mKEMWL NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 21 FEBRUARI 1M!} Stadsnieuws Geref. jeugdleiders te Leiden bijeen Belangwekkend betoog van ds K. Dronkert In ,,'t Raedthuys" te Leiden kwam de Geref. jeugdleidersorganisatie Zuid-Hol land-Noord in jaarvergadering bijeen. De bijeenkomst stond onder leiding van dej heer G. Versteegt uit Rynsburg, die eem openingswoord sprak. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer T. J. Dor- repaal uit Den Haag. Hieraan ontleen den we, dat 84 jongens-, 80 meisjes- en 4 gecombineerde clubs zijn aangesloten. In totaal zijn er 4289 leden, 216 leiders, 185 leidsters en 46 ouderverenigingen met 250 bestuursleden. Het komende jaar zal in het teken staan van het 10-jarig be staan der G.J.L.O. De penningmeesteres- se. mej. F. Diepersloot te Den Haag, deelde mede. dat de financiële positie der organisatie gunstig te noemen is. Ds K. Dronkert van Leiden sprak volgens over het ontwerp: „De betekenis van de jeugdperiode 8 tot 16 jaar in het geheel der opvoeding". Bij de indeling in phasen van de leeftijden moeten we goed verstaan, dat, wanneer we spreken over een mens, we het niet over een.huis hebben. Zo is het ook bij de opvoeding. De mens is een totaal beeld, heeft ook een totaal beeld en ziet het leven niet in verschillende hokjes. De jonge mens heeft ontwikkeling nodig en het is on juist te spreken van opvoeding tot een persoonlijkheid. Beter is te spreken over van opvoeding tot een persoonlijkheid. Bij een kleuter van 3 jaar gaat de ont wikkeling sneller dan bij een 50-jarige. Een grens trekken is nodig, doch dan niet. zoals zo vaak wordt gedaan, bij de leeftijden, maar bij de ontwikkelings gang der persoonlijkheid. Na een over zicht gegeven te hebben van de verdeling in phasen der leeftijden door Aristoteles. Charlotte Bühler en prof. Kohnstamm. kwam ds Dronkert bij het voorstel van de bond om het jeugdwerk, dat tot dus ver begon met de 12-jarige leeftijd, in het vervolg te doen beginnen met het achtste jaar. Op die leeftijd vormt de jeugd zelf clubs en het is ongetwijfeld raadzaam, daaraan leiding te geven. Vooral in de stad is dit opvangen van de jongeren noodzakelijk. Sprekende over de puberteitsleeftijd, wees dr Dronkert er op. dat deze rijping twee jaar eerder aanvangt dan 40 jaar geleden. Koch schrijft dit toe aan een grotere invloed van het zonlicht op het lichaam. Uit voerig stond spr. stil bij de verschijnse len, die zich in deze leeftijden voordoen. Er komt een Ghr. B.L.O.- school in Leiden De heer A- Huigens te Katwijk tot hoofd benoemd. Naar wfj vernemen, zal binnen korte tijd in Leiden een Christelijke B.L.O.- school worden geopend. Zoals bekend^ bestaat er reeds enkele jaren in onze stad een openbare B.L-O.- school De nieuwe onderwijsinstelling zal worden gevestigd in een deel van de Chr. school aan het Plantsoen, dat voor dit doel thans in gereedheid wordt ge bracht. Verder vernemen wij, dat tot hoofd van de te openen Chr. B L.O - school is benoemd de heer A. Huigens. die nu als zodanig te Katwijk werkzaam is. De heer Huigens heeft zijn benoeming inmiddels aanvaard. Over enkele dagen hopen wij op een en ander nader terug te komen. De heer J. van Leeuwen benoemd tot hoofd Chr. V.G.L.O. Was reeds bijna 2 jaar waarnemend hoofd Naar wij vernemen, is de heer J. van Leeuwen, waarnemend hoofd aan de Chr. school voor voortgezet lager onder wij aan het Noordeinde alhier, benoemd tot hoofd van deze school. De heer Van Leeuwen, die in onder wijskringen zeer gewaardeerd wordt, heeft achtereenvolgens het Chr. onder wijs gediend aan de scholen Noord einde 40: Plantsoen, Oosterstraat en Pasteurstraat, terwijl hij op 1 Jan. 1942 zich verbond aan de Prins Mauritsschool een Hervormde school in de wijk van ds A. K. Straatsma in Den Haag. Sinds Maart 1944 dient hij het V.G.L.O. te Lei den, waar hij op 1 Juli 1947 tot waarne mend hoofd werd benoemd. Het is niet overdreven, wanneer wij zeggen, dat de heer Van Leeuwen deze bijzondere tak van onderwijs tot bloei heeft gebracht. Deze benoeming is dan ook zeer geluk kig te noemen. INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID Naar wij vernemen, is het bureau van de inspeoteur van de Volksgezondheid met ingang van heden verplaatst van Den Haag naar Leiden, Witte Singel 22. Het bureau, dat onder leiding staat van dr D. L. Kedde, is belast met de zaken betreffende artsenijbereidkunst, opium wet, warenwet en hygiëne van bodem, water en lucht. Zilveren jubileum J. M. Heijn Onder grote belangstelling heeft Za terdag de heer J. M. Heijn, bedrijfslei der van de N.V. fabriek van verduur zaamde levensmiddelen v.h. L. E. Nieu- wenhüizen, het feit mogen herdenken, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in djt bedrijf. Temidden van directie, com missarissen kantoorpersoneel en afge vaardigden van het fabriekspersoneel, is de jubilaris allereerst toegesproken door de directeur, de heer F. H. Nieuwen- huizen Segaar, die zijn grote