Jlieuwe £eiiisrife ÜTouranl Dr BEEL en REGERING werden het tenslotte roerend eens Zal Noorwegen zich toch aansluiten bij Noord Atlantisch Pact? ISRAELS EERSTE PRESIDENT IN JERUZALEM BEEDIGD Wist U VRIJDAG 18 FEBRUARI 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No T?43 „Stantvastlcli Is afirbfeuen tnyn bert ia Ugtjeaspoet" LEUGENS, niets dan leugens Zie pag. 5 (Van onze Parlementsredacteur) Toen vanochtend de Tweede Kamer om 11 uur haar zitting begon om de Indische kwestie nader te bezien was eerst het woord aan de min. van Overzeese Gebieds delen, mr Van Maarseveeir, om een „nadere Regeringsverklaring" af te leggen. Deze verklaring kwam hierop neer, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel, en de Regering elkaar volledig hadden gevonden, hetgeen men elders op deze pagina letterlijk kan vernemen. Hierna werd de zitting verdaagd tot half 12. niet, dat Batavia niet onmiddellijk op de hoogte is gesteld van de houding tegen over de resolutie. Heeft de Regering ei aan gedacht, tegenover de aangenofnen resolutie een andere houding Na de schorsing was prof. Romme de eerste spreker. Hij betreurde na gehele KVP-fractie het uittreden nister Sassen, al voegde hij er dat niemand onmisbaar is. Hij betreurde dit uittreden vooral, omdat de eenheid, van vitaal belang, niet is bewaard. Ook de gevolgen betreurde hij. omdat het de afgelopen zomer gevormde kabinet t waardig kunststuk was. In de kunstig geciseleerde vaas van minister van Schaik is een 'barst gekomen. De verklaring van dr Drees over het aftreden-Sassen noem de prof. Romme een week-end-puzzle. Blijkbaar was mr Sassen het voor 90 pet met het kabinet eens en voor 10 pet ge legen op buitenlands terrein, niet. Hij zag het zo, dat mr Sassen meende, dat de vervulling van zijn denkbeelden nood zakelijk was om de instructies aan dr Beel, gezamenlijk opgesteld, tot werke lijkheid te brengen. Volledige helderheid verwachtte hij echter in dit debat niet. Hy kon dan ook, by gebrek gevens geen keuze doen tussen het stand punt-Sassen en het standpunt van de rest. De vaas is gebarsten en ook in het vertrouwen van de K.V.P. is een barst gekomen. Misschien zal de Regering de fractie de barst kunnen doen vergeten. Hij hoopte dan ook. dat de eigen gedrags lijn van de Regering, vooral op buiten lands gebied, zich spoedig zal openbaren ais effectief. Voorlopig wilde hij hiervoor geen verantwoordelijkheid voor dragen. Aan minister Van Maarseveen wilde hij enige vragen steleln. van de beant woording waarvan zijn houding zou af hangen. Wat zal er gebeuren, wanneer de rep. leiders blijven weigeren, aan een fed. interim-regering deel te nemen? Is de Regering bereid, dan een interim regering zonder republikeinen in het leven te roepen, met mogelijkheid, dat later constructieve rep elementen toch worden opgenomen? Met de afwijzing van de bevoegdheden der Unci, die onze interne souvereiniteit raken, ging hij ac- ©oord. Maar hoe zal de inmenging daad werkelijk door de Regering kunnen wor den voorkomen? Zal de (onbekende) ge dragslijn waarborgen bieden? Ook over komst van de Unci naar Nederland zag hij gevaar. Anders zou het zijn. de Regering de individuele leden wel wilde gebruiken voor beïnvloeding partijen Met het constateren var status van de republiek door de Veilig heidsraad als ..partij in geschil" giug hij accoord, mits Nederland niet onder dit internationale gezelschap wordt begre pen. De Veiligheidsraad ziet de republiek wel als „partij in geschil". Nederland mag dit niet. Hij wilde dan ook niet spreken van de republikeinse regering. Wat het zgn. plan-Beel betreft, vroeg prof. Romme wat verstaan wordt onder een representatieve interim-regering. Liefst een reg. mèt de republiek, maar als het moet, ook zonder de republiek. De mogelijkheid van de overgang naar de nieuwe rechtsorde mag niet versperd worden door de onwilligheid van eer republikeinse groep. Hij keerde zich te gen een opvatting, als zouden de funda mentele bezwaren door dr Van Royen tegen de resolutie van de Veilighp'.'