KOOFT IN MET OVERLEG! Nóg een interviewmet maarschalk Stalin NIKITWE LEIDSCHE COURANT BEHANDELING VAN ZAAK-MINDSZENTY PAS NA VEERTIEN DAGEN? Grafologen verklaren, dat het handschrift van de kardinaal op verdoving wijst Reuter meldt uit Boedapest, dat het Hongaarse oppervolksgerechtshof binnen 14 dagen de uitgebreide documentatie over het proces-Mlndszenty zal ontvangen. Pas daarna zal dit hof beslissen, welke van de vjjf rechtbanken de zaak opnieuw ln behandeling zal nemen. Het oppervolksgerechtshof zal bestaan uit een president, benoemd door het ka binet, en afgevaardigden van de partijen VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 der regeringscoalitie, n.l. één Boerenpartij, één van de partij der Kleine Bezitters, en één van de, thans gefuseerde communistische- en socialis tische partij, de Hon^arse Arbeiders partij. De beschuldigden behoeven niet te verschijnen, tenzij president, verde diger of openbare aanklager dit nodig achten. Een hoge ambtenaar van het ministerie van Justitie deelde mee, dat de kardinaal bij veroordeling tot levens lang, na vijftien jaar in vrijheid zal wor den gesteld. President Truman heeft de behande ling van kardinaal Mindszenty „infaam" genoemd. Het resultaat van het onder houd tussen Bevin en de Hongaarse ge zant te Londen was, dat Groot-Brittan- ïiië zijn gezant te Boedapest een nota liet overhandigen, waarin werd gezegd, dat Engeland het recht heeft „een onder zoek in te stellen naar alle optreden", dat in strijd kan zijn met de clausule van de rechten van de mens in het Hon gaarse vredesverdrag. Het buitengewone geheime consistorie op het Vaticaan zal vermoedelijk Maan dag geopend worden. Volgens Ass. Press, hebben de officiële grafologen van het Bocdapester Volks gerechtshof meegedeeld, dat kardinaal Wat er aan „het proces" voorafging De arrestatie van kardinaal Mindszenty en het proces tegen de Kerkvorst waren geen onverwachte gebeurtenis als een donderslag bij hejdere hemel. Reeds ja renlang intrigeerden rode kopstukken in Boedapest tegen de positie van de Kerk en het katholiek onderwijs, zo schrijft het R.K. „Binnenhof" en het blad geeft ver volgens een lijst van data en feiten van Februari 1948-'49. welke culmineerden in de ,,'rechts"zitting, van welk triest toneel de wereld thans getuige is. Februari 1948. De minister van Onder wijs prijst het werk van de katholieke bijzondere scholen, een vleierij, die als een slecht voorteken werd beschouwd. April 1948. De regering zinspeelt erop, dat zij de bijzondere scholen zou moe ten nationaliseren om daar eveneens de „moderne denkwijze" te kunnen ia- 16 Mei 1943. Kard. Mindszenty schrijft een herderlijke brief, waarin hij de katho lieken aanspoort „Stand te houden te gen de nationalisatie van de scholen". Radio en pers faciliteiten ontzegd. S3 Mei 1948. Kard. Mindszenty schrijft een tweede herderlijke brief, waarin hij erop wijst, dat de Kerk altijd over eenstemming had gezocht en geen on enigheid en verklaart, dat de Kerk geen afstand zou doen van Haar recht op de scholen. SO Mei 1948. Derde herderlijke brief, waarin wordt verklaard, dat de „tijd van beproeving was gekomen en alle getrouwe katholieken werden opgeroe pen om zich te scharen achter de banier van Christus", f Juni 1948. Zes katholieken proberen te demonstreren tegen de nationalisatie. Een priester wordt ter dood veroor deeld, vier( anderen krijgen zware straffen. 14 Juli 1948. Wet op nationalisatie door gedreven. Kardinaal Mindszenty doet een beroep op de katholieken om hun zelfbeheersing te bewaren. 19 Juni 1948. Scholen overgenomen; de kerkklokken luiden alarm over het ge hele land op verzoek van de kardinaal, tl Juni 1948. Herderlijk schrijven, waar in wordt medegedeeld, dat de regering er zich over beklaagt, dat de genatio naliseerde bijzondere scholen weigeren om de officiële communistische leer boeken te gebruiken. S Juli 1948. Excommunicatie door Kardi naal van Ministers, die verantwoorde lijk waren voor de nationalisatie van de scholen. 10 Juli 1948. Kardinaal Mindszenty doet een beroep op de bisschoppen van de gehele wereld om „de feiten bekend te maken". Indien Hongarije moet buk ken voor het Marxisme, zal de vrijheid van bijna geheel Europa daaronder lijden. 11 Juli 1948. Het bericht komt binnen, dat 2100 zusters en priesters, werkzaam bij het onderwijs, zijn ontslagen. S3 Juli 1948. Vele priesters en zusters ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens „anti-democratische activiteit". Augustus 1948. Gedurende de gehele maand wordt door de pers en radio een hetze-campagne gevoerd tegen Kardi naal Mindszenty. 