Mieuwe geii&ctie (fouranl BATAVIA concludeert: Ned. regering zakt door de knieën Wist U WOENSDAG 16 FEBRUARI 194» BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 774Ï DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastfch is ghebleoca myn faert to tcgfjenspoct" Het woord „verrader" toegestaan Zie paf,. S DE V.N.-COM MISSIE TELT ONS UIT.... 't Actueel geluid „Geen ruggegraat in Den Haag" aldus zegt Sultan Hamid II bedroefd Te Batavia wordt rekening gehouden met een volkomen capitulatie der Neder landse Regering voor de resolutie van de Veiligheidsraad. Dit blijkt in de eerste plaats uit het Aneta-bericht over een besluit der V.N.-commissie, Den Haag 15 dagen respjjt te geven om het eens te worden met de republiek over een ge zamenlijk plan tot vorming van een Interim-Regering. De resolutie bepaalde namelijk, dat wanneer Nederland in gebreke zou blijken om op 15 Februari een dergelijk plan gereed te hebben, de V.N.-commissie zelfstandig een dergelijk plan zou opstellen en dit als aanbeveling aan de Veiligheidsraad voorleggen. Thans echter seint Aneta uit Batavia, dat de V.N.-commissie een telegram aan de Veiligheidsraad heeft gezonden, met het verzoek Nederland nog tot 1 Maart de tijd te geven in verband met de huidige gang van zaken In Den Haag. In de tweede plaats blijkt dit uit reactie van de zijde van de voor: van de Bijeenkomst Federaal Overleg, sultan Hamid II: „Ik ben teleurgesteld, dat mijn vertrouwen in Nederland niet is bewaarheid" verklaarde de sultan. „Immers, toen wij aan het einde van het Haagse overleg naar Indonesië zouden terugkeren, zou op korte termijn eei terim-Regering worden gevormd. Maar wegens de strijd tussen de politieke par tijen in Nederland werd zelfs op de evond van ons afscheidsdiner in Scheve- ningen, op de dag voor ons vertrek dus. dit plan veranderd en op de lange baan geschoven". „Op dit ogenblik wenst de Nederlandse Regering eerst de uitspraak van d F. O., het college van de hoogste verant woordelijke leiders der deelgebieden. Daartegenover stel ik, dat de Nederlandse Regering, die het tot in den treure herhaal: tot in den treure heeft gehad over haar verantwoordelijkheidsbesef je gens deze gebiedsdelen, blijkbaar niet bij machte is geweest, om alle consequenties te overzien, welke zouden voortvloeien uit de opening der tweede politie-actie. hetgeen men zou mogen verwachten van een regering, die zichzelf- respecteert Voorts, dat zij na deze consequenties te hebben ervaren, daarvoor zeer beslist I terugschrikt en dit vervolgens toeschrijft I aan een college, hetwelk tot dusverre al tijd heeft gestreden voor een ontwikke ling langs evolutionnaire weg. Velen zer vragen zich thans af. of Nederland misschien bang is, dat de voor de op bouw van Nederland zo broodnodige Marshall-hulp zal worden gestaakt. Het spijt mij, dat ik dan moet constateren, dat Nederland op het kritieke ogenblik niet in staat blijkt «te zijn, een Regering met een ruggegraat voort te brengen. Ik herinner mij de woohden van minister Stikker, dat slechts algehele uitputting Nederland er toe zou kunnen brengen, om van de ingeslagen koers af te wijken". Sultan Hamid zag slechts twee moge- Kardinaal Mindszenty naar Nederland Volgens de Msb. heeft pater Henri de Greeve namens de Bond zonder Naam, telegrafisch aan de Hongaarse vice-pre- eident verzocht kardinaal Mindszenty ver lof te geven naar Nederland te komen om hier zijn nieuwe inzichten voor R.