waardering uitte voor het vele en goede werk van de heer Heijn. Een enveloppe met in houd werd aangeboden. Vervolgens spraken de heren L. E. Nieuwenhuizen Segaar, mede-directeur, C. Lau, die na mens het kantoorpersoneel het woord voerde, K. Mokkenstorm, vertegenwoor diger van de reizigers, J. J. Groen, oudste commissaris, J. W. Nieuwenhui zen Segaar Jr en J. van Eersel, namens de Emballagefabrieken. Verscheidene prachtige geschenken werden overhan digd. In aansluiting op deze huldiging vond een receptie plaats. Tenslotte is de heer Heijn nog gehuldigd in een samen komst met het fabriekspersoneel. Hier werd hij toegesproken door de heren J. Vermeulen en J. Kalisvaart. Ook nu mocht hij waardevolle geschenken in ontvangst nemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hindricus P z v G H Bos- ker en A Havinga; Elsje C d v W F Stouten en E C Kriek; Maria C d v H v Weizen en C Stravers; Alfred z v J Stouten en J H M Kaapaan; Laurens z L Verhoeven en G M Kramp. GEBOREN: Jannetje, d v B Schroef H F Bleiji; Adriana, d v D v d Bent Gvd Oever; Apolonia W M, d v W Ver- sluys en C A Verbeek; Johanna C A, d V A J van Stijn en A Scheen. OVERLEDEN: G Zaalberg, dr, 9 dgn. Distributievaria Morgen (Dinsdag) heeft te Leiden na- uitreiking van toeslagkaarten bijzondere arbeid plaats. Wanneer men met deze leeftijden te r ken heeft, is er ook een neiging tot keer tot zichzelf, waardoor de bespreki op de clubvergaderingen niet zo vlot w De jongens en meisjes vinden zichzelf interessant en zijn altijd met hun eigen zaken bezig; in dit verband waarschuw de spr. tegen scherpe terechtwijzingen. Tenslotte had ds Dronkert het over de geestelijke betekenis van de puberteits leeftijd. welke zo vol van tegenstellingen is. 't Enige is: begrijpend daar tegenover staan en leiding geven bij het licht Gods Woord. Bij een bestuursverkiezing werden de aftredende leden, mej. Diepersloot, de heer Dorrepaal en de heer T. Koetsier, herkozen, terwijl gekozen werden mej S. E. Raaphorst te Alphen aan den Rijn en de heer M. Mos te. Den Haag-Loos duinen. Monument op Isr. begraafplaats te Katwijk onthuld Ter herinnering aan 170 omgekomenen uit Leiden. Gistermiddag had onder grote belang stelling op de Israëlietische begraafplaats te Katwijk aan den Rijn de onthulling plaats van een monument, geplaatst ter herinnering aan de in de jaren 1942 tot 1945 omgekomen leden van de Ned. Israël- Gemeente van Leiden. Achtereen volgens werd het woord gevoerd door de hfter M- E. Hertz, voorzitter van het be stuur, opperrabbijn D. Y- Sochet, de heer M. Seijffers. secretaris van het bestuur der Gemeente, voorzanger en leraar der Joodse Gemeente, en ten slotte door de voorzitter van het ressort Den Haag Door de voorzanger werd Psalm 16 ge zongen, terwijl hierna een gebed werd gezegd. Op het door architect M. Hertz Jr. ontworpen monument staat: „Deze steen zij een gedenkteken ter herinne ring aan onze Gemeente-leden, die in de jaren 5702—5705 (1942—1945) door de vijanden van ons volk wreedaardig wer den omgebracht. Mogen zij rusten in de schaduw van de Almachtige". In een granieten driehoek, waarop staan de He- bfeeuwse lettertekens voor Israël, Levi Cohen, achtereenvolgens voorstellende het gehele volk, de dienaren en de pries ters, zal worden ingemetseld een bus. geborgen zijn de op schrift ge stelde namen van 145 omgekomenen en 25 kinderen uit het Israël, door gangshuis te Leiden. Na de plechtigheid werden door velen bloemen gelegd. Me dedeling werd gedaan, dat de burgemees ter van Leiden verhinderd was, terwijl wethouder A- J. Jongeleen door plotse linge ziekte eveneens niet kon komen Filmavond Van de Chr. Metaal- bewerkersbond Woensdag in „Prediker." De afdeling Leiden van de Chr. me- taalbewerkersbond hoopt as. Woensdag „Prediker" een filmavond te orgam- __.jn voor haar leden met hun huisgeno ten boven 18 jaar. De voorstelling be- om 8 uur. Er zullen twee films op het doek worden gebracht; 1. „Hausa- dorp", een merkwaardige film over een Mohammedaans negerdorp in de binnen landen van Afrika; 2. „Kleurige klei", en prachtige geluidsfilm in kleuren ver de Engelse pottenbakkersindustrie. Ons GrunnegerlaaiuV Zaterdag kwamen de Leidse Gronin gers in „De Harmonie" bijeen voor een toneel- en voordrachtavond. Velen had- lan de oproep gevolg gegeven en na enige inleidende woorden van de. voor- kwam de heer G. Eist, een van de voornaamste voordrachtskunstenaars van de Groninger beweging, aan het woord. Spr begon met het belichten van de figuur van wijlen G. Teis (Spitsen), de grootmeester der Groningse schrijvers, hetgeen hij deed op grond van zijn per soonlijke herinneringen. Daarna droeg hij gedichten en proza uit eigen werk dat ook op hoog peil stond. Na' de brachten leden van de eigen toneel club de één-acter „Dij ollerwetse Pait", B. H. Broekema, zeer verdienstelijk het voetlicht. Het was ook deze keer weer mogelijk geweest, via het be stuur Groninger koek te bestellen, zodat afloop een ieder tevreden en met koek beladen naar huis toog. HAAGSE RECHTBANK Vonnissen De chauffeur J. T B. