Jlicmuc feiitsrljc GToiimnl BREUK IN 't KABINET: min. Sassen iint van het toneel rdwiji ve Wist IJ ZATERDAG 12 FEBRUARI 194" BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408- Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7738 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-/V ATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntoastlcti Is gfjibfeoen tnyn bert ia tcgfjenspoef Ijspegels van brandweerlieden Zie pag. 2 De R.K.-Kamerfractie, die zijn standpunt deelt, zag liever alle R.K. ministers gaan Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld Minister Sassen heeft aan H.M. de Koningin ontslag gevraagd als Minister van Overzeese Gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doel stellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en, voor zover dat van de regering afhangt, op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de klaring van Dr J. H. van Roijen, op 28 Januari j.l. in de Veiligheids raad afgelegd namens de regering, rees meningsverschil tussen de overige leden van het Kabinet en Minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. Minister Van Maarseveen neemt waar (Van onze parlementsredacteur) Het aftreden van minister Sassen heeft met name in Rooms-Katholieke kringen grote beroering verwekt. Vanmiddag om twaalf uur is de R.K, fractie van de Tweede Kamer bijeengekomen om de nieuwe toestand te bespreken. Een zeer vooraanstaand R.K. staatsman liet gis teravond doorschemeren, dat hij volko men verrast was. Met name schijnt de houding van de overige Roomse ministers te worden betreurd. In de verschillende in de loop van deze week gehouden frac tie-vergaderingen was «nl. gebleken, dat. rij het met verschillende nuanceringen, de Katholieke ministers zich achter mi- Trygve Lie waarschuwt. Trygve Lie: „Indien de volken geweste lijke allianties inplaats van een collectie ve wereldvrijheid aanvaarden, dan komt de vestiging van een duurzame vrede ernstig in het gedrang Natuurlijk kunnen gewestelijke verdragen bijdragen tot het uitbouwen van een collectief veiligheids systeem. maar binnen het kader van de Ver. Naties." Men beschouwt deze verkla ring van Trygve Lie, te Lake Success, als een „waarschuwing" nu de mogelijk heden van een Atlantisch Pact door tal van landen overwogen worden Protestmeeting Mindszenty in R.A.I.-gebouw Op 20 Februari zal in het RAI-gebouw te A'dam door de diverse Katholieke Jeugdorganisaties een nationale pro- testmeeting worden gehouden tegen het proces-Mindszenty. Trygve Lie, de alg secretaris der V.N. heeft meer dan 1000 brieven ontvangen over de zaak van de Hongaarse kardinaal. Amerika heeft gisteren de eerste taris van de Hongaarse legatie te Wash ington, Florian, opdracht gegeven Ver. Staten te verlaten, als antwoord op de uitwijzing van twee Amerikaanse functionarissen uit Hongarije. Churchill en Truman spreken in Massachusetts Winston Churchill zal op 31 Maart ee tede houden in het Technologisch Insti tuut te Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts, over „De twintigsti eeuw, haar belofte en verwezenlijking" terwijl president Truman een dag later in dit instituut zal spreken. VLIEGTUIG VAN AERO-HOLLAND LICHT BESCHADIGD. De „Beechcraft" van de Aero-Holland, éde zoals gemeld aan de oever Taag in Portugal een noodlanding moest moken. is zo goed als onbeschadigd. Het herstel zal dan ook slechts enkele dagen duren. Piloot Hoekstra was door benzine gebrek gedwongen te landen. Enkele nog nooit uitgegeven walsen Van Johann Strauss zouden in Duitsland ■yn ontdekt. Vandaag stellen wij IJ voor: JAN v. d. MEIJ, Burchtstraat 9, Rijnsburg. Al meer dan twee jaar is Jan in Indiè. Op 14 October 1946 vertrok hij per Kota Baroe. In Semarang is Jan bij het Roode r.ister Sassen plaatsten en algemeen heerste de indruk, dat een eventuele val van deze bewindsman de andere Roomse ministers ook zou doen aftreden, waar mee dan een kabinetscrisis in optima