Jliettme Criltsche (fouriuil Stalins offerte wordt niet overwogen zolang die onofficieel is Reeds thans overdracht van de souvereiniteit Wist U WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN; ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7729 DIRECTIE: 6 DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK CHRISTELIJK-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttclt Is gfjebleuen tnyn bert in tcyfjenspoct" Onthullingen Siberië over Zie pagina 3 Sehuman en Britse ambassadeur bespraken internationale toestand Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken heeft volgens het pers bureau A.F.P. medegedeeld, dat z(jn adviseur voor Russische aangelegenheden, Charles Bohlen, en Sir Oliver Franks, de ambassadeur van Groot-Brittannlë heb ben vastgesteld, dat de Ver. Staten en Groot-Brlttannlë de verklaringen van maarschalk Stalin (het „vredesoffensief") niet in overweging moeten nemen, wanneer die verklaringen niet in officiële vorm worden overgelegd. Voorts verluidt, dat de Britse ambas sadeur te Parijs, sir Oliver Harvey, gistermiddag ontvangen werd door de Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Sehuman. met wie hij een onder houd had over de internationale toestand in verband met de jongste Russische initiatieven. Ook de Britse reactie blijft vrijwel negatief Immers van verant woordelijke zijde te Londen wordt ver nomen. dat de Britse regering een „vredes-bespreking" onder de huidige omstandigheden een ernstige diploma tieke vergissing zou achten. Ten eerste is volgens deze woordvoerder, die het con tact met de Britse regering had, Enge land vaster besloten niet met Rusland te onderhandelen, terwijl de druk der Ber- lijnse blokkade nog bestaat. Ten tweede kunnen Engeland en Frankrijk bij enigerlei bespreking van de huidige vraagstukken, die de verhouding „Oost"- „West" raken, niet gepasseerd worden. De Franse minister-president. Queuille. heeft er de nadruk op gelegd, dat geen geloof zonder daden oprecht kan dus Stalin die daden eerst maar moet tonen- Deze visie correspondeert met die van Bevin. want volgens de „Daily Graphic" zou hij hebbeh gezegd, dat Stalin's verklaringen niet „au serieux" genomen moeten worden. Echter zal het Engelse parlementslid R. Chamberlain a s. Donderdag aan Attlee verzoeken, of hij Truman en Stalin het voorstel mag doen. om in Londen bijeen te komen. Verhoging kaasrantsoen geldt voor 6 weken Voorlopig komt dit product niet vrij. Stagnatie in de export van kaas heeft aanleiding gegeven tot de veronderstel ling. dat dit product binnen afzienbare tijd vrij verkrijgbaar zou zijn. Naar de Nieuwe Haagse Crt. in zuivel- kringen verneemt is hiervan geen sprake. De grotere voorraad in de pakhuizen spuit men op het ogenblik door het hoogde kaasrantsoen. Het ligt in de doeling deze verhoging gedurende weken van kracht te doen blijven. Men hoopt, dat de besprekingen i export, die momenteel gaande zijn. dan een zodanig verloop hebben gehad, dat da kaasvoorraad weer naar het buiten land kan worden afgevoerd en dit zuivel product zijn functie als deviezenkweker kan hervatten. Of tegelijkertijd een verhoging va vleesrantsoen aangekondigd kan worden is thans nog zeer onzeker. De vooruit zichten voor dit product worden als „erg somber" geschetst. JWordt Jeruzalem hoofdstad van Israël? Nieuwe wapenstilstandsbesprekingen tussen Joden en Arabieren Dr Bunóhe. de waarnemend bemidde laar der Ver. Naties in Palestina, heeft Transjordanië en andere Arabische staten uitgenodigd, om met Israël wapenstil standsbesprekingen te openen. Volgens Ass. Press zou Koning Abdoellah Transjordanië zijn instemming met het voorstel hebben betuigd, terwijl Israël eveneens bereid is tot dergelijke bespre kingen, zodra de onderhandelingen met Egypte zijn afgesloten. Als zodanig wordt het eiland Rhodos opnieuw genoemd. Koning Abdoellah beschouwt zich als beschermer van de Palestijnse Arabieren en 'hoopt, dat de andere Arabische staten hun medewerking