Jlieuiue fciJisrljc OToumnt Schreieder kon op geen enkele rechtsgrond worden vastgehouden Desondanks een heftig protest van het voormalig verzet Wist U yRUDAG 18 MAART l9%y BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN; ƒ4,15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7767 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J- ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRÏSTELIJK-IS ATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantöasticl| Is ghrbleoen myn bert in legljeospoet" ontvangt IJmuiden-radio Zie pag. 3 OORDEEL VAN MINISTER VAN JUSTITIE: Op dezelfde dag. dat de regisseur van het Englandspiel, Joseph Schreieder. na veel heen en weer gesleep door de Nederlandse justitie zyn vrijheid over de grens tege moet ging, heeft minister Wjjers de vragen van het Eerste Kamerlid Schalker (CPN) over de uitwijzing van deze oud-S.D. Kriminal-Sekretar beantwoord. De minister verklaarde, dat er na de vrijspraak door het B G. te Leeuwarden geen andere grond overbleef SchTeieder in bewaring te houden, dan de omstandigheid, dat hij als ongewenste vreemdeling naar Duitsland behoorde te worden uitgewezen. Men kon de dachte niet ingesloten houden op grond van de vreemdelingenvoorschriften totdat de Bijz. R.v-C. uitspraak heeft gedaan. Dit zou neerkomen op een negatie de beslissing van de onafhankelijke rechter en een misbruik van de a; vreemdelingenvoorschriften ontleende bevoegdheden, welke strijdig zouden kunnen worden geacht met beginselen van de rechtsstaat. De terugkeer Schreieder naar Duitsland diende dus op normale wijze voortgang te vinden. Weliswaar zou mogelijk zijn geweest Schreieder hier te lande in vrijheid te laten, doch dit zou, gelet op de antece denten van Schreieder de motivering van zijn buitenvervolgingstelling blyve geheel voor rekening van de proc.-fiscaal te Den Haag niet verantwoord zijn te achten, aldus de minister. Voor de behandeling van het inge- itelde beroep in cassatie is de tegen woordigheid van Schreieder niet nood zakelijk. Mocht na vernietiging va uitspraak van het B.G- te Leeuwarden alsnog een veroordeling volgen, dan kan de uitlevering van Schreieder opnieuw worden aangevraagd. Aan dit antwoord van de minister werd nog van officiële zijde toegevoegd, dat de benodigde papieren voor Schreieder': luitleiding op 16 Maart waren ontvangen -in was de datum, waarop Schreieder de Britse autoriteiten moest worden jovergegeven, bepaald op 17 Maart. Voorts kan nog worden medegedeeld, de enquête-commissie van de Tweede ner met haar verhoor van Schreieder jereed is gekomen- Inmiddels heeft de Nat. Fed. Raad an van de badkuipkuur ontgaat de doodstraf Voor het B.G te Assen werd gisteren jaar geëist tegen de 34-j. A'damse lauffeur Hendrik de Krijger, een dei van de vooral door de „badkuip- berucht geworden ..Norger bloed- iloeg". K. was in 1946 reeds tot de dood- traf veroordeeld, doch nietigverklaring loor de Bijz- R. v C. redde hem. Voorts werd voor hetzelfde Hof levens- ang geëist tegen de voortvluchtige S-er Lukas Vos uit Coevorden, die o.r nige geallieerde piloten aan de S.I iverleverde. Uitspraak in beide zake p 31 Maart. Vijftien jaar (m.a.) werd voor het B.G. j Utrecht geëist tegen de voormalige •mersfoortse politierechercheur H- G. rermeulen, die zich als onderduiker uit- illegale werkers te verraden e~ in Den Haag huiszoekingen e rrestaties verrichtte- Gaat Duitsland onze tuinbouw- export belemmeren? Invoerrechten otf verse groenten na 15 April niet onmogelijk Dezer dagen meldden we, dat op blik- (roenten voor Duitsland weer invoer- jèchten geheven zullen worden. Naar wij ememen zijn deze rechten, volgens een orig jaar afgesloten overeenkomst, tot i April niet van toepassing op verse roenten. Daar nadien een andere rege- ng geldt is het