Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1949 Chr. H.B.S .-ers hadden jaarlijkse feestavond Zij verzorgden zelf het programma In de Leidse Schouwburg hebben de leerlingen van de Chr- HBS. gister avond een feestavond georganiseerd, die zoals ieder "jaar door de leerlingen zeif werd verzorgd. Huib van Hasselt sprak een welkomstwoord, waarin hij naast de aanwezige ouders ook het bestuur va school, de directeur, dr P. C. van Arkel en de leraren betrok. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot de heren dr Van Arkel. de leraren De Bruin en Hul- stein en de concierge Schipper voor medewerking bij het tot stand komen van het programma- Deze avond wil meer zijn. aldus spr., dan alleen maar een korte onderbreking van de schooluren. "Wij zullen hder iets laten zien van wat er alzo op school omgaat. Direct hierop speelden Nel Jungerius en Hannie de Later aan vleugel de ouverture „Preciosa" Carl Maria von Weber. Zij brach ten het er netjes af. enkele slagen moeten ongetwijfeld op rekening van de zenuwen worden geschreven. Een zangkoor o.l-v Chr. Hanegraaff zong volgens twee oud-Franse Kerstliederen en Donau-wellen. Dit laatste werk, dat met medewerking van mevr. Rensink- Zaalberg werd uitgevoerd, klonk uitste kend. Wat deden de bassen hun best! De stem van Deanna Durbin (nog onge schoold en kleiner van omvang) viel te beluisteren, toen Olgo Kunst „Love all" en „Amapola" zon'g. Nico Westra begeleidde volgzaam aan de vleugel, maar deed dit iets te luid- Jantje en Pietje Klad maar Raak waren als sneltekenaars geweldig komisch Henk Kouwenhoven en Kees Buurman toverden met enkele houts- koollijnen amusante portretten te voor schijn. Nadat de „Sioux-sons en daugh ters" cowboyliedjes voor het voetlicht hadden gebracht, rolden de tinnen sol daatjes aan het eind van de parade om. Een bok-lijn-springplank-nummer voor jongens en een rei, door de meisjes uit Van Duuren kreeg 10 jaar gevangenisstraf Uitspraken van het Haagse B. G. Het Haaagse B G. heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de 52-j. K. L. van -Duuren, tegen wie 15 jaar (m a.) was ge- eist, omdat hij de hand heeft gehad in de arrestatie van illegale werkers. Van Duu ren kreeg 10 jaar (m.a.). De 46-j. stoker K. de Jong uit Koudekerk aan de Rijn, die dokter Van Vlaanderen mishandelde en onderwijzers aangaf werd tot 7 jaar (m.a.) veroordeeld, terwijl de Rijswijker G A. Scholte, wegens activiteit in de Rijnstreek en Rijnsburg, als S S-hand- langer 6 jaar (m.a.) kreeg. NATIONALE RESERVE De gelegenheid voor aanmelding by de Nationale Reserve is geopend. Aanmelding ten Stadhuize, ka mer 3. Dienstplichtigen van de lichtingen 1941-1944 zijn, voor zover en voor zo lang zij een vrijwillige verbintenis by de Nationale Reserve hebben gesloten, vrijgesteld van oproeping voor be perkte dienstplicht. Ook ouderen kunnen zich melden. Inlichtingen aan bovengenoemd bu- Propaganda-avond van „Phebe" Gisteravond belegde de Chr. jeugd organisatie „Phebe" in de grote zaal van „Den Burcht" een propaganda-bijeen- komst. De toneelgroep van „Phebe",1 „Prosopium" genaamd, bracht onder regie van de heer G Dille de revue „Er zit sehot in" ten tonele. De voorzitter, de heer T H. W. van Gent, opende en sprak een propagandistisch woord, waarin hij opmerkte, dat 't jeugdwerk van „Phebe" veel mensen kan gebruiken. „Prosopium" ieeft de aanwezigen een frisse schotel voorgezet, waarvan naar hartelust is geten. De verschillende nummers w goed ingestudeerd, zodat de uitvoering van het „variété" vlot was. Aan het eind van de avond vertelde de heer Van Gent I nog iets over het jeugdwerk van deze organisatie. SALARISSEN VAKONDERWIJZERS. B. en W. komen, nu de salaris-rege- liingen voor het onderwijzend personeel alle aan een herziening zijn onderwor pen, met een regeling betreffende de be zoldiging van de vakonderwijzers bij het L. O. Een vakonderwijzer met M.O wordt gelijkgesteld met een onderwij zer hoofdakte, die zonder M.O. met een onderwijzer zonder hoofdakte. Voor ULO komt een ULO-marge. Volledige sala riëring geldt van 23 lesuren per week af met een garantie-bepaling, wanneer het aantal lessen plotseling zou dalen. De kosten zullen in totaal f6000 hoger zijn (f2000 voor het openbaar en f4000 voor het bijzonder onderwijs). klas 3 en 4 uitgevoerd, besloot het eerste deel van het programma. Na de koffie werd het kluchtspel van Pieter Langendijk: „De Wiskunstenaars of 't Gevlugte Juffertje" opgevoerd. Dit stuk had veel succes, niet in het minst voor de wijze waarop het voor het voetlicht werd gebracht- Alle mede spelenden deden hun best en namen noemen is dan ook overbodig. Aan het slot langdurig applaus en bloemen. Al met al een geslaagde avond. Voor de Strijdkrachten Morgenavond in de Stadsgehoorzaal. Morgenavond (Vrijdag) verzorgt het Radioprogramma voor de Ned. Strijd krachten ditmaal zijn wekelijks amuse mentsprogramma in de Stadsgehoorzaal te Leiden en wel van 8 tot 11 uur. Een gedeelte van dit programma wordt op gramofoonplaten vastgelegd en uitgezon den naar de Strijdkrachten overzee op Zaterdag 2 April a s. van 13.30—14.00 uur Ned. tijd via de PCJ-zenders in de 13, 16, 19 en 49 meterband. Medewerkenden zijn: het gezelschap Willy van Hemert, be staande uit Mela Soesman, Ko van den Bosch, Henk Bood, Wim de Soet en Willy van Hemert en Ben Libosans Silver Wings met zang van Sonja Oosterman. Er zijn 500 plaatsen beschikbaar gesteld voor leden van de Band Ned.