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad, omdat met een door hem be stuurde auto op de Rijnsburgerweg een ilkbezorger was aanereden. en gewond, eis luidde f 50 boete en voorwaar delijk 2 mnd hechtenis; de rechtbank nteft f 75 boete of 25 dagen hechtenis opgelegd. 26 FEBR. - 5 MAART 1949 Vraagt naar het geschenk! Mr dr J. Prins benoemd tot bijzonder hoogleraar Aan rijksuniversiteit te Utrecht Naar wij vernemen is mr dr J. Prins, wonende te Leiden, met ingang van 1 April a.s. benoemd tot bijzonder hoog leraar in het adatrecht aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Mr dr Prins bezocht de Chr. H.B.S. aai. de Moreelsestraat te Amsterdam en stu deerde te Leiden, waar hij onlangs ook promoveerde. In December 1927 vertrok aar Indië als bestuursambtenaar. Na de bevrijding was hij secretaris van de Chief-Commanding Officer Neth.-Ind. Civil Administration, een instelling, be last met de regeling van het burgerlijk bestuur, o.a. in Borneo. Eind Juli 1946 repatrieerde hij en thans is mr dr Prins het militaire leven werkzaam, waar aan de troepen, die t.z.t. naar Indone- vertrekken, de z.g. „Indische voi- ming" geeft. Het zilveren jubileum van de L.CJ.V. „Phebe" feestelijke viering van het zilve- jubileum van de Leidse Chr. Jon gens-Vereniging „Phebe", zo goed inge- met de herdenkingsavond in de „Den vo /.atTdao vervolgd met bijeenkomsten voor de leden. Er heerste in het gebouw „Pniël". waar ït feest werd gehouden, een blijde emming. Om vijf uur riep de heer J. Boogaarts, leider der vereniging, alle jon. gens een hartelijk welkom toe. Allen begaven zich voorts naar de grote zaal, r een welverzorgde dis gereed stond de jongens te „verzadigen". De ere: leden met hun dames en de leden van het jubileum-comité alen, tot grote waar dering van de jongens (flink) mee. De maaltijd had een zeer aangenaam verloop. Aan het slot werden namens de leden aan de dames van het comité enkele ge schenken aangeboden voor hun ijver. acht uur werd het tweede deel ingeluid. Tal van afgevaardigden van Leidse jongensclubs, waren aanwezig. Zij werden in 't bijzonder welkom geheten. De zaal heeft genoten van al het ge- bodene. Er was een goochelaar, een imita tor, muziek enenkele films werden gedraaid. Tot slot werd een dagsluiting gehouden. Het onderwerp luidde: „God dienen." „Phebe" kan met dankbaarheid terug zien op haar zilveren viering. Brouwer vergaderde de Ned. handelsrei- igers- en -agentenvereniging (N.H.R.V.) afd. Leiden, in hotel Centraal De heer G. H Rekers hield een causerie over de Benelux. Spr. begon met een uiteenzet ting der grondgedachte en der moeilijk heden, die moeten worden overwonnen. Uitvoerig stond spr. stil bij de economi sche en financiële politiek, die België. Nederland en Luxemburg zullen moeten volgen. Reeds hebben de Benelux-lan- den het bewijs geleveïd, dat zij op de goede weg zijn en dat het hun ernst is, om de economische unie op 1 Januari 1950 in werking te doen treden. SCHAAKCLUB „LICHTFABRIEKEN". De schaakclub „Lichtfabrieken" speelt om het kampioenschap le en 2e klasse, De stand is momenteel: le klasse: 1. An- nokkee 97; 2. Van Goor 96; 3. ir de Wilde 9—5M-; 4. V. d. Burgh 8—4^; 5. Bev 7—3',2; 6. Duffels 7—3',2; 7. ir Ten Cate 53: 8. Masurel 62\->; 9. Van Zanten 72',è; 10. Janssen 62; 11. Van Oosten 62; 12. Samson 71; 2e klasse: 1. Van Katwijk 97; 2. Bonsel 106te; 3. Gos- linga 106; 4. C. Baars 95; 5. V. d. Hoe ven 7—41,*; 6. Van Steen 14—4; 7. W. Baars 103; 8. Neys 92. Brunhilde's uitvoering een succes Hoogstaand gymnastisch kijkspel. Een gymnastisch kijkspel, dat tot en met het laatste nummer bleef boeien dat was de uitvoering, die „Brunhilde" Zaterdagavond gaf in de Stadsgehoor zaal. Voor de pauze zagen we o m. een kleuterlesje, vrije oefeningen voor de meisjes, bijzonder geslaagde vlagoefenin- gen en prestaties aan de hoogbrug. Iets geheel nieuws voor Leiden was na de -pauze het werk aan de „hoge even- wiohtsbal'k" door de dames Meyer- Haantjes, Selbach en Webeling, allen medewerksters aan de Olympische Spelen. Ook voor het slotnummer o-l.v. An Sybranda-Snel, niets dan lof- De uit voering, die voortdurend Sport van de bovenste plank te zien gaf, is een niet te weerspreken succes geworden. De avond was geopend door mevr- Dieben, die mej. T- Steffelaar en Han Zirkzee, de steunpilaren van „Brunhilde", hulde bracht. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden zal Woensdag van 11 tot 12 uur spreekuur houden. HAAGSE POLITIERECHTER Niet te duur Met een tientje boete kwam de fa brieksarbeider G. P. M. te Alphen aan den Rijn er af, die hout had gestolen. Het was geen mooi nieuw hout, maar de verdachte had het net zo mooi kunnen gebruiken om wat te knutselen. Vanwege het blanco strafblad wilde de officier volstaan met de f 10 boete of 5 dagen hechtenis, waar de rechter het mee De veranderde omstandigheden De omstandigheden waren in de zaak van de bakker B. H. Kt. te Alphen aan den Rijn veranderd, sinds hij een proces verbaal had gekregen, omdat hij aan een knecht te laag loon had uitbetaald. Er komen in het algemeen voor de rechter meer mensen die een te hoog loon be taalden, doch hier was er een bijzondere reden voor, zoals verdachte uiteen zette, en inmiddels is de zaak ook langs offi ciële weg geregeld. Daarom wilde de officier met f 10 boete of 5 dagen hechte nis volstaan, doch de rechter zag hele maal geen schuld, en sprak verdachte doch de landarbeider H. A. te Lisse had gewoon gas gestolen. Hij had weliswaar dat niet in een zakje meegenomen, doch door gepruts aan de meter, had hij kans gezien zonder te betalen gas te gebrui ken. De Officier sloeg het geval hoog aan en eiste twee weken gevangenis straf. De rechter gaf als waarschuwing f 20 boete of 10 dagen hechtenis, en voor waardelijk de twee weken gevangenis straf. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsclie" er in! Leiderdorp Belangrijke raadszaken. De raad vergadert a.s Vrijdagavond om 7.45 uur. De belangrijkste voorstel len zijn: verlening van een subsidie aan de Ned. Herv. Gemeente in een deel der kosten der restauratie van het kerkge bouw, voorkomende op de lijst 'van Monumentenzorg; idem aan Het Groene Kruis in de vervoerkosten van kinderen, die het B.L.O. elders volgen, over het le halfjaar 1948; verzoek volkstuinders- vereniging „Leiderdorp Vooruit" om een renteloze geldlening; vaststelling der ver. ordening tot heffing van een straatbe lasting; aankoop van grond van de heer Koning Pzn voor straatverbreding: overdracht van het woningcomplex van 27 woningen plus winkel aan de woning stichting „Patrimonium"; voorstel wijze van exploitatie van het Dorpshuis; vast stelling van de regeling van verhuring van 'de zalen van het vergadergebouw: voorlopige vaststelling rekening 1946. Morgenavond (Dinsdag) om 8 uur ver gaderen in „Het Wapen van Leiderdorp" R.C.L. plus de middenstandsvereniging. V oorschoten Chr. Hist. Unie. De afdeling Voorschoten van de Chr. Hist, Unie vergadert hedenavond 8 uur in de kleine zaal van het gebouw voor Chr Soc. Belangen. Mr H. J. K. Beer- nink, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over het onderwerp: „Het Indo nesische probleem, gezien vanuit inter nationaal gezichtspunt". Opening Finse school.' De Finse school zal a.s. Vrijdag, half 11 's morgens, door de burgemeester, de heer C. J. van der Hoeven, officieel wor- Iden geopend. „Slaapvliegtuigen" op de Indië- route Een vaste dienstregeling via Mauritius De K.L.M. opent met ingang van 28 Fetor. a.s. een geregelde driemaal weke lijkse dienst AmsterdamBatavia v.v., welke als volgt zal worden uitgevoerd: Elke Maandag vertrekt een volledig uitgeruste machine met slaapaccommo- datie voor 16 passagiers. Elke Woensdag vertrekt een van alle overbodig meubi- cnz. ontdane Constellation, welke 'Uitsluitend post vervoert. Elke Vrijdag vertrekt een Constellation, welke post en 20 passagiers zal vervoeren. Deze ma- ohine heeft geen slaapaccommodatie. In alle bovengenoemde gevallen is de route AmsterdamKarthoumMauritiusBa tavia v.v. De vliegtuigen zullen na twee dagen verblijf in Batavia de terugtocht aanvaarden. Militairen naar de Kon. Marechaussee »n aantal militairen van de lichting 1949, momenteel voor eerste oefening in werkelijke dienst, zal thans een verbin tenis kunnen aangaan bij de Kon. Mare- chaussée. Ook zij, die bestemd zijn voor uitzending naar de tropen, zijn hierbij .nbegrepen. Nieuw Lloydschip glijdt te water Het dubbelscliroef motorvracht- en passagiersschip „Langkoeas", in aan bouw voor de Kon. Roit. Lloyd, is Zater dag met goed gevolg van een der hellin gen der scheepswerf P. Smit Jr te R'dam te water gelaten. De „Langkoeas" draagt de naam van een in de oorlog bij het eiland Bawean vergaan schip nieuwe schip heeft een draagvermo- van ruim 12000 ton en is het laatste 5 na de oorlog door de Rolt. Lloyd bestelde schepen. Aan boord zal een ge denksteen worden aangebracht voor de gevallen bemanning der vroegere „Lang koeas". Studiegroep onderzoek wichel roede en „aardstralen" Door het dep. van O. K. en W. worden plannen uitgewerkt om door de Kon Academie van Wetenschappen een stu diegroep te doen vormen, welke zich zal bezighouden met het vraagstuk van de wichelroede en de zgn. aardstralen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van dr S W. Tromp, die zich hiermede reeds ge- e tijd in binnen- en buitenland,' o.a Egypte, heeft bezig gehouden. Men wil komen tot het neutraliseren van de in vloed van de „aardstralen". TIEN JAAR GEËIST VOOR MOORD I OP SCHOONMOEDER. In Sept. jl. heeft de 36-j- landbouwer J. O. uit Dale (gem- Aalten) na een twist zijn a.s. schoonmoeder eerst met een stok en daarna met een klomp de schedel ingeslagen. Het slachtoffer had nl. be zwaren tegen de verhouding van O. met haar dochter. Voor de Zutfense rechtbank werd 10 jaar geëist. De borst gesierd met onderschei dingen van de bronzen leeuw, de M.W.O., officier O.N., ridder Ned. Leeuw, kruis van verdienste en vluegerskruis, liep een 29-j. transportarbeider dezer dagen in Haarlem in K.L.M.