ïlicttttie gtitectft (üiranmt Werd Mindszenty reeds vóór het proces murw gemaakt? Wist U SATERDAG 5 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal: ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week, ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: b DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJKE A TION AAL DAGBLA D Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcli Is qfjeblmn myn bert in teybrnspoet" Negen en twintigste jaargang No 7735 „De Opbouw" Boeken Tijdschriften B REESTRAAT 151 LEIDEN Telefoon 20733 Maandag wordt de uitspraak verwacht; doodstraf acht men nog niet zeker ^Vordt Kardinaal Josef Mindszenty ter dood veroordeeld? Dit is de grote vraag, die de -rmesueren te Boedapest onder de Rooms-Katholieken en de overige tegenstanders der communistische regering bezig houdt. Men verwacht, dat het proces reeds Maandag a.s. zijn ontknoping zal vinden in de uitspraak en, volgens Reuter, twijfelt men, of inderdaad de doodstraf zal worden uitgesproken. Het feit, dat Mindszenty zeer helder was, tydens de behandeling van zjjn zaak, schijnt elk gerucht te weerleggen, als zou hij gefolterd of bedwelmd zijn, om hem te doen bekennen. Zoals wij nog in een deel onzer edities van gisteren meldden, heeft de Kardinaal tijdens de zitting van Vrijdag de inhoud van de brief herroepen, waarin hij kort voor zijn arrestatie schreef, dat iedere bekentenis, die van hem zou worden ge publiceerd, vervalst of het gevolg van „menselijke zwakheid" zou zijn De Romeinse bladen, die grote aan dacht aan het proces wijden, suggereren, dat Mindszenty tijdens zijn gevangen- echap door de communistische onder' gingsimethoden is murw gemaakt er bij het proces tot de bekentenissen is komen- Gistermiddag werd één der medebe schuldigden, de priester Ispanky, hoord Ook hij verklaarde zonder c wegen schuldig te zijn aan spionnage verraad. Dr Toth was de laatste zeven verdachten, die werd gehoord, voordat de zitting werd verdaagd tot de avonduren. Hij zeide eveneens schuldig Na de hervatting van het proces werd de bewuste brief van Mindszenty 1 gelezen, waarin hij schreef over „mi lijke zwakheid". De Kardinaal woordde deze brief in November 1948 geschreven te hebben. „Maar toen zag ik vele dingen nog niet. zoals ik ze nu aldus Mindszenty. „De verklaring, die ik toen aflegde, is niet geldig". Hij noemde desgevraagd zijn behandeling in dc vangenis „goed". Gedurende de tijd, dat de zitting verdaagd was, las de Kardi naal, op de verdachtenbank zittend, Bijbel. Later verklaarde de primaat nog, dat hij de Hongaarse regering ten volle de Hongaarse Katholieke Partij opgeheven Het Hongaarse nieuwsagentschap meldt, dat de Katholieke Volksdemocratische partij, die een politiek van oppositie tegen de regering voert, is ontbonden. De leider, Bankovicz, is enige dagen ge leden naar Wenen gevlucht. Deze partij verwierf tijdens de verkiezingen var 1947 zestien pet. der uitgebrachte stem men. Mislukte aanslag op Sjah van Iran Mohammed Reza Pahlevi, de Sjah vai Perzië, werd gistermiddag licht gewond door schoten, die werden afgevuurd door een journalist, genaamd Fathre Rai. Volgens een communiqué van de rege ring werd de Sjah geraakt in zijn lip en in de rug. Nadat de eerste hulp ver leend was in een naburig ziekenhuis, is de Sjah naar zijn paleis teruggekeerd. De man, die de aanslag pleegde, werd »door het publiek aangevallen en later ernstig gewond naar een hospitaal voerd. Blijkbaar had de Sjah zich vai paleis naar de universiteit te Teheran begeven, om de plechtigheid bij te nen, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. De aanslag vond plaats, juist toen de Sjah op een podium staande, de rector en andere autoriteiten de hand drukte. De Sjah is er goed afgekomen, want drie kogels van de vijf, doorboor den zijn hoed. In Teheran werd de staat van beleg en een uitgaansverbod afge kondigd. Veldmuizen (schrokten alle tvintergerst in N.O.