Jlicumc gtitectfe(fiimranl MINISTER IN T VELD richt zich tegen onrechtvaardige critiek Wist U DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 774S DIRECTIE: F DEEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is gheblcoea myn bert in teyljenspoet* Haarlem opent morgen Wint erf lora 1949 Zie pag. 2 Bij het onthullen van gedenkplaat aan 50,000ste nieuwe woning „Het grieft my diep, dat, terwijl vreemdelingen, die ons land bezoeken, niet weten hoe zij uiting moeten geven aan hun bewondering voor wat ons land op het terrein van de wederopbouw tot dusverre gepresteerd heeft, in eigen land tot trekkelijke korte tjjd de critiek volledig overheerste". Aldus minister In 't Veld In de rede, die hy vanmorgen in Tiel hield by de onthulling van een gedenkplaat aan de 50.000ste woning, die na de bevryding is gereed gekomen. Om de misver standen op dit gebied weg te nemen, verschafte de minister een aantal cyfers. Er is nl. veel meer gepresteerd dan het bouwen van 50 000 woningen. Aan herstel van lichte schade moest naar ruwe schat ting ruim f 300 millioen worden ver werkt. Dit herstel is practisch geheel voltooid. Aan herstel van zware schade moesten wij ruim f 500 millioen ken; reeds is f 200 millioen verwerkt. Begonnen is met de herbouw woeste bedrijfspanden, boerderijen, ker ken, ziekenhuizen enz. Van het totaal be nodigde bedrag van f 600 a 700 mill. f 100 millioen verwerkt. Van de schade aan publieke eigendommen, te stellen op rond f2% milliard, is zeker f 100 a' 20f millioen verwerkt. Ongeveer f 700 millioen heeft het her stel van oorlogsschade tot nu toe gekost. Was ons land even ongeschonden uit de tweede wereldoorlog gekomen als uit de eerste, dan hadden voor dit bedrag 60.000 woningen gebouwd kunnen den, buiten de thans gereedgekomen 50.000 Verder herinnerde de minister de 23.000 noodwoningen en -boerderijen, die zijn gereed gekomen. Bij een vergelijking met de prestaties van na de eerste wereldoorlog is er gens de bewindsman zeker geen reden de felle critiek op de ambtenaren zijn departement. Ook toen bracht het in drie jaar niet verder dan 80.000 woningen. In 1921 kwamen 40.000 zen gereed tegen 36.000 in 1948, doch •ig jaar werd bovendien f75 millioen verwerkt aan herstel van oorlogsschade ond 50 millioen voor herbouw var bedrijfspanden enz. Voor dit bedrag had- vij ruim 10.000 woningen kunnen bouwen. Minister In 't Veld bracht hulde aan ïijn voorgangers Ringers en Neher en aan de ambtenaren. Niet dat de minister geheel tevreden is. Voor dit jaar wil men 40.000 woningen bouwen en er bestaat een gerede Illegale werker voor het B.G. vrijgesproken Volgde SS-opleiding om Duitsers met eigen wapens te bestrijden. De 30-jarige G. Krijger uit St. Lau rens. die onder het pseudoniem „Zwarte Kees" als leider van de K.P. in de Haar lemmermeer is opgetreden, een grote rol bij overvallen speelde en de beruchte handlanger van de Duitsers, F. Krist uit Haarlem liquideerde, had zich deson danks voor het B.G. te Middelburg te verantwoorden wegens het volgen van SS-opleiding te München in 1940. verklaarde, dat hy deze opleiding had gevolgd, om de Duitse methoden te leren kennen en - zodoende de Duitsers met igen wapens te kunnen bestrijden, m door enkele getuigen werd be vestigd. De p.f. bracht hulde aan K. voor zijn grote prestaties en vroeg vrijspraak, met Velke eis het Hof zich verenigde. De minister besloot met het uitspreken van de hoop, dat het Ned. volk zal mee helpen. door sober te zyn en hard te werken. Behalve de' minister waren aanwezig zijn secretaris-generaal, ir H. W. Mou- ton, de dir -gen. van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr ir Z. Y. v. d. Meer. oud-minister Neher, de commissaris dei- Koningin jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en burgemeester