Jlieutue JTriJtsrf)c OTourant M i -! PP] Trygve Lie wil bemiddelen bij onderhoud tussen Stalin en Truman fs/Ês Wist U DINödai, 1 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7728 DIRECTIE: F DIE MER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcii Is gfjebleora rnyn bert ia tcgfjcnspoet" Leidse raad accoord met gasprijsverhoging Zie pan. 2 Le Monde„Een opgeheven vuist en een toegestoken hand" De secretaris van president Truman, Charles Ross, heeft gisteren verklaard, dat er nog geen commentaar van de president Is op het voorstel van Stalin, betref fende een eventuele ontmoeting. Truman heeft echter onlangs nog op een pers conferentie gezegd, dat hy steeds bereid Is met de maarschalk te spreken, wan neer deze naar Washington zou komen. Een A.P.-bericht uit Washington is echter wat positiever dan Reuter. Dit luidt, dat het Witte Huis thans opnieuw heeft verklaard, dat Truman bereid is Stalin in Washington te ontmoeten. Niet zonder enige ironie wordt hieraan toegevoegd, dat Truman overigens de couranten slagen van StaUns antwoorden op vragen van een verslaggever had gelezen. Ook Trygve Lie. de secretaris-generaal van de VN. is er reeds aan te pas ge komen, en misschien wordt Lake Success voorgesteld als een succesvolle „wederzijds aanvaardbare" plaats samenkomst voor eventuele besprekin gen tussen de twee grote politieke kop stukken, die voor een goed deel het lot der wereld in handen hebben. Als Truman en Stajin nu zouden verzoeken om faciliteiten te Lake Success, dan Trygve Lie gaarne bemiddelen. Aanvan kelijk is Stalins jongste stap in het z.g. Russische „vredesoffensief" met de grootste terughoudendheid door diplo maten uit de VN.-kringen ontvangen Maar toch is men te Lake Success van mening, dat de V.N. de tribune voor dit vredesoffensief zouden kunnen worden, tijdens het tweede gedeelte van de alge mene vergadering, die in April aan vangt- Misschien ook zou de Veiligheids raad er geschikt voor zijn. Men schenkt veel waarde aan het verzoek Sowjet-afgevaardigde Malik, dat Veiligheidsraad onlangs werd voorge legd, strekkende de besprekingen over de ontwapening te verdagen. Men acht het niet uitgesloten, dat de nieuwe- Russische politieke koers duidelijk zoi worden tijdens het debat over het ont- wapeningsvraagstuk. Politieke leiders van de Brits-Amerikaanse zone in Duits- „Amerika erkent Israël en Trans jordanië Op Rhodos wordt nog steeds geconfereerd. Truman heeft thans officieel volledige erkenning verleend aan de regeringen van Israël en Transjordanië. Zulks bete kent, dat de Ver. Staten ambassadeurs bij beide regeringen zullen benoemen, en vermoedelijk zal dit zijn voor Israël James McDonald, die thans speciaal tegenwoordiger in Israël is. Ten aai van Transjordanië verklaart de regering der V.S., dat reeds enige tijd vriend schappelijke relaties bestonden met het koninkrijk Transjordanië. Amerika's tegenwoordiging in Transjordanië tot nu toe beperkt tot een consulaat- generaal in Jeruzalem, tegelijk voor Israël ^n Transjordanië. Dr Ralph Bun dle heeft aan de Israëlische en Egypti sche afgevaardigden een nieuw geheim vredesplan overhandigd, dat, naar men verwacht, aldus Reuter uit Washington, beslissend zal zijn voor het slagen of falen -der onderhandelingen op het eiland Rhodos, die thans reeds 20 dagen geduurd hebben. Het betreft een co promis-voorstel over de vaststelling v de bestandlinies in de Negeb-woestijn. DR SCHACHT VERSCHEEN NIET Dr Schacht, die voor zijn jongste dena- lificeringsproces voor het Gerechtshof van Ludwigsburg was gedaagd, is verschenen. Tevergeefs wachtte het Hof bijna twee uur lang op 'hem. Hij zal zich nu opnieuw moeten verantwoorden op 14 Februari. Motie van vertrouwen in Malans regering Rassenkwestie in studie. In de Zuid-Afrikaanse Nationale Ver gadering werd een motie van wantrou wen, ingediend door de voormalige pre mier, generaal Smuts, verworpen