lïietimc ftihsd)e öTouraiil Dr L. J. M. BEEL zal nog hedenavond naar Nederland vertrekken Wist U MAANDAG 14 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangryke korting.) DIRECTIE: F DEEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden er. Omstreken Negen en twintigste jaargang No 993£ „Stantuasticft Is gficbleoen tnyn bert ia tegenspeel* „QUICK BOYS" GLEED UIT. Zie pag. 3 Zeer belangrijke en beslissende bespre kingen met Regering op komst In het kader van de in ons blad van Zaterdag gestelde vraag, of ook dr L. J. M. Beel zal worden vervangen, nu rar Sassen 1b heengegaan, Is het van zeer groot belang, dat, naar Aneta meldde, dr Beel vanavond om 8 uur (Javatyd) met een Constellation van Batavia naar Nederland zal vertrekken, tezamen met dr Koets, teneinde in Den Haag overleg te plegen met de Nederlandse Regering. Weliswaar Is iedere prognose nog praematuur, doch het is bekend, dat de nogal eens bespro ken controverse tussen dr Beel en mr Sassen zeker niet zo groot is als velen De mogelijkheid moet onder de ogen gezien worden, dat dr Beel zijn daat ter beschikking zou kunnen stellen en in dit verband is het zeker niet belangrijk, dat dr Koets met hem r reist, de bekende vertegenwoordiger van de progressieve Stuwgroep, die vooral veel genoemd werd i.v.m. zijn rei zen maar Djokja uit de periode voor de eerste politie-actie. Het staat echter wel vast. da» de Rege ring geen enkele nadere mededeling kan doen, alvorens zy een gesprek heeft ge had met dr Beel. Wat de gevolgen van dit overleg zouden zijn, is slechts te gis sen. Een feit is. dat de KVP niet be schikt over een aanvaardbare opvolger van mr Sassen als minister van Over zeese Gebiedsdelen. Woensdag in Nederland Nader wordt gemeld, dat dr Beel, die de reis per KLM-Constellation „Cura sao" maakt, Woensdagmiddag op Schip hol wordt verwacht. Gezagvoerder van de „Curasao" is de heer H. Schulz. Ook het te Batavia verschijnende och tendblad „De Nieuwsgier", dat vanmor gen „de verwarring welhaast volledig" "noemde en „niet begrijpt, wat er nu uit Batavia nog zou moeten worden gezegd en gedaan om duidelijk te maken, dat de ontwikkeling van de toestand geen langer uitstel van de formulering ener duidelijke en overtuigende politiek ge doogt", acht het lamg niet zeker dat di Beel het resultaat van de thans in het kabinet „bereikte zo hoog geprezen een heid" zal slikken, en houdt dus even eens rekening met een mogelijk heen gaan van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Event, bekendmakingen op een tijd die ons, Nederlanders, past Inzage van onze plannen aan V.N.- Commissie geweigerd. Zaterdag keerde de Commissie der Ver. Naties van haar bezoek aan Banka, waar met Soekarno, Hatta en Salim bespre kingen zyn gehouden, naar Batavia terug. De Commissie ontving de uitnodiging om volgende week, na terugkeer Cochram in Indonesië, nogmaals Banka te komen. Intussen heeft Nederland geantwoord op het verzoek van de Commissie dd 8 Februari j.l., .om inzake van de plannen, die van Nederlandse zijde aan de Bijeen komst Federaal Overleg zouden zijn voor gelegd. Im dit antwoord wordt om. ge zegd: „Eventuële voorstellen van offi ciële herkomst zullen door of namens de Nederlandse Regering bekend gemaakt worden op een tijdstip, dat dqor de Rege ring daartoe geschikt wordt geacht. Gisteren en vandaag vergadert de Bij eenkomst Federaal Overleg over de aard der met de republikeinse leiders te voe ren besprekingen en over het tijdstip, waarop deze zouden kunnen beginnen. MAX REIMANN TIJDELIJK OP VRIJE