Wintermaanden gaven record aan zon, maar te weinig regen TYPEN Sport en Wedstrijden NIE'JWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 22 MAART 1949 In het Gewassen hebben niet veel geleden van de stevige nachtvorst Wanneer ge achter de schermen kijkt en vakmensen hoort spreken, komen altijd verrassingen te voorschijn. Dan blijkt uw lekenverstand er dikwijls naast te zijn, zelfs waar het eigen waarnemingen betreft. Zo kan het gebeuren, dat ge op een grillige Maartmorgen langs kale bomen nauweiyks-ontdooide sloten het Meteorologisch Instituut te De Bilt binnenstapt, s ernstig te informeren naar de gevolgen van de onverwachte vorstperiode >rille voorjaar en uw zegsman, vriendelijk glimlachend, rustig vraagt „of ge misschien de nachtvorsten bedoelt?" Dan verneemt ge, dat het helemaal niet „winterde", maar overdag een beetje koud was tengevolge van „flinke nachtvorsten", dan blijkt het, dat deze zachte winter normaal is geweest en niet te vergelijken met de record-winter van ver leden Jaaren dat 1948 helemaal niet zo'n bijzonder koude zomer bracht! Er wordt met een olyk knipoogje gesproken over de arme beukenootjes-vóor- spellers, die broodetende profeten werden, en men heeft zich niet eens een Enk- huizer Almanak aangeschaft om de kansen voor a.s. zomervacanties na te slaan... toch is die zomer niet zo abnormaal geweest. Er waren immers twee flinke bitteperioden en die hebben het gemiddelde goedgemaakt. Over het gehele jaar genomen is 1948 zelfs nog warmer geweest dan 1947, dat wel een hete zomer, maair eerst een heel koude winter gaf! ftear toege geven, er waren in die' zomer van verleden jaar veel onaangename koude dagen. Er kwamen in Juni en Juli zelfs ochtendtemperaturen van 12 graden voorterwijl we dit jaar op 18 en 21 Februari een temperatuur van 15 gr. hadden' Zo was het dus in de zomer kouder dan in de winter!" „De tuinders zijn tevreden over de zachte winter. Zou >un mening na 'deze .nachtvorsten" niet gewijzigd zijn?" „Neen, het heeft niet te lang geduurd :n dus zal dat wel meevallen, wanneer ;r althans geen krachtige herhalingen komen. Alleen is de vrucbtibomenbloei in de koude kassen wat vertraagd en zal het langer duren eer de groenten en de vroege aardappelen in de volle grond kunnen. Ja, degenen, die al te optimis tisch zijn geweest en een gokje waagden door een paar weken geleden al bloem kool en sla buiten te brengen, hebben dubbele schade: eerst de storm en toen Erg veel was er gelukkig nog niet buiten en dus is de schade niet groot. Wat de kasgroenten betreft, die hebben, ook tijdens de nachtvorsten, veel zon ge had overdag en dde zijn dan voldoende beschut." „Inderdaad", zegt ir J. J. Post Landbouwafdeling, „inderdaad, we heb ben zo ogenschijnlijk weer eens een lauw wintertje gehad. Maar toch niets bijzon ders, hoor. Over het algemeen staat het gewas er goed voor en is het zelfs 14 dagen vroeger dan na een gemiddelde koude winter, maar Nederland heeft wel vaker zulke milde winters. Neen, ver leden j3ar, toen Januari voorjaarstempe- raturen gaf, toen half in die maand de sneeuwklokjes en de winterjasmijn be gonnen te bloeientóén was er sprake van iets buitengewoons. Maar Februari heeft daarna roet in het eten gegooid met die strenge vorst, en zo remde de bloei toch af tot na half Maart. In vergelijking met het vorige jaar is nu Januari wat kouder geweest, maar Februari aanm kelijk zachter: gemiddeld zelfs met te peraturen, anderhalve graad boven n> maal! De ontwikkeling der gewassen daardoor veel geleidelijker gegaan en 2 nu de sterke nachtvorsten van verleden week daarin even remming brachten, waarschijnlijk dezelfde uitkomsten geven als verleden jaar." „Maar is deze winter niet opmerkelijk droog geweest?" „Dat zeker. In een normale winter valt er gemiddeld 160 mm vocht en dit j, komen we maar aan 110 115 mm. geringe neerslag geldt overigens voor grootste deel van Europa, zodat in meeste rivieren de waterstand meer zomer- dan op winterpeil staat. We heb ben dus, om bij te komen, een nat voor jaar nodig." Zonnevlekken „Valt daarover al iets te voorspellen?" „Neen, helaas niet. Het voorspellen van ■weerverwachtingen op lange termijn is een zeer moeilijk onderwerp, dat echter wel in studie is. Prof. dr S. W. Visser, die hoogleraar is te Utrecht, maar ook aar het Meteorologisch Instituut is verbon den, doet statistisch onderzoek naar mo gelijke invloeden van het aantal zonne vlekken op het weer hier op aarde. Een ontzaglijk veelomvattend werk, dat voor lopig nog geen resultaten kan hebben, daar er tal van vergelijkingen met vroegere perioden worden gemaakt. Het komt prof. Visser echter aannemelijk voor, dat zonnevlekken in verband kun nen staan met de ontwikkeling van tem peratuur, luchtdruk of neerslag. Is dat zo, dan zullen wij in de toekomst wel licht