£ci?tsr()c üTimranl t - v - Nederland stemt toe in Canada s voorstel ener voorconferentie Wist U DINSDAG 15 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimetei (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7764 HOOFDREDACTEUR: Dr. E DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlch Is gfjebleocn myn hert lo tcgfjenspoct" SERVIRE DEO VERA LIBERTAS Zie pag. 2 De meeste landen betuigen een zekere mate van instemming met het plan In de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren heeft dr Van Royen bekend ge maakt, dat de Nederlandse Regering bereid is, deel te nemen aan een voorbe reidende conferentie te Batavia, onder auspiciën van de Commissie der V.N. voor Indonesië (Unci), met het doel, de voorwaarden en het tydstip van de Ronde Tafel-conferentie In Den Haag te bepalen. Dr Van Royen voegde hieraan toe: „Wy verklaren met de meeste nadruk, dat de voorgestelde overdracht van sou- i verelnltelt, werkelijk, volledig en onvoonvaardeiyk zal zyn". Vóór hem hadden verschillende sprekers het woord gevoerd, van «ie de meesten in meer of mindere i mate hun voorkeur uitspraken voor de Canadese plannen. Tenslotte werd de zit- j ting verdaagd tot morgenavond 9 uur Nederlandse tyd. kolonel Abdoer- landse voorstellen zonder vooringeno- De eerste spreker ïahim Khan (Pakistan), wiens rege ring de onmiddellijke terugtrekking der Nederlandse troepen en het volledig her stel der republikeinse regering als mini- mum-eisen beschouwt, en het Neder landse voorstel ener Ronde Tafel-confe rentie geheel onvoldoende acht. Sommi gen der deelnemers zouden het vertrou wen der republikeinse bevolking en als jabroers der Nederlandse Regering worden veroordeeld. Zonder vervuiling van de beide bovengenoemde j den had de conferentie volgens zijn i oordeel geen zin. Hij wilde, dat de Raad zou blijven vasthouden aan de resolutie van 28 Januari j.L P a 1 a r voerde nogmaals aan, dat de Nederlandse grondwet volledige dracht der souvereiniteit onmogelijk maakt. Hy ondersteunde het Canadese plan voor een yvoorafgaande bespreking tussen Nederlanders en republikeinen onder auspiciën van de V.N.-Commissie, doch veria ngdè, dat er een uiterste mijn zou worden vastgesteld. Mahmoed Bey Fawzi (Egypte) sprak zijn bezorgdheid uit over het feit, dat Nederland geen gevolg had gegeven aan de resolutie van 28 Januari en verklaar de zich in beginsel vóór het Canadese plan. Mr B. R. Sen (Voor-Indië) zeide aanleiding van dat plan: Als er een 1 afgaande conferentie moet zijn, dan moet deze uitsluitend ten doel hebben het her- Stel van de republikeinse regering te Djokja. Verder moet er een termijn ge steld worden voor deze terugkeer naai Djokja, want anders kunnen de onder handelingen tot in het oneindige gerekt worden. Jacob Malik (Rusland) verklaarde Jzich tegen deelneming van de Unci |de Ronde Tafel-conferentie en ook de voorafgaande conferentie vond geen goedkeuring in zijn ogen. Sir Terence Shone (Engeland! Steunde het Canadese voorstel. Zijn dele gatie deelt in grote mate de mening var vertegenwoordiger van de V.S. In het ibijzonder gelooft zij, dat er geen militair optreden mag worden toegestaan der partijen uit te schakelen en dat de .Indonesische" regering geen verantwoor delijkheid voor onderhandelingen op zich temen, voordat zij als een georgani seerd lichaam bijeen kan komen. „Wij nze kant willen de welgemeendheid der Nederlandse voorstellen niet in twij fel trekken, maar niemand kan het be Staan van twijfel ontkennen, evenmin als de noodzaak om deze uit de wereld te helpen. Het Nederlandse plan zou tot en enkel resultaat leiden, indien niet iide partijen bereid waren, haar mede werking te verlenen." Mijn delegatie is Van mening, dat wy de laatste Neder- Rusland blijft Zweden met nota's prikkelen Rusland heeft een nieuwe diploma tieke nota aan Zweden