Jlictiwc geihsche (üouranl Dr Van Roijen laat krachtige klanken horen te Lake Success Wist U DONDERDAG 17 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 AdverteDtieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7766 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticii U gfjebltoen myn hert ia tegljenspoct" Ondernemingsbelasting gedeeltelijk afgeschaft Zie pag. 3 Herstel van Djokja zou een verraad zijn jegens de Indonesiërs In d© Veiligheidsraad heeft dr Van Roijen gisteren een krachtige weerlegging gegeven van Palar's beschuldigingen en duidelijk uiteengezet, dat een herstel van de republiek onmogelijk is. Nadat enkele sprekers zich voor en anderen tegen het Canadese plan hadden verklaard, werd de zitting opnieuw verdaagd. Arne Sunde (Noorwegen) drong er op aan, dat de Veiligheidsraad toezicht zou uitoefenen of de regels van" menselijkheid in de „kleine oorlogen" wel werden in acht genomen, daar beide partijen de be schuldiging uitten, dat er wreedheden wor den gepleegd. Hij ondersteunde Canada's voorstel vain een voorconferentie. Chauvel (F r a n k r ij k) ondersteunde dit eveneens en drong aan op een liberale houding inzake de uitvoering der resolu tie van 28 Januari j.l. Alvarez (Cuba) verklaarde, dat Ne derland deze resolutie niet heeft uitge voerd. Vrijlating van de republikeinse lei ders en herstel van de republiek te Djokj; moeten onmiddellijk geëist worden, meende hij en hij verzette zich tegen het Canadese plan. Hood (Australië) hield hetzelfde be toog en zeide, dat de Raad een gevaar lijk precedent zou scheppen door me paalde beginselen de hand te lichten. Het plan voor een Ronde Tafel-conferentie moest de Raad naast zich neerleggen. Romulo (P h i 1 i p p ij n e n) verzette zich eveneens tegen de voorconferentie. Dr J. H. van Roijen (Nederlan verdedigde de voor conferentie met de woorden: „Het lijkt mij toe, dat de Ne derlanders een essentiële bijdrage hebben geleverd om de huidige impasse te door breken. Dit vraagt echter offers van bei de partijen. Het zou tragisch zijn indien de republiek thans de deur sloot voor on. derhandelingen, want het volk zou in de eerste plaats de prijs betalen, door voort durende onzekerheid en guerilla. Spr. weerlegde de republikeinse be schuldigingen van wreedheden, waarvan bij grondig onderzoek niets gebleken terwijl daarentegen de republiek bij de verovering van Madioen op Moeso 8000 mensen slachtte, onder wie vrouwen kinderen. De bewering van Palar. dat de overdracht der souvereiniteit niet t£ men zou zijn met art. 208 van de Neder landse Grondwet, bestreed dr Van Roijen door er op te wijzen, dat deze bepaling overeenstemt met de door de republiek ondertekende overeenkomsten van Ling- gadjati en de „Renville". In tegenstelling tot de republikeinse beweringen heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg niet Dr Maneier wil verenigd Sumatra Het staatshoofd van Oost-Sumatra, dr Mansoer, heeft Atjeh, Sabang, Tapanoeli. Nias, Minangkabau, Benkalis. Indragin, Djambi, Riouw, Banka, Billiton, Zuid- Sumatra en Benkoelen uitgenodigd de handen in een te slaan voor eei samenwerking van de volken van Su matra. De koppensnellers exit De Britse kolonie Sarawak op Borneo had voor de oorlog het koppensnellen uitgeroeid, doch na de Japanse inval leefde het gebruik weer op. Thans echter ls men zozeer met de bestrijding van dit euvel gevorderd, dat er in 1948 geen enkel geval van koppensnellen is voor gekomen. „VROLIJKHEID VAN NOORD TOT ZUID" EERVOL VERMELD Het frontgezelschap „Vrolijkheid van Noord tot Zuid", onder leiding van Han Verne en