ïlieutue ITciftsrife (fouranf Kies een baan in Indïè, als je de kans krijgt luidt thans het advies Want in Holland kan het straks wel eens erg tegenvallen Wist U {VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand: ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per. millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7737 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-/V ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticf) Is gheblmn tnyn bert in tcgljenspoct" „Wiener Schnitzel" dreigt aan te branden Zie pag. 5 /VU ER WERKLOOSHEID DREIGT: De ontwikkeling van de situatie op de arbeidsmarkt ln Nederland, die velen ln den lande met zorg vervult, ten aanzien van de toekomstige mogeiykheden tot wederinschakellng In het arbeidsproces van de demobiliserende militairen uit Indonesië, heeft stemmen doen opgaan, die het van groot belang achten om deze militairen, met het oog op de slechter wordende toestand op de arbeidsmarkt in Nederland, te wjjzen op de mogelijkheid om in Indonesië werk te vinden, aldus deeït de directeur voor de demobilisatie van de Koninkiye Landmacht mede. Het bovenstaande behoeft nadere toe lichting. Immers men zou daaruit de conclusie kunnen trekken, dat de 9500 O.V W-ers en de dienstplichtigen, die na hen zullen terugkeren, niet meer welkom zijn in Nederland en dat hun daarom van overheidswege wordt aangeraden, maar werk in Indonesië te accepteren. Deze interpretatie is niet juist. Verzocht wordt, slechts om er bij ouders en familieleden op aan te dringen in hun brieven eerlijk te schrijven, hoe de stand van de arbeidsmarkt in Neder land is. Het moet nl. worden voorkomen, dat gedemobiliseerde militairen achteraf spijt hebben een passende werkkring Indonesië te hebben geweigerd, omdat zij zich een te optimistisch beeld hadden gevórmd van de toestand hier te lande. Voorts verzoekt de directeur voor de demobilisatie, om er bij ouders, echtge noten en verloofden van militairen Indonesië op aan te dringen, dat zij zich niet zullen verzetten, indien hun zoor man of a s. echtgenoot het voornemen t kennen geeft, om een werkkring i: Indónesië te aanvaarden- Men behoeft niet bang te zijn, dat een werkkring aldaar te weinig zekerheid vóór de toekomst biedt. Hiervoor draagt de overheid zorg. In de demobilisatie- regeling-Indonesië staan nl. de voorwaa den vermeld voor het verkrijgen van to stemming tot demobilisatie in Indones< In het kort houden deze voorwaarden i dat een te sluiten contract slechts op z Europe?e voorwaarden wordt geaccep teerd- Dat is met inbegrip van pensioen rechten en Europees verlof. Niet iedereen kan dus in Indonesië demobiliseren. Men zal over de nodige vakkennis of diploma'» moeten beschikken en in het algemeen Staat zijn kleden. leidende functie te be- Lake Success had de Russen door „Ontwapeningsvoorstel verworpen. De Veiligheidsraad heeft met 2 stem men voor en 9 onthoudingen, de Rus sische resolutie verworpen, we tijdslimiet gesteld wordt voor de dering der bewapening voor de vijf grote mogendheden en aangedrongen wordt op conventies, die het autoomwa- pen verbieden. Het Sow jet-voorstel wa: een voorbeeld van camouflage. De Rus sische gedelegeerde, Jakob Malik, ver klaarde daarina, dat hij de kwestie op nieuw aanhangig zou maken in de com missie voor de conventionele bewapqnin» en in de commissie voor de atoom energie. De Veiligheidsraad ging uiteen, aonder een volgende bijeenkomst vast te stellen. AMNESTIE IN DE STAAT ISRAËL. Israël heeft een voorstel aangenomen voor een algehele amnestie voor poli tieke gevangenen, behalve degenen, die tot levenslange gevangenisstraf