Hoed af voor het doorzettingsvermogen der Lisser middenstanders Nieuwsflitsen uit de omstreken t - LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 18 MAART 1949 „Hollands Glorie" toont hun kunnen en ijzeren wil De middenstanders van Lisse hebben vanmiddag de realisering van een hunner schoonste idealen gesmaakt: onder zeer grote belangstelling is in het Hobaho-gebouw de grote mlddenstandsbeurs „Hollands Glorie" geopend. Wjj hadden het onvergete lijke genoegen de glorie van dc middenstand te mogen aanschouwen. En we kun nen belangstellenden niet alleen uit Lisse! de zeer goede raad geven: Neemt de moeite om a»n deze imponerende, van liefde voor de middenstand en van een diepe ondernemingsgeest getuigende expositie een bezoek te brengen. Elke bezoe ker zal genieten van datgene, wat de middenstand een categorie, die het in deze tijden niet gemakkelijk heeft hier wist te bereiken. Wü nemen onze hoed af voor de initiatiefnemers en alle organisatoren, die weken achtereen gewerkt, ja ge zwoegd hebben om de vele voorbereidingen tot een goed einde te brengen. Luisterrijke show van handel en industrie Gisteravond werden wij in de gelegen heid gesteld, een vluchtig kijkje achter de schermen te nemen. De voor-ingang van de beurs was zorgvuldig gesloten, maar een der achter-ingangen was half open Een bewaker in uniform toonde zich een goed dienaar: ,,'k Mag beslist geen vreemden toelaten: alleen stand houders met werkvolk." Toen we hem echter het doel van onze „infiltratie" be kend maakten, werd ons een vrije weg gegeven We hebben er een dankbaar gebruik van gemaakt. Wat een levendig heid! Wat een geloop en gedraaf! En wat een geestdrift! Duizenden artikelen fon kelden ons al terstond tegen. Waaraan moesten we de meeste aan dacht schenken? We wisten 't niet. De beurs was nog niet geheel gearrangeerd; gehamer, geschaaf en geroep klonken ln de oren. En toch maakte alles een weldige indruk. Wij geloven, dat vooral de geest, die in deze luisterrijke tentoon stelling is gelegd, indruk bij de bezoe ker maakt. Die geest was ons uitermate sympathiek. De middenstanders, op ruggen vele na-oorlogse lasten zijn ge vallen en nog vallen (dit mag by herha ling worden gezegd), tonen in „Hollands Glorie" hun kunnen en ijzeren wil. Lisse is een markant voorbeeld. Wü laten ons niet zo spoedig met kluitje in 't riet sturen, doch gisteravond kregen we geen schijn van kans om ook maar aan één middenstander in Hobaho iets te vragen: „hele nacht hard door werken!" We hebben er ook zo goed als geen moeite voor gedaan; ditmaal w het feeërieke aspect van de beurs zelf onzp zegsman. En dat heeft ons veel, heel veel gezegd! Behouden vaart By de opening voerde allereerst het Woord de heer G. H. Münders H.zn., voorzitter van het tentoonstellingscomité. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hü deed dit met een gevoel var trots: „Wü mogen dankbaar zijn vooi wat wij hebben bereikt. Een rondwande ling door dit zaken-paleis zal zeer zeker ook by u een zekere trots opwekken, aldus sp. Wü mogen dit alles beschou wen als een onderneming, die volkomen uniek is. De laatste weken is onder hoogspanning gearbeid. Maar wij zijn er gekomen! Spr. bracht hartelüke dank aan 8l het personeel van de ambachtsbedrij- ven te Lisse. Zonder hun werk zou deze expositie er niet zün gekomen. Wij wil len het publiek van de Bollenstreek dui delijk maken: koop toch in den vreemde niet, als de eigen gemeenten de begeerde artikelen u bieden. Hierna verzocht de heer Mijnders aan de burgemeester de tentoonstelling te openen. Het aanschouwelijke resultaai vervul de de burgemeester niet alleen met een dankbaar gevoel jegens hen. die het initiatief tot deze tentoonstelling heb ben genomen, maar ook met een diepe bewondering voor hetgeen de midden- Stand van Lisse door samenb.ndenae krachten, eendrachtige samenwerking en daadwerkelüke toepassing van de spreuk „de kost gaat voor de baat uit" heeft weten te presteren. Dat dit prach tige initiatief ook van dc zijde der auto riteiten warme helangstelling ontmoe! mede blükende uit de gewaardeerde ianwezigheid van de heer Van Ocrseh, vertegenwoordiger van de directeur ge neraal van dc afdeling middenstand van het ministerie van Handel en Nijver heid stemt ongetwijfeld tot grote vreugde. BÜ het kiezen van de naam „Hol lands Glorie", tentoonstelling voor industrie, handel en ambacht, bent u zü het misschien niet zo sterk bewust reeds vooruit gelopen op een van de problemen van de Be- nelux-idee, aldus de burgemeester tot de middenstanders. Immers: Reeds van oudsher staat de ambachts- ultoefening in België op een hoog niveau en men zal zich dus hier te lande terdege ervan rekenschap die-- nen te geven, dat alleen in hoog-op- gevoerde vakbekwaamheid en uitge sproken liefde voor