Ilieumc Ceütsclic OTouranl Gromyko volgt Wisjinski op als pl.v. minister van Buit. Zaken De Scheveningse trawler Interim-regeling voor de West verlaat de broedmachine Wist U MAANDAG 7 MAART 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7757 DIRECTIE: F DEEMER CHRISTELIJ K-NA TIONA A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantvasticf) Is qfiebleuea myn hert ia tcgfyeaspoti" Drie opinies over 't Englandspiel Zie pagina 3 „Deli eindelijk vrij Hadden Stalin en Molotof een heftige woordenwisseling Gromyko, de bekende Sowjet-gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, is benoemd tot opvolger van Wisjinski als „eerste plaatsvervangend minister van Buitenl. Zaken der Sowjet-Unie". Gromyko volgde Litwlnow in 1943 op, als Sowjet-ambas- sadeur te Washington en byna drie jaar geleden werd hy Russisch afgevaardigde by de Veiligheidsraad..Grote vermaardheid verwierf hy door zyn redevoeringen in de Veiligheidsraad, die in hun aanvallen op de Westelyke democratieën steeds een negatieve tendenz hadden. Verscheidene malen trad Gromyko op als hoofd van de Sowjet-delegatie by de Ver. Naties. Gromyko is thans van onder-minister van Buitenlandse Zaken bevorderd tot chef van de onder-ministers van het ministerie. Reuter seint uit Moskou, dat a.s. Don derdag de Opperste Sowjet der „Unie van Sowjet-republieken" in het Kremlin bijeen komt en meer dan 1000 afgevaar digden uit alle delen der Sowjetunie zullen deze belangrijke zitting bijwonen. Men verwacht, dat Stalin, evenals Molotof. Wisjinski en Mikoyan aan- jig zullen zijn. Het blijft natuurlijs commentaren stromen, na de belangrijke wijzigingen, die op het Kremlin hebben plaats gevonden. Duitse berichtgevers onthullen, dat Stalin en Molotof ji- Vrijdag een heftige woordenwisseling zouden hebben gehad. En Molotof en Wiskinsji waren, volgens deze Duitse n, lange tijd „rivalen op leven en dood". Molotof zou zich tegen de poli- van de Kominform verzet en ge poogd hebben, kameraad Wisjinski on mogelijk te maken, om persoonlijke redenen Andere politieke experts menen, dat Molotof en Mikoyan zich nu gaan bezig houden met de politiek in hoogste instantie en o a- voorbereidingen moeten treffen voor een congres van de com munistische partij der Sowjetunie. De Italiaanse reacties zijn vrij „optimistisch", n men brengt het aftreden van Molotof verband met het voorgenomen toetre- en van Noorwegen en Denemarken tot het Atlantisch Pact. In de „Sunday Pictorial" schrijft het socialistische parlementslid, Richard Crossman, dat alles bewijst, dat de Russi sche politiek in Europa heeft gefaald. Molotof kon het Marshall-plan niet ver ijdelen en de politiek van Scandinavië betekent een nederlaag voor de Sowjet unie. De „Sunday Times" wijst er op, dat Stalin in de eerste plaats het „Polit bureau" wil versterken, terwijl Washing ton in de reorganisatie der Sowjet- leiding vooral een poging ziet tot vor ming van een machtig kernkabinet, dat snel beslissingen van het grootste belang kan nemen. Toen Truman gisteren uit zijn vliegtuig op het vliegveld van Key West stapte, vroeg hij, wat er met Molo tof aan de hand was. En aangezaen de verslaggevers geen commentaar leverden, schreef Truman in zijn notitieboekje „no comment"! Nota van Sokolofski aan Clay. De Russen gaan voort met „tegenzet ten", want maarschalk Sokolofski, de Russische militaire gouverneur in Duits land, heeft een nota tot generaal Clay gericht, waarin hij de Amerikaanse auto riteiten ervan beschuldigt, de teruggave van Russische eigendommen, welke zich in de Amerik zone bevinden, te hebber, gesaboteerd. Sokolofski beweert, dat be zittingen ter waarde van 299.686.000 mark tot December 1948 werden teruggegeven aan