Ned. Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee gaat 350-jarig bestaan vieren Een grote dag brak eindelijk aan NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 18 FEBRUARI 1941 GROTE DANKBAARHEID IS ER IN HET OUDE VISSERSDORP (Van een onzer redacteuren) Hervormd Katwijk gaat feesten! „Lees ik dart goed?", zal iemand zich misschien ietwat verbaasd afvragen „Feesten? En dart in deze tijd van span ningen. onzekerheden en afval?" Ja, de Ned. Herv. Gemeente van Kat wijk aan Zee gaat feestvieren in de volle zin des woords. Een reeks jubilea vormt hiertoe de aanleiding. En het .schoonste" jubileum is wel, dart de Hervormde Kerk hier op 24 Februari a.s. 350 jaar bestaat. In het kort meldden wij diit reeds ver scheidene mailen. Ondanks alle tijden, moeilijkheden en zorgen heeft God Katwijk in zijn Kerk rijk gezegend. Daarom zeggen de Her vormde Katwijkers, die niet minder dan 83 van de totale bevolking in deze plaats uitmaken, ook: „Ondanks de zware tijd van nu willlen wij ons oprecht dank baar tonen". We kunnen gerust zeggen, dat heel Katwijk zich voorbereidt op het grote Kerk-feest. Want dat is het! De weder-in-gebruik-neming vam het geres taureerde orgel in de Nieuwe Kerk kun nen we als de meest passende inzet dezer festiviteiten beschouwen: Laat zich 't orgel overal bij het juichend vreugdgeschal tot des Heren glorie parent De boekdelen open Dank zij de medewerking van de heer Nic. van Beelen, organist van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee, de Ned. Herv. Gemeente aldaar en het rijksarchief te Den Haag zijn wij in staat onze lezers te vergasten op een aantal bijzondere his torische gegevens omtrent de jubilerende kerkelijke gemeente in dit oude diorp. Katwijk aan Zee heeft in de lopp der jaren tal van mensen veel stof tot schrijven gegeven en wij overdrijven zeker met, wanneer wij zeggen, dat v< ons zeldzame en waardevolle stukken geschriften liggen, waarin zich een rijk dom aan gebeurtenissen en beschrijvin gen bevindt. Dat in al het gesohrevene over Katwijk, waaraan ons oog rijkelijk te gast ging, de Ned. Herv. Gemeente een vooraanstaande plaats i geenszins verwonderlijk, omdat zij het is geweest, diie voor een zeer belangrijk gedeelte het teven en beslaan van Kat wijk heeft bepaald. Toch zier genoodzaakt ons te beperken tot het doen van een paar grepen uit dat bonte, kleurvolle en „charmante" verfedeo, dat Katwijk heeft gemaakt tot een plaats met een onuitwisbaar stempel. Te zivaar. Omstreeks 1590 vormden Katwijk Zee, Katwijk aan den Rijn en Valken burg één kerkelijke gemeente. De zorg voor de zielen was toevertrouwd Willem Vimck Dirkszoon, die zijn domi cilie in Valkenburg had. Deze toestand duurde van 1590 tot 1599. Op den duur werd het omvangrijke werk ds Vinck te zwaar. Katwijk aan Zee werd na ampele besprekingen autonoom en op 5 Maart 1599 werd ds Josias Heijns im Katwijk beroepen. Hierover vonden wij het vól gende: „Op den tweeden Meij anno 1599 is josias Heijns, naerdien hij den vijf den Meerte daer te voren mette meeste ceurstemmen der Gemeijnte lick beroepen was, bevestigt geweest in den dienst alhier door Caroliam Agricola, predicant tot Rhijnsburgh". Reckeningh der aelmissen Ook van de Ned. Herv. Gemeente var Katwijk kan worden gezegd, dat zij al- lengskens toenam in grootte. Verbete ringen deden haar intrede, die twijfield het nog jonge leven der Kerk hier zeer ten goede kwamen, 't Aantal lidmaten bedroeg in 1621 