8 CODE-SPECIALIST ERNST MAY brengt me van Scheveningen naar Haren Stamtafel der Puzzlevrienden MOOIE LANDHUISJES Gisfde Chefarine 4" NIEUWE LEIDSCHE COUEANT 5 ZATERDAG 5 MAART 1949 Ik was geheim agent in oorlogstijd (23) Vrees begint af te nemen en behandeling wordt beter (Van een speciale medewerker) Het verbiyf in de cellenbarakken op Scheveningen duurt niet lang. Op een koude Januaridag (het is intussen 1944 geworden) komt er een goedgeklede, beleefde Duitser in myn cel. Later zal ik weten, dat het Ernst May is, de bekwame code- specialist van het England-Spiel, een der kundigste politiemensen, die Joseph Schreieder in zyn dienst heeft. May is een forse, knappe man van omstreeks 85 jaar. „Wilt U uw jas aantrekken, uw hoed opzetten, uw eigendommen Inpak ken en met me meegaan?" vraaj^ hy me op correcte toon. „Gaan we weg?" zeg Ik, myn jas aanschietend. „Ja," zegt May, „ik breng U naar een betere plaats." Hy sluit met een enkel woord van verontschuldiging („het is voorschrift") de handboeien om myn polsen, doet me het gryze masker weer voor en brengt me naar de binnenplaats, waar een auto wachtNaar een betere plaats heeft hy gezegd. Wat krygen we nu-weer Ik word op de achterbank van de auto enige voorzorgsmaatregelen zijn Op een geduwd. May en een andere Duitser per-'afstand volgt een particuliere auto, die. weerskanten van me en 'n zoals ik later ontdek, een soort lijfwacht derde man zit naast de chauffeur. We vervoert. De heren zijn wèl voorzichtig! Mijn geleiders bewaren een volkomen stilzwijgen en de uitdrukking op hun gezichten weerhoudt me ervan vragen te stellen. We rijden in de richting Utrecht. Waarom Utrecht? Er is daar een gerechts hof, maar word ik al zo gauw berecht? Ik pijnig mijn hersens af. doch vind niets, dat een oplossing kan zijn. Dan, even voor Utrecht, rijden we de cirkel vormige weg op, die om de stad heen loopt en ik merk, dat we de richting 's Hertogenbosch op gaan. Waarom 's Hertogenbo9oh? vraag ik me af. Ook daar is een gerechtshof, maar... Ik schiet er niets mee op en mijn angst groeit snel. Ik heb een somber voorgevoel. We rijden nu door de buitenwijken en zo onopval lend mogelijk rek ik mijn nek uit om dt verkeersborden te lezen. Ik slaag er ir een glimp van één er van op te vangen en mijn hart zinkt me in de schoenen. Ik krijg een akelig gevoel van leegte in mijn maag. We gaan naar Vught. En dat betekent: concentratiekamp, gruwelkamp. De meeste mensen schijnen één schrik beeld te hebben, één ding, waarvoor zij onzinnig, onverklaarbaar bang zijn en voor mij is dat: Vught. Al mijn vrees voor de Gestapo, gruwelkampen, marte ling, gaskamers enzovoorts is gecompri meerd in dat éne woord: Vught. Ik kan wel gillen op dit ogenblik, maar dan voel ik een soort verlamming, mijn zi zijn als verdoofd. Ik ben een stuk dat ter slachtbank wordt gevoerd. hij eens tegen zijn compositie de drijfveer ge- GVrouwenkout De vorige week restte ons geen tijd meer om nader in te gaan op de opmer king van mevrouw N. W„ die het profaan vindt, dat in de Matthaus-Passion de woorden van Jezus gezongen worden en vopral als dit gebeurt door ongelovigen! Ik trek uit deze opmerking de con clusie, dat mevrouw W. en met haar vele anderen, de uitvoeringen van de Matthaus-Passion als een concert be schouwen. Niets is minder waar! Wie zo denkt, doet dit monumentale werk van Bach geweld aan. Deze Passions- muziek is een indrukwekkende, muzikale Evangelie-prediking en belijdenis! Zo heeft de vrome Bach het gewild. „Niet ik: als Christus heerlijkt wordt", ze iemand, die hem ov complimenteerde. Dat weest. die hem tot het componeren Matthaus-Passion bracht. De rijkdom, die hij zelf in het Evangelie mocht bezitten, trachtte hij aan anderen mee te delen. Uit de volheid van zijn gelovig hart wist hij in het gezongen woord den Man van Smarten ook aan anderen te brengen. Door Gods genade heeft hij zijn pre diking in zulk een schone en pieuze vorm mogen gieten. In dat licht moeten en uitvoerders en hoorders dit werk zien. Duizenden mensen heeft God onder het aanhoren van deze prediking dicht bij de Christus gebracht. De eeuwigheid zal eens openbaren, hoeveel vrucht deze Passionsmuziek voor God heeft gedra gen. Laten wij daarom voorzichtig zijn met ons oordeel! Op vele plaatsen in ons land zien wij alweer de aanplakbiljetten, waarop de uitvoeringen van de Matthaus-P^psion worden aangekondigd. Mag ik haar. die weinig of nooit deze uitvoeringen heeft bijgewoond, enkele „tips" geven? Ga, indien mogelijk naar een