Jlicume geihictfe (fourant KONINKLIJK PAAR VIERT ZIJN KOPEREN BRUILOFT Wist U VRIJDAG 28 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. DIRECTIE: F DIEMER' HOOFDREDACTEUR: Dr- E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is aficbleucn tnyn bert in tcgtieaspoct" Leidse "roentenveiling gaat fruit koelen Zie pag. 2 OP 7 JULI FEFfiT OP SOESTDIJK Ned. volk zal restauratie aanbieden van tuin om Huis ten Bosch Op de 7de Juli a.s. zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hun koperen huwelijksfeest herdenken. Hoewel het aanvankelijk hun bedoeling w dat deze herdenking beperkt zou blijven tot de familiekring, hebben de Koningin en de Prins, toen hun een desbetreffend verzoek bereikte, er in toegestemd, dat In deze herdenking ook het Nederlandse volk zal worden betrokken. Daarbij heb ben zjj echter als hun uitdrukkelijke wens te kennen gegeven, dat dit niet zal worden een „luisterrijke" grootse feestelijkheid, doch beperkt zal blijven tot eenvoudige herdenking, zo meldt „Trouw". In verband met een en ander heeft zich een nationaal comité gevormd, dat gisteren ten stadhuize te Amsterdam zijn eerste vergadering heeft gehouden. Dit comité, waarin zitting hebben enkele particuliere personen en vertegenwoor digers van talrijke grote landelijke or ganisaties op het gebied van het sociale leven, van de wetenschap en de cultuur, de vrouwenbeweging, de jeugdbeweging, enz., bestaat uit een erecomité onder voorzitterschap van jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State een uitvoerend comité waarvan de burgemeester van Den Haag, mr W. A. J. Visser, voorzitter is. De gelegenheid om het Nederlandse volk met de herdenking van dit voor het Koninklijk gezin zo belangrijk gebeuren te doen meeleven dankbaar aangrijpend, heeft het comité, eerbiedigende de wens van Koningin Juliana en Prins Bernhard. «en plan daarvoor ontworpen. Reeds is besloten om enkele dajbn na 7 Juli a.s. een eenvoudig défilé der ver tegenwoordigers van het Nederlandse volk in zijn verschillende geledingen langs het koninklijke paar in Soestdijk te houden, welk défilé gevolgd zal worden door een tuinpartij in het park paleis. Bij deze gelegenheid zal het kope ren bruidspaar het geschenk van het Ne derlandse volk worden aangeboden. In de wetenschap, dat daarmede wens van de koninklijke familie zal v den vervuld, is een plan ontworpen het park in het koninklijke paleis, Huis ten Bosch te Den Haag, dat door de Duitsers grotendeels is verwoest, weder geheel in orde te maken. De uit voering van dit plan opent tevens de mo gelijkheid, dat de onderscheiden provin cies in de nieuwe aanleg haar eigen aan deel zullen hebben. Het weder in orde maken van dit park sluit geheel aan bjj het door officiële in stanties ontworpen plan voor een gron dige restauratie van het Huis ten Bosch. Waardoor de koninklijke familie in de Hofstad de beschikking zal krijgen over een meer aan de eisen des tjjds beant woordend paleis. Voorts zijn er plannen om nog een andere wens van Koningin Juliana, n.l. ten aanzien van het porseleinen servies der koninklijke familie, door de actie van dit nationale comité in vervulling te doen gaan. Ter uitvoering van deze plannen zijn Brengen „Labour-rebellen" Bevin ten val Gisteren confereerde de minister nog met zjjn Brussel-collega's. Nog altijd doen geruchten de ronde ever een aftreden van Ernest Bevin, als Brits minister van Buitenlandse Zaken, temeer nu uit het Palestina-debat in het Lagerhuis duidelijk de oppositie bleek, die in zijn eigen partij, de Labourparty, tegen zijn beleid bestaat. Slechts 283 van de 393 Labourleden in het Lagerhuis ga ven immers hun goedkeuring aan de Britse politiek in het Midden-Oosten, die Attlee als een vertrouwenskwestie stelde. Het kabinet zou gisteren bijeen geweest zijn, om deze „rebellie" te bespreken, doch Bevin zelf was daarbij niet aan wezig, omdat hij de vergadering te Lon den van de vijf ministers van Buiten landse Zaken der Westelijke Unie bij woonde, waarop de erkenning van Israël •Is voornaamste punt ter sprake kwam Over de conferentie der ministers werd geen communiqué