ruim 100. Na ds Heijns (of Heinsius) werd beroepen ds Samuel Baselius. Werden aanvankelijk de twee ouderlingen en twee diakenen door de gezamenlijke lidmaten gekozen, in 1621 bracht ds Baselius hierin veran dering door de verkiezing van ambts dragers door de officiële Kerkeraad te doen geschieden. In dat jaar besloot men ook, dat er huisbezoek zou worden ge daan en dat de diakenen elk jaar zouden tonen, hoe hun beleid was geweest. Hier onder treft de lezer een extract aan, houdende een dergelijke verantwoording. Ter verklaring willen wij er op wijzen, dat b.v. 91-19-10 betekent: 91 gulden, 19 etuivers en tien duiten (een duit was een koperen munt ter waarde van het achtste deel van een stuiver). „Den 22sten Meij hebben Dirck Gher- ritszoon de Best ende Jacob Aerients- zoon Madse ghedaen haere reckeningh van de aelmissen der armen alhier, be ginnende van den tienden Jan. 1622 tot den 22 Meij voorn. Ende vonden binnen desen tijt ontfanghen te zijn boven de opghebleven 91-19-10 van de voorgaende reckeningh de sum van 116-6-10, tesaen ckende 208-6-4, ende daerenteghen uitghegeven de sum van 85-11-4, dat hiervan is overgheschoten ende bij den buydel ghebleven de 122-15-0. Aldus is deze reckeningh ghedaen bij de broeders des Kerken- raets, in presentie van den predikant ende gheselschapt met de ouderlin ghen ende dijaconen, in haerder aller naeme ondertekent door Adrianus Bilderbeeck, minister". Vergelijkt men deze „primitieve" vc «ntwoording met die van heden, dan zafl men een verschil waarnemen, dat uiter mate treffend is en een weliswaar „kort" maar „krachtig" beeld geeft van de groei en bloei van de Katwijkse Gemeente. De opbrengst van een schaalcollecte im 1750 bedroeg 270-15-3 en een zodanige inza meling im December 1948 benaderde een bedrag vam ƒ7000. Op 2 Mei 1622 viel het besluit om de namen der gedoopte kinderen in een boek op te schrijven en tevens een uiteenzetting te geven, wat de Gemeente by een doopplechtigheid gehouden was te doen. Op die datum is ook vastgesteld om „het Hoogh- heiligh Avontmaal Jezus Christus" tussen Pinksteren en Kerstmis, de laatste Zondag voor October, te hou den, terwyl een voorstel om „ael missen op de begravenisse te ver- gadere" eveneens weerklank vond. Is het niet opmerkelyk, dat deze be sluiten nog steeds van kracht zyn? Katwijk eerbiedigt der vaderen Sonder teghenspreecken De eerste verkiezing im de Kerkeraad voor ambtsdragers vond plaats op 26 December 1622. De volgende regelen handelden erover. Let voorail op de ge detailleerdheid vam de weergave. „Den 26 sten December anno 1622 sijn bij de broeders des Kerckenraets, nae de aenroepinghe van Godes Hei lige Naeme, verkore tot ouderlinghe Jan Leendertse Buijs ende Jacob Arentse Jonghehandt ende Jan Da- vidszoon, welcke persoonen, naedat S( de Ghemeijnte ten drie maelen toe sonder eenighe teghenspreecken den predickstoel voorghedraeghen waeren, den 15en Januwarij 1623 open. baerlick van den Predickstoel in hae- ren dienst sijn bevestigt. Alsoo hebben in denselven jaere ghedient als ouder linghen: Lent Corneliszoon, Gerrit Aelbrechtszoon Verbaen, J. L. Buijns en J. A. Jonghehandt" 6 Decem/ber sprak de leiding van ker kelijk Katwijk zich uit voor het preken de week. De Donderdagavond werd hiervoor gekozen. Im 1628 werd 't Gate- ohismuaboekje ingevoerd, zulks „tol teerdere kennisse des Woorts". Laten we niet denken, dat, toen Her vormd Katwijk eenmaal op gang was alles zich