-K. Nederland uiteen te zetten. In het tele gram wordt gezegd, dat de overkomst van de kardinaal voor de Hongaarse regering een welkome propaganda zou m een authentiek antwoord van de kardinaal op het verwijt, dat het proces tegen hem vals was. Ook aan de CPN >s verzocht alle invloed aan te wenden, dat de kardinaal naar ons land komt om hier en ongehinderd te spreken. Het telegram stelt verder voor een modus vivendi te vinden, aangaande eventuele bewaking, al is het niet te vrezen, dat de kardinaal probeert onder te duiken. Indonesische studenten gaan een week staken De Indonesische studenten aan de universiteiten en hogescholen in Neder land zullen Vrijdag een proteststaking van een week beginnen. Deze staking is geproclameerd door de „Rupi" (Rukun Peladjar Indonesia), een organisatie van Indonesische studerenden in Nederland, „als protest tegen de nog voortdurende 01 koloniale oorlog van Nederland." De „Rupi" heeft ook alle steun toegezegd aan de Indonesische studenten, die als protest tegen de politiële actie hun studiebeurzen niet langer accepteren. lijkheden: Of dr Beel overtuigt de Rege ring van de onuitvoerbaarheid der ge hele resolutie, of de Regering gaat heen. Sultan Hamid zeide te vertrouwen, dat dr Beel slagen zou. De B.F.O. wacht nog af De B. F. O. heeft hedenochtend te Ba tavia besloten, de vergaderingen tot 21 dezer uit te stellen, teneinde ruggespraak te houden. Enige fracties van het parle ment van Pasoendan hebben moties voorgesteld, waarin aangedrongen wordt op uitvoering der resolutie van de Vei ligheidsraad. Er zijn van die dingen in de his torie, die plotseling weer in hoge mate actueel worden. Daaraan m ten we denkeri toen we dezer dagen kennis namen van een rede Churchill, gehouden op 1-2 November 1936 in het parlement, waar hij sprak over de Britse bewapenings politiek. Hij zei o.m.: „....De regering ziet er eenvou dig geen kans toe een beslissing te nemen, of wél zij kan er de Eerste Minister niet toe krijgen, te beslis sen. Zo gaat zij voort met haa vreemde paradoxale politiek, slechts vast besloten besluiteloos te zijn, be slissend geen beslissing te nemen, onvermurwbaar gesteld op toegeef lijkheid, rotsvast gesteld op stuur loosheid en met alle macht onmach tig. Aldus blijven wij voortgaan, nog meer maanden en jaren jaren, die kostbaar en misschien van vitaal belang zijn voor Engelands groot heid voor de maaltijd der sprink hanen rijp te maken. (Blz. 256, le deel, Churchill's memoires) WAT IS HET B'JZONDER FEDERAAL OVERLEG? 0E VERTEGENWOORDIGERS VAN DEZE DELEN VORMEN HET B'JZONDERFE0ERAALOVERLEG IBFO) Zi| wwgsmwordgsn^Vdn de gehele Indonesische bewikrg - Oud-min. Welter morgen voor de radio Morgenavond om 8.05 uur zal de voorz der stichting „Nederland helpt Indië" oud-minister Weiter, voor Hilversum II een rede houden. 't „Gemarchandeer" te Lon den over Oostenrijks lot De conferentie te Londen over het Oostenrijkse Vredesverdrag verloopt „iets" vlotter. De Rus wenst 60 procent van de Oostenrijkse olieproductie, de .Westelijken" bieden 58 procent. Maar, aangezien de Rus ook 60 procent van de olie-teireinen begeert en de „Westelij ken" hier niet verder gaan dan 47 pro- stuit het gemarchandeer op moei lijkheden. De Ver. Staten zijn ook be reid, het verlenen, van speciale haven faciliteiten door Oostenrijk aan Rusland overweging te nemen. Met de kwestie der activa is men nog niets opgeschoten: de Rus „voelt" iets voor 150 millioen dollar als herstelbetalingen! Wat dr Harster, de rechterhand van Rauter, op zijn kerfstok heeft De bevelhebber der S.D., die op „correcte wijze een incorrecte instelling diende" Op Woensdag 9 Maart zal zich weer een der Duitse kopstukken uit de bezettlngs- roor het Byzonder Gerechtshof te Den Haag te verantwoorden hebben. Het Is dr Wilhelm Harster, aan wie de veiligheid van de bezettende macht, met uit zondering van de weermacht, was toevertrouwd en die Ranter en ten dele ook ïyss Inquart ais zyn directe chef