Jlicöiue geihsctie (üimrant Republiek en Veiligheidsraad kan men >rbijg aan niet yoo Wist U II DONDERDAG 3 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58930 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 peT kwartaal: ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7754 DIRECTIE: F DEEMER CHRISTELIJKE ATIODI AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantoasttcfi Is ahebleoea tnyn hert ta tcytjeospott" Geslaagde C. H. U.- toogdag Zie pagina 2 Aldus minister Drees in de Eerste Kamer (Van onze Parlementsredacteur) Er zijn argumenten genoeg te vinden ©m de republiek en de Veiligheidsraad voorbij te gaan. aldus min. Drees gister middag in de Eerste Kamer. Wij hebben er echt rekening mee te houden, dat voor vele Indonesiërs de republiek een sym bool voor de vrijheidsstrijd betekent, ter wijl talrijke Indo intellectuelen zich achter de republiek scharen. Tevens denken de federalen er niet aan Soekarno en Hatta uit te schakelen. Ook de Vei ligheidsraad kunnen wij niet voorbij gaan. daar wij anders alle militaire waar nemers Indonesië zouden moeten doen verlaten. Een en ander zou niet bevorderlijk zijn voor het doen ontstaan van een gewenste toestand in Indonesië. Volgens de minister was het niet we" •mogelijk geweest tegelijk met de politie actie een vaste politieke koers uit te stippelen. Wij wisten immers niet hoe in ternationaal zou worden gereageerd. Bij de Ronde-Tafel-conferentie kan aan de Unci geen beslissingsbevoegdheid worden toegekend. Zij zal slechts mogen advi seren en haar bevoegdheden zullen geen andere mogen zijn dan die van de Com missie van Goede Diensten. Fel keerde de minister zich tegen het geen vermeld is in de door prof. Molenaar (WD) aangehaalde „vertrouwelijke nieuwsbrieven" als zou het kabinet tijdens riekte van min. Sassen min of mee sloten hebben tot abandonnement va donesië, een voornemen, dat door d rugkeer van min Sassen zou zijn Ijdeld. De mededeling van min. Drees. dat min. Sassen bij Amerika wilde dreigen met abandonnement van Indonesië lijkt ons niet geheel juist. We hebben gegronde redenen aan te nemen, dat min. Sassen nimmer met dit abandonnement heeft ge dreigd, doch dat hij eenvoudig consta teerde, dat een andere weg dan die Ne derland met Indonesië wenste te volgen In feite de kiem van abandonnement met ïich droeg. Min. Drees deelde voorts mede, dat het kabinet toch wel onder de indruk „Verhaal van grootheid en SR moed, kleinheid en zwakheid" Deze maand eerste publicatie Enquêtecommissie 1940-'45 Het eerste deel van de komende pu- blicaties van de Enquête-commissie /y de Tweede Kamer, die een onderzoek /VA instelt naar het Regeringsbeleid 1940— yrf 1945 zal in de loop van deze maand ver- schijnen, aldus blijkt uit een bij de Staatscourant van gisteren gevoegd pro- «pectus. Dit eerste deel zal twee boekdelen vatten. In deel I A en B zijn opgenomen de algemene inleiding, waarmee de En- 1 quêtecommissie de publicatie van d< i hele reeks verhoren en verslagen inleidt I en het verslag van de commissie ovei .7 j het militaire beleid 19391940, waartoi \y 'Ij' mede behoort de vervanging van Gene- raai Reynders als opperbevelhebber door )lll I Generaal Winkelman. Ook de contro- verse tussen minister Dijxhoorn en Ge- neraal Reynders komt ter sprake. Het I verslag geeft een beschrijving var I feitelijke gang van zaken, een uiteen- setting van de verschillende opvattingen en een conclusie van de commissie. Bij- Hagen briefwisselingen en Staatsstukken ■zyn toegevoegd. Deel IC bevat de op dit gedeelte van het onderzoek betrek king hebbende verhoren. 1 Vooral deze verhoren kan men zier y7 als een boeiende, neergeschreven spre- kende film, waarin tal van bekende per soonlijkheden optreden. Uiteraard tracht N «en ieder bij het hoor en wederhoor zijn l\\ standpunt en zijn daden te rechtvaardi- gen en er zijn onder de verhoorden na- tuurlijk emotionele figuren. Door deze publicaties te lezen is men in de unieke (gelegenheid, kennis te nemen van de »ijize. waarop in de Regeringskeuken en die van de legerleiding de spijzen wer- jflen bereid. Het is een boeiend verhaal jpan grootheid en moed, ook van klein- is. peid en menselijke zwakheid. s\N De twee boekwerken, meer dan 1000 pagina's tekst, kosten te zamien „slechts" Ylt 15.