-polder op In de Noordoost-polder hebben veld muizen vrijwel de gehele uitzaai van wintergerst. plm. 1200 HA, weggevreten. Ook het vijfde deel van de uitgezaaide tarwe, nl. 1700 HA. ging door deze kort- staartige muis verloren, terwijl andere gewassen schade leden. Het dep van landbouw wekt de land bouwers tot een krachtige bestrijding van dit schadelijke cfier op, daar het niet denkbeeldig is, dat de heersende plaag zelfs tot naar Zuid-Holland zou over slaan. Vandaag stellen tvij U voor: BERT KRALT, Oegstgeesterweg 55, Rijnsburg Op de door hem niet gemakkelijk te vergeten 19e November 1947 werd Bert tnet de Kota Baroe naar het eiland Mo- rotai (Noord-Mohikken) gebracht. Hier dient hij nu bij de militaire politie. Hij regelt het verkeeren ook gebeurt het viel eens, dat ze de rimboe intrekken, tvaar het erg mooi is en waar ze ook wel eens wilde koeien vangen, om die op te peuzelen. Zo'n aanvulling van het vlees- rantsoen kunnen de jongens best gebrui ken. Voor de rest: Bert maakt het goed. Niettemin verlangt hij toch Rijnsburg t >ral R sohade wilde vergoeden, die hij had ver oorzaakt door de olandestiene verkoop van tienduizenden dollars, dié hij van het Vaticaan en Amerika had ontvanger: Dit bedrag zou 141.000 dollar belopen, waar van echter slechts 4800 dollar zou zijn omgewisseld in strijd met de deviezen- bepalingen Prins Paul Esterhazy, die, zoals ge meld is. ook gisteren voor het eerst voor kwam. verklaarde Mindszenty te hebben gesteund- Tot ^rote verrassing van ieder een vroeg Esterhazy's verdediger een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van zijn cliënt, die, naar hij zei, gemakkelijk te beïnvloeden was Esterhazy bekende, dat hij in een valies met dubbele bodem 29 000 dollar naar Wenen had gesmokkeld. De zitting werd tot heden verdaagd. Intussen heeft Engeland bij Hongarije geprotesteerd tegen de weigering om een waarnemer van de Britse legatie bij het proces toe te laten, terwijl Amerika het zelfde deed. De openbare aanklager begon vandaag met zijn requisitoir tegen de kardinaal. Dr W. Mengelberg kreeg nog altijd f 10.000 „pensioen" A'damse raad heeft er thans een stokje voor gestoken Na een geheime zitting heeft de Am sterdamse gemeenteraad gisteravond met algemene stemmen een motie aangeno men, waarin hij zyn ontstemming uit spreekt over het feit, dat aan de uitge sloten dirigent dr Willem Mengelberg vanwege de N.V. Concertgebouw nog al tijd een uitkering van ƒ10.000 per jaar wordt gedaan. De raad besloot daarom het subsidie aan het Concertgebouw voor het seizoen 19481949 nog niet definitief vast te stel len, maar een voorschot te verlenen, dat ƒ10.000 lager is dan het voorgestelde subsidie. Het definitieve subsidie zal pas worden verleend, wanneer een reeds eerder in gestelde commissie gereed is met haar rapport omtrent het algemeen beleid de N.V. Het Concertgebouw. De motie werd ingediend door de heer Le Cavalier (V.V.D.t en door alle frac ties ondersteund, nadat mevr. Heyermans (onafh.) de zaak aan het rollen had ge bracht met een later weer ingetrokken motie. Uit de eerder gevoerde discussie bleek nog, dat het bestuur van het Concert gebouw zich tegenover dr W. Mengel berg contractueel verbonden had tot uit betaling „van dit pensioen" als hij niet als dirigent zou optreden. Juridisch is de plicht tot uitbetaling vastgesteld, aldus verklaarde wethouder mr A. de Roos, en hij voegde er aan toe: B en W. noch de Raad hebben de bevoegdheid die post schrappen. Hoe men hier uit wil komen is d thans nog niet duidelijk. die hun verloren baardos hopen te herkrijgen door zyn sensatione ontdekking. By kapper H. J. van Rooyen te Een (Dr.) loopt het storm van al degenen, De kapper-uitvinder in z'n dorpszaak aan het werk. Verbod op internationaal wegverkeer tussen Brits-Amerik. en Russische zone Ook Nederlandse expediteurs, die verkeer met Sowjet- zone onderhielden, gedupeerd De Britse en Amerikaanse autoriteiten In Duitsland hebben een verbod gelegd op alle Internationale wegverkeer over de grens tussen de Brits-Amerikaanse en de Russische zone, welk verbod morgen van kracht wordt, te middernacht. Vertegenwoordigers te Beriyn van Nederland, België, Luxemburg, Frankryk, Denemarken en