Raad aanvaardde gasprijsverhoging van twee cent per kubieke meter Ciefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 Communisten kregen bij weth. Van der Kwaak geen schijn van kans Critiek oefenen is gemakkelijk, maar De heer Knetsch werd In de gistermiddag gehouden vergadering van de Leldse gemeenteraad met gejuich begroet: h|j was het 19e lid, dat de raadzaal betrad, enkele minuten over twee, en z|jn komst maakte het de voorzitter, burgemeester jhr mrX H. van Kinschot mogelijk de zitting te openen. De helft plus een half van de 37 vroede vaderen was toen Immers aanwezig. Later op de middag kwam nog een aantal, maar de vergadering bleef slecht bezocht. Ook wethouder J. C. van Schalk was nog wegens ziekte afwezig. Er bestaat ,wel goede hoop, dat h\j de behandeling der begroting kan bijwonen. Gelukwens aan Kroonprinses Beatrix De voorz. deelde mede. dat een tele gram met eerbiedige felicitaties was verzonden aan H.K.H. Prinses Beatrix, die gisteren voor de eerste maal haar verjaardag vierde als Kroonprinses. Er waren slechts twee minuten nodig, om eervol ontslag te verlenen aan de heer W. Prins als leraar aan de H.B.S., idem aan mej. A. N. Kos als onderwijzeres aan de opl. school Drie Octoberstraat en om te besluiten tot aankoop van de per celen Suz. Klinkertstraat 9 t.m. 12. Daarna had de raad anderhalf uur „de tijd" voor het verhogen der gastarieven met twee cent per kubieke meter. Eerste spreker was de heer Stolp (Prot. Chr.) Hoewel ook de kleinverbrui ker door deze maatregel wordt getrof fen, zag spr geen andere mogelijkheid. Het zou z.i. onverantwoordelijk zijn. een gat in de begroting te slaan. Laten we oppassen, om de geringe vrijheid, die we thans kunnen verkrijgen door een slui tende begroting, te verspelen, aldus spr. De verlaging van de kolensubsidie heeit ook belangrijke consequenties voor de resultaten van het electriciteitsbedrijf. Het gevolg zal voor 1949 zeer zeker een belangrijk minder voordelig saldo zijn dan werd geraamd. Men kan zich er op grond van de ervaring van overtuigd houden, dat de verhoging door de des betreffende prijsinstanties zeker niet zijn toegeslaan, als hiertoe de bittere noodzaak niet aanwezig was. Het is vol gens spr. trouwens niet verantwoord, dat een bedrijf als het ohderhavige met ver liezen moet werken. De verbruikers moeten gezamenlijk toch minimaal de kostprijs van het geproduceerde voldoen. Hoezeer spr. het ook betreurde, er was z.i. geen andere weg. De heer Van Weizen (Comm.) liet een geheel ander geluid horen. Zijn frac tie kon de argumenten van B. en W. allerminst onderschrijven. Den Haag doet volgens spreker niets, om de moei lijkheden van de gemeenten in dezen te ondervangen. Er worden n ten op de schouders der nunst-draag- krachtigen gelegd. Spr. op die weg niet te volgen, zolang alle andere mogelijkheden niet zijn uitge buit. Het is de noodlottige politiek, vooral die van de P.v.d.A.. die op den duur onhoudbaar wordt. Het geld moet ergens elders worden bezuinigd. Boven dien zijn de gasbedrijven verouderd, waardoor steeds verliezen voorkomen. De heer A. van Dijk (K.V.P.) her innerde aan het „haastige spoed is zelden goed" en oefende critiek op de gang van zaken, die dit voorstel heeft gehad. Spr. toonde er zich een voorstander van. dat alle groeperingen op dezelfde wijze door de verhoging worden getroffen, meende, dat dit thans niet geheel het geval was. De heer Van Weerlee Arb.) zag de gasprijs liever een cent lager gesteld de eersle 20 m3 per maand en een cent hoger voor de overige m3. Ook mevr. B r a g g a a r (Arb.) had liever een andere regeling gezien. Ook zij meende, dat de minst draagkrachtigen weer worden getroffen. Zij gaf B. en W. in overweging, al het mogelijke te doen. om een andere oplos sing te vinden. Spr. vreesde, anders meer petroleum zal worden ge bruikt, zodat de gemeente uiteindelijk meer schade dan voordeel zal ondervin- den- De heer Vos (VVD): De gasfabriek zit met eenjKkort van vier ton. Dat tekort moet weg. Worden door deze hoging de minst-kapitaalkrachtigen ge troffen? Spr. meende van niet. Een gezin bestaande uit man. vrouw en drie kinde ren gebruikt gemiddeld 361 m3 per jaar. De verhoging komt dus neer op f7.22 per jaar. dat is 15 cent per week. Petro leum blijft nog steeds duurder dan gas. De groot-industrie echter ziet wel erg op tegen deze verhoging. Is het niet beter, dat B. en W. met de grootste afnemers gaan overleggen over de prijs gas? Anders zullen die zeker andere maatregelen gaan overwegen. De heer Knol (Prot.