Jlicttwe geihsdft (iTouranl Acheson sprak met West. ambassadeurs over het Atlantisch Pact Wist IJ MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie TeL 20408- Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTENƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7745 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantvasticfr Is (jfiebltoen tnyn bert in tegljenspocf EEN BONDSELFTAL STELDE TELEUR Zie pagina 3 Clausule over militaire actie moet 'II ide wantrouwen in Europa wegnemen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Zaterdag een informele conferentie gehouden met vertegenwoordigers van landen, die willen deelnemen aan het Noord-Atlantisch Pact. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Canada, België, Luxemburg en Nederland wilden na afloop slechts mededelen, dat volgende week deze conferenties worden voortgezet. Er wordt voorshands zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan gegeven. Dean Acheson heeft de Senaatscom- recht van het Co missie voor buitenl. zaken nogmaals ge polst en kreeg een gunstige reactie op het ontwerp voor een Pact te horen. Het belangrijkste is. dat nu een clausule zal worden opgenomen voor mogelijke mili taire actie door de Ver. Staten, teneinde aldus het gevoel van veiligheid in Europa te vergroten. Maar de bekende sena .Conally heeft te kennen gegeven, dat nog geen overeenstemming is bereikt O' het Pact zelf, vandaar dat alles nog een geheimzinnig waas gehuld blijft. Eerst als men het in de loop dezer weet over de tekst eens wordt, zal het defini tief aan deSenaatscommissie worden over gemaakt. waarna het door de parlemen ten der Europese landen en door de Amerik. Senaat kan worden bekrachtigd. Diplomatieke kringen vatten de gehou den besprekingen in de Senaat in drie punten samen: le. Gebleken is, dat inter nationaal gezinde senatoren, zowel repu blikeinen als democraten, voorstander zijn van verder gaande militaire plichtingen van de zijde der V.S., voorgesteld was in het ontwerp-Pact. Dit heeft echter een overweldigende derheid nodig en niet slechts eer derheid van twee derden. Zij willen de militaire verplichtingen der V.S. deren, doch de mogelijkheid vergroten, dat het Congres het nakomen van feite lijke verplichtingen, in geval van een ge wapende aanval tegen een lid der allian tie te steunen; dat het Pa egge Een accoord tussen Israël en» Egypte Volgens Reu-ter is een Israëlische koe rier Zondagavond met een afschrift van het nieuwste ontwerp voor een Joods- Egyptiische wapenstilstands-overeenkoms! Rhodos naar Tel Aviv vertrokken. De Egyptische delegatie zou haar goed keuring nog afhankelijk hebben gesteld van nadere instructies uit Caïro. Zulks iri verband met het geschil over de komst-ige status van Beersjiba, welke „hoofdstad van de Negeb" nog ir raëlische handen is. Officieus wordt n. aldus A.P., dat beide partijen hun troepen uit de Westelijke, niet uit de Oostelijke Negeb zullen terugtrekken. huidige frontlinies zullen worden „bevroren", maar op bepaalde plaatsen door smalle stroken „buffergebied" scheiden; een soort van niemandsland dus, Een deskundige van Israël zal ir de loop dezer week naar Parijs vertrek- roor besprekingen met Arabische ^vertegenwoordigers. REIMANN SPRAK WEER TE FRANKFORT. Max Reimann, de West-Duitse c .imunistenleider, die door de Britten tij- Geldelijk werd vj-ijgelaten, heeft zijn eerste toespraak reeds gehouden. Hij deed dit te Frankfort