fySlA^SAlATA. De ongekroonde wordt Maandag koning te Eindhoven 75 jaar Ciefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 11 MAART 1949 UIT HET LEVEN VAN Dr A. F. PHILIPS G. ïeeft Zijn personeel groeide tot 35.000 mensen in Nederland en nog 45.000 over de grenzen Of iemand als industriële leider slaagt, zal evenzeei paald worden door zyn sociale instelling en de w\jze, waarop hy zijn medewerkers tot „teamwork" weel te inspireren, als door technische en commerciële capacitei ten. Een sprekend voorbeeld hiervan is wel Nederlands grootste industrieel, dr Anton Frederik Philips, van wie wfl mpldden, dat hy Maandag a.s. zjjn 75ste verjaardag hoopt te vieren en die dan op een 54-jarige loopbaan ln deze reldbekende onderneming terugziet. Ook nu nog, als president-commissaris en gedelegeerd commissaris, verschijnt hy, wanneer hy in Elndhovei elke morgen op het kantoor, waar vele problemen nog steeds zyn onverminderde belangstelling hebben. Vanuit zjjn werkvertrek ziet hy het kleine, oorspronkelyke fabrieks gebouw liggen, dat het jaartal 1891 draagt als eervol onderscheidingsteken. Daar zyn de ramen van het kleine kantoortje, dat zyn broer Gerard, de stichter van het kleine bedryf, en hy van 1895 af deelden, ja zelfs de brievenbus, waardoor de or ders binnenliepen! radiotoestel af, acht jaar later de hon- derdmillioenste radiobuis. Als blijk van waardering voor Philips' verdiensten, verleende de -Rotterdamse hogeschool A F. Philips in 1928 het ere doctoraat in de handelswetenschappen. Dr Philips heeft de onderneming door tijden van bloei en van depressie heen geloodst en daarbij geleidelijk de ver antwoordelijkheid op jongere schouders gelegd, totdat hij in 1939 aftrad als In een mensenleven is A. F. of mijnheer Anton, zoals zijn medewerkers hem men, er getuige van geweest, hoe één zaadje duizendvoudige vrucht kan voort brengen. Van 400 kubieke meter groeiden de fabrieksgebouwen tot 400.000 kubieke meter, het personeel nam toe van 26 tot 23.000 man in Eindhoven, 12.000 elders ir Nederland en 45.000 in de talrijke Phi- lipsfabrieken, die over 25 landen zijn verspreid. Dr Philips zal de laatste zijn om aan te nemen, dat dit alles het werk van één man is, zelfs na 54 zware dienstjaren. Steeds weer wijst hij op de betekenis van zijn oudere broer voor het s onderneming en steeds weer draagt hij hem toegezwaaide hulde over aan zijn staf. Van 1895 tot 1922 heeft dr Philips als onvervaard en onvermoeid verkoper de wereldmarkt weten te verov de Philipslamp. In de eerste acht jaren groeide een bedrijf, dat 5 millioen lam pen per jaar produceerde en dat in 1903 reeds behoorde tot de vier grootste Euro pese fabrieken in het kooldraadlampen- syndicaat. Successievelijk, doordat nieu we machines, steeds in het eerste jaar werden afgeschreven, werd overgescha keld op gespoten metaaldraadlamp, trokken lamp en gasvullingslamp. Daarna legde Philips zich toe op lampen netspanning van 220 i.p.v. 210 V. Het jarenlange samenwerken broer Gerard had bij' A. F, Philips de waardering doen groeien voor het werk der technici. Met open oog voor de op wetenschappelijk onderzoek berustende j technische vooruitgang nam A. F. in 1922 de leidipg der onderneming over, toen zijn broer zich op 63-jarige leeftijd terugtrok Tot nu toe had men zich in hoofdzaak bepaald tot de gloeilamp, al waren er de Röntgenbuis en de radiobuis bijgekomen. In 1918 sloot een medewerker van A. F Philips in ons land een contract voor 180 radiobuizen per jaar! Een wel heel mietig begin van de geweldige ontwik keling van Philips als radio-industrie. In deze tweede periode, van 1922 tot 1939, Zien wij A. F. als industrieel van groot formaat, als de ondernemer, die zijn zorgvuldig uitgezochte medewerkers tot de hoogste prestaties weet te inspireren. Allereerst wijdt hij zich aan de consoli datie van de