niet uitgestoten, dat oortaan ook verse groenten met reohten zullen zyn» Dit zou pen op het vernietigen van de hotten, waarom zowel van de zijde der gering als van de tuinbouworganisaties m deze kwestie bijzondere aandacht ordt besteed. Tegen de Franse luchtvaartpionier, lostes, die, zoals gemeld is, werd be- huldigd van collaboratie met de Duit- rs, werd gisteren 15 jaar geëist. andaag stellen wij U voor: GERRIT VAN DELFT, Herenweg 6, Rijnsburg. Mochten wij V Bert van Delft reeds lorstellen, die op 29 November 1946 mar Indië vertrok, vandaag is zijn broer trrit aan de beurt, die met dezelfde bt, namelijk de „Sibajak", op 4 Aug. W afvoer. Gerrit zit thans in Batavia moet daar vaak wachtkloppen voor huis van generaal Spoor. Hij zal wel t zo gauw naar huis komen als Bert, a. -pt 1 toch eenmaal te volgen! het voormalig verzet met klem tegen Schreieder's uitwijzing geprotesteerd. Met deze uitwijzing wordt ernstig geweld aangedaan aan het rechtsgevoel van het Nederlandse volk, aldus dit protest. De Raad zegt overtuigd te zijn, dat SchTeie der schuldig is aan misdaden tegen de menselijkheid. Het heeft er de schijn van dat Schreieder doelbewust van Neder landse bodem is verwijderd, aldus dit schrijven. DERDE LOONRONDE THANS ONVERMIJDELIJK GEACHT In verband met de Econ. Unie Het staat nu wel vast, dat door de te treffen maatregelen binnen net raam de Economische Unie of de Voor-Unie Ie prijzen van verschillende artikelen, al die van eerste levensbehoeften, zuller stijgen. In nauw verband hiermee staat de toon- en prijspolitiek van de Neder landse Regering, die ten aanzien daarvan .iet langer zal kunnen vasthouden aan dt tot nog toe stringent gehouden maatrege len. Deskundigen spreken dan ook als nur mening uit, dat de Regering niet zal kun nen ontkomen aan een derde loomonde. Aldus verneemt de Nieuwe Li 'cheCrt. Industrialisatieschema ivordt opnieuw opgezet De bereidheid van de Nederlandse In dustrie om over te gaan lot vestiging van nieuwe, of uitbreiding van bestaande in dustrieën is tot nog toe niet bijster groet geweest. Naar de N. Leidsche Crt. neemt, wordt thans in verband met de komende Voor-Unie en de daarop vol gende Economische Unie met België en Luxemburg 'n geheel nieuw industrial! satiescnema opgezet, waarbij rekening wordt gehouden met het door de Ecoro- mische Unie komende grotere afzetge bied binnen de Unie. Communisten spreken duidelijker taal dan Mussert Djocja is belichaming van de chaos Meer dan 1000 mannen en vrouwei waren gisteren, uit alle hoeken vai Friesland naar Leeuwarden gekomen on de toogdag van de C.H.U. bij te wonen Jkvr mr C. W. I. Wrtewaall van Stoet wegen bond de vrouwen op het hart mee actief aan het staatkundig leven deel te nemen. De heer F. v. d. Wetering de de republiek Djocja de belichaming van de chaos, die z.i. nog lang niet is uitgeschakeld. Tenslotte riep de heer H. W. Tilanus allen op, begrip te hebben voor de moeilijkheden van de Regering. Spr. bracht onder de aandacht de nood zakelijkheid van het nemen van maatre gelen tegen de communisten, die thans veel duidelijker taal spreken dan inder tijd Mussert en de zijnen. Finse coalitie-regering met communisten De Finse premier, Karl Fagerholm, heeft besloten zijn sociaal-democratische minderheidskabinet te vervangen door coalitie-kabinet. De volksdemocraten, en fusie van communisten onder lei ding van Herta Kusinen zullen min der belangrijke posten in het kabinet krijgen, aldus verneemt Reuter Helsinki. Grote fabrieksbrand in het hartje van Tilburg Tegelijkertijd kraaide rode haan In boerderij- Gisteravond om acht uur is in hel centrum van Tilburg het grote fabrieks gebouw. gelegen tussen de Kloosterstraat Zomerstraat, vrijwel geheel uitge brand. In het gebouw waren vier firma's gevestigd, te weten de