Jliettwe £ditórt)c (fiwmnt Noorwegen sluit zich toch ook aan bij het Atlantisch Pact Wist U [VRIJDAG 4 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd- Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7755 „StanluasUclj fs ghfbleoea tnyn bert iu tegtjenspoct" Verlaging ondernemings belasting voorbereid Zie pagina 3 ]Von-aggressie-verdrag met Russen definitief afgewezen Volgens de Canadese minister van buitenlandse zaken, Pearson, heeft zyn regering de tekst van het Atlantisch Pact ontvangen en de inhoud wordt bevre digend geacht. Het is echter nog niet bekend, welke landen tot de onderteke naren zullen behoren. De inhoud zal nu binnenkort worden gepubliceerd. Men weet niet met zekerheid, waar het Verdrag zal worden getekend, maar volgens Pearson zyn de Bermuda-eilanden hiervoor het meest geschikt. vallen of met een aanval bedreigd wordt. De Noorse regering had reeds eerder verklaard, dat zij besloten had, Noor- wegens ligging aan de Atlantische Oceaan en zijn positie als zeevarende natie in aanmerking genomen een onderzoek Thans heeft ook de Noorse ambassa deur te Washington medegedeeld, dal Noorwegen besloten heeft deel te nemen aan de onderhandelingen over een Noord- Atlantisch Verdedigingspact. De ambas sadeur, Morgensteirne, verklaarde, dat !het parlement in geheime zitting de regering gevolmachtigd had, stappen te doen. teneinde uitgenodigd te worden tot de onderhandelingen. Hickerson, hoofd van de Europese afdeling van het Amerik. min. v. buit. zaken, had hem dan ook bij voorbaat de uitnodiging doen toekomen. Men beschouwt thans Noor wegen als een der medestichters van de voorgestelde alliantie. Noorwegen is echter nog niet in het bezit van het laatste ontwerp, dus blijven amendemen ten altijd nog mogelijk. Het desbetref fende besluit van de Storting, het Noorse parlement, werd met grote meerderheid genomen, slechts 11 communistische leden hadden tegengestemd (de Sorting bestaat uit 150 leden). Zoals men weet, heeft ook Denemarken definitief besloten zich aan te sluiten bij het Pact. Terzelfdertijd heeft Noorwegen 't aan bod van de Sowjet-Unie voor een non- aggresiepact verworpen. De Noorse rege ring heeft de Russische op de hoogte gesteld van haar voornemen, zich bij het Noord-Atlantisch Pact aan te sluiten. Een nota bevat de verzekering, van „goede betrekkingen" tussen Noorwegen en de Sowjet-Unie en drukt tevens de overtuiging uit. dat aan het N.-Atlantisch Pact geen aggressieve doeleinden ten grondslag liggen en de Noorse regering geen bases voor buitenlandse, militaire strijdkrachten op Noors grondgebied zal afstaan, zolang Noorwegen niet aange- Brits monster-defensie- programma goedgekeurd Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond Engelands grootste militaire programma in vredestijd goedgekeurd, nadat de mi nister van Defensie, Alexander, had ge zegd, dat deze nodig is, zolang Rusland zijn veto, inzake vrede en veiligheid hand haaft. terwijl Engeland zijn volle steun moet geven aan de verdediging van de vijf Brussellanden, o.a. door de reeds be gonnen levering van straalvliegtuigen. Met 227 tegen 3 (comm.) stemmen werd het programma goedgekeurd. Met 291 tegen 155 stemmen werd een conservatief amendement verslagen, waarin gezegd wordt, dat het geld <760 millioen pond sterling) niet verstandig wordt besteed. - Prinses Margaret Rose heeft gisteren tijdens de debatten over de defensiebe groting 1949—1950 het Lagerhuis 