„Bont allerlei" bij de algemene beschouwingen over de begroting 1949 Giefde Mrs MINIVER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1940 Twaalf raadsleden praatten nog 'n middag vol Vandaag zijn B. en W. aan de beurt Na de dertien van Maandag hebben gisteren nog twaalf raadsleden deelge nomen aan de algemene beschouwingen- De beantwoordingen door B. en W. wer den uitgesteld tot hedenmiddag, zodat de avondvergadering van gisteren verviel tot verheuging van velen- Volgens de heer Van O y e n (K-V.P-) zijn er in de secties vaak onbetekenende vragen gesteld. Spr geeft enkele voor beelden van vreemde toewijzing van woningruimte. Tenslotte licht spr zijn voorstel toe: geen dispensatie meer ver lenen van art. 4 der Zondagswet, wat betreft het openstellen van bioscopen en het geven van toneelvoorstellingen op Goede Vrijdag, le Paasdag, le Pinkster dag en le Kerstdag. Alle Christenen vieren deze dagen, en wel veelal in de gezinnen. Het personeel van de amuse- mentsbdrijven geve men daartoe ook de gelegenheid, aldus spr. Mevr Van Stavere n-V e t (Comm.) verdedigt vervolgens haar voorstel, dat B. en W. zo spoedig mogelijk plannen ontwerpen voor de vestiging van een consultatiebureau voor zuigelingen in de binnenstad. De afstanden zijn vaa'k veel te groot. De heer Knetsch (Prot.-Chr) brengt dank aan ie wethouder van Sociale Zaken voor de herziening van de sala rissen der ambtenaren. Wel heeft spr nog een paar wensen, o.m. die van een dienst commissie voor het secretariepersoneel. Er zijn nog onderwerpen genoeg, om in die commissie te worden behandeld. Beti effende een vraag over de naleving van het Rijtijdenbesluit maakt spr. de opmerking, dat deze zaak wèl de ge meentepolitie aangaat. De salarissen van de brandweer dienen spoedig te worden hemen- De heer Hordijk (Prot-Chr.) heeft met genoegen geluisterd naar c" den van de heer Van Oyen, dat de leden wat meer zaken „onder ons" wethouder moeten bespreken. Maar had de heer Van Oyen de klachten over ve: deling der woonruimte ook niet met de lid der Een principieel geluid laat heer Stolp (Prot-Chr) horen, er op wijzend, dat Gods Zegen op het werk onontbeerlijk is: geen mensenwerk is volmaakt. Een danktoon mag bij deze begroting niet ontbreken. We mogen de ogen niet sluiten voor de zegeningen van- het afgelopen jaar. Wat de toekomst ons brengen zal. is voor ons verborgen. Wij weten het niet, ook de heer Knuttel niet, ïent hij dit misschien. Dit is immers Gods bestel! Maar dit ontslaat ons niel de plicht, om naast het gebed te werken. Moge, aldus spr., het gehele col lege en ook de raad in deze geest de be- grotingsarbeid zien. Eerst dan kunnen wij met vertrouwen de toekomst t is de begroting sluitend, een v zichtige politiek blijft nodig- Wat urgentst is, moet 't eerst worden aange pakt (woningbouw!)- Eén van de be langrijkste bronnen, waardoor een slui tende begroting is verkregen, is hel electriciteitsbedrijf. En juist ook hier dreigen gevaren. Hangt er ook een hoging van de stroomtarieven in de lucht of heeft de wethouder andere dekkings middelen kunnen vinden? Wat het gas bedrijf betreft en de céntralisatie, deze bedrijven beoogd, wees spr op het de raad van Alphen behandelde- Is de kostprijs te Leiden te hoog? Hoe zijn de opgedane ervaringen en de te stellen •achtingen? Ook de leningspolitiek heeft tenslotte sprekers aandacht. De grote activiteit van B. en W. lovend, brengt de heer d r K e y (Arb.) diverse „medische" wensen naar voren, name wat de ziekenhuisruimte be treft. Het valt spr. nog voortdurend op, dat onze stad moeilijke verkeerspunten- bevat. Van verkeerstoezicht merkt spr, niet veel-, bijv. wat de achterlichten be treft- Grondige inspectie is regelmatig noodzakelijk, om levensgevaarlijke situa ties te voorkomen- De parkeermogelijk- heid op de Br eestraat moet worden be perkt. Graag ziet spr. een andere plaats aangewezen voor Van Gend en Loos. :s markering van de bus- en tram- voLkshuisves- tingscommissie weet spr., hoe groot de ellende is- Het huisves tingsbureau verricht zijn taak waardige wijze. Spr- memoreert overlijden t is de heer De Hosson (K-V.P.) tegengevallen, dat er niet meer vreugde er het sluitend-zijn der begroting. Velen hadden bedenkingen. Wel heeft spr. enkele verlangens, namelijk t.a.v. ae markthandel, zo mogelijk lagere slacht huistarieven, demping van de Nieuwe Rijn tussen de Karnemelks- en de Koren- beursbrug en tenslotte t.a-v- de midden stand in 't De heer Riemens (Arb.) plaatst enkele opmerkingen over de sectieversla gen, het overleg met de middenstand, klachten over de Eltax-bussen, de cul tuurgrond van de gedupeerde tuinders in