TYPEN-STENO le Comp. AAT gaat per 1 April Leiden verlaten NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 Het leven van een soldaat ls vol variatie. Zo zit hy hier en even later pakt hy z^n sinds kort geïnstalleerde boeltje weer op, om het naar een andere, van hoger hand aangewezen plaats over te brengen. En hoewel dit iets aantrekkelijks kan hebben, is er toch ook een „schelden doet HJden"-kantje aan. De K.V.T. bestaat uit twee compagnieën, tezamen groot 200 man, waarvan het Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de le comp. A.A.T. zich in de Doe- lenikazerne nestelde. En hoewel de com mandant van deze Aan- en Afvoertroe- pen zich waarlijk niet had voorgesteld, dat hij met zijn „jongens" een langdurig' verblijf in de roemrijke Sleutelstad zou hebben, hoopte hij toch, dat het tot 1952 zou duren, alvorens het commando van vertrek hem zou bereiken. Serieus ging hij dan ook aan het werk om het con tact tussen burgers en militairen zo ste vig mogelijk te maken. En hij is daar ten volle in geslaagd. Een ieder herin nert zich nog wel het prachtig geslaagde sportfestijn in de Leidse Hout op 31 Augustus van het vorig jaar. Maar ook daarna was er een intensief contact tus sen inwoners van Leiden en de jongens van de A.A.T. op velerlei sportgebied. Op 1 April a.s.. gaat de le comp. A.A.T. Leiden verlaten. De oorzaak daarvan is, dat het korps Verplegingstroepen, kort weg K.V.T. geheten, van Rotterdam naar Leiden komt. De K.V.T. had in de Maas stad kantoorgebouwen en woningen var particulieren in gebruik en gezien de ook daar heersende woningnood, wil luite nant-generaal J. J. C. P. Wilson hierop niet langer beslag gelegd zien en de K.V.T. thans in militaire gebouwen on derbrengen. Historische naam De compagniestaf en het werkplaats peloton van de le Comp. A.A.T. zullen nu ophoudep te bestaan, terwijl het werkpeloton bij het 13e peloton A.A.T. te Den Haag zal worden gevoegd. Aan gezien de le Comp. A.A.T. een histori sche naam heeft, doordat zij de eerste Compie was, die na de bevrijding werd opgericht en levensmiddelen en verple- gingsmateriaal van het Zuiden uit het uitgemergelde Noorden bracht, doet kapitein Van Zwol wat hij kan, om na de fusie de naam van zijn onderdeel in het leven te houden. Heel dankbaar was kapitein Van Zwol over de wijze waarop de Leidse burgerij zijn Jongens heeft ontvangen. Hij was er van overtuigd, dat luitenant-kolonel K. D. Scheffers, de commandant van de K.V.T., welk legeronderdeel het best ls te typeren als de Van Oend en Loos verplagingsartikelen voor het leger, op dezelfde voet het bevorderen van contact zal nastreven. 2—3 mnd. klaar KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 rendeel bureaupersoneel ls. In de Doelen kazerne zal het bureaupersoneel worden ondergebracht, terwijl de overige man schappen in de Morspoortkazerne komen Ten afscheid Het vertrek van de A.A.T. uit Leiden zal niet met stille trom gebeuren. Op 18 Maart wordt in de Stadsgehoorzaal een avond gehouden, die in het teken zal staan van afscheid, het verwelkomen van de K.V.T. en verder zullen de ongeveer 60 demobiliserende manschappen spe ciaal worden toegesproken. Jef Brouwer met zijn gezelschap zal de vrolijke noot van het programma verzorgen en opvoe ren „Dat zal je gebeuren." Op een en ander komen we nog nader terug. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Frederik G. zn v. E. Die- penbach en E. Smit; Daniel zn v. D. van Schoonderwoerd den Bezemer en S. M. Kooperen; Catharina dr v. B. Du- ux en G. Ravensbergen; Johan H. zn W. G. Weenink en G. M. Neumann; Johanna P. G. dr v. J. Aartman en M. Koek; Meiltje .C. dr v. W. van Boeijen S. Rienks; Maria G. C. dr v. H. P. van Wieringen en C. T. M. Zwartjes; Johanna D. Uijthoven en E. Hillebrand; Lambertus Th. zn v. L. T. Burgmeijer en N. Verschoor. OVERLEDEN: A, K. Schellingerhout. wed. van G. A. Ruis, 70 jaar. Om plaats te maken voor de KVT uit Rotterdam Voor de Leidse kantonrechter Ondeugdelijke stroopwafels L. L. uit Rotterdam had aan J. S. te Leiden enige dozen met stroopwafels verkocht. Naar aanleiding van ernstige klachten over de slechte kwaliteit had een keurmeester de wafels in beslag ge nomen. Bij een onderzoek was komen vast te staan, dat in plaats van boter minerale olie was gebruikt. Dit ingre diënt moet schadelijk voor de gezond heid worden geacht. L. erkende de over treding en voerde aan. dat hij niet in staat was geweest zwarte boter te kopen. „Toen moest ik wel olie gebruiken". He4. O.M. noemde dit een uitermate ernstig geval en eiste f 100 boete of 60 dagen