uitvoering, die in een kerk en niet in een concertzaal wordt gegeven. Deze Passion is een godsdienstoefening en Bachs bedoeling was. het eerste deel op Palm Zondag en het tweede deel op Goe de Vrijdag te doen uitvoeren in de kerk. Bent u toch op een concertzaal aan gewezen, laat dan alle „concertgedoe" geweerd worden. Applaudisseer niet! Dat doet u na een preek toch ook niet? Hét gevaar bestaat, dat deze muziek u als te groots overweldigt en dat u de vele mooie momenten niet ontdekt en in u opneemt, omdat u er vreemd tegenover staat. Dan raad ik u ten zeerste aan het boekje „De Matthaus-Passion van Bach" door O. de Moor, uitgave Bosch en Keu- ning te Baarn, aan te schaffen, of van iemand te lenen. Dit boekje is juist voor leken geschreven en bevat eerst een in leiding, waarin het ontstaan en de bouw van deze Passion u verduidelijkt wordt en verder wordt de hele Passion muzikaal toegelicht, de tekst in 't Hollands en in 't Duits erbij afgedrukt, zodat u deze uitvoering rustig op de voet kunt vol gen. Voor de meer ingewijden is het boekje: „Bachs Matthaus-Passion" door prof G. van der Leeuw, uitgave „Holland" te Amsterdam een waardevol bezit. De ideaalste uitvoering van de Matthaus- Passion wordt ieder jaar op Goede Vrij dag in de Oude Kerk te Naarden gege ven. Van heinde en ver komen daar de hoorders en zitten in de morgen- en middaguren in de intimiteit der Grote Kerk neer. om deze Evangelieverkondi ging te beluisteren. Helaas is dit voor recht het merendeel onzer vrouwen en moeders niet "geschonken, door gebrek aan tijd en geld! Nu willen wij 't nog even met elkaar hebben over die tweede aanmerking van mevrouw W. Zij stoot er zich aan, als deze Evangeliewoorden door ongelo vigen worden gezongen. Over deze kwestie las ik het m.i. enig juiste, wat hierover gezegd kan worden in het boekje: „Demonische invloeden in ons leven" van dr A. de Bondt, uitgave J. N. Verhoeve Den Haag. Dr de Bondt schrijft hierover: „Het is natuurlijk ver bijsterend, wanneer iemand de ontroering van de vrome, als voor het Lam ge knield liggende Bach, weergeeft en ver tolkt, maar zo, dat hij zelf de Christus niet liefheeft. Over de zo zingende en spelende kunstenaars zal eenmaal een donderend oordeel gaan. Dan zal de Heiland zeggen: „Ge hebt van Mij gezon gen: onder uw kunstuiting hebben men sen Mijn God en Mijn Vader geloofd en gedankt. Gy hebt mensen doen aanbid den van innige dank, toen ze onder uw lied de Christus nabij zich wistenen gij zelf hebt Mij niet liefgehad. Mijn Va der schonk u een talent, waarmee ge de mensen wist te boeienGe hebt ge weigerd. uw knieën te buigen voor Mij. Gaat weg van Mij. gij vervloekten. Ik heb u Wi.1 gehoord, maar Ik heb u nooit gekend." Het is dus ontstellend ernstig voor de kunstenaars zelf om zo bezig te zijn in de tempel van de Grote Kunstenaar en Hem niet te aanbidden. Maarwie zijt gij, o mens. dat gij oordeelt over het hart van een andere? Dat oordeel komt alleen aan God toe. Tot zover dr Dé Bondt. Zo is het toch, mevrouw W.? Weten u of ik, of die kun stenaars gelovig zijn? En weten wij, of wat zij nu zonder geloof zingen, hen in later j^ren nog eens zo in de ziel grijpt, dat zij dan in aanbidding voor het Lam neerknielen? Ik eindig ons praatje met de hartelijke wens. dat velen onzer van Bachs mees terwerk intens mogen genieten en de Man Ten Smarten in liefdevolle aanbidding Jlgen op zijn lijdensweg. MARGAR1THA. Toch? We komen langs een bord met de woorden: „Naar het kamp". Maar de chauffeur rijdt doorToch niet Vught? De wagen stopt voor een groot nieuw gebouwencomplex, een kilometer of wat van de hoofdweg af. Het kamp Haren, een verbouwd Katholiek seminarie, thans een grote Duitse satz-Gefangnis". SS-lui staan op wacht bij de slagboom, twee prachtige, r vaarlijk uitziende honden lopen achter de prikkeldraadomheining heen en bij de hoofdingang staat nog Van onze aankomst wordt weinig of geen ophef gemaakt en mijn geleider brengt me rustig naar een ruim vertrek op de benedenverdieping, waar ik moet wachten, bescheiden in een hoekje ge drukt, terwijl de administratieve romp slomp wordt afgedaan. „Verzeihung, ik vergeet de boeien af te nemen", zegt May. De wijze, w; hij zich voor zyn onachtzaamheid ontschuldigt, de manier waarop hij zijn spijt betuigt door me op heel natuurlijke wijze een stoel en een sigaret aan te bie den, stellen me zeer op mijn gemak. „Ik kan hier uw masker nog niet afnemen. Er lopen te veel mensen rond. Maar het ergste heeft u nu achter de rug en ik zal u direct naar