Jlieumo geihsctfeliToiiranl Wordt souvereiniteit reeds 15 Juni aan Indonesië overgedragen? Wist IJ MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) D ERECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7751 .Stantvasticti Is gfiebUven tnyn hert ia tcgljcnspatt" VREES een slechte raadgeefster Zie pag. 2 Mr Van Kleffens te New YorkDe Unie zal pas later worden uitgewerkt De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr E. N. van Kleffens, heeft op eer persconferentie te New York, volgens Aneta, zeer belangrijk verklaringen afge legd, welke hierop neerkomen, dat de souvereiniteit vermoedelijk reeds op 15 Juni a.s. zou worden overgedragen en dat de Nederlandse Regering genoegen nemen met een overeenstemming over de voornaamste principiële punten der Unie, zonder dat deze zou zijn uitgewerkt. Mr Van Kleffens zeide: lo. Dat de republikeinse leiders precies dezelfde vrijheid zullen genieten als ieder ander in Indonesië. Zij zijn alleen onderworpen aan de beperkingen, aan ieder ander ook onderworpen gezien het om militaire redenen nog niet mogelijk is, overal te reizen ei blijven. Hun vrijheid is onvoorwaarde lijk, zij is op geen enkele wijze gebonden aan de vraag of zij al dan niet zullen deelnemen aan de Ronde Tafelconferen tie en wat hun houding daar zal zijn. 2o. In de tweede plaats zal Nederland generlei voorstellen op de Ronde Tafel conferentie indienen op basis van „graag of niet". Dit geldt ook voor de Unie. De voorwaarden voor deze Unie zullen vrijwillig gemeenschappelijk overleg worden opgesteld. De enige beperking wordt hierbij gemaakt ten aan de inhoud der Indonesische constitutie, welke het resultaat is van voorafgaand overleg. Er zal een federale regering ge vormd worden, welke in staat is de sou- vereine rechten over te nemen. Hoe deze zal worden samengesteld, moet Indone sië zelf beantwoorden. 3o. In de derde plaats neemt Neder land het plan-Cochrhan om de deelne ming van Indonesië aan de conferentie voor een derde door de republikeinse en twee-derden door de federalistische ge bieden te doen geschieden, over. Door de overdracht der souvereiniteit een jaar vroeger te stellen dan de Veilig heidsraad heeft gedaan, gaat de Neder landse Regering dus verder dan de Vei ligheidsraad zelf. Het zal echter onver mijdelijk zijn. dat Nederland in de voor afgaande tijd over uitgebreide bevoegd heden blijft beschikken. Nederland vertrouwt, dat de besprekin gen zullen leiden tot een overeenkomst op 1 Mei, waarna zes weken vereist zijn voor de ratificatie. Voorzover d reiniteitsoverdracht aan de verkiezingen voorafgaat, weet Nederland, dat de r we regering van de federale staten Indonesië voldoende representatief moet Nederland wil de nieuwe staat gedu rende enige tijd bijstaan, doch alleen Wanneer deze daarom verzoekt. Het wenst niet zich zelf op te dringen, daar de toekomstige betrekkingen gebaseerd moeten zijn op werkelijke en vrijwillig erkende gemeenschappelijke belangen Het is niet nodig, dat alle bijzonderheden op de datum van overdracht der som reiniteit uitgewerkt zijn. doch wel, dat op de voornaamste principiële punten een overeenkomst bestaat. In Den Haag wordt nog vernomen, dat het in de bedoeling ligt, ook Suriname en de Nederlandse Antillen tot de ronde tafel-conferentie uit te nodigen. Te Lon- tommando-overdracht op Valkenburg Het commando over het Marine vliegt veld Valkenburg is hedenmorgen door de luit -ter zee vlieger le klasse H. 1 Swaab overgedragen aan luit. ter vlieger le klasse H. G. Holtz. De oude commandant herdacht de verli het corps in de oorlogsjaren en sprak een kort woord tot de verzamelde offi- eieren en manschappen. Tenslotte inspec teerden de oude en de niei dant de opgestlde troepen. De Russische geheime politie heeft ïti de Sowjetzone van Duitsland, te War- nemünde. een Nederlandse kapelaan ge arresteerd. Voor de arrestatie werd geen reden opgegeven. Vandaag stellen wij V voor: OKKE HOEKSTRA, Burchtstraat 12, Rijnsburg. 