VOETEN. Max Reimann, de West-Duitse com munistenleider, die wegens anti-Britse activiteit tot drie maanden veroordeeld is, is uit de gevangenis ontslagen, om staat te zyn, de vergadering der parle mentaire raad te Bonn, waarvan hij lid is, bij te wonen. De rest van zyn straf mag hij later uitzitten- Zaken van Wilton en De Vilder opnieuw voor 't B. G. De zaak tegen W. Wilton. F. Muller, C. H. Teschmacher en A. C. Metzelaar, vier directieleden van de Rotterdamse werf Wilton-Feyenoord, werd gen door de Bijzondere R.v.C. terugver wezen naar het B G. te Amsterdam. Op de werf van deze firma waren in de oorlog torpedo's, luchtafweergeschut, richtingen en ander oorlogsmateriaal voor de Duitsers vervaardigd. De Raad was van oordeel, dat de Gebr. de Vilder zich inderdaad schuldig hebben gemaakt aan collaboratie. Hij wilde een onderzoek instellen of gerequireerden zich na het advies van dr Hirschfeld hier aan hebben gehouden, omdat dit van groot belang zal zyn by het bepalen van de strafmaat. Verder moet nog worden onderzocht of het verweer van Doedes, dat hij in 1942 de werkzaamheden aan het vliegveld Gilze-Ryen heeft beëindigd en later niet meer voor de Duitsers heeft gewerkt, juist is. Voorts wees de Bijzondere Raad Cassatie de zaak tegen de directie de Basalt Mij. A. F. C. F. de Vilder en L. Doedes, die door het B.G. te Am sterdam waren vrijgesproken van collo- boratie terug naar het B.G. te Arnhem- Van Maarseveen volgt tijdelijk Sassen op H. M. de Koningin heeft met ingang van heden aan mr E. M. J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wyze ontslag verleend als minister van Over- Gebiedsdelen onder dankbetuiging 'voor de vele en gewichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstan digheden aan Haar en den lande bewezen. Het beheer van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen is tydelyk opge dragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van Maarseveen. In Cairo werd weer een leider vermoord Cairo is de laatste maanden herhaalde lijk het toneel van een aanslag. Zater dag werd Sjeikh Hassan El Banna, de 38- j. leider van de ontbonden Moslemse Broederschap (extreem-nationalistische beweging in Egypte), het slachtoffer vai een poging tot moord. Hij overleed in he ziekenhuis. Vorig jaar werd El Banna' beweging ontbonden, nadat verschillende leden wegens beweerde aanslag den waren gearresteerd. De beweging telt een half millioen aanhangers. De man, c Nokrasji Pasja vermoordde, was een 1 van de Broederschap. LIJKEN VAN TWEE TERREUR- SLACHTOFFERS OPGEGRAVEN? By de aanleg van riolering op het ter rein van de Willem I-kazerne te Den Bosch zijn de -stoffelijke resten var tweetal burgers opgegraven. Men moedt, dat dit slachtoffers zijn van Duitse terreur. De lijken zijn Amersfoort overgebracht om te worden geïdentificeerd. Groningen, waar reeds 22 jaar lang trolleybussen rijden, zal wederom enkele tram- en autobussen laten vervallen om het vervoer met trolleys uit te breiden. Het vermoeden bestaat, dat in de toe komst het gehele tramvervoer door trol leys wordt vervangen. Negentien mynwerkers zyn gedood by een myngasontploffing in Ostrava in Tsjechoslowakye. Gasontwikkeling maak te reddingspogingen onmogelijk. Ander geluid over de bonvrije brandstof Inzake de mededeling van min. v. d. Brink in de Tweede Kamer betreffende de bonvrije brandstof, deelt de Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen ons mede, dat in het midden latende de raming van 2 eenheden bonvrije brandstof per gezin een zeer groot aantal verbrui