N. F. Cambier m Nooten, van Tiel. De 50.000ste woning het winkelhuis van de heer P. Visee i Zn. Maakt prijsdaling derde loonronde overbodig? Zal de kortende huurverhoging aan leiding moeten zijn tot het inluiden ener derde loonronde? Met deze vraag heeft de voorzitter van de Gelderse K. .v. K. ir Vis, zich bezig gehouden in een gis teren te Arnhem gehouden rede. Ir Vis achtte een grote kans aanwezig, dat er een daling in vele prijzen zal inzetten en dan misschien wel zal door zetten, die compenserend zal werken in de kosten van het levensonderhoud. De ervaring in de maanden December en Januari j.l. met verschillende uitver kopen opgedaan is wel zo, aldus spr., dat het publiek uit de markt begint te gaan, hetgeen nog altijd gevolgd is door een daling der prijzen. En hoezeer hier door, ook in handel en industrie, n lijkheden zullen ontstaan, deze zouden goede zijde hebben, indien daarin de overbodigheid ener derde loonronde vinden ware. Men kan gevoeglijk zeggen, aldus spr., it een derde loonronde alle totdusverre gedragen lasten van prijsbeheersing en loonpolitiek, tot een nutteloos spel zou maken. Vliegtuigongeluk in West-Java Aneta meldt, dat nabij het vliegveld West-Java een lesvliegtuig is neergestort. De instructeur verloor het leven, de leer ling-vlieger werd gewond. Debat over Thorez' ontboezemingen in de Nationale Vergadering Verhoogde communistische actie vóór de kantonnale verkiezingen in Maart De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft gisteren aan de communistische afgevaardigde, Thorez, uitleg gevraagd van zyn ontboezemingen. De communistische voorman beweerde toen immers, dat „de Party" by een gedwongen aanval van de Sowjet-Unie in Frankrijk, het voorbeeld zou vol gen van de collega's in het gerussificeerde Oost-Europa. Ondanks heftig verzet van rode zyde, werd met 21 tegen 13 stemmen een motie aangenomen, om deze kwestie terstond in behandeling te nemen. nootschap, terwijl alles wat niet commu nistisch „filosofeert" gemakshalve be stempeld wordt met de qualificati Een afgevaardigde van de M R. P Scherer, heeft de motie ingediend, waarii o.m. verzocht wordt om de Nationale Ver gadering te laten beoordelen, of het man daat, dat haar leden vervullen, zo maai ten dienste van de politiek ener buiten landse regering mag worden gesteld. De „commissie voor Buitenlandse Zaken" sprak als haar oordeel uit, dat Thorez ir de Nationale Vergadering de gelegenheid krijgt, de verantwoordelijkheid op zich te »n voor de ernstige woorden, die hem toeschryft. De minderheid (commu nisten) van de commissie wenste spoe dige behandeling van de M.R.P.-motie, doch weigerde „een tekst bij te vallen, die beledigend is voor het nationale ka rakter van de Franse communistische Partij". De M.R.P.-afgevaardigde, Sche- tou hedenmiddag om bespreking van zijn interpellatie hebben verzocht. Vijftig ondertekenaars steunen hem volgens re glement- De Franse communistische partij heeff •n resolutie goedgekeurd, waarin scherpe ■itiek wordt uitgeoefend op de rege- ringspolitfek. Zij tracht daarmede bij arbei ders. boeren, burgers en „buitenlui" in 't gevlij te komen, maar ook bij de gepen- sionneerden. De resolutie dringt aan het opzeggen der intern, verdragen, het beëindigen van de oorlog tegen Vietnam, bepleit een FransRussisch bondge- logsstoker". In de resolutie wordt verder nog verklaard, dat de kantonnale verkie zingen op 20 en *27 Maart a s. „in een on gewoon gespannen atmosfeer zullen ver- Wapenstilstandsaccoord tussen Israël en Egypte ondertekend EEN OVERWINNING VAN DE VERENIGDE NATIES Naar Reuter uit Rhodos meldt, zou de .wapenstilstands-overeenkomst" tussen sraël en Egypte vandaag getekend [en. Door deze overeenkomst goed te keu- in, hebben de Egyptenaren tevens lausule aanvaard, waarbij aan Israël