-Ind., het Prot. Int. Thuisfront en het Kath. Thuis front. Bazar voor Kooikapel en „Irene" bracht f 3500 op Bezoek was overweldigend. De bazar ten bate van eetn doeltref fende verwarming in de Kooikapel en het wijkgebouw „Irene", gisteren in ..Pre diker" gehouden, heeft schoon ongeveer f3500 opgebracht. Het bezoek is de ge hele dag overweldigend geweest. Wijkbe- stuur en bazarcomité kunnen tevreden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Eduard L, z v A H Huus- sen en G W v Diemen:' Saartje E, d v B Schelvis en W J Benning; Petrus C, z v E A v Latum en H de Graaff; Cla- sina, d v J G v Stijn en S Noppe. OVERLEDEN: G J Lagas, zn. 3 mnd. GEHUWD: J H Krijger en J v d Mark; A A O Arems en M Levend: C Janssen G Groenendijk; F F Kooreman en M E v Kampen; LAG Lagendijk en L J Bakker; P Laman en A E F Ernst; N Pet en E Azier; G F Schoon en H Koek koek; P v d Walle en W Holswilder. A.R. kiesvereniging De A. R. kiesvereniging te Leiden ver gadert Woensdag 30 Maart ter vaststel ling van de candidatenlijst voor de in Juni te houden verkiezing van de ge meenteraad, zulks nadat de leden in de gelegenheid zijn gesteld namen op te geven voor de groslijst. Chr. onderwijzers bijeen in de Stadsgehoorzaal Grote belangstelling De Vereniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in de inspecti den hield vandaag in de Stadsgehoorzaal haar 52ste algemene vergadering. Onder de vele aanwezigen merkten wij op: de heren P. van Nes., hoofdinspec teur bij het lager onderwijs, S Menken, die wethouder J. C. van Schaik vertegen woordigde, B. van Julsingha, oud-rijks inspecteur, H. A. Vriend, gemeentelijk in specteur te Leiden, J. J. C. Starkenburg. inspecteur te Rotterdam, E. H. Bos, in specteur te Den Haag, W. G. Roozenbeek, inspecteur te Alphen a. d. Rijn en F. W. E.jden Haan, vertegenwoordiger van de inspectie .Delft. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer P. Tazelaar, rijksin specteur in de inspectie Leiden. Spr. mo- moreerde in zijn openingswoord, dat de agenda voor deze vergadering reeds is vastgesteld. Wegens de tijdsom standigheden kon een en ander geen doorgang vinden. Het verheugde spr. dat velen waren opgekomen om de bijeenkomst bij te wonen. Eie heer Taze laar stond nog even stil bij de afgelopen jaren, waarin geestelijk zowel als mate rieel veel is vernield. Maar de wilskracht de standvastigheid konden in de be zetting niet worden gebroken. Ons volk bleef trouw aan de nationale zaak. Laten wij dankbaar zijn, dat wij weer als vrije ;en kunnen leven, aldus spr. t nieuwe reglement werd zonder enige discussie met algemene stemmen aangenomen. Na de verkiezing van vier bestuurs leden, wier namen wij morgen hopen be kend te maken, sprak prof. dr Th. J. G. Locher uit Leiden over het onderwerp: „De Sovjet-Unie en het Russische ver leden." Prof. Locher begon zijn rede met te zeg gen, dat de belangstelling voor Rusland aanmerkelijk is gedaald. Spr. beant woordde twee vragen: hoe staat de Sow jet-Unie tegenover haar eigen Russische verleden en wat is in werkelijkheid de verhouding tussen deze Unie en haar historie? In 1917 kwam de Marxistische sociologie in plaats van de geschiedenis, doch in 1934 is de nationale historie hersteld. Het antwoord op de 2e vraag was voor en na 1917 is de Russi sche staat gekenmerkt door een volstrekt Het verschil is, dat er nu sterke doorwerking tussen regiem volk valt waar te nemen. In het slot zijn betoog merkt spr. op, dat er thans Rusland geen grond i voor bodem loos pessimisme, is het herstel van d< •elvaart in West-Europa voor allen er ontstaat hier een hechte eenheid, in sa menwerking met de V.S., dan is het mo gelijk, de Russische macht binnen d< perken te houden. ARJOS TE LEIDEN. De ARJOS te Leiden vergadert a.s Woensdag 16 Maart om 8 uur in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. De heer C. D. van Oosten te Voorschoten hoopt in te leiden het derwerp „De C.H. Unie". A.R. propagandaclub gaat reeds starten Op samenwerking met de C.H. van harte gehoopt Men schrijft Onder leiding van het bestuur kiesvereniging- vergaderde gisteren de anti-rev. propagandaclub. Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezin gen werden voorbereidende maatregelen getroffen. Door de besturen der A.R. en C.H. kiesverenigingen zijn besprekingen ge voerd. om dit jaar opnieuw met een ge combineerde lijst uit te komen. Van C.H. zijde is daaraan reeds fiat gegeven. Bij de A.R. moet de ledenvergadering van 30 Maart a.s. nog beslissen, of zij met het bestuursvoorstel instemt. Verwacht mag worden, dat dit inderdaad het geval zal Wij hopen dat van harte. De afgelo pen periode heeft aangetoond, dat de sa menwerking vruchtbaar mag worden ge noemd. Dat het Prot.-chr. volksdeel als één groep haar vertegenwoordigers kiest, die mede het gemeentebestuur zullen vormen, is van groot belang. Ook daar moeten, door een zo groot mpgelijke fractie, natuurlijk met behoud van ieders persoonlijke verantwoordelijkheid, de beginselen, neergelegd in Gods Woord, ook voor de praktijk van het besturen onzer gemeente, doorklinken. Teneinde deze afvaardiging zo groot mogelijk te doen zijn, zal verkiezing zo intensief mogelijk propa ganda moeten worden gemaakt. De bezetting der wijken is onder ogen gezien en geregeld. De namen en adres sen der wijkhoofden zullen binnenkort, ook in dit blad, worden bekend gemaakt. De A.R. prop. club zal zich, aanne mende dat de samenwerking doorgaat, t.z.t. zo spoedig mogelijk met die der C.H. Unie in verbinding stellen, werk verder te regelen en aan de slag te kunnen gaan. Het aantal medewerkers, beschikt, is zo. dat uitbreiding niet alleen gewenst wordt geacht, maar ooh hoogst noodzakelijk is. Zij, die zich daar voor reeds nu beschikbaar willen stellen, kunnen zich opgeven bij de secretaris der A.R. kiesvereniging, tevens secretaris van de propagandaclub, de heer Kromhout, Jac. Catslaan 79, telefoon 20542. D. 0. S. heeft „de jeugd en de toekomst" Vooral de damesen meisjesafdelingen werkten keurig De Chr. Gymnastiekver. D.O.S. heeft deel van de leden is nog jong en daarom gisteravond een goede beurt gemaakt met waren de woorden van de voorzitter haar propaganda-uitvoering in de Stads-1 de vereniging, de heer J. Keereweer, gehoorzaal. Reeds by de vorige uitvoe ring schreven wc, dat de heer G. Borsji te Rotterdam, die toen eerst kort direc teur van DOS was, ongetwijfeld iets goeds van zjjn .pupillen" zou maken. En deze verwachting heeft hü gisteravond reeds waar gemaakt. Vooral met de meisjes- en damesafdclingen heeft h(j veel bereikt. Het was verheugend te kunnen consta teren, welk een disciplinaire geest hij in de vereniging heeft weten te brengen. Niet alleen werd er door genoemde af delingen in doorsnede keurig gewerkt, maar ook de wijze, waarop de oefeningen werden besloten, viel te loven. Alle hulde hiervoor! De vrije oefening van de meisjes en de knotsoefening plus het ringen van de da mes verdienen speciale vermelding. De herenafdeling is door allerlei om standigheden helaas te klein. Ook was het te bemerken, dat de heren niet allen regelmatig de oefenavonden bezoeken. Zo was hun vrije oefening vrij slecht. Maar op de hoogbrug revancheerden enkelen van hen zich op keurige wijze. De jon gens moeten meer een voorbeeld nemen aan de meisjes, dan zullen ook zij spoedig gaan uitblinken. De kleuters gaven een vermakelijke vrije les ten beste. Zij, die alles averechts verkeerd deden, hebben evenals de anderen toch erg hun best gedaan. Er zit ongetwijfeld perspectief in D.O.S. En de heer Borsje is er de man wel naar, om dat te verwerkelijken. Het overgrote de jeugd heeft, heeft de toekomst", misplaatst. Hij heette de ereleden tegenwoordigers in het bijzonder welkom en deed de heer Borsje door twee kleu ters een fruitmand toekomen. Namens de Herv. Jeugdraad sprak de heer A. van Egmond, die ds P. W. Spruyt verving, een propagandistisch woord. Hij riep D.O.S. toe: „Houdt goede moed" en wekte de aanwezigen op, de vereniging moreel en financieel te steunen. Vermelden we nog, dat de vereniging ier trommels rijk is geworden. Gister avond werden deze bij de keurig verzorg de openingsmars gebruikt. BLOEMENCORSO 1949 Het bloemencorso van de bollenstreek zal dit jaar van uit het sportpark te Lisse starten De juiste datum zal binnenkort worden vastgesteld. GOUDEN HUWELIJK. Op 29 Maart hoopt het echtpaar W. F. in Tongeren en A. C. van Tongeren- Willems, wonende Plesmanlaan 5, vijftig jaar gehuwd te zyn. De bekende publicist over 't Ned. Volkslied, mr A. Loosjes, secr. van de Ver. tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels, is, 65 jaar oud, te Deveta- ter overleden. verhinderd Kynologenvereniging Rijnland hield jaarvergadering De Kynologenvereniging Rijnland hield gisteravond onder voorzitterschap van ir P C. Lindenbergh jaarvergadering de Harmonie. De gebruikelijke verslagen meldden: een goed jaar 1948 en een batig saldo van ƒ38,97. In de kaspomimssi werden benoemd de heren J. Ginjaai H. P. Vijlbrief en J. Rijnbende. Aan de beurt van aftreden waren d -bestuursleden mr