het ambacht de juiste en vreedzame wapenen zijn tc vinden om in de toekomst op het zelfde peil te blijven. Vooral de geest van deze expositie moet •ns onmiddellijk treffen, aldus de burge meester, die hoopte, dat de belangstelling van het publek evenredig zal zijn aan de enorme krachtsinspanning, die door de middenstand aan de dag is gelegd- „De trossen los, behouden vaart en goede wacht!" De heer Verhey van Wyk, voorzitter Ter Aar Huisnummering. In vebband met de onlangs door de raad vastgestelde straatna men verorde - Bing zul'len per 1 April a s. de woningen in de gemeente van een nieuw nummer worden voorzien. Indien er gegadigden lijn, die belangstellen in de hiervoor sa- tnenigestelde huisnummerlijst. kunnen zy lich tegen betaling der verschuldigde legeskosten ter gemeentesecretarie ver voegen. Mede i .v.m. de nieuw aange brachte straatnamen borden is het voor ieder zaaik er op te letten, dat zowel huis- als straatnaambordjes niet door baldadigheid worden vernield. Naar huls. De familie Van Emmerik, welke kort geleden haar zoon Thedorus W. in de Oost verloor, ontving van het Ministe rie van Oorlog het bericht, dat hun zoon Cornells M. uit de Cost per boot ter demobilisatie naar Nederland terugkeert. Burgerlijke stand. Géboren: Martha G. M„ dr v, Th. C. v. d. Leijden en C. J. Th. v. d. Berg; Maria J„ dr v. J. W. van Dam en C. Verlaan; Bertus en Isaac, zoons v. M. Rietveld en T. Zwaneveld. Overleden: J. Mulder, 81 jaar. Sfeer in 't gezin? „Nieuwe Leidscheer in! de Kamer van Koophandel te Lei den. sprak ook enige woorden. Reeds op weg hierheen werd ik geïmponeerd door wüze, waarop de toegangen tot de tentoonstelling zijn verzorgd, aldus de heer Verhey van Wyk, die vervolgens op de vooruitziende blik van het beurs-comité. Als het getij verloopt, moet de bakens verzetten. Dit is men bij al het organiseren niet vergeten. Het is nodig, dat de middenstand in deze tijd zün krachten ontplooit en zyn onderne mingsgeest aan het publiek toont. Spr. had ook een advffes sta soepel tegenover de ontwerp-regeling van de winkelslui ting Namens de Kamer van Koophandel bracht de heer Verhey van Wijk alle hulde aan het enthousiasme en de stu wende kracht van de Lisser middenstand. Tot slot werd het woord gevoerd door de heer Tissing. voorzitter van de „Ac tieve Winkeliers." Spr. begon zijn toe spraak met er op te wijzen, dat het orga niseren van een dergelijke tentoonstel ling een zeer zware taak is. Alleen inge wijden kunnen weten, wat er in de laat ste tijd gepresteerd is. Hoeveel proble men waren er niet op te lossen! De missie kan evenwel met veel genoegen op haar werk terugzien Haar taak i: getwijfeld verlicht door de medewerking, die zü van tal van kanten mocht ontvan gen. De heer Tissing richtte zich in persoonlijk woord tot de burgemeester van Lisse, die de voorbereidingen steeds met de grootste aandacht heeft gevolgd, de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, die ook hun belangstelling hebben getoond voor het zakenleven in de Bollenstreek, de leden van het ere-comité, de directie van Hobaho. het gemeentebestuur, de heren Van Melle, Van der Eerden. Mis set, Van der Lee en Hortensius, de leden van de technische commissie, de H.A.V.- bank, de firma Tegelaar en anderen. Grote waardering werd ook geuit ten op zichte van de tentoonstellingscommissie De heren Leen Tibboel en Frans van der Eerden noemde spr. in het bijzonder. De middenstandsbeurs te Lisse. Dit vroljjke drietal legde gisteravond en afgelopen nacht de laatste handen aan een fonkelende stand met allerlei luxe artikelen. Zo heeft leder by de voorbereidingen zjjn taak gehad. (Foto N. van der Horst) Alphen aan den Rijn „DE INDUSTRIE" DRAAIT ELEC- TRISCH Het zuiggas werd vervangen Dezer dagen vond op de scheepswerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. aan de Wilhelminalaan in intieme kring sen feit plaats, dat voor dê ontwikkeling /an het bedrijf wel van zoveel betekenis s, dat het waard is in breder kring be kend te worden. Sedert jaren werd prak tisch het gehele scheepsbouwbedrijf door zuiggasmotor van drijfkracht voor- Deze motor is in het bijzyn van de werkbazen en de directeur van de W. en L.