-Chr.) bestreed de mening van de heer Van Weizen. Met de heer Vos was spr. het de verhoging voor de kleinverbruikers niet moet gaan dramatiseren. Zestig cent per maand betekent voor velen inder daad veel. Men moet ook op de kleintjes gaan letten. Maar overdrijven dit toch ook niet. Zoals de heer Stolp al zei: de kostprijs moet toch worden be taald. We kunnen de verhoging niet sen i.v.m. de begroting. Als men nii bedrijven wil gaan bouwen om de jaar lijkse verliezen te doen verdwijnen, men een groot kapitaal moeten gaan vesteren. En ook dat brengt tariefsver hoging De héér Goslings (Arb.) achtte de twee cent voor tal van gezinnen toch wel degelijk van belang. Ze betekenen een aanzienlijke extra-belasting voor de kleine verbruikers. Bij de begroting wordt, naar spr. meende, te veel reke ning gehouden met de lichtbedrijven. Met winst neemt men wel genoegen, maar met verlies nooit. Zou er boven dien niet wat meer concentratie in ons land op het gebied van gas mogelijk zijn? De gasbedrijven moeten efficiënter gaan Ook de heer V a n O y e n (KVP) achtte de verhoging voor de kleine verbruikers te zwaar. Het zou wat anders zijn als het gas het enige artikel zou zijn. dat in prijs omhoog ging. En het is ook niet zoal: met groente: daarvan neemt men eer goedkopere soort; maar op gas is mer aangewezen. Met grote gezinnen wordt nog steeds geen rekening gehouden. Wan neer komen daarvoor speciale tarieven? Toch zal de verhoging er door er is geen 'andere weg. ook dhr. v. Wei zen kan ons die niet wijzen. Mevr. Vijl brief (Comm.) toonde zich vurig tegen. Ze achtte deze verho ging een gevolg van de „geleide politiek" van de regering. De militaire uitgaven moeten op de kleine man worden ver haald. „Wij passen er voor," aldus spr „ons door de koloniale oorlog te laten terugdringen naar de tijd van onze groot ouders. naar de potkachel en de stink- groting ten koste van onze volksgezond- .,Na dit staaltje van volksmisleiding zal zo spoedig mogelijk terugkeren naar de zaak zelf", aldus de heer Froh- (WD). (De Voorz. maakte tegen het woord „volksmisleiding" be- De heer Frohwein drong aan op vruchtbaar overleg met de groot-indu striëlen. om stroppen te voorkomen. beide benen op de grond zo bleef de heer Knetsch (Prot.-Chr.) graag staan. De heer Van Weizen wil ïwe bedrijven, aldus spr., maar laten we eerst eens afwachten, wat er terecht komt van de plannen, om ons land in de toekomst van uit vier bedrij en te voorzien. Dan kunnen daaraan de tarieven worden aangepast. De heer D. J van D ij k had van de PvdA-fracti^ het laatst het woord. Het was spr thans wel duidelijk, dat er een verhoging moest komen. De minst-draag- krachtigen worden wel het slachtoffer. ter vervelend, maar ze worden toch niet èxtra belast, zoals spr eerst meende. Dat ze worden belast, staat vast. En deze groep kan nu eenmaal het minst dragen. Maar we hebben geen tegenvoor stel, aldus spr. „De Partij van de Arbeid heeft het weer gedaan", zal het wel weer heten, en daar is ook niets op tegen, in dien men op een dergelijk gezegde tp-n niet een serieus antwoord ver wacht We weten niet. hoe het beter kan. In de toekomst dient echter toch wel de gelijk te worden overwogen, hoe het gas bedrijf weer efficiënt kan worden ge maakt Niet alleen plaatselijk trouwens, ■ok landelijk. Zeg dan maar, hoe het teel moet nks al het gesprokene, achtte /an der Kwaak (Prot.-Chr.) het voorstel een voortzetting van het verhandelde op 8 Sept. 1947, toen spr had opgemerkt: dit zal wel niet de laatste maal zijn, dat hierover wordt gesproken. Spr meende goed te doen, de gang van. zaken even de revue te laten passeren ït het de heer A. van Dijk toe- at er inderdaad zeer gehaast is. Daartoe was ook reden. kolenprys is verhoogd met f7.80 per ton. Daar staat wel een verhoging an de cokesverkoopprijs van f4.75 per on tegenover, maar deze hogere prijs - slechts tot f3.75 realiseerbaar, zulks met het oog op de concurrentie van de mijn- gascokes. Omdat de subsidie van f3.f~ per ton vervalt, blijft van de verhoging slechts f 0.45 per ton cokes over. Van 3 ton kolen kan men 1 ton cokes fabri- Sr is dus een voordeel van '0.15 per ton. Dit betekent bij een geraamde cokes productie van 51.500 ton in 1949 een voordeel van slechts f7725. Daarbij komt. het. gezien de grote hoeveelheden cokes, niet is uitgesloten, dat reeds dit jaar de zomerprijzen voor cokes (dus reductie) moeten worden gevraagd. In de verdere berekening kan men het bedrag vafn f7725 dan ook vegoeglijk verwaarlozen. De industrie neemt in totaal te Leiden 14 van het gas af. d.i. 3Vi milli afnemende buitengemeenten vragen een 7.720.000 m» per jaar. De totale productie in 1949 wordt op 25 mil- lioen geraamd. De „kleinverbruikers" lus een zeer belangrijk element. Ander de „kleinverbruikers" versta men dan ook niet alleen maar de „kleine maar „de verbruikers var wordt geleverd volgens de verorde ning starieven". De huisvrouw moet trachten, zelf te bezuinigen. Het verbruik per ge zin is nog steeds groter dan voor de oorlog- In de