landen, die door Hitler's leger wer den binnen gevallen- Rusland, dat de zwaarste verliezen zou hebben geleden, ontving echter slechts restitutie van goe deren ter waarde van 281-000 mark, d-i- 0.09 procent van het totaal. Ondanks Groots plan voor Europa's handel met Zuid-Amerika Te Genève stellen de economen van de V.N. een groots plan op voor een uit gebreide handel tussen West-Europa en Zuid-Amerika, waarbij het eerste machi nes en het tweede grondstoffen leveren zal. De gehele handelsstroom tussen deze beide delen der wereld zou worden ge coördineerd. Men vermoedt, dat Ameri- ka's machine-export daardoor een zware concurrentie zou ondervinden en dat de Sowjet-Unie en de onderhorige landen er nadeel van zouden hebben, omdat zij minder Europese machines zouden ont vangen. Het plan zal in April a.s. behan deld worden op de economische confe rentie te Havanna. EEN K.L.M.-VLIEGTUIG MET GOUD. Een K.L.M.-vliegtuig heeft Zaterdag 5% ton goud uit de Ver. Staten op het Parijse vliegveld Le Bourget aange bracht. Honderd detectives zoeken naar sporen Scotland Yard is momenteel met meer dan 100 main bezig om de gruwelijke vampiermoorden, waarbij vijf personen gedood enj^ervolgens in een zouteuurbad vernietigd zouden zijn, tot een oplossing te brengen. Churchill naar Jamaica. Winston Churchill zal, na zijn bezoek [aan Amerika in April, drie weken met vacantie op Jamaica blijven, tezamén (met zijn vrouw en dochter Mary. Koningin Juliana eert gen. Marshall Op het jaarlijks banket van de Ameri kaanse „Overseas Pressing Club", dat ter ere van gen. Marshall in New-York werd I gegeven, is een boodschap van Koningin Juliana voorgelezen, waarin H. M. wijst op de grote betekenis van het militaire leiderschap van gen. Marshall, die een belangrijke bijdrage leverde voor de be vrijding van ons land, en op zijn capaci teiten als bouwer van een nieuwe we reld in vredestijd. Zijn beroemde rede te Harvard in de kritieke zomer van 1947 vormde, aldus H. M., een keerpunt in de geschiedenis van West-Europa. Door de hulp van het Marshall-plan is Nederland zijn doel, nl. het verdienen Van eigen levensonderhoud, naderbij ge komen. Een boodschap van de Belgische minister Spaak sprak ook van de grote Verplichtingen jegens gen. Marshall. deze, volgens de Russen „onbevredigende situatie", hebben de Amerik. autoriteiten het restitutie-werk in de Amerik. zone, met ingang van 31 Dec. jl. doen stop zetten- De Russen verlangen nu, dat een vergrote Sowjet-missie in de gelegenheid zal worden gesteld, het werk voor de restitutie der eigendommen voort te zet ten en Duitse fabrieken, musea en archie ven zal mogen „bezoeken". Alle uitstel in het afleveren der terug te geven eigendommen moet worden vermeden. Van Amerikaanse zijde is hierop nog geen antwoord gegeven. In New York werden Valentin Goebiesjew, een lid van de Russische delegatie naar de V.N. en niej. Ju dith Coplon, een 27-j. ambtenares van het Amerikaanse ministerie van Justitie, gearresteerd, onder verdenking van spionnage GEEN AMERIK. POSTPAKKETTEN NAAR BERLIJN. De Poolse autoriteiten hebben de, Ame rikaanse posterijen doen weten, dat zij „tengevolge van transportmoeilijkheden" niet langer Amerikaanse postpakketten via Gdynia naar de drie Westelijke sec toren van Berlijn zullen doorzenden. In Amerika kunnen daarom geen postpak ketten voor Berlijn, aajigencmen worden. De Scheveningse schipper W. F. Rog zat Zaterdag de gehele dag „gevangen" op zijn eigen vistrawler, de 88 tons „Deli", tussen een vaartuig van de Britse v rijpolitie en de kade van Campbellton ge klemd. Geen kans om de plaat te poetsen! Zwijgend wandelde hij op het voordek heen en weer, in gespannen verwachting, of zijn reder, J. J. Tuyt. de 