plan-Zuid-West. de noodzaak om zuinig te zijn met cultuurgrond, de af wijzing van de aanvrage tot het stichten een tuinbouwschool en de bestrijding de vorming van massa-jeugd- Spr. valt daarna de mening van de heer Hen driks aan inzake antithese en P.v-d.A. Als tweede lid van de tweemansfractie der V.V.D. voert de heer Frohwein als laatste spreker in eerste instantie het woord de rij, die door zijn fractie leider was geopend, aldus sluitend. Veel waardering heeft spr- voor het werk van de wethouder van Financiën Spr. gaat in op een opmerking, door de heer Wiliper gemaakt, over de verschui ving van de verantwoordelijkheid tussen hoofden van dienst en de accountants dienst. De beide partijen moeten innige samenwerking voorstaan. Tot tweemaal toe moesten de gasprijzen worden verhoogd. Het is dringend ge wenst, dat er spoedig een rapport schijnt over de vraag, hoe de kostprijs in het gas kan worden gedrukt- De Leidse bouwplannen moeten niet te groots worden opgezet. De V.V-D.-fractie heeft tegen te veel recreatie gestemd. Als de heer Wilmer thans tegen de vertra ging van de woningbouw ageert, moet hij wél bedenkén. dat hij het overdrijven van de recréatie niet heeft doorzien. Tenslotte bepleitte spr. een betere sala riëring van de directeur van de Volks- cred-iebbank, het instellen van een raads commissie voor de middenstand, die niet met de week maar met het uur achteruit boert (faillissementsaanvragen zijn niet van de lucht) en het niet meer beschik baar stellen van de Stadsgehoorzaal vooi verkiezingsvergaderingen van de com munisten. Plannen maken is mooi, maar alleen bouwen geeft de mensen een dak boven het hoofd Beginnend met hulde en lof voor B- en W- en de ambtenaren, heeft de heer Van Iterson (Prot.-Chr.) toch ook tal van vragen. Wat is gedaan om de industrie te trekken en wat zijn de bereikte resultaten? Hoewel B. en W- bij ae vorige begroting hebben geantwoord, dat het college reeds drie maanden doende industrieflat, er aan toe- i voegend, dat het plan binnen drie maan de""lieeriden ^on worden tegemoet gezien, heeft Ensingh Er is de raa<* n°2 8€en plan bereikt. Dat acht niet voldoende medewerking publiek. Men is vaak buitengewoon- egoïstisch en men moet ook niet steeds vragen stellen-, aan welke toch niet te voldoen is. Men hoede zich er voor, elkanders leven ondraaglijk te maken, (keuken!). Spr. geeft-enkele voorbeel den van treurige tóestéjideq.o^,het gé- bied van de huisvesting. Men stelle de architectonische en aesthetische eisen niet al te hoog: er moet worden gebouwd! De heer Sch-üller (Arb.) sluit zich met diverse andere voorheelden aan bij wat de heer H o r d ij k schilderde als treurige toestanden op woninggebied- B. en W kunnen nu wel, op ad-vies van de heer Woudstra, in Den Haag met de vuist op tafel slaan, maar veel zal dat niet geven. Ook Leiden is immers gebon den aan het opgelegde bouwvolume. Een plan meer of minder doet er niet toe- Ten aanzien van het voorstel van de heer Van Iterson (doortrekken Wasse- naarseweg) wenst spr. zijn mening aan te houden tot het antwoord van de wet houder Maar veel ziet spr. er niet in: het verkeer komt toch weer terecht op de Morsweg en het plan zal heel wat kosten. Bebouwing zal er niet spoedig komen (deze grond is bestemd- voor grote villa's). Er is gevraagd-: heeft de technische dienst van Endegeest wel een volledige dagtaak? Spr. ziet deze kwestie nader onder ogen en bepleit voorts de instel ling van een dienstcommissie voor het secretariepersoneel. Aan- deze commissie bestaat wel degelijk behoefte. Spr. brengt vervolgens z.i ernstige klachten naar voren over de gang van zaken bij één der gemeentediensten, met, name over de personeelsvoorziening en de verhouding tussen- directeur en perso neel. waarbij sprake zou zijn van proteotie- De heer P i e n a (Arb.) pleitte voor de aantrekking van industrie en voor het instellen van dienstcommissies. Uitvoe ring van het Rijtijdenbesluit blijkt een- moeilijk ding- De politie lette op de juiste toepassing er van. Sprekend over de levering van stoom door ae Lichtfabrieken aan daarvoor in aanmerking komende industrieën, merkt de heer Hendriks (Prot.