Ciefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Chr. BLO-school wordt 1 September geopend In de „Professorenwijk" zal Zoals wij gisteren reeds meldden, krijgt Leiden een Chr. B.L.O.-school. De zor gen van een dergelijke onderwijsinrich ting gaan uit naar die kinderen, die min der dan volwaardig zijn. 25 Jaar geleden al is er over gedacht en gesproken, hier een Chr. B.L.O.-school in het leven te roepen, maar onvoor ziene omstandigheden maakten dit steeds tot de onmogelijkheden. Wel is aan de Pasteurstraatschool een zgn. overbrug gingsklasse gesticht, die steeds in een dringende behoefte bleek te voorzien. Het departement van onderwijs heeft in October van het vorige jaar toestem ming verleend om te komen tot een BL.O.-school in Christelijke geest. In de Chr. school aan het Plantsoen zijn vier lokalen, waarin de instelling zal worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling, op 1 September a.s. met dit onderwijs een aanvang te maken. Wij meldden eveneens reeds, dat de heer A. Huigens uit Katwijk als hoofd zal fungeren. Het bestuur van de Vereniging voor Chr. onderwijs verwacht, dat er veel animo voor de nieuwe inrichting zal bestaan. Nu gaan er verscheidene Leidse kinde ren, wier aanwezigheid op een B.L.O.- school gewenst is, naar Katwijk aan den Rijn of naar Alphen aan den Rijn. Verdér werd ons medegedeld, dat het bestuur der Vereniging» voor Chr. on derwijs heeft overwogen om in de „Pro- fessorenwijk" of omgeving een zgn. Finse school te doen. bouwen. De bouw van een Ned. Herv. school in dit dichtbe volkte stadsdeel is zeer noodzakelijk en, zoals bekend, door de instanties reeds in principe toegestaan. Het plan, om bij een te bouwen Ned. Herv. kerk een school te doen plaatsen, stuit op enige bezwaren, aangezien in dit geval op grond van aesthetische overwegingen niet met een Finse school genoegen kan worden genomen. Een en ander houdt in, dat, indien de bevoegde instanties spontaan alle medewerking geven en daartoe bestaat alle kans over niet al te lange tijd in de „Professoren- Toekomstige emigranten zagen Canada Filmavond van de Chr. Emigratie- centrale. Er kon niemand meer by, toen gister avond in „Prediker" het zaallicht uit ging en de landkaart van Canada op het witte doek werd geprojecteerd. Zelfs moesten er vele belangstellenden op deze filmavond van de Chr. Emigratiecentrale blijven staan om te zien en te horen hoe het land van hun toekomst er uit zag. Vooraf had de heer L. Geuzebroek, voor zitter, een kort openingswoord gespro ken, waarin hij wees op de principiële waarde van de Emigratiecentrale. De heer T. Plomp, hoofdbestuurslid van de Ver. Ned.-Canada, vertoonde hierna films en lichtbeelden over Canada, waar bij spr. een uitvoerig exposé gaf, zodat de talloze aanwezigen, van het mooie land, dat voor velen een tweede vaderland zal worden, een uitstekende indruk kregen. Zending van „Oegstgeest" in financiële zorgen Bezuiniging van gemiddeld 50% een harde eis. Zoals wij reeds hebben geschreven, ver keert de de Zending der Ned. Herv. Kerk in ernstige financiële zorgen. De geringe koopkracht van de gulden en het hoge prijspeil in Indonesië veroorzaken op het Zendingsveld een ontzaglijke duurte van het werk. Een van de gevolgen van de huidige levensstandaard is, dat de sala rissen der Zendings-arbeiders met 50, 75 of zelfs 100% moesten worden ver hoogd. Verder vergen de kosten van de arbeid en het herstel van de verwoeste bezittingen enorme sommen, terwijl de opleiding van Indonesische voorgangers, welke onontbeerlijk is voor de jonge Kerken, eveneens zware geldelijke ver plichtingen met zich meebrengt. De Ver. Ned. Zendingscorporaties te Oegstgeest zagen zich de harde noodzaak opgelegd om op het directe Zendingswerk en de toelagen aan de jonge Kerken ge middeld 50% te bezuinigen, zo lezen wij in het Ned. Zendingsblad van Februari. De terugkeer 'van enige Zendingspredi kanten met verlof en de uitzending van enkele nieuwe arbeiders moeten worden uitgesteld. De opleiding aan de Ned. Zendingshogesdhool te Oegstgeest moet worden ingekrompen en aan de beslist noodzakelijke centrale Zendlngs-institu- ten kan niet die steun worden verleend, die zij behoeven.-Ook op de binnenlandse dienst moet worden bezuinigd. Op deze wyze kon de begroting worden terugge bracht tot ongeveer f 1600.000. Al deze beperkingen betekenen eer verontrustende afbraak van veel hoopvol Zendings-werk. Om op enigszins behoor lijke wijze het onwangrijke werk te kun nen volhouden zal de Zending een j lijks inkomen moeten hebben van twee millioen. Wordt dit bedrag inderdaad be reikt, dan zal de mogelijkheid, dat be paalde Zendings-terreinen geheel 'zullen moeten worden losgelaten, weggenomen zijn. „Finse" school worden gebouwd wijk" een Finse school, geheel los van een nieuwe kerk. wordt geconstrueerd. Het gemeentebestuur van Leiden heeft zich volledig achter deze plannen gesteld. Er zijn thans in onze stad zeven Ned Herv. lagere scholen, een U.L.O.