lampenkronen- fabriek der fa. W- Biemans en de Perla lampenfabriek, terwijl de overige ruimte dienst deed als magazijn der radium- lampenfabriek en als opslagplaats var oud papier der fa. Mekes. Alleen het ge deelte der lampenfabriek Perla bleef be houden. De brand is vermoedelijk ont staan in de lampenfabriek. De schade loopt in de duizenden guldens. De Tilburgse brandweer heeft de ge weldige vlammenzee met groot materiaal bestreden- Met moeite konden de belen dende percelen worden behouden. Vrijwel tegelijk met de fabrieksbrand kraaide de rode haan in de boerderij van H de Brouwer, Pres. Steynstraat 30, te Tilburg: Hier bleef de brand beperkt tot de hooizolder- ASJES GEEN DIRECTEUR DER K.L-M. Ir D. L. Asjes, de man van de Postjager thans werkzaam voor de B.P.M. Venezuela, zal niet worden benoemd de vacature-H. Veenendaal als directeur productie der K.L.M. Zoals bekend, is onlangs gemeld, dat deze benoeming werd overwogen. Munt profiteerde van „opruiming" bij B.G. Voortaan alle belangrijke zaken voor strafkamer Er zat een typefout in het stuk om trent de buitenvervolgingstelling van de Befehlshaber der Sicherheitspolizei J. K. L- Munt, die, verdacht van oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de mense lijkheid, op vrije voeten is gesteld zon der berecht te zijn. In het stuk stond, dat betrokkene meermalen ten nadele van de Nederlan ders is opgetreden. Dit moest echter zijn: ten voordele. Deze overweging en het belang, Jat ei bij de opheffing van het B. G. zo mir mogelijk zaken voor de bijzondere straf kamers zouden overblijven, lagen aar de buitenvervolgingstelling ten grond slag. Mnister Wyers had het echter beter gevonden, naar hij in antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Don ker (Arb.) verklaarde, indien deze zaak aan het oordeel van de onafhankelijke rechter zou zijn onderworpen. HU het niet juist, dat ook in belangrijke zaken de mate van strafwaardigheid gepleegde misdrijven wordt beoordeeld door het O.M. De minister heeft daarom naar aan leiding van dit geval le p.f's er mee li kennis gesteld, dat alle belangr jk» zaken, die de B G.'s niet meei kunncr behandelen, le zijner' tijd voor een bij zondere strafkamer dienen te worden gebracht Het is de wens van de mi nister, dat de behandeling van zaken tegen oorlogsmisdadigers niet lijdt onder potloden thans uit eigen land ïige Nederlandse potloodfabriek land. die van de fa. Bruynzeel, welke 6 maanden geleden haar productie begon, is thans in staat per jaar 20 mil- lioen potloden te maken, dat is 2/3 de gehele Nederlandse behoefte. Volgens berekening van deskundigen geeft deze jonge industrie een deviezenbesparing 1 millioen per jaar, ondanks het feit, dat de grondstoffen, hout grafiet, moeten worden ingevoerd. HARRIMAN ZAL UTRECHT BEZOEKEN. A.F.P. meldt, dat de reizende ambas sadeur van het plan-Marshall, Harriman, dezer per vliegtuig naar Scandi- zal reizen voor besprekingen var Scandinavië's deelneming aan het Atlan tisch verdrag. Na afloop zal hij begin April via Utrecht naar Parijs terugreizen. 'e DC 6 verkeersmachine de zevende in de K.L.M.-volière ver wacht. Medan geschikt voor de K.L.M. Proefnemingen met de „Soerabaja" hebben dezer dagen aangetoond, dat het vliegveld Medan geschikt is voor Con stellations, zodat Medan kans heeft, in de K.L.M.-route te worden opgenomen. Madioen wordt thans elke Dinsdag en Vrijdag door een K.L.M.-vliegtuig be zocht. Op Woensdagen en Zaterdagen is 1 vehbinding tussen Palembang en Djamlbi. De windkorenmolen by Goor, be kend onder de naam „Braakmolen" staat sedert '37 buiten bedryf en is de laatste jaren danig in verval ge raakt. Men zal thans echter de mo len restaureren. Van de kosten (f 10.000) betaalt het Ryk 40 pet. WETTELIJKE REGELING JOURNALIS TIEKE VERANTWOORDELIJKHEID. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer da gen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp be treffende journalistieke verantwoorde lijkheid. By de gedenknaald in Tilburg werd gisteren de 100ste sterfdag van Koning Willem II herdacht. Talrijke autoriteiten waren by de plechtigheden aanwezig. Er was een troepen-defilé en boven de stad vlogen formaties van de lucht macht. Namens de Koningin werd een krans gelegd door mr G. C. D. baron van Hardenbroek Nieuwe Amerikaanse reso lutie op komst Een poging om uit de Indon. impasse te geraken Volgens het Franse persbureau A.F.P. venvacht, men in welingelichte kringen te Lake Success, dat de Verenigde Staten Maandag a.s. bij de Veiligheidsraad resolutie zullen indienen, waarin de be slissingen van de Raad neergelegd in df resolutie van 28 Januari j.l. opnieuw zul len worden bevestigd. Er bestaat, volgens deze verklaringen, grote kans, dat deze nieuwe resolutie het nodige aantal stem men in de Veiligheidsraad zal verkrij gen om te worden aangenomen. De V. S. zouden beogen een einde maken aan de impasse, waarin het In donesische vraagstuk is geraakt, vooral verband met Nederlands weigering de republikeinse leiders naar Djokja te doen terugkeren en de weigering republikeinen om deel te nemen Ronde-Tafelconferentie, zolang dit niet schied De Amerikaanse delegatie zou de laatste dagen met verschillende andere delegaties daarover besprekingen hebben gevoerd en zij is thans bezig een reso lutie op te stellen. Gesneuveld voor liet Vaderland Volgens een familiebericht is nabij Ke- diri (Oost-Java) gesneuveld de 23-jarige korporaal der Grenadiers B. J. Kronen berg, De Velde, Zwartsluis. Mevrouw O'Keefe wint haar proces lgens een Reutertelegram uit Mel bourne heeft het Australische hoogge rechtshof met 4 tegen 2 stemmen beslist, dat mevr. Annie Okeefe, de Indonesische echtgenote van een Australiër, niet uit het land zal worden gezet. Ook de acht kinderen uit haar eerste huwelijk mogen het land blijven. Zoals bekend, heeft de Australische minister Calwell pogin- 'gen gedaan, haar het land uit te zetten. Inmiddels is Calwell bezig, de Indonesi sche paarlduikers, die geregeld aan de Noordkust van Australië komen werken, het leven door allerlei beperkende be palingen en plagerijen zuur te maken. Pokkenepidemie verplaatst zich naar het Oosten. AT. seint uit Batavia, dat de pokken epidemie zich thans in Oostelijke rich ting uitbreidt. Bandoeng en omgeving jn officieel tot besmet gebied verklaard. Sumatra-conferentie in voor bereiding De uitnodigingen van het staatshoofd an Oost-Sumatra voor de Sumatraanse conferentie zijn verzonden. Boven At- ;n Nias werden zij uitgeworpen uit vliegtuig. Men verwacht 50 of 60 deelnemers. Het E.V.C.-hoofdbestuurslid J. L. Starker te IJmuiden, die ook plaatselijk bestuurslid was van de Alg. Bond van Werkers in de Bouwnijverheid, is uitge treden, daar hij de E.V.C.-politiek, die zijns inziens te zeer parallel loopt met die der C.P.N. niet langer kan onder schrijven. Professor Ernst Reuter, de burge meester van West-Berlijn, vertrok van daag per vliegtuig naar Washington, om aan een conferentie van Amerikaanse burgemeesters te gaan vertellen, dat zijn stad het nooit zal EVEN HET WEER" BELLEN ,£ven bellen, of ik een regenjas mee moet nemen". Dit zullen de telefoon- abonné's in het district Utrecht deze zomer kunnen zeggen, want dan zal het mogelijk zijn op een bepaald num. mer, net als voor het automatische tijdsein, het laatste weerbericht het wordt nl. enige keren per dag „ververst" van het K.N.M.I. te ver nemen. Deze nieuwe telefoon-service is, voor zover bij de P.T.T. bekend, een wereldprimeur. Na het district Utrecht komen ook andere districten aan de beurt. v. Hindenburg jr een kleine man Oskar von