heel aardige Weervoorspellingen b.v. een maand vooruit kunnen doen. Zoals het nu is, kunnen wij, aan de hand van weerkaarten en waarnemingen van de veerschepen toch al enkele dagen voor uit zien en wij zijn bezig, deze tijd van drie op vijf dagen te brengen. Maar naar het voorjaar of de zomer moet u mij nu nog niet vragendat blijven verras singen!" „Hopen wij dan, dat die verrassingen beter zullen zijn dan verleden jaar!" „O, dan bent u één van die ongeluk- kigen geweest, die een koude vacantie troffen. Ja, dat was onplezierig, maar, al zult u het misschien niet geloven, 1 „Zouden de vruchtbomen van deze late vorst nadeel hebben ondervonden?" „Dat zal niet merkbaar zijn. Uit het aantal bloemknoppen valt ook voor dit jaar een goede fruitoogst te voorspellen, onder voorbehoud, dat het weer niet ab normaal wordt, b.v. met flinke nacht vorsten tijdens de bloei. Wij zijn thans zover, dat wij uit de bladontplooiïng vai de kastanje de bloei van vruchtbomen ir volle grond kunnen voorspellen. Gewoon lijk valt die twee a drie weken nadat de eerste kastanjes uitlopen. In de laatste 37 jaar was 26 Maart de vroegste datum de kastanjes. Daaruit volgt dus half April 'bloei in de boomgaarden kan het nog wel eens hachelijk zijn met de nachtvorsten." „En de bollen?" „Die kwamen dit jaar erg vroeg de grond uit. Het zware wi-nterdek moest er al tijdig af. want de groene pun ten staken er hier en daar doorheen! Maar ze hebben het gered met de vorst. Er wordt een mooie bloei ver wacht. Ook het winterkoren staat er goed voor. Neen, voor zover wij het thans kunnen bekijken, heeft deze vorst - niet veel schade veroorzaakt, maar wel een remming in de ontwik keling teweeggebracht. Alles was echter zó vroeg, dat een kleine rem wel kan lijdien." Aardappelziekten „Zal deze zachte winter niet als ge volg hebben, dat er in de warmere maanden erg veel insecten zullen zijn! .Misschien wel. Vorst is altijd goed tegen insecten en schimmels, r zijn niet meer volkomen overgeleverd deze natuurverschijnselen. Zowel schimmels als insecten kunnen wij tegen woordig met bespuitingen e.d. goed be strijden. De Plantenziektenkundige Dienst Wageningen geeft daarbij goede wijzingen. De coloradokever heeft flinke klap gehad door de vorige 1 zal dit jaar niet de grootste moeite geven. Wij hebben nu veel meei zorg over de nieuwe ziekte, die „aard appelmoeheid" wordt genoemd. Dat is aaltje, dat de plant aanvreet, waar door deze te gronde gaat en geen oogst levert. De beste bestrijding deze ziekte is wisselbouw." „Welk weer wordt in het komende voorjaar het gunstigst geacht?" „Normale temperaturen, maar flinke hoeveelheid neerslag. Wij hebben de drie wintermaanden 233 gehad tegen 170 normaal. Dat bewijst wel, hoe droog het ook was. Er moet dus niet wonden gemopperd tegen ev. fikse voorjaarsregensmaar te voorspellen valt 'hieromtrent nog niets!" De tentoonstelling van „De Natuurvriend" belooft heel wat In Juli aquaria en terraria in Stadsgehoorzaal De Leidse aquarium- en terrarium- ?reniging „De Natuurvriend" vergader de gisteravond in gebouw Steenschuur 6. De voorzitter, de heer Van der Zwart, herdacht in een kort woord wijlen de heer Vreeburg, die o.a. als oud-pénning- meester de vereniging tot grote steun is geweest. De voorzitter van de tentoonstellings- immissie, de heer De Groot, sprak over 3 te houden aquarium-tentoonstelling. Deze tentoonstelling zal niet 1 Juni wor den geopend, zoals eerst in de bedoeling naar 1 Juli. Zij zal duren tot 17 Juli. In verband met het feit, dat hierover een persconferentie zal worden be legd, zullen wij nu volstaan met enige beknopte gegevens. Tot het welslagen van de tentoonstel ling hebben reeds vele autoriteiten hun steun toegezegd. Het ligt in de bedoe ling de schoolkinderen in de gelegenheid le stellen, haar in klasse-verband te be zoeken. Bij de indeling van de Stadsgehoorzaal il men als volgt te werk gaan: Bij de ingang zullen de bezoekers een Engelse tuin te zien krijgen, waarin een vijver Chr. jeugdwerk in Leiden krijgt steeds meer leden Ned. Herv. Jeugdraad wil tekort aan leiders wegwerken werk onder de jeugd, zoals dat op uit eenlopende wijze ook in Lelden wordt gedaan, een belangrijke bijdrage is tot de vorming van onze jongens en meisjes. Elke dag weer komen clubs, verenigin gen en organisaties bij elkaar om de jeugd geestelijke, maatschappelijke zowel als lichamelijke ontwikkeling te geven En elke dag weer zijn er mannen en vrouwen, die deze bijeenkomsten leiden. Bij elkaar vormen zij een groep, die met liefde een deel van de vrije tijd wil besteden in dienst van onze jonge gene ratie. Maar dat jeugdwerk bevindt zich in een zeer moeilijke positie. Want: terwijl aan de ene kant steeds meer jonge men sen zich aansluiten en de clubs snel groeien (een verheugend teken!!), is er aan de andere kant een schreeuwend tekort aan leidinggevende personen. Al eerder heeft men in de kringen van de Ned. Herv. Jeugdraad dit probleem onder de loupe genomen. Reeds werd een alge mene trainingscursus in het leven geroe pen, terwijl sinds enige weken een cur sus lopende is voor hen, die in het Zon dagsschoolwerk zijn opgenomen. Wij kunnen thans mededelen, dat men ook het oog heeft gericht op het jonge mannen- en jongenswerk. Een oproep ging reeds uit naar de leden van de C.J.M.V.'s en J.V.'s om deel te nemen aan «en cursus, die moet leiden tot verdieping van het inzicht in het C.J.M.V.