kers niet in staat is geweest zich var bonvrije brandstof te voorzien. Het is niet lonend de huisbrandturf van de N.O- provincies naar het Westen er Zuiden te vervoeren, terwijl de bruin koolbriketten uiterst schaars zyn. Deze briketten worden daarnaast nog in de eerste plaats gereserveerd voor bakke rijen. De brandstoffenhandel was dus niet in staat aan elk gezin 2 eenheden bonvrije brandstof af te leveren. DE NIEUWE PORTZEGELS ZIJN ER. De nog ontbrekende waarden van de nieuwe serie portzegels (type Van Krim- pen) zijn aangemaakt, nl. de 30 cl en de Verzamelaars kunnen ze by de be kende loketten kopen. STREVEN NAAR GOEDE BEELD ROMANS. De Ned. Jeugdgemeenschap besloot de Uitgave van goede beeldromans te be- j vorderen en een verantwoord jeugdblad Uit te geven. De N.O. Polder gaat vooruit: in Emmeloord is nu al een café-restaurant geopend. En hier zyn Prins Bernhard en zyn dochtertjes „op weg" r skitocht langs de hellingen van Sankt Anton.. HONGARIJE EIST TERUGROEPING VAN AMERIKAANSE GEZANT Allen, die bij proces-Mindszenty betrokken waren, in de ban Hongarye verzocht de Ver. Staten hun gezant te Boedapest, Selden Chapin, te- te roepen, wegens zijn vermeend aandeel in de „activiteiten" van kardi naal Mindszenty. Chapin zal „voor over- naar Washington worden ontboden, dol:h had te Boedapest nog geen officieel bericht ontvangen. De V.S. zullen hun standpunt, ten aanzien van een terug roeping voorbehouden, waaruit volgt, da: de mogelijkheid bestaat, om de Hongaar- eis formeel van de hand te wijzen. Hongarye heeft verder „voorgesteld", om lt.-kol. Kopcsack, één der weinige leden de Amerikaanse legatie, die vloeiend Hongaars spreekt, terug te roepen, vóór Hongarye zulks officieel verzoekt. De Hongaarse minister van Buitenl. Zaken protesteerde tegen „de weergaloze cam pagne" inzake Mindszenty, waaraan Tru- Acheson en Bevin hebben meege werkt. Hij was „bijzonder ingenomen" het voorstel om het proces voor de V.N. te brengen. Het Vaticaan heeft allen, die bij het proces en het vonnis tegen kardinaal Mindszenty betrokken zyn in de ban ge daan. De Paus heeft tot de bisschoppen Groentenleveringen aan Duitsland Tussen dé Duitse Westelijke zones en Nederland is een overeenkomst gesloten de levering van 3 millioen dollar groenten in het voorjaar, waarvan 2 mil lioen aan tomaten, komkommers en bloemkool en 500.000 aan vroege groen- n het byzonder spinazie en sla. De overeenkomst loopt tot 30 Juni a.s. Acht en twintig doden bij trein ramp in Spanje De sneltrein BarcelonaMadrid is in de nacht van Zaterdag op Zondag op een viaduct by Mora la Nueva ontspoord. Drie wagons, w.o- een slaapwagen, wer- over de leuning van de brug ge slingerd en tuimelden 40 meter omlaag. Er vonden 28 personen de dood, terwijl 5 min of meer ernstig gewond werden- Auto viel op locomotief van Oriën t-Ex press De beroemde Oriënt-express (Istan- boulRomeParys) is op het nippertje en ramp ontsnapt, toen een vracht auto by Montreux van een brug op de locomotief van de passerende trein stortte. Een inzittende van de auto werd gedood, doch in de trein bekwam niemand letsel. de gehele wereld feen „Apostolisch i" gericht, waarin hy verklaarde: „Nog nimmer zyn de krachten van het kwade, zy, die het bestaan van God' loochenen en er op uit zyn de godsdienst te vernietigen zo in de aanval en zo volhardend in hun verschrikkelyk werk geweest, als thans." Op Passie-Zondag. 