Bi 'As&êfÉT %)an boeken en tijdschriften Opa Van Kooy werd 104 met hard werken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 5 MAART 1949 Voor de Nederl. winkelier is de room in Amerika er af Btief uit Mexico van 80-jarige mosterdmaler Gijs de Heus Gys de Heus, de 80-jarige mosterdmaler uit Culemborg, die thans, zoals reeds gemeld, de wereld rond reist als goodwill-ainbassadeur, heeft aan z\jn firma brief geschreven uit Mexico, welke brief is gepubliceerd In het vakblad „De Kruidenier". Het is voor onze lezers zeker interessant ook kennis te nemen het epistel van deze krasse grijsaard, waarom we dan ook deze brief btfna volledig hieronder afdrukken. „Beste mensen, Zoals jullie op de postzegel zullen zit Ouwe Gijs nu in Mexico. Ik kreeg jullie brief naar New-York nog net op tijd. Voortaan moeten jullie de brieven adresseren: Gijs de Heus c.o. Neth. Am bassade. New-York. Dat is genoeg. Mijn heer van Roijen stuurt ze dan wel naar de ambassadeur of consul van de plaats, waar ik zit. Die knapen staan doorlopend met elkaar in contact. Ze hebben elkaar elke dag wel wat te berichten en dan stoppen ze mijn briefje er wel bij in. Ik voel mij ook al zo'n halve diplomaat, want op mijn envelop stempelen ze ook „Diplomatieke Post". Stel je voor, ouwe Gijs als diplomaat. Leve Buitenlandse Zaken! Maar hoe het ook is, mij helpen ze prima. Maar nu over wat jullie mij vroe gen: de krant wil dus een stukje plaatsen over de Amerikaanse kruidenier. Nou, daar zal ik dan wat van vertellen. Ik was in New-York drie dagen als gast by de Firma van Everdingen, die Hollanders van geboorte zijn. Het gekke is, dat de naam van Everdingen helemaal onbekend is, want ze heten hier alleen maar „van". Het woord Everdingen kun nen die domme Amerikanen niet uitspre ken. „Van-Store's" staat op elke zaak. Dat betekent zoiets van „Van-Winkelbe drijf". Ze hebben 120 grote winkels. Ik kon best met de oude mijnheer „Van" praten, want hij kent nog best Neder lands. Nou is een winkel in Amerika heel wat anders dan bij ons. Het zijn hele grote zalen. In de mooiste ging het zo: stellen jullie je voor een heel, heel groot gebouw. Er draaien drie enorme draai deuren voor en als je daar door gaat, kun je op een lopende band gaan staan. Net als een roltrap, maar nu niet om hoog, maar vlak. Dan kom je langzaam langs kolossale tafels, waarop van alles staat. Op die rollende vloer sta^n van die mooie bakjes en als je nu wat ziet wat je wel aan staat, dan pak je dat en legt het maar in je bakje. Als je wat wegpakt, dan gaat er een lampje gloeien en dat gaat weer uit als je het in het bakje legt. Heel vernuftig is dat, want als je het in de zak zou steken, dan kun nen ze je snappen. Zo rijd je dan de hele zaal door (je kunt trouwens ook zelf lopen, want alle banen rijden niet) en als je genoeg gewinkeld hebt, dan duw je je bakje in zo'n soort gleuf en een paar seconden later is alles ingepakt en heb je een briefje wat je betalen moet. In die grote winkels werken 200 meis jes en 25 chefs. Stellen jullie je dat goed voor. zo'n zaak is nog groter dan de Bijenkorf in Amsterdam. En zo heeft Mijnheer „Van" 120 winkels. Maar daar zijn ook kleine bij met 10 man personeel. Onze Ned. stopflacons gaan hier best en ook de tonnetjes vinden de Amerikanen wel leuk. Weten jullie wat een stopflacon Mosterd hier kost? f2.naar Hollands geld gerekend. Ver der zie je hier Guilden Mosterd, dat is Amerikaanse mosterd, maar er is geen kraak of smaak aan. Trouwens ze eten hier heel graag mosterd. Over dat eten moet ik jullie ook nog wat zeggen. In Holland zie je in een res taurant de mensen keurig rechtop zitten en ze eten met mes en vork. Dat is hier heel anders. In het allerfijnste hotel van New-York zat ik met Mijnheer van Roijen te eten. Ik keek eerst maar eens rond en ik heb me zeer verbaasd. Die Amerikanen scheppen gauw hun bord vol en dan leggen ze hun linker hand op de knie en met de rechter nemen ze dan grote happen en heel vlug achter elkaar en ze hangen helemaal over hun bord heen. Een boer uit de Betuwe doet het netter. Als ze een botje of een graat in de mond krijgen, dan spuwen ze dat zo maar op zij. Nee, om manieren te leren hoef je niet naar Amerika te gaan. Maar nog even over die winkels. Er zijn ook wel kleine winkels net als bij ons, maar die hebben het slecht, vertelde van Everdingen mij. Regelmatig gaan er van die kleintjes failliet. Het personeel is erg duur en de sociale lasten zijn nog erger dan