hechtenis. Uitspraak: f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Gejaagd zonder vergunning J. L. te Lisse had zonder vergunning gejaagd. In jagende houding had de po litie hem gezien. Het O.M. eiste: f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: conform, bovendien: verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer, dat een waarde heeft van f200. Ergerlijk 'geval van dierenmishandeling Zowel het O.M. als de kantonrechter noemde het volgende geval wel zeer ergerlijk. G. J. de J. alhier doodde in Ootober van het vorige jaar op de Leidse veemarkt bij de molen „De Valk" een koe, Hierbij bewerkte hij de hals van het dier met een zakmesje De kanton rechter legde er de nadruk op, dat het abattoir er was om de dieren pijnloos te slachten. Het O.M. vond het meer dan een schandaal om in het bijzijn van 40 kinderen en ouderen een koe op deze lugubere wijze af te maken. Het eiste: f90 boete of 20 dagen hechtenis. De J. verklaarde nog. dat op deze manier reeds vier koeien, die onwel waren geworden, waren gedood. De kantonrechter deelde mee, dat hij hiernaar ten spoedigste een onderzoek zal laten instellen. De vorming van een steunfonds melkhandel Ondanks stagnatie gaat men vastberaden door Het gaat met de vorming van een steunfonds voor de melkhandel ook in Leiden niet zoals het gaan moest. De hoofdoorzaak is nalatigheid by de stan daardisatie-bedrijven. Het R.-K. vakgilde van melkverkopers. .,St. Paschalis", sprak zich gisteravond in de „Turk", bij monde van voorzitter J. P. v. d. Holst, echter uit voor een vastberaden doorzetten. De ondervonden tegenwerking achtte spr juist een symbool voor toekomstige bloei; want in deze druk zal de plant van samenwerking en sociaal besef wortel schieten, zodat hij later alle stormen kan weerstaan. Een der leden liet in dit verband nog een waarschuwend woord klinken tegen storting van grote bedra gen in de kas van het steunfonds door grote bedrijven. Voorzitter v. d. Holst deelde verder mede, dat bij de sanering van de melk handel in Leiden rekening zal worden gehouden met overheidsinstanties, de Na vier dagen en een weekeinde burgerij, de standaardisatie-bedrijven en de melkhandel zelf. Verschillende euvels als bv. het kopen van melk rechtstreeks bij de boeren, zijn reeds met succes be streden. Gevraagd werd nog naar een uniforme regeling van de prijzen van in- en ver koop van room, terwijl ook maatregelen werden verlangd tegen te hoge prijsvor ming door de vier Leidse grossiers in Em tenslotte werd de wenselijkheid be toogd van het aanleggen van een zwarte lijst van wanbetalers, zodat dezen niet ongestraft van de ene leverancier naar de ander kunnen gaan. De Leidse mid denstandscentrale is trouwens al enige tijd bezig met het doen invoeren van een dergelijke piaatregel voor alle midden- standsbedrijven. Het ophangen van zo'n winkels en werkplaatsen, zal wel op moeilijkheden stuiten, het effect is echter in gemeenten, waar het reeds werd ingevoerd, verbluffend. 55 JAAR GETROUWD Het echtpaar J. Verver en M. J. Ver- Raadsov er zicht) Een weldadig aandoend weekeinde ligt tussen de vier dagen der Leidse gemeen tebegroting 1949 en het moment, Waarop deze bescheiden regelen worden geschre ven. Het leek ons alleszins verdienste lijk toe, dit weekeinde uit te buiten en even tot bezinning te komen. Niet min der dan 45 maal immers heeft de voor zitter van de raad het woord aan een der leden moeten geven: in eerste in stantie 25 en in tweede termijn nog eens 20 keer. Voegt men daarbij de antwoor den van B. en W., behalve wethouder Van der Kwaak bij alle collegeleden tot tweemaal toe, plus de afhamering der volgnummers, dan zal ieder ons moeten toegeven, dat het welletjes is geweest. Mocht dan al iemand van oordeel zijn, 4at vier of vijf in plaats van zeven zit tingen voldoende hadden kunnen zijn, er dient toch ook opgemerkt, dat de raad, wat het gesprokene zelf betreft, slechts een enkele uitzondering daargelaten, zich binnen de grenzen van het krijt heeft gehouden. Over het algemeen ge nomen is de goede toon gehandhaafd gebleven en werd de tegenpartij op za kelijker wijze van repliek gediend, dan vroeger wel eens het geval is geweest. Aan het einde der zittingen werd daar over terecht de verheuging van de raad uitgesproken. De voorzitter werd boven dien dank gebracht voor zijn goede lei ding, evenzeer volkomen terecht. Principiële vraagstukken drongen zich bij deze begroting niet in groten g op. Dat wil niet zeggen, dat ze er waren. Men denke slechts aan het munisme en zijn bestrijding, met i om de Stadsgehoorzaal