10 April is een datum, die Okke wel licht nooit meer zal vergeten. Toen ver trok hij naar het warme Oosten met de „Nieuw-Holland". Hij kwam terecht Semarang: Hier verricht hij werkzaamhe den in het kader van de tandheelkundige dienst. Zijn werk doet hij steeds den is de tekst van het communiqué der Nederlandse regering inzake Indonesië overhandigd Dr Koets gaat met Soekarno praten Heden zou dr P. J. Koets per vliegtuig naar Banka vertrekken, terwijl mr E. H. C. Gieben, adviseur-generaal voor Justi tie, Zaterdag reeds daarheen vertrokken is om de republikeinse leiders naar de Ronde tafel-conferentie uit te nodigen. Zaterdagmiddag had dr L. J. M. Beel een vergadering met de voorlopige federale regering en Zondag vergaderden de hoof den der delegaties van de Bijeenkomst Federaal Overleg. Sultan Hamid 11 wil Unie pas later behandelen Sultan Hamid II, voorzitter van de B.F.O. juichte het plan van de regering toe wat betreft de vervroegde overdracht van de souvereiniteit en de ronde tafel conferentie, doch hij achtte het verre van mogelijk, dat het unie-statuut en de daar bij behorende verdragen in slechts enkele maanden gereed zouden zijn, daarom waarschuwde hij er tegen om een t standkoming der Unie in definitieve vo als conditio sine qua non te stellen. De V. N.-commissie is teleur gesteld Kringen der V.N.-commissie te Batavia hebben volgens United Press-berichten verschillende bladen de verklaring der regering vaag en nevelachtig genoemd. commissie wil daarom het vraagstuk op 1 Maart weer voor de Veiligheidsraad brengen. Volgens A.P verwacht Lake Success dan ook dat de Veiligheids raad spoedig bijeen zal komen voor de behandeling van het Indonesische vraag stuk. B.F.O. neemt aan conferentie deel Aneta verneemt uit Federale kring te Batavia, dat de B.F.O. de uitnodiging tot deelneming aan de ronde tafel-conferentie annemen. De contactcommissie de B.F.O. zal morgen naar Banka r< contact met de republiek. Half Maart verdwijnt toe slag Volksherstel-sigaretten „Het duurt nog te lang", zeggen de winkeliers Naar de Nieuwe Leidsi uit winkelierskringen verneemt, ligt het in het voornemen van het Rijksbureau voor Tabak, om half Maart de toeslag van 1.bestemd voor Volksherstel, op de importsigaretten te doen vervallen. Zoals wij enige tijd geleden schreven, dringen de winkeliers sterk op afschaf fing van deze extra heffing ai maakt de sigaretten niet alleen koopbaar, maar bevriest ook het bedrijfs kapitaal en bevordert bovendien de zwarte markt, die, ver beneden de officiële prijs, dezelfde merken van hand doet, Tegen de omschrijving „half Maart" daarom opnieuw verzet gerezen. 1 winkeliers blijven van mening, dat alleen onmiddellijke hulp hen en de rokers kan baten. Daarentegen schijnt het Rijks bureau van mening, dat eerst nog eer partij van ongeveer 2 millioen, onlangs in beslag genomen sigaretten, van de hand moet worden gedaan mèt de Volks- hersteltoeslag. „Wij vinden dit funest," zo deelde ons vanochtend een winkelier „De sigaretten kunnen met gemak 1-80 per doosje worden verkocht Als dat geschiedde zou de zwarte markt, die thans tegen die prijs opereert, min stens twee kwartjes goedkoper moeten worden om attractief te blijven, maar dan is juist het peil bereikt, waarop de aantrekkelijkheid voor haar van de han del af is. Het handhaven van de toeslag tot half Maart betekent dus in feite het geven van respijt aan de zwarte markt an een halve maand." Over de omvang van de „zwarte" In- aer. schreven wij reeds. Wij herinneren slechts aan het cijfer 211 millioen vo< clandestiene invoer in Nederland Amerika over de maanden Januari September 1948! De Belgische premier, Paul Henri Spaak, opent de eerste zitting van li Europese congres in Brussel, waarin 18 naties vertegenwoordigd zjjn. HET PROCES TE SOFIA: Loftuiting op de communisten, die niets waarschijnlijks meer heeft Eentonig refrein: Alle predikanten legden „bekentenissen" af Ook het Zaterdag te Sofia voortgezette proces tegen de vijftien predikanten van de Verenigde Evangelische kerken in Bulgarije maakt, evenals dat tegen kardinaal Mindszenty, meer en meer de indruk van een zeer goed ingestudeerd toneelstuk, waarin een 6trenge Moskouse regisseur de scepter zwaait. Want de „bekente nissen" van de dominees gaan te gemakkelijk, om geloofwaardig te klinken en de vraag rijst, wat de communisten met hun gevangenen doen, om hen tot deze veranderingen te brengen. Ds Iwanow, de leider van de Methodis tische Kerk. was de tweede verdachte in dit proces. Zeven uur lang sprak hij zelf beschuldigingen uit. Hij zeide: Ik ben de van een kleine bourgeois en ik heb sterke Duitse invloeden ondergaan tijdens mijn theologische studie in Duitsland van 19231926. Daar werd mij bijgebracht, dat de kerk door de communisten werd ver volgd." Tegen een maandsalaris had hij inlichtingen verschaft aan de Amerikaan- politieke missie over fabrieken, Russi sche troepen, ontevredenheid onder het volk, enz. Zijn uitlatingen werden ten slotte een loftuiting op de communisten. niets waarschijnlijks meer had. Hij vroeg geen clementie, maar verzocht te mogen werken ten voordele van d< publiek. De volgende beschuldigde was ds sil Ziapkoff, de voormalige vertegen woordiger van de Evangelische kerken bij de Bulgaarse regering. Hfj had zijn op- plezier. Okke weet zich met zijn opge wekt karakter best aan de nieuwe en vaak vreemde toestanden aan te pasen. Hij heeft in Indonesië veel vrienden ge vonden en als hij maar even tijd heeft, gaat hij met hen genieten van de prach tige natuur. Verscheidene Rijnsbnrgers heeft hij in de tropen al ontmoet. Zij be zorgden hem onvergetelijke ogenblikken. Twee dokters en ver] sters ontvoerd Drie^stationsgebouwen in Oost- Java verbrand Aneta seint uit Batavia, dat een bende een overval gepleegd heeft op het zie kenhuis te Toeren, bezuiden Malang, er twee dokters en zeven verpleegsters heeft ontvoerd, van wie niets nomen is. Aan de spoorlijn Soerabaja— Malang, die sinds de jongste aanslag ver sperd was, zijn drie stationsgebouwen verbrand. Sedert Zondag lopen de goederentrei nen weer en men hoopt einde dezer week de personentreinen weer in dienst te brengen. Op de hellingen Willis heeft een Nederlandse patrouille de republikeinse oud-gouverneur Oost-Java dr Moerdjari en verschillende zijner medewerkers gevonden. (De Wil lis is de plaats waar Tan Malakka en generaal Soedirman gezamenlijk hun :ren. Red.) Uit Semarang wordt gemeld, dat de administrateur van i suikeronderneming nabij Pamalang vermoord. Ook het politieposthuis in die omgeving werd aangevallen, doch tevergeefs. Later werd daar een hadji beroofd en vermoord. Nabij Tjiandoer (West-Java) werd een bekend Chinees planter, hoofd van het Chinese veilig heidscorps, door een goed gewapende bende vermoord. Nabij Tjilatjap heeft bende een aantal desahuizen en een politiepost verbrand. Ook is daar een politiejeep beschoten, waarbij een agent het leven verloor. Nabij Ambawara ver- rdde een bende twee personen. Een aanval ener bende op de theeonderne ming Malabar (West-Java) werd af geslagen. Drie ondernemingswachten sneuvelden. leiding in Engeland ontvangen, hetgeen hij zijn tweede vaderland noemde. Her haaldelijk barstte hij in tranen uit en noemde zich de verloren zoon, die naar zijn volk terugkeert. Hij zei, dat hij de kerk toegestaan had een spionnen-nest te worden en besloot: „Kameraden rechter, wat zulkt gij met mij doen? Zult gij een nieuwe mens van mij maken? Een stoffe lijk overschot zou niemand van nut zijn, doch een nieuwe mens zou nuttig zijn voor ons land en ons volk." Vandaag verscheen ds Georgi Nikolof Tsjernief voor het hof. Hij is lid van de Hoge Evangelische Raad en hoofd van de Pinkstergemeente. Op alle punten van de tenlastelegging bekende hij schuld. Beneluxconferentie te einde De