gloeilampenwereldmarkt, waar na de eerste wereldoorlog e dende concurrentie dreigde van slechte lampen, o.a. uit Japan. Intussen was Philips fabrikant ge worden van electrische artikelen, luid sprekers enz. In 1927 nam A. F. een beslissing, die voor de ontwikkeling der onderneming verstrekkende gevolgen zou hebben. Phi lips ging in dat gedenkwaardige radio- jaar. waarin de kortegolf-verbinding met Indië tot stand kwam, over tot het fa briceren van radiotoestellen. Het labo ratorium had er sterk op aangedrongen, omdat het eigen fabricage-ervaring on misbaar achtte als controle op het ont- .try- wikkelingswerk. De verkoopafdeling iver- vreesde de markt voor radiobui! ising iandere onderdelen te verliezen. Deze zorg Joh. bleek echter misplaatst, de verki nen- radiobuizen verminderde niet en vijf jaar A later leverde Philips al het millioenste president-directeur. Gedurende 45 jaar waren de zorgen van de onderneming zijn zorgen geweest, de successen successen, de tegenslagen de zijne. Hij hoopte veel te kunnen reizei meer tijd te krijgen voor dingen, die zijn bijzondere belangstelling hebben: ni( producten, de vakopleiding, kunst bosbouw De oorlog deed het anders verlopen. De verplaatsing van de zetel der vennootschap naar Curagao oprichten van nieuwe fabrieken in de Ver. Staten stelden hoge eisen aan A. F Philips en alle medewerkers, die zich in Mei 1940 met hem naar de overzijde van de Oceaan hadden begeven. Men kan zich voorsteilen, welke ge voelens A. F. hebben vervuld, toen hij am, dat de R.A.F- de fabrieken in Eindhoven bad gebombardeerd. Kort geleden nog heeft dr Philips in ?n experimentele televisie-uitzending verteld, hoe een recent bezoek Keulen en Aken hem pas ten volle deden beseffen, welk een prestatie het herstel geweest van de 100.000 kubieke meter fabrieksoppervlakte, die in Eindhoven verloren was gegaan Is het een wonder, dat de televisie thans de volle belangstelling heeft van de jubilaris? Evenals 25 jaar geleden, de eerste tijd van de radio-omroep, gaat het n, de onderdelen stuk voor stuk te ontwikkelen- Dr Philips heeft het laboratorium voor wetenschappelijk onderzoek eens dr weten-schappelijke reserve van hel Philips-concern genoemd. Moge hij be leven, dat deze reserve, vooral op televisiegebied, zal bijdragen tot de ont wikkeling van een nieuwe industrie in Nederland, die vele handen werk zal geven en tot nieuwe mogelijk heden van export zal leiden Nóg een opname van de Benelux-receptle in de Ridderzaal; v.l.iur.: De Bel gische ambassadeur, Graeffe, jhr Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State en minister Spaak. Koningin Juliana ontving Benelux-ministers Twee uren na Haar vacantiereis Nreeds in Den Haag. Om ongeveer half vier gistermiddag is Koningin Juliana met prinses Margriet Haar vacantieverblijf St- Anton in land teruggekeerd. Kapt. G. Sonder- bracht het vliegtuig, waarmede H.M. reisde, van Friedrichshafen naar Soesterberg. Prinses Wilhelmina verwel komde Haar dochter op het vliegveld. Vrij spoedig na Haar aankomst begaf Koningin Juliana zich naar Den Haag. Zij om half zes haast ongemerkt het Paleis aan het Lange Voorhout arriveerde- Hier ontving H.M. de in Den Haag toevende Belgische en Luxemburgse ministers, die deelnemen aan de Benelux- conferentie, alsmede de Belgische Luxemburgse gezant, resp de heren Graeffe en Collart- Enkele der ministers waren vergezeld- van hun echtgenote. De gasten werden door minister Stikker an de Vorstin voorgesteld. De audiëntie duurde ongeveer drie kwartier. Agent, die student doodschoot, krijgt 6 maanden hechtenis De Haagse Rechtbank heeft gisteren de politieagent G. de G„ die, tijdens arrestatie in de Floris Grijpstraat in Den Haag de Delftse student S. H. van V doodschoot, zes maanden hechtenis opge legd. De officier had 1% jaar gevangenis straf geëist. J. A. M„ die in