-bedrijven, door de directeur de heer Jac. Boot stopgezet en het gehele bedrijf, omvattend ongeveer 30 motoren van 1-45 pk, overgeschakeld op het gemeentelijk electr. net. Vanzelfsprekend is hiermede ook de oude ludhtfluit, ter aankondiging in de aanvangs- en beëindigingstyden, ;rvallen. Deze is vervangen door een rene, die omwonenden sterk doet den- ;n aan het luchtalarm in oorlogstyd. Hiermede heeft de directie een oud tydperk afgesloten en haar bedrijf in de ze richting gedirigeerd. Bü deze ge legenheid is tevens het gemoderniseerde kantoorgebouw in gebruik genomen. De schilderswerkplaats, welke beneden de kantoorlokalen was gehuisvest, is in een andere ruimte ondergebracht en in het vrygekomen deel een ruim privékantpor ingericht. Voorts waren er nog enkele veranderingen. Ze werden uitgevoerd door de aannemer J. Tolk alhier, onder architectuur van wijlen de heer G. W. Vis en diens zoon, de heer R. Vis. Twee onderscheidingen A. M. van Staveren ontving by K.B. de eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De medaille in brons kreeg B. Burggraaf. Gecombineerde jaarvergadering De M.V. „Priscilla" en de J.V. „Petrus" hielden gisteravond in de Geref. kerk de Hoaftstraat een gecombineerde jaarvergadering. Voor de M.V. was dit de 29e, voor de J.V. de 49e en de laatste hoopt in December a.s. in te goud te staan. De J.V.-voonzitter Jaap Bos sprak het openingswoord en deelde voorts de leiding met Jo Verhoef, de M.V.-presi- dente. De jaarverslagen legden getuige- af, dat het herderloze tijdperk geen kwaad deed aan de activiteit. Toch domi neerde deze aivond de blijdschap, omdat weer een eigen predikant aanwezig wist en ds Tom sprak dan ook het slot woord. De J.V. telt 27 leden en heeft een batig saldo van pl.tn. ƒ80. De meiskes, die hun verslagen brachten in een gezel lig babbeltje, tellen 24 leden en hebben neens een 80 gulden over. Annie Vos Freek Haasbeek brachten goede leidingen. De belangen van de jongens Indië werden door twee leden uitne mend bepleit. Het was een vlotte avond. Sobere feestviering op Koninginnedag- Door de besturen van de W.V- en 3.O.V. werd besloten de verjaardag van Koningin Juliana op 30 April a.s. wegens de tijdsomstandigheden een sober karak- te geven. Zo mogelük zal er een sportdemonstratie worden gearrangeerd, waarbij de leden van bovengenoemde verenigingen gratis toegang zullen heb ben. 's Avonds zal op het St Jorisplein film worden gedraaid. De schoolkin deren ontvangen een tractatie. Candidaten Partij van de Arbeid- De plaatselyke afdeling van de P-v d.A. stelde voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad de volgende candida ten: 1. Ph. J. Rogaar, 2. G. Nüman, 3. H. Akker, 4. J. Naber, 5- J- C. van Duin, 6. mevr. J. de Jong-Gesling, 7. G. 't Wout, 8. H. G- Bosman, 9- A. Rietveld, 10. mevr. M. Houtman-v. d. Schee, 11. D. Tabernee, 12. J. H Bons- De eerste drie hebben zitting in de raad. Benthuizen Geref. Gemeente. Morgenavond, half 8, gaat in de Geref. Gemeente alhier voor de heer A. Ver- gunst uit Leiden. Hillegom Onwel geworden en overleden In de bus, die gistermiddag om half vijf te Hillegom aankwam, was de 80-jarige J. C. V. uit Haarlem onwel geworden. Hü werd in het huis van dokter Versluys binnengedragen, waar dokter Verkade de dood constateerde. De Kaag Kniples-einde. Na het prettige verloop van de knip- usus, die afgelopen winter voor een 20-tal dames Ih de jeugdherberg is ge geven, vonden de deelneemsters het nodig, dat de uitreiking der getuigschrif ten en het afscheid van de leidster, mej Van Gameren uit Zaltbommel, enigszins feestelyk geschiedde. Op een aangename wyze hebben de dames dit gezellige avondje gevierd, waarby de spelletjes van de lucht waren. Mej. Van Gameren werd dank gebracht en men sprak de hoop uit, dat in de a.s. winter maanden een vervolgcursus zou volgen. Wegverbetering. Men is reeds met de wegverbetering bij de ingang van het dorp begonhen. nadat vorige week de gemeenteraad het besluit nam- Vóór het seizoen begint zal alles in orde zijn- Bestuur jeugdherberg. Dezer dagen werd het plaatselijk be stuur der jeugdherberg door het hoofd bestuur der N.J.H C. geïnstalleerd. Het bestuur bestaat uit de heren J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht, R. A- Veen, voorztiter; D van Nieuwkoop, vice-voor- zitter; W. J. C. Versteege, seer-; S. de Graaf (Leiden), alg. lid; mevr. J. Smit- Molendijk. penningmeesteresse; mej. R. Biemond Cd, alg- lid (één vacature). I Boerenleenbank. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer Jac. Rietveld, die er in zijn openings woord op wees, dat de omzet nog steers, enals de voorafgaande jaren, stijgende De boerenleenbank geniet het volle dige vertrouwen van de spaarders. De kassier, de heer Jac. Meyer, gaf een voerig financieel overzicht. We ontlenen er enkele cijfers aan. Spaargelden ontvan gen f 688.997.24 en teruggegeven f 651.647.18. In lopende rek. ontvangen f2.626.188,92 uitgegeven aan rekeninghouders f 2.636.747.37. Aan waardepapieren een t '368 555. Het aantal spaarders 844, rekeninghouders 155, een omzetcijfer 16.036.33. Bij de bestuursverkie zing werden herkozen de secretaris, de heer J. v. d Perk, en als lid van de raad toezicht de heer P. v. d. Gugten. Na nog enkele mededelingen, o.a. over de toekomstige nieuwbouw van de bank, volgde na de rondvraag sluiting. Katwijk aan Zee Jaarvergadering Ko Plu Ko. In