met 74 tegen 64 stemmen. Een amendement van de huidige premier dr Malan werd goedgekeurd. Hierin wordt voorgesteld, een commissie in het leven te roepen, die samengesteld zal zijn uit leden van beide vertegenwoordigende lichamen. Deze commissie moet de regeringspoli- tiek, welke een afscheiding beoogt tus sen de Europese en inheemse rassen, onder de loupe nemen. Met het aannemen van dit amendement heeft Malan zijn motie van vertrouwen gekregen. Midden-Europa kan nog veel vis gebruiken Ook voor Nederland liggen daar goede kansen. Leidende visexporteurs. die het vorig jaar te Kopenhagen hebben vergaderd, zijn op het eind van de vorige week in Amsterdam bijeen geweest om te spreken over een verhoogde export naar Mid en Oost-Europa. Het bleek, dat ook voor de Neder landse visexport nog veel te doen Midden-Europa, waar 35 millioen i sen, in verband met de vleesschaarste. in hoofdzaak moeten leven van uit West- Europa geïmporteerde vis. Medio Maart zal over dit punt een derde conferentie te Wenen plaats vinden. De „Waterman" bracht 8000 kg post mee Bij de ontscheping van de „Waterman" te Rotterdam, werden de 300 uit Indo nesië teruggekeerde militairen verwel komd met muziek van de mariniers kapel. Er was 8000 kg. post aan boord. De ..Waterman" heeft ook 180 Pakista- ïiezen van Batavia naar Karachi vervoerd, die tijdens de tweede politionele actie in Indonesië werden aangetroffen. Bij hen bevonden zich deserteurs uit het geal lieerde leger. Van een hunner. Sultan Ahmad, ontving de kapitein aen brief met dank voor de keurige behandeling san boord. (We vallen als brutale onder drukkers dus ook nog wel eens mee. Red.) land^zien in Stalins stap geen aanleiding, de voorbereidingen voor een West-Duitse staat op de lange baan te schuiven. Be sluiten wij met een opmerking Van het Franse blad „Le Monde": „Hier wordt tegelijkertijd door Stalin de vuist opge heven en de hand toegestoken"- Prins Bernhard vloog in zn Dakota naar Engeland Met zijn particuliere Dakota, welke door hem zelf bestuurd werd, is Z.K-H. Prins Bernhard hedenochtend van Soesterberg naar Engeland vertrokken, waar hij de gast zal zijn van de hertog de Beaufort, opperstalmeester van de Engelse koning. Doel van het Prinselijk bezoek is, kennis te nemen van de training van de Engelse Olympische équipe voor hippische sport. Morgen staat een speciale jachtrit ter ere van de Prins op het programma. Mr Stikker inzake het ontslag van dr Brons Op de vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Bruins Slot, aan minister Stikker naar aanleiding van het artikel de „Nieuwe Leidsche Crt-" ov het ontslag van dr Brons als gezant te Havanna, heeft de minister verklaard, dat de geloofsbrief van dr Brons terecht gericht zou zijn aan de nieuwe president Cuba Nadat dr Brons de plechtig heden, aan de ambtswisseling te Havanna verbonden, niet had kunnen bijwonen, heeft hij een verzoek om ontslag aange boden, zonder de minister daarin vooraf te kennen. De minister was zodoende niet staat, dr Brons, die niet over protoco- laire ervaring beschikt, opheldering t€ verstrekken. Tot zover de minister Het antwoord lijdt aan innerlijke tegenstrij digheid. Aan de ene kant wordt ver klaard, dat de geloofsbrieven juist ge adresseerd waren, aan de andere zijde wordt toegegeven, dat de nieuwe gezant dientengevolge de ambtswisseling niet heeft kunnen bijwonen. Banderolles voor inlandse sigaren In plaats van de banderolle met opdruk van twee rode balken moeten de inlandse sigaren voortaan stuksgewijs worden voorzien met een banderolle, waarop aan de binnenkant staat gedrukt „Vervaar digd uit inlandse tabak." Is de bande rolle op de verpakking aangebracht dan dient deze aanduiding hierop te worden vermeld. Zo ook bij kerftabak. Dit de unificatie van de tabaksaccijns Benelux-landen. Voortaan kunnen tegen verlaagd luchtrecht gedrukte stukken, akten monsters verzonden worden naar