Jlieuure £ci}tóff)e (Courant Amerika wijst resoluut van het aanbod van Stalin de hand Wist U DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7730 DIRECTTE- F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK CHRISTELIJKE ATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is gfiebleuen tnyn bert in tcqlienspoct" REGERING PLEEGT WOORDBREUK Zie pagina 3 WENST GEEN BESPREKINGEN ZONDER ENGELAND EN FRANKRIJK Bernard Shaw, de beroemde toneelschrijver en criticus moge dan al verklaren, dat Joseph Stalin „de kundigste staatsman van Europa is", de meest „ondoor zichtige" is hjj zeker niet. In ieder geval heeft de gis.teren reeds gedeeltelijk gemelde telegrammenwisseling betreffende een eventuele ontmoeting tussen Stalin en Truman de hele wereld in rep en roer gebracht. Het eindresultaat: De Ver. Staten hebben officieel een „vredes"-bespreking met de Sowjet-Unie, zonder deelneming van andere landen verworpen. Aldus de verklaring van Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Op het ..foreign office" te Londen had het nieuws betreffende Stalins bereid heid. de uitwerking van een donderslag bij heldere hemel De echtheid werd vankelijk in twijfel getrokken en meende, dat het hier slechts om grap ging. Eén ding stond al dadelijk vast. dat Engeland een ontmoeting sen de beide staatshoofden, zonder de aanwezigheid van Franse en Britse tegenwoordigers niet sympathiek gezind was. Stalins „offerte" werd omgeroepen door radio-Moskou en dit omroepbericht bevatte de tekst van een telegram Stalin aan Kingsbury Smith, de Europeese directeur van de „International News Service", dezelfde bron dus als die het geruchtmakende interview van leden week. Hierin wordt o.a. gezegd, dat Staün Truman dankt voor de uitnodiging Washington te komen, maar Stalin kan aan de wens geen gevolg geven, omdat hij geen lange reis over zee of door de lucht mag maken, wegens medisch ad- vies. Truman stelt daarom Moskou, Le- ningrad, Odessa of Yalta voor als „plaats van verzamelen". Gaat zulks niet, dan maar ergens in Polen of Tsjechoslo- wakije. Het verzonden telegram eindigt met „Hoogachtend, J. Stalin. 2 Febr. '49" Volgens radio Moskou, werd door ge noemde Kingsbury Smith uit Parijs telegram aan Stalin gezonden, wa gestipuleerd wordt, dat Truman gaarne de gelegenheid wil benutten met Stalin in Washington te confereren. Gevraagd wordt of excellentie Joseph Stalin be reid is naar Washington te komen. Char- les Ross, de perssecretaris van Truman onthulde daarna, dat de Amerikaanse regering op een en ander nog geen mentaar wenste te leveren. Oók Henry C. Cassidy, de correspondent van de Na tional Broadcasting Corporation, kwam er aan te pas. Hij opperde de mogelijk heid. dat Stalin van de onjuiste gedachte uitging, dat Kingsbury Smith als „offi cieel bemiddelaar" sprak Ondanks het heersende scepticisme, nieuwe boodschap van Stalin toch wel iets. dat op een „vredesoffensief" geleek. Maar Henri Queuille. de Franse premier, stelde nog eens met nadruk vast, dat da den en niet woorden het cement vormen voor een wereldvrede. En de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering verwierp een communistisch voorstel, volgens hetwelk Frankrijk het initiatief moest nemen, om ontspanning te brengen in de internatio nale toestand, zulks naar aanleiding van Stalins jongste verklaring De Oostenrijkse regering mengde zich ook in deze aangelegenheid en bood We nen aan als plaats voor een „tête a tête Wenen, een uitgezocht punt voor eer ontmoeting tussen Oost en West. omdat het Amerikaanse hoofdkwart: leger er gevestigd is en het Russische ligt minder dan 30 km buiten de stad Wenen, in de Russische zone, achter het ijzeren gordijn gelegen, maar anderzijds de zetel van een sterk anti-communis tische regering! 