Meunte £eihsd}t OTourant I Toetreding tot de Nationale Reserve wordt meer aantrekkelijk ,,'t Plan is aantrekkelijk, maar ik doe toch niet mee'' Wist U daad DINSDAG 8 MAART 1949 BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN; ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7758 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoaslich (s yhtbleoen myn bert ia tcgfïcnspoct" het Bij mobilisatie niet in het gewone leger en dicht bij huis Allen, die zich verbinden aan de Nationale Reserve, vinden hierin tevens hun mobi- lisaticbcstemming. Dat houdt dus in, dat zy niet opgeroepen zullen worden als gewoon dienstplichtige. Dit geldt ook voor de lichtingen 1941 t.m. 1944 (de buiten gewoon dienstplichtigen), van wie er thans sommigen worden opgeroepen. Ten spoedigste dienen de gemeentebesturen voor hen vrijstelling aan te vragen. De manschappen van de Reserve zullen in de regel dicht bij huis blijven, zodat zij hun dagelijks werk kunnen blijven ver richten. Oorlogsvrijwilligers kunnen dienst doen als instructeur, waarvoor zij f3 per uui ontvangen. Overigens zullert de oorlogs vrijwilligers geen verbintenis kunnen aangaan, omdat de Regering hen be schikbaar wil houden voor een ander doel. Voorts werd medegedeeld, dat e oefenverbanden voor luchtdoelartillerii worden opgericht. Om zowel infanterie als luchtdoelartillerie mobiel te maken, wil men auto's en motoren huren van burgers bij voorkeur met de eigenaars als chauffeur. Indonesië Woensdag in de Veiligheidsraad Reuter seint, dat de Veiligheidsraad morgenavond 9 uur 's avonds (Neder landse tijd) Indonesië zal behandelen. Dit deelde de commandant district Zeeland van de Nationale Re serve. lt.-kol. De Feijter, mede op eer persconferentie te Goes, tijdens een uit eenzetting over de nieuwe richtlijnen bij de personeelswerving voor deze Reserve Zoals gemeld hebben zich totdusver nog maar 1800 vrijwilligers opgegeven. Volgens de nieuwe richtlijnen kunnen alle mannen van de lichting 1935 er ouder toetreden, soldaten zowel als dienst plichtig kader en reserve-officieren. Ver der soldaten van de lichtingen 1936 t.m. 1940. Officieren en onderofficieren zullen, behoudens een nader te beoordelen bij zonder geval, niet opgenomen kunnen worden- Behoorden deze mensen echter tot de luchtdoelartillerie of tot het 3e reg. genietroepen (zoeklichten), toetreden wel mogelijk. Tot de Reserve kunnen verder toetre den alle verdere buitengewoon dienst plichtigen en alle niet-dienstplich- tigen. zoal» de afgekeurden en zij. die ings wegens broederdiensf vrijstelling kregen. Ook zij dienen er rekening mee te hou den. dat een herkeuring niet onmogelijk is en dat vrijstelling wegens broeder- dienst niet altijd meer gegeven zal kun nen worden. De Nationale Reserve biedt 'PPel| cok hun de kans zich hieraan te ken, aldus lt.-kol. De Feijter. Accoord te Parijs inzake economisch herstelplan Nog dit jaar evenwicht in West- Europese begrotingen? Volgens Reuter is de West-Europese kabinetsraad te Parijs (O.EB.C.) tot vol ledige overeenstemming gekomen ovei een economisch herstelplan voor West- Europa. Dit plan komt in de meeste op zichten overeen met de voorstellen var de Britse minister van financiën Cripps (waaromtrent reeds gemeld was, di een stap terug zouden zijn en zelfs tot autarkie zouden leiden, terwijl zt felle -tegenstand zouden zijn gestuit). De inhoud van het thans goedgekeurde plan luidt: 1. Financiële stabiliteit in alle Marshall-landen, reeds in 1949. 2. Plan voor besparing en verdienste vai dollars, in het bijzonder door een groter uitvoer naar de Ver. Staten. 3. Evenwicht in de betalingsbalans van elk land met het dollargebied door verhoogde ir. van grondstoffen uit andere dan dollar- landen (op dit punt is door Groot-Brit- tannië aangedrongen). 4. Voorrang var handelsprojecten boven het maken var grote financiële plannen, met inbegrip van een herziening van het bestaande intereuropese betalingsstelsel. 