De slag in de Javazee zeven jaar geleden was bittere noodzaak Bedrijfsfilm „Geef ons heden...3 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 1 MAART 1949 KAREL DOORMANS STRIJD IS NIET TEVERGEEFS GEWEEST Herdenking döttr „Onze Vloot" Gisteravond is in de Stadsgehoorzaal door de Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot" de slag in de Javazee herdacht. Dr T. H. Milo, hoogleraar in de zee geschiedenis, heeft hierbij een rede uit gesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: Men hoort tegenwoordig vaak de me ning verkondigen, dat de slag in de Java zee volkomen doelloos is geweest en geen enkel nut heeft gehad. De strijd tegen de grote Japanse overmacht zou een zekere zelfmoord hebben betekend. Men ziet daarbij eöhter over het hoofd, dat men deze slag moet zien als een integrerend deel van de gehele strijd in de Pacific. Onze marine heeft die strijd moeten voeren onder de zwaarste omstandig heden, zwaarder nog dan men voor de oorlog ook maar kon vermoeden. In plaats van tijdige, krachtige hulp van onze bondgenoten mpesten wij hen steu nen met onze betrekkelijk zwakke strijd krachten en met onze koopvaardijvloot. Bij besprekingen tussen Engelse, Neder landse en Amerikaanse stafofficieren te Singapore in 1941.werd een plan ontwor pen om eventuele Japanse aggressie ge meenschappelijk te keren. Het behoud van Singapore en de Malayabarrier (Su matra, Java en de Soenda-eilanden) stond hierbij op de voorgrond. De Ame rikaanse regering verwierp het plan ech ter en de Amerikaanse vloot zou niet onder Engels bevel komen. Nederland deed zijn woord gestand en deed zelfs meer. In plaats van twee onderzeeboten zond het er elf. Na de ramp van Pearl Harbour, de vernietiging van de Engelse slagschepen en de uitschakeling van het grootste deel van de Amerikaanse luchtvloot op de Philippijnen bleek het, dat de Engelsen alleen convooieerden en de Amerikanen op order van Washington niet benoorden de Soenda-eilanden mochten optreden. Het grootste deel van de vloot uit de Philippijnen trok terug op N.-Australië Hoe admiraal Helfrich ook aandrong op offensief optreden, zo noordelijk moge lijk om de vijandelijke opmars te ver tragen. niets mocht baten. Nederlandse acties van onderzeeboten en vliegtuigen hadden succes, maar ze waren niet groot genoeg om de vijand te stuiten. Pas na de vorming van de Combined Chiefs of Staff te Washington en de be noeming van generaal Wavell verander den de inzichten. Nu zou men aanvallen. Krachtige versterkingen, vooral vliegtuigen, werden toegezegd, maar brak aan scheepsruimte en de onwil de Australische dokwerkers beletten tijdige versterking.^Wel 'kwamen in deze maanden bijna 700 vliegtuigen in Austra lië aan, doch slechts een klein percentage bereikte Java. Toen de val van Singa pore een feit was geworden, zag Wavell de toekomst donker in; hij koesterde weinig hoop om Java te behouden. Op 21 Februari ontving hy echter order uit Washington, Java tot het uiterste te doen verdedigen met de aanwezige troepen, terwijl hem vrij heid werd gelaten oorlogsschepen en vliegtuigen, voor Java bestemd, on derweg zijnde, alsnog naar Java te dirigeren. Het bevel zou hij over dragen aan de Nederlandse autori teiten. Door deze order is de slag in de Javazee tot een bittere noodzaak geworden en moest de strijd tot het uiterste worden gerekt. Een Engelse vloot was bezig zich bij Colombo te verzamelen, Australische Amerikaanse troepen waren op weg naar Australië, grote aantallen vliegtuigen volgden. Iedere dag uitstel was grote winst. Al heeft Doorman's strijd ogenschijnlijk geen resultaat opgeleverd, £ij nadere beschouwing blijkt, dat hij wel degelijk nuttig is geweest. Zware Japanse zeestrijd'krachten, die ten Zuiden van Java kruisten om vluchtende geal lieerde schepen op te vangen, kregen gelegenheid verder zuidelijk te gaan zoeken. Daar voeren in die kritieke dagen grote convooien, die de enige twee geoefende Australische divisies van uit Afrika naar hun land terug brachten, dezelfde divisies, die later een grote rol speelden bjj de her overing van Nieuw-Guinea en Ned.