by ons. Het zat met Mijnheer van Everdingen zo: zijn vader was zee-officier en die wilde Dirk ook naar zee hebben, maai deze had er niet veel oren naar. Op zijn derde reis is hij gedrost. Dat was in 1919. Hij begon als een soorts fietsjongen bij een shop (winkel) en hij heeft geluk gehad Heel veel geluk, want hij trouwde met de dochter van de baas en toen die de ogen dicht deed had Mister „Van" al vast een stuk of 16 kleinere winkels. Hij kreeg toen'de tijd mee, want na de eerste wereldoorlog was hier grof geld te ver dienen. Hij heeft het heel mooi voor elkaar, maar hij zei mij toch: „Kijk eens Gijs, het is niet allemaal goud wat er blinkt. Die zaken daar staat mijn naam nou wel op, maar ik ben ten slotte alleen maar Directeur, want het is een N.V. en de Chrysler-trust (van die auto's), die hebben de meeste aandelen. Dat is hier heel vaak zo." „En Gijs, laat ik je dit zeggen," zo ging van Everdingen vertrouwelijk door, „als een winkelier in Holland nog een boterham kan verdienen, dan moet hij vooral niet naar Amerika komen, want hier is de room er dik af. Als je van daag aan de dag niet met 10.000 dollar in Amerika komt. dan is het armoede troef." ,In 1947 was ik nog 6 weken in Hol land", zo besloot de oude Heer van Ever dingen. „en ik heb natuurlijk extra aan dacht aan de kruidenierswinkels besteed, omdat dit zo mijn vak is. En dan kan ik wel zeggen, ze zagen er prachtig uit en hadden het in het algemeen vrij goed als de winkelier zo stevig blijft aan pakken in Holland, dan heeft hij het waarschijnlijk beter als bij ons in Ameri ka. Want hier moet je héél groot zijn of je gaat kapot en in Holland Is gelukkig een krachtige middenstand. En laat die middenstand vooral sterk blijven, en behoeven in Holland voorlopig nog niet bang te zijn voor de Amerikaanse winkel-vormen, want die passen daar toch niet. En doe de groeten aan alle kruideniers van® Nederland en zeg maar, an Everdingen, al is hij nu een ouwe af en toe nog wel eens heimwee een Hollandse toonbank heeft." Gijs de Heus. Toeslag op statiefoto van Koningin Juliana bracht ƒ8000 op t.b.v. Prins -Bernhard- en Koningin Julianafonds. De duinen te Katwijk aan Zee hebben door de jongste storm heel wat te verduren gehad. Duidelijk blijkt dit uit deze fotomontage van de fotograaf D. Kruyt. Link sb o- v e n: De uitkijkpost van de K.R.B., die nu verlost is van het zand en weer vrij staat. Men lette er op, hoe ver en steil het duin is weg geslagen. Rechtsboven: Een bunker voor het restaurant De Zwaan, die na de bevrijding onder het zand werd gestopt, is weer ge heel te voorschijn gekomen. Linksonder: Steil afgeslagen duinen; men vergelijke de hoogte met de twee kinderen. Juist boven de duinrand komt de afgekatte toren van de Oude Kerk te voor schijn. Rechtsonder: Een der betonnen afritten, die normaal met de bovenkant gelijk met het strand lag, ligt nu hoog boven het strand uit. CPN antwoordt Henri de Greeve Niet kardinaal Mindszenty maar In antwoord op de bekende brief. aarin pater H. de Greeve aan de C.P.N. medewerking verzocht om het mogelijk te maken, dat kardinaal Mindszenty naar ons land komt om hier zijn ver anderde inzichten toe te lichten, deelt de C.P.N. mede, generlei invloed te kunnen uitoefenen op de Hongaarse regering. De communisten verzoeken daartegenover de medewerking van pater De Greeve de vrijlating van alle politieke ge vangenen in Indonesië, voor het ophou- i van wreedheden van onee militairen Indonesië, voor een gevoelige straf >r kapitein Westerling voor het niet langer in haat tegen het opvoeden van schoolkinderen en vi stakende A'damse schoonmaaksters. De Ned. Bond van Wijkverpleegsters houdt 11 Mei te Leiden een alg. verga dering. waar o m. de verkiezing van 5 hoofdbestuursleden aan de orde komt Zr. L. Kruisinga te Den Haag is als pen- ningmeesteresse herkiesbaar. Voorts wordt voorgesteld, aan dr P. Muntendam, dir.