.i «aad ontwikkeld, geen „onaanvaardbaar- verklaring" betekenen. Hij begreep ook dan tegenover de voorgestelde, door dr Van Royen namens de Regering be streden. Er zyn inderdaad twee vraagstukken: voorkomen van chaos in Indonesië voorkomen van een breuk met de Vei ligheidsraad. Er is echter nog een derde: n.l. niet het vertrouwen in Indonesië t« vernielen, maar integendeel uit te brei den. Wie dit vraagstuk in zyn beschou wingen en besluiten niet heeft opgeno men kan zeggen, dat het woord aban donneren niet in z'n woordenboek voor komt, maar zal het onherroepelijk in z'r vergeetboek terugvinden. Hierna werd de vergadering geschorst tot 2 uur. Brengen Zuid-Amerikaanse staten zaak-Mindszenty voor V.N.? Negen Zudd-Amerikaanse staten en de Philippijnen hebben, volgens Reuter, «ïiet-officieel besloten, om de zaak-Minds zenty voor de Ver Naties te brengen. Deze landen zijm: Columbia. Uruguay. Bolivia. Panama, Argentinië. Venezuela. Chili, Brazilië en de Dominicaanse repu bliek Zeven/Britse Lagerhuisleden zul len een motie indienen, waarin wordt aangedrongen om „alle mogelijke mid delen aan te wenden" ter verkrijging van kardinaal Mindszenity's invrijheidstelling. Zesduizend metaalarbeiders in Neu renberg waren gisteren zonder werk, omdat hun 350 voormannen in staking waren gegaan en de fabriek zonder hen niet kon draaien. Bijna 20.000 werklozen meer dan een jaar geleden Er zyn thans ruim 84.000 mensen zonder werk Evenals in vorige jaren nam het aantal werkloze mannen in Januari wederom toe. n.l. van 66.776 in December tot 80.072. Hiervan zijn 49.183 geheel werklozen (vorige maand 40.200). 1134 wachtgelders (1457) en 29.755 DUW-arbeiders (25.119). Ook het aantal werkloze vrouwen nam toe. van 4590 tot 4724. Voor het eerst sinds Ootober j.l. is ook de vraag naar arbeidskrachten gestegen en wel naar mannen van 24.507 tot 25.420 en naar vrouwen van 16.829 tot 18.030. Veefkind jr krijgt 14 jaar De opperwachtmeester van de staats politie J. H. Veefkind Jr., een schoon- n van Poos, arresteerde vele illegale werkers. Hij werd gisteren veroordeeld door het Haagse B.G. tot 14 jaar (ma.). De eis was 15 jaar. Meer sigaren, maar ze blijven duur De sigarenwinkeliers beschikken lang zamerhand over meer voorraad, zodat zy binnenkort niet langer hun klanten behoeven te rantsoeneren. Echter is de prijs merendeels vrij hoog. daar er in verhouding tot de goedkopere soorten te 'el dm In Amsterdam zjjn ook meisjes in geschakeld bjj de jeugd-verkeers- brigades, die de schoolkinderen vei lig over de drukke straat brengen. Zy kwyten zich niet minder serieus van haar verantwoordeiyke taak dan de „mannelyke" collega's Prof. Romme stelt er prijs op, de kat eerst eens uit de boom te kijken ACCOORD MET Dr BEEL Vanochtend om 11 uur heeft minis ter Van Maarseveen de volgende „aanvullende Regeringsverklaring" ln de Tweede Kamer afgelegd: In verband met de verklaring van de heer minister-president in de vergadering der Kamer van 16 Feb. j.l. kan lk thans mededelen, dat de besprekingen, die gisteren in de vergadering van het Kabinet met de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in Indonesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben geleid. De Hoge Vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met het door de Regering in deze Kamer uitgestip pelde beleid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de besprekingen met