of ter cood veroordeeld zijn. Gisteren vertrokken de laatste 1595 Joodse immigranten van Cyprus, op weg aar Haifa. Goed werk van jong Nijmegen Jonge Nijmegenaren van verschillende richtingen hebben besloten in de oude de vele krotwoningen herstellin- an te brengen, zodat de minder- [bedeelde bewoners tenminste een droog onderdak hebben- De jongelieden neme «ok de kosten voor hun eigen rekening. ULSTER BIJ EIRE OF BIJ GROOT- BRITTANNIË? In Noord-Ierland (Ulster) zijn gisteren Tetkiezangen gehouden, die beslissend lullen zijn, of dit gebied deel Britse Gemenebest zal blijven, of zich bij Eire zal aansluiten. De strijd -ging namelijk tussen de pro-Britse Unionisten tn de Nationalisten. Vandaag stellen wij V voor Korp. Ben. v. d. Vliet (voor wie hem *>t! schrijven: 27.01.11.099, Staf Inf. XXII, Bat. Reg. Grenadiers, Troepencom- *>«ndo Timor-Koepang) is op 16 Jtovem- kr 1947 met de Kota Baroe vertrokken. Bij is korporaal-chauffeur en geeft tevens iMoryles. Zondags rijdt hij de mensen w Koepang met de auto naar de kerk. tn heeft het best naar zijn zin en Indië hem heel erg meegevallen. Hij kan ook ichtig met de bevolking omgaan, laar toch verlangt ook hij vanzelfspre- zijn familie in Holland. De practijk heeft echter geleerd, dat meerderen, die aan de gestelde eisen vol doen en een passende werkkring in Indonesië kregen aangeboden, toch naar Nederland terugkeerden, omdat hun vrouw of a.s. vrouw er tegen op zag om haar geboorteplaats te verlaten. In Nederland kwam dan vaak de teleurstel ling. omdat de baantjes hier nu eenmaal niet meer opgeschept liggen. Deze teleur stelling te voorkomen is het doel van deze opwekking. Zij, die niet in Indonesië willen demobiliseren, zijn natuurlijk van harte welkom in het vaderland, waar zij van overheidswege alle hulp en steun zullen ontvangen, waarop zij recht hebben (Het is wel droevig, dat. na alle be loften. die zijn gedaan met betrekking tot onze vrijwilligers, thans een advies als het bovenstaande moet worden gegeven. Doch wellicht wordt men door de harde feiten er toe gedwongen. Red.) Benelux-ministers van 10-12 Mrt. in Den Haag De conferentie van de Benelux- ters in Den Haag is thans vastgesteld op 10, 11 en- 12 Maart. Er zal gesproken worden o\ rapport, dat door de voorzitters onlangs Voor 1 millioen dollar Ned. vee naar Duitsland Nederland zal voor 950 000 dollar ge- bruiksvee aan West-Duitsland leveren Het contract'hiervoor is dezer dagen ge tekend door de Nederlandse exporteurs de J.E.I.A. (de geallieerde organisatie ir de im- en export van West-Duits- land). Onderhandelingen over de leve rantie voor nog 50 000 dollar, eveneens en het kader van het handelsver drag, zijn nog gaande. EERSTE KAMER DINSDAG BIJEEN. Dinsdag 15 Februari om 2 uur komt de Eerste Kamer bijeen ter behandeling van een 9-tal wetsontwerpen, waaronder de verklaring van het algemeen nut der ont eigening van gronden te Bergambacht ten behoeve van de drinkwatervoorziening van Den Haag. Geen vrijspraak voor Dornier. Het Britse militaire bestuur heeft de uit spraak van de zuiveringscommissie Lübeck, waarbij de Duitse vliegtuigont werper Dornier werd vrijgesproken, nietigd. Luchtvaart- en treinverkeer door de mist gestagneerd Twee vrij onschuldige botsingen in Overijssel en Limburg Opnieuw bevond Nederland zich van daag in een zeer dikke mist, die het luchtverkeer heeft stopgezet en verschei dene min of meer ernstige ongelukken heeft veroorzaakt. Tegen 12 uur klaarde de lucht wat op. doch in de loop van namiddag werd nieuwe mist verwacht. Schiphol was vanmorgen onbruikbaar. Er werd noch gelang, noch gestart. Het KLM-toestel uit