K. V. Antal en de heer D. de Jongh. De heer Antal had zich herkiesbaar gesteld. De heer De Jongh werd bij acclamatie herkozen, terwijl -bij acclamatie gekozen werd de heer G Smits. Door de vergadering werd voorgesteld een verzoek te richten tot de Rijksver keersinspectie om vergunning tot het rijden met particuliere auto's op die Zon dagen, waarop tentoonstellingen worden gehouden. De vergadering aohtte dit van minstens even groot belang als de inter nationale voetbalwedstrijd van a.s. Zon dag, waarvoor vergunning werd verleend. Verder wilde men de prijzen van re gistratie en inschrijving gaarne verlaagd zien. Beide voorstellen zullen de volle aandacht van het bestuur 'hebben. Bij de rondvraag werd de aandacht nog gevestigd op het belang van een kyno- logische tentoonstelling voor Leiden. De vereniging is voorlopig nog niet in staat het risico voor een dergelijk ondernemen te dragen. Evenwel werd met het oog op de toekomst een voorlopige tentoonstel lingscommissie ingesteld, die tot taak zal hebben de mogelijkheden onder het oog te zien. In deze commissie werden ge kozen de heren K. V. Antal, H. P. Vijl brief en F. A. J. Alofs. Na de pauze bestond er gelegenheid vragen te stellen op veterinair gebied, welke beantwoord werden door drs Stol. HUISHOUDELIJK JUBILEUM. Dinsdag 15 Maart a.s. herdenkt mej. L. Trouwee het feit, dat zij 40 jaar geleden als 'hulp in de huishouding in dienst trad bij de famiile Smit, Rijnsburgerweg 85 alhier. Leiderdorp VERPACHTING VAN HET DORPSHUIS Hedenochtend vond ten gemeentehuize de verpachting plaats van het Dorpshuis (schoonhouden, exploiteren van de can- enz., terwijl de gemeente de huur int de verenigingen e. d., die een ver gadering houden). Ingeschreven werd als volgt: L. de Jong, door de gemeente te betalen 1500; O. H. Voorma, idem ƒ1200; J. P. v. d. Bosch, idem ƒ3000; W. Roest, door inschrijver aan de ge- meent te betalen ƒ390; C. Schreuder id. 150. De hoogste en laagste inschrijving levert dus een verschil op van ƒ3390. De gunning ia dan ook aangehouden. ..Gezin en vrije-tydsbesteding". In het kader van de gezinscursua spreekt morgenavond (Vrijdag) om 8 uur de cantine van de touwfabneken de heer O. Rees. secretaris van de Herv. Minister Schuman Zaterdag de Delftse tentoonstelling j raad voor kerk en gezin, over „Gezin „Elzasser Schoonheid" te bezoeken. vrije-tijdsbesteding". Om het persoonlijk kam pioenschap van de L.S.B. A. J. Rotteveel staat er best voor De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap le. 2e en 3e klasse yan de L.S.B. werden gisteravond voortgezet. In de eerste klasse speelde A. J. Rotteveel reeds eerder tegen A. Barkema deze in een middengambiet geen voet aan de grond. De partij was betrekkelijk spoedig afgelopen. Hierdoor bereikte Rotteveel de fraaie score van 4 uit 4. Hij moet echter nog apelen tegen de titel houder A. A. Idema en W. G. Demmen- dal. Laatstgenoemden speelden gister avond tegen elkaar. Demmendal speelde zijn geliefde loper f4-variant, maar kwam tegen het einde een loper tegen 2 pion- achter. Idema, die als gewoonlijk ir hevige tijdnood verkeerde, ontdekte dit voordeel eerst later. Hij zal de partij wel winnen, wat slechts in het voordeel van Rotteveel is, die dan 1% punt sprong op hem en 2 punten voorsprong op Demmendal heeft. En dat met nog 2 ronden te spelen! De partij tussen D. van Gelder en E. H. van Galen was een orthodox-damegam biet. Van Galen won een pion toen een schijnbaar betere stelling. Maar Van Gelder kreeg in ruil voOr de pion aanval, die doorsloeg. Jerry Bey A. Leenheer speelden de Tarrasch-variant de Franse partij. Leenheer dacht op de 9e zet een pion te kunnen liep zodoende in een valletje. Hij verloor een stuk en Bey besliste de partij met een mooie aanval in 17 zetten. De overige uitslagen waren; 2e klasse (3e ronde): J. M. Volders- A. P. Poot xx (in gewonnen stelling voor Volders); M. OptendreesA. Geyer 10; J. ZwaanP. J. Preenen xx (ver moedelijk remise). 3e klasse (3e ronde): H. Slegtenhorst— A. de Roo 10; P. J. GaljaardF v. d Kaay xx (in gewonnen stelling vooi Galjaard). Tweede lustrum van sport vereniging „Katwijk" De sportvereniging „Katwijk" bestaat» 10 jaar. Dit feit werd op feestelijke wijze gevierd. De voorzitter van de feestcom- >sie, de heer E. Wouda, had de leiding begroette in zijn openingswoord in "t bijzonder de heer J. C. v. d. Berg. consul de L.V.B.; voorts de heer J. J. v. d. Kamp als vertegenwoordiger van de plaatselijke vereniging voor E.H.B.O. De secretaris, de heer L, Schrama, gaf een uitvoerig overzicht van de voorbijgegane Ï0 jaren. Spr zeide, dat de vereniging ver schillende namen had gedragen. Op 17 Februari 1938 opgericht als ambtenaren- sportvereniging. werd dit in 1939 „alge sportvereniging". In 1945 heette zij voetbalvereniging „Katwijk". Mede door- n handbalafdeling en een korf balvereniging bij behoren, is het aantal leden gestegen tot 190. Spr roemde de goede sportgeest. De heer E. Wouda ver telde hierna een en ander over de nog jonge afdeling handbal, die reeds in het eerste jaar kampioen werd. Spr. bracht dank aan de leider, de heer Van Vliet. De vroegere voorzitter, de heer D. Goed hart, gewaagde van de goede sfeer, die altijd in „Katwijk" heeft bestaan. De voorzitter, de heer B. Mulder, sprak woorden van dank. Het duo Steenvoorde- Hermans uit Noordwijk verleende mede werking. "s-Gravenz. S.V.