langs een leien dakje voort bewoog. Verschil van mening was ei ook. Natuurlijk. Waar twee mensen zijn kan vroeg of laat op welk onbelang rijk punt dan ook een dergelijk verschil, hoe gering het moge zijn, niet uitblijven. Maar telkens weer bleek, dat een verschil heus geen kwaad kam, mits men het tracht op te lossen iin een juiste sfeer. Ook op het kerkelijke erf kan fikse bui de lucht Bezemende dominee Het beroep op een predikant moest door verscheidene vooraanstaande per sonen worden goedgekeurd en had steeds veel voeten in de aarde. In 1713 wa Gemeente vacant en had ds A. Pars, de bekende schrijver van „Katwijkse Oud heden", die toen te Katwijk aan den Rijr stond, de taak om het consulentschap te nemen, t Is ons uiteraard mogelijk, alle predikanten, van het begin tot op heden, de revue te doen passeren. Dezer dagen is echter tot de Ned. Hervormde kerkvoogdy het verzoek gericht om borden te laten ver vaardigen, waarop de namen der predikanten van 1599 tot nu zullen worden vermeld. Betuigen de leden der Gemeente hiermede hun instem ming en zyn zy ook bereid om ter bestryding van de onkosten by te dragen, dan zullen de kerkvoogden de laatsten zyn, die een negatief ad vies in deze zaak zullen uitbrengen. Het is dan de bedoeling, deze bor den in de Oude Kerk aan te bren gen, en wel op een plaats, die geen afbreuk doet aan de we zouden haast zeggen „volkomenheid" van dit interieur. In 1730 bedlroeg het aantal lidmaten 511. Im alle werk heerste Gods onmisbare Geest. Inzinkingen vermeldt de geschie denis evenwel ook Immers, toen ds J. C. Hentzepeter in Katwijk als predikant kwam, moest hij zyn pastorale werk be ginnen met de bezem eens flink door de kerkelijke „stal" te halen. Hij vermaande om. vanaf de kansel tot heiliging dag des Heren en kantte zioh fel tegen de drank- en kooplust op Zondag. Mede door zyn arbeidzaamheid is hierin dan ook spoedig verbetering gekomen In een Kerkeraadsvergadering op 16 Febr. 1848 besprak men de noodzakelijk heid van een tweede predikantsplaats (thans wil men overgaan tot het stichten van een zesde!). Naast de predikant zou een „catechiseermeester" of „krenken- bezoeker" worden aangesteld. De eerste was Justus van Delft, de tweede Dirk Sijmenszoon Plokker. De derde, Schram, gaf catechetisch onderwijs het huis/waar nu reeds lang geleden A. Boezaard woonde, n.l. bij 't Houters- hof; de tweede ingang van dit hof wordt nog steeds „Schrammepoort" genoemd. Eerst op 31 Jan. 1862 werd besloten een tweede predikant te beroepen. Het aan tal predikanten en hulppredikers is nu tot ruim 60 gestegen. Op 6 December 1849 had een dank stond plaats in verband met het ophou den van een cholera-epidemie, die Kat wijk aan Zee in het bijzonder zwaai teisterde. Geen feest zonder deze kerk j menen, dat wij niet verder moeten gaan dan 1849; de .grijsheid" van dit his torisch artikel zou anders snel verbleken. En wat er in de laatste honderd jaar in het kerkelijk leven van Katwijk is voor gevallen, zal slechts by weinigen geheel onbekend zijn. Doch deze scherpe blik in het verleden >u zeer ernstig mank gaan aan onvol ledigheid, als wij nog n\et even wezen op de monumentale Andreas-kerk, die het leven en streven van de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk door de eeuwen heen heeft overschaduwd. Zij zag ge slachten gaan en komen. En het rhythme Hervormd Katwijk komt vooral in haar oude geschiedenis sterk naar voren. naar haar woorden