- Indië. Meer dan 4000 man Ameri kaans grondpersoneel en vele vlieg tuigen waren op weg naar India, waar ze de kern zouden vormen voor de tiende Amerikaanse luchtvloot. De schepen waren in groot gevaar. De slag in de Javazee heeft hen gered en heeft dus zeker nut gehad. Ook was het geen zelfmoord. De Ja panse overmacht ter plaatse was niet zo groot en er waren wel degelijk kansen ucces. De Japanse escortevloot is verrast. Indien de ongelukkige tref- n plaats van op de Engelse kruiser Exeter op een der Japanse kruisers was geplaatst op het ogenblik, dat het Japan- mvooi in zicht kwam en de Japanse schepen hun torpedobuizen hadden leeg geschoten, dan was een doorbraak niet mogelijk geweest. Tenslotte zou men nog kunnen vol houden, dat het beter ware geweest, de schepen eerder te doen terugtrekken om a uit Australië de strijd voort te zet- i. De terugtocht had dan echter al op Februari moeten geschieden, Java zou vermoedelijk omstreeks 26 Februari heb ben moeten capituleren. De Japanse vloot veel eerder voor Colombo versche en veel vroeger en sterker in d< Koraalzee. Een overwinning aldaar had Nieuw-Guinea doen veroveren en wel licht zelfs de weg tussen Amerika Australië, hetgeen de oorlogsduur a zienlijk zou hebben verlengd. Het mede te danken geweest aan Doorman de zijnen, dat dit niet is gebeurd. De bijeenkomst, die uitstekend Blauwe tram uitgeschakeld Dienst onderhouden met bussen Door de hevige storm raakte vanmor gen de bovenleiding van de blauwe tram nabij de Zilverfabriek te Voor schoten defect. Dit had tot gevolg, dat de dienst Voorschoten-Leidschendam ge ruime tijd met bussen moest worden on derhouden. AFDELING LEIDEN V.V.D. Tot voorzitter van de afdeling Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie werd gekozen prof. mr G. de SPREEKUUR WETH. MENKEN. De wethouder van Soc. Zaken de heer S. Menken is verhinderd morgen spreek uur te houden. „HET LEYTSE ANCKER" In „De Doelen" hield de schaakclub „Het Leytse Ancker" haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer M. M. Segaar, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Dat bleek ook uit het jaarver slag van de secretaris, de heer J. W. v d. Horst. De onderlinge wedstrijden ver liepen naar wens, terwijl men in de 4e klasse A van de L.S.B. waarschijnlijk de tweede plaats zal veroveren. De penning meester, de heer P. J- Galjaard, heeft de penningen zuinig beheerd en kon dan ook de balans met een voordelig saldo van f 110.08 afsluiten. Na afloop van de zeer vlot afgewerkte agenda speelde de heer G. Bosscha simultaan Hij won elf partijen en speelde er één remise bezocht, werd geopend door de heer J. Heringa Sr., voorzitter. Ds J. H. Sillevis Smitt. hoofdvlootpredikant, hield een korte inleiding en zei, dat geen offer ooit tevergeefs is gebracht. En welke reactie had de slag in de Javazee niet in de kringen der Marine-mensen. Zij veerden op, toen de eerste berichten bin nenkwamen. De strijd in de Pacific heeft geleerd, dat God nooit toelaat, dat vrije volkeren door dictators worden geknecht. Na de pauze werden enige filmpjes van de marinevoorlichtingsdienst vertoond. Prijzen Wint er flora 1949 De prijzen voor de beste inzendingen op de Winterflora 1949 te Haarlem zijn als volgt toegekend: Beste collecties, eerste en ereprijs: G. Lubbe en Zn, Oegstgeest. Beste inzen ding hyacinten, ereprijs: H. de Graaff en Zn, Lisse; kleine gouden medaille: G. B. de Vroomen en Zn. Sassenheim. Beste gemengde inzending: eerste, ere- en tweede prijs: Nijssen en Zn, Santpoort; kleine gouden medaille: A. G. van der Schoot, Hillegom. Beste collectie Ama ryllis: le en ereprijs: W. Warmenhoven, Hillegom. Collectie enkele en dubbele vroege tulpen: 1. Ver. Culturen. Noord- wijk; 2. C. Soeteman, Noordwijk (die ook nog enkele andere prijzen won). Col lectie narcissen: 1. Ver. Culturen, Noord- wijk. Collecties nieuwe tulpen: 1. G. B. de Vroomen en Zn, Sassenheim. Nieuwe hyacinthen: 1. H. de Graaff en Zn, Lisse. Collectie nieuwe narcissen: 1. G. B. de Vroomen en Zn, Schelm; 2. Warnaar er Co. S'heim. Collectie nieuwe crocussen: 1. W. J. Eldering en Zn. S'heim. Mooiste nieuwe tulp: G. B. de Vroomen en Zn, S'heim (dipl. gouden medaille leliebl. Marietta). Mooiste nieuwe narcis: dipl. gouden medaille aan ine. Galway (War naar en Co. Sassenheim); inc. Yellow Sun (G. Lubbe en Zn. Oegstgeest), ine. Mary Roozen (H. P. Zwetsloot en Zn, Sassenheim) en Walt Disney (G. B. de Vroomen en Zn, Sassenheim). Mooiste nieuwe crocus dipl. gouden