-uniform rond. Hij had alles in Amsterdam gekocht, ver telde hij aan de politieagent, die hem aanhield. H. J. Kuiper, bestuurslid van de K.A.B. te Utrecht, zal dezer dagen wor den benoemd tot lid van het bestuur der Rij ksverzekeringsbank. 800.000 Postduiven werden vorig jaar via het grensstation Roosendaal naar België en Frankrijk naar Nederland ver zonden; 480 spoorwagons en ruim 27.000 manden vol. Twaalf doden bij vliegtuigbotsing. Bij Coventry in Engeland zijn twee vlieg tuigen in de lucht in botsing gekomen. Men vreest dat hierbij twaalf mensen omkwamen. De heer Hans Hermans, secr. van de premier, die voor persaangelegenhe den de West bezocht, is op Schiphol te ruggekeerd. De Ver. Amusementsbedrijven trach ten opnieuw in Egypte een Lunapark in bedrijf te stellen; >zo men weet, liep het vorig jaar op een fiasco uit. Het A.-R. Kamerlid, ds Fokkema, vroeg minister In 't Veld naar de juist heid van een bericht, dat toestemming is verleend voor de bouw van een R.-K. kerk met pastorie te Mourik, terwijl de oude gebouwen nog geheel intact zijn en andere, wèl getroffen gemeenten, geen toestemming krijgen. A. Buyterse, postdirecteur te Vlis- singen, gaat 1 Maart met pensioen. Het Tweede Kamerlid, mr G. Vonk, is benoemd tot curator van het fonds t.b.v. Indologische studiën te Utrecht. Tot hoogleraar in het Indonecisch Adatrecht te Utrecht is benoemd dr J. Prins, oud-ambtenaar B.B. Dr ing. A. J. Husman is benoemd tot dir. der Domaniale Mijn-Mij. te Kerk rede; ir J. F. Fock werd op verzoek m.i.v. 1 Maart als zodanig ontslag ver- Veertien ha. grond in Schiedam zullen tot industrieterrein worden ge maakt, waarvoor de kosten op f2,8 mil- lioen worden begroot. *t Verklaarde uitzicht „STRIJD" - een film van de Fagelstraat en de Leidse Hout in de bezettingstijd Prijzenswaardig iverkstuk van een amateur-filmer Het moet wel iedere filmkunst zo gaan, dat hij •langen voelt opkomen ook zelf eens 1 echte speelfilm te maken. Het was dus te begrijpen, dat de heer Herman Kleibrink, de ijverige secretaris van de Leidse Smalfilm Liga, de mogelijkheden, die hem ten dienste stonden, gebruikte het grote avontuur met zijn 8 millime- tertje begon. Het resultaat werd Zater dagavond in intieme kring vertoond in de bovenzaal van restaurant „De Doelen in het Rapenburg. „Strijd is een firn geworden over het leven van twee families in de bezettings tijd. Als acteurs en actrices treden de be ers van de Fagelstraat op; het toneel de handeling" is, behalve enkele in gevoegde „journaal"-gedeelten, de Fa gelstraat, de Leidse Hout en de omgeving Poelgeest. Een film uit het dagelijks leven van die tijd dus zonder schmink n zijden kleren, een opzet, die alleszins alt te loven. Daarbij heeft deze film het en beetje weemoedig van een gesprek tussen oude vrienden uit de bezettings- „Weet je nog welvraagt de a. Als in alle herinneringen zijn zelfs onnauwkeurigheden ingeslopen. Zo het -bijv. tamelijk vreemd, dat de beide families het uitbreken van de oorlog op Zondagmiddag 3 September 1939 eerst vernemen uit het avondblad van Maandag 4 September! Men dient 'hierbij eohter het oog te houden, dat pas in 1946 met deze film werd begonnen. Filmisch bekeken valt er op „Strijd" natuurlijk heel wat critiek te leveren. Nog afgezien van de vraag, of het gebied van de speelfim eigenlijk wel geëigend terrein is voor de amateur, moet gecon stateerd worden, dat het ontbreken var het geluid de spelers tot pantomimes heeft gebracht, die herinneren aan de periode van de vroege stomme film. Een soms wat al te trage camera rekt het ge geven bovendien zó danig, dat van een conceptie nauwelijks sprake kan zijn. De vertoning, die thans 1% uur in beslag neemt, zou door enige stevige coupures belangrijk winnen. Daar tegenover staat, dat enkele door de film verspreide opnamen wij den ken bijv. aan die van de propeller op het dak en die van de eenzame Duitse sol daat op de verlaten, mistige spoorbaan getuigenis afleggen van fiimisoh kunnen. Zodat het eigenlijk jammer is, dat de liefhebber heer Kleibrink zijn gegeven niet geheel Ciefde HOUDT STAND Door H. Hollander ia) Maar dat zijn vader niet wil, zeker? Ik voel er niets voor, Lavooy. Je zet Je op zware lasten en je vliegt achteruit.' ,Een glad verkeerd inzicht, Bakker. Je moet wat wagen. Wie niet waagt, wie it wdn-t. hè?" „Maar we mogen niet roekeloos zijn. Ik wil je waarschuwen, Lavooy. Het gaat mis met je bouwerij. Je waag» ie veel. Het zou me toch spijten, in de courant te moeten lezen, dat Lavooy failliet geslagen is." De timmerman lacht: .Geen kans Gertjan. Je ziet spoken. Westvoort bij Maasland betekent voor Westvoort een enorme vooruitgang, let er op. E11 ais jij verstandig bent, dan profiteer je er ook van of je laat tenminste, je zom er van