uw cel brengen." De verschrikkelijke spanning, volg van mijn vrees voor het tnatiekamp Vught, begint wat af te nemen. Myn hart klopt rustiger verstikkende gevoel verdwijnt, schijnt er hier nogal beschaafd toe te gaan. Heel anders dan Scheveningen. Andere naam? Lang kan ik niet peinzen. De admini stratieve zaken zijn afgehandeld. Ik ben onder een andere naam ingeschrevi me al eerder door Schreieder in Haag gegeven is „voor mijn eigen veilig heid" en word door mijn geleider de kamer uitgevoerd. Twee lange, brede trappen, een stalen deur en ik ben vleugel aangekomen, waar ik zal v Een deur wordt geopend en ik betreed een tamelijk grote heldere kamer. Ei staat een bed in de hoek, netjes opge maakt met legerdekens, een laken en eer sloop, een gewone tafel met een gebloemd kleedje er over, een stoel en een vaste wastafel tegen de andere muur. enige onplezierige is het venster, bijna geheel dichtgemetseld is op smal gat van ongeveer zestig bij dertig centimeter na, met ijzeren tralies metselwerk. Daar ik geen risico wens te lopen, durf ik niet te gaan zitten wacht geduldig op wat er komen gi Wat er komt is een zeer onaangenaam uit/ziende SS-Scharführer, die plotseling binnentreedt, me met één goed en één kunstoog aankijkt en me dan met ruwe stem beveelt me geheel uit te kleden. Wanneer hij bijzonder nauwkeurig ieder kledingstuk inspecteert, moet ik onwille keurig glimlachen bij de gedachte, dat dit de eerste keer is, dat het behoorlijk plaats vindt en dat nog wel na blijf van bijna veertien dagen op het S.D.-hoofdkwartier en in Scheveningen. „Feuer"! Dan wordt de deur gesloten. Ik vraag me af, wanneer ze me naar een cel zul len brengen. Ik loop de netjes geboende linoleum-vloer op en neer. Naarmate de minuten verstrijken neemt ook mijn moed toe. Ik was mijn handen met een stukje Ersatz-zeep, drink wat water, droog mijn handen af aan dc schone witte handdoek en ga op de stoel zitten. Ik herinner me niet dat ik ooit een levendiger en realistischer droom gehad heb dan op die middag. Ik ben langza merhand ingedut. De benauwde radiator- warmte en de opwinding van mijn hebben me overweldigd. Ik droom tot in alle details hoe ik door een hoog militair gerechtshof ter dood veroordeeld ben, hoe ik door de SS-man met het glazen oog uit mijn cel gehaald en tegen de muur gezet word. Hoe het executiepelo ton de geweren richt en hoe een Duits officier zijn sabel opheft, my aanziet luid schreeuwt: „Feuer!" De knal wordt veroorzaakt door myn hoofd, dat op de tafel bonst. Ik word met een schok wakker, zeer opgewon den. Myn hart klopt in razend tempo myn keel. Het duurt een paar seconden voor ik myn nieuwe omgeving herken. „Feuer!" Ik spring op bij het horen van. dl* .Bitte?" zeg ik en loop naar de deur. Er klinkt geschuifel en het geluid van een sleutel. Een oudere man, iemand van de groene politie verschynt. „Wollen Sie nicht rauchen?" vraagt hy, eerst verrast, dan geërgerd. „Hoe bedoelt u?" De man geeft geen antwoord, en gooit de deur dicht Razende honger Ongeveer een uur later gaat de deur eer open. Ditmaal is het een jonge be waker, ook groene politie .die me vier sneetjes brood met jam geeft en een kop surrogaat-thee. Ik heb een razende hon ger en schieiyk verslind ik het brood. Na één slok van het vocht, gooi ik het de wasbak en probeer de walglyke smaak met water weg te spoelen. Een poosje later komt de bewaker terug met een rolwagentje om de lege kroes op te halen. Hy heeft een vast in elkaar ge draaid rolletje toiletpapier by zich, dat n het ene eind langzaam smeult. „Feuer?" vraagt hij. ..Wilt U zeggen, dat ik roken mag?" vraag ik met een verlegen glimlach. ..Ja, natuurlijk", antwoordt hy. ..Heeft „Neen, ik ben juist aangekomen." „Dan krijgt U wel gauw wat", merkt de ander terloops op en sluit de deur ,Hee.... eh. Herr Wachtmeister," zeg ik snel. „wanneer ga ik naar myn cel?" Hij duwt de deur weer open met een brede grijns op zijn gezicht. „Is deze dan niet goed genoeg? Dit is Uw cel. U zult hier niet permanent blyven, maar toch wel een poosje, zou ik denken. Dus eh. maak het U gemakkelijk". Hij laat me alleen en ik vraag me af of ik zijrn woorden ernstig moet opvatten of niet. Lakens, sloop, tafelkleed, hand doek, het kan niet waar zijn. Maar het Ik ben zo bly, dat ik op het spring en bed ga liggen. Met myn handen onder myn hoofd staar ik van 't ene dimg naar 't andere en geniet diep van de luxe. Een paar uur lang lig ik me te verkneuteren over mijn gevangenis- paradys, maar word tot de werkelijkheid teruggeroepen