gezonden, waarin tr op wordt aangedrongen, dat de Zweed, te politie ophoudt Sow jet-burgers die Baar de Sowjet-Unie willen terugkeren ie vervolgen. Zoals men weet gaat het hierom Haltische onderdanen en Zweden heeft de beschuldigingen van Rusland feeds afdoende weerlegd. De Sowjet- lota werd, strijdig met de diplomatieke (ewoonte door de de Russische ambas- tade aan de pers bekend gemaakt, voor fat zij aan de Zweedse regering werd ►verhandigd. FRANKLIN D. ROOSEVELT JR OPVOLGER VAN SOL BLOOM? Franklin D. Roosevelt Jr, de derde ion van wijlen president Roosevelt, zal sn der candidaten zijn voor de door het oerlijden van Sol Bloom, opengekomen jlaats van voorzitter der commissie |uitenlandse 'betrekkingen van het Ame- lkaanse Huis van Afgevaardigden. 7andaag stellen wij V' voor P. MIEREMET, le Binnenvestgracht 7, Leiden. In Indonesië viert Piet Mieremet van- laag zyn 22ste verjaardag. Hij is op 30 menheid moeten in beschouwing zeide spr. en meende, dat de Raad door middel van de V.N.-Commissie alles in het werk moet stellen om de voorwaar den te scheppen, welke het de republi keinse regering zou mogelijk maken, aan de Ronde Tafel-conferentie deel te ne- ttober 1947 met de „Nieuw Holland" trtrokken en thans gelegerd in Moeara- 'oeang in de omgeving van Palembang. aar doet hij veel aan voetballen, zijn lyelingssport. Piet, onze hartelijke ge- kwensen en dat je je volpende verjaar- in de huiselijke kring mag vieren. Directeur Aviolandablijft op vrije voeten Een jaar voorwaardelijke gevangenis straf me', een proeftijd van drie jaar en boete van f 30.000 subs, zes mnd. hechtenis legde het Rotterdamse B.G. de 58-j. P. A. v. d. Velde, direoteur van de r vliegtuigbouw „Aviolanda" te Papendrech-t, op, die terecht had gestaan wegens het in steeds sneller tempo bou wen van „Dornier"-vliegboten voor de Duitsers. De eis luidde 1 jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf en f 50.000 boete. PRIJZEN VAN PIJPEN EN SIGAREN AANSTEKERS VRIJ. De prijzen van tabakspijpen, sigaren aanstekers en vuursteentjes zijn thans Er komen niet veel Italiaanse mijnwerkers Onderhandelingen over exploitatie van nieuwe velden Door een toeneming van het aanbod van Nederlandse werkkrachten mijnen, kon in het tekort door afvloeiing van pol. delinquenten worden voorzien zal de werving van Italianen delijk tot een klein aantal beperkt kun- blijven. Aldus de M. v. A. op de begroting der Staatsmijnen- De productie is de laaitste maanden -iets gestegen. Het pedderaccoord geeft vol gens de minister geen aanleiding tot jaag- en drijfsysteem. Er zijn onderhandelingen gaande de exploitatie van de si-nds 1904 verlaten Neuprick-Bleyerheide mogelyk te maken. De hier aanwezige voorraad kolen wordt geschat op ong. 1% mdllioen ton. Ook over andere con cessiewelden wordt nog onderhandeld. HERBEGRAFENIS BEUKERING (VAN DE PELIKAANVLUCHT) Onder de stoffelijke overschotten, die s. Maandagmiddag op de begraafplaat Loenen door de „Oorlogsgravenstich ting" herbegraven worden, is dat van de vroegere K.LJJ.-telegrafist Beukering, die deelnam aan de Pelikaanvlucht en als illegale werker in een Duits concen tratiekamp omkwam. KLEUTER TE ALPHEN a.d. RIJN OVERREDEN EN GEDOOD. Te Alphen aan den Rijn werd heden morgen op de hoek van de Tuinstraat de 21'2-jarige G. Haze door een vracht auto overreden en op slag gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. De stroom van Moskouse mutaties Volgens radio-Moskou zal spoedig een reorganisatie plaats vinden van de Rus sische ministeries, welke neerkomen op samenvoeging en coördinering. Voorts eer mutaties in de Sowjet-Unie. Woznessinski treedt af als president van het Staatsplanbureau en als plv. voorzit- van de Ministerraad. Saboerof werd tot voorzitter van het Staatsplan bureau benoemd. Goliakof werd van zijn functie als president van het Opperste