biedsdelen ad interim. Deze aanwijzing zal gepaard gaan met een bijzondere op dracht, omdat het niet de gewoonte dat een minister ad interim zich bezig houdt met principiële vraagstukken. Het is nl. de bedoeling, dat minister Van Maapseveen de Tweede Kamer zal ant woorden bij de verdere behandeling de begroting van Overzéese Gebiedsdelen. In verband hiermede is de vergadering van de Tweede Kamer opnieuw eer uitgesteld: zij wordt nu pas Woensdag a.s. gehouden. Minister Van Maarseveen moet zich nl. even voorbereiden, temeer waar hij enige dagen wegens ziekte bui ten spel heeft gestaan. Thans is hy beter en gistermiddag heeft hy ook de kabinetszitting deelgenomen. Uit de aanwijzing van minister Van Maarseveen als waarnemend minister van Overzeese Gebiedsdelen, of misschien nog meer de aanvaarding hiervan, kan worden concludeerd. dat het Roomse standpunt ten aanzien van de onverbrekelijke ver bondenheid van de vorming van de Ver enigde Staten van Indonesië en de op richting van de Nederlands-Indonesische Unie in het kabinet heeft gezegevierd. Min of meer komt dit ook tot uitdruk king in het wel heel summiere con niqué. waarin de doeleinden vanBde Re gering. met betrekking tot de staatsrech telijke hervormingen, gehandhaafd wor den. Wel blijkt er uit. dat minister Van Maarseveen een iets soepeler politiek ;taat met betrekking tot de houding van de Regering tegenover de resolutie an de Veiligheidsraad. Het spreekt vanzelf, dat in deze ci agen er geen sprake van is, dat H. M. Koningin Juliana zich buitenslands be lli de huizen wemelde het nog van oorlogstuig ingeleverde oorlogstuig forma zou zijn ontstaan. Nu dit niet is gebeurd (zijn de andere ministers terug geschrokken voor de consequenties van crisis?) wordt in sommige R.-K. kringen thans gesproken van een „tar- /an het standpunt van de Tweede Kamerfractie". Inmiddels is mr J. H. van Maarseveen. I Een zeedijk is doorgebroken by het minister van Bin'nenlandse Zaken, aan- dorp Datter Oldenburg in Oost-Friesland, gewezen als minister van Overzeese Ge-1 Verschillende dorpen staan blank. 1948 geeft een schril beeld hoeveelheden, die, ondanks herhaalde waarschuwingen, nog door Nederlandse burgers werden achtergehouden. In het afgelopen jaar kwamen binnen schrik niet 86.000 granaten, 19 000 handgranaten, 7600 bommen, 7800 mijnen, 1500 pantservuisten, 17.000 mortiergrana ten, 900 phosphorgranaten, 3000 rook- granaten, 171.000 kg munitie. 11.000 kg springstoffen Reeds werd in 120 gemeenten een huis- in-huis-actie ondernomen door de politie. Is het een wonder, dat er nog altijd zoveel ongelukken gebeuren? Red Else Eylers ziet de Ver. Staten De 34 scholieren uit Europese landen, v.o. de Nederlandse Else Eylers, die, zoals bekend is, een opstelwedstrijd de New York Herald Tribune won en daardoor een reis naar de Ver. Staten mochten maken, om aan het Herald Tribune Forum voor Middelbare Scholen deel te nemen, zullen morgen drie vliegtuigen een rondvlucht boven de Ver. Staten maken. Zij gaan tot Los Angeles en Albuquerque in Californië. Kruis enverloofd! Zijn werk bevalt hem uitstekend en hij weet wat aan zijn gewonde kameraden toekomt. Soms ont moet hij een Rijnsburger; dan wordt er heel wat afgepraat! Jan vindt alles in indiè best. behalve het rookwerk. Dat is een hopeloos iets. Engeland, beducht voor zijn Aziatische belangen, zet ons onder pressie Grote woorden en bedreiging met sancties Truman ontving de schoonste roos ter wereld De roos, het zinnebeeld der liefde. Door dichters van alle eeuwen bezon gen. Een rozenkweker aan de Rivièri voelde een mystieke liefde voor eer bepaald soort roos. de scharlaken' roos"! Hij werkte er tien jaar aan. En zie, op zekere morgen, einde 1948, bleek de roos ontloken. En hij noemde haar „Happiness"! Zij werd geplukt met alle égards, in tegenwoor digheid van de voornaamste kweken uit Cannes en Antibes. Haar roep groot. Toen werd zij per vliegtuig naar Parijs vervoerd, op een precieuze wijze. De stewardes genoot de ee roos te overhandigen aan haar lega van de Noord-Amerikaanse lijn Enomdat de roos, de „roze" Gezelle zingen) 7000 km binnen 2. had afgelegd, óók de handen va voorzitter der Amerikaanse kwekers gepasseerdwas, kwam zij tot rust in een des salons van het „Witte Huis" te Washington, een geschenk voi heer en mevrouw Truman. „Happiness" zal geen nakomelingen hebben, na ontbladering, werd de jonge plant vernietigd. Justitie wil Schreieder zo gauw mogelijk kwijt P.