zullen verlenen. Zo wel Joden als Arabieren maken aan spraak op Jeruzalem, hetgeen in ver schillende resoluties tot uiting kwam Uit Tel Aviv verluidt, dat Jeruzalem •chien spoedig tot hoofdstad van de staat Israël zal worden uitgeroepen. Reeds de regering een commissie hebben be noemd, die het overbrengen geringsdepartementen naar de Heilige Stad zal regelen. De functie van Israë lisch militair gouverneur is gisteren op geheven. De vraag is, of de Ver. Staten deze maatregelen ziul'len goedkeuren, om dat Jeruzalem door de V.N. tot „inter nationale stad" werd verklaard Drie maanden voor communist Max Reimann Max Reimann, de leider der West- Duitse communisten, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeeld, wegens discriminatie van personen, die het Britse militaire bestuur steunen. Direct na het vonnis zetten communisten te Dus- seldorp relletjes*op touw, die echter door de politie de kop ingedrukt werden. K.L.M. blijft vliegen via Mauritius De KL M. deelt mede. dat het gezien de opgedane ervaringen in de bedoeling ligt, via Mauritius een geregelde dienst van Amsterdam naar Batavia op te bouwen Een woningtekort van 1.400.000 in Europa Europa zal nimmer de hoop koesteren, om de 1.400 000 huizen die het nodig heeft, te kunnen bouwen, indien het nie: de traditionele, uit de tijd geraakte me thoden van bouwen laat varen, en over gaat bot een massale productie van te voren reeds in gedeelten vervaardigde woningen, aldus heeft het departement van maatschappelijke zaken der Ver. Naties verklaard. ACTIE TEGEN STOP VAN TERNAAIEN. De Waalse economische raad heeft aan gedrongen op wegneming van de stop van Ternaaien, de kunstmatige hindernis tussen het Jrilianakanaal en het Albert- kanaal, die schepen van meer dan 600 ton dwingt, via Antwerpen van Luik Baar Rotterdam te varen. De raad wijst «r op, dat Antwerpen daardoor niet be nadeeld zal worden, doch wel het keer tussen Luik en Oost-Europa. Vooral verzet men zich tegen Antwerpens dat er eerst een scheepvaartverbinding •net de Moerdijk zal komen. Om te griezelen De eigenaar van een A'damse cafetaria ls veroordeeld tot 2 mnd, alsmede slui ting yan z'n zaak voor 3 mnd., omdat bij hem een clandestiene vlees- en eieren- bergplaats was ontdekt, waar dikke vette ratten en ander ongedierte in groten tale rondliep. In de buurt krioelde het van de holen. De in beslag genomen levensmiddelen Verden verbeurd verklaard. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER L. NEHER. Aan de heer L. Neher is op zijn Ter viering van het 3-jarige bestaan van de Hongaarse republiek hield giste ren haar gezantschap te Den Haag een receptie. V.l.n.r. Z.Exc. dr G. Bölöni, de Hongaarse gezant, Z.Exc. E. Graeffe, gezant van België, mevrouw Bölöni en minister mr YV. F. Schokking. Noorse antwoorcl-nota aan Rusland over Atlantisch Pact „Vreedzame buren", maar. Noorwegen ligt ook aan de Atlantische Oceaan De Noorse regering heeft aan Moskou een antwoord-nota doen toekomen. Zoals weet, had de Sowjet-regering om verduidelijking gevraagd van het Noorse standpunt, ten aanzien van deelname aan het Noord-Atlantisch Pact. Hierin vordt vastgesteld, dat het een natuurlijke zaak is, wanneer Noorwegen, als zee arende mogendheid, liggende aan de Atlantische Oceaan, de voorwaarden tot die deelname onderzoekt. Het Noorse antwoord werd overhan digd aan de Sowjet-ambassadeur te Oslo, Af-anasief, toen deze een bezoek bracht de Noorse minister van buiten landse zaken. Lange. In deze nota wordt de Sowjet-Unie verzocht te waarderen, dat Noorwegen nooit zou toestaan, dat Noors gebied voor een aggressieve poli tiek gebruikt zou worden. Noorwegen zal nooit een overeenkomst aangaan, volgens •oek met ingang van 1 Februari 1949 op de meest eervolle wijze ontslag verleend ®ls gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië „onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem zodanig bewezen". Hij is bevorderd groot officier in de orde van O. N. Fokkers nalatenschap