Achttien zenders onderhouden constant contact met de zeeschepen Ciefde HOEST NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1949 Fantastisch werk in twee schoollokalen IJmiiiden-radioOp één na het drukste kuststation ter wereld (Van een onzer verslaggevers) Te IJmuiden, aan de voet der duinen, staat een schoolgebouw van slechts één ver dieping. In het voorste gedeelte zit de jeugd te zwoegen met grootste gemene delers, Ot en Sien en nog veel meer. Maar ln dit zelfde gebouw Is ook onderge bracht het op één na drukste kuststation ter wereld: IJmuiden-radlo, eigenlijk Schevenlngen-radio. In twee lokalen onderhouden dag en nacht 50 man PTT- personeel, via 18 zenders2 te Kootwijk en 16 te Schevenlngen telegrafisch en sinds kort ook telefonisch, het contact met de schepen op zee, waar tér we reld ook Dat deze twee lokalen te klein zijn voor zulk een belangrijk P.T.T.-bedrijf. 6preekt van zelf Zelfs in de gang van de school staan nog apparaten opgesteld. De plannen voor een nieuw, modern gebouw voor IJmuiden-Radio zijn echter klaar. Een geschikt terrein is ook gevonden: op het 2e sluiseiland zal volgend jaar ge bouwd worden. Daar zal de P.T.T. on gestoord kunnen werken. Op Rijksgrond. ver weg van de bewoonde wereld, ide aal voor een prima ontvangst. Zoals men zich herinneren zal. werd in 1904 Radio- Scheveningen-haven opgericht. Dit kust station was nog maar .klein: met een- mansbediening. Doch naar mate het ra dio-grafisch verkeer met schepen toe- ham, werd de toestand daar onhoudbaar. De zend- en ontvangstinrichting werd ge splitst Steeds intensiever werd het ra- dio-zeeschepenverkeer, totdat in 1926 de ontvangstinrichting, met bediening, werd overgeplaatst naar IJmuiden. Scheveningen werd uitsluitend voor uitzenden bestemd. In den beginne ont ving men te IJmuiden in het postkantoor, bij de sluizen, doch deze ruimte werd te klein, want in 1932 deed ook de radio- scheepstelefonie, óp de korte golf, haar intréde. Per jaar werden toen ongeveer 120 gesprekken gevoerd. Thans bedraagt dit aantal per dag evenveel als vroeger per jaar. De oorlog bracht natuurlijk stilstand van het radiobedrijf met zich mee en de Duitsers braken de installa ties af. Evenzo geschiedde dat met de zendapparatuur te Scheveningen. Er werd veel verwoest en ook veel afge voerd-aan materiaal. De beide hoge zendmasten te Scheveningen, meter, werden opgeblazen. Natuurlijk was er tijdig iets im veiligheid gebracht: 2 zenders en een paar ontvangers. Hier mede startte men in Juni 1945 te Den Haag. De zend-antennes werden beves tigd aan de Haagse gasfabriek het centraal-P.T.T.-magazyn aan de Binckhorstiaan. Een ontvangststation werd ingericht "aan de Scheveningseweg 6: een ontvanger met één zendsleuteL Hier werd dus, na de oorlog, de grond- slag gelegd voor een nieuw IJmuiden- radio. Deze inrichting was voor de in ternationale nood. en roepgolf op de 600 meter, waar het gehele verkeer voor de veiligheid op zee zich op afspeelt: noodseinen, waarschuwingen voor mij nen etc. Men bedenke, dat toen de kust lichten ook nog gedoofd waren. De Ne derlandse schepen, die gedurende de oorlog niet meer in het moederland wa ren geweest, wilden natuurlijk contact' hebben na 5 lange jaren. Hiervoor wa ren meer korte-golf-zenders nodig e: die waren er nog niet Schepen komen helpen- Op dit moment deed zich de gelukkige omstandigheid voor. dat de „Tarakan" voor herstel en onderhoud binnenliep Amsterdam. Dit schip had een complete scheepszendinstallatie aan boord, vóór de oorlog. Aanstonds werd boord van de „Tarakan" een filiaal radio-Scheveningen ingericht. Dag nacht werd hier op de lange afstand het telegrafisch verkeer met de schepen op zee onderhouden. Dit „kuststation" kreeg de naam: „PCH2". Dit ging zo enige maanden door, zeer intensief verkeer. Het kleine dertje liep af en toe gloeiend heet. De „Oranje" zond een telegram van 7000 woorden. Dit schip kwam immers met het eerste contingent repatriërenden uit Indonesië. Het overzenden van 7000 woorden duurde een paar dagen en werd op de ..Tarakan" uitstekend ontvangen. Doch ook de „Mapia" en de „Johan de |Wit" kwamen voor herstel naar Neder- land en de installaties van deze schepen n de taak, ten behoeve van Sche- veningen-Radio, van