voorts bestaande uit Ria Schmitz, Richard Schweitzer en de Ven- lose zingende zusjes is bijzonder vermeld i door generaal Meyer, troepencommandant I van Midden-Java, wegens onverschrok ken werk voor de soldaten in het pas bevrijde land. Ook Singapore maakt kennis met Fox-contract De „Malaya Tribune" is in het bezit - gekomen van de fotocopie van het Fox contract (waaruit wij voor enkele maan den reeds de voornaamste bijzonderhe den hebben gepubliceerd). De republi- keinse vertegenwoordiger te Singapore poogt thans de door de publicaties ver- L wekte sensatie te sussen door te bewe ren, dat de Nederlanders het contract ir een vals licht willen plaatsen. De Duitse maatschappijen voor trans portverzekering in Bizonia hebben verlof gekregen, zaken te doen met het buiten land. Het Britse vleesrantsoen zal volgens [deskundigen van de vleesdistributie met 20 procent verlaagd worden. Vandaag stellen ivij U voor: BERT VAN DELFT, Herenweg 6, Rijnsburg. Reeds op 29 November 1946 is Bert naar Indië vertrokken, en wel per „Sibajak". Geen wonder, dat hij langzamerhand naar klaard, dat het herstel van de republiek te Djokja een conditio sine qua non is voor de Ronde Tafel-conferentie. Dit her stel zou betekenen, dat de republiek weei een eigen leger kreeg en in staat zou worden gesteld de gehele Archipel onder haar hegemonie te brengen. Vele Federa listen zouden dit als een verraad van d£ zijde van Nederland zien. De beweringen van Soekarno, dat dr Koets hem een ledige en reële overdracht van so reiniteit zou hebben aangeboden, was volledig, dr Koets had duidelijk aange geven hoe de overdracht op basis var 208 zou geschieden. Nadat Tarasenko (Oekraine) het Canadese voorstel had afgewezen, werd de zitting tot Maandagavond 9 uur derlandse tijd verdaagd. Zoals wU gisteren schreven, bezit Texel vandaag voor het eerst een 100-jarige, nl. Jan Trap (rechts). De jubilaris laat zich één der vele gelukstelegrammen voorlezen. LUCHTVAARTPIONIER HIELD DUIT SERS VOOR DE GEK In Parijs wordt op het ogenblik een proces gevoerd tegen een van de vroe gere Franse lucthvaartpioniers, Dieu- donne Costes, wegens zijn relaties met de Nazi's in bezet Frankrijk. Ter verdedi ging heeft hij aangevoerd, dat hij de Duitsers voor de gek heeft gehouden door als spion voor hen naar Amerika te gaan, waar hij echter voor de geallieer den ging werken. In Januari 3178 gezinnen onder de pannen In Januari werden in Nederland 3178 (Dec. 6679) woningen voltooid, als volgt over de provincies verdeeld: Groningen 128 (185), Friesland 161 (243), Drenthe 126 (351), Overijssel 175 (341), Gelderland 368 (723), Utrecht 134 (169), N.-Holland, excl. A'dam, 396 (809), Z.-Holland, excl. Den Haag en R'dam, 282 (317), Zeeland (420), N.-Brabant 778 (1716), Limburg 166 (1152), N.O.-polder 142 (40). A'dam 71 (102), Den Haag 10 (24) en R'dam 51 (87/. Er werd in Januari aan 1709 woningen begonnen. Op 31 Jan. waren in aanbouw 39065. MINISTER STIKKER DEZE MAAND NAAR WASHINGTON Minister Stikker is gisteravond op Schiphol teruggekeerd van zijn Londense besprekingen. Hij was uiterst tevreden over de bereikte resultaten. Waarschijn lijk zal minister Stikker in de loop var deze maand per boot naar Washington gaan voor de ondertekening van het At lantisch Pact. Nieuwe vliegtuigen naar oude meesters genoemd De twaalf nieuwe KLM-Convairs zul len de namen van oude meesters Ned. Schilderkunst krijgen en wel: Albert Cuyp. Jan van Goyen, Frans Hals. Mein- dert Hobbema, Pieter de Hoogh, Adriaen van Ostade, Paulus Potter, Rembrandt, Jacob van Ruysdael, Jan Steen, Gerard Terborgh en Johannes