-school, school voor voortgezet lager onder wijs en een drietal kleuterscholen. Het totaal aantal leerlingen bedraagt onge veer 2850. De beschikbare schoolruimte is ten enen male onvoldoende om aan alle aanvragen tegemoet te kunnen ko en het bestuur zal dan ook elke mogelijkheid om het aantal scholen uit te breiden benutten. D. G. Hartgerink gaat P.T.T.-kantoor verlaten In verband met pensioengerechtigde leeftijd. De directeur van het PTT-kantoor al hier, de heer D. G. Hartgerink, hoopt Zaterdag de dienst te verlaten in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De heer Hartgerink werd 28 Februari 1884 te Deventer ge boren. Op 1 October 1904 trad hy als surnumerair in dienst van de posterijen telegrafie te Rotterdam. Vervolgens plaatste men hem naar Den Bosch en Utrecht. 1 Maart 1907 werd hij benoemd ommies der posterijen en telegrafie 4e klasse te Utrecht en op 2 September van dat jaar volgde zijn verplaatsing naar Arnhem, waar hij op 1 Maart 1913 werd benoemd tot commies der poste rijen en telegrafie 3c klasse. Na in Rot terdam en Sneek als zodanig te hebben gewerkt, kwam op 1 Maart 1917 zijn be noeming tot commisses der posterijen en telegrafie 2e klasse te Sneek af. ter wijl de heer Hartgerink op 1 Jan. 1920 werd benoemd tot commies der P en T te Apeldoorn. Als referendaris 2e klasse diende hij te Arnhem en als referen daris der PTT te Den Haag. Op 1 Oct. 1941 werd hij aangewezen als directeur 'an het kantoor te Leiden. In 1947 werd de straks scheidende func tionaris opgenomen in de permanent!» commissie van beroep. Gouden jubileum De heer M. Spuijman herdacht Zondag, dat hij voor 50 jaar in dienst trad van de firma T. en D. alhier. Gisteren vond te zijnen huize een intieme huldiging plaats. Op de jaarlijkse jubileumavond van T. en D. zal de heer Spuijman, thans werkiaam als chef inkoop groente., „op grootse wijze" worden gehuldigd. Ds J. H. SMIT DUIJZENTKUNST. Ds J*. H. Smit Duijzentkunst, Evang: Luth, predikant alhier, komt voor op een drietal van de Evang. Luth. gemeente te Arnhem. Kunst en Letteren TOOISKUNSTCONCERT Simon Goldberg en Gerard Hengeveld Simon Goldberg neemt onder de grote violisten een bijzondere plaats in. omdat hij een vertolker van buitengewoon for maat is. Zijn techniek is schier volmaakt, zijn toon is prachtig, maar er zijn tegen woordig zeer vele violisten, die zich door buitengewone instrumentale capacitei ten onderscheiden. Wat een concert v Goldberg tot een evenement maakt, niet het violisme, maar het grote kunste-, naarsschap van de concertgever. Als hij een solosonate van Bach speelt, voelt men de grootheid van Bach. De fuga uit de sonate in a kreeg een waarlijk maje stueuze, lapidaire vertolking. Het Andan te werd een wonder van expressiviteit. En door welk een geheimzinnig ve gen Goldberg mij in de finale de klank van orgelpijpen voortoverde ontgaat mij volkomen. Maar ik heb de orgelstemmen en de manuaalfisselingen gehoord. Van de sonate van Bach hebben wij het meest genoten, maar dit neemt niet weg. dat ook de werken van Cofelli, Mozart. Hindemith en Schubert superieur werden vertolkt. Als Goldberg speelt, is de hoor der er onmiddellijk van doordrongen, dat het niet om de uitvoerende kunstenaar gaat, maar om de compositie. En een voerend musicus moet innerlijk heel gröot zijn, om zo volmaakt te kunnen dienen. Het was geen gemakkelijke taak voor Gerard Hengeveld om een kunstenaar als Goldberg te secunderen. Maar hij heeft er zich voortreffelijk van gekweten en vooral in de werken van Hindemith en Schubert heel mooi gespeeld. llcnnic Schouten. Oudermiddag kleuter-dag- verblijf Margriet99 Aan het onuitgesproken verlangen van veel ouders, wier kinderen in „Margriet" verzorgd worden, is Zaterdagmiddag vol daan. In groten getale hebben de ouders de inrichting bezichtigd. Zij waren opge togen: over het zonnige huis. waarin hun kleuters verzorgd worden; de meubeltjes en versiering, die zo geheel op hun ont wikkeling zijn ingesteld; de badgelegen heid. die zo aantrekkelijk is, dat alle vrees voor water tevoren overwonnen is; de tuin met grote zandbak en speel vijver, die de kinderen in staat stelt hartelust te spelen en hun levens drang uit te leven; de rustgelegenheid, die beschut en zonnig, na het spel ge legenheid, die, beschut en zonnig, na het spel gelegenheid geeft tot herstel van krachten. De eerste kennismaking moge leiden tot meerdere bijeenkomsten, waar in dieper op het belang van de kleuters kan worden ingegaan. Installatie nieuw hoofd der school Lusthoflaan De installatie van de heer S. de Vries, hoofd van de Geref. school aan de Lus*.- hoflaan, zal Woensdag 2 Maart, des mid dags om 3 uur. plaats vinden. HAAGSE POLITIERECHTER Loon-zaken De laatste maanden heeif de Econo mische Politierechter de handen meer dan aan de loon-zaken. Sinds voor vele vakken een loonregeling is ingevoerd, er natuurlijk overtreders. En merk waardig, er moet thans worden geconsta teerd, dat zowel te hoog, als te laag loon wordt uitbetaald. En dan komt de rechter t waren nu weer de volgende loon- zaken en veroordelingen. De fabrikant J. H. O. te Leiden. 