de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon voortgezet. Tweede Kamer tvil niet voor ja-broer spelen De Tweede Kamer spreekt in het V.V. haar ernstige teleurstelling uit, dat zij met het wetsontwerp betreffende de ficatie van accijnzen in de Benelux-lan- den practisch weer voor een voldongen feit wordt geplaatst, omdat de toegeir.i ten tijci te kort is om wijzigingen aan l Voorts wordt aangedrongen op inzage van het tot dusver angstvallig geheim gehouden rapport omtrent de voorbe sprekingen. Regering geeft nog geen antwoord inzake Banka Op de vragen van het Tweede Kamer lid Van der Goes van Naters over de be handeling van de republikeinse leiders op Banka heeft minister Drees mede de ministers Stikker en Maarseveen geantwoord, dat het verleg, nodig voor de beantwoording, nog niet beëindigd is. Japans departement van financiën drooggelegd nieuwe Japanse minister van Finan- Hajato Ikeda. heeft heden bekend gemaakt, dat hij, zolang hij zijn ambt zal bekleden, geen alcohol zal gebruiken. Naar Reuter meldt, was Ikeda door het gehele land bekend als eer drinker. VUURGEVECHT TUSSEN STAKERS EN POLITIE IN ITALIë In Isola Liri, ongeveer 80 km ten Zui- :n van Rome vonden botsingen plaats tussen stakers en politie. De stakers, die papierfabriek bezet hielden, ge bruikten machinegeweren tegen de poli tie, die dit beantwoordde met handvuur wapens. Aan beide zijden vielen gewon den, volgens A P. ongeveer 30. De sta king ontstond uit protest tegen het ont- 50 arbeiders. Italië, Turkije, Australië bepleiten collectieve garanties voor hun veiligheid Truman heeft nogmaals uiting gegeven aan zyn vertrouwen ln het voorgestelde Noord:Atlantlsch Pact. Er ls niets „geheimzinnigs" aan dat Pact en de Ame rikaanse politiek was j.l. Woensdag duideiyk door Dean Acheson uiteengezet. Hy was ervan overtuigd, dat de Ver. Staten, samen met de andere N.-Atlantische mogendheden het onmiskenbare bewys kunnen leveren- van de vastberadenheid der „vrye landen" om «en gewapende aanval van welk land ook, te weerstaan. verklaard, dat Turkije de mogelykheid overweegt van uitbreiding der Westerse pacten door een overeenkomst in het Middellandse-Zeegebied. De Italiaanse min. v. Buit. Zaken, graaf Sforza, voelt echter niets voor een „Mid- dellandse-Zeepact", maar Italië is bereid Reuter meldt uit Washington, dat Dean Acheson hoogstwaarschijnlijk vandaag aan de „Commissie voor buitenl. betrek kingen" een ontwerp van het Pact zou voorleggen. Keurt deze commissie hel goed. dan wordt het doorgestuurd aan dc regeringen der betrokken landen. Inmid dels hebben de drie Scandinavische pre miers te Oslo een bespreking gehouden. De meningsverschillen tussen Zweden en Noorwegen zouden nog steeds groot zyn. In politieke kringen te Oslo acht men het „bijna zeker", dat Noorwe gen zich toch zal aansluiten by het Pact. maar deze bereidverklaring zal niet 14 dagen afkomen. Volgens A.P. zal het antwoord van Noorwegen op het Sowjet- voorstel voor een „non-aggressie-pact", na het parlementaire debat van de vol gende week worden behandeld. Men weet, dat Rusland bij Noorwegen krach tig geprotesteerd heeft tegen aansluiting bij het Noord-Atlantisch Verdrag. De Turkse minister van Buitenl. Za ken, Nee Meddin Sadak, heeft te Parijs Voorlopig geen goedkeuring herbouw van kerken Om by de kerkbouw meer evenwicht te brengen tussen het bedrag der goed keuringen en hetgeen in 1949 verwerkt mag worden, zullen voorlopig geen Rijksgoedkeuringen voor herbouw kerken worden verleend. Dit betekent niet, dat er een bouwv e r b o d is. Met de uitvoering zijnde werken kan rustig •orden voortgegaan. Min. In 't Veld zal ver enige maanden de kwestie van het goedkeuringsbeleid opnieuw bezien Een belangrijke