- en J.V.- Werk. In samenwerking met het jongens- worden met bijeenkomsten, <Jie tot doel hebben nieuwe leiders voor het clubwerk te vormen. Wie meent, dat hij zich niet aan dit zeer belangrijke werk mag ont trekken, kan zich in verbinding stellen met de volgende jeugdleiders: J. Boo- gaarts, Meidoornstraat 39, H. Breuker, Druckerstraat 24a; J. Eikerbout, De Ruyterstraat 21; J. van Heyningen, Oos terstraat 90. Laat de kreet van de Ned. Herv. Jeugdraad niet onbeantwoord blij- WIJK 4 NED. HERV. GEMEENTE. Morgenavond (Woensdag) hoopt Wijk 4 der Ned. Herv. Gemeente een grote bij eenkomst te houden in gebouw „Predi ker". Alle verenigingen zullen medewer king verlenen- Ds M. Ottevanger. de wijk- predikant, zal spreken over het onder werp: „Om het Koninkrijk". BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Leo E„ z. v. J. Filippo en 3. C. van Gelder; Matthijs N., z. v. M. Sloos en C. H. Breedevéld; Piet, z. v. L. H. de Jong en C. v. d. Kloot; Boudewijn A. R., z. v. J. B. P. Maramis en N. R. Korompis; Elisabeth, d. v. J. J. v. Haren en M. Scharvemaker; Anne L. C., d. van P. Breuning en E. C. O. J. Daverveldt; Maria J. W., d. v. R. C. M. van Schaik en P. E. C. Stijgers; Hendrik, z. v. C. H. Disseveld en W. J. Koch; Abraham Ph., z. v. J. P. Regeer en C. M. J. Florisson; Elisabeth C.. d. v. C. van Kradingen en E. Wichter; Grietje J., d. v. C. Schijff en G. Leeflang; Jacobus, z. v. H. G. H. Roe- Iiig en T. Eikelboom; Juiles, z. v. W. S. G. I. de Best en J. F. A. Kleiman; Willem F., z. v. W. Paalvast en E. C. Stouten. OVERLEDEN: J. Lasschuyt, wdr, 83 GEHUWD: J. H. Commijs, j. m., en borne, j. d.; A. Binnendijk, j. in., en elen-g, j. d.; P. van Diggelen, j. m„ A, de Ki'. j. d. zal worden gemaakt. Achteraan zullen pl.m. 22 terrariums geplaatst worden, waarin men dieren op terrariumgebied uit eigen land zal kunnen bewonderen. Rechts zal een grot worden aangebracht, die belicht zal worden van uit de aquaria. Tevens zullen daar kleine bakjes en ge zelschapsaquaria worden geplaatst, aan gevuld met een of meer bakken met zee vissen. Hiervoor zal het Zoölogisch In stituut te Den Helder zorg dragen. Aan de linkerkant zullen, naast de losstaande en vaste aquaria, welke individueel be zichtigd moeten worden, vijf „streek- aquaria" woriien gepraatst. Ook aan de planten zal uiterste zorg worden besteed. Bijzondere soorten zal men aan de oppervlakte zien drijven. Het middenvak zal worden gereser veerd voor de „uitzwemmers" en „kweek- bakken" met jong bloed. De Ned. Heide maatschappij zal een grote bijdrage leveren, waarvoor zij een bedrag van pl.m. f 1000 uittrekt. Ten slotte deed de heer De Groot een beroep op de leden, om deze tentoon stelling te helpen doen slagen. Als spre ker trad vervolgens op de heer A. F. G. Slootweg met het onderwerp: „Erfelijk heidsleer", waarover hij een brede uit eenzetting gaf. PARKET IN EEN MOEILIJK PARKET. Door een vijftiental parketfabrikanten is besloten een certificaat van deugde lijkheid af te geven voor door hen gele verde vloeren, gezien de vele minder waardige producten, die onder de naam „parket" in de handel worden gebracht. Het secretariaat hiervoor is gevestigd Schepenstraat 85c, Rotterdam. Voor voeder- en weidebouw -zullen door de betreffende commissie van de Stichting voor de Landbouw gewestelijke, provinciale of streekcommissies worden benoemd. „Ons Belang" kon nog geen woningen toewijzen De huurprijzen nog niet bekend De woningbouwvereniging „Ons Be lang" vergaderde gisteravond in gebouw „Prediker". De belangstelling was mate groot, dat men drie grote zalen nodig had. En toen waren er nog men sen, die zich met een staanplaatsje tevre den moesten stellen. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, had de leiding. De overweldigende belangstelling was niet verwonderlijk: het ging immers over het voorlopig toewijzen van de 103 nieuwe woningen van „Ons Belang" aan de Julianastraat e.o., die Zaterdag en Zondag door de leden zijn bezichtigd. De voorzitter zette de voorwaarden uiteen, die verbonden zijn aan het huren een huis, en wees er met nadruk op, nen goed moest overwegen, wat men deed, want de huurprijs zou niet laag zijn. Hij deed de onaangename mede deling. dat, hoewel er enkele woningen betrokken zouden kunnen worden, er nog geen huurprijs bekend is, ook geen voorlopige. De vergadering werd de vraag voorgelegd: afhandelen of uitstellen. Met goed als algemene stemmen werd be sloten de verdelimg van de woningen uit te stellen, tot a.s. Vrijdagavond, in de hoop, dat men dan in staat zal zijn huur prijzen te noemen. Ruim tweehonderd nieuwe leden werden aangenomen. M. C. FONTEINE OVERLEDEN. Zondag is^te Leiden in de leeftijd van 54 jaar overleden de heer M. C. Fonteine, leven adjudant-onderofficier bij de Koninklijke Marechaussee. KON. ERK PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Kunst en Letteren Zaterdag op het sportterrein aan de Zon nebloemstraat te Den Haag werden ge speeld tussen de Districtsploegen van District West B en de vertegenwoordi gende elftallen van de Zaterdagmiddag- competitie. Ofschoon beide Districts ploegen (dames en heren) sterker waren dan hun tegenstanders viel van goede sport te genieten. De uitslagen luiden: West BZMC (dames) 152. West BZMC (heren) 137. Er werden geen competitiewed strijden gespeeld. Zaterdag spelen dezelfde ZMC-elftal- len tegen Afdelingselftallen. Thans zal de verhouding beter zijn, zodat een hef tige strijd kan worden verwacht. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie spelen Za terdag de dames (klasse B) O.K.K. 2 Katwijk 2 en SR 2—SR 3. NEDERLAND—BELGIË OP DE HOKIJ Voor de ijshockey-wedstrijd Neder landBelgië, welke Zaterdag op de Hokij Den Haag wordt gespeeld, is het Bel gische team als volgt samengesteld: doel: Hierman; le achterhoede: Delarge en Delrez; 2e achterhoede: Graeffe en Mul- lenders; le voorhoede: Lombard, Notte- A. Waldsebmed't; 2e voorhoede: R. Waldschmedt, Dupre en Hartmeyer. Zwemfoond houdt 29 Maart, 's avonds half 8. in „De Kroon" aan het Spui te Den Haag een buitengewone algemene vergadering ter bespreking van de agen- 1 voor de Bondsvergadering. FIKS—V.E.O. 3—3. Fiks speelde Zaterdag tegen VEO kon het niet verder brengen dan een 33 gelijk spel. Reeds na een kwartier stond met 20 voor. Voor de rust scoorde nog eenmaal, waartegenover VEO tw doelpunten stelde (32). In de tweede helft maakte VEO gelijk (33) en hier bij bleef het. Fiks II veroverde twee kostbare punt ten, door met 21 van TOP II te winnen. Jeanne van Lorraine Zesde abonnementsvoorstelling Zo n-u en dan ontmoet men nog wel lens demand, voor wie1 toneel synoniem s met on-waar. Wie toneel speelt, speelt .comedie". Moohten er gisteravond zulke mensen bij de opvoering van „Jeanne van Lor raine", door 'het Rotterdams Toneel, zijn geweest, dan zullen ze bemerkt hebben, dat toneel en werkelijkheid geen tegen stelling vormen. Maxwell Anderson heeft in di-t stuk de strijd getekend van een toneelspeel ster met haar regisseur en de schrijver van het te spelen stuk, de strijd over de opvatting van de rol van Jeanne d'Arc. Zij kan zich niet verenigen met de op vatting van de schrijver en van de re gisseur. dat Jeanne met haar grote ge loof een compromis sluit met de slappe dauphin en zijn miserabele omgeving. Ze werkt, repeteert en praat er over, maar n er niet uitkomen en begint er over denken, deze rol niet te spelen. Nog één middag zal ze meerepeteren. En in die middag gebeurt het wonder, dat één der spelers gegrepen wordt, want al verder spelende begrijpt ze plotseling, dat Jeanne nooit een compromis gesloi heeft ten koste van haar geloof.-Voor haar rechters kan ze haar geloof' niet bewijzen, „maar prijsgeven wat je bent en zonder geloof te leven, dat is ver- schrikkelijiker dan sterven, erger dan om jong te sterven." De bouw van het stuk is niet eenvou- g en kan verwarrend werken. Telkens :n stuk „Jeanne d'Arc" en dan weer ;n repetitie intermezzo. Het accent legt en nu gemakkelijk in het te repeteren stuk: Anderson schreef echter geen stuk over Jeanne d'Arc. maar over Mary Grey haar moeilijkheden met de rol van Jeanne d'Arc. In de meeste taferelen het repeteren van het stuk het vol gende intermezzo duidelijk maken en daarom ligt de gang van het stuk en de lijn dde de schrijver volgt in de inter mezzo's, die om Mary Grey te begrijpen het belangrijkste zijn. Het stuk is goed geschreven en het is prima toneel. De regie van Joan Rem- melts was uitstekend verzorgd. We den ken hierbij speciaal aan de licht-effec ten. altijd gemotiveerd en nooit va'ls- servtimenteel. Wat de spelers betreft: we vonden Gerand Schild als dauphin wel aanvaard baar, maar soms hinderlijk beweeglijk. Joan Remmel'ts vonden we als Masters, de regisseur, beter dan als Inquisiteur. Rie Gi'lhuys als Mary Grey was uitste kend; vooral haan handenspel viel op. Haar houding vonden we wel eens wat inder gelukkig. Dan deed ze meer aan n „Boefje" denken dan aan Jeanne d'Arc, maar dit viel weg tegen 'het prach tige spel, d'at ze te zien gaf. De bloemen waren dan ook maar een klein blijk van grote dank en bewondering. Bn. Het Districts-elftallen sloegen Z.M.C.