3 April, zal in alle R.K. kerken een mis worden opgedragen „als eerherstel voor de God aangedane beledigingen." Vanmorgen begon in Vaticaanstad het geheim consistorie. Te Roosendaal werd gisteren een pro testdemonstratie tegen de veroordeling van de kardinaal gehouden. De Katholieke Nationale Partij van de heer Weiter zond een protest-telegram aan het Hongaarse gezantschap Haag. Israëls Parlement voor het eerst bijeen Hotels te Jeruzalem volgeboekt Vandaag heerst vreugde in Jeruzalem! De eerste zitting van het Joodse parle ment wordt geopend. Sergief van de Sowj et-delegatie te Tel Aviv, zal het feest opluisteren, maar de pas benoemde, Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft de uitnodiging afgeslagen en volgens Reuter, zullen de Britse en Franse tegenwoordigers eveneens verstek laten gaan. De Joodse aanspraken op Jeruzalem als de „nieuwe hoofdstad" erkennen zy niet, terwyl de premier, Ben Goerion, nog onlangs zei, dat het lot van Jeru zalem reeds 3000 jaar geleden werd be slist, toen het tot Joodse hoofdstad werd verklaard. Het is druk in Jeruzalem, alle hotels zyn volgeboekt door de 120 ge kozen parlementsleden en de vele gasten van het „corps diplomatique". In handen van dr Weizmann zullen de parlements leden een eed van trouw afleggen. Het parlement zal een president kiezen deze geeft dan Ben Goerion opdracht tot een kabinetsformatie. Syrië, Libanon, Irak, Jemen en Saoedi- Arabië hebben toegestemd in het houden van wapenstilstandsbesprekingen wiet Israël, mits de Joden de Arabische vluchtelingen weer toelaten en de beslis sing over Jeruzalem in handen blijft de verzoeningscommissie. Israël heeft ook een vertegenwoordiger in Engeland benoemd. Marsbeivoners-invasie99 bracht opnieuw paniek Voor de tweede maal heeft een hoor spelbewerking van H. G. Wells' boek „Oorlog der werelden" een paniek ge zaaid- De eerste maal, in 1938, werd New York het slachtoffer van Orson Welles' radio-uitzending over de invasie van Marsbewoners op de aarde, een invasie, die met grote verwoestingen gepaard ging en zo natuurgetrouw werd bootst, dat duizenden New Yorkers hun huizen ontvluchtten. Het radiostation van Quito, de hoofdstad van de Zuid-Ameri kaanse staat Ecuador, heeft de wel zeer realistische radiobewerking van deze 3g eens uitgezonden en op- het gevolg een geweldige paniek *§nder de bewoners- Velen vlucht ten de straat op, maar de heethoofdige Zuid-Amerikanen zijn anders dan de New Yorkers. Toen zy ontdekten, dat alles slechts fantasie was, trok een woedende menigte naar het radiostation, waar eerst alles kort en klein werd geslagen en daarna in brand gestoken. Zes personen kwamen hierbij om het levenl terwyl 15 werden gewond Er is voor 400.000 dollar schade. CARMONA BLIJFT PRESIDENT VAN PORTUGAL. De verkiezingen voor een president- zonder-tegencandidaat in Portugal heb- a 90 pet van de stemmen opge leverd voor de huidige president Car- mona. De stemming had een zeer rustig verloop- André Marie nam ontslag uit regering-Queuille Longaandoening, die hy in Buchenwald kreeg, de oorzaak. André Marie, de 51-jarige Franse minister van Justitie en premier van een vorigtkabinet, heeft ontslag genomen, in verband met zyn slechte gezondheids toestand. Vandaag zou hy in een zieken huis worden opgenomen, omdat hy nog steeds lijdende is aan een ernstige long aandoening, die het gevolg is van zyn tweejarig verblijf in het concentratie kamp Buchenwald. Marie is lid van de party der radicalen. Zyn opvolger, de 41-jarige Robert Lecourt, behoort tot de Volksrepublikeinen. Het ontslag van Marie wordt als een verzwakking van het kabinet-Queuille beschouwd. Is Tito de echte niet meer In Oost-Europa en in