wijziging in de te volgen ge dragslijn voor kerken kan evenwel niet worden verwacht In het door de Rege ring vastgestelde Bouwplan 1949 is voor kerkbouw ƒ4 millioen uitgetrokken. GERUCHTEN ROND PRINSES MARGARET ROSE Prinses Margaret Rose van Engeland zal enige dagen logeren ten huize van de hertog van Buccleuch. De zoon van de hertog, de 25-jarige graaf van Dalkeith, behoort tot de vriendenkring van de prinses en wordt één der meest passende huwelijkscandidaten in Groot Brittannië geacht. treden tot de Europese Bond het Atlantische Pact. De Australische op positieleider, Robert Menzies, wil dit zelfs zien uitgebreid tot Zuid-Afrika. India, Pakistan. Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Koningin Juliana op 30 April in Den Haag? Défilé van het „oude" en „nieuwe" leger. Daar het dit jaar tien jaar geleden is dat de mobilisatie werd afgekondigd er het tevens de eerste verjaardag is var Koningwi Juliana als vorstin, wil mer op 30 April, zo verneemt de Nieuwe s c h e C r t, deze beide feiten plech- Den Haag gedenken. Het plan be staat om zowel het ..oude" als het leger voor H. M. te laten defi leren langs het Paleis Noordeinde. Doch ook zal het mieuwe leger als hulde betoonde moed er) trouw voor het oude leger défileren. Deze plannen hebben nog één lijkheid te overwinnen, nl. of er land nog gemoeg vóör-oorlogse unjformen zijn om de troepen in te steken. COCHRAN VERDWIJNT NAAR PAKISTAN Aneta seint uit Washington, dat presi dent Truman het Amerikaanse lid der V.N.-commissie in Indonesië (Unci) Cochran benoemd heeft tot Amerikaans am/basadeur in Pakistan. Hjj zal echter zijn werk in Indonesië blijven voortzet ten, totdat „de toestand zijn vertrek toe laat". Evatt doet nieuwe aanval op Nederland De Australische minister van buiten landse zaken Evatt heeft in het parle ment de bewering doen horen, dat de houding van Australië tegenover Neder land „correct" is geweest en dat het niet Australië's bedoeling is, de Nederlanders uit Indonesië te verdrijven. Hij achtte zelfs de medewerking van Nederland aar een nieuw zelfbesturend Indonesië nood zakelijk. Vervolgens beweerde Evatt, dat Nederland met voorbedachte rade het handvest der V.N. had geschonden. De leider van de Australische opposi tie, Menzies, heeft de regering er door gehaald omdat de ministers Evatt well het samen volkomen onee over de uitzetting van mevr. O'Keefe, terwijl de premier, die het verlossende woord had moeten spreken, stommetje speelde. Vijfde sinaasappelenbon aangewezen Thans is de vijfde sinaasappelenbon aangewezen. Uiterlijk 26 Februari moet het publiek de bonnen 008 algemeen (van de A- en B-kaarten) en 016 algemeen de D-kaarten) bij een handelaar groenten en/of fruit inleveren. Deze bonnen geven recht op resp. 500 gram n 1 kg sinaasappelen. Nederlandse uitvinding brengt revolutie in mijnbouw Maar wordt in Amerika vervaardigd. De Nederlandse ingenieur P. Harinck. die thans in de Ver. Staten vei blyft, heeft deze week een demonstratie gegeven met een nieuwe, door hem zelf ontworpen boormachine, „Harincks hy draulische boor". Het nieuwe apparaat is door deskundigen bestempeld als een .revolutionnaire ontwikkeling" op mijn- bouwgebied. Het zal uitsluitend in Ca- massaproductie vervaardigd wor- DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Toen de 49-jarige arbeider bij de Hoog- ivens te IJmuiden, B. W. Vallenduuk uit Beverwijk, vanmorgen tezamen met D. J Zoet uit Haarlem een afsluiter van de gasreinigingsinstallatie dichtdraaide, ge raakte hij. evenals zijn collega, bewuste loos, alhoewel beiden gasmaskers droe gen. V. overleed en Z. moest ter obser vatie naar het ziekenhuis te Beverwijk Een onderzoek wordt ingesteld. Overvaren en gezonken, doch