profiteren." Neen, Gertjan kan het er niet mee eens zijn. De mensen kijken wel dwaas ineens. Met één pennestreek komt Wesi- voort bij Maasland, goed, dèt kan. Het zal er wel van komen ook. Maar wat zou dat? Het is immers te dwaas, om los te lopen, dat Westvoort daardoor met sprongen vooruit zal gaan? Waarom in vredesnaam? Wat verandert er nu [enlijk? Meent men nu werkelijk, dat opeens zoveel mensen uit de s-aó in Westvoort zullen komen wonen? Wat zouden ze er doen? Die Lavooy alleen al gaat een vijftig woningen zetten! Het is eenvoudig bespottelijk. Gertjan komt thuis en praat er over. Het blijkt, dat Klaas nog meer weet. Lavooy heeft een groot plan, maar bou wers uiit de stad hebben ook hun plan nen. Er komen heel wat woningen bij Dagelijks wordt er grond gekocht in de naaste omgeving. Hij heeft vernomen, dat „Patrimonium", die in de stad al een paar complexen woningen heeft, ook het oog op Westvoort heeft geslagen. En weet vader al, dat Kaasman verbou wen gaat? Hij krijgt een modem win kelpand. Dat huisje van de weduwe Vanlaar wordt er bij getrokken. Kaas man heeft een winkel in verfwaren en drogistartikelen, niet ver van Gertjans huisje. Min of meer vertwijfeld kijkt Gertjan moeder Maaike aan. „We kunnen er niet meer bij. Maaike. Het groeit ons boven het hoofd. Ik wil voor de mensen hopen, dat ze niet, be drogen uitkomen. Het lijkt me fantas tisch. Iets uit Amerika. Daar hoor je van die mirakels. De mensen hier lijken wel bezeten." „Ze zullen toch wel weten, wat ze doen, Gertjan," meent moeder. „Als ze er nou wat in zien, wat doe je er aan?" Gertjan mompelt. Hij zegt zoiets van stadse stteken en van grootsigheid en dikdoenerij. Klaas lacht stil voor zich heen. En hij geeft Adriana een knipoogje. Maar dan versombert zijn gelaat: nu is er een ge legenheid om door te tasten. Op den duur en dat moet dan niet een lange duur zijn. maar hoogstens een paar maanden zal vader wel moeten in zien, dat er verandering komen moet Maar in een modern huis wonen wilier, vader en moeder niet. Hij heeft er vai gedroomd, och, dat stond voor hem vasi dat hij Sjaan in de nieuwe zaak zou brengen. Het lijkt er niets op. Hem is zelfs verzekerd op een van zijn tochten de mensen vertelden het onopzette lijk, want zij weten niets van zijn ver houding tot Sjaan van de „Zandhoeve" dat Albert van Zanten naar Sjaan vrijt. Het is haast niet te geloven, dat Sjaan die zou willen. Die is puur onge lovig. En Sjaan lacht hem altijd nog toe, als ze uit de kerk komen! Maar hoe dht nu zij, Sjaan heeft hij in elk geval nog niet. Wat kan hij nu zonder vrouw be ginnen in de nieuwe zaak, als die er komt? Hij heeft Adriana eens gepolst. Nu ja, als het niet anders kan, wil die met hem een huishouden opzetten, als vader en moeder werkelijk stil zouden willen gaan leven. Maar ze zegt zelf dat ze het doet voor hèm. Liever ging zij met vader en moeder mee. Moet Klaas maar voor een vrouw zorgen. Als het Sjaan niet is, dan een ander. Welja, Klaas denkt er geen moment aan. Hij houdt van Sjaan. En Sjaan van hem. Zo hebben ze nog wat in goede ver standhouding gekibbeld, tot Adriana heeft gezegd: „Ik kan me begrijpen, dat je Sjaan nog niet loslaat, madr het zal er van moeten komen, want geloof maar gerust: Tuininga geeft nooit toestem ming en het is voor mij de vraag, of Sjaan zonder toestemming van haar va der je vrouw wil worden." Ja, dat weet Klaas ook niet. Na die maal heeft Sjaan hem niet meer gevraagd te komen, om even te praten. Zij heeft zeker geen behoefte aan hem! Zou het dan toch mogelijk zijn, dat van \lbert van Zanten? Het is haast n-iet te ;eloven! Als Sjaan hem plechtig ver- .ekert, dat zij alleen van hèm houdt en nèm alleen begeert, hoe kan dat Het eind van het gesprek tussen Adriana en Klaas is geweest, dat zij er in heeft toegestemd, te blijven, als va der en moeder het zaakje zouden ver laten. Zij hoopt alleen, dat Klaas spoe dig een vrouw hebben zal, Sjaan of een ander, die goed is. En zij zal vader niet aan het hoofd zeuren, om weg te gaan. Als Klaas dat doen wil, dat is Klaas is dat niet direct van plan. Ge leidelijk moet vader gewonnen worden voor de idee. Eenmaal zal hij toch inzien, dat Klaas het by 't rechte eind heeft, als hij ziet, hoe er gebouwd wordt in het dorp. En dat ziet de oude Gertjan op zijn dagelijkse tochten. Hij ziet als het ware steen voor steen aandragen. In de dorps straat zijn nu al vijf huisjes gesloopt. Lavooy en twee bouwers uit de stad zijn druk bezig, om er moderne panden neer te zetten. De annexatie is nog niet eens een feit, maar men rekent er stellig op. „Vóór het zover is, moeten er mooie winkels staan, Bakker," zegt Lavooy, die er op aast, ook het zaakje van Gertjan Bakker tegen de grond te mogen gooien en er een flink pand neer te zetten. He- is nu een tijd, om geld te verdienen. Je moet er bij zijn. De gebraden duiven vliegen niemand in de mond. (Wordt vervolgd). op deze wijze heeft uitgewerkt. Overigens zal deze film haar weg wel