rordt toegestaan, troepen in Beersjeba houden. Hiermede is dus een strijd legen maanden beëindigd. De demar- atie-lijn, waarover beide partijen het zijn geworden, moet echter niet lorden opgevat als een politieke of ter- itoriale grens. Het is slechts Ujwielmarkt is reeds enigszins verzadigd. De vraag naar het -rijwiel in het alge- leen is de laatste maanden belangrijk rerminderd, hetgeen dus zou wijzen op reeds enigszins verzadigde markt, ldus constateerde ir Vis gisteren in een voor de Gelderse Kamer van ioophandel, doch -hij voegde er aan toe, at de vraag naar merk- en kwaliteits- rtikelen nog steeds groot is. OST VOOR „ZEEHOND" EN „O—24". Hr Ms onderzeeboten „Zeehond" en zullen 1 Maart uit Willemstad luracao) vertrekken en 7 April a s. te 'dam aankomen. Zij zullen van 710 iaart te Paramaribo verblijven, terwyl „Zeehond" 30 en 31 Maart te Ponta ilgada (Azoren) zal vertoeven en de 1 24" van 28 tot 31 Maart te Casa- anca. In deze havens kan post aan de A-arenden worden uitgereikt, die voor Sramaribo niet later dan 1 Maart ge- Kt moet zijn, voor Ponta Delgada niet ter dan 22 Maart en voor Casablanca later dan 24 Maart. Frankering als oor het binnenland en kruislijnen op de ireszijde. Peron: Laat myn vrouw met rust... President Peron van Argentinië be- huldigde zijn socialistische en comm. «enstanders een fluistercompagne be tonen te zijn, om de regering in discre et te brengen. Hij zal zijn aanhangers 't de arbeidende klassen mobiliseren om toze zaak" waar nodig te verdedigen, leciaal waarschuwde hij ook voor zeke- acties uit het leger tegen zijn echt- taote. lopige regeling. De Egyptische troepen zullen nu direct beginnen met de cuaring van de „zak" by Faloedja Negef, onder toezicht a der V.N. Alle aggressieve actie te land ter zee of in de lucht moet ophouden. Er komt een gemengde „wapenstilstands commissie", bestaande uit drie door beide partijen aangewezen leden zitter, een „waarnemer der V.N." of de stafchef der V.N. De wapenstilstandslinie voorziet in corridor, die het gebied van Gaza Rafath omsluit en van de Egyptische grens naar het Noorden loopt tot een punt ongeveer 11 km ten N. van Gaza. Alle krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld onder toezicht van de V.N. 21 dagen na ondertekening van de over Een corr. van Reuter wijst er nog op, dat Israël de controle krijgt over bijna het gehele Negef-gebied. In het 32 pa gina tellende document wordt geen be paalde vermelding van Beersjeba aange troffen, de „hoofdstad" van de Negef. Ook hier heeft Israël een groot succes geboekt. De overeenkomst staat Israël toe troepen te houden in het Oostelijk deeld, hangende een regeling in de Transjrdaanse wapenstilstandsbesprekin gen, die a.s. Maandag zouden beginnen. Nader wordt gemeld, dat de reeds ge noemde wapenstilstandscommissie. 7 leden 2al bestaan, 3 Egyptenaren 3 Joden, met als voorzitter, generaal Riley, stafchef van dr Bunche. De eerste bijeenkomst zal binnen een week gehou den worden. Bevestigd wordt uit Rhodos. dat vandaag het accoord inderdaad ge tekend is. Trygve Lie heeft dr Bunche en twee regeringen geluk gewenst met het Finse regering glipt tussen com- munistische mazen door socialistische Finse regering van Fagerholm, die, zoals gemeld is, de laat ste dagón hevig becritiseerd werd in de Russische bladen en door de Finse com munisten, stelde gisteren een motie van vertrouwen. Slechts ternauwernood ver kreeg de regering dit vertrouwen. Er moest n.l. driemaal gestemd worden, na een debat, dat 32 uur geduurd had. De eerste uitslag was 9796 voor de rege ring, de tweede 9797, tot de derde stemming met 9795 de gunst van het parlement voor de regering deed omslaan. Churchill geeft zyn beroemde V-teken tydens zyn tournee door ae Londense wyk Hammersmith, waar hy, in ver band