5. Coördi natie van de uitvoercompagne der Mar shall-landen. 6. Ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer, verhoging van dt landbouwproductie en uitwisseling var deskundigen en technisch landbouwmate- riëel. De reizende ambassadeur van hel plan-Marshall heeft aan de besprekingen deelgenomen. Minister Stikker is gisterenavond per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd, en noemde het verloop der besprekingen gunstig en een goede voorbereiding de besprekingen der Benelux. Een Jutie was aangenomen, die naar het gen van mr Stikker voor Nederland voordelig was. Over enkele dagen zal het resultaat worden bekend gemaakt. C.P.N. verklaart zich soli dair met Thorez Steun van volksmassa's aan Sowjet- legers. Op een gisteren te A'dam gehouden zit ting van het partijbestuur der C.P.N. i* resolutie aangenomen, waarin dt C.P.N. zich volkomen solidair verklaart met de uitspraken van Thorez Togliatti inzake de steun van de volks massa's in hun landen aan de Sowjet- legers, wanneer deze de imperialistische Vijanden tot over hun reuzen zouden ach tervolgen. Het partijbestuur zal massacampagne voor de vrede in het ge hele land organiseren en roept de arbei dersklasse op te strijden tegen het inrich- buitenlandse militaire bases op Ons grondgebied, tegen de uitgaven voor bewapeningsdoeleinden en tegen de voor- genomen omzetting van bedrijven van de vredesproductie op oorlogsproductie, maar voor verhoging van lonen en sala- tissen en voor het terugtrekken der Ned. troepen uit Indonesië. an Leipziger Messe, een Oostelijke aangelegenheid Zaterdag werd in een sneeuwstorm de ^ipziger Messe geopend. Van de ver dachte 80.000 bezoekers kwamen er lechts 20.000 opdagen, waaronder slechts inkelen uit landen, die niet in Ruslands nacht zijn. De Oost-Europese landen lie- wat zij konden uitvoeren, maar as niet veel. De kleren waren (uderwets, koffie, chocolade, bonbons en ake waren nagemaakt en zonder echte i uiker. Onder de 6755 inzendingen zijn Alleen Frankrijk, Zweden, Italië en Zwit- erland als landen vóór het IJzeren Gor- lijn vertegenwoordigd. De perverse ..Moffenknecht", zoals p.f. hem noemde, J. de Jonge, Bit )aarlerveen, die als kampbewaker in hnmen op beestachtige wijze optrad, tal arrestaties verrichtte, een privé- olonne-Henneicke oprichtte enz. enz., ('erd door het B.G. te A'dam gisteren onform de eis tot levenslang veroor deeld. De Jonge is 26 jaar oud. De positie (Ier-Koninklijke Landmacht in Indonesië Het wordt ccn buitenlands leger, aldus Koets. De V.N.-commissie heeft aan de Vei ligheidsraad een rapport gezonden met de volledige tekst van de brief, waarin Soekarno weigert, aan de ronde-tafelcon ferentie deel te nemen en tevens het rapport van de republikeinse delegatie betreffende de besprekingen op Banka, waaruit zou blijken, dat dr Koets ver klaard had, dat de Koninklijke Land macht na de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië, de positie zou hebben van een buitenlands leger, dat met de goed keuring van de V.S. van Indonesië aldaar verblijft en dat niet zal optreden tenzij dan met de goedkeuring der Regering dier V.S. Dit leger zal gerepatrieerd worden al naar gelang er transport be schikbaar is. Volgens ditzelfde republi keinse rapport zou de bijeenkomst Fede raal Overleg zich op Banka voorstand ster hebben genoemd van een herstel der republiek te Djokja. (Als men dit rap port dus zou geloven, verklaart dr Koets, als officiële onderhandelaar, de Unie volkomen zinledig, aangezien de beide Uniedelen elkaar als buitenland zullen beschouwen Red.) In federale kringen te Batavia noemt men het bovengenoemde republikeinse rapport op bepaalde punten onjuist. In deze kringen is men van oordeel, dat de republikeinse leiders de terugkeer der republiek naar Djokja hadden genoemd als voorwaarde voor de aanvaarding