50 pond zou betalen, de boete, waartoe schipper Rog is veroordeeld voor 't vissen in verboden vaarwater. Zaterdag hoorde Rog name lijk, dat Jiij de gevangenis in zou gaan, als het geld er niet vóór 11 Maart zou zijn. Des middags kwam echter het be richt dat de 50 pond onderweg waren, plus nog 125 pond voor zijn tuig, dat ver beurd was verklaard en terug moest wor den gekocht. Het vissen in verboden water heeft Rog en zijn reder op kosten gejaagd. Rog heeft Holland bijna 12 maal opgebeld en elk gesprek kostte 30 shilling a 2 pond. Ook moest er havengeld worden betaald, ook voor de „Petronella", omdat Peter Pronk de enige Nederlander was, die En gels verstond, zodat zijn schip wel in Campbelltown moest blijven, om hem in staat te stellen als tolk te dienen. En dan heeft de „Deli" dagenlang niet kun- De bemanning bezat geen penny. Wel Nederlands geld, maar men zag geen kans, het om te wisselen. Men voedde zich met brood en wijting uit het ijs. Gistermorgen is' het schip eindelijk ver trokken, om op zee de schade in te BRITSE VLIEGTUIGEN BOMBAR DEREN IN ARABIË. Volgens te Aden ontvangen berichten hebben Britse vliegtuigen langs de Noor delijke grenzen %;an 't protectoraat Aden gelegen Arabische fronten door bombar dementen in puin gelegd. Men verklaart dat koning Imman Achmed, heerser van naburige Arabische koninkrijk Jemen, =n revolutie in zijn rijk op bloedige ijze de kop heeft ingedrukt. Het uit breken van een algemene opstand in Jemen wordt echter waarschijnlijk ge acht. 1 tot 8 j. voor Mindszenty's medebeschuldigden Dertien medebeschuldigden van kardi naal Mindszenty, die te Boedapest 'be recht hebben gestaan op beschuldiging van speculatie in vreemde valuta, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van één *ot acht jaar. Horvath, de secretaris van Eszterhazy, kreeg de hoogste straf, nl. acht jaar, terwijl pater Boka tot vier jaar veroordeeld werd. Intussen heeft de Hongaarse regering een „zwartboek" uit- r het proces-Mindszeniy. Een stelsel van ministerieële verantwoordelijkheid wordt ingevoerd Het wetsontwerp „Interimregeling" voor Suriname en de Nederlandse Antil len is door de Nederlandse Regering ter advies aan de Staten aangeboden.. Vol gens dit ontwerp zal de landregering van Suriname en de Nederlandse Antillen bestaan uit de Landsregering en de aan de Staten verantw oordelyke Rege ringsraad. Ten aanzien van de verzorging der inwendige aangelegenheden treedt de landsregent op als hoofd der landregering. de vértegenwoordi- ministerëel overleg over aangelegen- j- t>_ heden, die betrekking hebben op de be langen van Suriname of de Antillen. De Koning zal De verhouding ger des Konings tot de leden van de Re geringsraad zal gelijk zijn aan die tus sen de Koning en de ministers in Ne derland. Alleen ten aanzien van de be langen des Koninkrijks worden aan de Landsregent bevoegdheden toegekend als orgaan van het Koninkrijk. Slechts Voor die werkzaamheden zal hij 's Konings aanwijzingen in acht hebben tc nemen dit zijn de afkondiging, de uitvoering >n de zorg voor de naleving der wetten, algemene maatregelen van bestuur en verdragen, schorsing van landsverorde ningen wegens strijd met een hogere re geling of het algemeen belang van het Koninkrijk). Voor de Antillen zal de re geling der positie van de Landsregent nog belangrijker zijn, gezien de besnoeiing der bevoegdheid van de landsregering ten ien van de eigen belangen van Aru- n Curagao. Het ligt in de bedoeling der Regering, te voldoen aan de wens dezer eilanden, dat ae Regering zou ken- nemen van het ontwerp algemene maatregel van bestuur, betreffende de toekenning van zekere zelfstandigheid Aruba en Curasao. Aan de wetgeven de macht is