bemanning gered Vanmorgen is voor de haven van Hansweert het met aardappelen geladen motorscheepje „Maria Antonio", schipper Maas, overvaren door het Amerikaanse zeeschip „Magnolia State" en direct in "iep water gezonken. De beide opvaren- jn van de „Maria Antonio" hebben zich met hun sloep weten te redden en zijn te Hansweert aangekomen De „Magnolia State" ligt voor Hansweert ten anker en liep geen schade op Een nader onder zoek wordt ingesteld. Vandaag viert ons jongste prinsesjeMaria Christina, haar tweede verjaardag. Onze kleine Marijke tijdens een onbezorgd spelletje in het paleis Soestdijk. Immigratie van één millioen Joden binnen vijf jaar Dr Chalm Weizmann, die gekozen werd tot eerste president van Israël heeft, begeleid door motorryders, met jeeps bemande soldaten en een pantserwagen zyn intocht ln Jeruzalem gehouden. By de Ingang van de stad knipte dr Weizmann blauw en wit lint door, dat gespannen was voor een welkomstpoort. Bij het binnentreden van de te sta lieren president, in de vergaderzaal het parlement, werd op de r hoorn geblazen. De voorzitter van het parlement Joseph Springzak, aldus Reu- zeide de eedsformule voor. welke door de president met opgeheven rech terarm. langzaam werd nagezegd: „Ik Chaim Weizmann, zweer als president de staat trouw aan de staat Israël haar wetten" Dr Weizmann praatte ook enkele minuten met de Arabische leden van het parlement en kuste hen op beide wangen. Na de inwijding dien de het kabinet zijn formele ontslagaan vrage in. De onderhandelingen over een i coalitie-kabinet worden vertraagd door de ziekte van de premier, Ben Goerion. Dr Israel Goldstein, de penningmeester an het Joods Bureau, heeft, alvorens t Londen naar Israël te vertrekken, verklaard dat het overbrengen van één millioen Joden uit Europa en het mid den-Oosten binnen vijf jaar voltooid moet zijn. Van de 25 000 Joden, die in de loop van dit jaar in Israël verwacht worden, zullen er 55000 uit de kampen voor ontheemden komen, 100 000 uit Mo hammedaanse landen, een Klein aantal Frankrijk, Nederland en België. De kampen op Cyprus worden in Sep tember a.s. gesloten. Er zijn practisch geen immigranten uit de Sow jet-Unie, DAT de IJmuidense trawler „De Hoop" op de markt aldaar een haai van 115 kg en twee zware kabeljauwen (21 en 18 kg) aanvoerde. DAT de St.-Crt. van gisteren inschrij- vingsbeschikkingen voor binnenschepen en sleepboten bevat, zomede wijzigingen in de loonregelingen van de borstelwa ren- en houtwarenindustrie en het straat- makersbedrijf. DAT de algemene vergadering van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- verenigingen dit jaar wordt gehouden op 18 en 19 April te Haarlem en de deelne mers op 18 April een autotocht maken. DAT de afd. Drente van „Het Ned. Trekpaard" 31 Aug a.s. te Assen een centrale trekpaardenfokdag gedurende de tentoonstelling „D.O.E.N." organiseert. DAT het indertijd nogal opzienbarende voorstel tot aanleg van een groot sport park te Meppel door Ged. St. van Drente werd aanvaard. DAT de Chr. Ver. van Natuur- en Ge neeskundigen in Nederland 5 Maart te Utrecht bijeenkomt. DAT „De Kruidenier", mede door de stijging der buitenlandse prijzen, een tekort aan lucifers verwacht. DAT de president van de Alg. Mil. Pensioenbond. W. Klooster te Baarn, 23 Maart a.s. 75 j. oud wordt. DAT de 56-j. Duitse spion Alfred Flesche, die voor de inval zijn landge noten voorzag van Nederlandse kaarten, tekeningen en vestingplannen door het A'damse B.G. tot 5 j. (m.a.) veroordeeld werd. DAT D. Zijlstra te Den Haag tot hoofd van de Waalse school te Den Haag be noemd werd als opvolger van wijlen DAT letterkundigen, die op 24 Nov. a.s. tussen 20 en 26 j. oud zijn en mede wil len dingen naar de