vinden. Verenigingen en instellingen zul len met de vertoning stellig succes oog- C. Th. R. Rudi Hornecker De Leidse Smalfilm Liga organiseerde Vrijdagavond in „De Doelen" een bijzon dere toijeenomst, waarin de Voorburgse cineast Rudi Hornecker een viertal films uit zijn amateurtijd vertoonde. Vooral vielen de films „Haja's eerste verjaardag" „Fragmenten einer Ehe" zeer in de smaak. Deze films met originele ideeën prachtig camera-werk toonden, wat toegewijd amateur met eenvoudige middelen kan bereiken. De heer J. Timan dankte aan het slot de heren ir B M. Krol en H. Kleibrink voor hun voorbe reidende werk en de heer Hornecker voor zijn bereidwilligheid en medewer king. „DE SPOOKROTS Het is een wonderlijk verhaal, dat Ro bert Ardrey geschreven heeft. Daar zit op een vuurtoren in het Michigan Meer, een vuurtorenwachteer, Charleston. Nog een betrekkelijk jonge kerel, maar zon der hoop in het leven zich nog nuttig te kunnen maken. Zelfs Streeter, een vriend van hem, die als piloot eens per maand de inspecteur naar de vuurtoren vliegt en dienst gaat nemen in het Chi nese leger, kan hem met van het tegen deel overtuigen. Hij blijft alleen achter, zonder boeken en met een radio, die hij niet hebben wil. Alleen! Ja, maar negentig jaar geleden verging hier een schip met mensen, die zich in deze streek een nieuw bestaan wilden verschaffen. Nu gaat hij zich met hen bezig houden en is hij helemaal niet alleen. Zij bevolken het vertrek. Hij laat hen spreken, denken, handelen zoals hij Dan komt hiertegen protest van de kapitein. Zo waren zijn passagiers niet. Hij moet hen hun eigen gedachten laten zeggen en hun ware beweegredenen horen,waarom zij een nieuw vaderland gingen zoeken, Kijk, dan blijkt, dat er alleen maar een tijdsverschil en geen wezenlijk verschil bestaat tussen hem en het voorgeslacht. Ook zij waren zonder hoop en vol bitterheid in het hart weg- gereisd, doch Charleston kan hen nu vertellen, dat hun ideëen toch verwezen lijkt werden. Er gaat weer hoop gloren in zijn hart en er groeit verwachting voor de toekomst. De radio vertelt hem. dat de oorlog is uitgebroken. Het geeft met, hij gaat weg, naar het leven terug. Oorlog is dé pijn, waardoor wereld geboren wordt. Ofschoon we als Christen de zaken ders zien en er van overtuigd zijn, dat Charleston over een poosje zal bemer ken, dat het levensprobleem op deze ma niet niet wordt opgelost, is het toch een aantrekkelijk stuk. Dat is eigenlijk het wonderlijke, want als toneel is het niet sterk. Er wordt veel in gepraat, op het prekerige af, 't is soms langdradig toch bleven we luisteren. Sommige ri heden hadden beter geschrapt of ver derd kunnen worden. Omdat van dit stuk op 25 en 26 Fe bruari weer opvoeringen worden gege ven voor de houders van groene K. er O.-kaarten, zijn we wat uitvoeriger dan gewoonlijk op het stuk ingegaan. Het werd gespeeld door het „Zuid-Ne derlands Toneel" onder regie van Betsy Ranucci—Beekman (als gast). De regie was veel beter dan bij „Boerenpsalm". Men kon goed merken, dat hier een be kwame hand de leiding had genomen. Het spel was ook wel wat beter, maar er werd geen ogenblik in grote stijl ge speeld, het bleef benepen. Pierre Balle- dux, als Charleston, en Cees Pijpers, als dr Kurz, waren soms hinderlijk thea traal. Het was eigenlijk een te zware op gaaf voor dit ensemble. We maken uitzondering voor Bernhard Droog, als Streeter. die, zowel in zijn spreken als in zijn plastiek, de beste was. Samenvattend kunnen we zeggen: Goe de regie en matig spel in een wonderlijk stuk. Bn. Politieke barometer: iets achteruit... De barometer der internat, politiek liep de laatste weken weer iets achteruit een verschijnsel waarmede wij trouwens telkens rekening moeten houden, gezien de steeds dreigende depressies. Moskou toont zich nog steeds niet van eer minnelijke kant en de actie tegen kardi naal Mindszenty, gepaard gaande kerkvervolgingen in bijna alle Oostelijkai satelliet-staten, heeft zelfs de hier daar nog sluimerende sympathieën v het Sowjet-regime doen bevriezen. Over heel de wereld zijn de democratische ogen weer eens geopend geworden. Het touwtrekken te Londen, waar de plaatsvervangende ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Vier" opnieuw gewaagd hebben aan een Oos tenrijks vredesverdrag, heeft nog geen resultaat opgeleverd en ondanks de de valuatie van Tito, schijnt Rusland toch achter de Joegoslavische aanspraken te staan. Een onaangename verrassing vormde mede het feit. dat Rusland thans met een reeds door Engeland vroeger voorgestelde candi- daat, maar die toen als gouverneur voor Triëst door de So- wjets verworpen werd, voor de kwam. Nu in principe besloten was Triëst aan Italië terug te geven, kan men deze Russische zet slechts als een poging tot ob structie uitleggen. Een ander bewijs van het beruchte negativisme leverde de So- wjet-Unie door zich met de Oékraine en Wit-Rusland terug te trekken uit de reldgezondheidsorganisatie. een der spe ciale