-handbalteams prettige wedstrijde Voor de Leidse kantonrechter Een wederspannige Chinees Tsan Jen Chang is een lastig manneke. Zonder vergunning van B. en W. te Lei den 'had hij op de Stationsweg met zijn n gevent en toen 'hij door de hoofd' agent H. gelast werd zich te verwijderen, had'hij zich verzet en was hij naa: politiebureau overgebracht. „Ze wilden vermoorden", verklaarde hij aa kantonrechter, „en dat nam ik niet". Het bleek, dat Chang zich had verzet en toen paar tikken had opgelopen. Maai toen Chang veroordeeld werd tot 3 boete of 1 dag heohtenis. zei hij 1 neem ik niet". En mijnheer vertikte het daarna, om zich uit de rechtszaal te verwijderen! De politie moest weer grijpen en had nog moeite genoeg het manneke op straat te krijgen. Een compleet wapenmagazijn Ondanks de vele waarschuwingen vond de politie bij Th. van S. te Noordwij ker- hout een ware wapenuitrusting: 2 jacht geweren, 2 revolvers, 1 machinegeweer stenguns. Van S. betoogde, dat hij dezegevaarlijke dingen op zijn land had gevonden en ze als oorlógssouvehirs wil de 'bewaren. Het O. M. wees op de over treding van het wapenverbod en de ge- 1, die dit bezit met zich brengt, en eiste f 250 boete of 2 maanden hechtenis. De kantonrechter veroordeelde v. S. tot 50 'boete of 20 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring der in 'beslag genomen wapens Een wielrijder in het water gereden P. J. V. uit Noordwijk had op de Beestenmarkt de wielrijder De R. aan gereden, waardoor deze in het water terechtgekomen. De R. stond spoedig weer op het droge, maar zijn fiets was beschadigd. De kantonrechter veroor deelde V., die onvoldoende afstand had gehouden, tot 25 boete of 10 da-gen hechtenis en schadevergoeding van ƒ9.50 voor de fiets Ongeluk veroorzaakt C. de M. uit Rijnsburg had te Hillegom, mder op het verkeer te letten, het por- sr van zijn auto geopend, waardoor de wielrijder S. ernstig was verwond. De kantonrechter veroordeelde De M ƒ25 boete of 10 dagen (hechtenis. De drankwet overtreden Hoewel hij geen vergunning daarvoor had, 'had M. v. d. A. te Voorschoten verloflokaal een hoeveelheid sterke drank in voorraad. Bovendien had hij in het lokaall, noch aan de buiten kant de verlofvengtinning opgehangen. De kantonrechter veroordeelde v. d. A. deze overtredingen resp. tot 2 maal ƒ40 boete of 2 ma-ad 20 dagen hechtenis ƒ10 boete of 4 dagen hechtenis verbeurdverklaring, van de 64 in beslag genomen flessen sterke drank. Giefde HOUDT STAND Door H. Hollander 41 Drie dagen later overlijdt de boerin. Zij heeft met Peter gepraat, met de kinderen. Alleen Sjaan en Klaas en Flip begrij pen haar. De anderen ontgaat de beteke- :an dit zalig afsterven. Ze begrijpen eens de laatste vermaningen die moeder hun geeft. Peter vindt, dat hij goed leeft. Zo denkt Grietje er ook over. En Gerard? Och ja, hij weet wel, dat het niet deugt wat hij doet: zijn leven is een leugen tegenover zijn vrouw. Maar... na hem de zondvloed, je leeft maar een maal je mag toch wel wat hebben in je leven, dat zo kort duurt. Sjaan zegt enige tijd later tegen Klaas, dat vader lijdt onder het verlies van moeder. Andere mensen beweren ook, dat Tuininga niet meer de oude is. Het is waèr. Het heengaan van Dirkje heeft hem aangepakt. Het leven met een huis houdster want Grietje is getrouwd, enkele jaren geleden met een zakenman in de stad zint hem niet. Hij mist zijn vrouw. Het is alles waar. Maar... er knaagt nóg iets anders. Hij heeft weer verloren en ongedurig neust hij in de financiële kolommen der bladen, of de zet, die nu weer op het spel staat, zijn verlies zal compenseren. En dat gaat niet te vlug... X MAN VAN INVLOED Als mijnheer Partier iets aanvat, doet hij het goed. En in Klaas Bakker heeft hij, voor zover die tijd heeft, en dat is niet veel, want de zaak eist het grootste deel van zijn werkkracht op, een goede medewerker. Partier heeft gezegd: een christelijke school is het begin. Er moe ten hier jeugdverenigingen komen die niet meer afhankelijk zijn van de stad. Er moet een lokaal komen. De verenigin gen z ij n er gekomen. Het lokaal stèat er. En toen heeft Partier gezegd: Dit is het begin van een eigen kerk, al kan het nog lang duren. Het duurt niet zo heel lang. Het vierde kind van Klaas en Sjaan, een jongen, hij wordt Klaas genoemd, naar zijn vader, wordt nog gedoopt in de wykkerk van de stad, maar als er soms een vijfde komen mocht, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat in Westvoort een kerk of een kerkje staat. De kerkeraad voelt er aanvanke lijk weinig voor, maar de aandrang uit Westvoort wordt al sterker. Ze hebben nu ruim vierhonderd zielen, kerkelijk ge sproken, en er zullen er wel