var de uitnodiging naar de ronde-tafelconfe rentie en niet als voonvaarde voor het ir overweging nemen dier uitnodiging. Curie, de atoomgeleerde, getuige in proces tegen Kravchenko HIJ IS BEZIG AAN EEN NIEUW BOEK De eerste getuige tegen Kravchenko in de zitting van gisteren, vanwege diens proces met „Les Lettres Fran^aises", was de professor Fred. Joliot Curie, dè bekende, meest vooraanstaande atooni-geleerde, die lid is der Franse communis tische party en gewerkt heeft in laboratoria 'der Sowjet-Unie. Curie verweet Kravchenko, dat diens werk niet vanuit een wetenschappelijk standpunt was geschreven. Hij haalde een passage aan uit „Reis gelijken zijn met een „Klinkende oor veeg" voor het Sowjet-regime. Morgan, directeur van „Les lettres francaises" ver klaarde nog honend, geen redacteur nodig te hebben om zijn boeken te hel pen schrijven. .,Ik schrijf die zelf" temidden van soldaten", geschreven door zijn schoonzuster Eve Curie, waarin ge zegd wordt, dat de Russen in 1942 van er harte achter hun regering ston den. Het boek v,an Kravchenko is, volgens hem, tot stand gebracht, om éen persoon lijke haat te luchten. Volgens een verkla- 'ng van een Amerik. advocaat, reisde Kravchenko uit de Ver. Staten naar Frankrijk onder de valse naam „Paul Kedrin" en legde hij een valse eed af zijn identiteit, een overtreding van de Amerik. immigratiewetten. Na al deze verklaringen wees Kravchenko op de documenten, die zijn tegenstanders van Rusland ontvangen, als een bewijs, dat wijdvertakte Sowjet-spionnagedienst de wereld bestaat. Naar aanleiding de beschuldiging, dat hij niet zijn gehele manuscript aan het gerecht had oorgelegd, erkende Kravchenko, dat het niet volledig was. Hy werkt aan een nieuw boek, hetwelk tot titel zal hebben „Wetenschappelijk onderzoek in de Sow jet-Unie". De inhoud hiervan zal te ver- Wordt Molotof opvolger van Stalin Toch zou Stalin een eerste viool blijven spelen Ervaren Britse diplomaten zijn van oordeel, dat Molotof zich voorbereidt om Stalin op te volgen als premier van de Sowjet-Unie, aldus Ass. Press Deze me ning is volgens betrouwbare bronnen blijkbaar gebaseerd op de rapporten van de Britse ambassadeur te Moskou, Mau rice Petersen over het heengaan van Molotof als minister van buitenl. zaken. Men verklaarde, dat Petersen er tegen waarschuwde, een drastische wijziging de Russische politiek te verwachten. Men stelt vast dat Stalin de eerste figuur Rusland zal blijven, ook indien hij het premierschap zou opgeven. De algemene veronderstelling is echter dat de Stalin, wiens gezondheid niet al te best is, vrij van administratieve rompslomp wil zijn. Zijn positie als hoogste leider zou echter veilig zijn op grond prestige en zijn post als secretaris-gene raal van de communistische partij en lid van het Polit-bureau. Van mijnenveger tot ultra moderne trawler „Simon de Danser" gaat in IJslandse wateren vissen In de IJmuidense vissershaven is de tweede van de drie „verre visserij- traiwlcrs gearriveerd, toebehorende aan de NV. Verre Visserij Maatschappijen. Het de „Siimon de Danser", van 461.50 bruto >n. een zusterschip van de „Assam Reis" de „Claes Compaen". De „Simon", die in 1944 door een Engelse werf als mijnenveger werd af geleverd, is 46,44 meter lang en uitgerust een 850 pk triple expansie stoom machine met oliestookinriohting. Alumi- l visruimten cn een ultra-moderne uitrusting met comfortabele logiezen en ijskast in de messroom maken deze trawler tot een 'bezienswaardigheid in de haven. Morgen zal de trawler voor zijn :rste reis vertrekken. De „Claes Compaen" is al in de vaart i binnenkort volgt de „Assam Reis". Het ligt in de bedoeling om de eerste n op de Noordelijke Noordzee te maken cn later de IJslandse wateren op te zoeken. PROF. VENING MEINESZ TE PARAMARIBO. De onderzeeboot „O 24", is met prof. F. A. Vening Meinesz, die gedurende de reis wetenschappelijke