medaille: Little Dorrit (N.V. W. J. Elde ring en Zn, S'heim). Beste collectie af gesneden fresia's: 1. M. C. van Staaveren, Aalsmeer. Vrije inzendingen, ereprijzen: P. Bakker en Zoon, Enkhu^zen; Ruigrok. Hillegom, J. C. Maarse en Zoon. Aals meer, M. van Waveren en Zoon, Hille gom; grote gouden medaille: G. van der Mey's Zonen, Lisse; gouden medaille: C. Soeteman te Noordwijk; Ant. v. d. Vlugt en Zn, S'heim; D. W. Lefeber ei Lisse; Gebr. Van Zanten, Hillegoi Uittenboogaard, Oegstgeest; H. P. Zwet sloot en Zn, S'heim; Belle en Teeuwen, Lisse. KI. gouden medaille: J. Uittenboogaard, Oegstgeest; M. Beelen, ^isse; Nic. de Bruyn, Voorschoten, voor vaas met Calla White Giant; Jac. Tol, St. Pancras; C. Soeteman, Noordwijk; P. Hopman en Zoon te Hillegom; P. van Deursen. Sas senheim. Extra prijzen: gouden medaille G. Lubbe en Zoon, Oegstgeest; C. G. van Tubergen. Haarlem; G. van der Mey's Zonen, Lisse; zilveren beker aan J. G. Huyg. Breezand; id. afd. Anna Paulow- na; ld. gouden medaille: Ruigrok, Hille gom; idem A. C. v. d. School, Hillegom. Ambachtsschool te Katwijk aan Zee reeds volgende maand in functie Biedt plaats aan a.s. timmerlieden en metaalbewerkers Naar wij vernemen, zal de ambachts school te Katwijk aan Zee de volgende maand gaan functionneren. Het nieuwe gebouw, waarin deze voor Katwyk zo belangrijke onderwijsinstelling zal wor den ondergebracht, komt eerst in Juni gereed. Wie de directeur van de nieuwe ambachtsschool, die uitgaat van de ver eniging tot stichting en instandhouding van een ambachtstekenschool (dit wordt binnenkort gewijzigd in ambachtsschool), zal zijn, is nog niet bekend. Wel heeft men een drietal geformeerd, maar hier aan is van officiële zijde nog geen goed keuring verleend: Het drietal werd ge vormd uit vijftig sollicitanten. De ambachtstekenschool werd ongeveer 50 jaar geleden in het leven geroepen. Zij is een avondschool, die in een be hoefte bleek te voorzien. De directeur van de te openen ambachtsschool zal ook directeur zijn van de tekenschool. Als zodanig fungeert thans de heer J. Vol- beda, die echter de wens te kennen heeft ;geven deze functie neer te leggen. De dagschool heeft vooral het oog ge richt op de bouwvakken en de metaal bewerking. Had de avondschool te kam pen met gebrek aan huisvesting, de dag cursus zal voor de practische vakken een apart gebouw ter beschikking krij gen, en wel in de Noordstraat (achter het Ned. Herv. weeshuis). De lengte van de school zal 40 meter bedragen en de breedte 12. Er komen twee lokalen op de begane grond en een lokaal op de eerste verdieping. Verder worden in het ge bouw allerlei voorzieningen getroffen, die aan het werk zeer ten goede zullen komen. Bovendien wordt de school aan de Voorstraat verbeterd. In het komende najaar zal daar weer de avondschool wor den gevestigd. Aangezien het nieuwe gebouw niet tijdig klaar is, zal de dagschool haar werkzaamheden in de Voorstraatschool beginnen. Aanvankelijk wordt alleen in de teken- en theorievakken onderwe zen. Pas na de opening wil men de prak tijk inschakelen. De achterstand, die hierdoor ontstaat, hoopt men ten spoe digste op te heffen. De nieuwe school biedt dus plaats voor timmerlieden en metaalbewerkers. De animo van de zijde der ouders ls zeer goed te noemen. in de meerderheid is. Dit verschijnsel zou ten nauwste samenhangen met de richting, waarin de Katwykse nijver heid zich beweegt. Wanneer men wil komen tot een geperfectionneerde ma chine-verzorging voor de schepen uitermate belangrijk! dan zal het kennen en kunnen van de geschoolde metaalbewerkers van groot gewicht blijken te zijn. STORMSCHADE IN LEIDEN. Dat de storm ook an Leiden duchtig heeft huisgehouden moge blijken uit het feit, dat de brandweer 43 maal heeft moeten uitrukken om assistentie te ver lenen bij omvergewaaide schoorstenen, afgewaaide dakpannen en verbrijzelde Ter Aar Benoeming. De heer A. J. Treur werd benoemd tot hulpbesteller bij de P.T.T. Jaarvergadering. Vanavond om 7.15 uur vangt ln het gymlokaal Aardam de gecombineerde Jaarvergadering aan van de Ned. Herv. M.V. „Arbeid Adelt" en de J.V. „Jo nathan". Ofschoon de aantallen a.s. timmer lieden en metaalbewerkers, die de school zullen bevolken, aanvankelijk wel gelijke tred sullen hóuden- wacht het bestuur toch, dat in de toe komst de categorie