het paviljoen ..Nieuw Brittenburg" hield Ko Plu Ko haar jaarvergadering. en zeer goede belangstelling. De voorzitter, de heer J. N. Sibie. sprak een openingswoord. Er waren vier nieuwe leden. Hiermede is het aantal leden tn het afgelopen jaar, aldus vertelde ons de secretaris, de heer L. A. Kreft. in zijn jaarverslag, gestegen met 12. Bovendien nog 9 adspirantleden. De pen ningmeester. de heer L. Parlevliet. kon batig saldo melden van ongeveer f 34. De bestuursverkiezing bracht een herkiezing voor de heren L. A. Kreft en Hommel, terwijl gekozen werden d« heren P. Varkevisser en A. van Rijn. Vanwege het bestuur werd medegedeeld. »n beker beschikbaar zal wor den gesteld voor de a.s. wedvluchten met jonge duiven. Ook dit jaar zal een tafel keuring worden gehouden en wel op 9 ;n onderlinge verloting werd hierna gehouden. Schaaktournooi op komst! Voor de schakers in Katwijk en om streken is er goed. nieuws. In de veer tien dagen, volgende op Pasen, dus te beginnen op 19 April, zal er een schaak tournooi worden gehouden. Niet alleen liefhebbers uit Katwijk mogen hieraan meedoen, maar de inschrijving is ook opengesteld voor schakers uit de om trek. Er zal gespeeld worden om de door de eigenaar van „Casa Cara", de heer Egmond, ter gelegenheid van de opening van zijn restaurant beschikbaar gestelde wisselbeker. Natuurlijk hopen e onze lezers op de hoogte te houden m het verloop van dit schaaktournooi Nelly Borst vertoonde films De afd. Katwijk van de Vrouwenzen- dingsbond hield gisteravond in het dia conielokaal bij de Nieuwe Kerk een ver gadering, waar de bekende mej. Nelly Borst enkele films kwam vertonen over Suriname, waar zij vele jaren heeft ge werkt bij de Zending. De presidente, Bogers. sprak een kort woord ter begroeting. Hierna kreeg de spreekster het woord. Daar zij reeds meer in deze kring had gesproken, bepaalde zy zich hoofdzakelük bij het vertonen van de films. Achtereenvolgens werden gezien- .Het heidendom in het bosland van Su- •iname", „Het Christendom in het bos land" en tenslotte nog een film over het medische werk in Suriname. Mevr. Bo gers dankte de spreekster voor wat zy had laten zien en horen. Het was een goede avond. Hoog en laag water. Zaterdag 19 Maart: hoog water 6.27 ©n 18.50, laag water 2.11 en 14.41 uur. Katwijk aan den Rijn „Verplegingsfonds" De vereniging „Verplegingsfonds" hield in de grote zaal achter de Geref. Kerk gisteravond haar jaarlykse algemene ver gadering. De voorzitter, de heer B. van der Jagt, wees in zün openingswoord op de voorspoedige gang van zaken. Ook nu een winstsaldo worden gemeld. Het financieel verslag van de penning meester, de heer Jac. Vliegenthart, ver meldde een totaalbedrag aan bezittingen 4987, terwyl het batig saldo f 429,88 De bestuursverkiezing bracht een herkiezing van de heren P. de Vries en Jac. Vliegenhart, terwül in de vac. G. Varkevisser de heer P. A. Schoneveld werd benoemd. Als lid van de raad var toezicht werd gekozen de heer P. Rijs- dam. Het aantal ligdagen bleef 60 plus nog 60 voor 50 de contributie (10 ct) bleef onveranderd, evenals het bedrag uitkering bij operatie (flOO). De vergoeding voor autovervoer, foto's en be straling, bovendien de vergoeding het tramgeld voor lopende patiënten min gewijzigd. De heer Van der Jagt eindigde. De heer P. de Vries jubileerde. Zoals wij reeds meldden, was het 25 jaren geleden, dat de heer P. de Vries bij de veiling in dienst trad. Dit jubileum is niet stilzwygend voorbygegaan. Woens dagmiddag werd het officiëel gevierd. De heer De Vries werd eerst toegesproken door de voorzitter van de veilingsvereni- ging Katwyk en omstreken, de heer J. v. d. Perk, die de jubilaris prees om zyn accuraat werk. Namens de koopliedenver eniging sprak de heer Joh. Verhave uit Rijnsburg, terwyl tenslotte namens het personeel werd gesproken door de betaal meester, de heer J. J. Timmermans. De verschillende sprekers deden hun woor den van gelukwens en waardering verge zeld gaan van cadeaux. Ook werden nog bloemen bezorgd. Na deze min of meer officiële huldiging was er in het kantoor van de veiling een receptie, waar zeer velen de heer De Vries kwamen felici- Jaarvergadering boerenleenbank In de zaal Fenhes werd gisteravond de 'jaarvergadering gehouden van de Coop. DAGELIJKS VERSE ZEEVIS Paling, Nieuwe Haring, enz. Kabeljauwfilets. TRAMSTRAAT, eindpunt tram. Telefoon 2560 P. van der PLAS Koudekerk aan den Rijn Jaarvergadering. A.s. Maandag te 8 uur vindt in hotel De Bruin de jaarvergadering plaats Chr. Besturenbond te Koudekerk Hazerswoude- Maandagavond zal ook in hotel Bruin het „Groene Kruis" in jaarverga dering bijeenkomen. Dan hoopt te spre ken dr A- H- Blaauwendraad over hel onderwerp: „Hormonen". Gymnastiekvereniging „Aspasia". Onder leiding van de heer E. A. Bloem kwam de gymnastiekvereniging „Aspasia" jaarvergadering bijeen. De gebruike- lüke jaarverslagen werden uitgebracht door de heren C. van Vliet en L. Dorre- paal. Bü een gehouden bestuursverkie zing werden de heren A. Hogeboom er m Vliet herkozen, terwijl als nieuw lid mej. R de Nobel haar intrede in het bestuur deed- Tot leden van de kascom- e werden benoemd de heer A. Meyden en mej. L. van Tol. Na de afhan deling der huishoudelijke zaken bleef men nog enige uren gezellig bijeen. Chr.