3 maal f 10 boete; eigenares bakkerij M. C. D. te Sassenheim, f 10; de bakker A van R. te Voorschoten, f 5; de bakker E v. d. B. te Hillegom, f 10; de bakker P. L. J. M. te Noordwij'kebhout. 2 maal f 2.50; de koopman T. G. te Leiden 2 maal, f 10. HAAGSE GERECHTSHOF Arresten Wegens deelname aan clandestiene slachterij was J. de V. te Voorschoten door de Politierechter veroordeeld tot 3 rnnd. gevangenisstraf en verbeurd ver klaring der infaeslag genomen auto; het Hof heeft thans het vonnis bevestigd doch teruggave der auto bevolen; H. J. D. uit Voorschoten was voor hetzelfde feit tot 2 mnd. gevangenisstraf en 1 jaar Rijks werkinrichting veroordeeld; hij kreeg 8 mnd. gevangenisstraf, T. J. E. W e uit Voorschoten kreeg nu f 750 boete, na eerst tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld te zijn geweest. Wegens overtreding Organ, voedsel- voorzieningsbesliuit was W. J. G. te Hil legom veroordeeld tot f 7000 boete; het Hof heeft tlhans f 300 boete en voor waardelijk 3 mnd. gevangenisstraf opge- Schuddend van het lachen zat dr Ver- hage, de voorzitter van het bedrijfschap sierteeltproducten, achter de groene tafel met het grinnikende bestuur van de Ned. Gladiolusvereniging. Want he: B.V.S. kreeg min of meer een veeg uit dé pan. De gemoederen hadden zich na melijk bezig gehouden met de vraag: gladiolen beneden de 8 cm exporteren of niet? De kwekers waren er vrijwel allemaal tegen, de export van kleine n stop te zetten, maar stemmen uit export-kringen Meten een waarschuwend geluid horen. Toen was de heer Rood uit Grootebroek opgestaan en had even gememoreerd, dat op de laatste vergade ring besloten was, dat ze in het vervolg hun eigen boontjes zouden doppen. Het a. heeft met de gladiolencultuur niets te maken en daarom: vrije handel vrije prijzen! Op een vraag, of de heren, die het met de bewering van de heer Rood niet eens waren, even wilden opstaan van hun zitplaats, verhieven zich weinig aanwezigen, dat een stemming totaal overbodiig was. Het pensioen in de land- en tuinbouw Leidse C.B.T.B.-ers vergaderden De afdeLing Leiden van de Chr. boe- in- en tuindersbond vergaderde gister avond in „Liberty". De heer P. C. Elffe- rich. adjunct-secretaris van de C.B.T.B behandelde in korte trekken de wet op de bedTijtfspensioiineTing voor: het perso neel in de land- en tuinbouw en ook nor de kleine zelfstandigen. Spr. begon zijn actueel betoog met te zeggen, dat het bedrijfspensioen de be kroning is op een langdurige strijd. Zijn totstandkoming moeten wij zien in het kader van de sociale gerechtigheid. De voorgeschiedenis van het fonds werd immier besproken. De economische ontwikkeling is van dien aard. dat ook de kleine zelfstandi- onder deze bedrijfspensionnering vallen. Vooral de progressieve belastin gen hebben dit in de hand gewerkt. De vraag dringt zich echter op, of deze situatie niet te zwaar zal worden voor het bedrijfsleven. Ongetwijfeld zal men verstandig doen, wanneer aanvankelijk de arbeiders ongeveer 200.000 in getal in het bedrijfspensioenfonds worden opgenomen. Voorts stond de heer Elfferich stil bij de practische gevolgen van het „we'- worden" van dit ontwerp, dat reeds door de Tweede Kamer is aangenomen en in de Eerste Kamer over enkele weken zal worden aangesneden, terwijl de ver wachting is, dat de wet dan op 1 Mei 'n werking treedt. Er is een premie van 5 cent per uur of f2,50 per week. De werkgever neemt 50 voor zijn reke ning, evenzo de werknemer. Heeft arbeider regelmatig het land- of tuin- Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloed zuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme en.... vrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. bouwbedrijf gewerkt men neemt aan: 40 jaar dan zal de uitkering f 12 per week bedragen. Voorts na overlijden: voor de weduwe f5 per week en voor ieder kind f 1 per week. In het slot van zijn uiteenzetting merkte spr. nog op, dat het verze de C.B.T.B. tegen een gedwongen op neming van de zelfstandigen in het pen sioenfonds aan 't afnemen is. Familie-avond van dc „Professorenwijk" De „Professorenwijk", die reeds het vorig jaar zoveel succes had met haar familie-avonden, had gisteren in de geheel gevulde grote Burchtzaal een dergelijke avond georganiseerd. De voorzitter, de heer P. D. Beversluis, heette allen har telijk welkom, waarna hij, nu voor een heel wat groter gezelschap, nog eens een uiteenzetting gaf van de bouwplan nen voor een clubhuis, waarvoor op Za terdag 5 Maart de eerste spade in de grond zal gaan. Hierna zette men zich aan de afwerking van een programma van kleingoed, dat geheel door eigen krachten werd verzorgd en waarmede de aanwezigen zich uitstekend amuseerden. Zo was er muziek vooral het optre den van het piano-duo Jan en Christiaan Plu dient hier afzonderlijk te worden ge noemd zang, declamatie en de opvoe ring van enkele aardige sketches, welke voor een deel betrekking hadden op het leven in de Professorenwijk. 