6talins voorwaarden het struikelblok. Inmiddels heeft Dean Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse "zaken, het aanbod van Stalin ter bespre king van een vredespact van de hand ge wezen. Hij stelde het navolgende vast. De Amerik. regering zou met geen enkel land, welke aangelegenheid ook, bespre ken, van direct belang voor andere lan den zijnde, zonder deze staten daaraan rechtstreeks te doen deelnemen. De Ver. Staten zouden tezamen met de andere Westelijke bezettingsmogendheden ieder voorstel overwegen ter oplossing van het Berlljnse vraagstuk. Zodra de kwestie- Berlijn is opgelost en de Sowjet-blokkade opgeheven, zijn de drie Westelijke mo gendheden bereid een conferentie te hou den ter bespreking van de Duitse iedere andere kwestie. Dean Acheson verklaarde voorts, dat het belang van de Ver. Staten honderden millioenen mensen in reld zo fundamenteel is, dat met de zaak van de vrede niet naar willekeur kan worden omgesprongen, als strument in iedere nationale, politieke manoeuvre „Geen r deiykheidsgevoel zou spelen met de hoop der volken op het behoud Hij stelde vast. dat zowel de Sowjet-Unie als de Ver. Staten en de andere leden van de V N plechtig hadden beloofd geen oorlog tegen elkander te voeren, zoals in het Handvest was vastgelegd. Bm dien waren de Ver. Staten voorgegaan bij de ontwapening, terwijl de diverse Sowjet-delegaties de pogingen van dere landen van de V. N steeds hadden gedwarsboomd, omdat de Russen ob structie voerden bij de voorstellen voor een internationale strijdmacht en de con trole op de atoomenergie Het ging niet aan. dat Truman voor de vierde keer de halve wereld zou moeten rondreizen Stalin te ontmoeten Betreffende de kwestie-Berlijn waren het eerst techn: sche moeilijkheden", daarna valuta-peri kelen en nu weer moest eerst de ming van een West-Duitse regering gedaan worden gemaakt, als voorwaarde voor opheffing der blokkade Niet „pers interviews". maar de normale, diploma tieke kanalen diende Stalin te bewan- De Amerikaanse caricaturist Bran dei, die de laatste tjjd steeds meer bekendheid verwerft, heeft ook Stalin tot model van zjjn speelse fantasie gekozen, met het boven staande resultaat. Mindszenty bekent schuld bij aanvang van proces Kardinaal Josef Mindszenty. primaat van Hongarije, trad vanmorgen om 9.05 pl. tijd de rechtszaal te Boedapest bin nen. om op besehuldiging van hoogver raad terecht te staan Met hem worden zes anderen berecht. De kardinaal droeg een eenvoudig zwart priestergewaad. Na de voorlezing van de acte van beschul diging nam het proces een sensationele wending, toen de president Bodonyi een brief van Mindszenty aan de Hongaarse minister van Justitie voorlas, toegaf schuldig te zijn en verzocht de actie tegpn hem te staken op de, dat hij tijdelijk zou aftreden als pri maat van Hongarije. Mindszenty stond hierna op en zeide. dat hij de brief zelf uit eigen vrije wil geschreven had Daar op werd de zitting verdaagd. Het Vaticaan noemde het proces „de grootste belediging van de Rooms-Ka tholieke kerk, sedert de deportatie var Paus Pius VII (door Napoleon). Men ver wacht, dat het proces een week zal du ren. Ook. Canada heeft geprotesteerd te gen de arresthtie, terwijl van verschil lende zijden in het Britse Lagerhuis voorstellen gedaan zijn, Hongarije een