-Chr) op, dat hieruit vermoedelijk hogere inkomsten kunnen worden gehaald. Enkele perso neelszaken hebben vervolgens sprekers aandacht. De achterstand op het gebied1 van de woningbouw dient energiek inge haald te worden, maar spr. gelooft wel, dat Leiden al op de goede weg is. Spr. gaat nog even (serieus) in op de opmerking van de heer Knuttel „woningen en straalvliegtuigen"- Bij de totstandkoming van uitbreidingsplannen dient met sociografische aspecten reke ning te worden gehouden. Een sociogra fische dienst (suggestie-D. J- van Dijk) acht spr. voor Leiden te kostbaar, maar de adviezen van een- sociograaf kunnen heel nuttig zijn. Enkele technische opmerkingen maakt spr- over het bouwrijp-maken van gron den, de erosie e.d- Gun de beeldhouwers een kans. aldus spr., door hun het fraaien van bruggen met beeldhouw werken op te dragen. De heer Hendriks betoogt voorts, dat een avondlyceum een M.T.S. nodig zijn. Het heeft spr- teleurgesteld, dat de heer D. J- van- Dijk het woord antithese onjuiste wijze heeft menen te moeten gebruiken. De antithese is er gekomen door de inwerking der Franse revolutie. Men kan hen, die hieraan medewerkten, toch moeilijk schuldig verklaren aan het totstandkomen van deze gedachte. De Pv d A. heeft zich als z.g.n. „eenheids- pertij" gesteld tegenover alle andere partijen: ook dat is een politieke „anti these", een zich opwerpen tegen andere groeperingen. betreuren, eensdeels omdat de be lofte niet volbracht is, anderdeels omdat de klein-industrie schreeuwend gebrek heeft aan bedrijfsruimte. Niet alleen worden vele bedrijven, die zich hier willen vestigen, afgestoten-, mgar _ook .-zijp,^. vele vertrokkenof ze gaan zich elders^vestigen. Andere ge- méehtén ddeïf alles, om de industrie aan te trekken. Wil Leiden ook der gelijke facili teiten verlenen? elke nieuwe groot industrie heeft zich de laatste vestigd? Een lichtpunt noemt spr., dat tamelijk groot Leids be drijf, dat zeer ernstige plan had, naar elders te vertrekken, uit eindelijk voor Leiden behouden blijft. Om echter meer te bereiken, zullen wij niet star, maar zeer soepel moeten op treden We kunnen wel eens al te aesthetisch of al te rustig willen wonen, met als resul-taat, dat Leiden een dode stad wordt in dit verband beziet spr- nader het geval-Jesse, waarna spr. tot een andere kwestie komt, nl. de vliegasplaag van de Lichtfabrieken. Het antwoord over de plannen tot het vernieuwen van bruggen kan spr wel bevredigen. Spr. vraagt aandacht voor de bestrating van ver keerswegen Op spr.'s vraag, of B. en W. al maat regelen hebben overwogen t.a.v. de toe komstige verkeersmogelijkheden bij de spoorwegovergang, is niet bevestigend geantwoord- Z i. is hier een oplossing le vinden, door de Wassenaarse weg te ont sluiten. Spr. wijst daarom op zijn desbe treffend voorstel. spr. beloofde praeadvies om de mogelijkheid te onderzoeken, om woon huizen, thans in gebruik als kantoor ruimte, Weer om te zetten in woonhuizen kantoorruimte ander onderdak te vinden, is nooit verschenen- Eveneens heeft spr- de aandacht er op gevestigd, dat van alle zijden het ontbreken grote vergaderzaal wordt gevoeld. Spr. geeft in overweging, daarvoor te bestem- het nog resterend stuk bouwgrond- de Oosterkerkstraat, dat met de daar te bouwen objecten een goed geheel Twee jaar geleden is door spr. voorstel ingediend om te komen tot het aanleggen van een legger van alle onroe rende goederen, die gemeentelijk bezit zijn, zulks met het oog op de verzeke ringen. B. en W. hebben dit voorstel direct overgenomen, m-aar uitvoering niets gebleken- Een vaste lijn wordt nog niet gevolgd. De extra-kosten voor versterking de fundering van de 82 woningen aa Zoeterwoudseweg hebben bijna 30.000 bedragen. Dat is practisch weggegooid geld. Spr- wil opmerken, dat dit te vo komen was geweest door grondboring onderzoek Woningen zijn nodig als brood en we zullen er zeer zuinig mee moeten om springen. Daarom moet er goed worden gebouwd Spr. heeft altijd gezegd, dat de woningnood minstens 15 jaar zou duren. Minister In 't Veld sprak nu van 1980 Maar er moeten dan 60.000 woningen per jaar worden gebouwd. Spr. wil het nog iet eens zo optimistisch zien- Weth- Jongeleen heeft spr. nog by de behandeling van plan-Noord toe gevoegd, „dat bovenwoningen In de toekomst zo gauw leegstaan". Dat denkbeeld is funest geweest. De instanties, ook die in Lelden, heb ben de werkeiykbeid niet onder ogen gezien en de woningnood onderachat- De montagebouw heeft tot veel teleur stelling geleid. Als wij de plannen Leiden op tijd- klaar hadden gehad of wel niet te groots h-add-en opgezet, dan hadden wij nog niet tot montagebouw behoeven over te gaan- Was het toege stane bouwvolume bereikt, dan- had als extra toegift deze montagebouw welkome verlichting bezorgd. Het gaat om wat B. en W. in portefeuilli hebben, maar om wat de Dienst vai Huisvesting heeft aan te bieden. Sinds de bevrUding heeft Leiden 83 woningen gebouwd en 103 in aan bouw. D.W.Z- dat we pl.m- 80 wonin gen minder dan vóór het bombar dement hebben. Hoe is het in andere plaatsen? Schiedam (70.000 inwoners) 413 gebouwd; Dordrecht (69-000) 378 gebouwd, 