gezinnen moet dus ook meer op de kleintjes worden gelet. Petroleum -komt niet goedkoper uit dan gas. B. en W. zullen nog in over leg treden met de grootverbruikers, willen dus geen klanten kwijt raken. Leiden staat niet hoger dan andere steden, vaak nog lager. Er werd ge zegd, aldus de wethouder, dat con centratie de oplossing is. Wat moet die kosten? Dan worden de tarieven nog veel hoger! De suggestie van de heer Van Weerlee zou de gemeente op 67.200 duurder komen te staan en dat is nu juist de bedoeling niet. Drie jaar lang, aldus spr., hebben we subsidie op de kolenprijs geno ten. Die moet er thans af. Den Haag geeft het recept en levert er de in grediënten bijSpr. kan er onmo gelijk iets smakelijkers van maken Spr. had niet in de keuken van de regering gekeken, maar zou graag de twee ministers Lieftindk en Van den Brink aohter de tafel van B. en W. Wie neemt het initiatief? Verschillende raadsleden hebben B. en W. gevraagd, wanneer er weer gelegen heid komt tot een bespeling van 't caril lon. In de memorie van antwoord wordt gezegd, dat die gelegenheid er (vanzelf sprekend) eerst weer zal komen, als de gemeente in het bezit van een carillon is. Gelden zijn hiervoor niet voldoende be schikbaar. Het is B. en W. echter be kend. dat onder de burgerij voor deze aangelegenheid belangstelling bestaat. Voorzover mogelijk, zullen B. en W. een ie ter zake gaarne ondersteunen. Zoals bekend, heeft de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede hierop ook reeds ge doeld. Wie neemt het initiatief Vergadering afd. Leiden Dieren bescherming De afdeling Leiden en omstreken van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren vergaderde in „Den Burcht". De tweede voorzitter, de heer A- van der Neut, opende. Hierna bracht de heer F. H. Kemner, voorzitter van de propa- ganda-commissie, het verslag over het afgelopen jaar uit; de sedretaresse kon dit wegens ziekte met doen. De afdeling Leiden telt 923* leden, waarvan 759 alhier woonachtig zijn. Er zijn de laatste tijd lieuwe leden bij gekomen Vervol gens richtte de heer Van der Neut zich tot de heer Van Poelgeest, die 30 jaar de vereniging had gediend, maar zich nu genoodzaakt zag ten gevolge van drukke werkzaamheden te bedanken Spr. deelde mede, dat het bestuur heeft gemeend hem te benoemen tot ere-voorzitter. Van de propaganda-commissie mocht de heer Van Poelgeest een geschenk in ontvangst •n Het kinderkoor „De Sleuteltjes" Henk Franke gaf enkele liederen ten beste. Ook het optreden van mevr. Ellen Lanee viel in de smaak. Aan de voorstellen voor de algemene vergade ring werd goedkeuring gehecht. Mr dr W Hugenholtz en de heer Kemner zullen de algemene vergadering bezoeken Jubileum C. P. Kooien Zaterdag was de heer C. P. Kooien 25 jaar in dienst van de N.V. Kon. Ned Grofsmederij. De jubilaris, die met zijn echtgenote op het hoofdkantoor werd ontvangen, werd hier namens de directie toegesproken door ir Kruyt, die hem dankte voor de in deze 25 jaar betoonde Ijver en trouw. Als stoffelijk blijk van deze waardering overhandigde spr. een enveloppe met inhoud en het diploma de Maatschappij voor nijverheid en handel. Na een dankwoord van de heer Kooien bleef men nog enige tyd bijeen, waarbij onder het genot van een kop koffie en een sigaar herinneringen wer den opgehaald. Hierop vertiet de jubi laris met zijn echtgenote het bedrijf om verder de feestdag in huiselijke kring door te brengen. R K. BEVOLKING LEIDEN. De gemeente Leiden telde 1 Jan 1949 27.075 R.Kvorig jaar 26.477, dus 598 Er werden in 1948 minder huwe lijken afgesloten en er vonden minder geboorten plaats dan in 1947. VOORZITTERSCHAP V.V.D. Prof. dr C de Boer, voorzitter van de Leidse afdeling der V.V.D-, heeft ais zodanig bedankt in verband met drukke werkzaamheden „HAMLET" UITGESTELD Zoals bekend, zou de Haagse Comedie vanavond voor K. en O. het treurspel ..Hamlet" van Shakespeare opvoeren. Wegens ziekte van enkele prominente spelers moet de opvoering worden uitge steld tot 28 Maart- Zilveren jubileum-Steravond N. C.R.Y. geen sectarische instelling, maar nationale omroep bij uitstek Bezielend betoog van mr A. B. Roosjen 25 Jaar Ned. Chr. Radio Vereniging. MIEP VINDT het nu geen bezwaar kool te eten. Er is zo veel variatie. Nu is er weer een fijn recept van Mevr. LotgeringHillebrand voor: SAVOYEKOOL MET KAAS 1 kg. gesneden savoyekool, L melk, 100 gr geraspte kaas (of meer), zout. aroma, 40 gr. boter, 35 gr. bloem. Was de kool en kook ze in weinig water met zout vlug gaar. Maak intussen van boter, bloem en melk een dikke saus, roer er de geraspte kaas door, de uitgelekte kool en zo nodig nog wat aroma. Laat de kool plm. 10 min. stoven en dien ze heet op met aardappel- purée. Dit gerecht is goed voor een vlees loze dag. Voor de geraspte kaas