-Hist. kiesvereniging. In een jaarvergadering van de Chr.- Hist. kiesvereniging o.l.v. de heer C. Stroo is gesproken over eventuele sa menwerking met de A.R. kiesvereniging. Besloten werd contact op te nemen. Steun Wettig Gezag Door de wnd. burgemeester van Lei- muiden werd in het büzün van mr J. L J. A. van Mechelen en kolonel Meijer de plaatselijke commissie voor Leimuiden en Rynsaterwoude van het nationaal insti tuut Steun Wettig Gezag geïnstalleerd. Als voorzitter zal optreden de heer J. A Bakhuizen, als secretaris de heer J. W. de Ren, als penningmeester, de heer H. W. der Hoorn. Als leden namen zitting: pastoor J. L. Speet, ds S. F. van Veenen, J. J. Straathof, dr D. Stapensea, J. van 't Wout, W Compeer. A. de Kroes, H. D. Korstanje. Binnenkort zal met de propa ganda een aanvang worden gemaakt. De wnd. burgemeester wees in zijn inleidend woord op het grote belang van het insti tuut en hoopte, dat de leden ijverige pro pagandisten zouden zijn. Bouw van zes woningen Het departement van wederopbouw en volkshuisvesting heeft thans zijn uiteinde lijke goedkeuring verleend aan de bouw van een zestal woningen, zodat binnen kort een aanvang kan worden gemaakt. Met het uitzetten is men intussen begon- Brug over de Ringvaart Met de werkzaamheden voor het bou- en van een brug over de Ringvaart heeft men een begin gemaakt. Gelukkig komt er thans enige tekening in de vol- ig van de verkeersweg Alphen Haarlemmermeerpolder. Groslijst van de KVP De KVP heeft voor de groslyststem- ming op 24 April de volgende candidaten gesteld: C. A. Beuk, C. A. W. Buykx. J. J. Hoogervorst. N. P. Koot. H. F. J. Mooren, Th. M. Obdeijn, H. V. de Rijk. A. H. Straathof en L. H. van Velzen. Burgerlijke stand Geboren: Lambertus B. z. v J. P. v. d. Hoek en E. Nab; Jan. z. v. J. J. Boer en E. van Dam; Gerardus. z. v. W. G. v. d. Jagt en M. Kuipers; Nicolaas, z. v. Th. de Koning en W Pieterse; Antonie. z. v. Dirk Visser en N. de Jong: Petrus G. J„ v. P. C. Turk en M. J. Veenswijk. Gehuwd: Dirk A. v. d. Ven, 29 j., en Egberdina L. J. Remmelts, 28 j. Jaarfeest Geref. jeugd Onder leiding van de ere-voorzitter, dr Th. Ruys Jr, vierden de Geref. jeugd verenigingen haar jaarfeest. De zaal „Re- hoboth" was gezellig ingericht, hetgeen de sfeer zeer ten goede kwam. Een kort jaarverslag liet ons horen, dat de jeugd steeds actief is; er kan van een ge zond verenigingsleven worden gesproken. Door de heer I. Eisenga werd een onder werp ingeleid, getiteld: „De Bergrede". Een afwisselend programma werd op lof waardige wüze uitgevoerd. Noordwijk 25-JARIG JUBILEUM VAN DE HEER J. PIJLMAN. Een hartelijke huldiging Op buitengewoon hartelyke wijze is gisteren de heer J. Pylman. hoofdopzich ter t>ü de dienst van gemeentewerken, gehuldigd in verband met zyn 25-jarig jubileum. Tegen 11 uur' verzamelde zich grote schare ambtenaren en genodig- o.w. B. en W. van Noordwijk, op het bureau van G. W„ dat schitterend sierd was met palmen en diverse bloem stukken. Toen de jubilaris met zyn echt genote gearriveerd was, nam als eerste spreker de burgemeester, mr v. Berckel, het 'woord. In een hartelyke toespraak schetste de burgemeester de verdiensten van de jubilaris voor de gemeente bood hem een enveloppe met inhoud De directeur van G W„ de heer C. Vliet, dankte zijn naaste en oudste mede werker voor de steun hem steeds ge schonken. Spr. hoopte, dat de heer Pyl man nog lange jaren met zijn grote ratesse de gemeente zou mogen dienen. Namens het gezamenlijke personeel bood de heer Van Vliet de jubilaris een schit terend uitgevoerd polshorloge aan. Namens het teohnisch personeel sprak de heer Th. Teunissen en namens de ar beiders de heer W. Plug. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer A. Loo namens de bouwvakpatroons en slotte sprak de heer J. Imthorn na: het brandweerpersoneel. De heer Van der Loo offreerde een prachtige bloemen mand en de heer Imthorn een boekwerk. Tenslotte sprak de heer Pylman een kort dankwoord. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik, om de heer Pijl man te feliciteren, en nog geruime tijd bleef men gezellig bijeen. Zilveren jubileum. Gisteren is de heer C. den Hollander gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum bij de Noord-Zuidhollandse Reddingmaatschappij, afdeling Noord wijk. De burgemeester sprak hartelyke woorden, evenzo de heer Th. de Booij, secretaris-penningmeester van de my. De laatste bood de verguld zilveren medaille De heer J. van der Niet, schipper van de reddingboot, voerde tot slot het oord. Verscheidene geschenken, w o bloemstukken, werden nog overhandigd Noordwijkerfumt Kleuterbureau. Dinsdag as, om 2 uur. zal m het wijk- gebouw van het Wit-Gele Kruis een kleuterbureau worden geopend. De schoolarts, dokter Niemeijer. zal zich met de leiding hiervan belasten en voor lopig de tweede en vierde Dinsdag van iedere maand zitting houden. De moe ders dienen met hun kleuters voor 4 uur aanwezig te zyn. Oegstgeest C.K.V. „FIKS" Fiks I speelt morgen een uitwedstrijd tegen V.E.O. Wij verwachten, dat Fiks ook in Voorburg de overwinning zal be halen. Het zal echter niet gemakkelijk zijn, want V.E.O. is een vereniging, die zich niet gauw gewonnen geeft. Fiks II speelt thuis tegen T.OP. II uit Sassenheim. Wij zullen hopen, dat Fiks II de punten in Oegstgeest weet te behou- ■n. want deze heeft zij hard nodig. Oude Wetering Ouderavond Hedenavond (Vrijdag), om 7 uur, zal de Chr. school alhier een ouderbüeenkomst organiseren. Klokkenbazar had groot succes Woensdag en gisteren werd in de voor malige veevoederfabriek een druk bezoch te bazar gehouden ten bate van een luidklok voor de Ned. Herv. kerk. Op 10 September van het vorige jaar werd de eerste vergadering belegd, waarin over een klok werd gesproken. 24 September d.a.v. vond de oprichting een comité plaats. Alle leden hadden taak. Zodoende is er wekenlang hard gewerkt. De onderlinge samenwerking voorbeeldig en de medewerking van de plaatselyke zaken en grote firma's uit het land viel eveneens te loven. De opening geschiedde door ds A. M. Knottnerus, die alle medewerkers dankte. Woensdag was er reeds een bedrag van f 1750 büeen. Men schat de totale op brengst op f 2500. Een bedrag, dat er mag wel duidelijk de ijver en spon taneïteit der Hervormden in Oude Wete ring demonstreert. emen een paar van de belang rijkste prijzen met er achter het nummer het lot: fiets (531), electrisch strijk- yzer (10). schemerlamp (740). deken (672). Vele zeer nuttige prüzen vonden een ge lukkige eigenaar. De muziekvereniging „Door Gunst Verkregen" verleende op verdienstelyke wijze medewerking. Naar wij vernemen, is er reeds een klok besteld bij de klokkengieterij te Heiliger- lee. De klok zal een electrische luidin- stallatie krijgen. Ook de Geref. kerk krügt een nieuwe klok. Beide klokken zullen echter zo geconstrueerd worden, dat een eventueel samenluiden geen dis sonanten op ons dorpje laat regenen. Rijnshürg D.A.W.-nieuws. D.A.W. II speelt morgen op het terrein aan de Kanaalstraat een wedstrüd tegen Ons Eiland II uit Leidena Daar deze clugs elkaar nog niet hebben ontmoet, kan men moeilyk omtrent de uitslag iets voorspellen. Toch geven we D.A.W. een gerede kans de punten uit het vuur te slepen. Jaarvergadering scholen met de Bijbel. Gisteravond hield de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel haar jaarvergadering in „Concordia". De voorzitter, de heer G. D. Kralt, opende met het lezen van Joh. 13: 1 tot 18. Hy riep allen een wel kom toe en deelde mee. dat over het be roep op H.M. de Koningin inzake het buiten de wet stellen van de openbare school gunstig is beschikt. De secretaris, de heer C. van Klaveren, las de notulen, alsmede het jaarverslag. Er zijn dit Jaar weer veel tegenslagen geweest, voorna melijk verband houdende met het onder wijzend personeel. Zo gingen weg de BEURS VAN AMSTERDAM Leimuiden „Het Groene Kruis" De afd. Leimuiden van „Het Groene Kruis" kwam in algemene jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer Muys, speet het, dat de opkomst niet groter was. op het belang van het werk en deelde mede. dat de heer A. Heuzen we gens hoge leeftyd ontslag heeft genomen als bode van de vereniging. Daar deze wegens ziekte niet aanwezig was, werd hem een taart thuisbezorgd, onder dank voor de goede diensten. De heer A. Heu zen Jr werd als bode benoemd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de pensioensverzekering van de wykzus- ter moet worden verhoogd. Er was een batig saldo van f282.99, terwül het be zit van de vereniging f 1300.87 bedraagt Het t.b.c.-fonds is groot f708,20. De be groting voor 1949 werd vastgesteld. Het jaarverslag van de wykzuster werd door de heer J. W. de Ren gelezen. De kosten de wykverpleging zijn de laatste ja ren erg opgelopen, zodat voor de drie sa menwerkende verenigingen Oude Wete ring, Leimuiden en Rijnsaterwoude een nieuwe financiële regeling moest worden getroffen. Voor tb.c.