voor New Yorkse rechter De advocaten der erven van de Ameri kaanse nalatenschap van Antihony Fok ker, welke een waarde heeft van 3.5 mil- lioen dollar, hebben ontheffing gevraagd :en jaarlijkse rentebetaling ver de verschuldigde belasting Deze rente zou nl. de belasting Lb.v. de staat New York, die jaarlijks reeds 285.000 dollar trekt, verdubbelen. Zoals bekend is, overleed Fokker tien ar geleden in New York ën de tente belasting zou over elk van de sindsdien verlopen jaren moeten worden betaald. Indertijd kon de nalatenschap niet wor den geregeld omdat de rechthebbende. Fokker's moeder, in het bezette Neder land woonde. In 1945 overleed Fokker. Op 17 Febr. volgt uitspraak. „Korfoe"-vliegtuig op Schiphol aangekomen Ook inzittenden spraken beschietings geruchten tegen. Gistermiddag om half de K.L.M.-Dakota Ph-TCH met de deskun digen inzake de „Straat Korfoe"-affaire op Schiphol teruggekeerd. Ook de gezag voerder Van der Krouwel zowel als de andere inzittenden spraken de ge ruchten, als zou het vliegtuig boven Tirana zijn beschoten, ten stelligste tegen. In Albanië hadden ze alle gewenste me dewerking ontvangen in het belang van het onderzoek. Het door de deskundigen op te stellen rapport zal aan het Inter nationale Hof worden voorgelegd, waar na de zaak vermoedelijk over 15 2 maan den zal worden afgewikkeld. Argentinië verbiedt voor lopig alle invoer De Argentijnse centrale bank heeft de afgifte van buitenlandse wissels voor alle doeleinden gestaakt. De maatregel is ge nomen om de stand van het buitenlandse wisselverkeer te bestuderen en maatregelen te ontwerpen Alle vergunningen zijn ingetrokken. VLIEGTUIGEN DALEN OP BEVROREN MEER Het Noorse stadje Lillehammer is een geliefd wintersportcentrum. Evenals vo rig jaar is een groot deel van het be- i Mjosa-meer gereserveerd voor vliegveld, waarop DC-3-toestellen met normaal landingsgestel kunnen da len. Het ijs is op het ogenblik 40 tot 55 dikte van 36 cm is reeds voldoende voor een geladen machine. Journalisten uit West-Duitsland zul len voortaan permanent in het buiten land gestationeerd mogen worden. welke het verplicht zou worden, bases open te stellen voor buitenlandse strijd krachten. „Noorwegen en Rusland hebben sinds onheuglijke tijden zij aan zij, vreedzaam als buren geleefd en de Noorse regering is ervan overtuigd, dat de Sowjet-rege ring op de hoogte is van de ongebroken traditie van ons land" wordt verder verklaard. Binnen het kader der „Ver. Naties" moest Noorwegen wel uitzien naar regionale beveiliging, waaruit sluiting bij een veiligheids-systeem voortvloeit. Intussen menen waarne mers te Londen, dat de Russische nota het zenden van uitnodigingen tot deel neming aan het Pact zal bespoedigen. Reeds zou het voorlopig besluit genomen zijn. óók Italië een „invitatie" te zen den De kwestie wordt nog nader bespro ken door Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Hoogstwaarschijnlijk zouden dan óók IJsland, Ierland, Portugal en Denemar ken een uitnodiging ontvangen. Het Amerik. ministerie houdt vast aan het principe van Truman, dat hulp alleen verleend zal worden aan die landen, welke hun veiligheidsmaatregelen coör dineren met de Amerikaanse plannen. De Scandinavische landen kregen hiervan aanzegging, vóór hun defensie-bespre kingen vastliepen. Donderdag zal de Noorse minister Lange in het parlement een verklaring afleggen over de jongste Noors-Deens- Zweedse onderhandelingen betreffende defensieve Unie. Omdat het onderhoud niet meer te betalen is Als een teken dat de toestand de eigenaren van onroerend goed meer dan onhoudbaar is geworden, deelt de heer M. J. F. Buikema, Cro- cusstraat 39 te Wassenaar, ons mede. Het Tweede Kamerlid Van der Weyden heeft verklaard, dat in zijn gemeente, waarvan hij burgemeester is, het bestuur der Ned. Herv. Kerk al zijn huizen, met de grond, gratis aan de gemeente heeft aangeboden, om maar van het onbetaalbare onder houd af te zijn. De woningen zijn nor male huizen, dus geen in