Vermeer. Deze na- zullen op de neus van de toestellen worden geschilderd, terwijl in de cabine reproductie van een van de bekend- verken vam de betrokken schilder zal worden aangebracht. Men heeft deze keer enkele malen moe ten afwijken van de gewoonte, dat de be ginletter van de naam overeenkomt met de laatste letter van het registratieteken. Toevallig vormen de laatste letters van de drie laatst gearriveerde Convair-liners, de PH-TEK, PH-TEL en PH-TEM, te KLM. SCHREIEDER WERD NAAR DUITSLAND UITGELEID Met uitgaanskas van f40. Hedenochtend vroeg begon, in een sloten auto, gekleed in een bruin sport- costuum, Joseph Schreieder de thuisreis. Ambtenaren van de Rijksvreemdelingen- dienst zouden hem bij Kaldenkirchen ovei de Duitse grens leiden. Schreieder ver wachtte naar München te kunnen door- a, waar zijn vrouw en kinderen hem wachten. Hij had eenuitgaanskas van f40, iroor hij gisteren enkele geschenken de familie thuis liet kopen. De laatste dagen van zijn verblijf in ons land hij erg zenuwachtig, daar hij vrees de, dat er op het laatste ogenblik toch nog iets tusesn zou komen, dat zijn thuri- :ou kunnen verhinderen. Mosje Sjaret gisteren te Washington gearriveerd Zal de strijd in Palestina opnieuw ontbranden? De Israëlische minister van buitenland- zaken. Mosje Sjaret, is te New York gearriveerd. In een onderhoud gaf hij te kennen, dat hij een campagne zal voeren n de Ver Staten, om 250 millioen dollars n te zamelen voor de Joden. Sjaret zal besprekingen voeren met vooraanstaande Amerik. diplomaten en autoriteiten van de Ver. Naties, welker vergadering op 5 April a s. hij zal bijwonen. In antwoord vraag, welke houding Israël zou en in geval van een conflict tus- pÜnsburg (en zijn meisje in Noordwijk) begint te verlangen. Hij is bij de A.A.T. Bp Sumatra en heeft het als de meeste fi.A.T.-ers steeds druk. Een geluk daarbij k dat de tijd dan hard gaat Nog een poosje en Bert hoopt zijn werk aan een tnder over te laten om zich naar Holland In te schepen. Volgende iveek einde van proces- Kravchenko De verhoren en pleidooien in het pro ces van Kravchenko tegen het tische weekblad „Les Lettres frangai zullen de volgende week beëindigd 1 den. Men verwacht, dat rechter Durkheim ongeveer twee weken later vonnis za wijzen. Geallieerd aanbod inzake Duitsi krijgsgevangenen De Britse, Amerikaanse en Franse re geringen hebben aan Moskou nota's ge zonden, waarin zij aanbieden een inter nationaal onderzoek naar Duitse krijgs gevangenen in haar landen toe te staan, indien Rusland eveneens zijn kampen voor Duitse oud-krijgsgevangenen onderzoek wil openstellen. Engeland vraagt inlichtingen over Mindszenty Groot-Brittannië zal aandringen op in lichtingen met betrekking tot de gezond heidstoestand van kardinaal Josef Min dszenty en de behandeling, die hij onder vindt in de gevangenis, aldus deelde nister McNeil in het Lagerhuis mede. Peron stelde zijn toekomst veilig In Buenos Aires lagen gisteren op last der regering alle bedrijven stil, omdat de juichende volgelingen van president Juan Peron de afkondiging van de nieuwe grondwet vierden. President Peron legde de eed op deze constitutie af, die is op gesteld met als enig doel zijn herverkie zing mogelijk te maken, wanneer zijn imbtsperiode in 1952 afloopt. BEVIN, SCHUMAN EN DOUGLAS: GEEN OVEREENSTEMMING. Bevin, Schuman en de Amerikaanse ambassadeur Douglas hebben gisteren volgens Reuter, geen overeenstemming bereikt over het probleem van ontman teling der West-Duitse industrieën. Zoals bekend is. bestudeerden zij te Londen het Amerik- voorstel om 167 West-Duitse