—. l_]l NOG MEER STRAALVLIEGTUIGEN iTj VOOR ENGELAND /Jij Engeland werkt thans aan de ontwik- ^^^keling van verschillende typen bommen- ^Tirerpers met straalaandrijving, die een -144 buitengewoon grote capaciteit hebben, zo beeft lord Henderson, de onderstaats- oer lecretaris voor Buitenlandse aangelegen- ■^M^eden, gisteren in het Parlement mee- ledeeld. BANKf -DIEN^ prof. Ernst Reuter, de burgemeester a hKn West-Berlijn, zal naar Washington "r J3311, om ^aar een conferentie van d r "amerik. burgemeesters bij te wonen. jOverval op een suikerfabriek: 4 doden t Zes ondernemingswachters van de uikerfabriek Kebon Agoeng ten Zuiden 'S/jpn Malang liepen in een hinderlaag van Jirroristen, waarbij vier hunner het verloren en een vermist werd furopese planters, voor wie de hinder- kag klaarblijkelijk was bedoeld, hadden i andere weg genomen, aldus Aneta. EEN NIEUWE RIDDER M.W.O. Benoemd is tot ridder 4de klasse in de litaire Willemsorde de eerste luitenant 'illem Epke van 3 R.S. wegens moed, juw in de periode 3 Augustus 17 tot Maart 1948 tegen terreurbenden omgeving van Garoet. ie goed kunnej_ Het Leger des Heils te Groningen een nieuw centraal gebouw krijgen, arvoor een comité is opgericht om de lodigde f 258000 bij elkaar te kry duiken!] Een internationale conferentie van Ocialistisohe partijleiders uit 10 landen fordt 13 Mei te Baarn gehouden. gekomen van de vele brieven, die uit Indonesië komen over extreme geweld dadigheden van Ned. troepen tegenover Indonesiërs. Aan dr Beel is telegrafisch verzocht onmiddellijk een onderzoek te doen instellen. De minister waarschuwde echter tegen generaliseren. Van belang was ook 's' ministers verklaring, dat de zgn. Commissie van Negen Mannen als adviserend lid aan Ned. zijde aan de Ronde-Tafelconferentie zal deelnemen Voor min. Drees aan het woord kwam had de heer Kolff (CH) een beschouwing ge geven over de beperkte taak van de Staat, die het economische leven niet mag beheersen. Dr Drees kan de Kamer niets beloven Op de vragen van het Tweede Kamer lid Weiter inzake de plannen der Rege ring om de interim-periode in Indone sië over te slaan, heeft minister dr Drees gewëigerd de verzekering te geven, dat de Regering zonder voorafgaand overleg met de Kamer geen beloften zal geven en evenmin tot daden zal overgaan. Een dergelijke verzekering zou alle onder handelingen onmogelijk maken, aldus de minister. Wordt onze 12dé provincie aan Soekarno verkocht Op het moment, waarop onze Regering de onderhandelingen met Soekarno en Hatta heropent betreffende de versnelde overdracht van de souvereiniteit ontvan gen we een afschrift van een noodkreet der loyale Christelijke volkeren van de Grote Oost. die thans ^beseffen, dat zij zonder te worden gehoord door Neder land worden in de steek gelaten. De Ver eniging Twaalfde Provincie in de Mina- hasa, die 67.000 leden telt. en de Perkoem- poelan Kabangsaan Maloekoe op Ambon hebben een adres aan H M. de Koningin gericht, waarin zij er op wijzen, dat zij reeds herhaaldelijk hebben aangedron gen op een rechtstreekse band met Neder land en dat zij tegen hun wens zijn inge lijfd bij Oost-Indonesië, terwijl door dr Van Mook telkens weder een volksstem ming is geweigerd, en hun zelfs van ho gerhand elke politieke actie wordt onmo gelijk gemaakt. Zij weigeren om onder worpen te worden aan een Mohamme daanse meerderheid en om uitgeleverd te worden aan de wraak van Soekarno en Hatta. Zij herinneren aan de uitdrukke lijke belofte, dat zij zouden worden hoord. Is het wonder, vragen zij, dat Ambon, Menado en Timor zich verraden overgeleverd gevoelen? Zij wijzen op hun liefde en trouw jegens het Oranje huis. op de wapenbroederschap met de Nederlanders en het gezamelijk gedragen leed onder de Japanners. Geen