Jlicttwe £eiftsr()e (L'ouiunl Onbegrijpelijke verklaring van dr Van Roijen in de Veiligheidsraad Stalin trekt 13 milliard meer uit voor defensie Wist U VRIJDAG 11 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal: 1 35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7761 HOOFDREDACTEUR: Dr. E- DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-/V A TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantuasUcl) Is gljcblcoen tnyn bert la teybenspoeT Een ongekroonde koning 75 jaar Zie pagina 3 Na de souvereiniteitsoverdracht mogen de Indonesiërs de republiek herstellen In de Veiligheidsraad welke gisteren te Lake Success nog niet tot een beslis sing kwam heeft dr Van Rojjen een uiteenzetting gegeven van de Neder landse bezwaren tegen het herstel der republiek te Djokja. Voorts zeide hjj, dat na de souvereiniteitsoverdracht de Indonesiërs zelf moeten uitmaken of zjj de republiek herstellen willen. Austin (Amerika) merkte op, dat hjj van onze houding niets begreep. Waarom menen de Nederlanders, dat herstel van de republiek op beperkt terrein thans een chaos zou veroorzaken en later niet? Amerika zou bezwaar maken tegen de Ronde Tafel-conferentie, indien beide partijen tot i eenstemming zouden komen, aldus spr. Dr Van Roijens rede Dr van Roijen wees er in zijn rede op, dat Nederland en de Raad hetzelfde doel willen bereiken, namelijk de overdracht der souvereiniteit en dat Nederland die overdracht een jaar eerder wil doen ge schieden dan de Raad nodig vindt. Al leen in de methode is er verschil tussen Nederland en de Raad. Desniettemin is Nederland op drie punten tegemoet ge komen aan de resolutie van 28 Januari j.l.: n.l. 1. wat betreft het herstel van de volledige bewegingsvrijheid van de re publikeinse leiders; 2. het geven van ge legenheid aan deze personen om met iedereen in Indonesië besprekingen te voeren; 3. opening van onderhandelingen door de Nederlandse Regering met de re publikeinse leiders. Het voornaamste geschilpunt bleef de Wens van de Raad, dat de republiek in Djokja zou worden hersteld. Een derge lijk herstel echter zal worden beschouwd als een zichtbaar symbool van een zeer groot succes der republiek. De gevolgen zouden een ramp zijn. De Federalisten zouden het als een ver raad van de zijde van Nederland be schouwen en het zou de ondergang be tekenen voor allen, die aan de zyde van Nederland hebben gestaan, want er zou zonder twijfel een verschrikkelijke weer wraak volgen. Het zou een waandenk beeld, zijn, dat in het uitgestrekte Indo nesië de V.N.-commissie er voor zou kunnen waken, dat er 's nachts niemand meer wordt ontvoerd, dat niemand meer de keel wordt afgesneden, dat nooit iemand meer in de rug gestoken of op eenzame wegen aangevallen wordt, dat geen verminkte lijken meer in de rivier beddingen gevonden zullen worden, etc. etc. Dit alles is, naar we maar al te goed weten, het werk van zekere gewapende republikeinse benden en dit is het ge weest, dat ons dwong, tot militair optre den over te gaan, aldus spr. Nederland heeft zijn voornemen om de conferentie te 's-Gravenhage te houden, niet opgegeven, zo vervolgde dr v. Roijen, die de duur dezer conferentie stelde op zes weken, waarna ër nog zes weken nodig zouden zijn voor de ratificatie der volledige overdracht van de souvereini teit. Daarna zou het aan de Indonesiërs zelf Ztaan om de inwendige bouw van hun nieuwe staat te regelen, zodat zij zelfs in staat zouden zijn, indien zij dit mochten wensen, de republiek in haar oorspron kelijke of in een andere vorm te herstel len. Wat kan de Raad voor een betere I garantie wensen dan dat de republiek indien dit werkelijk verlangd wordt I tenslotte hersteld wordt?" vroeg dr Van Romulo en Palar Na dr Van Roijen kwam Romulo (Phi- lippijnen) aan het woord, die beweerde, dat Nederland tijd wilde winnen voor de opbouw van een marionettenstaat in Midden-Java. Palar (republiek) betoogde, dat de Nederlandse soldaten op Java I Nazi-methoden gebruiken en dat hij daarom vol vrees was voor het lot van izijn volk. Hij grondde dit op „getuigenis- Isen van Nederlandse soldaten "zelf" J (Palar bedoelt hier de publicaties in „De Groene") en op de gebeurtenissen in' Z.