luistert, ziet een groots beeld voor zich oprijzen van het en wee der Reformatie in dit dorp de altijd-deinende zee. Getuigt de historie van de Oude Kerk ook van de pressie, haar hoofdtoon is toch een on afgebroken lied op de vele, zeer vele zegeningen Gods, die de bevrijdende Hervorming in deze plaats snel deden Moge de Geest des Heren de Ned. Herv Kerk blijven doorwaaien. Dan zul len nog velen onder de takken van deze oude boom rust, verkwikking, verzadi- en heil vinden. Het nieuwe orgel in de Nieuwe Kerk gaat jubelen ter ere Gods De speeltafel van het gerestaureerd e orgel van de Nieuwe Kerk. In het midden zien we de drie klavieren, links en rechts de registers. Onder: het voetpedaal, de voetregisters (zwarte knopjes) en in het midden daarvan de z.g. zweltrede. Ook koster B. Vis 25 jaar aan de Oude Kerk verbonden „Nu is de Zondag de beste dag der iveek" (Van verslaggever). Weer zijn wy in Katwijk geweest iemand te „interviewen" (een paar weken geleden waren we by (Je heer Nic. Beelen). En weer oefende een Katwijkse zegsman zo veel kracht op ons uit, dat wy niet anders konden doen dan hem deze toezegging te geven: „In elke regel, die wy over U en over Uw werk zullen schryven, hopen wy zeer bescheiden zyn." Toen was koster B. Vis, die met „zyn" Oude Kerk jubileert, tevreden. Hoe komt het toch, dachten we, dat velen, die in een gemeenschap langzamerhand het praedicaat „vooraanstaand" hebben ge kregen, zo graag naar de achtergrond wil len, als zich momenten voordoen, dat de publieke belangstelling juist op hen is gericht? Misschien zijn er verschillende, oorzaken te noemen. Maar bij de zilveren koster Vis is het vast en zeker dit: zijn warme liefde en toewijding tot het werk. En deze eigenschappen vloeien weer voort uit zijn oprechte mening, dat God hem op deze eenvoudige plaats heeft gezet en van hem vraagt of hij zyn arbeid wil stellen in Zijn dienst, die tal rijke facetten heeft Koster Vis is werk- niet in de eerste plaats in opdracht de Katwijkse Hervormde Gemeente, doch krachtens de Koning der Kerk. En daarom: geen ophef, geen sensatie en geen enkele pretentie. De heer Vis, die wel niet in Katwyk is geboren, maar al heel wat van de goede Katwijkse mentaliteit heeft overgeno- vertelde ons veel. Maar de woorden, waarmede hij de fijnheid van zijn kerke- lyk werk zo goed wist uit te drukken, hebben ons wel in bijzondere mate ge troffen. „Toen ik nog geen koster was, kon ik m'n Zondagen slechte dagen noe- ie zin: ik wilde wat te doen heb ben. Nu bezit ik de Zondag als de beste dag der week. 'k Ben wel alle dagen kostei1, maar U moet goed begrijpen: 's Zondags komen er hoogtepunten". We begrepen onze zegsman, die. nadat hy dit spontaan had verklaard, blij glimlachte. Kan koster Vis het werk nog wel aan? Wij vroegen iets in deze richting. Kat wijkse lezer (es) U weet, wie en hoe kos ter Vis is. Misschien kunt U zich zijn reactie voorstellent Kwam, kort ge zegd, hierop neer: „Laat ik U nu vertel len, dat ik 16 Augustus a.s. 64 jaar hoop te worden, nochtans voel ik me zo lekker als een kip en zo jong als een duifje.' Een gulle lach klonk in de stemmings volle consistoriekamer, vond een uitweg en verklonk in de yle kerkruimte. Wij stonden op en betraden het stille inte- waarin slechts het eeuwige ruisen :ee werd gehoord. Even kwamen we onder de indruk. Toen zette koster Vis zyn verhaal voort ~p m'n 22ste jaar vertrok ik naar Katwijk aan Zee en werd bakkersknecht by