Zwitserland zyn van dit besluit op de hoogte gebracht. zij aan de buitenlandse toeristen tegen dollars of andere harde valuta verkopen, De oorrespondent van het A.N.P. wijst op. dat op dit algemeen verbod enkele uitzonderingen zijn gemaaakt. Zij betref fen personenauto's, voorzover die alleen passagiers en hun persoonlijke bagage ■met zich voeren, alsmede legervoer tuigen, die naar hun eigen land terug keren en hun reis waren begonnen, voor dat het verbod was uitgevaardigd. Dit verbod treft in de eerste plaats de Nederlandse expediteurs, die met behulp vrachtwagens een uitgebreid keersnet tussen Nederland en de Sowjet- zone, Polen en Tsjechoslowakye hadden georganiseerd. Het treft hen, die ondanks de blokkade en de tegen-blokkade tot dusverre er in waren geslaagd, het han delsverkeer met genoemde landen gaan- houden. Ofschoon het technisch mogelijk zou zijn, de verbinding met Tsjechoslowakije door de Brits-Amerik. stand te houden, zouden hierbij toch zware financiële offers worden ge vergd. Een gedeelte van onze handel met het Oosten zal evenals tot nu toe langs de zeeweg via het Kieler-kanaal en de Oostzee* kunnen worden voortgezet. Dit geldt in de eerste plaats voor het trans port van kali en superfosfaat. Volgens Reuter beschouwt men in di plomatieke kringen te Londen dit ver bod als een „administratief besluit zon der diplomatieke achtergrond". In het algemeen hebben de nieuwe beperkingen op het wegverkeer naar de Russische ten doel, de tegenblokkade te ver scherpen. Het persbureau A.F.P. wijst er nog op, chta lag gevoelige wper- sullen hebben op 't leven „hotels-intourist" in de et-sector, die een groot ge- van hun voedingsproducten, die Ter dood veroordeelde in R'dam nagejouwd De 27-jarige medewerker van de Rot terdamse S.D H. Engelshoven, die deel had genomen aan executies en ook genhandig enige arrestanten had dood geschoten, is gisteren door het R'damse B.G.&ot de doodstraf veroordeeld. De eis luidde 20 jaar gevangenisstraf (m.a.)- Het publiek liet duidelijk merken hoe ier het met dit vonnis instemde en schreeuwde de veroordeelde na toen hij Koningin bij schimmenrace in Tirol? Op 20 Februari zullen wintersport-en thousiasten van Innsbruck naar Imst een z.g. „schimmenrace" houden. Deze ski race is de oudste maskerade van Tirol. De deelnemers dragen maskers en tradi tionele costuums. Men hoopt, dat ook Koningin Juliana hierbij tegenwoordig zal zyn. KONINGIN ONTVANGT NIEUWE JOEGOSLAVISCHE GEZANT. Koningin Juliana heeft gisteren op Paleis Soestdijk ontvangen de heer Pavel Zaucer, de nieuwe gezant van Joegoslavië, die zijn geloofsbrieven over handigde. Prinses Wilhelmina aan ziekbed van oud-illegaal tverker Prinses Wilhelmina heeft gisteren een bezoek van een half uur gebracht aan de oud-illegale werker G. Veeneman, wonende aan de le Wormenseweg te Apeldoorn, die van zijn verblijf in Duitse gevangeniskampen een aandoening de ruggewervel heeft overgehouden nu al enige jaren in een gipsverband ligt- 't Serviel reptiel Het M.U.L O -hoofd A Verduyn, Elii komstraat 10. Den Haag. oud-bewoner van cel 510. schrijft ons: Naar aanleiding van wat mijn vriend L- Kastelein schrijft, deel ik mede, dat ik van de bewuste vergadering met dr H. Colijn nog aantekeningen bezit. Dr "an der Vaart Smti heet daarin inderdaad een „serviel reptiel". Ik ben bezig om van dieaan tekeningen een leesbaar verslag te maken, hetgeen t.z.t. klaar komt, om alle papieren- en mondhelden van nu aan de kaak te stellen. COCHRAN KOMT MAANDAG IN DEN HAAG. Het Amerikaanse lid der V.N.