- Celebes. waar 40.000 mensen gedood zou- jden zijn en „waar volgens de Nederlan- ders slechts 5000 mensen vermoord ^Waren. Hij maakte voorts bezwaar tegen het koppelen van de souvereiniteitsover dracht aan de oprichting der Unie en be toogde, dat Nederland toch het heft in handen wil blijven houden. Gaarne zou hij de uitnodiging naar de Ronde Tafel conferentie hebben aanvaard, doch vroe gere ervaringen met de Nederlanders had den hem wantrouwend gemaakt.) Austin snapt er niets meer van Warren Austin (Amerika) zeide, dat de y.S. Nederlands houding niet kunnen be grijpen, wat het herstel der republiek be eft. Indien Nederl. Indonesië spoedig ^orrink mag binnen enkele dagen 4 bed verlaten Artsen zeer tevreden over zjjn hersteL Naar het „Haagsoh Dagblad" meldt, is [e toestand van Koos Vorrink thans verbeterd, dat hij waarschijnlijk enkele dagen het bed mag ver- gvjZ aten. De gewichten, die tot einde vorige -Veek aan het gebroken been waren be vestigd, zijn thans verwijderd en de rtsen zijn zeer te spreken over de gang zaken. De arm is vrijwel geheel ge- zen en ook de wonden in de rug baren een zorg meer. Het spreekt echter vanzelf, dat Vorrink _^oorlopig zijn arbeid nog niet zal mogen ervatten, alhoewel hij zelf gezegd heeft ff huis te verlangen en derhalve "its Diepen heeft te kennen gegeven arne weer met een zijner luchttaxi's ar Holland terug te vliegen. y/yvp Hagen over beurs-studenten. iHet Tweede Kamerlid Peters (K.V.P.) er- jccft minister Rutten om maatregelen l^ocbt om te voorkomen, dat studen- fn' d'ie een studiebeurs of een renteloos ïen |°°i"sohot hebben aangevraagd, pas na de Pivang van het studiejaar met de be id- Basing in kennis worden gesteld, terwijl KJ tevens aandrong op tijdige verstrek- jitig van de toegekende voorschotten. publiek, merkte hij op. Hij zag eei genstrijdigheid tussen het voorstel binnen drie of vier maanden de so reiniteit over te dragen aan een Indone sische regering waarvan de republiek zal deel uitmaken en de bewering, dat onmiddellijk herstel der republiek bin nen een beperkt gebied van Djokja een chaos zou veroorzaken. Indien beide par tijen het eens zouden kunnen worden over de voorwaarden voor de Ronde Ta fel-conferentie. zou deze verenigbaar zijn. met de resolutie van 28 Januari. Na de zitting verklaarde dr Van Roijen in de1 pers, dat Austin de deur heeft opengelaten voor een accoord tussen béide partijen. Zowel Austin als Palar schenen een Ronde Tafel-Conferentie nut tig te achten mits aan één voorwaarde is voldaan, n.l. het herstel der republiek te Djokja. De zitting werd verdaagd tot hedenmid dag half vijf. Deze miniatuur zender-ontvanger met afneembare antenne weegt drie ons. Het apparaatje is aanzienlijk kleiner dan een hand en heeft een draagwijdte van ongeveer 200 m. De verbindingsdienst van het Ame rikaanse leger vervaardigde dit ver nuftige instrumentje. Hoe wij het zien (Onbegrijpelijk is de verklaring dr Van Roijen. Welke buitenlander snapt er nog iets van als de Nederlandse Re gering meedeelt, geen bezwaar te hebben tegen herstel van de republiek in dt tweede helft van Juni, terwijl in Decem ber nog onze troepen Djokja zijn binnen gerukt om de republikeinse regering