Jlieuiuc geitectfe GTouranl Begingen Ned. militairen afschuwelijke moordpartij Wist U DINSDAG 22 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710. AdverteDtieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J- ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7770 „Stantnasttcli Is gljebteoen myn bert to tcgljenspoet" 't Hart rechts, de lever links Zie pap.. 3 Onrustbarende publicatie uit Oost-Java Het persbureau der Nederlands Her vormde Kerk deelt het volgende mede: „Ds H. A. C. Hildering, zendingspredi kant te' Soerabaja, doet mededeling va een bericht, dat in het laatste numme voorkomt van „Pawartos-Ringkes", het maandblad van de Oost-Javaanse Kerk, welk bericht als volgt luidt: „De ge meente Peniwen met een zielental van ongeveer 3000 had op Zondag 20 Februari 1949 een huiveringwekkend leed te door staan, om welke reden de godsdienst oefening op die dag werd gestaakt. Op deze dag n,l. zette een onderdeel van h( Nederlandse leger een zuiveringsactie ii waarbij tien personen, leden der gemeente en onder hen een kerkeraadslid, werden neergesdhoten. Dit fusilleren geschiedde om 9 uur 's morgens. Op het uur van de Zondagse godsdienstoefening. Kennen zij, die dit deden, dan niet de betekenis van het „Vreest de Heer en hebt uw naaste lief?" Tot zover' het Javaanse persbericht, waarbij ds Hildering vermeldt, dat in zijn bezit is een afschrift van het rapport, dat de kerkeraad van Peniwen uitbracht over het gebeurde aan het dagelijks bestuur der synode te Malang, aan de brigade commandant en de resident te Malang en aan het zendingsconsulaat te Batavia. Aan dit rapport worden de volgende bijzonderheden ontleend. I Te Peniwen is een polikliniek kraamverpleging „Panti Oesada", die reeds vier jaren werkt en gehuisvest in de oude zendingspastorie. Vanwege de grote toeloop werd deze kliniek in De cember j.l. uitgebreid met twee school lokalen. Vele vroedvrouwen en leer vroedvrouwen hadden zich beschikbaar gesteld. In totaal 23 personen. Toen de Nederlandse legerafdeling het ziekenhuis binnentrad werd aan allen, verpleegden en verplegenden, bevolen naar buiten te gaan. Daarop werden op het voorerf drie leden van het personeel en twee patiënten neergeschoten en een patiënt zwaar gewond. Aoht leden van het personeel werden meegenomen, even eens vrijwel alle medicijnen, terwijl de inboedel kort en klein werd geslagen. Deze schietpartij vond plaats op Zaterdag 19 Februari, des middags te vier uur. Uit de Christengemeente werden 3 vrouwen verkracht, terwijl van één 'de man van een ander dezer drie de verloofde werd doodgeschoten. Voorts werden nqg Atoomgeheim geen Amerikaans monopolie Dr David Bradley, een geleerde op het gebiea der atoomenergie, die het verslag over de Amerikaanse proeven met atoom bommen bij Bikini opstelde, heeft in een toespraak te Washington verklaard, dat de Sowjet-Unie niet slechts het atoom geheim bezit, doch mogelijk reeds atoomwapens fabriceert". Hij noemde het geloof, dat de V.S- een monopolie betref fende de kennis der atoomenergie heb ben een noodlottig waandenkbeeld. Suykerbuyk werd van ochtend gefusilleerd Afwijzend is beschikt op het gratie verzoek van J. Suykerbuyk, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van het B.G. te 's-Hertogenbosch. Het vonnis is hedenmorgen voltrokken. Suy kerbuyk was betrokken bij het gebeurde op de Vloeiweide te Rijsberger (N.