Jlictutic geihsctfe GTouranl Rusland brengt toch te Londen de eis van Yoegoslavië ter tafel Wist U DONDERDAG 10 FEBRUARI 1919 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408- Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. AD VERTENTIËNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NA T ION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 773(5 „Stantuosticfi is qfiebleoea myn hert ia tcgtjcaspoet" Opzienbarende v ondst in Palestina Zie pagina 3 De conferentie over Oostenrijk dreigt weer te mislukken Op de conferentie te Londen, waar het Oostenrijkse vraagstuk opnieuw onder de loupe wordt genomen, heeft Rusland toch voorgesteld, dat Yoegoslavië de ge legenheid krjjgt, zyn territoriale eisen ten aanzien van Oostenrijk ter tafel te brengen. Zoals men weet, maakt Yoegoslavië o.a. aanspraak op een groot ge deelte van de Oostenrijkse provincie Karinthië. Er waren in intergeallieerde kringen reeds veronderstellingen geopperd, zoals ook in ,,'t Verklaarde Uitzicht" heden tot uiting komt, dat Rusland de eisen van Joegoslavië niet langer steunen, tengevolge van de breuk tussen Tito en de Kominform. Het was dus eer verrassing, dat de Russen al weer dade lijk deze pijl afschoten. Er werd echter over dit voorstel nog geen beslissing genomen en de zitting werd tot heden verdaagd. Van Britse zijde wordt ernstig betwijfeld of het enige zin heeft, eisen van Yoegoslavië aan te horer herstelbetaling van 150 millioen dollar en ongeveer 2100 vierkante kilomete: Oostenrijks grondgebied. Het mag wee geen tijdverspilling worden, na de 110 vergaderingen, die men er in h jaar van 1948 aan heeft besteed. Lord Henderson, de Britse parlementaire dersecretaris van buitenlandse zaken, had verleden week nog bij zijn bezoek Wenen verklaard, dat van Britse Vliegende storm over zee en land Jongen door omvergewaaide schoorsteen gedood Door de storm werden gisteravond twee acht meter hoge schoorstenen van de bakkerij der fa. Van Tienen, aan de Pa rallelweg te Vlaardingen, omver gerukt. Zij stortten door het dak van de aan grenzende vispakkerij van Van der Windt's Handel-My. Een der zes aan wezige arbeiders, de 19-jarige J. F. Z., werd door de vallende brokstukken ge dood. terwijl twee anderen lichte ver wondingen opliepen. Geringe schade in Rotterdamse haven In de Rotterdamse haven veroorzaakte de storm gisteren slechts weinig onheil. De Zweedse tankboot „Malmohus" sloeg los van haar ankers, terwijl het in de Waalhaven gemeerde Italiaanse schip „Florencia" eveneens op drift geraakte. Rijstschip ..Stuyvesant" zocht luwte van Plymouth op. Met een storm van 96 km. per uur 1 de ..Stuyvesant". van de KNSM, he Schip, dat 500 000 kg Surinaamse rijst naar Nederland brengt, gisteren de haven 'van Plymouth binnengelopen Zijn bij naam van „Mooi Weer"-schip verdiende het thans niet, want het had ditmaal zijn zwaarste reis in de jarenlange vaart op de NederlandWest-Indië-route. Veerboten omhoog by Schiermonnikoog De veerboot ..Brakzand" en de reserve boot „Ager" van de lijn Oost-Mahorn Schiermonnikoog zijn gisteravond na het vertrek uit Schiermonnikoog door de storm afgedreven en door de lage water stand vastgelopen. Men verwachtte, dat de boten, die passagiers en post aan boord hebben, vandaag vlot zouden komen. Kustvaartuig by Texel aan de grond. Vanmorgen vroeg is de 187 ton grote kustvaarder „Maria", komende van Ter schelling, nabij Texel omhoog gelopen. Na het verzoek om assistenttie, voeren de loodsboot „Zeemeeuw" en de redding boot „Dorus Rijkers" uit. die het "schip biet konden bereiken. Daarna deden de sleepboten „Stortemelk" en „Noord-Hol land" een poging. Verwacht werd, dat de „Maria" vanmiddag vlot zou komen. Engels schip in nood Tijdens de storm van vannacht ge raakte het Engelse schip „Putney Hill" in de Noordzee in nood. Uit Esbjerg voer sleepboothulp uit. GANDHI'S MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD De 36- j. moordenaar van Gandhi, Nathoeram Vinajak Godse, is vandaag te New Delhi ter dood veroordeeld. Met hem stonden 7 anderen terecht, van wie de 