de „Tarakan" over. Langzamerhand had de P.T.T. echter Scheveningen-Radio zelf weer opge bouwd met ondergedoken zendappara- •n achtergelaten Duitse installaties, van stoorzenders. Bovendien huurde men scheepszenders en ook kwamen uit En geland de bestelde, complete zenders, als „bouwdozen" binnen. In 1946 werkte Scheveningen-Radio weer normaal. On dertussen had men te IJmuiden ook niet stil gezeten. De school, waar men nu nog werkt, werd ingericht en aan de er naastgelegen watertoren werden de an tennes voor de ontvangstinstallaties vastgemaakt. Men ondervond echter veel storingen van de huizen rondom. De ra ti iocontróledienst maakte toen rond de school ongeveer 100 stofzuigers storing- vrij. Nu is de situatie te IJmuiden zo: Twee man personeel bedienen de 600 meter-golf voor telegrafieverkeer, ter wijl een derde zender in reserve is. Dit alles om de schepen op de Noordzee te kunnen bereiken. Vijf man werken, voor telegrafie, op de 18, 24 en 36 meter voor lange afstandsverbindingen, dus de ge hele wereld. De verbindingen zijn na zonsondergang het best, en dan is dus het telegrafieverkeer het intensiefst. Alle drie de banden zijn dan in werking en op iedere band drie zenders. In totaal dus negen zenders. Des avonds komen nu 500 a 600 telegrammen binnen, per dag ongeveer een 700. Hierdoor is Radio- IJmuidën het op één na drukste kust station van de wereld geworden. Slechts Engeland spant nog de kroon. Als men bedenkt dat er in 1945 nog niets was. dan behoeft het geen betoog, dat er door de PTT, met enthousiasme en doorzettings vermogen, in een paar jaar tijd. enorme resultaten verkregen zijn. Over de ontwikkeling van de radio- scheepstelefonie vertellen wij in een vol gend artikeL Een lqjkje op de seintoestellen in een der lokalen. Chr. werkgevers protesteren tegen houding van Hoofdgroep Industrie Federatief verband op algemene vergadering bepleit Het bestaansrecht van de Prot.-Chr. ondernemersorganisatie binnen de eerlang te verwachten organisatie van het bedrijfsleven in ons land was het onderwerp, dat gisteren ln de ln Utrecht gehouden algemene vergadering van het Verbond Prot.-Chr. Werkgevers ln Nederland ln het centrum van referaten en discus sie stond. De voorzitter, de heer A. Borst Pzn., gaf in zijn openingsrede situatie-tekening van de huidige moeilijkheden, nu de WolterSomse organen be ginnen te verdwijnen. Vervolgens werd door prof dr G. C. Niftrik op ideële en door de heer H. Diemer op practische gronden het goed recht van de Chr. organisatie bepleit. De heer Vorst deelde mede, dat hij officieus had vernomen, dat minister v. d. Brink niet accoord zou gaan met de sa mensmelting van de hoofdgroep Indus trie met het Ned. Verbond van Werk- Roosteren zonder oven Mevr- Schortinghuis-Sprangers te Den Dolder heeft een vinding gedaan, welke kleinbehuisden, die niet in het bezit zijn van een speciale oven, de mogelijkheid biedt om op eenvoudige wijze aan de gereedgemaakte schotels een knappend bruin korstje te roosteren. Deze methode geschiedt met behulp van een pan, weUce voorzien is van een deksel, waarin zich een verwarmingselement bevindt. Zij won met deze vinding de prijs van een door een weekblad uitgeschreven prijs vraag. Thans wordt de octrooimogelijk heid onderzocht. BENOEMING GEVANGENIS DIRECTEUREN. Benoemd tot directeur 2e klasse in vaste dienst: bij het H.v.B. te Den Haag Jf. v. Eden, adj-dir. aldaar: bij de strafgevangenis te Vught R. S. Wiarda. adj.-dir. te Haarlem; bij het H.v.B. te Winschoten A. M. Meek, dir- 3e kl- aldaar; bij het H-v.B. te R'dam H. J. K. Bakker, dir. 3e kl. aldaar; bij het H.v B- te Utrecht S. Postma, dir. 3e kl. aldaar en met een standplaats le kl. Th. Greveling, adj.-dir- te Utrecht. Als Prot.