Jlictaur grills ctfeGToumnl Djokja zou als zetel van onbruikbaar worden gemaakt Gisteravond kwam het in Lake Success nog niet tot een beslissing de regering Wist D DINSDAG 22 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7770 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfcli Is tjfjrtleoen tnyn bert ia tegijenspoct"* Nieuwste Jaarbeurs-snufjes ook uit Leiden e.o. Zie pag. 3 Nieuwe hetze van Palar in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad is gisteravond alweer niet tot een beslissing gekomen. Vele vertegenwoordigers voerden het woord, doch de beslissing, of Canada's voorstel sner voorconferentie om Nederland en de republiek tot elkaar te brengen, die resolutie van 28 Jan., waarin herstel van de republiek wordt geëist zou vervangen, bleef uit. Morgenavond 9 uur gaan de besprekingen weer verder. Voor de zitting deelde de Cubaanse voorzitter, dr Alvarez mede, dat een rapport was binnenge komen over de beschieting van de V.N.-waarnemers tussen Medan en Brastagi, maar een officieel rapport dient nog afgewacht. De eerste spreker, R. B. Sen (Voor- I n d i beweerde, dat het Canadese voorstel niet duidelijk was. Volgens zijn mening zou de door Canada voorgestelde voorconferentie alleen onmiddellijk her stel van de republiek ten doel mogen hebben, doch de Veiligheidsraad zou dit doel nauwkeurig moeten omschrijven. Palar (republiek) noemde de Ne derlandse grondwet de grootste hinder paal voor de overdracht van souvereini- teit en verzette zich in het bijzonder te gen de waarborgen van goed bestuur en handhaving der algemeen menselijke rechten door het statuut van de Neder lands-Indonesische Unie. Hij vatte zijn standpunt als volgt samen: 1. Onmiddellijke uitvoering van de reso lutie van 28 Januari j.l. op de wijze, die in deze resolutie is voorgeschreven, 2. Een voorcoriferentie onder auspiciën van de V.N.-Commissie (Unci) zou geen ander doel mogen hebben dan onmiddel lijk herstel der republikeinse regering, zoals in de resolutie van 28 Januari voor geschreven, en dat wel binnen 14 dagen. 3. Onmiddellijk rapport van de Unci over de toestand te Djokja. 4. Idem over de militaire toestand, ook in die streken, welke voor 18 December j.l. onder Nederlands beheer stonden. 5. Onmiddellijk onderzoek naar wreed heden aan beide zijden, door een interna tionale commissie. Palar verklaarde verder: De republiek wenst het federalisme, doch geen federa tie onder opperheerschappij van de Ne derlanders. Wat betreft de Nederlandse verklaring, dat de republiek niet hersteld kan worden omdat daarmede de belan gen van de federalisten zouden worden geschaad, voerde hij aan. dat de B.F.O. zich reeds twee maal In een resolutie uitgesproken had voor herstel der repu bliek. Van de door de republikeinen be dreven excessen maakte hij zich af door te beweren, dat de T.N.I. niets te maken had met in de guerilla bedreven uit spattingen. Voorts zeide hij, dat de T.N.I. niet wilde ontbonden worden, doch in het federale leger wenste te worden opge- Palar beweerde, dat Nederland nu druk bezig was, Djokja als regeringszetel on bruikbaar te maken. De administratie en de kantoormafchines worden weggehaald. ïaar Semarang. Daarom wilde hij, dat de Unci een onderzoek zou instellen. Kolonel Abdurrahim Khan (P a k i- tan) achtte een voorconferentie niet nodig en deed een beroep op Nederland zonder enige aarzeling te beginnen met de uitvoering van althans enige der .meest gematigde" eisen van de Veilig heidsraad. Van Langenhove (België) verklaar de opnieuw, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd was de zaak te behandelen. Voorts drong hij aan op een compromis inzake de resolutie van 28 Januari, er op wijzende, dat de Raad ten opzichte van Palestina toch eveneens tot een compro- ivas gekomen over zijn eigen resolu tie. Bey Fawzi (Egypte) noemde Pales tina wel een zeer slecht voorbeeld en meende, dat de raad juist langs de weg het compromis aan gezag had in geboet. Hij wenste onmiddellijk herstel in het republikeinse gezag. Chauvel (Frankrijk) vroeg, wie ga randeren kon, dat de republiek werke- J aan de onderhandelingen zou willen deelnemen, als zij binnen 14 dagen her steld zou worden. De stem van Ambon wordt gesmoord Officiële Oost-Indonesische persoonlijk heden te Makassar hebben hun verwon dering geuit over de vragen van het Tweede Kamerlid Welter, of er op de Ronde Tafel-conferentie een plaats zal worden ingeruimd voor de vertegenwoor digers van de Ambonese, Menadonese en Timorese bevolkingsgroepen. Volgens het Oost-Bndonesische ministerie van voor lichting wil de meerderheid dier bevol kingsgroepen binnen de V.S. van Indo nesië komen. Om dit aan te tonen ver wijst het ministerie naar de verkiezings uitslagen. (Naar men weet, voelt de loyale bevolking er niets voor om onder de met de republiek heulende Oost-Indo nesische regering te komen. Deze oppo sitie is echter onder dr Van Mook nooit goed aan het woord kunnen komen. Red.). Intussen heeft de Twapro in de Mina- hasa, de partij, die de rechtstreekse band met Nederland wil, er bij dr Beel op aangedrongen dat de B.F.O. door een democratische instelling vervangen wordt. Nog meer kievitseieren Behalve de heer K. Dijkstra uit Kleien- burg (Leeuwarden) heeft ook de heer H. Menkveld uit Hengelo in de Gelderse Achterhoek gisteren een kievitsei aan Koningin Juliana gezonden. Het is niet bekend welk ei het eerst gevonden is, doch dat van de Fries bereikte H. M. het eerst. De heer P. Dijk uit Wirdum, ook (het eerste ei werd gevonden, maakt trouwens ook aanspraak op de tweede plaats, omdat hij onmiddellijk na de heer Dijkstra een kievitsei raapte. Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw in werking Men verwacht, dat het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw per 1 Mei in werking zal kunnen treden. Dezer dagen is de notariële oprichting geschied Aangezien de organisaties, die in de Stichting voor de Landbouw samenwer ken, geen eensluidend oordeel hadden over het verplicht stellen van het fonds voor zelfstandigen, zal voor deze catego rie geen aanvraag bij Sociale Zaken kunnen worden ingediend. De arbeiders organisaties zullen binnenkort de aan vrage voor de arbeiders in land- en tuin bouw, alsook voor die uit bijzondere agrarische bedrijfstakken indienen. Operatie Engelse koning goed verlopen De operatie van Koning George VI van Engeland is zonder opmerkelijke voor vallen verlopen. De toevoer van bloed naar de rechtervoet is aanzienlijk toe genomen. aldus een te Buckingham uit gegeven bulletin. Het bedrag van de Amerikaanse werk lozensteun is in Februari met 8 millioen tot 115 millioen dollars gestegen. Ernst Reuter, de burgemeester West-Berlijn, heeft zijn reis Amerika wegens ziekt», tot Dinsdag uit gesteld. „Wij blijven Duits, ondanks annexatie" Maar grensbevolking zelf houdt zich afzijdig. In Gangelt bij Geilenkirchen, even bui ten het gebied, dat volgens de geruch ten bij een grenscorrectie Nederlands zou worden, woonden enkele duizenden Duit sers gisteren een protestdemonstratie bij, waar o.a. dr Karl Arnold, de minister president van Noord-Rijnland-Westfalen, de correcties aanduidde als