protest in te die vin was echter van oordeel, dat gelijk protest de kardinaal meer kwaad dan goed zou doen. School jeugd raapte 300.000 kilo Jïeukenootjes Betekent een aanzienlijk voordeel onze deviezenpot In Maassluis is een schip aangekomen met 300 000 kilo beukenootjes, die herfst door de schoolgaande jeugd in het Oosten des lands en in Brabant met n en vinger, nootje voor nootje, zijn jaard! Van de verzamelplaatsen in den lande zijn de nootjes naar een cen traal punt gebracht, gereinigd en ge droogd en naar Maassluis verscheept worden zij met benzine geëxtra heerd en uitgeperst. Men hoopt zo 100.000 kilo olie te verkrijgen voor de marga- rinefabricage Dit betekent uiteraard een mlijke besiparing voor 's lands de viezenpot. Vierde sinaasappelenbon aangewezen Er is thans reeds een vierde bon voo: sinaasappelen aangewezen. Uiterlijk 12 Februari moet het publiek de bonnen 614 Algemeen (van de A-, B- en kaarten» en 619 Algemeen (van de D- E-kaarten» bij een handelaar in groenten of fruit inleveren. Deze bonnen geven recht op resp 500 gram en 1 kg appelen. Dr Chaim Weizmann, de voorlopige president van Israël, heeft zijn voorge- bezoek aan Washington wegens ziekte uitgesteld tot April. Kravchenko begon in Amerika geen proces, omdat het duur en nutteloos was Labourlid Zilliacus gelooft, dat een Rus „binnen 30 jaar' ongestraft critiek mag leveren In het proces van Victor Kravchenko tegen het Franse communistische blad „Les Lettres francaises" te Parijs, hebben gisteren een Amerikaanse auteur en Brits parlementslid Rusland verdedigd tegen de aanvallen in het boek „Ik verkoos de vrijheid". Bevin neemt het voor de K.L.M.-toestellen op De „Franeker" heeft twee ton post De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft gisteren- in het Lagerhuis een voorstel verworpen, vol gens hetwelk hij de K L M. behoort te verbieden het eiland Mauritius te ge bruiken, nu het overvliegen van India op de Indonesië-route verboden is. Enge land. zo zeide hij. is tegen unilaterale sancties In overeenstemming met onze verplichtingen volgens de overeenkomst van Chicago met betrekking tot de bur gerluchtvaart van 1944. waaraan Enge land en Nederland zich gebonden heb ben, moet de Engelse regering aan het verzoek van Nederland om op Mauritius te mogen landen, voldoen De Ned. Rege ring heeft de Engelse de verzekering gegeven, dat geen militair personeel, wapens of legergoederen door vliegtui gen op deze röute zullen worden ver De „Franeker", die gisteren uit Batavia is vertrokken, heeft twee ton post twee ton goederen aan boord, maar geen passagiers. Verpleegster te Harlingen door explosie gewond Verwarmde zü aether i.p.v- water? Vanochtend om 7 -uur deed zich in dt polikliniek van het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen een explosie voor, waardoor hoofdzuster, mej. C. Kolkman, ernstig werd gewond Waarschijnlijk heeft zij bij het klaarmaken van een recept aether gedestilleerd water verwarmd De waar de ontploffing gebeurde, ge raakte in brand Toesnellend personeel arbeiders bluften het vuur. De toe stand van de verpleegster is zorgwek- Via de post werd 100.000 meter vitrage gesmokkeld Postambtenaren en -bestellers tapten uit het smokkelvaatje. Maandenlang hebben smokkelaars zich an een nieuwe truc bediend om onge veer honderdduizend meter vitrage uit België ons land binnen te smokkelen Door aanlokkelijke aanbiedingen hebben aantal postbestellers en -ambte- overgehaald als handlangers te fungeren en op deze wijze het Neder landse postbedrijf misbruikt