door een luid herhaald ge. schreeuw: „Ausziehen". Het weerkaatst de gangen. Is het ook voor mij be stemd? Buiten weerklinkt het geluid sleutels. Plotseling staan in de deur twee „groenen". Ze kyken me kort aan. „Waarom bent U niet ontkleed?" schreeuwt de kleinste van de twee. .Het spijt me", zeg ik. „Ik ben hier net aangekomen en weet niets af va normale gang van zaken." Onderricht Er volgt een stortvloed van protesten i een dialect, dat ik nog nooit gehoord heb en alles wat ik er uit kan opmaken, dat ik beschuldigd word van het voor wenden van onwetendheid. Ik leg het nogmaals uit en verzoek hem me te zeg gen wat ik wel en niet moet doen. De wordt een beetje kalmer en ik be grijp uit zyn woorden, dat ik me om acht uur moet uitkleden en mijn kleren op de stoel moet leggen. De kleren wor den 's nachts uit de cel gehaald, om ont vluchten te voorkomen. Ik krijg nog méér wijze lessen: Zodra een Wachtmeister de cel betreedt, moet ik in de houding springen en met luide en duideiyke stem roepen: „Zelle 54, met einem Mann be legt." Na deze cursus in gevangenisma- n vertrekken ze met het gezegde, dat ik me onmiddellyk moet uitkleden. Dat doe ik en na twee uur in myn on dergoed gewacht te hebben, besluit ik op de deur te kloppen en te vragen of ik het wel goed begrepen heb. Komen ze voor inspectie of kan ik naar bed gaan? Op myn kloppen opent een andere .groene" de deur, neemt snel myn stoel op, zet hem buiten de deur en zegt: ■Gut' Nacht!", waarna hy de deur weer sluit. Hy gluurt door het kykgaatje en als ik in bed gestapt ben, draait hy het licht uit Ik venvonder me nog even over dit merkwaardige Duitse gedrag en val dan uitgeput in een diepe droomloze slaap. Als ik goed en wel ontwaakt ben, kryg een verhoor met sigaretten, warme koffie en broodjes met worst I 10 17 6 V 3 O 2 12 9 oio-*. (I-R). 11 2 «r- J COPY4'G>"T£ 2 3 A 5 6 7 8 9 10 ii 12 13 IA 15 16 Professor Gedachteloos in moeilijkheden burg; 3e prijs: mej. P. J. v. Helden. Hoge Morsweg 126, Leiden. Inzendingen uiterlyk Donderdagmor gen per briefkaart aan ons bureau. In linkerbovenhoek adreszyde te vermel den: Puzzle-q^lossing. Professor Gedachteloos, een groot ge leerde, mist zynOndanks de meest ingewikkelde berekeningen en formules is hij er niet in geslaagd, het verlorene terug te vinden. Er is echter toch nog een manier, om professor Gedachteloos uit de narigheid te helpen, wanneer U bereid bent mee te zoeken. Dan kunnen wij de prof ongetwijfeld weer in 't bezit van z'nstellen. We beginnen met in de tabel achter elk cijfer twee omschreven woorden vier letters te plaatsen. De vierde letter van het eerste woord doet tevens dienst als beginletter van het tweede woord. Zijn de juiste woorden*ingevuld dan vin den wy van boven naar beneden gelezen twee getallen in de derde, alsmpde in de zesde kolom, in totaal vier cijfers (in letters uitgedrukt dus). De twee cijfers in één kolom voorkomende, worden doo.r middel van een rechte lijn met elkaar verbonden op het plaatje naast de tabel. De vier getallen uit beide kolommen vormen dan een kruis, op welks snypunt Wij het getal vinden het welk wy nodig hebben. Met dit getal gaan we naar de tabel terug en lezen, te beginnen in het vakje voorzien van dit getal, in schuine lynen (zig-zag) naar be neden wat professor Gedachteloos kwijt Omschrijving: 1 feestkreet, peulvrucht, 2 knaagdiertje, bedrukt katoen, 3 land bouwer, onbedorven, 4 beknopt, welige aanwas, 5 lat nakomeling, 6 goed ge kookt, kleur, 7 toespraak, nobel. 8 vul kanisch gesteente, putemmer. 9 bepaald tekenmateriaal, geluid. 10 omslag van papier, Oosterse winkel, 11 schrap, sieraad op de bovenlip, 12 gewicht, toe- gankelyk, 13 wel, beroerd, 14 gezonde ontspanning, bréndbaar koord, 15 jeugdig, kleingoed. 16 jong roofdier. Oosterse Oplossing vorige puzzle. 1 ydel, 2 zoet, 3 wieg, 4 vies, 5 oker, 6 aker, 7 berk, 8 inkt, 9 cape. 10 baar. 11 stijl. 12 ijzer, 13 fret, 14 knop, 15 zeis, 16 wild, 17 toch, 18 acht, 19 jazz, 20 bres, 21 viyt, 22 voet, 23 werf, 24 zand 1 „De gekken prijzen zich zeiven." De prUswinnaars zyn: le prys: Rie de Mooy, Leliestraat 13A, Leiden; 2e prys: H. v. d. Eykel, Koestraat 37, Rijns- Vandaag de eerste Duitse Rijn aken naar Nederland Voor het eerst sinds de oorlog zullen andaag Duitse aken (5 stuks) over de Rijn van Ruhrort naar Rotterdam ver trekken. Ze zijn geladen met steenkolen en andere goederen. Hiermede is het ri vierverkeer met Nederland en België TE SASSENHEIM, MET GROTE TUIN. KOOPPRIJS 17.500.