alledaags gezicht: vrouwen, die met koekepannen „In de aanslag" door een dorp rennen. De huismoeders van het Engelse dorpje Olney houden daar mee een 500 jaar oude traditie in stand. Z)j haasten zich met de pannen naar de dorpskerk, om daar de „vredeskus" en de zegen van de geestelijke in ontvangst te nemen „RAPID 2" bij Schiermonnikoog lek geslagen Nog enkele naweeën van de laatste stormdagen De „Rapid 2", een stoomschip var Noorse nationaliteit en niet, zoals ge meld, van Deense, dat in moeilijkheden verkeerde, is gistermiddag aan Oosteinde van Schiermonnikoog hoog op het strand gekomen. Het schip heeft machineschade. Een aantal leden van de bemanning, die drie etmalen achter in touw is geweest, is met een eigen sloep aan wal gegaan en heeft in hotel Van der Werff overnacht. Het schip is lek geslagen, maar direct gevaarlijk zou de toestand niet zijn. Omtrent een tweede vaartuig, dat zich oor Schiermonnikoog in moeilijkheden >u bevinden, is niets meer vernomen. De sleepboten „Holland" en „Oceaan' zijn vanmorgen naar de.,.Rapid 2" geva- 't „Pact" van Thorez, Togliatti wordt uitgebreid Noorse rode broeders sluiten zich aan. Nadat ook de Noorse leider der com- nunister, Emil Lovlien, verklaard heeft, dat de communisten zowel in vredestijd n geval van oorlog, solidair zullen staan met de sowjets, gaf de leider der Zweedse comm. partij te kennen, dat zijn partij zich nader zal beraden over het in .■men standpunt. De Noorse commu nisten zullen zich dus scharen aan de zijde der bondgenoten in Frankrijk, Italië Engeland, maar de Zweedse collega's aarzelen nog. Oók Harry Pollitt, de se cretaris-generaal van de Britse comm. party, heeft gesproken. „Gij vraagt mij, wat ik zou doen?" „u, ik zal het u ronduit zeggen, precies hetzelfde wat Bevin en Attlee deden in 1920, namelijk stakingen organiseren en een „raad van actie" oprichten, ter voorkoming van oor log tegen de Sowj et-Unie." Hel comm. spionnage-net in Frankrijk De Franse min. van binnennL zaken. Jules Moch, heeft verklaard, dat de „spionnage-organisatie" aanzienlijk ge groeid is. maar dat thans alles in hel werk wordt gesteld, om deze onscha delijk te maken. Paul Moret. functionaris het Franse min. v. handel, wordt er beschuldigd met de reeds gisteren genoemde majoor Teleury en kapitein Azema te hebben „samengewerkt", en eens verdacht van spionnage, is hij de Santé'-gevangenis overgebracht. Hij zal voor een militair tribunaal ver schijnen. Oók in Amerika steekt commu nisme de kop op „De Amerikaanse communisten zullen samenwerken met alle democratische krachten, teneinde de roofzuchtige oor logsdoeleinden van het Amerik. impe rialisme te torpederen, indien Wallstreet zou slagen, de wereld in een oorlog te storten" aldus een verklaring der communistische leiders. De recente ver klaringen van Maurice Thorez en Togliatti „dienen de zaaik van de wereld vrede" heet het verder. Zoals men weet, is William Poster, voorzitter van het nationale comité der Amerik. comm. partij en Eugène Dennis zijn secretaris. ren, om te trachten het schip los te krijgen. De machines van de Deen „Karen Toft" zijn zodanig hersteld, dat het schip op eigen kracht probeert Malmö te be- „De „Oceaan" bracht gisteravond laat de „Hast 4" veilig in de haven van Den Helder. De „Brandaris" maakte vandaag een tocht naar het wrak van het Poolse schip „Katowice". Een klein gedeelte van de brug steekt nog boven water uit en de kapitein wilde trachten nog iets van de scheepspapieren te redden. De 476 ton metende Ned. coaster „Oleum", die op de Noordzee zijn schroef had verloren, is vanmorgen door een Britse sleepboot de haven van Great Yarmouth binnengebracht. Door voort durende sneeuwbuien werd het een zwaar karwei. Al het zand van het Vlissingse strand is vrijwel weggespoeld, zodat de kleilaag is blootgekomen en men vreest, dat deze toestand zich niet voor het a.s. strandsei- zoen zal herstellen. Ook de cabines en galerijen zijn grotendeels verwoest. In de duinen bij West-Kapelle en Dom burg zijn op