al dan niet schikbaar te stellen voor Moskouse kiezingspropaganda, aan het (summier) nog eens aanroeren van de kwesüe het kleuteronderwijs en vooral aan voors'.el-Van Oyen (K.V.P.). tot het doen sluiten van bioscopen en schouwburg op Eerste Kerstdag, Eerste Paasdag en Eer ste Pinksterdag. Eenmaal kwam zelfs nog de antithese in het geding. In slagen werd over deze kwesties reeds voldoende geschreven. Thans zij nog opgemerkt, dat het juist nie' (principiële) punten waren, die tijd betreft het grootste gewicht schaal legden. Integendeel: juist hierbij kwam tot uiting, dat de gedachten „kort" en „goed" elkaar niet behoeven uit te sluiten. Het is ons vanzelfsprekend een genoegen, dat we dicht bij huis kunnen blijven, als we betogen, dat deze twee begrippen elkaar zelfs op even afdoende als tijdsparende wijze kunnen dekken. Mr Woudstra, de leider van de Prot.-Chr. fractie, heef' zich in dit opzicht opnieuw de juiste man op de juiste plaats getoond. Hoe „mees- ter"-lljk wist hij vooral ditmaal met een enkele zin een bewering te ontzenuwen of een onzuivere gedachte te bestrijden Niet bij wijze van interruptie, maar bij een volgende „ronde" de zaken nog t even heel helder voor ogen stellend. Dat wil allerminst zeggen, dat ove vragen, waarby het principe in het n kwam. maar heengelopen werd. Alweer: integendeel! We denken hierbij vooral aan de kwestie van de Zondagswet, in casu het voorstel-Van Oyen. He4, viel de Prot.-Chr. fractie niet gemakkelijk, dit voorstel te aanvaarden, zolang het van de zijde van de K.V.P. werd verdedigd op sociale gronden en niet op principiële motieven, die alleen mogen spreken in gevallen als dit. Eerst toen de heer Van Oyen verklaarde, dat hij dit wel degelijk inzag, ging de zaak er anders uitzien. Bij dit pun; viel het op. dat twee leden van de Prot.-Chr. groep in de Partij de Arbeid met rechts konden en wilden meegaan, te weten de heren Riedel déze Wat de heer Woudstra in de Prot.- Chr. fractie is indien het op de principes aankomt, betekent de heer Knol als he4. de gemeentegelden gaat en de heer Van Iterson wanneer het de woningbouw betreft. Alle drie zijn ze deskundig op errein en ze vormen zo een krach' tig driemanschap, dat op waardige wijze wordt gesecundeerd door de overige fractieleden. Zo is er in deze hoek samenwerking ontstaan, die naar we ho pen ongebroken en zo mogelijk nog sterkt uit de verkiezingsstrijd te schijn zal komen. In alle gelederen was er waardering nor de arbeid van het lid der genoemde fractie, dat aan de andere zyde der groene tafel pleegt te vertoeven: wethou der Van der Kwaak. Maar als de be groting nu eens minder guitig was gevallen? Zo vroeg onze wethouder financiën het zelf en zo'n vraag typeert hem. Het antwoord kon en wilde hij ech- niet geven. Hij behoefde dat ook te doen: als Christen verwacht hij de Zegen op zijn arbeid alleen van God. Zo sprak de wethouder alleen als een dankbaar mens. Wij hebben geen be hoefte, aan zijn woorden iets toe te gen; noch zijn daden te prijzen. Wat als vanzelf spreekt moet men niet door te veel woorden gaan vertroebelen. Met de woningbouw gaat het lang aar wens. Dat liedje is in alle aarden gezongen (door niet minder dan 19 leden in eerste instantie ^n nog di- in tweede termijn). Wethouder Jongeleen heeft overigens zelf het frein aangeheven. De vraag, die thans alleen nog mag gelden, is: hoe kan het op dit terrein beter worden? Terecht i£ opgemerkt, dat nóch de raad nóch B. er W. zich bij de bedroevende gang var zaken mogen neerleggen. De omstandig heid, dat Leiden méér hinder ondervind; het optreden van de instanties Den Haag dan andere gemeenten, moet verdwijnen. Dat we dat in 1949 mogen beleven! Als de „Exeter" niet was getroffen., Piet Bakker gaf zijn mening over Indonesië In de flinke Zuid-Wester maakten enkele paardensport-liefhebbers gister middag een ritje langs het strand, waarbij zy door onze fotograaf verrast Bazar voor Valkenburgs nieuwe Herv. kerk De bekende schrijver-journalist Piet Bakker zette gisteravond in de foyer de stadsgehoorzaal zijn mening over Indonesië uiteen voor een auditorium, •oor het grootste deel was samenge steld uit lezers van Elseviers Weekblad. avond was in eerste instantie ge wijd aan Bakkers recente reis, terwijl na de pauze zou worden voorgelezen uit het op stapel staande boek: „De slag in de Java-zee". Het venband werd door spre ker aldus gelegd: „Als de kruiser „Exe ter" niet door de Jappen was getroffen, dan hadden wij thans in Indonesië niet voor zo moeilijk-oplosbare problemen gestaan". Verklaard werd deze nogal agde