het perceel Tienhovense- laan in Den Haag een stengun en hand granaten voorhanden had, zag zijn zaak terugverwijzen naar de Rechter Commis saris voor nader onderzoek. BESCHIKKINGEN IN DE STAATS COURANT. De St Crt. van gisteren bevat een prij- zenbeschikking gresbuizen en hulpstuk ken 1949, een beschikking tot intrekking van de prijzenbeschikking motorrijtuigen 1946, een beschikking tot intrekking van de beschikking prijzen groenten, fruit en vroege aardappelen, de prijzenbeschik king groenten en fruit 1945 en de prijzen beschikking groenten 1947, no. 5, alsmede een beschikking tot wijziging var subsidie voor aardappelstoommachii old# ^°rden kleine oorlogsgediu peerden afgescheept? Verschillende Eerste Kamerleden heb- ben blijkens het V.V. op de begroting van Wederopbouw met zorg vernomen, -v-p dat bij de afwikkeling van de z.g. kleine Schadegevallen (beneden ƒ3000) voor herstel van in de oorlog beschadigde Woningen, de gedupeerden in sommige gevallen met 50 pet. worden afgescheept. Aan belanghebbenden werd dan gesugge reerd, dat bij weigering de afwikkeling S® lot ernstige vertraging zou kunnen leiden, en dat er toch weinig kans op Ben hogere uitkering bestond- Zij, die op in- tam stuk stonden, hebben later een veel hogere bijdrage ontvangen. Het kwam ®eze loden voof, dat deze methode van de [fwikkeling volkomen onjuist moet In bewogen zitting tegen groot-industrieel Menten drie jaar geëist Felle debatten tussen inr Kortenhorst en de advocaat-fiscaal Tegen de 50-jarige grootindustrieel Menten uit Aerdenhout, die er o.a. van wordt beschuldigd, dat hü in Polen dienst heeft genomen by de Einsatzgruppe va inmiddels opgehangen Duitse Sipo-generaal Schöngardt, is gisteren voor het B.G. te Amsterdam wederom drie jaar gevangenisstraf (m.a.) geëist, een zelfde straf ais hem ook by verstek was opgelegd. aarom zoveel lioger personeel mil- i bij Wederopbouw? igun- In het V.V. der Eerste Kamer op de Aug. Begroting van Wederopbouw spreken ommige leden hun bevreemding uit, dat de p de begroting zo weinig is te merken r3" de tot 30 Nov. 1948 afgevloeide 1421 een pederopbouw-am-btenaren en van hel in de 'oorgenomen ontslag van ca. 1000 amb- leuren. Volgens deze leden is het aantal (j (m-btenaren sinds 1948 gedaald van 6305 met p 6103, een vermindering dus slechts k ne* 202. Het middelbaar personeel liep erug van 1604 tot 1195, dus met 409 let hogere personeel nam toe var bt 323, dus met 55 en het lager perso- __gil jeel steeg van 4433 tot 4585. Gevraagd 'ordt, waarom deze vrij grote toeneming jan het hogere personeel nodig is bij 1 ^an p scherpe daling van het middelbaar arden (ersoneeL Han- BREEKT MET HET WERELD- ?er VAKVERBOND! Ned. De vakverenigingesleiders van Europa r r a de Ver. Staten, die te Bournemouth in hgeland bijeen zijn als vertegenwoordi- oege- trs van de internationale organisatie van bkverenigingen I.T.S., hebben besloten in d® aangesloten verenigingen te adviseren .tuks- breken met de Wereldbond van Vak- -nten- taenigingen WFTU, die thans onder ïunistische leiding staat eelda liveau ïtiev® e be- Generaal Henri Giraud, tijdens de jrlog opperbevelhebber der vrije Fran- I strijdkrachten, ontving de hoogste ranse militaire onderscheiding le mé- lille militaire". Een verzoek vap een der verdedigers, de Tweede Kamer-voorzitter r Kortenhorst, om verdachte in vrijheid te stellen, werd afgewezen. Het kwam bij de behandeling van deze zaak wederom tot felle debatten tussen de verdedigers en de advocaat-fiscaal De 46-jarige antiquair Joseph Stiglitz, die thans in Tel Aviv woont, vroeger Krakau, vertelde als getuige, dat weliswaar verdachte in uniform had ge- ar dat Menten dit slechts de schijn deed. Hij hielp Stiglitz ont vluchten en beheerde diens zaak correcte wyze- Een wonder, dat U nog levend Polen is gekomen, zei de president. wonderen bestaan, dan