de publiek Panama. De Neurenbergse Raad van Beroep heeft tenslotte Hitiers vice-kanseller, Franz von Papen, ontslagen van de oorspronkeiyk geëiste 8 jaar dwangarbeid en volstaan met een boete van D.M. 30.000, ofschoon zyn schuld werd beves tigd. Von Papen neemt de gelukwensen van vrienden in ontvangst. Links z(jn dochter, in 't midden zyn vrouw. Boerenbedrijven moeten meer landbouwproducten verbouwen Iedere veehouder moet zioh afvragen of hij zijn runderen, varkens en vooral kippen wel zal kunnen voeden. Wat hy de Regering mag eisen is, dat deze hem zo goed mogelijk inlicht over de toewijeingen van het veevoeder. Dit zeide dr ir S. L. Louwes, dir.-gen. van de Voedselvoorziening gisteren op een vergadering van de Gelderse Mij van Landbouw. Alle gemengde bedrijven, aldus sipr., moeten meer landbouwpro ducten verhouwen dan voorheen. Het thans bestaande aardappeloverschot van a 70.000 ton mag de veehouders er niet n weerhouden meer aardappelen te verbouwen. Er moet naar worden ge streefd, dat Nederland, het dichtstbevolk- land ter wereld, zo veel mogelijk zelf standig blijft. De boer moet gaan rekenen et voorraadvorming. Handgeknoopt tapijt voor Prinses Wilhelmina Bij de Kon. Hand-Tap ij tknoperij Kin- heim te Beverwijk wordt de laatste hand gelegd aan een in opdracht van Prinses Wilhelmina geknoopt tapijt, waaraan 4 meisjes meer dan een half jaar werkten. Het tapijt is 2x3 meter en het aantal knopen per m2 loopt v 200.000, aldus de Vkt. 0.000 tot Nederlands vliegtuig boven Albanië beschoten? Een bericht uit Londen meldde, dat een Nederlands vliegtuig in de buurt van Tirana (Albanië) beschoten zou zijn. Men vermoedde, dat het hier een K.L.M- vliegtuig gold, dat gecharterd was t.b.v- het Internationale Hof van Justitie. De K.L.M. deelt mede, dat dit toestel enige tijd gelegen naar Albanië is vertrokken met deskundigen aan boord, die belast zijn met het onderzoek naar de Korfoe- zaak- Het toestel, een Dakota onder ge zagvoerder v. d. Krouwel, is gisteravond nofmaal te Rome belang en werd van middag op Schiphol verwacht- Duitse comm. verstoren proces tegen Reimapn Het proces tegen de communistenleider Max Reimann werd gisteren onderbro ken, doordat een zestigtal communisten voor het raam van het gerechtsgebouw te Dusseldorf luidkeels de Internationale aanhieven. Bereden Duitse politie dreef de betogers uiteen, die o.a. riepen: „Heil Reimann!" en „Weg met het Ruhr-sta- tuut". Toen Reimann het gebouw verliet, verbraken 2000 communisten het politie- cordon, namen hem op de schouders en droegen hem naar het hoofdkwartier van de communistische party. KRALOëRVELD KRIJGT WEER EEN KUDDE SCHAPEN Het Kraloërveld, de grote heide vlakte in Drente ten Zuiden van Dwin- gelo, is steeds door talloze toeristen bezocht, niet alleen om de pracht dei bloeiende heide te zien, maar ook orr de grote kudde schapen, die hier tot 1947 heeft rondgezworven, te aan schouwen. Thans heeft de 18-j. Wes- sel Luten uit Engeland (gem. Ruinen) daar weer een kudde van 75 schapen. Er bestaan plannen deze kudde op de vroegere sterkte van 400 stuks te bren gen. De ,Jiatuursbeschermingswacht' te Meppel wil voor deze dieren eer grote kooi laten bouwen. Melkpoeder oorzaak van kindervergiftiging R'damse scboolmelk bevatte koorts- verwekkende stoffen. Ruim een maand geleden werden, zoals gemeld, in R'dam-Zuid 300 schoolkinde- zich door het gebruik van speciale door de gemeente verstrekte melk. Een geneeskundig onderzoek heeft uitgewe- dat de melkpoeder, waaruit de melk bereid, koortsverwekkende stoffen bevatte. Sinds het ziekteverschynsel opgehouden met het geven van deze melk. Ook in de normale gestandaardi seerde melk blijken deze schadelijke stoffen voor te komen, zoals bleek uit de klachten van personen uit andere wijken R'dam Als compensatie wil men thans de schoolkinderen biscuits ver strekken, waarin vitaminen en ijzer zyn erkt, alsmede per