bij deze nieuwe interim-re- geling de onbeperkte bevoegdheid tot in grijpen in de inwendige aangelegenheden (art. 63 Grondwet) ontnomen. Zij zullen worden geregeld bij landsverordening en de conflictenregeling is vervallen. Alleen de volgende punten zijn aan de wetgever voorbehouden: De interim-regering zelf, vernietiging van een landsverordening, strafrechtelijke verantwoordelijkheid van de Landsregent. goedkeuring van verdra gen. overeenkomsten en buitenlandse geldleningen en verschillende bepalingen betreffende de verdediging. De rechtspraak van de Hoge Raad, de regeling van de eilanden der Ned. Antil len en enige andere onderwerpen zullen bij A. M. v. worden behandeld. De bemoeienis van Suriname en de An tillen met de totstandkoming der wetten is versterkt. De door de landsregering benoemde al gemene vertegenwoordigers zullen met raadgevende stem deelnemen de Antillen een staatsraad in bui tengewone dienst benoemen na overleg met de landsregeringen. Voor ontwerpen wetten. A. M. v. B.. en verdragen Worden de betrokken landsregeringen om raad gevraagd. Deze raadplegen desge- enst de Staten. Daar er van de grond- et wordt afgeweken kan deze interim regering alleen tot stand komen overeen komstig artikel 210 der Grondwet. De Re gering acht het gewenst, dat beide sta tencolleges voor 1 Mei a.s. advies uit brengen. Baclhoevedorj) vlagt voor opa van Kooy Badhoevedorp vlagt vandaag voor de oudste Nederlander, opa Pieter van Kooy, die 104 jaar wordt. Het huis van zijn kinderen, waar hij inwoont, zat vanmid dag om 12 uur al vol met familieleden, gekomen uit alle delen van het land. Er waren veel geschenken en talrijke bloe men en de oude heer was uitstekend te spreken. Tegen één uur verwachtte de burgemeester. Emigrant moclit niet op de boot naar Argentinië Naar de Nieuwe L eidsche Crt. verneemt, werd kortgeleden een Ne derlandse emigrant de toegang tot het schip, dat hem met andere emigran ten naar Argentinië zou brengen, ge weigerd. Weliswaar waren al zijn ge zondheidspapieren in orde, maar de scheepsarts constateerde dat de man een kootje van een zijner vingers miste. De reis ging niet doorBij nader onderzoek is ons gebleken, dat de Stichting Landverhuizing Neder land alsnog tracht herziening van de beslissing te krijgen, doch deze moet uit Buenos Aires komen. De les van deze historie is, dat emigranten er goed aan doen ter voorkoming van teleurstellingen en onaangename ver rassingen op het allerlaatste ogenblik van vertrek volledige inlichtingen te verschaffen omtrent hun gezond heidstoestand en lichamelijke consti tutie aan de ambtenaren, die met de opstelling der rapporten zijn belast, en daarbij niets te verzwijgen, want de controle van de scheepsarts is zeer Tien millioen kg appelen naar Engeland Voor het eerst na de bevryding. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal Nederland, volgens het dezer dagen afgesloten handelsaccoord met Engeland, dit jaar tien millioen kilo gram appelen mogen invoeren in Groot Brittannië. Het is voor het eerst na de bevrijding, dat de mogelijkheid hiertoe is geopend. Ook zullen wij voor het eerst na de bevrijding vruchten op sap mogen Prinses Wilhelmina gaat Haar schilderijen exposeren Prinses Wilhelmina zal begin April en tentoonstelling houden var» 40 door haar zelf gemaakte schilderijen en teke ningen. Deze expositie zal een tournee maken door de grote steden en door die plaatsen, waar op het gebied van de kunst doorgaans minder valt te beleven. Het plan is door de Prinses zelf uitge werkt. met Apeldoorn en Arnhem als beginplaatsen. In iedere stad wordt onge veer 3 weken geëxposeerd, zodat de tour nee wel een jaar in beslag neemt. Het maken van foto's en reproducties