'Tot slot volgde een opvoering van het familie drama van Godfried Bomans „Een eeuw achter", dat was ingestudeerd door het clubje van de heer F. H. M. Kok dat veler waardering kom wegdragen, 't Ge heel was een geslaagde avond, met, door en onder de Professorenwykers! Rijnsalerwoude Loop der bevolking. De bevolking bestond op 1 Jan. 1943 uit 447 mannen en 396 vrouwen, totaal 843 inwoners. In 1948 vestigden zich m. en 22 vr-, geboren werden 13 mi 11 vr-, er vertrokken 28 m en 31 vr., ter wijl overleden 2 m. en 4 vr. De bevol king bestond op 1 Jan. 1949 uit 445 i en 394 vr., totaal dus 839 zielen. Het aai ging dus met 4 achteruit. De Ned. Gladiolusvereniging besloot: Er komt geen exportverbod voor kleine maten Alphen aan den Rijn De heer Koren neemt zijn benoeming aan. We kunnen thans mededelen, dat de heer C. Koren aan de voorzitter van het hoofdstembureau bericht heeft, dat hij de benoeming als lid van de raad voor de Onafhankelijke Volksgroep, in de vacature-Slootjes, aanvaardt. Aanbesteding, net raadhuis is gistermorgen door n W. aanbesteed de inrichting van toonkamer voor de water- en licht- bedrijven in het pand Pieter Doelman straat 7. Er waren 9 inschrijvers, allen deze gemeente: nl. Gebr Van Wijk f3.873; K. de Jong f3.855; A. Vonk 00; C de Kleer f 3.290; C. Slinger land f 3.071; W v. d. Helm f2.955; W.. d. Bijl f 2.930; Snel en Henry f2.850; V. van Beyeren f 2.795. Begin van brand. Gistermorgen veroorzaakte de kachel n de huiskamer bij W. in de Raadhuis straat een begin van brand. De brand- r rukte uit, maar behoefde geen dienst doen, daar de brand inmiddels was geblust. De schade was gering. Jaarvergadering C. O. V. „Centraal" is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Chr. Oranjevereniging. Als gebruikelijk was de belangstelling der leden gering. Voor zitter v. d. Brink zag hierin een bewijs vertrouwen. Spr releveerde, dat de leden inderdaad waar voor hun contri butie krijgen. De secretaris, de heer A. Kroon, deed de voornaamste gebeurtenissen van'1948 de revue passeren. Het ledental daalde 1595 tot 1393. Er zijn enkele beken de oorzaken hiervoor, maar velen heb ben de gewoonte, wanneer men geem direct profijt heeft van het lidmaatschap, maar niet te betalen, Deze mensen werden vorig jaar allen als lid geschrapt. De heer J Vierbergen verantwoordde de financiën. Het batig saldo was op 31 Dec. f 1803,51, maar is thans reeds zeer geslonken, door bovengenoemde oor zaken. De heer G. H. Franken rappor teerde de boeken in orde en bracht de penningmeester een pluim voor zijn keu rig beheer. De nieuwe controle-commissie wordt gevormd door de heren J. H. Noomen en A. Sneeuw. De heren G. van Staal duinen en A. Kroon werden als bestuurs lid herkozen en in de vacature W. Brou wer, die bedankte, werd gekozen de heer C. Pasma. Over de plannen voor dit jaar kon nog op spoedige richtlijnen uit Den Haag. niets worden gezegd. De voorzitter hoopte Door de heer De Vos van de Oranje- Garde werd nauwer contact, bepleit. Hem werd verzocht, officiël contact tussen de besturen voor te bereiden Buurtvereniging „Goudse Rijpad". De buurtvereniging „Goude Rijpad" volgde het voorbeeld van zustervereni gingen en organiseerde gisteravond in de bovenzaal van „Centraal" een feestavond voor de wijkbewoners. Muziek, toneel etc. hielden de talrijke aanwezigen lange tijd im uitbundige stemming bijeen Oegstgeest Raadsvergadering De raad vergadert a.s. Woensdagavond Herdenkingsmonument. B en W stellen voor, een verzoek van het Comité Herdenkingsmonument in te willigen Gaat de raad hiermede accoord, dan zal het monument ter herdenking van de verzetstrijders uit deze gemeente, gevallen in de jaren 19401945, worden opgericht in het Bos van Wijkerslooth. Burgerlijke Stand. GEBOREN; Maria, d. van N Haasnoot en K. Glasbergen; Dick, z. van A- Heemskerk en T. v. d Bent; Pieter, z. van F. Bouwman en C. A v. d. Ster; Adrianus J., z- van A. v- d. Meer en A. P. v- d. Leijden; Albert F., z. van B S Ompi en G. Andu. OVERLEDEN: Maartje Piers, echtg v. Simon Hoogstraten, 78 j Cornelia Swaan, vr., 62 j Johannes van Weizen, wedn. v Martha Tèske. 84 j ONDERTROUWD: A J. Rouwenhorst. 23 j.. en K I. Pieck, 18 j. GEHUWD: C. J. Gilli's en C. J- Smit He: bestuur van de vereniging had de vergadering al laten weten, dat ook zij weinig heil zag in dit voorstel. In de eerste plaats betreft het hier geen mo nopolie-artikel. In diverse landen kun nen gladiolen worden gekweekt en mis schien wel met meer succes dan hier Bovendien zou de handel in plantgoed door een dergelijke maatregel nadelig worden beïnvloed. Voorgesteld werd de personen aan het woord te laten, die geen kleine maten wilden exponte- Prompt stond de heer T. van Wa- veren, voorzitter van de bond van bloem bollenhandelaren, op en verklaarde, dat het was, die deze knuppel in het hoenderhok had gegooid. In Zuid-Afrika hem namelijk de vraag gesteld, of r niets aan kon doen dat er geen kleine maten meer