35-j. onderwijzer Apte, eveneens de doodstraf kreeg. Vijf beklaagden worden gedeporteerd voor het leven. Eén werd vrijgesproken. Tegen Juden-Fischer de doodstraf geëist Gistermiddag werd voor het Haags B. G. de zaak-Fischer voortgezet. Na het getuigen verhoor hield de p. f. een scherp requisitoir. Mr De Gruyter zeide, dat ver dachte ondanks zyn ondergeschiktheid, door zyn dominerend optreden een lei dende rol bü het Judenreferat heeft vervuld. Zyn ergerlyke arrogantie en verontwaardiging van nu zyn pose. De p.f. eindigde: Ik zie in verdachte na Rauter de grootste Duitse oorlogsmisda diger, die in Nederland moet terecht staan. Voor deze onmens en massa-moor denaar past slechts de zwaarste straf: de doodstraf. De verdediger mr A. H. Walkate ver zocht om een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen van Fischer en sloot zich verder aan by de wens van ver dachte om alsnog diens medewerkers te horen. De p.-f. protesteerde hiertegen. Tot slot kreeg Fischer het woord en be tuigde nogmaals zyn onschuld. Uitspraak 22 Februari. Contra de Duitse diamantindustrie. Op het congres van de internationale diamantbewerkersbond te Antwerpen is zen commissie samengesteld van Britse, Amerikaanse. Nederlandse en Bel gische vertegenwoordigers, die maatrege len zal nemen om de Duitse diamant industrie uit te schakelen. De heer W. Alons. secretaris van stgat voor Financiën te Batavia, zal met bet m.s. „Rotti" naar Nederland reizen- geen concessies te verwachten zijn. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken. Karl Gruber, vertoeft thans ook te Londen om zijn inzichten kenbaar te maken en hij heeft reeds een bezoek gebracht aan Bevin. Als Rusland nu de eisen van Yoegoslavië blijft steunen, en Georgin Zarubin, de Rus, onvermurw baar blijkt, dan kunnen de Amerikaan, Samuel Reber, de Brit, James Majori- banks en de Fransman, Berthelot, wel naar huis gaan. Het westelijke principe luidt: geen verandering van de Oosten rijkse grenzen. Het vlammetje van de hoop zou dan al heel spoedig zijn ge- Raad van Bestuur Bouwbedrijf tikt minister op de vingers De Raad van Bestuur Bouwbedrijf wijst er de leden der Staten-Generaal in een nota op, dat minister In 't Veld zich ver giste. toen hij in antwoord op aan hem gestelde vragen zeide, noch voor, noch na het congres van aannemers in October j.l. mededelingen over dit congres te hebben ontvangen. De minister was op dit congres vertegenwoordigd door de secretaris-generaal, terwijl gedurende geruime tijd vóór het congres een uit voerige briefwisseling tussen de Raad van Bestuur en het departement bestond. Ook heeft de Raad van Bestuur zijn standpunt in verschillende aangelegen heden uiteengezet bij mondelinge onder handelingen met de minister en zijn voorgangers. Zestig plantersgezinnen, die binnen kort in de Vorstenlanden aan het werk s zullen zich te Salatiga vestigen, al dus meldt Aneta. Valentine staat in de bres voor Nederland Intrekking Marshall-hulp een slag voor geheel Europa- Aneta seint uit Washington, dat het hoofd van de E.C A-missie in Nederland, dr Valentine, aldaar zijn stem heeft ver heven tegen het voorstel van senator Brewster, om de Marshall-hulp Nederland te staken, tenzij Nederland zich zou neerleggen bij de resolutie de Veiligheidsraad van 28 Januari jl. De heer Valentine wees er op, dat dit ongelukkige maatregel zou zijn. eerste omdat Nederland zonder dollar hulp geen economisch evenwicht kan tot stand brengen, ten tweede, omdat zonder die hulp de Benelux niet zal kunnen slagen, ten derde, omdat de Europese landen economisch onderling afhankelijk zijn, zodat het herstel van geheel West- Europa zou worden belemmerd. Intrek king van de hulp aan Nederland zou du: geheel West-Europa in gevaar brengen. Koning George toch nog naar Australië? Volgens de „Melbourne Herald", zou koning George toch nog voornemens zijn om Australië en Nieuw-Zeeland te be zoeken, zij het dan op een zeer bekorte rondreis. De prijsdaling in Amerika kan ons te stade komen De reizende ambassadeur van het plan- Marshall, Hoffman, heeft voor de com