voorbereidende conferentie van eerste ministers der Beneluxlanden te Brussel is Zondagmiddag beëindigd, al dus Belga. Besproken zijn om. de inwer kingtreding der economische unie op nieuwjaar, de scheepvaartwegen en het Atlantisch verdrag. De inscheping van de uit Amsterdam jar Indië vertrekkende „Oranje" heeft morgen plaats van 8 3012.30 uur. Het sdhip vertrekt om half twee. Er zijn 950 passagiers geboekt. Italië'svice-premier Saragat neemt ontslag De Italiaanse vice-premier, Saragat, leider der meer „rechtse" socialisten, heeft aan premier De Gasperi schriftelijk om ontslag verzocht. Na een onderhoud met de premier, verklaarde Saragat i vankelijk, dat hij nog met zijn partij overleggen of de samenwerking met de Ohristen-democraten in het belang van het land en de „democratie" nog te red den viel. Hü blijkt hier echter niet in geslaagd te zijn. De Gasperi voelC er niets voor het ontslag te aanvaarden. Men nemt aan, dart het ontslag van Sara gat verband homü met de vrijlating de colloborateur Borghese, wie negen jaar van zijn straf werd kwijtgescholden. Hierover was critiek gerezen in het Ita liaanse parlement. Bellavista, de onder staatssecretaris van financiën, heeft even eens zijn ontslag aangeboden, Saragat trad vorige jaar tot "tiet kabinet toe. Zijn partij was in oppositie tegen de socialis tische partij van Nenni, die een pro- communistische politiek voerde. Reeds gaan er geruchten over een Italiaanse regeringscrisis. Toch krijgen wij die vissers schepen Volgens een officiële mededeling v het bureau voor schadevergoedingen v de Britse bestuursraad, zullen de vijf vissersschepen, die Nederland als herstelbetaling eist, en die, zoals gemeld is, voor Duitse rekening tijdens de oorlog op Nederl. werven werden gebouwd, toch aan ons land worden toegewezen. De schepen werden tijdens de oorlog be taald met bezettingsgeld, dat geen wer kelijke waarde had, zeggen de Britten. Dr H. Mesek, hoofd van het departe ment van visserij in Bizonië, heeft ge dreigd, dat wanneer Nederland vijf Nederland gebouwde vissersboten herstelbetaling blijft eisen, I>uitsland geen Nederlandse vis meer kopen wil- log pro-Duitse „Chicago Daily Tribune" ■meldt, dat generaal Clay op 30 Juni a.s. het bevel over de Amerikaanse strijd krachten in Europa zal neerleggen, als onderdeel van een omschakeling naar een „soepeler vredespolitiek." Eén dode door paratyphus in Eindhoven Een van de 24 lijders aan paratyphus, die zijn opgenomen in de Eindhovense Aekenhuizen, is gestorven. Het staat ech ter niet vast, of de geconstateerde melk- vergiftiging oorzaak werd van zijn dood. De overige patiënten schijnen thans bui ten gevaar. Op de Berlijnse luchtbrug werd Zater dag een record gevestigd, toen het ver- 8025 ton bedroeg. Het oude record 7879 ton. Togliatti trekt één lijn met Thorez Documenten over de „nationale defensie" in het bezit van communisten De Italiaanse communistenleider, Togliatti, heeft evenals z\jn Franse collega, Thorez verklaard, dat de Italiaanse communisten aan de z(jde der Sowjet-legers zouden strijden, indien deze ooit een „aanvaller" tot op Italiaans gebied zouden dr\jven. Deze verklaring van Togliatti werd gepubliceerd in het rechtse orgaan, de „Giornale della Sera". De comraunistenleiders van Frankrijk en Italië hadden plechtig beloofd, de Sowjet-legers in zo'n geval te steunen. Het was zijn bedoeling, dit voor eens zit hadden. Zij waren werkzaam en altijd bekend te maken, namens „grote meerderheid" van de actieve strijdende onderdelen het Italiaanse volk, teneinde de zaak van de vrede te dienen! In aansluiting aan de berichten Zaterdag, verdient de aandacht, dat te Parijs vier communisten in hechtenis zy'n genomen, aangezien zij documenten over de nationale verdediging in hun be- Storm bracht schepen in nood Jongeman te Ter Apel door instortende gevel gedood De storm, die gisteren over het land raasde, heeft te Ter Apel een dodelijk