voor 2000 mensen, die het hardst juichten. Hij trok ditmaal tegen de socialisten van leer Intussen Witt) hebben de Britse en Duitse recherche inval gedaan in het communistische hoofdkwartier te Hamburg. Zij name grote partij prentbriefkaarten in llag, met het portret van Max Reimann. Mislukte staatsgreep in Bolivia. Acht leiders van een Boliviaanse tionale revolutionnaire beweging zijn te La Paz gearresteerd, na de ontdekking :en complot tegen de regering van president Enrique Hertzog. Uit voorzorg is de staat van beleg afgekondigd. Vandaag stellen ivij V voor: J. HIENSCH, Kastanjelaan 12, Leiderdorp. Jacques is gisteren (Zondag) in de tro pen 23 jaar geworden. Z'n 24ste verjaar- lag hoopt hij in het vaderland te vieren. Nu, daar is wel kans op, want reeds in luni 1947 vertrok hij per „Sloterdijk" het Verre Oosten. Jacques werkt in Solo op Java. Hij behoort tot het admi- 3e. Duidelijke steun is gebleken voor een verwijzing in het Pact. naar het'gebruik van de gewa pende macht in geval van een aanval op een lid van dé alliantie. Doel is derhalve het wantoruwen weg te nemen in de Europese pers, en de betreffende mili taire clausule moet dienen als een waar schuwing voor de aggressor. In tegen spraak met vroegere berichten, schijnt Zwitserlands deelneming aan het Pact nog niet ter sprake te zijn gebracht. De Griekse minister van Buitenl. Zaken. Tsaldaris, houdt te Londen met Bevin be sprekingen over de event, uitvoering van dit verdrag. GEHST DU ZU EX-NAZI'S...! Met een variant op één der aphoris men van Nietzsche, menen wij: „Gehst du zu ex-Nazi's, vergisz die Peitsche nicht"Deze na-zaten van Hitier hebben niets geleerd. Deze „dood- er verderf'-zaaiers worden op Ameri kaanse leest gedemocratiseerd, om, als zij de kans maar krijgen, het bittere gif van hun nederlaag op anderen uit te spuwen. Zij kennen geen katharsis geen deemoed, maar leven van mach teloze woede- en wraakgevoelens. Het blad van de voormalige nazi's, de „National Zeitung", dat door de Rus sische bezetting gelicenceerd wordt, doet volgens A.P. scherpe aanvallen op Nederland en Koningshuis. Dit verheven orgaan schrijft: Met Indo nesiaheeft het Koningshuis de laatste kans verloren om de achting in de wereld en in het eigen land te rug te winnen. Verachting voor de onderdrukking van een vrijheidlie vend volk. Een Koningshuis wordt onderdanig aan zakenlieden, die corrupt zijn. om zakenbelangen wor den mannen en zonen in het verderf gejaagd". En zo gaat dat maar door! Is het niet boter aan de galg ge smeerd, te geloven in de geestelijke „Umwerthung" van deze arme, Een nieuw teken van de komende Lente: in Halfweg kwam dit veulen ter wereld, dat ook meteen in het prachtige voorjaarsweer met moeder in de we kon ronddartelen Noorwegen zal zich toch aansluiten bij Noord-Atlantisch Pact Een Scandinavische Unie onmogelijk onder de huidige omstandigheden Alle Noorse partyen hebben zich verklaard vóór de voortgang van de besprekin gen der Noorse regering over het Atlantisch Pact. En óók de Noorse socialistische Party heeft zich thans met overweldigende meerderheid uitgesproken vóór aan-1 sluiting; slechts de communisten stemden tegen. De verhouding was 330 vóór; 35 tegen de alliantie. Het congres nam een resolutie aan, waarin wordt vastgesteld dat de beste keus voor Noorwegens veiligheid, de aansluiting bij de Westelijke democratieën was. Duur betaalde ervaring heeft ons ge leerd, dat „geïsoleerde