-F. overweegt hem nog voor nieuwe feiten te vervolgen Het is nog niet zeker wat er nu mc Schreieder. de regisseur van he „Englandspiel", gaat gebeuren, nu e hoger beroep in zijn zaak is aangetekend door de proc.fiscaal, mr Lasonder- Het algemeen gebruik is. dat in dergelijke ge vallen de verdachte ter beschikking v de Justitie blijft. Een speciaal verzoek door mr Lasonder in deze richting niet Wanneer het hoger beroep verwo ■ordt, dan is het niet onmogelijk, dat tr Lasonder Schreieder nog voor andere gevallen zal vervolgen. Dit hangt echter het resultaat van het onderzoek, dat thans nog gaande is. Inmiddels worden er met de Britse be zettingsautoriteiten in Duitsland reeds onderhandelingen gevoerd met het doel Schreieder over de grens te zetten. De justitie beschouwt hem als een onge wenste vreemdeling, die men zo spoedij mogelijk kwijt wil zijn Als de zaak ir hoger beroep doorgaat, dan kan Schreie- ïeer hij nog in ons Land is, zeil beslissen of hy bij de behandeling aan wezig wil zijn, doch wanneer hij zich reeds in Duitsland bevindt, dan moet zijn uitlevering worden vraagd. TWEE MAANDEN PRATEN: GEEN OPLOSSING De neutrale commissie voor Berlijn der Ver- Naties heeft gisteren, na twee maan- n geheime besprekingen, toegege- niet in geslaagd te zijn een oplos sing te vijlden 'vóór het Berlijnse valuta- vraagstuk. Mist en gladheid verlamden opnieuw het verkeer in Nederland Vliegtuigen bleven beneden, sehepen gingen voor anker, auto's kropen voort Engeland is, zoals een woordvoerder van de Britse regering aan A. P. mede deelde „in een lastige situatie" geraakt tegenover zijn partners in het Gemene best, zoals India. Pakistan, Australi Ceylon tengevolge van wat deze woord voerder „Nederlands bespotting va Veiligheidsraad" noemde. Enkele dagen geleden bezocht de Britse ambassadeur te Den Haag, Sir Philip Nichols, n ter Stikker, om hem te waarschuwen te gen de gevolgen, die het niet voldoen Negen jaar voor v. d. Vaart Smit Wegens aansporing tot „loyale mede werking", belediging en verraad. De 60-jarige ex-predikant dr H. W. •an der Vaart Smit werd vanmorgen door het Amsterdamse B.G. tot 9 jaar im.a.) veroordeeld. Voordat op 29 Jan. 12 jaar was geëist, had men hem ten laste gelegd, dat hjj in pro-Duitse werkzaam is geweest als directeur het Ned. Chr. Persbureau en Haags directeur van het A.N.P.. voorts anti- Joodse redevoeringen hield, zich bele digend uitdrukte voor het Vorstenhuis en verraad heeft gepleegd. In zijn s tentie overwoog het Hof. dat v. d. V. moet worden vrijgesproken van de nat.- soc. en pro-Duitse activiteit bij A.N.P. en het N.C.P. Wel heeft hij gespoord tot loijale samenwerking met Weer twee doodstraffen voltrokken Bij K.B. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken van M. Jansen, die door het B.G. te Arnhem tot de doodstraf veroordeeld, en van O. Bauman, die door het Groninger B.G. ter dood was veroordeeld. Bauman was opperschaar- leider bij de landwacht en was berucht i zijn mishandelingen (badkuipkuur). vonnissen zijn inmiddels voltrokken. we ons niet vergissen, zijn tot nu in totaal 25 doodvonnissen ten u-it- =r gelegd. M. Vonk, die van het B.G. Leeuwarden de doodstraf kreeg, ont ving gratie. Zijn straf werd gewijzigd in levenslang. Ulster blijft Brits; Eire wordt republiek Het resultaat van de verkiezingen in Ulster was, dat de Noord-Ieren deel zul len blijven uitmaken vgn het Britse gemenebest. De pro-Britse