metaalbewerkers TAFELTENNIS. TREFFERS (ROELOFARENDSVEEN). Het 1ste team van Treffers heeft zich keurig hersteld van de vorige week ge leden nederlaag door een grote 9—1 over winning op D.V.S. II uit Den Haag te behalen. De Treffers-spelers (thans vol ledig), wisten al hun partijen enkelspel te winnen. Alleen het dubbelspel, ge speeld door W. en N. Heemskerk, werd verloren. DUBBEL FEEST IN HET KRELAGEHUIS Elf gedenkramen iverden onthuld Onder meer voor de afdelingen: Warmond, Voorschoten, Katwijk, Rijnsburg, Roelof arendsveen en Noord wijkerhout In het Krrtagehuis te Haarlem draait de Winterflora op volle toeren. Maar glste- varen er nog m*er feestelijkheden. Toen werd namelijk een elftal gedenkramen onthuld ter gelegenheid van bet feit, dat eenzelfde aantal afdelingen sedert 1939 het vyftig-jarig bestaan herdacht. Door de oorlog was het onmogelijk geweest, amen te laten vervaardigen, maar nu was het. dan zo ver. En daarom waren tie afgevaardigden van de afdelingen Warmond, Akersloot, Voorschoten-Veur, VVestland, Katwijk, Rijnsburg, Koelofarendsveen, Castricum, Heemskerk, Noord- wijkerhout en Alkmaar „au grand complet" aan de start verschenen. En mèt hen verschillende burgemeesters uit die plaatsen. Voorzitter Van Nispen heette allen van harte welkom. Hij -hoopte, dat deze bij eenkomst de band nog zou verstevigen. De jubilerende afdelingen werden als volgt gekenschetst: Warmond, de be strijders van het snijverbod; Voorschoten- Veur: de bakermat der mendeltulpen; Westland: kleine, maar vooruitstrevende afdeling: Rijnsburg: twee pijlen op haar boog (kweken en broeien); Katwijk: uitgegroeid tot een belangrijk centrum; Roelofarendsveen: centrum van narcissen- teelt; Heemskerk en Noordwijkerhout: bekend om hun tentoonstellingen (voor al de tentoonstelling in „De Zwaan", ge organiseerd door laatstgenoemde afde ling); Alkmaar: daar begint nu wat meer leven in de brouwerij te komen; Castri cum: afdeling bekend om haar strijd tegen de ontwatering van haar cultuur gronden. Hierna werd door de oudste voorzitter der oudste jubilerende afde ling dë heer C. S> Zwetsloot uit War mond de plechtigheid voltrokken. Verschillende personen voerden hier na nog het woord. De burgemeester van Rijnsburg, mr L. P. N. Höweler, wees er op. dat Rijnsburg een grote afnemer van bollen is: ettelijke millioenen bollen per jaar. Veertig vijftig jaar geleden be gonnen de Rijnsburgers met broeien en ze hebben zich daarmee een eervolle plaats in de bollenstreek weten te ver overen. De heer De Vroomen, Warmond, wees er op, dat de Warmonders het snij den van bolgewassen, ondanks verboden van hoger hand, toch hebben doorgezet, omdat het vooral in de oorlogsjaren lonend was en omdat ze het altijd gedaan hebben. Hij prees de prettige samenwer king en hoopte, dat die nog jaren zou worden voortgezet. De heer Eggink dankte de voorzitter voor de waarderen de woorden aan de afdeling Voorschoten. Voorschoten is een kleine afdeling en zal dat altijd blijven, omdat er niet veel goede cultuurgrond is. Maar niettegen staande dat, zal de afdeling toch blijven meespreken in het vak. Hierna nam de burgemeester van Noordwijkerhout, de heer Van Iersel het woord. Onze afde ling, aldus spr., bestaat grotendeels uit kleine kwekers. Er zijn maatregelen ge troffen om hen uit de moeilijkheden te helpen. Vroeger was dat anders in Noord wijkerhout. Toen was het vaak zó in de raad, zoals het nu in de Alg. Vereniging het geval is! Maar nu is er een open oog de belangen van anderen. In het gemeentehuis prijkt op het wapen de spreuk: „Eendracht maakt kleine zaken groot." Spr. hoopte, dat door eendracht de afdeling zal mogen bloeien, opdat die eihdelijk de plaats moge bereiken, haar van rechtswege toekomt. Verschillende afgevaardigden bedank ten hierna nog voor de hartelijke v den, aan hun afdeling gericht. Voorzitter Van Nispen sloot met een kort woord de bijeenkomst, opmerkend, dat hij vooral met belangstelling had geluisterd na de burgemeester van Noordwijkerhout Ds J. C. Koningsberger sprak voor Pro Rege Bijeenkomst in de grote kerk te Rijnsburg Gisteravond sprak ds J. C. Koningsber-1 leger gegaan. Is het wonder, dat zij. die jer van Amsterdam, de bekende Herv. drie jaar voor het vaderland in Indo predikant van onze mannen en jongens nesië hebben