Johannesburg is uitee- KLM-toestel uit Johannesburg weken naar Parijs en het vliegtuig uit New York is in Prestwick blijven staan. Van de buitenlandse vliegvelden was Londen ..slecht" en Brussel „twijfelach tig". doch Kopenhagen. Parijs en de vlieg velden -in Zwitserland wareh goed bruik- De mist heeft vanmorgen in alle vroeg te op de spooroverweg te Havelterberg (Overijssel) een ernstig auto-ongeluk ver oorzaakt, dat nog vrij goed is afgelopen. Omstreeks 6.09 uur kruisten twee trucks met oplegger elkaar op de overweg, de een was met vee geladen, de ander van Douwe Egberts. Doordat de chauf feurs elkander te laat zagen, botsten de auto's tegen elkaar en richtten schade aan o.m. aan het flikkerlicht. De buurt bewoner J. Spin rende met een stallan taarn en een rode zakdoek de goederen trein uit Meppel tegemoet en wist ernstiger ongeluk te voorkomen. Op het allerlaatste ogenblik kwam de trein tot stilstand. Enkele uren lang waren spoor- en wegverkeer gestremd. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Vanmorgen om half tien ontspoorde de locomotief van de D-trein nr 225, komen de van Praag, op het traject Venlo-Eind- hoven, bij Horst Sevenum en Heyers- hoeve, nadat de trein op een onbewaakte overweg met een vrachtauto in botsing was gekomen. De bestuurder vrachtauto, de 53-jarige W Jacobs, werd licht gewond.. De vrachtauto werd geheel vernield. De express moest wegens beschadiging de rails door een andere locomotief Britten distanciëren zich van Europees parlement De Britse parlementsleden van de be weging voor een „Europees parlement" trekken zich terug. Zij gaan een apart lichaam vormen, dat wel tot enige werking 'bereid is. Voorzitter mieuwe lichaam is R. W. C. Mackay de Labourpartij. Bijna alle leden van nieuwe organisatie woonden in Mei 1948 de Haagse conferentie voor Euro pese eenheid bij. Volgens Reuter verwacht Mackay, dat andere landen het voor beeld van Engeland zullen volgen, want slechts in Frankrijk, Italië en Grieken land was de beweging voor een Euro pees parlement sterk. BELASTING OVER INKOMSTEN VÓÓR 31 DECEMBER 1945. Belastingschuldigen, die gebruik willen maken van de mogelijkheid, om belasting, verschuldigd over inkomsten van vóór 31 December 1945, voorzover deze in ge blokkeerd geld zijn uitbetaald, te vol doen, uit optie-, beleggings- of herbeleg- gingsrekening, dan wel met 3 pet. inves- teri'Ogscertificaten of 3V* pet beleggings- cert., wordt in overweging gegeven, zich vaststelling van het bedrag te wen den tot de inspecteur van de belastingen bij de hoofdbank van de Ned. Bank te Amsterdam. Geen rooiverbod meer voor vroege aardappelen Elke aardappelverbouwer kan voort in zelf weer bepalen, wanneer hij met et rooien van vroege aardappelen wil beginnen. In de achter ons Liggende jaren stelde de overheid daarvoor een datum vast. De verordening met het rooiverbod 1 echter, blijkens het Voedselvoor zieningsblad no. 10 van gisteren, inge trokken. VRIJE PRIJZEN VOOR EIEREN EN PLUIMVEE. Met ingang van vandaag zijn de prij- ;n van kippenkuikens, leghennen, kip peneieren, eendeneieren, legeenden, eiproducten en broedeieren, vrij. Bijzonderheden treft men aan in de St. Crt. en in het Voedselvoorzienings blad no. 10 van gister werden teruggesleept en zette de naar Amsterdam voort via Venlo en megen. Het overige spoorwegverkeer wordt omgeleid. Het gehele traject sen Helmond en Venlo is geblokkeerd, hetgeen een aanzienlijke vertraging met zich meebrengt. De dienst wordt voor een deel met bussen onderhouden. AUTO OP RIJKSWEG TEGEN BOOM. Chauffeur gedood. Hedenmorgen is de auto van de Vene- zulaanse gezant op de Rijksstraatweg