met de tussentydse verkiezingen aldaar, propaganda maakt voor de conservatieve candidaat. Westduitse landbouworganisaties bezoeken ons land Versdheiden vertegenwoordigers van West-Duitse landbouworganisaties bren gen 28 Februari, 1 en 2 Maart een bezoek ons land. Verschillende bedrijven zullen bezichtigd worden. Am. protest over Bulgaarse dominees verworpen Een Amerikaans protest over het op handen zijnde proces tegen de 15 pro testantse leiders.in Bulgarije, is door de regering van dat land verworpep. Kola- rof, de Bulgaarse vice-premier en mi nister voor kerkelijke aangelegenheden, veroordeelde „het gebruik van de kerk voor de verbreiding van imperialistische tendenties, om tot een wereldheerschap pij te geraken." De Britse raad ken publiceerde geheime orders, die door de communisten te Sofia zijn uitgevaar digd, om een actie tegen de Bulgaarse Evangelische kerken te bevorderen. SCHILDERIJ VAN PRINSESJES TE PAARD. Prinses Wilhelmina heeft onlangs de schilder Jan Groenestein opdracht ge geven voor het Koninklijk echtpaar de beide oudste dochtertjes te paard te schilderen. Dit schilderij is juist gereed gekomen. Juan en Eva candidaat voor Nobelvredesprijs Truman over één der candidaten Onder de 23 candidaten. die voor de Nobelprijs 1949 voor de vrede werden ge steld, bevinden zich de Argentijnse pre sident Juan Peron, zijn vrouw Eva en mevrouw Eleanor Roosevelt. Verder Karl Renner, president van Oostenrijk, Sir John Boyd Orr, voormalig directeur van de Wereldvoedselorganisatie, Maria Mon- tessori, Italiaans peadagogisch deskundi ge, Johannes Ude, Oostenrijks theoloog, Louis Brouckere, voorzitter der Belgische Socialistische partij en Drew Pearson, de Amerikaanse nieuwscommentator. Ook de organisaties worden voorgesteld, o.a. het Internat. Roode Kruis, de CARE, de Gro- tius Society teLonden en de internatio nale arbeidsorganisatie in Genève. Pres. Truman heeft gisteren over 1 van de candidaten voor de Nobelprijs in het bovenstaande bericht iets heel lelijks ge zegd. Het ging over Drew Pearson, de man, die met zijn radiocommentaren het Amerikaanse volk tracht te beinvloeden en o.a. over Nederland inzake de Indon. kwestie zeer beledigende dingen heeft gezegd, maar ook de man. die vorig jaar .in (Je „New York Daily Mirror" schreef, dat de Scandinavische landen een zeei geheim bondgenootschap hadden aange gaan, omdat ze Rusland toch niet aan durfden. De geschiedenis leerde anders. Deze Pearson had critiek geleverd op Trumans adjudant Vaughan, die uit han den van Juan Peron een onderscheiding had aangenomen. Maar Truman zei: „Als de een of andere S.O.B. denkt, dat hij mij kan dwingen myn mensen te ontslaan, vergist hij zich". Een S.O.B. is een af korting voor het in Amerika zeer ge bruikelijke, doch onparlementaire „Son of a Bitch", zijnde, een vulgaire uitdruk king, die een blaajh op iemands geboorte wèrpt. In Siberië leven de gevangenen erger dan beesten Weduwe van Duitse communistenleider Neumann pleit voor Kravchenko Een getuige voor Kravchenko schil derde gisteren de toestanden, waaronder de gevangenen in Rusland leven ir gevangenis, die aan 1000 mensen plaats biedt, maar waarin zich 9000 mensei bonden. De werktuigkundige ingenieur Andrev Lebed, was de eerste getuige. Op 7 Maart 1939 was hij door de Sowjets ter dood veroordeeld. Hij ging in hoger be roep en werd naar een gevangenis de NKVD overgebracht. Daar was merendeel der gevangenen ziek t.g.v. de onhygiënische toestanden. Later kon hij vluchten en thans vertoeft hij in een kamp voor verdreven personen bij Parijs. Pascal Chiarelli, die tolk was in een Russisch krijgsgevangenkamp te Aix-en- Provence, verklaarde, dat Kravchenko's boek een goede schildering van het Rus sische leven onder de Sowjets gaf. Margaretha Neumann legde getuigenis /er het verdwijnen van haar echt genoot, die eens één van de belangrijkste communistische leiders in Duitsland Deze vrouw, die schrijfster is, wooi Stockholm en is de dochter van de Duitse filosoof Marcel Buber. Haar man, Heinz Neumann, was vóór de oorlog lid het Politburo der Duitse communisten candidaat voor het presidium der Kom intern- In 1932 móest haar man bij Atl. Pact voorziet in Europa's bewapening door bilaterale overeenkomsten Washington adviseert, evenals bij plan-Marshall: „Europa helpe qók zichzelf" De Ver. Staten verwachten met de Atlantische mogendheden te kunnen onder handelen over afzonderlyke bilaterale overeenkomsten betreffende de verlening van militaire hulp, zodra het Pact is getekend en het Congres gelden heeft toe gewezen voor de herbewapening van die mogendheden. ieder betrokken land, Philip Jessup, de pas benoemde, reizende ambassadeur der Reuter voegt hieraan toe, dat men met deze overeenkomsten zekerheid zal krijgen, dat de militaire voorraden ge bruikt zullen worden, overeenkomstig de beginselen van het verdrag en dat men zijn best zal doen, om in de geest van „Europa helpt zich zelf" ook elkaar te voorzien en uit te rusten. Het beschik baar stellen van Europese bases voor de Amerikaanse luchtmacht zou eveneens, in deze overeenkomsten behandeld kun- worden. Te Washington beschouwt de voorgestelde, militaire overeen komst vergelijkbaar met „de bilaterale overeenkomsten, die de Ver. Staten met de landen van 't „plan-Marshall" hebben gesloten. .permanente commissie" van de landen der West-Europese Unie is gister- te Londen bijeen gekomen, om het ontwerp-Pact te bestuderen. Naar men meent te weten, stellen de onderteke- n het Pact thans voor, weder zijdse militaire bijstand afhankelijk te I stellen van de constiutionele positie van Ver. Staten heeft te New Haven in Con necticut verklaard, dat het voorgestelde Pact de mogendheden zou versterken in het weerstandsvermogen tegen aggressie. In verband met de pogingen tot het in stellen van een wereldregering waai1- schuwde Jessup. dat hierbij de Sowjet- Unie noodzakelijkerwijze uitgesloten dien de te worden. Indien enige Unie buiten de Sowjet-Unie om, zou pogen een inter nationale politiemacht op te richten, dit uiteindelyk oorlog met Rusland betekenen. Rasmussen, de Deense buit. zaken, acht de besprekingen over een Scandinavisch verdedigingsver drag „tijdelijk tot rust gekomen" en ten aanzien van het Atlantisch Pact geen beslissing Mr dr J. A. E. Buiskool, die als zitter der redactiecommissie van ronde-tafelconferentie met de West op trad, zal spoedig voor-Suriname optreden DAT in Maart 50 Poolse matrozen i Nederland komen ter overneming van de voor Polen gebouwde sleepboten. DAT in de motorenwerkplaats van de K.L.M. te Schiphol de zuigers en cylin ders van vliegtuigmotoren met fijngema len pruimepitten schoongespoten worden, daar deze niet krassen. DAT de te Maastricht geboren Nobel prijswinnaar prof. P. J. W. Debye, thans hoogleraar te Chicago, de Willard Gibbs Medaille voor 1949 verwierf. DAT men gisteren, blijkens de H. C. met de uitgifte van de nieuwe nikkelen dubbeltjes begon, die even groot zijn als de vroegere zilveren. DAT Hella S. Haase. die verleden jaar met haar novelle „Oeroeg" bekroond werd, volgens het H.D. een historische roman voltooide over Charles van leans. DAT het hoofdbestuur van de Ned. Bond voor het Rijwielbedrijf de moge lijkheid onderzoekt, bij diverse instanties te dringen op verkoop van rijwielen met hulpmotor via de rijwielhandel. DAT het Friese Statenlid en lid der Leeuwardense gemeenteraad K. Leije- P.v.d.A.) alg. secretaris werd van de Ned. Jeugdherberg Centrale. DAT thans ook de prijzen voor poets middelen vrij zijn. DAT de St.