slachtoffer geëist. Om half tien stortte daar door een krachtige windvlaag de gevel in van de juwelierszaak Kerkhof de Hoofdstraat. Vier jongens van on geveer 20 jaar, die zich in de drukke straat bevonden, werden onder het val lende puin bedolven. Een van hen, Geits. overleed na een half uur aan de be komen verwondingen. De drie anderen kwamen er betrekkelijk goed af, terwijl 6 andere voorbijgangers licht werden gewond. Tengevolge van het slechte weer kwa- len gisteravond twee met schelpen ge laden tjalken, de „Europa" met schipper Abels en de „Energie" met schipper E. Abels, beiden uit Oude-Pekela, bezui den Terschelling in nood. Beide vaartui gen zijn door de „Brandaris" van de N.Z.H. Reddingmij en de sleepboot „Hol land" van de rederij Doeksen naar df haven van Terschelling gesleept. Ze had den geen averij. In de haven van Den Helder steeg het water door de storm twee meter boven normaal, waardoor de aanlegsteiger derliep. De passagiers van de Texelse veerboot konden slechts met behulp haastig in elkaar gezette stellages boord komen en het was onmogelijk Texel bestemde auto's in het veel te hoog liggende schip te brengen. Verschillende schepen geraakten op de Noordzee in nood- Het 340 ton metende Noorse s.s. „Trappes" sloeg 70 mijl ten an de Schotse kust lek en bevond zich in snel zinkende toestand. De tw koppige bemanning werd door assiste rende schepen overgenomen. De 1793 ton grote „William Homan", een Engel vrachtschip, liep tijdens de storm. 3 mijl Zuid van Helgoland, op een mijn en maakte snel water. Op de Schelde sloeg de wind op het Amerik. m.s. „Hastings' de bootsman Ehmsen en de matroos Bonewald in het ruim. Ehmsen werd ge dood. terwijl Bonewald met ernstige ver wondingen in het St. Josefziekenhuis te Vlissingen werd opgenomen. DAT, 75 jaar oud, te Hees bij Nijme gen overleed de rustende arts C. J. var Barneveld. DAT dr A. J. M. Oidtmann, verbonden in de afd. research van de cosmetische fabriek Prodenta te Amersfoort, is over leden. DAT burgemeester W. Th. C. Zimmer man van Rheden per 1 Mei a.s. ontslag vroeg. DAT aan prof. dr ir F. A. Vening Mei- ?sz„ directeur van het K.N.M.I. te De ilt en hoogleraar te Utrecht het eredoc toraat van de Brusselse universiteit is toegekend. DAT B. en W. van A'dam de raad al daar voorstelden f 50.000 subsidie te ver lenen voor de van 19 Aug. tot 18 Sept. te houden tentoonstelling „Jeugd van Ne derland". DAT N. P. Kremer te Franeker tot C.N.V.- districtsbestuurder voor Zuid- Holland "Zuid, standplaats R'dam, werd gekozen. DAT de acteur Frits van Dijk Zaterdag in A'dam is gehuldigd t.g.v. zyn 30-j. toneeljubil'eum. DAT van de 2000 beroeps- en amateur goochelaars in ons land er thans 200. bij de Ned. Bond van Goochelaars zijn aan gesloten. DAT het voor de Franse regering ge bouwde wijnschip ..Bacchus", die in elk der 40 tanks 3650 liter wijn kan vervoe ren, Zaterdag van de werf der Rott. Droogdok Mij te water gelaten. DAT voor het plegen van twee bom- aansalgen te Breda in 1947, waarbij 1 slachtoffer viel, voor de rechtbank aldaar op 12 Maart zal terechtstaan G. M. uit Raamsdonkveer. DAT Zaterdag te Heerlen een tentoon stelling is geopend van werken van de Belgische schilder Isidoor baron van Opsomer t.g.v. diens 70e verjaardag. DAT de eerste van de drie transforma toren voor het krachtstation te Lutterade daar is aangekomen en het 90 ton wegen de gevaarte op een 42-wielige truck van Stein (L.) er heen werd gebracht. DAT benoemd is tot voorz. van de Voogdijraad te Den Bosch G. J. L. M. Bol- en aan de seer., mr I. Bruening, op verzoek eervol ontslag is verleend. DAT Bergen op Zoom het militaire oefenterrein De Woensdrechtse Heide oor f 25.000 aan het Rijk verkocht. DAT wegens clandestiene handel ln morphine voor de rechtbank te Assen 4 mnd. gevangenisstraf werd geëist tegen de 25-jarige reiziger H. V. uit Emmer- er f scheiden ve en. DAT Zaterdag op het gebouw van de Arbeiderspers