Unionisten de herkozen premier Basil Brooke behaalden 38 zetels, tegen de Nationalis- n 10 De regering van Eire heeft intussen bekend gemaakt, dat de republiek officiëel op 18 April (Tweede Paasdag" ingesteld zal worden. Op deze dag valt de 33ste verjaardag van de Ierse repu blikeinse opstand. aan de richtlijnen van de Ver. Naties op de publieke opinie in de wereld en En geland zou hebben. De woordvoerder zeide, dat men aanneemt, dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vreest voor stappen, die sancties tegen ons land ten gevolge zouden kunnen hebben als Nederland de richtlijnen der Ver. Naties zou blijven negeren. Sir Philip Nichols deelde minister Stik ker mede, dat, indien de Djokjase leiders niet „binnen al te lange tijd" hun vrij heid krijgen, dit een „hoogst ongunstige erking zou hebben op de openbare mening in de wereld en in Engeland". De Britse vermaning werd mondeling over gebracht. Volgens de zegsman werd aan minister Stikker geen formele nota over handigd. De zegsman was niet in staat, te zeggen welk antwoord minister Stik ker de Britse ambassadeur zou hebben gegeven. Volgens Reuter bracht Sir Philip Ni chols gisteren wederom een bezoek aar minister Stikker. Omtrent het hier be sprokene werden geen mededelingen strekt. Waarnemers te Londen nemen dat het doel van dit bezoek was, ken- krijgen van de bedoeling der Ne derlandse regering, voor de kwestie te Lake Success verder in het openbaar wordt besproken. Ofschoon het gehele Indonesische probleem van diplomatiek standpunt gezien sinds het staken van op Java „bevroren" is geble- len te Londen van mening, dat de zaak in de nabije toekomst tijdens een debat in de Veiligheidsraad opnieuw naar wordt gebracht. De heer Th. M. de Bruyn uit Den Haag vertrekt met een uitgebreide bagage naar Indonesië. Met het s.s. „Friesland" neemt hy n.l. mee een complete installatie voor een Zui velfabriek, 15 stuks melkvee, 2 stie ren, 5 varkens en een aantal kippen. Hier brengt de heer De Bruyn de jongste passagier aan boord: een jong kalfje Kravchenko moet manuscript tonen Het weekblad „Les Lettres francaises" meldt bij deurwaardersexploit Kravchen ko te hebben gesommeerd om binnen 24 het manuscript van zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" in de Russische taal over te leggen. Ook gisteravond was Nederland, met uitzondering van twee kleine hoekjes by Maastricht en Vlissingen. volledig toege dekt door een witte, ondoordringbai mist. Op de meeste plaatsen was h zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvelden zaten potdicht op de verkeerswegen schoven de aul een slakkegangetje door de wolken. Ook het verkeer te water leed onder het slechte zicht. De oorzaak ligt, aldus De Bilt, i plotseling wegvallen van de wind, de heldere hemel, welke uitstraling bevor dert en de zwakke aanvoer van vochtige lucht. Vanmorgen was Nederland echter weer „bevrijd." Gistermiddag was het vliegveld Leeu warden nog te bereiken. En daar werd een druK gebruik van gemaakt, omdat Dwight D. Eisenhower door Truman teruggeroepen President Truman deelde gisteren mee, dat generaal Dwight D. Eisenhower tij delijk zal optreden als voorzitter van di vergadering van stafchefs. Het Witte Huis gaf geen nadere uitleg over de be noeming. die in een korte boodschap werd bekend gemaakt. Zoals bekend trok Eisenhower zich begin vorig jaar uit het Amerikaanse leger terug, om sident van de Columbia-Universiteit te worden. In de boodschap wordt voorts nog gezegd: „Een regeling is voltooid, waarbij generaal Dwight D. Eisenhower tijdelijk als voornaamste militaire advi- aan de opperbevelhebber (de pre sident) en de minister van Defensie (For- restal) is toegewezen. Deze regeling zal met het oog op de andere functies vi generaal van betrekkelijk korte duur Volgens de „New York Times" is Eisen- jwer s benoeming gedaan, om de be staande rivaliteit tussen leger, vloot luchtmacht tot een minimum te beperken