naar dit land zouden komen. Want de bloemenmarkt werd compleet overvoerd. Als er nu wel een exportverbod is inzake kleine maten tulpen, waarom dan niet voor gladiolen? Door de ui'voer van kleine maten wordt de markt kapot gemaakt, aldus spr. Het woord van de heer Van Waveren baatte niets. Het gros redeneerde aldus: als wij de kleine maten niet exporteren, doet :n ander land het wel. Afdeling Leiden C.H.U. gaat belangrijke punten bespreken De afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie zal a.s. Vrijdag in ledenvergadering bijeenkomen. De agenda geeft enkele punten, die uitermate belangrijk zijn. In de eerste plaats zal een bespreking plaats inden inzake het samengaan van C.H.U n A.R. bij de komende gemeenteraads verkiezingen. Dit punt zal worden toe gelicht en in stemming worden gebracht. Verder zal er een groslijst worden sa mengesteld voor de as. verkiezingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN: J. Onderwater, wed. v. W. F. Filippo, 83 jr; L Schipper, zn, 1 j.; Tesink, wednr, 76 j-; J. M. Vellekoop, 78. j J B. Muller, wed. van F O Schubert, 61 j. GEHUWD: G M. Hartsink, wednr, en J. M. Schouten, wed. GEBOREN: Franciscus J N., z. van F. H. Franken en P. Heemskerk; Frans, z P Zaalberg en J. M. IJzerman; Henry M., z van D. C. Mulder en C. Parmentier; Theodora M. J., d. van J Franse en E I. Heijmeriks; Pieter J., z. F. Schoenmaker en J G. van Helden; Hendrikus A., z. van H A. Weeber en A C. G. Barten; Bernardus A., z. van A E Harteveld en C- Zandbergen; Theresia l. van F. M. A. de Winter en A- v. d. Nouland; Johannes R., z. van A. J. van Oosten en M. Mieloo; Francisca M., d- F. M. Klaassen en W A. Matin; Hen- ricus F- M., z- van G. J Blikman en A. A. Verdickt; Wilhelmina J. M-, d. van J. Kop en W M- A. Kamerling; Nettie, d. J. Brakels en M. Zweistra; Arie, z. W Freeke en M. Meijwaard; Cor nelia A d. van H. v- d. Berg en E Bouwland. Hazerswoude Chr. gymnastiekvereniging De Chr. gymnastiekvereniging ,Hou Vast" hield haar jaarvergadering De zitter, de heer M. Jansen, opende. Er was een batig saldo. Mej. D. van Aalst en de heer N. van den Bosch werden als be stuurslid herkozen. Er zal een verloting worden gehouden voor aankoop van ma teriaal. Ook werd besloten om. in de zo mer een nationaal kampioenschap in Ha zerswoude te organiseren. De prijswin naars van de wedstrijden waren: mej. T. Staal, mej. A. van Dorp, M. de Ruiter, E. Hoogendoorn en N. van den Bosch. Chr. Harmonievereniging De Chr. Harmonievereniging alhier hoopt heden en morgen in het gym nastieklokaal haar elfde muziekuitvoering te geven onder leding van de heer H. Gregoire te Bodegraven. Medewerking verleent een toneelgezelschap uit Wad- dinxveen. De uitvoerinen beginnen om half acht. Bazar voor militairen Alhier werd een bazar georganiseerd ten bate van de militairen in Indonesië. De burgemeester, de heer Bakhuizen, verrichtte de opening. Spr. wees op het mooie doel van deze actie en zeide, dat het comité er bijzonder in geslaagd is aantrekkelijke stands te verkrijgen. Hy noemde 't een prestatie. Er heerste in het Nutsgebouw een goede geest en beide avonden was het bezoek zeer bevredi gend. Vooral het rad van avontuur en de schiettent hadden veel belangstelling. Een grote verloting viel zeer in de smaak. De eerste prijs was een volledige rook tafel. Deze bazar mag geslaagd heten! Allen, die hebben medegewerkt komt een woord van dank toe. Geref. mannenvereniging. Morgen komt de Geref. mannenvereni ging „Onderzoekt de Schriften" in het gebouw achter de Geref. Kerk bijeen. Het boek Job zal worden ingeleid door de heer J. Bol. Hillegom NCRV-sterrit Donderdag 31 Maart wordt voor de 2e maal in dit seizoen een sterrit georgani seerd naar de NCRV-studio te Hilversum. Inlichtingen bij de heer T. Vledder aan de Loosterweg. Geref. Gezinszorg. Op een gemeente-avond, belegd door de kerkeraad der Geref. Kerk op 3 Maart a.s., zal de heer F. Koning bovengenoemd onderwerp inleiden. ZuidvogelsSizo I 21. Hoewel deze laatste competitiewed strijd door Sizo werd verloren, kunnen we wel zeggen, dat het één van de mooiste wedstrijden van het seizoen is geweest Met een drietal invajlers werd deze wedstrijd gespeeld. Vooral in de eerste helft was Zuidvogels de meerdere op het veld en dat de rust met slechts 2—0 kwam, is te danken aam het schit terend werk dat de achterhoede heeft verricht. Na de rust kwam Sizo meer in de aanval. Dit werd dan ook beloond met een prachtig doelpunt, waardoor de stand op 2—1 kwam. Toch hebben wij Koudekerk krijgt '11 vuil-ophaaldienst Eerste raadsvergadering in 1949 Voor de eerste maal in 1949 kwam Koudekerks gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. 