had. Deze General-Leutnant der Polizei en i geweten heeft welk lot de Joden in Duits- SS-Gruppenführer was van 15 Juli 19401 land wachtte. Voor het eerst zal thans tot 29 Aug. 1943 „Befehlshaber" der Sipo Russische mil. activiteit in Oostelijke zone? Reuter maakt melding van een bericht, 0p afkomstig van het Amerikaanse blad j, „Die Neue Zei-t/ung." Het luidt, dat in de Oostelijke zone van Duitsland groot- Kheepse troepenbewegingen plaats vin- terwijl langs de Baltische kust oefeningen v/orden gehouden met vlieg tuigen en onderzeëers. Im Mecklenburg hebben de Sowjets grote marine-contin genten geconcentreerd. In de Baltische gebieden worden o.a. vliegvelden en ankdepóts aangelegd. De bevolking in Zuid-Estland kent arbeidsdwang om artbanen voor V-2's te bouwen. (We laten dit nogal sensationele bericht voor rekening van het geciteerde blad. Red.) VEEL MEER VERKEERSONGELUKKEN DAN IN 1947. Volgens de ongevallenstatistiek van het I.B.S., deden zich in 1948 maar liefst 46.001 verkeersongevallen voor (in 1947 lechts" 39.137). Het aantal dodelijke jelukken mam* echter af: in 1948 wa- 882 doden 7321 ernstig gewonden 7.584 licht gewonden, in 1947 resp. ""5 en 6.571 BOM ONTPLOFT OP EEN ZANDZUIGER. Tijdens baggerwerkzaamheden in de Waalhaven is dezer dagen op de zand zuiger „Sliedrecht 9" een kleine bom, die in de perskamer was doorgedrogen, ont- Koft. De perspomp werd totaal vernield, bemanning van de zandzuiger kwam toet de schrik vrij. Nederland en daarmede de meest belangrijke Duitsers uit de eerste bezettingsjaren. Als bevelhebber der Sipo en SD wordt hij verantwoordelijk gesteld voor het op treden der Duitse politie, de uitvoering deportatiebevelen, welke tiendui zenden Joden het leven hebben gekost, „Schutzhaft" nemen en houden van honderden Nederlanders zonder vorm van proces en zonder rechterlijke veroorde- het Duitse beheer over de kam pen Westerbork, Schoorl en Amersfoort. Hij wordt mede verantwoordelijk ge steld voor het fusilleren van Russische krijgsgevangenen in Amersfoort en de gebeurtenissen rond de Meistaking van 1943. Dr Harster wordt wel eens genoemd de man, die „op correcte wijze een incorrecte instelling heeft gediend". Machinaal voerde hij de bevelen van zijn superieu ren uit. „Het past een ambtenaar niet", zo zegt hij, „te beoordelen wat wel en wat niet moreel geoorloofd is. Befehl ist Befehl". Hij is gehuwd en heeft een zoon. Zijn vrouw in Duitsland heeft hij niets ge schreven van de situatie, waarin hij zich thans bevindt. „Met de zaken en moei lijkheden van de man heeft de vrouw niets te maken". Harster gold voor een der meest des kundige politieautoriteiten in Duitsland. Rauter noemde hem „een voorbeeld". Een Kriminalsekretar verklaart echter, dat dr Harster „als alle andere hoge Duitse officieren, een liefhebber was van goed eten en drinken en „Damenbekannt- schaften". Ook dr Harster verklaart al, dat hij niet Onze haringexport in 1948 Volgens de Dienst der Nederlandse Haringcontróle werden gedurende het 4e kwartaal van verleden jaar ruim 20% millioen kg haring geëxporteerd tegen een waarde van ruim 10% millioen gul den. Gedurende hetzelfde kwartaal van 1947 bedroeg onze export ruim 8 millioen kg, ter waarde van 5 millioen gulden De grootste afnemers waren België, De nemarken (dat een deel doorvoerde naar Polen), Duitsland, Italië. Polen en Tsje- choslowakije. In de verschillende visse rijplaatsen werden gedurende de teelt 1948 aangevoerd 981.190 kantjes (1947: 954.861» met 'n opbrengst van f 33% mil lioen (1947: 29% millioen) of gemiddeld per kantje f 34J2 (1947; t 3LQ5). „Schutzhaft" nemen van Neder landers aan een uitspraak worden onder worpen. Het Haagse Bijzonder Hof zal worden gepresideerd door mr W. G. F. Borger- hoff Mulder. Proc.