on schadelijk te maken? Hoe zal het buiten land snappen, dat wij ons met hand en tand verzetten tegen herstel van de repu bliek reeds nu binnen het kleine stukje grondgebied om Djokja Heen, als wij geen bezwaar tegen hebben, dat de repu bliek in Juni zal herleven? Het is reeds zo moeilijk het buitenland duidelijk te maken, dat de republiek iels anders is dan Indonesië (zelfs radio- Nederland spreekt van de Indonesische afgevaardigde als zij Palar bedoelt). Ein deloze moeite en geduld zijn nodig om hei buitenland te leren, dat de Ver. Staten van Indonesië, aan welke wij de sc reiniteit willen overdragen, niet te ■teenzelvigen zijn met de republiek. De laatste verklaring van dr Van Roijen brengt het buitenland 'geheel van streek. Afgezien nog van de enorme winst aar prestige voor Soekarno en Hatta in Indo- zelf, die een gevolg zal zijn var. dr Van Roijens verklaring. Nu kunnen de republikeinse benden de bevolking terro- iet de bewering: „We komen in Juni aan de macht. De Nederlandse Re gering zegt het zelf." Red.) Van bevoegde zijde werd het volgende in het A.N.P. medegedeeld: Naar aanlei ding van berichten, welke in de pers de ronde doen over een vermeende beslis- ng van de Regering ten aanzien van de ■aag of aan de republikeinse leiders toestemming zal worden gegeven, zich in Djokja te vestigen, moet worden gecon stateerd, dat de Regering geen enkele be slissing in de aangegeven zin heeft ge- Gisteren wezen wij er reeds op, hoe de gehele zaak zich heeft toegedragen. Tot ons leedwezen schijnt onze Regering nog steeds geen standpunt te kunnen vinden. Red.) VERGADERING B.F.O. UITGESTELD. De vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg te Batavia is tot heden uitgesteld in verband met de late aan komst van sommige leden. DE GEESTELIJKE TOESTAND ONZER SOLDATEN IN INDIË. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Roosjen heeft minister Van Maarseveen het medisch statistisch overzicht van de militair geneeskundige dienst in Indonesië van 29 November 1948 n met 26. December ter vertrouwe lijke kennisneming .op de griffie der Kamer doen neerleggen. Elf millioen kg. kaas naar Engeland In het dezer dagen afgesloten handels verdrag met Engeland is, naar de uwe Lei.dsche C r t. verneemt, contingent van 7500 tot 11.000 ton kaas (elf millioen kg) opgenomen, die Nederland mag leveren. Hiermede komen wij boven de export van tien millioen kg in 1938 uit. Het vorige jaar leverde Ne derland 6.200.000 kg kaas aan Engeland. Gevechten rond Akaba aan Rode Zee worden voortgezet Stuurt Engeland troepenmacht naar toneel van de strijd? Het Parlement van Israël heeft eenilische troepen, tot op 35 km van Akaba vertrouwensvotum aangenomen voor de zijn doorgedrongen, verklaart Israël, dat regering van Ben Goerion. die in zijn het hier slechts „normale patrouilledien- rede voor het parlement maar liever ge- sten" betreft. Inmiddels wemelt het rond zwegen heeft over de jongste berichten, I Akaba van terrein-verkennende „waar- betreffende de strijd om Akaba. Het gaat nemers" der V.N., die van mening zij'n, Levenslang geëist voor bom aanslagen te Breda Wraakneming tegen dienstmeisje wegens verbroken verloving. Levenslang werd gisteren voor d< Bredase rechtbank geëist tegen G. v- M uit Raamsdonkveer, die er van beschul digd wórdt op 9 Juli en op 5 Dec. 1947 in het café Suisse te Breda een bom aanslag te hebben gepleegd. Bij de eerste aanslag liet de 26-jarige L- de Laat het leven, toen bij het openen van een bin nendeur in het café een helse machine ontplofte. De tweede keer ontving mej. Nelly B., dienstbode bij een familie, die boven het café woonde, een pakje, waarin een handgranaat verborgen was. Deze moordaanslag