—Lisser Boys in Leiden De beslissingswedstrijd 's-Gravenzand- SVLisser Boys voor een plaats in de derde klasse van de K.N.V.B. wordt Za terdagmiddag 4 uur gespeeld op het ter- Roodenburg in de Leidse Hout te Leiden. ENGELAND WINT LAATSTE TOETS- MATCH CRICKET. Engeland heeft te Port Elisabeth de vijfde en tevens laatste toetswedstrijd cricket tegen Zuid-Afrika gewonnen. Van de 5 ontmoetingen waren er 2 voor de Britten en eindigden 3 onbeslist. Sportief allerlei Het Belgische studenten-voetbalteam, dat Zaterdag te Nijmegen speelt tegen het Nederlandse studenten-elftal, won gisteren met 21 een vriendschappelijke wedstrijd tegen de studs uit de hoofd- In Belfast sloeg Wales de Ierse voetbalploeg met 20. Het Westelijk voetbal-elftal, dat Zaterdagmiddag te Haarlem tegen het Haarlemselftal uit komt, is als volgt samengesteld: Van der 1 (Feyenoord), d.; Spel (D.W.S.) en Kampen (A.D.O.), a.; v. Beek (A.D.O Van Kampen (Ado), a.; van Beek (Ado). Altink (Blauw-Wit) en Wimmers (Bl.- Wit), m.; van Hoek (Feyenoord), Bruyn (S.V.V.), Ponstein (Concordia), v Wijn gaarden (BI.-Wit) en Ooms (D.W.V.), v. Het Haarlems elftal ziet er als volgt uit: Wille (Edo), d.; v. d. Linden (Haarlem) en Odenthal (Edo), a.; Karpes (Edo), De Vos (R.C.H.) en Boerse (Haarlem), m.; Spek (Edo), Hanse (R.C.H.)Roozen (Haarlem), Biesbrouck (R.C.H.), Groene- veld (Haarlem), v. Zaterdagavond speelt een Haags K.N.V.B.-elftal in het V.U.C.- Stadion een wedstrijd bij kunstlicht te gen een vertegenwoordigend Limburgs K.N.V.B.-elftal. Haags K.N.V.B.-elftal: Kok (Ado), d.; Walham (H.B.S.) en De Jong (Ado), a.; van den Engel (D.H.C.), Holtappel (Quick) en Schwencke (H.B.S.) m.; Colthoff (H.V.V.). v. d. Vegt (H.B.S.), Langelaan (H.B.S.), Timmermans (Ado) Bertus de Harder (V.U.C.), v. Lim burgs K.N.V.B.-elftal: Arets (Kerkrade), d.; Bruist (Lim'burgia) en v Bun (M.V.V.) Haags KNVB-elftal slaat Zweeds Kararaterna met 31 In een boeiende strijd heeft het Haags KNVB-elftal gisteravond in het VUC- Stadion met 31 van de Zweedse voet balploeg gewonnen. Kamraterna speelde technisch beter, maar uiteindelijk was het onproductief. De Hagenaars zochten het in open aanvallen, die aanvankelijk doodliepen op de hechte Zweedse verde diging. Vooral de duels tussen de HBS-er Schwencke en de 38 maal Internationale G. Gren waren het aanzien ten volle waard. Na 40 minuten in de eerste helft resulteerde fraai driehoekspel tus sen Timmermans, Langelaan en Bertus de Harder in een doelpunt van de VUC-er, en in dezelfde minuut scoorde Langelaan uit een voorzet van Colthoff (2—0). De tweede helft begon zeer sensatio neel, want binnen 2 minuten had Bengs- vrij fortuinlijk de stand op 21 ge bracht. In de resterende tijd golfde het over en weer totdat 6 minuten voor het einde V. d. Vegt na een botsing met Appelgren werd vervangen door v. Geen. Juist voor het eindsignaal kogelde Colt hoff het leer tegen de bovenlat, waarna de inmiddels toegesnelde Bertus de Har der met een onhoudbare kopbal de eind stand op 31 bracht. De ADO-ers De Jong en Clavan werden verdienstelijk vervangen door de HVV-ers Colthoff en Deibert. De belangstelling was zeer groot. Afschuwelijk drama na 12 j. ontdekt te Heemskerk Uitgelekt door echtelijke twist. Twaalf jaar geleden ontdekte men ir een schuur achter zijn woning te Heems kerk, dat de 31-jarige Hoogoven-arbei der C. W. zich door ophanging van leven had beroofd. Althans dat meende men. Door een twist tussen de echtgenote van W. ep haar tweede man is echter aan het licht gekomen, dat W. werd\ moord door een 24-jarige huisvriend. Op een avond deed men bij W. thuis gezelschapspelletjes, waartoe ook hoorde het elkaar vastbinden op stoel. Van die gelegenheid maakte de huisvriend gebruik om plotseling strop om de hals van W. te werpen. La- 5 het lijk toen in de schuur opgebor gen. Thans is de vriend gearresteerd. De vrouw, die 2 kinderen had bij W., ging, toen ze opnieuw was getrouwd, Beverwijk wonen. Het onderzoek naar dit drama duurt Wegens „bourgeois"-neigingen heeft men op Cyprus de algemeen-secretaris uit de communistische partij gestoten. Het centrale comité en het „politieke bureau" hebben zich met de uitgestotene solidair verklaard. Het Grootkruis der O.N.