-gen. voor Volksgezondheid, het lidmaatschap aan te bieden. Meest waardevolle vondst van oude handschriften sinds vele eeuwen Van onschatbare betekenis voor de Bijbelwetenschap Naar aanleiding van het door ons overgenomen verslag van een lezing van prof. Sukenik over de vondst van enkele oude Hebreeuwse handschriften schrijft prof. d r M. A. Beek uit Am sterdam in de N.R.C.: Professor Sukenik is hoogleraar in de archaeologie aan de Hebreeuwse Univer siteit te Jeruzalem. Hij is het type van bescheiden geleerde, die zich gemak kelijk uitdrukt in vele talen. In dat op zicht gelijkt hij op al die Joden uit het oude Polen, die opgroeiden met het JU cuai Jiddisj als hun moedertaal en het Pools "'modi "wegnemen! als de taal van de school. Dan, rond- ervend over de wereld, maken zij zich ook andere talen gemakkelijk eigen, tot dat het moderne Hebreeuws van de staat Israël het voertuig wordt van hun tenschappelijke publicaties. In deze taal schreef professor Sukenik dan ook voorlopige samenvatting van "de resul taten, die de sensationele vandst oude Hebreeuwse handschriften heeft opgeleverd. De titel van het boek Megilloth Geno. hij al dadelijk heeft willen uitdruk ken dat de gevonden boekrollen niet achtergelaten bij een vlucht of verborgen voor een naderende catastro- dat zij als opgebruikte boek rollen ergens waren neergelegd om lang- vergaan, opdat deze heilige schriften niet in profane handen zouden vallen. Door het bezoek van prof. Sukenik in ons land is er hier veel opheldering gekomen, zowel was betreft de digheden, waaronder de ontdekking werd gedaan als wat de hoogst belang rijke inhoud aangaat van geschriften zelf. fijn gevoel voor humor heeft de geleerde aan zijn hoorders te Leiden en te Amsterdam het tafreel voor ogen ge toverd van een Oosterse sjacherhandel, waarbij de uiterlijke rust van een kop- koffie genietende koper de grote emotie verbergt van een man, die weet welke belangrijke zaken op het spel staan. Het is de grote verdienste geweest Sukenik, dat hy de 29ste Novem ber 1947 in Bethlehem onmiddellijk wist, dat hij met echte en zeer oude boekrol- in aanraking kwam. Hij spreekt zelf alle bescheidenheid over het geluk dat hem door de Voorzienigheid beschoren ir deze „mazzel" zou toch Sukeniks niet op de lippen van duizenden gebracht hebben als hij niet een kundig heid bezat, die hem de identificatie mo gelijk maakte. Als archaeoloog aan de universiteit te Jeruzalem had hij sinds jaar en dag een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de inscripties uit de eeuwen om onze jaar telling, die in zijn omgeving te vinden Vooral de opschriften van de joodse grafstenen hadden zijn aandacht stelden hem beter dan enig ander in staat een overzicht te krijgen over de Hebreeuwse lettertekens en hun schrijf wijze in de loop van een lange tijd. Daar door kon by hem ook geen spoor van arzeling bestaan omtrent de datering n de echtheid van de rollen. In het Oosters Instituut ta Leiden en in één der collegezalen van de Amster damse Universiteit is. nu ook wei elke aarzeling, die er hier nog bestond gaande de echtheid van de boekrollen, weggenomen. Niet zonder ontroering hebben deskundige aanwezigert de licht beelden gezien van rollen, flarden brokstukken, maar ook van goed gecon serveerde kolommen, beschreven het bekende vierkante Hebreeuwse schrift. Vooral de rol van Jesa trok zeer de aandacht. Deze vertoont de schrijfwijze van enkele woorden e afwijking, die wel iedere gedachte e daarenboven werden enkele moeilijk heden in de tekst opgelost, die. hoe voor de hand liggend de wijzigingen ook waren, tot dusverre ook door de scherp zinnigste tekstcriticus niet gevonden waren. Maar in het algemeen is men toch gesterkt in het vertrouwen op de nauwkeurigheid, waarmee de hand schriften gedurende twaalf eeuwen zijn overgeleverd. Terwijl wij tot dusverre alleen nog maar wisten van van dit handschrift, voorts van een commentaar op Habakuk en van drie geschriften uit een secte, die rondom een ..leraar der ge rechtigheid" de strijd aanbond tegen de „boze Hogepriester", de oorlog van „de zonen des lichts" tegen „de kinderen van de duisternis", bleek nu ook nog een zesde rol geopend te zijn. Deze bevat gedeelten van een Aramese Henoch, het wonderlijke apocalyptische boek, dat wij tot dusver slechts in het Aethiopisch volledig kennen. Zo snijdt met deze tekst het mes aan twee kanten: we zullen de zozeer gewenste inlichtingen krijgen over de ontwikkeling van het Aramees, juist in een tot dusver onbekend stadium en bovendien zal ons inzicht in de apocalyp- tiek van de laatste eeuwen voor Christus verdiept worden met behulp van vroe ger haast ondenkbaar materiaal. Wat betreft de datering van deze ge schriften sprak prof. Sukenik van het begin van de 3de eeuw v. Chr., waarbij hij als sterk argument noemde, dat er wel Perzische, maar geen Griekse leen woorden gevonden waren. Het tijdperk van het Hellenisme had dus blijkbaar zijn invloed nog niet doen gelden. Bijzon der prijzend werd gesproken over de rol met de