Reina Prinsen Geer- ligs-prijs, hun werk vóór 1 Aug. a.s. moeten inzenden aan het secr.. Konin ginneweg 121 boven, A'dam. DAT H. Kraan te A'dam benoemd is tot consulent by de afd. Volksgezondheid van het dep. van Soc. Zaken. DAT op 28 Febr. te Hoogezand-Sappe- meer gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden i.v.m. de samenvoeging der ge meenten en de AR. en de C H.U. er met een gecombineerde lijst uitkomen. DAT op de eerste Barneveldse markt met vrije eierprijzen deze opliepen tot f 14.75f 15.50 per 100 stuks, hetgeen la ger is dan terstond na opheffing der dis tributie. DAT Prov. St. van Gelderland besloten f 25 millioen te lenen ten behoeve van de Prov. Electr. My. DAT Voorhoeve, vroeger leider van het Verdinaso en een der voormannen van het zg. dep. van Volksvoorlichting, op 2 Maart voor het Arnhemse B.G. te recht staat. DAT als opvolger van dr J. C. J. Bur- kens. die directeur van het Delftse zie kenhuis werd, is benoemd tot dir.-genees- heer van het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Meppel K. C. v. Beusekom. arts te Utrecht. DAT de 72-j. wever Johan Meyer uit Delden t.g.v. zijn 60-jarig jubileum bij de fa. Schrader de zilveren O.N.-medaille kreeg. DAT besloten is een stichting school- tandverzorging voor Schouwen en Duive- land op te richten en ook op Walcheren de schooltandverzorging reeds in voorbe reiding is. DAT een Siamese handelsmissie ons land bezocht en na een afscheidsdiner te Den Haag naar België vertrok. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 April 1947 met België gesloten verdrag inzake de uit oefening der veeartsenijkunst in grens gemeenten. DAT de Prov. St. van Limburg aan Ged. St. verzochten het plan om de Lim burgse Tramwegmij aan hef Rijk en de Ned. Spoorwegen over te dragen, terug te nemen. DAT in September te Maastricht een nieuwe keramische fabriek van „De Ba tavier" wordt geopend, welke dan 6 h 7 maal zoveel huishoudelyk aardewerk voor het binnenland zal produceren als de tegenwoordige fabriek. DAT een Zwitserse jodelgroep en een kapel vanavond te Maastricht starten voor een tournée door Nederland. DAT de ambtenaar van de Rijkswater staat J. H. A. Winckers te Nijmegen be noemd is tot ridder O N. DAT Z.O. Friesland ter bestrijding van de werkloosheid de industrialisatie krach tig gaat bevorderen en voor dit doel te Heerenveen een werkplaatsengebouw zal verrijzen om lichte industrieën aan te trekken. DAT binnenkort 100 Nijmeegse en 300 Groningse arbeiders naar Venray en Sevenum gaan om meer spoed achter de ontginningswerken in de Zuid-Peel te zetten. DAT het Nijmeegse gemeentebestuur aan de Nijmeegse aannemer B. F. van Tienen de restauratie opdroeg van het in de oorlog zo zwaar beschadigde 15-eeuwse raadhuis, waarvan de voorge vel in de vroegere renaissance-stijl wordt hersteld. DAT de Maastrichtse voetballer P. W. A. van Gemert wegens mishandeling van de scheidsrechter en een tegenspeler tijdens een wedstrijd voor 2 jaar werd eesohorst. slechts 14 personen verkregen toestem ming. De kosten voor immigratie bedra gen per persoon zes duizend gulden en aangezien negen van de tien immigran ten zonder middelen van bestaan zijn. zal men via internationale leningen schenkingen de kosten trachten te be strijden. Jan Smuts, de voormalige premier Zuid-Afrika. heeft aan Chaim Weizmann een „gelukstelegram" gezonden, luidt: „Ik beschouw Uw verkiezing als het tot vervulling komen van de zaak. waarvoor wij sedert 1918 gewerkt heb ben. Moge een oud huis de wieg worden van een betere toekomst voor Israël de wereld." (ondertekend: Uw toege- wyde. oude vriend. J. C. Smuts). AMERIKAANSE LENING AAN ISRAëL De Amerikaanse export- en import- bank beeft zich formeel gebonden om