'bezocht. Franse defensiebegroting even eens aangenomen Ook in de Franse Nationale Verga dering werd gedebatteerd over de defen- Paul Ramadier, de minister var Defensie, verklaarde: „Nog nooit in onze geschiedenis hebben wij zulke nauw keurig omschreven bondgenootschappen geallieerden gehad als in he Verdrag van Brussel en in dat, waarovei thans te Washington wordt gesproken.' Na een debat, dat de gehele nacht duurde, werd de defensiebegroting Maart en April vanmorgen met 365 tegen aangenomen. Strengste straf9 in Bulgaars proces geëist Vanmorgen is de openbare aanklager. Georgief, in het proces te Sofia begon nen met zijn requisitoir tegen de vijftien Bulgaarse predikanten. Hij vroeg de vier hoofdbeklaagden, die ,.goed den betaald en bewezen volkomen be ginselloos te zijn" een strenge straf op artikel 112, hetgeen als maximum de doodstraf geeft, maar ook de mogelijk heid voor een vrijheidsstraf openlaat. Wisjinsky is hersteld. Wisjinsky, de onder-minister van Bui tenlanse Zaken van de Sowjet-Unie, die herstellende van een ziekte in Tsjecho- elowakije vertoefde, is naar Rusland teruggekeerd. ZWARTE DAG VOOR ZWEEDSE LUCHTMACHT. Vijf deden van de Zweedse luchtmacht Zijn gisteren omgekomen, toen vier vlieg tuigen neerstortten. Twee Mosqquito'i tijdens een oefenvlucht bi. tdekholm met elkaar in botsing en ver- ngelukten, terwijl een uur later twee veehtsvliegtuigen boven een ander deel Zweden op elkaar vlogen en even- s te pletter vielen. Aanklacht tegen verdediger van Van der Waals Verschillende personen, die betrokken n geweest bij het vooronderzoek in de ak-Anton van der Waals, hebben bij de ficier van Justitie in R'dam een aan lacht ingediend tegen mr J. P. van der tarp, de verdediger van Van der Waals, diens brochure over het Englandspiel uden over hen nl. enige ontoelaatbare pmerkingen gemaakt zijn. aldus de LVolkskrant". K. Norel vrijgesproken De Amsterdamse Rechtbank heeft K. Nbrel, auteur van „De tyrannie verdrij ven", vrijgesproken. N. zou zich in dit boek beledigend uitgelaten hebben over net optreden van Joodse landgenoten tij- pens de bezetting. De eis was f 2000 boete. te stellen, hoe Noorwegen eventueel aam een regionaal veiligheidssysteem zou kunmen deelnemen, dat landen aan de At lantische Oceaan omvat. Dit is nu ge schied, het resultaat bekend en het Pact zal geen aggressieve doeleinden nastre- vem en in overeenstemming zijn met het Handvest der V.N. Wat zullen de Sowjets nu doen? 't Lawaai over Banka doet denken aan een rel 't Liep wel los met behandeling republ. leiders Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters over de behan deling der republikeinse leiders op Banka hebben de ministers Drees, Stikker en Van Maarseveen geantwoord, dat deze volgens hun eigen verklaring bepaald goed en correct is geweest. Dat zij slechts één slaapkamer hadden gehad, was het gevolg van een door hen zelf uitgespro ken wens. De meubilering was niet on voldoende. doch maakte door de grootte der vertrekken een sobere indruk. Toen aan de republikeinse leiders gevraagd was, of zij zich van actie zouden onthouden, hadden de autoriteiten op Banka de ver keerde conclusie getrokken, dat aanvaar ding de voorwaarde zou zijn voor bewe gingsvrijheid. De ministers zijn van oor deel dat van een aanwijsbare schuld van een of meer ambtenaren niet kan worden gesproken. Opzet is er niet geweest. Er zijn fouten gemaakt, maar het door de Regering betreurde incident is het ge