landroof- Gangelt is het winkelcentrum voor het „zelfkantgebied". Alle huizen waren er met vlaggen getooid, doch in de betrok ken gebieden was de bevolking zeer terughoudend. Slechts hier en daar in de dorpen zag men opschriften als „Nieuwe grens, nieuwe oorlog. Wij blijven Duits ondanks annexatie" of „De Duitse Michel komt terug met hamer en sikkel". De meeste bezoekers van de betoging kwamen niet uit het betrokken gebied. Laatste ronden van 't proces- Kravchenko Maitre Joe Nordmann is gisteren be gonnen met zijn pleidooi voor de gedaag de „Les Lettres francaises", waarvan Victor Kravchenko, zoals bekend is, we gens smaad 10 millioen francs schadever goeding geëist heeft. Hij deed verschil lende aanvallen op de schrijver en trachtte feitelijke onjuistheden in „Ik verkoos de vrijheid" aan te wijzen- De zitting werd tot heden verdaagd. IN APRIL CONFERENTIE BRITS GEMENEBEST? Volgens de -„Daily Telegraph" zal eind April of begin Mei te Londen de confe rentie van het Britse Gemenebest plaats vinden. De toestand in het Verre Oosten het voornaamste punt van bespre king worden Er Is altyd baas boven baas. Na onze publicatie van de drieling uit 's Graven- zande ontvingen we dit plaatje van de familie Albers in Megen (N.B.). Ge durende de 8 jaar dat het echtpaar getrouwd is werden er 9 kinderen geboren, w.o. één drieling en tot tweemaal toe een tweeling. Van wederopbouw ge sproken Sforza wil ondanks Atlantisch Pact, vrede met Rusland TsjechoslowakijeOORLOGSGEVAAR ONGEWIJZIGD Graaf Sforza, de Italiaanse minister Buit. Zaken, heeft bij het debat over. het Atlantisch Pact in de Senaat ver klaard, dat Italië niets anders te doen stond, dan tot het Pact toe te treden, als het zijn vredeswerk wilde voortzetten en zijn veiligheid waarborgen. Hij vertrouw de. dat ook in Belgrado begrepen zou De opheffing van kleine gemeenten De minister van Binnenlandse Zaken heeft de Colleges van gedeputeerden ver zocht, na te gaan, in hoeverre in de resp. provincies gemeenten zijn, die niet vol doende bestuurskracht hebben. Hij wijst er op, dat elk geval op zichzelf dient te worden bezien. Zulks in verband met de opheffing van kleine gemeenten, waar over de minister in de Eerste Kamer reeds zijn standpunt uiteenzette. Gedistilleerd nog tegen oude prijzen. De slijters mogen hun voorraden ge distilleerd nog tegen oude prijzen uitver kopen, zolang het afleveringsverbod aan detaillisten i.v.m. de verhoging der ac cijns van kracht is. De klad in de export van pootaardappelen We zullen in de toekomst moeten reke- ..an op een belangrijk lagere export van pootaardappelen, gezien de groote aard appeloverschotten in de West-Europese landen, de toenemende concurrentie een daling iin het aardappelverbruik. Dit deelde ir J. A. Hogen Esch uit Wagenin- gen gisteren in een radio-causerie mede. Deze export bedroeg in 1947/48 440.000 ton -ter waarde van 100 millioen (in 1939/40 140.000 ton). Voor de afzet zullen we on-ze blik op verder afgelegen gebie den moeten nichten. WEER EEN LUCHTBRUGVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Brits viermotorig Holton-vliegtuig van de Berlijnse luchtbrug, is gisteren in West-DuitslSnd bij het vliegveld Schles- wigland neergestort. Drie personen kwamen om het leven: één werd gewond- In dienst van de luchtbrug zijn reeds 28 Amerikanen en 18 Engelsen gevallen. NIEUWE JAPANSE HERSTEL BETALINGEN OP KOMST. Het geallieerde hoofdkwartier in Japan heeft bekend gemaakt, dat spoedig nieuwe toewijzing van herstelbetalingen zal geschieden, o.a. aan Nederlai worden, dat Italië vrede wil, zowel