10 October 1948. Herderlijk schrijven, waarin wordt verklaard, dat schouw burg, radio en openbare leven worden gebruikt om de mensen tot slaven te maken. 12 Nov 1948. Kardinaal Mindszenty spreekt 28.000 pelgrims toe bij het hei ligdom van O. L. Vrouw te Bodajik. Alle wegen afgezet door politie, die ge wapend met machinegeweren patrouil leren. 16 Nov. 1948. Kardinaal Mindszenty schrijft een verklaring voor de pers, waarin hij zegt, dat hij afscheid neemt van zijn volk, „voordat hij een onbe kend lot tegemoet gaat". SO Nov. 1948. Begin der campagne van door de regering ingegeven resoluties, waarin de arrestatie van Kardinaal Mindszenty wordt geëist. 11 Nov. 1948. Secretaris van Kardinaal wordt gearresteerd en beschuldigd van verraad. Doel: ontwringen van schuld bekentenis, die de Kardinaal zal be- 17 Dee. 1948. Hongaars Episcopaat legt verklaring af, dat „een oplossing van het conflict de tussenkomst vereist van ■het Vaticaan". 36 Dec. 1948. Arrestatie van Kardinaal ongeveer om 8 uur 's avonds. Hij wordt later beschuldigd van hoogverraad, spionnage, misdaden tegen de veilig heid van de Staat en valutazwendeL S Febr. 1949. Proces tegen Kardinaal Mindszenty begonnen. Geen „Care"-paketten voor Hongarije. De Amerikaanse liefdadigheids-orga nisatie „Care" heeft besloten Hongarije te schrappen van de lijst der landen, waarheen pakketten mogen worden ge- tónden met voedsel en kledingstukken. Mindszenty zijn bekentenissen niet ge schreven zou hebben in het handschrift, dat hij gebruikte, indien hij niet onder de invloed van bedwelmende middelen had gestaan. Gevluchte Hongaarse bisschop spreekt Dinsdagavond a.s. zal de uit Hongarije gevluchte bisschop mgr Miclos te Venray spreken over de gebeurtenissen in land. De Katholieke Actie te Breda hield gisteravond op de markt een grote pro testbijeenkomst tegen het vonnis var kardinaal Mindszenty. Duitse bezwaren beïnvloeden de grenswijzigingen Niet voor een „voldongen feit gesteld". De minister-president van Noordrijn- Westfalen, dr Karl Arnold, verklaarde voor het parlement, dat, naam men aan nam, de Nederlandse regering de gehele kwestie van de grens met Duitsland op nieuw in overweging had genomen op een wijze „waarbij rekening gehouden zou worden met de Duitse bezwaren" aldus meldt Reuter uit Dusseldorf. Dr Arnold achtte een eenzijdig gedecreteer de grenswijziging in tegenspraak met het plechtig afgekondigd recht van de vol ken om in eigen aangelegenheden te be slissen en deelde mede, dat Sir Brian Robertson, de Britse gouverneur, 31 Jan. verklaard had, dat de West-Duitse rege ringen de gelegenheid zouden krijgen, hun standpunt uiteen te zetten, vóór zij voor een „voldongen feit" worden ge steld. Noordrijn-Westfalen was niet offi cieel op de hoogte gesteld van het karak ter en de omvang der voorgenomen wij zigingen. Tsjiang Kai Sjek streng bewaakt op een heuvel Terwijl president Li zijn steeds op- ieuw mislukkende vredespogingen maar niet wil .opgeven en nationalistisch China steeds vebder uiteenvalt, blijft maarschalk Tsjiang Kai Sjek zwijgen in de eenzaam heid van een op een heuvel staande villa in zijn geboorteplaats Fenghwa. De villa wordt streng bewaakt en men komt wei sver Tsjiang te weten, behalve dan dat hij het prettigste nieuwjaar van zijn leven heeft gevierd, bij welke gelegen heid zijn kleinkinderen voor hem dans ten. Inmiddels hielden de veldheren der Zuidwestelijke provinciën een spoedcon- ferentie te Tsjoengking met het doel, het gehele Zuidwesten tot een bolwerk tegen communisme te maken. De commu nisten naderen Itsjang benoorden de Jangtse en de nationalistische comman dant Soen Tsjeng heeft zijn hoofdkwar tier uit die stad verwijderd. Dinsdag vertrokken 1600 Amerikaanse mariniers uit Tsingtao. Er blijft thans slechts een bataljon in die vlootbasis over, terwijl er in Sjanghai ook bataljon ligt. Nieuw Guinea buiten Indo nesisch verband? De heer Joh. Ariks, onderwijzer te Manokwari heeft heden te Batavia als vertegenwoordiger van de Papoea's, aan dr L. J. M. Beel een resolutie van de ver tegenwoordigers der bevolking van het Noordwesten en andere delen van Nieuw- Guinea overhandigd, waarin geëist wordt, dat Nieuw-Guinea deel zal uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden en de grootst mogelijke autonomie ontvangen zal, overeenkomstig de positie van Suri name en de Antillen. DE ROEP DER RUSSISCHE VRIJHEID. De