te Amsterdam de televisie- mast is geplaatst, over welke binnen af zienbare tijd uitzendingen voor amateurs zullen beginnen. DAT Vlissingen besloot tot stichting van een industrie- en huishoudschool, welke in de voormalige avondnijverheids school wordt ondergebracht. DAT op de Ned. ambassade te Washing ton aan zes Amerikaanse officieren, die zich in de oorlog voor ons land verdien stelijk hebben gemaakt, de onderschei dingen van Groot officier in de Orde van O.N. werden uitgereikt. DAT zeven buspassagiers licht werden gewond bij een botsing te R'dam tussen autobus van de R.E.T. en een tram de R.T.M., waarbij de locomotief naast de rails kwam te staan en de rij tuigen nog een 200 m doorreden. DAT de Raad van Beroep de persfoto graaf te Hoogenwoud uitsloot tot 1 Jan. 1951 (in eerste instantie 10 jaar). DAT te Ede een districts-consultatie- bureau is geopend voor de t.b.c.-bestrij- ding op de West-Veluwe. DAT de raad van Wanssum (L.) besloot ?n nood-raadhuis te bouwen. DAT C. Miller, Allan Swin en W. Gausman, die als vertegenwoordigers der Amerikaanse vakverenigingen ons land btezochten. Zaterdag een tocht maakten door R'dam ea de havens aldaar- Friedlander van het weekblad ..Regards' rechtvaardigde zich met de verklaring het het (in beslag genomen materieel' diende voor een campagne van de partij voor „overschakeling" van de vredesin- dustrie naar de oorlogsindustrie. Het was niet zijn bedoeling, de inhoud aan een vreemde mogendheid bekend te maken maar hij had een gedeelte willen gebrui ken en de rest behouden. Volgens „France Soir" kwamen onder de documenten stukken voor over straal vliegtuigen. rakettoestellen, die strikt ge heim dienden te blijven. Het bestuur van het vakverbond, CGT, heeft „Humanité" geprotesteerd tegen de anti communistische maatregelen en tegen heden is een protestvergadering bijeen geroepen. Burgeroorlog in Siam breekt uit Marine en leger met elkaar te Bangkok in gevecht Reuter seint uit Bangkok, dat er Zater dagavond in de hoofdstraten der stad ge vechten zijn uitgebroken tussen leger en marine. Beide partijen hebben radiosta tions bezet en zenden tegenstrijdige be richten uit. De Marine meldde, dat maar schalk Phiboel Songgram, die pas nog had beweerd, dat de samenzwering tegen hem verijdeld zou zijn, afgetreden is, ter wijl het leger «meldt, dat de maarschalk nog aan het hoofd der regering staat. Tussen middernacht en de dageraad hoor de' men kanonnen en mortieren bulderen en machinegeweren ratelen. De persoon, die als Songgrams opvolger genoemd werd, was Nai Direck Jayanam, voor malig Siamees ambassadeur te Londen en lid van de ondergrondse beweging „Vrij Siam" in de oorlog. Nader wordt gemeld, dat er bij de spoorwegwerkplaats verwoed gevochten dat de omgeving van het grote paleis door de opstandelingen bezet w De Siamese politie en luchtmacht hielden zich onzijdig Dertigduizend doden in Birma Premier Thakin Noe van Birma heef'. >p een massavergadering der o tische mantelorganisatie, anti-fascistische vrijheidsbond, medegedeeld, dat de hui dige opstand aan 30.000 mensen het levei heeft gekost. Gemeld wordt dat de rege ringstroepen een tegenoffensief hebben geopend en dat er een grote slag woedt Midden-Birma. De naar Mandalay op rukkende Ka-renen zouden van hun basis afgesneden. Intussen zijn de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Evatt, en de Britse hoge commis: Zuid-Oost-Azië, Malcolm MacDonald, te New Delhi aangekomen voor de confe rentie over Birma. Bloedige vechtpartij bij Calcutta Ook in Madras wordt de toestand steeds onveiliger Reuter seint uit Calcutta, dat Zaterdag •n bende gewapende jongelieden aan vallen heeft gedaan op een vliegveld, een munitiefabriek, een Britse fabriek en politieposten in de nabijheid der stad. De aanvallers maakten gebruik van bommen en vuurwapenen, en doodden Ijf personen. Zeven anderen zyn ge wond. In de ovens van een der fabrieken vond men