waarnemingen errichtte, te Paramaribo aangekomen. De staking bij de Biiliton Mij. te Para maribo is thans algeheel geworden, aan gezien de hoofddirecteur geweigerd heeft tot loonsverhoging over te gaan, aldus seint Aneta. i hij. Mike Martin, een baby van 14 maanden in Texas, heeft aan leder voetje zes tenen. De doktoren zullen trachten, de voeten normaal te maken. „WHAT 'S IN A NAME"! Een oud-mijnwerker, Dietrich, te Aken, had gedurende drie maanden in de illusie geleefd, dat hij de erfge naam was van een „rijke oom" in Amerika. Het ging om een slordige 13 millioen dollar. Gisteren vernam hij, dat hij op deze nalatenschap geen rechten kan doen gelden. De nalateit* schap was hem eerst toegewezen in gevolge een... naamsvergissing. De Koningin eerder naar Nederland terug Prins Bernhard kan nog niet reizen. De Koningin heeft besloten Haar va- cantie te bekorten. H. M. acht het ge wenst, met het oog op de vele belang rijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld overleg"met het kabi net te kunnen plegen. De Koningin zal Donderdag in Neder land aankomen. Z. K. H. Prins Bernhard n verband met zijn gezondheidstoe stand in de eerste dagen nog niet kunnen Vijfhonderd kinderen spelen het ganzenbordspel Prinsesjes gooien de dobbelstenen op Op 30 April zal het A'damse Stadion i een groot ganzenbord veranderd wor den. Kleine tafereeltjes in oud-Hollandse stijl zullen de diverse mogelijkheden, als de put. de gevangenis, de start, uitbeelden, het geheel omringd door de r van een Oud-Hollands dorpje met kantelen en al. Vijfhonderd kinderen de hoogste klassen der lagere scholen van alle gezindten zullen in 10 groepen verdeeld het spel spelen: Chineesjes. In diaantjes, boerinnetjes, feetjes, grenadier- tjes, zonnebloempjes, matroosjes, konijn tjes. kabouters en Volendammers. Tien kinderen, o.w. de Prinsesjes, zullen op een grote tafel de dobbelstenen werpen, die de eroepen op het bord moeten ver plaatsen met behulp van gansjes, die de groepen over het bord leiden. Als het spel begint is het stadje in slaap. Na een door kinderherauten geblazen reveille, willen'de kinder-inwoners aan het werk gaan, maar een enorme Moeder de Gans roept: „Neen kinderen. In deze stad wordt niet gewerkt vandaag, want de Koningin is jarig. Laten we het ganzenbordspel spelen en de baten ervan schenken aan de zwakke kinderen". Dat is de clou van het spel: een loterij met 480.000 loten, waarvan de opbrengst ten bate komt van de Centrale Raad voor Kinderuitzending. Slaagt de verkoop dan kan ƒ240.000 aan deze Raad worden afgedragen. Het spel wordt via de radio uitgezon den en de loten zijn van 14 Maart af te koop. De groep, die in het Stadion het ganzenbordspel wint, is tevens de nares van de Joterij. Op deze wijze wil het „Comité Koninginnedag 1949' eerste verjaardag van Koningin Juliana luister bijzettetk-Het spel wordt gelejd is ontworpen door Carel Bruis. Directe rust voor het zieke aardappelland Wie doorgaat met aardappelen te telen op een met aardappermoeheid besmet perceel, is net zo dom als een tb.c-pa- tiënt, die aan het werk blijft. Bovendien is dit gedrag a-sociaal, omdat het be wuste perceel besmettingsgevaar oplevert voor aangrenzende stukken. Dit verklaar de dr C J. Briejèr, dir. van de Planten- ziektenkundige Dienst, gisteren in eer radiopraatje over de gevreesde aard- appelmoeheid. Hij raadde de aardappel telers dringend aan reeds in het a.s. zoen, dus nog voor de komende zulks zal voorschrijven, niet meer dan een derde van voor aardappelteelt ge schikt land met aardappelen te verbouwen of in het uiterste geval niet meer dar de helft. Voor degenen, die door de noodzake lijk geworden maatregelen van hun be staan zouden worden beroofd, zullen mid delen worden gezocht om hen te helpen. HET OUD-KAMERLID J. E. STOKVIS HERSTELLENDE. Het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer J. E. Stokvis, is