mislukte echter, omdat het meisje het pakje naar de politie had gebracht. De verd., die vroeger met Nelly ver loofd is geweest, en wraak wilde nemen voor de verbreking van het engagement, bekende alleen de tweede aanslag, doch de O. v. J nam aan, dat ook de eerste aahslag voor het meisje bedoeld- weest. Uitspraak 24 Maart- Mr B. J. Géveke directeur Econ. Voorlichtingsdienst Naar de Nieuwe Leidsel verneemt, is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr B. J. Geveke tot directeur van de Economische Voorlich tingsdienst, als opvolger van mr A W Hamming, die i.vm. zijn benoeming tot hoogleraar te Utrecht het directeurschap zal neerleggen, vennoedelijk reeds 1 April a.s. De heer Geveke is op het ogenblik' directeur van het Centraal Instituut ter bevordering van de Buiten landse Handel- Dit jaar worden één millioen vreemdelingen verwacht Van de Amerik. reizigers komt 25 naar Europa Het aantal vreemdelingen, dat een be zoek aan ons land brengt, is nog steeds stijgende. In 1938 bedroeg het aantal overnachtingen van buitenlanders 780.000; 7 was dit aantal 544.000 en in 1948 850.000. Verwacht wordt dat dit. jaar, ondanks de sterke daling op de beurs, het millioen wordt gehaald. De hotelruimte is echter nog steeds beperkt. de 'hotelca-paciteit in Amsterdam nog 10 achter -bij vóór de oorlog. Door bemiddeling van de V.V.V. zal dit echter worden opgevangen. Ongeveer 25 van de Amerik. reiz-igers wil dit jaar naar Europa. Dat betekent, dat meer dan 250 millioen dollar wordt 'besteed voor reis- verblijfkosten in Europa. De Benelux zal daarnaast voldoende Belgen naar ons land brengen. NU EENS GEEN DOODSTRAF IN KOLONNE HENNEICKE. Na de vele doodstraffen in de kolonne Henneicke Is er heden een lid der be ruchte groep door* het A'damse B.G- tot 3 j. gev.straf veroordeeld en wel de 43-j. F J. E. Tak uit A'dam, die in de 14 dagen, dat hij bij deze kolonne werkte, toch deelnam aan de arrestatie van Joden. Eis was 5 jaar. Prof. de Vries en de Benelux Prof. mr C. W. de Vries te R'dam heeft an de deelnemers der Benelux-confe- rentie een schrijven waarin hij aandringt inter-landelijke aan de rege- gezamenlijk niet goed met de vredespogingen tussen- Transjordanië en Israël. En dr Bunche, de pl.v. bemiddelaar der V.N., die zich op Rhodos bevindt, heeft beide delegaties gewaarschuwd, dat hij de twee landen zal beschuldigen van inbreuk op de reso lutie van de Veiligheidsraad indien $e militaire activiteit in het gebied van Akaba wordt voortgezet. Tegenover de Transjordaanse beschuldiging, dat Israë- Nationalisten streven partij van Smuts voorbij De definitieve uitslagen der provin ciale verkiezingen in Zuid-Afrika zijn thans bekend en opnieuw blijkt, dat de Nationalistische Partij van dr Malan de Verenigde Partij van Smuts op het laat ste moment is voorbijgestreefd. De Natio nalisten behaalden in totaal 86 zetels en in Transvaal 34, in de Kaapprovin- 6, in de Oranje Vrijstaat 24 en in Nata'l 2, tegen de Verenigde Partij in totaal zetels (Transvaal 27, Kaapprovincie Oranje Vrijstaat 1,, Natal 22). Alleen de Kaapprovincie en Natal won de pgrtij van Smuts dus. STRAFFEN TEGEN ELF GENERAALS VAN HITLER GOEDGEKEURD De gevangenisstraffen, die aan de overblijvende vooraanstaande generaals van Hitier waren opgelegd zijn door ge neraal Clay goedgekeurd. Het betreft de volgende straffen: généraal Reinecke. levenslang; generaal Warlimon-t, levens lang; veldmaarschalk von Keuchler, 20 jaar; lt.-gen. von RoqueS, 20 jaar; gene raal von Salmuth, 20 jaar; generaal Reinhardt 15 jaar; generaal Hoth, 15 jaap; lt.