-Br.). VRIJDAG KOMT DE THEEPRIJS VRIJ. De prijzen voor thee en theeballen zul len met ingang van Vrijdag a.s. worden vrijgegeven. Andrei Gromyko, die, zoals gemeld is. de Russische delegatie bij de V.N. zal leiden, arriveerde gisteren uit Moskou te Parijs, op doortocht naar New York. Vandaag stellen ivij TJ voor: BERT AMERSFOORT Burg. Meyboomstraat 11 Rijnsburg. De broers Bert en Leen staan beiden op de foto; toch vragen we vandaag de 'meeste aandacht voor Bert (in donker costuum), want hij is jarig. Aan deze verjaardag zit een bijzondere kant, om dat hij 21 jaar is geworden en dus de meerderjarigheidsleeftijd heeft bereikt. JWij willen hem van harte feliciteren en hopen, dat hij gezond en wel over enige tijd naar huis mag terugkeren. Die_ repatriëring zal echter nog wel even op zich laten wachten, want Bert Is pas in September van het vorige jaar met „De Waterman" naar Indonesië ver trokken. Hij is gelegerd bij de Verbin dingstroepen van de Prinses Irene-briga de en werkt te Pangkalan, waar hij 't test kan vinden. Bert heeft verschil lende liefhebberijen. Wij noemen slechts tijn hobby voor het maken van foto's. Als hij eenmaal terug is, zullen zijn vrouw, die in Rijnsburg woont, en verdere fa milie z$ker genieten van alle opnamen, die, zoals hij schrijft, een aardig beeld ponnen van zijn verblijf in de tropen. I Leen, op het plaatje in zijn smetteloos- pit Indië-pakje, komt over enige dagen thuis. Hij is al onderweg. Zijn familie zal hem ongetwijfeld een goede ontvangst terwijl zij reeds stilstonden en de handen geheven hadden. Nog vijf anderen den zwaar gewond. Van alle slachtoffers worden de namen in het rapport, dat gedateerd is 25 Februari 1949, vermeld. Het rapport is ondertekend door de pre dikant van Peniwen." Aldus de mededelingen van ds Hilde ring." Van bevoegde zijde deelt men het A.N.P. mede. dat in Batavia omtrent deze feiten niets bekend is. Men heeft echter onmiddellijk verklaard, dat een onder zoek zal worden ingesteld.. Amerika bezit 35 pet van alle koopvaarders Amerika heeft nu de grootste koop vaardijvloot ter wereld, of wel 35 procent van het wereldtotaal aan scheepsruimte. De tonnage is 27 millioen tegen 9 millioen in 1939. Engeland heeft 22.4 procent tegen 26.1 procent voor de oorlog. Spanje ging sinds 1939 met 27 procent vooruit. Zwe den met 25. Duitsland ging achteruit met 90 procent, Japan met 82, Italië met 39. Denemarken, Frankrijk en Griekenland elk 23. Nederland en Noorwegen elk 12 procent. Havanna een gevaar voor Atl. handvest. De „New York Times" schrijft, dat de Amerikaanse commissie voor afhanke lijke 'gebieden, welke thans te Havanna vergadert, volgens de Amerikaanse rege ring, de beginselen van internationaal verkeer en het handvest der V.N. in ge vaar zal brengen. Dat slechts 12 van de 21 Amerikaanse regeringen de conferen tie bijwonen, wijst er volgens het blad op, dat er tussen de Amerikaanse landen ernstige meningsverschillen bestaan. Botsingen met Franco's Guardia Civil Spaanse guerilla's nog altyd actief. In de Noord-Westhoek van Spanje is het de laatste dagen op verschillende plaatsen tot botsingen gekomen tussen zich nog altijd in de bergen verscholen houdende republikeinse guerilla's en leden van Franco's Guardia Civil. In het plaatsje La Coruna werden terstond 50 personen berecht, wegens het verlenen van hulp aan gewapende benden. Tegen de hoofdbeschuldigde werd de doodstraf geëist. Drie andere beklaagden hoorden 30 jaar tegen zich eisen, de overige 12 jaar. behalve twee vrouwen, waartegen de eis twee maanden was. Bij Orense kwam het Zondagavond tot gevechten tussen guerilla's en Guardia Civil. Er vielen vijf doden, w.o. twee gar disten. Gisteravond namen de guerilla's re vanche. Zij deden een aanval op het na burige stadje Orol, waar zij de priester en de plaatselijke leider van de Falan- gisten doodden, alvorens zich zonder ver liezen in de bergen terug te trekken. Uitspraak proces-Kravchenko op 4 April Te Parijs zijn gisteravond de verhoren in het proces-Kravchenko