moeten vertoeven, moreel ln Indonesië, voor de afdeling Rijnsburg aan 't dalen zijn? Ze zijn ontnuchterd BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johnny, z. v. J. G. P du Pau en E. M. W. van Iterson; Johanna L., d. v. A. de Vrind en E. Damen; Emma A. E., d. v. J. H. A. Kettenis en E. R. H. Alberts; Johannes C. J., z. v. H. T. Zon en E. Boef; Astrid E., d. van F. J. Doornink en L. C. E. Jorissen; Carla, d. W. P. M. Segaar en M. C. J. Haasbeek; Josephus F. M.. z. v. G. C. J. v. d. Wiel en E F. M. Bresser; Maria H. J.. d. v. H. C. Neijenhuis en W. E. M. Mom; Willem J., z. v. W. J. Verwer en J. M. Stoeken; Rudi, z. v. A. H. B. Kamerling en W. A. Oudshoorn; Johan A., z. v. H. Verbeek en N, C. Splinter; Elizabeth, d. v. J. M. A. Waterreus en G. E. Knoppert; Alfons H., z, v. C, A. Schrama en M. A. Detsch; Gepke, d. v. L. de Vos en G. Zandstra; Heiltje, d. v. T. v. d. Heuvel en M. J. Witsenburg; Alida H. P., d. v. L. de Mooij en G. Zwaan; Willem, z. v. W. v. Zoome- ren en L. Goudriaan; Maria P., d. var J. van Rooijen en M. P. Warnaar; Nico- laas G., z. v. G. N. Stikkelorum en S. M. van der Tuin. OVERLEDEN: T. H. Loos. wdr. 80 jr; H. J. Wijtenburg, m., 69 jr; J. C. S. Vree burg, m., 41 jr. GEHUWD: J. J. Bolle, j. m. en P. M. J. Oudshoorn, j. d. „Pro Rege" ln de grote kerk. Ds H. Post", Geref. predikant, opende de bij eenkomst. Ds Koningsberger begon zijn betoog, dat met grote aandacht werd gevolgd, met te zeggen, dat het sneuvelen van soldaat in de tropen, op de vrienden de gesneuvelde een zeer diepe in druk maakt. De meeste gesneuvelden worden bijzonder plechtig teraardebe- steld. Spr wilde dit even naar voren brengen, omdat brieven en foto's over begrafenis dikwijls lang op zich laten wachten. Spr belichtte het verschil tussen vrij willigers en dienstplichtigen, enége moei lijkheden etn de grote vraag naar veld predikers en geestelijke verzorging. Hij behandelde een zestal punten. In de eerste plaats herinnerde hij er aan, dat het buitenland over het algemeen zich tegen Nederland heeft verklaard. Het tweede aspect is, dat de Indonesische bevolking uitstekend op de hoogte is van datgene, wat in het buitenland over de Indone sische kwestie wordt besproken. Daar deze bevolking niet standvastig is, den onze jongens niet meer met intense vruegde begroet. Thans is het het volk niet zijn medewerking wil ver lenen. Zuiver uit angst laten zij de sol daten op landmijnen lópen. De weer stand vari het volk van Indonesië is, alge meen gezien, niet zo groot. Dit heeft zijn oorzaken, ook materiële. In dit band wees ds Koningsberger op het feit dat door de stopzetting van de uit Australië het voedsel te veel is ach teruitgegaan. Er zijn in Nederland mensen, die tegen de politionele actie waren. Er zijn ln die tijd woorden gesproken en stukken ge schreven, die gelijk stonden met eer dolkstoot ln de rug van de Nederlandse militairen, Ds Koningsberger sprak uit ervaring. Vervolgens roerde spr het probleem van de demobilisatie aan. Weten de jon gens, wanneer zij terugkeren? Het woord was ontkennend. De regering ka-n in de gegeven omstandigheden eenvoudig geen troep terugzenden. Minstens ten de jongöns nog vier maanden wach ten, voordat zij naar huis kunnen gaan (en dan alleen de jongens, die hiervoor, krachtens de lengte van hun diensttijd in de tropen, in aanmerking komen). De regering heeft onlangs bekend ge- door de werkelijkheid, dat de arbeids markt in Nederland overvoerd is. Waarom al deze problemen? Hierom: het gaat er om, dat al onze Chr. Gemeen ten steun verlenen, waar zij dit kunnen Alles moet in het werk worden ge steld om de vele moreel gevallen solda ten op te vangen. Gelukkig hebben ook veldpredikers in de morele ver arming ingegrepen. Spr. wekte op. de plaatselijke zowel als landelijke steunen. Hij deelde nog mee, dat 7 pCt van het leger in hospitalen zijn opgenomen (wegens malaria enz.). Het is begrijpelijk, dat zij speciale verzorging niet kunnen ontberen. Rijnsburf, Jubileum N. Klinkenberg Vandaag is het dertig jaar geleden, dat N. Klinkenberg (Sandtlaan II) de paarden van N. Zandbergen Wzn voor het eerst inspande. En vandaag-de-dag doet hij dat nog Het 25-jarig jubileum moest door de oorlogsomstandigheden onopgemerkt voorbijgaan, maar nu zal aarschijnlijk flink in de bloemetjes