-Chr. werkgevers eisen wij het recht op, aldus de heer Borst, om ons te organiseren volgens onze levensovertui ging. Samenwerking met andersdenken den zal er moeten zijn van drie organisa ties in federatief verband. Als het Ned. Verbond van Werkgevers tracht zich sa- te smelten met de hoofdgroep Indus trie, streeft ze niet naar deze ook door is begeerde, maar naar een gedwongen nheid en dan wordt eigenlijk de Wol- tersomse organisatie in gewijzigde vorrr voortgezet. Prof. v. Niftrik stelde zich in zijn rede „Over liefde en recht" zowel tegenover de neo-Calvinistische theologie, die de scheppingsordinantiën zou verabsolute ren als tegenover de z.g. „doorbraak mensen", die naar zijn mening hetzelfde doen met het Koninkrijk Gods. De Chr. organisatie moet zich aan geen enkele theologie binden, zo zeide hij. Zij moet zich terugtrekken op de belijdenis, dat Jezus Christus onze Heer en Koning is trachten dit in het maatschappelijk lei te venverkelijken. Alleen dan kan het verbond kracht ontwikkelen onder de niet-Chr. georganiseerde leden der Ned. Herv. Kerk. De heer Diemer sprak gisteren over „In 's lands balang." Hij waarschuwde tegen een te groot optimisme i.v.m. de liquidatie van de organisatie-Woltersom. Het zal wel jaren duren, eer de ruim 1000 vakgroepen en ondervakgroepen alle zijn opgeruimd. Om klaar te zijn voor de nieuwe be drijfsorganisatie, moeten wij zo spoedig mogelijk komen tot oprichting van vrije organisaties, waarbij federatieve werking noodzakelijk zal zijn. Ook deze spreker veroordeelde het optreden van de hoofdgroep Industrie. De voorzitter van dit orgaan heeft misbruik gemaakt van zijn positie en een publiekrechtelijk lichaam kan zichzelf zo maar niet ophef fen. Toch drong hij er bij het bestuur op aan, nogmaals te trachten tot samen werking in federatief verband te komen. Dit voorstel vond tijdens de discussie van verschillende zijden steun. HOUDT STAND Doer H. Hollander De heren G. J. den Heeten te Leidei}, en F. Dijkstra werden tot bestuurslid ge-' kozen in de vac.-J. W. Bonda en W Dekker. Het bestuur werd uitgebreid door de verkiezing van mr J. Meynen, dir. van de A.K.U. te Arnhem. Derde Chr. sociaal congres Wellicht zal binnen niet al te lange tijd de datum bekend gemaakt kunnen worden, waarop een derde Christelijk so ciaal congres zal aanvangen. Het bleek niet mogelijk te zijn de congrescommis- uit vertegenwoordigers van Chr. or ganisaties te doen bestaan. Deze commis 5 daarom samengesteld uit personen, die wel uit deze organisaties afkomstig maar deze niet veriegenwooruigen. was trouwens ook in 1891 en 1918 het geval. De commissie is met het werk vot bezinningsarbeid gereed. Deze aangele genheid zal verder in drie subcommissies worden besproken. ACHTHONDERD MILLIOEN VOOR ZWEEDSE DEFENSIE. Na een rustig debat heeft het Zweedse parlement de militaire begroting van 800 millioen Zweedse kronen goed gekeurd. Zweden zal zich o.m. nieuw radar-materiaal aanschaffen. VITA VONK BIRD'S EYE rmiw WINTERZON KRISTAL Naar het oordeel van de minister zal weel mogelijk in twee- en drie-ploegen- stelsels gewerkt moeten worden om het productievermogen op te voeren. Dinsdag komt de Kamer weer bijeen. Dan zet de minister zijn rede voort en worden de begrotingen van de Staats mijnen en van Soc. Zaken behandeld. GLOBE"™" SJN1PPEKS J EERSTE KAMER Alle prijsregelingen gaan zo snel mogelijk van de baan Voor-Unie der Benelux kan een schadelijke schok opvangen Bij de behandeling van de Economische begroting in de Eerste Kamer bevestigde minister Van den Brink gistermiddag, sprekende over de Benelux-conferentie, dat iar gestreefd wordt nog dit jaar de consumptie zoveel mogelijk vrjj te maken. Voor het volgend stookseizoen zal, zoals gemeld, de brandstoffendistributie echter nog worden gehandhaafd. Er zullen invoerrestricties 'gemaakt worden voor goederen uit het dollarge- bied. Voor het einde van 1949 zullen de subsidies op de prijzen van in het land geproduceerde goederen zijn opgeheven, behalve in bijzondere gevallen. Het ligt in de bedoeling, dat vóór 1 Juli 1950 het merendeel der prijsrege lingen, in verband met de schaarste ge- jmen, zullen vervallen. Ten aanzien van de afspraken inzake de investeringspolitiek deelde de minis ter mede. dat de investering doorgaans zal geschieden in de landen, met de laagste kostprijs. Naar spr.'s mening is de verschuiving ;r inwerkingtreding van de Economi sche Unie in sommige kringen ten on rechte met teleurstelling ontvangen. De Voor-Unie is een verfijnde procedure ter voorbereiding van de Unie en kan er toe dienen, dat een voor de economie der drie landen schadelijke schok wordt op gevangen. De vrees is geuit, dat onder de Voor- Unie vooral textielgoederen zullen wor den