sommige plaatsen bressen an circa 3 meter in de duinwand ge- agen. Van het in de oorlog reeds zwaar be schadigde gemeentehuis in Drunen (NB.), dat reeds in de steigers stond voor restauratie, is nu ook nog de gevel af gewaaid. Churchill diende een amendement mi regeringsmotie in, waarin hij zegt, dat Engeland niet de gewenste effectieve gevechtskracht krijgt uit de door het parlement toegestane gelden en aantal manschappen. Zondag wordt de oudste inwoner van Nederland, Pleter van Kooy te Bad hoevedorp 104 jaar. Opa van Kooy is kerngezond en rookt nog maar wat graag zjjn pUpje Maandag uitspraak in proces te Sofia? Gisteren begon de rechtbank te Sofia met het verhoor van de getuigen a charge in het proces tegen de 15 Protestantse dominees. Er moeten nog 44 getuigen gehoord worden, vóór de aanklager mor genochtend zal beginnen met zijn requi sitoir. Alle getuigen bezwaarden de be schuldiging met nog meer verklaringen, dat zij gespionneerd hebben. Vandaag was er geen zitting, i.v.m. de feestdag ter herdenking van de bevrijding der Turkse heerschappij in 1878. Maandag of wordt de uitspraak verwacht. Fanatieke overval van republikeinse benden op Djokja mislukt Na gevechten, die ons zes doden kostten, is de toestand weer normaal Aneta seint uit Djokja, dat Dinsdagochtend klokke zes extremisten op verschillende plaatsen te Djokja tot een Kolonel Van Langen, de brigade-commandant te Djokja deelde echter mede, dat deze overval niet onverwacht gekomen is. Er was geen sprake van, flat de extre misten kans hadden op een duurzaam succes. Men heeft de toestand thans vol komen in handen en het extremisme is met groot verlies aan wapens en munitie voor de aanvallers mislukt. De verliezen aan Nederlandse zjjde bedroegen 6 man aan doden en 14 aan gewonden. blikeinse leiders lopen weer los en kun nen overal contacten tot stand brengen. Resultaat: de naar huis gestuurde repu blikeinse troepen grijpen weer naar de verstopte wapenen en eerste duidelijk resultaat: Zes doden en 14 gewonden Djokja. Red.) Het stadsbeeld is weer normaal, de pasars worden druk bezocht en de bioscoop draait weer. Woensdagochtend 11 uur kwam generaal Spoor met een vliegtuig in Djokja aan en des middags vertrok hij in een auto over Magelang naar Semarang. Tevoren waren reeds de regeringscommissaris, de heer Angenent, generaal Meyer en andere hoge officie ren aangekomen. Woensdag om 12 uur hebben deze laatste heren een bezoek gebracht aan de kraton van de sultan van Djokja, waar een half uur lang be sprekingen zijn gevoerd. (Toen onze troepen op 19 December de tweede politieactie begonnen, werd het zenuwcentrum van het republikeinse ver zet verlamd door de bliksemsnelle over val der Nederlanders op Djokja. Omdat het verzet dus verlamd was, kon men ook het risico aanvaarden van de vrij lating van Soekarno's lijfwacht, honder den republikeinse officieren en duizen den soldaten, ondanks het feit, dat er overal wapenen verborgen waren. Nu heeft onze regering echter in haar on doorgrondelijke wijsheid bij inde van dr Beel weer doen spreken V. „de re publiek", zij heeft Soekarno eri riatta als onderhandelende partij hersteld met het vooruitzicht, dat zij spoedig aan de top zullen komen van de „republiek der V.S. van Indonesië, zy heeft Soekarno zelfs president genoemd. De beruchtste repu- Zweden qualificeert Russisch protest als „zuiver fantasie" Maar Balten zelf voelen niets voor „opbouw" in Sowjet-paradijs De Zweedse regering heeft de beschuldigingen der Sowjet-Unie, betreffende onderdrukking en vervolging van onderdanen der Russische Oóstzee-staten ge- qualificeerd als „zuiver fantasie" en van de hand gewezen. Zoals men weet, was deze Russische protestnota op het Zweedse min. van bult. zaken overhandigd. De Zweedse politie werd beschuldigd van bedreiging en mishandeling van Sowjet- burgers ln Zweden. De huiszoekingen waren onwettig et name werd geprotesteerd tegen de arrestatie van een vroegere Estlander, Erik- Suurvaeli, een employé van de Sowjet-ambasade te