dag 30 gram eiwit- houdende magere kaas. Er zal nu scherpere controle worden uitgeoefend op de afgeleverde melkpoeder, doch een moeilijkheid hderby is het ontbreken van de benodigde instrumenten in de over- heidslaboratoria. Predikant enkele uren vóór afscheid overleden Ds H. J. Visser, Ned. Herv. predikant by de Provinciale ziekenhuizen naby Santpoort en te Bakkum, die Zondag zyn afscheidspredikatie zou houden, is enkele uren vóór deze dienst plotseling over leden. Hij had emeritaat bekomen en zou gisteren juist zijn 40-jarige ambtsbedie ning hebben kunnen herdenken. De 66- jarige was predikant te Kleverskerke, hulpprediker te West-Terschelling en te Delfshaven en predikant te Rilland-Bath. Sinds 1924 was hy ziekenhuispredikant ïME - A Ter gelegenheid van zyn 65-ste verjaardag werd gistermiddag te 's Graven- hage prof. dr G. A. van Poelje gehuldigd, waarby hem een door Wlbbo Hart man geschilderd portret werd aangeboden. V.l.n.r. dhr G. Pippel, van het departement van O. K. en W., mr dr F. A. Helmstryd, griffier der Staten van Z. Holland en prof. van Poelje. Ook passagiersvervoer op nieuwe Op Mauritius alleen landen zonder oorlogsmateriaal De K.L.M.-Constellation, die morgen ia Mauritius naar Indonesië gaat, ver trekt om 7 uur *s avonds en neemt, zoals gemeld, alleen post mee. Het toestel, dat Vrijdag naar Batavia vertrekt, zal, in tegenstelling met bet oorspronkeiyk plan, een beperkt aantal passagiers mee- ;n- Bovendien zal op Dinsdag 8 Febr. een Constellation de reis naai Indonesië aanvaarden. Ook dit toestel zal behalve post een beperkt aantal passa giers meenemen De beide laatste machi- ;s vertrekken 's morgens om acht uur. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft de Engelse regering het landen van Ned. vliegtuigen op Mauritius toegestaan op voorwaarde, dat deze vliegtuigen geen oorlogsmateriaal meevoeren. Het bericht in de Volkskrant van heden, dat de KLM overweegt, een nieuwe ver binding tot stand te brengen via Ameri ka, wordt van de zyde der KLM in dit stadium tegengesproken. Volgens dit blad zou een route AmsterdamNew-York Los AngelesHonoluluGuamBiak Militaire toestand op Java en Sumatra sterk verbeterd Benden meer en meer „buiten adem" gejaagd verbete- Ook ir normale toestan- Aneta verstrekt de militaire toestand gedurende de afgelopen week: West-Java: In het Bantamse worden met gunstig gevolg zuiveringen verricht. Enkele benden in het Buitenzorgse en ten Zuiden van Tjiandjoer veroorzaak- enige onrust. Ook in het Soebangse het Soemdangse moest tegen rond zwervende benden worden opgetreden. Ten Zuiden van Garoet en Tasikmalaja er wrijving tussen benden onderling. Midden-Java: Tengevolge v ringen nabij Djokja en Solo i ring in de toestand merkbaar. Koedoes en Pati kei den terug. Oost-Java: In het gehele Westen den de zuiveringen voortgezet, ook tegen benden, die optreden in het Westelijke deel der negara Oost-Java en in Zuid- Djember. By Tretes werd de bende, die op 20 Januari een vrachtauto van de Marine beschoot, grotendeels vernietigd. Noord-Sumatra: In het Noordelijk grensland van Oost-Sumatra, is een op leving van de bedrijvigheid der benden waar te nemen. In de Karo-landen tre den enkele communistische benden op, die echter gevoelige verliezen hebben geleden. Midden-Sumatra: Benden werden ver strooid en leden aanzienlyke verliezen. Bezuiden Sawahloento verraste een Ne derlandse patroiulle een vry sterke bende onder een Japanner. De Japanner sneuvelde en zware automatische wape- ïn zijn in beslag genomen. Zuid-Snmatra: In het bergland beoos ten Benkoelen en op het Semen-plateau kwamen Nederlandse patrouilles meer malen in botsing met rondzwervende benden. In het overig deel van Sumatra is het algemeen rustig. In het algemeen is de bedrijvigheid der benden gericht tegen het bedrijfs leven en verkeer. De hoeveelheden penen en rpunitie, welke onze troepen geregeld in bslag