-com- missie, Merle Cochran, wordt Maandag in Den Haag verwacht. Voorlopig geen nieuwe kerken meer Minister In 't Veld heeft bepaald, dat voorlopig geen goedkeuring voor her bouw, nieuwbouw en uitbreiding van kerken kan worden verleend, omdat anders het bouwplan 1949 voor kerken wordt overschreden. Wel is het wenselijk, dat met de voor bereiding tot de bouw van kerken wordt voortgegaan, aangezien daarmede veel tijd is gemoeid. Griep heeft waarschijnlijk hoogtepunt bereikt In de laatste weken is het aantal s land nog tocgeno- fschc kringen neemt men aan, dat thans waarschijnlijk het hoogtepunt is bereikt. Toch hebben de inspecteurs van de Volksgezondheid uit voorzorg de artsen en de wijkverpleegsters aangeraden uit te zien naar personen, die kunnen helpen bij het verplegen van patiënten, indien onverhoopt de epidemie toch nog haar goedaardig karakter zou verliezen. Markos, de Griekse rebel lenleider, afgedankt Generaal Markos Vafiadis, de beruchte leider van het z.g. „democratische" leger der Griekse guerilla's, is door het cen- traal-comité van de Griekse communis- tisohe partij van zijn... politieke verant woordelijkheid ontheven. Als reden wordt diens „ernstige ziekte" genoemd. Ben belangrijk kameraad van Markos wordt eveneens „bedankt". Men neemt het Markos kwalijk, dat 'hij er nog steeds niet in geslaagd is, Griekenland te ver- Vermoedelijk zal Markos wprden opgevolgd door de rebellen-generaal Goessis. Inmiddels heeft het Griekse par lement met overweldigende meerderheid i motie van vertrouwen aangenomen het kabinet Sophoelis. De strijd tegen de rebellen wordt krachtiger voortgezet. ELLENDE VAN PRATEN MET SOEKARNO IS OPNIEUW BEGONNEN Morgen vliegt hij naar Banka voor overleg met de B.F.O. Gelyk te verwachten was na de verklaringen, die dr L. J. M. Beel namens de Nederlandse Regering heeft afgelegd, begint het gepraat met Soekarno opnieuw, thans niet door de Nederlandse Regering, maar door de Byeenk. Federaal Overleg. Soekarno zal volgens een Reutertelegram uit Batavia morgen per vliegtuig naar Banka vertrekken om met Hatta overleg te plegen over de brief van de B.F.O., terwyi enige voormannen van de B.F.O. morgen uit Batavia naar Banka zuilen vliegen, o.a. Anak Agoeng Gde Agoeng en Ateng. Reeds eerder was gemeld, dat de B.F.O. een telegram van Soekarno had ontvangen; sultan Hamid II weigerde echter iets over dit telegram te zeggen. Toen dr L. J M Beel de B.F.O zocht, haar mening te zeggen ovei resolutie van de Veiligheidsraad v: Januari j.l. weigerde de B.F.O, omdat zij meende, dat de tijd nog niet rijp was en dat een uitspraak het overleg met de re publikeinen zou kunnen schaden. A.F.P. weet zelfs te melden, dat de B F.O met Soekarno over deze resolutie zal onderhandelen, waarbij Soekarno worden bijgestaan door hadji Agoes Sa- lim- Natuurlijk zijn de republikeinen wat in haar nopjes met deze beslissing van de B.F.O, gelijk Darmasetiawan volgens Aneta reeds verklaarde. Zij uiten ook de beschuldiging, dat Nederland de B F O had gevraagd om aan de Veiligheidsraad te kunnen zeggen, dat de Indonesiërs de resolutie niet wensen. Het federalistische blad „Warta Indo nesia" valt deze houding van de B.F.O scherp aan en verklaart, dat deze niet is goed te praten. Sinds jaren schreeuwen de Indonesiërs om verantwoordelijkheid, doch op het beslissende ogenblik wei gert men, deze te aanvaarden. Juist nu had het meer dan ooit tot de taak van de B F.O. behoord om te tonen, dat de In donesische federalisten initiatief hebben. Aanval op de Foxcompagnie in Amerika Is schoonzoon van vice-president by het zaakje betrokken? In „The American" schrijft West- brook Pegier. dat de Fox-compagnie er in geslaagd schijnt te zijn, zich te ver zekeren van de diensten van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken. Hij wijst er op. dat deze com pagnie, die de naam „Amerikaans-In donesische Handel mij" draagt een vol komen monopolistisch karakter draagt dat daarin de Amerikaanse trustwet- ten met de voeten worden vertreden. Een advocaat, die het Fox-contract bestudeerd heeft, noemde het ongelooflijk, dat men en dergelijke wijze terugkeert naar de toestanden uit de 16de eeuw. Pegier meldt tevens, dat het departement op initiatief van de compagnie een voorstel verweging had genomen om 12% millioen yards textiel naar de republiek te verschepen. Pegier uit oók de beschul diging. dat de advocaat Max Truitt, schoonzoon van vicé-president Barkley, de belangen der compagnie waarneemt. Truitt heeft dit nadrukkelijk tegenge sproken. Het dagblad „The Sun" te New York publiceert republikeinse postzegels, nl. een met