D. Schuitemaker. Op 24 Februari 1924 beleefde ik in de Oude Kerk, die 36 jaar als pakhuis door een rederij was ge bruikt, m'n eerste dienst." „Hebt U "t als koster druk?" .Vroeger had ik meer werk dan tegen woordig. Toen waren alle catechisaties er bij. Maar mijn huis hebben de Duitsers afgebroken en nu woon ik in het catechi- itielokaal. zodat de lessen elders worden gegeven. Dit neemt niet weg, dat er nog eel gedaan moet worden, 'k Heb meis jesverenigingen, vergaderingen van de ■ijf-cents-actie, trouwerijen, byzondere diensten. Dan moet de kerk altijd schoon zyn. Vooral 's zomers is er werk aan de winkel. Baddiensten en badgasten, die de kerk willen zien. De meeste diensten zyn vol. En van het ogenblik af, dat de deu- geopend worden, tot het ogenblik, waarop ze weer dicht gaan (na de dienst), moet de koster toezien, of alles met orde regel geschiedt. Hij moet steeds op z'n post zyn." Wie weet, dat er normaal 1300 mensen i de Oude Kerk gaan. kan ook weten, dat de koster zyn ogen niet In z'n zak mag hebben. Nu. daarop hebben de Kat- wykers koster Vis nimmer betrapt. Nog één vraag: ,Wat vond of vindt U bijzonder mooi in een volle kerk?" Een onverwacht antwoord kregen we: „De Katwijkse klederdracht. Jammer, dat er veel van verloren is gegaan." Vij wensen, dat koster Vis nog lange 1 in de Andreaskerk mag arbeiden. „Ter ere Gods". Zo is dan gisteravond onder zeer gi belangstelling het gerestaureerde oi van de Nieuwe Kerk te Katwijk aan in gebruik genomen. Vele honderden gen naar dit bedehuis om het eigenlijk weer nieuwe instrument in zijn volle glo rie te horen. Een belangrijke wens var Ned. Hervormd Katwijk is hiermede ir vervulling gegaan. Wy kunnen ons als de dag van gisteren de persconferentie herinneren, die kele jaren geleden in de consistorie de Nieuwe Kerk werd belegd in verband met de komende restauratie va gel. Groots waren de plannen, die het orgel-comité koesterde, en het stemt tot dankbaarheid, dat al deze plannen, dank zij de spontane medewerking t velen, zowel uit de omstreken als uit Katwijk zelf. konden worden verwerke- lijkt Het mag als een zeldzaamheid wor den aangemerkt, dat de kosten, nu het orgel is overgedragen en geopend, vrywel alle zyn gedekt. De offer vaardigheid van de Katwykse Ge meente heeft in een paar jaar niet minder dan f 15-000 voor het restau ratiefonds byeengebracht. Ds J. J. van der Krift kreeg nog enkele da gen geleden de toezegging, dat hy van iemand, die onbekend wenst te blyven f 400 zou ontvangen. Een an der lid der Gemeente, ook een onbe kende, schonk eveneens f 400. In één woord: prachtig! Men had dit tydens die bewuste persbyeenkomst niet durven vermoeden! Het orgel-comité, bestaande uit de he ren dr J. G. van Ieperen, L. Haasnoot en J. van der Hucht, heeft voor enorme moeilijkheden gestaan. Uit een deskun dig onderzoek bleek immers, dat het gel in zijn geheel oud was en niet it aan de eisen voldeed. Aan de zang der Gemeente werd „op revolutionnaire wyze" zoals iemand het uitdrukte afbreuk gedaan. Op 3 Maart 1947 werd het fiat op voorstellen van het orgelcomité verleend en kreeg de bekende orgelbouw -restaurateur G van Leeuwen uit Lei derdorp opdracht het werk uit te ren. Dit heeft hy volgens de deskundi gen op lofwaardige manier gedaan. Od 30 October 1947 trad de heer Hennie Schouten, organist van de Lutherse kerk te Leiden, hoofdleraar aan het Conserva torium te Amsterdam en muziekresen- cent van ons blad, toe als adviseur. 