200 in aanbouw; ZwUn- drecht (15.000) 302 gebouwd; Vlaar- dingen (44 000 inwoners, de helft van Leiden) 313 gebouwd plus 300 industrie-woningen. De particuliere bouw moet worden ge stimuleerd. B. en W. zeggen: „Het steeds veranderen van de eisen, die de hogere instanties stellen, belemmert de door allen zo zeer gewenste uitvoering der plannen"- Hoe heb ik het nu, aldus spr. Staan wij dan in zo'n slechte reuk of voldoen wij niet aan de maat? Laat de wethouder nu eens eindelijk „in duidelijk antwoord geven, hoe dat komt Spr. heeft steeds aanwijzingen ge geven, wat de bouw betreft en wat de architecten aangaat. Maar het was steeds en nudoet men het toch met stille trom. Maar te laat. Men moet ook meer in percelen aan besteden. Dan moet men wel meer toe zichthoudend personeel inschakelen, maar gezien de grote nood moet dit offer graag worden ge-bracht- Plannen maken en publiceren is nodig, maar het komt aan op de uitvoering. Beloften zijn goed koop, maar door daden krijgen de ;n een dak boven het hoofd! Tenslotté dient de heer Van Iterson de heer Van Dijk van antwoord op diens opmerkingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria C. H. dr v. J. Schou ten en M. Blansjaar; Henricus J. A. zr v. G. C. Heemskerk en M. B. v. d. Hulst: Franoiscus J. M. zn v. F. Seriier Masurel; Willem zn v. M. Jonker Ouwehand; Cornelis W. zn v. C. T. Rom- baut en T. K. M. Hoogeveen; Petronella A. d-r v, V. J. van Hove en A. v. d. Meij OVERLEDEN: J. van Haastrecht, man. 67 jr; I. J. Keikes, huisvr. v. C. Roe- la-ndse, 71 jr; P. Sloos, man, 64 jr; M. E Leeuwen, wed. v, T. P. J. Ober, 77 jr; L Mos. wed. v. T. Rijsdam, 81 jr; C. de Blanken, zn, 32 jr; H. Oldenbroek. man, 40 jr; A. A. v. d. Buld. wed. v. B Heetveld, 91 jr Temidden van tal van vooraanstaande figuren in het bollenvak opende Minister Mansholt gisteren te Lisse de derde, voor dit seizoen de laatste en alle verwachtingen overtreffende tentoonstelling van „Bloemlust" (Foto N. v. d. Horst) Twintig jaar Koninginnedag Het ontstaan en de groei werden tijdens de iaarvergadering gememoreerd Programma der feesten op Zaterdag 30 April •Juist gisteren was het twintig jaar geleden, dat de vereniging „Koninginnedag" te Leiden werd opgericht en het was daarom, dat het bestuur de jaarlijkse leden- •ergadering gisteravond in „In den vergulden Turk" belegde. In deze vergadering verden o.m. de plannen voor de a.s. Koninglnnefeesten op Zaterdag 30 April besproken. De voorzitter, dr ir P. C. Lindenbergh, if in zijn openingswoord een overzicht in ontstaan en groei der vereniging en merkte op. dat de vereniging haar doel voorbijstreven, wanneer zij haar be perkte geldmiddelen zou hebben gebruikt i grootse feestviering ter gele genheid van het twintig-jarig bestaan. De financiën kon de vereniging beter sparen de dit jaar voor het eerst op 30 April te vieren Koninginnedag. Hierna memoreerde spr.. hoe er op 30 April 1928 de gebruikelijke feestavond is van de Leidse Chr. Oranjever., waar tijdens de pauze de toenmalige burge meester. mr A. van de Sande Bakhuyzen de opmerking maakte, dat het toch eigen lijk jammer was, dat er op 31 Augustus in Leiden niets gebeurde en vroeg om hem voorstellen te doen, hierin verande ring te brengen. Het resultaat was een commissie uit de L.C.O.V., die tot taak zou hebben de Koninginnefeesten op 31 Augustus te organiseren. Het eerste programma omvatte een de monstratie van padvinders en gymnas tiekverenigingen, terwijl 's avonds een grote optocht van alle Leidse verenigin gen werd gehouden. De eerste feestvie ring werd georganiseerd zonder leden en zonder geld. De commissie begreep wel dra, dat een vastere basis moest worden gevonden en zo vond op 15 Februari 1929 in „Den Burcht" de oprichting van „Ko ninginnedag" plaats. In de loop der jaren hebben de finan ciële zorgen erg op de vereniging ge drukt, daar bij velen de onjuiste gedachte leefde, dat men feesten kon organiseren ïoncfër' gfeld. Ondanks dit kwam er "iéder jaar een programma, waarbij vooral een grote plaats werd gegeven aan de feest viering voor de jeugd. Voor de toekomst zag de voorzitter geheel andere omstan digheden, voornamelijk hun oorzaak vin dend in de troonswisseling, terwijl spr. tot slot de wens uitte, dat de vereniging nog vele jaren haar mooie taak zou mogen vervullen tot meerdere glorie van het geliefd Oranjehuis en ter meerdere vreugde van de Leidse burgerij. De tweede secretaris, de heer J. C. J. Lambermont, las vervolgens zijn jaarver slag, waarbij spr. het vele werk in 1948 de revue liet passeren. „Koninginnedag" telt ruim 700 leden. De penningmeester, de heer J. de Jong, releveerde een batig saldo van f1134. waarbij hij opmerkte, dat uit deze betrekkelijk geringe midde len geen grootse feestviering kan worden gefinancierd en dat dus een stijging van het ledental noodzakelijk is. In de kas- commissie werden gekozen de heren Baart, Brouwer en Schout. Vervolgens werden de heren dr ir P. C. Lindenbergh, A. v. d. Neut en L. Questroo bij acclamatie als bestuursleden herko- De feestplannen waren hierna punt van bespreking. Ze omvatten voor Za terdag 30 April: aubade van de schoolkinderen aan het gemeentebe stuur, kinderfeest in de Stadsgehoor zaal, kinderspelen op het terrein aan de Zoeterwoudse singel, windhonden- rennen op het U.V.S.