missie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden te Washington verklaard, dat de grote prijs daling in de Verenigde Staten het wel licht aan de Marshall-landen zal moge lijk maken, hun handelsverkeer met de dollarzone in evenwicht te brengen. De prijsdaling ging gisteren onveranderd voort, vooral voor graan, aldus meldt A.P. Tarwe rogge, sojabonen daalden 10 per schepel, mais en haver iets min der. Ook varkens zijn in prijs gedaald. Volgens het statistisch bureau van de V.N. zijn de prijzen in 19 landen gedaald of gelijk gebleven en in 11 landen ge stegen. Paus Pius protesteert fel tegen de Hongaarse regering Amerika brengt de zaak-Mindszenty voor de Ver. Naties Het Vaticaan heeft een brief van Paus Pius XII aan het Hongaarse Episcopaat gepubliceerd, waarin de arrestatie kardinaal Mindszenty heftig veroordeeld wordt. Deze brief is gedateerd 2 Janu; wordt o.a- in gezegd: „Het niem mze geliefde zoon, kardinaal Jozef Mindszenty, met doldrieste vermetelheid gearresteerd en uit zijn diocees is weg gevoerd, heeft ons diep gegriefd, omdat wij hierin zien een ernstig vergrijp tegen de heilige eerbied, welke aan de gods dienst en de menselijke waardigheid toe komt." Maandag a s zal de Paus Vaticaanstad een geheim en buitenge- consistorie toespreken. Het is vrij wel zeker, dat hij dan over het proces- Mindszenty zal spreken- Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, verklaarde op zijn weke lijkse persconferentie, dat „de gevallen kardinaal Mindszenty en andere Hongaarse kerkelijke leiders niet op zich zelf staan. Het Hongaarse volk is in de afgelopen twee jaar steeds meer van de fundamentele mensenrechten en vrij heden beroofd". Acheson zond een brief het Huis van Afgevaardigden, dat aanleiding daarvan met algemene stemmen een resolutie aannam, om via de Ver. Naties te protesteren tegen Hon- garije's behandeling van de kardinaal. Intussen is gisteren de affaire-Mindszenty het eerst openlijk in de V N. ter sprake gekomen. Tijdens een debat in de economische en sociale raad over een Amerikaanse motie, waarin werd ver zocht, dat bepaalde rechtsgedingen, die verband hóuden met de rechten van de mens, in een permanente lijst van het jaarboek der V.N. zouden worden opge- n, merkte de Peruviaanse afgevaar digde Stoll op: „Dit zou bijzonder waar devol zijn in gevallen als dat van kardi naal Mindszenty"- Polen en Rusland protesteerden hiertegen. De Amerikaanse kardinaal Spellman riep de Amerikanen m tegen de veroordeling van de Hon gaarse primaat te protesteren door het ^Kravchenko ivas één van mijn beste leerlingen Nikolai Rakofski, voorheen leraar in de wiskunde te Charkof, heeft gisteren als getuige in het proces-Kravchenko te Parijs verklaard, dat de schrijver één van zijn beste leerlingen was. Het Hof onder zocht fotocopieën en vertalingen van een vragenlijst uit 1942, waarin Kravchenko, volgens de verdediging van „Les Lettres frangaises" gezegd had, nooit lid van de -an jonge communisten, noch student te Charkof of fabrieksdirecteur te zijn geweest. Kravchenko's advocaat, mr Izard, legde een nieuwe vertaling van deze vragenlijst over en zei, dat er ver schillende onjuistheden in de copie van de verdediger zijn en dat deze vertaling bovendien een vervalsing is van de oor spronkelijke. Boris Oedalof, ingenieur een kamp voor verplaatste personen Duitsland, getuigde voor de auteur. Hij vertelaarde, dat zijn betrekkingen nevr. Gorlova, de ex-echtgenote van Kravchenko, zeer intiem waren. Mevr. Gorlova noemde dit een leugen. De zit- ng is tot Maandag verdaagd. Zondervan tot 20 jaar veroordeeld Het B G. te Utrecht veroordeelde he denmorgen de voormalige W.A.