-Orde over handigde. onze ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma fchoe Slooten, aan de Belgische minister van het verkeers- :n, Aohille van Acker. De nieuive Geref. kerk van Valkenburg (Foto N. van der Horst.) Geref. Kerk van Valkenburg opent vanavond haar eigen bedehuis (Van Een gebouwdat aan alle eisen voldoet i Valkenburgse correspondent) is het ogenblik aangebroken, u door de leden der Gereformeerde Kerk van Valkenburg met verlangen uitgezien. Met belangstelling heeft m de bouw van een eigen kerk aan Hoofdstraat gadegeslagen en vanavond zal dan de plechtige ingebruikneming plaats vinden. Wel diep zal men doordrongen zijn van de waarheid van het Schriftwoord: „Zo de Here het huis niet bouwt, tever geefs arbeiden deszelfs bouwlieden er aan." Toch weet men ook heel goed. dat God bij de bouw van Zijn Koninkrijk Zijn genade gebruik wil maken van me en'met grote dankbaarheid ziet m< dat God veler harten willig en bereid heeft gemaakt, hun bijdrage te schenken in het nieuwe bedehuis. Wie had ruim acht jaar geleden durven zeggen, dat de zelfstandige Gerefor meerde Kerk van Valkenburg reeds nu de beschikking zou krijgen over eer eigen kerkgebouw? In de loop van 193£ werden voor het eerst in Valkenburg kerkdiensten gehouden, uitgaande va Gereformeerde Kerken. Tot dat ogenblik men een onderdeel geweest van Kerk van Katwijk-Binnen. 1 Jan. 1 werd men een zelfstandige Gemeente 1942 kwam ds Rijneveld als eerste predikant te Valkenburg. Al heel spoedig volgt er dan in de geschiedenis van deze Gemeente een droevige bladzijde. In 1944 kwam de scheuring. Ongeveer een vierde deel. verenigde zich onder de Gerefor- a.; Groen (Limiburgia, Pfennings (Sitt. Boys) en Collombon (Sitt. Boys), m.; Hoenen (Bleyerheide), Adang (Bleyer- heide). Appel (Sittard), Maessen (Mou nts) en van Lubeck (Limburgia), Zaterdagavond wordt op de Haagse Hokij de première voor Nederland gegeven van het ijsballet en kunstrijden der Weense ijsrevue, een gezelschap van 20 dames en 4 heren. Aan de universiteit van Cam bridge is een korfbalclub gestart, die na 3 weken reeds 100 leden telt. De bijna 16-jarige Nel Gerritsen trachtte gisteren te Rotterdam het wereldrecord 100 m vlinderslag te verbeteren. Zij noteerde in. 22,4 sec., dat is 0,8 sec. minder dan haar persoonlijk record. De heer W. J. H. Muiier, ere-voorzi-tter van de K.N.V.B., wordt vandaag 84 jaar. Halle, Van Diepenbeek. Weber. Van Heel, Kup- pen, Pauwe, Van Nelle, Smit, Vente, Van Spaandonk en Wels nemer avond in een spelregeltest voor de KRO- ■microfoon op tegen elf sportjournalisten. meerde Kerken, onderhoudende 31 K.O. Van de 260 leden bleven over. Toch breidde de Gemeente zich gestadig uit en thans telt ze 285 leden. Reeds spoedig na de komst van ds P. Hainjé, de tegenwoordige predikant, werden er voorbereidende maatregelen genomen om te komen tot de bou" een eigen kerk. Vergunningen moesten worden aangevraagd; ellenlange bespre kingen werden gevoerd en vele malen moest er worden gerekend. Groot het aantal moeilijkheden, dat men te overwinnen, maar onder de energieke leiding van ds Hainjé heeft men doorge zet. Hoeveel uren van opoffering dit heeft gekost, zal wel moeilijk zijn gaan, maar in Juni 1948 kwam de bouw vergunning en nadat men contact gezocht had met het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop werd weldra de goed keuring verleend tot de bouw van eer kerk aan de Hoofdstraat. 9 October 1948 werd de eerste steen gelegd en als dan nu, 5 maanden later, reeds de inwijdings- dienst kan plaats vinden, dan moeten wc wel zeggen, dat de aannemer Jac. Sloot weg zich met bekwame spoed taak heeft gekweten. Zowel arichitect als aannemer hebben volle Toen we onder leiding van ds Hainjé het kerkgebouw mochten bezichtigen, zijn we tot de conclusie gekomen, dat hier een gebouw is verrezen, dat aan- alle kanten uitmuntend kan voldoen aan de eisen, die men aan een dergelijk bouw werk stelt. Beneden zijn 240 zitplaatsen dat is voorlopig ruim voldoende. Mocht Valkenburg zich in de loop der jaren nog wat uitbreiden, dan kunn ener op de galerij, waar nu alleen het orgel staat, 40 plaatsen worden bijgemaakt. Het gebouw is opgetrokken Jiandvormsteen. Het interieur Herstel van contact middels een nieuw Postmuseum Nu kostbare zegelverzameling, later ook het bedrijf in beeld (Van een onzer verslaggevre) In het meer dan 100 jaar oude gebouw, an de Zeestraat 82 te Den Haag, waar ens decennia lang de bekende „konink lijke bazar" van Dirk Boer gevestigd heeft vanmorgen het Neder lands Postmuseum, in gewijzigde vorm, zijn poorten weer openen voor een ieder, die wat meer van het bedrijf der P.T T wil weten. Hoewel het doel ls, een echt be drijfsmuseum in het leven te roepen, en het totale arbeidsterrein van de P.T.T., daar te zien zal zijn, zal dit prille begin een grote expositie zijn van alles wat de postzegel betreft. En deze zegel tentoonstelling zal niet