de beeltenis van Sjahrir en Tho mas Jefferson, met wie Sjahrir verge leken wordt, in de inzet. Een andere ver toont het portret van Maramis met Alexander Hamilton in de inzet (waarom niet Matthew Fox? Red.), de derde Salim met Benjamin Franklin in de in zet. De postzegels zijn verstrekt door Ba- soeki Djati Asmoro en Soedarpo Sastros- tomo. Aneta meldt, dat deze postzegels nooit gebruikt zijn. Het is dus niets anders dan een politieke manoeuvre. ACCOORD ZWITSERLAND EN BENELUX Zwitserland heeft de douane-overeen- Veiligheidsraad Dinsdag byeen Dinsdag komt de Veiligheidsraad te Lake Success bijeen om de debatten over beperking der internationale bewapening voort te zetten. r Kanaalstraat 1.werd weggebracht. DAT de 82-j. Johannes Dierckx en de 81-j. Maria Lathouwers te Putte (N.-B.) op 18 Febr. 60 jaar zijn getrouwd. DAT aan de wachtmeester Malherbe te Wouwse Plantage de zilveren medaille van het Carnegie Heldenfonds is verleend wegens het redden van vijf mensenlevens bjj ontploffende munitie. DAT de Nijmeegse politie van 7—13 Febr. een huis-aan-huis-actie houdt or achtergebleven oorlogstuig op te halen. DAT in N.-Brabant voor 1949 aan 11 gemeenten totaal 1570 woningen zijn toe gewezen en aan 12 grotere gemeenten ook montagewoningen zijn toebedeeld. DAT de Ned. Metaalgieterijen te Heem stede als nieuw artikel loodbrons voor lagerdoeleinden op de markt brengen en hiervoor tot dusver alleen tirt-alliages werden gebruikt. DAT het Belgische gedeelte van de weg Breda-Antwerpen nog dit jaar ge heel wordt verbeterd. DAT de Raad voor de Luchtvaart geen nader onderzoek zal instellen naar het ongeluk op 17 Aug. te Eindhoven, waar bij de leerling-bestuurder verzuimde bij de landing het onderstel uit te laten. DAT te Roosendaal voor sportvliegers uit West-Brabant is opgericht de aero- club „Brabant", welke nog vóór de zo over meer zweefvliegterrein onder de gemeente Hoeven zal beschikken. DAT de wederopbouw van de uit 1693 daterende Herv. kerk te Dinteloord zyn voltooiing nadert. DAT de wederzijdse havenverenigin gen gisteren in de hoofdstad een con tactavond hielden ter verbroedering van de havensteden A'dam en R'dam en op 11 Febr. een dergelijke bijeenkomst in de Maasstad volgt. DAT voor de Dordtse rechtbank 1 mnd. hechtenis is geëist tegen de kraan machinist A. v. G. uit Gorinchem, die door een verkeerde manoeuvre een jon gen tussen de grijpers van een kraan doodde. DAT Sprundel (N.-B.) vóór Mei een carillon van 18 kleine klokken krijgt, daar de bouwpot voor een kapel nog een overschot had. DAT de IJmuidense trawler „Catha- rina Duyvis", die bij de Noordkaap we gens griep in quarantaine lag. thans weer ter visserij op de Barendszee is uitgevaren. DAT de Groningse Studentencommissie in Maart bij de tewaterlating van een 350 tons kustvaarder te Farmsum de doop plechtigheid zal verrichten, daar het schip de naam van het corps draagt, nl. „Mutua Fides". DAT de voorjaars-zakenbeurs „Almelo de poort van Twenthe" dit jaar van 24 Maart wordt gehouden. DAT de Nederlander G. S. Willard, be diende van Prins Joessoef Kamel van Egypte, tot 18 mnd. dwangarbeid en 500 pond boete werd veroordeeld, daar hij een hoeveelheid hasjisj (verdovend mid del) t.w.v. 75.000 pond had gesmokkeld. DAT op 8 Febr. te Antwerpen de za kenwereld uit de Benelux-landen zal sa menkomen om de wensen van het be drijfsleven aan de Benelux-ministerscon- ferentie kenbaar'te maken. DAT werkloze Belgische textielarbei ders in Twente hun kostje gaan verdie nen en de eerste 20 aan de slag gaan in Van Heek's fabrieken en in de spinnerij Roombeek. DAT onder de regering van Koningin Wilhelmina de akkerbouw in ons land met 60 pet vooruit is gegaan en het gras land met 30 pet. DAT de A'damse raad f 6 4 millioen uit trok om 434 woningen, waarvan 390 zg. Duplexwoningen, en 7 winkels in Amster dam-Noord te bouwen. DAT tegen de ruim 50-j. A'damse SD- handlangers H. v. d. Berg en P. Th. W. Reuskens voor het B.G. aldaar levenslang is geëist wegens het op eigen houtje ar resteren van vele Joden. DAT mr dr A. A. v. Rhijn gisteren in het