geëindingd. De uitspraak werd op 4 April bepaald. In zijn pleidooi voor „Les Lettres frangai- ses" heeft maitre Nordmar" een felle aanval gedaan op de Ver. Staten, waar, volgens hem, de vrijheid heerst, die Kravchenko gekozen heeft. Een beroem de Amerikaanse burger moest echter zijn zoon naar een universiteit in de Sowjet- Unie zenden, omdat de V.S. geen vrij heid van onderwijs geven voor de zoon van een negerzanger, aldus Nordmann, doelend op Paul Robeson. OPNIEUW LUCHTBRUG VLIEGTUIG VERONGELUKT. Ook gisteren heeft de Berlijnse lucht brug weer drie slachtoffers geëist. Even buiten Lübeck stortte een Britse Dakota neer. De drie inzittenden kwamen c Overzicht van de plechtigheden op het vliegveld Valkenburg, waar gisteren de Squadrons 1 en 320 van de Marine Luchtvaartdienst officieel In dienst werden gesteld door de commandant van de Zeemacht Nederland, de Schout by nacht J. J. L. Willinge. Russen dienen rekening van 7 millioen dollar bij de Amerikanen in Voor onderhoud der verbindingen van Berlijn met het Westen s afkomstig van de Duitse Reichspost de Russische zone. Het was, volgens Martin, echter duidelijk, dat dit op ini tief der Russen geschied was, daar Duitse agentschappen rekeningen met de geallieerden landen, via het Russische militaire bestuur, moeten vereffenen. De Russen hebben de Amerikanen gis teren een rekening van 7 millioen dollars gezonden voor de verbindingen tussen Berlijn en de Westelijke zones. De reke ning, die van 1945 dateerde, werd door Amerikanen van de hand gewezen. Bovendien hebben de Sowjets de Ameri kanen verzocht per maand 160.000 dollar betalen voor de huur van telefoon en telegraafkabels. Een weigering om hier- te voldoen, kan door de Russen als geldig excuus voor verbreking der verbinding worden beschouwd- Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat deze regelingen onwettig zijn en in strijd met 3',fe jaar geleden gesloten, overeen komst, waarin werd bepaald, dat de Rus iet vrije gebruik van de verbihdin- gen toestonden, als de Amerikanen ruim 400 km kabel ter beschikking stelden en de aanleg zorgden. Tevens .stemden r in toe de verbindingen te onder houden. De woordvoerder der V.S., Martin, zeide, dat de Sowjets zich van deze taak uitstekend hebben gekweten. Een maandelijkse rekening van 160.000 dollar achtte hij echter belachelijk. Een bedrag van 16.000 dollar vond hij nemelijker. De oorspronkelijke rekening Protestdemonstraties in Sowjet-sector van Berlijn. In de Sowjet-sector van Berlijn zal a. Zaterdag een massale protest-bijeenkomst gehouden worden tegen de valuta-her vorming in de Westelijke zones. De slag 's niet „onverdienstelijk": „Tegen de vakitamisdaad van de verdelers van m"i Grote Amerikaanse parade in Duitsland op til Zwaar luchtdoelgeschut gearriveerd. Het Amerikaanse leger zal op 6 April, Legerdag, in Duitsland de grootste leger- parade houden, sinds het einde van de oorlog. Onder de 800 militaire voertui- de trainingsterreinen te Grafenwöhr in Beieren zullen rijden, zul len minstens 250 tanks zijn. In de Amerikaanse zone van Duitsland nieuw 16-tons luchtdoelgeschut aange komen. dat het modernste en meest doel treffende defensieve wapen tegen vlieg tuigen genoemd wordt. Het betreft hier uiterst mobiel 90 mm luchtdoelgeschut. SOWJET-MANOEUVRES IN OOST- DUITSLAND. Tienduizenden Sowjet-soldaten, die in Oost-Duitsland zijn aangekomen, zullen, verwacht wordt, deelnemen aan de i, die vandaag begonnen zijn. Pandit Nehroe, Voor-Indië's premier, zal eind Apri'l te Londen de conferentie van het Gemenebest bijwonen. In W.