Berlijnse politie maakt melding van de ontvoering van een anti-communis tisch, Duits journalist, Herbert Hinze, correspondent voor West-Duitse bladen. In November '47 „verdween" een ander journalist, Dieter Triede. Deze bleek later tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld te zijn. wegens spionnage. aldus A.P., en is ondergebracht in een Russisch kamp. Als antwoord op de Russische grenscontrole houdt de politie in de Westeiyke sector van Beriyn hier het verkeer aan, om te voorkomen, dat er belangryke artikelen naar de Oostelijke sector gaan. Beriyn vandaag. Van de inkomsten, die een gezin ge niet, gaat wel het grootste deel door de handen van de huisvrouw. Haar taak is het immers om de inkopen van het gezin te doen Dit geeft haar een grote verantwoor delijkheid, vooral in deze tijd, nu le vensmiddelen en andere waren zo duur De huisvrouw zal hetgeen zy koopt, dus terdege moeten keuren op kwaliteit en geschiktheid en daarbij moeten over wegen, of de aankoop werkelijk nodig is en welke hoeveelheid zij moet aam- schaffen met het oog op bewaren en be derf. Het keuren van de waren op kwali teit kan de huisvrouw door gezicht, ge voel, reuk en smaak, dus door haar zin tuigen èn door haar practische ervaring. Dit is echter niet voor alle waren mo gelijk; in sommige gevallen moet zij af gaan op het oordeel van deskundigen. Door de overheid zijn daartoe inge steld de warenwet, die aan de waren allerlei eisen stelt en de keuringsdienst van waren, die er op toeziet, dat er met de levensmiddelen geen knoéiery of be drog wordt gepleegd. Toch blijven er nog genoeg punten over, waarop de huisvrouw zelf de wa ren moet keuren. Koopt zij bijv. groenten, dan dient zy erop te letten of zij wel verse en frisse waar krijgt; verlepte of verrotte groente geeft verlies, niet alleen door de grotere portie afval, maar ook doordat de voe dingswaarde geringer is dan van verse producten. Bovendien moet zy er rekening mee houden, dat de groenten, die in een be paald seizoen schaars zijn, altijd meer kosten, dan de soorten, welke dam in overvloed aan de markt komen. Daar naar kan zij dus haar menu's richten. In vele groentenwinkels worden tegen woordig de groenten schoongemaakt ver kocht. De prijs is hierdoor iets hoger geworden, maar aan de andere kant be spaart het de hyisvrouw tyd, waarii iets anders kan doen en ook is in deze prijs geen afval begrepen. Maar dergelijke producten zijn toch alleen him prijs waard, wanneer ze zijn en geen geuren van daarnaast lig gende gesneden groenten (byv. uien) hebben overgenomen. Bij vele waren, (zoals havermout, bloem, custard, e.d.) geeft de verpak king een nog tamelijk grote prijs verhoging. De verpakking biedt als v< deel, dat de producten gemakkelijk met weinig plaatsruimte op te bergen zijn en dat mem nooit oude voorraad met nieuwe vermengt. Koopt men „losse" ar tikelen, dan moeten deze tegen vocht en scheuren der zakjes wel worden opge borgen in bussen of potten, die men ge regeld moet schoonmaken en waarin het oude restje nooit mag blijven zitten, wanneer men er nieuwe voorrraad in opbergt. Nog een artikel willen we noemen, nl. melk. Losse melk is goedkoper dan fles- senmelk. Deze laatste behoeft men echter niet te koken (en ze wordt door velen lekkerder gevonden). Maar in ieder ge val kan men losse melk nemen voor verwerking in spijzen, bijv. pap, daar dan immers töch gekookt moet worden. Het prijsverschil van 3 cent per liter kan, vooral in grote gezinnen, per week of per maand nog een aanzienlijk schil uitmaken. Wij noemden hier slechts enkele pun ten. Een huisvrouw, die doordrongen het belang van haar werk, zal nog vele andere mogelijkheden vinden haar huishouding zuinig en toch goed te beheren. Dat kan zij bereiken, door bij al haar inkopen goed te overwegen, wat zij wil kopen, waarom zij juist dat artikel kiest, welke kwaliteit het heeft, of het prac- tisch en voor het doel geschikt is, kort- of het voor haar gezin zijn prijs wel waard is. W& I Zeker is hier overleg het halve werkl verkrijgbaar gestelde formulieren. Gerechte Duitse spot Men kent de Stachanowheweging in Rusland. De onderscheiding van arbei ders, die zich bijzonder ingespannen heb ben om de productie te verhogen en die allerlei voorrechten krijgen, in de hoop, dat zulks de overige arbeiders op zal wekken eveneens hun best te doen. De Duitse economische commissie in de Rus sische zone heeft dit stelsel trachten te copiëren. Adolf Hennecke, evenals Sta- ohanow een mijnwerker, had op 13 Oc