Sowjet-hof ontheven en wordt opgevolgd door Wolin. En zo zijn er meer belang rijke wijzigingen, die zouden doen ver moeden dat er iets op til is. REEDS EEN TWEEDE DRUK VAN ENQUETE 1940—'45! De belangstelling voor het eerste deel van het verslag der enquêtecommissie over het regeringsbeleid 1940'45 is zo groot, dat men reeds aan een tweede druk is begonnen, terwijl de eerste nog moet verschijnen. Dr Samuels wil interpellatie in de Kamer Adressen aan Staten-Generaal en Regering. Dr J. Samuels te Amsterdam, die reeds een eis tot schadevergoeding van f 100.000 heeft ingediend naar aanleiding van het door een Regeringscommissie samenge steld rapport over zijn methode van kan kerbestrijding, heeft zich thans met een adres tot de Eerste en Tweede Kamer gewend, waarin hij het rapport van nul en gener waarde noemt, omdat de ca. 130 door hem genezen* verklaarde kanker patiënten hebben geweigerd zich door de Commissie te laten onderzoeken. Het adres betoogt voorts, dat dr J. J. Brutèl de la Rivière, de voorz. der Commissie, ten onrechte in binnen- en buitenland tegen hem een actie voert. „Ik verwacht", zo besluit dr Samuels, „dat de Kamer hierover haar afkeuring uitspreekt en de minister van Sociale Zaken, met wiens goedkeuring klaarblij kelijk deze actie is geschied, hierover in- terpelleert." Een adres van dezelfde strekking is de Regering gezonden. Dr A. F. Philips krijgt nog dit jaar een standbeeld Op de receptie t.g.v. de 75e verjaardag van dr A. F. Philips in het Philips Ont spanningsgebouw te Eindhoven, heeft burgemeester mr H. A. M. T. Kolfscho ten de jarige namens de gehele burgerij gelukgewenst en bekend gemaakt, c" aan de beeldhouwer prof. Wenckebach Noordwijkerhout opdracht is verstrekt een standbeeld van dr A. F. Philips vervaardigen, welk standbeeld nog in loop van dit jaar gereed zal komen waarvoor de gemeente bereids f 25.000 heeft uitgetrokken. Zichtbaar aangedaan dankte dr Philips voor de eer, die hem te beurt vallen om reeds tijdens zijn leven door het plaatsen van een standbeeld te den gehuldigd. Duizenden hebben de jarige persoonlijk de hand gedrukt en een schat van bloe men stond opgesteld in de receptiezaal. Prins Bernhard maakte zelf film opnamen van de dezer dagen ge houden wereldberoemde Arlberg- Kandabar ski-races in Tirol. Ook Beatrix en Irene volgden gespannen de verrichtingen van de ski-lopers. Mijnstaking verhoogt werkloos heid in Amerika Amerika's twintigste mijnstaking in dertig jaar -heeft de steenkolenproductie vrijwel stopgezet. Ten Oosten van d( Mississippi hebben thans 471.000 mijn werkers in opdracht van hun leider John L. Lewis veertien dagen vacantie geno- i. De spoorwegen hebben daarop niet minder dan 69.425 arbeiders ontslagen, die niet langer nodig waren voor het van 'kolen. Het aantal werklozen steeg hierdoor tot 3.740.425. Aan notaris J. Chr. Kram te Kapelle op zijn verzoek eervol ontslag ver- De Regering heeft een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de begroting Overzeese Gebiedsdelen over 1947, o.a. f 11.022 voor de dienstreis van dr Van Mook naar Nederland en Amerika en f 299.892 voor de Nederlandse delegatie ten behoeve van de onderhandelingen met de republiek. De helft dezer posten wordt door Nederland gedragen. WESTELIJKE BLOKKADE WORDT SCHERPER. De Brits-Amerikaanse autoriteiten heb ben de Duitse spoorwegen opdracht ge geven met Russische Marken betaalde reisbiljetten niet meer te erkennen, met het doel het aantal illegale grensover schrijdingen te beperken. Cesare Merzagora, de Italiaanse mi nister voor de handel met het buiten land, heeft om gezondheidsredenen ont slag gevraagd. Door de vondst van uranium op eigen gebied en in de overzeese gebieds delen, hoopt Frankrijk zichzelf en andere landen te kunnen voorzien van dit voor de atoomenergie zo belangrijke mineraal. Paul Vion, een