stelling door te wijzen op de simpele en typisch Oosterse reactie de Indenosische mens: verbazing de zwakheid van de „kompenie", zoals Nederland nog steeds onder het volk wordt genoemd. „In Maart 1942", al dus Piet Bakker, „verloor de Nederlan- n de Oost zijn gezicht." De Jap deed daartoe zijn duit ir. het zakje door de toean blanda in het gezicht van zijn bruine broeder nog meer te vernederen het mag werkelijk een wonder wor den genoemd, dat de „gewone man" na Eindelijk was dan gistermiddag het ogenblik aangebroken, waarnaar velen met spanning hadden uitgezien. Ruim drie maanden geleden werd op een ge meente-avond het idee opgeworpen een grote bazar te organiseren, waarbij ook de hulp van de adopterende gemeenten zou worden ingeroepen. Een comité werd gevormd, waarin vooral personen zitting namen, die nog in geen kerkelijk college een plaats innamen. Dit comité heeft zich de medewerking van zeer velen weten te verzekeren. Uit de omliggende plaatsen kwamen spontane blijken van belangstelling en medeleven; een groot aantal dames heeft een keur van hand werken vervaardigd, zodat, toen de opening gistermiddag om vier uur plaats vond, de verschillende tafels wel zeer de aandacht trokken van de vele bezoekers. Ds Baas sprak in zijn openingswoord zijn blijdschap over dit alles uit en roemde de goede geest, waarin dit was tot stand gebracht. Met de slagzin: „Steunt ons bij dit werk, 't Is voor de bouw van onze kerk", verklaarde hij de bazar voor ge- Raadsverkiezing Leiden 22 Juni Naar we vernemen, zullen de verkie- Dr Martin Nlemöller gaat binnen kort naar Australië om de kerkelijke betrekkingen tussen dit land en Duits land te verstevigen. Voor 'n nieuw FOTOTOESTEL: Kapper W. C. Bender gaat het Diaconessen- huis verlaten Ontelbare patiënten door hem geknipt en geschoren De heer W. C. Bender. kapper aan het Diaconessenhuis te Leiden, hoopt Zater- ig a.s. van dit ziekenhuis afscheid te jmen in verband met zijn hoge leeftijd. De heer Bender is wel een bijzondere kapper; hij is thans 75 jaar oud en heeft sinds de oprichting van het Diaconessen- huis (in 1901) trouw zijn werk verricht. Toen wij hem gisteren in zijn woning aan de Jan van Goyen- kade opzochten, wist hij ons te vertellen, dat hij in totaal slechts tien we ken heeft ver zuimd. „In 1940 had ik een be klemde breuk; 'k moest na tuurlijk geope reerd worden. Op de dag vi de operatie stond ik o te W. C. BENDER knippen en te scheren, een uurtje later lag "k op de operatietafel." Heel veel Leidenaars en mannen uit de omliggende gemeenten hebben hur „pruik" en hun baard toevertrouwd aar dè zorgen van kapper Bender. „Burge- meersters, professoren, dominee's en heel gewone mensen zaten onder m'n schaar en mes. Wilt u wel geloven: als je al die heren zó meemaakt, dan ga je pas goed eigenlijk geen verschil tus- en hen i Steeds heeft de heer Bender de beste harmonie zijn onmisbare arbeid kunnen doen. Daarom vindt hij het aan kant jammer, dat hij zijn om vangrijke „kapperszaak" vaarwel gaat zeggen. Maar: „Zes uur achter elkaar staan en dan 's morgens zeven uur be ginnen valt niet mee." ,Wat bent u van plan nu te gaan doen?", zo vroegen wy tot slot. ,,'k Ga wat van de natuur genieten: enige tijd geleden heb ik me een nieuwe Fongers aangeschaft en 'k hoop, dat 'k nog heel wat kilometertjes kan pedde len." Vermelden wij voorts, dat tot opvolgejr 1 i— ■- benoemd de heer Het afscheid van protf. dr J. A. J. Barge Op 25 Februari, 3 uur, zal in het Anatomisch laboratorium der Rijksuni versiteit een bijeenkomst plaats vinden, waarin prof. dr J. A. J. Barge gehuldigd zal worden bij zijn afscheid als hoog leraar. Hiertoe heeft zich een comité ge vormd, dat aan prof Barge zijn door Charles Eijck geschilderde portret zal aanbieden. In deze bijeenkomst zal tevens worden herdacht, dat het in Octo ber j.l. 25 jaar geleden was, dat het Anatomisch laboratorium als eerste ge bouw van het nieuwe Boerhaave-kwar- tier in gebruik werd gem>men. Het is dus ook 25 jaar geleden, dar prof. Barge het eerste directoraat van dit instituut op' iich nam. Na afloop der bijeenkomst zal een receptie worden gehouden. VUf jaar geleden werd Nymegen verwoest door een luchtaanval, welk feit aldaar herdacht werd. opend. Zowel 's middags als 's avonds heerste er een gezellige sfeer en al dade lijk kregen we de overtuiging, dat de opbrengst van deze bazar wel eens de stoutste verwachtingen zou kunnen over treffen. Het comité heeft alle eer van haar werk. Op de foto ziet men ds Baas het woord voeren ter opening. Rechts van de predikant de voorzitter van