LeidenDen Haag, ter hoogte van film- stad, tegen een boom gereden en totaal vernield. De chauffeur werd gedood. Toestel Aero-Holland maakt noodlanding in Portugal De PH-NCN, een transportvliegtuig van AeroHolland, dat een zakenreis maakt door Zuid-Europa, heeft een noodlanding gemaakt 40 km van Lissabon. Er zijn geen slachtoffers. Bestuurder was J. K Hoekstra, chef van de vliegdienst. Door de slechte weersomstandigheden moest het toestel van de route afwijken. Blauwe tram tegen auto in Voorschoten Een tram van de sneldienst der N.Z.H.V.M- ramde hedenochtend in Voor schoten een vrachtauto, vermoedelijk ten gevolge van de mist. Het tramverkeer in de richting Den Haag ondervond een uur vertraging. De auto liep een aanzienlijke schade op.' Koning George's reis naar Australië Het bericht, dat koning George v Engeland toch naar Australië en Nieuw- Zeeland zal gaan, kreeg vastere grond door een telegram van de koning aa New Zealand Society waarin gezegd wordt: „Ik waardeer Uw goede wensen mijn gezondheid hogelijk en ver trouw dat ik in een niet te verre toe komst in staat zal zijn mijn voorgeno- bezoek aan Nieuw-Zeeland te brengen. INTERNATIONALE DEELNEMING AAN VIOOLBOUWERSCONCOURS De belangstelling voor het internatio naal vioolbouwersconcours, dat begin Juni in het Gem. Museum te Den Haag zal worden gehouden, heeft de verwach tingen overtroffen. Reeds 91 vioolbou wers "uit alle delen der wereld hebben toegezegd één of meer Instrumenten te zullen inzenden. De jury. die de bouw der instrumenten moet beoordelen, be staat uit William A. Boere uit Londen, Charles Enel uit Parijs, Eugen Tennool uit Zürioh. Emil Bjorth uit Kopenhagen Max Möller uit Amsterdam. Ruim 400 ambtenaren belast met de voorlichting Minister Drees heeft in een R! de Eerste Kamer medegedeeld, dat 410 ambtenaren zich by de departementen van Algemeen Bestuur bezig houden met de voorlichting, nl.: Regeringsvoorlichtingsdienst 74. Bui tenia ndse voorlichtingsdienst departe ment 18. idem in bureaux buitenland 107, Financiën 9. Legervoorlichtingsdienst burgers, 32 militairen. Marinevoorlich tingsdienst Indonesië 16 burgers, 25 mili tairen, idem Nederland 10 burgers, militairen. Verkeer en Waterstaat 2, Wederopbouw en Volkshuisvesting 12, persdienst Econ Zaken 20, dir-gen. v de prijzen (voorl dienst) 1. landbouw 24. voorlichtingsbureau Voedingsraad 22. Sociale voorlichtingsdienst 13. publiek contact (dep. van Óverz. Gebiedsdelen) 8, Oorlog 3. Door de instelling van de Voorlich tingsraad is getracht het beleid op het gebied van de Voorlichting zo goed moge lijk te coördineren en daardoor eenheid te waarborgen, aldus de minister 'T KABINET KWARI GISTEREN NIET GEREED. De bijzondere kabinetszitting ter be spreking van de Indonesische politiek, die gistermiddag om twee uur begon, werd omstreeks half zes onderbroken Vanmiddag is de discussie voortgezet. Er komen weer postzegel- automaten Zodra het nieuwe geld voldoende ir circulatie is gebracht, zullen de postzegel automaten in ere worden hersteld. Df automaten liggen nl. nog opgeslagen, orr aan de nieuwe muntvormen te worden aangepast. VERZACHTING DER BLOKKERINGEN De beschikking deblokkering 1945 i: in herziene vorm in het staatsblad ver schenen en bevat belangrijke verlich tende bepalingen. Vrij worden terugbe talingen van voor de geldzuivering veel of onverschuldigd betaalde belastin gen, uitkering van vergoedingen allieerde bezettingsschaden (niet berus tend op besluit F 255), achterstallige salarissen, betalingen van leveringen diensten van voor de geldzuivering. Van ieder bedrag dat door comptabelen ge blokkeerd moet worden