dankpsalmen, die van zo grote originaliteit blijken, dat men zich slechts kon verwonderen, dat zij niet in de kanon van de Heilige Schrift plaats hadden gevonden. Prof. Sukenik is doorgereisd naar Amerika in de hoop. dat men d^ar door een bewerking met infra-rode stralen nog gedeelten zal kunnen ontcijferen, die al te zeer geleden hebben, vooral door de verpakking van linnen, dat met bitu men besmeerd was. Nog twee rollen wachten op een zoda nige chemische bewerking, dat zij ge opend kunnen worden zonder te vergrui zelen en dan zal de Bijbelwetenschap zich een tijdlang kunnen bezighouden! met een vondst, zo waardevol als er sinds de derde eeuw na Christus op dit gebied niet is gedaan. j fü£ SCHIJNWERPER OP... 1 Eén der negen Leidse schaakverenigingen CAÏSSA Onder de negen schaakclubs, die Leiden rijk is, neemt Caïssa een waar dige plaats in. Het is een vrienden club in de ware zin van het woord, Eén van de belangrijkste wapenfei ten uit haar historie is wel de kranige houding, die zij in de bezettingstyd heeft aangenomen. Alle sportvereni gingen werden door de bezetter ver plicht, zich aan te sluiten bij een door hen in het leven geroepen organisa tie. Een overzicht van de baten lasten moest bij de aanmelding u den gevoegd. Caissa schreef een le denvergadering uit en op één ver keerde broeder na, besloot men alge meen de vereniging op te heffen er het materiaal onder de leden, tegen lage prijzen te verkopen. Caïssa ver tikte het om de bezetter te gehoorza men. Dreigbrief op dreigbrief werd van uit Den Haag de secretaris de vereniging, de heer H. E. Chris- tiaanse, toegezonden. Uiteindelijk toog AUTOMATIEKHOUDERS EN DE WINKELSLUITING. De Bond van Automatiekhouders heeft een resolutie aangenomen, waarin het betreurd wordt, dat de Regering de ex ploitatie van consumptie-automaten vooi vele honderden exploitanten vrijwel on mogelijk wil maken i.v.m. het wetsont werp Winkelsluiting. De Bond dringt ei op aan het verbod tot het vullen of bij vullen der automaten na het vast te stel len winkelsluitingsuur uit het wetsont werp te schrappen. De doodstraf werd gisteren het A'damse B.G. tezamen met 15 mille boete geëist tegen de A'damse banket bakker en SS-er A. G. van der Maat. volijverig Jodemvervolger en speurder naar illegale werkers, die zijn eigen gen beschikbaar stelde voor vervoer arrestanten. Uitspraak 18 Maart. De debarkatie van de Joh. Oldenbarnevelt zal te A'dam aanvangen. Onze haringuitvoer bedroeg vorig jaar 62.930.144 kg ter waarde f 24.416.030, tegen 42.523.478 kg ter waarde van f 17.739.040 in 1947. De middelde prijs per kg was f 0.38 tegen f 0.42 in 1947. Alleen de Egyptische Volksherstel- sigaretten verliezen volgende maand hun toeslag van 90 cent. De toeslag op andere importsigaretten 'blijft gehand- De toren te Hazersivoude De restauratie van de toren bij de Ned. Herv. kerk te Hazerswoude na dert met rasse schreden haar vol tooiing. Over twee maanden hoopt men het werk klaar te hebben. De hoofdingang naar de kerk zal in de toren worden geconstrueerd. (Foto N. v. d. Horst) hij naar de „heren" en vertelde hun. dat Caïssa al lang ontbonden was met een nadelig kassaldo van f 2.12. En zijn woorden werden als zoete koek geslikt! Bravo, Caïssa, bravo, mijnheer Christiaanse. Jammer, dat Uw goede voorbeeld slechts door de R.K. schaak vereniging „2 Koningen" werd ge volgd! Het ging er feitelijk wat raar toe bij de oprichting van de club op 18 Sep tember 1935. Een achttal vrienden wil den onderlinge wedstrijden spelen, maar van het competitie-gedoe moesten ze niets hebben Daar is de heer G. Bosscha, die van de club zonder naam gehoord had, snel aan te pas gekomen. Hij gaf simultaanseances, doopte de club als Caïssa en haalde haar over om in de Leidse Schaakbond te gaan spelen. Wat dan ook ras gebeurde. Reeds in 1935-'36 kwam Caïssa in de 2e klasse A uit en ze veroverde zowaar de tweede plaats. Mede door dit succes groeide het ledental ge stadig en reeds in het volgend seizoen deed ook een tweede tiental aan de com petitiewedstrijden mee. Het eerste werd kampioen, maar kon het in de promotie wedstrijden niet bolwerken en het tweede eindigde als 2e in de derde klasse. In '37- '38 kon zelfs ook een achttal voor de 4e klasse worden opgegeven. Met wisse lende successen ging alles uitstekend, totdat Caïssa werd opgeheven. Weliswaar vrijwillig, doch met een bloedend scha- kershart. Maar ..deze ellenden zullen volenden" was ook op Caïssa van toepassing. Op 