-gen. Woehler, 8 jaar; gen. Leh- i, 7 jaar; gen. Hollidt, 5 jaar; veld maarschalk von Leeb, 3 jaar. „Axis Sally" schuldig bevonden aan verraad Mildred E. Gillars, beter bekend onder de naam „Axis Sally", die tijdens de oor- jog voor de Duitse radio de geallieerde soldaten met Nazi-propaganda trachtte te beïnvloeden, is gisteren te Washington schuldig bevonden aan verraad. De maxi mumstraf vopr verraad is de doodstraf, het minimum 5 jaar gevangenisstraf. De Russen hebben met strenge straf fen gedreigd, o.a. de doodstraf, voor het saboteren van de economie van Oost- Berlyn. dat de linies in het gebied van Akaba niet duidelijk zijn vastgesteld en inciden ten daardoor „bijna onvermijdelijk." Vol gens een gerucht, dat te Londen de ronde deed, zou koning Abdoellah van Trans jordanië nogmaals Groot-Brittannië orr hulp verzocht hebben, krachtens het ver drag van Amman. Philip Noel Baker, de Britse minister van het Gemenebest heeft in het parlement verklaard, dat de Engelse regering van plan was haar plichtingen jegens Transjordanië n komen. Hij zou zelfs hebben gezegd, dat de Engelse regering besloten heeft strijdmacht naar Akaba te zenden. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt nog vermeld, dat een Israëlisch detache ment van de hoofdstad 8 km diep in Transjordanië is binnen gedrongen en de El Risja-vlakte heeft bereikt. Joodse troepen zouden zich te Ras Negeb heb ben verschanst, wat op de kaart als Egyptisch grondgebied staat aangegeven. op de instelling staatscommissie, teneinde ringen der 3 landen ee rapport uit te brengen omtrent de stitutionele grondslagen van een samen- der 3 landen in Benelux-verband. De staatkunde van alle landen, zo meent prof. De Vries, vraagt niet alleen naar wenselijkheden en noodzakelijkheden, de eerste plaats naar staatkun dige noodzakelijkheid. VERLIEZEN VERMELD IN FAMILIE BERICHTEN. Volggns familieberichten in verschillen de bladen is de heer John Windmeyer, oud 20 jaar, Bergse Linker Rottekade 204 te Rotterdam, in Indonesië bij de ver vulling van zijn plicht gesneuveld. Op 5 Maart liet de heer Bendricus Jacobus Fredericus Koolmees, korp 4-IV-10 R.I. oud 22 jaar, Rembrandtstraat 56, Den Haag, het leven voor het vaderland. Pokkenepidemie te Batavia eiste 117 slachtoffers In -het quarantainestation op Onrust bij Batavia, zijn thans in totaal 82 men- pokken overleden, hoofdzakelijk kinderen. Er bevinden zich thans 800 patiënten en dagelijks komen er 70 tot bij. Van het totaal van 1000 opgeno- nen zijn er nu 256 ontslagen. In de Bataviase ziekenhuizen zijn in totaal patiënten overleden. Van de ander half millioen Batavianen zijn er 800.000 gevaccineerd. De bezettingshaard in Batavia's benedenstad is volledig door- DE RODE TSAAR GLIMLACHTE BETOVEREND Stalin was gisteravond In de uniform van veldmaarschalk aanwezig op de ver enigde zitting der beide huizen van de Opperste Sowjet. Het was een luisterrijk gezelschap, dat daar ln het Kremlin te Moskou bjjeen ^vas, om de begrotings voorstellen voor 1949 aan te horen. Molotof zat gedurende de zitting op enige af- itand rechts van Stalin en naast Molotof was Soeslof gezeten, de secretaris van de communistische party. Verder waren o.a. tegenwoordig, Mikojan, vice-voor- zitter, Wisjinski, de minister van Buitenlandse Zaken, in grtfs diplomaten-uniform Worosjilof, de vice-president van de Sowjet-Unle. Telegrammen leggen er de nadruk op, dat zowel Stalin als Molotof er goed uitzagen en het „keep-smiling" beoefenden. Een betoverende glimlach! De minister van financiën Zweref, las de cijfers voor betreffend^ de te ver wachten uitgaven. Deze zijn ruim 415 mil liard roebel, tegen 369 milliard De te verwachten inkomsten zijn ruim 445 milliard, tegen 408 milliard in '48. Het geraamde batig saldo: 29 milliard roebel. 