Hindenburg is gisteren door het denazificatie-hof te Hamburg ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding (5000 Mark). Hij werd ge kenschetst als een kleine nazi. Zijn spaar tegoed van 1800 Mark komt vrij, hij blijft in het bezit van zyn kiesrechten en mag elke functie aanvaarden. JEUGDIGE LANDARBEIDERS EN DE D.U.W. Het N.VV. heeft aan de ministers van Soc. Zaken en Wederopbouw verzocht jeugdige landarbeiders van 19 en 20 jaar ook na 15 Febr. nog bij de D.U.W. te handhaven, daar zij na ontslag niet on middellijk naar de landbouw worden overgeheveld. Honderd jaar geleden stierf de held van Quatrebas en Waterloo Verscheiden van Koning Willem II in Tilburg herdacht Een uitgelezen gezelschap was het, dat gisteren in Tilburg de honderdste sterfdag herdacht van koning Willem n. de geliefde vorst, die nauwelijks negen Jaar gere geerd had, toen hy, nog maar 56 jaar oud, het hoofd voorgoed neerlegde. Neder lands tweede Oranjekoning, die vaak miskend werd en veelal verkeerd begrepen. Niet een der grootste figuren, veel eerder een man In de schaduw, een groot mili tair en een humaan vorst, die veel deed tot verbetering van sociale misstanden. Prof. dr S. G. J Verbeme van Tilburg memoreerde o.m. het tot stand komen van de Grondwet. Reeds kort na de ope ning der nieuwe Kamers, op 17 Maart 1849. ging de koning in Tilburg, waar hij naar zijn eigen woorden ruimer kon ademhalen dan in Den Haag. heen. een deel onzer edities meldden wij gisteren reeds, dat mgr. Mutsaerts, de bisschop van Den Bosch, in een der Til burgse hoofdkerken een plechtige ponti ficale hoogmis had opgedragen, waarna samenkwam bij de gedenknaald, ge bouwd op de plaats, waar eens het sterf huis van de koning stond, doch dat reeds de vorige eeuw werd afgebroken. H M Koningin Juliana eerde er met een grote krans haar doorluchte voorvader. Namens de ridders in de Militaire Wil lemsorde en de gemeente Tilburg legden resp. gen.-majoor b.d. H. Koot en burge meester baron Van Voorst tot Voorst kransen. Tot slot volgde een indrukwek kend défilé van onderdelen der Kon. Landmacht voor de genodigden, onder de ministers Van Schaik. Wijers Rutten en Schokking, mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad, de vice-ad- miraal Van Holthe. de generaal-majoor Schepers voor de Gen. Staf. mej. mr M A. Tellegen. part. secretaresse van H.M de Koningin, verschillende commissaris- der Koningin en kerkelijke vertegen woordigers. In de middagbijeenkomst beschreef gen.-majoor D. A. v. Hilten, dir- van het krijgskundig archief. Koning Willems overwinningen bij Quatrebras en Water- in de Tiendaagse Veldtocht in 1831. Duitse padvinders bezoeken Ned. cursussen Enorme toename der padvinderij De padvinderij heeft na de oorlog grote toeloop van jongens en meisjes gehad en de NP.V. telt thans ongeveer driemaal zoveel leden als vóór de oorlog, terwijl het aantal padvindsters ongeveer verviervoudigd is. Zowel NP.V. als NP.G. hebben te kampen met een groot gebrek aan leiding en met te weinig troep- er clubhuizen. Met het buitenland is hel contact zeer toegenomen. Zo heeft mer de N.P.V. gevraagd te helpen bij leiders- cursussen in de Franse bezettingszone van Duitsland, waarvoor twee Nederlan ders naar Baden-Baden zijn geweest. Een aantal Duitse leiders komt a.s. zomer cursussen in Ommen. Het NP.G. heeft een 14-daagse cursus voor Duitse leidsters gegeven in Bergsteinfurt. Duitsers willen vooral grens correcties vermijden Minister Arnold vraagt telegrafisch om onderhandelingen. Minister-president Karl Arnold van de staat Noord-Rijnland-Westfalen heeft gis teren in Düsseldorf bekend gemaakt, dat hy de Nederlandse en Belgische regerin gen telegrafisch heeft verzocht, af te zien van grenscorrecties aan de Westduitse grens en door middel van rechtstreekse