Industrieel ln Meudon (Fr.), heeft een nieuw soort red dingsboei vervaardigd. Zy kunnen automatisch èn met de hand uitge worpen worden. Verschillende red- dingsringen zyn er aan bevestigd en de boei is op grote afstand te zien. Door een soepel bekleedsel is zy bestand tegen zout en zoet water Haar zoon tien jaar in kamer opgesloten Een bevreesde 14-jarige jongen. Gerald Siillivan, wist gisteren te Boston uit afgesloten kamer naar de buitenwereld te ontsnappen. Volgens de politie heeft zyn moeder hem gedurende tien jaar de kamer opgesloten gehouden. Zij deed dit. omdat het kind onwettig v wilde niet „dat het sahande zou brengen de anderen". De jongen zag ;n wild beest. Zijn haar hing verwarde massa op zijn sohouders - broodmagere benen waren krom, als ge volg van Engelse ziekte. Hij liep op blote voeten. Zelfs voor haar twee zoons jaar, die beiden bij de m; dienst doen. had de moeder Gerald borgen gehouden. Een van deze jongens verklaarde aan de politie: „Wij hebben altijd van de gesloten kamer geweten, nooit, wat zioh daarin bevond." Gerald wist niet, of hij een jongen of een meisje was. Hij kon de politie maar heel weinig vertellen, omdat hij zich slechts gebroken zinnen kon uiten. Hij was verbaasd over de 'buitenwereld. De politie toonde hem een appel en een sinaasappel hij verklaarde nog nooit iets derge lijks te hebben gezien. Hij keek vroeg, wat het was. Mrs Sullivan komt morgen voor, wegens kinderver waarlozing. Aantal werklozen met 40Ö0 gedaald In de bouwvakken nog altyd 11.000 man zonder werk Voor het eerst sedert October is het aantal werklozen weer gedaald. Eind Fe bruari was het aantal bij de arbeids- bureaux als werkloos geregistreerde gedaald van 80072 in Januari tot 77439, te weten 45508 geheel werk lozen (v.m. 49183), 30968 Duw-arbeiders (29775) en 963 wachtgelders (1134). Het ingeschreven handels- en kantoorperso neel liep terug van 5023 tot 4890. Deze daling vindt voor een deel zijn oorzaak het feit, dat ingeschrevenen met een gebrekkige administratieve kennis wer den overgeheveld naar andere beroepen. Het aantal werklozen in de bouwbe drijven daalde weliswaar van 12941 tot 11148, maar het zal voor velen toch een wonderlijke indruk maken, dat er in een tijd, waarin we om woningen zitten te springen, nog altijd ruim 11.000 arbeiders in deze branche geen werk kunnen krijgen. Het aantel aanvragen voor mannelijke werkkrachten steeg andermaal en wel tot 25719. Gemiddeld voor Nederland zijn er op 1000 mannelijke inwoners 16 werklozen. In Zuid-Holland (op een totaal aantal an 13394 werklozen) 12. Ook het aantal werkloze vrouwen nam f en wel van 4724 tot 4551. De vraag aar vrouwelijk personeel steeg van 18030 tot 18436. Dr Bunche waarschuwt nogmaals tegen bestandsschendingen GELADEN ATMOSFEER ROND AKABA De Joodse min. van Bultenl. Zaken, Mosje Sjaret, Is uit Tel Aviv naar de Ver. Staten vertrokken, waar hy besprekingen zal voeren met zyn Amerik. ambts genoot, Dean Acheson. Inmiddels heeft dr Bunche de Veiligheidsraad medege deeld, dat op 10 Maart een Israëlische strydkracht de stad Oem Rasj, aan de golf van Akaba op Palestyns grondgebied heeft bezet. pantserauto van de Arabieren buiten ge vecht gesteld. Dr Bunche verklaart in zijn rapport, dat hij aan beide partijen heeft verzekerd, dat militaire activiteit in stryd is met de „bestandsvoorwaan Dit is dan het eerste rapport vé wnd „bemiddelaar", na de Transjor- daanse beschuldiging van 10 Maart, dat de Joden posities van het Arabische le gioen in de Oostelijke Negeb aanvielen. Het enige „incident" zou hebben bestaan uit een wederzijds vuren tussen elemen ten van het Arabische legioen en v; raël in de buurt van Ghamar, ten N. van Akaba en tijdens dit vuren werd een Reeds 2 millioen bijeen voor de kanker bestrijding Koningin Wilhelmina-fonds gisteren gesticht Gisteren is in het Amsterdamse