worden gezet. Te meer, daar hij in deze lange reeks van jaren nog nooit een on geluk (je) gehad heeft. Heer Klinken berg, ook onze gelukwensen en nog vele Onderwijsbenoeming. Mej. A. van Zevenhoven, onderwijze- >s aan de Kon. Emmaschool (hoofd de heer C. Versteeg), is benoemd tot onder wijzeres te Schagen (Noord-Holland). Loop der bevolking Op 1 Jan. 1948 telde de bevolking 2977 mannen en 2869 vrouwen, totaal 5887. Geboren totaal 149. opgenomen totaal 97, afgevoerd totaal 131, overleden totaal 26 Op 1 Januari 1949 telde de bevolking 3013 mannen en 2896 vrouwen, totaal 5887, dus een vermeerdering van totaal 89 per- Lisse Een olifant naar Lisse. De tentoonstelling „Hollands Glorie" voor handel, industrie en ambacht, houden van 1826 Maart, belooft heel wat te worden. Bij de grote reclame actie zal onder meereen olifant als wandelend reclamebord fungeren. Noordwijkerhout „De macht van het kleine" Ter gelegenheid van het 40-jarig be- Staan van de afdeling der steunactle „De macht van het kleine" voor „Meer Bosch" wordt as. Donderdag om half 8 in hotel v. d. Geest een feestavond geor ganiseerd. Diaken Smit zal een inleiding houden over het werk in deze inrichting voor toevallijders.Er zullen ook enkele films yorden vertoond, o.a. van het re geringsjubileum en van de inhuldiging van Koningin Juliana, 's Middags om 4 uur zal een aparte uitvoering gegeven worden voor de kinderen, waarin enkele tekenfilms zullen worden In het Krelagchul den gisteren elf ge Op de foto ziet i Zwetsloot uit War i Haarlem i cramen onthuld. hoe de heer id, als oudvoor zitter van de oudste afdelir lerende afdelingen van „Bloembollen cultuur', namelijk die vijf 1 luid. Rechts de heer H. J. Voors, secre taris-penningmeester van de Alge mene Vereniging. De ramen zijn die van Beverwijk, Westland, Rijnsburg (opgericht 2 Jan. 1893), Katwijk (6 Jan. 1893) en Roelofarendsi ^(21 Dec. 1893). Oegstgeest Jubileum. Op Donderdag 10 Maart hoopt de heer J. P. C. van Schie te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van „En degeest". Voorschoten Kiezerslijst, n W. maken bekend, dat de Kie zerslijst voor het jaar 19491950 tot en met 16 Maart a.s. ter inzage ligt. GEBOREN: Johannes L. W. M., z. van G. Gusserahoven en W. C. Hollink, Voorstraat -6; Alexander A. J., z. v. P. J. Karremens en van C. M. Slingerland, Oranjekade 25. GEHUWD: Johannes C. Oudshoorn, 25 en Magdalena van Veen, 23 j., Leidse- weg 167. Mr SCHMAL: GEDULD DEI C.H.U. NIET EINDELOOS „Ik vraag mij af, of de Chr. Hist. Unie de politiek der Regering kan blijven volgen. De nodige zekerheid ontbreekt. De heer Tilanus zag zijn belangrijke vragen niet, of onvol- doende, beantwoord. Ook de lank moedigheid der Chr. Historischen heeft haar grenzen. Het ogenblik zou wel eens nabij kunnen zijn, waarop de C H.U., wat betreft het verder verlenen van haar stem, het „tot hiertoe en niet verder" aan de Re gering moet toeroepen." Aldus het Tweede-Kamerlid mr dr J. J Schnial volgens het A.N.P. in rede, die hij dezer dagen in Bolsward hield. BUTLIN-KAMP IN ZANDVOORT WORDT GEBOUWD. Min. In 't Veld heeft medewerkit toegezegd voor de bouw van een Butlii vacantiekamp te Zandvoort. Men ve wacht, dat nu zeer binnenkort architecten ir A. v. d. Steur te R'dai Clim Meyer te Zandvoort en H. Bussum opdracht zal worden g< geven voor het ontwerpen van dit kam Het ligt in de bedoeling het kamp, d oppervlakte krijgt van pl.m. 15 ha, stichten in paviljoenvorm. K.L.M.-dienstregeling op Batavi een week uitgesteld Gisteren zou de nieuwe dienstregelii van de KLM lijn AmsterdamBatav ingaan. In verband met de benzineposii js dit tijdstip echter verschoven t 7 Maart. DE „DELFT" TE BATAVIA AAN- GEKOMEN De Constellation „Delft" is gisteren Batavia aangekomen met drie ton pi en 3 passagiers. NEDERLANDERS NAAR DE LEIPZIGER MESSE. De Ned. K. v. K. voor Duitsland hei het bezoek van Ned. zakenlieden van 6—13 Maart te houden voorjaa: beurs in Leipzig georganiseerd. Een tal Nederlanders zal de reis per vliegti maken. De overige bezoekers gaan p auto naar Leipzig. Zoals men weet vi het personenverkeer niet onder de o langs afgekondigde transito-blokkade. KOL. S. v. d. KLOET TE WASSENA^ OVERLEDEN De kolonel van de Generale Staf d. Kloet, chef-staf van de bevelhebl in het eerste militaire gewest, is Zat dag te Wassenaar na een korte ziekte 53-j. leeftijd overleden. Van 1945 tot 1 gin 1948 maakte hij deel uit van de s tie Krijgsgeschiedenis aan het hoofd! reau van de Generale Staf. Gelijkschakeling van luchtvaarttarievi Zeventien luchtvaartmaatschappijen, o. de Sabena, de American Airlines de vier Britse maatschappijen, beslo tot gelijkschakeling van de tarif Tot 14 jaar met aftrek veroordee het A'damse B.G. gisteren de 43-j. J. van Werven uit Wijhe, schuldig een groot aantal arrestaties als lid va Arbeitskontrolledienst te Hilversum, K tenhoef en Wijhe. De eis was 15 jaar. Wethouder D. v. d. Kwaak sprak te Katwi Voor de afdeling der Chr.