Stedelijk Museum te A dam een ten toonstelling opende van kunstwerken, die ontheemde kunstenaars in de West-Duitse kampen hebben vervaardigd. DAT tot lid van het D.B. van de Ned. Heide Mij is benoemd A. J. Blijdenstein i.p.v. mr J. F. baron van Haersolte, die na 28 dienstjaren bedankte en mr C. Th. E graaf van Lynden van Sandenburg on- der-voorz. werd. DAT alle gemeentebesturen van Zuid- West-Friesland gratis bestrijdingsmidde len geven om van 912 Febr. de ratten te verdelgen. DAT wegens het ronselen van Ned. ar beiders voor werk achter het Oostfront en wegens het bouwen van een duikboot basis te IJmuiden twee aannemers uit IJsselmonde, de 62-j. vader M. en de 38-j. zoon G. B. v. Driel. van het B.G. te Rot terdam 3 jaar en 8 mnd. (m.a.) kregen (eis 5 j.). DAT min In 't Veld vandaag in Leeu warden is om met het prov. bestuur wo- ningbouwvraagstukken te bespreken en om een besloten vergadering van het ge westelijk bestuur der P.v.dA. bij te wo- DAT voor de Asser rechtbank 1% jaar werd geëist tegen twee buffetjuffrouwen. de 33-j. Woutertje v. 't G. uit Adam de 37-j. Magchelina J. v. B. uit Gronin gen, die een veehandelaar in Midlaren van f 2000 hadden beroofd. DAT de zuivering van de Nieuwe Ven- lose Crt. op 21 Februari a.s. behandeld wordt voor de Raad van Beroep voor de Perszuivering te Den Haag. DAT met het m.s. „Westerdam" van Rotterdam n^ar New York vertrok E. Baumgartner.( verbonden aan de pers dienst van de Ver. Naties te Lake Suc- DAT uit de dienstplichtige landelijke ruiters een permanent ruiterescorte voor H. M. de Koningin zal worden gevormd. DAT de Ned. schrijver Jan de Hartog en zijn vrouw een stiefdochter van J. B. Priestley heden in Oxford ver blijd werden met de geboorte van een dochter. DAT van 14 Febr. tot 2 Maart in het Musée du Livre te Brussel een tentoon stelling wordt gehouden van de publica- de Haagse uitgever A. A. M. Stols. Hier was een schitterende gelegenheid om in de bres te gaan staan, maar men heeft deze kans laten voorbijgaan. Later zal men kunnen zeggen „Gewogen te licht bevonden", aldus het blad. (Wat zal men later van de Nederlandse Regering zeggen, die opnieuw de zaak in het honderd laat lopen? Red Duidelijke kentering in militaire toestand Vele benden zijn geliquideerd, overigen verliezen de moed Volgens verschillende berichten, die de Nie Leids uit Indonesië bereiken, is er een duidelyke kentering waar te nemen in de militaire toestand, die juist deze afgelopen week aan het licht is getreden- De zuivering heeft reeds vroeger resultaten opgeleverd dan men had durven hopen- Veel streken zijn reeds viy goed schoon gemaakt Wat het verheugendste dat juist de gevaarlijkste elementen vaarste klappen hebben gehad en dat de boeaja's (misdadige elementen, zoals vrijgelaten gevangenen) voor een belangrijk deel zijn vernietigd. Deze laatste week heeft een duidelyke ver mindering onzer verliezen te zien ge geven- Gunstig is, dat er veel meer ge vangenen worden gemaakt en veel meer apenen worden in beslag genomen. De benden verliezen de moed. Dit blijkt uit het feit, dat vele benden zyn nderd tot een man of 15, omdat de bendeleden naar huis gaan en de strijd geven. Als onze actie onvermoeid voortgaat, als er niet gecoquetteerd wordt met republikeinse leiders, zal het kwaad verminderen. Men vergete niet, dat lieden als Tan Malakka en Sjafroeddin nog niet gevat at er nog zeer veel gedaan zal moeten worden. In de ontoegankelijke binnenlanden wordt vreselijk gemoord Dit ziet men aan de verminkte lijken, vooral van Chinezen en Indo-Euro peanen. die de rivieren afdrijven. Gemeenteraadsverkiezingen op 22 Juni Dit jaar zullen in alle gemeenten ver kiezingen worden gehouden krachtens de Maart 1946, waarin werd be paald. dat om opeenhoping van verkie zingen is bepaalde jaren te voorkomen, dit maal na 3 jaar wederom gemeente raadsverkiezingen zouden worden gehou den. Normaal blijft de gekozen ge meenteraad gedurende 4 jaar aan. De candidaatstelling is in alle gemeenten op de 2e Dinsdag in Mei. dit jaar 10 Mei. W. hebben echter de bevoegdheid de -verkiezingsdatum vast te stellen en deze werd voor Rotterdam en Den Haag bepaald op Woensdag 22 Juni. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 19 Jan.: Sold. M. Goos- sens, uit Gemert (N.-Br.). Gesneu veld 20 Jan.: sold. K. Schilder, uit Volendam. Gesneuveld 25 Jan.: Sold. J. A. Meijs. uit Oisterwijk. Gesneuveld 2 Jan.: Sold. M. A. Kuesken, uit 's-Gravenhage. Korp. C. M. Planije. uit Schiedam. Gesneuveld 27 Jan.: Sold, le kl. J. W. Pas, uit Arnhem. Koninkiyk Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 9 Jan.: Amb. sold. 2e kl. J. Berhitoe. Jav. sold, le kl. Mangi. Jav. sold, le kl. Soekoer. Tim. sold. 2e kl. G. M. Tabor. Gesneuveld 10 Jan.: Jav. korp. Amathasan. Jav. korp. Samid. Jav. sold, le kL inf. Gijo. Ge sneuveld 11 Jan Soend. sold. 2e kl. inf. Djenal. Mad. sold. 2e kL inf. Slasih. Gesneuveld 12 Jan.: Soend. sold. 2e kl. inf. Dira. Gesneuveld 14 Jan.: Tor. sold, le kl. inf. S. Koetoe. Mad. sold. 2e kl. inf. Mohamad Saleh, allen afkomstig uit Indonesië Ook Noorwegen, als 35ste staat, erkent Israël Besprekingen op Rhodos iets gunstiger Ook de Noorse regering heeft thans de staat Israël de facto erkend. Volgens de „Palestine Post" zullen Rusland en de Ver. Staten hun diplomatieke vertegen woordigingen de status van ambassades verlenen. De besprekingen te Rhodos onder leiding van dr Bunche verlopen iets gunstiger, want de wnd be middelaar verklaarde gisteren, dat de standpunten der Israëlische en Egypti sche delegaties elkaar naderen. De „ver zoeningscommissie" der Ver. Naties zal protesteren tegen de 'beslissing van Is raël, om het militaire bestuur van Jeru zalem te beëindigen en de Heilige stad voortaan op dezelfde wijze te besturen als de andere Israëlische steden. De Chinese president Li staat geheel alleen President Li Tsjoeng Jen van China is een staatshoofd zonder bestuursapparaat geworden. Nagenoeg alle regerings- bureaux in Nanking zijn gesloten en zijn vredesmissie naar de communisten kan nog steeds niet vertrekken. Zelfs wordt vernomen, dat twee leden dezer missie zijn afgetreden. De communisten doen herhaalde pogingen om de Jangtse over te steken en zich bij de 75.000 infiltran ten te voegen, die hen reeds opwachten. Chinese kanonneerboten openen op ver schillende punten van de rivier bombar dementen om concentraties te verstrooien Onrustzaaiers Het is met opzet geweest, dat we even hebben gewacht met een reactie op de uitspraak, welke de Raad van Beroep voor de Perszuivering zich heeft veroor loofd in de zaak van „De Telegraaf." Een man in zijn toorn loopt het risico de grenzen der burgerlijke welvoeglijk heid te overschrijden, en dit risico was in dit geval wel bijzonder groot. Boven dien wilden wij het %'onnis zelf lezen om te zien. of daarin dan wellicht nog iets school, dat het rechtsbesef zou vermogen te bevredigen. Inmiddels zijn dan nu enige dagen voorbijgegaan en hebben wij het vonnis gelezen en herlezen. Maar het moet ons van het hart. dè indruk, welke het bij ons heeft achtergelaten is er een geble- van van dezelfde verbijstering en van dezelfde teleurstelling. Wanneer wij thans aan deze verbijste ring en teleurstelling alsnog uiting wen sen te geven, dan willen wij ons losma ken van deze uitspraak zelf. Het geval als zodanig interesseert ons hier minder. Wat ons wel interesseer» is de algemene motivering, algemeen ook daarom, omdat in dit vonnis over de Nederlandse pers uit de bezettingsjaren iets gezegd wordt, en wel iets wat ieder weldenkend en nationaal voelend Nederlander in die zelfde bezettingsjaren zelf voor volslagen onmogelijk zou hebben gehouden. Immers, hoe zou men in de bezettings jaren hebben gereageerd, wanneer iemand gezegd had. dat de bladen die om des gewetens wille het bijltje erbij neerlegden, binnen vier jaren na de be vrijding zelfs van een rechterlijk college een trap zouden moeten incasseren, ter wijl bladen die bleven doorverschijnen, in het algemeen hogelijk zouden worden geprezen? Toch geschiedt dit thans. Wat is dan de verdienste geweest van bladen, die zich geen slot op de mond legden of lieten