verval zijnde panden. Verder zeide hij, dat ook dere eigenaren huji panden voor r aan de huurders overdoen, alleen maar om van het onderhoud en dt lasten af te komen. Het betrof hiei ook geheel normale woningen. Hier uit blijkt wel zeer duidelijk dat (vaak welgestelde) huurders wc koste van dikwijls onvermogende wantoestand toch eindelijk eens e einde? VHssingers weigeren ver hoging van huur te betalen Een Comité van Actie gevormd. Huurders van een blok van ruim montagewoningen der Bouwver. meenschappelijk Belang" te Vlissingen betaalden in Nov. j.l. een huur vai Enkele weken geleden besloot de deze huur op f6.30 te brengen. Deze huurverhoging bracht de bewoners tot Comité van Actie, dat in een adres min. In 't Veld verzocht toe te zeg gen. dat de bewoners, die reeds thans door een huurverhoging worden getrof fen, straks niet onder de voorgenomen algemene huurverhoging zullen vallen. In afwachting yan het antwoord hebben 35 bewoners geweigerd de huurverhoging voldoen. De Bouwvereniging weigert echter een gedeeltelijke betaling. In dit -erband wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat volgens mededeling minister in de Tweede Kamer, de huur verhoging niet over de gehele lijn ever hoog behoeft te zijn. Minnaar maakte wettige echt genoot van kant Negen jaar geëist tegen doorgewinterde bajesklant. De 49-jarige los-arbeider J. ans uit Beek (L.). die reeds 21 delingen achter de rug heeft, hoorde gisteren voor de Maastrichtse rechtbank 9 jaar tegen zich eisen, omdat hij de arbeider Been met een mes dodelijk had ond. Het slachtoffer, dat pas uit de gevangenis was ontslagen, was in avond van 6 Sept. zijn vrouw gaan ken, die hij in een café aantrof in gezel schap van Hermans. Er was daarna handgemeen ontstaan met het boven staand noodlottig gevolg. Een bezwa rende omstandigheid was. dat Hermans reeds eerder aan de vrouw had geschre- en. met Been te zullen afrekenen. Uitspraak 15 Febr. GOEDKOPER DAN EEN VOLKS WAGEN De goedkoopste auto, die thans in Duitsland aan de markt komt, is niet de uim 5000 mark kostende volkswagen, naar de verbouwde jeep. In grote hoe veelheden zijn deze wagens uit diverse dumps opgekocht, om daarna, voorzien passende carrosserie voor per- of goederenvervoer, voor 3700 mark in de handel te komen In Haarlem woedt een brood- oorlog In Haarlem is een broodoorlog uitge broken, waarbij de verschillende bakkers de prijs van het zuivere wittebrood heb ben' verlaagd tot 30 cent. Verdere verla gingen acht men mogelijk. Men vreest zelfs, dat de prijs van het zuivere witte brood wel eens zou kunnen dalen tot die :.g. volksbrood De oorlog brak ;en coöperatie een dividend 6 pet over het afgenomen brood uitkeer de. Een bakkerij volgde met 7 pet. Daar op volgden diverse prijsverlagingen. Naar andere plaatsen is de broodoorlog nog niet overgeslagen, al komt wel hier daar een prijsverlaging van een cent SJAHRIRS DOCHTER DANST TE LONDEN. Mimi Sjahrir. de 19-jarige dochter van Sjahrir. zal volgens A.P. Vrijdag te Lon- i voor het eerst optreden als danseres Conway Hall, ten behoeve van het republikeinse „Rode Kruis". Zij studeert piano aan het Queen's College te Londen. Berichten van verschillende zijden wijzen op belangrijke beslissing inzake Indië Ass. Press meldt uit Den Haag, dat de Nederlandse Regering een plan overweegt, onmiddellijke oprichting ener Indonesische federatie, waarbij de interim- periode wordt overgeslagen. De naam der federatie zou zijn „Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië". Vooraanstaande persoonlijkheden uit het pas be vrijde grondgebied der republiek op Java en Sumatra zouden worden uitgenodigd om een van de staten der federatie te vormen. A.P. verwachtte, dat het plan reeds heden door dr Beel zou worden bekend gemaakt. In dezelfde richting als dit bericht, dat A. P. uit betrouwbare bron vernam, gaat artikel uit het blad der federalisten te Batavia „Warta Indonesia" Het blad •ert. dat in Nederland invloedrijki stromingen aan het