-Crt. van gisteren een be schikking „arbeid in boter- en kaasfabrie- melkinrichtingen", een loonrege- 5r de mosterd- en azijnindustrie, zomede een wijziging in de loonregeling de margarine- en spijsvettenindu- strie, bevat. DAT de indexcijfers voor huishoudre- keningen betreffende inkomens beneden f 1800 op 15 Dec. jl. gestegen waren tot vergelijking met de jaren 1938/39. DAT de Nijmeegse raad aan de plaat selijke veilingsvereniging voor f 225.000 grond in het Westen der stad verkocht om daarop nieuwe veilingsgebouwei plaatsen. DAT Amsterdam de gasprijzen met 1 cent per m3 verhoogde. DAT de 18-j. letterzetter Van Meer uit Geleen met zijn fiets in het Julianaka- naai te Stein (L.) reed en verdronk. DAT van 11 tot 14 Maart drie Portu gese journalisten naar ons land zijn ge- .nodigd om hun lezers te wijzen op de toeristische aantrekkelijkheden van derland. DAT öp 25 en 26 Febr. drie Amerikaanse vakverenigingsleiders op uitnodiging de Eca-missie een bezoek aan ons land brengen. DAT de Gron. Journalistenvereniging ook te Groningen een cursus voor jour nalisten, uitgaande van het Instituut voor perswetenschappen, wil instellen. DAT de Tsjechische regering op diverse Nederlandse werven, o.a. op de werf De Hoop te Leiden, tien lichters, elk van 725 I, laat bouwen. DAT bijna alle woordvoerders in de Prov. St. van Overijsel geklaagd hebben de onhoudbare toestand van de IJsel, die in de afgelopen drie maanden 44 dagen nagenoeg onbevaarbaar is ge- DAT in A'damse raad motie ls aangenomen, waarin B. en W. worden uitgenodigd met voorstellen tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting te komen, met name voor die bioscopen, waarin ook muziek of variété wordt geboden. DAT de Haarlemse postdirecteur F. Smit per 1 Maart met pensioen gaat en wordt opgevolgd door C. Bakker uit Am sterdam. DAT een EVC-bestuufder naar Lake Success gaat om als een der vertegen woordigers van het (thans comm.) We- reldverbond van Vakvernigingen de achtste zitting van de Econ. en Soc. raad der V.N. by te wonen. DAT thans de Zeeuwse politie een ontstellende hoeveelheid oorlogstuig bij de inwoners heeft opgehaald, 20.000 patronen, en in het speelgoedkistje van een kind zelfs een pistool met scherpe patronen werd ontdekt. DAT Groningen van het spannings- trillingsinstituut te Delft een der nieuwste apparaten voor metingen krijgt. DAT Koningin Juliana beschermvrouwe /an het Karei Doormanfonds is gewor- DAT de secr. van de Ned. Chr. Kruide- niersbond, J. van Keulen, morgenavond m 7.458 uur een radio causerie houdt /er de winkelsluiting. DAT de voorz. van de Ned. Kruide- niersbond. J. W. Hovenier, zitting nam de gemengde commissie der gezame- lijke middenstandsbonden en de Bedrijfs groep Detailhandel betreffende de win kelsluiting. DAT de emissie van f 75 millioen tegen óTr van Unilever belangrijk werd over- tekend. DAT de Overheid een overeenkomst aanging met aardappelen drogende gras- cichoreidrogers, waardoor 't mogelijk werd, voor de hiertoe te leveren voer- aardappelen ten minste f 3.75 per 100 kg te betalen. DAT ongeveer 40 Duitse firma's aan de Utrechtse Voorjaarsbeurs zullen deelne- met ijzer-, textiel- en lederwaren, werktuigen, optische instrumenten en electrotechnische producten. DAT te Beverwijk 75 j. oud overleed x A. Moens. notaris aldaar. DAT de Zweedse kruiser ..Gotland" van 12 tot 16 Maart R'dam zal bezoeken. Stalin op het matje komen, omdat hij pleitte voor gewapende tegenstand tegen de Nationaal-Socialistische partij. Zij zeide, dat Stalin slechts voorstander was van een ideologische oorlogvoering, want. zo had hij gezegd, „indien het na- tionaal-socialisme aan de macht zou ko men, zou Duitsland zich zo sterk met het Westen moeten bezighouden, dat het met rust zal laten." Toen Neumann daar tegen in opstand kwam, werd hij Spanje en vervolgens naar Zwitserland gezonden. In 