, dat hedenavond het medisch examen zal worden gehouden Uit het verslag van de penningmeester bleek, diat er een nadelig saldo was van f74,95. De begroting voor dit jaar sloot met een batig saldo. Bij een bestuurs verkiezing werd in de plaats van mevr. A. Plug—Vlink, die zich niet herkiesbaar stelde, mej. S. van Amerongen gekozen. Mevr. Plug werd dank gebracht. Voor 'de medemens in nood Zaterdag 26 Maart: speldjesdag van het Leger des Heils Wij willen nog eens de aandacht ves tigen op de financiële aotie, die het Leger des Heils momenteel in onze stad voert. Zoals wellicht bekend, heeft deze •otie tot doel de medemens, die in nood verkeert, te helpen. Stelt de mensen van het Leger, die op dit terrein prach tig werk verrichten, dan ook niet teleur! De leiding hoopt, dat er een bedrag van f6000 bijeenkomt. Het giro-nummer van het Leger des Heils is: 35187. Voorts zal op Zaterdag 26"Maart as •en speldjesdag worden gehouden. Laten wij ook dan tonen, dat wij onze plicht ten opzichte van de naaste willen na komen. De 47-J. landbouwer J. Beckers uit Geverik-Beek raakte onder zyn eigen wagen en is gedood. koorleden, o.w. zich verscheidene solis ten bevonden hartelijk welkom. De blinden zongen allereerst het „Ave Verum" van W. A. Mozart. Hun zang klonk fijn, zuiver en muzikaal. Ook het „Lied ohne Worte" van Mendelsshon kreeg een waardige vertolking. Aan het geheel lag veel studie en liefde voor de zang kunst ten grondslag. Het koor heeft iets in Gods heilsboodschap in de harten :r aanwezigen gebracht De alt-, piano- vioolsoli en de declamatie vormden :n heel goede afwisseling. Voor de pauze sprak de heer A. Slam- megange een propagandistisch woord- Hij accentueerde, dat blindenzorg niet is een maatschappelijke onvermijdelijkheid of een wering van bedelarij. In de vereni ging „Blindenpenning" zijn mensen, die eten, dat deze zorg één van de plichten in de Christen is. Tijdens de pauze gaven meerdere be langstellenden zich bij de heer A. Lager werf als lid op. „Blindenpenning" kan op welverzorgde en geslaagde komst terugzien. het is zelfs voorgekomen, dat men clan destiene doop- en avondmaaldiensten hield. God arbeidt ook in de verdrukking. Door middel van een Christen-militair werd met Pasen 1944 de Kerk wederom opengesteld. Ook het jeugdleven bloeide op. Maar de Japanse druk werd steeds zwaarder; weer moesten de deuren de kerk worden gesloten. In het kamp werd veel geslagen en getrapt en ook had men te kampen met gebrek aan levens middelen en geld. Toch hielden de vrou wen zich taai, ook wanneer de lijsten met overlijdensberichten van haar man nen uit andere kampen werden voorge lezen. Toen de bevrijding van Nederland in zicht kwam, is het kamp geliquideerd, waarbij velen zijn omgekomen. Tot slot declameerde mevr. Mostert het bekende Gezang, dat na de bevrijding door de vrouwen op Java is gezongen: „Ruwe stormen mogen woeden". Door van de kernleden van „Jeugd en Evan gelie" is nog een korte meditatie gehou den n.a.v. Matth. 26. Het muzikale ge deelte werd verzorgd door Ab Kapel, BUURTVERENIGING „OM DE SINT PANCRAS". In een ledenvergadering van de buurt vereniging „Om de Sint Pancras", werd tot voorzitter gekozen de heer P. Bred- dels. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: P. Breddels. voorzitter;-J. Guley, tweede-voorzitter; J. Blom, secretaris; J. J. van Dijk, tweede secretaris; G. M. Seugling, eerste-penningmeester; mevr. N. Biesbroek-Fiele, tweede-penningmees- teresse; mevr. M. C. Massaroo—Welling, G. Gronlöh en H. F. Duffels, commissa rissen. Het ligt in het voornemen, 4 Mei aan de Dodenherdenking deel te ne en 5 Mei kinderwedstrijden te organi- WIE ZAG DIE AANRIJDING? De commissaris van politie te Leiden verzoekt hen, die op Maandag 14 Maart j.l. te omstreeks 19.30 uur op de Witte Singel ter hoogte van het Papenstraatje getuige zijn geweest van de aanrijding tussen de bestuurder van een tweewielig rijwiel en een voetgangster, zich te mel den aan het bureau van politie, afd. ver- SIGARENWINKELIERS BIJEEN Gisteravond vond in het „Vlies" eer vergadering plaats van Leidse sigaren winkeliers. De heer Rummenie uit Am sterdam sprak over: „Waarom georgani seerd en hoe?" Na een geanimeerde dis cussie werd de Leidse vereniging van si garenwinkeliers heropgericht. Ze was in 1943 door de bezetters ontbonden. In de volgende vergadering zal een bestuur worden gekozen. C.F.A. CHR. FILM ACTIE Donderdag 24 Maart a.s., des avonds te 8 uur, in de BURCHTZAAL: „OVERLANDERS" Alleen toegang voor leden. Gezinslidmaatschapskaarten a 1.25. toegangskaarten a 0.75 en plaatsbespre king a f 0.10. dagelijks bij Fa. Kouwen- hoven, Doezastraat 37. Tel. 23683. Voor de Leidse tuchtrechter De Leidse tuchtrechter komt de laatste tijd bijna uitsluitend met banketbakkers in aanraking. Deze hebben dan de inle veringsvoorschriften overtreden of hun te duur verkocht. De boeten, die gisteren werden opgelegd, bedroegen f80, f 50. f 50. f 40, f 30. f 60. f 40 en f 40. Maar ook andere winkeliers waren te duur ge- eest met hun prijzen. Zo kreeg een slager f 20 boete voor het niet prijzen van zijn artikelen en f55 boete voor het te duur verkopen van de varkenslapjes enz. Verschillende bloemenkooplieden, die hun bloemen en Kerstbomen niet hadden geprijsd, kwamen er goed af, want de hoogste boete bedroeg f 7.50. Een kapper uit Voorschoten genoot de eer de eerste te zijn, die wegens het ontbreken van een prijslijst in zijn salon voor de tuchtrech ter moest staan. De opgelegde boete be droeg f 10. Mr J. C. Vunderink, hoofdambtenaar van het dep. van Justitie, oud-hoofd van het tucht-, opvoedings-, reclasserings- en i in Indonesië, is benoemd tot officier in de orde van O.N. Ruim 300 scholieren haalden 't zwemdiploma Twee jaar schoolzwemsport werd bekroond School Medusastraat: Cor de Haas, Jaap Philips, Jan Beekman (B.), Flip Louw- er. Jan v. d. Linden. School Munnikenstraat: Paul Sloot, Janny v. d. Burg. Miep Pot, Jopie Lam- boov (B.), Sjaantje de Boer (B.)- School Duivenbodestraat: Anton de Graaf (B.). (B) is diploma B. Ruim 300 scholieren behaalden gisteren de „Overdekte" het zwemdiploma. We laten hier een deel der gelukkigen vol gen: School Aalmarkt: Wim Veenman (B). Harm Santing (B Cobie v. d. Ouweele. Nike Teyn, Marga Peauw, Elleke den Daas (B.), Loesje Brokaar (B), Willy Nijeboer (B.). School Leidsche Hout: Henk Heems kerk (B.). Dik Heemskerk Jr. School Stadhouderslaan: Eibert Oosten dorp, Joop Op ten Dreest, Jan van Iter- i, Hugo de Bruyne <B.