volg van een ongelukkige samenloop var omstandigheden. James Forrestal als minister van defensie exit OPVOLGER JOHNSON ZAL LEGER, LUCHTMACHT EN VLOOT EEN MOETEN MAKEN Pm de Canadese graven te bezoeken. Zoals verwacht werd, is James For restal gisteren afgetreden als Ameri kaans minister van Defensie. President Truman zei in zijn mededeling over dit aftreden, dat Forrestal uit eigen verkie zing was heengegaan en reeds meer dan jaar had gepoogd zijn functie neer te legen. Het ontslag gaat in per 31 Maart. De 58-jarige advocaat en voormalig assistent-staatssecretaris van Oorlog, Louis A. Johnson is tot zijn opvolger be noemd. Johnson, die directeur was van de groote vliegtuigfabrieken „Sonsolida- ted Vultee Aircraft", begunstigde de ont- wikeling van de „Superforten" en nam het initiatief tot de wapenleveranties aan Engeland aan het begin van de laatste oorlog. Zijn benoeming betekent geen wijziging in de poltiiek t.o.v. Rusland, doch men vraagt zich af of hij in staat zal zijn, de eenmaking van leger, vloot luchtmacht te verwezenlijken, waarin Forrestal niet is geslaegd. en waarvoor zoals bekend, ook Eisenhower in het le is teruggeroepen. Johnson krijgt nu Veit Harlan: Goebbels een satanisch genie Veit Harlan, de Duitse filmdirecteur en vervaardiger van de anti-semietische „Jud Süss" stond gisteren te Hamburg terecht. In deze film had hij een ver wrongen filmversie van Lion Feucht- wanger's boek gegeven. Harlan ver klaarde geen actieve tegenstander van het Nazi-regiem te zijn geweest, doch hij had zich op artistiek gebied steeds tegen over Goebbels gesteld. Hij noemde Goeb bels een genie met een satanische geest, en zei, dat deze voor 51 pet. financieel geïnteresseerd was in de meeste speel films. Harlan's scheiding van zijn eerste vrouw, die een Jodin was, was, volgens hem, niet op anti-semietische gronden teweeggebracht. De verdediger verzocht, tijdèns het proces niet alleen de film „Jud Süss" te draaien, maar ook de Britse film „Oliver Twist." Levensomstandigheden van 300.000 ouden van dagen Aan de hand van de door de ouden van dagen, die voor een uitkering inge volge de noodwet ouderdomsvoorziening in aanmerking wensten te komen, inge vulde vragenlijsten is gebleken, dat 5 To in verpleging was. Een derde deel woon de in de 3 grote steden en slechts 18 op het platteland. Een klein deel (6 Tc» oefende nog een beroep uit. merendeels als kleine zelfstandigen. Van de aanwe zigen was 13 uitsluitend aangewezen op ondersteuning door kinderen of an derzins: Van de 300.000 ouden van dagen hadden 130.000 enig vermogen, dat to taal gesteld kan worden op f 350 millioen (dus gemiddeld per persoon f 2676). Aan inkomen ontving het merendeel meer dan f 2.50 tot f 5.per weel de mogelijkheden te bestuderen tot be wapening van Europa in het kader van het Atlantisch Pact. Forrestals houding t.o.v. Israël en de Amerikaanse oliebe- langen in het Midden-Oosten, zouden aan zijn ontslag niet vreemd zijn. Forre stal was n.l. steeds van mening, dat Ame- rika's belangen aan de Arabische zijde lagen. Ook was hij gekant tegen Noor wegens opneming in het Atlantisch Pact uit strategisch oogpunt. Voor het vragen van te veel huur f 1500 boete Wegens het nemen van een te hoge huur voor een woning en een winkelhuis legde de tuchtrechter te Assen de eige naar A. P. aldaar een geldboete van f 1500 op. A. v. G. te Meppel kreeg f 12000 boete, omdat hij schoolschriften tegen te hoge prijs had