Stockholm, die trou- i bekend heeft, zich aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en door de Zweedse autoriteiten wordt vastgehou den. De Zweedse regering verklaart nu met de grootste verbazing kennis te heb ben genomen van de Russische beschul diging, dat zelfs aan Baltische personen belet zou worden naar hun vaderland terug te keren. De Zweedse politie houdt de ten laste gelegde „terreur-metho- niet op ni ate el alge- log. Het merkwaardige feit doet voor, dat de Sowjet-Unie ruzie zoekt een land, dat juist dezer dagen nog heeft verklaard, aan zijn neutraliteit te willen vasthouden. De, in Zweden ver toevende Balten hebben de laatste tijd met bezorgdheid ervaren, dat Russische agenten hun adressen weten op te spo- waarna zij brieven ontvangen met de „vriendelijke invitatie" spoedig naar huis terug te keren voor de socialistische opbouw in Rusland. Deze Balten hebben echter andere aspiraties. Binnenkort zul- o.a. 450 Estlandse arbeiders, thans werkzaam zijnde in de Zweedse textiel industrie, naar Canada emigreren. Zweden neemt een ruim standpunt in. Er vertoeven nog 26.000 Balten op Zweeds grondgebied en... ieder kan ver trekken, waarheen en wanneer hij wil. Hoewel Zweden het Sowjet-protest niet jen formele, diplomatieke stap be- ESZTERHAZY'S SECRETARIS WIL ELKE STRAF ONDERGAAN De hoofdbeschuldigde in het proces tégen de medebeschuldigden van kardi naal Mindszenty, Imre Boka, zei giste ren, dat hij uit zijn geestelijke bediening gehaald om de schatkist van de primaat te beheren en dat hij het slacht offer was geworden van zijn benoeming. Gabor Horvas, secretaris van Paul Eszter- wilde, wegens zijn schuld elke straf, zelfs de dood, ondergaan. De zitting is tot Zaterdag verdaagd. schouwt, wordt deze nota toch geheel en al verworpen als een „rechtstreekse inmenging in de binnenlandse aangele genheden van Zweden". Dit land wordt er op wrede wijze aan herinnerd, aldus de liberale „Aftonbladet". dat de wereld in twee blokken verdeeld is. Geblokkeerde Sowjet-missie krijgt dorst. Clay presenteert „Befehl ist Befehl", maar geen water! De Amerik. min. v. buit. zaken, Dean Acheson, heeft er de nadruk op gelegd, dat generaal Clay hem niet persoonlijk gesproken had over de genomen beslis sing, de Russische repatrierings-missie uit te wijzen, uit de Amerik. zone van Duits land. Deze aangelegenheid ressorteert sluitend onder het militair opperbevel. Gisteravond heeft de bevelhebber der litaire sowjet-missie, kolonel Lazaref, bezoek gebracht aan het gebouw van de „kleine blokkade" te Frankfort. De Rus vroeg aan zijn Amerik. collega, kolonel Wood, of hij water voor de acht, in het gebouw verblijvende Russen, mochten verstrekken. Kolonel Wood moest het verzoek van de hand wijzen, aangezien hü slechts zijn instructies had na te leven. De Russen zaten in het gebouw en zongen hun volksliederen by spaarzaam kaars licht. Het muisje heeft reeds een staartje. Sokolofsky heeft namelijk verkondigd, dat de politie-aanval op de Russische ir bewijst, dat de Amerik. militaire autori teiten in Duitsland niet vertrouwd zijn net de meeste elementaire internationale •echten en gebruiken. En er is n terwijl de Amerik. autoriteiten de repa triëring van 116.000 sowjet-burgers uit de Amerik. zone verhinderen, hebben zij ook steeds sowjet-burgers er toe gedwon- te emigreren naar een aantal Europ. landen, naar Canada en Z.-Amerika en hen tot vernedering en wanhoop ge doemd". Tot verbetering der verhouding Ameri- ka-Rusland zal dit incident zeker bijdragen en au fond is het koren op de Russische molen. Wil Dean Acheson zich enigszins distanciëren? DAT de Deventer muziekschool deze maand honderd jaar bestaat. DAT in April te Gorredyk een bachtsschool wordt geopend in mi permanent schoolgebouw, w in de kosten f 108.000 bedragen. DAT Geldermalsen f 10.000 heeft uit getrokken voor de verbetering vat midden in de plaats gelegen wegkrui- sing UtrechtDen Bosch en Nijmegen DAT de Friese rietsnijders met Eerne- woude als centrum dit voorjaar een zeer goede