Truman zou zelfs het plan hebben, het Congres te verzoeken een wet te amenderen, waardoor één stafchef boven de drie gewapende machten zal staan De Paus heeft gisteren de Italiaanse minister-president De Gasperi ontvangen n audiëntie, die 50 minuten duurde. DAT het Maasbode-bericht, als oude Vlaamse schrijver Stijn Streuvels ernstig ziek zijn, door dit blad zelf wordt tegengesproken. DAT de bruinkoolgroeve „Anna" te Kerkrade, die sinds Juni '48 stil ligt, April in exploitatie wordt genomen door de Mij. „Carisborg" te Treebeek. DAT de Ned. Kath. Aannemers- Patroonsbond van 23 t.m. 25 Mei het jaarlijkse congres in Heerlen houdt. T een 81-j. vrouw te A'dam onvo g overstak en werd doodgereden. DAT Goes van de „Help Holland Council" in Engeland een z.g.n. „scherm- beeld-fotografietoestel" ten geschenke ontving, waarmee men de inwoners op t.b.c. zal doorlichten. DAT de St.-Crt. van gisteren een wij ziging bevat van de pr ij zenbeschikking metalen huishoudelijke artikelen '46 en een opgaaf van wijziging in de waarden van de vacantiebonnen en risicocoupons in het bouwbedrijf. DAT de bijzondere strafkamer (voor B.G -zaken) bij de Maastrichtse recht bank op 23 Maart haar eerste zitting DAT de villa „Schoonoord" te Ubber- gen (Gld.) door de Ned. Herv. Stichting voor verpleging van lijders aan chroni sche ziekten is aangekocht om half April als verplegingshuis te worden geopend. DAT de Coöp. Veilingsver. Oudenbo^ch in 1948 voor f 1.46 millioen omzette, geen f 300.000 meer is dan in 1947, doch f 1 millioen minder dan in 1946. DAT de Staatsmijnen dit jaar 100 e Oranje-Nassaumijnen 71 woningen in Heerlen zullen bouwen. DAT te Heerlen een zekere H. A. G. uit Amstenrade is gearresteerd, die in jaren '43, '44 en '45 in Zuid-Limburg diefstallen had gepleegd. DAT twee ex-SS-ers. H. J. H. K. uit Heerlen en W. A. M. uit Vocrendaal, zijn ingerekend, die onlangs een zakenman zijn geld hadden willen beroven, doch op het laatste moment daartoe de moed misten. DAT de oude buurtspraak te Ede ruim 600 schonk om de dorpstoren van elec- trisch licht en een nieuw uurwerk te voor- DAT als begin van de drinkwatervoor ziening in het Gelderse gebied tussen Maas en Waal gisteren te Wijchen bij Nymegen een electrisch pompstation in gebruik is genomen. DAT de Prov. Staten van Noord-Hol land ruim f 7 millioen willen lenen, i namelijk voor de uitbreiding van prov. electriciteitsbedrijf DAT de Heerlense politie een ta: beslag nam, in de zitting waarvan verdo vende middelen waren verborgen, terwijl de handelaren in dit goedje, H. G. Brunssum en A. J. v. d. B. uit Waubach, achter de tralies werden gezet. DAT Hr Ms. „Buffel" van Den Helder naar R'dam is vertrokken om daar enige tijd dienst te doen als logementschip de „Karei Doorman". DAT dr C. v. d. Berg. dir.-gen. vai Volksgezondheid, Nederland op 21 Febr. te Genève vertegenwoordigt in de Uit voerende Raad van de Wereldgezond heidsorganisatie. DAT op 22 Maart te 11 uur in het ge bouw van de dienst der Zuiderzeewerken te Den Haag wordt aanbesteed het ma- van een afsluitdijk aan de beneden- mond van de Brielse Maas en aan de bo- venmond van de Botlek. DAT, 73 j. oud. te Doorwerth (Ren- kum» overleed ir F. H. C. M. Hoek. oud hoofdingenieur voor het Stoomwezen te Rotterdam. tentoonstelling wordt gehouden. Schiphol nog steeds onveilig was Vele toestellen, o m. de „Prinses Irene' Johannesburg en toestellen uit Stock holm en New York. arriveerden, of trokken. De K.L.M. zorgde voor het voer over de weg van de passagiers naar Amsterdam. Op Schiphol zelf was er gistermiddag om 4 uur nog maar 20 meter zicht. In Rotterdam lag het havenverkeer volkomen stil; vijftien aanlopende sche pen moesten bij Hoek van Holland vooi anker gaan. Tien schepen wachtten in dt haven op helder weer. Het auto-verkeer had bovendien last van de gladheid Het traject RotterdamDordrecht was prac- tisch niet berijdbaar Ook het treinver keer ondervond grote vertraging. Op