27 Augustus 1945 werd de heroprichtings- vergadering gehouden. Toen meldden zich weer 14 oude leden. Groot waren de moeilijkheden, die uit de weg geruimd moesten worden, om de vereniging na vier jaar stilstand weer op gang te hel pen. Maar het gelukte. En dat de pres taties van de spelers op peil gebleven waren, bleek al direct, toen Caïssa in het seizoen 1945-'46 kampioen van 2B werd. Maar ook nu werden de promotiewed strijden geen succes. Toch promoveerde de club, zij het dan bij keuze. En dat ze zich in de overgangsklasse wist te hand haven, blijkt wel uit de volgende lijst: 1946-'47 vierde; 1947-'48 tweede en dit sei zoen staat ze er wel zeer fraai voor .daar ze met nog een wedstrijd te spelen twee punten voorsprong op haar naaste rivale Philidor II, heeft. Indien tegen deze club met minder dan 73 wordt verloren, Caïssa kampioen en kan ze proberen een plaats in de eerste klasse te bemachti gen. Of Caïssa haar kracht te danken heeft aan het feit, dat ze onder het spel steeds van muziek kan genieten, weten we lijk gezegd niet. maar het is een feit, dat ze bijna ononderbroken gespeeld heeft ii een der lokalen van „Toonkunst", eerst aan de Nieuwe Rijn en daarna aan he Rapenburg. Toen ze het op aandrang var enkele leden tijdelijk in een ander speel lokaal probeerde, ging het prompt mi! en spoedig zocht ze haar oude „home' weer op. Daar voelen de volgelingen var de schaakgodin zich thuis. Daar bou wen ze als meer of minder bekwame architecten aan het „huis", waarvan hebben gedroomd en dat ze soms wreed ineen zien storten. Maar steeds weer opnieuw slaan ze aan het „bou wen", om even vaak te genieten van het spel, dat ze met hart en ziel beoefenen. „Wil je ook nog vermelden, dat we nooit een nadelig kassaldo hebben ge had", vroeg onze vriendelijke zegsman, de ijverige secretaris, de heer P. Vlugt „O nee", zeiden we heel onnozel, ,,er f 2.12 dan?" Hij grinnikte. „En dat v October 1945 een fusie zijn aangegaan met de gemeente-ambtenaren-schaak club?" Hetgeen we dan by deze heb ben gedaan. Ook verder succes, Caïssa! Elke Woensdagavond INSCHRIJVING van nieuwe leden in CAISSA's CLUBLOKAAL Rapenburg 22 Weersverandering komt afzet en prijs van wintergroenten ten goede Storm veroorzaakte schade bij fijnere producten (Van een deskundige medewerker In de groentenhandel en op de veilin gen zien we het voorjaarsbeeld. Dc- winterprodiucten vinden langzamerhand een gereder aftrek^ en de vroege spinazie, sla en- rabarber nemen in betekenis toe. Wat de winterproducten betreft, had men niet veel hoop meer op een oplevende markt. De winter scheen ons vergeten te hebben en Februari was als een lente maand. Behoorlijke «hoeveelheden sluit- kool, uien en waspeen schenen geen koper te vinden. Wel vroeg het buiten land iets meer van deze producten, omdat de voorraden daar opraakten. Maar het jrachtige voorjaarsweer werkte mee aan ■en snelle ontwikkeling van de voor jaarsgroenten, zodat hier niet veel heil van te verwachten was. De mens wikt God beschikt. Eert razende orkaan barstte boven West- Europa los, koude poollucht werd in ia aangevoerd- Het ziet er in 't begin Maart niet naar uit, dat de lente op komst is. Niets is echter veranderlijker dan het weer en als u dit leest, is de lente misschien toch al weer gekomen. Maarde grillige Maartse buien zijn voorlopig niet te vertrouwen. Deze ommekeer in het weer zal de afzet en prijs van de wintergroenten ten goede kunnen komen Het is voor de tuinders te wensen, dat het voorjaar nog goed maakt, wat het najaar en de winter reeds bedorven heeft. Tot nu toe zijn de prijzen van de vollegrondsteelten nitft lonend geweest. Toen er gebrek was in Europa, kon! en alles kwijt. Nu is dat gelukkig voorbij, maar nu wordt door de tuinders ook eerst goed gevoeld, wat de gevolgen van de oorlog voor hun bepaalde teelt Onze grote afnemer Duitsland is niet bij machte te nemen wat het wenst. Wel worden weer tal van artikelen over Oostgrens gevoesd, maar ook daarbij de tijd weer voorbij, dat alle tuin bouwproducten gekocht worden Voor de eerste helft van 1949 kan voor 3.000.000 waardevolle dollars geleverd worden, maar hiervan moeten $2.500 000 besteed worden voor sla, spinazie, komkommers, tomaten en bloemkool. U ziet wel: er zit niet veel muziek in voor de grove groenteteelt. Onze tweede grote klant. Engeland, is in de oorlog vooral grove tuinbouw producten gaan telen, zodat ook daar de markt voor kool, uien en peen practisch gesloten is