is Men- ■an de werktuigen van 2 der, want alleen door hem leef ik! riep get. hartstochtelijk uit. Publieke tribune ontruimd Gevraagd waar de kostbaarheden zijn, die Menten nog aan Stiglitz schuldig is, antwoordde Menton, dat een gedeelte is gestolen en een ander deel in Frankrijk is. Daar zijn ze voor Stiglitz beter be waard dan hiér, want hier waren zt zeker verdwenen, net als de rest. Na deze woorden klaterde applaus op uit de publieke tribune, die daarop middellijk werd ontruimd. Inmiddels ging Menten verder: Ik weet waar de gestolen goederen zijn, doch zal het hi<y niet zeggen, want dat president ndet aangenaam zijn.- In zijn requisitoir merkte mr Besier op, dat Menten beweerd, dat de B.S. de politie hem voor 3% millioen gulden hebben bestolen. Dat verd. eerst met twee advocaten, later met vier advoca ten komt, o.w. de Tweede Kamervoor zitter, mr Kortenhorst, schrijf ik, aldus mr Besier, toe aan zijn nog steeds grote vermogen en zijn idee om met geld alles te kunnen bereiken, maar Goddank het recht nog niet te koop. De onbekende dame Een dame, die onbekend wenste te blij ven, heeft spr- in Dec. j.l. verklaard, dat Menten allerlei lieden er van verdenkt, dat zij de bij hem gestolen 3Vz millioen hebben gedeeld. Om U een paar namen te noemen, aldus ging mr Besier voort: de p.-f. mr Sikkel, U mijnheer de president (mr Ruys), de raadsheer mr Vliegen, de raadsheer commissaris mr Rohling, de Bloemendaalse insp. v. pol. Van Sons- beek, het vroegere hoofd van de P.R.A. te Velsen, mr Engels, het honorarium af te staan v goed doel. Aan de uitlating, dat het recht niet te koop is. wilde mr Kortenhorst toevoegen, dat ook de advocaten gelukkig "hiet te koop zijn. PI. vond het ook nodig, dat zijn functie van Tweede Ka mervoorzitter in het geding was gebracht. Hij was reeds raadsman van Menten, vóór hij het voorzitterschap van de Tweede Kamer had aanvaard. Voortaan weigeren in dergelijke geruchtmakende zaken op te treden Sensationeel aanbod Na er op gewezen te hebben dat Menten's bezittingen voor millioenen is gestolen (onder het oog van de Bloemen daalse politie), deed de raadsman mede deling van een sensationeel aanbod. Iemand had de verdediging voor de som f30.000 een dossier aangeboden, waaruit zou komen vast te staan, dat Menten volkomen vryuit gaat en de honorair consul De Bruin volledig ont maskerd wordt. De verdediging is hierop echter niet ingegaan. Toen Menten uit de Ursula-kliniek was ontvlucht, had pl. de verdediging willen neerleggen, maar de psychische toestand verd. had hem van dit voornemen afgehouden. Qp 31 Maart zullen de andere verdedi gers aan het woord komen. Politieke delinquenten en dienstplicht Politieke delinquenten, die onder de wapenen verblijven en van wie bekend wordt, dat zy zijn ontzet uit het recht bij de gewapende macht te dienen, worden zo spoedig mogelijk uit de dienst verwijderd. Aldus deelde minister Schokking mede op desbetreffend^ vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis (C.P.N.) Ongeveer tien keer is in zo'n geval alsnog aan de betrokkene herstel het recht om bij de gewapende macht te dienen, verleend. Dit betreft echter uit sluitend lichte gevallen, die al een paar jaar in Indonesië dienden en uitstekend hun taak verrichten. VERKEERSEXAMEN VOOR 50.000 SCHOOLKINDEREN. Ruim 50.000 schoolkinderen uit hoogste klassen der lagere scholen zullen dit jaar deelnemen aan het z.g. school- verkeersexamen, ingesteld door het Ver bond van Veilig Verkeer. Het theoretisch gedeelte zal op Dins dag 3 Mei worden gehouden. Het vorig jaar kon aan 25.000' van de 30.000 candi- daten het diploma worden uitgereikt. Zware eisen voor Leidse inbrekers De procureur-generaal bij het Hof te Leeuwarden eiste gisteren bevestiging van het vonnis van de Leeuwarder recht bank, waarbij de 24-j. Leendert V., ban ketbakker, tot 6% jaar, diens 