neutraliteit" niet zal slagen, aldus een verklaring, die zich uitspreekt voor uitbreiding der eco nomische samenwerking op de defensief- politiek terrein. Noorwegen kan niet af gezonderd in de wereld staan. Lange, dit de besprekingen te Washington heeft ge voerd. heeft een duidelijk exposé gegeven van het Noorse standpunt. De Noorse po litiek heeft het denkbeeld van de Scan dinavische Unie laten varen „als onmoge lijk onder de huidige omstandigheden" En algemeen was de tegenkanting, toe het Russische voorstel voor een „non aggressie-pact" aan de orde kwam. Deze week nog zal het Storting de buitenl. politiek bespreken. Volgens andere berichten heeft Hedtoft, de Deense premier, die samen met Er- lander de Zweedse premier als gast een beetje meer vrije tijd dan het ire buitenleven. In het burgerleven tot Jacques ook op kantoor, bij de belas tingen nogal liefst.' Ondanks de soms on- ip haaglljke hitte heeft hij zijn grote lief hebberij: voetballen niet vaarwel gezegd. Het militaire elftal, waaraan hij verbon- is, heeft aan hem een goede kracht! Uitbreiding electrisch ver mogen in Zuid-Holland Kosten bedragen ongeveer 100 millioen. Inzake de uitbreiding van het vermogen der electriciteitsbedrijven in Zuid-Hoi- land met 100 000 Kwwaarover we reeds enkele malen berichten gaven, kan sa menvattend- worden gemeld, dat de helft van dit vermogen aan Dordrecht werd toevertrouwd, terwijl R'dam werd toege staan het vermogen uit te breiden met mw- In een nieuw te bouwen fabriek Dordrecht zullen twee eenheden ad 50 v worden opgesteld i.p.v. één, evenals de fabriek R'dam -Galileïstraat) Hel verouderd vermogen in de Haagse cen trale wordt vervangen door een nieuw 15 a 30 mw met bijplaatsing van een ketel en de Leidse electriciteitsfabriek ordt met 25 a 30 mw uitgebreid. Te ens is aan de Dordtse centrale een twee de aggregaat van 50.000 kw toegewezen. De kosten worden nu geraamd op f 43 nillioen. Nog nodig is een aanvullend :rediet van f 23 millioen. De kosten van le nu in Zuid-Holland geprojecteerde ïitbreidingen bedragen in totaal pl.m. 100 millioen, waarvan Dordrecht onge- 'eer 1/6 gedeelte zal moeten dragen. EEN JAAR GEëlST TEGEN DUITSE KWELGEEST Wegens het mishandelen van weerloze arrestanten, van wie er twee in Duitse gevangenschap overleden, is Zaterdag voor het B.G. te Amsterdam 1 jaar ge- eist tegen de gewezen Kriminalsekretar van de S.D. te Utrecht. A. H. Reden uit Barmen (Did-). Uitspraak 5 Maart. AANVRAGEN HUISSLACHTING VOOR 20 MAART Vergunningen voor een huisslachtings- varken moeten vóór 20 Maart worden aangevraagd bij de plaatselijke bureau houders. De regeling voor het seizoen '49- '50 komt overeen met die van het afgelo pen jaar. wezig was op het congres, de pogingen opgegeven tot het sluiten van een Scan dinavische Uine. Denemarken wil zich nu ook aansluiten bij het Pact, maar vol gens „Berlingske Tidende" zou het zich nog ernstig beraden op de te volgen ge dragslijn. „Zü roken me uit". Van het ter hoogte van de Azoren va rende Amerikaanse vrachtschip Wil liam Phips" werden Zaterdag verminkte signalen opgevangen, die o.m. luidden: „Zij roken me uit" en „Men tracht mij te doden". Later arriveerde het schip te Gibraltar, waar de marconist aan land werd gezet. Hij leed aan overspannen Vijf infantcriebataljons van Siam zullen door Groot Brittannië geheel wor den uitgerust voor de strijd tegen de communisten. Dr Beel vliegt morgen per vliegende slaapwagen