het bijzonder in diplomatieke kringen te Belgrado, doet het gerucht de ronde, dat maarschalk Tito niet de vroegere Kroatische metaal arbeider Josip Broz is, doch de Sowjet- Russiscbe generaal Lobiedef. Er zouden vele tekenen zijn, dat maarschalk Tito tijdens de oorlog in een Duitse parachute- overval werd gedood, doch, dat de Sowjets het bericht van zijn dood tegen- Sankt Anton am Arlberg wacht in spanning 'op de komst van koningin Ju liana. De prins, die dagelijks met Haar telefoneert, sprak gisteren nog over Woensdag, doch kon geen uitsluitsel ge- i. Generaal Béthouard, de Franse be velhebber in Oostenrijk, vertrok van daag uiit het dorp, dooh hoopt eind van deze week terug te keren. Hij had zijn verblijf al verlengd i.v.m. het uitstellen an de vacantie van de koningin. Ondertussen vermaken prins en prin sesjes zich opperbest. Trix en Ireentje hebben een ski-prestatie geleverd-, waar- tot ver in dé omtrek van Sankt Anton gesproken wordt. Elke dag spraken, daar de partisanen anders" de partij van Mihailowitsj' Tsetniks zouden hebben gekozen. De Prinsesjes doen hun best en zijn al hele pieten op de ski's Sankt Anton wacht met spanning op komst van de Koningin Voorm. Verzet in 't geweer tegen vrijspraak Schreieder „Wü ergeren ons aan deze vodjes papler-practyk". n een verklaring naar aanleiding van vrijspraak van Schreieder, zegt de Nat Fed. Raad van het Voormalig Verzet: „Wij ergeren ons aan deze vodjes papier- practijk". Voorts spreekt de Raad zijn ernstige bezorgdheid uit over de Bijzon dere Rechtspleging in Nederland, „die nu een Schreieder, hoewel lid van een misdadige vereniging, zijn straf laat ont lopen." Hij beschuldigt er de autoriteiten Schreieder de gelegenheid te hebben gegeven, „zijn medeplichtigen direct of ;en omweg te instrueren". Volgens de Raad is hiervan het gevolg geweest, dat de verdachte „wegens gebrek aan be wijs" van rechtsvervolging is ontslagen. EEN KONINGIN JULIANA- ZIEKEN HUIS TE HENGELO. Hengelo heeft de goedkeuring gekre- en om aan de straatweg HengeloDel en een nieuw ziekenhuis te bouwen. Aangezien dit ziekenhuis een der e die onder de regering van Koningin Juliana zullen worden gebouwd, heeft H. M. toestemming verleend Haar na« in de nieuwe inrichting te geven. Trouiv(e) ring ktvam terug De tuinarbeider J. Zaat te Wateringen raakte bijna vijf jaar geleden bij zijn werkzaamheden zijn trouwring kwijt. Dezer dagen vond hij het sieraad, bij het spitten van de tuin, op 30 cm diepte terug. STORMSCHOOL OP 1 APRIL NAAR ROOSENDAAL. Roosendaal zal van 1 April af weer garnizoenstad zijn. Op die dag zal de tot op heden te Bloemendaal gevestigde De Amerik. bezetting van Japan zal, stormschool haar intrek nemen ii Den ondanks alle geruchten, niet worden op- dan geheel herstelde Engelbrecht I geheven. Nassau-kazerne. DAT de, onlangs wegens diefstal materiaal op Schiphol gearresteerde schilder P uit de Haarlemmermeer, ook de B.P.M. in A'dam heeft bestolen en thans nog een mededader, de schilder B. D. uit A'dam, is gearresteerd. DAT van 14 t.m. 19 Febr. over het veer te AmerongenEek en Wiel geen wagens boven een totaal gewioht van 7000 kg overgezet kunnen worden. DAT wegens de bouw van een nieuwe brug over de Leidse vliet mi.v. heden slechts schepen met een max. breedte in 5 m de trambrug aldaar kunnen pas- DAT KaatsheuvelLoon op Zand dezer dagen als eerste gemeente in de Lang straat mijngas heeft gekregen- DAT na Zevenaar binnenkort ook Win terswijk en Zutphen nestfactories (be- drijfsflats) krijgen. DAT Arnhem in 1950 een nationale