organisaties van de Ver. Naties. Het is niet te hopen, dat wij hierin een soort van grimmige symbolische hande ling moeten zien en de Sowjet Unie goed de handen, voor zover die ei zijn. tussen democratie en totalitair com munisme wenst "te verbreken. Ja, dat Rusland in geen geval meer wenst mede te werken aan de economische, politieke en geestelijke gezondheid der wereld! Het is duidelijk, dat de machtconcentratie links en rechts van het „ijzeren gordijn" voortduurt en beide kampen daarbij toepassing brengen het „l'union fait la force" Want op deze macht en kracht komt het aan en ook al is er geen leiding om aan directe explosies in deze spanningstoestand te geloven, de zich uit breidende „koude oorlog" is al ve rustend genoeg. Geen voorbarig pessimisme, maar zeker geen overmatig optimism? is hier op zijn plaats. Het Westen ziet het gevaar koel bloedig onder ogen en gaat voort, zich economisch, politiek en strategisch te ganiseren en dat zich hierbij in de t houding van Amerika tot West Europa *och weer moeilijkheden voordoen, ligt voor de hand. Dean Acheson is nog niet de Sènaat en dr Jessup heeft er zo juist nog op gewezen, dat een Noord-Atlan tisch Pact practisch gerealiseerd moei kunnen worden binnen het kader var Verenigde Naties en Veiligheidsraad. Gaan wij echter na. dat ondanks alle ob structie. die tegen 't Marshall-plan gevoerd en de voetangels en klemmen: die het terrein van de «Amerikaanse Se naat onnodig maakten, het plan er toch kwam. dan meen ik, dat zekere sugges ties in de verklaringen van Truman Dean Acheson het vertrouwen dienen ta herstellen Trouwens wat wil mer ders? Het wemelt van regionale groepe ringen, die slechts kracht bezitten door de steun der individuen. Wij hebben reeds: de Benelux, het Brusselse Pact, hei Pan-Amerikaanse plan, de beweging vooi een Europese Federatie, een wereld rege ring, anderzijds het blok der staten van Oost-Europa, de groepering der Aziati sche landen van New-Delhi en gezien deze organisatie en machtsvorming lijkt het absurd, dat het Atlantisch Pact stranden alleen omdat de Senaat voorzichtig is met al te positieve mili taire toezeggingen. Trouwens Pact of geea Pact, indien Russische aggressie zoi den tot een gewapend conflict, zou Ame rika ter handhaving van eigen e mische belangen en bedreigd in zijn strategische positie zeer zeker W.-Euro- pa ter hulp snellen. Waarom anders Amerikaanse toezeggingen aan het. door Moskou bedreigde, Griekenland en kije als met de posities dier landen niet grote strategische kwesties gepaard gin gen. En met welk doel bevinden zich de Amerikaanse bezettingstroepen in Duits land en Oostenrijk? Tenslotte: hoe is da veiligheidspariteit tussen 60 Russische di visies en Amerikaanse luchtmacht, vloot en atoombom! betere De Ainsterdamsche Bank had gunstig jaar Maar er zijn verschillende zorgen in Nederland Het jaarverslag van de Amsterdamschs Bank en Incassobank wijst er op. dat het herstelproces hier te lande bevredigen de voortgang toont. Hervorming van het belastingstelsel met het doel de druk op de kapitaalvorming te verlichten, dringend noodzakelijk. De resulta! het bedrijfsleven -over 1948 zijn gunstig en van oververzadiging van ver schillende goederenmarkten kan hier te lande over het algemeen nog niet den gesproken De goedkoopgeldpoti'.iek der regering vermeerdert de inflatieten- denzen eerder dan dat zij deze vemin- dert Veel ondernemingen hebben reeds thans te kampen met gebrek aan eigen middelen, waardoor het gevaar ontstaat- dat zij in verhouding te grote bedragen vreemd geld zullen aantrekken De en meer gevolgde weg óm onder handse leningen te sluiten zal leiden tot verdringing van de effectenbeurs als nuttig element, aldus het verslag, \7oor de gecombineerde banken was het een gunstig jaar De stijging der onkosten wekt zorg omdat het n-iet te verwachten is, dat de brutowinst op dezelfde hoogte zal blijven Afgeschreven werd op gebou wen .3 millioen, toegevoegd aan de bouwreserve ƒ19 millioen, gereserveerd voor belastingen 5.8 millioen. voo zondere do?Je:nden 1 millioen. Van het winstsaldo f 9.6 millioen wordt voorge steld 1 millioen aan het reservefonds toe te voegen. 4 procent uit te keren op de preferente aandelen (onveranderd) en 8 pet (v. j. 6fö) op de gewone. De direct opeisbare verplichtingen der Ned. Bank Minister Lieftlnck heeft een advies commissie ingesteld nopens de wettelijke maatregelen ter begrenzing van de direct opeisbare verplichtingen der Nederlandse Bank. Voorzitter wordt prof. mr Vries (Amsterdam), leden prof. r.._ M. de Jong (Bloemendaal), prof. H. A Kaag (Tilburg), mr H. F. van Leeuwen (Laren, N.-H.), drs G. L. Popken ('s-Gra- venhage), prof, dr J. Tinbergen (idem), prof. dr G. M. Verrijn Stuart (Amster dam), ir H. Vos (Wassenaar), secretarii prof. dr C. Goedhart (Amsterdam). Franse frdnes v 1 April en 31 Juli moeten uiterlijk Maart bij de deviezenban1"»- •■••-irdeol aangevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2