— Te koop nog enkele van onze te Sassenheim in het Park ter Leede in aanbouw zynde mooie moderne kleine landhuisjes met flinke voor-, zy- en achtertuinen. Bevattende beneden: Ruime woonkamer met eethoek en Ingebouwd buffet aan de keukenzijde, complete Bruvn- zeel keuken, kasten, gemetseld schouwtje, enz. Eoven: Voorslaap kamer met balcon, achter-slaapkamer, zijkamertje, douchekamer, vaste wastafels, kasten enz. KOOPPRIJS f 17.500. HYPOTHEEK pl.m. f 10.000. Begrote Ryksbydrage pl.m. f 7.000, over welk bedrag door het Ryk voorlopig alleen maar de rente wordt vergoed. VESTIGINGSVERGUNNING GEGARANDEERD. Inlichtingen N.V. STANDAARDBOUW Ditmaal een pakje voor onze jongste zoon. We kunnen het voor het voor jaar maken van dunne wollen stof pakje van linnen of katoen kan de kleine man er veel er van heb ben. Het blousje heeft brede r« die evenels manchetjes vé korte mouwtjes langs de randen enige malen zyn doorgestikt. Ook kan men er drie smalle bandjes op stikken. De patro nen zyn verkryg- baar voor de leef- tyd van 2-4 en 6 jaar. Voor de grootste maat is 1 meter stof 140 i breed nodig. Patro nen zijn verkrygbaar tot 12 Maart ons bureau Hogewoerd 103, Leiden, i ƒ0 35. Na ontvangst van ƒ0 50 volgt toe zending per kost. Oorzaak van vergiftiging te R'dam staat nog niet vast De oorzaak van vergiftigingsverschijn selen by schoolkinderen te Rotterdam het gebruik van een drank, bereid met melkpoeder, staat nog niet vast. Het derzoek wordt in het Ryksinstituut t de Volksgezondheid te Utrecht voortge zet. De contröle op melkpoeder wordt niet bemoeilykt door gebrek aan beno digde instrumenten, zodat er voorshands geen aanleiding is byzondere maatregelen te treffen. Aldus antwoordde minister Joekes op vragen van het Tweede Ka merlid Van Lienden (Arb.) Voor onze Schakers Correspondentie en oplossingen (binnen 14 dagen aan onze schaakredacteur. Goudrelnetstraat 125, Den Haag. TUSSENSPEL De omstandigheid, dat onze Rotterdam- en Dordtse edities een schaakrubriek ten achter zyn geraakt, is oorzaak, dat wy de oplossingswedstryd voor eenmaal moeten onderbreken. Van deze nood zul len wy een deugd maken door de be schikbare ruimte te gebruiken voor en kele dingen, welke anders zelden of me: de orde komen. Zo geven wij aller- Een tweezet ter oplossing. Deze tweezet staat we! verstaan buiten onze doorlopende oplossingswedstrijd. Men behoeft deze dus niet op te lossen. Men mèg het wel doen. Men kan er zelfs een afzonderlijk prysje mede verdienen, beschikbaar voor degene, die de best verzorgde (en cor recte) oplossing inzendt. Derhalve een goede gelegenheid voor hen, die gewoon lijk geen oplossingen inzenden, om nu eens te excelleren t is een probleem van R Speirs. waarop de heer M. J. Jacobson te 's-Gra- venhage onze aandacht vestigde. De Wit: Kd5, Del, Th8. Tel, Lg4, Ld8. Pc8, Pf7. pionnen op b5, b6, f5 en h7 (12 stuks) Zwart: Kd7, Tb7, Tdl, La8, Ld2. pionnen a6, a7, c5, d6, e4. e5. f6 en g7 (13 stuks) De opgave luidt: Wit begint en geeft in twee zetten mat. Simpel, zal men zeggen. Jawel, doch een kleine beperkende bepaling moet n.l. bewezen worden, da't de sleu- telzet niet alleen de juiste is, toch te\ de juiste moet zyn, kortom, dat geen dere sleutelzet mogelyk is. Dit klinkt wat raadselachtig en om het niet te moeilyk te maken zeggen wy e: maar gelyktydig bij, dat er retrograde analyse bij te pas komt- Men zal moeten nagaan, welke zet zwart laatstelyk ge daan heeft, sterker: heeft moeten doen. zodat men daarna gemakkelyk kan aan tonen, dat.... Stop. Nu hebt U aanwy- zingen genoeg. Het moet geen kinder spel worden. Kleine moeiiykheden. De weinig geoefende schaker komt in de schaakparty heel wat (grote en) kleine moeiiykheden tegen. Wat dunkt U byv van de volgende stelling? Wit: Kg3, Tb7 (2 stuks) Zwart: Kgl, pionnen a2, g7 en h2 (4). De geoefende schaker ziet met één oog opslag. dat 1. Ta7 hlD 2. Txa2 onmiddel lyk wint, omdat pion g7 de diagonaal h8al verspert. Maar de onervaren scha ker kan tijden op zulk een stelling staren en de oplossing niet vinden Zulke „Kleine moeiiykheden uit de schaakpar ty" vindt U haarfijn behandeld in eer aardig boekje van Lod. Prins, dat de tus- aanhalingstekens geplaatste titel draagt. Het verscheen bij Van Goor Zo- Uitgeversmaatschappy te 's-Graven- hage en telt 60 bladzijden van klein formaat. Match Fine—Najdorf 5—5. Na het tournooi te New York, dat door Fine op superieure wyze werd gew vóór Najdorf, hebben deze twee spelers een match van 10 partyen gespeeld, welke een dramatisch verloop had De eerste 2 partyen won Fine. De volgende twee won Najdorf. De laatste zes partijen werdenremise! En zo eindigde de match in een 55 gelyk spel, hetgeen In vindenstijd Dan ontmoeten twee partyer elkaar. God, de almachtige, en 'n mensenkind. En by die ontmoeting wordt he'. een hel een hemel, om nooit te vergeten. God en die mens waren elkaar kwyt Be:den waren wederkerig zoekende. En de welaangename tyd vinden zij elkaar. Wat gebeurt er aan de mensen kant, vóór en in vindenstyd? De psalmist noemt het: aanbidden, 'n rechtzaak be pleiten. in ons geval 'n hartstochtelijk intens pleiten bij God voor onze eigen zaak. 