werk zijn om Neder lands vastberadenheid tegenover de Vei ligheidsraad te verzwakken, waardoor geheel nieuwe stand van zaken in wordt geroepen. Prijsgeven enkele punten betekent slechts prijsgeven een deel van Nederlands souvereini- en bate van de Veiligheidsraad Aan gezien verdere inmenging van een inter nationaal forum voor Indonesië hoogst ongewenscht is. en Nederland naa zich laat aanzien niet bij machte is. de aangedane verplichtingen gestand te doen, blijft als enige conclusie over aldus het blad dat Nederland reeds thans de antwoordelijkheid overdraagt, niet aa Veiligheidsraad, hetwelk de toestand nog r zou vertroebelen, doch aan Indo- zelf. De moeilijkheden over de duur de tussenperiode zouden dan meteen de baan zijn Van gezaghebbende federalistische zijde verklaart men het blad. dat de beantwoording de vraag of de republiek als staatkun dige organisatie of als regeringsvorm bepaalde streken al dan niet be staat. in de eerste plaats dient te ge schieden door de bevolking zelf. Eerst daarna kunnen buitenstaanders mee spreken. een hoofdartikel schrijft het blad. dat Nederland kennelijk niet eens meer staat is. zijn verplichtingen gedurende Kinderen als koopwaar in Japan Volgens A.P. schijnen er de laatste tijd maatregelen te worden genomen tegen het oude euvel van kindersla vernij in Japan. Reeds 200 verkochte kinderen zijn opgespoord en naar de ouders teruggebracht. Sommige men sen verkochten hun kind voor 225 pond zoete aardappelen (oebi), voor meisjes van 15 jaar werd 6000 yen betaald (f 53). De moeilijkheid is, dat de slavernij gedekt wordt door het woord „adoptie" en dat het verbod van kinderarbeid niet geldt voor werk in de huishouding en de landbouw. Welke geschenkzendingen zijn belastingvrij Voor militairen, die hun familie in Nederland willen verrassen. Er zijn de laatste tijd nogal wat klach ten geuit over het heffen van belasting bij de invoer van g e s c h e n kzendingen, die de militairen uit de Overzeèse Ge biedsdelen naar hun familie in Neder land zenden Dit komt voor een groot deel omdat men niet weet. welke pakjes j vrij van belasting zijn. In de eerste plaats dan is er een alge- ene vrijstelling, dus zowel voor mili tairen als particulieren, voor geschenk zendingen, die geen hogere waarde heb ben dan 10.en waarvoor anders niet dan ƒ4-belasting verschuldigd In de tweede plaats is er een vrijstel ling (uitsluitend voor militairen) voor zendingen, die onder auspiciën van de rechtstreeks vanuit Indonesië. Suriname of de Ned. Antillen naar Nederland worden gezonden en welke zendingen duidelijk het karakter van een geschenk moeten hebben. Zo'n pakket mag niet zwaarder dan 4 kg zijn, de waarde mag hoogstens 25.bedragen, terwijl de anders verschuldigde belasting niet hoger dan ƒ10.— mag zijn. Deze vrijstellingen worden niet ver leend voor bestelde goederen, reclame- artikelen of handelsmonsters De Franse lening is een sue De Franse premier heeft in een radio rede medegedeeld, dat de Franse bouwlening van 100 milliard francs, tende 5 procent, reeds voltekend is Van de inschrijvingen geschiedden 60 procent :uw geld- de overgangstijd afdoende na te komen. Waarom zou dan de soevereiniteitsover dracht nog langer uitgesteld worden, vraagt het blad Waarom zouden wij nog langer afhankelijk moeten zijn van Nederland's binnen- en buitenlandse be langen? De overdracht der souvereiniteit dient onmiddellijk te geschieden. Tot zover de berichten De Regering zwijgt nog Tweeduizend vermisten in de republiek Het hoofd van het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft na een rondreis van een maand door het pas bevrijde gebied aan Aneta te Batavia medegedeeld, dat ondanks herhaalde op roepingen in de grote steden de a Ier Europeanen om zich te laten egistreren, niet groot is gebleken. Een onderzoek heeft aangetoond, dat er voormalige republiek meer Nederlanders zijn. dan ooit door Djokja was opge- n. aangezien de republiek ieder, die Indonesische naam opgaf, als