-Duitsland gaat tabak van de bon De tabaksrantsoenering in West-Duits- land zal spoedig tot het verleden beho ren Het vrij geven van de tabak werd gisteren goedgekeurd door het Brits- Amerikaanse controle-bureau- De grote import van tabak, grotendeels gefinan cierd door de Ver. Staten en Groot-Brit- tannië, maakt rantsoenering overbodig. Uiterlijk Vrijdag beslissing over Kamerontbinding in België Want dan vertrekt Spaak naar Ver. Staten Tijdens de besprekingen van de „c tact-commissie" der Belgische socialisti sche partij en de Katholieke Volkspartij werd overeengekomen, dat de socialisten het plan van de Katholieke minister Eyskens zullen onderzoeken en eventueel tegenvoorstellen doen. Er is tot nu geen enkele beslissing genomen. In sluiting aan hebgeen gisteren reeds werd vermeld, beoogt het voorstel van minister Eyskens: bezuinigingen, belastingen of beide, teneinde de begroting in even wicht te brengen. Vanavond zal de minister zijn finan cieel -plan in de Kabinetsraad uiteenzet ten. De Prins-regent heeft min. Spaak er minister De Schrijver (voorzitter van de Kath. Volkspartij) in audiëntie ontvan gen en Spaak confereerde langdurig met collega De Schrijver. Vrijdag vertrekt Spaak naar Washington en dan zal wel bekend zijn of het parlement al dan niet ontbonden zal worden en de vervroegde verkiezingen in Mei zullen doorgaan. Canada heeft financiële „zonneschijn-begroting" Douglas* Abbott, de Canadese minister van Financiën, heeft gisteravond zijn „zonneschijnbegrotijig" ingediend, vol gens welke de inkomsten-belasting met 32 pet. wordt verminderd. Door andere ingevoerde belastingverlagingen zullen 750.000 personen van de lijst van belas tingbetalers worden afgevoerd. De Cana dese regering zal door deze maatregelen per jaar 323 millioen dollar minder aan belasting ontvangen. Koers van de gulden stijgt in België Zwarte francs worden steeds goedkoper. Na de Beneluxconferentie worden in België thans grote guldensvöorraden ge kweekt. De zwarte koers van de Bel gische franc is de laatste tijd tot 13 frs. gulden teruggelopen, zo meldt de V.-krt. Vorig jaar was de zwarte no tering acht frs en de officiële koers is 16. De snelle stijging van de guldenskoers betekent de nekslag voor vele smokkel- praktyken. Sigaretten en nylons kunnen vrij goedkoop worden gekocht. Ame rikaanse nylonkousen, die in België zeè i sulden kosten, doen in Neder land nu al .tien gulden. Met de guldens hopen de Belgen straks in Nederland vele goederen goedkoop in te schaffen. Ook de veesmokkel sterft een lang- ime dood. De winst op een gesmokkel de koe is nu nog slechts 300 gulden. En daarvoor is het risico te groot. WACHTMEESTER IN LIMBURGSE DANSZAAL DOODGESLAGEN. Tijdens een vechtpartij in een danszaal te Eysden, waarbij ook een Pool werd doodgeschoten, werd de tussenbeide ge komen wachtmeester Op de Ven zo toe getakeld, dat hij overleed. Wegens dood slag had de rechtbank te Maastricht de jeugdige Pool W. tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld, doch in hoger beroep achtte de proc.-gen. van het Bossche Hof het bewijs voor doodslag niet geleverd- Hij vroeg vernietiging van het vonnis, doch eiste op andere gronden 4 jaar, daar deze verd. in ieder geval medeplichtig is geweest aan de mishandeling. Uitbetaling van reisuren is geen loonsverhoging De A.K.U. te Arnhem, tegen wie vijf maal tien gulden boete was geëist, is door de Economische Politierechter te Arnhem vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding der loonregelingsbe- sluiten. De O.v.J. had een principiële uitspraak verlangd over de vraag, of de uitbetaling van reisuren aan ver weg wonende arbeiders een ongeoorloofde loonsverhoging was. Vice-chef van Turkse staf naar Washington. Generaal Korai, vice-chef-staf van het Turkse leger, is naar Washington ver trokken voor besprekingen