ten toonstelling „Het koninkrijk vooruit" or ganiseert om te tonen wat er sinds de bevrijding in Nederland en in de Overz. Gebiedsdelen is gepresteerd. DAT de Bond van Ohr. reciteerclubs in Drente op 6 April te Emmen een toog- dag houdt. DAT o-l.v. A. W. Bijl te Zwolle aldaar ;n prov. commissie van „Steun wettig gezag" is opgericht. DAT de Leidschendamsche Rijkspolitie Zaterdag bij J. T. in de Venestraat aldaar een partij clandestien schapenvlees ont dekte tussen spinrag in een privaat. DAT in Werkendam is overleden C. H. Bogers. oud-lid voor de C.H.U. van de Prov. Staten van Noord-Brabant, DAT te Utrecht een landelijke bond van N.B.I-personeel (Ned. Beheers Inst is opgericht met F. J. Herber, Bilthoven, als voorz. en mej. mr E. M. Schaffers, Hilversum, als secretaresse. DAT de handboogvereniging „De Een dracht" te Hoogerheide (N.B.) haar 100-j. bestaan op 22, 26 en 29 Mei viert met een groot schuttersfeest. DAT de ongehuwde 27-j. M. J. Esser te Posterholt in de Staatsmijn Maurits te Heerlen door vallend gesteente is ge- DAT Genemuiden, waar jaarlijks 5 mil lioen m2 cocosmat wordt gefabriceerd, ernstige concurrentie van India krijgt, waar men ook met deze productie is be gonnen. DAT van 25 Mei tm. 4 Juni a.s. te Ap- pingedam een grote tentoonstelling wordt gehouden t.g.v. het 100-j. bestaan van dt Gron. My van Landbouw. DAT te Groningen een nieuw proef station voor aardappelverwerking offi cieel in gebruik is genomen. DAT te Winterswijk op 5 Mei een open luchttheater wordt geopend, plaats bie dend aan ruim 1000 personen- DAT de N.S op 15 Mei met de electri- ficatie in Limburg gereed hopen be DAT de P.v.dA. een actie zal begin nen tegen de lage salarissen der wethou ders in de middelgrote gemeenten. DAT minister In 't Veld Zaterdag op het congres gemeentepolitiek der P.v.d.A. te A'dam een pleit hield voor grotere zelfstandigheid der gemeenten. DAT leerlingen van de A'damse Dal- tonschool het door hen geadopteerde er thans in R'dam aangekomen (rijst)schip „Stuyvesant" bezochten en met de beman ning aan boord chocolade en koek aten. DAT is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Nijmegen mr M. C. de Graaff, thans subst.-griffier te R'dafn. DAT in het Bisdom Den Bosch 10 pa rochies de Rijksgoedkeuring en het bouw- verlof kregen voor de bouw rochiekerk en het bedrag voor het toe gestane bouwvolume f 2.625.000 DAT P. F. v. Vlissingen en i toenfabrieken te Helmond over het boek jaar 1947-1948 IVi pet dividend uitkeert op de preferente en 9 pet op de gewone aandelen. DAT het R'damsch Beleggingsconsor tium over 1948 van de winst ad f 1.464.280 een dividend uitkeert van 6% pet. DAT vanmorgen te Wijngaarden (by Sliedrecht) een boerderij uitbrandde, waar drie gezinnen woonden en tien stuks vee met de inboedel verloren gingen. °AT de 36-j. Amsterdammer F. Dege- naar bij het demonteren van een slag hoedje in de Artillerie-inrichtingen bij de Hem brug door ontploffing werd gedood. DAT Koningin Juliana het bescherm vrouweschap heeft aanvaard van het R.K. Doofstommen Instituut te St Michiels Gestel. DAT de te Brussel ondertekende han dels- en tanevenovereenkomst tussen Zwitserland en de Benelux (ter verlaging van^douanetarieven) 1 Maart van kracht Zaterdag na de installatie van het „Comité voor de toekenning van het Mo- bilisatie-Oorlogskruis" de eerste kruisen zyn uitgereikt aan min Schokking en generaal b.d. H. G. Winkelman. DAT de Haagse opera-artisten Nelly Smit, Gusta Scheepmaker. Henk Viskil, Guus Renaud en Wim Schmidt enkele voorstellingen zullen