15 Juni 1948 werd een aanvang gemaakt met de afbraak van het oude orgel. Het nieuwe Instrument telt niet minder dan 2366 pijpen. De grootste PUP is bijna 6 meter lang en 23 cm wyd, de kleinste 8 mm lang en 2 mm wyd. Wanneer alle pypen achter el kaar gelegd zouden worden, dan zou deze lengte overeenkomen met die van de weg van Katwijk aan Zee naar Katwyk aan den Ryn. Het is een gelukkig feit, dat op dit orgel de werken van Bach en andere grote meesters stilistisch zuiver gespeeld kunnen worderf. Bovendien is I ideaal instrument ter begeleiding Gemeente-zang. In de volste zin kan het kerkorgel genoemd worden, dat dus de hoogste eisen voldoet. ken als hun mening uit. dat het orgel zeer ongunstig voorstond; algehele n tauratie was een dringende eis. Dat het oude orgel werkelijk oud was, moge blijken uit het feit dat slechts het orgel front, een gedeelte van de speelkast en een paar pijpen in het belang van het nieuwe orgel gebruikt konden worden. Tot eer van Hem. Ds Van Ieperen huldigde de kerkvoog dij, die van meet af aan begrip heeft getoond voor de urgentie van deze zaak. De firma Van Leeuwen werd uitgekoze: om meer dan één reden. In de eerste plaats vanwege haar grote bekendheid en in de tweede plaats om haar opvat tingen 'betreffende de intonatie var gels. De heer Nic. van Beelen, organist der Oude Kerk, heeft toezicht op het werk uitgeoefend. Dank werd ook ge bracht aan de organist Hennie Schouten zijn adviserende taak. Het orgel, dat wy nu bezitten, behoort tot de prach tigste instrumenten van ons land, aldus Van Ieperen. Wy zyn verblijd het te mogen gebruiken tot eer van Hem, Wiens zegen alle werk is gelegen. Ook richtte ds Van Ieperen zioh nog tot het actieve orgelcomité en de Gemeente zelf, ;r uime mate van -haar offrvaar- digheid heeft blijk gegeven. In het slot van zyn betoog wees spr. op de betekenis van de kerkmuziek in het algemeen. Christendom zonder het God-verheerlykende lied en zonder de instrumentale begeleiding is een onge rijmdheid. Het Oude en Nieuwe Testa- zijn vol van muziek en zang. De muziek moet ons opheffen boven de sfeer van het alledaagse en gewone leven. Na de woorden van ds Van Ieperen wer den drie verzen van Gezang 3 (Gezang 12 in de Nieuwe Bundel) gezongen. Als tweede spreker voerde de heer D. J. Kleen, president-kerkvoogd, het woord. Namens de kerkvoogdij aanvaardde hij grote dank het nieuwe instrument. Spr. wees op de oprichting van het orgel- comité in 1945 en noemde nog ds B. van Ginkel als initiatiefnemer. De heer Kleen roemde de goede samenwerking tussen de personen, die bij de restauratie waren betrokken. Moge dit orgel de lof aan God verhogen. Na de overdracht heeft de heer Hennie Schouten het orgel bespeeld. Onze muzi kale medewerker uit Katwijk aan de heer Joh. van Wolfswinkel, tekent hierby het volgende aan: Het programma, dat Hennie Schouten op het nieuwe orgel uitvoerde, was dig en wèl doordacht samengesteld. Niet alleen was de volgorde van de compo nisten vrywel chronologisch op Franek na); waren de verschillende werken zó gekozen, dat ze met elkaar een volledig exposé van de registratie-mogelijkheden gaven maar bovenal viel de verdeling in twee groepen op: een Duitse ei Franse. De 'beschikbare plaatsruimte be let ons, hier al te diep op in te gaan. Vol staan we dus met de opmerking, dat de Franse werken het bewys van de all round voortreffelijkheid van het nieuwe instrument ten duidelykste aantoonden. Zelden