De fijnere producten vinden thans nog een goede aftrek- By deze producten is door de storm, hagel en nachtvorst grote schade aangericht Van de sla, die reeds buiten uitgepoot was, is niet veel meer te verwachten. Of de spinazie, die boven de grond staat, het uithoudt, is ook een grote vraag. De glasschade is groot en de producten zullen zekeir geleden heb ben. al herstelt het gewas zich daar ge makkelijker. De vooruitzichten voor de fijnere cultures zijn. evenals vorig jaar. goed. Nu de mogelijkheid voor de uit breiding van glascultures bestaat, is het raadzaam, hier rekening mee te "houden. De gewone cultures zullen in de toe komst voor een deel vervangen moeten worden door het kweken van fijnere producten. Peulvruchten: stevige kos Een peulvruchten-maal behoort ons land nog steeds tot de meest liefde maaltijden. Dat is te begrijpei daar de gerechten, die van erwten ei bonen bereid kunnen worden, niet allee smakelijk zijn, maar ook een heerlijl verzadigd gevoel geven. Peulvruchten vormen een waardevt voedingsmiddel. Behalve het hoofdbe standdeel, zetmeel, bevatten ze nc aanmerkelijke hoeveelheid eiwit e weinig vet. Door hun eiwitgehalte kun nen peulvruchten vlees vervangen d: echter alleen als ze samen met aardappj len of melk worden gegeten. De kwali teit van het peulvruchten-eiwit i minder dan die van vlees-eiwit: door he eiwit van aardappelen of melk kan hi worden aangevuld. Goed is het dus elke peulvruchtenmaaltijd met een deze artikelen aan te vullen, of. wam dat mogelijk is, wat vlees erbij te geve: Het vitamine-gehalte van erwten, bi nen en capucijners is eveneens belan; rijk; zij bevatten vitamine B. Dit viti mine lost echter in water op; daarom den wij U aan het kooknat van pt_ vruchten nooit weg te gooien, doch hi te verwerken in soep, saus of stamppo Maar weet U, dat dit vitamine nog een andere wijze verloren kan gaan? 1 komt nogal eens voor, dat erwten bonen maar niet gaar willen worde Vele huisvrouwen doen er dan ei lepeltje zuiveringszout bij, waardoor i schil al spoedig zachter wordt. Maar... tegelijkertijd vernietigt dit zuivering zout, althans wanneer de peulvruchte stuk koken, ook het vitamine B! Bestaat er dan geen ander middel harde peulvruchten zacht te maken? lukkig wel: behalve het uitdrogen vi de erwten en bonen door lang bewaren n.l. ook het gebruik van hard water w eens de oorzaak van moeilijk gaar wo den. De kalk uit dit water houdt d< 't gaarworden tegen. Wanneer m dit water slechts een half uurtje koa met het deksel op de pan, slaat de ka daaruit neer (daardoor ontstaat ook ketelsteen in waterketels). Van peu vruchten, die in dit water geweekt gekookt worden, kan de kooktijd a merkelijk korter zijn. Ook moet men aan denken, het zout pas tegen het e van de kooktijd toe te voegen. Men kan de peulvruchten op v manieren verwerken, bijv. tot sc stamppotten, haché, koekjes of slaatj< Ook als groente bij aardappelen, daarbij haché of een uiensaus, smake zij uitstekend. Een recept voor e stamppot laten wij hier nog volgen: Bietenstamppot met bruine bonen. Ui a 2 kg aardappelen, 1 kg biete 2 uien, spek of margarine of vet. zou azyn, enige zure bommen (augurkei 250 g. (2 kopjes) bruine bonen. De bonen weken en gaar koken hooikist daarbij gebruiken). De a; appelen schillen, wassen en met de ge sneden uien, weinig water en wat zou gaarkoken. De gekookte biet heel fijj snijden of -malen (door de vleesmolenl de augurken eveneens zeer klein snijdei Als de aardappelen gaar zijn, de bietej de augurk en het spekvet, de margariq of het vet toevoegen en de massa stam pen. De bruine bonen door de stamppj roeren en zo nodig nog wat peulvrucl» tennat toevoegen, tot de massa smeuïg i| Ze op smaak afmaken met zout en azijj In dit recept kunnen inplaats va} bonen ook erwten worden gebruikt, i jaat Palestina, het land van den BUbel, door ds A. van Deur- sen. Uitg. Bosch en Keuning N.V., Baarn, 2e druk. Palestina land van de Bijbel, dat u weer de belangstelling heeft van de gehele wereld. Van Deursens boek, dat reeds herdrukt moest worden, leert het Heilige Land op uitnemende cn onderhoudende wijze kennen. In 17 hoofdstukken behandelt hij allerlei geo logische en geografische bijzonderheden het land. de steden enz. Dat hierbij steeds diepgaand gesproken wordt over wat ter plaatse geschied is (zie het uit voerige textregister), maakt, dat ook dit werk het juister "erstaan van de H. Schrift zeer dient. Ook allerlei traditie ordt critisch bezien. Dat b.v. Jezus in ;n grot, die diende als stal, zou gebo- ;n zijn, acht schrijver (met Dalman) niet onmogelijk. 