onderhandelingen deze correcties te ver mijden. Het Atlantisch Handvest verbiedt het aanhechten van gebieden en Duits land is volgens Arnold niet van deze rechten uitgestoten. Behalve de commu nisten keurden alle leden van de Landdag de stappen van de minister goed. Het mi nisterie zal Maandag een tocht door de „bedreigde" gebieden maken en minister Arnold zal de bevolking toespreken. De „Westdeutsohe Rundschau", het blad in de „Freie Demokratische Partei", be vatte gisteren een pleidooi voor het ope- van besprekingen, met het doel te komen tot opneming van West-Duitsland in de Benelux-unie. De campagne tegen de correcties in de Duitse bladen neemt met de dag scher pere vormen aan. De „Allgemeine Zei- tung" schrijft, dat de correcties het ge volg zijn van de wens van de Philipsfa- brieken, om een betere verbinding tussen Eindhoven en de Achterhoek te verkrij gen. Nieuwe prijzen van suiker, benzine en gedistilleerd onzeker Niet alleen accijnswijzigingen zullen zich doen gelden (van onze Parlemefntsredacteur) Wat zullen straks de gevolgen zyn van de accijns-aanpassingen op suiker, benzine en gedistilleerd? In ieder ge val zal op den duur de suiker goed koper moeten worden. Een accynsver- laging van f 18,75 per 100 kg voor sui ker zal op zijn minst moeten beteke nen, dat dit begeerde artikel 18 ct per kg goedkoper wordt. De prijs bedraagt nu 75 ct, zodat straks een bedrag van 57 ct by de kruidenier zal moeten wor den neergeteld. Wat de benzine betreft, zal men reke ning moeten houden met een prijsver hoging van ongeveer 5V* ct per liter. Vooral voor beroepsvervoersbedrijven betekent dit een enorme belasting. In deskundige kringen is men uitermate pessimistisch t.a.v. de vraag, of deze benzineprijsverhoging ook maar enigs zins gecompenseerd zal worden door een verlegging van het zwaartepunt der motorrijtuigenbelasting naar de perso nenauto's, speciaal de duurdere soorten. De borrel zal aanmerkelijk duurder worden. Alleen al door de accijnsverho ging zal men kunnen rekenen op een prijsvermeerderlng van fl,20 per liter. By al deze berekeningen moet men echter niet uit het oog verliezen, dat er nog tal van andere factoren zijn, die het prijsniveau beïnvloeden. In het bij zonder wijzen wij hier op de invloed van de omzetbelasting. Uit de medede lingen van minister Lieftinck, deze week in de Tweede Kamer gedaan, is geble ken, dat in het algemeen de druk van de omzetbelasting zwaarder zal worden. Nog niet is bekend, hoe deze druk zal worden verdeeld. Maar zelfs met het huidige tarief, dat berekend wordt over de verkoopsprijs der artikelen (waarin DAT volgens een Britse woordvoerder de Ned.-Engelse onderhandelingen over het bacon-contract 1 April aanvangen en tegenstelling met hetgeen minister Mansholt verklaarde, de Britten het nog iet eens zijn over de termijn. DAT de stichting „Prot. Gezondheids zorg", Bergstraat 8 te Amersfoort een prijsvraag uitschrijft voor een propagan dafilm-scenario en de inzendingstermijn 1 Juni sluit. DAT ook dit jaar weer een zweefvlieg- competitie wordt gehouden, welke op 5 Maart is geopend en 16 Oct. sluit. DAT uitwisseling voor lj., eventueel te verlengen met 6 mnd., mogelijk is voor studerenden of vaklieden met Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Zweden. DAT is benoemd tot gesalarieerd be stuurder van de Ned. Chr. Grafische Bond L. Blaauw te A'dam, voorz. van de afdeling aldaar en lid van het hoofdbe stuur. DAT voor de Roermondse Rechtbank 1 j. (m.a.) werd geëist tegen de 19-j. W. L. uit Venray. die pompen stal uit Lim burgse weilanden, en uitspr. 