-comman dant A. J. Zondervan tot 20 j. gevange nisstraf met aftrek e"n ontzetting uit de rechten voor het leven. Mr L. W. M. M. Drabbe, had op 26 Januari de doodstraf tegen hem geëist. Verwijderen van „alle communistische cel len uit onze regering". In Milaan werden gisteren demonstraties en tegendemon- straties gehouden in verband met het pro ces. De Franse regering maakte bekend, dat zij „eveneens de sterke gemoedsbe weging ervaart, die de Franse openbare mening heeft aangegrepen". Kardinaal Mindszenty blijft in de ge vangenis te Boedapest tot het opperste volksgerechtshof zijn beslissing zal heb ben genomen Mijnwerkers protesteren tegen Kamer er it iek Er wordt hard gewerkt in Limburg. De Mijnindustrieraad, de Kath. Ver. van Mijnbeambten en de Kath. Mijnwer- kersbond hebben geprotesteerd tegen eer. uitlating van enige Eerste Kamerleden in het Voorlopig Verslag over het ontwerp tot vaststelling van de begroting van de staatsmijnen. Volgens deze Kamerleden zou „het onbevredigende verloop m.b.t. het pijleraccoord met groepsindeling moe ten worden geweten aan de veel te ver gaande bemoeiingen met de technische leiding van de mijnen." Volgens de voorzitter van de Kath. Mijnwerkersbond, F. Dohmen, spreiden de Kamerleden een verbijsterend gebrek aan kennis ten toon. Men heeft zich blijk baar niet op de hoogte gesteld van de werkelijke situatie. Een hogere productie is slechts mogelijk als er meer arbeiders te werk worden gesteld. De mijnwerkers, aldus de heer Dohmen, hebben vrijwil lig twee extra-Zondagen gewerkt op een ogenblik, dat een groot deel van het Ned. volk in barre winterkou van kolen ver stoken was.. EVEN GEDULD HEREN, zegt minister Sassen O Vergadering van de Tweede Kamer uitgesteld (Van onze Parlementsredacteur). Op verzoek van de Regering zyn de openbare vergaderingen van de Tweede Kamer, die vandaag en morgen zouden worden gehouden, uitgesteld. De eerst volgende openbare vergadering zal nu worden gehouden op Dinsdag 15 Febr., Gisteren spraken, na de heren Schou ten en Romme, bij de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen nog de heren Stuf kens (Arb.), Gortzak (comm.) en Hoogcarspel (comm.». Daarna verklaarde minister Sassen, dat hij de Kamer gaarne een „klaar en waar" ant woord zou willen geven. Dit antwoord zou aanvankelijk vanmiddag worden uit gesproken. Blijkbaar is minister Sassen tot de conclusie gekomen, dat zijn ant woord niet zo „klaar" en vooral niet zc „waar" zou kunnen zijn, als hij zelf wel zou willen. Het ANP meldt, dat het ka binet de jongste ontwikkelingen, zowei in Indonesië als internationaal eerst wil bespreken, voor het zich in staat acht, een antwoord op de vele gepreciseerde vragen uit de Tweede Kamer te geven. Het komt ons echter voor, dat niet alleen de jongste ontwikkeling de Rege ring voor de onmogelijkheid plaatst, „klaar en waar" antwoord te geven. De eigenlijke reden zien wy hierin, gelijk wij gisteren reeds schreven, bi het kabinet zelf schier onoverkomelijke moeilijkheden zijn gerezen, zodat er in genen dele overeenstemming over de te volgen koers bestaat. Uiteraard zal het kabinet nog alle mo gelijke moeite doen om uit het verschrik kelijk dilemma te komen. Want, mocht het kabinet vallen, welk alternatief zal r dan zijn? Sassen toch aan het woord. Gisteren na afloop van de zitting der Tweede Kamer, zijn de vijf ministers. D. U. Stikker, mr E. M. J. A. Sassen, L. Götzen. dr W. Drees en mr J. R. H. Schaik bijeen geweest, bij welke ge legenheid de beslissing moet zijn ge- ;n om de zittting der Tweede Kamer uit te stellen. Gisterenavond was er frac- rgadering van de Katholieke Volks- partije waarop alle R.-K. ministers tegen- oordig waren. Tegen hedenmiddag 2 uur as een ministerraad samengeroepen, zodat mr Sassen toch aan het woord ge komen moet zijn, zij het dan niet in de Kamer. Gift van Prinses Wilhelmina voor de Zending Nadat Prinses Wilhelmina in November j.l. door dr K. J. Brouwer uitvoerig was ingelicht over zijn reis naar Indonesië en Haar bezoek aan de Zendingshoge school te Oegstgeest, had dr Brouwer op Haar verzoek deler dagen een ontmoe ting met de Prinses ten Paleize „Het om mededelingen te doen over de financiële positie der Ver. Ned. Zendings corporaties. Na afloop van het gesprek bleef dr Brouwer ten Paleize met de Prinses de maaltijd gebruiken. Sindsdien is bericht ingekomen van ;n belangrijke gift van H. K. H. speciaal Dor de zelfstandige Indonesische kerken. Mengelbergs tienduizend gulden- Door uitspraak