voor hun smokkelpraktijken. Er zijn reeds vier postbestellers in Midden-Limburg ge arresteerd. doch het smokkelcomplot strekt zich over een groot gedeelte van het land uit In verband met het onder zoek konden nog geen volledige inlich tingen worden gegeven. Het staat echter vast. dat de smokke laars de in te voeren vitrage in post pakketjes van ongeveer 5 kg stopten Deze pakjes werflen door de ingescha kelde postambtenaren afgehaald, ten postkantore van adreskaarten voorzien een gefingeerd afzendadres, alsmede door smokkelaars aangegeven adres- ergens in Nederland. Ook gebeurde het, dat bestellers de smokkelwaar thuis ontvingen, ze zelf verpakten en in post auto's vervoerden. Er zijn op deze wijze ongeveer duizend pakjes verzonden en elk pakje bevatte pl.m. 100 meter vitrage. s voor de politie uiteraard moeilijk deze „stunt" van het smokkel- gilde te achterhalen, maar doordat bij laden een zending openscheurde, kwam alles aan het licht. de vrede". „Franeker" landde op Mauritius De Constellation „Franeker". die met gezagvoerder De Haas gistermiddag van Batavia startte, is op Mauritius geland. Er wordt 3 ton post en 1 ton vracht ver voerd Zaterdagochtend wordt het toestel op Schiphol verwacht. Stakende Amsterdammers worden steeds aggressiever Gisteravond zijn in Amsterdam-Noord Wederom ruiten ingegooid van huizen van werkwillige meisjes van de Hollandia Kattenburg fabriek De politie surveil leert thans in heel Amsterdam-Noord heeft maatregelen getroffen om streng op te kunnen treden tegen de groepen, die lich aan vernielingen en molestaties schuldig maken. Kruideniers stichten een „vakcentrale" De Alg. Ned. Kruideniersbond. de Ned. Chr. Kruideniersbond en de Ned. R.-K. Kruiden ietsbond hebben de stichting „Kruideniers-Vak-Centrale" opgericht, om door voortdurende samenwerking op vakorganisatorisch terrein de belangen van de zelfstandige kruideniers zo krach tig mogelijk te behartigen. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de voorzit ters van de drie organisaties. Amerikaanse schrijver Arthur Khan, die samen met Michael Sayers, het boek „De grote samenzwering tegen de Sowjet-Unie" schreef, getuigde décharge voor het Franse blad en v klaarde gekomen te zijn, omdat deze kwestie ver uitgaat boven een gewoon proces, wegens laster. Toen Kravchenko's verdediger hem vroeg, of hij Sim Tho- de schrijver van de tegen Krav chenko gerichte artikelen in „Les Lettres franijaises" kende, antwoordde de Ame rikaan: „Ik heb zijn naam nog nooit ge hoord". hetgeen een smalend gelach aan de tribune ontlokte. Op de vraag, of hij n Rusland geweest was. antwoordde hij ontkennend. Khan citeerde de Ame- ikaanse dagbladcommentator Leonard Lyons, die verklaard had. dat een Ame rik. schrijver. Eugene Lyons, het boek geschreven had. De verdediger vroeg Kravchenko, waarom hij in de Ver. Sta ten geen aanklacht wegens laster had in gediend. De Rus antwoordde, dat het te duur was in Amerika een dergelijk pro ces te beginnen en dat de Amerikaanse communistische partij niet belangrijk ge noeg is. Dit in tegenstelling tot de Franse communisten. Khan maakte nog van de gelegenheid gebruik om Churchill van oorlogsophitsing te beschuldigen en voorts te zeggen, dat „niet Rusland 30 jaar heeft samengezworen tegen de rest van de wereld, doch de Amerikaanse re gering was het, die dit gedurende dertig jaar tegen Rusland deed". Het Britse La- bour-parlementslid, Zilliacus, was de volgende getuige. Hij beschouwde Kravchenko's boek als „onderdeel van een campagne van schandelijke