stad huis in tegenwoordigheid van het Natio nale Comité, voor notaris A. van Riel de stichtingsacte verleden van het Koningin Wilhelmina-fonds. Burgemeester d'Ailly droeg daarbij een bedrag van f2.081.127 over aan de stichting. Deze som ij eengebracht door het Nederlandse volk in het fonds ter bestrijding van kanker, dat Koningin Wilhelmina t.g.v. Haar vijftigjarig Regeringsjubileum werd geboden. Prinses Wilhelmina is Regentes van de Stichting of een door Haar aan te wijzen persoon. De Regentes wijst zelve Haar opvolger aan bij testament of notariële acte. Geschiedt dit niet, dan zal de' Ko ningtin) worden verzocht het regent schap te aanvaarden of een opvolger te wijzen. Het bestuur van de Stichting bestaat uit 7 leden, die geen inkomsten uit hun functie genieten. Daarnaast is er een commissie van advies bestaande uit 7-11 leden, die worden benoemd op voor dracht van de Gezondheidsraad. De Stichting mag zich niet met politiek bemoeien, doch kan samenwerking ken met soortgelijke organisaties in het buitenland. Tabak, auto's en schrijfmachines uit Italië Te Rome is een handelsaccoord gepara feerd. waarbij Italië en Nederland elkaar 1 April a.s. tot 31 Maart 1950 bedrag van 18 milliard lire zullen leveren. Nederland exporteert o.a. vee, boter, kaas, eieren, verse en gezouten vis, haver, gerst, suiker en electrisch mate riaal. De Italiaanse export omvat fruit, groenten, wyn, rijst, kaas, tabak, katoen, wol, auto's, schrijfmachines naaimachines. Waarom slagroom en geen vettere melk? Als het vrijgeven van koffie- en slag- 10m mogelijk is geworden door de gun stige melkpositie, dan vraagt het Tweede Kamerlid Borst (C.P.N.) minister Mans- holt of de tijd niet aangebroken is om het vetgehalte in de consumptiemerk te verhogen en deze melk voor een niet ver hoogde prijs, beschikbaar te stellen, zodat ook diegenen, die financieel niet in staat zijn zich room te verschaffen, mede pro fiteren van de gunstige melkpositie. Na de rijst krijgen we Surinaamse pinda's Met de „Cottica" van de K.N.S.M. zijn 400 balen ongepelde Surinaamse pinda' meegekomen, die eerstdaags te koop zul len zijn in Den Haag, Delft, Rotterdam Dordrecht. Meer zendingen worden verwacht en dan zullen een aantal andere plaatsen aan de beurt komen. Een ge deelte van de opbrengst komt, evenals van de onlangs gezonden rijst; ten goede het Wilhelminafonds voor de t.b. bestrijding in Suriname. DXT de dir. van de R'damse Stuwa door mij. en adj.- dir. van de Furness' Scheepvaart en Agentuur mij te R'dam, d. Woude, vandaag zijn zilveren jubileum bij laatstgenoemde N.V. viert. DAT de 56-j. veekoopman R. Willems te Nieuw Weerdinge, lid van het be ruchte landwachtersvijftal „Klaver Vijf", 13 j. (m.a.) kreeg van het Asser B.G.; eis as 16 jaar. DAT Ged. Staten van N.-Brabant de Waalwijkse kunstschilder T. v. Delft op dracht gaven een portret van de Konin gin die hiervoor niet zal poseren te maken voor de Statenzaal te Den Bosch. DAT voor de van 8 Oct.10 Nov. in Parijs te houden internationale penning tentoonstelling Ned. medailleurs tot 15 April foto's der stukken kunnen inzen den bij jhr ir A. ,C. von Weiier, p/a Kon. Begeer, Voorschoten. DAT op 59-j. leeftijd te Oosterbeek overleed A. L. A. baron van Pallandt, commandeur der Ridderlijke Orde Balye an Utrecht. DAT te IJmuiden de N.V, Verre Vis serij Mij is opgericht met een kapitaal an f 5 millioen. DAT te Bergen op Zoom twee knapen an amper tien jaar werden aangehou den, die in diverse kerken offerblokken lichtten om snoep te kunnen kopen en het gestolen geld in een holle boomstam verstopten. DAT 30 Amerikaanse landbouwersvrou- en, die een bezoek aan Europa brengen, vanavond in A'dam aankomen. DAT burgemeester d'Ailly gistermiddag A'dam {ie luchtbevrachtingsbeurs opende, waar bij het luchtvervoer geïn teresseerde partijen zaken kynnen doen. DAT morgen om 10 30 uur in Utrecht bij het depót Pioniers res.