Israël een crediet van 35 millioen dollar te verlenen voor de ontwikkeling de landbouw President Truman over de economische situatie President Truman heeft gisteren ver klaard. dat de huidige vooruitzichten voor het Amerikaanse bedrijfsleven geen enkele reden tot ongerustheid geven Hij gaf als zyn mening te kennen, dat de prijsdaling van de laatste tijd uitsluitend •en normalisering van de prijzen is, vaarnaar iedereen had verlangd De president verklaarde voorts geens- ins voornemens te zyn wijziging te bren- ^n in zijn programma voor belasting verhogingen. BOYCOT ALS WAPEN TEGEN HET PANAMEES GEVAAR De Britse, Noorse, Nederlandse er Zweedse zeeliedenorganisaties hebben op de conferentie der internationale fede ratie van transportarbeiders besloten tot een internationale actie tegen de practij- ken om ondeugdelijke schepen onder Pa namese of andere vlag te doen varen. Een wereldboycot staat op het program sinds Juli 1948. Thans hebben de haven arbeiders zich hierby aangesloten. KRAVCHENKO WISSELT VAN HOTEL Victor Kravchenko heeft het weelde rige hotel aan de Avenue Montaigne te Parys verlaten, waar hij sedert het begin van zyn proces onder de naam Paul Kedrin verbleef. Hy heeft zich nu geïn stalleerd in eén groot hotel aan de lin keroever van de Seine, waarvan het adres nog niet bekend is. Tsjechische spion veroordeeld door Amerikanen Allerlei geheimzinnige geruchten gin- en de laatste dagen, over op handen zynde spionnage-processen. die de Ame rikanen in hun zone van Duitsland zou den voeren. De zittingen van vijf zaken zouden in het geheim worden gehouden. Gisteren werd een tip van de sluier op gelicht. toen bekend werd. dat te Mün- chen de Tsjech Frantisek Klecka tqt 20 jaar dwangarbeid was veroordeeld, om dat hy zich schuldig had gemaakt aan spionnage voor Tsjechoslowakye. Getui genverklaringen en bewijsmateriaal zyn Harmonische defensie Wanneer de landen van West-Europa met het oog op hun veiligheid en het dreigende gevaar uit het Oosten zich hebben verbonden tot een unie, dan is het vanzelfsprekend dat men tie unie zo sterk mogelijk maakt. Men zal dan zoeken naar uitbreiding van het verbond om het front zo sterk en hecht mogelijk te maken en ander zijds zal ieder der deelnemers hebben te zorgen ieder voor zijn deel het uiterste te doen. We zien het eerste reeds gebeuren De unie bouwde men uit tot een Atlantisch Pact met Canada en de Verenigde Sta ten als zeer begerenswaardige en fei telijk onmisbare partners. En tegelijker tijd zoekt men die uitbreiding ook in Europa zelf. Noorwegen, dat nu vermoe delijk toch wel tot het pact zal toetreden, is daarvan een voorbeeld. Maar ook ItaliS en eventueel Spanje worden genoemd. Dit is niet alleen gewenst, maar ook noodzakelijk. Het opdringen van Rus land in Oost-Europa, het pogen door te dringen tot de Middellandse Zee bete kent een verbreding van het Sow jetfront met de mogelykheid op verschillende punten aan te vallen. Daartegen dienen de overige landen paraat te zijn. In dit opzicht zijn zowel de Westerse Unie. als het Atlantisch Pact (dat er overigens officieel nog niet is) actief. Maar dan komt de vraag hoe men nu de nodige kracht zal ontwikkelen om een mogelijke aggressie te voorkomen en in voorkomend geval tot staan te bren gen. Daarbij treden verschillen van in zicht aan de dag. verschillen, die voor een deel verband houden met de ligging van de onderscheiden partners. West-Europa voelt zich het eerst be dreigd en vraagt dus een militair appa raat, dat ogenblikkelijk kan functionne- ren en een aanval kan afslaan. In Amerika denkt men hierover an ders. Daar vindt men voorstanders van de z.g.n. lange-afstand-strategie. Zulk een opvatting pleit in de eerste plaats voor een