van de Centrale Ereraad aan de verplichtingen gebonden Weer kwamen in de Amsterdamse raad de 10.000 harde Nederlandse guldens ter sprake, die het Concertgebouw tengevol- an aangegane contractuele verplich tingen ieder jaar aan de nu niet meer dirigerende dr Willem Mengelberg moet uitbetalen. Rapporten betreffende het beleid van het Concertgebouw geven al vast de volgende opheldering: Ónmiddel- la de 'bevrijding is de uitkering van ƒ10.000 'sjaars aan Willem Mengelberg stopgezet. Toen echter na de uitspraak de Centrale Ereraad voor de Kunst bleek, dat deze uitspraak voor Mengel berg geen financiële consequenties in hield, presenteerde Mengelbergs raads- onmiddellijk de rekening, die met terugwerkende kracht moest worden ge honoreerd Mengelberg heeft over dit geld echter niet de volledige beschikking. Hij krijgt per maand slechts zoveel, als de deviezen- bepalingen hem voor Zwitserland, waar u woont, toestaan. De rest wordt in Nederland voor hem bewaard. Sigaretlenschaarste? Welnee, de E.V.C. zorgt voor nieuwe merken Acheson weerlegt, dat Atlantisch Pact aggressiefis 99' Koersen Amerika-Yoegoslavië iets gunstiger Het Noord-Atlantisch Pact houdt de politieke gemoederen nog onvermoeid bezig. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich krachtig verzet tegen de Russische beschuldiging, als zou het Pact een aggres- sieve stap zyn van de AVestelyke mogendheden. Neen, dat Pact heeft juist een totaal tegenovergesteld doel. ring goedgekeurd. Bevin heeft in het Britse Lagerhuis het N. Atlantisch Pact „de beste voorwaarde voor de wereld vrede" genoemd. inhoud wordt binnenkort bekend gemaakt en het zal goed in elkaar zit ten. Het Pact moet duidelijke taal spre- keta. Acheson heeft een open oog voor de voorstellen van Scandinavië en hij had de Deense, Zweedse en Noorse ambassa deurs te Washington op bezoek. De Zweedse ambassadeur heeft een uiteen zetting gegeven van de redenen, die Zwe er toe brachten, Noorwegen en De nemarken uit te nodigen tot deelneming aan een Scandinavisch neutraliteitspact. Dean Acheson hoopte dat de verhou ding tussen de Ver. Staten en Joegoslav verbeteren en er is reeds zo iets het zicht. Inmiddels heeft ook de leider der Zweedse conservatieve partij tijdens debat in het parlement over Buiten landse Zaken, er bij de regering op aan gedrongen met Noorwegen nieuwe be sprekingen te beginnen over een ge meenschappelijke verdediging. Behalve de communisten hebben alle politieke fracties het beleid der Zweedse rege- Minister Evatt hanteert de stroopkwast Nadat de Australische minister Calwell in het parlement een bijzonder grov aanval op Nederland had gedaan en he van vals spel beschuldigd had, is ook de Australische minister van buitenlandse zaken Evatt aan het woord geweest. Reuter meldt, dat hij moeite had om de protesten van de oppositie te overstem men, toen hij beweerde, dat het aan de V.N- en de tussenkomst van Australië te danken zou zijn. dat er niet ontelbare mensenlevens zijn verloren gegaan in Indonesië. Anders zouden er zinloze en nutteloze slachtingen zijn voorgekomen. (Drie en half jaar lang zyn er miilioenen geslacht of door ellende omgekomen onder de republiek en daarvooi Australië in de eerste plaats verantu dclyk. Red.) Vervolgens beweerde Evatt. dat zijn regering nooit enige vijandelijke bedoeling jegens Nederland hebben gehad. DAT het gisteren te Leeuwarden ge opende huis voor de Friese kunstenaars spoedig dienstbaar wordt gemaakt als opleidingscentrum voor talentvolle jeug dige beeldende kunstenaars. DAT voor grensoverschrijding naar België en Luxemburg per rijwiel met hulpmotor een vergunning tot tijdelijke uitvoer voldoende is. DAT de rondreis langs 90 arbeiders kampen met een expositie van grafische kunst bijna beëindigd is en in Mei een tweede reis volgt met olieverfwerken, aquarellen en tekeningen. DAT bij opgravingen te Eygelshoven (L.) de funderingen van een Romeinse villa zijn blootgelegd. DAT het landhuis Oud-Bussum in het Gooi als buitenkliniek voor 60 jeugdige lijders aan chronische ziekten uit Noord- Holland wordt ingericht. DAT in de Noordoostpolder als vroege voorjaarsboden reeds thans nesten met jonge hazen zijn gevonden. DAT de inmiddels ontslagen 27-jarige hulpbesteller J. G. v. d. H. te Leeuwar den, wegens diefstal van vele postpak ketten, van de rechtbank aldaar 4 mnd. (m.a.) en 8 mnd. voorw. kreeg. DAT de St.