uitbetaald, zal voortaan f2000 vrij zijn. Bedragen tot f2700 komen in dat geval geheel vrij, HOOGSTE TIJD De voorzitter van de Bijeenkomst Federaal Overleg, sultan Hamid II, heeft volgens een Aneta-telegram uit Batavia verklaard: „Een duidelijke uitspraak de Nederlandse Regering ten aanzien de resolutie van de Veiligheidsraad thans van de hoogste urgentie"- Koningin JulianS naar^Rotterdam Ter gelegenheid van de opbouwdag zal H. M. Koningin Juliana 8 Mei Rotter dam bezoeken, volgens een voorlopige toezegging, welke het gemeentebestuur aldaar van het secretariaat te Soestdijk ontving. Het ligt in de bedoeling, H. M. grootse ontvangst te bereiden. Als zy er niet geweest (Soekarno en Hadji Agoes Sallni...) Douwe Egberts richt sigaretten- fabriek op Met een maatschappelijk kapitaal van een ton is te Amsterdam opgericht de „Sunborn" Sigaretten Maatschappij, die sigaretten, sigaren en tabak gaat fabri ceren, bewerken en verhandelen. Grootste aandeelhouder is Douwe Egberts Tabaks fabriek, Koffiebranderij en Theehandel. - Het A'damse B.G. veroordeelde van morgen de 46-j. Duitser Wintgen als kri- minalsekretar, verantwoordelijk vooi represailles na ontsporing van een Wehr- machtstrein bij Halfweg, tot 3 j. en 6 mnd. De eis was 5 jaar. Tot de onverkwikkeiyke intimiteiten, die tydens het proces Kravchenko in Parys openbaar worden, behoort ook de beschuldiging van Boris Udalof, dat Kravchenko's vroegere vrouw, Zinaina Gorlova zyn maitresse Is geweest. Zinaina Gorlova ontkende dit. Een opname tydens de gespannen ogenblikken in het Paleis van Justitie. Zakkenroller op station H.S. gearresteerd Hy opereerde voor de ..byverdienste' Rechercheurs hebben op het Hollandse Spoor te Den Haag, na observatie, zakkenroller aangehouden, die uit damestas een portemonnaie en een had gestolen. Het was de 41-jarige schil- P. J. V., uit Den Haag. die dit soort werk, volgens zijn eigen woorden, beschouwde als bijverdienste, omdat de handel niet genoeg meer opbracht. In zijn woning werden nog verschillende •oorwerpen aangetroffen, nl.: een don kerblauwe bankbiljettenportefeuille. 2 oorbellen, een gouden ringetje, een han gertje met rood steentje, een los steentje, evensmiddelenkaarten en een dames - tabakskaart. Zij. die iets van deze voor werpen weten, gelieven zich aan te mel- bii het bureau Districhtsrecherche n het Huygenspark. Zware straffen voor Storm en De Jong Conform de eis heeft het Haagse B.G gistermorgen de beide Scheveningse zee l-eden D. Storm en A. de Jong wegens Jodenverraad veroordeeld tot resp. 15 en 20 jaar (m.a.) Tegen De Jong, die voort vluchtig is, werd een arrestatiebevel uit gevaardigd. KOLONNE HENNEICKE. De p.f. by de Bijz. R. van Cassatie te Den Haag concludeerde thans tegen de Amsterdamse leden van de kolonne Henneicke, A. M. Hinse en B. J. J. Rut gers, 20 jaar. Uitspraak 23 Februari of Na inbraak van 10.000 goederen gearresteerd De 31-jarige tuinder A, v. D., en de 34- jarige los werkman J. M. de N, beiden uit Den Haag. probeerden dezer dagen hun financiële positie te verbeteren door in t« breken in een magazijn in de Resi dentie. Zy klommen aan de achter zijde op een plat dak en verbraken een bovenraam, waarna zij gordijnen, vitrage, schoorsteenlopers enz. meenamen, ter waarde van ongeveer f 10.000. Voor het transport gebruikten zij een bakfiets de eigenaar der gestolen goederen. De vreugde was echter niet van lange duur, want reeds om 9 uur 's morgens den beiden gearresteerd. Ze bekenden de inbraak te hebben gepleegd. De ge hele partij goederen en de bakfiets in beslag genomen. Geneeskunde: de dames MAM Willemse Denvorst. J J M de