1936 werd hij naar Rusland teruggeroepen en werd daar gearresteerd, omdat hij weigerde een boek te schrij ven. waarin hij zijn „politieke vergissin gen" bekende. Hij verbleef toen in de NKVD-gevangenis te Moskou en ver dween daarna geheel. Mevrouw Neu mann kreeg geen toestemming om Rus land te verlaten en werd in 1938 ge arresteerd. Zij werd in een gevangenis geworpen, waar slechts voor 22 plaats was, maar waarin niettemin 100 vrouwen waren ondergebracht. Later werd zij tot vijf jaar dwangarbeid ver oordeeld in Siberië, waar de gevangenen, zoals zij zei. een leven leidden erger dan beesten. Met andere communistische vrouwen, was zy tydens de oorlog aan de Duitóérs overgeleverd, die haar naar het kamp Ravensbrtlck transporteerden. De zitting werd verdaagd tot volgende week Maandag. Kravchenko naar Nederland. Kravchenko is van plan. om na zijn proces Engeland. Nederland, Italië, Zwitserland en Zweden te bezoeken. Nog even over de ivalviskaken in Hollum In ons blad van 18 Febr. jl. plaatsten we een foto van Hollum (Ameland) waar een weg is afgezet met walviska ken. daterend uit de 17e en 18e eeuw. We noemden die weg het „Kakebeenlaantje' Onze abonné J. Barf, een geboren Hol- lummer, deelt ons mede, dat deze weg :hans Badweg heeft. In een gedeelte /an Hollum stonden vroeger nog veel neer van deze kakebenen, doch de te zijn reeds weggebroken. Dat gedeelte heette in het begin dezer eeuw „de Kake- biënen", een Amelands dialect en t mixture van Nederlands, Enigels, Duits Frans. De originele Friese taal wordt op het eiland niet gesproken Tegen Duitse tandarts 20 jaar geëist Wegens moord op de gebroeders Hof man, die in het „Sperrgebiet" van nen waren gearresteerd, werd voo: B.G. te Amsterdam tegen de 36-jarige Duitse militaire tandarts Frits Igel uit Aken 20 jaar gevangenisstraf geëist. Hij zou de één een te grote dosis morphine hebben gegeven en de ander met schot hebben afgemaakt. Uitspraak 9 Maart. Voor het B.G. te Arnhem werd 15 jaar geëist tegen de voortvluchtige landwach- ter J. Kuil uit Ten Boer (Gr.) wegens verraad en arrestaties van illegale kers. Het B.G. te Leeuwarden had K. tot 18 jaar veroordeeld, doch in cassatie de zaak verwezen naar het Hof in Arn- Gaan stakende schoonmaaksters schoolbezoek tegen? Ongeveer 600 van de 950 schoolgaande kinderen in de Amsterdamse wijk Kat tenburg verschenen gisteren niet i: klas. Er wordt beweerd, dat aar ouders is medegedeeld, dat er geen school zou zijn. Dit zou gebeurd zijn door personen, die in contact staan met de sta kende schoonmaaksters. In de omgeving van de scholen stonden groepjes wen, die kinderen en begeleidende ouders aanspraken. Er kan niet'met zekerheid ien vastgesteld of de geruchten juist zijn. dat deze vrouwen de school gaande kinderen met een pak slaag heb ben gedreigd. DE K. L. M.-DIENST OP INDIë De K.L.M. meldt te Batavia aan Aneta. dat op 26 en 28 Februari a.s. resp. de Constellations „Franeker" en „Soerabaja" Mauritius naar Nederland zullen ver trekken en op 1, 3 en 5 Maart de „Bata- „Roermond" en „Delft". De „Soe rabaja" heeft slaapgelegenheid voor 16 passagiers. Balkanlandcn weigeren visa aan Roode Kruis-functionarlsaen. Rope en Gallup, twee vertegenwoordi gers van het Internationale Roode Kruis, die belast zijn met het onderzoek naar het lot der verdreven Griekse kinderen n de nabuurlanden, zijn in Athene aan gekomen. De gezantschappen te Bern van Joegoslavië. Albanië en Bulgarije wei- onder 18~12: gerden echter visa te verstrekken. j 27 Febr. V. M. Eindelijk is ook Koningin Juliana in St. Anton. Nadat de officiële be groeting op het stationnetje achter de rug was, begaf het Koninklijk gezin zich te voet naar Hotel Post. Zelf-ontmaskering Aanvankelijk zijn er nogal wat goed- hartige Nederlanders ingevlogen, toen vooral kort