meer komen. Het is wel zeker, dat juist door het bezit ten van een kerk, er nog meer mensen naar Westvoort zullen trekken. Er wordt gedelibereerd. Klaas heeft heeft steeds meegeholpen, hij wil zich ook nu niet aan de arbeid onttrekken. En zo komt het voor, dat hij twee, drie avonden in de week vergadering heeft. Dat valt niet mee, als je „de boer op bent geweest". Want dat doet Klaas nog geregeld. Ze hebben er wel eens over gepraat, met weer eens te proberen met de knecht, maar dan durfde Klaas toch weer niet. Achteruitgang moet hij niet hebben, integendeel. Zijn gezin is zwaar der geworden. Een winkelmeisje en een knecht. En de tijden zijn niet te begt. Het is merkbaar, dat de boeren in slechte doen verkeren. Ook de lonen der arbei ders zijn verlaagd, de koopkracht is ver minderd. Och, de mensen moeten wel kruidenierswaren hebben, uiteraard wordt het eerst bezuinigd op luxe uitgaven, maar niettemin, Klaas kan het merken, dat de inkomsten verminderen, dat er dalende koopkracht is. Hij heeft in zijn grote winkel ook luxe dingen, waarop verdiend wordt. Maar juist die worden voor minstens honderd procent minder gekocht dan enkele jaren geleden. Dan is er nog iets anders. En dat ver vult hem eigenlijk met de meeste zorg. Zoals de meeste winkeliers in Maasland. Geleidelijk komen de grootbedrijven op zetten. Ze laten mooie winkels bouwen, niet alleen want dat zou zo'n bezwaar niet zijn, de winkel van Klaas Bakker in Westvoort mag er ook wezen! maar zij leveren de waren uiterst goedkoop; ze passen de prijzen aan de tijdsomstandig heden aan; ze geven tien procent kor- het druk, eigenlijk te druk. Maar hij ting op de toch al lage prijzen; ken met cadeaux, waarop de mensei eenmaal azen; al met al zijn dat lelijke concurrenten. Klaas zegt tot Sjaan: „Het is mij een raadsel, hoe die zaken uit kun nen. Het moet de grote omzet zijn. En dan kunnen ze door de eigen fabrieken goed koop produceren. Anders snap ik er niets Hoe dat zij, hij moet erkennen, geducht last van die winkels in de stad te hebben. Want wat wil het geval? De lieden, die uit de stad naar Westvoort zijn gekomen, en dat zijn er in der jaren loop ettelijke duizenden, doen grotendeels hun inkopen bij die winkels in de stad. Die kénnen ze. En ze slepen, want er wordt natuurlijk over gepraat, terwijl bovendien de cou rant reclame maakt, schier elke dag, te weten de grote advertenties, andere Westvoorters, die er niet aan gedacht hebben, hun kruidenierswaren in de stad te gaan kopen, mee. De winkeliers in Westvoort kunnen het geducht merken. Geleidelijk zijn er in de loop der jaren bijgekomen, al is Klaas Bakker onbe twistbaar de voornaamste gebleven. Maar de meesten hebben het kwaad te ver duren. Als een grote zaak, als die van Klaas het merkt, dan toch zéker de klei- sre winkels. Klaas kan dus geen inkomsten missen. Ergo is de idee, om het trekken naar de boeren door de knecht te doen geschie den, gauw verworpen. Als er weer, zoals tóén vermindering van debiet door kwam, heeft hij dat aan zichzelf te wij ten. Dus verstandiger zijn. (wordt vervolgd) TAFELTENNIS. Treffers I kampioen le klas N.T.T.B. Na het vorig seizoen in de 2e klas kam pioen -geworden te zijn, wisten de Tref fers-mensen thans beslag te leggen op het kampioenschap 1ste klas, door 73 overwinning op Batswingers in Den Haag. In 1946 trad Treffers toe tot de N.T.TB. In de komende promotiewed strijden zal zij met de kampioenen 1ste klas van Rotterdam en de ka-m-pii Haarlem voor 2 plaatsen in ae res. hoofd klasse moeten spelen. De onderaan ge- eindigde clubs van de res. hoofdklasse (of wel overgan-gsklas), degraderen m-atisch naar de le klas. De promotiewedstrijden worden nader bekend gemaakt. Verdere uitslagen: heren: 'Treffers II- Dolfijn II 82; dames: Treffers ISleu tels III 8—2. De bekende hoofdklassespeler, W. Zoelen, zal Treffers enkele weken trai nen, speciaal met het oog op de a.s. pro motiewedstrijden, voor het le en 2e team. Treffers II moet tegen de laagst ge plaatste van de 2e klas A (N.T.T.B.) in Den Haag spelen. SCHAKEN PHILIDOR IV—ROELOFARENDS- VEEN I 3 te— 3te (VOORL.). Zoals bekend hing er van de voor de 3e klasse B van de L.S.B. gespeelde wed strijd tussen Phi-lidor IV en Roelofarends- veel af: de winnaar zou kam pioen zijn. terwijl de verliezer degra datiewedstrijden zou moeten spelen De zenuwen speelden in deze ontmoeting dan ook een grote rol. Leek het vankelijk op, dat de thuisclub zou gaan winnen, wat later op de avond keerden de kansen. Hoewel de stand momenteel 3%3te is, zal Roelofa-rendsveen de winning wel niet meer ontgaan en Phili- dor IV genoodzaakt worden haar derde klasseschap te verdedigen. De ged. uit slag is: L. Ravensbergen (Philidor)Th. Olyerhoek (R.) 01; C. SterkC. Camf- ferman 10; D. v. GalenA. P. varn Pelt x; G. J. P. Dille (res.)