-Hist. Unie Roelofarendsveen Uitreiking van bonkaarten. Donderdag en Vrijdag vindt in hotel De vier Heemskinderen de uitreiking plaats van bonkaarten 905 en textiel- kaarten 905. maakt, dat, als men in Indonesië brood kan verdienen, de ouders hun I Hongarije heeft sedert de resolutie jongen (s) dan maar moeten laten gaan. van de Kominform, de herstelbetalingen Dit is als een lopend vuurtje door het aan Joegoslavië stopgezet. Hazerswoude Burgerlijke stand GEBOREN: Willem J„ z. v. S. v Klaveren en A. van Tilburg. ONDERTROUWD: Pieter de Kleer, j. en Maria S. Brommers, 21 j.; Willem van Zwieten, 26 j. en Trijntje E, van den Bosch, 22 j.; Cornells Windhorst, 32 j. en Cornelia van Aalst, 29 j. GEHUWD: A. H. Hilhorst en A. C. Vertegaal; J. Vervloet en G. M. de Vogel. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee werd gisteravond een vergadering gehouden .van de plaatselijke afdeling van de C.-H. Unie. De voorzit ter, de heer D. J. Kleen, wethouder, opende en heette in 't bijzonder welkom de heer D. van der Kwaak uit Leiden, wethouder van financiën en voorzitter van de Leidse afdeling van de C.-H. U.. en de heer J. van Iterson. raadslid te Leiden De heer Van der Kwaak had als on derwerp te behandelen: „Gemeentepoli tiek". 22 Juni is weer een belangrijke dag: verkiezingen! De interesse daarvoor wordt weer levendiger. De gemeenteraad draagt een grote verantwoordelijkheid; die is immers het hoofd van de gemeen te. Wanneer de gemeente een raadslid roept, heeft hij deze taak te doen, alsof het hemzelf betreft. Spr. wekte de raads leden op, hun verantwoordelijkheid te zien. en niet alleen maar ja te knikken als het rijk decreteert. Voorwaarde het raadslid-zijn ls allereerst, het niet van het succes te verwachten, zegen werkzaam te willen zijn. Voorts moet in principiële zaken worden ge tuigd en ten slotte dient elk raadslid zich geheel en al in de gemeentezaken werken. Spr. ging hierop verschillende facetten uit de gemeente-politiek na. Chr. Histo risch is het. voor de Zondagsrust te ar beiden. Zondagsheiliging is niet onze taak. Wat betreft het onderwijs moeten wij er voor waken, dat het bijzonder onderwijs dezelfde steun krijgt als het openbaar. Opletten, of by de exploitatiekosten voor het openbaar onderwijs ook alles wordt berekend en verantwoord. Bij de oprichting van gemeentebedrij ven is het uitgesproken monopolistisch karakter doorslaggevend, het particulier initiatief sta voorop. De grondpolitiek moet onze volle aandacht hebben. Een intensieve bebouwing ls dringend nood zakelijk. Elke gemeente moet de' be schikking hebben over een goed uitbrei dingsplan. Bij de financiële politiek de gemeente moet nauwlettend worden toegezien, dat het geld op een juiste verantwoorde wijze wordt besteed. Spr. De heer J. van Zoelen sprak voor de N.C.V.G.B. De Ned. centrale bond van Chr. arbei derspers) in de bedrijven van voedin-gs- genotmiddelen organiseerde gisteren voor de Leidse leden in gebouw ..Pre- diker"^een filmavond. Het gevarieerde programma werd ingezet met de ver toning van „een tekenfilm met zes lachjes". Dit aantal is wel overschre- De hoofdfilm, getiteld: „Geef ons heden....", een documentaire be drijfsfilm. die werd vervaardigd voor de NCVGB, heeft de waardering van het publiek weggedragen. Verschillende aspecten van het dagelijkse leven, waar in het brood toch zulk een vooraanstaan de plaats inneemt, werden getoond. Bij intellectuelen en arbeiders, bij rijken en armen komt het. En overal wordt het met innerlijke vreugde begroet. N.V. Arti-film te Rotterdam is er in geslaagd, de ontwikkeling van het wuivend koren op de velden tot de boterham op tafel ook