in het binnenland als met het buitenland. De Italiaanse republiek hecht grote be langstelling aan de handhaving van goe de betrekkingen met de Sowjet-Unie. Ita lië heeft nooit verzoeken ontvangen om militaire bases en het heeft nooit bases aangeboden- Een communistisch voorstel, dat het Pact eerst naar de Senaatscommisie voor buitenl. aangelegenheden zou worden ezen. werd bij handopsteken ver worpen. De Tsjechoslowaakse min. van Buiten. Zaken, Clementis, heeft ver klaard, dat alle volksdemocratieën het Pact beschouwen als een bedreiging van de vrede en een inbreuk op het Hand vest van de V.N. Toch meende Clemen- dat het Pact het gevaar van oorlog noch zal vergroten, noch verkleinen. In het eerste Bulgaarse perscommen- lar wordt gesproken van een „Oorlogs- Mrs TRUMAN: Schande voor de familie President Truman heeft liever ,niet dat hij door persfotografen in bad pak vereeuwigd wordt, want zijn vrouw duldt dat niet. Daarom hebben zijn medewerkers van het Witte Huis informele foto's in beslag genomen, die de vorige week, tijdens zijn va cantie in Key West zijn genomen, e\ waarop hij en vrienden zwemmend i; de Oceaan voorkomen. Truman ver telde de persfotografen, dat het h beslag nemen geen censuur vormde, maar een veiligheidsmaatregel on thuis te kunnen komen, want voor h\ naar Key West ging zei de „baas' (mevr. Truman) hem, dat „het haar niets kon schelen, wat hij uitvoerde, als hij zich maar niet in badpak liet fotograferen." Een, in 1946, op de Ber muda-eilanden genomen foto in bad pak vond mevr. Truman „een schan de voor de familie". Prins en Prinsesjes morgen terug Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zullen morgen naar ons land terugkeren. Het gezelschap zal Anton tot Friedrichshafen met een extra trein rijden. Vandaar gaat de reis per vliegtuig verder. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT WEER EEN EXPOSITIE Gistermiddag heeft Prinses Wilhelmina »n bezoek van een uur gebracht aan de kunsthandel Van Lier te Amsterdam, waar o.m. is geëxposeerd de in Haar op dracht door de Hilversumse schilder Machiel Brandenburg vervaardigde schil derij van het speelgoed der prinsesjes. Belg. diamant-industrie gaat Maandag 14 dagen staken Ontevreden over buitenl. concurrentie. Tijdens een gisteren gehouden bijeen komst van afgevaardigden van werkge- arbeiders uit de Belgisohe dia mant-industrie werd met algemene stern- motie aangenomen, waarin om. gezegd wordt, dat de ontwikkeling van de toestand van diamant-handel en in dustrie in België een tragische wending neemt, waardoor zonder aarzelen ener gieke maatregelen genomen moeten worden om deze industrie te redden. Het exportvraagstuk heeft verschillende moeilijkheden, waarvan de voornaamste zijn: de monetaire kwestie (80 pet. der aankopen geschieden in ponden sterling, terwijl 80 pet der verkopen in dollars plaatsvinden), de voorziening met ruwe diamant (er moet profijt worden getrok ken van de grote productie dustrie-diamant in de Congo) en opne ming van diamant-uitvoer in de handels overeenkomsten. In afwachting van rege ringsmaatregelen tegen de buitenlandse concurrentie, inzonderheid de Duitse, zal per 28 Maart as. voor veertien dagen het werk worden jjestaakt. BELGISCHE MINISTER VAN CAUWELAERT IN ARNHEM. De Belgische minister van Staat, dr Frans van Cauwelaert, voorzitter van het Belgische parlement, zal op 1 April op feestvergadering van de Ned. Mij a Handel en Nijverheid, dep. Arnhem andere clubs van Gelderse industriëlen spreken over „De toekomst van Europa in het licht van de Benelux-samenwer- king, het