enige tjjd zeer ern stig ziek geweest. Thans is hij herstel lende De behandelend geneesheer acht het gevaar voor zijn leven geweken, al dus „Het Vrije Volk". De tekst van Soekarno's brief inzake de Ronde Tafel-conferentie De brief van 4 Maart j.l. waarin ir Soekarno gelijk we Zaterdag reeds meldden de uitnodiging der Nederlandse Regering naar een ronde tafelconferentie afsloeg, luidt als volgt: „Ik persoonlijk vind de gedachte van I regering, kan ik geen officieel besluit een spoedige onvoorwaardelijke over- nemen om de conferentie in Den Haag dracht van de volledige souvereiniteit aan bij te wonen of een delegatie te zenden, de Verenigde Staten van Indonesië Idie besluiten zou aanvaarden namens de op 28g Februari en RONDE TAFEL-CONFERENTIE 1 Maart verduide lijkte aantrek kelijk. Ik geloof, dat zulk een sou vereiniteitsover dracht de enige weg is om de be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië te verbete ren. Destemeer, omdat 1 Januari da overeengekomen datum voor souve reiniteitsover dracht aan de Ver enigde Staten van Indonesië was en die datum, welke van grote beteke nis is voor het In donesische volk, reeds voorbijge gaan is. Door be spoediging van d€ overdracht van de souvereiniteit aar de Verenigde Sta ten van Indonesië zouden de' obsta kels met betrek king tot de vor ming van een in terimregering, die tot nog toe onover komelijk leken, mogelijk vermeden kunnen worden. Zonder vooruit te lopen op de positie van de V.N.-Com- missie in haar po gingen om volgens de bepalingen van de" resolutie van de Veiligheidsraad een oplossing te vindein voor het geschil tussen Ne derland en Indone- het oog op de huidige positie van mijzelf en de andere leden van de republikeinse regering, die zich thans op Banka bevin den. afgesneden van staat en volk, en ge scheiden van de basis van ons gezag als De oprichting van een Raad van Europa Scandinavische landen, Italië, Eire uitgenodigd. De vijf landen van de Westerse Unie hebben uitnodigingen verzonden aan Italië, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Eire, ter bijwoning van een tienlan- den-conferentie te Londen, over de op richting van een Raad van Europa. De voorgestelde datum van de conferentie is 28 Maart. De uitnodigingen waren onder tekend door Ernest Bevin, de Britse min. van buit. zaken. De z.g. „permanente commissie" van het Brusselse verdrag heeft reeds een aantal principes uitge werkt, die als basis zullen dienen. Een woordvoerder van het Franse departe ment van buit. zaken verklaarde, dat de uitgenodigde landen „semi-officieel" toe gezegd hebben, zich te zullen aansluiten bij de West-Europese Unie, wat het voor gestelde pact betreft. Dit pact voorziet in de oprichting van een Europese mi nisterraad en een raadgevende assem- blée. De assemblee zal waarschijnlijk deze zomer voor het eerst bijeenkomen. TREEDT OOK DE AMERIK. MINISTER VOOR HET LEGER AF? Naar verluidt, zal ook de Amerik. mi nister voor het leger. Kenneth Royall, aftreden en wel nog deze maand. DAT de naam van de Hollandia-fabrie- ken Kat.ten.burg en Co., is gewijzigd in Hollandia Kattenburg N.V., te A'dam. DAT 79 j, oud te Haarlem overleed H. P. v. d. Aardweg, vroeger hoofd van de afd. Onderhoud Bruggen der Publieke Werken te A'dam. DAT als sprekers op de jaarvergadering van het Verbond van Prot. Ohr. Werk gevers op .17 Maart in Utrecht zullen optreden prof. dr G. C. v. Niftrik en de heer H. Diemer. DAT de enige prijs van de door het Prov. Groninger Rederijkersverbond uit geschreven toneelprijsvraag is verdeeld tussen C. Hysinga te Oosterbeek, J. N. Schreuder te Aerdenhout en W. J. Pels- jma te Nieuwolda. DAT de directeur J. Goedkoop t.g.v. zijn gouden jubilem in het bedrijf van de A'damse Kromhout Motorenfabriek is benoemd tot ridder Ned. Leeuw. DAT minister In 't Veld dezer dagen Groningen, Hoogezand, Appingedam en Delfzijl bezocht en verschillende