het comité, de heer C. van Donk,- links de penning meester, de heer K. Postma. HAAGSE POLITIERECHTER Ontkentenis by voorbaat De loodgieter N. A. H. uit Alphen aan den Rijn begon alvast met te ontkennen, dadelijk toen de Officier de dagvaarding had voorgelezen. Mishandeld, neen, ver dachte wist van niks. Toch kon hij zijn ontkentenis verder sparen, want de Officier vroeg de dag vaarding nietig te verklaren, en de poli tierechter wilde de arts als getuige heb- im vast 'te stellen, of gesproken kon worden van zwaar lichamelijk letsel. Maar verd. kwam al met papieren aan dragen, en werd zelf^ lastig, omdat hij die beslist aan de rechter wilde geven. Toen moest de veldwachter er aan te pas komen, om verd, ui4, de zaai te verwij deren, omdat de zaak verder werd aan gehouden. Van één, naar drie verdachten. In dit geval was alleen de lo6-werk- lan D. J. de J. uit Alphen aan den Rijn de verdachte, en twee getuigen moesten zijm. Doch, die lieten niets van zich zien of horen, en dit zal tot gevolg heb ben, dat ook zij verdachten zullen wor den bij de kantonrechter, omdat wegens het niet verschijnen een strafvervolging zal worden ingesteld. Wat de zaak zelf betreft, de J. had mishandeld, en één van de niet verschenen getuigen, had er een bloedneus door gekregen. Dat kwam vanwege een heibeltje over een fiets. De Officier vroeg f25 boete, doch de rechter zag reden er wat af te doen; hij legde 15 boete of 5 dagen hechtenis op. „Ieder mens heeft een zwak ogenblik!" De rechter adviseerde de bankwerker J. K. te Leiden niet zo erg verzekerd zijn dat hij nooit meer iets doen z want „Ieder mens heeft weieens een zwak ogenblik", constateerde de rechter, iaa de hand van zijn rechtspractijk dit het beste weten kan. moest verdachte zulks erkennen, omdat hij nu vanwege een dergelijk zwak ogenblik terecht stond, het zou bij hem niet meer gebeuren. In dat zwakke ogenblik had verd. kans gezien veertig kilo vlees mee te sjouwen uit de winkel, hij een werkje moest opknappen. Verd. begreep nog niet hoe hij daartoe gekomen, maar gebeurd was, het nu eenmaal. De Officier eiste f 10 bóete, en voorwaardelijk 2 mnd. gevangenisstraf. De rechter veroordeelde daartoe. de bevrijding van de Jappen zijn trouw zorg opnieuw wilde geven aan de blank meesters. Zelfs toen was nog herstel vt gezag mogelyk geweest, maar de Engel sen en de Veiligheidsraad, vergetend ho onze strijdkrachten zich eenmaal inzet ten voor een gemeenschappelijke zaak zich opofferden voor de redding va; Engelands en Amerika's prestige, gave de extremisten 'hun wrede kans, zoda thans absoluut waar is geworden, da Nederland in Indonesië geen gezich meer heeft. Spr. waarschuwde voor generaliserin bij de beoordeling van toestanden Oost. Hoe moeilijk is deze Oosterse mee voor Westers-beschaafden Terwijl ook wel eens vergeten wordt, da géén Indonesiërs in werkelijke zin ,an. Het is een verzamelnaam voor conglomeraat van volkeren, dat eve weinig overeenkomst vertoont als staat tussen een IJslander en ei liaan. Zelfbestuur achtte de heer Bakke voorlopig nog met gewenst; opvoedic daartoe des te meer. De geëigende op voeders zijn echter de Nederlanders. En bijzondere noodkreet slaakte heer Ba'kker over de in voorbereidin zijnde overdraoht van Nieuw Guinea de Ver. Staten van Indonesië. „Het be tekent eenvoudig moOrdl", aldus „Want de nog zo kort geleden zelf geko ioniseerden zullen de wreedste kolonisa tors blijken." GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie Kiezersiyst Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat -de d-oor hun College, voor het tijdvak van 1 April 1949 tot 1 April 1950, vastgestel de kiezerslijst, tot en met 16 Maart as. een ieder ter gemeente-secretarie, afdeling Bevolking c.a., ter inzage ligt en tegen betaling der kosten, stemdis- trictsgewyze in uittreksel verkrijgbaar is. Leiden, 22 Februari 1949. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Secretaris, r De Burgemeester, J. Bool- F. H. van Kinschot. Achtergevelrooliyn De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland bij hun besluit van 25 Januari 1949 is goedge keurd het Raadsbesluit d.d. 18 October 1948, houdende vaststelling van een bij zonder voorschrift als bedoeld In artikel 2, lid 2, van de Woningwet, ter bepaling de achtergevelroo'llijn voor het ver woeste gedeelte van het bouwblok, om geven door de President Steynstraat, de Lopsenstxaat, de Joubertstraat en de be bouwing langs de Cronjéstraat. Leiden. 23 Februari 1949. 