verkocht. man: Amerikaanse communisten zijn verraders. Truman heeft tijdens zijn wekelijkse persconferentie, de Amerikaanse commu nisten „verraders" genoemd, toen hem gevraagd werd, wat hij dacht van hun bewering „samen te zullen werken met alle democratische krachten, teneinde het praehistorische Amerikaanse imperialis me te verslaan". FOEI, ZWITSERLAND! Het. Zwitserse geillustreerde tijd schrift „Nebelspalter" van 24 Febr. jl. heeft een spotprent op H.M. de Ko ningin opgenomen, welke herinnert aan de ergste producten van Duitse „humor" in de vooroorlogse jaren. Uit niets spreekt het volkskarakter duide lijker dan uit zijn geestigheden en po gingen daartoe. Wij hopen daarom, dat het Zwitserse volk de hoffelijk heid en ridderlijkheid zal hebben, dergelijke „geestes"-producten, gericht tegen een Persoon, die ons lief is, desavoueren. Het zou van de Zwi serse regering niets minder dan et bewijs van goed fatsoen zijn, indit zij tegen een dergelijke belediging van een beuriend staatshoofd reageert. Tot nog toe hebben we echter van een dergelijke uiting van fatsoen niets ge merkt. Koninklijk gezin tot 13 Maart in St Anton Uit Innsbruck wordt gemeld, dat het Koninklijk gezin tot Zondag 13 Maart in St. Anton zal blijven. Sclieveningse trawler in beslag genomen Wegens vissen binnen de Engelse territoriale wateren Britse douane-beambten van Campel- town (Argyllshire) hebben gisteren de Scheveningse trawler „Deli", met schip per F. Rog, in beslag genomen. Deze wordt er van beschuldigd te hebben ge vist, of pogingen daartoe te hebben ge daan, binnen de territoriale wateren voor de Firth of Clyde, hetgeen verboden is. Het schip is naar de haven van Campel- wn opgebracht. De gerechtelijke behandeling van de zaak is uitgesteld om de schipper de ge legenheid te geven contact op te nemen de Nederlandse consul te Glasgow. Hij heeft beloofd in Campeltown te zul len blijven tot de zaak is afgedaan. De reder. J. J. Tuyt, deelde ons van morgen mede, dat de trawler, vermoede lijk door het slechte weer. te dicht op de Engelse kust gedreven is. Spitfire uit Twentlie maakt nood- landing in Duitsland Gistermiddag te 5 uur heeft de Spitfire 3 van de jachtvliegschool Twenthe, bestuurd door een leerling-vlieger een geslaagde noodlanding gemaakt bij het plaatsje Borken in Duitsland. Het toestel was voor een oefenvlucht opgestegen en toen het tegen acht uur 's avonds nog teruggekeerd begon men zich ernstig ongerust te maken. Even later brak de spanning eahter, toen de piloot zijn commandant telefonisch met zijn pech vlucht in kennis stelde. Hij was on gedeerd. Van het vliegveld Twenthe is ploeg technici naar de plaats van de noodlanding vertrokken. Het toestel was door een motorstoring tot dalen gedwongen. De bestuurder, de 25-jarige A. J. M. van de Mortel uit Til burg, is sedert twee jaar in het bezit van zijn vliegbrevet. Het toestel is zo danig beschadigd, dat het niet meer kan opstijgen. Opgepoetste vliegtuigbom... naast de kachel Nonchalant kwam de 'bezitter van een complete, geladen vliegtuigbom van een halve meter hoog bij de Haarlemse po litie binnen stappen, toen deze haar cam pagne tot opsporing van oorlogstuig be gon. En de man vertelde er luchtigjes bij, dat hij het projectiel al jaren, netjes opgepoetst. vlak naast de brandende kachel had staan. Een andere Haarlem- kwam aandragen met een bedrijfs klare vliegtuig-mitrailleur. In een ge bouw, waar dagelijks enige honderden kinderen