weder- opbouwplannen besprak. DAT onder presidium van mr K. P. v. d. Mandele te R'dam een Instituut voor het Midden-Oosten is opgericht om de economische en culturele betrekkingen met de daar liggende landen te bevor deren. DAT gisteren in Delft de kunstschatten uit Straatsburg, die van 12 Maart af in het „Prinsenhof" worden tentoongesteld, zijn aangekomen. DAT per 1 Maart j.l. benoemd is tot rijkslandbouwconsulent (voor grond- en pachtzaken) in vaste dienst dr ir L. J. v. Dijk te Haarlem. DAT de Comm. der Koningin in N - Holland gisteren op de Haarlemse Dreef het gedenkteken onthulde ter herinne ring aan 15 aldaar gefusilleerde verzet strijders uit het A'damse H. v. B. DAT de onbewaakte overweg in de Veenweg te Nootdorp op 14 Maart een flikkerlicht krijgt. DAT de Arnhemse burgemeester Mat- ser op een KVP-vergadering te Venlo zich fel tegen de groep Weiter keerde, die straks aan de gemeenteraadsverkie zingen gaat deelnemen, terwijl de ge meentepolitiek buiten de Indonesische kwestie staat. DAT, als afscheid van het op 27 Maart naar Indonesië vertrekkende 426e batal jon infanterie, gisteren te Assen een drukbezochte ouderdag is gehouden. DAT elke 100 m. stof bij het verven 3 m. langer wordt en de Enschedesche fa brikant W. B. werd gearresteerd, daar hij dit surplus van de stoffen zijner klan ten afknipte en voor eigen rekening ver kocht DAT de Haarlemse kantonrechter bij de beoordeling van een verkeersdelict de NZHVM kapittelde over het groot aantal ongelukken, waarbij NZH-bussen zijn be trokken als gevolg van de z.i. onvoldoen de chauffeursopleiding. DAT gisteren te Bergen op Zoom de 37e West-Brabants-Zeeuwse streekbeurs voor handel en industrie is geopend, welke ook morgen nog toegankelijk is. DAT de indexcijfers van groothandels- prijzen in Januari met 1.4 pet. stegen van 291 tot 295 (basis 1938/39 100). DAT op 29 en 30 Maart in het Waag gebouw te Nijmegen de nat. tentoonstel ling „De vrouw in de Staat" wordt ge houden. DAT leiders van de Duitse Kath. Jeugd beweging momenteel als gasten van de Ned. Kath. Jeugdraad in ons land ver toeven en ook Den Haag zullen bezoe ken. Dat het A.N.V.V. reizigers naar en door Duitsland waarschuwt tegen veel voorkomende diefstallen in de nachttrei nen en in het bijzonder op zorgvuldige bewaring van het paspoort wordt aange drongen. DAT de 60000 leden tellende Kath. Mid denstandsbond in het bisdom Den Bosch zich uitsprak voor volledige vergoeding van oorlogsschade voor middenstandsbe- drijven. DAT de scheidende voorz. van deze Bond, W. v. d. Kar, die enige dagen ge leden van de Paus reeds een onderschei ding ontving, benoemd is tot ridder O. N. DAT te Montevideo overleed C. G. H. van Luyt, directeur van Philips voor Uruguay. DAT de restauratiewerkzaamheden aan de stadstoren te Bergen op Zoom, welke jaar duren en waarvoor f 120.000 is uitgetrokken, dezer dagen begonnen zijn. DAT yan 1315 Mei het 40-jari'g be staan van het Oudenbossche Mannenkoor et een zomerfestival wordt herdacht. DAT Breukelen van het Amerikaanse Brooklyn na de levensmiddelen thans gramofoonplaten en kunstvoorwerpen ontvangt. DAT het R'damse B. G. de voorm. Schiedamse opperwachtmeester, de 40-j. J. J. Schoenmakers, o.a. wegens verraad 12 agenten, tot 20 jaar heeft veroor deeld (eis levenslang). DAT bij de aanbesteding van een flat gebouw met 63 woningen te Groningen de hoogste inschrijver was C. Oostinga, aldaar met f599.937 en de laagste A. Ge- veker te Haren met f452.660. DAT is benoemd tot notaris te Waal wijk M. F. M. v. Gurp te Udenhout (va cature L. W. J. C. Christ). DAT 3 leden der tïuitse grenspolitie te Delfzyl. A. Neuhauser, Erwin Risch en Heinrich Bordeaux, van het Groningse B.G., resp. 16, 15 en 10-j. kregen wegens terreur. DAT de St. Crt. van gisteren een loon regeling in de goud- en zilvemijverheid DAT de kunstschilder Jan Visser, lei der der Vrije Haarlemse