is niet toegestaan, daar Prinses Wilhelmina de auteursrechten van haar werk in eigen hand heeft. Bemanning van „Katowice" vloog naar huis Van de bemanning van het bij Ter schelling gezonken Poolse schip „Kato wice" zijn 23 zeelieden per KLM naar Gdynia gevlogen. De anderen zullen met de in Antwerpen bijna gerepareerde „Po- ladski" terugkeren. De „Katowice" had blijkbaar een ongulukslading aan boord. De verloren gegane huiden bevonden zich aanvankelijk aan boord van de ,.Po- ladski", dat echter op de Schelde door een aanvaring de reis niet kon vervolgen. De „Katowice" nam de lading over, maar bracht het er nog^slechter af. De fa. Doeksen heeft aangeboden te trachten de lading op te vissen. Trouwlustigen bouwen zelf hun huis Te Roosendaal is opgericht een „Co-1 mité-Zelfbouw". dat jonge vaklieden, die trouwplannen hebben, wil activeren tot het in vrije tijd herstellen van getroffen panden om zich zodoende woonruimte te verschaffen. De promotor van het comité is pater v. d. Bergh. die nagaat welke woningen in aanmerking komen voor verbetering of splitsing. De trouw lustigen maken dan in de avonduren hun huis gereed, later wil men ook nog nieuw-bouw overwegen. In Roosendaal zijn 24 ongehuwde metselaars, 68 onge huwde timmerlieden en 38 ongehuwde schilders. Mosje Sjertok wordt Mosje Sjaret. Mosje Sjertok, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft besloten zioh voortaan Mosje Sjarget te noemen. De heer G. J. P. van Overbcek, te Voorburg is benoemd tot hoofdredacteur van het dagblad „Gooische Klanken" te Bussum, aldus verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. Uitstel van Ronde Tafel-Conferentie steeds waarschijnlijker De Bijeenkomst Federaal Overleg kan niet vóór Vrijdag gereed komen Naar Aneta uit Batavia seint, wordt daar een uitstel der ronde tafel-conferen tie welker opening op 12 Maart a.s. was bepaald onvermijdelijk geacht De Bijeenkomst Federaal Overleg heeft namelijk, nadat zij Donderdag j l. tot ver na middernacht bijeen was, Vrijdag op nieuw langdurig vergaderd en toen be sloten op 11 Maart opnieuw samen te komen, waarna een afgevaardigde van de B.F.O. naar Banka zou vertrekken om met de republikeinen te overleggen. Het is dus uitgesloten, dat de B.F.O. voor 12 Maart tot een beslissing komt. Intussen bevestigt de „Nieuwsgier" in een eigen bericht, het Reutertelegram, waarin gemeld werd, dat de republikei nen niet voornemen zijn aan de ronde tafelconferentie deel to nemen, tenzij Soekarno te Djokja in zijn gezag zou zijn hersteld. De republikeinen op Banka zouden eenstemmig tot dit besluit geko men zijn. Volgens de „Vrije Pers" te Soe- rabaja staan de republikeinen namelijk onder een sterke druk, daar zich onder hun aanhangers een sterke stroming be vindt, welke van oordeel is. dat Sjafroed- din met zijn noodregering de ware leider is en Soekarno en Halta 't niet zijn. Deze laatste zijn dus wel gedwongen tot een zo afwijzend mogelijke houding jegens de Nederlanders. Generaal Spoor stelt zelf een onderzoek in Daar een zeker deel der pers in Ne derland. dat altijd bezig is, de goede naam onzer soldaten in Indonesië in dis- crediet te brengen, de laatste tijd be richten verspreidde, over misdragingen der Nederlandse troepen, heeft generaal Spoor met instemming van dr L. J. M. Beel een onderzoek gelast. Dit onder zoek bleek reeds begonnen te zijn nog voordat de Nederlandse Regering naar aanleiding van deze publicaties daarom verzocht had. DAGORDER SPOOR VOOR 5-JARIG VROUWENKORPS. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het vrouwenkorps van het K.N.I.L. heeft generaal Spoor in een dag order zijn waardering uitgesproken voor de steun en medewerking der Neder landse vrouw, welke van zo grote waarde is gebleken. A.F.P. seint uit Londen, dat volgens ;n officiële bron tussen Londen en Den Haag diplomatiek overleg wordt gevoerd het Indonesische vraagstuk. Tijdens jverleg, dat de Britse ambassadeur -Gravenhage in Londen heeft ge voerd, zou Bevin hebben verzocht, de Ne derlandse Regering te wijzen op de voor delen van een „ruimere" politiek. Een belangrijke factor is, dat Pasoendan oor een herstel van Soekarno is en ook Oost-Indonesië duidelijk zijn voorkeur heeft te kennen gegeven. Een extra bon voor 50 gr. vlees Bon 024 Algemeen geeft met onmid dellijke ingang en tot 12 Maart recht op het kopen van 50 gram vlees. Op deze aanvullende bon zal men moeten kopeD, wat de slager voorradig heeft Naar ver houding is dit veel spek en vet varkens vlees. Zoals gedeeltelijk reeds gemeld werd, zal het vleesrantsoen m.i.v. Donderdag op het oude peil van 400 gram wor den gebracht. Het kaasrantsoen voor de leeftijds groepen A en B wordt teruggebracht tot gram per 14 dagen. Gevaar van electrisch verwarmde dekens. Tengevolge van kortsluiting in een electrisoh verwarmde deken is te Ooster beek een kindje van twee maanden ver brand. Een onderzoek naar de apparatuur wordt ingesteld. VOLKSVERTEGENWOORDIGING VAN OOST-JA VA GEOPEND. Hedenochtend is te Soerabaja de voor lopige volksvertegenwoordiging van Oost-Java door de voorzitter R. A. Djoe- lito geopend. DAT de Utrechtse ondercomm. van de landwacht en ex—Waffen SS'er H. Ver- burgt door de R.v.C. tot 18 j. (m.a.) werd veroordeeld. DAT in Ede op een meter diepte de resten van een oude fundering werden aangetroffen, misschien van een 16de of 17de eeuws klooster. DAT gisteren bij een botsing op de Dam te Amsterdam een bestelwagen van de Stadsreiniging en een taxi volkomen werden vernield, doch slechts de chauf feur van de eerste wagen een hoofdwond DAT de Eindhovense gemeenteraad f25.000 beschikbaar stelde voor het op richten van een standbeeld van de 75-j. dr A. F. Philips. DAT de Ned. Natuurhistorische Ver. thans in een motie aan de Tweede Kamer en Ged. Staten van Limburg bezwaar uil tegen de afgraving van de St. Pieters berg, speciaal wat betreft de aan dt ENCI verleende concessie. DAT deze zomer het 750-j. bestaan van de gemeente Rhoon zal worden gevierd met een landbouwtentoonstelling en een openluchtspel. DAT de oud-actrice Marie van Eysden- Vink te Den Haag 14 Maart 85 jaar DAT de Mij. „Arti et Acmicitiae" te A'dam wederom de jaarlijkse wedstrijd het fonds „Willink van Collen" uit schreef, waaraan kunstschilders tot 35 jaar vóór 24 Aug. kunnen deelnemen. DAT op 24 Maart te Haarlem de eerste uitvoering wordt gegeven Bach's Matth. Passion in Ned. vertaling van Jan Engelman. DAT van de onlangs op het vliegveld Zuid-Limburg geopende afd. Nat. lucht- vaartschool dc eerste leerling reeds solo vluchten maakte. DAT een groot aantal Limburgers, o.w. vele zieken, op 3 Juni een bedevaart naar Lourdes maakt. DAT het Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) van minister In 't Veld speciale maatregelen vraagt voor de woning bouw in Nijmegen. DAT bij de groenteveilingen kwekers een voorraad peen kunnen opgeven ter verkrijging van een toeslag en knol selderij voor export naar Duitsland. DAT alle Gelderse postduivenvereni gingen op 29 Mei een vlucht met tien duizenden duiven houden t.b.v. de t.b.c.- bestrijding in die provincie, met Pont St. Max (Z.