fa brieken van ontmanteling vrij te stellen. Schuman keerde intussen naar Parijs Amerika en Rusland, verklaarde hq, dat Israel zou trachten met beide staten bevriend te blijven De verzoeningscommissie der VN. Palestina heeft een hernieuwd verzoek van Hadj Amin el Hoesseini, de vroegere Moefti van Jeruzalem, teneinde hem te „horen" over de lopende kwesties, worpen. Van Transjordaanse zijde wordt nog bericht, dat koning Abdoellah „ge bruik zou maken van Zijn vrijheid handelen, indien de Israëlische strijd krachten Einfeddi blijven bezetten. De Libanese voorzitter van het Arabische „uitvoerend comité van Jeruzalem" heeft tegenover Reuter verklaard, dat in Pa lestina spoedig opnieuw strijd zal losbar sten, omdat Israël geen genoegen neemt met de reeds behaalde politieke en mili- De Arabieren zouden zich reeds hergroeperen en opnieuw slag wil len leveren. Zelfs zouden strijdkrachten van het Arabisch legioen in het, door Irak bezette, gebied reeds weer frontpo sities innemen.Inzake de sector Jeruza lem zou een „status quo"-lijn bereikt zijn, weet A.P. uit Rhodos te melden. De aanpassing van accijnzen in Benelux-verband (Van onze Parlementsredacteur) Ter aanvulling op hetgeen wjj gisteren reeds in een deel onzer edities vermeld den (en dat in een ander deel vandaag elders wordt aangetroffen) inzake de mededelingen van minister Lieftinck over de aanpassing van sommige accijn zen, zoals afgesproken op de jongste Beneluxconferentie, delen wij nog mede, dat voor Nederland de accijns op gedistil leerd wordt verhoogd van f 320 per hl van 50 pet op f 475. Voor benzine wordt het bedrag verhoogd van f 14.67 per 100 kg op f22. Suiker wordt goedkoper: de accijns wordt verlaagd van f 29.25 op f 11 per 100 kg. Protest tegen Ital. belediging van Koningin Juliana De Nederlandse gezant te Rome. graaf W. van Bijlandt, heeft gisteren op het Ita liaanse dep. van Buitenlandse Zaken ge protesteerd tegen een voor koningin Ju liana beledigende opmerking van de com munistenleider Togliatti in het Italiaanse parlement n.a.v. de Indonesische kwestie, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. De Koolhoven-luchttaxi's gaan verdwijnen Waren alom in den lande een bekende verschijning- Naar de Nieuwe Leidsche Cr) verneemt zullen de Koolhovens F.K. 43 Aero Holland er 8 in bedrijf heeft, binnenkort verdwijnen. Deze itorige vliegtuigen hebben een taak volbracht Zij maakten het omstreeks het einde van 1945 de heer Diepen moge luchttaxi-bedrijf op te bouwen itbreiding te brengen. Zij zagen in de eerste tijd na de bevrijding, toen er allerwege een groot gebrek vervoersmogelijkheden bestond in dringende behoefte. Toen de heer Diepen in 1948 samen met de Mij „Nederland"" „Aero Holland" oprichtte, gingen de toe stellen over in handen van deze nieuiwe charterluchtvaartmaafschappij. welke ze voornamelijk gebruikte voor het houden rondvluchten. De Koolhovens den dan ook overal in den lande en ciaal boven Den Haag een bekende schijning. Nu echter het vervoer auto en per trein weer zo goed als maal is. heeft men de'toestellen „uit de vaart genomen". De rondvluchten blij ven met twee-motorige Cessna-vliegtuigen doorgaan. BRANDSTOFFENBON 04 NA 19 MAAKT ONGELDIG. De bon 04 van de brandstoffenkaart is a 19 Maart a s. niet meer geldig. Uiter lijk op die datum moet de bon dus inge leverd zijn bij een handelaar. Levenslang voor Juden- Fischer Alle ten laste gelegde feiten begaan. Vanochtend is door het Haagse B. G. de Duitser Fransz Fischer, bekend als „Ju- den-Fischer", tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De eis van de P.