'In 1948 bijna 40 milliard). Defensie vraagt een post van 79 milliard roebel, hetgeen circa 19 procent van het totale budget zoji zijn. Het vorige jaar werd defensie 66 milliard uitgetrokken, zodat de begroting een stijging vertoont 13 milliard voor bewapening. Er heerste spanning in -de indrukwekkende zaal, die vroeger door de Tsaren gebruikt werd en waar thans ook de Amerikaan- zaakgelastigde, de Franse ambassadeur de Scandinavische gezanten aanwezig ren. Onder gejuich van de meer dan 1000 afgevaardigden, van wie sommi gen per arreslede of per kameel uit de verste hoeken van de Sowjet-Unie waren samengestroomd nam Stalin plaats op het „politieke" podium. Zweref, de minister voor financiën, beweerde, dat de stijging der kosten voor de gewapende strijdkrachten gedeeltelijk te verklaren was uit de hogere prijzen, ontstaan door het afschaffen der staats subsidies. De Sowjet-Unie zal de politiek ..wereldvrede" voortzetten! Een ori ginele „vondst" van Zweref. Niet Rusland verhoogt de uitgaven voor defensie, maar dat zijn Amerika en Engeland. De Ver. Staten geven volgens de begroting 38 procent rechtstreeks en 50 procent „in direct" voor militaire doeleinden uit. De cijfers van Engeland zijn thans 3 maal Engeland als defensie partner van W.-Eur. Unie Shinwell. de Britse min. v. oorlog, heeft verklaard, dat de behoefte van andere landein der West-Europese Unie uitrusting voor hun strijdkrachten urgent is, dat Engeland zich genood zaakt zou kunnen zien, zijn eigen reser ves duchtig aan te spreken. Voorts wees Shimwell er op, dat, als in de naaste toekomst mobilisatie nodig mocht zijn, Engeland een aanzienlijk aantal mensen ter beschikking zou hebben, die in de oorlog hebben gediend en tot de „reserve" behoren. Namens de oppositie verklaarde Lord Wimterton, dat de West-Europese Unie ..farce" zou zijn, als Engeland niet vóór einde 1950 tenminste één legercorps bij voorkeur drie ter beschikking had. Volgens hem bestonden er nog geen formaties, die in West-Europa konden strijden. Het parlement heeft de voor het leger aangevraagde gelden goedgekeurd. DAT de „Meoklenburg" van de wiohlijn na een revisie weer in d: is gesteld. DAT in Maastricht over 1949 300.000 wordt uitgetrokken voor de aankoop een nieuwe gashouder, daar het gasver bruik de laatste jaren steeg met 25 DAT de twee prijswinnaars van de op stelwedstrijd „Jeugdvriendschap reikt over de grenzen", Els Eilers uit Amster dam en Johan Goudeblom uit Zaandam, gisteren naar Engeland zijn vertrokken. DAT Hans Kaart en de zijnen zich nog in Kano (Centraal Afrika) bevinden, waar Fred. Zuidwijk een aanval van malaria kreeg. DAT de Stichting „Ons Eigen Volk" te Amsterdam van 914 Mei op de „Dra kenburg" te Baarn een cursus voor koor dirigenten o. 1. v. Jeanne Gerretsen-Huls- ker, Sem Dresden en Piet Tiggers orga niseert. DAT de burgemeester van Naarden het verzoek van de Tsjechische Prot. Broe derschap, om het stoffelijk overschot van Comenius uit de Grote Kerk te Naarden naar Tsjechoslowakije te laten overbren gen, heeft afgewezen. DAT van de beschikbare f 5410 millioen deviezen niet meer dan f 330 millioen voor woningbouw worden besteed. DAT de drie Portugese journalisten, die het vreemdelingenbezoek uit Portu gal naar Nederland zullen stimuleren, vanavond in Den Haag aankomen. DAT een R'damse delegatie o.l.v. bur gemeester Oud een bezoek aan Scandina vië brengt en op 17 en 18 Maart in Ko penhagen vertoeft. DAT „Kras" te A'dam over 1948 9 pet. (onv.) wil uitkeren. DAT op 14 Maart het telefoonverkeer wordt geopend tuSsen Nederland en de Boven- en Benedenwindse eilanden. DAT op de bloemententoonstelling Flo- ribunda te R'dam de medailles van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard werden toegekend resp. aan N.V. Hartlieb, R'dam en S. M. C. v. Haaveren, Aalsmeer. DAT de ex-bankdirecteur M. J. W. uit Hilversum wegens het onbevoegd deblok. keren van gelden van de A'damse recht bank 14 d. gev. str. kreeg (eis 3 mnd.) DAT de voordrachtskunstenaar Jan Lemaire heden zijn 65e verjaardag viert en vanavond in „Gooiland" te Hilversum wordt gehuldigd. DAT te Brussel, 83 jaar oud, is over leden dr J. F. J. J. Freericks, die van 18911931 huisarts en chirurg in Den Bosch is geweest. DAT er een comité (secr. Hartmanlaan 102a, Soest) is gevormd om in diverse plaatsen een verenigng van oud-Amster dammers op te richten. DAT te Roosendaal de 23-j. A'damse in breker B. is gearresteerd, die met behulp van valse sleutels diverse inbraken in Roosendaal had gepleegd, DAT 220 Ned. hoogleraren een memo randum van de Wereld Federalisten Be weging hebben getekend ter bevordering van een bovenstatelijke rechtsorde op het gebied der wereldveiligheid. DAT de wed. D. J. den Braber- Moer- landt in de R'damse Jaffadwarsstraat, in dezelfde buurt waar Opoe Herfst 106 jaar werd, vandaag haar 100e verjaardag viert. DAT de Zutphense rechtbank in een civiele procedure een Apeldoornse groot handelaar veroordeelde tot betaling van f 183.000 aan een Franse commissionnair, daar hij van een order van 30 millioen eieren slechts 1 millioen had afgeleverd. DAT de Friese melkhandelaren minister Mansholt zullen verzoeken de winstmarge te verhogen van 3.55 cent tot 4.1 cent DAT volgens een verklaring van het Tweede Kamerlid mr Cals (KVP), op een vergadering te Nijmegen, de KVP- fractie vrijwel alleen zal staan in haar afkeuring van de huidige oorlogsschade regeling. DAT de 84-jarige oud-notaris J. Offer- haus Wzn. te Groningen is overleden. DAT van 19-21 April te Groningen een genees- en natuurkundig congres wordt gehouden. hoger dan in 1937 en 1938, hetgeen wyst op een aggressieve politiek. Westelijke waarnemers vinden het opmerkelijk, dat Stalin ook thans weer een bittere aanval heeft gedaan op de Ver. Staten en Enge land. Radio Moskou meldt nog, dat de voor zitter van de ministerraad der Russische federale soc. Sowjèt-republiek Rodinof vervangen is door Tsjernoesof. Naast het Pact ontwerp „militaire hulp" naar het Congres Rasmussen by Dean Acheson. Het Amerik. ministerie van buit. zaken, heeft medegedeeld, dat ongeveer terzelf- dertijd, dat het N. Atlantisch Verdrag bij het Congres wordt ingediend, een wetsontwerp over het verlenen van mili taire hulp dit Pact zal vergezellen. Zulks het Pact kracht bij te zetten. Be halve voor de bewapening der Pact- mogendheden zullen gelden worden uit getrokken voor financiering der bewape ning van gebieden, van belang voor de eiligheid der Ver. Staten: Griekenland. Turkije, Perzië en de Philippijnen. Gisteren heeft het Britse kabinet for meel het definitieve ontwerp van het Verdrag goedgekeurd. Het is nog niet beketad of Engeland commentaren heeft opgesteld, Gustav Rasmussen, de Deense min. van buit. zaken, is te New York aangekomen voor het voeren van bespre kingen met Dean Acheson. Kardinaal Mindszenty heeft longontsteking Volgens te Rome ontvangen berichten zou kardinaal Mindszenty, die nog steeds in een ondergrondse cel te Boedapest zit, een ernstige aanval van longontstekirig hebben, aldus „De Ljnie." Dezelfde bron meldt, dat de kardinaal gestoord is in zijn geestelijke vermogens, tengevolge van de behandeling voor en na het proces. EVA PERON EREGAST BIJ DE MILITAIREN. President Peron en leiders van het Ar gentijnse leger hebben gisteren te Buenos Aires een groot openbaar feest aangericht in antwoord op geruchten, dat zij het po litiek onderling oneens zijn. Mevrouw Eva Peron was als