alleen voor de ware kenner zijn: ook de leek en de Jeugd wil men interesseren- Zo zal van Donderdag af reeds een omvangrijke collectie dank zy veler hulp bijeen gebracht van zich doen spreken. Hoe wel men met meubilairechaarste te kam pen had, heeft het museum, waar dr R. J Weber directeur van is, vele vitrines ontvangen uit de P-T-T-kantoren Nog vóór de verbouwing en definitieve inrichting kop het museum opengesteld worden Nu kan men zich straks ver diepen in de betekenis van alle post zegels, welke ooit in Nederland zijn uit gegeven. De expositie is in drie delen verdeeld: „De Nederlandse post zegels, waarom zijn ze zo?"; „De kunst van de ontwerper", met het tonen van de zegels als ambachtskunst en de „drukmethoden". Bovendien is de afdeling bijzondere zegels eveneens zeer belangrijk- Tenslotte is er de schatkamer, met de beroemde emissie 1852, een keur van zeer zeldzame en kostbare zegels biedende. Er is tevens een plaats inge ruimd voor de wet van 1850, met de eerste Nederlandse zegels. Ondertussen gaat de verbouwing van het pand door. Gistermiddag bezochten tal van autori teiten het Museum, w.o. ir L. Neher, dr ir M. H. Damme en de heer T. van Hou- welingen. dunne wat zoldering als wat de wanden be treft, zo licht mogelijk gehouden. De glas-in-lood-ramen van „neu-antiek" be slaan een flinke oppervlakte, zodat het geheel een vriendelijke sfeer ademt. De banken zijn van vurenhout, met triplex belegd; de vloer loopt iets op. Het ver schil in hoogte tussen de voorste en de achterste bank bedraagt 30 cm. Aan de achterzijde is een eenvoudig platform ge maakt met een klein kruis van rode handvormsteen. De verwarming ge schiedt met zes gaskachels. Wanneer we van de consistoriekamer uit de kerk binnentreden, wordt onze aandacht getrokken door een drietal glas-in-lood-ramen tegen de voorgevel. Welk een mooie kleurschakeringen en het Zaterdag- weik een mooi effect wordt hiermede bereikt. Het zijn voorstellingen van „De wonderbare visvangst", „De Zaaier" en „De goede Herder." Ds Hainje vertelde ons, dat dit schenkingen waren en als we dan nog een ogenblikje doorpraten over de financiële zijde van dit bouwwerk, dan krijgt men toch wel groot respect voor de opofferingsgezindheid, die deze kleine kring van Gemeenteleden heeft betoond. De gehele bouwkosten zijn f54.000; in 1947 had men een fonds van f 8000 en thans heeft men door collecten, rondgang door de gemeente, bazars, gif ten en landelijke actie een bedrag van f 26.000 bij elkaar in anderhalf jaar tijds Is het wonder, dat er grote blijdschap en dankbaarheid leeft in de harten? Iets lager dan het kerkgebouw is haaks- gewijs aan de achterzijde de consistorie kamer gebouwd, die tevens dienst zal doen als catechisatielokaal en vergader gebouw. Ook hier weer dat gezellige en intieme. Rondom de tafels, die in T-vorm zijn gezet, -kunnen 40 stoelen staan en door een kleine gang kan men van dit lokaal uit het kerkgebouw binnengaan. Het spreekt vanzelf, dat er ook voor keuken en toilet gezorgd is. Alles bij elkaar genomen vormt het zo'n mooi ge heel. dat de leden der Gereformeerde Kerk van Valkenburg met trots op hun bedehuis mogen zien. Het ligt tenslotte ook nog in de bedoeling, dat er in het kleine torentje een luidklok zal worden opgehangen. Voor dit doel zal er van avond bij de ingebruikneming van dit nieuwe kerkgebouw een collecte worden ►««houden. Welkom aan Benelux Een van de goede dingen binnen de Benelux is, dat men ermede niet over ya van één nacht pleegt te gaan en dat men niettemin gestadige vorderingen maakt. Dit laatste is al evenzeer een verheu gend verschijnsel als het eerste. Want het is gemakkelijker, het met elkaar te zijn over een algemene idee, dan die idee ook te verwezenlijken en wel in de nuchtere, zakelijke gang het alledaagse leven. Idee en verwezenlijking ervan behoren eigenlijk een wisselwerking uit oefenen. Op momenten, waarop men gevaar loopt, zich aan de idee te gaan vergapen, kan de ontdekking heilzaam ontnuohterend werken, dat de gedacht» ook in werkelijkheid moet worden Maar wanneer men, omgekeerd, al zeer ontnuchterd, ja neergedrukt wordt door de dagelijkse moeilijkheden en be slommeringen en wanneer men het ge voel heeft, niet te zullen slagen, wel, dan kan van de idee zelf een opbeurende en stimulerende invloed uitgaan Wij ver moeden zo, dat dit ook de ervaring zal zijn van wie zich aan de verwezenlijking van de Benelux-gedacbte hebben geven- Idee en verwezenlijking, zij len wellicht ook steeds weer het thema vormen op de Benelux-conferenties, welke vrijwel periodiek plegen te wor- den gehouden. Aan zulk een conferentie, ditmaal wel zeer belangrijk, mag Neder land de eerstkomende dagen, morgen beginnen, gastvrijheid bieden. Het ïaj meer dan vormelijkheid, wanneer wa| hierover onze verheuging uitspreken. Waaraan de Benelux' tot