'Aanwezig waren alle aadsleden. behalve wethouder Van Egmond. die wegens ziekte verhinderd Na opening mei ambtsgebed spreekt' burgemeester Verheul de raad op de eerste vergadering van 1949 toe- Hij wijst daarin op de uitvoering van verschil lende belangrijke raadsbesluiten, waar mede dit jaar een aanvang is gemaakt, zoals de uitbreiding van de begraafplaats e woningbouw. In velband met dit laatste hoopt spr.. dat een nieuw terrein het uitbreidingsplan kan worden aan gekocht voor woningbouw, doch het z.g bouwvolume zou wel eens roet in het MIEP HEEFT succes gehad met de Bami. Daarom voor haar Indonesische gast weer een ge recht „van huis", haar een recept voor: LOEMPIA (Chineese resolles) V4 kool. 2*3 preien 3 uien, 1 bosje sel derij, 2 partjes knoflook, 2 of 3 gehakte hardgekookte eieren, 2 ons gehakt, ge hakte rookworst of saucijs, zout. peper, soeparoma, een tikje suiker. De groenten- heel fijn snijden. Uien. knoflook, stuitjes vlees, hardgekookte eieren, peper, zout, alles even in boter fruiten. Voeg de groenten toe, laat. met deksel op de pan. op een zacht vuurtje doorstoven tot de groenten gaar zijn. Laat daarna pi Koelen. Maak dan dunne flensjes, vin melk met water, meel, ei en zout. Een eetl. vulsel wordt in het flensje gerold en zo nodïg dicht geplakt met eiwit. Deze opgerolde loempia's worden in boter licht bruin gebraden (niet te droog) en warm op gediend. Serveer er een sausje van tomatenketchup of vloeibare mosterd- i bij. tag oj I Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veïlingen HOUDT STAND Door H. Hollander 19) Gertjan gelooft, dat hij Klaas zijn zin moet geven. Moeder Maaike denkt er precies zo over. Als het aan haar lag, had Klaas zijn gang reeds kunnen gaan. Niet, omdat het haar geen pijn zal ver oorzaken, het oude huisje en het zaakje, r zij met Gertjan heeft geploeterd, verlaten, maar omdat zy inziet, dat de ouderdom voor de jeugd moet plaats maken. Die tijd komt eennfèal. al verzet de ouderdom er zich tegen. Maar haar Gertjan is zwaarwichtig. Die heeft het moeilijker dan zij. Zij verdenkt hem er van, dat hij de zaak, tenminste de ver grote en vernieuwde zaak, niet aan Klaas durft toevertrouwen. Wat zij onjuist vindt. Klaas zal heus geen domme din gen uithalen. Er verlopen enkele maanden. Ze lezen in de courant van een voorlopig verslag en later van een memorie van antwoord. Allemaal van die geleerde termen, die moeder niet begrijpt em Gertjan ook niet zo best. Klaas leest ze voor en dan dringt het wel tot hen door, dat er geen tegen kanting zijn zal in de Tweede Kamer. En opeens komt daar een bulletin in Westvoort, van de courant in de stad, mededelend: „In de heden gehouden zit- van de Tweede Kamer werd zonder debat en zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot vereniging van Maas land met Westvoort en het ontwerp tot samenvoeging van Nedervoort en Mil- De courantenloper komt en vraagt, of )k Gertjan Bakker het bulletin voor jn raam wil hangen. Wat zal hij anders doen? Hy doet het. Dan gaat hy naar binnen en zegt: ,,Ik heb mijn eigen dood vonnis voor het raam gehangen, Maaike." Moeder Maaike beknort hem. Is dèt u praat? Als hy per se niet wil, behoeft niets te gebeuren. „Ik geloof, dat Klaas toch gelijk heeft", zegt Gertjan, „al hou ik mijn hart vast. Hy komt op zulke lasten te zitten. Het niet vol te houden". Het gekke van 't geval is, dat er over het financiële gedeelte nog nooit gespro ken is. Zullen de lasten werkelijk wel zó zwaar zijn, dat Klaas geen uitkomst heeft? Het bulletin doet wonderen. Want fei telijk voor het eerst gaat Gertjan met moeder Maaike serieus praten, hoe het Als Klaas 's avonds thuis komt, be merkt hij, dat er kentering is. En moe der zegt het hem onder de roos: „Vader denkt er nu sterk over. Praat er maar niet over. Dat komt van zelf weivoor elkaar. Alleen je kunt hier toch niet alleen blijven wonen, Klaas? Het beste dat je voorlopig Adriana maar in huis houdt, als die wil." Klaas doet de vertrouwelijke mede deling, dat Adriana het doen wil, zolang ja, wat moet hij nu zeggen? Sjaan laat niets van zich horen. Het wordt een wonderlijk geval, dat hem steeds meer beroert. Hij heeft ver leden week, tja, er was anders niet een geschikt moment, Sjaan een briefje in de hand gedrukt, toen zij uit de kerk kwam. En daarop is antwoord gekomen: hij moet nog even geduld hebben; moeder denkt er precies zo over; zij vergeet hem niet en was blij met zijn briefje, dat haar zei, dat ook h ij niet vergat Maar ja. wet héb je aan dergelijke woorden? Daden, moet hij zien. Als Sjaan het werkelijk méént en dat gelooft hij steeds, zij is niet eein meisje, dat vandaag zó en morgen zus praat dan moet zij haar vader eenvoudig trotseren, ongeacht de gevolgen, die voor de hand liggen. Tuininga onterft haar dan natuur lijk. Maar wat doet dat er toe? Hij heeft niet het geld van de boer lief, maar zijn hart hangt aan Sjaan! „Wanneer komen we nu bij de stad?" vraagt moeder, als ze het 's avonds nog eens in de courant lezen. Nu, zo gauw gaat dat niet. De Eerste Kamer moet het ontwerp ook nog behan delen. Je krijgt nu weer voorlopige ver slagen en memorie van antwoord. Het duizelt moeder: wat gaat dat toch alle maal langzaam. „Langzaam, maar zeker", zegt Klaas.. Maar Gertjan vindt het best. Hij heeft zich verzoend met de