met Ameri kaanse militaire leiders. Het comité Nederlandse Volksklederdrachten heeft deze nieuwe verzameling byeengebracht in het Openluchtmuseum te Arnhem, ter vervanging van de collectie, welke daar tydens de oorlog werd vernield. Het eerste gedeelte zal binnenkort aan H.K.H. Prinses Wilhelmina worden aangeboden. Een half jaar voor Naaldwijkse schenner van „Diana in het bad" „Liever zorgeloos in de gevangenis, dan eeuwige angst voor werkloosheid" mede hij zich echter geen behoorlijke po sitie kon veroveren. Dit alles bezorgde hem een sterk minderwaardigheidscom- Verd. deed afstand van hoger beroep. Nader vernemen wij. dat K. ook tijdens de oorlog in Duitsland werkzaam is ge- eest. Het staat dus nog niet vast, dat hij ls een politiek delinquent kan worden beschouwd. Hij stuurde zelfs aan minis ters pamfletten en was reeds eerder door de Naaldwijkse politie verhoord, doch op vrije voeten gesteld. De Rotterdamse rechtbank heeft er geen gras over laten groeien en de schen ner van Rubens „Diana in het bad", de 46-jarige opzichter J. C. Koster uit Naald-- wyk, gisteren reeds veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, door te bren gen in een bijzondere strafgevangenis, onder toczichtstelling van het Genoot schap Roterdam en van een door dit Ge nootschap aan te wijzen psychiater, als mede voonvaardelyke beschikbaarstelling van de Regering. De O. v. J„ mr J. van Oosten, trok een parallel tussen Herostratus en Koster als de belagers van Diana: de man, die in 356 v. Chr. de Diana-tempel in Ephese in br^nd stak om zijn naam bij het nage slacht bekend te maken en de man, die op 11 Maart j.l. in het museum Boymans te Rotterdam de aandacht op zich wilde vestigen door het schilderij „Diana in het bad" met een mes te beschadigen. Zoals men weet was verd. tot zijn daad gekomen, omdat hij reeds acht weken werkloos was. „Lijkt u dat geen verkeerd middel om de werkloosheid te bestrijden?" vroeg de president aan verd. „Als alle werklozen zo deden, hadden we binnenkort geen schilderij meer over." Verd. gaf dit vol mondig toe. De conclusie van het psychiatrisch rap port luidde, dat verd. verminderd toere keningsvatbaar is en dat zijn geestessto- ring op het ogenblik een ziekelijk karak ter draagt. De O. v. J. was van mening, dat hier niet van een incident, maar van een symptoom sprake is. In 1946 heeft verd. in het Rijksmuseum te Amsterdam reeds „Het Joodse Bruidje" van Rembrandt met water natgegooid en zich toen ook zelf aangegeven. In zijn brief aan de Justitie schreef hij „Liever zorgeloos in de gevangenis, dan rond te lopen met de eeuwige angst voor werkloosheid." De O. v. J. eiste een jaar gevangenisstraf, waar- vèn zes maanden voorwaardelijk en voorts de bovengenoemde maatrege len. die de rechtbank oplegde. De verdediger van verd.. mr H. Lam bert, bracht naar voren hoe Koster sinds 1930 er nimmer in geslaagd is een be trekking voor langere duur te verkrijgen. In 1938 ging hij naar Duitsland, waar hij het tot „Oberbauführer" bracht. Hij keerde naar Nederland terug met wat dubieuze Duitse diploma's op zak, waar- SD-i^efehlshaber Harster tot 12 jaar (m.a.) veroordeeld Het Haagse B.G. veroordeelde de ex Befehlshaber van de Sipo en S.D. in Ne derland, dr Wilhelm Harster. tot 12 jaar n.a.) Harster had in zijn functie vele wreed heden tegenover gevangenen begaan er is de deportatie van Joden, op grote schaal, bewerkstelligd. eis van de P.