'n pleiten» in woorden, zuchten, tranen en houding van diepste ootmoed. Aüe grond om fier rechtop te staan m eigen gerechtigheid, deugd en goede wer ken is maar een 'n zoekend-vindende ziel: weggezonken- Gods waarheid in Jezus Christus is in wisselwerking toch ook 't weggedreven-zoekend en 't ver lorene-vindend in ons bezig geweest. Wanneer God in Zijn vrindschap en Zijn uitverkiezende liefde het er op gemunt heeft om ons zalig te maken, dan zyn wij nog lang niet gelukkig. Dan komen wy terecht in die helse ervarin gen van de vindenstyd, die Ieder kind des Hemelse vaders min of meer beleeft op die weg-des-Heils. Er biyft over-" [n hopeloos afgesneden zaak van zulk 'n verlorene benauwenis, stikpunt. dood snik, enkel schuldbelijdenis. En juist op da» moment geschiedt het wonder Gods; de Vader vindt ons als in Lucas 15. Wat heeft Hy gewacht, met een bloedend hart u laten geselen door mensen, omstandig heden, nederlagen tegen onszelf. Dan komt de ontmoeting en de ver ademing. de geboortekreet ten hemel, het Kerstsieraad wordt ons gegeven in plaats van onze zak- er. asperiode. Het gewaad des lofs word*, ons omgedaan, het wordt 'n hemel op aarde van aan bidden in lof en dank. „In vindenstijd" volgt dus op aanbid den als oprecht schuldbelydea. pleiten alléén op het eens op Golgotha volkomen volbrachte goede werk van Jezus Chris tus. Maar God en ik zyn beiden veran*- woordelyke personen. God zoekt mij; daarin is Hy ten volle verantwoord in de dag des gerichts. De vraag is: laat ik my vinden, zoekend maken? U kunt nu berekenen wat het u kost, het moment van de vindenstyd. U moet het maar eens beluisteren aan levende getuigen, wat God u tegelyk schenkt, als antwoord op uw aanbidden Bedenk dat de Schrift leert, dat God overal 'n bestemde tijd voor heeft, om te wenen en te lachen, om te zoeken en te laten verloren gaan. Maar de Here God heeft in 't heden der genade nooit gezegd: zoek Mij tevergeefs! Houd dus aan, tijdiglyk. or.tijdigUjk. God wacht dikwyls op uw nochtans durven aanbidden in vindenstijd. Scheveningen. Ds H. O. Molenaar. zeker als een groot succes voor Najdorf mag worden beschouwd. Hieronder volgt de tweede partij van de match, welke wy aan „Chess" ont- Wit: Najdorf. Zwart: Fine- Nimzo-Indische verdediging. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3 Pc3 Lb4 4 Dc2 d5 5. cxd5 Dxd5 6. Pf3 c5 7 Ld2 Lxc3 8. Lxc3 o—o 9. dxc5 Dxc5 10. Tel Pc« 11. Dbl? De7 12. g3? e5 13 Lg2 Pd5 14 o—o Pxc3 15. bxc3 Le6 16. Tfdl Tac8 17. Pel Lc4 18 Pd3 f5 19. e4 f4 20. Lh3 Tcd8 21. Pb4 DH 22. Txd8 Pxd8 23. Db2 Pe6 24. Lf5 Pc5 25. Tdl Dh5 26. Pd5 g6 27. Ld7 Pxd7 Wit gaf het op. WAT WENST U UIT DE AETHER? Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO Nieuws 715 Kampvuren lar.gs de lar. 7.30 Internat, chansons. 7 45 Voor de Nederlanders ln Duiteland. 8.— Nieuws 8.05 De gewone man 8 12 Gram 8.20 Licht en. 8 50 Gram 9 Negen heit de klok Wie neemt de handschoen op? 10 rker.d Serenade 10 30 Actualiteiten. 10.40 Reportage Europ biljartkampioenschappen ndgebed 11— Nieuws 11.25 Om roep Kamerorkest 12.— Sluitifcg. HILVERSUM II (415) VARA 7.— Artistieke staalkaart. VPRO 7 30 Zorgen onze soldaten? 745 Passepartout VARA 8.— Nieuws 8.05 Dingen van de dag 812 Varia. 8.15 Promenade Orkest 9 Soc •ntaar. 9.15 De winkel van Slnkel. 10.- Vindobona Schrammel'n. 10.25 Je moet maar pech hebben. 10.40 Cor Steyn. orgel 11.— Nieuws. 11.15 Sport. 11.25 Sfeer en rhythme 11.45 Robinson Cleaver, orgel en Patricia Rossborough. plano. 12.Sluiting. Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301). KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Hoogmis. NCRV. 9.30 Nieuws. 9.45 NCRV-Orkest. 10.00 Kerkdienst van de Chr. Ger. Kerk te Zwolle. Voorg. Ds P. Wes- terlo. 11.30 ..Na de Kerkdienst' KRO. 12 15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Ork. zonder naam. 12 55 Zonnewijzer. 100 Nieuws. 