-patiënten, die op kosten van de vereniging in sanatoria worden verpleegd, Is in de loop van twee jaar f7153,65 uitgetrokken. Het verple gingsfonds heeft een saldo van f458,86 De afdelingen Leimuiden en Oude Wete ring hebben besloten de wykverpleegster in het bezit te stellen van een motorrij wiel. In het bestuur worden herkozen de heren Heenk. De Ren en Beuk. Besloten werd, Koninklyke goedkeuring op de sta tuten te vragen. Rapport werd uitgebracht over de algemene vergadering te Rotter dam en de Toestand van de materialen Dokter Stapensea drong aan op aanschaf fing van nieuw materiaal. Ned.-lnd. Esc. 77%* N. Bk Zuld-Afr. 168 168 Roti. Bank 159% 159' rwenuche Bk C 168',1 167 N, Am.-Ned. Hblt 81 49',l »y M W Pacific Hbk 100% 100% Ned.-lnd. Gi Cities Ser OBLIGATIES V. K. Java Bank C. Nederl. 1948 3% 100% 100% N' Nederi. '47 3—3% 96f| 97^ Nederland -37 3 96',» 96% Dollarlening "47 3 98%' 98^ Investerings G 97%* 97'/.' Ned. 1962/64 3 97',, 97% N W.S 1000 2% 79% 79% Spaarc. f 100 2% 100j|* 100 fj* greda Machdabr 134% 125 Nedlnd. '37 A 3 94!» 941. Emboli Houth.... 1325 134* Grootboek 1946... 96%' 96^* H-em.l167%T 158VS Denemarken - 4100% 101% Helneken „__„161',a 163 Fund. Loan 4104 104%* Hero 146% 147% Linde Tevee Batavia 4 87 Hol! Beton._~.„. 197 195 Den Haag 3% 101/ 101 Hol! Draad 310 Z.-Hol! 2e '38 3 97 97%* Hol! Kunstzijde 181 B. v. Onr. Zak. 4 44* 43',, i Gew Bet0D 131 Fries-Gr. HB 31-3100% Am. Smelt C. 495 48 Anaconda C.31% 31 %i Beth. Steel C. - 97%5 97',i Gen. Motor» C60%§ 60% I Nickel C. Kennecott C. C— 48',«i 47% St Brands C. - 4% 4% U. S. Steel C. 754 75! 104% 101 44%I 44%* 'orsum My 129% Wl%* Cur. Handel My. 193% 195%* H. GUntxel - 112% Internatio Ngom 35%| 35%' 351 153% 153% Hol! H.B Nat Hyp. B 3% 98% 98% West Hyp. 3% 100% Bergh Jurg. 8% 101% 101% Levers zeep... S%102A 102% Cockerill4103)5* 103 Lijm Delft C. »%10lf| 101 fj Vredesteln Auto 118 Dell Spoor 3% 88% 88% N.-L Portland 80% N X Spoor -37 3% 66 65 Ned. Gist en Splr 305 A'dam '47 3-3% 99!, 99j| Ned Scheepsb 137% Philips3% 101H 10lj| Nyma Alb Heyn A. A'dam Ballast 135% 133% Houth. W Pont 132* 132 Tbomsens Havenb 129% 116* Spoorweg 56% 55% -Ind. Spoor.- 30t 39% Letterg Adam... 2355 N. Y Centr 9Tfc ..yempf 150%* 150%* pennsylv. C.14%! 14%| Canada Pacific C 11 V«l 11% Int Kunststof Kondor „..238 Kon. Ned. Zout... 311 Koa Ver. Tapyt 164% 185 Cher A - 11% 11% loptg genoteerd ec 70 89% Rott Droogdok... 304 3011 Ned. Fitting fabr 81% alt Stokvis 500 141% 141'% WalvUchvaart ree 119% 115 Stork en Ca 135% redesteln rubber 168 160 Werkspoor 133 134* Ver Pharmac- 108 108 Vorige le Koers ACTIEVE AANDELEN Banken Kolon Bank 77% N.-lnd Handelsb 107', N. Hand. My CvA 150', Industrie Alg Kunsu. Unie 155'% Bergb en Jurgens 281* Berkels Patent 109% Calv Delft CvA 137% Centr Suiker My J52%* Fokker N Vliegt 130 Gelder en Zonen.. 138* Hoogovens 174% Kabelfabrlek 259 Lever Br C. V. A 231% Ned Ford Autom 254 Philips Gem. Bezit 322 Wilton Feyenoord 158% Petroleum Dordtsche Petrol 259* Kon Petr285% Moeara Enlm 493% kmst Rubber 37% 26%* N#d Sch" Dnl* f, Rotterd. Lloyd IM% st jjy Nederland 137* Suiker 174—5 176 Hand. V A dam 257 Javasche Cultuur 330i-39J 228% Ned.-lnd. 3. Unie Ver. Vorvt Cult Tabak Dell-Batavia Dell-My Cert »8 Senembab My 493% Diversen BUllton Se rubriek 140% 144 Muller en Co. koers tape 14.40 159% 146% 157% heren Tornga en Kroon, terwyl ook mej. Van Zevenhoven en de heer Exel spoe dig zullen vertrekken. De heer Bouw man heeft wegens ziekte drie maanden niet kunnen onderwijzen en een plaats vervanger kon niet worden gevonden. De Emma-school telt thans 292 en de Ju liana-school 252 leerlingen. De penning meester was afwezig en daarom las de heer J. Heemskerk het financiële jaar erslag voor. dat een batig saldo van 665.15 aangaf. De heer A. v. d. Bosch tad een schrijven gezonden, dat dr kas in goede orde meldde. Aan de beurt van aftreden waren de voorzitter en de pen ningmeester. Gekozen werden de heren G. Jungerius en J. Ravensbergen. De secretaris bracht de voorzitter namens de vergadering dank voor zijn gedane Valkenburg Gecombineerde jaarvergaderln De J.V. „Kennen en Belijden" d« M.V. „Bouwen in d^ Lentetijd" 'op Geref Grondslag) hielden in de nieuwe Geref. Kerk htm .gecombineerde jaarvergade ring, waarvoor veel belangstelling was. Ds Hainjé, die de leiding had. hoopte, dat de samenkomst aan haar doel zou beantwoorden n.l. uithouw van het De verenigingen zullen daadwerkelijk bezig moeten zijn met de evangelisatie. Dit betekent ook voor hen zelf geeste lijke groei. Niet alleen kenms vergaren, maar deze kennis dienstbaar maken aan de uitbreiding van het Koninkrijk Gods. De jaarverslagen getuigden van gestage arbeid en van moeilijkheden in het zoe ken naar een vergadergelegenheid. Ge lukkig is dit probleem nu opgelost! Uit de financeële verslagen bleek, dat beide verenigingen over een ruim ba-.g saldo beschikken. Het programma bevatte ver der enkele