-F. was 15 jaar (m.a.) Harster heeft 8 dagen tijd om in cassatie Baby in de ivieg gestikt De 7 maanden oude baby van de fam. te Leesten (gem. Warnsveld), werd dood in de wieg aangetroffen. Het kind bleek te zijn gestikt in een dekentje. NOORDZEEKANAAL WORDT BIJ VELSEN BREDER. Het Noordzeekanaal zal volgende maand ter hoogte van de Velsense pa pierfabriek worden verbreed. De 500.000 kubieke meter zand, die daarbij vrij komen, zullen voor de rijksweg Amster damUtrecht worden gebruikt. DAT het A'damse Kamermuziek- ensemble „Alma Musica" eind Maart verschillende concerten in Londen en Lincoln zal geven. DAT de duur van het verschijnings verbod van de Gooi- en Eemlander door de Raad van Beroep v. d. Perszuivering bekort van 20 tot 5 jaar (vanaf he den) en de beschikkingen van de Pers- raad m.b.t. de bewindvoering is ver nietigd. DAT Philips-Eindhoven gisteren voor de tweede maal een modeshow per tele- isie uitzond. DAT het strand tussen Hoek van Hol land en 's-Gravenzande thans is gezui verd van de pl.m. 300 palen. DAT 14 Engelse was-industriëlen de proefwasserij van de T.N.O., de machine fabriek „Reineveld" te Delft en haar showroom in Den Haag bezochten. DAT met de geboorte van Johanna Annechiena Harmsen Deventer thans 45.000 inwoners telt. DAT volgende maand weer gratis aan de scholen wordt toegezonden de Gids voor Schoolreizen, waarvan het redactie adres is Suezkade 175, Den Haag, tel. 399274. DAT de Ned. pianist George van Re- nesse in Mei wederom met Jehudi Menu- hin een tournée door Z.-Amerika zal maken en in de herfst döor Noord- Amerika. DAT i.v.m. de te enge begrenzing van Hulst (Z.V1.) Ged. Staten van Zeeland St. Jansteen en het gehucht Kapellebrug in Hulst willen toevoegen. DAT Ged. Staten van Zeeland voor stellen een deel van St. Laurens aan Middelburg toe te voegen en het over gebleven stuk onder Serooskerke, Veere Grijpskerk te verdelen. DAT het nieuwe R.K. militair tehuis i de Harskamp gisteren is geopend. DAT de afd. „De Oude IJssel" van Doetinchemse Rode Kruis-colonne het. gouden kruis van verdienste van het N.R.K. ontving. DAT de Zwolse raad ruim f 160.000 uit trok voor verbetering van de haven, •voor 5 woningen moeten worden afgebroken en de meerderheid vai W. zich daarom tegen het plan had gekant. DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculatie inkromp met f28 mil lioen tot f 2956 millioen. DAT de heer Rouwendaal uit Roosen daal op zijn verjaardag, welke tevens de geboortedag van zijn vrouw is. e: eerste West-Brabander in slaagde met een eigen gebouwd toestel de televisie uitzending uit Eindhoven te ontvangen. DAT gedrukte stukken, akten, mon sters enz. per 1 April tegen afzonder lijk verlaagd tarief per luchtpost naai New Foundland gezonden kunnen wor den. DAT het geautomatiseerde telefoonnet van Vlissingen in dienst is gesteld. DAT op 26 Mrt de A'damse bankiers firma Van der Werff en Hubrecht 50 jaar bestaat en op 20 Mrt van 3-5 uur wordt gerecipieerd op Damrak 80. DAT in het zeepostverkeer tussen Nederland en de Ned. Antillen per 1 April weer brieven en doosjes met een aangegeven waarde van maximum f 6000 verzonden kunnen worden. DAT op 12 April in het gebouw der Zuiderzeewerken te Den Haag wordt aanbesteed het maken van een kanaal door het Hartelse Gat, behorende werken tot afdamming van de Brielse Maas. DAT zich in Febr. op 662 boerderijen gevallen van mond- en klauwzeer deden (471 nieuwe gevallen), 134 (100) in Zuid-Holland. DAT de bestuurder van een grijze Packard, die op Maandag getuige is ge weest van een autobotsing te Sassen- heim. waarbij een persoon zwaar werd gewond, verzocht wordt inlichtingen geven aan de rijkspolitie aldaar. DAT de Utrechtse politie naar evi tuele familie vraagt van de dezer dagen aldaar overleden 60-j. timmerman Bern- hard Meyerman. geb. te Wisch (Gld.), die het laatst in de Voorstraat te Utrecht woonde. DAT het stoffelijk overschot 'Zaterdag gevonden onbekende vlieger van de R.A.F. gisteren op Schiermonnik