125 Orkest zonder naam. 1.50 ..Buffalo Bill" 2.05 Sonate op. 18 in E gr. t. 2.30 Concertgebouw Orkest. 3.35 ,.U heeft invloed" door dr L. A. H. Alberlng. 3 50 Hilversums R K. Gem Koor 4 10 Sportreportage. 4.25 Vespers. IKOR. 5 00 De kerk zingt. Bavokerk te Haarlem, geleid door ds F R. A. Haniels. N.H. pred. NCRV. 6.30 Regeringsuizending 7.00 Kon. Orato riumver „Kerkgezang" te Utrecht. 7.15 „Kent gij uw Bijbel?" ds A. K. Straatsma. 730 Nieuws. KRO 7.45 Gram. 7 50 „In "t Boeckhuys" 8.05 De gewone man. 812 „Uit en Thuis". 1037 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Omroepork- 12.00 Sluiting. HILVERSUM II (415). VARA. 8.00 Nieuws. 8.15 Soc strijdlied. 8.18 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Gram 9.12 Sport 9 15 Men vraagt9 45 Geestelijk leven. 10 00 Mees ter-Trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 De Jongi Flierefluiters. 11.15 Triangel. AVRO 12 00 „Melodie en Rhythme". 12.30 De Zondagclub HOUDT STAND Door H. Hollander ,Met wie dan?" vraagt Klaas stom ver baasd. „Ken ik hem?" „Vanzelf, jongen. Ieder in het dorp kent hem. Misschien schildert hij onze nieuwe woning wel." .Luppo Eversen?" vraagt hy verrast. „Ik heb er nooit over nagedacht, maar je kon best gelijk hebben". „Het is maar een vermoeden, hoor. Spreek er niet over. Ik kan me vergis- Sjaan vergist zich niet. Eer er een week verder is, heeft Adriana gepraat met Gertjan en zijn vrouw. En toen is Eversen gekomen. Die twee zyn verloofd. Adriana heeft beloofd, dat zy voor het jongetje een goede, tweede moeder zyn zal. En voor Luppe Eversen een vrouw, die trachten zal, zyn eerste vrouw te vervangen. Zy weet, dat zy een moeilyke taak op zich neemt. Maar zy doet het in de kracht en de mogendheid des Heeren. En zo zullen Gertjan Bakker en zyn vrouw weldra met hun beidjes in het huisje aan het eind van het dorp zyn. Er wordt vastgesteld, dat het huwelyk Adriana en Eversen over enkele maanden zal plaats hebben; een maand later of daaromtrent dat van Klaas en Sjaan. Er is nog even gesproken van tege lyk, maar dat had bezwaren. We zijn met z'n beidjes begonnen en eindigen met zyn tweeën, Maaike," zegt Gertjan, die al het nieuwe by na niet verwerken kan. „Maar we hebben mekaar, Gertjan", zegt moeder. „Gode zy dank ja," zegt ook Gertjan. VH Maasland Natuurlyk: nieuwe heren, nieuwe wet- In Westvoort zyn de onmogelykste namen van straatjes en weggetjes. Er is eigeniyk maar één goede naam. Dat is Dorpsstraat. Maar die naam deugt niet in een stad. Dub neemt de gemeenteraad van het vergrote Maasland al heel gauw het besluit, om die naam te doen verdwijnen. De nieuwe naam ligt voor de hand: de weg. de bebouwde weg van de stad naar het voormalig Westvoort heet Heerweg. Het ligt dus in de rede, dat de Dorps straat voortaan Verlengde Heerweg heten zal. Als er geen moeilyker problemen bestaan En zo krygen successievelyk alle straat jes en straten namen. De ene kant van de straten krygt even nummers, de andere zyde oneven. Net als in de stad. Gertjan leest in een boek van een land streek. die veroverd is en in bezit werd gehouden na de vrede. De bewoners moeten zich aanpassen bij het land, dat het hunne is. Zy moeten de taal van dat land spreken en de gewoonten er van aannemen Het gaat met strubbelingen gepaard. Maar zy moeten. Er is geen pardon. „Zo gaat het nu precies met Westvoort. We zijn in bezit genomen door de stad ve zullen stadjera worden, of we willen of niet". Hy moet aanzien, dat nummer van zyn woning verandert. De dienst van gemeentewerken brengt tan. De letter Westvoort was ver deeld in vier wyken: A, B. C en D verdwynt. Letters dat ia dorps. En se zyn stads. Als ze dat maar weten. De ouderen spreken nog van: het weggetje van Heemraad, zo heet de boerdery. waarheen de weg leidt, maar de jeugd, verwaande jeugd, zegt: Heemraad singel, zoals het nu officieel heet. Je zou toch eigeniyk door elkaar rammelen, die jonge lui, die zich verbeelden, dat - van het oude niets meer deugt Maar Gertjan, die dageiyks zyn tocht jes maakt met de boodschappen, zolang Klaas nog niet getrouwd is, moet toe geven, dat de metamorphose geweldig is. Het zal werkeiyk niet lang meer duren, of er zyn méér nieuwe en vernieuwde woningen dan oude. Allemaal huizen ln de trant van die in de stad. En verderop en aan weerskanten vlllabouw. t Is ongeloofiyk, zoals er gebouwd wordt! Dat moet spaak lopen, naar het oordeel van Gertjan. Die moeten toch bewoond worden! Maar 't gekste van 't geval is. dat hy overal bordjes ziet ko men met: verkocht ol verhuurd. Dus die huizen