een van de verkeerswegen Utrecht zijn door mist en gladheid niet minder dan zeven auto's op elkaar gere den. Alle zeven werden min ernstig beschadigd. Er waren ook enkele gewonden. Mist en gladheid waren ook de spel brekers op Zuid-Beveland. Onder Kloe- tinge botsten een motor en een vracht wagen op elkaar. De motorrijder werd ernstig gewond. Op dezelfde plaats kwa men een uur later een vrachtwagen en een autobus met elkaar in botsing. De bus werd zwaar beschadigd aan de kant van de weg gezet. Een kwartier later reed er een jeep tegenaan! De bus werd nog meer gehavend, doch er waren geen gewonden By Lewedorp reed een luxe wagen achteruit tegen een bestelwagen. I daarbij niet blijft, maar dat wij De personenwagen werd ernstig bescha- Indonesische beleid nog dieper ir j.-j. I velen geraken. NOG IN DE MIST De sombere primeur, welke ons blad deze week had te brengen over onenig heid binnen het Kabinet ten aanzien van het Indonesisch beleid, vindt thans be vestiging in de ontslagaanvrage van mi nister Sassen. Maar van opheldering van de situatie, althans naar buiten toe. is nog niets gebleken. Het verstrekte commu niqué haast zich om zelfs bij herhaling te doen uitkomen, dat er binnen het Kabi net toch zulk een grote eenstemmigheid gevonden wordt. Men vraagt zich af. waarom in feite de jongste minister dan is heengegaan. Die oorzaak blijkt te lig gen in de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. ■Tuist die opheldering in de situatie wordt in dit wel zeer summiere commu niqué pijnlijk gemist. Zoals bekend, was vooral in Batavia de toestand langzamer hand onhoudbaar geworden. Men was er volslagen zonder instructies en op de vraag, of dr Beel aftreding overwoog als hoge vertegenwoordiger van de Kroon, volgde zelfs al niet meer een ontkennend antwoord. De aanvankelijke oorzaak van de moei. lijkheden schuilt, zo men weet, - "ie be moeiingen van deVeiligheidsraad. .Iet pro bleem was hier: Moet de jongste resolu tie royaal worden uitgevoerd, of moet zij worden uitgevoerd met bepaalde restric ties. waarbij dan weer allerlei gradatie* mogelijk waren. Tenslotte was men in Ba tavia in zulk een dwangpositie geraakt, dat men Den Haag kortweg om instruc ties smeekte, waarbij het zelfs onverschil lig werd, welke die instructies zouden Uit de beschouwing van onze parlemen taire redacteur van deze week weet de lezer reeds, dat minister Sassen met de grootste reserve tegenover de resolutie stond. Die reserve werd door dr Beel ge deeld. Wat zal deze nu doen? Zal hy de heer Sassen in de woestijn volgen, of zal hij ambtelijk trachten het Kabinet in des- zelfs vage bedoelingen te volgen? Dat volgen zal hem des te moeilijker vallen, aangezien het juist in Batavia is, dat het spit moet worden afgebeten. Ten aanzien van dit alles is op het morgenuur, waarop wij dit schrijven, nog veel onzeker. Gisteren nog scheen het zeker, dat het standpunt van minister Sassen steun vond bij enkele Roomse collega's en bij minister Schokking. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het aftreden alleen van de heer Sassen in Roomse kringen grote verwondering gewekt. Hoe zal straks de houding van de kamerfrac tie der K.V.P. zijn? Deze vraag is vooral belangwekkend na de verschillende ver gaderingen, welke die fractie deze week heeft gehouden, een keer bovendien met de Roomse ministers. De P.v.d-A. zou nu haar eenheid heb ben hervonden, en naar het schijnt, vrij wel op de basis van het standpunt der op. positie. Het heeft er alles van, of ir Vos heeft gezegevierd. Men wil hier volledige bewegingsvrijheid voor de republikeinen, althans op Java of belangrijke gedeelten daarvan, en een royale houding (wat hier helaas ieU anders is dan een koninklijke houding) tegenover de Commissie der Verenigde Naties. De oplossing van de moeilijkheden bin nen het Kabinet is stellig bemoeilykt door de omstandigheid, dat het Indone sische beleid in het parlement de steun