31 Maart volgt. DAT op de bloemententoonstelling „Floribunda" in de R'damse Diergaarde „Blij dorp" de 50.000ste bezoeker werd ge noteerd. DAT dr H. C. Holz benoemd werd tot Ned. consul te Turijn en O. T. Jarlsby te .Haldén (Noorwegen). DAT door uitwisseling van toeristen enige reisverenigingen en reisbureaux ook dit jaar tochten naar Oostenrijk kun nen ondernemen. DAT 20 leden van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart m.m.v. Aero Holland een vijfdaagse excursie maken naar de luchtvaarttentoonstelling te Parijs, welke van 29 April—15 Mei wordt gehouden. DAT de R'damse delegatie o.l.v. bur gemeester Oud gisteravond op het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen is aange komen. DAT het opleidingscentrum te Leiduin maandelijks 25 Marva's aflevert om het corps op zijn sterkte van 700 te handha ven, van wie er 220 vrijwillig in Indo nesië zijn. DAT vijf textielarbeiders, o.w. 2 Polen, zijn gearresteerd, die uit een Enschedese fabriek 400 m textiel hebben verduisterd. DAT het door de Mij „De Schelde" te Vlissingen gebouwde motorschip „Wai Ngapoe". bestemd voor veevervoer tussen Soemba, Bali en Java, Dinsdag aan de Kon. Paketvaart Mij wordt overgedragen. DAT met de bouw van een nieuw sta tion te Vlissingen nog dit jaar wordt be gonnen als Rijkswaterstaat daaraan goed keuring verleent. DAT R. J. Vogels en J. Rijkens de KLM van 1113 Mei te Oslo zullen vertegen woordigen op de conferentie van pers chefs der „Internationale Air Transport Association". DAT de 74-j. Friese geschiedschrijver Jan Teake de Jager in het Gereformeerd rusthuis te Leeuwarden is overleden. DAT voor het Leeuwarder Hof 8 jaar werd geëist tegen de 21-.j S. uit Noord- bergum, die in Jan. '48 de Groninger W. Vlietstra met een ijzeren staaf had neer geslagen (Rechtbankvonnis 6 j.). DAT de „Bemetel" (bedrijfsopleiding metaal en electrotechnische industrie) momenteel in 450 bedrijven 5900 leerlin- ïn voor de Ned. metaalindustrie opleidt. DAT het mysterie van de uit een trans portauto tusen Brabant en A'dam ver dwenen 35 balen textiel is opgelost en an, w.o. een Chinees, gearresteerd DAT het oudste luchtvaarthuisje ter wereld, in het hartje van A'dam. thans in gebruik bij de A.O.A., in April als voetbalkeet verhuist naar de Velserweg. DAT a.s. Maandagavond van kwart Dor acht tot acht uur ir J. A. Hogen Esch jn radiocauserie houdt over de beteke- is van de rassenlijst voor landbouwge- DAT de vier in Venray aangehouden smokkelaars niet van Duitse, maar van Nederlandse nationaliteit zijn. DAT bij de Drentse Vuilafvoermij (V. A. M.) in 1948 120.000 ton Haags stadsvuil werd aangevoerd en 95.000 ton compost werd geproduceerd. DAT van de 525 ha cichorei-velden in Nederland er 400 ha op Goeree en Over- flakkee in cultuur zijn en dit eiland 8 van de 10 Nederlandse cichorei-drogerijen bezit. DAT 36 j. oud, bij een auto-ongeluk te Soerabaja omkwam mr W. J. Piët, advo caat en bekend sportman te Den Haag en res. kapitein der Jagers. dus de accijnsbedragen reeds zijn ver werkt) is het duidelijk, dat de accijns verhoging tegelijkertijd verhoging van de te betalen omzetbelasting met zich meebrengt. Evenzeer is het duidelijk, dat accijnsverlaging meebrengt verla ging van het te betalen bedrag aan om zetbelasting. Het is nog volkomen onbe kend, welk standpunt de Regering zal innemen ten aanzien van de doorbere kening van de komende verhoging van de omzet-belasting, afgezien nog van de vraag, of hetzelfde standpunt zal worden ingenomen ta.v. de automatische ver hoging van de omzetbelasting als ten aanzien van de te verwachten percen tage-vermeerdering van deze belasting. Uit een en ander zal duidelijk zyn, dat geen enkel definitief oordeel is te vel len over de gevolgen van de wijziging der belasting-politiek op dit stuk van zaken met betrekking tot de prijzen Hiervoor zullen wy de nodige wetsont werpen moeten afwachten. Thans kun nen we dus slechts zeggen, dat het ker is, dat suiker belangryk goedkoper en benzine en borrels belangryk duur der zullen worden. Over het tydstip, waarop zulks zal geschieden, tasten wij nog in het duister. Aan onze kwartaalabonne s Betaling per giro is gemakkelijker en goedkoper. Het bespaart U geloop aan de deur en incassokosten. Maar voor hen die een girorekening hebben ia het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot pe riodiek ouerschryoen der abonne mentsgelden. Wilt U daarvan gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij maken het voor U in orde. Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres opgeven? Dat voorkomt vergissingen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. Unificatie van accijnzen in Belg. Kamer uitgesteld Bij de behandeling van het wetsont werp tot unificatie der accijnzen in het kader der Benelux door de Belgische Kamer, verzocht de socialistische linker zijde om uitstel, ten einde de juiste be tekenis der daarop ingediende amende menten te onderzoeken, o.a. dat van Brunfaut (K.V.P.), om de huidige prijs der volkssigaretten niet te verhogen. Toen de minister van Buitenlandse Za- er op wees, dat de unificatie op 1 April van kracht zou worden en de Nederlandse Eerste Kamer deze reeds had goedgekeurd, zeide Brunfaut (K.V.P. „Wij staan niet in dienst van de Neder landse Eerste Kamer". Protest op tal rijke banken volgde. Het verzoek om uitstel werd vervolgens goedgekeurd en de stemming zal volgende week worden gehouden. MINISTER LIEFTINCK ZONDAG VOOR DE RADIO. A.s. Zondagmiddag half één zal minister Lieftinck zich via de A.V.R.O. richten tot de Nederlandse jongeren in verband met het spaarprobleem. De eerste nieuwe Synagoge In Frankfort is gisteren met grote plechtigheid in gebruik genomen. De opper-voorzanger draagt een wetsrol naar de daarvoor bestemde ruimte. Amerika voelt iets voor Midd. Zee-pact In diplomatieke kringen te Washington verklaart men, dat de Amerikaanse rege ring gaarne besprekingen over een Mid- dellandse-Zee-verdrag wil voeren, als de Turkse min. van buit. zaken, Nec-Med- diin Sadak, naar de Ver. Staten komt. Als Sa-dak aan het hoofd staat van de Turkse delegatie voor de vergadering der Ver. Naties, krijgt deze gelegenheid tot con tact met Dean Acheson. Nederland telt reeds duizenden televisie-enthousiasten De belangstelling voor televisie stijgt in ons land met de dag. Thans bestaan er oh ge veer 300 amateurtoestellen, ter wijl Philips ongeveer 400 toestellen voor experimentele doeleinden plaatste. Men rekent per toestel 10 15 „kykers", zo dat reeds duizenden Nederlanders hier bij betrokken zyn. ABDOELKADIR NAAR LAKE SUCCESS De heer Abdoelkadir Widjojoatmodjo zal 25 Maart as. uit Batavia naar Lake Success vertrekken en waarschijnlijk op treden als vice-president der Nederlandse delegatie. Waarschijnlijk wordt aan hem toegevoegd de heer Kadarman. gewezen hoofd van de afdeling politieke zaken van het republikeinse departement van binnenlandse zaken. Fox maakt steeds meer spektakel In de „Christian Science Monitor- herhaalt de New-Yorkse correspondent J. Beaufort Fox' beweringen, dat het Fox-contract hem geen monopolie geeft Intussen spreken de republikeinse ver tegenwoordigers te New York Fox' be wering, dat hij de buitenlandse dienst betaald had, tegen. Zij vertellen, dat alles reeds terugbetaald is, dank zy de smokkelhandel (vooral van opium. Red.) WEERBERICHT J Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking me: enkele buien. Meest matige, tijdens buien af en toe krachtige wind, tussen Noord en West Tamelijk koude nacht met plaatse lijk nachtvorst vooral op tegen de wind beschutte plekken. Overdag weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN Zaterdag 19 Maart Zon op 644, onder 18 50; maan op 0.33, onder 8.41. 21 Maart L.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1