nmen, beperken steeds meer de mogelykheden der benden. Ook in de afgelopen week heeft zich aantal leden der voormalige T.N.I. ge- Vijf ontvoerde planters op Java vermoord Aneta seint uit Soerabaja, dat de stof- felyke resten van de drie Europese twee Chinese planters der onderneming Soemberadjoe in Oost-Java, die op 19 Januari ontvoerd waren, thans naby de onderneming zyn teruggevonden. De lijken waren door de bende begraven. C. H. critiek op de houdinj der Zending i.v.m. Indië Zaterdag heeft het Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering, te Bolsward in een rede over „de Christelijk-Historische Unie en de Indonesische kwestie" klaard. het te betreuren, dat de Zen dingsdirectie in Nederland een politieke keuze heeft gedaam. Zending en politiek houde men gescheiden, aldus spr. Ook de Kerk moet niet op de plaats van de heid gaan staan, ging spr voort. In Ame rika h^eft de Kerk een motie aange nomen over het optreden in Indonesië. Twee afgevaardigden van de Nederlands Hervormde Kerk zyn, in verband hier mede, naar Amerika gezonden. Dit achtte spr., die indertyd als predikant in Indië heeft gewerkt, en later burgemeester v Menado en Palembang en directeur theologische school werd, onjuist. DAT de R'damse* kinderarts G. P. den Berkhof is overleden. DAT, 36 jaar oud, te Soerabaja de apo theker H. N. B. Quintus Bosz dodelyk verongelukte. DAT, 57 j. oud, te Bilthoven overleed de tandarts W. L. van Andel. DAT voor de Byz. R. v. C. tot 15J. werd geconcludeerd tegen de 43-j. N.S. er en landwacht-officier W. Wittkamp uit Bilthoven, wegens razzia's en fusilleren. (B.G.-vonn.: levenslang, uitspr.: 21 Febr.). DAT de Turmac-sigarettenfabriek te A'dam door staking geheel sil ligt. DAT het hoofd der afd. Publiek Con tact van het Dep. v. Overzeese Gebieds delen, E. W. Ostreig, op zyn verzoek eer vol ontslag kreeg. DAT, 49-j. oud, te Soerabaja overleed de hoofdinsp. v. politie, W. G. Giliam. DAT Ged. van Gelderland IVfe millioen willen toestaan voor een nieuw provin ciehuis te Arnhem. DAT in de Lek, nabij Vreeswijk, het stoffelijk overschot werd gevonden van de 28-j. J. de J. uit Alkmaar, die 6 Dec. j.l. op de spoorbrug te Culemborg door een trein is gegrepen en dood in de ri vier viel. DAT na een ontploffing in de Rotter damse Melkinrichting de 25-j. monteur A. Norbard uit R'dam door ammoniakgas werd bewelmd en vannacht overleed. DAT „Opa" van 't Hoff te Alkmaar gis teren 100 jaar werd en 93 van zyn 147 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen in 't Gebouw de „Graanhandel" aldaar een groot feest vierden. DAT de._Nederlands-Britse handelsbe sprekingen te Londen tot morgen zyn uit gesteld wegens ziekte van enigen der Britten. DAT het Leeuwardense B. G. de commandant van het „Aussenkommando" aldaar, Wilhelm Albrecht, «jonform de eis ter dood veroordeelde. DAT het R'damse B. G. de „Unter- sturmführer" B. H. Siebers van de Rot terdamse S.D. conform de eis tot 20 jaar (m.a.) veroordeelde. DAT op zyn verzoek eervol ontslag werd verleend aan mr H. C. A. Muyser als burgemeester van Nieuw-Ginneken. DAT van slagerzyde by het publiek er op wordt aangedrongen niet al te kies keurig te zijn i.vm. de zeer moeilykp vleespositie. DAT als secretaris van de Ned. Volks dansvereniging fungeert de heer J. Bran denburg, Bellamystraat 2b te R'dam. DAT de Franse radio-omroep de Ned. componist Max Vredenburg tot muziek- eorrespondent en rapporteur voor Neder land heeft benoemd. DAT de componist en organist by de Luth. Kerk te A'dam, Cor Kee, deze week zyn zilveren jubileum viert. DAT het Distributiebureau voor Kunst mest aan de Stichting voor de Land bouw verzocht de distributie van kali te handhaven. DAT tot gemeente-archivaris-biblio thecaris van Deventer is benoemd drs A. C. F. Koch uit Leiden. DAT met de morgenmiddag vertrek kende „Groote Beer" meereist een NIWIN-ensemble, bestaande uit Katjnka Kuster, Paul