propa ganda, om de volken geestelijk rijp te maken voor een derde wereldoorlog te gen onze vroegere dappere bondgenoot, de Sowjet-Unie". De advocaten van Kravchenko wezen er op. hoe vaak Zil liacus straffeloos Bevin en Churchill had aangevallen. Zij vroegen hem, of Weiter wil weten wat er in Indonesië gebeurt H(j verzoekt geen enkele beslissing zonder overleg met de Kamer. Het Tweede Kamerlid Ch. J. I M Weiter heeft aan minister-president Drees gevraagd of het juist is. da onmiddellijk een Indonesische Federatie komt met overslaan van de interim periode. Als dit inderdaad zo is. dan ver zoekt hij om de toezegging van de Rege ring. dat deze in de onderhavige kwestie niets zal doen. alvorens overleg met de Kamer te hebben gepleegd. dacht, dat Kravchenko, na zijn critiek op de Russische leiders, ongestraft de Sowjet-Unie zou kunnen terugkeren. Zilliacus geloofde dit ook niet. „maar", zo zei hij. „binnen 30 jaar zal dit ook in Rusland mogelijk zijn". De zitting is tot Maandag verdaagd. Westel. Unie tegen sancties? Benjamin Welles seint uit Londen aan de „New York Times", dat de ministers van buitenlandse zaken der vijf Westerse mogendheden zich Zaterdag te Londen verbonden hebben om zioh te verzetten tegen elk voorstel om in verband met Indonesië tegen Nederland sancties te nemen. Wordt het vraagstuk der sancties acuut dan zullen zij opnieuw overleg plegen. Westerse Unie te Londen bijeen. De permanente commissie der Westerse Unie kwam vandaag te Londen in be sloten zitting bijeen, om het bijeenroepen de Raad van Europa te regelen. Resolutie van de Veiligheidsraad bij B.F.O. in behandeling Geen plannen om zonder de republiek de Interim- Regering tot stand te brengen Op Vrijdag 4 dezer zal de Bijeenkomst Federaal Overleg in plenaire vergadering bijee*i komen ter behandeling verzoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan de B.F.O., lutie van de Veiligheidsraad in beschou wing te nemen. De verdere punten vai de agenda zijn: Staatkundige hergroeperingen im Indo- ïsië en instelling van een contactcom- ïissie, voor contacten tussen de BF.O. de Federale Regering te Batavia. Naar aanleiding vam berichten, als zou de B.F O. niet langer dan tot het einde de week willen wachten op e antwoord van de republikeinse voc len, en dat de BF.O de discuss: zal openen jonder de republiek, de vooraanstaande republikeinen thans niet bereid verklaren aan discussies deel te nemen, deelt de zitter der B.F.O. mede, dat dit in d gadering van de B.F.O. zelfs ni sprake is gekomen en dat derhalvi berichten van elke grond zijn ontbloot. De voorzitter van de B.F.O.. betreurt deze berichten te meer, omdat zij de tacten met de republikeinse leiders op chandelijke wijze dwarsbomen. Gistermiddag werden op het dep. van O. K. en W. de Nederlandse prijswin naars ontvangen van de Internationale U.N.E.S.C.O.-opstehvedatrjjd „Jeugd vriendschap reikt over de grenzen". Dhr Chr. Kok wenst Els Eylers uit Amsterdam geluk met haar le prjjs, waarop Joop Goudsblom uit Krommenie (geheel links) voor de jongenB beslag wist te leggen: 2 mnd. naar Engeland DAT Prov. St. van Noord-Holland be sloten de jaarwedden van Ged. Staten m.i.v. Jan. 1950 met f 900 te verhogen tot f 6500. DAT de gemeenteraad van Velsen de Hilversumse architect W. M. Dudok op dracht heeft gegeven tekeningen voor een nieuw raadhuis te maken en hier voor f 11.000 uittrok. DAT het grootste aantal geslaagde stu denten aan de Technische Hogeschool te Delft uit lager gesitueerd milieu komt. DAT ca 44 pet der mannelijke