Boer, Leeuwarden de heren W Brommet. Groningen. H L Lan gevoort. Zuidbroek, K de Vries, Groningen rechtsgeleerdheid: C H Dobbenga Groningen. DAT H. M. de Koningin Haar Moeder opvolgt als beschermvrouwe van de Bond Heemschut. DAT de trekking van de landelijke loterij vam de EHBO, plaats vindt op 18 Febr. a.s. DAT in Gelderland een commissie is ingesteld voor de uitwerking van plan voor nieuwe rijwielpaden door de Zuidelijke Veluwe. DAT het telefoonverkeer tussen Ne derland en Iran is geopend, doch alleen Teheran te bereiken is. DAT de Asser politierechter enkele bewoners van Drente boeten oplegde van f40 tot f100, wegens het bevorderen van desertie, door een zoon of familielid onderdak te verschaffen in hun „onder duim-periode. DAT de organist van de Nieuwe Zui- derkerk te R'dam. P. v. d. Kerkhof, deze week zijn zilveren organisten jubileum DAT A. R. de Kwaadsteniet (A.-R,) prof, mr dr C. de Hèer is opgevolgd als i van de R'damse gemeenteraad. DAT men de t.b.c. onder het rundvee in Friesland bijna geheel onder de knie heeft DAT de St.-Crt. van gisteren wijzigin gen van de gemeenteklasse-indeling bouwbedrijf en van de wachtgeldrege ling voor de baksteenindustrie bevat. DAT de rijkslandbouwconsulent ir J. v. Bueren Maandagavond van kwart voor acht tot acht uur een radiocauserie houdt over het arbeidsprobleem op het land bouwbedrijf in de zandstreken. DAT Deurne nog 72 ha grond in De Deurnse feel wil ontginnen om aan de grote vraag naar landbouwgronden te voldoen. DAT de 40-jarige coöp. zuivelfabriek St. Jan te Ottersum (L.). die na de oor log met een jaarlijks verlies van f 36.000 werkte, is gesloten. DAT door een rukwind het bijna ge reed gekomen dak van de noodkerk aan de Meeuwbeemd te Venlo is wegge waaid. DAT Ged St. van Zeeland nogmaals bij min. Spitzen hebben aangedrongen op behoud van de vrijdom van veergeld op de Wester-Schelde. DAT A. R. de Kwaadsteniet is geïnstal leerd als A.R. raadslid te R'dam in de va- cature-mr dr C. de Heer, die als hoog leraar naar Makassar gaat. DAT de R'damse raad gisteren een driebanig (groen-wit-groen) dundoek vaststelde als de officiële R'damse vlag. DAT Sliedrecht en Papendrecht be sprekingen voeren om de zg. Ketelplaat (70 ha) te Papendrecht als gemeenschap pelijk industrieterrein te exploiteren. DAT Koningin Juliana Prinses Wilhel- mina zal opvolgen als beschermvrouwe van de Oorlogsgravenstichting. DAT de haringvissers uit Urk, Marken, IJmuiden en Den Helder de haven Bres- kens weer hebben verlaten en in het thans geëindigde haringseizoen 6 millioen kg werd aangevoerd. DAT de bankier C. v. d. V. en de in specteur der registratie R. G., beiden te Zierikzee. van de Middelburgse recht bank ieder f 500 boete kregen wegens het niet laten registreren van effecten. (Eis f 800). DAT de Ned. Kath. Bond voor het ry- wielkleinbedrijf op 21 en 22 Febr. in „Casino" te Den Bosch zyn 30-j. bestaan DAT het aantal ondernemingen, welke ingevolge de Ongevallenwet 1921 verzeke ringsplichtig zijn, in 1938. 1946 en 1947 resp. bedroeg 192.584, 219.552 en 221.396. DAT de 70-j. oud-redacteur financiën van de N.R.C., A. C. de Neeve, te Rotter dam is overleden en Zaterdag om half elf de begrafenis op Crooswijk plaats heeft. D^ het Vragen over Mengelbergs pensioen van 10.000 Het Eerste Kamerlid Van Heuven Goedhart (Arb.) heeft minister Lieftinck enige vragen gesteld over de jaarlijkse uitkering van 10.000 aan prof- Willem Mengelberg- Aannemende, dat dit bedrag 'n Zwitserse valuta wordt uitgekeerd, raagt hij. op welke gronden ambtelijke instanties dan wel de Ned. Bank de uit betaling in deze valuta mogelijk hebben gemaakt. Tenslotte