verblijven, werden prachtig blinkende koperen granaathulzen aange troffen, die voorzien waren van een nog niet onschadelijk gemaakte krachtige ontstekingsinstallatie. (Leren de mensen het dan nooit? Red.) ZAL DE „RAPID 2" VANDAAG LOS KOMEN? Vanmiddag zou de sleepboot „Storte- melk" van de rederij Doekes te Terschel ling trachten, het vastgelopen Noorse s.s. Rapid 2" los te trekken. Priesters delven graven in New York. Over de doodgraversstaking op het kerkhof Calvarie te New York, waar- reeds gisteren Werd gemeld, is nader bericht, dat in opdracht van kardinaal Spellman honderd priesters en semina risten begonnen zijn met het delven van graven. Sow jet jet-missie te Frankfort op hoog bevel vertrokken Russisch chauffeur spuwde Amerikaanse vrouw- in het gelaat Gisteren was de stand van zaken nog zó, dat de Sowjet-missie voor repatrië ring In het gebouw te Frankfort volkomen geblokkeerd was. Z\j was door het Amerikaanse leger „totalitair" van de buitenwereld afgesloten. Toen puntje by paaltje kwam, bleek de Amerikaanse regering zich geheel achter Clay te stellen en maarschalk Sokolowski was spln-nydig. En de ontknoping van dit wereldschokkende drama? De Sowjet-Unie zelf trad hier op als Deus-ex- machina, want zy trok de vergunning voor de Amerikaanse missie van onder zoek in de Sowjet-zone In. Hoewel „gedwongen"! Negenendertig uur is de repatriërings- ïissie in haar hoofdkwartier geblokkeerd geweest en hedenmorgen vroeg heeft zij het gebouw verlaten. De acht leden der missie hadden een reis van tien uur voor de boeg om de grens te Helmstedt te be reiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. Het was de Russische chauffeur van de eerste auto. die de poort uitrijdende, geleund in zijn cabine, een Amerikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht spuwde Dat hoffelijk gebaar zal veroorzaakt zijn door het vele water dat de Amerikanen hem te drinken gaven. Vergeeflijk! In de kelder van het geblokkeerde gebouw hadden de Russen twee hondjes ach tergelaten. als symbool, dat blaffende honden niet bijten. zake: De Amerikaanse regering had dus in een nota aan de Sowjet-Unie is van generaal Clay ondersteund, dat de Sowjet-missie diende te verdwij- Deze nota was een antwoord op de Russische protest-nota, waarin volgens Washington „van het begin tot het einde valse en verwrongen voorstelling zaken" werd gegeven. De Russen stelden zich op het standpunt, dat de Amerikaanse handelwijze een schending vormde van het verdrag voor de repa triëring van Russische en Amerikaanse onderdanen, dat in Februari '45 op de Krim werd getekend, terwijl mede ge constateerd werd, dat de Amerik. auto- teiten in Duitsland de arbeid der Rus sische missie tegenwerkten. Amerika heeft dit alles nu weer in een uitvoerige weerlegd en het einde van deze Voor de Nationale Reserve meldden zich 1800 personen Voor de Nationale Reserve hebben zich tot dusver 1800 vrijwilligers gemeld en voor de reserve-, rijks- en gemeentepo litie ongeveer resp. 4000 cn 3200. Deze cijfers deelde minister van Maarseveen mede in de M. v. A. aan de Eerste Kanjer ngaande de begroting van Binnenland- DAT de financieringsregeling van rijks wege in het onrendabele deel der bouw kosten voor ziekenhuizen e.d. op zeer korte termijn tegemoet kan worden ge- naar min. Lieftinck het Kamerlid Mol verzekerde. DAT een rapport over de Friese bin nenvaart tot conclusie heeft, dat de kleine schippers de strijd tegen de