-fiscaal is mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Mr J. Ba rents is aan verdachte als raadsman toe gevoegd. Het Openbaar Ministerie en de verdediging zullen zeer waarschijnlijk geen getuigen dagvaarden. Verwacht wordt, dat de zitting niet meer dan een dag in beslag zal nemen. Tien mille uil postkantoor te Schagen geroofd Gemaskerde boef met revolver. Iemand, die met een blauw gestreepte zakdoek zijn gezicht bedekt hield, drong vanmorgen vroeg het postkantoor te Schagen binnen, waar zich alleen jeugdige postambtenaar C. Bongenaar bevond, en ging er. na deze met zijn volver te hebben gedwongen, de brand kast te openen, met tien mille van door. Onmiddellijk waarschuwde Bongen: de Rijkspolitie, die met speurhonden de omgeving van het postkantoor afzocht. Volgens het signalement, dat Bonge naar kon geven, is de indringer ongeveer 1.68 m. lang. Hij heeft achterovergekamd krullend haar en is tenger van gestalte. Tijdens de overval droeg hij een donkere regenjas. Hij maakte gebruik van een grote legerrevolver met ronde loop. Stedelingen pakken niet zo gauw meer een trammetje Vergeleken bij dezelfde periode in 1947 daalde het aantal trampassagiers in No vember em December jl. te Den Haag, Rotterdam en Amsterdam met resp. 1.2. en 1.2 millioen. De nieuwe directeur van de R.E.T., ir Bogtstra, die dit gisteren mededeelde, schreef déze teruggang toe aan de zachte winter, aan het toenemend rijwielver- keer en aan de inkrimping van het distributiestelsel, waardoor het bezoek de distributielokalen sterk is ge slonken. Een zelfde dalingsverschijnsel, zekerde ir Bogtstra. is sinds November ook bij de Spoorwegen merkbaar. dat het publiek meer geld andere doeleinden nodig heeft, schijnt dus ook een rol te gaan spelen. DE „SOERABAJA" IN BATAVIA GELAND. De K-L.M.-Constellation „Soerabaja" hedenmorgen niet 16 passagiers en post Scandinavische veiligheid opnieuw ter sprake Geringe Ierse interesse voor Pact Lange, de Noorse minister van buiten' landse zaken, zou vandaag weer te Oslo na zijn bezoek aan Bevin. Daar vindt een bijeenkomst plaats van Noorse arbeiderspartij, waarbij ook de drie Scandinavische premiers tegenwoor dig zullen wezen. Het ligt voor de hand, dat aldaar ook de Scandinavische ver dediging ter sprake zal komen. Terzake van het Atlantisch Pact is van belang, dat Dean Acheson. de Amerik minister van buitenl. zaken, „nauw sa menwerkt" volgens A.P. met de Senato- Connally en Vandenberg en. er is nog niets beslist. Maar er bestaan geen verschillen tussen de Amerik. regering, het Congres en de landen van West- Europa. als toekomstige partners van het Pact. Ierland schijnt voornemens te zijn, buiten te blijven. Ned. schip „Romaja" 0p Deense kust gestrand Bij Harbore, op een eenzame plek aan de Deense kust, is gistermorgen bij dichte mist het Nederlandse ms. „Romaja". op van Schotland naar Aalborg, ge strand. De uit 5 koppen bestaande be- .anning, alsmede de vrouw va» de kapi- •in en een Klein kind, konden met be hulp van een ladder het schip verlaten. De afscheidssymphonie met de paukenslag van Béla-Sassen Vergeleken bij Russische kampen was Dachau nog een paradijs Getuigen vertellen onder eede van het lot dat straks nog velen wacht Toni Sender, vertegenwoordigster van de „American Federation of Labour", van de twee grote Amerikaanse vakverenigingen, heeft gisteren aan de Econo mische en Sociale Raad van de Ver. Naties, de onder ede afgelegde verklaringen oorgelezen van mensen, die er in slaagden de kampen voor dwangarbeiders in de Sowjet-Unie te ontvluchten. Aangenomen, dat hier de waarheid verkondigd werd en niets dan de waarheid, leefden deze mensen inderdaad in