26-j. broer Willem Kok, beiden uit Leiden, tot 8 jaar en de 23-j. landarbeider Dirk Kimswerd, tot 3 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Het betreft hier de inbraak in de Coöp. Zuivelfabriek 1 Giekerk (Fr.) PRIJZEN VAN IMPORT-AUTO'S EN EN BIER VRIJ. De St. Crt. van gisteren bevat ee beschikking tot vrijlating van de prijzen uwe ingevoerde personenauto's, alsmede de beschikkingen tot vrijlating an gort en van Nederlands bier. RAPPORT OVER BEZOLDIGING GEM. ONTVANGERS AANVAARD. Het rapport, uitgebracht door de Adviescommissie inzake de bezoldiging het gemeentepersoneel betreffende vaststelling der ontvangerswedden per 1 Jan. '48. is door de Regering aan vaard en de inhoud hiervan zal binnen enkele dagen worden gepubliceerd. De Britse Labonrparty behield haar zetel bij tussentijdse verkiezingen in North-St. Pancras (Londen), met 16.185 stemmen, tegen 11.118 voor tieven en 854 voor de communisten. Lange gladde rokken of overdadige waaierplooien BEHEERSEN DE KOMENDE MODE (Van onze, verslaggeefster) Slanke figuurtjes in elegante mantel pakjes, onberispelyke trois-pièces of ty pisch sobere japonnetjes schreden met lichte passen langs de menigte etende bewonderende, keurende en op den duur vermoeide vrouwen, die in Gerzon te Den Haag waren gekomen om er de En gelse mode te zien. Een mode, die de Hollandse vrouw volkomen past van het slechts toegejuicht zou kunnen worden als deze wat meer ingang zou vinden. Zelfbeheersing in lijn en kleur, in de toepassing van de garnering en de accentuering van een detail, is iets wat onze vrouwen nog te dikwijls missen Steeds weer keerde op de show terug het hoofdbestanddeel van de garderobe de Engelse vrouw, het mantelpak. Soms als eenvoudig tailleur, dikwijls in combi natie met de wijdvallende mantel, me nigmaal ook als japon met kort jasje. Opvallend waren de kokernauwe rok ken, dikwijls met een knoopsluiting van achteren of een split tot kniehoogte Voor ons, fietsenden, ten enen male een onmogelijke dracht. Mooier vonden we de rokken met een gladde voorbaan en diepe plooi, die ongeveer 20 cm on der de taille reeds uitspringt. En als we dan reeds denken nu de nieuwe mode te kennen: lang, nauw, sluik ed glad; dan komt er een serie pakjes met royale plooirokken, óf geheel rondom óf in groe pen, waardoor het midden achterstuk glad blijft. De mantels zijn veelal wijd, de ruimte begint dan onmiddellijk bij de schou ders. Een heerlijk bezit zo'n prachtige ruit of diagonaal! Soms ook zijn de jas sen getailleerd met een bewijsje van eer schootje of streng gehouden en afge- sober, dat deze bijna onmerk bare garnering volkomen een vanzelf sprekend deel van de creatie vormt Een practisch idee was de ceintuur et het puntvormige zeer brede stuk, waardoor een „new lookje", i al weer hopeloos ouderwets is. wat lijn gegeven kan worden. Grappig was de shawl van de zelfde stof als de rok, die aan een uiteinde een genoeglijke diepe steekzak had. Dit zijn kleinigheden, die iedere vrouw eens toe kan passen bij haar garderobe. De modellen waren alle van die prach tige Engelse stoffen, welke zulk grijs-beige. Alle mantels, japonnen pakjes hadden grote, tamelijk naar voren opgezette, zakken, die dikwijls zelfs iets uitstaan. De vrouw van de Engelse ambassadeur Lady Nichols, de Mexicaanse gezant en zijn echtgenote, generaal Melgar, en vele leden van verschillende legaties woonden de show bij. De „London model House Grc hield gisteren bij „Gerzon" in Haag een modeshow. Een beige c plet met cape wordt bewonderd o.a. door (rechts) de gezant van Mes Zijne Exc. Raphael El Melgar rijn echtgenote. Ook lady Nichols, de vrouw van de Engelse amba deur, kijkt belangstellend toe Leidse studentenroeiclub viert 75-jarig bestaan Landelyke wedstryden in Juni. De Leidse Studentenroeivereniging Njord, de oudste roeivereniging in den