worden maatregelen gevraagd n aan een eventuele medewerking tot uitbetaling onmiddellijk een einde te maken- DE EERSTE SPINAZIE De eerste spinazie is weer aan de markt gebracht Ze werd gisteren op de •eiling te Middelburg aangevoerd door de tuinder D. Joziasse uit Koudekerke. Het geval O* Keefe Met het geval-O'Keefe heeft de Austra lische regering zich wel uiterst lelijk in de kaart laten kijken. Niet voor niets hebben enkele Austra lische ministers zich dezer dagen tot orgiën van woede laten verleiden, toen zij over hun verachtelijke houding in deze zaak op de vingers werden getikt. Het geval-O'Keefe laat weer eens zier. dat het voor sommigen alleen gemakke lijk is bepaalde beginselen aan te hangen zolang dit in hun materiële kraam te pas komt. Mevrouw O'Keefe is een Indonesische met acht kinderen uit haar eerste huwe lijk. In de oorlog kwam zij als vluchte linge naar Australië en trouwde daar met een Australische oorlogsvlieger. Deze is inmiddels gestorven en nu zal overeen komstig de Australische wetten mevrouw O'Keefe het land worden uitgezet. Wij achten het een gelukkig verschijn, scl. dat over dit geval veel deining is ont staan. Het is een voorbeeld van de zui verste rassenpolitiek. Deze politiek heet hier „blank-Australië-politiek". Tot op zekere hoogte moeten de Austra liërs het zelf weten, of ze zulk een poli tiek willen voorstaan, net zo goed als de Amerikanen het moeten weten, of ze in hun land discriminerende houding ten aanzien van de Negers willen dulden. Maar het onwaarachtige is, dat juist deze mensen de euvele moed hebben, de Nederlanders de les te gaan lezen. Dit is des te stuitender, aangezien de Neder landers zich bij hun politiek toch waarlijk niet door rassenoverwegingen laten lei den. Niettemin zijn in deze verdwaasde wereld juist zij in Australische ogen de zondenbokkën. Met hun schijnbaar edelmoedige hou ding in de Veiligheidsraad jegens Indo nesië hebben de Australiërs naar alle waarschijnlijkheid hun ouderwetse hy- perkoloniale rassenpolitiek willen ca moufleren. Beroerd voor hen, dat nu juist dat vervelende gevalO'Keefe er tussen moest komen. Zelfs een serie stompzin nige verwijten aan het adres van Neder land kan nu niet verhinderen, dat heel de Australische politiek de mensheid thans voor ogen staat als een brok naakt farizeïsme. Het zou niet moeilijk vallen, ons hier te vermeien in een reeks van krasse te genstellingen. We zouden er op kunnen wijzen, dat onder het zwaar verfoeide Nederlandse systeem de Indonesische be volking jaarlijks aanzienlijk toenam, ter wijl daarentegen de oorspronkelijke in boorlingen in Australië steeds in aantal slinken en nog slechts ver van de be schaafde wereld met moeite een sober le ven .rekken kunnen. Wij begrijpen de ontstemming, die dit Australische besluit in Indonesië heeft gewekt. Wij begrijpen het. dat Sultan Hamid II van Pontianak verbanning van alle Australische burgers uit zijn gebied in het uitzicht heeft gesteld. Wanneer de Australiërs werkelijk met klompen door de wereld willen lopeni zullen ze de ge volgen ervan dienen te ondervinden. In tussen past ons hier een waardig protest tegen de belediging in dit Australische besluit onze Indonesische vrienden aan gedaan. Volkslierstel-sigaretten een kruis voor de winkeliers Afschaffing van de toeslag van f 1.