-officieren wor den beëedigd en des middags -een af- scheidsmars door de troepen van dit depót wordt gehouden i.v.m. het a.s. ver trek naar Indonesië. DAT te Vlagtwedde tien koffiesmok- kelaars zijn gearresteerd, o.w. twee schip pers, die onder een lading aardappelen 2000 kg koffie de Belgische grens over smokkelden, om in Duitsland te gaan verruilen. DAT de douane een nieuw stopsein invoerde, n.l. een vlag van 50 x 30 bewerkt met een reflecterende stof i kleuren van de Ned. vlag en zichtbaar op 1000 m. afstand. DAT in de Nieuwe Vaart te A'dam het stoffelijk overschot is opgehaald van de reeds vijf weken vermiste 56-j. Zweedse zeeman Arndt Erikson uit Nordmark. DAT de Groningse commissaris der Staatsrecherche G. J. H. Seelen per 1 Aug. 1944 is weggezuiverd met verval van alle rechten. DAT op verzoek aan jhr C. J. A. Rei gersman te Den Haag eervol ontslag is verleend als lid der int. comm. voor scheepvaartcongressen te Brussel en als zodanig zijn benoemd ir E. M. H. Schaank te Den Haag en ir P. Stelling te Groningen. DAT mr J. W. Holleman. Den Haag; mr Th. B. ten Kate, R'dam; H. W. J. H. de Bruin, Utrecht, en H. Posthuma, Leeu warden, zijn benoemd in de commissie voor het schadeverzekeringsbedrijf en mr R. Mees, R'dam en J. C. J. Knegt, Am sterdam, aftraden. DAT de Heemaf te Hengelo het divi dend 1948 vaststelde op 6.8 pet voor de preferente en op 6 pet voor de gewone aandelen. DAT het A'damse B.G. de zaak tegen J. Kloosterboer, die gegevens over uit onze havens vertrekkende schepen tussen 1939 en 1940 aan de Duitsers zou hebben verstrekt, weer aanhield tot 28 Maart. DAT de bekende A'damse zangpaeda- goog Eduard Lichtenstein op 1 April 60 jaar wordt en op 31 Maart nog eenmaal zelf optreedt in het Minervapavoljoen. DAT de Commissaris der Koningin, mr L. Kesper, gistermorgen de R'damse bloemententoonstelling bezocht. DAT, 70 j. oud, te A'dam overleed de directeur van Van Straten's Kinderkle dingindustrie te A'dam en Tilburg, M. van Straten Sr. DAT, 62 j. oud, te Bussum overleed de onderdirecteur van de Incasso Bank te A'dam, H. P. Thieme. DAT binnen zeer korte tijd een wets ontwerp tot verhoging van de bijzondere financiële steun aan voogdijverenigingen •ordt ingediend. DAT ook de Delvenaar J. Th. v. Reysen televisie-uitzendingen uit Eindhoven heeft opgevangen. DAT de Limburgse tentoonstelling „Vlaaien en natuurschoon" Zaterdag in A'dam wordt geopend en daarna resp. R'dam en Den Haag aan de beurt zijn. DAT de tabaksfabrikanten genoegen moeten nemen met de toegewezen kwa liteit tabak en hun noch de grossiers daarom verweten kan worden, dat de winkelier met grote voorraden onver koopbare tweede en derde soort shag zit ten. DAT de Utrechtse politie-inspecteur W. H. Fransen, die van het B.G. 7 j. R.W.I. had gekregen wegens dienstneming bij de S.S. en nat.-soc. handelingen, o.a. wnd. pol.-pres. te Den Haag, vooi R. v. C. 9 jaar R.W.I. (m.a.) tegen zich hoorde eisen DAT Etten-Leur een gloednieuw elec- triciteitsnet krijgt met 300 nieuwe straat lantaarns. DAT onder de vele gelukwensen, die de aotrice Marie van Eysden-Vink gis teren t.g.v. haar 85ste verjaardag ontving, ook die waren van min. Rutten. DAT de Ned. tenor Frans Vroons voor het lenteseizoen is geëngageerd door de New Yorkse Opera. DAT de Rijkspluimveeconsulent B. v. Asperen Vervenne te Den Haag, de dienst met pensioen heeft verlaten. De correspondent van de „Times" te Amman vestigt er de aandacht op. dat de vorming van een Israëlische strijd macht bij Akaba incidenten kan veroor zaken tussen de troepen van Engeland. Transjordanië en Israël, die langs een kustlijn van 16 km geconcentreerd zijn. Volgens nog onbevestigde berichten heb ben 20 motorboten en sloepen een Is raëlisch detachement te Engedi, in het midden van de westelijke oever