worden wel bewoond. Waar ter wereld komen de mensen dan vandaan" „Wilt u eens opletten." vraagt Klaas, „of er ergens mensen komen wonen? Een boel huizen zyn byna klaar. Dan moeten die een circulaire hebben". Da's ook weer de nieuwe tyd. Gertjan heeft er zyn gehele leven niet aan dacht, laat staan het uitgevoerd, om n een drukkerij in de stad te lopen opdracht te geven, om keurige circulaires te drukken. Mooi zyn ze. dat moet hy toegeven. Ze kunnen tegenwoordig heel wat. ook in dat vak. Er is een plaatje by cliché, zegt Klaas deftig, maar dat is niks voor Gertjan. hy zegt: plaatje dan wordt een opsomming gegeven van verschillende artikelen, met prijzen er by. En dan deelt die jongen, wie het ook wel naar het hoofd geslagen schijnt, mee, dat zyn winkel binnenkort zal w den herbouwd tot een modern pand. Gertjan schudt het hoofd: „Klaas, Klaas, wees toch voorzichtig, ga je niet te verbeelden". Intussen Gertjan let op. Hy ls nog te veel zakenman, om het niet te doen NauweUjks merkt hy, dat ergens nieuwe bewoners gekomen zijn. of er is een cir culaire bezorgd. En wat later gaat hy vragen om antwoord. En ze krijgen klanten ook. „Je levert toch wel goeie waar?" vraagt een mevrouw. „Het is zoveel goedkoper dan in de stad, weet Je." (Wordt vervolgd) 12 40 Zangklasse van Anny Bonarius. 1.00 15 Gram 150 „Even afrekenen. X) Gram 2.0S Boekbespreking 2.30 Gram. 2.50 BBC Slngers-Vlsit to Holland 3.20 Filmpraatje door L J Jordaan. 3.35 Radio Philh Orkest. 4.30 AVRO's wek. sportrevue. VARA. Meisjeskoor „De Krekels" 5.20 530 Ome Keesje. 5.50 Sport. Voetballen. 6 00 Nieuws. 6 15 In gesprek met VPRO. 6.30 Studlodlenst door ds W. Mackenzie. Rem pred IKOR. 7.00 Luister- clubs opgelet. 7.30 ds J. A. van Nleuwen- •n AVRO. 8.00 Nieuw?. 8.05 AVRO'a Reportagedienst. 8.15 Orchestre Min at ure. 8 45 Hersengymnastiek. 9 15 „Muslquette de - 55 „Beau Geste", hoorspel 10.30 •la Malssa. plano. 11.00 Nieuws. 11.15 Gram. 12.00 Sluiting. Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (301). NCRV. 7.00 Nieuws. .30 Reveille. 7 45 Woord voor de dag. 800 Ileuws. 8.15 Te Deum Laudamus. 9.00 Wal en. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 „Muziek i(J het werk". 10.05 Scenario voor orkest. 10.30 Morgendienst. 1100 Gram. 11.20 Van ihrljvers. 11.40 Gram. 11.45 Viool en piano. 12.15 Gram. 12.30 Land- en 12.33 Toonkunst Kamerkoor. 100 .15 „Mandolinata" 145 Reginald Foort, orgel (gram 2.00 „Schoolradio". 2.35 BBC Theater Orkest 3.10 Even onder ons. 3 30 Cyclus ..Trio's uit alle landan". 4.00 Bij bellezing. 4 45 Marion Anderson, alt 5 00 •klokje klingelt". 5.15 Sans Souct 5 45 Regeringsuitzending 6 00 Planoduo An- dré de Raaff—Jacques Schutte. 6.15 Sport 6.30 Reg.uitz. 7.00 Nieuws. 7 15 Onder de NCRV-Leeslamp. 7.30 Het actueel geluid. 7 45 Regeringsuitzending. 8 00 Nieuws. 805 Programma proloog. 8 15 Improvisatieconcert. 9 00 „Uyt minne bevolen", luisterspel. 9.45 Melachnno-orkest (gram.). 10.00 Hollands Strijkorkest 1045 Avondoverdenking. 11.00 ieuws. 11.15 Pop. avondconcert. 12.00 Slui ng en Wilhelmus. HILVERSUM II (415). VARA- 7.00 Nieuws. 7.15 Gr. 8 00 Nieuws. 8.15 Soc strijdlied 8 18 Gram 9.35 Kamermuziekconcert. VPRO 10.00 Morgenwijding VARA. 10 20 Arturo Tosca- nini dir. het NBC-orkest (gr.) 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regenboog. 11.20 Jonge Ncderl. kunstenaars. 1140 Het geval van da sprekende poppen. 12.00 Accordeola met zang. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Kalender. 1.20 The Ramblers. 130 Gram. 2.00 Schilderijententoonstelling. 2 35 Tussen hemel en aarde 2.50 Belshazzars Feast, William Walton. 3 25 Trilby, hoorspel. 4.35 Orgelspel door Johan Jong 5 00 De school is uit. 5.30 Gram. 6 00 Nieuws. 6.15 VARA-Varia. 6 20 Malando en rijn Tango-Rumba Orkest. 6.45 Parlementair overzicht. 7.00 Halt Douane, klankbeeld. 7.30 Viool. 8.00 Nieuws 8 05 Din gen van de dag. 8 15 Pennies From Heaven. 8 50 De Ducdalf. 9 10 Opera-concert. 10.15 China. 10.30 Actuele kanttekeningen. 1100 Nieuws 11.15 Geraldo en zijn orkest 1200 Sluiting. Vier beroemde genees middelen in 1 tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen «de pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch welda- dig middel, want het bevat vier werk zame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereJd al beroemd. Eén be standdeel Chefarox zorgt dat, al is It werking teer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt lèlOJi N EN GRIEP - 20 TABLETTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5