oogst hebben. DAT de oud-orgeltrapper J-. H. v. d. Haar van de Ned. Herv. Kerk te Grams- bergen de bronzen eremedaille van de Orde O.N. kreeg. DAT de V.V.V. op 11 April t.g.v. het bezoek van 200 Mexicanen aan A'dam folkloristische avond in Bellevue geeft. DAT de A'damse effectenbeurs gedu rende Februari voor f 23 millioen (v.m. 27 millioen) aandelen en voor f 51 millioen (v.m. f 44 millioen) obligaties omzette. DAT de nieuwe vismijn te Veere, waar twee garnalenzeefmolens zijn op gesteld, in gebruik is genomen. DAT Philip Oorschot voor ons land de Ned.Italiaanse handelsbesprekingen te Rome leidt. DAT op de overweg aan Spiegelnis- serweg te R'dam een vrachtauto door goederentrein is gegrepen en ver nield, doch de chauffeur er tijdig uit sprong. DAT te Vlissingen de eerste werk zaamheden voor een nieuwe electrische centrale in Zeeland zijn begonnen. DAT bij de wed. v. d. L. te St. Wille- brord een grote partij gesmokkelde tex tiel in beslag is genomen, juist toen het voor verder vervoer werd ingeladen. DAT L. P. v Malland. directeur van de suikerfabrieken te Stampersgat en Roosendaal, met 1 Juli ook de directie de fabriek te Zevenbergen, als op volger van M. J. Smit, zal overnemen. DAT de te waterlating van het nieu- e motorschip „Koningin Juliana" voor de prov. Zeeuwse stoombootdiensten, gisteren te Vlissingen vanwege het slechte weer niet doorging. DAT te Hilversum de 67-jarige dr A. Reclaire is overleden, die ruim 20 jaar directeur is geweest van Polak en Schwarz's essencefabrieken aldaar. DAT het jaarverslag van de Auto On derlinge te Groningen melding maakt van stijging der premie-ontvangst met 1 f 228.000 tot 1% millioen. DAT M. Wesdorp te Zierikzee, hoofd opzichter bij de visserypolitie op de Zeeuwse stromen, met pensioen gaat. DAT H. Nijman en Co te R'dam. meu belfabrikant en meubelhandel. werd om gezet in een N V. met 1/2 millioen kapi taal en ir J. M. Haslinghuis en Ch. H. J. M. Nijman als directeuren. DAT de directeur der Nat. Luchtvaart- school. J. Montauban van Swijndregt, per 1 Mei aftreedt als secretaris der Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart. DAT door een groot tekort aan ge schoolde arbeidskrachten de verhoging der tabakstoewijzing voor de sigaren- industrie weinig resultaten heeft. DAT in de Volkshogeschool „De Zand- hoeve" te Bergen (N.-H.) van 11 tot 13 Maart een conferentie wordt gehouden voor ambtenaren en politic), georgani seerd door de Haagse afd. van de Ned. V olksbe weging. DAT thans ook de 25-j. Robert Lom- bert, „chief-president" van de vereniging Particulier Initiatief tot het doen van Charitatieve Werken, waarover indertijd zoveel te doen is geweest, te R'dam is gearresteerd. DAT Zeeland thans 2704 personen auto's (in 1939 2995) heeft, 1919 (1559) motorrijwielen, 217 (120) autobussen en minder dan 2700 (1407) vracht auto's. Superfort maakte eerste nonstopvlucht om de ivereld Een Amerikaanse Superfort-bommen werper heeft gisteren de eerste non stop-vlucht om de wereld in de geschie denis volbracht. Het vliegtuig, dat een bemanning van 14 koppen had en van Fort Worth in Texas was vertrokken, heeft de tocht in 9-. uur gemaakt. Op vier punten langs de 37.000 kilometer lange route werd in de lucht benzine ge tankt, n.l. boven de Azoren. Saoedie- Arabië, de Philippijnen en Hawaii. Er werd een gemiddelde snelheid van 392 kilometer per uur bereikt. Het toestel is één der nieuwste typen bommenwer pers en wordt B. 50 genoemd. Het laden van brandstof in de lucht geschiedde met „vliegende tankers speciaal voor dit doel herbouwde B 29-bommenwerpers. Toen de machine weer op Fort Worth landde, was er nog brandstof voor zeven en een half vlieguren aan boord. De vlucht vond in het geheim plaats. Heel wat meer varkensvlees in tweede helft van 1949 Overheid waakt reeds tegen te grote uitbreiding. De overheidis voornemens bij bena dering de grootte van de varkensstapel voortaan maandelijks te bepalen om op grond daarvan adviezen aan de varkens houders te verstrekken, teneinde de