hoorden we zó menselijk-vol- maakt de prachtige Cavaillé Coll-inti tie van de speciaal voor dit doel (het voeren van Franse muziek namelijk) ge construeerde registers Het gaf een in tense vreugde, naar deze exquise klan ken te luisteren. Hennie Schouten toonde zich een tech nicus en registrator van groot formaat. Hy speelde achtereenvolgens twee ko raalvoorspelen van Bach: „Herzlich tut mich verlangen" en „Nun danket alle Gott", de bewogen „Vater unser"-varia- ties uit Miendelssohns 6de Orgelsonate, mars van Guilmant op een (Rinal- do)-thema van Handel, de befaamde .Suite Gothique" (1. Choral, 2. Menuet gothique, 3. Prière a notre Dame, 4. Toc cata) van de jonggestorven meester Boëlmann, het elegante „Allegro canta bile" uit de 5de symphonie van Widor er tenslotte de imposante „Final" van César De vele aanwezigen hebben aandachtig geluisterd. Kennelijke beseften ze, hier wat groots plaats vond: een bekwaam kunstenaar, die een zeldzaam i orgel bespeelde. Dit concert heeft de overtuiging geschonken, dat op dit instrument de meest verschillend ge aarde composities uit allerlei perioden de litteratuur in ieder opzicht tot hun recht komen. En dat met klanktim bres, om niet te vergeten! Ter gelegenheid van het 350-j. bestaan van de Ned. Herv. Ge meente van Katwijk aan Zee pu bliceren wij een exclusieve foto, waarop voorkomen de dienstdoen de Katwijkse Hervormde predi kanten, die thans aldaar als hulp kanten en de twee, emeriti-predi- prediker werkzaam zijn. Deze bijzondere opname is enkele dagen geleden, 's avonds, achter de kan- van de Oude Kerk door de heer D. Kruyt gemaakt. Op de foto zien v.l.n.r. de predikanten P. Pras, R. P A. Rutgers, J. J. van de: Krift, H. A. Jellema, D. Bouman H. Bogers en J. G. van Ieperen. hadden bijgedragert Aan de heer Kleen werd een mooie foto van het orgelfront overhandigd, die een plaatsje zal krijgen in de kerkvoogdenkamer van de Nieuwe Kerk. Tevens mochten de heren Schouten en Van Leeuwen een foto in ontvangst nemen. De heer Kleen memoreerde :n een korte toespraak nog de ondeugde lijkheid van het oude orgel en de heer Schouten liet zeer optimistische klanken ten opzichte van het gerestaureerde in strument horen. Meerdere sprekers uit ten tot slot hun gevoelens van dankbaar heid en erkentelijkheid. Hedenavond zal ook een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk worden gehouden, waarin ds B. van Ginkel van Amsterdam het woord hoopt te voeren. De heer Schouten zal dan voor de tweede keer zyn programma afwerken. jéiLbli De receptie In aansluiting op de plechtigheid ii Nieuwe Kei>k werd in de Oranjezaal het Jeugdhuis een receptie gehouden. Ds Van Ieperen leidde de bijeenkomst er sprak woorden van welkom tot verschei dene personen. Nogmaals bracht hij ie dank aan allen, die hun steentje tot de totstandkoming van de restauratie Psalm 68 10 Onder de aanwezigen bevonden zich verscheidene predikanten van de Ned. iHerv. Gemeente, ouderlingen, diakenen, notabelen, het college van kerkvoogden, de burgemeester van Katwijk, enkele wethouders, terwijl ook enige organisten uit de omliggende gemeenten van hun belangstelling blyk gaven. Zo merkten wij op de heer Leo Mens, organist van de Pieterskerk te Leiden. Vanzelfsprekend ontbraken de orgelbouwer uit Leider dorp, de heer Van Leeuwen, en leden in zyn staf ook niet. Ds J. G. van Ieperen, voorzitter het orgelcomité, sprak een rede uit, dat hy de aanwezigen had verzocht Ps. 6810 te