der Dode Zee. aan wal gezet. Zij zijn van plan een havenplaats aan te leggen voor de uit voer van potas uit dit gebied. Enkele kilometers verder ligt de haven van Akaba. Volgens andere berichten zyn de Britse strijdkrachten te Akaba versterkt met een bataljon marine-commandotroe pen en een eskadron gevechtswagens. Engeland zou Israël de vorige week reeds een nota hebben gezonden, met de waar schuwing, dat Britse troepen het vuur zouden openen op alle grens-overschrij- ders. Geen blaam Een veertien dagen geleden hebben we de staf gebroken over die linkse weekbladen, die zich in bondgenoot schap met de communistische „Waarheid" beijverden, brieven van Nederlandse mi litairen te publiceren, welke het bewijs zouden bevatten van mishandelingen en vergrijpen jegens de Indonesische bevol king. Aangenomen voor een ogenblik, dat deze brieven feiten vermelden, die werkelijk zijn gebeurd, zo schreven we, dan wekt het toch een bittere wansmaak bij ons op,'dat juist uit deze hoek aan die gedragingen ruchtbaarheid wordt gegeven. Want in diezelfde hoek schuilt een groot deel van de schuld, dat onze jongens in de uitoefening van hun plicht zo ernstig zijn en worden belemmerd. Reeds is het voorlopig resultaat van het voorlopig onderzoek naar deze beweerde verkeerde gedragingen van onze soldaten gepubliceerd en die publicatie ontneemt aan alle beschuldigingen, over de hoof den der militairen uitgestort, iedere denkbare grond. Tegenover de verhalen van briefschrijvende fantasten, die dek king zochten in de anonimiteit, is het leger hierdoor van blaam gezuiverd. Het is duidelijk, dat de uitslag van dit onderzoek ons vreugde heeft gegeven. Nogmaals, ons leger vervult in Indonesië zijn plicht onder uiterst zware omstan digheden. en vergrijpen zouden daarbij niet ondenkbaar zijn geweest. We heb ben dit laatste nooit ontkend: We hebben alleen aangedrongen op billijke critiek. niet op critiek van mensen die eerst wel eens de hand in eigen boezem mochten steken. Hun critiek zegt onze jongen* weinig. Vragen we teveel, wanneer we de linkse weekbladen verzoeken, tegenover deze brieven in het vervolg zelf wat critischer te staan? jfÉ&i - f f x In Amsterdam ls gisteren de stichtingsakte ondertekend voor het „Koningin Wilhelminafonds ter bevordering van de Kankerbestrijding". V.l.n.r.: dr M. J. Prinsen, secr.-generaal van Binnen). Zaken; jhr mr F. Beelaerts van Blok land; mej. Schippers; mr d'Ailly mr Van Dal; mr H. P. Linthorst Homan en mr W. A. J. Visser, burgemeester van Den Haag. Aan het einde der bijeenkomst zal een gemeenschappelijk communiqué worden uitgegeven en tot zolang zal men zijn ge duld moeten betrachten betreffende „nieuws" over deze zeer belangrijke be sprekingen. Te Washington heeft de IJs landse minister van buit. zaken, Bene- diktsson, opnieuw langdurig geconfe reerd met Dean Acheson over de bepa lingen van het AU. Pact. Hij verklaarde de overtuiging te hebben, dat de mill- De besprekingen te Londen en Washington over het Pact Togliatti-betogers slaan er politieke munt uit Tenvyt te Washington nog steeds besprekingen plaats vinden over het Altantisch Pact, vergadert te Londen de consultatieve Raad der West-Europese Unie. Do agenda dezer buitengewone zitting omvat de onderwerpen: Atlantische Unie, de Europese Raad, een rapport van de West-Europese Unie over de sociale en culturele aspecten dezer Unie. taire bases op IJsland niet in vredestijd zouden worden gebruikt. Inmiddels heen de Deense minister v. Buit zaken, Gu- stav Rasmussen, een gedetailleerde lijst van militaire artikelen ingediend, welko Denemarken nodig heeft om een afdoen de rol te spelen in de voorgestelde N. Atlantische verdedigingsbond. In Italië duren de demonstraties tegen het Pact nog steeds voort Een menigte van naar schatting 20.000 personen betoogde te Tu rijn. Te Milaan stonden