Atlantische Pact en de Atlan tische Unie"- Katholieken trachten Belg. kabinetscrisis te voorkomen De Belgische Katholieke partij deed een compromis-voorstel, om de dreigende breuk in het kabinet, in verband met een geschil over de werkloosheidsuitke ring te vermijden. Zoals men weet, had den de Katholieken het plan der socialis ten tot een extra-belasting op onder nemingswinsten ter betaling vat hoogde steun-uitkeringen verworpen De Katholieke partij wil de benodigde 3 milliard francs verkrijgen door bezui nigingen, o.m. verlaging der regerings subsidies aan de spoorwegen en van üc duurte-toeslagen op de laagste lonen, Mr VAN KLEFFENS BIJ DEAN ACHESON. De Nederl. ambassadeur in Washing ton, mr E. N. van Kleffens, heeft gisteren een half uur lang een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson. Behalve ;er Duitsland werd ook Indonesië nog i het kort behandeld. Spiritus en gedistilleerd mag w< worden verkocht. Het tijdelijk afleveringsverbod spiritus, moutwijn en gedistilleerd heden opgeheven. De bestaande schriften t.a.v. productie en aflevering •blijven onverminderd van kradht. Russische marken te Berlijn kelderden tot 6 a 10 voor 1 West-mark Een orkaan van Sowjet-propaganda vergezelde de chaos Uit nadere berichten van A.P. blijkt, dat de door de Russen gesteunde Oost- Mark kelderde, na de jongste maatrege- /an de Westelijke Geallieerden en wel tot koersen van 6 tot 10 voor 1 West mark. Nu dc West-Mark het enige wet tige betaalmiddel werd in de geblok keerde Westelijke sectoren van Berlijn, gingen duizenden bewoners uit „West" op het pad om de Oost-Marken om te zetten in West-Marken en men, verdrong zich voor de wisselkantoren. De t overheerste, dat de Russen met tegenmaatregel zouden volgen, waardoor Marken-bezit waardeloos zou worden. Maar tot dusverre is de voornaamste reactie der Russen op de Westelijke maatregel, eenorkaan van propa ganda geweest. In vette opschriften 4 spelden de communisten dat faillissemen ten V3n West-Berlijnse ondernemingen in massale omvang het gevolg zouden zijn. Inmiddels heeft kolonel Alexis Yelizarof. wnd. Sowjet-commandant van Berlijn, de Westelijke mogendheden ervan be schuldigd ..verder stappen te onderne men voor de verdeling van Berlijn, door de Oostelijke Mark in West-Berlijn verbieden." De nieuwe maatregelen volgens hem, discriminerend voor Boeren zijn ongerust over landbouwbeleid Garanties van Overheid gevraagd voor lonende prijzen De Stichting van de Landbouw wijst minister Miansholt er op, dat een groot gedeelte van de agrarische bevolking vreest, dat de bestaanszekerheid var boer en landarbeider door de landbouw politiek der Regering in gevaaT komt, omdart de overheid wel prijsgaranties ■aststellen voor schaarse producten, rr niet zodra zich voor de producten afzef- moeilijkheden voordoen. Zij vraagt daarom lonende prijzen vooi de agrarische producten, voor de vast stelling waarvan zij het Landbouw Econ. Instituut wil inschakelen. is het met de minister eens, dat de eigen veevoederproductie moet worden opgevoerd, doch dit kan mdet geforceerd worden. Deze mededelingen werden gedaan v. het verzoek van min. Mansholt de Stichting om voorstellen betreffende de uitwerking van de nieuwe koers het landbouwbeleid. Deze vraagstukken worden thans in de Stichting nog nader bestudeerd door een commissie o.l.v. prof dr G. Mdnderhoud. POLITIEKE OPTOCHTEN TE LONDEN VOOR 3 MAANDEN VERBODEN. Alle politieke optochten in het gebied an Londen zijn voor drie maanden boden, naar aanleiding van de botsingen tussen communisten en de fascisten