>, Hanny Pier- hagen, Ena Wieringa. Mieke Oostendorp. Hanneke Bosman. Niesje Kuipers. Nelly Jansen. Joke van Es (B.), Henny Burger- jon (B). School Cronesteinkade: Bob Corpel, Hans Punselie, Elly Sierach. School Kernstraat: Dick Visser. School Os- en- Paardenlaan: Gerard Post. Bastiaan Veelenturf, Piet van Dam. School Oosterstraat: Aart Kapaan (B.), Robert Bavelaar, Gerrit Schoeman. Kees in Meurs. Ada de Jong. School Rijnsburgersingel: Jan Luurs- n, Hans Otten, Piet van Heeken, Leo Pol. Anneke Harland, Lies v. d. Stel, Annie Leeflang. School Hooglandse Kerkgracht: Anton Teekens. Henk Koekoek, Aatje Dronkert <B.), Elly van Wingerden, Henny Koren- hoff, Janny Stouten, Lusie Dam, Louise Kastner (B). Ridie v. d. Ster iB.), Willy v. d. Wilk (B.). School Boommarkt: Trientje Holswil- School Javastraat: Rietje Soest. School Langebrug: Rida Roman, Bep- pie de la Rie, Annie den Os, Willy Koel. School Driftstraat 77: Wim de Wolf. Jan Neuteboom (B-). Rietje Plu <B.), Alie Sommeling (B.), Janny Blansjée (B.). Rietje Trago (B., Ans v. d. Burg, Sanda Schouten. School Drie-Octoberstraat: Rudi van Egmond, Jan Rozier, Cees van Duiven- bode. Henk Vodegel, Peter Scheepstra (B.l, Jan de Wit (B.). School Levendaal: Rietje Fiele, Rietje School Noordeinde 40: Mieke de Bruin, Emmy Blonk, Willy Marck, Deetje van Leeuwen, Annie de Hooge (B Rietje Siera (B.). Robert Ferguson <B.), Wim van Leeuwen, Henk Schmohl (B School Pasteurstraat: Inge van Rooyen, (B). Tootje Verkaden (B.). School Hoge Morsweg: Rikie Arends (B.), Joke Smittenaar, Netty Schouten, Ada Schouten. School Plantsoen: Tineke v- d. Wijn gaard, Corrie Paauw. School Maresingel: Cobie van Holst, Willv Devilee (B.), Suusje Tuinhof de Moed. School Middelstegracht: Ada Schellin gerhout (B.). Cobie Willemse. School Zuidsingel en 1B: Jannetje Sloos. Frieda Gorree (B.). Cobie Zee (B.), Bart v. d. Steen, Wijnand Sloos <B.). School Paul Krugerstraat: Cristiaan Lotten, Daniël van Weere. Lezers schrijven ons De 23ste April Zaterdag schreef onze lezer V., dat hij het (met ongetwijfeld velen) betreurt, dat het bloemencorso van de bollenstreek op 23 April zal samenvallen met de voet balwedstrijd Holland-Frankrijk te Rot-, terdam. Namens het comité, dat het corso organiseert, deelt men ons thans mede, dat geen andere Zaterdag kon worden gekozen: 16 April valt immers tussen Goede Vrijdag en Pasen en30 April wordt te laat in het seizoen. Tentoonstelling Jeugd en Ambacht in de Lakenhal geopend In het museum de Lakenhal werd he denmorgen door weth. J. C. v. Schaik een tentoonstelling geopend, die een aan schouwelijke manier van onderwijs wil zijn op het gebied van de nijverheid. Het betreft een expositie, samengesteld door enige enthousiaste Hagenaars, die in een te Den Haag gehouden tentoonstelling van ambachten en bedrijven een uitste kend middel zagen om de jeugd liefde voor het ambacht bij te brengen. De heer F. Haalebos, een der initiatiefnemers, en hoofd van een Haagse school, leidde de tentoonstelling in Spr. gaf een uiteenzet- 'nrichting en doel en bracht dank aan de wethouder van Onderwijs en de directeur van de Lakenhal, drs E Pelinck. Weth. Van Schaik wees er in zijn openingswoord op, dat het van be lang is de moderne jeugd weer gevoel bij te brengen voor de typische bedrijvig heid van eigen stad of dorp. De genodig den maakten een rondgang over de ten toonstelling o.l.v. de heer J. van Poel, chef van de Leidse textielfabrieken van Van Wijk, welke fabriek het materiaal leverde. Deze tentoonstelling werd reeds in ver schillende plaatsen van ons land met succes gehouden. De drie bonden van Overheidsper soneel hebben de besturen van gemeen ten, provincies en waterschappen ver zocht, met spoed de herziening van lonen en salarissen overeenkomstig het rapport •Ubink ter hand te Moderne Franse schilderkunst uit de collectie