sterke luchtmacht, voor de suprematie in de lucht, zoals vroeger velen overtuigd waren, dat de mogend heid met de sterkste vloot ten slotte een oorlog won Zo menen vandaag anderen, dat het land met de meeste en sterkste luchtjagers straks als overwinnaar uit de strijd zal komen. Lange-afstand-bom- menwerpers zullen van ver achter de frontlijn de vyand kunnen bestoken, zijn opmars kunnen vertragen, concentraties kunnen belemmeren enz. En met de atoombom, zo menen velen, zal men een nieuwe oorlog in de kiem kunnen smo ren. Bij dat laatste gaat men er dan van uit dat alleen de geallieerden deze bom bezitten. Maar dat is een wens en een gedachte, waarop men geen goede defen sie bouwen kan. Houdt men het op de lange-afstand- strategie. dan zal men aan een landleger weinig aandacht schenken Men bespaart dan grote sommen gelds en bovenal het vraagt veel minder mensen. Algemene dienstplicht is dan niet nodig b.v. En dit voordeel spreekt in Amerika heel sterk. Ten dele ook in Engeland. Marine en Luchtmacht kunnen daar vrijwillig era krijgen, maar probeert men dezelfde mensen voor een landleger aan te wer ven dan biedt zich slechts een klein per centage van wat men nodig heeft aan. (Voor vervolg zie Pag. 4) Stakingsrelletjes in Amster damse buurten De Amsterdamse politie heeft gister avond het plan van grote groepen sta kers aan de Insulindeweg wel een groep van 300 man om de werkwilli gen te molesteren, verijdeld. Er werden echter enkele rake klappen met de gum miknuppel uitgedeeld, de motorpolitie kwam er aan te pas en zelfs werden 2 politiehonden op de rumoerige menigte losgelaten. Waarschijnlijk hebben de honden enige mensen gebeten. De werkwilligen werden de laatste da gen reeds door de politie van en naar huis begeleid. Zeven jaar tegen inbraak,,koning* uit Brabant geëist Zeven inbrekers uit St. Willebrord, die minstens 160 inbraken en diefstallen hadden gepleegd, stonden gisteren voor de Bredase rechtbank terecht. Tegen de ..koning" van het stel, de 31- jarige C. H., bijgenaamd ..de pater van Sjalle", werd 7 jaar geëist, tegen zyn voornaamste maat. C. M. 6 jaar. tegen 2 anderen 3 jaar. terwijl de rest er met lichtere eisen afkwam. Tegen auteur van „De tyrannic verdrijven" 2000 geëist Wegens krenkende uitlatingen over de Joden in beiettingst(jd Tegen de auteur K. N. is voor de Am sterdamse rechtbank f 2000 boete, subs. 14 dagen gevangenisstraf geëist, omdat hij zich in het boek „De tyrannie ver drijven" krenkend heeft uitgelaten over de houding der Joden in bezettingstijd. Als het geen misdaad is, een misselijke daad is het zeker, aldus verklaarde de president en de O. v. J. schetste het werk als onwetenschappelijk, stompzin nig, generaliserend en ongeschiedkun dig Uitspraak 3 Maart. Het boek is in samenwerking met de Haagse predikant L. D. Terlaak Poot ge schreven. doch deze heeft zich van het betrokken hoofdstuk van het werk ge- distanciëerd. Seldeti Chapln, de Amerik. gezant Hongarije, die door zyn regering is te ruggeroepen i.v.m. de zaak-Mindszenty, arriveerde gisteren te Parijs. Hy zei. dat de arrestatie van R-Katholieken in Hon garije voortduurt. WEERBERICHT Iets minder koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk enkele overdrijvende wol kenvelden. maar later verder toenemen de bewolking. In het Oosten van het land droog weer. in het Westen gedurende het grootste deel van de dag droog weer. Ma tige, langs de Waddenkust later krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid- West Iets minder koude nacht en och tend. In de middag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Zaterdag. 19 Febr. Zon op 7 48, :ider 18.00; maan op 1J8. onder 10.06

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1