1 De Burgemeester van Leiden. F. H. VAN KINSCHOT. Onteigening percelen grenzende aan de Stationsweg en aan de Haverzaklaan De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, door hem op 21 dezer van het College Algemene Commissarissen vooi Wederopbouw te 's-Gravenhage de zegging is ontvangen, dat het is over gegaan tot onteigening ten name va gemeente Leiden van een aantal perce len, gelegen aan de Stationsweg er Haverzaklaan, alhier. De op deze onteigening betrekking hebbende stukken zullen met ingang van 24 Februari a.s. gedurende twee weken voor een ieder kosteloos op de secretarie dezer gemeente afdeling Openbare Wer ken) ter inzage liggen. Leiden. 23 Februari 1949. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. Sport en Wedstrijden Contactbijeenkomst voor de Zaterdagvoetballers Op Donderdag 3 Maart in „De Doelen.". De commissie voor het Zaterdagmid dagvoetbal belegt op Donderdag 3 Maart om half 8 een contactbijeenkomst in „De Doelen", Rapenburg 2 te Leiden. Er is een zeer aantrekkelijke agenda voor deze avond vastgesteld. De bekende interna tionale scheidsrechter, de heer K. L. v. d. Meer te Den Haag, zal n.l. spreken over: „De spelregels in het algemeen en de niéuwste wijzigingen in het byzon- der", terwijl de heer D. Priesterbach, te Amsterdam, voorzitter van de K.C.Z. inleiding zal houden over: „Doel de keuzecommissie." Na de pauze spreekt de heer H. van Leeuwen te Den Haag, lid van de commissie jeugd- sportkampen, nog over de jeugdsport- kampen. Er kunnen volop vragen den gesteld. L.P.S.V. I—DORDRECHT I 2- De L P S.V. heeft gistermiddag op het N.B.L.O.-terrein een zwaar bevoch'en, doch verdiende 21 zege op Dordrecht 1 geboekt. De spanning aan de kop is door deze uitslag nog toegenomen. Men zie slechts: Schiedam 14 gesp. 23 pt; L.P.S.V. 13 gesp. 21 pt; Dordrecht 10—17. Houdt vol, L.P.S.V.-ers! De thuisclub trok in deze wedstrijd al direct stevig van leer. Midhalf Verseput steunde zijn voorhoede goed. Een pass van hem kwam bij de rechtsbuiten, die de bal keurig overgaf aan Van den Akker en L.P.S.V. leidde (10). De Lei denaars bleven hierna in de meerder heid en nogmaals was het Van den Ak ker, die uit een voorzet van zym rechts buiten wist te scoren (20). Na de thee kwam Dordrecht fel op zetten. Doelman Pardon kreeg het zwaar verduren, doch hieïd op kranige wijze zijn heiligdom schoon. Toen er een kwartier gespeeld was, kreeg Dordrecht, onder protest van L.P.SV., een straf schop te nemen, die werd benut (21). Hoewel de Leidse midvoor uit het of fensief. dat de thuisclub daarna ontke tende, nog kansen kreeg, benutte hij deze niet. Onder zeer grote spanning kwam met onveranderde stand het einde. KPSVDPSV 1—5. Op het Quick Boys-terrein speelde gis termiddag de Katwijkse Politie Sportver. tniging tegen de Delftse Politie Sport vereniging. De gasten waren sterker wonnen dan ook met 15. Met rust de stand 02. KPSV speelde de laatste 10 minuten met één man te weinig. Giefds HOUDT STAND Door H. Hollander 20 V. Kentering. it wordt het sobere verhaal van ken tering der geesten. Hoe is dat zó gegaan met de boer van Zandhoeve"? Ja. Sjaan zou het met geen mogelijk heid kunnen zeggen. Zy heeft alleen een ermoeden. Maar een vermoeden is nog geen zekerheid. Zij gelooft, dat de stille, r niettemin krachtige invloed van moeder aan het werk is geweest. Het is niet onmogelijk, dat het Tuininga deugd heeft gedaan, dat zijn bevel strikt werd opgevolgd. Hij weet met zekerheid, dat Sjaan en Klaas Bakker elkaar niet spreken. En dat is nu al maanden zo. Hij heeft Bakker slechts tweemaal gezien in die tijd. Eenmaal, dat de jongen hèm niet zag en eenmaal, dat zij als het ware te genover elkaar stonden. Toen heeft die Bakker gegroet en gezegd: „Morge Tui ninga". En de boer heeft van verbouwe reerdheid vriendelijk geantwoord: „Ook zo, Bakker". Dat is alles geweest. Klaas heeft het vriendelijk gestemd. Hij heeft gedacht aan het briefje van Sjaan: Heb even geduld. Zou er verandering komen Maar nu de boer. Hij stelt het op prijs, dat Sjaan zijn gebod niet overtreedt. De stille hoop is er geweest, dat op die wijze de jongen vergeten zou worden. Maar die hoop is beschaamd. Want op een keer Sjaan heeft een moeilijke tijd achter de rug, daar vader, hoewel niet onredelijk, haar minder vriendelijk heeft behandeld, het is een toestand van gewapende vrede geweest, maar geleidelijk is de verhouding beter geworden en werd vader de oude in viteert Tuininga haar, mee naar de stad te gaan. Hij moet er wat zaken doen en het is mooi weer. Een aardig fietstochtje, niet? Met beide handen grijpt Sjaan het verrassende voorstel aan. Ze rijden door Westvoort, waar in de dorpsstraat