tober zijn taak ver overtroffen, zijn op brengst was, naar men zegt, 380 pet var de raming. Welk een voorbeeld! Daarvan moest partij worden getrokken. Er zijn nu Hennecke-maanden en Hennecke- waken en in Halle is elke Woensdag een Henneokedag. Hennecke zelf heeft com plimenten gekregen van Stadhanow zelf en van Duitse communisten. Deze nonsens aldus neemt de N.R.C. over uit de Manchester Guardian schijnt bevruchtend te werken op de Duitse spotlust Tal van Henneckegrappen doen de ronde. De portier van het bureau van de een heidspartij te Berlijn is Hennecke- acti vist geworden. Hij placht de deur open en dicht te doen. Na laat hij haar de hele dag open staan en vervult zodoende zijn taak voor 4000 percent. Hennecke is uit de kerk gegooid. Toen hij met zijn gezin rond de Kerstboom stond, zong hij Paasliederen. Hennecke is naar het ziekenhuis ge bracht, waar "zijn rechtervoet is afgezet. Hij had er zijn loonzakje op laten vallen. Er zijn er nog veel meer; sommige niet voor de drukpers geschikt. Het resultaat? Een nieuwe „verorde ning voor de bescherming van de arbeidsmoraal van het Duitse volk": Grapjes over Henneoke kunnen gestraft worden met hechtenis van ten hoogste drie maanden. De partijbureaucraten zul len wel ontdaan zijn; in Rusland ware zo iets ondenkbaar. Arrestaties en recht achter ijzeren gordijn In December j.l. werden in Bulgarije 15 predikanten gearresteerd, onder be schuldiging van spionnage en deviezen- zwendel. Zij zullen aan het eind van deze maand berecht worden. De predikanten behoren tot de Verenigde Evangelische kerken in Bulgarije. Vier en dertig R.-K. priesters zijn in het district Katowice in Zuid-Polen ge arresteerd, wegens het voorlezen van het herderlijk schrijven van bisschop Adamski over het godsdienstonderwijs op de scholen, dat door de regering ver boden is. Generaal Karei Janousek, commandant in de Tsjechoslowaakse luchtmacht tij dens de oorlog, is thans te Praag ver oordeeld tot 19 jaar gevangenisstraf, we gens een poging tot ontvluchting. Aan vankelijk was hij ter dood veroordeeld. In de Roemeense hoofdstad Boekarest werden gisteren twee generaals en drie hoge officieren ter dood veroordeeld, we gens -hoogverraad. Stierenkeuringen in Z.-Holland Krachtens het Stierenreglement Zuid- Holland worden de stierenkeuringen voor 1949 gehouden: 4 Maart Abtswoude bij W. van der Kooy, Kethel bij J. C. T. Olsthoorn. Zuidbuurt bij P. Hoogendam, Maasdijk Oude Tol, Maasdijk bij M. Noordam, Hoek van Holland, 's-Gravenzande, Mon ster, Loosduinen bij M. Vreugdenhil. 7 Maart Wateringen, Poeldijk, Honse- lersdijk bij Van der Wey. Naaldwijk, De Lier, Nieuwewegbrug, Schipluiden, De Kapel, 't Woud. 14 Maart Delft, Overslag. Schieweg 30, Overschie, Schiebroek, Schieveensebrug, Berkel, Katwijksebuurt bij N. C. van Leeuwen, Pijnacker, Delfgauw. 31 Maart Leidschendam Gemeentehuis, Leidschendam bij J. M. Vrij, Voorscho ten, De Vink, Stompwijk, Zoetermeer. 4 April Nootdorp, Gelderswoude, Bent huizen. 11 'April 8 uur Wassenaar viaduct, Wassenaar dorp. In Zoetermeer zullen aan de verplichte keuringen districts- of premiekeuringen, worden verbonden. Tot de verplichte keuringen worden uitsluitend toegelaten stieren van het zwart-bont en van het zwart-blaar vee slag. In Zoetermeer worden alleen toe gelaten stieren van het zwart-bont vee slag. Aangifte van stieren voor de ver plichte keuringen moet geschieden uiter lijk 2 weken voor de keuringsdag en voor stieren voor de districts- of premiekeu ringen uiterlijk 5 weken voor de keu ringsdag bij de Secretaris der Commis sie, de heer A. Louter, Laan van Haag- vliet 23 te Voorburg, op bij hem gratis Krachtig Nederlands protest in Australië In verband met uitzetting van Indonesische weduwe. Gisteren heeft de Australische minister van immigratie Calwell in het parlement aantal ongehoorde grofheden tegen Nederland geuit. De gehele Australische oppositie was namelijk in het geweer ge komen tegen het besluit van de minister de Indonesische weduwe van een Australische oorlogsheld, tezamen met haar acht kinderen het land uit te zetten. Calwell reageerde hierop met de bewe ring. dat het verzet tegen deze uitzetting deel uitmaakte van een Nederlands plau de Australische regering in verlegen heid te brengen. Heden heeft de Neder landse legatie te Canberra met een protest tegen deze grofheden gereageerd de Nederlandse gezant heeft de Australische minister van buitenlandse zaken bezocht om hem dit protest mon deling mede te delen. Bevin sprak met