ingevoerd. De minister verklaarde echter, dat er ten aanzien van de produc ten, welke zullen worden toegelaten, nog geen enkele afspraak is gemaakt. De Nederlandse Regering had ook be zwaar tegen het voortzetten van de con ferentie óp Zondag, doch dit was nood zakelijk. Spr. gaf in overweging de instelling van een vaste commissie uit de Eerste Kamer, welke zich zou moeten bezighou den met de problemen van Internat. Econ. Zaken. Tevoren had de minister geconstateerd, dat het vooroorlogse productenniveau in ons land is overschreden en dat de acute schaarste op tal van gebieden is verdwe- Men moet zich er echter voor hoeder de schijn voor de. werkelijkheid aan ti zien, want er ziin nog vele moeilijkhe den. Het Nederlandse volk zal sober moeten leven en een uiterste krachtsin spanning moeten leveren. De economi sche moeilijkheden zullen z.i. inderdaad groter worden. Hij noemde de toekomst zorgwekkend. Landing van nieuwe Britse troepen te Akaba Conferentie te Beiroet over de 800.000 vluchtelingen Reuter maakt melding van de landing an nieuwe Britse troepen en mate- rialem te Akaba. waar de brigade-gene raal William Riley, stafchef der V.N. is aangekomen, om de toestand ter plaatse te bestuderen. In een telegram aan Trygve Lie heeft de wnd. bemiddelaar dr Bunche er op' gewezen, dat de aan wezigheid van Britse troepen te Akaba evenzeer in» strijd is met de „wapenstil stand" als het verschijnen van Israëlische troepen aan de gelijknamige Golf. De onderhandelingen op Rhodos zijn tijde lijk opgeschort, voor wat het vaststellen van wapenstilstand-linies betreft. In principe hebben partijen toegestemd in een gelijke vermindering der strijd krachten. Zeven Arabische staten zul len deel uitmaken van een conferentie met de „verzoeningscommissie" te Bei roet, ter bespreking van het probleem der 800.000 Arabische vluchtelingen. De Britse min. v. luchtvaart, Hender son, heeft in het Lagerhuis rapport uit gebracht over het imcident boven de grens tussen Egypte en Palestina, dat in Januari j.l. plaats vond en waarbij Britse jachtvliegtuigen door Israëlische toestellen omlaag werden gehaald. De commissie van onderzoek der Britse luchtmacht was van mening, dat de Israëlische aanval „opzettelijk en met grote bekwaamheid" werd uitgevoerd en het is haar opinie, dat de Joodse vliegtuigen elk toestel zouden aanval len, dat zich boven het betrokken ge bied bevond. Op het platteland van West-Duitsland heerste gisteren min of meer een paniek stemming. omdat een astroloog van on bekende origine had voorspeld, dat deze dag de wereld zou vergaan. De mensen begaven zich in grote drommen naar de kerk en lieten hun testament maken. Ker kelijke leiders en wetenschapmensen noemden alle opwinding „nonsens". En het ook. Te Zephyrilla (Flo rida) was een vrachtauto in brand ge raakt. Een schuimblusapparaat hielp niet, noch de 1350 liter water, die de brand- kan spuiten. Ten einde raad werd de hulp ingeroepen van een sinaasappelper- serij in de buurt. Een tankwagen met af gekeurd sinaasappelsap verscheen en de brand kon worden geblust. Schout-bij- nacht Pugh van de Amerikaanse marine verklaarde te Cincinnati, dat er binnen kort een serum zal worden uitgevonden, ïun maakt tegen de radio-acti viteit, die bij atoomexplosies vrijkomt. De Franse generaal Giraud is gisteren te Parijs met nationale eer begraven. De rouwdiensten werden door hoge rege- rings- en militaire autoriteiten bijge woond. Het stoffelijk overschot is bijgezet de Döme des Invalides, waar ook Na poleon begraven ligt. De Britse Labour- partij heeft een tussentijdse verkiezing te Somerby gewonnen. Haar candidaat, Houghton, kreeg 18.606 stemmen tegen 16.454 voor de Conservatieve kolonel Byran. De zetel kwam vacant door het zich terugtrekken van de bij een corrup tieschandaal betrokken oud-secretaris van Handel, John Belcher. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Zeepost naar de Overzeese Gebieds delen kan worden verzonden met het s.s- Zuiderkruis (21 Maart) en het ms. Mataram (24 Maart) naar Indonesië, met m-s. Hydra (21 Maart) naar Curasao de overige Ned. Antillen. De data ;en haakjes geven de dag aan, waarop de correspondentie uiterlijk ter post zijn. De schepen vertrekken twee dagen later. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerh Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ouder kerk a. d. IJssel A. Breure te Giessen- Nieuwkerk; te Zetten-Andelst J. Bakker te Veenendaal; te Dinteloord J. T. Door nenbal te Oene. Bedankt: voor Andel (N.-B.) A. J. Timmer te Polsbroek. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Bode graven M. Blok te Zeist; te Oudemirdum A. Verhagen te Kampen, uit een tweetal met Joh. v. d. Berg -te Utrecht. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen: naar Kampen prop. J. H. Ritzema Bos te 's-Gravenhage. Nieuwe werkkledingbonnen aangewezen De bonnen voor werkkleding H. 12 L. 12 zijn zoals gemeld, tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H. 12 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of mouwschort. Op de bonnen L. 12 kan men kopen: jn werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Eng. leer, Man chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H. 1 t/m 11 en L. 1 t/m 11 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Indonesiës uitvoer Indonesiës uitvoer in 1948 was: Rub ber 277.700 ton, ter waarde van f254 mil- (naar Nederland f58 millioen), Copra 241.800 t.. t. w. v. f 156 min. (f 105 suiker 63.900 t., t. w v. f23 min. (f4 min.), aardolie t. w. v. f260 min., thee 9400 t„ t. w. v. f21 min. (f 13 min), bauxiet 450.000 t.. t. w. v. f 5 min., tinerts 46.3 v f148 min (f87 min), palmolie 0 t„ t. w. v. f43 min. (f42 min.), palmpitten 11.100 t., t. w. v. f 5 min (f5 min), arachides 8100 t„ t. w. v. f7.5 min. (f7.5 min.), klapperolie 1500 t., t- w. v f 1.9 min. (f 1.2 min.), kapok 5700 v. f9 min. (f5 min.), sojabonen 6700 w. v. f2.8 min, maïs 14.800 t, t. w. v f 3.6 min., rotan 17.400 t., t w. v. f 9 min. (f2 min.), kinine en kinabast t. w. v. f9 min. (f64 min.). Prof. Romein herdacht 300ste sterfdag van Vossius Prof. dr Jan Romein herdacht gisteren met een rede in de aula van de Amsterdamse ge meente-universiteit het feit. dat gisteren 300 jaar geleden de theoloog en historicus Vos sius is ontslapen. De rector-magnificus van de universiteit, prof. mr H. C. Holtink. her dacht in zijn inleiding Vossius als stichter en hoogleraar aan deze school. Voor deze tijd. aldus prof. Romein, ligt de grootste tarde van Vossius in zijn diep besef van ntinuïteit der geschiedenis. Als wij dit ook ndaag voor ogen houden, kan dit mits goed begrepen een belangrijke steun zijn. ons over de angst van deze dagen heen helpen. THEOLOGISCHE CANDIDATES BEZOCH TEN OEGSTGEEST Prof. dr A. A. v. Ruler van Utrecht bracht ezer dagen met 52 theologische candidaten en bezoek aan de Zendingshogeschool te legstgeest, om de a.s. predikanten in nader ontact te brengen met de Zendingsarbeid. )r S. C. Graaf van Randwijk, dr E. Jansen choonhoven en dr W. F. Dankbaar gaven e studenten een beeld van de opleiding en e Zending. Dr A. C. DE VOOVS HOOGLERAAR TE UTRECHT Dr A. C. de Vooys, referendaris bij het :entraal Bureau voor de Statistiek, is be- oemd tot gewoon hoogleraar in de sociale ardrijkskunde te Utrecht. Alphons Vranken wordt Maandag 70 jaar De bekende A'damse dirigent en lestrina-veriolker Alphons Vranken hoopt Maandag a.s. zijn 70ste verjaardag te ren. De jubilaris werd geboren in Bunde (L.), waar zijn vader gemeentesecretaris, kerkorganist en kaarsenfabrikant was. Zijn muzikale opleiding ontving hij te Rolduc en op de muziekschool te Maas tricht Reeds vroeg verwierf hij grote bekendheid als dirigent, vooral ais Pa- lestrina-vertolker en met het A'damse koor „Bel Canto" werkte hy aan talrijke uitvoeringen mee. ook met eigen werken. Maandag is er van 36 uur receptie in het St. Elisabethgesticht aan de Maurits- kade te A'dam. Weer een nieuw schip voor de Kon. Rott. Lloyd. Wederom zal op de werf van de Rot terdamse Droogdok Mij binnenkort de kiel worden gelegd voor een 11.000 tons enkelschroef-turbine-stoomschip vrachtvervoer met accomodate v: passagiers, bestemd voor de Kon. Rott. Lloyd. Het schip wordt ingericht vervoer van palmolie en zal vermoedelijk volgend jaar December worden opgele verd. „Alfa Film-Production" verfilmt de werken van Wilhelm Busch en begint met „Avonturen van een vrygezel" die in Esperanto wordt nagesynchroniseerd. Het „pacteiT'' in Italiaanse Kamer aan de lopende band Communisten pakken en schoppen bij 3000 kopjes koffie i van Kerken zal aan de Wereldr een de organisatie voorstellen erentie van Prot. en R.