-F de doodstraf. In de motivering van het vonnis werd gezegd, dat Fischer alle ten laste gelegde feiten begaan had. Als der leidende figuren van de S.D. te Den Haag, heeft hij opzettelijk de Duitse vernietigingspolitiek t-a.v. de Joden be werkstelligd. Daardoor is hij schuldig aan het samenstellen en doen uitvoeren van transporten van plm. 13000 Joden uit Den Haag en omgeving, via Westerbork, naar het „Oosten", waarvan er 12000 nooit terugkwamen. Dit zijn de ergste misda- tegen de menselijkheid en het landen- oorlogsreglement. Het beroep op ambte lijk bevel werd in de motivering afgewe zen. Fischer was bovendien volkomen normaal, toen hij zijn wrede politiek doorvoerde. Door misbruik van gezag lokte hij voorts opzettelijk mishandelin gen uit. Dat de doodstraf niet gehand haafd bleef, komt door enige psycholo gische factoren, aanwezig bij Fischer. Hij kon zich n.L niet onttrekken aan zijn Duitse geest, die hem de vreselijkste daden deed uitvoeren. Fischer kan bin nen 8 dagen in cassatie gaan. Gesneuveld voor het Vaderland Volgens een familiebericht is op 10 Maart j.l. op Java gesneuveld jhr Johan Burchard Diederik Tulleken, wachtmees- der Huzaren van Boreel, in de ouder dom van 22 jaar, Stadionkade 156, Amster dam. Op verschillende Zondagen en met Pasen zullen extra treinen rijden tussen Amsterdam en Den Haag, speciaal ten behoeve van hen, die de bollenvelden willen bezoeken. Stroom van Italiaanse en Franse -protesten tegen het Pact Marianne zal het echter ondertekenen De acht Westelijke mogendheden, welke onderhandelen over het Noord-Atlantisch Pact, hebben formeel de regeringen van Italië, Denemarken, IJsland en Portugal uitgenodigd tot het Pact toe te treden. Indien deze landen dus toetreden, zal het aantal deelnemende landen 12 bedragen. Het Franse kabinet heeft reeds de 'oorstellen betreffende het reuzen-verdrag goedgekeurd, zoals die te Londen op de conferentie der vyf West-Europese mogendheden waren besproken. Maar de reactie is niet uitgebleven, evenals ln Italië. Want ook het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. heeft oproep tot zijn twee en een half mil lioen leden gericht om dit „oorlogs- er agressiepact" te saboteren door massale actie en demonstraties. Frankrijks kende klasse mag zich nooit gebonden achten door de ondertekening van Atlantisch Pact, zoals de Franse regering beoogt! Inmiddels werd in de Italiaanse Kamer met 335 tegen 166 stemmen communistisch voorstel, om het debat het pact te verdagen tot de volledige tekst is ontvangen, verworpen. Er brak tumult uit tijdens de behandeling ir parlement en kreten werden gehoord als „weg met het Pact en de oorlogsrege ring". De voorzitter was aanvankelijk niet staat de toestand meester te worden. Het bestuur van het Italiaans vakverbond heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het Pact een nieuwe oorlog dreigt te ontketenen, waarin Italië het voornaamste slagveld en slachtoffer zijn. Met de publicatie van het rr is de campagne van uiterst links tegen het Pact begonnen. Tal van pro- test-stakingen worden aangekondigd. Ca rabinieri en politie moesten demonstra- voor het Amerikaanse consulaat te Milaan uiteendrijven en zowel voor het Britse als Amerikaanse consulaat zijn de wachten verdubbeld. Door de Zweedse opperbevelhebber, generaal Helge Victor Jung, werd in een rede verklaard, dat Zweden in geval van oorlog gedurende geruime tijd een ver tragende. defensieve strijd zou kunnen •n. doch. dat hetuiteindelijk toch afhankelijk zou zijn van buitenlandse hulpverlening. In dit verband wijzen wij eens op de toenemende