Hongaarse gezant Reuter meldt, dat Bevin de Hongaarse gezant in Londen. Eros, heeft verzocht hem gistermiddag een bezoek te brengen i.v.m. het proces Mindszenty. Bevin zou de gezant Engelands antwoord overhan digen op de Hongaarse nota, waarin het Britse protest tegen de weigering Britse waarnemers tot het proces toe te laten wordt verworpen. Bevin en zijn adviseurs hebben vandaag een meer omvattend pro test inzake de kwestie-Minszenty over wogen. Naar vernomen wordt, heeft mer nog geen beslissing genomen. Men zoi echter eerder bij de V.N. dan bij Hon garije protesteren. De traditionele Boekenweek In de boekenweek van 26 Februari tot 5 Maart zal aan iedere koper tot een bepaald bedrag, een novelle „de 2 negerkopjes" verstrekt worden, gekozen uit 12 inzendingen. Ook thans zal rr" moeten ontdekken wie de auteur is. E maal zal de novelle geïllustreerd zijn, wel door G. Douwe. De jeugd uitgave is een bundel gedich ten „De muze en het ambacht", vei meld door Victor E- van Vriesland Han G. Hoekstra. Voor de jonge kinde ren komt er een speciaal kruiswoord-' puzzle. DRIE JAREN STRIJD OVER EEN ONTSLAG. Het ambtenarengerecht te Amsterdam heeft het beroep van de inspecteur van gemeente-financiën van Bussum, H. de R., tegen diens ongevraagd oneervol ont slag, op 27 April 1948. ongegrond ver klaard. Hiermede is een beslissing geval- n een zaak. die reeds drie jaar aan hangig is. De R. werd ontslagen wegens handelingen. 14 jaar geleden gepleegd, die pas in 1946 aan het licht kwamen, en had 30 jaren dienst. Een in Augustus 1946 verleend ontslag was door het ambtenarengerecht op formele gronden ongedaan gemaakt. Het Rijk gaat streekkampen inrichten voor woonwagenbewoners Duizenden kinderen zonder onderwijs Wanneer de voortekenen niet bedrie gen, zullen, de woonwagenbewoners bin nen afzienbare tijd in het middelpunt der belangstelling staan bij de leden van de Tweede Kamer. Van overheidswege wor den voorbereidingen getroffen voor een nieuwe Woonwagenwet, welke de wet van 1919 zal vervangen. Deze wet is dik wijls overtreden, zodat rond het woon wagenvolkje een probleem is ontstaan, welks oplossing wenselijk is. De Woontvagenwet-1919 behelst o.m. de bepaling, dat iedere Nederlandse ge meente een woonwagenkamp moet in richten. De gemeentebesturen zijn even wel vrij het kamp te vestigen in b.v. de verste uithoek van de gemeente. Een ge meente die voor een centraal gelegen kamp zorgt, dat bovendien goed onder houden wordt, zal dan ook meer woon wagens binnen zijn veste krijgen dan een gemeente, die slechts weinig gelegen laat aan het woonwagenkamp. Bij het kamp moet een pomp en een paardenstal zijn, doch kampen, waar de pomp kapot en de paardenstal houwvallig is, zijn niet in trek bij de woonwagenbewoners. Zo zul len de gemeenten, die voor een goed kamp zorgen, ook de wagens moeten ontvangen van de gemeenten, die naar het woonwagenkamp niet omkijken. len streekkampen worden ingericht. Bij deze kampen znllen scholen gebouwd worden om de leerplichtige kinderen het nodige onderwys te geven. Deze scholen zullen vallen onder de bepalingen van het Buitengewoon Lager Onderwys. Nog 2587 u agens In ons land zijn we er trots op, geen analfabetisme te kennen, doch temidden van ons volk groeien duizenden kinde ren op zonder onderwys te genieten. Volgens de officiële statistieken van Maart j.L waren er in ons land 2587 ge registreerde woonwagens, bewoond door in totaal 11502 mensen, waaronder ruim 2500 leerplichtige kinderen. De woon wagenbewoners zyn in drie groepen te onderscheiden, de zigeuners, de half bloed-zigeuners en de blanke woonwa genbewoners. Oorspronkelijk stamden de zigeuners uit Zuid-Duitsland en Hon garije. Hun beroepen waren paardenhaiv- delaar of vioolbouwer. Deze groep houdt er eigen koningen en koninginnen op na, doch hun getalsterkte is na de Tweede Wereldoorlog sterk afgenomen. Zeer veel zigeuners zijn naar Westerbork getrans porteerd en vergast De tweede groep, die der halfbloed zigeuners, is ontstaan door de huwelyken tussen een zigeuner-vrouw en een blanke man. Eigenaardig is het, dat een hu welijk tussen een zigeuner-man en een blanke vrouw practisch niet voorkomt Mede doordat de zigeuners nog standen Het trékken zit de echter woonwagenbewoner tn *t bloed en geen macht ter wereld houdt hem op dezelfde plaats. Zyn wy goed Ingelicht, dan zyn reeds de eerste voorbereidingen voor de nieuwe Woonwagenwet getroffen. De nieuwe wet zal bepalen, dat niet de gemeenten, doch alleen het Ryk verplichtingen