studen- denten aan de A'damse gem. universiteit uit de kringen der lager gesitueerden voorkomen. DAT bij de Federatie van landelijke rijverenigingen thans ruim 5000 leden in 259 verenigingen zijn aangesloten. DAT gisteren het 2%-jarig meisje C. K. uit de Houtrijkstraat te Amsterdam bij het touwtjespringen is gevallen en £oor een vrachtauto doodgereden. DAT in het V.V betreffende de Staats mijnen vele Eerste Kamerleden vroegen waarom het aantal mijnambtenaren sinds 1938 is gestegen van 1786 tot 3304. DAT van de 2560 in 1947 in onze mij nen werkende Polen er nog maar 1260 DAT het Tweede Kamerlid Mol (KVP) Lieftinck heeft gevraagd wan- eindelijk de regeling afkomt, waarbij van rijkswege steun kan worden verleend in het onrendabele deel der bouwkosten van ziekenhuizen c.d. DAT het Kamerlid Van Lienden (Arb.) min. Joekes n.a.v. de vergiftiging door schoolmelk te R'dam heeft gevraagd aan de overheidslaboratoria de instrumenten voor een scherpere controle te geven. DAT in het kader van de landelijke actie te Doetinchem een plaatselijke ac tie zal worden begonnen tot invoering van de vijfdaagse werkweek. DAT A'dam thans 53.000 telefoon- abonné's heeft, er nog 10.000 op de wacht lijst staan en het nog wel tot eind 1951 zal duren eer de telefoonperikelen in de hoofdstad zijn opgelost. DAT er momenteel in A'dam reeds 90.000 radio-distributie-abonné's zijn de 15.000 aanvragers waarschijnlijk dit jaar alle nog een aansluiting krijgen. DAT de landbouwhuishoudschool te Hardenberg gisteren haar 25-j. bestaan vierde. DAT op verzoek aan de veeartsenij- kundige inspecteur L. P. de Vries per 1 Maart eervol ontslag is verleend en hij op die datum in dienst treedt als secr. van de gezondheidscommissie voor die ren van de Stichting van de Landbouw. DAT de bekende toneelspeler Henri de Vries 85 j. oud te Amsterdam is over- DAT op 80-j. leeftijd te Tilburg over leed S. Brandenburg, die ruim 50 j. di recteur der plaatselijke waterleiding was. DAT W. E. Keman, oud-hoofdman van de Rotterdamse vrijwillige brandweer en ridder O.N., 75 j. oud te Rotterdam over leed. DAT burgemeester Den Boer van Sas van Gent een carnavalsoptocht in zijn gemeente verbood wegens gewetensbe zwaren zijnerzijds, doch de carnavals feesten doorgaan. DAT het slechte weggedeelte tussen de Soestdijkse- en de Maartensdljkseweg in de Vuurse Steeg kan worden vermeden door uit de richting Soestdijk en Biltho- ven over de Maartensdijkseweg naar de Lage Vuurse te rijden. DAT volgens de K.N.A.C. binnen enkele weken met het herstel van de brug bij Orthen in de weg UtrechtDen Bosch wordt begonnen DAT de Billiton Mij. dit jaar 600.000 ton bauxiet aan de Ver. Staten zal leve ren en nog over Europese bestellingen wordt onderhandeld. DAT Nederland tot nu toe als Japanse herstelbetaling heeft ontvangen 1652 machines voor metaalbewerking ter waarde van 2,3 millioen dollar en 555 laboratoriuminstrumenten tw.v. 56.000 dollar. DAT mr dr A. A. van Rhijn, secr.-gen. van Soc. Zaken, morgen in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstel ling zal openen van kunstenaars-vluch telingen. die in Duitsland verblijven on der de hoede van de Internat. Vluchte lingenorganisatie. DAT 72 j. oud te Amsterdam is over leden mr A. van Traa, hoofddir. van de Surinaamsche Bank. DAT het transit-camp voor geallieerde militairen te Hoek van Holland in 1948 voor f 2% millioen lonen uitkeerde aan Ned. arbeidskrachten. Norfolk, gisteren deel i vóór de jacht. republikeinse leiders Soekarno en Hatta c.s. in de gelegenheid zullen worden