-terrein, Oranje- wandeltocht en brandweerdemonstra- tic bü molen „De Valk", 's Avonds zün er twee openluchtconcerten, een openlucht-filmvoorstelling op het Schuttersveld en een vuurwerk tot slot. In de Stadsgehoorzaal zal de Timdelerclub die avond een toneel stuk opvoeren. Tijdens de rondvraag sprak de heer L. Questroo er zijn vreugde over uit, dat dr ir Lindenbergh weer herkozen was en zijn herbenoeming ook aannam. Een woord van waardering wilde spr. de voorzitter niet onthouden. Na de pauze draaide de heer E. Timan de door hem tezamen met de heer Huizer opgenomen journaal-film over de festi viteiten in Leiden t.g.v. het regeringsju bileum. Deze première mag uitstekend geslaagd worden genoemd, omdat de film niet alleen een goed beeld geeft va wat er in die dagen in de Sleutelstad te doen, maar bovendien omdat er vaart en actie in zit, verhoogd door tal van chologisch juist geziene fijne trekjes. Een welverdiend applaus van de aanwezigen en hartelijke woorden van de voorzitter moest de heer Timan in ontvangst nemen Vervolgens draaiden nog films van de lichtfabrieken over de gemeente-reini gingsdienst, waarbij van mooie stadsge zichten te genieten vieL Het gaat Oud-Leiden99 goed Maar percentsgewijze zijn te iveinig Leidenaars lid Jaarvergadering in een geest van erkentelijkheid. „In het algemeen gaat het „Oud-Lei den" goed", concludeerde de secretaresse „Oud-Leiden", mevrouw J. v. Leur de Loos. gisteravond aan het einde van haar jaarverslag. „Hoewel er nog t weinig Leidenaars lid zijn voor een stad van bijna 90.000 inwoners". Dat „goed gaan" onderstreepte de penningmeeste- resse, mej. F. Le Poole, met een batig saldo van f 4010.18. Er was voor deze jaarvergadering, die gehouden werd in de Lakenhal, van de zijde van de leden grote belangstelling Met gevoelens van erkentelijkheid werd kennis genomen van het verslag van de heer A. Bicker Caarten, dat een indruk van de toewijding, waarmee in de nissie „Het Leidse Woonhuis" werd gewerkt. De heer Bicker Caarten zwaai de architect G. van der Mark veel ver diende lof toe en de voorzitter, dr T. P. Sevensma, prees op zijn beurt weer de Bicker Caarten. Met een hartelijk applaus stemde de vergadering in. De penningmeester van de commissie, notaris J. C. van Eek, moest voor het geraamde tekort op de restauratiekosten Kloksteeg 2 echter nogmaals een beroep doen op de leden. Het voorstel om dhr Pelinck aan het bestuur toe te voegen, werd bij acclama tie aangenomen. Met een hartelijk ge meend woord van waardering werd tot erelid benoemd ir G. L. Driessen. De heer Driessen betuigde zijn erkentelijk heid voor dit eerbewijs. By de rondvraag werd er op aan gedrongen, een commissie in te stel len tot herstel van 'het stadhuis- carillon. De voorzitter wees er op, dat in een dergelyke commissie o.a. ook de 3-Octobervereniging en de Kamer van Koophandel zitting zou den moeten hebben. In de pauze werden gramofoonplaten gedraaid van het door de Duitsers geroofde Na de pauze vertelde de heer Pelinck in een gezellig babbeltje met lantaren plaatjes van wat reizigers uit oude tij den in Leiden opmerkelijk hadden ge vonden. De Sleutelstad was in vroeger eeuwen de grootste stad van Holland na Amsterdam, een mooie stad, goed onder houden en rijk met bomen beplant. In de I8e eeuw sufte men hier weliswaar een beetje in, zodat men zelfs in slaap rok op straat liep en het gras tussen de stenen groeide. Maar dat kwam door het Naast giften aan Winterhulp schonk Krantz f55.000 aan illegaliteit Een verzoek lot invrijheidstelling door Haagse kantonrechter afgewezen Zoals reeds werd gemeld, heeft gisteren de aangehouden zaak tegen de directeur van de N.V. Lakenindustrie te Leiden, dr L. P. Krantz uit Warmond weer voor het Haagse Kantongerecht (tribunaal) gediend. Het ging hoofdzakelijk om het vaststellen van de financiële aspecten in deze zaak. De kantonrechter, mr Van Vrijberghe de Comingh, deelde mede, dat, volgens de berekeningen, het vermogen bedraagt f 410.854,40. De beheerder, de heer Roessingh, deel de, op verzoek van de kantonrechter, mede, dat naar zijn oordeel de bewering, van verdachte, dat hij verplicht was de leveringen aam de Duitsers te doen, on juist is. Wanneer verd. dit had gewild, had hij belangrijk minder behoeven te vervaardigen. Volgens de opdrachten was 30 pet der productie bestemd voor civiele bevolking, hoewel spr opmerkte, dat veel hiervan op de zwarte markt verdween, of tóch naar Duitsland ging. Er zijn door verd. geen grote winsten gemaakt op de militaire goederen, waaruit spr de conclusie meende te kunnen trekken, dat verd. juist door zijn nat.