niet- Europeaan beschouwde, waardoor alle Europese meisjes, die met Indonesiërs huwelijk traden, tot de ni Europeanen werden gerekend. Spreker schatte de Europeanen in Djokja 2000, terwijl de republiek er slechts 250 opgaf. Ook te Solo zijn meer EuropeaneD dan de republiek had opgegeven. Voor acuatie geven zich slechts op Chinezen i personen, die in overheidsdienst aren. Van de 2000 als vermist opgege- n personen is bij onderzoek in de grol steden nog geen enkele teruggevonden Fox blijft een gevaar voor ons De vertegenwoordiger van de Fox compagnie, Maramis, tevens republikeins ster van buitenlandse zaken, heeft te New Delhi verklaard, dat Nederland zijn masker heeft afgeworpen, nu het t« kennen gegeven heeft, dat het de repu bliek niet langer als politieke eenheid erkent Hij dreigde, dat het gezag der V.N op het spel staat en dat de Aziati sche landen maatregelen zullen nemen. Geen wantrouwen tegen poedermeik Wat dr E. Heystek er over zegt. Inzake de ondeugdelijke schoolmelk in R'dam deelt de onder-directeur van de Geneesk. Dienst aldaar, dr E. Heystek. nog mede, dat de in de melkpoeder komende pyrogene stoffen zo weinig zijn. de koortswekkende activiteit geen invloed heeft. De toegevoegde vitaminen kunnen niet de oorzaak van de vergif tiging zijn geweest. Men weet in dit bij zondere geval niet, wat er met de ge bruikte melkpoeder en de daaruit be reide melk eventueel gebeurd is: koe tot fabriek" en ook niet. wat e: beurd is, nadat de melkpoeder de fabriek had verlaten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Merkwaardig is, dat nog veel meer kinderen, die de melk evei consumeerden, niet ziek zijn geworden. is geen enkele reden, volgens dr Heystek. om de poedermeik te wantroü- DAT het gem. electriciteitsbedrijf Raamsdonk per 1 Juli voor f 375.000 a: het prov. bedrijf wordt overgedragen. DAT in Amsterdam 85 pet der kleuters het bijzonder kleuteronderwijs volgt. DAT van de hand van mr K. Jansma bij de uitgeverij H. J. Paris te A'dam biografie is verschenen van wijlen i: Lely, de drooglegger der Zuiderzee. DAT gisteren op de Belgische ambas sade te Den Haag de gep. Ned. ambtenaar nvoerrechten Borst-Pauwels aldaar de versierselen kreeg van ridder der Orde van Leopold II. DAT het comm. Kamerlid Stokvis in vragen aan min. Schokking zijn twijfel uitspreekt over de ongenoegzame oplei ding van de deze maand naar Indonesië vertrekkende res.-officieren van gezond heid en daarom op uitstel van vertrek aandringt. DAT ook een deel van de in ons land aangekomen 200 Franse kinderen naar Protestantse pleegouders in Den Haag. R'dam en Delft gaat. DAT Prins Bernhard gisteren voor zijn bezoek aan de Engelse opperstalmeester met zijn particuliere Dakota op het vlieg veld Northolt bij Londen is aangekomen. DAT op de Bossche veemarkt in 1948 200.000 stuks vee werd aangevoerd en de Brabantse hoofdstad daarmee aan de spits van alle Ned. markten staat. Dat op 20 Febr te Boxtel een Bra bantse dag wordt gehouden, waarop Bra bantse kunstenaars hun werken zullen demonstreren en een spreker de taak en toekomst der provincie zal belichten. DAT in Drente het inscharen var thans vrij is, doch de prijzen hiervoor nog aan de goedkeuring van de Grond kamer zijn onderworpen. DAT in de raad van Rhenen ernstige critiek is geuit op de plannen van hem om de grensgemeenten te ani DAT de gemeente' Emmen te Klazina- veen grond aankocht, bestemd voor in dustrieterrein en de fa Hiemenga en C( te Gron. daar een bezinkerij met 100 mar personeel zal vestigen. DAT vandaag de honderdste KRO-uit- zending plaats heeft van „het schip var de week", waarin mannen van de koop vaardijvloot groeten ontvangen van hur familie thuis. DAT de „Stuyvesant" op het ogenblik naar Nederland onderweg is met ee millioen kilo rijst en duizenden kilo' pinda's uit Suriname. DAT van 11 t/m 15 Juli te Wageningen de 14e Ned. landbouwweek wordt gehou den. DAT de 21-j. Ned. schipper Theo Brans uit Rossum van het binnenschip „De Meeuw" op de Maas bij Luik uit een roeiboot is gevallen en verdronken en zijn lijk nog niet is opgehaald. DAT in Januari te A'dam 251 schepen et 280.000 N.R.T. aankwamen en 254 schepen met 297.000 N.R.T. vertrokken. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week steeg met f 45 millioen tot f 3052 millioen. DAT gisteren het Bijzonder Gerechts hof te Den Bosch is opgeheven en de lo pende zaken door een speciale strafka mer van de Bossche rechtbank worden overgenomen. DAT van 1 April tot 2 Mei in Oslo eer tentoonstelling wordt gehouden %ran mo derne Ned. schilderkunst. DAT de Haagse kunstschilder en restau. rateur van schilderijen. Piet in 't Hout, op 9 Febr. zijn 70ste verjaardag hoopt te DAT de afd. Goeree en Overflakkee van de Ver. tot bevordering der bijen teelt in Nederland op 8 Maart haar 25-j. bestaan zal vieren. DAT vorig jaar in het arrondissement Breda 1905 personen met de justitie in aanraking kwamen wegens drankmis bruik en zij samen f 49.934 boete kregen. DAT in Zuid-Limburg de bestaande zuivelfabrieken in coöperatief verband worden gebracht in de Zd.-Ned. Zuivel- DAT is benoemd tot lid van de Raad in Toezicht op de Rijksverzekeringsbank de heer W. G. Soheeres te Den Haag. DAT de huismeester W. Kerkstra de- t dagen 40 jaar in dienst was bij de strafgevangenis te R'dam. DAT de bioscoopconcerns te A'dam, R'dam en Den Haag de engagementen de in de theaters werkzaam zijnde ci met 3 weken verlengden tot 24 Februari. DAT Breda in de omgeving van het Hemelkv/artier een uitbreidingsplan liet ontwerpen door prof. Granpé Molière uit Delft en ir Peutsz uit Heerlen, welk plan woonruimte zal bieden aan 10 tot 12.000 mensen. Drie stakende meisjes in A'dam sloegen er op los Drie stakende meisjes van 20. 19 en 17 jaar oud uit Amsterdam vlogen gisteren aantal werkwillige collega' haren, waarna zij door de politie werden gearresteerd. Dit incident gebeurde bij de Hollahdia confectiefabriek te Buiksloot, waar, nt ;s weken staking. 40 arbeidsters he werk hebben hervat. MEER WINTERTARWE UITGEZAAID In het winterseizoen 1948/1949 werd ir ons land een groter areaal met winter tarwe bebouwd dan in 1947/1948, te: de oppervlakte onder winterrogge wintergerst verminderde. De cijfers lui den volgens het C.B.S.: wintertarwe 86-238 180.592) ha., winterrogge 174.! (181591) ha en wintergerst 9170 (9397) ha. Staking in zes Parijse zieken huizen Het personeel van zes Parijse zieken huizen is gisteren in staking gegaan der het resultaat af te wachten var referendum over staking, dat onder 34.000 personen, die aan de staatszieken- huizen vertoonden zijn, wordt gehouden. Alleen voor ernstige gevallen en voor bedpatiënten wordt gezorgd. „Willem Ruys" kan niet eerder dan Dinsdag vertrekken Gistermiddag heeft het vlaggeschip van de Rott. Lloyd, de „Willem Ruys." voorlopig zijn nieuwe schroef gekregen. Ze moet eerst even proefdraaien en wordt dan later definitief bevestigd. Voor het schip in het geweldige dok droog stond, moest uit 88 tanks 29 mil lioen liter water worden gepompt. Nu het schip toch eenmaal droog staat, wordt de bodem meteen afgebikt en van erfje voorzien De Rott. Droog Dok is inmiddels begonnen de oude schroef te herstellen. Het vlaggeschip wordt morgen aan de Lloydkade terugverwacht. Het vertrek Indonesië is echter verschoven van Zondag naar Dinsdag. Y-tunnel-plannen liggen gereed In de Amsterdamse raad is gisteren medegedeeld, dat een plan voor de bouw Y-tunnels gereed ligt en binnenkort worden gepubliceerd. Met de uitvoe- van het plan zal niet eerder worden begonnen dan wanneer vast staat, dat althans de eerste van de drie in het project opgenomen tunnels zonder stag- 17.31; natie kan worden voltooid. EJL Ambtenaren CDK schuldig aan zwarte biefstuk? A'dams advocaat wijst op foutieve opzet De restaurateur van ..De la Paix" en „De Smorre" in A'dam had ter aanvul ling van zijn distributietoewijzing levens middelen in natura en in bonnen bijge- kocht. Hij hield er een dubbele boek houding op na. Zijn cliënten