lande, zal in de loop van de zomer haar 75-jarig bestaan vieren. Op Zaterdag 11 dis-Juni worden invitatiewedstrijden gehou den op het Galgewater te Leiden, waar aan alle Ned. Studentenroeiverenigingen zullen deelnemen. Verder staat er een wedstrijd op het programma voor oude achten van Katwijk naar Leiden op tijd. De tram- en spoorwegmannen zullen wed strijden houden in de platboomde vaar tuigen, waarin de groenen plegen te opereren. In de avonduren recipieert het bestuur. R'DAM KRIJGT EEN GROOT GEMEENTE-ZIEKENHUIS. Nu de medewerking van de Regering verkregen, nemen de plannen tot bouw van een nieuw gemeente-zieken huis langs de Tunnel traverse op de rechter Maasoever te R'dam vaste an. Men rekent op een bouwtijd jaren en op een bouwsom van 20 millioen gulden. Het zal 800 bed den bevatten en wordt 13 verdiepingen- hoog, waarvan 3 ondergrondse. Ook worden er van Prot-Chr. en van R-K- zijde besprekingen gevoerd om in R'dam-Zuid nieuwe ziekenhuisruimte te DIEFSTAL VAN 180 000 TEXTIEL PUNTEN. Te Tilburg is de 25-j. meubelmaker Johannes de R. gearresteerd, die bij een inbraak bij de textielfirma Mol te Bladel 180.000 textielpunten heeft gestolen. Voorts werden te Amsterdam een zekere en zekere v. d. W. gearresteerd, deel der punten hadden gekocht. Muzikale ommegangen Dreigt er een dirigenten-crisis in Nederland? "Problemen bij het heengaan van Frits Schuurman (Van een onzer verslaggevers) De beslissing is dan elndeiyk gevallen: Frits Schuurman gaat heen als dirigent in het Residentie-Orkest en zal binnenkort zyn nieuwe functie aanvaarden by het Sted. Orkest te Johannesburg. Het Is een beslissing, die we hebben te respec* teren en te aanvaarden. Frits Schuurman zal voor zyn heengaan zeker gegronde redenen hebben en het ligt niet op onze weg hiernaar in het openbaar te raden. Het Res.-Orkest en het concertbezoekend publiek zullen een bekende figuur uit het Ned. muziekleven missen. Met deze beslissing staan we dus het feit, dat het Res.-Orkest zonder le- dirigent zit. Dit geval staat niet alleen Arnhem gaat Jaap Spaanderman weg, A'dam heeft het Concertgebouw-Orkest eigenlijk maar een halve le-dirigent Eduard van Beinum is ieder jaar 6 maandesn in Engeland het steeds groter wordend Brabants Orkest werkt nog zonder vaste dirigent en in Haarlem dreigt er naar we vernemen ook leidingloos orkest te komen. In Utrecht zwaait Willem van Otterloo nog dirigeerstok, doch allerlei boze ge ruchten doen de ronde, dat Van Otterloo aan de radio, èf aan het Concertge bouworkest zal worden verbonden. Van grote orkesten heeft dus eigenlijk alleen het Rott. Philh. Orkest enige zekerheid !n de leiding. Hier is r steeds Eduard Flipse de trouwe en 1 kwame conductor. We kunnen dus eigenlijk spreken ïn dirigentencrisis in Nederland: isis, die juist daarom zo ernstig omdat ons kleine land vanzelfsprekend geen surplus aan grote orkestddrigenten heeft. Of misschien is het beter om de woorden „surplus aan" weg te laten. Want zo staan de zaken toch eigenlijk Vo«| HOUDT STAND Doer H. Hollander de pres. mr Van Schaek Mathon en on dergetekende. Hiervoor is maar een ap preciatie mogelijk: Het kan niet zotter. Tenslotte concludeerde spr., dat Mentens dienst bij generaal Schöngardt als krijgs dienst moet worden gekwalificeerd. In zijn pleidooi protesteerde mr Kor tenhorst met grote kracht tegen de be- •ering van de a-f., -dat „Menten zich ier advocaten heeft gekocht". De ver dediger verklaarde zich zelfs bereid de zaak alsnog pro deo te behandelen en Moeder Dirkje is met het huwelijk niet ingenomen. Klaas en Sjaan ook niet. Ze kennen de Verschurens. Het zijn absoluut mensen, die gespeend zijn van alle gods dienst. Hebben ze wel ooit een kerk binnen gezien? En dan een huwelijk, dat -gesloten wordt tegen de bruidegom! Wat moet daar nu voor goeds van terecht komen? Sjaan heeft nog ge