-Fr.) als startplaats. DAT 9 pet. (v. j. 10 pet.) der school kinderen op de Walcherse dorpen onvol doende of matig wordt gevoed en ir Vlissingen 7 pet. (v. j. 8 pet.) DAT uit de Waal onder Wamel het lijk van de 73-j. J. Theunissen uit Nijmegen is opgehaald, die sedert Januari jl. werd vermist. DAT gistermiddag te R'dam de bene denverdieping van de oud-papierhandel „De Oranjepers" aan de Katendrechtse Laan is uitgebrand en 170 ton oud papier verloren ging. DAT het Tweede Kamerlid mej. Nolte, geschiedenislerares te A'dam. deze week in enkele Franse steden lezingen zal houden over de gelijkschakeling voor de wet van alle soorten onderwijs in Nederland" DAT Joh. H. Caro, dirigent van 60-jarige Middelburgse orkest. Zaterdag de bronzen stadsmedaille kreeg. Dat de R.K. tuindersvereniging te Vught een grote vrachtauto vol plantma- teriaal ten geschenken gaf aan Grijps- kerke (Walcheren) voor herbeplanting van boerderijen en tuinen. DAT met grote waarschijnlijkheid alle verstrekte kalitoewyzingen voor het einde van dit bemestingsjaar (30 Juni) gehonoreerd kunnen worden. DAT de vorstschade in de tuinbouw erg meevalt, daar er weinig wind is. DAT t.g.v. de historische tentoonstelling „Oud West-Friesland" te Hoorn(3-6 Au gustus) op 4 Aug. nog eenmaal de oude kaasmarkt zal herleven. DAT de int. poppententoonstelling t.b.v. de stichting 1940-'45 na haar de buut te Maastricht thans een tournee door Nederland maakt en van 29 Juni t/m 13 Juli naar Den Haag komt. DAT de Kerst-collecte in de Ned. bios copen t.b.v. het Bio-vacantieoord bijna f 175.000 heeft opgebracht. DAT het R.K. militair tehuis te Hars kamp 22 Maart wordt geopend. DAT de vorige week te Emmeloord in de N.O.-polder voor het eerst een graan- beurs is gehouden. DAT de Bond van Ned. boeren in Frankrijk een bemiddelingsbureau heeft ingesteld voor boeren uit ons land, die naar Frankrijk willen emigreren. DAT de Bond van Coöp. zuivelfabrie ken in Friesland voorstelt m.i.v. 12 Mei de melk naar kwaliteit uit te betalen. DAT het tijdens de storm in A'damse haven gezonken nieuwe r „Heemskerk" (14000 ton) thans wt drijvende is en naar zijn vroegere lig plaats is teruggebracht. DAT het 148 ton metende Groningse vrachtschip „Fiducia" van S. Brouwer bij de kust van Yorkshire (Eng:) vast liep, doch later de haven Whitby binnengebracht voor reparatie. DAT de Franse president Auriol op 11 Maart in het Louvre te Parijs een toonstelling van Nederlandse tulpen opent. DAT het Tweede Kamerlid Den Har- tog (VVD) minister Mansholt een seri< vragen heeft gesteld, beogende de aard appeltelers voor al te grote verliezen te vrijwaren, nu een deel van hun produc ten door de overvloedige oogst onver koopbaar blijkt. i dagen trekken duizenden mensen naar Bloemendaal, waar het tijdens de storm naar de kust ge dreven Deense schip, de ,.C. A. Banck" op het-strand zit. Men kan gewoon om de onfortuinlijke vracht vaarder heen lopen. Het lijkt overigens wel .hoogseizoen". Pakhuisbrand maakte geen slachtoffers Vermoedelijke oorzaakbran dende sigaret in vat met films De vrees, dat by de grote pakhuizen- brand op het Prinseneiland te Amster dam drie personen zouden zyn omgeko men, is gelukkig ongegrond gebleken. Er is geen enkel slachtoffer by gevallen. Vermoed wordt, dat de brand is ver oorzaakt door een brandende sigaret, die in het geëxplodeerde vat is terecht ge komen. Hoogstwaarschijnlijk bevonden zich hierin cellulosefilms. De meubel fabrikant Zoetmulder had n.l. een deel van zijn werkplaatsen onderverhuurd aan een Brabander uit Beek en Donk, die in films handelde. Ook in andere kisten en zakken aldaar zijn cellulosebanden ge vonden. Alle drie gebroeders Zoetmulder, die eerst onvindbaar waren, zijn thans te recht. Twee hunner waren bij het uit breken van de brand in het gebouw aan het werk. Zij hebben onmiddellyk het pakhuis verlaten en ontmoetten buiten hun broer, die juist naar binnen had wil len gaan. Volgens hun verklaringen aan de politie zijn ze gezamenlijk naar huis gegaan om hun ouders te