geven in de pro zij kans om telkens driemaal de 2080 hoge Galziig af te skiën, de beroemde internationale Kanbahar-route, die slechts door ervaren skiëTS afgelegd wordt en waarvan de steilte en moeilijke glooi ingen een sterk uithoudingsvermogen vragen. Met hun skileraar. Hermann Spies en de rechercheur Siegfried Meisl, trekken de prinsesjes er op uit. Spies roemt de techniek van de prinsesjes. Voordat de prinsesjes echter om half elf starten, moeten ze eerst huiswerk maken. Vrijdag mochten persfotografen de prinsesjes tijdens het skiën nemen. Dodh het tweetal maakte zich schaterend uit de voeten. Het werd een klimpartij van jewelste en de fotografen stonden eindelijk tot de kn-ien in de sneeuw. De prinsesjes rutsten voorbij en het gelukte eerst 's middags, opnamen te maken. Twintig Belgen in Sankt Antbn hebben als bewijs van vriendschap tussen België en Nederland een boeket bloemen met een rood-wit-bla-uw lint op de kamer van de Prins laten neerzetten. RUSSEN WEIGEREN RODE KROTS GOEDEREN DOOR TE LATEN. De Russen te Berlijn weigerden toe stemming voor het vervoer door hun sector van pakketten of goederen, be stemd voor de bewoners van West- Berlijn en afkomstig van hef Zweedse Rode Kruis. De twee oudste prinsesjes, Beatrix en Irene, vervelen zich niet in de hergen van het Oostenrijkse w' tersportplaatsje Sankt Anton Arlberg. Iedere dag maken zy ski tochten in de omgeving van dorpje, waar zy een week geleden met vader zijn aangekomen. Als moeder nu eindelijk ook eens komen zou de vreugde zoveel gro- Houdt die onderscheiding zelf maar Het hoofd der R.-K. jongensschool te Goes, de heer P. J. W. v. d. Dries, heeft zijn Amerikaanse onderscheiding naar het Witte Huis teruggezonden. In een be geleidend schrijven zegt hij, er geen prijs meer op te stellen, omdat de Ame rikaanse politici in de Indonesische kwes tie Nederland voor het front van de ge hele wereld beledigd hebben. De onderscheiding was een certificaat van waardering voor het met levensge vaar verbergen van enkele Amerikaanse piloten. Dr Jessup, de Amerikaanse afgevaar digde in de Veiligheidsraad, heeft de heer v. d. Dries i*i een vriendelijk briefje nog tot andere gedachten willen bren gen en hij sloot de tekst van een paar zijner redevoeringen by, doch het school hoofd denkt er niet aan zyn decoratie terug te vragen. Harriman. reizend ambassadeur voor het Marshall-plan, vertrok haar Parijs, ter bijwoning van de vergadering der organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Onwaarschijnlijk dat Scandinavië zich bij het Atl. Pact aansluit Doch ook Turkije acht sterke concentratie der Europese staten noodzakelijk De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft vóór zyn ver trek naar Londen, te Washington verklaard, dat een compromis tussen de Scan dinavische en Noord-Atlantische verdedigingspacten onwaarschyniyk ïykt. Zyn polsen van Dean Acheson was overigens „aangenaam" geweest, en hy zou verslag gaan uitbrengen aan het Noorse kabinet en parlement, welke nu maar moeten uitmaken, welke weg verder wordt ingeslagen. Dit staat vast, de besprekingen te Washington hebben verhelderend werkt, zodat het gemakkelijker is, gedragslijn te bepalen. Echter is Lange nu eerst nog met collega Bevin gaan pra ten over de Scandinavische veiligheid. Als hij terug in Oslo is. wacht een n werk. Zo moet ook het Noorse antwoord nog gegeven worden op de Russische nota, maar Lange huldigt het principe .haast U langzaam". Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenl. Zaken, heeft aan een 14-tal Amerikaanse jour nalisten, die op het ogenblik in Denemar- kan vertoeven, een exposé gegeven var het verdedigingsvraagstuk. De drU Scandinavische landen zouden het ovei vyf grondbeginselen eens zyn: 1. Ieder Scandinavisch lamd zou zich by een val verdedigen met alle beschikbare krachten. 2. Een aanval op één land wordt beschouwd als een aanval op beide andere. 3. De verdedigingspla: Slechts 4 pet van de bevol king heeft een gaaf gebit Onder de Amsterdamse meisjes is het nog treuriger gesteld. Volgens de statistieken is het gebit van 96 pet der Nederlandse bevolking aangetast door tandbederf. Bij de mobi lisatie in 1939 bleken 70.000 militairen een kunstgebit nodig te hebben en in Amsterdam bezit slechts drie procent van de 20-jarige vrouwen een gaaf gebit. Met deze feiten ter illustratie, hield de tandarts F. J. J. Scherphuis Zaterdag te Utrecht voor de Ned. Ver. voor sociale tandheelkunde een warm pleidooi voor uniforme regeling der schooltandver zorging in ons land. Dit is. volgens spr enige weg. die er toe leidt, dat voor toekomst de lacime in de tandheel kundige verzorging zal verdwijnen. Thans werkt de schooltandverzorging nog slechts in 20 gemeenten. De 105-jarige tante Mietje overleden Vanmorgen is in Barneveld op 1051 ja rige leeftijd overleden mej. M. Janssen. Tante Mietje, zoals mej. Janssen ge noemd werd. was tot dusver de oudste inwoonster van ons land. Zy vertoefde met haar gedachten de laatste tijd eigen lijk nog slechts in het verleden Bezoe kers merkte ze nauwelijks op. Zy kreeg vorige week griep, hetgeen de oorzaak werd van haar plotseling verscheiden. worden gecoördineerd. 4. De tot stand tm brengen „verdedigings-unie" zal be schouwd worden als een regionaal ver drag. 5. Indien één der drie landen wordt aangevallen, zal hulp verzocht worden van buiten de unie. Ook AFP maakt er melding van, dat Zweden wil deelnemen aan een conferentie der Europese mo gendheden voor de samenstelling van een Europese raad. Al met al. lijkt het toch alsof Scandinavië zich enigszins dis- tancieerd van Amerika. Lange noemde het onderhoud met Acheson ..aange naam", maar de „New York Times" sprak van „enige harde antwoorden op enige harde vragen!" De Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Necmeddin Sadak, die te Londen vertoeft, zal be sprekingen voeren met Bevin over -het Atlantisch Pact In een interview aan Reuter, verklaarde de Turkse minister, dat hij hoopte, dat een dusdanig pact tot het Middellandse Zeegebied zou worden uitgebreid. Turkije, hoewel geografisch ftiet tot de Atlantische groep behorende, heeft er belang by. dat West-Europa een sterke, goed-georganiseerde verdediging heeft. De vrede in Europa is, evenals elders, ondeelbaar. Ierse interesse. Naar Reuter uit Dublin meldt heeft de regering van Eire plannen besproken als i voor een Ierse eenheid, zo nodig Amerikaanse garanties. Minister president John Costello zou bereid zijn zich bij het Atlantisch Pact aan te slui ten, mits hy een parlement van geheel Ierland zou vertegenwoordigen. Vermoe delijk zullen Engeland en Amerika dit plan van Eire steunen. De regering van Eire is van mening, dat sir Basil Brooke, premier van Noord-Ierland, zich niet zal verzetten tegen een „Iers-Amerikaans- Europees" verdedigingsplan. WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen. Matig® en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend zacht ZON EN MAAN Dinsdag 15 Febr.: Zon op 7.56. onda» 17.53; Maan op 21.02, onder 9 07 uur. 20 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1