heeft ten opzichte van de woonwagenbewoners. Van Rykswege en met rijkssubsidie zul- In de Rolzaal werden 26 postliume onderscheidingen uitgereikt ER WAREN VIJF RIDDERS M.W.O. BIJ Gisteren zyn in de Rolzaal te Den Haag 26 posthume onderscheidingen uit gereikt aan de nagelaten betrekkingen van leden der Kon. Marine en de Kon. Landmacht. Deze militairen hebben zich tydens het verzet tegen de bezetter en in de strijd voor recht en vrede in Indo nesië dapper gedragen. Aan 5 van deze gevallenen werd de Militaire Willems Orde verleend. De anderen werden be giftigd met de Bronzen Leeuw, het Bron zen Kruis en het Kruis van Verdienste. Daar minister Schokking verhinderd was persoonlijk de onderscheidingen uit te reiken, had hij z'n taak, voor wat de Landmacht betreft, opgedragen aan gene raal Kruis. Voor de Marine verrichtte de chef-marinestaf, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe. de plechtigheid. Generaal Kruis heette in zyn openingswoord de nabestaanden der gevallenen welkom, alsmede vele hoge militaire autoriteiten, zoals: gep. luit.-admiraal Helfrich, schout bij nacht Willinge, generaal-majoor J. H. Droste, gen.-majoor J. H. Jager, de gar nizoenscommandant, kolonel H. F. Been hakker. alsmede de gouverneur der Resi dentie. gen.-maj. ir M. Tans. Posthuum onderscheiden werden met de M.W.O.: ltz. m A. H. Alblas, Dordrecht; res. 2e- Stalin geldt in het Westen voor een geheimzinnig man. Onlangs heeft hy weer zo'n interview gegeven. Hy wenst Truman te ontmoeten om een vredespact te bespreken. Wat kan dat betekenen? Wel, voor de beantwoording van die vraag moeten wy in elk geval luisteren naar wat Stalin zelf zegt. Niet alleen naar wat hij in zyn interviews beweert, maar meer nog naar hetgeen hy schryft voor Russisch gebruik. Dit staat glashelder op getekend in zijn boek „Vraagstukken van het Leninisme", oplage dertig millioen exemplaren, wyselijk niet vertaald. Ge lukkig verheugt dit opmerkelyk werk zich de laatste tyd in een toenemende be- Men kan vele malen ver anderen van tactiek langstelling buiten de grenzen der Sowjet Unie. Want als men dit leest, blyft er van Stalin's geheimzinnigheid maar een heel klein beetje over. Aan de hand van dit boek heeft „Trouw" het volgende „interview" gecon strueerd en het blad heeft dat gedaan overeenkomstig de geliefkoosde proce dure van de Russische dictator, in de vorm van vraag en antwoord. „Uw jongste verklaringen hebben op nieuw de vraag doen rijzen: wat is uw eigenlyke doelstelling?" „De dictatuur van het proletariaat in, één land te versterken, ten einde het te gebruiken als een steunpunt voor de verwerping van het imperialisme in alle landen". „O, juist. En wat zyn Uw voornaamste krachtbronnen ter verwerkelyking van dat doel?" „De voornaamste krachtbronnen van de revolutie zijn: de dictatuur van het prole tariaat in één land en de revolutionnaire proletarische beweging in alle landen.' „Heeft U ook reserves?" ,JDe voornaamste reserves zijn de ma sa's der half-proletariërs en kleine boe ren in de ontwikkelde landen en de be vrijdingsbewegingen in de koloniale afhankelijke landen." „Maar op welke wyze brengt U deze strydkrachten in het veld, in wat U noemt dit derde stadium van de revolutie?" „Het plan voor de opstelling der krach ten is: een bondgenootschap van de pro letarische revolutie met de vrijheidsbewe ging in de koloniën en afhankelijke lan- „Dat klinkt alles zeer ondernemend. Het Westen vraagt zich af, om welke re den U nu eens zo dreigend optreedt volkomen in overeenstemming met het geen U zojuist zeide maar dan weer zulke verzoenende woorden spreekt." „Binnen het kader van het gegeven stadium der revolutie kan de tactiek véle malen gewijzigd worden. Dat is af hankelijk van de vloed en de eb van het opkomen en het terugvallen der revolu tie". „Moeten wy uit Uw recente gematigde verklaringen dus afleiden, dat de com munistische revolutie op het ogenblik te- rug-ebt?" „Zie hier wat Lenin over de strategi sche voorwaarde voor het aanwenden der revolutionnaire krachten zegt: Men moet nimmer met de opstand spelen. Als men er mede begint dient men goed te weten, dat hy ten einde toe moet worden doorgezt. Het is absoluut noodzakelijk een groot machtsoverwicht te verwer- „En dat machtsoverwicht mist U dus op het ogenblik in de landen van West- Europa. Dit is duidelijk. De jongste mynwerkersstaking in Frankrijk ging anders tamelyk op een opstand lijken! ,Meeft de revolutie in Rusland dan niet bewezen, dat de algemene politieke sta king