tracht, vader van mening te doen deren. Maar het is geklop aan dovemans- ambtgenoot.oor. „Gegn sprake van. Gerard zal die Die zal hem wel afleren, zijn tier in de stad te zoeken." Klaas en Sjaan zijn namelijk op de hooogte. Ze wonen de huwelijksplechtigheid by, maar zyn hoogst bly, als ze „Olmhoeve" kunnen verlaten, waar het rumoerig toe gaat. Het is een geweldige bruiloft met een paar honderd gasten. Verschuren zet de bloemetjes buiten, nu hy zyn dochter kwyt raakt. Er is uitgelaten vrolijkheid, die ook veroorzaakt wordt door alcohol. „Ik ben bly, dat wy niet zó getrouwd zyn", zegt Sjaan, als ze met Klaas huis terugkeert. Het is dan al flink nacht. Het eind van de bruiloft willen zy wel niet afwachten. Sjaan heeft eei de verontschuldiging, die geaccepteerd wordt. In haar toestand is het beter, tydi-g naar huis te gaan. Ze leunt tegen Klaas aan als de auto over de weg snort. En hij slaat de om zijn vrouw heen, dankbaar en hoogst gelukkig met zijn bezit. „Je hebt gely'k, Sjaan. Zó was ik ook niet gaarne getrouwd. Dat wordt diep ongelukkig huwelijk, wat ik je tel." „Vader denkt, dat hy het er goed mee maakt, maar het wordt er minder Gerard is niet de man, die onder de plak van Clasien zitten wil. We kunnen ellende mee beleven. Hy is toch mijn broer, al moet hy van ons niet veel „Gerard was vandaag de onverschillig heid zelf. Zou Clasien dat nu niet zien? Dan moet je toch wel ziende blind „Of ze denkt: ik kryg hem wel klein. e is niet voor de poes, dat weet je." „Alle vrouwen zyn tirannen", lacht Klaas, „maar zo een, dank je wel." „Zo, ventje, ben ik ook een tiran?' „Je hebt ze in graden en soorten", zegt Klaas. „Jy bent niet een van de ergsten" „Er komt straks een heel ander tiran netje", merkt Sjaan op. En dan zwijgen ze, tegen elkaar ge leund. t is zo groot en zo wonderlijk, dat met over spreken kunt VHI. Groeiend Westvoort. „We moeten toch eens even rekenen, Sjaan. Zó gaat het niet langer." By gemeentelyke verordening moet acht uur de winkel gesloten worden, Iets, dat Gertjan maar zó zó vindt. Vroeger had je zoiets niet. Maar ja, dat is net wat voor de stad! Klaas en Sjaan vinden het uitstekend. Niemand heeft last van. De klanten houden er rekening mee. En je hebt tenminste avonden, dat, je rustig bij elkaar zitten kunt. Die an derhalve klant, die na negen uur kwam, vroeger, vader moet toch zeggen, dat daarvoor niet zoveel licht behoeft te branden. „Je verbrandt me anders licht genoeg' moppert Gertjan, die, al heeft hy niets met de zaak te maken, toch nog graag aanmerkingen maakt. Hy vindt het geld wegsmijten, om na winkelslui ting. het licht in de etalage folio te branden. Al doen andere winkels dat, daarom hoeft Klaas het toch niet te doen? En dan mag Klaas al zeggen, dat het eis van de tyd is en dat het licht avonds zeer goedkoop is, Gertjan vindt het geld verknoeien. Enfin, Klaas 1 Sjaan moeten het weten. Intussen Gertjan moet erkennen, dat de zaak goed gaat. Als hy de cyfers verneemt over de omzet, dan moet hij eggen, dat zyn vrees niet bewaarheid Wanneer het zó blyft gaan, dan is de verbouwing verantwoord, eerlyk is eer- lyk. echter niet, nóg niet, dat Klaas de laatste tyd ietwat bezorgd is: het gaat niet goed met de verkoop by de boeren. Die vermindert. En die wil hy niet missen, die kan hij ook niet missen. Er moet iets op gevonden worden, om daarin verbetering te brengen. De vraag is alleen, hoe. En wat is de oorzaak? Hij kan er nog niet achter komen. Maar feit is, dat de omzet by de buitenklataten verminderd is, sinds hy zelf niet meer de boer op gaat, maar de bediende. Kan daarin misschien de oorzaak schuilen? Hy denkt het wel eens. Hy wil nu toch eens precies weten, hoe het er mee staat. De achteruitgang is nog niet in cijfers gedemonstreerd. Even acht uur, toen de laatste klant vertrok, de winkel gesloten en nu komt Klaas ?t de bescheiden