-soc. opvat tingen tot zijn handelingen was gekomen. Waar in de bezettingstyd getuige textiel- deskundige was aan het departement, was hij van de situatie goed op de hoogte. Verd. wees erop, dat zijn fabriek spe ciaal was ingericht voor het maken van militaire goederen, en hiervoor de enige was binnen de stelling A'dam. Bij het begin der bezetting waren juist speciale machines in de fabriek gereed gekomen. Volgens de bewering van verd. had hy zijn firma en ook zijn gezin buiten de nat.-soc. sfeer gehouden. Naar verd. betoogde, zouden de Duitsers toch we] gekleed zijn, al haddon de Nederlandse fabrieken niet meegewerkt, omdat ook uit andere bezette gebieden werd gehaald. Hij meende dat, als men gewild had, in bezettingstijd het bedrijf veel meer had kunnen verdienen. De kantonrechter Informeerde waarom het bedryf van verd. niet aan een Be- dryfszuivering is onderworpen. Daarover heeft spr zich verwonderd. Verd. kon hierover geen inlichtingen Kantonr.: „Er zyn kleiner bedryven ge weest, die aan de zuivering onderwor pen zyn geweest." De raadsman zeide, te hebben verno men. dat men van het Rijksbureau de opdrachten heeft ontvangen om het werk voor de Duitsers uit te voeren, en hier door dus vrijuit gaat! Vervolgens is het woord aan mr Hu- genholtz, die erkende dat verd. lid der N.S.B. is geweest em gebleven, giften deed aan Winterhulp enz., doch ook voor Verzorgingsraad uit de illegaliteit, f 50.000 werd gegeven, en f 5000 voor Oegstgeest. Verd. ontkende razzia's te hebben deelgenomen. Voor vrijlating van prof. Bok heeft hij zich veel moeitejgegeven. Verd. ontkent vrij willig leveringen -voor- de- Duitsers te hebben gedaan. Het is onjuist dat hij Seyss Inquart en dr Schwebel op zijn villa uitnodigde, dat was door een medebewoner gedaan. Wel was verd. er bij aanwezig. Dat hij zijn brieven met ,Heil Hitier" eindigde vindt hij nu zelf belachelijk.' Verd. beweerde, dat hy eerst in het interneringskamp kennis heeft gemaakt met de idealen der verzetsbeweging, die hij toen volkomen onderstreepte. Naar pl. mededeelde had hy van diverse personen gunstige verklaringen over dr Krantz ontvangen, die een idealist zou zijn geweest. Reeds heeft verd. veel geboet, zijn eer en goede naam is aangetast, hij is reeds lang geïnterneerd, zijn gezondheid heeft geleden. Ook de zaak heeft veel schade ondervonden door beheer van een ander. Waar andere lakenfabrieken goed flo reren, is zijn zaak aan de rand van de afgrond. Onlangs moest zelfs 5 ton worden geleend om het bedrijf op gang te houden. Ook het privé-vermogen in slechte toestand geraakt, en reeds meest grond worden verkocht. Pl. zocht verd. nu in vrijheid te stellen, geen boete op te leggen! Kantonr.: „O, en wij alleen opdraaien voor de zaak die de Duitsers en hun helpers in ons land hebben gepleegd. Wij zijn zelf ook ..liquide" geworden door deze heren, zodat zij ook wat bij mogen dragen in de aangerichte schade." Voor de echtgenote em kinderen verd., trad hierna op mr Telders, erop wees, dat dezen niet 't NSB-stand- punt deelden van beklaagde. Hun leven was in die tijd erg moeilyk zwaar. Pl. verzocht dus bij bepaling der boete ook daarmee rekening te houden, omdat die op de familie zal drukken. De kantonrechter merkt nog op dat verd. wel meer heeft gedaan, dan ten- laste is gelegd; zo was hy o.m. curator van de universiteit, toen de andere ver- Na nog een kort woord door verd,, werd het verzoek tot in vrijheid stellen afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. achteruitgaan van de textielnijverheid en wat dat betreft is de schade later rij. kelyk ingehaald. Hoezeer Leidens steden schoon echter van die nieuwe energie heeft geleden, bewezen de oude afbeel dingen, die de heer Pelinck toonde. Vrienden van Boerderij de Poppenkast Te Voorschoten is dezer dagen gericht de vereniging „Vrienden van Boerderij de Poppenkast". In het comité aanbeveling heeft ook de burge meester van Voorschoten, de heer C. J, d. Hoeven, zitting genomen. De „vrien- n van de Poppenkast" zullen een