voor de volslagen leek-op-technisch- gebied begrijpelijk te maken. Niet alleen maakte men kennis met het ontstaan van het brood, maar ook bracht deze film de aanwezigen in een chocolade- en biscuit fabriek. De muziek vormde een passende omlijsting. Voor de pauze voerde het woord de heer J. van Zoelen, hoofdbestuurder, pe Rotterdam. Spr wees er op. dat ook in deze bedrijven de arbeiders zijn georga niseerd om zich een redelijk, menselijk bestaan te verschaffen. Arbeid is geen koopwaar. En de arbeider is wel dege- lUk een volwaardig mens. Aan de hand van enige feiten toonde de heer Zoelen aan. dat de bond geenszins t bodig is. Tal van sociale verbeteringen konden reeds tot stand worden gebracht. De organisatie, die aangesloten is bij het Chr. Nationaal Vakverbond, telt mo teel 4300 leden. Veel werk wacht n^g. Spr noemde slechts de problemen: spanning tussen lonen en prijzen, winstdeling en bezït- spreiding, wachtgeld- en werklozenver- zekering, medezeggenschap en samenwer king in de bedrijven; al deze vraagstuk ken vragen om een spoedige oplossing. Meent niet, aldus de heer Van Zoelen. dat het Communisme de weg zal wijzen, ook niet het democratisch socialisme, alleen het Evangelie van Jezus Christus. Onze samenleving heeft mensen nodi: die het programma van Christus vei gaf ook nog richtlynen t.o.v. de v gezondheid en sociale zaken. Op de vraag, of onze gekozenen in de kiezers staan, antwoordde _at er geen ruggespraak moet zijn. tuurlijk moet echter een zedelijke bi met de kiezers blijven bestaan. Bei- het beginselen, dan geven de C. H. be; selen de weg aan. Spr. eindigde met opwekking, om in de verkiezmgsst ;n voorbeeld te zijn. Na de pauze volgde een zeer t meerde bespreking Medewerking deze avond verleende mej. Jannie loop met haar zang, waarbij zij op orgel werd begeleid door de heer C. der Plas. Leiderdorp Wat de raad nog meer behandeld' De verordening op de straatbelas werd vorig jaar voor een jaar goe< keurd en moest dus opnieuw woi vastgesteld. De heer Los (A.R.) mei op, dat hij gezien de financiële toest der gemeente, geen vrijheid kon vin om tegen te stemmen, wachtte wel, dat B. en M stellen zouden komen tot verlag Weth. Snel (A.R.) wees er op, dat belasting onrechtvaardig is, op kleine groep van de bevolking drukt dat hij zijn stem niet kon geven onrechtvaardige zaak. De vooi woordde, dat B. en W. van de onbill heid overtuigd zyn, maar de noodzi lijkheid niet uit het oog mogen verlie Hy kon geen toezegging doen aan heer Los. De verordening werd da; z.h.s. opnieuw vastgesteld. De heer wenste aantekening dat hij er tegen In verband met het vervallen der by Huisman en de daarmede gep: gaande doortrekking der straatver ding werd z.h.s. besloten van de 1 J. Koning Pzn. 60 M2 grond aan te ke voor fl. De door de gemeente gebouwde ar deswoningen zyn nagenoeg klaar, woningstichting „Patrimonium" ver* ze in eigendom te mogen overne Aangezien een dergeiyke verenl zichzelf een sociale taak stelt, kan goedkoper woningen exploiteren dai gemeente. Z.h.s. werd besloten tot o dracht voor het bedrag, dat uiteind door Volkshuisvesting zal worden gesteld (voorlopig bepaald op f373, B. en W. stelden voor, de volkstuil langs de Kerklaan opnieuw onderh voor één jaar te verhuren. De heer lenberg (R.K.) vroeg, of het niet was. deze terreintjes aan de volksl dersvereniging te verhuren. Het de voorz. echter onsympathiek on aflopend zaakje over te geven aai vereniging. De heer Van Sralen (I meende te weten, dat de volkstuin! vereniging er geen prys op stelt. De De Graaf (C.H.) vond, dat het wel belang kon zyn, dat de gemeente met de vereniging hierover in verbin stelde, teneinde de tegenwoordige h ders op de lyst van gegadigden te p sen wanneer de huur door de gem< wordt opgezegd. Z.h.s. werd beslote tuintjes opnieuw voor een jaar te Aan de Ned. Herv. school, de Chr. lagere en uloschool werd een voor, op de exploitatievergoeding voor verleend, resp. groot f 6716,67, f 55 en f 782. Z.h.s. werd besloten de lichting ter secretarie te doen verva door het aanbrengen van zgn. T. L. Na de pauze werd nog i filmpjes vertoond, die alle smaak vielen. By K.B. is aan dr J. H. ambtenaar van de Buitenlandse Dien klasse, de persoonlijke tit«^' vr saderaad verleend

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2