—G. A. v. Rijn x; J. v. WeerenH. Bakker xx; H. C. BonterJoh. Olyerhoek tete; P. M. M Leeuwenburg (res.)W. Oomen 10; C. MolenkampP. Seip 01; J. C. Jans senG. Olyerhoek (res.) 10; Chr. de LaafL. Koppelaar 01. DAMMEN. PIET ROOZENBURG SPEELDE SIMULTAAN TE HAZERSWOUDE. Zaterdag gaf de wereldkampioen dam- ïen, onze landgenoot P. Roozen-burg, imul-taan-séance te Hazerswoude. 'heer L. Mö'tze, lid van de Hazerswoudse Damclub, zag kans van de kampioen te winnen. Zeer zeker een buitengewont prestatie. Verder speelde de wereldkam pioen vier partijen remise, terwijl hij ei LISSE WINNAAR VIERDORPEN- TOURNOOL Door Hiillegom met 612 (voorl.) te slaan, is Lisse winnaar geworden van het vierdorpen-tournooi. De ged. uitslag was: J. van der Loo (Hillegom)J. ALgera (Lisse Vooruit) afigebr.; Th. Seysener J. van Hal 0—2; H. Schdlte—J. Lang broek 20; L. van HaasterJ. G. Snel 1—1; F Lubbe—N. P. Dekker 1—1; J. van H-orickA. Wijnhout 11; L. v. d. ReepJ. v. d. Poel 0—2; N. Assendelft C. Baartman 02; A. v. SteinG. 't Hort 11; A. de HeerA. van Rassen 02. DE HEER W. DE GRAAF VIERDE DIAMANTEN JUBILEUM Hartelijke huldiging In „zijn" zaak Vanmorgen is de heer W. de Graaf, die herdacht, dat -hij 60 jaar geleden in dienst trad vari de firma gebr. Palm aan de Janvossensteeg, op hartelijke en spon tane wijze gehuldigd. De heer L. G. Palm. oudste firmant, wees erop dat een diamanten jubileum wel een zeer grote zeldzaamheid is. En de heer De Graaf is nog zó gezond, dat men hem nog 25 j?ar in de zaak zou geven. Zijn nauwkeurigheid, vlotheid en activiteit dwingen bij het personeel nog dagelijks bewondering af. Zijn eerlijk heid is voorbeeldig. Ook mevrouw De Graaf werd dank gebracht. Namens de firma werd o.m. een vloer kleed aangebeden. De heer S. v. d. Mee vertolkte de gevoelens van het personeel, dat in zijn geheel tegenwoordig was, en gisf een salontafel ten -geschenke. Tot slot sprak in de feestelijk versierde huiskamer va>n de familie Palm de heer W. de Graaf, zoon van de diamanten jubilaris. In een kort dankwoord toonde de 73-j. zijn liefde voor de zaak, zijn gezonde hu mor en zijn sterk geheugen. Vanmiddag werd in „Royal" een druk bezochte receptie gehouden. Het heeft de heer De Graaf aan waar dering voor zijn vele werk niet ontbroken. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Leiden zal mor gen (Woensdag) geen spreekuur houden. Kerkstraatbrug te Rijnsburg wordt gerestaureerd Interessante vondsten Met het restaureren van de Kerkstraat- brug te Rijnsburg zijn al grote vorderin gen gemaakt. De brug is reeds afgebro ken en vele kubieke meters zand liggen bij. Een moeilijkheid is echter de fundering; het is de vraag, of die nog voor de nieuwe brug te gebruiken Daarom moet de fundering tot 20 du un onder de waterspiegel worden afge broken. Blijkt zij geschikt te zijn, dan zal hierop een betonnen plaat van 40 cm dikte worden gelegd. Als bijzonderheid vermelden wij, dat goed als de gehele fundering uit grote stenen bestaat, die vermoedelijk afkom stig zijn van het oude Rijnburgse kloos- De brug zelf dateert uit 1100. In is de brug ook al eens gerestaureerd en daarbij heeft men de oude fundering gebruikt. Bij het graven zijn reeds enkele voor werpen te voorschijn gekomen, die oud heidkundige waarde hebben. Zo vond men een penning uit het jaar 1717. Op de voorkant is het woordje „Frist" ge graveerd. terwijl de keerzijde van het koperen muntje is versierd met het Friese wapen. Ook is een Spaans pijpje licht gekomen, alsmede ver schillende tegeltjes en scherven van pot ten. Ons werd nog medegedeeld, dat de brug in haar historische vorm zal wor den opgebouwd. Men verwacht, dat de werkzaamheden nog drie maanden in beslag zullen nemen. Een internationale zomercursus, aaraan 150 studenten deelnemen, wordt an half Juli tot half Augustus a.s. te Ginniken gehouden over het onderwerp .Individu en gemeenschap". De deel- ïemers komen uit Canada. Frankrijk, Duitsland, België, Zwitserland, Scandi- Engeland en Nederland. Nieuws flitser: uit de omstreken Alkemade .a.-R. Kiesverenigin De A.-R. Kiesvereniging ve.0„uerde gisteravond. Na opening en een kort oord van de voorzitter volgden de jaar verslagen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer H. Gortzak werd herkozen, terwijl in de vac. van de heer C. Klomp de heer G. Nieboer werd ge kozen. De groslijst voor de gemeente raadsverkiezingen luidt als volgt: P. v. d Velden, G. Meyer, H. Gortzak. D- vai Nieuwkoop. G. Nieboer, P. Roeloffs Tzn. A. Roeloffs Pzn. en G. de Wit. Er zijn besprekingen gaande met de C.H.U. om gecombineerde lijst uit te komen. Hierover wordt de volgende week beslist. Alphen aan den Rijn Jaarvergadering J.V. „Samuël" De Geref. J.V. „Sa-muël" afd. A en E hield gisteravond in een behoorlijk bezet „Concordia" h-aar 62e jaarvergadering. De algemeen