de prachtigste leerschool van de proletarische revolutie is aan de voor avond van de bestorming van de kapita listische Bastille „Pardon, mogen wij even onderbreken? Die „leerschool" bracht Frankrijk intus sen aan de rand van de economische af grond. Dan moet Uw minister Molotow niet zeggen, gelijk hy de vorige week deed, dat Europa in ellende verkeert door het Marshall-plan." de bestorming van de kapitalisti sche Bastille. Waartoe dan dat huichel achtige geweeklaag over de ontwrichting van het economische leven en over de kassen van de vakbonden?" „O. dat is ook zeer duidefijk. Uw op vattingen over de parlementaire demo cratie zullen wel in dezelfde trant zyn". JDe parlementaire strijd is slechts een leerschool en surrogaat voor de organi satie van de buiten-parlementaire strijd van het proletariaat." „Dat werpt enig licht op het commu nistische optreden in de gemeenteraden van Amsterdam en Zaandam. Als de ar beidersvraagstukken dus niet door par lementen en gemeenteraden moeten wor den opgelost, hoe dan wel?" „Door geweld, door de directe actie der proletarische massés, door hun al gemene stakingdoor hun opstand." „Dit is ongetwyfeld zeer verhelderend. In verschillende landen hebben wy na 1945 deze methode in de practyk gezien. Vergissen wij ons niet, dan heeft U dit reeds in 1934 voorspeld. Kunt U die uit spraak voor onze lezers herhalen?" „Er bestaat nauwelijks twijfel aan, dat een tweede oorlog tegen de Sowjet-Uiiie zal leiden tot een volledige nederlaag der aanvallers, tot de revolutie in een reeks Europese en Aziatische landen en de ver nietiging van de burgerlijk-feodale rege ringen dier landen." .Dat is inderdaad uitgekomen. En is dit vanzelf gegaan?" „De overwinning van de revolutie komt nooit vanzelf. Zij moet voorbereid en bevochten worden." „Waar?" ,X>e keten van het imperialistische front moet als regel daar doorbroken worden, waar de schakels van de keten het zwakst zijn." „Hoogstwaarschijnlijk zullen naast de haarden van imperialisme in de afzon derlijke kapitalistische landen en hun stelsel in de hele wereld haarden van socialisme ontstaan in afzonderlijke So- wjet-landen en hun systeem in de hele wereld. Waarbij de strijd tussen deze twee stelsels de geschiedenis van de we reldrevolutie zal voltooien". „Trouw" sloot het boek onder dankzeg ging voor de verschafte ophelderingen. luit. G. Bakker, Zeist; wachtmeester C. H. van Bemmel. Harmeien; A. van Driel, burger, Werkendam en K. P. van de Sande, burger, Steenwyk. Na plechtige voorlezing van het K.B. werden de onderscheidingen aan de na bestaanden uitgereikt. Van de overige posthuum onderscheidenen noemen wy: ltz I A. C. v. Versendaal, (Bronzen Leeuw) en ltz II J. Engles (Bronzen Kruis), beiden Den Haag. De plechtigheid werd o.a. nog byge- woond door gen. maj. b. d. H. Koot, kan selier der Ned. Orden, alsmede enige vertegenwoordigers van de kanselary der Ned. Orden van het kapittel der M.W.M. en 4 ridders M.W.O. Morgenmiddag heeft de uitreiking plaats van 24 posthume onderscheidingen aan nabestaanden van gevallenen der Kon. Landmacht. ONDERSCHEIDINGEN VOOR MILITAIREN. Het bronzen kruis is posthuum toege kend aan J. J. Martyn, sgt.-machinist; J. de Roode, sgt.-ziekenverpleger; C. v. d. Stad, off. van adm. der 2e kl. en G. J. Swarthof, maj.-machinist; het bronzen kruis is toegekend aan K. Brul, matroos le kl. en R. v. Viegen, korp.-kanstabel; het kruis van verdienste aan A. A. H. v. Ysel Smits, luit. ter zee 2e kL De bron zen leeuw^ is posthuum toegekend aan sgt.-adelborst J. J. Zomer en mil.-ma- troos seiner kustwachter W. C. C. r. Casand; de bronzen leeuw is toegekend aan de gewezen kok le kL zee-milicien Th. J. Zitter. kennen en de halfbloed-zigeuners niet bij de zigeuners in trek zyn, werden deze mensen de meest onbetrouwbare woon wagenbewoners. Ze zyn vuil, armetierig en diefachtig. Tenslotte zyn er de blanke woonwa genbewoners. waaronder het kermisvolk gerekend moet worden. Deze groep houdt zich voornamelyk bezig met stoe len matten en scharen slypen, terwyl er ook slopers, muzikanten en schooiers onder gevonden worden. Voor alle groepen geldt, dat zy het zwerven niet kunnen afleren. Zy leven onder primitieve behoeften, doch iedere woonwagenbewoner, zowel man als vrouw, zal in ieder geval een goed pak of jurk hebben. De huisvesting is van zelfsprekend zeer primitief; meermalen wonen 15 personen in één wagen; de kinderen liggen dikwyls „staart en kop" in de breedte van het bed. Onnodig te zeggen, dat het grootste