kunnen harde en onbruikbare stukjes worden op gemaakt. Laag om laag met aardappel- purée in een vuurvaste schotel is dit ge recht een mooie winterschotelj Met een paar gebakken saucijsjes boven op wordt het nog beter. PubL Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen (Advertentie) heben willen zien, om de heer Van Weizen te antwoorden. Na de replieken (waarbij de heer Knetsch nog met nadruk en terecht aan de heer Van Weizen vroeg, dan toch eindelijk eens aa geven, hoe het dan wel moest) en nadat weth. Van der Kwaak nog eens de op merkingen had beantwoord, volgde het aanvaarden van het voorstel met alleen de stemmen van de communisten tegen Morgen start de Chr. Film-Actie te Leiden „Vrij en Blijop het podium der Stadsgehoorzaal Gisteren werd in de Stadsgehoorzaal jn grote NCRV-jubileum-steravond ge houden. Ruim 1100 mensen zeer velen moesten, daar de kaarten al spoedig •n verkocht, worden teleurgesteld gaven op spontane wijze blijk van hun belangstelling voor en gehechtheid aan de Chr. omroep. Ds M. Ottevanger. Ned. Herv. predi kant. opende na het gezamenlijk zin van Psalm 75: 1 en wees op de grote betekenis van de NCRV voor heel Nederland. Spr. bracht dank aan het be stuur voor zijn gestadige activiteit. Wij zijn niet ingenomen met de uitzendingen an het IKOR, aldus spreker. Ds Ottevanger sprak de vurige wens uit, dat de NCRV nog krachti ger mag worden en dat ook de Ned. Herv. Kerk in de naaste toekomst haar stem via de zender van onze Chr. omroep weer onder ons volk mag doen horen De voorzitter van de NCRV. mr A B Roosjen. stond allereerst stil bij de ver jaardag van H. K. H. Prinses Beatrix. Het Huis van Oranje neemt onder ons volk belangrijke plaats in; het baant de weg naar opbouw en vrijheid. Na het herstel van onze vrijheid is er j een deel van ons volk een woeste drang om de onderscheidene omroepver enigingen te doen verdwijnen. Men wil een nationale omroep. Wij moeten ons als volk van Nederland in de aether als een eenheid openbaren, zo pleegt men te zeg gen. Engeland wordt dan ten voorbeeld gesteld Mr Roosjen legde er de nadruk op, dat wij ook op het gebied van de radio Nederlanders moeten zijn en blijven Onze geestelijke en staatkundige ontwikkeling gaat mank aan een tekort aan oorspronkelijkheid. Eenmaal zwolg men de heilloze theorieën v Franse Revolutie, terwijl men zich later "oriënteerde op Duitsland. Na de tweede wereldoorlog is het Engeland, dat gevangen houdt. Deze Engelse ziekte heeft een bijna epidemisch karakter ge- Een nationale omroep hoe mooi dit woord ook moge klinken is niets anders dan een bloed- en kleur loos lichaam, dat geen bevrediging kan schenken. Wjj moeten proteste ren tegen hen. die onze omroep in een geheel verkeerd daglicht stellen. De NCRV spreekt niet tot een krin getje, dat haar bijzonder sympathiek zou zyn. Haar doel is om heel ons volk toe te roepen: „Kom tot Uw Heiland, toef langer niet." Als de NCRV dat nastreeft, is zij geen sec tarische instelling, maar een nationale omroep by uitnemendheid. Groen heeft eens gezegd: „In Nederland is het Evangelie nationaal", aldus mr Roosjen. Spr. bracht hulde aan allen, die het ge waagd hebben. 25 jaar geleden de NCRV te presenteren. Aan ons de taak om de positie van de Chr. omroep te verstevi gen. Alle aanvallen op de NCRV zijn af geslagen. Maar het getal der leden dient zo hoog mogelijk te worden opgevoerd. Er staat veel op het spel. In dit verband wees mr Roosjen op het vraagstuk der televisie. Veel mogelijkheden biedt deze vinding, ook tal van moeilijkheden. We mogen ons echter niet laten afschrikken door de gecompliceerdheid van dit probleem. De handen uit de mouwen, opdat «ij ook in dit opzicht niet achterblijven. Aan deze zilveren steravond werkten mede: het koor „Fryske Stimmen' Bindert Posthuma en „Vrij en Blij' Wessel Dekker ..Fryske Stimmen" is een zelfstandig koor. waarvan alle leden van Friese origine zijn De N.C R V. heeft het enige maanden gecharterd om de lange reeks van steravonden luister te doen bijzetten. De dirigent, met wie wij tijdens de pauze even spraken, vertelde ons zijn koor. zeer aantrekkelijk door frisse Friese klederdracht, op hoge prestaties heeft geleverd, zodat het De radio is een uitermate belangrijk element in onze samenleving. Wij kun nen er niet meer buiten. Het Protestantse deel van ons volk mag er dankbaar zijn, dat een kwart-eeuw geleden ook in zijn wijde kring mannen opstonden on met energieke doortastendheid het radio- vraagstuk ter hand te nemen. Sindsdien heeft het Nederlandse volk door middel van de N.C.R.V., die steeds vasthield i het beginsel, dat zij nóg een andere betere taak heeft dan alleen te draaien wat „men vraagt", veel zegen mogen ontvangen. Na de oorlog is, alle tegen kanting en kwaadaardigheid (ook var