Het toestel waarmede dr L. J. M. Beel voornemens is, morgen naar Batavia te reizen, is een Constellation met slaap gelegenheid.' de PH-TER. onder gezag voerder Vis. De K.L.M. beschikt over 17 Lockheed-Constellations, waarvan 5 van het type L-49 en 12 van het type L-749. Van deze laatste zijn 4 voorzien van slaapgelegenheid namelijk de „Pontia- nak", de „Roermond", de „Soerabaja" en de ..Tilburg". Hiertoe bevinden zich in de zijwanden boven de zitplaatsen 9 bed den. terwijl de fauteuils zo zijn gecon strueerd. dat de leuningen geheel hori zontaal neergeklapt kunnen worden, waardoor 4 fauteuils een comfortabel bed kunnen vormen. De opklapbedden heb- een rubber luchtmatras en naast elk bed bevindt zich een extra patrijspoortje. Ook kan boven ieder bed een spiegeltje de wand worden geklapt. Donderdag 24 Februari a.s zal een Constellation aar Batavia vertrekken, dat geen pas- igiers. doch alleen post zal vervoeren. Hedenmiddag ministerraad Hedenmorgen hebben enige ministers op Buitenlandse Zaken besprekingen ge had met dr Beel ter voorbereiding van de kaïbinetszitting van hedenmiddag. Voor de ministerraad heden een aan vang nam, heeft in de loop van de och tend een bespreking plaats gehad tussen de ministers Van Maarseveen en Stikker, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel en enige adviseurs. Kapitein Bakker van de Oranje gaat kippen fokken Het vlaggeschip van de Mij. Nederland, de ..Oranje", is gistermiddag met 898 passagiers, van wie 250 evacué's, 7 man schappen van de Marine en 41 van het KNIL. uit Indonesië in de Amsterdamse hav'en aangekomen. Ook de 55-jarige kapitein I. Bakker, die op 18 Mei 1946 het commando „Oranje" kreeg, verliet het schip voor- Nadat hem reeds te Southampton een afscheidsdiner was aangeboden, word hij het Noordzeekanaal door de beman ning gehuldigd. De scheidende gezag voerder kreeg een barograaf om met de weersgesteldheid op de hoogte te blijven als hij straks op Terschelling een pluim veefarm gaat beginnen. Hij brach hier- reeds 2 Javaanse eendjes mee. Een erkenning: State Dept. maakte fouten Buitenl. politiek van de V.S. woedt geconcentreerd op Truman. Het Amerik. departement van Buiten landse Zaken moet volledig aan een grondig onderzoek worden onderworpen, de tekortkomingen in het behande- van de Amerikaanse buitenlandse be trekkingen te verwijderen, aldus de nissie voor organisatie der regering, is samengesteld uit leden van de beide grote politieke partijen en wordt gepresideerd door Herbert Hoover, Het beleid t.a.v. de buitenlandse politiek moet direct worden geconcentreerd op president Truman, aldus de commissie. iroor het ogenblik elke maatregel verwerpt, om het militaire bestuur in Duitsland en Japan aan burgerlijke in- ies over te dragen. Jonge kiezers gaan beslagen ter stembus Om de jonge kiezers meer belangstel ling bij te brengen voor de publieke zaak, zal de gemeenteraad van Utrecht alle 23-jarigen op 5 Mei in Tivoli ver zamelen. Onder leiding van de burge meester zal een deskundig spreker eer. college geven in staatsrecht, terwijl ae jonge kiezers een boekje ontvangen, waarin zijn opgenomen de stedelijke ge schiedenis, de Grondwettelijke rechten en plichten en andere zaken. Domklok ken en carillon zullen de samenkomst in- en uitluiden Tragisch einde van een jongen te Rotterdam Zaterdagavond werd de 15-jarige Jan van Mastrigt wonende in de Akkerwin- destraat te R'dam, door zijn moeder be wusteloos