Regnault Tentoonstelling onder auspiciën van het L.A.K. Jos de Gruyter sprak ov Picasso en Chagall Tot 1 Mei wordt in de Lakenhal een tentoonstelling gehouden van moderne Franse schilderkunst uit de collectie Regnault- Het initiatief werd genomen door het Leids Academisch Kunstcen trum. dat hiermèe aan de Sleutelstad de gelegenheid biedt kennis te maken met die figuren, wier naam en werk in intel lectuele en quasi-intellectuele kringen furore maakt: Pablo Picasso, Marc Chagall. Braque. Rouault, Lurgat, Pascin, Dufy, Dufresne. Zadkine, Chirico. Cam- pigli en Severini Voor vele Leidenaars zullen het niet meer dan namen zijn, ge lezen in krant- of tijdschrift-artikelen; Ihans bestaat de gelegenheid enkele van hun werken te zien. En dat zal voor niet weinigen een openbaring blijken. De tentoonstelling werd gisteravond in de Grote Pers van de Lakenhal ingeleid door de bekende Haagse kunstcriticus Jos de Gruyter. die er *in verband met de luidruchtige critiek op wees, dat de kunstenaar in de loop der historie zijn tijd vaak ver vooruit was, Voeg daarbij de zich snel ontwikkelende geschiedenis van onze tijd en het feit, dat de wereld in een razend snel tempo kleiner wordt, Voor altijd Pilatus Het „tragische" voor Pilatus was, dat hij geen kracht-figuur zijnde ge steld werd tegenover Jezus. Hij. een tweederangs stadhouder, is „voor altijd Pilatus", terwijl de namen van zoveel groteren vergeten zijn. Jef Heydendael laat ons in dit stuk Pilatus zien, vol spijt over wat hij gedaan heeft. De gevolgen heeft hij niet over zien. Toen hij dacht er af te wezen, be gon het pas. De duisternis, het onweer, de aardbeving, zij maken hem doods bang. Een Onschuldige heeft hij laten kruisigen. Hij „zal voortaan wel oppas sen." Maar wanneer na drie dagen, door de fanatieke Joden Ephraïm en Zadok, Joathan voor Pilatus wordt gesleept, wordt de angst hem weer de baas en laat hij ook hem kruisigen. „Gij zoudt zo iets niet gedaan hebben", zegt Pilatus in de epiloog, „voor u is recht recht en trouw trouwgij zijt Pilatus niet. En toch, kruisigt gij Jezus nooit in uw angst?" We zouden het stuk „een goed woord voor Pilatus" kunnen nóemen. alleen moeten we wel bedenken, dat Pilatus niet gerechtvaardigd wordt door onze verkeerde daden. Het stuk beslaat uit twee bedrijven, een proloog en een epiloog. De proloog had gerust tot de helft bekort kunnen worden, want noodzakelijk is ze niet. Hoewel beter dan vorige stukken, vin den we het toch als geheel zwak. Ook hier weer hetzelfde, waar we bij een vorige gelegenheid reeds op wezen: het gebruik van moderne woorden en uit drukkingen; dat detoneert voor ons ge voel. Erger vinden we, dat Heydendael op een ogenblik dramatische spanning in het stuk kan brengen, maar het is dan. of hij er geen raad mee weet hoe de zaak verder op te lossen en dan komt er ineens een opmerking, die de span ning breekt. Het Amsterdams Toneelgezelschap, on der regie van Defresne, voerde dit stuk op voor het L.A.K, Enthousiast kunnen we er niet over zijn. De zwakte van het stuk werd soms meer onderstreept dan weggespeeld. Er zijn nogal lange clausen in. die niet altijd met de nodige sober heid en overtuiging door Paul Huf ge zegd werden en ook Jo Sternheim liep te veel op de grens van het theatrale, om een aannemelijke Ephraïm te zijn. Johan Fiolet gaf door eenvoudig en gevoelig spel een Cornelius Pollio te zien, die een van de weinige eohte mensen op het toneel was. Noch het stuk, noéh het spel gaven veel bevrediging. Bn. Eindstanden competitie L.D.D.B. 1948-1949 le klasse (groep A) 3e klasse. 