Chr. zijde helaas) ten spijt, weer ten dui delijkste gebleken, dat een niet te onder schatten stroming van ons volk de N. C. R. V. niet wil en niet kan missen! Goede inzet met „Marie Louise" De Chr. Film-Actie zal morgen voor de eerste maal in onze stad optreden. In ..Den Burcht" zal dan het boeiende film werk „Marie Louise", vervaardigd door Praesens Film te Zürldh, worden ver toond. De voorstelling vangt aan om 8 u. Wij kunnen wel zeggen, dat de Cefa haar programma in Leiden heel goed in zet. Haar keuze mag bijzonder gelukkig worden genoemd en het is te hopen, dat uit de avond van morgen ondubbelzinnig moge -blijken, dat deze organisatie, die streeft om het probleem van de film ons. Christenen, enigszins tot een oplossing te brengen, levensvatbaarheid Hieronder geven wij een korte weer gave van wat morgenavond op het witte doek zal worden gebracht. De film begint in de tragische dagen, toen de Duitse legers de Marne nader den. Rouaan wordt omsingeld, de bevol king neemt de vlucht en ook Madame Pleury treft maatregelen om met haar twee kinderen, Marie Louise en Pierre, een heenkomen te zoeken. Vervolgens verplaatst de film ons naar Zwitserland, waar men op een klein station in afwachting is van een groep Franse kinderen. Schoolmeester Bennin- ger en een jong meisje, Hedi Rüegg, ont vangen aan het station de kleine reizi gers, die bij htm pleegouders moeten worden ondergebracht. Maar voor der kinderen, de kleine Marie Louise uit het bezit kwam van zeldzame pryzen. Ook op de steravonden 36 in totaal het succes steeds overweldigend. Leiden heeft zich, wat aandacht er applaudisseren betreft, niet onbetuigd ge laten- Het koor van 50 jeugdige zangers zangeressen heeft gezongen op waardige wijze. De sopraan Mien Peters zong enkele solo's. En dan „Vry en Blij"! Moeten populaire ensemble nog lof 't Zou overbodig zijn- De charmante schijning van dit gezelschap, dat 2 Maart a s. weer in Leiden hoopt op te treden, en wel voor de Chr. muziekver eniging „Concordia", verdient ook bij zondere vermelding. In het programma van „Vry en Blij" vond een spraakwaterval plaats. Vier Leidse heren moesten tot grote hilariteit bij het vrouwelijke publiek spreken over het onderwerp: „New Look". Drie ver klaarden zich tegen, één, de heer P A. Kouwenhoven van de Doezastraat, ver dedigde op grond van aesthetische over wegingen de hieuwe mode. Bij de wen ontlokte dit natuurlijk dave rende instemming, zodat de heer Kouwenhoven er met de eerste prijs, een prachtige N C.R.V.-jubileum-briefopener. door ging. De overigen, t.w. de heren Siera. De Graaf en Van der Horst, kregen een N.C R.V.-suikerlepel. In alle opzichten mag deze avond bijzonder geslaagd worden genoemd. Leidse telefonisten zeggen de Sleutelstad vaarwel Zullen zich in Den Haag dapper gedragen „Ring, ring. ring," rinkelde gisteravond de bel in het telefoonkantoor aan de Boommarkt alhier. Het was wellicht de laatste aanvraag voor een interlocaal gesprek, dat daar tegen elf uur binnen- „Vannacht gaat de boel over," zei de telefoniste, met wie wy even spraken, en ze bedoelde, dat haar collega's met ingang van heden de K00 draaiende Leddse telefoonabonné's van uit Den Haag zullen antwoorden, Dit als gevolg centralisatie van het telefoonverkeer, met welke centralisatie de uitbreiding van het telefoonnet met 2000 nii sluitingen samenvalt. 'Voor de Leidse telefonisten, het grootste deel naar de Residentie overgeplaatst, brengt dit naast alle tech nische verbeteringen wel enig ongerief met zich mee. De meisjes hebben in Den Haag in verband met de onregelmatige diensturen soms wel even vrijaf, deze tyd is toch te kort om ev« Leiden te wippen. „Maar telefonisten zijn dapper," merkte de voor ons onbekende nog op. voordat ze de verbinding tot stand bracht En verdienen veler dank „PHILIDOR" BESLOOT HAAR LUSTRUMFEESTEN. .Philidor" besloot gisteravond de fees telijkheden ter gelegenheid van haar 30- jarig bestaan met een gezellige avond voor de leden, donateurs en genodigden. Het was de voorzitter, de heer P. Herf- kens, die nog eens schetste, hoe kern gezond de vereniging is en een woord van welkom sprak, in het bijzonder tot de bestuursleden van de L.S.B. De heer F. van Beek bracht namens dit college de gelukwensen over en zegde een paar boekwerken toe. De heer Jerry Bey, ge assisteerd door de heer Schoondenvoerd, zorgde voor de vrolijke noot, terwyl ook enkele leden een bydrage leverden Tot slot vond een zeer geslaagde gongwed- strijd plaats. Voor iedere deelnemer was er een prijs. Met voldoening kan „Phili dor" op de viering van dit jubileum terugzien Rouaan, is niemand ter verwelkoming aanwezig. Bij de familie, waar zij onder dak zou krijgen, is namelijk een besmet telijke ziekte uibgebroken. Hedi Rüegg besluit het kind zelf mee