vrachtauto niet vol kunnen houden en daarom moeten omschakelen op grotere schepen. DAT burgemeester K. de Boer van Hardinxveld op 15 Maart in een speciale raadszitting wordt gehuldigd met zijn 30- jarig jubileum in dienst der gemeente, eerst als secretaris en sinds 1939 als burgemeester. DAT de bloemententoonstelling Win- terflora te Haarlem reeds 25.000 bezoe kers boekte. DAT de raad van Gennep besloot de overgebleven toren van de verwoeste St. Martinuskerk te laten restaureren. DAT diverse Zuid-Limburgse zelfkar- ?rs een actie op touw hebben gezet om :lf weer boter te gaan bereiden, uit on tevredenheid over de kwaliteit van door de fabrieken teruggeleverde ondermelk. DAT binnenkort tussen Haaksbergen- Goor en Delden-Neede busdiensten wor den geopend. DAT t.g.v. het a.s. vertrek van het 426e bataljon infanterie, te Assen en te Leeuwarden resp. op 7 en 8 Maart „ou- derdagen" worden gehouden DAT van de nieuwe bankbiljetten van f 25 de door de Bankwet van 1937 reeds overbodige woorden „betaalt aan toon der", verdwenen zijn. DAT de eierprijzen op de Barneveldse markt daalden tot f 11f 12 per 100 stuks (v.w. f 11f 13.50). DAT de Ned. Heide Mij met de aanleg van het sportvliegveld West-Brabant, bij Roosendaal, is begonnen. DAT dr C. J. Briejer, dir. v.d. Planten- ziektenkundige dienst, Maandag van kwart voor acht tot acht uur voor Hil versum 1 spreekt over maatregelen tegen aardappelmoeheid. DAT in de nabijheid van de plek, waar onlangs te Maastricht het skelet van een voorhistorisch mens is gevonden, thans ook, doch in een jongere grondlaag, been deren-resten van een paard en Romeinse scherven zijn opgegraven. DAT drie smokkelaars uit Eindhoven Weert, die grote hoeveelheden ge smokkelde vitrage en badhanddoeken Groningen verkochten, door de Econ. rechter aldaar veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van 1lVt jaar. DAT dit jaar alle stalen vissersvaartui gen tot 60 ton op Regeringskosten gede magnetiseerd worden en zij, die dit ver leden jaar reeds deden, de gemaakte on kosten alsnog vergoed krijgen. DAT tot 13 Maart in de bibliotheek van de A'damse Gem. Universiteit een Goethe- tentoonstelling wordt gehouden i.v.m. de 200ste geboortedag van deze dichter- staatsman-filosoof. DAT jhr W. J. H. B. Sandberg, dir. van het Sted. Museum te A'dam, binnenkort de Ver. Staten, Suriname en Cu racao vertrekt voor de organisatie van Van Gogh-tentoonstellingen. DAT min. Van Maarseveen op 24 April i 't Jaarbeursgebouw te Utrecht, een Nat. R.-K. Congres voor de Chr. matig heid zal openen. DAT. hoewel het vandaag nog maar bar koud is, wij door de op Texel gearri veerde lepelaars en de ooievaar, die te Deventer aankwam, toch wat moed krij gen. DAT, 88 j. oud, te R'dam overleed mevr. Ch. Kleyn van Willigen-Suer- mondt, bekend door haar werk voor Emmabloem en Rode Kruis. DAT aan de Haagse bankiers Landry en Van Till de organisatie van de op te richten N.V. voor de totalisator werd op gedragen. DAT op korte termijn een commissie wordt ingesteld om voorstellen aan de Regering te doen op het stuk der crema tie. zulks in verband met de beoogde herziening van de begraafwet. DAT gedurende enkele dagen de maxi male lengte van auto's in het veer Zijpe- Anna Jacobapolder tot 6 meter beperkt moet worden. DAT ongeveer 475 van de ruim 1000 gemeenten een bijzondere uitkering het Rijk nodig hebben begroting te krijgen. DAT binnenkort een regeringscommis sie wordt ingesteld om het