leggen? De Raad van Beroep zal het antwoord wel geven: ze konden in de benarde jaren der bezet ting in vele opzichten een rustig ma kende invloed uitoefenen. En rust was blijkbaar een bij uitstek nationale Oefenen de Duitsers een steeds straf fer terreur uit? Vooral rustig blijven. En vooral geen verzet. Want verzet is onrust. Verzet werkt maar prikkelend op de bezetter Schoolverzet? Verzet in de vakbeweging? Kerkelijk verzet zelfs? Oefen liever een rustig makende invloed uit. Spreekt men van een totale oorlog, die alle instrumenten, ook de pers. wil inschakelen? Onzin. Vooral rustig blij ven. Radioredevoeringen van H.M. de Kqningin en van Gerbrandy? Liever niet naar luisteren. Het kweekt maar onrust. Ons volk heeft rust nodig. Trouwens, het mag niet van de Duitsers. Vrede, vrede dus, en geen gevaar. Een mentaliteit waarvan de profeten van het Oude Testament in hun vlammend pro test ook reeds het hunne wisten te zeg gen. Dat men zodoende geheel in het straatje der Duitsers zelf zou komen, ont gaat deze rechters blijkbaar. Die hadden juist rust nodig om hun program van de 'otale oorlog ongehinderd ten einde toe te kunnen uitvoeren. Geen verzet, maar vooral wel rustig makende invloeden. Geen verzet. Geen samenscholingen op bovenkamertjes en geen plannen voor sabotage en verweer. Illegale pers? Neen, blijkbaar liever de bedwelming van de geestelijke opiumkit. Moeten wij nog zeggen, dat wy deze opvattingen bedenkelijk vinden? Ze zijn ook uitermate gevaarlijk. Het is bekend, dat in de wijde kring der verzetslieden uit de laatste oorlog grote onvoldaanheid heerst. Nu zullen deze mannen en vrou wen zich zeker niet door deze Raad van Beroep laten voorschrijven wat nationaal is en wat niet. Maar er zullen er wel onder hen zijn, die zich gaan afvragen welke practische zin verzet tegen een bezetter nog heeft, wanneer officiële rechterlijke instanties tot zulke opvat tingen komen. Daarom mag het, dunkt ons. bij deze uitspraak van dit rechterlijk college niet blyven. Zeker, de uitspraak is gevallen. Maar de motivering betrekt zich niet alleen op het verleden, doch zeker even zeer op wat al moge C*>d dit verhoe den nog komen kan. Moet dan deze motivering richtsnoer blijven? Zal dan rust de hoogste wijsheid zijn, rust en be rusting? De Regering is verantwoordelijk voor de samenstelling in deze vorm van de Raad van Beroep. Is deze motivering ook Het minste wat van haar mag worden gevergd is, dat zij een woord spreekt ter opheldering en.tot herstel van de rust.' die ook nu. dus buiten bezettings tijd, zo bedenkelijk is gestoord. Besluiten wy met eerbiedig een woord te citeren waarmede H.M. Koningin Wil helmina haar troonsafstand aankondigde: „Wij moeten tezamen de geest over winnen, die spreekt uit de handelingen en nalatigheden, welke in de jaren van oorlog en bezetting de weerstand hebben belemmerd en zelfs vele goede Nederlan ders het leven hebben gekost, en die thans nog in ons volk rondwaart." Loopt het spaak met de visserij *op de Noordzee? De overbevissing op de Noordzee kan binnenkort fatale gevolgen hebben voor het visserijbedrijf van alle landen, die op de Noordzee vissen. Aldus liet de directeur der Visserijen, ir G. J. Lienesch, gisteren zijn waar schuwend geluid horen op het visserij- weekeind in de Volkshogeschool te Ber gen (N.-H.) Om dit gevaar tegen te gaan. zo ver klaarde hij is het nodig, dat de betrok ken landen nu eindelijk eens tot over eenstemming komen over een vangst beperking en over een spoedig bindende afkondiging voor de maaswydte der netten en de maten van de vis. WEERBERICHT Tijdelijk veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tydelijk veel bewolking en plaatselijk mist, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht voorname lijk in het Zuiden van het land lichte vorst. Morgen overdag temperatuur iets boven het vriespunt ZON EN MAAN. Zondag 6 Febr. Zon op 8.13. onder 17.36; Maan op 10.53. onder 1.53. 7 Febr. Zon op 8.11, onder 17.38; Maan op 11.13; onder 3.10. 6 Febr. E.IL, 13 Febr. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1