-K. k« :rs met het oog op het probleem i de Godsdienstvrijheid in - Ds P- Fagel, alg. secretaris v J. C.. vertoeft thai gelijkheid na te ga organisatie var j in de West om de mo- n van een overkoepelen de jeugdorganisaties al- Minister Rutten bracht gisteren een iet-officieel bezoek aan een nutsschool te Eindhoven, waar de onderwijsvernieuwing door de hoofdonderwijzer Evers ln practijk Het Utrechts medisch centrum van de Stichting Universitaire Gezondheidszorg heeft de beschikking gekregen over een eigen tehuis. econ wetensch: J F Fentener van Vlissin- gen, Helmond. A M Schoof. Lelden, C Ver- burch. Delft, J Schut, Rotterdam. L F de Waard. Rotterdam doet econ wetensch: H A J van Denderen. Krimpen aan de IJssel, M J van Hee. Den Haag en E A van Traa. Voorburg. DELFT. 17 Maart. Geslaagd: prop el- viel-lng: H J Wieringa. Veendam; prop werktuigk ing: C R StiUebroer, 's-Graven hage; prop scheik ing: D H van Nieuwen- huizen. Zeist; prop natuurk ing: C J Kö- nigs. Bruinisse; cand werktuigk ing: T Peek, "s-Gravenhage: vliegtulgbouwk ing: W A Kuipers. Rijswijk; ing-ex scheepsbouwk ing: J D van Dalen. Bilthoven. W H van Oordt, Nijmegen: ing-ex scheik ing: B P M Wennubst, Noordwijkerhout. LEIDEN. 18 Maart. Gesl doet ex Ned recht de heer J Visser te Alphen a/d Rijn. Veroudenle Dean Acheson, de Amerik. minister van buit. zaken, zal vanavond (dat is Zater dagmorgen 4-30 Ned. tyd) een radiorede houden om de Amerikanen op te wekken tot steun aan het Atlantisch Pact Ache son heeft reeds honderden vertegenwoor digers uit het landbouwbedrijf, het ea- kenleven en van arbeidersorganisaties en oorlogsveteranen toegesproken, en de ver houding tussen het Noord-Atlantisch Pact en de voornaamste doelstellingen der Amerik. buitenlandse politiek uiteen- Inmiddels heeft Michael Mc der Moth, namens het Amerik. min. v. buit. zaken, medegedeeld, dat de Ver. Staten zullen het tekort aan wapens in de bestaande formaites van West-Europa aan te vullen. Het Europese herstelprogram zal de aller eerste voorrang hebben, wanneer geld en materiaal van Amerika naar Europa wordt gezoncn-" "w;. run >-> gram zal het Marshal-plan niet nadelig Deïnvloeden In bet Deense parlement is Peter Tuininga Peter Tuininga, hoe zit dat nu? Het is spoedig verteld. Indertijd heeft „ij gezegd, dat het nodig werd, dat Gert- jan Bakker zijn zaakje verliet. Het was, toen hij mog niet eens wist, dat Klaas en Sjaan het met elkaar eens waren. En toen die twee gingen trouwen, zou, naar zijn zeggen, hij en moeder Dirkje spoedig „Zandhoeve" verlaten. En zeker, als het met Gerard goed ging. Toen heeft de boe rin stil voor zich gelachen. Och, ze kent haar Peter wel. Want wat is gebleken? Dat Peter Tui ninga al net zo is, als Gertjan Bakker was: hij kan zijn boerderij eigefnlijk niet verlaten, hoewel het met Gerard goed gaat. Tenminste voor het uiterlijk. Boe ren kan hij best. En van bepaald uitgaan en pret maken in de stad en elders komt niets; Clasien Verschuren heeft er d« wind onder, meent de boer. Moeder Dirk- woont en voor zijn vader heeft hij res pect. Clasien lapt hij, bij wijze van spre- zijn laars. Hij houdt van zijn ;nmin als een vis van het dro ge, het is bedroevend, maar waar. En tenslotte kun je Gerard er geen verwijt maken, want hij heeft zich die vrouw niet gekozen. Dat heeft zijn vader voor hem gedaan. En die daad van zijn vader en die vrouw vloekt Gerard. Zo is het. Het eindje zal de lasten dragen. Of Peter Tuininga dat beleven zal of niet. Goed. De jonggehuwden zijn op „Zand hoeve" komen wonen. De boerderij is groot genoeg. Ze wonen apart. Als eigen gezin. Een jaar later was er trouwens een kleine Peter, de afgod van Clasien, zijn moeder. Gerard kan de jongen niet veel schelen, dat is de waarheid. Hij had net jongen of meisje gehad. Hij heeft zijn vrouw niet lief en kinderen van ook niet. Clasien weet dat alle. maal wel. Ze is er ook achter gekomen, dat Gerard zich geschikt heeft naar de wens van zijn vader; niet uit eigen tuiging en overweging naar haar komen. Maar zij weet niet, ter