twee tal voorstellingen van het nieuwe .Floris ende Blancefloor" onder hun hoede nemen. De opvoeringen hebben plaats op 19 Februari en 5 Maart in Alle- mansgeest. De bezetting zal zoals ge. meld volledig zijn. Weer waren daar de „Vrolijke Reuzen Is er voor Gargantua en Pontagruel .en beter welkomstlied denkbaar dan het „Io vivat"? Het had hun lyflied kun- jn zijn. Max Croiset, die, nu voor het L.A.K, de geschiedenis van deze reuzen gister- avond vertelde, bezit een geweldig buig- stem. Zonder stoten glijdt ze van hoog naar laag, van het ene timbre naar het andere en steeds is er uitbeelding het woord. Zijn mimiek en gebaar zijn steeds aan het woord ondergeschikt Het blijft voordracht. Voor wat het stuk betreft en de keuze, door Croiset gedaan, verwijzen we hetgeen daarover geschreven is ii blad van 12 Februari. Liederavond door Mea Naberman Als oratoriumzangeres heeft Mea Na- berman de laatste tijd zeer de aandacht getrokken. Haar reputatie op dat gebied reeds gevestigd en nog steeds groeien- Als liederzangeres staat ze waar schijnlijk aan het begin van haar loop baan. Tot op zekere hoogte was dat gis teravond te merken, hetgeen echter niet wegneemt, dat haar optreden in Leiden succesvol is verlopen en de bes'i beloften voor de toekomst in zich bergt beschikt over een prachtige so- praan. die licht aanspreekt en zeer soe pel en buigzaam is. Bij voortgezette stu- die zal die ongetwijfeld nog meer geëga- liseerd worden en nog meer vastheid krijgen. En dan vragen verschillende lie- deren natuurlijk nog om meer beheer- meer uitbeelding en meer verdie ping. Maar reeds nu toonde Mea Naber- een uitstekend tekstbegrip te heb- in gaf ze van meerdere liederen vertolking, die de schoonheid er vai het goede licht plaatste. Het programma, dat gebracht werd, as rijk gevarieerd. Naast meer of min der bekende liederen van Purcell, Bach, Mozart, Schubert en Mahler bevatte het drie interessante melodieën van Falla, twee oud-Franse liederen i bewerking van Benjamin Britten (raak getypeerd het spinnewiel in Fileuse en de jachtsignalen in Le roi s' en v; chasse) en enkele oud-Hollandse lied bewerkingen. George van Renesse zat aan de vleugeL Zijn rijk genuanceerde aanslag, zijn pit tige rhythmiek, zijn^rote accuratesse voorname muzikaliteit maken hem ideaal begeleider. Mea Naberman, mooie bloemen - kreeg, - betrok hem terecht in de hulde. P- B. HOUDT STAND Door H. Hollander 14) De boerin weet, dat zij nu een troef uit speelt. Zij doet het uit liefde voor Sjaan. Liever had zij dit niet te berde gebracht. De pijl treft intussen toch doel. Want Tuininga zwijgt enige momenten, als in gedachten verzonken. „Ik zou het nog kunnen dragen," zegt hy dan kalmer, „als het een arme boe renzoon was. Dat geld laat ik rusten. Maar een kruidenier! Iemand, die hele dagen met zo'n fiets door de polder rijdt! Wat bezield Sjaan in vredesnaam!" „Laat ons er nu eens rustig op gaan slapen, Peter. Morgenochtend denk je er iets anders over. Het is te onverwachts gekomen, 'k Had er met je over willen spreken. Jammer, dat je het nu net van buitenaf gehoord hebt." „Ik denk er morgen nog net zo over en zal dat Sjaan zeggen ook. Ik verbied haar de verdere omgang met dat jongmens. Het is te gek, om alleen te lopen. Sjaan, de vrouw van een dorpskruidenier! Ik wil haar nog niet eens de vrouw zien van een groot zakenman in de stad! Boe renbloed trouwt met boerenbloed, afge lopen." Moeder Dirkje oordeelt het verstandig, er het zwijgen toe te doen. De mening van haar man verbaast haar niets. En als Sjaan morgen de wind van voren krijgt, zal die er ook niet verrast door zijn. Er kon wel eens een onaangename tijd aan breken op „Zandhoeve". De volgende morgen heeft ze nog net gelegenheid, Sjaan met enkele woorden op de hoogte te brengen, eer de boer present is. Dus weet Sjaan, als vader haar alleen roept, het is direct na het ontbyt, wat haar te wachten staat. Uit het ver trek. waar die twee praten, komen geen harde geluiden naar buiten. De boer dreigt niet. En Sjaan blijft kalm, als vader woorden uit. die beledigend zijn voor Klaas. Tuininga bezit dezelfde argu menten als de vorige avond tegenover de boerin. „We hebben mekaar dus goed begre pen," zegt hij tenslotte. „Die verhouding moet verbroken worden. Ik vertrouw, dat jullie mekaar niet meer zullen spreken. En als hij hier komt, vertoon je je voortaan niet meer. Ik zal een oogje in het zeil houden. Wat ben je van plan?" „Om voorlopig te doen, wat u zegt. vader. In de hoop. dat u tot andere ge dachten komt. Ik verander niet van mening. Ik heb Klaas mijn woord gege ven en dat zal ik houden." Het lijkt Tuininga toe, dat hij terrein