na de bevrijding de communisten het communistisch karakter van hun streven min of meer camoufleer den. Hun dagblad heette „De Waarheid" en wie zou de waarheid nu geen goed hart willen toedragen? Hun partij heette eerst zelfs ook al Waarheids-partij. De vakbe weging, die de communisten op alle ma nieren steunden, tooide zich met de voor sommige verlokkende naam van Eenheid- Vak Centrale, en ieder ként uit'zyn om geving wel mensen, die even tijd hebben nodig gehad, om onder al dergelijke schone schijn de harde communistische „waarheid" te ontdekken. Voor tal van organisaties, welke de communisten voor hun actie plegen en plachten te gebruiken, hebben we de te kenende naam van mantelorganisaties. Eerst moet de mantel worden afgewor pen. en dan komt het wezen eerst recht voor de dag. Zulk een mantelorganisatie was ook de organisatie, die zich tooide met de fraaie naam van Algemeen Nederlands Jeugd- Verbond. Weer was het voor velen de vraag. „Wie zou hiervan nu geen lid wil len zijn? Wat wil men meer dan „alge meen" en „Nederlands"? Door deze jeugdorganisatie te steunen was men te rns van allerlei splijtzwammen af. In feite echter was het Algemeen Ne derlands Jeugd Verbond helemaal niet ilgemeen en maar zeer betrekkelijk Ne derlands. doch een doodgewone commu nistische jeugdbeweging. Maar wanneer dat enkele jaren geleden had ge zegd. had men de toorn van de bestuurs leden opgewekt. Ze wilden immers met hun organisatie niet communistisch zijn en alleen maar algemeen en vooral Ne derlands? Intussen is thans ook van dit verbond de mantel van de schijn van de schouders gegleden. In „De Waarheid" (die we op dit punt wel geloven mogen) vinden we nu namelijk een verklaring van het hoofdbestuur van dit hooggeroemde Al gemeen Nederlands Jeugd-Verbond. waarin de communistische partij zeer wordt aangeprezen en hartelijk wordt aanbevolen, en waarin wordt opgewekt tot steun aan de verkiezingsactie van die partij noemen we een geval van zelf- ontmaskering. Maar zouden de heren tot deze daad zijn overgegaan, wanneer het Nederlandse volk hen niet reeds lang had doorgehad? Ze hadden niets meer te verliezen dande doorzichtige mantel van de schijn. Zelf-bevrijding Zelf-bevrijding is iets anders dan zelf-ontmaskering. Wel hebben ze in bepaalde gevallen zekere trekken ge- Behalve het Algemeen Nederlands Jeugd-Verbond (waarover hierboven) is ok een Algemene Bond van Ouden Dagen. Deze bond is in zyn wezen niet-communistisch, maar was door zyn voorzitter P. C. Trouwborst wel langza merhand in communistische wateren ge- ijsheid is by de ouden, zegt de Bijbel, en dat gold ook hier. De oudjes zich sinds enige tijd pijnlijk be wust geworden, in de communistische hoek te zijn geraakt. „Het roer moet om", zullen ze een vermaarde politieke slag- i hebben geciteerd, en van hen geldt tenminste, dat ze het voornemen ook in practijk hebben omgezet. u behoorlijk gezuiverd in de kring van het bestuur en voorzitter en secretaris zijn afgetreden. Door deze zelf bevrijding kon de zelf-ontmaskering (die anders in het verschiet had gelegen) ach terwege blyven. Circa 25,000 civiele bewakers op Java en Sumatra De inspecteur der ondernemingswach- en. de heer A. van Deventer deelde te Soerabaja aan Aneta mede. dat deze achten thans 18.000 man tellen en tot 25.000 man zullen worden uitgebreid. Van deze wachten heeft 85 procent aan de verwachtingen voldaan en is 1 procent gedeserteerd. WEERBERICHT Tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige of rwadeke wind uit Westelyke richtingen. Tamelijk koude nacht met plaatselylc lichte nachtvorst. Morgen in de namiddag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag ZON EN MAAN Vrijdag 25 Februari Zon op 7 38, op 7.21, onder 15.17 o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1