te nemen. Papa Rüegg heeft echter geen gemakkelijk karakter. Men aarzelt dan ook, hem van de aanwezigheid van Marie Louise in kennis te stellen. Natuurlijk komt het uit. Maar het meisje wordt niet terug gestuurd. Een vaderlijke genegenheid jegens haar wint bij Rüegg steeds meer veld. Oip treffende wijze wordt uitge beeld, dat al zijn ogenschijnlijke stugheid wordt doorbroken. Er ontstaat een moeilijkheid: als Marie Louise moet terugkeren, hoe zal Papa hier tegenover staan? Schoolmeester Benninger ziet dit probleem niet zonder bezorgdheid. Daarbij komt, dat het meisje haar pleegfam-ilie gehecht is ge raakt; dat het haar zeker zeer moeilijk zal vallen, huize Rüegg te verlaten. Toch neemt zij afscheid, vertrekt met de trein, stapt evenwel reeds bij de eerste stop plaats onopgemerkt uit en völgt te voet de rails om naar Papa Rüegg terug te keren. Uitgeput wordt zij onderweg ge vonden en teruggebracht naar het huis, dat zij niet kon verlaten. Het meisje wordt dan een poosje ondergebracht in verzorgingshuis. Rüegg neemt een kwajongen als pleegkind mee naar huis. Als het uur van scheiden nadert, ver neemt men onheilspellende berichten. luidt, dat er geen Franse kinderen meer mogen komen, aangezien de grenzen hermetisch worden gesloten. bezwaard hart worden Marie Louise en alle andere kinderen van het door de arbeiders van Rüegg gestichte tehuis naar de trein gebracht. André, het tweede pleegkind van Rüegg, ziet kans het afscheid minder zwaar te maken. Zelfs yindt hü het middel om de mees terknecht Schibli en Anna Rüegg, die geheim van elkander houden, nader tot elkaar te brengen. Benninger Rüegg laten de moed niet zakken. Aan de deur van het vacantie-oord wordt bord bevestigd, waarop een welkom alle kinderen! Vertrek ir J. D. J. Waardenburg uit Alphen Een naam, die aan het Rijnstreekcentrum verbonden blijft Waardenburg besloot Het dagelijks bestuur der gemeente, leden van de raad, hoofden der verschil lende gemeentediensten, secretarie-amb tenaren en een aantal genodigden kwa men gisteren in het raadhuis bijeen om afscheid te nemen van ir J. D J. Waar denburg. directeur van gemeentewerken, die vandaag in dienst is getreden van de gemeente Voorburg. Er zijn veel goede woorden gesproken. Burgemeester Schokking opende de rij. Spr. wees er o.a. op. dat ir Waarden burg zijn hart verpand had aan Alphen en de beste jaren van zijn leven hier doorbracht. Spr. kon zich dan ook voor stellen. dat de vertrekkende directeur zich met moeite losmaakte van zijn werkkring alhier. Met een enkel woord werd gereleveerd, wat omtrent dit ver trek de laatste maanden openbaar werd en zeer teleurstellend was, omdat men elkaar niet steeds juist begrepen heeft. Een en ander heeft B. cn W. en ook ir Waardenburg gehinderd. Stilgestaan werd bij de werken, onder leiding van de vertrekkende functio naris tot stand gekomen of voorbereid. Het gemeentebestuur dankt daar recht hartelijk voor Spr. uitte de wens. dal ir Waardenburg in Voorburg méér be vrediging zal vinden in zijn arbeid er daar volledig op zijn plaats zal zijn. Hij gaf de verzekering, dat de naam ir Waardenteirg voor goed aan Alphen verbonden zal blyven. Met een hartelijk HOUDT STAND Door H. Hollander 2) Op de plaats staat een stevige trans portfiets. Op de bagagedrager een grote vierkante mand. die nauwelijks dicht kan. Van zes uur af is Klaas bezig geweest, de mand te vullen. Die kraakt onder haar gewicht. En nu is hij gereed, om zijn da gelijkse tocht, door weer en wind, aan te vangen. Vandaag ligt zyn route in Nedervoort en wijdere omgeving. „De groeten." zegt Adriana. En zij glimlacht ondeugend. Klaas knijpt haar I de ,.Wès je zover!" kaatst hy te- ,/Wat bazelen jullie nu?" vraagt moe- Ze geven geen antwoord. Klaas is op eens verdwenen met een: „Tot van avond" en Adriana heeft haast, om de ontbijtboel op te ruimen. Op straat, vóór de winkel, heeft petroleum. Wij willen geen sluitende be-Klaas nog het een en ander met zyn vader te bepraten. Maar dan stapt hij toch op zijn zware fiets en rijdt moei- i weg. Hij moet altijd denken aan het antwoord, dat. naar hij gelezen heeft, een minister van Waterstaat, mi nister Van der Vegte heette die, eens gaf aan aen Kamerlid, die er over klaagde, dat de brievenbestellers zoveel post meekregen in hun tassen. Er is iets van waar, zeide die minister, maar ver geet niet, dat de tas na elke bestelling lichter wordt. Eenmaal is alles op en dan huppelt de man over de straat. Nou, het ook met zo'n mand, als hij op zijm fiets heeft: het wegrijden kost gro te moeite; hij heeft al zijn krachten no dig. maar na elk bezoek bij een klant is zijn mand lichter en hij keert terug met een lege of zo goed als lege. Zijn dag i> goed geweest. Gertjan Bakker oogt zijn zoon even na. En dan gaat hy de winkel