moet vinden van een bijzondere meerder heid van twee derden. Dit betekent, dat men het zonder de socialisten niet kan stellen, net zo min als men het kan stel len zonder de Roomsen. Daarom moest men met een oplossing voor de dag ko men, die kennelijk het karakter zou dra gen van een compromis. Hoe dat compro mis zal luiden? Wij weten het niet Het enige houvast biedt nog de rede van dr Van Roijen in de Veiligheidsraad, waarnaar het communiqué uitdrukkelijk verwijst In deze rede heeft de Neder landse spreker de resolutie van de Raad onaanvaardbaar genoemd. Wel wa- ?r punten in, waartegen fundamen teel bezwaar bestond. Maar voor het overige zou zij, aldus betoogde hy. worden uitgevoerd voor zover ze te verenigen met Nederlands verantwoordelijk heid voor de handhaving van vrijheid en orde. Wij betreuren het. dat de Regering én •en èn thans zich de gelegenheid heeft laten ontgaan, te doen uitkomen, dat de resolutie onaanvaardbaar was. Het ont- minister Sassen zien wij voort* ongelukkig symptoom, dat het i het digd; geen gewonden. Verlaging van belastingen, die bet bedrijfsleven remmen Ook de druk van de inkomsten- en de loon belasting wordt verminderd In zyn M. v. A. aan de Eerste Kamer stelt minister Lieftinck een verlichting uitzicht van die belastingen, dlc de ontplooiing van het bedryfsleven nen. Een desbetreffend wetsontwerp be- ■indt zich in een vergevorderd stadium •an voorbereiding. Of in verband hier mede aan een lichte verschuiving van de belastingdruk van de directe naar de in directe belastingen zal zyn te ontkomen, betwijfelt de minister echter. Ook de druk van de inkomsteubelas- ng en de loonbelasting zal iets worden verminderd. Van deze vermindering zul len ook de hogere inkomens, zy het rela tief minder, profiteren. De minister acht het verder onjuist het 5or te stellen alsof honderden millioenen oor bezuiniging op het bestuursappa raat als voor het grijpen liggen. Hij toont zich wat huiverig voor een verdere con solidatie van vlottende schuld, omdat dan particuliere emissies op de kapitaal markt in het geheel geen ruimte meer >u overblijven. Ook de Regering acht het een zorg- ekkend verschijnsel, dat in 1948 de in- oer slechts voor 54.2 pet door de uit- Vrouw te Honselersdijk sprong brandend te water Doordat een petroleumvergasser sprong, ontstond brand in de woning van de wed. De J. te Honselersdijk. De vrouw raakte by de pogingen tot blussen in brand. had de tegenwoordigheid van geest, dadelijk in het water te springen, en erd door omstanders op het droge ge bracht. Zy had vrij ernstige brandwon den opgelopen. Het begin van brand kon spoedig worden geblust. voer werd gedekt terwyl een percentage van 60 pet. was geraamd. Er worden daarom thans nieuwe plannen tot stimu lering van de export bestudeerd. Voor het bedryfsleven stelde hy ver zachtende maatregelen in uitzicht betref fende de winstberekening. Deze zullen speciaal betrekking hebben op afschry- vingen en verliescompensatie. De voorgenomen verhoging van de om zetbelasting van 3 op 3.5 pet zal de op brengst daarvan met 19 pet. doen stijgen. De druk van de omzetbelasting zal voor de lagere inkomens stijgen van ruim 4 pet. van het totaal der uitgaven tot ca. 5 pet Morgen verkiezingen in Portugal Morgen worden in Portugal presidents verkiezingen gehouden. Geen der par tijen heeft officieel een tegencandidaat gesteld voor de 79-J president Carmo- De 81-jarige oppositieleider De Ma- tos trok zich gisteravond terug. WEERBERICHT Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Büt: Vanavond en vannacht tydeflyk regen. Morgen overdag enkele plaatselijke bui en opklaringen. Weinig verandering temperatuur. Tijdelyk krachtige of vrij "krachtige wind tussen ruid en west. ZON EN MAAN- ZONDAG 13 FEBR Zoa op 8 00, onder 17 48; maan op 17.56. onder 835. 14 Febr Zon op 758. onder 17.51; maan op 19 30. onder 8.52 18 Febr V JL 120 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1