naar binnen, zeggend: 'e moeten toch eens even rekenefti, Sjaan. Zó gaat het niet langer." Nadere verklaring is niet nodig. Sjaan heeft tegen de avond vernomen, dat Klaas de bediende vroeg, hoe het toch kwam, dat het die dag zo slecht was ge gaan. Hy verkocht veel münder dan vroe ger. De bediende weet het niet; hy haalt de schouders op. Ze koken niet meer, afgelopen. Klaas en Sjaan openen de boeken, gaan rekenen, vergelyken, met vroeger. Ze hebben een boekhouding van het dorp an de buitenklanten. Het verschil is duidelyk genoeg te zien. Dat er over het geheel weinig of geen verschil is. zegt liets. Want in het steeds groeiend West- oort komen nieuwe klanten. Dus moet de ontvangst groter zyn. Ze is gelijk gebleven. Ergo is de buitenzaak gezakt. De boeken wijzen het uit Sterker nog dan Klaas gedacht heeft. (Wordt vervolgd.) Verschillende buitenlandse gastdirigenten moeten ons steeds weer komen over tuigen van de kwaliteiten onzer orkesten en moeten ons helaas ook heel vaak leren» hoe er muziek gemaakt moet wor den. En het is wel tragisch te moeten constateren, dat de concerten onder hen veel beter bezocht worden dan onder de eigen dirigenten. Dit op het te weinige chauvinisme van de Nederlanders te schuiven lykt ons maar voor een deel juist. De oorzaak ligt veeleer by de diri genten zelf, die te weinig persoonlijk heid, of te weinig overwicht, of een te eenzydig gerichte muzikaliteit bezitten, van de technische kwaliteiten nog te zwygen En het publiek voelt deze din gen heel subtiel aan en het beseft, dat figuren als Paul van Kempen, Pedro de Freitas Branco of Henri Tomasi om 3 te noemen meer brengen dan de vaste dirigenten. Een ieder, die geen rancunes of concurrentienijd kent, zal dit moeten toegeven. Doch het meest tragische van dit alles is en zijn de ia de Haagse gemeenteraad genoemde lage cijfers van het concertbezoek geen spre kende bewijzen? dat ons muziekleven bedreigd wordt. Zo spraken we b.v. ver scheidene abonné's op de volksconcerten,, die enkele dezer concerten, waarvoor ze betaalden, lieten voorbijgaan omdat hel niet meer interesseert. Met dit voor ogen staat het Res. Or kest en misschien straks nog meer or kesten voor het probleem van een be noeming. Een probleem, inderdaad, want i die paar overgebleven dirigenten het tweede orkest in Nederland leiden? En al heeft de minister van O., W. dan dr C. L. Walther Boer als zyn vertegenwoordiger in het bestuur van het Res. Orkest laten opnemen een benoeming, die ons volkomen overbodig lykt het probleem zal blijven bestaan ook niet door een Regeringsverte genwoordiger op te lossen. In deze voor het muziekleven zo be- langryke aangelegenheid willen en kun- niet adviseren. We zouden dan trouwens zelf de gewraakte fout der Re gering maken om juist op dit moment vertegenwoordiger in het orkestbe- stuur te zetten. We willen slechts de aandacht van het orkestbestuur vestigen op zijn verantwoordelijkheid. Een oud gezegde: „Er bestaan geen slechte orkes- r wel slechte dirigenten", mag misschien "n relatieve waarde hebben er ligt toch een grote dosis waarheid in. Met de dirigent valt of%taat een orkest En orkest is een van de belangrijkste middelen in de culturele verheffing van ons volk. Een groot en in elk opzicht bekwaam dirigent voor het Residentie Orkest zal dit ensemble weer in het middelpunt van de publieke belangstelling zetten. En dan zullen loterytjes en kruiswoordpuzzlei overbodig zyn om de financiën van het orkest te versterken. De enige reclame voor het orkest is goed en bezield mu siceren, zoals het Res. Orkest b.v. vorig® week deed onder Willem van Otterloo. Muziek-politiek en belangenkwesties moeten dhn opzy worden gezet, omdat er een nationale zaak in het geding is. Voor zichtigheid, waakzaamheid en objecti viteit zijn geboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4