oog ter aarde is besteld. Waar de schuld? De militaire medewerker van het ..Vrije Volk" heef*, zijn instemming betuigd met de opvoering van de jaarlijkse lichting- sterkte tot 50.000 man. Eigenlijk, zo vindt hij, beginnen we daar te laat mee en acht hij het tempo, waarin begonnen wordt, nog belachelijk. We kunnen het daar wel mee eens zijn. De kabinetten-Schermerhorn en -Beel hebben met de legervorming hier te lande geen begin gemaakt, omdat ze meenden dat het moederland alleen depót of arsenaal diende te zijn voor Indië. Voor deze politiek dragen zij en hun vrienden de verantwoordelijkheid. Daar door kon hier geen leger gevormd wor den. Maar het „Vrije Volk" komt het an ders vertellen. Het Indonesische blok aan het been verhinderde de vorming van voldoende legermacht hier. Uitste kend. Doch. en dan komt het: Gerbrandy, Schouten en Weiter waren daarvan de schuld. Die hebben „een remmende in vloed geoefend op het na-oorlogse be leid. dat een heel andere situatie zou hebben geschapen als we royaal de po litiek van Logemann, Schermerhorn en Beel hadden kunnen uitvoeren1'. Hoe zit dat dan? Is er dan in de afge lopen jaren geen Rooms-rode meerder heid geweest, die de politiek van de ge noemde heren steeds gesteund heeft. Heeft de P.v d.A. niet regelmatig de fan- asieën van de heer Schermerhorn in zijn ergaderingen behandeld en gesteund? Bedoelt deze militaire medewerker nu werkelijk, dat Schouten en Gerbrandy de egeringspolitiek hebben gevoerd en dat :ijn partijgenoten Schermerhorn. Loge- nann. Palar enz., er niet aan te pas kwa- nen? Is het de schuld van de oppositie lat we ons leger in Indië maanden en maanden lang ongebruikt hebben gela- Of waren het de partijgenoten van deze militaire medewerker, die onze troe pen door de extremisten als schietschijf lieten gebruiken? Is hij al vergeten, dat het zijn eigen partij was, die heeft door gedreven. dat de politiële actie in '47 op i'n dwaas tijdstip werd afgebroken? Zie. die politiek heeft onze troepen al die jaren in Indië gebonden, dat was de ooi-zaak, dat men hier te lande niets had n een leger te vormen. Als het „Vrije Volk" schuldigen wil zoeken voor het feit. dat we in Nederland nog geen leger hebben, dan heeft het de delinquenten vlak om zich heen. De oppositie wilde het leger in Indo nesië gebruiken. Direct. Had men dat ge daan, had de P.v.d.A dat niet verhinderd, de rust zou allang hersteld zijn. De grote uitzendingen naar overzee waren dan meer nodig geweest en met de op bouw van een leger in het kader van de Westerse unie of Atlantisch pact zou reeds voortgang gemaakt zijn. Maar de militaire medewerker heeft Dg meer tegen de heren Weiter e.a. Zij jn ook de schuld, dat we destüds na de capitulatie van Japan de strij<*in Indo nesië niet in de vorm van een, guerilla konden voortzetten. Dat kon niet van wege de vijandige houding de. be- volking. heeft volgens de schrijver aë"ge neraal Ter Poorten gezegd. Schuld van Weiter en zijn vrienden Commentaar overbodig zegt de schrijver. Maar enig commentaar zou hier juist op zijn plaats geweest zyn. Want afge dacht van de vraag of het zo gezegd was, had generaal Ter Poorten gelijk toen hij "t zei? En dat mag zeker terecht in ijfel getrokken worden. De schrijver heeft toch ook wel nota genomen van de krijgsgeschiedenis over Indië. Hij weet dus ook dat er wel degelijk guerilla- stryd gevoerd is en met succes. Maar ivaarom dan deze tirade? Het Indonesische blok aan het been hindert ons inderdaad. Maar dat we dat blok nog steeds voortslepen en dat we daarom slechts in een „belachelijk" tem- d aan legervorming kunnen beginnen, =t is de schuld o.m. van de P.v.d.A. Bijna vier jaar krammen en lijmen heeft haar nog het juiste inzicht niet gebracht. We hebben zo het idee dat ze het juiste inzicht wel nooit zal krijgen. Aan onze kivartaalabonnes Betaling per giro ts gemakkelijker en goedkoper. Het bespaart U geloop aan de deur en incassokosten. Maar voor hen die eet* girorekening hebben is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot pe riodiek overschrijven der abonne mentsgelden. Wilt U daarvan gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij maken het voor U in orde. Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres opgeven? Dat voorkomt vergissingen Bij voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. Breda kan nn maar zeggen: steek eens op Vijftig burgers uit de gemeente Breda hebben gisteren ieder 200 sigaretten ont vangen. welke de Amerikaanse piloot Richard Reardon uit New Albany, zoals indertijd gemeld, heeft geschonken uit erkentelijkheid voor de hulp, die hij op 17 Sept. 1944 van de Bredase bevolking heeft ondervonden, toen hij bij een para- ohutelanding door de Duitsers werd arresteerd. De overdracht geschiedde ten gemeentehuize door de Amerikaanse ambassadeur dr Herman Baruch. De uit verkorenen hebben in bezettingstijd allen hulp verleend aan Amerikaanse piloten. ZWOLLE KRIJGT AUTOBUS-STATION MET 12 PERRONS. Op een gedeelte van het spoorweg emplacement te Zwolle zal een groot autobus-station met twaalf perrons wor den gebouwd, welke eind 1950 gereed zal zijn. De raad heeft er reeds een crediet van f329.000 voor verleend. Generaal Spoor heeft het gebruik van betaalmiddelen in Indonesië, die niet uitgegeven zijn door de Javasche Bank of de Indonesische Regering, verboden. Zuid-Holland telt thans 50.000 N.C.R.V.-ers Op de provinciale vergadering van de N. C. R(radio) V., die gisteren in Dor drecht werd gehouden, kon de voor zitter ds J. A. Tazelaar uit R'dam mee delen. dat de afdeling Zuid-Holland thans 50.000 leden telt. Overigens stond de ver gadering in het teken van de snel nade rende „Jubo" (jubileum-ontmoeting), die op Tweede Pinksterdag in Arnhem zal plaats vinden. Aan de Jubo" werken mee. afgezien van de sprekers. 5000 muzikanten, o.a. de Kon. Mil. Kapel, 5000 zangers. 1500 per sonen voor een vlaggenparade en 6000 gymnasten. Verder zal men kunnen genieten van een bloemencorso op een der vijvers, een concertwedstrijd en een openluchtspel, dat als leidende gedachte heeft, dat God groter is dan alle aardse Koningen. Ook zal er een vuurwerk wor den afgestoken. Van de „Jubo" zal een kleurenfilm worden opgenomen, die zo spoedig mogelijk in roulatie wordt ge bracht. De volgende provinciale vergade ring voor Zuid-Holland wordt in Leiden gehouden. Grootvader slaat kleinzoon tot ridder Voor het front der troepen heeft dr L. J M. Beel het ridderkruis der 4de klasse Militaire Willemsorde uitgereikt aan de vliegers vaandrig G M. Bruggink. kapi tein A. G. Deibei, lt. kolonel R. E Jes- surun, voorts aan korporaal W. J. de Bruin' K. L.. res. 1ste It W. Epke en de Soendanees sergeant Tolo K.N.I.L. De rid derslag werd gegeven *o.a. door generaal majoor Meyer van het K.N.I.L en de grootvader van luitenant Epke. die ridder 3de klasse is. Duizenden octrooien, die sedert 90 jaar zijn verzameld, zijn in het octrooien bureau te Londen door brand vernield. WEERBERICHT Zacht overdag Tot morgenavond verwacht De Bi lét Droog weer met weinig wind en nog en kele overdrijvende wolkenvelden. Gedu rende de nacht en vroege ochtend plaat selijk nevel of mist en tamelijk koud. doch bijna nergens nachtvorst. In de na middag over 't algemeen zonnig en zacht. ZON EN MAAN. Donderdag 24 Maart. Zon op 6.35, onder 18.59; Maan op 5.27, onder 13ÖS. 29 Maart X.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1