Oswald Mosley in het East End. DAT van Juli '48 tot '49 ruim 140 mil lioen kg. uien zijn geëxporteerd, waar- an Engeland er 65 millioen kg. afnam. DAT practisch alleen overdracht van herbouwplicht voor boerderijen mogelijk 'anneer met de verwoeste boerderij is de daarbij behorende gronden worden overgedragen. DAT de oud-dir. van de Ned -Indische Escompto Mij-, F. Meyjes, te A'dam op 81-j. leeftijd is overleden. DAT Van Gelder Zn. te Amsterdam /er 1948 7 pet. (v. j. 6) zowel op de gewone als de pref. aandelen uitkeert. DAT te R'dam een Ned. Bond van Ouden van Dagen is opgericht met P. L. Trouwborst als voorz. en G. Flipse als die beiden de Alg. Bond van Ouden van Dagen wegens hun comm. drijven hebben moeten verlaten, waarin zij dezelfde functies bekleedden. DAT Nederland sinds de overeenkomst voor het intra-Europese betalingsverkeer (16 Oct. jl.) voor een bedrag ter waarde van 46.3 millioen dollar ontving en voor een waarde van 3.1 millioen dollar gaf. DAT Dordrecht en Aalst (België) in het kader van de Benelux sport en kunst gaan uitwisselen. DAT momenteel 500 man werken aan de droogmaking van 6500 ha water- en rietland in het land van Vollenhove, waarmede in 1929 werd begonnen en er thans 1800 ha gereed Is. DAT de acteur Jan Musch begin April uit de West denkt terug te keren. DAT twee CCD-ambtenaren in het grensgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen beet dachten te hebben, daar de boer be weerde in zijn leven nog niet van slacht- dorsbriefjes te hebben gehoord, doch hadden zich zelf vergaloppeerd, want s controleerden... op Belgisch gebied. DAT de 58-j. mr Jos Maeyer, secr. van de K. v. K. voor West-Brabant, te Breda 5 overleden. *DAT de gebr. v. D., turfschippers uit Stadskanaal, en L. G. te Nieuwe-Pekela door een politiehond zijn ontmaskerd als de daders van de onlangs mislukte over al op de Boerenleenbank te Nieuwe- Pekela. DAT de Droogdok Mij. Soerabaja te A'dam over de jaren 1941 t/m 1946 tel kens 5 pet. en over 1947 8 pet. uitkeert in de vorm van nieuwe aandelen. DAT ook aanhangers van dr Samuels thans in een adres aan Parlement en artseninstanties geprotesteerd hebben te gen de werkwijze van de regeringscom- ie Brutèl de la Rivière inzake dr Samuels kankerbestrijdingsmethode. DAT in Febr. 14 millioen kg Zeeuwse uien werden geëxporteerd, waarvan naar Engeland en Duitsland resp^ 8.6 en 3.6 millioen kg. DAT thans ook de Ned. Bond van vrije socialisten in een motie aan de Regering protesteert tegen het houden van mili taire lezingen op middelbare scholen. DAT op de Schaykse heide door schoolmeisje een trouwring is gevonden, welke daar 40 jaar geleden door thans reeds overleden vrouw is verloren. DAT te Bennekom 10 econ. deskundi gen van Eur. soc. partijen besprekingen voerden, waarvan het resultaat zal den voorgelegd aan de int. soc. conferen tie, welke op 14 Mei in Baarn wordt ge houden. DAT door het vallen van gloeiende kooltjes uit de kachel op een houten vloer, een lokaal van de Daniel Schut- school in de 2e Jan v. d. Heydenstraat te A'dam is uitgebrand. DAT de 36-j. hoofdcommies ter secre tarie te Tiel, P. D. Edel (P.v.d.A.) be noemd is tot burgemeester van Peize. DAT op 8 April te Dordrecht een bijen- markt wordt gehouden. DAT de baby Johannes v. d. Zee gis teren als 70.000e ingezetene van Dor drecht werd ingeschreven en een spaar bankboekje van de gemeente kreeg. DAT de comm. depót-veldartillerie te Ede. kol G. J. M. C. van Nynatten, belast met het commando van de lucht doel-artillerie, met standplaats Den Haag en luit-kol. J. Roode hem opvolgt. DAT