Schildersschool, 18 Maart 70 jaar wordt. regering-of het volk van de republiek. Indien wij onder de huidige omstan digheden de uitnodiging van de Neder landse regering zouden aannemen, zou den wij uw conferentie slechts als par ticuliere personen kunnen bijwonen De ;men besluiten zullen een grote ver antwoordelijkheid met zich brengen Zulke .verantwoordelijkheid kan alleen aanvaard worden door de regering de republiek Indonesia, die tenvolle het gezag in haar gebied uitoefent en geze teld is in Djokja. Zulk gezag hebben wy op het ogenblik niet." „Gouden" overste Siliacus gehuldigd Het gebeurt zelden, dat iemand i militaire wereld zijn gouden jubileum Het was daarom geen wonder, dat gisteren een groot gezelschap van hoge officieren aanwezig was i-n de Cadiclub ..Prinses Irene" te Amsterdam, or 67-jarige luitenant-kolonel J. C Bedrijfspensioen fonds voor boeren? Enige weken geleden werd het wetsont werp inzake verplichte deelneming In een bedrijfspensioenfonds door de Twee de Kamer aanvaard. Indien dit wetsontwerp ook door de Eerste Kamer wordt aangenomen het geen wel verwacht mag worden dan kunnen aan de minister van Sociale Za ken aanvragen worden gedaan tot ver plichte deelneming aan een door een be drijf opgericht bedrijfspensioenfonds. De minister zal dan allereerst beoordelen, of de aanvrage geschiedt door een voldoen de representatieve vertegenwoordiging het georganiseerde bedrijfsleven in de betreffende bedrijfstak. In de landbouw is al enige tijd een bedrijfspensioenfonds in oprichting. In het voorjaar van 1947 was de toenma lige minister van Sociale Zaken niet be- •id, toe te staan, dat de landarbeiders •n hoger uurloon ontvingen. Wel stond hij echter toe, dat het loon met een be paald bedrag werd verhoogd, ter beta- persioen premie langs de bedrijfspensioensfonds. Voorts werd de eis gesteld, dat ook de zelfstandigen onder deze verzekering zouden vallen. De Regering wenste n.l. niet. dat een hogere prijs voor de agra rische producten de koopkracht van de zelfstandige ondernemers (boeren en inders) zou verhogen. Nodig was voor de realisering van een zodanig pensioenfonds een wettelijk ba- spoedig zyn. tenge volge van de aanneming van bovenge noemd wetsvoorstel. organisaties (de drie werkge- de drie landarbeidersorgani saties). die de Stichting- voor de Land bouw vormer., hebben destijds toegezegd. de oprichting van een bedrijfs pensioenfonds voor arbeiders en zelf standigen te zullen zorg dragen. Intussen heeft de voorbereiding van het wetsontwerp bijna twee jaar ge duurd. Premieinning was dus van 1 Mei 1947 af niet mogelijk. Toegezegd werd destijds, dat de premies voor deze pen- erzekering in de voorbereidings periode in het Landbouwegalisatiefonds zoudep worden gereserveerd. Thans doet de regering deze toezegging gestand de premie, verschuldigd door de arbeiders, doch maakt zij vooralsnog enig bezwaar, deze toezegging ook te honoreren voor de zelfstandigen. Wij kunnen hierop thans niet breed in gaan. doch zijn van oordeel, dat vast staat, dat ook voor de zelfstandigeri in het Landbouwegalisatiefonds de premie ge- In de periode, die verstreken is na 1 Mei 1947, hebben myt name de drie cen trale landbouworganisaties zich nader beraden over de wenselijkheid en mo gelijkheid van een pensioenverzekering voor zelfstandigen in het raam van dit bedrijfspensioenfonds. Er kwamen be zwaren van financiële en practische aard. Ook maken sommigen principiële bedenkingen tegen een in bedrijfs or ganisatorisch velband opgeLegde verze- kenngsplicht voor zelfstandigen. Niet kan worden ontken-d, dat de ver zekering van zelfstandigen een zeer be langrijke zaak is. Moeilijk is uit te ma ken. hoe de boeten- en tuindersstand in al zijn geledingen over de al of niet wen selijkheid van een bedryfspensioen denkt. Allerlei overwegingen spelen hierbij een rol. Een gelukkig verschijnsel is. dat het initiatief