- drinc noodzakelijk geacht (Van een onzer verslaggevers), Er verschijnen de laatste tijd allerlei berichten in de kranten over de sigaret- tenpositie. die niet bijster bemoedigend voor de rokers zijn. In flagrante tegenspraak ermee zyr evenwel de grote voorraden Volksher- stelsigaretten, die vele winkeliers in hur rekken hebben staan en die, als gevolg van de gulden toeslag, die er op onverkoopbaar zijn. Wie met de winkeliers spreekt, hoort, dat zij duizend, zeventien-honderd, twee-, ja drie duizend pakjes van deze zeer exclusieve soorten in vooraad hebben. Over het hele land moeten het om de tien millioen sigaretten zijn, waarvoor geen vraag meer bestaat, als gevolg van de te hoge prijs. Dat betekent dat een groot kapitaal, in deze sigaretten geïn vesteerd. renteloos ligt. De winkeliers voeren thans een actie, om de Volksherstel bestemde toeslag van gulden, afgeschaft te krijgen. De situatie is thans zo. dat de officiële prijs vèr boven die op de zwjfte markt ligt. Kosten in de winkels de sigaretten f3.16 tot f3.40, de clandestien ingevoerde Ruim 400.000 oudjes profiteren van de Noodwet" Op 1 Januari j.l. profiteerden 400.967 ouden van dagen van de noodwet ouder domsvoorziening, n.l. 103.495 echtparen, 126.341 alleenstaande vrouwen en 67.636 alleenstaande mannen. Zij ontvangen uitkeringen tot een gezamenlyk jaar bedrag van ruim f 136 millioen. Het aantal oudjes, dat onder de „nood wet" valt is sedert 1 April 1948 toege nomen met 16.565, het bedrag der uit keringen met ruim 16 millioen. Ook de Australiërs zijn verontwaardigd Harrison roept regering ter verantwoording. De uitwijzing van mevr. O'Keefe (de Indonesische weduwe van een Austra lische oorlogsheid) veroorzaekte hedeu het Australische parlement. Harrison, de waarnemend leider der op positie. vroeg de minister van Buiten landse Zaken, of het waar was, dat de Nederlandse gezant een krachtig protest had doen horen tegen de woorden van minister Calwell. Evatt zeide. dat hy een particulier onderhoud had gehad met de gezant en daarover niets kon mededelen. verstoord" dat men de be tekenis daarvan overdreef, met het doel moeilijkheden te veroorzaken met de Ne derlandse Regering. Calwell daagde de oppositie uit om een motie van wantrou- te dienen en zeide, dat deze op positie een „zwart Australië" wenst. Des niettemin wordt vernomen, dat de Australische regering wel geneigd sigaret vraagt geen hoger bedrag dan f 1.75 tot f2. Over de aantallen van de zwarte sigaretten, die de laatste jaren uit Amerika naar Nederland verscheept werden, krijgt men een beeld uit de volgende cijfers. In 1946 werden ver scheept 21 millioen sigaretten, in 1947 141 millioen en tot September 1948 211 millioen sigaretten. Een deel daarvan is door de douane achterhaald, doch het allergrootste deel verdween in de zwarte handel. Het bedrag aan gederfde invoer rechten en accijnzen, loopt in de mil- lioenen. Daartegenover staan de vijf millioen, die de sigarettenroker vrijwillig offerde, toen hij de Volksherstel-sigaretten kocht! Over huismoeders, die het druk heb ben, gesproken: mevrouw Margaret Good bi Bristol moet Iedere dag 60 luiers spoelen. Maar ze heeft het wel over voor haar vierling, die op 12 Juni 1948 geboren werd. De vier spruiten zitten allen reeds rechtop en kyken hier tevreden rond ln het zonnetje, terwyi moeder om ln krantentaal te spreken de laat ste editie te drogen hangt WEERBERICHT Optrekken van de mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht nog plaatselijk nevel of m:st hier en daar lichte nachtvorst. Mor- overdag overal optrekken van de mist en dan meest zwaar bewolkt met iater plaatselijk enige regen. Zwakke of matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets hogere temperatuur dan vandaag. ZON EN MAAN. Zaterdag, 12 Febr. Zon op 8.02. onder 17 481 maan °P; 16 2°. onder 8 11. 18 O Keefe uitstel te verlenen. Febr. vm

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1