zo gevreesde schommelingen in de afzet enigermate te beteugelen. Blijkens de September- en December tellingen van het vorig jaar is het aantal fokzeugen n.l. sterk stijgende er wachting is gewettigd, dat in het tweede halfjaar van 1949 1.5 millioen varkens (inclusief huisslachtingen) voor de vlees voorziening ter beschikking zullen komen. (In het 4e kwartaal 1948 werden 340.000 varkens geslacht. Red.) Deze lieden noemen Krav- chenko natnurliik een verrader Op de zitting van gisteren protesteerde mr Izard, de raadsman van Kravchenko. tegen het op het laatste ogenblik ter tafel brengen van documenten, „die recht streeks van de Sowjet-regering afkomstig zijn." Nordmann, verdediger der gedaag de partij, bracht hiertegen in. dat de aan klager officiële documenten van de Ame rikaanse ambassade te Parijs had ge bruikt. De verdediging van het Franse blad toonde n.l. een medisch rapport, ge tekend in April 1943 te Moskou, korte tijd vóórdat Kravchenko naar Washington vertrok, waarin Kravchenko geschikt werd verklaard voor militaire dienst. In een ander document van April 1944 zegt generaal Roedenko. dat de Russische schrijver, die toen de missie had verla ten, een landverrader was. Cassou, rator van het Parijse museum voor derne kunst, getuigde voor Kravchenko. Hij is een zwager van Wurmser, die „Les Lettres frangaises" had getuigd. Hij zeide, op zijn zwager en Morgan, direc teur van het blad wijzend: „Deze lieden noemen Kravchenko natuurlijk rader, omdat hij zo van dienst kan zijn voor hun vijandelijke propaganda." Atri Brown, een Engelse beeld houwer, heeft van Gandhl een stand beeld vervaardigd, dat kort geleden werd tentoongesteld in Londen. Brown heeft Gandhl nimmer per soonlijk ontmoet en schiep zjjn mees terwerk met als enige gids wat foto's en tekeningen EXTRA BOEKENINZAMELING VOOR MILITAIREN. Ten bate van de militairen in Indone- zal de Niwin deze maand een extra inzameling houden van boeken en tijd schriften. Lectuurzendingen tot 'n maxi mumgewicht van twee kilogram kun- portvrij worden opgezonden aan de B.A.R.K. te Den Haag. Saragat blijft vice-premier. De Italiaanse vice-premier Saragat heeft zyn ontslagaanvrage, in verband met het vonnis tegen de fascist prins Borghese, ingetrokken. SJIBBOLETH Van Koejemans hadden we tot •-oor zeer kort weinig meer vernomen. Men zal zich herinneren, dat hij in Januari 1948 was weggewerkt als hoofdredacteur van ..De Waarheid". Het communistisch partijbestuur verweet hem bij die gele genheid „wankelmoedige stemmingen", „gebrek aan politieke standvastigheid" en „neiging tot kleinburgerlijk indivi dualisme". Koejemans mocht dan trouw beloven aan de partij, het kon op dat ogenblik ook weinig meer baten: Hy werd de woestijn ingezonden en men achtte het onverantwoord, dat hij nog leidende functies op politiek gebied zou bekleden. Dit gebeurde in Januari 1948. Hebben wij het wel, dan heeft Koejemans sinds dien vertoefd in politieke „retraite", als we ons dit „reactionnaire" woord in dit verband althans mogen veroorloven. Enkele weken geleden echter heeft Koejemans schuchter enkele stappen bui ten de retraite gezet en beschroomd zijn hoofd om de partijdeur gestoken, maar och arme, dat is h,em slecht matig be komen. Wat is namelijk het geval? Enkele weken geleden dan heeft Koeje mans een artikel geschreven in „De Waarheid". Het werd daar een „discus sie-bijdrage" genoemd, maar in feite was het een zelf-aanklacht. Koejemans bekende daarin, dat hij zich destijds heeft laten verleiden tot ge sprekken met mensen uit de linkervleu gel der P.v.d.A. Maar het is hem inmid dels gebleken, dat die linkervleugel, die oppositie binnen de P.v.d.A. alleen maar schijn-oppositie is, met het uitsluitend doel de arbeiders voor de P.v.d.A. te be houden. Deze oppositie aldus heeft hij ontdekt, bedriegt de arbeiders. Met die gesprekken met de oppositie, bekent Koejemans thans, ging ik ech ter voort, ook toen het ware karakter de- schijn-oppositie zich reeds duidelijk openbaarde. Daardoor gaf ik mij over