Tuininga dus heeft gehandeld. Die heeft eerst eens willen kijken, of het goed gaat met Gerard, als die ge trouwd is. En dan zal hij de „Zandhoeve" verlaten, om ergens stil te gaan leven. Flip wordt toch geen boer. Daar zit diekop op. Die wil straks dat hij graag predikant zou willen wor den. Maar., of vader daarvoor toestem ming zal geven? En Grietje kan met va- moeder meegaan, als ze de boer derij verlaten. Maar, zoals gezegd, Peter Tuininga is al net als Gertjan Bakker in zijn tijd: hij kan zijn boerderij niet verlaten. Met al de vezels van zyn ziel is hy er aam ge hecht. En al gaat het goed met Gerard, die getrouwd is, hij denkt nog niet aan vertrekken. Wel laat hij, als overgang, ge leidelijk het hele bedrijf aan Gerard over. Tuininga en zijin vrouw zitten nogal ïns by Sjaan. Hij kan zijh oogappel niet vergeten. En de twee kinderen: Dirkje en Gertjan zijn ware trekpleisters. Hij houdt van dan van zijn naamgenoot Peter op „Zandhoeve". Ze leven mee met het gebeuren van Klaas en Sjaan. De boer heeft het maar half goedgevonden, dat Klaas zelf de buitencliëntèle weer is gaan bedienen. Maar Klaas en Sjaan hebben zich er niet aan gestoord. Zij zijn verant woordelijk voor hun eigen zaak. Op hen rust de verplichting, om daarvan te ken, wat er van te maken is. In de tyd, dat Sjaan haar derde kind venvacht dat wordt iets later geboren en het is een meisje, dat Adriana wordt genoemd komt ook bij Peter Tuininga de kentering: nu gaat het dan langzamer hand tijd worden, om de boerderij te ver- de Univer-laten; anders, beweert hij, heeft hij niets leer aan zijn leven. Het wordt delibereren met als eind resultaat, dat Peter Tuininga.. Maaslan- der wordt! Natuurlijk niet in de stad. r in Westvoort komen ze te wonen. In van die mooie dubbele villa's, die in de omtrek gebouwd zijn. Bij tiemtallen tegelijk. En ze zijn alle bewoond. Het casuweel, zoals dat Westvoort in trek is! En zo is het dus gebeurd, dat Tuininga „Zandhoeve" heeft verlaten en zijn intrek heeft genomen- in „Zonzijde", zoals de halve villa heet Het is een huis, zo dern als het maar kan: centrale ver ming, een badkamer, alle mogelijke ge makken en een flinke tuin. Het heeft vooral Sjaan deugd gedaan, dat vader en moeder zo in de buurt zijn komen wonen. is het dan. Peter Tuininga komt wel dra tot de ontdekking, dat hij, bij wijze spreken, precies op tijd zijn bedrijf vaarwel heeft gezegd. Want de tijd hoogconjuctuur is glad voorbij. Het gaat het economisch leven snel bergaf waarts en het landbouwbedrijf wordt v de malaise het eerst de dupe. En niet zuinig ook! Men spreekt er van, dat de regering op de een of andere wijze zal moeten ingrijpen, wil de landbouw, die voor een goed deel van de export leven moet, welke export zienderogen slinkt tengevolge van maatregelen in het bui tenland. niet algeheel ten onder gaan. Gelukkig is zijn geld veilig, denkt de boer. Het is goed belegd. Alleen zal het te bezien staan, of Gerard de renten kan opbrengen, als zyn bedrijf achteruit holt. (Wordt vervolgd) motie ingediend, om te houden, hoe het volk staat tegenover het Pact: deelname aan het Verdrag of aansturen op een mogelijk Baltisch pact. Italië blijft oproerig en communistische afgevaardigden riepen weer een „moor denaars" en „misdadigers", toen in de Kamer het bericht doordrong, dat één man gedood en twee anderen ernstig ge wond werd"" tie en demonstranten te Terni, 80 km ten Noorden van Rome. In de Kamer volgde gevecht, waarbij 50 afgevaardigden betrokken waren. Men schopte, pakte en sloeg elkaar, totdat suppoosten de vech tenden scheidden. De politie voerde bui- het Kamergebouw charges uit. Aan dit Reuter-bericht voegt A.P. nog toe, dat de moeilijkheden te Ferni begonnen. de arbeiders de staalfabrieken ver lieten, om te betogen tegen het Pact. Toen aan de sommaties niet werd vol daan, trokken de politieagenten hun volvers en wierpen ook met traangas- bommen. In de Kamer is reeds 22 uur achtereen gedebatteerd over het Pact, staan nog Voor de boeg. Zeventig communisten en meerderheids-socialisten willen elk nog 10 minuten „Pacten" reeds zijn3000 koppen koffie gedron ken! Verwachte hoge water te R'dam bleef uit Vreesde men gisteravond, dat, evenals bij de vorige storm, die voor duizenden