56 figuren en 3 gekleurde kaarten ver duidelijken de text van dit goede boek. dat ook nu vele lezers moge vinden, die hun bijbelkennis door de bestudering hiervan ongemeen zullen verrijken. Ik ging door Rusland, door John Fisher. Uitg. N.V. H. ten Brink's U.M., Meppel. Ir is in de jaren na de oorlog al heel t over Rusland geschreven. Koestier Kravchenko hebben hun lezers bij vele duizenden geteld, omdat zij ons een blik gunden achter het ijzeren gordijn en het satanische van het Sowjet-apparaat tekenden. Zulk een boek heeft Fisher ons niet gegeven. Wat de eerstgenoemde schrijvers niet deden, heeft hij wel ge daan, hij heeft gezocht naar de mens in de Rus. En die mens heeft hij ons gete kend. Hij verdoezelt geen fouten, maai hij leert ons de Rus begrijpen. Hij is, dat mogelijk was, doorgedron gen tot de Russische volksziel en daar door heeft hij ons duidelijk gemaakt. Rusland vele dingen mogelijk zijn, die de arbeiders in West-Europa niet zouden verdragen. De schrijver, die als journalist een pret- ge en vlotte stijl heeft, was als lid van de UNRRA in staat gedurende enkele maanden in Rusland te verkeren en dat met grote mate van bewegingsvrijheid. Vanzelfsprekend heeft hij ook politieke interessen en als resultaat van zijn me nigvuldige aanraking met het Russische volle leven, geeft hij in de laatste drie hoofdstukken zij mening over wat de Russen eigenlijk willen, hoe wij met hen moeten omspringen en wat we van de toekomst te verwachten hebben. Indien wij de Russen, die nu nog be vreesd zijn voor het Westen, duidelijk maken, dat we bereid zijn West-Europa te verdedigen, dat wij zullen vechten in dien bepaalde gebieden van vitaal be lang worden aangevallen en dat we de macht bezitten die strijd met succes te voeren, dan zal. zo meent de Amerikaan se schrijver, het Rode Leger de grenslijn niet overschrijden. Een lange periode van rust kan men dan tegemoet zien. Wan neer tijdens dat gewapende bestand de Westelijke helft van de wereld welva rend, sterk en democratisch kan blijven, dan zal hét Kremlin langzamerhand zijn vrees en wantrouwen overwinnen en zal een volgende generatie misschien de vrede kennen. „Ik ging door Rusland" is een van de beste boeken, die we de laatste tijd over Rusland hebben gelezen. Ook al deelt men de „optimistische" toekomstverwach ting van de schrijver niet, tóch is het goed dit objectieve, gedocumenteerde en tevens boeiende boek te lezen. „De Strijdende Kerk", door P. A. de Rover, uitg. Jan Haan, Groningen. Na het eerste is thans ook het tweede deel van dit „Groot vertelboek der kerk geschiedenis" verschenen. Er volgen nog drie delen. Het tweede deel loopt van Constantijn de Grote (plm. 300) tot Karei dito (plm, 800). Het lijkt ons niet nodig, veel over de twee reeds verschenen de len te zeggen: goede wijn behoeft geen krans! Wie er in begint te lezen, bij welk hoofdstuk dan ook, lette op z'n tijd. De Rover vertelt boeiend, er is bij hem geen sprake meer van „droge stof". Maar daarnaast ook alle lof voor de serieuze en gedocumenteerde wijze van het be schrijven van „de woruitgang der we reldgeschiedenis van duisternis tot het licht", zoals Ambrosius het zeide. Am- brosius aan wie het „Te Deum Lau- damus" zo vaak werd en wordt toege schreven. Maar dit „Wij loven U, o God" is van Nicetas, bisschop van Remesiana In Servië (overleden plm. 415), aldus doet De Rover ons uit de doekjes. Dit ter (sobere) illustratie. In onze gezinnen met opgroeiende kinderen, op scholen voor middelbaar onderwijs en in de ver enigingsbibliotheken hoort „De Strijden- „Zeveti en dertig?, dan kom je pas kijken!" DATUM-ONZEKERHEID BIJ OUDSTE NEDERLANDER (Van een onzer verslaggevers). Over de datum, waarop de oudste in woner van Nederland, Pieter van Kooy, in Badhoevedorp 104 jaar wordt, zijn de geleerden het niet eens. De slagersjongen,, die we naar de weg vroegen, zei: „Hij is vandaag jarig" Maar er was geen vlag te zien bij het café v. d. Hooft aan de Nieuwe Meer- dijk 48. Wel een militiebriefje, afgegeven op 18 Januari 1864 in de Haarlemmer meer. Dat vertelt, dat Pieter van Kooy op 4 Maart 1845 geboren ls. Zijn persoonsbewijs en stamkaart zeg gen: 7 Maart, maar niet. dan nadat de 4 is doorgehaald. Zelf zegt hij ook zeven en dus komen de 6 nog in leven zynde kin deken (er waren er 9) met een deel van de 117 klein-, achter- en achter-achter