Zierikzee drie portretten va Zierikzeese schilder J. L. Loncke var Lochemse kunsthandelaar kocht DAT te Utrecht een Socialistische Be weging is gesticht, waarvan de aanhan gers zich nóch met de politiek der P. v d. A. noch met die der C.P.N. kunnen verenigen. West-B er lij ners, die in de Oostelijke tor werkten en vooral voor hen, die hun levensmiddelen kochten. De maat regel beoogt enig geld van de arbeidende Berlijners te confisqueren; daarom zullen slechts 15 Mark ingewisseld mogen wor den en bankrekeningen in het geheel niets. Er zullen echter, aldus de Rus, geen maatregelen getroffen worden om de West-Berlijners te verhinderen hun Oos telijke Marken in de Sowjet-sector of in de Sowjet-zone uit te geven. Frans regeringsblok blijft sterker De einduitslagen van de Franse depar tementale verkiezingen gaven als resul taat, dat de Gaullisten het hoogste aan tal stemmen behaalden, nl. 1.821,021, daarna volgden de communisten met 1.689.764. Het regeringsblok behaalde echter in totaal 3.667.830, onderverdeeld in: socialisten 1.206.895, M.R.P. 579. radicaal-socialisten en verbonden par tijen 798.581. onafhankelijke socialisten 185.431, P.R.L. (rechts) 42.281, onafhan- kelijken 855.252. Het regeringsblok heeft dus toch een overwinning behaald over de extremistische partijen van Gaullisten en communisten. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken hebben de communisten, in vergelijking met de algemene verkie zingen van 1946 een verlies geleden var 12 pet. RoyaR en Bradley willen Amerika's leger uitbreiden De Amerikaanse minister voor hel Leger, Kenneth Royall, heeft in de Senaatscommissie voor de strijdkrachten gesproken ten gunste van het wetsont werp ter vaststelling sterkte van het leger op 837 000 officieren en manschappen, naast de 750.000 man sterke Nationale Garde, Ook de stafchef, generaal Bradley, verklaarde zich voor stander van een groter leger. Trumans wetsontwerp voorzag slechts in een leger van 677.000 President Truman heeft zijn op 1 April te houden spreekbeurt voor het „Institute for technology" van Massachusetts afge zegd, wegens drukke werkzaamheden. Verwacht werd, dat hij daar zou confe reren met Winston Churchill, die daar op 31 Maart zal spreken- Truman wenst zelf de wapens te verdelen President Truman zal het Congres on grote vrijheid van handelen bij de ver deling van wapenen voor Europa ver zoeken, wanneer het programma vai militaire hulp aan het Congres wordt voorgelegd. Het zou zijn bedoeling zijn, niet door het Congres te worden gebon den, om een bepaalde som voor elk land apart uit te trekken, doch te verzoeken om een totaalbedrag, dat hij zou kunnen verdelen naar goeddunken van ministerie van Buitenlandse Zaken naar eigen goeddunken. Volgens de huidige schattingen zal het programma het eerste jaar tusserr 1 en 1Ü milliard dollar kosten. Veto-kampioen Gromyko weer present Andrei Gromyko, de Russische kam pioen van het veto, zal het hoofd zijn van de Russische delegatie naar tweede deel van de alg. vergadering der Ver. Naties, die 5 April 1948 te Parijs begon- Hij is inmiddels naar New York vertrokken. Ook Jacob Malik, de Sowjet- vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Zaroebin en Panjoesjkin, resp. ambassa deur te Londen en Washington, maken deel uit van de Russische delegatie. Israël voert met Syrië wapen stilstandsbesprekingen Reuter bevestigt, dat ook Syrië besloten heeft wapenstilstandsonderhandelingen te openen met IsraëL Op verzoek der rege ring heeft de Egyptische Kamer van gevaardigden het debat over de bespre kingen op Rhodos