onderwerpen, voordrachten, improvisatie en een gemeenteweds'.rijd. en .slotwoord van de afgevaardigde de kerkeraad. de heer J. A. v. d. Meij, sloot ds Hainjé deze goedgeslaagde avond met dankgebed. As. Dinsdagavond hopen de jeugdver enigingen in hetzelfde gebouw hun jaar vergadering te houden. Ring van jongensclub». Afgevaardigden van de Jongenscluhi t Katwijk a. d. Rijm, Rijnshürg, Val kenburg. Voorscholen-Dorp, Voorscho- ten-Rijndijk en Wassenaar waren in ver gadering bijeen, om weer te komen tot de oprichting van een jongensring. waar bij dan aangesloten zouden kunnen zijn de knapenatfdelangen van het C.J M-V. Reeds vóór de oorlog had een dergelijke rir»g in deze omgeving gefunotionneerd, na de wisseling vam leidere was nog niet tot een wederoprich'ing gekomen. De leidende functies zijn thans :oevertrouwd aan de heren H. v. d. Nagel Gzn ui/t Voorschoten en T. Roeleveld uit Wassenaar. Op regelmatige tijden zullen de jeugdleiders bü elkaar komen tot uitwissel wig van eikaars ervaringen. Ver der hoopt men op de 2e Pinksterdag te Wassenaar een jongensdag te houden. Men zal trachten een programma van sport en spel samen *e stellen, dat dan uitgevoerd zal worden op „Duinrel! In de middag zal er een „vossenjacht" ge houden worden en ook zal de Wasse- e jongensclub een voetbalmatch spelen tegen een elftal uit de overige afdelingen. Alles by elkaar belooft het >n prettige dag te worden. Uitbreiding van het vlierveldT Maandag zal de Commiasie tot behoud an land- en tuinbouw een vergadering houden in „Het Wapen van Valkenburg". Hierbü zal oa. gesproken worden over ie uitbreiding va$ het vliegveld en over .bodemkartering". Ieder belanghebbende wordt aangeraden, deze belangryke ver gadering bü te gaan wonen. Voorhout Wonderoliekuur Zoals in het kinderverhaal, waarin het ezeltje zich van het geld ontlastte, kwam ook het bankbiljet van 100 te voor schijn. toen de slikker J. een wonderolie- kuur had ondergaan. Het bleek na reini ging en deskundig onderzoek, hoewel in drie stukken, op een heel klein gedeelte nog intact te rijn- De gevolgen van en ander zün voor J„ dat hy, als zünde van Duitse nationaliteit, op last in de Justitie als ongewenste vreemde- ng over de grems zal worden gezet. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. Gisteravond had de algemene vergade- ng plaats van de Coöp. Boerenleenbank. Dr H. A. G. Bots. voorzitter, opende Hij er op. dat de boeren een goed jaar hebben gehad, terwül de bloembollen export ook een vrij gunstig verloop had. De kleine bloembollenkwekers hebben 't slecht. De bank heeft een kleine winst ge boekt In het afgelopen jaar zijn vyf le- van de bank overleden. Vijf nieuwe leden konden worden geboekt, waardoor het ledenaantal op 171 bleef. De voor zitter verzocht de heer G K. Spieren burg als lid van de commissie van onder zoek in de zaak benoeming kaasier in de vorige jaren mededelingen te doen. Vol gens de heer Spierenburg is deze aange legenheid tot volle tevredenheid by beide partijen opgelost. Medegedeeld werd, dat het aantal geboekte posten van Ink. en uitg. steeg met 1135. Voor het komende jaar werd de rente spaargelden vastge steld op 2% en max. spaargeld tot f 5000; 1% tot f 10 000; daarboven u ri; beleggingen 1% optie en geblokkeerd spaargeld debet-rente voor lopende rek. en voorschotten 3% De heren B. v.d. Nouland en P. J Wes terhoven werden herkozen. Een collecte voor het Prot en Rooms-kath. thuisfront bracht f 39,12 op. De kassiers P. L. v. d. Hulst en Van de Nouland kregen lof voor hun serieuze arbeid. Voorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter C. Kuypers, Leidseweg 51, tel. 520. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam. 17 Maart Vandaag bleek de stemming voor In donesische fondsen opnieuw iets ge drukt afwijkingen van grote betekenis kwamen niet voor, doch de hoofdfondsen verloren 1 1 2 punten. Van de industriële waarden stonden certificaten Unilever aan enig aanbod bloot, waardoor de koers met een viertal punten terugliep tot 227. doch daarna weer aantrok tot 228. Certificaten Phi lips en A.K.U„ alsook de meeste overige industrie-fondsen, vertoonden fractio- nele nadelige verschillen. Op de staatsfondsenmarkt, waar de laatste dagen de stemming pryshoudend was. bleek deze stemming vandaag voort te duren. De tendens was gunstig en frac- tionele koersverbeteringen bleven niet uit. Voor waardepapieren in Ned. hypo theekbanken, werkzaam in Amerika, die in de loop van deze week regelmatig op liepen, wat wederom flinke belangstel ling. met als gevolg hogere prüzen. Van de minder courante soorten waren aandelen Ned. Mü voor de walvisvaart 115 tegen gisteren 119, zulks in verband met de te verwachten toenemende con currentie en het weder in de handel

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2