in het bad aangetroffen. Het bleek, dat het water onder stroom stond, tengevolge van het feit, dat een lampje in de badkuip was gevallen. Gedurende een uur werd op de jongen kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen echter niet meer mocht baten. Koningin Juliana morgen naar Oostenrijk Duur van de vacantie hangt van politieke toestand af Het ligt in het voornemen van H M. dc Koningin, om morgen naar Oosten rijk te vertrekken om zich bij haar man en kinderen te voegen. H.M. zal Prinses Margriet meenemen, opdat ook deze met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten- Tegen het einde van de week zal de koninklijke familie zich naar Zwitserland bege ven, waar zü de gast zal zün van de gemeente Zermatt. De duur van de afwezigheid van de Koningin zal ge heel afhangen van de ontwikkeling van de politieke toestand. Tijdens dc afwezigheid van H.M- zal H-K.H. prinses Wilhelmina dc zorg voor Haar jongste kleinkind Marüke te Soestdijk op zich nemen- Prinsesjes klommen op uagen van gemaskerde optocht Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene woonden gisteravond in Imst (Tirol) het traditionele „Schimmenlo- pen", het oudste vastenavondgebruik in het Alpengebied, bij. De hoge gasten toonden grote belangstelling voor deze gemaskerde optocht en zij klommen op een der deelnemende wagens, waarbij Prins Bernhard zich over de betekenis van het volksgebruik liet inlichten. Ook de Franse Hoge Commissaris, generaal Bethouart. woonde het feest bij. K.N.S.M.-vloot reeds met dertig schepen uitgebreid Zaterdag tijdens de proefvaart werd het vrachtschip „Nestor" (draagvermo gen 3100 ton) als dertigste schip na de bevrijding aan de vloot der Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam toege voegd. Het is gebouwd op de scheepswerf van de Gebr. Pot te Bolnes, die n oorlog bijna elk half jaar een dergelijk schip aande KNSM heeft afgeleverd. De Mij. beschikt thans weer 220.000 ton scheepsruimte, d^ is 50.000 ton minder dan in 1940. Over een week gaat de „Nestor" de Levant of Spanje om sinaasappelen te ONTMOETING VAN COCHRAN ELINK SCHUURMAN Het Amerikaanse lid van de V.N. i. *ssie (Unci), de heer Cochran, heeft hedenmorgen te Batavia een ontmoeting gehad met de voorzitter der Nederlandse delegatie, de heer Elink Schuurman. Weer 15 jaar voor moorde naars van „Moeke" Marsman Het A'damse gerechtshof heeft heden conform de rechtbankuitspraak de gebr. J. Hoogéboom en Leo v. d. Helm ieder tot 15 jaar gev.straf (m.a.) vei deeld. Het reohtbankvonnis werd echter op formele gronden vernietigd, daar het primair ten laste gelegde (moord op .Moeke" Marsman te A'dam) niet be- vezen is, doch het subsidiaire (het ir vereniging en onderling overleg medeple- doodslag) wel. De veroordeel den hebben recht van cassatie. Driehonderd mensen werden gedood toen een lange 9 meter hoge muur te Ci cade Apraia op een der Kaap Verdische eilanden op een menigte mensen terecht- ".e in de rij stonden voor maal tijden, die van regeringswege verstrekt worden. Links ziet men Selden Chapin, dc Amerikaanse gezant in Hongarye, die na het proces-Mindszenty op een persconferentie in Farys zei: „Hon garye wordt nu geheel geregeerd door via Moskou getrainde commu nisten!" Rechts: Einar Gerhardsen, de Noorse premier tydens de confe rentie in Oslo der Noorse Arbeiders- DAT een provinciaal anjerfonds Noord- Brabant is gesticht en de culturele ganisates te subsidiëren met een deel