-Crt. van gisteren een wij ziging prijzenbeschikking amateurtabak 1948, een beschikking „arbeid en textiel fabrieken" en een beschikking „aangaan van arbeidsverhoudingen" bevat. DAT de Bolswardse smid H. J. Schuk- ker patent op een nieuwe maaimachine heeft gekregen, welke aan de rechterkant van een Ford-tractor kan wórden gekop peld. DAT Terneuzen een stadsautobusdienst wil instellen. Dat op brieven aan onze vertegenw diger in Israël, dr J. A. Nederbragt. het volgende adres moet staan: The Nether lands representative in Israel, p.o. Box 521, Jeruzalem. DAT de A'damse raad na 15 vergade ringen de begroting 1949, met de stem men der comm. tegen, heeft vastgesteld op een bedrag van f 172 millioen aan in komsten en uitgaven. DAT A'dam. waar in 1948 157 millioen tram- en 8.8 millioen buspassagiers wer den vervoerd, deze zomer over meer tramwagens dan Den Haag zal beschik ken. DAT er op 1 Febr. 1.152.608 radio-toe stellen (v.m. 1.132.093) waren aangegeven en er op 1 Jan. 506.604 (v.m. 502.806) aan. sluitingen op het radiodistributienet wa- DAT voor de Maastrichtse rechtbank 2 jaar werd geëist tegen de 28-j. postbe ambte G. J .H. uit Heerlen, die een aan getekende zending met f 6000 had ont vreemd. DAT Maastricht jcugdlegimitatiebewlj- zen heeft ingevoerd voor kinderen van 14 jaar af om de controle op het bezoek aan bioscopen, cafés e.d. te vergemak kelijken, doch het bezit dezer bewijzen niet verplicht is. DAT de 29-j. opzichter G. F. te Loo uit Heerlen, vader van twee kinderen, giste ren in de mijn Oranje-Nassau door val lend gesteente is gedood. DAT de Prijsbeheersing in December 137 processen-verbaal opmaakte wegens het te duur verkopen van Kerstkaarsen. DAT in Nijmegen nog 100 gezinnen wo. nen in 72 totaal onbewoonbaar verklaarde panden. DAT te Gemert als gevolg van een nieuwe boeteregeling 175 textielarbeiders ia wilde staking gingen. DAT het Ned. Genootschap voor heil gymnastiek c.a. van 3 t/m 5 Sept. in Arn hem congresseert t.g.v. het 60-jarig be staan en dr P. Muntendam, dir.-gen. van de Volksgezondheid, voorz. is van het DAT de voordrachtskunstenares Anck de Boer uit Deersum (Fr.) in Amerika voor de aldaar wonende Friezen optreedt en veel succes heeft. DAT de huldiging van de eind dezer maand 70 j. wordende Herman Moerkerk door zijn slechte gezondheid moest wor den uitgesteld. DAT de Tweede Kamer gistermiddag zonder debat o.m. de wijziging der Zee- brievenwet 1926 en de samenvoeging van Maarssen en Maarsseveen aannam. DAT voor het eiland Sardinië (It.) een Ned. consulaat te Cagliari is gevestigd en aan de benoemde consul G. Mameli in de Franse taal moet worden geschreven. DAT Moelwyn Hughes, voorzitter der commissie voor Britse Katoenindustrie, met twee andere Britse katoenexperts gisteren naar ons land reisden- DAT de p.-f. van het Leeuwardense B G., mr J. Lasonder, nu officiël hoger be roep aantekende tegen de vrijspraak van Schreieder. ,T voor het Leeuwardense B G- Dins- de 30-j. Duitser Theodor Vogt ver schijnt. ex-Untersturmführer bij de S.D. berucht terrorist. DAT de Rijkspolitie te water te Vlaar dingen in een „ledige" schuit een partij gesmokkeld leer achterhaalde, waarna drie man konden worden gearresteerd. DAT de dennenscheerderplaag in ons land vrijwel ten einde is, maar als be strijdingsmiddel toch nog al het liggend dennenhout vóór 15 Mei moet zijn ont schorst of verwijderd. Doet die Commissie nu maar net wat ze wil? Uitkijken blijft de boodschap! De V.N.