eregast aanwezig. Ho Jing Tsjing de nieuwe man in China Ho Jing Tsjing heeft de benoeming tot premier van China aanvaard. Hij zal een „vredeskablnet" vormen en heeft uitge breide volmachten geëist voor een krach tige vermindering der regeringstroepen en vrij spel in het regeringsbeleid. In deze omstandigheden wordt natuurlijk het offensief der communisten op de bases der regeringstroepen benoorden de Jang- ste steeds sterker. GOEBITSJEF ZAL WORDEN VERVOLGD. Judith Coplon, beambte bij het Amerik. departement van Justitie en Valentin Goebitsjef, de Russische functionaris bij de V. N., zijn door de grote jury op aan klacht van spionnage in staat van be schuldiging gesteld. Bij een bespreking te Bonn over de grondwet voor West-Duitsland hebben geallieerde verbindingsofficieren aan de Duitse politici meegedeeld, dat Berlijn onder de huidige omstandigheden niet bij de voorgestelde West-Duitse staat kan worden ingelijfd. Russen schoten weer in luchtcorridors. De Russen hielden gisteren opnieuw schietoefeningen in de Berlijnse luchtcor ridors, hetgeen tot de gebruikelijke Brit se, Franse en Amerikaanse protesten leidde. Duitse bevolking rekent al op grenscorrecties Grotere economische mogelijkheden Vol'^pns berichten in de Duitse pers zou bet militaire bestuur de Duitse grensbeambten in het gebied van Ellen (in de uitstulping van de grens bij Zevenaar) hebben aangezegd, dat zij zich voor vertrek uit dit gebied moeten gereed maken. Elten zou behoren tot de gebieden, die bij een grenscorrectie bij Nederland zouden komen- Elten telt 4000 inwoners. Tachtig gezinnen zouden hun woning binnen korte tijd moeten ver- Het bleek de A.N P.-correspondent in Dusseldorp, dat de bevolking in de be trokken gebieden de ontwikkeling ge laten afwacht. Er valt in de dorpen nauwelijks enige weerslag te bespeuren van de scherpe campagne, die in de Duitse pers wordt gevoerd tegen de correcties. Men meent, dat over deze correcties reeds definitief is beslist Inderdaad is 80 pet. er afkerig van, hun nationaliteit te verliezen. Men breekt zich het hoofd over allerlei vraagstuk ken, zoals het omwisselen van geld. Wel houdt men er rekening mede, dat een overgang naar Nederland grotere econo mische mogelijkheden opent. Men verwacht, dat de 500 arbeiders uit het gebied, die tot nu toe in de Duitse industrie in Heinsberg Engeilenkirchen werkten, wel in Limburg werk zullen vinden. AMELAND WEER UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST. Ameland, dat vanwege het lage water niet te bereiken was, is gisteren uit zijn isolement verlost, daar de postboot weer kon varen. Tevoren had een vliegtuig van het vliegveld Leeuwarden in vijf vluchten de post van drie dagen ver voerd en 30 passagiers van en naar het eiland gebracht. het Lange Voorhout In de Ridderzaal bood de Regering gisteravond In verband niet ae Be- nelux-conferentie een receptie aan. Hier ziet men, v.l.n.r.: dr Plesman, de directeur der KLM, de Griekse gezant, Lely en minister Spaak. AMERIKA HEEFT SPECIALE ATOOMBOMME N WERPERS. De Amerikaanse luchtmacht bezit ver schillende groepen bommenwerpers met grote actieradius, die speciaal uitgerust zijn voor het bombarderen met atoom bommen. WEERBERICHT Plaatselijk nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weinig wind, hier en daar vor ming van nevel of mist en op vele plaat sen nachtvorst. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer en in de middag ongeveer deeelfde temperatuur als vandaag. Zwak ke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. ZON EN MAAN. ZATERDAG 12 MAART Zon op 7.03, onder 18.38; maan op 15.16, onder 6.45 uur. 14 Maart V.M-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1