10 T2- 9 67—53 8 71- 6 57—63 5 58—62 4 2 0 4 2 0 Lisse 1 6 4 0 2 Hazerswoude 6 4 1 1 L. D. V. 1 6 4 2 0 K. D C 1 6 3 3 0 L. D C. 1 6 2 3 1 S. D V. 1 6 1 5 0 H. D. C. 1 6 1 5 0 le klasse (groep B) O- G B 1 6 4 1 1 D. V- N. 1 L- D. V. 2 K. W. Z 1 A. D C 1 R. D C. 1'.., D. C. L. 2 A. D. C. 2 Kijk Uit 1 Lisse 2 K- D C. 2 K W. Z. 2 R. D. C. 2 Nieuwkoop 1 L. D. C. 2 O. G. B 2 H. D. C- 2 D. C. L. 3 9 71 8 64—56 8 61—59 6 60—60 5 58—6: 6 1 5 0 2 48—72 2e klasse. 10 10 0 10 8 2 10 7 3 10 3 10 3 10 3 20 132—68 16 113—87 14 108—92 12 96—104 11 97—103 10 103—97 7 99—101 6 99—101 6 86—114 4 80—120 4 73—127 KLEED U GOED DRAAG EEN HOED Ciefde HOUDT STAND Doer H. Hollander <2 En blijven fietsen met de bakfiets. Ook al is dat vermoeiend, vooral, omdat hij 's avonds, behalve de zakelijke aangele genheden, ook nog zorgen heeft met de kerkelijke. Hij heeft Partier te verstaan gegeven, dat hij beter zou doen, met de arbeid aan anderen over te laten, maar Partier heeft er niet van willen horen. Dan moet hij maar wat minder doen, maar ze willen hem niet missen in het comité, dat de kerkinstituëring voorbe reidt. Dus besluiten Sjaan en hij, dat hij zich aan die arbeid niet zal onttrekken. Zo heel lang zal het nu ook niet meer duren. Want de kentering is komende. Ze hebben alle leden der gemeente bezocht. Er is een stand van de financiële bijdra gen opgemaakt. Er zijn begrotingen ge maakt. De kerkeraad van Maasland is voorgerekend, dat de gemeente zichzelf bedruipen kan. En nu gaan daar de me ningen veranderen. Dominee Vanhaelen. 'de wijkpredikant, wordt meer en meer ge wonnen voor het plan. Hij wordt tenslot te een verdediger. En dan nemen Partier, Van Overen en Klaas Lavooy weer in de arm. Hij moet een begroting in elkaar zetten voor een eenvoudig gebouwtje met vijfhonderd zeshonderd zitplaatsen, een semi-perma- nent kerkje, dat minstens twintig jaar mee kan. Neen, alleen een begroting. Hij kan er wel zeker van zijn, dat hij het kerkje niet bouwen zaL Ze hebben een timmerman-aannemer in de gemeente Een schilder ook. Voor de stoffering kan Buurman zorgen, die heeft zo'n zaak in Westvoort. Allemaal wat. En allen zullen zo goedkoop mogelijk doen. Als ze de begroting van Lavooy zien, zeggen het kan stukken goedkoper doordat de liefde voor Gods huis een woordje meespreekt. Maar ze zijn voorzichtig en houden de cijfers van Lavooy vast. Dan valt het altijd mee. Monsmaker heeft zijn laatste groente gekweekt op het binnenterrein. Dat gaat hij levendig begrijpen. Maar hij heeft niets te zeggen. Contract is contract. Het kan tijdig worden opgezegd. Partier gaat eens praten, hij is nu vergezeld van Klaas, met het Gemeentebestuur, dat ten slotte toestemming geeft, eventueel op bedoeld binnenterrein, vlak naast de school, een hulpkerk te zetten en daar diensten te houden. Ziezo, ze hebben vaststaande plannen, waarmee ze bij de kerkeraad kunnen komen. Eindelijk valt daar de beslissing: in Westvoort zal een zelfstandige kerk komen. Er is een predikant, die zegt, dat het een doodgeboren kindje zal blijken te zijn: het blijft een onnozel kerkje; als het aantal zielen jaarlijks met veertig vermeerdert, mag men in de handen klappen Partier hoort het en hij lacht fijntjes. Dominees zijn respectabele mensen van zelf, maar ze weten niet alles. En zulke dingen moet je niet „voorspellen", want wie kan zeggen, welk een mogelijkheden een groeiende stad biedt? Weet de domi nee wel, dat een stuk van de uitbreiding der stad juist naar de kant van West voort ligt; dat de gemeente er reeds hectaren grond in haar bezit heeft? Let maar eens op: er komt een tijd, dat Westvoort niet één, maar twee kerken bezit, al zullen die dominee en Partier Bakker dat allicht niet meer beleven. Het besluit is gevallen en het kerkje wordt met spoed gebouwd. Het is nog vlugger klaar dan men heeft kunnen dromen. Het is een aardig gebouwtje ge worden, vrij van luxe, maar keurig in orde, in de verf ook, voor een deel steen, een ander deel hout. Met een flinke consistoriekamer. Alles in orde: niets op aan te merken. Engoedkoper dan de begroting is geweest. De liefde heeft gewerkt. En dan geeft de een zijn werk kracht. de ander zijn materialen goed koper dan zakelijk het geval zal zijn. Je kumt dan wel wat minder verdienen. Dominee Verhaelen is de consulent. Onder zijn leiding wordt het gebouwtje in gebruik genomen. Er zijn ouderlingen en diakenen uit de stad. Na afloop v die eerste dienst wordt er gestemd vi een eigen kerkeraad: vier ouderlingen drie diakenen voorlopig. Dat Partier ouderling worden zou, 1 voor de hand. Ze hebben in hem nooit anders gezien. En Van Overen diaken, ook begrijpelijk. Maar Klaas schrikt, als blijkt, dat ook hij is uitverkoren het ouderlingemambt. Geen minuut heeft hij daaraan gedacht, het is de eerlijke waarheid. Hij vindt zichzelf ook niet ge schikt daartoe. En hij denkt: ik vraag ontheffing Maar zover komt het niet. Domi Vanhaelen zegt, dat hij geroepen wordt en die roeping opvolgen moet, tenzij zulke gewichtige redenen zijn, dat hij weigeren mag. Welke zyn die redenen? Zijn zaak. Kan hij dan niet twee avon den per week zich wijden aan de kerk? Dat gaat vóór. Alle andere organisatie- arbeid mag, neen, moet hij dan laten rusten. Zijn zaak en de kerk. Ja, als de zaak zo staat, en Klaas voelt het eigen lijk ook zó. dan kan hij geen vrijmoe digheid hebben, om ontheffing te vra gen. Bij de ouderlingen, die in de vol gende dienst bevestigd worden, bevindt zich ook Klaas Bakker. (Wordt vervolgd.) R. D. C- 3 Luto 1 L. D. C. 3 S. D. V. 2 D. V N. 2 Kijk Uit 2 Nieuwkoop 2 A D C. 3 8 l e H. D. C. 3 8 17 De beslissingswedstrijd pioenschap 0 0 16 115—45 1 1 13 101—59 2 0 12 104—56 2 2 10 87—73 3 1 9 86—74 5 1 5 68—92 6 1 3 55—105 3 54—106 2 54—106 het kam- Lisse en Bodegraven werd gewonnen door Bodegraven. Bode graven speelt nu promotiewedstrijden. A D C 2 en Kijk Uit 1 promoveren naar de.le klasse RD.C- 3 promoveert naar de 2e klasse. MorphyL.S.G. 517 De traditionele ontmoeting tussen het Studenten Schaakgenootschap „Morphy" en het Leidsch Schaakgenootschap, gis teravond in „Minerva" gespeeld, verliep, zowel wat uitslag als de bijzonder gezel lige en vriendschappelijke sfeer betreft eeeoi traditioneel. De studenten boden aan de hoogste bor den goede tegenstand, doch moesten ver der aan de „burgers" de meerderheid laten. Dr Niemeyer uit Wassenaar, ere lid zowel van „Morphy" als van 't LSG, woonde enige tijd de wedstrijd bij. Na afloop van de strijd vertolkten de voorzitters Van „Morphy" en LSG, resp. de heren De Jong en mr De Blécourt, nog eens de zeer vriendschappelijke ge voelens van alle deelnemers, waarna men nog geruime tijd op de sociëteit bijeen bleef. De uitslagen waren: Van Dijk (Mor phy) -Demmendal (LSG) 44—44; Kraayen- hof—Van der Nat 