-commissie te Batavia (de oude Commissie van Goede Diensten) heeft de Nederlandse en de republikeinse delega ties verzocht documenten en verklarin gen over te leggen, welke naar haar mening de Commissie van dienst kunnen zijn bij de voorbereidingen van de aan bevelingen. die de Commissie na 15 Febr. a s. aan de Veiligheidsraad zal doen voor de vorming van de Federale Interim-Re gering. Cochran wordt 14 Februari te Ba tavia verwacht. (Deze daad van de Commissie is in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. Als Nederland zjjn standpunt ten aanzien van de resolutie niet bepaalt, zal de Commis sie dus bepalen, hoe de Interim-Regering er uit zal zien en Nederland zal daarby de goede diensten kunnen bewijzen. We behoeven ons geen illusie te maken. Dit plan zal. zo het tot een uitvoering zou komen, geschreven worden met het bloed onzer soldaten, der Nederlandse ingeze tenen en der Indonesiërs. Red.). Communisten zullen Februari staking apart herdenken Reeds direct na de bevrijding werd in zekere kringen de herdenking van de Amstejdamse staking op 25 Febr. 1941 (als protest tegen de wegvoering van Joden), als een communistische aange legenheid beschouwd. Het is nu zover ge komen. dat op die datum in de hoofdstad op hetzelfde uur. op twee plaatsen het verzet zal worden herdacht: door het ge meentebestuur en door de communisten. Want. zeggen zij, B. en W. kozen (als de vorige jaren) het Waterlooplein uit het hart van het oude ghetto en de staking begon op de Noordermarkt. Daarom zal de C.P.N. daar herdenken. Giro verwerkte f54 milliard Bij de postchèque- en girodienst wer den in 1948 in totaal 126 millioen (v. j. 109 millioen) posten bij- en afgeschreven, vertegenwoordigend een bedrag van ƒ54 milliard (v. j. 43 milliard). Het aantal rekeninghouders bedroeg eind 1948 503.939 (v. j. 498 965»; het saldotegoed ƒ1321 mil lioen (v. j. ƒ1114 millioen» en het bedrag der belegging ƒ719 millioen fv. j. ƒ688 millioen). Eerste walvistraan reeds op weg naar Nederland De tanker „Mijdrecht" van de walvis vaarder „Willem Barendsz" bevindt zich reeds met de eerste walvistraan en pot- isolie onderweg naar Nederland. Het schip wordt 17 Febr. te Kaapstad ver dacht en zal half Maart waarschijnlijk en Nederlandse haven binnenlopen. Nieuwe bonnen voor werkkleding Tot nader order zyn de bonnen voor werkkleding H 11 en L 11 geldig ver klaard voor het kopen van een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stof jas, een lange witte jas. een laborato rium jas of een mouwschort. Op bon L 11: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen 1 t.m. 10, zomede FC en FD blijven geldig. De bonnen 12 zijn nog niet gejdig. Wisjinaky, de Russische wnd. mi nister van Buitenlandse Zaken, zou nog steeds te Vary in Tsjechoslowakije ver- Zelfs geen contact? Van de verhouding tussen AR en C.H. heeft prof. Rutgers eens in de Tweede Kamer gezegd, dat een goede verstandhouding tussen beide groepen een politiek belang van ons land is Het juichen, zei hij. wanneer dat gene. wat deze groepen verdeelt, in het Parlement geen weerklank vindt. Aan deze woorden moesten wij terug denken, toen enkele dagen geleden bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer •oordvoerders uit deze beide groeperin- 0en uiting gaven aan hun onbehagen, omdat de Christelijke partijen nog altijd gescheiden leven. Prof. Gerbrandy was degene, die in dit gesprek de bal aan het rollen bracht. Eigenlijk is dit hier een wat al te vlotte van uitdrukken. Want hij zei hei diep ernstig moment in een alge- debat, dat op zichzelf reeds door was gekenmerkt. is uiteindelijk slechts door het Christendom, aldus had prof. Gerbrandy betoogd, dat men eikaar op internatio naal gebied kan verstaan. Wanneer men Christus weer erkent als degene, die het aatste woord spreekt, dan komt er een heid en dan is het mogelijk, dat niet het -.e geslacht iets zegt, wat het vorige et alie kracht heeft bestreden. In dit verband wilde prof. Gerbrandy ook gaarne de hand in eigen boezem steken- Het was hem een bitterheid, te vaststellen, dat in het Parlement verschillende partijen zijn, die alle het koningschap van Jezus Christus belijden nochtans niet één politieke partij vor- n. Dat behoorde, aldus prof- Ger brandy, in deze tijd. waarin de wereld in grote nood verkeert, toch het geval te zijn. In hetzelfde Kamerdebat was de heer Schmal van de