Ostra en Wouter Denys, dat de buitenposten in Indonesië zal afrei zen. DAT het Dordtse B.G. de dant van de Gorinchemse politie, W. Groen, tot 7 j. (m.a.) veroordeeld we gens het deelnemen aan razzia's, o.a. in de Biesbosch en in Delft, waarby 300 personen werden gearresteerd. DAT de Stichting Nieuw-Walcheren aan minister Spitzen een telegram heeft gezonden, waarin zy een uitzonderings positie bepleit voor Walcheren wat be treft de oorlogsschadevergoeding en de verdeling van het bouwvolume. DAT aan 14 ingezetenen van Terneu- zen vergunning is verleend een Belgische onderscheiding aan te nemen. DAT het voedselvoorzieningsblad van gisteren de teeltregeling 1949 voor de pluimveehoudery bevat. DAT personen, die over voldoende vakbekwaamheid en over een behoorlyk broedlokaal beschikken, thans een nieuwe kuikenbroederij mogen beginnen. DAT Nederland met een grote inzen ding vertegenwoordigd zal zyn op de van 2027 Febr. in Brussel te houden tentoonstelling van landbouwmachines en -producten. DAT de 72-j. oud-directeur van het Utrechts Nieuwsblad, B. Falkema, te Utrecht is overleden. DAT de ontdekker van de oudste Ned. courant, de stadsbibliothecaris Folke Dahl uit Gothenburg op 9 Febr. te 3 uur n.m. in het Persinstituut te A'dam een lezing houdt. DAT de pommes-frites-winkel van de heer Borsje te Sliedrecht gisteravond ge deeltelijk uitbrandde. DAT het op de Westerschelde in bot sing gekomen Poolse s.s. ..Pulaski" drie Spaanse verstekelingen uit Z.-Amerika aan boord had en deze thans te Antwer pen zijn opgesloten. DAT de Ned. Raad der Europese Be weging t.g.v. de behandeling der begro ting van Buit. Zaken aan de Tweede Ka merleden een memorandum zond, waarin de doeleinden dezer beweging worden verklaard. DAT G. van 't Hoff te Alkmaar giste ren temidden van byna 100 nazaten zyn 100e verjaardag vierde en drie muziek corpsen hem een serenade brachten. DAT de 18-j. wielrijder Henk Kramer uit Wormer gisteravond op de Hemweg te A'dam door een vrachtwagen is over reden en zwaar werd gewond. DAT Kapelle als enige Zeeuwse ge meente dit jaar een nieuw raadhuis krijgt en thans de bewaarschool nog als ge meentehuis dienst doet. DAT gisteren voor het Groningse B.G. tegen de beruchte landwachter en SD- handlanger Piet Nobach uit Doezum, wiens intellect blijkens het uitgebracht rapport volkomen normaal is, de dood straf is geëist. DAT een afd. Emmen en omstreken is opgericht van de Ned. Fruittelers Orga nisatie. DAT Nijmegen en Deventer een tekort hebben van resp. 5500 en 2573 woningen. DAT het A'damse B.G. vanmorgen de A'damse SS-er, D. Tiepel, betrokken by verscheidene executies, conform de 15 j. (m.a.) oplegde. DAT minister Rutten in deze t gangstyd niet accoord gaat met de be slissing van de Ned. Radio Unie ei Ned Dagbladpers, om het A.N.P. we» volledige radio-nieuwsvoorziening laten verzorgen. DAT Vlissingen. en daarmede heel Walcheren. in Maart waarschynlijk wordt aangesloten op het automatische telefoonnet. Batavia zijn uitgestippeld. Het toestel voor New-York zou in dit geval door vliegen naar Los Angeles. Voor de rest van de route zouden toestellen in Bata via worden gestationneerd. Drie KLM- functionarissen zouden reeds naar Ame rika zijn vertrokken, om voorbereidingen te treffen. MEER POST. Nader wordt gemeld: De machine die morgenavond van Schiphol via Khartoum en Mauritius naar Batavia vertrekt, de Constellation „Delft", onder gez: voerder Risseeuw. Dit toestel zal v ton post meenemen. Door de ervaringen van de vlucht van gezagvoerder De Haas met de „Franeker" is het mogelyk een ton post meer mee te nemen dan op de eerste vlucht. De machines, die Vrijdag en Dinsdag a.s naar Batavia zullen gaan. kunnen elk twintig passagiers meenemen. Het staat nog niet vast, welke route de laatstge noemde twee toestellen zullen vliegen. Grote stationsgebouw op Schiphol in gebruik Het grote stationsgebouw op Schiphol is nu zover