vraagstuk van de gehuwde ambtenares nader te bezien. DAT de Nederlandse Handel Mij de Surinaamse Bank wil overnemen onder aanbieding van f 1250 aandelen plus f 200 contant voor elk f 1000-aandeel der Su- Bank. i sluitende DAT de Nat. Commissie tegen het Al coholisme samenwerking met de Nat Bond voor Plaatselijke Keuze 7 Mei te A dam een congres houdt. DAT de Ver. Instrumentale Muziek te Middelburg vandaag 60 jaar bestaat. DAT ook de Ned. Jeugd Gemeenschap zich tegen een Butlin-kamp te Zandvoort heeft gekeerd en aan min. In 't Veld verzocht de planden af te keuren. DAT de 57-j. A'damse oud-politieke delinquent mr B„ wegens malversaties met bij de Robaver ondergebrachte ef fecten, waardoor voor 80 mille verloren ging, werd gearresteerd. DAT de Ver. Nederland—U.S.S.R. in een communiqué protesteert tegen ver toningen van de Amerikaanse film „Het IJzeren Gordijn". DAT ir L. S. P. Scheffer en mr P. J. Mijksenaar van de afdelingen stadsont wikkeling en pers en propaganda van A'dam met voordrachten over de hoofd stad voor Philips televisie verschijnen. DAT 28 Febr. jl. te R'dam de 40.000-ste telefoonaansluiting tot stand kwam. ter wijl deze stad in Mei 1940 29.000 aanslui tingen had. waarvan na het bombarde ment de helft overbleef. DAT de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfaregezelschappen op 28 en 30 Juli een jaarlijks concours houdt in 't ge bouw der Sn-ijbloemenveiling te Honse- lersdijk. DAT Nieuw-Zeeland en Nederland de visa voor het verkeer tussen beide lan den hebben afgeschaft. DAT de bekende AVRO-omroepster Mieke Melcher van hoe-is-de-stand- Mieke met de zanger Henk Viskil, de pianist Wim de Vries en haar collega Netty Roscnfeld een NIWIN-tournée van 4& maand door Indonesië gaat maken. droeve en kluchtige historie weet men. Een onverwacht, verrassend einde, aan gezien het Amerik. leger zich op een langdurig beleg had voorbereid, de vei ligheidsmaatregelen verscherpt waren, want zestien man stonden rond het ge bouw geposteerd, en de tuinkant was met prikkeldraad afgezet. Zelfs 's nachts moest de blokkade doeltreffend zijn en op het gebouw waren schijnwerpers geplaatst. Welke tegenzet volgt er nu weer Russische zijde? Mopper niet op uw slager als hij geen „rund'* heeft De Alg. Ned. en de Ned. Kath. Slagers- bond verzoeken de consumenten dringend af te nemen wat voorhanden is bij de slagers. De tegenwoordige toewijzingen van vlees aan de slagers bestaat nl. voor het overgrote gedeelte uit varkensvlees met een overwegend percentage spek en voor een gering gedeelte uit rund- of kalfsvlees. Het is een imposant gezicht: irme Spoorwegpostkantoor, dat i de Rijswijkseweg, bij het Hol landse Spoorstation in Den Haag, zijn voltooiing tegemoet gaat. Dat wil zeggen: In 1951 zal het wel in gebruik genomen kunnen worden. er wordt al 10 jaar aan bouwd. Maar 't is dan ook een machtigste gebouwen van dt Residentie Nu weer een spoorweg aanslag in Bantam Trein stort in ravijn, vier Indonesiërs verongelukt. Aneta seint uit Batavia, dat een werk- trein van de staatsspoorwegen Woensdag tussen Serang en Rangkas Bitoeng in Bantam, 15 km ten zuiden van Serang in een ravijn gestort is. waardoor 4 Indo nesische leden van het treinpersoneel het leven hebben verloren en 10 gewond zijn. Sabotage aan een viaduct, die des och tends op de heenreis pas was hersteld, is de oorzaak van het ongeluk. Nadat de trein in het ravijn gestort was. werd er uit het terrein geschoten. Doordat