illusies, wat weer moest leiden tot compromis-politiek, tot het introdu- n van sociaal-democratische en bur gerlijke denkbeelden in de communisti sche partijpolitiek. Het was volkomen op zijn plaats, aldus geeft hij toe. dat de partij daartegen met kracht is opgeko- En Koejemans laat daarop dan weer het bekende verhaal volgen, dat juist de zelfcritiek de kracht der communisten is. Men zou menen, dat Koejemans met deze bekentenis behoorlijk diep door de knieën is gegaan. Zelf heeft hij dat on getwijfeld ook gedacht. Maar dan is hij wel optimistisch geweest. Een ander com munist is namelijk ook in de pen geklom men. en deze merkt op dat Koejemans blijkbaar niet anders weet te doen dan oude koeien uit de sloot te halen. Wat Koejemans thans schrijft, heeft het par tijbestuur al in Januari 1948 geschreven. Reeds toen nam het partijbestuur stel ling tegen de oppositie binnen de P. v. d. A. Het heeft sedertdien steeds meer ge lijk gekregen, en dit, aldus laat deze schrijver er uitdrukkelijk op volgen, vermindert de waarde van de late erken ning. waartoe Koejemans nu komt. Met andere woorden: Het is wel erg gemakkelijk en niet bijzonder waardevol om thans met deze zelfbeschuldiging op de proppen te komen. Koejemans. zo stelt deze schryver, heeft zich verkeken op het ware karakter der sociaal-democra tie, die alleen maar oorlogspartij is en hulpdiensten verricht voor het kapi talisme. Trouwens, zo laat deze schrijver er op volgen, de maatstaf voor de beoordeling fan elke politieke groepering is en blijft .de houding tot de Sowjet-Unie. de leidster van de strijd voor de vooruit gang in de gehele wereld". En het is hele maal niet best. dat Koejemans in zijn zelfbeschuldiging dit element heeft ver waarloosd. De oud-hoofdredacteur mog« de weg der zelfcritiek betreden heb ben. uit de practijk van zijn werk, aldus luidt de slotsom, zal thans moeten blij ken of het hem ernst is. er de tamelijk ontgoochelende ervaringen van Koejemans. De retraite heeft hem nog niet de nodige communis tisch wijsheid bijgebracht. Maar voor ons als buitenstaanders is het leerzaam, hoe voor de communist de houding ten opzichte van Sowjet-Rus- land het criterium is en blijft voor zyn politieke zuiverheid. Daar ligt het „Sjib- boleth" Toen dan ook het communistisch partijbestuur in Nederland in Juli 1948 de nederlaag bij de verkiezingen ook al door de politieke knieën ging en tot zelfcritiek kwam, liep deze uit op de be lofte van „nauwere aansluiting bij So- wjet-Rusland". Op dit laatste komt het voor de com munist aan. De arme Koejemans heeft dat blijkbaar nog altijd onvoldoende be grepen. En al evenmin hebben het begre pen wie. zonder zelf communist te zyn, nochthans met de communisten coquct- Dr Samuels eist f 100.000 schadevergoedi n g Dr J. Samuels uit Amsterdam eist f 100.000 schadevergoeding naar aanlei ding van het dezer dagen verschenen rap port der Regeringscommissie, waarin ge concludeerd wordt, dat dr Samuels met zijn beweerde genezing van kanker door korte-golf-bestraling nog geen succes heeft gehad. Dr Samuels heeft zijn advocaat op dracht gegeven de voorzitter der com- "e. dr J. J. Brutel de la Rivière, strafrechtelijk te doen vervolgen en van hem bovengenoemd bedrag aan schade vergoeding te eisen wegens de in het rap port voorkomende zinsneden „dat geen enkele patiënt, bij wie de diagnose kan ker met voldoende zekerheid is gesteld, genezen is." Dr Samuels voert aan, dat deze ge volgtrekking tot stand is gekomen, door dat de door hem genezen verklaarde pa tiënten geweigerd hebben zich door dr Brutel de la Rivière te laten onderzoe ken. Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke of matige wind. overwegend tussen Noord-Oost en Noord-West. Droog met over het algemeen weinig be wolking. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag overal temperatuur boven het vriespunt. ZON EN MAAN Vrijdag 4 Maart: zon op 7.21. onder 18.24 uur; maan op 8.45, onder 23.40 uur. 8 Maart E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1