beredde ren, om over een uurtje het dorp in te gaan. Naar de klanten, die de waren aan huis bezorgd willen hebben. Hij haalt de boekjes of lijstjes op, waarna Adriana de boodschappen gereed maakt en Gertjan ze weer bezorgt. Een goed deel van de dag gaat er mee weg. Hij is niet vlug ter been meer. Hij heeft zijn tijd gehad. En welk een tijd! Wat Klaas nu doet, heeft hij ook ge daan. Alleen niet met een fiets, maar met een kruiwagen. Zó is Gertjan Bakker begonnen, jaren geleden. By een grossier kocht hij wat koloniale waren, dweilen, borstels, bezems; laad de die op zyn kruiwagen en ging „de boer op". En geleidelijk aan groeide de klandizie. Men wist. dat op Gertjan Bakker te rekenen viel. Hij was pre sent. weer of geen weer, winter of zomer. Al de dorpen in de omtrek liep hy af. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De meest afgelegen boer derij werd bezocht. Overal had hij zyn klanten zitten. En dat ging jaar in, jaar uit zo. Inmiddels had hij het winkeltje gekocht van een oude vrouw, wier man overleden was. En die winkel, die niets betekende, werd de winkel van West voort. Bij de grossiers in de stad stond Gertjan Bakker goed aangeschreven. Een afnemer van betekenis. En een prompte betaler. Dat mankeerde «ooit. Zo zijn de jaren vergleden. Klaas groeide op en was al vroeg in de zaak. die hem interesseerde. Na afloop van de school in Nedervoort want Westvoort bezat geen christelijke school, zodat de kinderen naar Nedervoort moesten lopen, evenals des Zondags het gehele gezin naar de kerk daar stond het vast, dat Klaas in het zaakje komen zou. Maar toen stond het ook vast. dat Gertjan, die zware dagen en jaren gehad had. zijn kruiwagen thuis liet en zelf ook thuis bleef. Klaas kon fietsen. En er werd cao transportfiets gekocht met een kleine mand, die niet heel veel boodschappen kon bevatten, maar voor zo'n jongen toch voldoende. Het was best gegaan met de negotie vam Klaas, die hart voor zijn werk had. Hy kon verder wegkomen dan zijn vader ■on al meer klanten. De mand werd groter. Er waren dagen, dat hij tegen de middag terugkwam om nieuwe voorraad. Alleen bij een grote route, zoals vandaag. Donderdag, bleef hy de hele dag we nam brood mee, dat ergens in een café verorberd werd bij een kop koffie Gertjan Bakker doet zijn werk. Hij be zoekt de klanten. Het gaat niet zo vlug als vroeger. Daar komt bij, dqt de dorps vrouwen graag een praatje maken met de oude man. die in het dorp geboren en getogen is. En dan zijn daar de kin deren. Gertjan houdt veel van kinderen. En de kleine kinderen houden van hem. Misschien wel. omdat hij geregeld een snoepje meebrengt, als hij de bestelde boodschappen bezorgd. Gertjan Bakker is bovendien een spraakzaam man. Dat heeft hij geleerd, toen hij ganse dagen „op hort" was en tal van mensen heeft gesproken. Hij is overal een geziene gast geweest. Op me nige boerderij heef# hij koffie gedronken en zijn boterham opgegeten. En onder wijl wist hij zijn waren aan de man te „We zijn gezegende mensen, Mieke" placht hij altijd tot zijn vrouw te zeggen. (Wordt vervolgd.) woord tot mevi de burgemeester. Mede namens het gemeentepersoneel sprak vervolgens de secretaris, de heer A. Veenhuijsen. Deze wees er op, dat Voorburg, wellicht als eerste gemeente in ons land, het Amerikaanse voorbeeld volgde, waar men immers tot de conclu sie is gekomen, dat de beste arbeidspres taties door mensen boven de 50 jaar ge leverd worden. Uit tal van veelal jon gere sollicitanten benoemde men ir Waar denburg, die wars van ambtenarij omdat hij ieder medemens, op zyn weg geplaatst, zag als schepsel Gods. Met zijn ondergeschikten hield hij ook gesprekken van hart tot hart en dat is beslist nodig, wil men niet verstarren in het ambte lijke. Namens B. en W. en het voltallig personeel bood spr. een fraaie vulpen potlood in étui aan; mevr. Waardenburg ontving een bloemstukji Volgende spreker was de oud-wethou der, de heer A. den Ouden, die sympathiek woord de prettige king gedurende een periode van pl.m 20 jaar schetste. Spr. leerde ir Waarden- burg kennen als een eerlijk, ijverig er rechtvaardig mens. Hierna volgde nog een vijftal sprekers, die op de een of arfdere scheidende functionaris in nauw contact hebben gestaan. Nadat verversingen waren aangeboden, heeft ir Waardenburg hartelijk dank ge bracht voor alles wat in Alphen werd genoten. Alle moeilijkheden heeft men helaas niet op de juiste wijze kunnen op lossen, maar er zullen buitengewoon goede herinneringen blyven voortbe staan. Belangrijke zaken kwamen stand, waarvan ieder profijt kon en hebben. Dat achtte spr. ook het mooie in het leven van de ambtenaar, dat het in zo sterke mate beïnvloed wordt door de dienst aan de medemens. Het kan niet altijd zo worden beleefd, maar h( verkwikkend, als