druk van Tegen Gerrit de Stotteraar 3 jaar meer geëist In Nov. j.l. legde de A'damse rechtbank jaar op aan de kampioen in- en uitbre ker G. C. Blom. beter bekend als Gerrit de Stotteraar. Gerrit berustte in dit von- ,is, doch de Officier ging in appél. Voor het A'damse Gerechtshof concludeerde de proc-gen. vanmorgen 6 jaar en ter be schikkingstelling van de Regering, daar deze man gevaar oplevert. Toen Gerrit het laatste woord kreeg barstte hij in snikken uit. „Het spijt me," was het enige, dat hij kon uitbrengen. Uitspraak Rusland op Zweden, hoewel de Russische dagbladen de zaak zó voorstellen, alsof Amerika de pressie uitoefent. In een gram van het persbureau Tass uit Stock holm. wordt gezegd, dat Amerika bezig is. Zweden uit de Amerikaanse markten te drukken en de concurrentie op de Europese markten te verscherpen. Ame rika aldus dit bericht neemt stappen om de Zweedse handel met Oost-Europa te beperken. Ook wordt gesuggereerd, dat de Zweedse pers zeer critisch staat tegenover' de Amerik. aanbeveling, dat alle „Marshall-landen", inclusief Zwe den, hun handel met Oost-Europa dras tisch moeten inkrimpen. Vermelden wq tenslotte nog, dat de Britse minister van buitenl. zaken Bevin Vrijdagavond een radio-rede zal houden over het Atlan tisch Pact. Turkije zal te Washington Midd. Zee-pact bepleiten De Turkse minister van buitenlandse zaken, Necmeddin Sadak zal naar Wash ington vertrekken, om een verdedigings pact voor de Middellandse Zee te bespre ken. Dit werd bekend, kort nadat minister Sadak in de nationale assemblée had degedeeld, dat Turkije in contact staat met Engeland en Amerika over een gelijk regionaal verdrag, van zo groot be lang voor een gebied, waar Azië en Euro pa tezamen komen. Sadak heeft de vorige week reeds verklaard, dat Turkije een defensief pact wenst, waarvan Grieken land, Italië, Frankrijk, Engeland. Turkije wellicht later Spanje zouden deel uit maken Wij herinneren er nog aan, dal Sadak kortgeleden uit Parijs en Londen teruggekeerd. Te dier gelegenheid, n onderhoud met Bevin, zou de Turks- Britse alliantie van 1939 ter sprake ge bracht zijn. SEXUELE ENQUETE ONDER HBS-ERS: Het Tweede Kamerlid Stokman (KVP) heeft minister Rutten gevraagd maatrege len te nemen inzake een gehouden en quête over sexuele onderwerpen op mid delbare scholen, waarvan sprake is in hei artikel „Jeugd en enquête-waanzin" ir „De Tijd" van 12 Maart jl. De Royal Air Force heeft de Britse ingezetenen van Birma naar Singapore overgebracht en voedsel uitgeworpen v de Britse militaire missie te Maymyo. DAT de chef-boekhouder en procura tiehouder H. A. v. Heusden, 40 jaar ir dienst is van de Werf De Noord te Al- blasserdam. DAT de N.V. Mij tot vervaardiging van Stafmateriaal (metalen staven t.b.v. fa bricage van moeren, schroeven e.d.) bij de rechtbank te Zutfen surséance van betaling heeft aangevraagd. DAT de oud-Lierenaar P. Akkermans, vertegenwoordiger van Philips in Oslo, leiding zal geven bij het inrichten van :n nieuwe Philips-fabriek te New-Delhi. DAT het filiaal te Zaandam van de in Leipzig gevestigde firma Willmar Schwa- be op 20 Maart 50 jaar bestaat. DAT door Philips op 22 Maart een televisie-uitzending wordt gegeven over de „rimboe-kist", die de NIWIN naar de militairen in Indonesië zal zenden. DAT te Leeuwarden gisteren de diplo- a's van „Veilig Verkeer" zijn uitgereikt in die beroepschauffeurs in Friesland, die gedurende 1 jaar niet betrokken zijn geweest bij een verkeersongeluk. DAT een wetsontwerp is ingediend ter goedkeuring van het op 16 Oct. j.l. in Parijs door de 19 Marshall-landen onder tekend