dusver haar welslagen te danken heeft? Stellig ook hieraan, dat zij als gedachte de driel volken heeft toegesproken» Maar voorts ook hieraan, dat aan haar verwezenlij king een vast plan ten grondslag ligt, op zichzelf een bewijs van een sterke idee,! In dit plan zijn de drie unies, de tarief-I unie, de tolunie en de economische unie,; de drie belangrijke hoofdstukken. Dat! gaat alles niet van een leien dakje. Talj van moeilijkheden moeten worden over- We denken bij die moeilijkheden aan de eigen problemen van de landbouw in Beneluxverband, aan de vragen welke' hier rijzen ten aanzien van lonen en! a prijzen. We denken aan wat er zoal vastzit aan j de uitwisseling van valuta, aan de ver- houding van distributie, subsidiëring van de levensmiddelen en vrije consumptie. Kwesties die binnen de Benelux met een' eigen zwaarte wegen. Naast de vragen van economische^ fiscale, monetaire politiek zijn er de sociale vragen, waarvan de oplossing straks voor een aanzienlijk deel zal moeten worden gecoördineerd. En als we dan nog de kanalenkwestie vermelden^ dan stippen we daarmede alleen al een probleem aan, dat voorzichtige behandel ling eist. Wanneer men deze lange reeks van jj vraagstukken beziet en de serie is ge- makkelijk uit te breiden dan heef', e men wel enig besef van wat er zoal nog gedaan moet worden. Maar dan mag men tevens zeggen, dat de onderlinge ver- houdingen binnen de Benelux reeds van Vi dien aard zijn, dat deze kwesties geens- 0] zins behoeven te worden vermeden v. Want hier komt steeds weer naar voren jg-' de Benelux als idee, als gedachte, de v Benelux zoals zij een voorbeeld is vooi jj( de verwarde wereld- Dit alles is, dunkt ons, reeds de winsj v, van de Benelux nog voordat zij geheel er tot verwezenlijking geraakte. Eendrach) maakt macht» De idee der Benelux kwam op in d# gt| donkere dagen der Duitse overheersing, De in September 1944 te Londen geslo ten douane-overeenkomst tussen Neder- land en België was van de latere verj to1 weze-nlijking een opmerkelijke voorlopeij t{^ Die gedachte van het „Eendracht maakl y macht" is vastgehouden. Reeds en-kei» malen traden in het internationale leve? gt; de Benelux-landen als een eenheid op En België heeft zich in ons land groït sympathie verworven door de onbaaij zuchtige wijze waarop het zich in dj Indonesische kwestie naast ons schaardj tegenover het wanbegrip van heel ee» wereld. Er zullen nog vele teleurstelling^ jor de Benelux te overwinnen valieö We denken aart de geopperde vrees, da^ men er met in slagen zal, de economisch) unie op de vastgestelde datum, 1 Januaij 1950, tot stand te doen komen. Dat vooral het zakenleven hierover teleurgesteld i» tekent de groei in de samenwerking. J Op zulke ogenblikken echter zal ha de idee zijn, die blijft stimuleren ei die waard blijft in werkelijkheid te won den omgezet, hinderpalen ten spijt. V oorschoten Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer B. Uytep linde, is geslaagd voor het examen bouwi kundig ingenieur. Brand in hooiberg. Gistermiddag ruim één uur brak brani uit in een hooiberg bij de boerderij vaj de heer A. J. Duivenvoorde, LeidseweJ nabij de Vink. Als oorzaak werj verondersteld het spelen met lucifers dool kinderen. De brand liet zich nogal erinl doordat de stérke wind d vlammen in de richting van een stal dreef Burenhulp en daarna ook dl brandweer voorkwam echter erger. Oh geveer 8000 kilo hooi en wat balen stro) gingen verloren. Nader vernemen we nog? dat de hed D. tegen brand is verzekerd. De oorzaa nog niet bekend. De burgemeester wi bij het blussingswerk aanwezig. Dn jaar geleden is op dezelfde plaats ea hooimijt afgebrand, terwijl 30 jaar gl leden ook het huis en de schuren doa brand werden geteisterd. Warmond Pachter eendenkooi De eendenkooi krijgt een'nieuwe pacb ter. Als zodanig is door B. en W. aan gewezen de heer J. D. Reuser uit Alej y.-B.), die reeds tal van jaren het va in kooiker Uitoefent. Burgerlijke stand GEBOREN: Carolina A., d. v. C. 1 Leenen en G. Tegeder; Elisabeth B. I„ d. v. H. A. G. M. Walenkamp en E. 1 B. Iserief; Rudolf J. A., z. v. J. vi ïggelen en M. J. Montanus. ONDERTROUWD: A. Duijnhoven, 33j A. C. Beijersbergen, 26 j.; P. Leydel kers. 27 j. en W. J. Haverkort. 20 j.; J. 1 Deventer, 26 j. en M. Oudshoorn, 29I OVERLEDEN: Adriana Hassrng, echi in A. Versluijs, 76 j.; F. W. Krudd wed. van D. D. van Essen, 75 j. De pionier van het coöperatiewe» Friesland. K, Eriks, is. 82 j. oud, I Leeuwarden overleden. Beschuldigd van collaboratie, krej de Weesper fabrikant M. Geesink, v|— het tribunaal te Utrecht, een boete vl/' f3000, doch de Bijz. Kantonrechter Utrecht heeft verd. volkomen gerehabill „Pukkle", de bekende 25-j. A'daraij ï- en uitbreker, liep op lijn 9 te A'da pardoes in de armen van een recherche»

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4