gedachte, dat hij het zaakje zal verlaten en dat Klaas de vrijheid krijgt, er een nieuw pand te zetten. Tenminste, hij méént, dat hij ee verzoend is. Als hij evenwel hoort, dat de annexatie nog niet direct een feit wordt, is hij blij. Voorlopig kan hij dus nog blijven. Want dèt heeft hij in elk geval met moe der afgesproken: het plan gaat niet door, vóór Westvoort eenmaal Maasland is. Als Klaas dat verneemt, stelt het hem wel iets teleur. Hij wilde eigenlijk klaar zijn, als de feestelijkheden gehouden w< den. Er is namelijk reeds een comité wording, dat de annexatie feestelijk vie- Dwaze mensen", vindt Gertjan. gaan feesten op hun eigen graf. Straks wordt de rekening gepresenteerd. Hogere belastingen. Want die stad, nou, die slokt wat geld op." „Maar Westvoort wordt er stukken beter van", merkt Klaas op. Dat is zo zijn stokpaardje, vindt Gertjan, hoofd schuddend. Hij ziet er niets van. Hij ziet Westvoort minder worden. Die stads geest, neen hoor, hij moet er niets var hebben. Het is veel beter, dat de men sen blijven bij hun landelijke vroomheid, Maar als moeder Maaike dan beschei den opmerkt, dat er van landelijke vroomheid in Westvoort niet zoveel te bemerken is, dan weet Gertjan, die anders altyd wel een weerwoord heeft, er we nig op te zeggen (Wordt vervolgd.) eten kunnen gooien. Voorts wijst spr op de oorlogsschade-herbouw, welke thans goede voortgang heeft Spr. geeft een overzicht van de loop der bevolking, welke over 1948 persoon is vermeerderd en op 1 Januar: 1949 1856 personen bedroeg. Het grote aantal huwelijken (23) is een goede hoop de toekomst Tenslotte hoopt de burgemeester ook dit jaar op e tige samenwerking met de raad en wenst alle leden Gods Zegen toe. Wethouder T Molema beantwoordt amens de raad de burgemeester wenst hem wederkerig Gods steun sterkte. Zonder hoofdelijke stemming wordt ■oort-s besloten, het bestuur der Ned Herv school een voorschot van ƒ2000 te geven <art 101 L.O.-wet). Ook wordt aanvaard het voorstel van B- ei gaan tot aankoop van een perceel bouwterrein ten Oosten van de begraaf plaats. in eigendom van mevr C. M J de Graaff-Oppelaar, groot 68 a 40 c.a ad I. fn verband hiermee stellen B en W de raad voor een lening aan te gaan, groot 168.000. tegen 3% voor de woning bouw, waartoe eveneens wordt besloten. vaststelling aanbestedingsvoor- waarden voor het ophalen enz van haard-as en huisvuilnis vergde nogal tiju. Vrijdags na 8 uur 's morgens zal huis afval worden opgehaald bij de volgende percelen; Honsdijk 16 t m 34, Dorpsstraat 76, Hogewaard 1 t m. 207 en Lage waard 1 t.m. 15- Het vuilvervoer dient te geschieden per overdekt voertuig, niet door trekhonden mag worden ge trokken. De aannemer dient te zorgen stortplaats en moet alle kosten, die het ophalen van huisvuil met zich brengt, betalen. De aanneming geschiedt de tijd van 1 jaar en de gunning de raad. Ook is er een strafbepa ling, dat, wanneer naar het oordeel var W niet aan de overeenkomst wordt voldaan, B. en W- het recht hebben de overeenkomst te beëindigen- De heer Van Vegten stelt een aanvul- ng voor, dat de aannemer het huisvuil ophaalt volgens een vaste route en vindt, dat het tijdstip van 8 uur 's morgens verband met het aangaan der scholen, wel wat ongunstig is. Voorts; is ieder verplicht huisvuil mee te geven en hoe zit het met de percelen waar de ophaal dienst niet komt? De burgemeester antwoordt, dat een er ander nader geregeld kan worden met de aannemer Besloten wordt, dat de parti culiere putten (o.a. bij W- v. d. Meyden) niet voor rekening der gemeente zullen worden geleegd en schoongemaakt. Tenslotte wordt het voorstel met alge mene stemmen aangenomen. Te zijner tijd zal een publicatie verschijnen. Als nieuw punt wordt op de agenda ge plaatst het voorstel tot aankoop va~ filmi>rojectie-apparaat ten dienste het onderwijs op de scholen. Over deze vorm van onderwijs geeft de burge meester een toelichting en met alge mene stemmen wordt besloten een appa raat ad ƒ750 aan te schaffen. De heer Wille vraagt, of het apparaat ook aan derden kan worden verhuurd, hetgeen de burgemeester bevestigend beant woordt- De heer Heemskerk suggereerde nog een samengaan met Hazerswoude- Rijndijk, maar de burgemeester wilde het apparaat liever in eigen gemeente houden. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Vegten of de uitbreiding van de begraaf plaats geschiedt in eigen beheer of bij aanbesteding- De burgemeester antwoordt dat de werkzaamheden geschieden in eigen beheer, doch de zandleverantie bij openbare aanbesteding. Binnenkort zal de eerste aanbesteding van 45 m3 zand worden gehouden- De laatste interpellant was de heer Heemskerk, die verzocht de bestrating goed te onderhouden, waarvoor de burge meester zijn medewerking toezegde. DINSDAG 22 FEBRUARI 19f voorhoede niet in volle kracht gezien, »ts waaraan Sizo dit gehele seizoen mank gegaan. De wedstrijd werd in de meest riendschappelyke verhouding gespeeld n werd door de scheidsrechter uitste kend geleid. Dronken achter het stuur. Door de politie werd gisteren omstreeks ijf uur in zijn auto aangehouden, de _annemer K., uit Oegstgeest, die, in staat van dronkenschap verkerende, toch zijn wagen bestuurde. De automobilist had jongen aangereden, wiens fiets werd vernield, terwijl een vrouw aan een on geluk wist te ontsnappen. Bij nader onderzoek bleek, dat K. te Haarlem nogal aan Bacchus had geofferd. Zijn rij bewijs was bovendien verlopen. De Kaag Jaarfeest E. H. B. O. plaatselijke E.H.B.O.