kleinkinderen a.s. Maandag naar de Nieuwe Meerdijk, om het grote feest te De jarige laat dat maar over zich heen gaan. Het ergste is, dat hij z'n stropdas om moet doen op die dag Dat is een in strument, waar hij een hekel aan heeft. Zijn jongste kleindochter. Janie v. d. Hooft, verzorgt hem nu sinds 4 jaar. Dat is geen kleinigheid, want een oud mens, die hulpbehoevend is vereist geduld, tact, kracht en handigheid, omdat het een de Kerk" thuis. De jongeren zullen wor den getrokken door de vertellingen en de ouderen kunnen bovendien profijt trekken uit de aantekeningen ónder de vertellingen. Balkonplanten, door A. Fiet. herzien door G. Kromdijk, uitg. „De Torenlaan", Assen. De oorspronkelijke tekst van Fiet's boekje was voortreffelijk geschreven, verouderd. G. Kromdijk, die zijn sporen op dit gebied reeds méér dan verdiend heeft, zorgde voor een geheel herziene druk. Het boekje van een hon derd pagina's bevat een serie foto's van de firma's Copijn en Turkenburg. He' beperkt zich lang niet uitsluitend tot een kleine groep van balkonplanten. Ook klimplanten als gevelversiering, gemet selde bloembakken en potplanten vroe gen o.a. de aandacht. De heer Kromdijk deed dit als steeds: tot in de puntjes! Uitgaven van „Het Zoeklicht" Bij „Het Zoeklicht" te Driebergen ver schenen in de serie „Anti-Christelijke stromingen en dwaalleringen": „Zevende- dags-adventisme", „Christian Science" en „Het Vrijzinnige Christendom en zijn gevaren". De genoemde serie sluit aan op het reeds eerder uitgegeven „Een veilig kompas op een onveilige wereld zee". In dit „Kompas" konden de ver schillende stromingen uiteraard slechts beknopt worden behandeld. Bedoelde serie verschijnt om een uitvoeriger be handeling mogelijk te maken. Intussen is ook „Kompas" nog verkrijgbaar (alles tegen geringe prijzen). Ik hel kind is, met de eigenzinnigheid van e«| volwassen mens. Nu maakt Opa Van Kooy gunstige uitzondering. Hij is gezon loopt zelf de trap nog op, helpt zichze bij het aankleden, maar hij is eei die zin weetje weet. Als z'n verzorgster hem een kopje koffie in zijn den wil geven handen die overigei volstrekt niet beven zegt hij resoluu „Nee ,ik moet geen koffie genoeg koffie gehad". Als hy dat eenmaal gezegd heeft, sta^ het vast. Toen hij enige jaren terug aan kondigde, dat hij niet meer uitging, gir) hij ook inderdaad niet meer uit. Sintj dien is z'n wereld beperkt tot de huil kamer. Waar hij bij $e tafel zit en rootó Hij deed in deze eeuw plus vier jaa 2550 pond tabak in rook opgaan. En hl staart voor zich uit en heeft geen imte resse meer voor de dingen buitens hul Hij kijkt nooit het raam uit. En zo mol kan het weer des zomers niet zijn. dj hij zich laat verleiden om buiten te gaal zitten. Dat is allemaal voorbij. Jarenlang heeft hij buiten gelee! Toen hij, als kind van zeven jaar Haarlemmermeer kwam, was het dal een woest en ledig land, met een enke) boerderij en nog veel water op de ontgonnen gronden. Zeven en dertig ja: heeft hij bij een boer als arbeider gj werkt. Altijd buiten in de polder. M ploeg en eg en paarden. Daarna werd h| tuinder. Negentien jaar lang bewerk) hij z'n eigen grond, trekkend in hl l°J peenland, spittend en werkend va ni< 's morgens vijf tot het duister werd. Ee 5?' ijzer gestel. Nooit ziek. Zoon vader, die met 96 jaar pog op de schaal sen stond. Zijn oudste zoon is 78. Hij was 56 jaar getrouwd en is n weer 23 jaar weduwnaar. Zo telt hy levenstijd bij tientallen jaren tegel; ..Anders kom je niet aan de honderd vier". Drie en zestig jaar woonde hij één en hetzelfde huis. En al die jaren heeft hij doorgebra< zonder ooit een boek of krant te lez< Want dat kan hij niet. Schrijven, allei zijn naam. Vroeger las zijn vrouw voor. Maar hij heeft er ook geen b| hoefte aan. De grote oorlogen, die deze eeu Europa teisterden, de Boerenoorlog, rj voluties, omwentelingen, ze zijn ha voorbijgegaan zonder hem te raken. H heeft gespit en gewerkt, toen keizers I ballingschap gingen en legers verdwl nen in bloedige oorlogen. Wie denkt hit in deze rustige kamer van Pieter Kooy niet aan Werumeus Buning's lade van de boer, die voortploegde, het wereldgebeuren ten spijt en terwil van wie de wereld voortbestaat? Vier maal heeft hij verteld, dat hl neT® een hele leeftijd is, honderd Dan zegt hij: ,.Hoe oud bent U?" En je gezegd hebt: „zeven-en-dertig" hij zich met een groot gebaar af e „Dan kom je nog pas kijken

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4