de opbrengsten der anjeracties t.g.v. Prins Berhard's verjaardag. DAT dr B. Vaandrager t.g.v. zijn 40-j. jubileum als geneesheer aan het zeehos pitium te Domburg is benoemd tot rid der O.N. DAT Zaterdag 6 werklieden van de pellerij- ..Mercurius" v.h. Gebr. Laan in Wormerveer werden gehuldigd t.g.v. hun 40-jarig jubileum. DAT de scheepswerf Amels te Makkum Fr.een tweede motorviskotter voor Engelse rekening afleverde. DAT ihans ook op de 80 meter hoge Zwolse „Peperbus" met een televisie apparaat beelden zijn opgevangen uit Eindhoven. DAT het schippersechtpaar J. Koopal- d. Wal, beiden 82 jaar oud, Zaterdag i het roefje van hun schip aan een der Zwolse kaden zijn diamanten bruiloft vierde. DAT ook de Zwolse kruideniers niets an een nieuwe winkelsluitingswet moe ten hebben en minister Van den Brink hebben verzocht de bestaande regeling te handhaven. DAT aan notaris N. Ottema te Leeu warden op verzoek per 1 Maart a.s. eer vol ontslag is verleend. DAT de 40-j. ijzerwerker H. v. d. Z. uit de Soembawastraat te A'dam gisteren aen 10 meter hoge steiger op het ter van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij is doodgevallen. DAT de Rijksgebouwendienst aan Van den Berg en Van der Klis te Delft op dracht gaf tot herbouw van het tijdens de oorlog uitgebrande Paleis van Justitie te Den Bosch. DAT Zaterdag door onbekende oorzaak de boerderij van M. v. d. Eynden te Lierop (L.) is afgebrand en ook 6 koeien en 2 varkens verloren gingen. DAT de Bossche wethouder B. H. Cuy- ten m.i.v. 1 Maart benoemd is tot voorz. van de Raad van Arbeid te Maastricht. DAT Nederland in Jan. voor f 464 mil lioen (Dec. '48 f 427 millioen) invoerde en voor f 318 millioen (f 268 millioen) uitvoerde. DAT tot voorz. van de Ned. Klokken spelvereniging, waarbij 30 beiaardiers zijn aangesloten, is benoemd dr W. v. d. Eist te Utrecht. DAT het te Belfast (Eng.) gebouwde nieuwe vrachtschip ..Schiedijk" (9600 ton) voor de Holland-Amerikalijn van daag te R'dam arriveert. DAT op de weg te Baarn het lijk van een 80-jarige vrouw in nachtgewaad is aangetroffen en de politie inlichtingen verzoekt, daar het slachtoffer vermoede- jk is aangereden door een auto. DAT het Oostenrijkse gezantschap thans op vertoon van Ned. paspoort ter stond visa uitreikt en het Permit Office, Parklaan 17, Den Haag, daarna onmid dellijk de vergunning voor doorreis via Duitsland. DAT thans een busdienst Dussen-Hank- Keizersveer is geopend. DAT de Bijz. R. v. C. een onderzoek gelastte naar de geestvermogens van de door het B.G. tot 15 j. veroordeelde Am sterdamse SS-er W. C. van der Star. DAT voor de Bijz. R. v. C. tot verwer ping van het beroep geconcludeerd werd de zaak tegen de door het B.G. wegens arrestaties tot 13 j. veroordeelde Haar lemse politieman H. van der Berg. DAT voor de Bijz. R .y. C. tot verwer ping van het beroep geconcludeerd werd de zaak tegen de door het B.G. tot 12 j. veroordeelde Assense Jodenverrader G. de Haan. DAT de Ned. Chr. Grafische Bond 30 en 31 Mei a.s. op „Woudschoten" te Zeist zijn 29ste alg. vergadering houdt. DAT, gezien haar zorglijke financiële toestand, de Ver. „Oud Dordrecht" tot ontbinding besloot %n* de gemeente Dor drecht verzocht, het museum „Mr Simon van Gijn" over te nemen. DAT ons land met 70 deelnemers uit komt op de 30 April—15 Mei te Brussel te houden Int. Jaarbeurs en wij onze in dustriële producten zullen tonen. DAT in het Ned. grensgebied bij En schede het lijk is