waarschuwen. Uit het voorlopig onderzoek is niets gebleken van enige opzet. De gebroeders Zoetmulder waren slechts voor ƒ5000 verzekerd- Het is niet onmogelijk, dat de schade aan de voorraden van de Amster damse kininefabriek aanzienlijk hoger is dan ƒ600.000. In het pakhuis van de fou- ragehandel Kemphuis verbrandde voor ƒ25.000 mais en gerst, waarvan slechts gering gedeelte door de verzekering wordt gedekt. De brandweer heeft het vuur bestreden met 20 stralen en 5 waterkanonnen. Nog meer Bulgaarse dominees gearresteerd MORGEN VOLGT DE UITSPRAAK IN HET PROCES TE SOFIA Naar Reuter uit Sofia meldt, zijn op- euw een aantal Bulgaarse predikanten gearresteerd. Details over deze arresta- zijn nog niet bekend. Het bericht kwam binnen ten tijde, dat de ongeveer zestig predikanten, die in Bulgarije zyn, bijeen waren, om een nieuwe opperste raad van Evangelische kerk te kiezen. De vijftien dominees, die morgen ge- onnist zullen worden, waren allen lid an de voormalige opperste raad. Men 'erwacht te Sofia, dat één der eerste stappen van de nieuwe raad zal zyn, een erkenning van een nieuwe wet op ere- 'iensten. Deze wet verbiedt kerken, die hun hoofdzetel buiten Bulgarije hebben diensten te houdera, of geld uit buiten landse bron te accepteren, zonder toe stemming van het Bulgaarse ministerie van Buitenlandse zaken. De Protestantse kerken in Bulgarije zouden op die wijze automome groepen worden in de geest van de Orthodoxe kerk in landen, als Rusland, Griekenland, Roemenië en Ser- Zaterdag kwamen te Sofia voor de laatste maal de beschuldigden in proces tegen de vijftien predkanten het woord. Sommigen van hen spraken Links: luitenant-generaal Clarence Huebner, staf-chef van het Euro pees commando der V.S., die ge noemd wordt als opperbevelhebber van de West-Europese verdedigings organisatie. Rechts: Dhr. Jun Goedkoop, een der meest bekende figuren uit het Am sterdamse zakenleven, die op 6 Mrt. 50 jaar verbonden ls aan de N.V. Kromhout Motorenfabriek D. Goed- beheerst. anderen vroegen onder tranen licht vonnis. Dr Naoemow sprak gedurende vier minuten, vrywel voort durend in tranen, en zeide: „Ik dank u de ondervonden vriendelijkheid. Ik heb gezondigd tegen mijn volk en de gehele wereld. Geef mij een licht vonnis. il de rest van mijn vermogens aan het Bulgaarse volk wijden." Ds Iwanow daarentegen was zeer kalm èn zei o.a.: ..Ik heb getracht in myn bekentenis een eerlijk verslag te geven van wat ik ge daan heb. Ook de andere beschuldigden toonden opmieuw berouw. De uitspraak thans definitief op morgen bepaald. Komt Garry Davis in April naar Nederland? Als de Nederlandse Regering geen be vaar'maakt, zal wereldburger no. 1, Garry Davis, gedurende de maand April in ons land verblijven om een tiental lezingen in verschillende plaatsen te houden, de eerste waarschijnlijk in Utrecht De Bond van Wereldburgers, afd. Ne derland. heeft Zaterdag telegrafisch een desbetreffende verblijfsvergunning voor Davis aangevraagd. NED. LUNAPARK IN EGYPTE DRAAIT WEER. Na veel moeilijkheden zijn de Ver. Amusementsbedrijven hun exploitatie ia Egypte weer begonnen bij een tentoon stelling in Cairo. Half Maart zal het ge hele lunapark weer in bedrijf zijn. De vier overlevenden van het Ame rikaanse luchtbrugtoestel, dat in de Rus sische zone verongelukte, rijn aan de Amerikanen uitgeleverd. Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht de Bilt: Matige wind tussen Oost en Zuid. Ver anderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar nog enige lichte sneeuw. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. Dinsdag 8 Maart. Zon op 7.12, onder 18.31 uur; Maan op 10.15, onder 3.27 uur, EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1