twee verkoolde lijken. Twee employé's van de fabriek worden ver mist. De Voor-Indische regering heeft maatregelen genomen voor de bescher ming van alle bedrijven van openbaar nut, bruggen en vliegvelden in de pro vincie Madras in verband met de roerig heid der communisten. RUSLAND VERSTOORT EVENWICHT IN ZWARTE ZEE De Amerikaanse en Turkse regeringen onderhoeken, hoe het evenwicht in de Zwarte Zee, dat verbroken is door het afstaan van de Italiaanse oorlogsbodems aan Rusland, kan worden hersteld. ruiters, trok Zaterdag op Duin- langs de secretaris van de Zuid- Hollandse Jachtvercniging. A. van Hoboken van Hoede'kenskerke. in band met diens 75ste verjaardag. Pijnlijke zaak De laatste tijd vindt men vooral in linkse weekbladen brieven gepubliceerd, waarin militairen in Indonesië vertellen van gedragingen, misdreven tegenover republikeinse gevangenen, of zelfs te genover de bevolking in het algemeen, gedragingen, die zeker niet door de beu gel kunnen. Ook in het jongste Kamer debat zijn de klachten over deze al dan niet gepleegde gedragingen tot uiting gebracht en zij hebben aanvankelijk zelfs geleid tot een motie. Deze motie, die om een onpartijdig onderzoek vroeg, is nog tijdens het debat ingetrokken, na dat de Regering een onderzoek had toe gezegd. Het is een pijnlijke zaak. welke hier mede is aangeroerd, ook al omdat ver keerde gedragingen, hier en daar door sommigen bedreven, heel spoedig wor den aangemerkt als een smet op het ge hele leger. Dit heeft men stellig niet be doeld, toen men in het parlement de aandacht voor deze kwestie vroeg. Een van de redenen, waarom de motie werd ingetrokken, was dan ook juist, dat zij in het buitenland kon worden uitgelegd als een motie van wantrouwen tegen ons leger als zodanig, een wantrouwen dat wel volkomen misplaatst zou zijn. Wij hebben tegen een onderzoek naar onjuiste gedragingen geen enkel bezwaar, wanneer dat onderzoek leidt tot de ont dekking van bepaalde laakbare gedra gingen, dan zal daarop straf dienen te volgen, niet een straf voor de vorm, maar een straf die, alle omstandigheden in aanmerking genomen, behoort bij het gepleegde strafbare feit. Tegen het onderzoek als zodanig koes teren wij derhalve geen bezwaar. Wat ons wel tegen de borst stuit is. dat deze klachten wel zeer in het bijzonder naar voren worden gebracht door lieden, die zelf voor een aanzienlijk deel verant woordelijk zijn te achten voor de thans nog steeds bestaande onbevredigende toestand. Wat toch is het geval? Denkt men zich bij deze klachten wel vol-inende de situatie van ons leger in Indonesië in? Ons dunkt, dat we na hetgeen we in deze jaren over heel dit complex van vragen hebben geschreven, kort kunnen zijn. In de sterkste mate geldt .dit goede begrip die jongens, die als vrijwilliger naar Indonesië zijn gegaan. Maar ook de meeste dienstplichtigen zien na hun komst in Indonesië al spoedig een wijde kloof tussen het eindeloos en uitzicht loos praten met republikeinen enerzijds en datgene wat Indonesië werkelijk be- (Voor vervolg zie Pag. 3) De burgemeester san Hamburg, Max Brauer (links) ln gesprek met de Amerikaanse protestantse bis schop J. Blair Larned op een inter nationale kerkelijke conferentie In Hamburg, waar het vluchtelingen vraagstuk werd besproken. WEERBERICHT Nieuwe depressie in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de avond in het Zuid-Oosten van het land nog weinig bewolking met plaatse lijk lichte vorst. Overigens toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen en weer aanwakkerende wind tussen Zuid en West. Morgen overdag meest ir bewolkt met enkele buien, onge- dezelfde temperatuur als vandaag ooral langs de Waddeneilanden tij delijk weer tot storm toenemende cn ge leidelijk naar West tot Noord-West rui mende wind. ZON EN MA^N. DINSDAG 1 MAART Zon op 7 27. onder 18 19; maan op 816, onder 20 97 8 Maart EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1