gevonden van de Duitse smokkelaar M. Fridrica, voorheen grens- kommies, die vermoedelijk een dezer nachten bij een achtervolging door de schrik aan een hartverlamming is over leden. DAT de Alg. Ver. van Kunsthandelaren „Die Constghesellen" by de Regering heeft geprotesteerd tegen het houden van verkoopstentoonstellingen in Rijks- of Gemeente-musea. DAT Paul van Kempen in April een erie concerten zal dirigeren van het Orchestre Lamouieux" te Parijs. DAT bij Stork en Co. te Hengelo de twee grootste aldaar ooit vervaardigde dieselmbtoren, elk van 8175 pk. met cy linders van 72 cm doorsnee, gereed bestemd voor het te A'dam in aanbouw zijnde vlaggeschip der Noor- wegen-Amerika Lijn. DAT Th. F. M. Schaepman. oud-Kamer- d en oud-redacteur van „De Maasbode" gisteren 70 jaar werd. DAT als opvolger van de onlangs over leden Roosendaalse stationschef A. J. Koop per 1 Maart aldaar werd benoemd de adjunct-chef te Eindhoven, J. A. van Heuven. DAT vandaag op het A'damse Stations plein ten behoeve van de treinreizigers enkele verkeersverbeteringen werden in gevoerd. Er was van de inzittenden geen enkele overlevende, toen Zaterdag by Coventry een Dakota van de British European Airways en een Anson-bonimenwerper van de R.A.F. met elkaar in botsing kwamen. Zes passagiers en een vier koppige bemanning van de Dakota vonden de dood alsmede de vier R.A.F.- vliegers. Op de voorgrond een wiel van de Dakota. Paus Pius: Mindszenty's veroordeling schakel van een lange reeks Rede voor 250.000 mensen van balcon van de St Pieter Paus Pius XII heeft gisteren van het balkon der St. Pietersbasiliek te Rome een menigte van 250.000 mensen toege sproken en gezegd, dat de veroordeling van kardinaal Mindszenty een schakel vormde in de lange reeks vervolgingen door dictatoriale stelsels tegen het Chris telijk geloof Hij herinnerde aan de eer ste martelaren onder keizer Nero. „Wij kunnen de keizer geven wat des keizers is, doch kunnen nooit verraden wat Gods is. De totalitaire en anti-godsdienstige staat eist een kerk. die zwijgt, wanneer zij moet spreken. Zij willen een kerk binnen de muren van de tempel, die het „ga uit in de gehele wereld en predik het evangelie" vergeet. Kunnen wij zwij gen, als een staat de grenzen van zijn bevoegdheid overschrijdt en zijn macht misbruikt om de kerk te ontwrichten en om ouders het recht te ontnemen tot het opvoeden van hun eigen kinderen? En dat door een regiem, dat hen aan Chris tus wil ontrukken?" Deze vragen van d( Paus werden met luide bijval begroet. De R.-K. bisschoppen van Hongarye zijn voor de derde maal sinds de veroor deling van kardinaal Mindszenty bijeen geweest. Zij spraken over een brief van de kardinaal, geschreven na het proces, waarin hij aandringt op vrede tussen kerk en staat. Er werd geen beslissing genomen. De Hongaarse regering heeft in aan vulling op haar geelboek thans een zwartboek uitgegeven, dat wordt ver taald in het Engels, Frans en Russisch, Bulgaarse dominees „bekennen" schuld Wassil Zjapkow, hoofd van de Bulgaar- „Congressionele kerk", heeft bekend, dat (hij voor de Ver. Staten heeft gespion- neerd. zo traahtte radio Sofia de wereld te doen geloven. De Bulgaarse pers maak te melding van een bekentenis van ds Janko Iwanow, hoofd van de „Metho distische kerk". Hij zou Cyril Blake, secretaris van de vroegere politieke mis- der V.S. in Sofia, hebben aangewezen als de leider der spionnagc. Beide geeste lijken behoren tot de