het bouwen opvalt. „Het ben- ren nou al stadjers". spot Tuininga. Sjaan heeft er geen antwoord op. Zij slaat een steelse blik naar het oude, lage huisje van Gertjan Bakker. Klaas zal zij natuurlijk niet zien. Die is „de hort op". Maar een ander? Gertjan kent zij ook heel goed. En diens vrouw, wel, die lijkt zo heel veel op haar eigen moeder Maar er is niemand te zien. En zo pedde len zij verder, naar de stad. Om uit Maasland in Nedervoort te ko men behoef je niet per se door Westvoort; dat is de grote verkeersweg, die al maar drukker wordt de laatste jaren«Je kunt even vóór Westvoort een landweg in slaan, die bijna paralel loopt met de hoofdweg. Het is die weg, die Tuininga r.eemt op de terugreis. Hij heeft er een bedoeling mee. Hij moet eens praten. „Ik ben blij. dat we weer met mekaar kunnen opschieten", zegt hij, langs zijn neus weg. „Dat heeft niet aan mij gelegen, vader", antwoordt Sjaan, die opeens begrijpt, er iets achter deze woorden schuilt. „Dat is verschil van mening. Ik zie het anders. Hoor eens, Sjaan, ik moet eens met je praten. Albert van Zanten heeft verleden week aangeklampt. Hij wil jou tot vrouw. Hoe denk je daarover? Je doet een goede party, meid. Een flinke boerenzoon. Ik mag hem graag lijden". „U kunt namens my „neen" zeggen, vader", merkt Sjaan op. Haar hart bonst intussen, al lijkt zij uiterlijk kalm. Zij verwacht een boze uitval van vader en is bevreesd, dat de goede verstandhou ding weer verdwijnen zal. Tot haar verwondering luidt het ant woord: „Denk er eens rustig over na, alvorens een beslissing te nemen. Je zult cr mij een machtig plezier mee doen. Op Albert van Zanten is niete aan te merken. Je denkt toch niet, dat je vader jou een onwaardige zou opdringen?" „Neen, dat weet ik wel beter", zegt Sjaan warm. „U meent het wel goed met my, maar Ze fietsen nu heel langzaam, omdat Tuininga vaart geminderd heeft en toen moest Sjaan wel volgen. „Maarvraagt hij. „In zulke dingen moet u my mijn gang laten gaan, vader. Albert van Zanten wordt mijn man nooit. Dan blijf ik veel liever ongetrouwd." „Wat heb je tegen Van Zanten?" Het verbaast haar meer en meer vader niet woedend opstuift. Hij blijft volkomen kalm. Het is ook geen c tuurlijke kalmte. Zij kent haar vader daarvoor veel te goed. „Ik heb niets tegen hem, vader. Maar ik houd niet van hem. Ik zou zijn vrouw met geen mogelijkheid kunnen zijn". „Je kunt je dat wel eens verbeelden, ..Neen, Dat verbeeld ik mij niet. Wij passen niet bij elkaar, al is hy tienmaal „Wil je niet een boer trouwen?" „Daarover heb ik nooit nagedacht, v der. Ik wens te trouwen met een ma van wie ik zielsveel houd. Waarom is met moeder getrouwd? Toch zeker, or dat u veel van haar hield? Zó staat het ook met mij. Ik houd van Klaas. Dat blijft zo. We hebben elkaar trouw be loofd. Dat we elkaar niet zien en spreken komt alleen, omdat u dat verboden heeft. Alleen, daarom," zegt zij met klem: vader moest eens denken, dat zij Klaas vergeten wasl Tuininga trapt ineens harder en geeft geen antwoord. Iets later zegt hij opeens: „Je doet me verdriet met je halsstarrigheid. Sjaan". „Dat spijt me, vader Maar ik k a n niet anders. Ik trouw met Klaas of ik trouw niet". (Wordt vervolgd) Kunst en Lettere „BETJE REGEERT („De Egelantier" te Katwyk aan Zee) stuk, 'bezit alle eigenschappen, die gemiddeld publiek kunnen bekoren. H< is een luchtig geval, een licht verteer bare hors d'oeuvre van ernst, deftighen humor en pikanterie. De auteur hee! voor zijn doel een aantal mogelijk onwaarschijnlijkheden en onwaarschiji lijke mogelijkheden bijeengerakeld en er in geslaagd, het geheel sympathiek zelfs aannemelijk te maken. Enkel financiële vaktermen accepteert dan wel als decorum, de vrij onschuldij chantage als een amusant niemenda letje. En tenslotte: de beloonde onschu geeft toch altijd een prettig gevoel va voldoening. Per saldo komen alle pa tyen er dan toch nog zonder veel klee scheuren af en de gezonde lach, die vei schillende situaties veroorzaken, maal alles goed. Het gezelschap „De Egelantier hei et dit gezellige stuk een goede grei gedaan. Ronduit kunnen we verklare dat de negen spelers een zeer bevred gende opvoering hebben gegeven. Stn voor stuk waren ze te prijzen om h' goed voorbereide werk, het inleven hun rol, hun vlotte onbevangenheid. V hebben, eerlijk gezegd, altyd gemeen dat de rol van Betje alleen door een b roepsactrice naar behoren kan wordl vertolkt en dachten hierbij vooral ai het illustere, haast legendarische sp van Esther de Boer-Van Rijk. In merking genomen, dat het hier een tante betrof, die deze