een hel. Ter staving van de betrouwbaarheid ;r verklaringen, vermeldde Toni Sender het feit, dat alle getuigen, alhoe wel zij elkander niet kenden, de omstan digheden, waaronder zij in de kampen hadden geleefd, in gelijkluidende be woordingen hadden beschreven. Deze Geen wonder, dat honderdduizenden dwangarbeiders in deze Russische „o p- voedingscentra" stierven. Een andere getuigenverklaring was die van Esther Witkowska, een verpleegster, die in 1939 te Brest Litovsk gearresteerd Zij had in de kopermijnen in het werden in concentratiekampen jOeralgebergte moeten werken, gevangen gehouden, nadat zü van hun jonafgebroken dienst en het enige maal gezinnen waren gescheiden en vervol-j bestond uit zwart brood en water. Docu- gens gedeporteerd. Wreed en hardvoch-menten wijzen ook op het feit. dat tussen tig werden zij behandeld en honger was de 50 000 en 100.000 Duitse slavenarbei- hen het normale aspect van het leven Als voorbeeld werd voorgelezen het getuigenis^ van Julius Margolin, een der ontvluchte dwangarbeiders. Hij be vond zich in Polen toen de oorlog uit brak, werd in 1940 gearresteerd en tezamen met 650 anderen naar Noord- Rusland gezonden, waar hij wegens het niet bezitten van een Russisch paspoort, tot vijf jaar dwangarbeid werd veroor deeld. In een bepaald kamp. bekend onder de naam „B B.K leefden moorde naars, dieven, oplichters tussen de poli tieke gevangenen in, dus lieden, die critiek uitoefenden op het Sowjet-be- wind, vroegere koelakken, personen van buitenlandse afkomst, etc. De bewoners hadden zij een dag vrij. Als straf „honger-rantsoenen". opsluiting aan de orde van de dag. Geslapen werd op uit planken vervaardigde bedden, matrassen dekens ontbraken als regel, ruiten en gebroken en er was bijna geen zeep. Mensen, die de Poolse gevangenissen hen werd ondergebracht in Saksen en Tsjecho- Slowakije. In de Economische en Social, Raad heeft Christopher Mayhew. Brits staatssecretaris van buitenl. zaken, nog verklaard, dat deze „onmenselijke prac- tyken" zich verbreiden naar het Westen „achter hamer en sikkel aan". Het kwaad neemt toe in Tsjechoslowakye, Bulgarije en de Sowjetzone van Duitsland; en de Russische kamptechniek overtreft nog die van de Nazi's. In de Duitse concen tratiekampen wordt het aantal gevan genen geschat op 2 k 300 000, zich bevin dende in 6 grotere en 6 kleinere kampen Meer dan 2 millioen Duitsers zijn nog per dag'dwangarbeiders in de Sowjetunie: in he Dalstroi, aan d« Siberië, de in N.' Europa gelegen Penchova-kampen, oj Nova Zembla, etc.! Een door andere ge delegeerden ondersteund Amerikaans voorstel wilde nu een onderzoek doen stellen en de leiding in handen te geven van de &cretaris-generaal der Ver Na den de toestanden aldaar van betrekke- lÜk „paradijsachtige aard," vergeleken bü de Russische werkkampen- Maar de Rus laat geen critiek toe- Dé rantsoenen: 500 gram brood, twee porties watersoep en een beetje pap. DAT de 42e infanteriebrigade te Utrecht t.g.v. haar 75-jarig bestaan op 18 Febr. voor het stadhuis defileert. DAT de 67-jarige J. v. Egmond, hoofd bestuurslid van de Ned. Reisvereniging, te Goor is overleden. DAT de Zeeuws-Vlaamse tram. die het personenvervoer zal staken, dit jaar het goederenvervoer nog zal voortzetten. DAT de adv.-gen. bij de Hoge Raad tot verwerping concludeerde van het beroep van de Zwolse mej. J. L„ die 10 jaar had gekregen wegens poging tot vergiftiging van haar echtgenoot. DAT de R'damse O. v. J. 1 mnd. voorw. hechtenis eiste tegen de 23-j. verpleegster C. M. H. wegens het onoordeelkundig verhitten van een croupeketel. waardoor een baby van 9 mnd. door het uitstro mende kokende water was gedood. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 18 millioen inkromp tot f 2991 millioen en de stand thans voor het eerst sedert 26 Juli jl. weer beneden de f 3000 millioen is. DAT de „Artillerie-inrichtingen" bij de Hembrug. die tot 1940 uitsluitend wapens en munitie voor de Ned. defensie lever den, thans ook als enige Ned. onderne ming precisie-instrumenten vervaardigen. DAT Prins Axel van Denemarken op doortocht van Brussel naar zijn land hedenmorgen op Schiphol arriveerde. DAT J. Emmens te Naaldwijk (P. v.d. A.) prof J. Barents opvolgt als Statenlid van Z. Holland, nu J. Paardekooper zijn benoeming niet aanvaardt. DAT 68 j. oud, te Parijs overleed mr F. J. C. van Dusseldorp. president-com missaris van een aantal cultuurmaat schappijen Off Java. DAT minister Mansholt aanwezig zal zijn bij de opening van de Brusselse land bouwtentoonstelling op 19 Febr. DAT voor de Arnhemse rechtbank 2 j. is geëist tegen de timmerman Th. v. G. uit Latum-Angerlo, die tijdens een hui selijke twist zijn hospes L. A. Janssen met een bijl doodde. DAT voor de Arnhemse rechtbank f 500 boete werd geëist tegen de door het kan tongerecht vrijgesproken banketbakker W. G. A. v. M. uit Arnhem, die in 1946 eendeneieren in roomsoezen had ver werkt, waardoor 100 personen paratyphus kregen en een meisje overleed. DAT te Assendelft gisteren een autobus in een sloot reed en de 12 passagiers, meest schoolkinderen, alleen wat snij- wonden opliepen, doch de conductrice ernstiger werd gewond. DAT de raad van Arnhem een crediet van f 550.000 toestond voor de in 1950 te houden tentoonstelling „Het koninkrijk vooruit". DAT bij de haveningang te Delfzijl het vissersvaartuig TM 65 uit Termunter zijl is gezonken na een aanvaring met de proefstomende Deense coaster „Melge Dania", doch de bemaning van de TM 65 werd gered. DAT de 49-j. glazenwasser A. F. uit Haarlem aldaar is doodgevallen. DAT wegens vervroegd vertrek van de „Zuiderkruis" naar Indonesië de af- scheidsparade en ouderdag van het 426e bataljon van het 6e Inf. dep. te Leeuwar den worden gehouden op 8 Maart. Dat op een te Naarden gehouden velling twee arbeidswoningen. die aan huur f 4 en f 3.50 p. w. opleveren, tezamen worden verkocht voor f 1840. DAT mr G. M. Greup te A'dam, alg. secr. van de K. v. K. voor Nrd. Holland. 2^JP§tn» i.v.m. zilveren jubileum van J-4 uiur ml ««eipiörea 09 Damrak 62a. DAT de uien-export naar Engeland Jan.j.l. is teruggelopen tot op plm. V3 v de voorgaande maanden, doch in totaal naar het buitenland nog ruim 23 millioen kg kon worden uitgevoerd. DAT een K.V.P.-motie. om het ver trouwen in het communistische statenlid van N.-Holland, Harmsen, op te zeggen, met 73 tegen 26 stemmen verworpen werd, waarbij P. v.d. A. en C. P. N. tegen stemden. DAT de Kon. Marine dit jaar met een aantal schilderijen onzer voornaamste zeeschilders en enige historische en mo derne scheepsmodellen op de „Salon de la Marine" te Parijs vertegenwoordigd zal zijn. DAT vanmorgen in het A'damse Vei ligheidsmuseum de permanente verkeers school werd opengesteld, waarmede de zo bekende Mobile Verkeersschool, waar 32.000 A'damse schoolkinderen wegwijs werden, „statisch" werd. DAT het A'damse B. G. de 43-j. Duitse politieman O. Chr. W. Schneider vrijsprak van mishandeling van arrestanten. (Eis: 3 jaar.) DAT t.b.v. de „Stichting 1940-'45" van 1-14 Maart in het Vondelpark-paviljoen te A'dam een tentoonstelling wordt ge houden van Poolse kunstnijverheid en volkskunst. DAT de „Willem Barentsz" tot 5 Febru ari 9.669 ton traan produceerde en 639 ton spermolie (vorig jaar ter zelfder tijd: 6.163 ton traan en 762 ton spermolie). DAT de 13-j. gymnasiast G. J. M. Wieg man te Almelo sedert 14 Febr. vermist wordt en men een ongeluk vreest. DAT er thans 33 rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling zijn en in 1948 4652 deel nemers een cursus van 6 mnd. beëindig den. o.w. 1180 metselaars. 