vijftien vooraan staande protestantse leiders, die beschul digd worden van hoogverraad, spionnage en zwarte handel in deviezen. De be schuldigingen tegen kardinaal Minds zenty waren 'blijkbaar een goed voor beeld. Sint en zijn zwarte knecht komen morgen in Grouw Het Sinterklaasfeest gaat in het Friese plaatsje Grouw ongemerkt voorbij, maar in de plaats daarvan viert de bevolking op 22 Febr. het Sint Pieterfeest. Zo zal daar morgen de Heilige te paard door het dorp rijden, vergezeld van zijn zwarte knecht (mogelijk heet die dan zwarte Klaas) en de kinderen zullen hem spe ciale Sint Pieterliedjes toezingen In op tocht gaat het dan naar een zaal, waar geschenken worden uitgereikt. Voor de ouderen worden 's avonds op verschil lende pVnten in het dorp spelen als sjoe- »n balgooien gehouden. Grouw luidt eze wijze het voorjaar in. „Hitier leeft en zal spoedig terugkeren De politie van het Ruhrgebied maakt momenteel jacht op een geheimzin nige vrouw, die agenten aanneemt, om propaganda te maken met als slag zin: ..Hitler leeft en zal spoedig terug keren". Pamfletten, „versierd" met een hakenkruis zijn reeds bij duizen den in beslag genomen. Luchtbrug door mist stilgelegd. Het verkeer op de Berlijnse luchtbrug wam Zaterdag door een zware mist tot stilstand, doch kon gistermiddag worden hervat. en waarin wordt gezegd, dat de schuld van de verdachte in het Westen door de openbare aanklager bewezen moet wor den, doch dat in het Oosten de verdachte zijn onschuld moet bewijzen. Opnieuw rassen-onlusten in Durban Opnieuw zijn te Durban onlusten uitge broken tussen negers en Indiërs. Een negervrouw werd door een Indische bus aangereden en dit was het sein voor 300 negers om dit voertuig in brand te steken. Kort daarna werd een andere In dische bus met stenen bekogeld. Vele In diërs werden gewond, waarvan twee ernstig. JEHOVA'S GETUIGE KREEG PROPAGANDABORD TERUG Dertig Jehova's Getuigen, die in Zand- voort hadden gecolporteerd, werden! zo als gemeld, niet vervolgd, maar een hun ner had zich toch voor het Haarlemse kantongerecht te verantwoorden, omdat hij een bord met opschrift had meege dragen. De verdediger vroeg onverbin dend verklaring van het Zandvoortse colportageverbod als zijnde in strijd met het grondwettelijk artikel betreffende de vrije meningsuiting. De kantonrechter liet zich hierover echter niet uit. maar ontsloeg verd. van rechtsvervolging op grond van een formele kwestie, nadat het O.M. f 10 boete had geëist. Het bord werd teruggegeven. Dertienhonderd arbeiders van een motorrijwielen- en schrijfmachinefabriek te Netyenberg sloten zich aan bij een reeds 14.000 man omvattende staking in de Beierse metaalindustrie voor hoger Dgzer dagen begon in Oslo de con ferentie van de Noorse Arbeiders- party, met het oog op de parlemen taire verkiezingen, die binnenkort gehouden worden. De Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken, Hal- vard Lange (rechts) begroet Hans Hedtoft, de Deense minister-presi dent. Iets meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tijdelijk veel bewolking met voorname lijk in het Noorden en midden van het land hier en daar enige lichte regen of motregen. Meest matige, langs de Wad- denk ust vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Iets minder zacht dan van daag- ZON EN MAAN Dinsdag 22 Februari. Zon op 7.42, onder 18.06; maan op 5.23, onder 11.51 u. 27 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1