verliest. Door de zekerheid in het optre den van Sjaan. Maar het doet hem toch deugd, dat zij belooft, hem voorlopig te zullen gehoorzamen. Misschien slijt het dan wel. Hij zal bovendien die Bakker, als die hier komt, eens even onder han den nemenWat verbeeldt dat jong mens zich wel, om naar een als Sjaan om te kijken! Sjaan vindt de gelegenheid Klaas een briefje te schryven, waarin zij kortelings uiteen zet wat er zich heeft afgespeeld op de boerderij. Nu moet hij niet trachten haar te spreken te krygen. Als hij Don derdags komt, zal zij zich niet vertonen. Op bevel van vader. Hy zal nader van haar horen. Want zy is van hèm. Ze heb ben mekaar trouw beloofd. Dat is een heilige gelofte. Wanneer vader hem Don derdagmorgen spreekt, zij verwacht dat, laat hij zich dan niet boos maken, als vader zich soms mocht vergeten. Zij heeft wel een stille hoop, dat het op de duur in orde komt. „De jouwe, de jouwe alleen," eindigt zij. „Lambert, je moet vanmiddag zeker nog naar Westvoort?" „Ja", zegt de knecht. „Dat dacht ik wel. Dan moet je een brief meenemen en die bezorgen bij Gertjan Bakker, Je weet wel. Neen. boodschappen behoef je niet mee terug te brengen. Het is voor de volgende week. Die worden dan wel meegebracht. Kan ik er op rekenen?" „Het komt in" orde." zegt de knecht. En 's avonds, als hij in de winkel helpt, het is 's Zaterdagsavonds altijd druk, ont vangt Klaas de brief, die hij quasi or schillig in ontvangst neemt. Maar als hij even gelegenheid heeft, zondert hij zich af en leest zijn vonnis Sjaan heeft gelyk gehad en vader moeder hebben gelijk gehad: de boer wint het van de mens. Als hij maar boer was, dan zat hij morgen op „Zandhoeve", als verloofde van Sjaan. Maar nu nu is hy een eerzaam krui deniertje. Een boerendochter is te goed Met bitterheid in het hart verricht hy zijn werk die verdere avond. Hij spreekt met niemand over de brief „De jouwe, de jouwe alleen" d nog zijn troost. In de kerk van Nedervoort kan hij haar niet zien zitten. Als regel is zij, met haar moeder en haar broer Flip, het eerst uit de kerk. Dat is de volgende dag ook het geval. Maar hij bespeurt, hoe zij treu zelt, om de gelegenheid te hebben hem te zien. Zy glimlacht. Die lach doet hem Die zegt: „Heb vertrouwen in my, ik vergeet je niet." Maar in zijn hart is het toch niet licht. (Wordt vervolgd). CHR. FILMACTIE de BURCHTZAAL. Alleen toegankelijk voor leden. Gezfnslidmaatschapkaarten. 1,25 (min.) Toegangskaarten a 0,75 en plaatsbe spreken a 0.10 dagelijks by Fa Kouwen< hoven, Doezastraat 37, Tel. 23683 (Advertentie) Weer een jubileum bij de Grofsmederij Maandag stond de vlag weer kraan van de N.V. Kon. Ned. Grof] smederij, omdat die d-ag de 'heer D. i Reijden zijn 25-j. dienstjubileuim vierde! De jubilaris werd 's morgens met zjjf edhtgenote door de directie ontvangen De heer De Jong roemde in zijn toej spraak het vak-manschap van de heej Van der Reijden en sprak de w dat deze nog vele jaren zijn beste kracb ten aan het bedrijf zou mogen geven. A3 aandenken aan deze dag ontving de Iheé Van der Reijden het getuigschrift van dj Mij voor Nijverheid en Handel voor a jaar trouwe dienst en een enveloppe mij inhoud. Voor mevrouw Van der Reijdej waren er bloemen. TWEE RAADSZAKEN W. stellen nog voor, gaan tot het aankopen van de percele Pelikaanstraat 14, 16 en 18 (koste f5250) en tot het verhuren van percelej op teelland t Pl GESLAAGD VOOR COUPEUSE- LERARES Mej. G. de Zwijger is geslaagd voc bi; ..et examen coupeuse-lerares, afgenome door de modevakschool „Haarlem". GOUDEN HUWELIJK Op 6 Maart hoopt het echtpaar „HET OOG VAN DE BLINDE" Op Vrijdag 25 Februari zal in Leidse Volkshuis een propaganda-avon worden gehouden -door het Ned. Geleidt hondenfonds. T.z.t. hopen wij op het dot van deze avond terug te komen. GEVONDEN VOORWERPEN IN JANUARI. Fotofoudraal, handschoenen, wan portemonnaie. vilten hoed, armbandhfl loge. étui met inhoud, armband, sleute distributiebescheiden, ceintuur, dop van benzinetank, damesvest, moto wanten, vulpen, dames-regenjas, kinde cape, alpinomuts, motorkap (leder), ot bijtkoeken, das, speelgoed (hondji hoefijzer, vosbont, gymschoen, acteti tabakszak, boodschappentas, gouden rin rozenkrans, tabakspijp, kruiwagen, mut biljetten, hoofddoek, dameshoed, troui boekje, vulpotlood, onderjurk, leren ove gooier, broche, matje, closetdeksel, hal ketting, lepeltje, jongensjas, bankbilji handkap (rijwiel), duimstok, muts. Terug te bekomen en inlichtingen, verkrijgen aan het hoofdbureau van pl tie. Zonneveldstraat 10, Woensdag- Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. W-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2