CH.U- zo vriendelijk op deze „cri de coeur" van prof. Gerbrandy te reageren. Hij zei, het heimwee van de heer Gerbrandy te delen naar het ogen blik, „waarop het bestaande contact tussen zijn vrienden en de mijne tot een perfectie zal worden gebracht, die daaraan op dit ogenblik nog ont breekt'. Waar een wil is. zo merkte de heer Schmal op. daar is ook een weg. Wij zyn blij over deze goede woorden, het Parlement tussen A.R. en C.H. ge- ïsseld. De verschillen mogeq in het Parle»ent geen weerklank vinden, had prof Rutgers eens gezegd. Thans kon veel verder gaan. Want wat in het Parlement wel weerklank vond, was juist het heimwee naar eenheid. Het is met een speciale bedoeling, dat ij op dit punt uit dit Kamerdebat (dat hier veel meer het karakter droeg vaa en Kamergesprek de aandacht vestig- len. Want wij hebben het pijnlijk ge- •oel. dat het nog te uitsluitend Wijfi bij nooie en stellig ook goede woorden. In dit pijnlijke gevoel zijn we helaas ge sterkt door enkele mededelingen, welke heer Schouten deed in het laatste „Nederlandse Gedachten"- De heer Schouten brengt daar in een helder overzicht van de laatste jaren ook sprake de motie, welke de C-H.U. op 27 Februari 1946 in de algemene ver gadering met grote meerderheid aannam. Toen het ook na de jaren van bezetting gemeenschappelijke druk niet kon komen tot een Christelijk-Nationaie Partij, was het althans verheugend, dat de C.H.U. in deze motie een nauw con- tussen de Prot.-Chr. partijen ge wenst noemde Daartoe zouden nog, aldus deze motie, het dagelijks bestuur de C-H.U. en het moderamen der A R. Partij onderling contact bewaren- Maar wat deelt thans de heer Schouten mede? Na 27 Februari 1946 is ook van dat contact niets gekomen. Voor dat contact zou, schrijft hij terecht, af en toe bijeenkomst van dagelijks bestuur en moderamen toch zeker aanbeveling ver dienen, maar hij laat daarop volgen: .Men heeft, naar ons bekend, daaraan bij de C.H.U. geen behoefte gehad, en meende, dat kon worden volstaan met hetgeen er vroeger, voor óe tweede wereldoorlog, reeds was. Daarmede is feitelijk de betekenis van dit punt uit het besluit der Unie tot nihil geredu- We moeten bekennen, dat deze mede deling ons diep heeft teleurgesteld. Onderling contact was toch wel het mini- m en ook daarvan is dus nagenoeg of het geheel niets gekomen. De heer Schmal heeft wij herinnerden eraan het Parlement gezegd, dat er een s. waar ook een wil is. Wij ver trouwen. dat hy dit niet heeft bedoeld i maar leeg woord, maar zouden het juist nu wel zeer waarderen, zyn zienswijze nader te vernemen- Thans heeft het er veel van, alsof de liefde van één kant komt. Intussen naderen de gemeenteraads verkiezingen. Wij hopen, dat men elkan der plaatselijk weet te vinden, daar waar de plaatselijke omstandigheden dit maar toelaten- Want men moet wel ernstige motieven hebben, wanneer men deze van zorgen zware tijd ook als Christenen gescheiden wil optrekken- Bevalling en brand op één dag Het was gisteren een emotievolle dag voor het West-Zaanse kruideniersgezin A. v. d. Horst. Nadat de vrouw des huize» 's morgens het leven had geschonken aan een baby. brandde 's avonds, vermoedeliik tengevolge van schoorsteenbrand, het van hout opgetrokken woon- en winkel huis. tijdens de felle Zuid-Wester storm, tot de grond toe af. Het borelingske werd met behulp van de buren in veiligheid gebracht. De „Royal Sovereign", het Britse slagschip, dat aan Rusland geleend was, is_ gisteren in de Schotse haven Rosyth tijdens een plechtigheid van drie minu- de Engelsen overgedragen. WEERBERICHT Tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Vannacht over het algemeen weinig be wolking met plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag weer toenemend* bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer en ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag Langs de Wadden- kust tijdelijk nog krachtige overigen* matige wind overwegend uit richtingen tussen West en Zuid. ZON EN MAAN. Vrydag 11 Febr. Zon op 8 04. onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1