guldens schade veroorzaakte, vandaag de kaden te R'dam zouden onderlopen, de politie in de Maasstad aller wegen maatregelen om mogelijke schade mnimum te beperken, gen bleek gelukkig deze vrees onge grond. De wind wakkerde niet aan t< een storm en de kaden bleven droog. Wel werd elders overlast ondervonden. Zo traden overstromingen op te Willem- Bergen op Zoom, waar het wa ter enkele woningen binnenliep. De scha- de was echter niet groot Hoog water in Scheveningen. De Noordwesterstorm, die vannacht de Scheveningse kust beukte, heeft het was sende water over de kaden der beide bin nenhavens gestuwd. Zes loggers, die van morgen zouden uitvaren, moesten binnen gaats blijven. De kustvissers konden de gehele week al niet vertrekken. GAAT Dr M. BROUWER HEEN! Aneta meldt, dat de Commissaris der Kroon in Oost Sumatra, dr M. Brouwer, voornemens is. ontslag te nemen, daar de gezondheidstoestand zyner echtgenote zijn vertrek naar Nederland noodzake lijk maakt. Dr M. Brouwer bezocht dertijd Hatta op Banka en sprak met deze over onthouding van alle politieke werkzaamheden. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO 7.— Nieuws. 7.15 Sint Jozef en de Jeugd. 7.30 Uit het land van Hertog Jan. 8 Nieuwi 8 05 De gewone man. 8.12 Franse lyriek van Troubadours tot mod. liederen. 8.40 De tien len. 9.30 Omroep Orkest 10.37 Actua liteiten. 10.45 Avondgebed. 11.— Nieuws. .15 Oude melodieën met nieuwe harmo nieën. 11.35 Gram. 12.— Sluiting. HILVERSUM n (415) VARA 7.Denk om de bocht. 7.15 Regeringsuit- :endlng. VPRO 7.30 Nederland en zijn Ge- 750 acht. 8- Nieu 8.05 Planovoordracht 8.30 Cursus. 8.55 Boe waar men wat aan heeft. VARA 9.— vraagt... 9 30 Het mysterie van de Prinsengracht. 10.— Bultenl. overzicht. 10.15 Swing and Sweet from Hollywood. VPRO Vandaag. 10.45 Avondwijding. VARA Nieuws. 11.15 In huwelijk en gezin. 11.30 45 Jaren op de woelige baren. li- Sluiting. Wat de radio Zaterdag brengt HILVERSUM I (301) KRO. 7.— Nieuws. 7.15 Gymnast. 7 30 Maria ter ere. 7.45 Mor- igebed. 8.— Nieuws. 8.15 Arabesque, op. R. Schumann. 8.25 Inleiding hoogmis. 8 30 Hoogmis. 9.45 Gram. 10— Klein kleu- irtje. 10.15 Muziek houdt fitl 11.— De Zon nebloem. 11.45 Schoolradio. 12.15 Muzikale age. 12.30 Land. en tuinbouw. 12.33 Lunchconcert. 1-55 Zonnewijzer. 1.— Voor Ned. strijdkrachten. 130 Lunchconcert. 150 Film en Toneel. 2.10 Gram. 2 20 Engelse oor beginners. 2.40 Reger-Bruckner Cy clus. 3.10 Naar het wonderland der muziek. 3.30 Gemengd Koor „Apollo". te A'dam. 4.— Angst en liefde. 4.10 Gram. 4 30 Gregoriaans. 5.— De Wigwam. 6— Volksliederenkwartet „Cantus Populorum". 6.15 Journalist, week overzicht. 6.30 Nederlandse strijdkrachten. 7— Nieuws. 7.15 Kampvuren langs de evenaar. 7.30 Gram. 7.45 Voor de Nederlan ders ln Duitsland 8.Nieuws. 8.12 Gram. 8.20 Lichtbaken. 850 Gram. 9 Negen heit de klok. 9 45 Wie neemt de handschoen op? 10.— Het Orkest zonder Naam. 10.30 Actua liteiten. 10.45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11 25 Gram. 12 Sluiting. HILVERSUM II (415) VARA T— Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8— Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8 18 Gram. 855 Ochtendcon cert. 9.30 Waterstanden. 9.35 Vervolg ochtend- concert. VPRO 10.— Morgenwijding. VARA 10.20 Radiofeuilleton. 10 35 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 1140 Duettenpro- gramma. 12— Accodeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Gram. 1— Nieuws. 1.15 Ka lender. 120 Hasse Kahn's Ensemble. 158 Gram. 2.— Het Nederlandse lied. 2.20 Gram. 2 30 Engelse Harmonie Orkesten. 3.— Uut Sallands harte. 325 Omroepkamerorkest. 4.10 Komt u binnen. 4.25 Ensemble Johnny Vrolijk. 445 Sportpraatje. 5.— Nieuwi van de platenmarkt. 5.30 Om en nabij de twin tig. 6 Nieuw». 6 15 Populaire liedjes. 7.— Artistieke staalkaart. VPRO 7 30 Een heid ln Europa. 7.45 Paseepartout. VARA 8.- Nleuws. 8.05 Dingen van de dag. 8.12 VARA- Varla. 8.15 Een nieuwe lente, een oud ge luld 820 Promenade Orkest. 9— Socialis tisch commentaar. 9 15 De Winkel van Stn- lcel. 10— Vindabona Schrammel'n. 1025 Je moet maar pech hebben. 10.40 Kwartet Jan Corduwener. 11.Nieuws. 11.15 Sfeer ea rhythme. 11.40 Gram. 11.— Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3