klaar gekomen, dat succ* velyk de verschillende diensten worden •ergebracht van de tochtige houten barakken naar de massieve hallen in he gebouw Gisteren was de afde ling passage en de stationsdienst aan d« De grote houten barak, waardoor duizenden hun weg naar de vliegtuigen hebben gevonden, zal over enkele weken worden afgebroken. Bij deze verhuisdrukte had voorts e kleine plechtigheid plaats. Brandweer politie der K.L.M. droegen hun taak over aan het nieuwe korps „Haven- brandweer en -politie" van de gemeen telijke havendienst. KLM-brandweer en -politie blijven echter bestaan als bedryfsorganisaties ter bescherming van gebouwen en eigendom men der KLM. Klein-Duimpjes waren ver zot op beeldromans Twee jeugdige boefjes maakten f lO.OOt bult by 15 inbraken. De twee in Haarlem gearresteerde in- brekertjes van 15 jaar, hebben bekend in totaal 15 inbraken te hebben gepleegd, waarbij zij in totaal voor ongeveer tien duizend gulden buit maakten. Zoals bekend werden zy de vorige week bij een inbraak op heterdaad be trapt en kon him spoor gemakkelijk wor den gevolgd, doordat zy gelyk Klein Duimpje hun pad bestrooiden, nu wel niet met broodkruimels, maar met de gesto len voorwerpen, die zy op hun vlucht verloren. Zij komen uit twee keurige gezinnen en hielden er thuis een com plete beeldroman-bibliotheek op na. Zy waren begonnen met kleine diefstallen om materiaal te kunnen kopen voor hun knutselaryen. Tenslotte kenden zij geen vrees meer en trokken er 's nachts stie kem op uit om inbraken te plegen. In een koffiebrandery plunderden ze zelfs een brandkast, waarvan zy de sleutels vonden. Van de buit schaften zy zich een zeilboot aan en de rest van het geld trof de politie aan tussen de dakpannen van het ouderlyk huis. Een broertje van een hunner, die het tweetal had bespied, had „,-„u van het verborgen geld ook maar paar honderd gulden toegeëigend, eveneens konden worden gevonden. De jongens zyn ter beschikking gesteld van de politie-autoriteitan. TROEPENSCHIP „GROOTE BEER" VERTREKT MORGEN. Morgenmiddag, 4 uur, zal het troepen schip ..Groote Beer" met detachemen ten van de KNIL en de Kon. Landmacht uit A'dam naar Indonesië vertrekken. De post voor de opvarenden, die in Port Said zal worden uitgereikt, moet vóór 3 Febr. in de brievenbus. HET NED. KABINET KWAM GISTEREN OPNIEUW BIJEEN. Gisteren is opnieuw het kabinet byeen- geweest. Ook is er een druk contact tussen de regering en Batavia. Gelyk van zelf spreekt, wordt hierby aandacht be steed aan de plannen voor een Interim- Regering van Indonesië met medewer king van bepaalde elementen uit de republiek. Nog minder vlees uit Argentinië. Terwijl de aanvoer van Argentyns vlees toch al onbevredigend is, wordt thans nog gemeld, dat de arbeiders in de vleesfabrieken aldaar uit sociale overwe gingen een langzaam-aan actie zijn be gonnen. Laten we hopen, dat het niet te lang duurt Mr dr J. C. de Miranda heeft tegen 1 Maart a.s. ontslag gevraagd als lid van het college van algemeen bestuur voor Justitie en Onderwys te Paramaribo. Een reden werd niet opgegeven. Samenwerking bij raadsverkiezingen Minister Van Maarseveen heeft om ad ministratieve redenen voorgesteld, de verplichting om een gemeente boven 20.000 zielen in drie kieskringen te ver delen voor de raadsverkiezingen, af te schaffen. Al blijft de regel van deze ver deling in drieën bestaan, de raad mag. onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, besluiten zulks niet te doen. Wy denken, dat vele grotere gemeenten van deze facultatiefstelling, zo het des betreffende wetsvoorstel wordt aangeno men, gebruik zullen maken, vooral, wan neer zo'n gemeente niet uit totaal ver schillende delen is opgebouwd. Er be hoeft dan immers slechts één hoofdstem bureau te zyn en alle oproepingskaarten en stembiljetten in de gehele gemeente kunnen dezelfde namen bevatten. Het spreekt vanzelf, dat vele gemeenten zich