-vereniging heeft weer haar jaarfeest gehouden, waarbij ook de burgemeester van Alke made met zijn echtgenote en dochter aanwezig was. Na de notulen en jaarver slagen reikte de burgemeester de diplo- na's uit, waarna ook de docent, dr A. v.d. Bijl, nog een toepasselijk woordje sprak. Hierna werd laatstgenoemde door de voorzitter gehuldigd, in welke hulde ook de echtgenote van dr A. v. d. Bijl werd betrokken. Het na de pauze opge voerde toneelstukje leek ons dit keer niet reg juist gekozen. Met gezellige ac- cordeonmuziek van de dames Van Sta rren werd de avond opgeluisterd. Katwijk Gemeenteraadsvergadering. De gemeenteraad hoopt Woensdag avond om half 8 in openbare zitting bijeen te komen. De agenda bevat o.a. de volgende punten: praeadvies met be trekking tot de indeling van het strand; enkele wijzigingen van begrotingen; be noeming van twee gedelegeerden in het bestuur van de ambachtsschool; voor stellen om enkele percelen grond aan te kopen, te verhuren of te verkopen. Katwijk aan Zee Chr. Geref- Gemeente- Woensdagavond 8 uur spreekt in de Ohr. Geerf. Kerk ds P van der Bijl. Hoog en laag water Woensdag 23 Febr.: hoog water 12.32 iuur, laag water 7.43 en 20.34 uur. A.-R. kiesvereniging. De A.-R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield gisteravond in ..Irene" haar jaarvergadering die werd geleid door de heer G. Poot. Deze begroette in het bij zonder het oud-bestuurslid, de heer Den Dikken, die na een lange ziekte weer hersteld was. In zijn openingswoord wekte spr allen op om de organisatie sterk maken en in Gods kracht vol te hou den. Secretaris en penningmeester, resp. heren L. Dompeling en W. Kroon, brachten hun verslag uit. Er was een nadelig saldo van f46,69. Tot lid van de kascommissie werden benoemd de heren G. Guyt en A. Poot. Nu de 'gemeente in drie kieskringen wordt verdeeld, zullen de verkiezingen anders worden gehouden. Thans geldt het grootste gemiddelde, zo deelde de voorzitter mede. Bij een be stuursverkiezing werden herkozen de heren J. Vink en P. Ruwhof. De heer P. Minnee Chr.zn.. eindigde met dank gebed. JAC. DE MOOY VOETSPECIALIST Spreekuur: 9—11.30 voormiddag 78.00 namiddag. HEERENWEG 10 RIJNSBUK TELEFOON 2754 Leiderdorp Agenda Morgenavond (Woensdag) om 8 heeft in „Het Wapen van Leiderdorp" een contactavond plaats van de buurtvereni ging „Festo-Forto". Leimuiden Gemeenteraadsverkiezing. B. en W. hebben de gemeenteraads verkiezing bepaald op Woensdag 25 MeL Collecte voor de Zending. De collecte voor de Zending bracht in de Ned.-Herv. kerk'f 130,50 op. Loop der bevolking. De bevolking per 1 Jan. 1948 bestond uit 1149 mannen en 1130 vrouwen, totaal 2279 zielen. In 1948 vestigden zich 46 m. vr.; geboren werden 33 m. en 35 vertrokken 65 m. en 55 vr. en er overleden 4 m. en 4 vr. Het aantal in- ners per 1 Jan. 1949 bedroeg 1159 m, 1152 vr., totaal 2311 zielen. Het aar vermeerderde dus met 32. Lisse Zwaar gewond in Indiè. De familie K de Vries in de Narcissen* straat, ontving telegrafisch bericht uil Batavia, dat haar zoon M. de Vries zwaar het hospitaal te Soerabaja ll opgenomen. Rykstuinbouwschool. Burgemeeser mr Lambooy, is door d» minister benoemd tot lid van de commis- toezicht op de rijkstuinbouw school alhier. Hervormde jeugd. Hervormde jeugd, die de laatste jaren gecombineerd vergaderde, zal voort, aan weer afzonderlijk voortwerken, wel als jongelingcvereniging „Obadja" en meisjesvereniging „De Zonzoeksters* Agenda. Heden (Dinsdag), De Witte Zwaan: 1 Veri Maranathakring, twee sprekers, uit die 1 Noordwijk. Woensdag: Gemeente* «enle avond Ned. Herv. Gemeente; ds. mr. G, tal A. Alma over het communisme. Nut* gesel avond met Eva Janssen. Willem van Ca* G. ei pellen en Kommer Kleijn. Ned. Herv. Wi Kleuterschool: feestelijke jaarvergade* resei ring van de N.C.L.B. Chr. Vrouwenbond,;tiingi mevr. Kooiker-Mohr over „Vergeef om van onze zonden". Donderdag: Theori«verb en Pr^ptijk, J. Bijle over gladiolenziek*jeefei Gezinshulp Geref. Kerk. Door de onlangs opgerichte verenigi voor gezinshulp „Door allen len" zal, in samenwerking met de diaco* nle der Geref. Kerk, worden overgegaan liet tot het benoemen van een gezinsvi zorgster, die in bijzondere gevallen di gezinnen met raad en daad terzijde zal B al* De Rijnsburg Uitreiking van bonkaarten Woensdag, Donderdag, Vrijdag en a Maandag vindt te Rijnsburg uitreikii van bonkaarten 905 plaats. Men raadplej het datumkaartje. Medenemen: stamkaa ten en inwisselingöbonnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2