1080 timmerlie den. 1235 bankwerkers. 405 lassers en 364 De vertegenwoordiger der Sowjet- digde Amerika van discriminatie jegens de neger-arbeiders. Jö. de Ver Staten aldus de Rus gebruikten het uitvaag sel der maatschappij" voor Hetze tegen de Sowjet-Unie. Van het voorgestelde derzoek kan niets komen! Nieuwe handelsovereenkomst met Polen Tussen Nederland en Polen is een nieuwe handelsovereenkomst geslo ten tot uitwisseling van goederen voor een waarde van 57 millioen gulden, het geen tweemaal zoveel is als vorig jaar. Wij zullen rubber, copra, tin, boter, groente, petroleum, electrische appara ten, radio's, lijnzaad, machine-olie. verf, fineerhout en chemicaliën aan Polen le veren en er steenkool, machines, chemi caliën, textiel, hout, meubilair, aarde werk, glas. cement en papier voor te rug krijgen. Voorts is goedkeuring gehecht aan het ontwerp van een andere overeenkomst, volgens welke Polen uit Nederland sche pen en havenuitrusting tot een waarde van 50 millioen gulden zal kunnen be stellen, in ruil voor Poolse steenkolen. TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN BINNEN HET KWARTIER. Gisteravond is de 42-jarige aannemer M. Boltjes. uit Heerenveen, nabij Steen- wijk met zijn motor tegen een boom ge reden en gedood. Nauwelijks kwartier later werd op enige honderden meters van deze ongevalsplek de 12-jarige Dries Kleinsmid, die met zyn fiets op de weg was gevallen, door een vrachtauto van de fa. Aberson overreden en gedood. Roofoverval op een A'damse chefkellner Gisteravond is io een café op de Mar telaarsgracht te Amsterdam een roof overval gepleegd op de 63-jarige chef kellner. Een klant, die juist tegen slui tingstijd binnenkwam, heeft de kellner een donkere gang naar het toilet met een zankzak buiten westen geslagen en hem van f2000 beroofd. Het slacht offer kon zich later het signalement van de dader niet meer herinneren. Valse gerustheid Wie steunend op de Westerse Unie en het ia wording zijnde Atlantisch Pact meende rustig een eventuele aanval uit het Oosten op West-Europa te kunnen afwachten, moet door de jongste verkla ringen uit Amerika wel zeer onaange naam zijn wakker geschrikt. Wat toch is het geval? Na de tweede wereldoorlog was West- Europa de twijfelachtige eer te beurt gevallen als stootblok tussen de wereld machten be komen liggen. Een positie overigens, die de lage landen bij de zee reeds enkele eeuwen hadden ingenomen. Om de mogelijkheid te ontgaan, dat West-Europa het gebied zou worden waar Amerika en Rusland hun strijd om de wereldhegemonie zouden uitvechten, sloten de vijf landen van West-Europa geleerd door de ervaringen uit twee wereldoorlogen zich in een Unie aan een ter gezamenlijke verdediging. Daar door kreeg men een gecoördineerde en uniforme bevelvoering en een gesynchro niseerde bewapening. Deze voordelen ga ven de burgers weer moed. Vijf kunnen immers meer dan één. Maar bij het tot standkomen van de Unie wezen we er reeds op dat vijf maal nul nog altyd nul blijft. Want eös was dat elk land alle krach ten zou inspannen om zyn aandeel in het gezamenlijk defensie-apparaat te leve ren. Maar en hier wrong hem de schoen de Westerse Unie was niet in staat zelfstandig het nodige apparaat te scheppen. Vooral wapens, vliegtuigen en al datgene wat voor een moderne oor logvoering nodig is. moesten van buiten, in casu van Amerika komen. Dat kon ook aan Amerika gevraagd worden, om dat de Unie allerminst de bedoeling had rond heel West-Europa een schutting op te trekken, die ongewenste gasten bui ten moes' houden. Doel was paraat