berekende hij echter de zwarte prijzen niet door De Off. van Justitie te A'dam had f7500 voorgesteld als schikkingsbedrag en vroeg gisteren, toen de zaak opnieuw voor de Econ. Politierechter kwam, f5000. De verdediger mr A. Robles wees er op, dat verd. in 1939 een zaak had voortgezet, die reeds tweemaal volkomen failliet was gegaan. Als logisch gevolg kreeg hij dan ook zeer kleine toewijzin gen. waarvan hij zijn cliënten, hetgeen door de politierechter werd erkend, niet kon bedienen. De schuldigen van de zwarte handel, aldus de verdediger, zijn de ambtenaren van het CDK, die op een foutieve opzet. nl. het basisjaar 1939, allerlei bepalingen consequent doorv oer den. De boete werd gehalveerd tot f2500. Vroegere SS'er schiet op ex- politieke delinquent De vroegere SS'er G. P v S die gedu rende de oorlog enige tijd in Waddinx- veen ondergedoken heeft gezeten en toen aan de Duitsers is verraden, heeft de 37 j Waddinxvener B. R. dezer dagen uit zijn woning gelokt en op hem geschoten. R. bleef ongedeerd. De dader is gear resteerd. Hij bekende, dat hij de moord aanslag uit wraak pleegde, omdat hij van mening is. dat Reen ex-politieke delin quent. het verraad pleegde In de duistere avond stelde v. S. zich verdekt op voor de woning van R en begon steentjes op het dak te gooien. Toen R. te voorschijn kwam, schoot v. S.. doch miste. R. deed geen aangifte, doch v. S. werd in Gouda gearresteerd wegens overtreding van de Wapenwet, zo meldt het Alg. Dbl. Oud-minister Deckers voorzitter van totalisator De oprichting van de „Stichting voor dt totalisator in Nederland" kan thans spoedig worden tegemoet gezien en oud minister mr dr L. N. Deckers, heeft zich bereid verklaard, het voorzitterschap op zich te nemen. Ook met de nieuwe top- organisator voor het draf- en renwëzen zijn grote vorderingen gemaakti Reeds staat vast, dat het voorzitterschap zal worden bekleed door de heer J. H, W. Pasman, te Wassenaar, een deskundige en geziene figuur in de paardensport wereld. Ernst Reuter, de Berlijnse burge meester, heeft voorgesteld, dat de Weste lijke mogendheden, de West-Duitse Mark tot het enige betaalmiddel voor West- Berlijn maken. Na de erkenning de facto van „Israël" door Engeland, hees men onder groot enthousiasme de Israë lische vlag op het Palestine House Zonderlinge vondsten in geheimzinnig huis Kunstschatten ter waarde van 200.000 dollar De politie te Newark, in de staat New Jersey, vond het vreemd, dat een be paald huis er zo geheimzinnig, stil uit zag. Zij verschafte zich toegang tot dit mysterieuze gebouw, waar sinds 1918, du« 30 jaar lang, geen bezoekers werden toe gelaten en zelfs de gordijnen geen sprankje daglicht toelieten. Welk een ontdekking! De drie verdiepingen bleken van onder tot boven vol geladen met dozen, koffers, beelden, enorme vazen en kleding uit voorbije tijden Kris-kras tussen precieuze antiquiteiten lagen stoffige stapels brieven en zelfs verlopen chèques en totaal vergeelde couranten. Beneden vond men een der bewoonsters, de 85-jarige blinde Rosa Diffany, dood in keukenstoel zitten Haar echtgenoot, teens 85 jaar oud, lag gehuld in een versleten badmantel op de vloer van de badkamer uitgestrekt. Volgens het medisch onderzoek, waren beiden drie eken geleden gestorven. De politie ver moedt, dat het echtpaar nog grote dollar bedragen verborgen hield, maar de ge vonden kunstschatten vertegenwoordigen reeds een waarde van ongeveer 200.000 De .Esperanza". een Panamees vrachtschip bevond zich vanmorgen 25 mijl uit de Franse kust in nood. Het stuurgerei was gebroken. WEERBERICHT Rustig, helder weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Weinig bewolking, droog weer, zwakke wind. In de nacht en vroege ochtend lich- vooral in het Zuid-Oosten van het land op vele plaatsen matige vorst, in de namiddag temperatuur iets boven het riespunt. ZON EN MAAN. Donderdag 3 Feb. Zon op 8.18, onder op 10.17, onder 23.27. 6 Feb.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1