uitgesteld. De confe rentie tussen Israël en Transjordanië werd hervat De leiders der Arabische Liga gaan onder bepaalde voorwaarden met de internationalisatie van Jeruzalem accoord. Een wagen van de Delftse tram kwam gistermorgen in het Kalver- bos te Delft in botsing met r~ zwaar beladen vrachtauto. De a draaide bij het ongeluk een kwart Lloydschepen komen en gaan „aan de lopende band" Rotterdamse tval-arbeiders hebben het druk deze week De wal-arbeiders van de Kon. Rott. Lloyd krijgen het deze week druk. De Lloyd krijgt dan elke dag een groot schip thuis of ziet er een vertrekken. Alleen Zondag zal er rust heersen op de Llovd- kade, maar in de plaats daarvan vertrek- n er Zaterdag twee schepen en worden Maandag twee thuis verwacht Dat wil zeggen, dat er in zes dagen, behalve enige tientallen millioenen kilo's te los- of te laden vracht en bagage, ook tus- de vier en vijfduizend passagiers moeten worden „behandeld"- Morgen vertrekt de „Zuiderkruis" met troepen naar Indonesië. Donderdag komt* de „Garoet" vol uit Batavia terug en Vrijdag vertrekt de „Volendam" er heen, mét militairen. Het nieuwe ms. „Mata- begint Zaterdag zijn eerste reis de Oost en het pelgrimschip „Kota Agoeng" zal diezelfde dag koers zetten New-York, om vandaar een afvaart te nemen in de Java-New York-lijn Batavia, vanwaar het op Mekka zal varen. Maandag keert de „Willem Ruys" van zijn achtste reis uit Batavia terug (ontscheping begint om 8 uur in de morgen), welk schip wordt gevolgd door de „Overijsel", die nu voor het eerst de thuishaven komt. Dinsdag ten slotte wordt de „Sibajak" met evacué's etc. uit Indonesië verwacht. 1 men de jongens op de „Zuider kruis" en de „Volendam" in Port Said nog brieven laten lezen, dan moeten die resp. op 24 en 27 Maart zijn gepost MORGEN VERTREKT TROEPENSCHIP „ZUIDERKRUIS" Het troepenschip „Zuiderkruis" zal morgen uit de R'damse haven vertrek ken. Het heeft detachementen van het KNIL en de Kon. Landmacht, bestemd voor Indonesië, aan boord. Erebegraafplaats te Loenen in gebruik Gisteren is de erebegraafplaats te Loe nen op de Veluwe, waar op een 14 Ha. groot bos- en heideterrein de 25.000 in Duitsland omgekomen Nederlanders zul len worden herbegraven, In gebruik ge nomen. In het stille Veluwse dorp woeien de vlaggen halfstok en op de begraafplaat* waren de eerste tien graven gedolven. Vijf der slachtoffers werden met het katholieke begrafenisceremonieel ter aar de besteld, nadat de hoofdlegeraalmoeze nier, kol. mgr H. J. J. M. van Straelen, een requiemmis had opgedragen. Onder deze vijf bevond zich het stoffelijk over schot van de heer C. H. van Beukering, die als marconist aan de Pelikaan-post- vlucht heeft deelgenomen. Drie vroeger» collega's waren mede op de dodenakker aamwezig. Daarna volgde de begrafenis van vijf militairen, die derhalve met militaire plechtigheid ter aarde werden besteld. Rond de graven hadden zich 250 mili tairen uit Amersfoort in carré opgesteld. Gesneuveld voor het Vaderland Volgens een familiebericht in de bladen is op 17 Maart j.l. in Indonesië gesneu veld de res. 2de luitenant Kees Götze. 2de Const. Huygensstraat 61 II, Amsterdam, oud 23 jaar Vrijdag een extra-vlucht naar Batavia. Vrljdaig a.s. vertrekt een extra-KLM- vh eg tuig met 20 passagiers van Schiphol naar Batavia, via Khartoem en Mauritius. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Weinig wind met voornamelijk in de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Iets zachter. ZON EN MAAN Woensdag 23 Maart. Zon op 6 38,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1