pantserwagens van de politie gereed, om elke poging tot terreurdaden direct de kop in te druk ken. Een aantal personen werd gearres teerd, na botsingen met de politie, omdat zij communistische affiches tegen de mu ren plakten. Volgens een later Reuter- bericht zouden 15 personen, onder wie 12 politie- agenten, bij een gevecht tus sen demonstranten en gewapende macht gewond zijn. Togliatti slaat politieke munt uit het Atlantisch Pact of probeert het althans! Saboteurs bezetten een dorp Volgens een telegram van A.FP. trok ken in de nacht van Zondag op Maan dag 7000, met gereedschappen gewapen de, landarbeiders naar San Felice bij Mo dena, waar zij, na de telefoondraden t« hebben doorgesneden, het dorp hebben bezet en de komen der omliggende bossen omhakten. Hieraan werd een einde ge maakt door de komst der politie in pant serauto's. De betogers gaven hiermede hun afkeuring voor Italië's toetreding tot het Past te kennen. Aan onze kivartaalabonnes Betaling per giro is gemakkelijker en goedkoper. Het bespaart U geloop aan de deur en incassokosten. Maar voor hen die een girorekening hebben is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot pe riodiek overschrijven der abonne mentsgelden. Wilt U daarvan gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij maken het voor U in orde. Wilt'U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres opgeven? Dat voorkomt vergissingen. By voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. Jonge krullebol schaakte 16-jarig meisje Ontvluchtte 12 maal uit RUksopvoedings- gesticht. Een 19-jarige krullebol met een geruit sje en een Schotse das stond gisteren et een half schuldbewust gezicht voor het A'damse Gerechtshof, omdat hij op 19 Aug. 1948 zoals de tenlastelegging het omschreef „een 16-j. meisje uit Nieuwer Amstel zonder de wil van haar voogden, doch met haar toesterrtming heeft weggevoerd met het oogmerk zich haar bezit in of buiten echt te zekeren." Iets populairder zei de presi dent: „Je hebt haar gewoon geschaakt en je bent nooit van plan geweest haar te trouwen. Je hebt het meisje dus gemeen bedrogen." De krullebol schudde heftig het hoofd: hij wilde het meisje oprecht trouwen. Wellicht daarom had hij haar verteld de zoon van een Amerik. indu strieel te zijn. In werkelijkheid was hij kort geleden uit een Rijksopvoedingsge sticht ontvlucht: iets wat hem al 12 maal gelukt was. Met het meisje was hij via België naar Frankrijk gereisd, waar de gendarmes de „huwelijksreis" verstoor den. Acht maanden gev. straf had de rechtbank hem opgelegd en bij hoger be roep vroeg de p.f. gisteren bevestiging van dit vonnis. „Het enige is hard te zijn tegen zo'n jongen." De 19-j. wil echter in een gezin worden opgenomen. „In een gezin met meisjes zeker", merkte de p.f. op. doch weer schudt de krullebol het hoofd. Hij wil zijn leven beteren en voelt wel wat voor het Tehuis voor werkende jongens in R'dam. Zijn verdediger wyst nog op zijn afkomst: vader op zee en moeder leidt een eigenaardig leven. De jongen moet tot 28 Maart wachen om de uitspraak te horen. Gesneuveld op Java Nabij Tjitjalengka (W.-Java) sneu velde. blijkens een familiebericht, de heer Ch. de Zwaan Jr.. res. majoor staf „7-Dec."-div. en firmant der A'damse firma De Zwaan. PASSAGIERSLIJST VAN DE „SLAMAT." De passagierslys van het mj, „Slamat", dat 12 dezer van Rotterdam naar Batavia vertrok, ligt op ons bureau ter inzage. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt; Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag: Toenemende bewolking met later voor namelijk in het Noorden van het land enige regen. Geleidelijk aanwakkerende ind uit richtingen tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Woensdag 16 Maan Zon op 658, onder 1645; maan op 21.20. onder 7 38. 21 Maart L-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1