verdrag inzake intra-Europese be talingen. DAT zeer vele Tweede Kamerleden er blijkens het V.V. maar weinig voor ge voelen om nu nog eens de deviezenover- tredingen van voor de bevrijding straf baar te stellen. DAT de 18 uit de EVC getreden Hoog ovenarbeiders zulks deden vanwege de communistische koers van de E.V C. DAT t.g.v. het spelen met lucifers door het 5-j. zoontje, de kapitale boerderij van J. Falkema te Winsum (Gr.) gistermid dag tot de grond is afgebrand en 5 koeien 5 kalveren omkwamen. DAT drie bevers ter gezamenlijke waarde van ca f 1500 in de beverfarm de garagehouder S. te Vroomshoop door honden zijn doodgebeten. DAT voor de rechtbank te Almelo 1 jaar (m.a.) werd geëist tegen de 19-j. leer ling J. E. A. O. uit Dalfsen. die tot twee maal toe brand had gesticht in het gym- im St. Alberti te Zenderen bij Almelo. DAT de Ned- dir.-gen. van de Statistiek dr Ph. J. Idenburg, gekozen werd tot z. van de te Genève gehouden verga dering van Europese statistici. DAT blijkens mededelingen in de Drentse K. v. K. weinig wordt gevoeld openstelling van alle winkels op Donderdagavond tot 9 uur en men des avonds liever om 6 uur dan om 7 uur sluit DAT prof. dr J. Boeke gisteravond per vliegtuig naar New-York vertrok om Ne derland van 2125 Maart op een Unesco- conferentie in Chicago te vertegenwoor- DAT de ex-marine-officier M. A. W. Bos dezer dagen aan de Franse staatsse cretaris van Marine een brieventas van 1942 gezonken Franse onderzeeboot Surcouf overhandigde, die hij toevallig in handen had gekregen bij de Duitse inval Parijs. DAT de St. Crt van gistere schikking arbeid in banketl bevat. DAT de C. d- K. in Overijssel gisteren te Zwartsluis de eerste steen legde vooi het nieuwe gebouw van de busonderne ming „de Noord/Westhoek", welk ge bouw f 800.000 zal kosten. DAT Nederland in Jan. j.l. voor f 46f millioen invoerde en voor f 320 millioen uitvoerde en de invoer door 68.4 pet. van j uitvoer werd gedekt (Dec. 62.8 pet.) DAT Nederlanders, vooral huisvrou- en, die met Amerikanen willen corres ponderen. adressen kunnen aanvragen bij Ned. Ver. League of Pais, Postbus 4035, Rotterdam. DAT gisteren in tegenwoordigheid van de pres.-dir. der N.S., ir F. Q. den Hol lander, het nieuwe station van Roosen daal in gebruik is genomen. DAT het Koningin Wilhelminafonds )or de kankerbestrijding van het per soneel der koninklijke hofhoudingen een ïdrag van ruim f 1000 ontving. DAT alleen de melkveehouders op de zandgronden zullen profiteren van de f 18 millioen melktoeslag, naar minister Mansholt het Tweede Kamerlid Vonde ling (Arb.) mededeelde. DAT m.i.v. 1 April in het verkeer tus- in Nederland en Nieuw-Zeeland geen visum meer nodig is, doch voor emigratie N.-Zeeland een vergunning is ver- ran het „Customs Department" te Wellington. DAT 225 Ned. ingenieurs heden met een extra Dieseltrein een bezoek brengen aan de machinefabrieken van Stork te Hen gelo. DAT dr Alan Valentine van de ECA- missie gisteravond in A'dam voor studen ten over het plan Marshall sprak. DAT Ouwehands Dierenpark te Rhenen is verrijkt met reuzenkangoeroes uit Australië en met zebra's uit Afrika. DAT de Groningse burgemeester giste ren de 1000e woning opende, die bevrijding in Groningen gereed kw DAT tot dusver onbekend geblev< ven voor f3000 aan ringen en horloges uit de horlogerie van de fa. Steenbak Bergen op Zoom hebben gestolen. DAT de opening van de geëlectrificeer- de baanvakken in Limburg op 12 Mei zal geschieden en er die dag een speciale trein met autoriteiten van Den Haag Eindhoven naar Maastricht zal rijden. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) minister Mansholt gevraagd heeft naar de regeringsmaatregelen betreffende productie en prijsvorming van pootaard- appelen in het komende oogstjaar. DAT de reeds eerder vermelde plan- •n tot oprichting van een wegenwacht )or wielrijders alleen betrekking heb ben op de drukst door toeristen bereden centra gedurende het zomerseizoen. DAT de vakgroepen voor het rjjwiel- kleinbedrijf minister Van den Brink wil len verzoeken aan rijwielhandelaren toe staan handel te drijven in en repara- es te verrichten aan rijwielmotoren t/m. m cylinderinhoud van 125 cc. DAT de „Willem Barendsz" t/m. 5 Maart 15.655 ton (v. j. 10.034 ton traan had geproduceerd en 694 (v. j. 1135) ton spermolie. DAT tot gemeentesecretaris van Den Ham (Ov.) is benoemd W. j hoofdcommies te Winterswijk. L.K. Overal in het land kan men weer dit stoere, Hollandse beeld aan- treffen, nu de landbouw uit de lange winterslaap ontwaakt. „En de boer, hij ploegde voort „Heft de textieldistributie niet ineens op" Geen hogere prijzen verwacht, als dexe worden vrijgelaten Het is niet gewenst, dat alle textiel- goederen op eenmaal vrijkomen, daarom dient de opheffing van de textieldistribu tie geleidelijk te geschieden. Dit ver klaarde de voorzitter, eie heer D. ten Cate uit Winschoten gisteren op de jaarverga dering van de Ned. Bond van textielde- taillisten. Demotex, te Amsterdam. Deze betoogde voorts, dat opheffing der prijsbeheersing in de textielhandel z.L niet tot prijsverhoging zal leiden. Hij hoopte, dat binnenkort de beste producten van de Ned. textielindustrie welke tot dusver vrijwel uitsluitend voor de export bestemd waren, ook op de binnenlandse markt te verkrijgen zullen zijn. Spr. pleitte voorts voor intrekking van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, om te zijner tijd een nieuwe wet in te dienen, die in overleg met de Benelux-partners Is ontworpen. DIRECTEUR VAN KWATTA TEGEN BOOM DOODGEREDEN De 38-jarige drs Max van Iersel. di recteur van de Kwatta-fabrieken te Bre da. is met zijn auto tussen Oirschot en Moergestel tegen enige bomen gereden en tijdens het verve>er naar het SL Elisa- bethziekenhuis te Tilburg overleden. Ook Nederlanders in bewakings- maeht der V.N.? Thans zijn plannen gereed voor de or ganisatie van een bewakingsmacht der Ver. Naties ter bescherming van waarne mers, die het slachtoffer zouderi kunnen worden van aanvallen door „ongedisci plineerde elementen", of ter bewaking van neutrale gebieden. Men verwacht, dat de manschappen uit geoefende politie manschappen van België. Frankrijk. Noor wegen idie reeds enkele militairen af stonden). Amerika, Zweden. Canada en N ederland, zullen worden gerecru- De Amerikaanse vrouwen, die thans In ons land verbiyven. om zich van de resultaten van de MarshaU-hnIp op de hoogte te stel len. bezochten ook Marken en Vo- lendam. Een Marken se In kleder dracht, ln gesprek met een der ■gasten. Ter bespoediging van de wederop bouw over de gehele wereld kwamen gis teren te Rome gedelegeerden uit 19 lan- w.ox Nederland, bijeen. WEERBERICHT Nieuwe depressie in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Ge durende de nacht zwaar bewolkt met re minder koud. Tijdelijk weer tot stormachtig toenemende wind tussen West en Noord-West. Morgen overdag wisse lende bewolking met enkele buien. Voor al langs de Waddenkust aanvankelijk stormachtige, later wat afnemende Noord- Westelijke wind en weer iets kouder. ZON EN MAAN Vrijdag 18 Maart: zon op 6.49, onder Luipen, 18.49; maan op: onder 8.09. 21 Mrt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1