ge steld om nn volle vrijheid op een nader vast te stellen plaats van gedachten te wisselen en eveneens een vrije gedach- tenwisseling met de BF.O. te hebben. Mocht dit overleg tot de instelling van een Federale Interim-Regering leiden, J horst (arb. dan zal natuurlijk ook hun algemene be wegingsvrijheid nader in beschouwing kunnen worden genomen, im het licht van de dan heersende omstandigheden. Tevens heeft de Nederlandse Regering dr Beel gemachtigd, te verklaren, dat de republikeinse leiders beschouwd worden als regeringspersonen ener republiek, welker status en verschijningsvorm af hankelijk zal zijn van de volkswil, zulks met inachtneming van het beginsel gelijkwaardige deelstaten binuen 't i der republiek van de Verenigde Staten vam Indonesië. De B.F.O. heeft met deze verklaring ingestemd en de republi keinse leiders om een wederwoord ge vraagd, opdat er voorbereidingen kun nen worden getroffen voor een bijeen komst. Naar aanleiding van het regerifngs- communiqué, waarin ontkend wordt, dat er plannen zijn om de gehele interim- periode over te slaan, schrijft het blad der Bataviase federalisten, „Warta In donesië". dat het er niet om gaat, wal Nederland miet doet, van belang is, wat het doet. Als Nederland wacht op de be slissing van de B.F.O.. en de B F.O op het besluit van Nederland, dan kan lang wachten. Minister Van den Brink: Publiek zelf oorzaak van achterstand in brandstoffen- voorziening (Van onze Parlementsredacteur) SIR WILLIAM STRANG SPRAK MET DR BEEL. De nieuwe Britse permanente onder minister van buitenlandse zaken, William Strang, die einde dezer maand zijn functie zal aanvaarden, ei reis maakt door het Verre Oosten, heeft ook Indonesië bezocht en besprekingen gevoerd met dr Beel. vooraanstaande republikeinen en federalisten, aldus meldt Reuter. Kees Broekman licht gewond te Davos De Lierse schaatsenrijder Kees Broek man is bij het trainen te Davos sing gekomen met de Engelsman Johnny Cronshey. Deze had. door de voor Davos ongekende krachtige wind. een vaart van 45 km en vloog met het hoofd tegen de onderkaak van Broekman. Bij de val werden Kees' splinternieuwe Noren ont zet. Het bleek echter, dat de schade viel en de Lierenaar zelf geen ernstig letsel had opgelopen. Tijgerbrigade bood Kon. Familie gedenkboek aan Ook enkele ministers krijgen een dergelijk exemplaar. Koningin Juliana. Prins Bernhard rinses Wilhelmina hebben gisteren derom een geschenk van militairen Indonesië ontvangen Na de foto-albums van de vorige week, kregen de v lijike personen thans het door de schappen van de Tijgerbrigade si gestelde gedenkboek „Tussen sawa bergen." De exemplaren werden in ont vangst genomen door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Mi litaire Huis van de Koningin. De aanbie ding geschiedde door luit.-kol. A. F J Brummer en majoor-veldprediker A. M. Brouwer. Ook de ministers Drees, Sassen en Schokking. alsmede luit.-generaal Kruis, zullen een exemplaar van het gedenk boek ontvangen. Ook Denemarken heeft Israël erkend Als eerste der drie Scandivanische landen, heeft Denemarken gisteren Israël de facto erkend. Ook Columbia en Ecua dor hebben thans de Joodse staat erkend Egypte heeft bij de landen, die Israël tot dusver erkenden, geprotesteerd. Over de Egyptisch-Israëlische besprekingen op Rhodos meldt Reuter, dat er weinig hoop is op een volledige aanneming door Egypte van dr Bunche's plannen. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, sir Brian Robertson, heeft te Londen een onderhoud met Ernst Bevin gehad. Gebruik makende van het reglemen- ire vragenuurtje heeft de heer Neder- vanmiddag in de Tweede Kamer aan minister Van den Brink mon deling vragen gesteld over de achter stand in de leveranties op de toewijzin gen. welke in de kolenhandel is ont staan Hij vroeg naar de oorzaak er van en of de moeilijkheden niet bij het op stellen van het distributieschema voor zien hadden kunnen worden. Met name het eierkolentekort had zijn aandacht en hy wilde weten, of de oorzaak hiervan lag in het feit, dat de eierkolen niet duurder zijn geworden, terwijl de prijs van het zgn. „magere fijn" (grondstof voor eierkolen, die echter ook anders kan worden gebruikt) is verhoogd tot f31.30 per ton. zodat voor de mijnen het afle veren van deze grondstof aantrekkelijker is dan van gefabriceerde eierkolen. Het tekort van «goedkope» eierkolen achtte de heer Nederhorst een doorkruising van de loon- en prijspolitiek (het zgn. uit- wijk-product is immers niet te krijgen) en hij informeerde naar te nemen maat regelen om in dit tekort te voorzien. Tenslotte wees hij op de opstapeling van voorraden cokes bij vele gasfabrieken en vroeg, of het geen aanbeveling verdient, ernstig na te gaan, of de distributie van cokes niet kon worden opgeheven om hierdoor althans gedeeltelijk aan de moeilijkheden van de brandstoffenvoor- ziening tegemoet te komen. Minister Van den Brink deelde mede, dat de productie van huisbrandkolen in 1948 niet hoger was dan in 1947. zodat geen rantsoenverhoging kon worden toe gestaan. De productie van anthraciet ia iets bij de raming ten achter gebleven. Dit zou geen moeilijkheden hebben op geleverd indien het publiek bereid zou zijn geweest ook andere brandstoffen op de bon af te nemen. De algehele positie is niet slechter dan vorig jaar. De moeilijkheden zijn niet het grootst bij de eierkolen. De productie hiervan is zelfs groter geweest dan in 1947. Door prijsegalisatie bij de mijnen ia er geen reden tot afremming voor de pro ductie van eierkolen Aan de reeds eerder uitgeoefende aandrang om eierkolen en gascokers vrij te geven, kan niet worden oldaan omdat ook deze brandstoffen no dig zijn voor het op peil houden van het gehele brandstoffenrantsoen. De achterstand is voornamelijk ont staan door de kieskeurigheid van een deel het publiek, terwijl cr ook sprake van zorgeloosheid b(j het verbruik brandstoffen. Het is absoluut onmo gelijk. dat het gehele rantsoen in één keer zou kunnen worden afgeleverd, ter- vijl blijkbaar hier en daar het misver stand heerste, dat de mogelijkheid be tond. dat nog in het lopende stooksel- toen de brandstoffen vrij zouden worden gegeven. Fanny Blankers start niet meer in Australië Tijdens een demonstratie hordenlopen te Brisbane raakte Fanny Blankers-Koen gisteren een van de horden. Zij onder- ond nog steeds last van een te Perth opgelopen knie-blessure. Haar echtgenoot. Jan Blankers, verklaarde tegenover da pers. dat Fanny niet verder aan wed strijden in Australië zal deelnemen. WEERBERICHT Helder vriesweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het noord-westen van het land: droog weer mei weinig bewolking Zwak- e en langs de kust tijdelijk matige zuid- estelijke wind. 's Nachts lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het zuid-oosten van het land: droog weer met weinig bewolking en weinig wind. 's Nachts matige vorst in de middag temperatuur iets boven het rs- ZON EN MAAN. VRIJDAG 4 FEBR. Zon op 8.16, onder 17 33; maan op 10.27, onderi 6 Febr. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1