voorzitter, W. Batelaan, had de leiding. Hij spra'k na de opening kort inleidend" woord, waarna A. Oskam het op rijm gestelde jaaroverzicht gaf. Er zijn 50 leden: A (de Zondagsafdeling) ~l 20; van de eerste afdeling zijn 9, de -tweede 11- leden in mil. dienst. Het financiële bestaan is moeilijk. Daar ook deze avond een beeld bedoelde te 'a-n de gewone verenigingsarbeid, ontbraken, de inleidingen niet. Door K. Glastra van Loon werd behandeld: „Ver ing door voldoening"; J. v. d. Neut spra'k over: „In het zweet uws 6chijns". Nadat S. Fokkens op goede wijze gedeclameerd had „De Meester komt'" sprak namens de kerkeraad de vader vat de voorzitter van deze avond, de heer P. J. L. Ba-telaan; vader en zoon, beiden de schouders opwaarts groter dan al het volk"; ook spraken vertegenwoor digers van Jeugdcentrale, ring en de Chr J.M.V. „Onderzoekt de Schriften". Na de pauze ontbrak de humor niet -in enkele stukjes varia. Het slotwoord van deze degelijke avond werd gesproken door ds W. Wij ma. Uitvoering „Hosanna" De Chr. Gem. Zangvereniging „Hosan- a" voert morgenavond in de Ned. Herv. kerk Julianastraat uit het oratorium ,Elias" van Mendelssohn. Hooibergbrand In de naöht van Zaterdag op Zondag werd de brandweer gealarmeerd on te trekken naar Aarlanderveen. Bij de veehouder J. H. brandde de hooiberg. de drie spuiten kon direct weer terugkeren, de andere twee hadden het uur in een half uur geblust. De klokken gearriveerd Gistermiddag zijn de nieuwe luidklok- sn voor de Ned. Herv. kerk Juliana straat gearriveerd. Zoals gemeld, werden gegoten bij Petit en Friteen te Aarle- Rrixtel. De grootste klok weegt 1200 kg en heeft tot opschrift: „Mijn stem verheft zich God ter eer. Na overmacht en ruwe krach/t, kwam ik door eendracht weer. Anno Domini MOMXLIX". De tweede heeft '-t ook zeer 'behoorlijke gewicht van 1000-kg en heeft tot opschrift: „Na stille, droeve, donk're da-gen, verhef ik blij mijn stem in 't zwerk, als roepstem van Gods Kerk. Anno Domin-i MCMX-LIX". De klokken moeten vanaf de begane grond de -hoogte in; dus dat is nog een heel karwei. Met het aanbrengen -van de electrische apparatuur is ook nog enige tijd gemoeid, maar wellicht is het moge lijk over twee weken de klokken te lui den. De t-cnatie is gelijk aan die van de Roomse kerk in verband met het gemeen scha - :k luiden op feestdagen. Hazerswoude „Pro Rege". Heuvond half 8 vergadert „Pro Rege" in het oude raadhuis. Er zal een actie voor de jongens en mannen in de tropen worden besproken. Sassenheim Ernstige aanrijding. Gistermiddag omstreeks half 2 had een aanrijding plaats bij de Warmonderdam. Een bestelauto kwam uit de richting Warmond-Warmonderweg en reed de Hoofdstraat, richting Haarlem, in. Juist op het moment, dat de bestuurder de bocht nam, werd zijn auto aan de linker voorzijde aangereden door een luxe wa gen. Beide auto's werden zwaar bescha digd en moesten worden weggesleept De bestuurder van de bestelwagen had een diepe hoofdwonde en enige gekneusde ribben. De andere bestuurder liep geen letsel op. Voorschoten Dat kost een verhaaltje. T. N. van hier, die kennelijk teveel spiritualiën gebruikt' had. reed op een dusdanig gevaarlijke manier met zijn fiets, dat de politie het nodig oordeelde zijn leven tegen voorbijrijdende auto's te beveiligen en hem naar huis te gelei den. Uiteraard kost dat N. een ver baaltje wegens openbare dronkenschap, kosT ^em °°k Z'^n *even kunnen Meisje aangereden. Door plotseling oversteken werd gister ochtend het 11-jarig meisje Joh. de F., wonende aan de Haagweg, aldaar aan gereden door een passerende auto, be stuurd door H. Z. uit Den Haag. Het liep wonder goed af. Het kind bekwam slechts lichte kwetsuren aan haar benen. Automobilist en auto kregen geen schade. Terug met de „Groote Beer." Meldden wij reeds, dat met de „Groote Beer", die vermoedelijk a.s. Zondag te Amsterdam aankomt, zal terugkeren C. J. A. Hakker van hier, thans wordt ons door het demobilisatie-comité medege deeld, dat met dit troepentransportschip nog twee Voorschotenaren terugkeren. Deze worden echter niet gedemobili seerd, omdat zij een nieuw verband bij de Marine hebben aangegaan (momen teel zijn beiden bij de Kon. Landmacht). Het zijn: A F. van der Krogt, wonende Stadwijkstraat 32. en K. Mulder, Nieuw Voordorpstraat 12. Zij zullen waar schijnlijk niet rechtstreeks naar huis ko men, maar van de boot af naar het M.O.C. alhier gaan. Burgerlijke stand. GEBOREN: Cornelia N. M. A. dr v. Johannes P. Uljee en Cornelia J. v. d. Heijden. Schoolstraat 47; Carla M. dr v. Simon StoLk en Geertje van Ommerinig, Hofweg 21; Henk A. N. zn v. Nicolaas Ph. de Vos en Louisa J. R. Harten, Noorl'heyshraat 34. GEHUWD: Albertus Oh. Kruyt, 27 ja?, en 'Dorothee C. Gobée, 21 jtr, Rijndijk 288.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2