geheel gelaten is aan het geor ganiseerd bedrijfsleven Dit moet eerst zelf tot klaarheid en tot een besluit ko men. voordat de minister van Sociale Za ken tot verplichte deelneming kan be sluiten. Wy kunnen thans niet ingaan op alle facetten van dit vraagstuk. Persoonlijk zijn wij van oordeel, dat er geen prin cipiële bedenkingen tegen de hierboven geschetste wettelijke bevoegdheden zyn Voorts, dat het van betekenis is. dat in de strijd om een rechtvaardig deel van het nationale inkomen voor de boeren, tuinders en hun arbeiders, een sociale voorziening nu eer.s voor de onder nemers van wie er velen klein zijn voor de oude dag geheel past De tegenstellingen, die op dit terrein tussen arbeiders en kleine zelfstandigen bestaan mogen niet groter worden. Ten slotte moet het Nederlandse volk in zijn geheel ook deze voorziening betalen. Dat deze premiebetaling loopt door de portemonnaie van de ondernemer is prac- tisch wel lastig, maar anderzijds verant woord. Geeft de premiebetaling straks moeilijkheden, dan ligt dit aan de niet juist gestelde economische positie van tal van kleine zelfstandigen. Voorwaarde is echter, dat de meerderheid van de bedrijfsgenoten zelf er voor is. Geen op legging van bovenaf. Daarom een pen sioenfonds in bedrijfsorganisatorisch ver band. Wij hebben de indruk, dat steeds meer boeren en tuinders het wenselijke van deze maatregelen inzien. In deze maand zal de vraag: Ook bedrijfspensioen voor de boeren en tuinders? door de land bouworganisaties met ,.ja" of „neen" be- In verband niet zijn gouden jubileum in militaire dienst werd luitenant- kolonel J. C. A. Siliacus gisteren te Amsterdam gehuldigd. Generaal Wilson (rechts) biedt de jubilaris namens de hoofdofficieren een ge schenk aan. Siliacus, de man, die in 1946 belast werd met de opruiming van de door de vijand achtergelaten kustbatteryen, te huldigen met het feit, dat hij gedurende vijftig jaren de wapenrok droeg. By monde van lt.-gen. J. J. C. P. Wilson w-.rd de jubi laris een zilveren rookgarnituur amge- boden. Namens de min. van Oorlog sprak de A'damse garnizoenscommandant lt.- kol. W. Th. C. baron van Boetzelaer. On der de aanwezigen bevond zich ook de secr.-gen. van het dep. van Oorlog, de heer L. C. Rietveld. Weer ruim 200 Nederlanders naar Canada vertrokken Gisteren zijn 220 Ned. bóeren-emigran ten naar Canada vertrokken. Bijna de helft van het gezelschap bestaat uit Frie se boeren. De overigen komen uit vrywel alle delen van het land. Onder hen be vindt zich de familie Scholten uit Aalten. bestaande uit man, vrouw en 12 kinde ren. Met de „Aquitania" van de Cunard White Star. dat 1500 passagiers kan ver voeren en 46000 brt. meet, zullen zij van Londen uit in 54 dag te Halifax in Ca nada aankomen. Het comité Benelux heeft er bij de betrokken regeringen op aangedrongen toch vooral de instelling van een econ. unie niet uit te stellen. antwoord moeten worden. Mr. W. Rip. Dr Van Mook in New York aangekomen Dr H. J. van Mook is gisteren met een vliegtuig uit Londen te New York aan gekomen en hoopt een week of vyf in de Verenigde Staten te blijven. KLM-LIJNEN NAAR NICE EN MILAAN? Met de betrokken regeringen worden thans besprekingen gevoerd, met het doel KLM-lijnen te openen van Amster dam naar Nice e>n van Amsterdam naar Milaan v.v. De uitvoerende raad van de wereld organisatie voor de volksgezondheid te Genève. heeft een begroting van ruim 17 millioen dollar goedgekeurd voor haar program van 1950. Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, af en toe vry krachtige ind Oostelijke richtingen, enkele over drijvende wolkenbanken met plaatselyk enige sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst. Overdag fichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. Woensdag. 9 Maart. Zon op 7.09; onder 18.33; maan op 11.07, onder 4.35 uur. 14 Maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1