de ra dioverbinding ongeschonden was geble ven, kon er spoedig eerste hulp verleend Prof. Donkersloot is het niet eens met de Ind. politiek Naar „Het Vrije Volk" onthult houdt het bedanken van prof. dr N. A. Donker sloot als lid van de Eerste Kamer ver band met bezwaren tegen de politiek t.a.v. Indonesië. Als zijn opvolger komt in aanmerking de heer A. Kievit te Rotterdam. De heer Kievit, bijzonder thuis in transportaange legenheden. is reeds eerder korte tijd vervangend) lid van de Kamer van Vijf tig geweest. Wijst de V.N.'-commissie conferentie te Den Haag van de hand Zeventien Aziatische landen beleggen een confe rentie te New York Success de Amerikaanse regering mening is, dat de V.N.-commissie Batavia de Nederlandse uitnodiging de Ronde Tafel-conferentie, in Den Haag niet moet aanvaarden, tenzij de repu bliek deze conferentie uit eigen vrije be weging bijwoont. Het verluidt, dat de afgevaardigden van 17 der landen, die de conferentie te New Delhi inzake Indonesië hadden bij gewoond. heden te New York een be sloten conferentie zouden houden ter be spreking van een krachtiger diplomatiek optreden tegen Nederland in verband met het plan voor een ronde-tafelconfe rentie. Deze bijeenkomst ging uit van de bekende collaborateur Romulo, afgevaar digde der Philippijnen. Ceylon en Nepal, die uitgenodigd waren, doen niet aan die bespreking mee Komt de Veiligheidsraad Maandag bijeen? Naar Aneta te Lake Success verneemt, is het zeer wel mogelijk, dat Indonesië volgende week. wellicht reeds Maandag, in de Veiligheidsraad ter sprake komt. A P. meldt nog, dat de Ned. delegatie het standpunt van Den Haag ter kennis van de Veiligheidsraad heeft gebracht. Soekarno wenst z'ii stoel te Djokja terug Anders komen ze niet naar Den Haag De zes vertegenwoordigers der federa listen zijn volgens een A P -telegram uit Batavia gisteren uit Banka teruggekeerd na hun besprekingen met de republi keinen. Zij lieten zich niet uit over de resultaten, maar van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Soekarno evenals Roem het standpunt inneemt, dat hij slechts aan de Ronde Tafel-conferentie zal deelnemen, wanneer hij in zijn waar digheid van president hersteld wordt met Djokja als zetel. Alle republikeinse per sonen en persstemmen te Batavia nemen weigerachtige houding aan, BETER LAAT DAN NOOIT. De Kampense gemeente-ontvanger ont ving dezer dagen een bankbiljet van f 10. waarbij een briefje was toegevoegd van de volgende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen twee eenden heb gestolen, doe ik nu op mijn oude dag als gewetensgeld u hierbij f 10.— toekomen." terugkomst der contactcommissie uit Banka de Bijeenkomst Federaal Overleg gisteravond om 8 uur bijeen gekomen is en tot middernacht vergaderd heeft. De commissie zal zich morgen opnieuw naar Banka begeven. De delegatie van Oost- Indonesië is hedenmorgen per vliegtuig naar Makassar vertrokken. Op 7 Maart wordt ln Haarlem dit monument onthuld, vervaardigd door M. Andriesaen, ter nagedachte nis van 15 mensen, die door de Duitsers werden gefusilleerd Iets minder koud in de nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige wind, overwegend uit richtingen tussen Zuid en Oost. Half tot zwaar be wolkt met hier en daar enige regen of sneeuw. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Zaterdag 5 Maart: zon op 7.18 .onder 18.26 uur; maan op 8.58, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1