44Va; Schlempelmr Ir Westra 01; HalbertsmaBosscha 4444; Marcella—Kuilman 10; Van Eeghen—Segaar 44—'-4; Van der Ardenne mr De Blécourt 0—1; ZevenModder man 01; Ten RaaBloem 0—1; Smit dr v. Arkel 0—1; v. d. Plassche—Van Deventer 0—1; De JongHessels 01; Mulderv. d. Heuvel 01; Kerkhoven Hooftman 01; Molenaarv. d, Oord 0—1; Schepens—v. d. Bosch 10; Heu- kelom StuytAnes 01; Nouten ten CateVerstraaten 01; Jagerdrs Schors •1; FischerLancel 4444; Westerby- De Jong 01; v. d. DreaDieben 44V L.P.S.V. VERLOOR MET 0—2 VAN ROTTERDAM. De L P.S.V. heeft gistermiddag in de thuiswedstrijd tegen Rotterdam haar kansen op het kampioenschap verspeeld door met 02 te verliezen. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de ning van de Rotterdammers volkomen verdiend was. L.P.S.V. kwam met inval- s voor rechtsback en middenvoor uit heeft er niet veel van terechtgebracht. Wist ze voor de rust de stand nog dub- belblank te houden, na de thee scoorden de Rotterdammers tweemaal, waartegen- de schotloze Leidse voorhoede niets te stellen. De titel zal nu wel by Dordrecht terecht komen. Volgend jaar beter, L.P.S.V.-ers. zodat volken, wier cultuur vóór vijftig jaar boekenstof was, thans in innig en levendig contact staan met onze bescha vingssfeer, en ge zult begrijpen, dat er tussen de kunstenaar, die dit veel inten- ervaart dan de „normale" mens, en de eenvoudige burger, die van dit alles alleen maar weet uit de krant, een diepe kloof ontstaat van on- en wanbegrip. Jos de Gruyter ging bij zijn betoog uit van de inzichten, die die eenvoudige bur ger in de kunst heeft. Hij weerlegde daarbij de mening, als zou het absoluut nodig zijn, dat de schilder de natuur copiëert. Ook de opvatting, als zou er een algemeen geldende wijze van zien bestaan, werd door Jos de Gruyter stevig ondergraven- Daarbij passeerden impres- sme en expressionisme, cubisme en symbolisme, neo-classicisme en realisme, surrealisme en de meest abstracte uitin gen van moderne lijn- en kleurcompo- sities de revue. Tot slot van zijn algemene inleiding besprak Jos de Gruyter de verschillende mogelijkheden van het zien van schil derijen, In de pauze begaf het gezelschap zich naar de tentoonstellingsruimte, om een algemene indruk op te doen- Waarna Jos de Gruyter zijn gehoor, weer terug in de Grote Pers, meer in het bijzonder Picasso en Chagall voorstelde- Aan de hand van twee schilderijen maakte hij duidelijk, dat de modernen in Picasso en Chagall hun exponenten kunnen zien: Picasso, de mystisch-abstracte, fel-nuchter en toch warm-bewogen tegenover de fatalistische, kinderlijk-fantastische vluchteling uit het leven van alledag, de opzettelijk-onbe- holpene en in wezen anti-intellectuele, geraffineerd-litteraire CJiagall. NIEUWE CHEVROLET MOTOREN UIT VOORRAAD LEVERBAAR GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 TEL. 23041 Katwijk aan den Rijn Een op-en-top voerman De voerman D. van R. reed met een disselwagen met twee paarden ter hoogte de Van Egmondstraat de Rijnstraat laar was op dat moment z'n paarden meer meester. Het stel ging het trottoir op. dat gelukkig aldaar nogal breed is. Met een beklemd hart stonden vele toeschouwers het verloop aan te zien. Maar de bestuurder wist de dissel meester te blijven en met een bewonde renswaardige nauwkeurigheid met zijn hollende paarden overal tussendoor te laveren. Ter hoogte van de winkel van de heer W. is het trottoir voor dergelijke experimenten te smal en liep de wagen ast tussen ee.n muur en een electrische trampaal. Strengen en dissel braken, de paarden kwamen vrij en holden op huis aan, zelfs de voerman er achter aan. Het slot was: wagen en tuig gehavend, bij W. een ruit stuk. Dit niet alledaags gebeu ren bracht een massa mensen op de been, die éénstemmig van oordeel waren: Hulde aan de voerman, die zo zijn tegen woordigheid van geest wist te hand haven! Leiderdorp A.