men het zo mag Spr. wekte hiertoe op. Spr. richtte zich voorts meer per soonlijk tot hen, die hem toespraken en verzocht tenslotte als blijvend aandenken een schilderstukje te mogen aanbieden voor de kamer van de directeur van ge meentewerken. Dit geschenk werd door burgemeester Schokking namens het ge meentebestuur in dank aanvaard. Allen maakten hierna van de gelegen heid gebruik, om van ir en mevr. Waar denburg met een handdruk afscheid te Gouden huwelijken De heer en mevrouw Nyssen, Gasstraat 16, hopen op 8 Februari vijftig jaar ge huwd te zijn. Ook het echtpaar J. Filippo en J- Filippo-Crama, Lusthoflaan 5, hoopt de week het gouden huwelijks- vierea, namelijk Woensdag de 9e. De stak gisteravond, nabij „Posthof" uit de zijn gestapt, zonder op het verkeer lettend, de Rijnsburgerweg over. Zij werd aangereden door een personen auto en met een ernstige hoofdwond en linker-onderbeenfractuur door een juist passerende Rode Kruis auto uit Rot terdam naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. TE WATER GEREDEN Een personenauto, bestuurd door H. R. Leiden, reed gisteravond via een hekje .an af de Aloëlaan in de Haarlemmer- trekvaart De technische dienst van de brandweer haalde de wagen op het droge, die op eigen kracht de reis kon vervol gen. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Dr Van Mook over Indonesië Ter gelegenheid van de Diësviering der Leidse Universiteit zal dr H J. van Mook Zaterdag in het Academiegebouw een college over Indonesië houden. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Eduard H. L.. z. v. H. Tuit- yf en C. Bouwmqn; Eleonora H. Th., d. G van der V'list en W. E. T. Vosters; Wi'lhélmiria G.. d. v. C. Segaar en H. van Appel; Maria M.. d. v. M. v. d. Haven en H. J. v. d. Linden; Arie, z. v. J. Vermont H. J Keijzer; Ronald C. E., z. v. J. E. Kok en H. K. de Groot; Leopoldus J„ z. S. A. Bremmer en L. H. J. Roels; Wil- helmina J. M., d. v. G. T. J. Romijn en J. H. Gerts; Gerrit S., z. v. K. J. Nagte- gaal en C. W. Klever; Robert M.. z. van F. J. Kuijper en S. C. R. Kest; Cornelis, A. P. Hakkenberg en S. M. Kors- wagen; Hendriik, z. v. H. Wolters en A. A. Kerkvliet; Soul, z. v. J. W. Vreman J. Paszternak; Johannes P., z. v. P. Lavooi en M. C. van Hartevelt; Eijmeke, H. M. J. van Dee en H. v. d. Does; Martina Th. R.. d. v. P. F. S. Biegstraaten M. W. Roeters; Pieter F. A., z. v. F. P. C. A. Cornelisse en G. M. C. de Haas; Johan Ph., z. v. A. van Egmond en J. H. Bekooij; Johannes W., z. v. J. C. S. Hoo- genboom en B. J. van Straten; Jacobus, v. J. Prevo en E. Dekker. OVERLEDEN: K. Tegelaar, gesah., 73 OVERLEDEN: C. Nobrdover, wdr, 68 R. Ensingh, man, 55 jr; J. Brasker, huisvr. van W. Hesseling, 40 jr. GEHUWD: N. Turenhout, j. m. en G. Janssen, j. d.; H J. M. Castelein, j. m. en A. T. M. Simonis, j. d.; L. Nagtegaal. j. m. en C. van der Wiel, j. d.; H P. J. van Sonsbeek, j. m. en A. van Vlliet, j. d. Sport en W edstrijden Persoonlijk damkampioenschap district Leiden Om de „Nieuwe Leidsche Courant"- wisselbeker. Zaterdagmiddag 4 uur beginnen in de Muziekschool, Rapenburg 22, de wed- strijdgn om het persoonlijk kampioen schap dammen van de Leidse Districts Dambond. Aan de voorwedstrijd nemen 15 spelers deel. De kampioen van vorig jaar, de heer W. Huisman uit Leiden is wegens ziekte vrijgesteld van de vóór' wedstrijden. De kampioen en de tweede mogen deelnemen aan de wedstrijden om het i kampioenschap va>n Z.-Holland. In de 2e klasse komen 8 spelers uit, terwijl de 3e klasse uit 7 spelers bestaat. De deelnemers komen ¥it het hele district, uit Leiden, Leiderdorp, Hazers- woude, Bodegraven. Oude Weering, Lisse/Abbenes, Sassenhe Nijkwom.rdcnt Lisse/Abbenes, Sassenheim, Noordwyk, Rijnsburg en Voorschoten Het aantal aangesloten verenigingen is wederom met een vermeerderd. De I Damclub uit Voorschoten, een oude be kende. heeft zich bij de bond aangeslo- j SCHAKEN. FINALE KAMPipENSCHAP VAN LEIDEN 1949. De finale om het karfipioenschap van Leiden 1949, eerste, tiweede en derde klasse, zal op 9 Feör. a.s. aanvangen. De, deelnemers zijn: le klasse: W. G. Dem- mendal, E. H. van Galen, Jerry Bey, A. Barkema, A. Leenheer. A. A. Idema en L. J. Tummers; 2e klasse: A. Geyer, G. P. Sluiter, A. P. Poot, M. Optendrees, J. M. Volders en P. J. Preenen; 3e klasse: P. J. Galjaard, A. de Roo, F. v. d. Kaay, H. Slegtenhorst, J. de Roo en I. Vavier. De Iheer A. J. Rotteveel, die zich even eens in de finale had geplaatst, is door het bestuur van de L.S.B.wegens het kennelijk met opzet niet-verdedigen van zijn kansen in zijn partij in de laatste ronde der voonwedstryden tegen de heer A. Leenheer, van verdere deelnemiaf uitgesloten. N •cnotl «else Waals te vo< pijk he Pilsten ek

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2