deel van de huidige woonwagenbewo ners sociaal-verbitterden zyn. Wat hun godsdienst betreft, noemt 90 pet zich Rooms-Katholiek. Joden komen onder de woonwagenbewoners niet voor. Hoewel zij zelden of nooit ter kerke gaan. bezit ten zij over het algemeen wel een gods dienstige inslag en zijn zy gevoelig vor religieuze dingen. Voorts zijn ze gastvrij en hebben veel voor elkaar over. Verheffing van de woonwagenstand ia over het algemeen toe te juichen. JAVAANS PREDIKANT GEAR RESTEERD EN WEER VRIJGELATEN. Da Iskander, een van de me eet vooraan staande figuren uit de Oost-Javaanse kerk, werd eind Januari gearresteerd, daar hy vurig republikeins is en regel matig leidinggevende republikeinen ont ving. Binnen enkele dagen is hy, na ver hoor door de officier van justitie, weer vrygelaten. Kolonel-waarnemer A. Baretta zal in ons land de taak overnemen van de tot Nederlands vertegenwoordiger in de Per manente West-Europese verdedigingsraad te Londen benoemde commandant Leger- luchtmacht, gen.-majoor L A. Aler. Voor tuinders en kwekers Bemestingsvragen voor heden en morgen We hebben de laatste maanden her haaldelijk verslagen kunnen lezen van de redevoeringen van ir Cleveringa. Uit deze verslagen blykt heel vaak, dat men de juiste bedoelingen van de bodemkun- dige moeilyk onder woorden kan bren gen. Het doel van de heer Cleveringa is n_l., dat mem meer aandacht moet be steden aan een natuuriyke bemesting. Het is niet juist te beweren, dat van de zyde der voorlichtingsdiensten de waarde van deze natuurlijke meststoffen onderschat wordt. Steeds is sterke na druk gelegd op de grote betekenis van het bacterieleven, dat door deze bemes ting in de grond in stand gehouden wordt Het is ongetwyfeld de verdienste van ir Cleveringa, hier nog eens met na druk op te wijzen, omdat er inderdaad gevallen in de practijk voorkomen, dat de mindere opbrengsten een gevolg zyn van eenzijdige en ondoelmatige toedie ning van kunstmeststoffen. De ziekten van mens en dier zyn eerder toe te sahrijven aan de gevolgen van de zonde dan aan de kunstmest. Ook im Rynsburg, Katwijk en omge ving is het nuttig, op enkele feiten te wyzen. Men is er zeer bevreesd voor de afval van tulpen en andere gewassen in verband met plantenziekten. Maar het gevaar van het onderspitten van de af valstoffen is ni^t zo groot als het werpen van de afval aan de kant van de weg of op een hoek van het land. Het „vuur" in de tulpen byv. wordt veroorzaakt door een zwam, die zich door sporen spreidt Deze sporen zyn zaadjes, die door de wind op grote schaal verspreid worden vanaf de afvalhopen. Deze hopen vormen dus ernstige besmet tingshaarden van 't „vuur" in tulpen en andere ziekten. In plaats van grote schade kan men grote voordelen van deze afvalhopen hebben. By een juiste bewaring is van deze afval goede compost te verkrijgen. De bemestingswaarde ia gering, maar deze compost brengt het nodige bacterie leven in de grond en werkt structuur- verbeterend. Zyn we niet in staat stal mest te kopen, dan gaat men vaak over tot het bemesten met alleen maar kunst mest. Deze bemesting kan men nu aan vullen met zelf bereide compost. Hoe moet deze compost worden be reid? Men neemt een goed afgeschoten plekje. Daar werpt men alle afval neer en werkt er wat ongebluste kalk door heen. Daardoor worden de ziektekiemen gedood. Zo nu en dan werkt men deze compost dooreen en gebruikt ze niet, voordat ze 1 a 2 jaar oud is. Het om werken is noodzakelijk om ongewenst* omzettingen in de comport te voorkomen en om de onkruidzaden gelegenheid t* geven te ontkiemen. Men moet tijden» de bewaring de composthoop regelmatig schoffelen, zodat geen nieuwe onkruid zaden ontstaan. Naast deze zelf bereide comport kan men hrt bacterieleven in de bodem ook verbeteren door het bemes ten met stalmest of gekocht* compost. Ze -werken ook structuurverbeterend, evenals het gébruik van kalk. Volgend* keer iets ovar kunstmest Werk van Pa 9. d. Steur voor vernietiging gespaard Op 21 December ji. vervoegde zich bij 4 vct_ Pa v. d. Steur-stichting te Magelang 'n 1 man, die meedeelde, dat hy van rijn re- ffarintf nrulrarOlt harl A, natuwwAn ln gering opdracht had, de brand té steken. Hout werd opgestapeld, met benzine overgoten en in vlam geiet Door het moedig optreden van vier pu pillen bleef het grootste deel der gebou wen gespaard, waarbij rware regen* te hulp kwamen. Omntddellyk na de komst der Ned. troepen werden voedsel en kle ding verstrekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3