-R. Kiesvereniging- Morgenavond, om 7.30 uur, vergadert in de Chr. Nat. School de AR Kiesvereni ging „Vrijheid en Recht". O.m, zal de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing worden opgemaakt. De heer L. Los zal een referaat houden over „Vrede als vrucht van gerechtigheid". Laaste lezing gezinscursus. Vrijdagavond 8 uur zal in de cantine an de Touwfabrieken de laatste lezing orden gehouden van de gezinscursus der Ned. Herv. Gemeente. De heer O. Rees uit Den Haag, secretaris van de Herv- raad voor kerk en gezin, zal spreken over „Gezin en vrijetijdsbeste ding." Voorschoten Alweer een aanrijding. Gistermiddag om half zes had alweer ?n aanrijding plaats. Een personenauto, bestuurd door J- K. uit Den Haag. reed van de Schoolstraat de Bijdorpstraat in, toen plotseling het 9-jarige meisje J. v. d. Sande voor de wagen liep. door deze werd gegrepen, daarbij onder de wagen geraakte en een eind werd meegesleurd. Gelukkig had de auto geen grote vaart, waardoor erger werd voorkomen. Het meisje brak haar linkerbovenbeen en had lichte kwetsuren aan hoofd en knieën. E.H.B.O. en dokter v. d. Stoel waren spoe dig aanwezig en verleenden eerste hulp. Het meisje werd daarna naar het zieken huis in Leiden vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Zoeterwoude Raad gaat restauratie der Hervormde kerk subsidiëren. De raad vergadert a.s. Vrijdagavond om kwart voor aoht. De agenda luidt: aanbieding gemeenterekening 1947; wij ziging begrotingen 1948 en 1949; wijzi ging (uitbreiding) van het besluit tot toe kenning van een tijdelijke loonbijslag; aanvulling verordening bezoldiging ge- meentepersoneel; vaststelling verordening ingevolge pensioenwet; onderhandse ver huur woonhuis Dorpsstraat 24; voorschot ex art. 101 L.O.-wet; voorstel met be trekking tot de straatverlichting in Gel- derswoude; verzoek van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente om subsidie in in de kosten van restauratie der Ned. Herv. kerk; benoeming lid burgerlijk armbestuur in de vacature J. van Leeu wen Jzn (voordracht: 1. W. M. v.d. Salm, Zuidbuurtseweg 5, 2. J. C. v. d. Salm, Noordbuurtseweg 33); benoeming van 4 leden van de commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftre ding van de heren J. Schouten. K. Wey- land, P. C. Paardekooper en A. Pieterse; een verzoek van diverse onderwijzersor ganisaties tot het treffen van een rege ling vergoeding verplaatsingskosten; gel den voor aankoop van leermiddelen voor gymnastiekonderwijs r.k. meisjesschool in de Zuidbuurt en hnndenarbeid r.k jon gensschool voor V.G.L.O. De kist van Karei de Grote geopend te Aken Te Aken is de kostbare, twaalfde- eeuwse, schrijn met het stoffelijke over schot van Karei de Grote geopend. Men constateerde, dat de gewaden geleden hadden, waarschijnlijk door het verblijf van de schrijn in de vochtige mijngangen in Westphalen tijdens de oorlog. Het ge beente van de keizer was goed intact ge bleven. De schrijn ls wederom gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2