te zijn bij een aanval uit het Oosten. Maar Amerika was niet al te scheutig Het eiste niet alleen een militair maar ook een economisch West-Europees blok Doch de dageraad scheen toch aan te breken toen het Atlantisch Pact vastere begon te krijgen en zowel de Ver enigde Staten als Canada bereid bleken ingeval van aggressie in Europa directe militaire steun te verlenen. De jongste uitlatingen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za- ken. Dean Acheson en enkele Senaats leden hebben aan het optimisme (waar- rouwens toch geen reden was) wel grotendeels de bodem ingeslagen. Scandinavië zal niet toetreden tot he: Atlantisch Pact omdat Amerika op dit ogenblik geen garanties geven wil. Maar daardoor blijft het gevaar aanwezig, da: te eniger tijd Rusland beschikken zal, over een aantal goede Oceaanhavens, van waaruit het met zijn groeiende on- derzeevloot de zeeverbindingen duchtig zal kunnen bestoken. Al leent Denemar ken zich niet voor het opstellen van gróte' legermachten (die zullen uit het Oosten komen) het is toch niet onmo gelijk het als bruggenhoofd te gebruiken si naar het Zuiden door te stoten. En het is zeker van betekenis als steun punt voor de luchtmacht, omdat daar door troepen-concentraties en opstellin gen achter de frontlijn des te makkelij ker binnen het bereik van jacht- en ge vechtsvliegtuigen komen. Nederland dat op de uiterste flank van de Unie ligt zal dat op onaangename wijze ervaren. (Voor vervolg zie Pag. 3) Nederland bezorgd over de militaire garantie Nadere inlichtingen van Washlrfgton gevraagd De Ned. Regering heeft het dep. van Buitenl. Zaken der Ver. Staten verzocht zijn standpunt over het Atlantisch Pact toe te lichten na de recente berichten, dat de V. S. de militaire garantie uit het pact willen schrappen, aldus A. P. Offi cieel werd verklaard, dat de Regering er ten zeerste op tegen is. dat het Atlan tisch Pact op deze manier verder wordt verzwakt en de Ned. ambassadeur, mr E. N. v. Kleffens zou dan ook op het State Department informeel zijn bezorgdheid over deze wijziging hebben uitgespro ken. De vraag of deze kwestie voor de Westelijke mogendheden voldoende zou zijn om het Pact in de steek te laten is nog niet overwogen. NIET MEER AMERIK. TROEPEN NAAR JAPAN. Een verzoek van generaal Douglas Mac Arthur om meer troepen in Japan is door het Amerikaanse departement voor het leger afgewezen. Zondag spreekt de Paus voor de radio De Paus zal Zondag a s. om 12 uur voor de radio tot de wereld spreken, na een de St. Pieter te hebben opgedra gen „als eerherstel voor het vonnis, dat tegen kardinaal Mindszenty werd uitge- NIEUW JAPANS KABINET GEVORMD Shigeru Yoshida heeft een nieuw Japans coalitiekabinet gevormd, be staande uit de democratisch-liberale en de democratische partyen. OOK HONGARIJE BOOS OP TITO. Hongarije heeft Joegoslavië per nota beschuldigd van grensincidenten en nog veel meer. De nota besluit, dat Hongarije niet zijn steun kan geven aan de toelating Joegoslavië tot de Ooet-Europese Econ. Raad, zolang Tito zijn onvriend schappelijke houding niet wijzigt. Generaal Eisenhower, zou. volge._» A.FP.. van 15 tot 30 Maart een be£oek brengen aan Griekenland. WEERBERICHT Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het Noorden van het land: matige vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist. overigens droog Weinig verandering in tempera tuur. Voor het Zuiden van het land: zwakke tot matige wind uit Zuidelyke richtingen. Op vele plaatsen nevel of mist. overigens weinig bewolking en droog weer. Iets kouder in de ochtend. ZON EN MAAN. Donderdag 17 Febr. Zon op 7.52, onder 17.57; Maan op 0.00. onder 9 53, Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1