bovenmate zwa taak had te vervullen, geloven w^ to t te overdrijven,^ wanneer we bew dat het spel van mej. Thea den Di ken de hoogste lof verdient. Zij lieeft Werkelijk iets zeer karakteristieks v gemaakt: zij was inderdaad het leveiv centrum, de kracht, die het spel dei slagen. Maar we schreven al, dat o1 haar medespelers, de dames mej. A. Sei stra als Louise, mej. I. Kruyt als de doel ter Elly, mevrouw Van Wolfswinkel i de actrice Mia van Laar en de heri C. Kwakernaak als de fabrikant Th van Gelder. H Veenkamp als de ban directeur mr Stanley, J. Bakhuyzen i de huisknecht en P. de Geus als de lev rancier. als amateur-spelers gezii prachtig werk hebben geleverd. Te pr zen was ook de regie van de he C. Kwakernaak en de grime firma J. de Munnik. De verre derige aankleding van de kamer kond we minder bewonderen, maar klaarblijkelijk roeien met de Zwaluwen op 1 Maart te Gent is de B- ploeg der Rode Duivels als volgt samen gesteld: doel: Vaes (R.C. Tirlemont); achter: Saeren (F C. Luik) en Neuri (Be ringen: midden: v. d. Auwera (Racing Mechelen), Tienne Chaves (Gantoise) en Ees (Antwerp F.C.); vóór: Reniers (R.C. Mechelen I. Verbruggen (Antwerp F.C.), Gillau (SC. Charleroi), Freddy Chaves (Gantoise) en Appelthans (St. Truyen). Reserves: Van Rompaye, Matthys, v. d'. Ven en v. Steenland. AMERIKA KAMPIOEN BOBSLEE VOOR 4 PERSONEN. De tweede Amerikaanse ploeg met stuurman Benham is gisteren te Lake Placid wereldkampioen bobslee (4 per sonen) geworden, door op een 1600 m. lange baan 4 min. 52.27 sec. te noteren. NED. DAMES WINNEN OOK IN ODENSE 3x50 m. WISSELSLAG. Bij zwemwedstrijden in Odense (Dene marken) wonnen de Nederlandse meisjes Dicky van Ekris, Tonny Hom en Wies Vaesscn de 3x50 m. wisselslag estafette in 1 min. 45 sec., dat is 0.6 sec. minder dan de eergisteren in Kopenhagen ge maakte tijd. De Deense ploeg noteerde 1 min. 50.6 sec. Op de 100 m. borstcrawl werd de Deense Greta Andersen eerste in 1 min. 05 4 sec. en Wies Vaessen derde (1 min. 08.2). Wegens kramp in de nekspieren moest Tonny Hom de 200 m. schoolslag opgeven. Dicky van Ekris won in 1 min. 16.1 de 100 m. rugslag. Een avond inderdaad, waar de K wijkse Oranjevereniging, onder auspiciën het stuk ging, eer mee Y ingelegd. Joh. var „OME STAD" Haagse comedie voor het L.AJC. Op zoveel graden Westerlengte zoveel graden Noorderbreedte ligt Gi ïr's Corners. „Onze Stad". We zijn d Amerika. Thornton Wilder, de schrijver het stuk eigenlijk de toneelmeester, la ons iets zien van het leven in die sta geprojecteerd in de gezinnen Gibbs. de arts, en van mr Webb, hooi redacteur van het plaatselijk blad. Gr< en geweldige dingen gebeuren er ri alleen maar de gewone alledaagse beurlijkheden, die toch met elkaar gang van het leven bepalen en daardo belangrijk worden. Dit laatste laat schrijver ons zien in het leven George Gibbs en Emily Webb. V vreugde krijgen zij niet. Zij sterft bij geboorte van haar tweede kind. In derde bedrijf zijn we op het kerkh waar Emily begraven wordt. In dit drijf, dat we vrij zwak vinden, geeft schrijver ons zijn visie op leven en do waarheid, zegt Wilder, wordt i gekend in dit leven, maar in de t< komst. Degenen, die geloven in Hem, gezegd heeft.: „Ik ben de Waarhei zien leven en dood in een ander licht Het stuk. werd voor het L A.K. op voerd door ,.De Haagse Comedie", or regie van Paul Steenbergen. Er werd stekend gespeeld. Op een leeg tor zonder decors, zonder requisieten, alli paar stoelen, een tafel, ei dubbele ladders en verderfantaJ Er werden deuren en hekjes opengeda ■eer gesloten, er werd gegeten dronken, gekookt en gebakken niets. In het begim was l beetje vreemd en moest men er aa: maar toen men er aan gewend w toen was het er ook. Dit is een presta het hele gezelschap hulde v< dient en het is een bewijs, dat deze gn over spelers met een uitstekend uitbi dingsvermogen beschikt. De aankleding van het toneel le nooit af. alle aandacht is geconcentre* op het spel. zodat elke speelfout dadel afgestraft kan worden door het brei van de aandacht. We vinden het moedige daad van Paul Steenbergen, hij met dit stuk durft uit te komen. We willen geen namen noemen, w we zouden de hele lange lyst wel ki nen overschrijven, maar we maken i uitzondering voor de man, die in stuk zo'n uitzonderlijke rol heeft, toneelmeester, gespeeld door Theo Fr kei. Wat hy te zien en te horen gaf, i een goed voorbeeld van eerste klas v< drachtskunst. We zouden niet altyd soort toneel wensen te zien. maar zijn blij, dat we gisteravond in Grovi Corners zyn geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2