deze kosten- en werkbesparing niet zul len laten ontgaan. Het verdwijnen van de kieskringen heeft echter nog een ander gevolg, dat met name spreekt voor gemeenten met één of meer grote fracties. Het maximum aantal candidaten op een lyst mag im mers slechts 20 zyn. Voor een fractie van byv. 18 man is zo'n lyst natuurlyk te klein: by vacatures raakt ze te gauw uit geput. Bij verdeling van de gemeente in kieskringen gold dit niet. omdat voor dezelfde partij in de verschillende kies kringen (grotendeels) verschillende can- didatenlijsten werden ingediend Minis ter Van Maarseveen heeft in zyn wets ontwerp nu de volgende oplossing ge vonden: wanneer aan bepaalde voor waarden is voldaan (die voor dit betoog er minder toe doen), mogen twee lijs ten worden ingediend, onderling verbon den. In de bij het wetsontwerp beho rende Memorie van Toelichting noemt de bewindsman deze lijsten: een hoofd- lyst en een reservelyst. De hoofdlijst krijgt (afhankelyk van het aantal ..voor keurstemmen") een bepaald nummer en de reservelyst krijgt hetzelfde nummer, met de hoofdletter A er achter. Deze „reservelyst" mag niet voor een voor keurnummer worden aanbevolen. Deze mogelijkheid geldt uitsluitend voor ge meenten boven 20.000 zielen. De minister meent dat aan dit systeem één nadeel kleeft. Een partij, die aan één lyst met 20 candidaten genoeg heeft, zal deze nl. kunnen verbinden aan die van een andere party. Hiervoor wordt de wijziging niet voorgesteld, maar de bewindsman wil dit bezwaar op de koop toenemen. Terecht wordt o.i. in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer echter bepleit, dat dit laatste niet als een be zwaar moet worden gezien, doch juist als een zeer gewenst voordeel. In het ver lengde hiervan ligt ook de wens. de mo gelykheid tot verbinding van lijsten van verschillende partijen niet alleen te doen gelden voor gemeenten boven 20.000 zie len, die niet in kieskringen zyn verdeeld, maar voor alle gemeenten. De voordelen zyn immers evident. De samenwerking van grotendeels gelyk ge richte partyen zal er door worden be vorderd. zonder dat de zelfstandigheid wordt opgeheven. In verschillende ge meenten hebben bijv. bij de raadsverkie zingen van 1946 Christelyk Historischen en Anti-Revolutionnairen samengewerkt. Zij moesten daartoe uitkomen met een gecombineerde candidatenlijst. Dit was uiteraard toe te juichen, al ontveinzen wy ons niet, dat bij het vervullen van tussentydse vacatures moeilykheden hebben kunnen ontstaan. In vele gemeen ten is men echter helaas aan deze „innige" samenwerking niet toe kunnen komen. Door de mogelykheid van ver binding der lysten kan er echter een min der „innige" maar zeker zo doeltreffende samenwerking tot stand komen. Het enige „offer" dat de kleinste party zal moeten brengen, is, dat zy voor haar lyst niet een eigen nummer krygt. maar het nummer van de grootste party, ge volgd door een letter. Het spreekt van zelf, dat wy in de combinatie A.R.C.H. ook gaarne de S.G.P. willen betrekken. Wy bepleiten dan ook de mogelykheid, drie lysten onderling te verbinden. (Voor vervolg zie Pag. 3) Toen op 26 Januari het luchtbrug- vliegtuig, dat kinderen en ouden van dagen nit Berlyn evacueerde, naby LUbeck neerstortte, wierp Margarete Glaser haar 4-jarige zoontje door een venster naar bulten. Hy kwam er zonder en zy zelf met lichte ver wondingen af! Boven: het afgerukte stdartstuk van de machine. Onder i de kleine Wolfgaftg op bezoek by zyn gelukkige moeder. Lichte tot matige vorst des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt; Slechts enkele overdryvende wolkenvel den- Droog weer. Matige tot zwakks wind tussen- Noord en Oost. In de nacht VToeg# ochtend lichte en vooral in het Oosten en Zuiden van het land op vele plaatsen matige vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. Woensdag. 2 Febr. Zon op 8 20,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1