zingen. Er is vandaag voldoende reden, aldus spr., om Gods goedheid te verkondigen. Een van onze grootste wen sen is vervuld: een orgel, overeenkom stig de grootte van de kerk, zal voortaan by eredienst en sacrament de zang der Gemeente begeleiden. Spr stond voorts stil bij de historie v het vorige orgel. In 1882 werd het Duitsland gebouwd en het heeft tot 1887 dienst gedaan in een R.K. kerk te megen. Daarna kwam het naar Katwyk. Voor enkele duizenden guldens was het instrument eigendom van de Ned. Herv. Gemeente alhier geworden. Na enige tijd bleek duidelijk, dat het te zwak was, ter wijl het bovendien grote en kleine ge broken ging vertonen; herstellingen wa ren hard nodig. In 1945 werd een orgel- comité ingesteld om in overleg met de kerkvoogdij plannen te beramen voor restauratie. Het oordeel van organisten van naam werd sevraagd en allen «K-a Koster B. Vis bij de karakteristieke ingang van „zijn" Oude Kerk msr v, DAT vroeger het gemeenschappeiyk zingen in de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk werd geleid door de z.g. „voor zanger" en dat men omstreeks 1860 een orgelstichting in het leven riep met het doel een orgel te kopen? DAT het eerste orgel van de Ouda Kerk zich thans in de Geref. kerk be vindt? DAT Katwyk aan Zee een „boven meester" heeft gehad, die In het kerke- lyk leven de functies voorzanger, voorle zer en koster vervulde? DAT ds R. P. A. Rutgers, emeritus predikant, voordat hij naar Katwyk aan Zee vertrok (in 1911), de Gemeenten Nieuwkoop en Warmond diende? DAT de nieuwe Ned. Herv. school aan de Parklaan, dank zij het zachte winter weer, aanmerkelijk vroeger gereed zal zyn dan aanvankeiyk werd verwacht. DAT het tegenwoordige orgel van de Oude Kerk tijdens de bezettingsjaren „ondergedoken" wae in een der fabrieken van de Gebr. Van Wyk te Leiden en in de Ned. Herv. Kerk te Katwyk aan den Rijn? DAT er een bepaling bestaat, volgens elke geen torens mogen worden ge bouwd of herbouwd, maar dat de moge lijkheid niet uitgesloten moet worden ge acht. dat by uitzondering de Ouda Kerk in de naaste toekomst wel van een toren zal worden voorzien? DAT in een Kerkeraadsvergadering, gehouden op 6 April 1864, werd besloten op Goede Vrijdag twee godsdienst oefeningen te beleggen? DAT op verzoek van de Synode der Ned. Herv. Kerk op Zondag 22 Juli 1866 Katwyk een bidstond werd ge organiseerd in verband roet binnen- en buitenlandse rampen? DAT da J. C. Hentzepeter in 1850 aan spoorde om de vlsafslag op Zondag, welka vóór kerktyd plaats vond, af te schaffen? DAT de bekende organist Hennie Schouten uil Leiden gisteravond tydens een bijeenkomst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis verklaarde, dat er in Neder land geen orgel is, waarop h(J zo graag speelt als op het gerestaureerde orgel van de Nieuwe Kerk? DAT de Ned. Herv. Kerkeraad van thans 48 leden telt? DAT Katwijk aan Zee ongeveer 18.000 ingezetenen heeft, waarvan er ruira 14.500 tot de Ned. Herv. Kerk behoren? DAT desondanks in deze Gemeente da arbeid onder de van de Kerk vervreem- »n met kracht is ter hand genomen? DAT binnenkort zal worden begonnen met het aanleggen van een Ned. Herv. begraafplaats in de Zuidduinen (by da Parklaan t? DAT zyn collega, ds H. Bogers, even- :ns emeritus-predikant en hulpprediker bij de Katwykse Hervormde Gemeente, achtereenvolgens stond te Heilouw. Tiïi^ Zoelen, Klaaswaal, Reitsum en Achlum?

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3