verstrekt. Wel werden allerlei gissingen gemaakt. Zo weet Reu ter, dat voorts nog is gesproken over het Atlantisch pact en de recente Scandinavi- «che besprekingen. GLOBE-SMPPERS De Fon van Bikom is een 80-jarig Afrikaans stamhoofd, die in Bermenda (Brits Kameroen) 10.000 onderdanen re geert. Onlangs werd bij de Ver. Naties dc beschuldiging tegen hem ingebracht, dat hij 600 vrouwen had. Hij heeft nu doer, mededelen, dat het er „slechts 110" zijn en die kunnen, wat hem betreft, gerust naar haar moeder teruggaan en daar blijven. Iedere 24 uur, dat deze globe haar as draait, worden 55.000 mensen geboren. Lajos Dinnyes. de vorige Hon- e minister-president, is sinds 28 December j.l niet meer in Boedapest ge- Zien. Men neemt aan, dat hij gevlucht is. In Washington is de voormalige secre- xis van de Canadese communistische partij, Sam Carr, gearresteerd. Hij wordt één van de hoofdfiguren in de Russische ïpionnage-affaire te Ottawa genoemd. Koning Leopold van België vertrekt Zon dag, na een verblijf van een maand in Cannes, naar Genève. De arbeiders uit Argentijnse vleesindustrie hielden gisteren stakingen. Zij willen zes uur per dag werken en een loon voor acht uur uitbetaald krijgen. Bij Wadi Assal in de Woestijn van Sinaï zijn op een diepte van 1000 meter drie nieuwe oliebronnen aan getroffen. Tijdens de vergadering der Ver. Naties te Parijs werden uit het Pa lais de Chaillot gestolen: 200 draagbare boortoestellen van het vertaalsysteem; 15 stoelen van gedelegeerden, drie schrijf machines, een paar handschoenen van dr Evatt en „kilometers" toiletpapier. Vol gens het Engelse vaktijdschrift ..Men s Wear" is de taille van de gemiddelde Engelsman sinds 1939 ongeveer 5 centi meter smaller geworden. Binnenkort zal in Japan een onderzoek worden inge steld om vast te stellen, hoeveel kinderen als slaven worden gebruikt. De radio verbindingen op de korte golf worden :eerste gehinderd door de invloed Van zonnevlekken. uit het nationaal-comité twee commissies gevormd: een commissie voor het natio naal geschenk, onder voorzitterschap van de Haagse burgemeester, mr W. A. J Visser, en een commissie voor het défilé, onder voorzitterschap van de burgemees ter van Baarn, mr F. J. van Beeck Cal- koen. De „Franeker" op weg naar Batavia De KLM-Constellation „Franeker" on der gezagvoerder De Haas is gisteravond 18.01 u. G.M.T. van het vliegveld bij Khartoem vertrokken naar het vliegveld van Réunion. DE EERSTE SCHEEPSDIESELS VAN WILTON-FIJENOORD. Wilton-Fijenoord te Schiedam heeft thans de eerste op het vaste land van Europa vervaardigde scheepsdieselmotor gereed, waarvoor zij in 1946 een licentie afsloot met de Engelse Doxford- fabrieken. De motor heeft een vermogen van 2100 APK Een van 2800 A.P.K. er, vijf van 5500 A.P.K- zijn in voorbereiding. Vijf van deze zeven motoren zijn door het buitenland besteld. De gehele Kon. Familie rond de Strijdkrachten-microfoon Alleen Prinses Marijke ontbrak vanwege de griep. Omtrent de aanbieding van de zeven albums met foto's van en over de troepen in Indonésië, kan nog worden gemeld, dat de gehele Koninklijke Familie in de bibliotheek van het Paleis Soestdijk om de microfoon van het strijdkrachten- programma stond geschaard, toen kolonel Van Gulik de albums overreikte. Alleen Prinses Marijke, die griep heeft, was niet present. Koningin Juliana vroeg kol. v- Gulik. zo mogelijk, haar dank over te brengen aan allen, die er aan mee hebben werkt „deze levende band" tot stand te brengen de Koningin, Prins Bernhard de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet begonnen onmiddellijk de foto's te be kijken en hun voorbeeld werd gevolgd door Prinses Wilhelmina. Koos Vorrink is door de crisis heen De crisis in de toestand van de heer Koos Vorrink, die bij het vliegtuig ongeluk in Denemarken gewond werd, mag thans als voorbij worden beschouwd- Dit verklaarde gisteren een der genees heren van het ziekenhuis te Linkjoping, de heer Vorrink wordt verpleegd. Er hebben zich geen complicaties voor gedaan. De heer Vorrink zal nog een a twee maanden in het Deense ziekenhuis moeten verblijven MR J. HUYTS MAG OOK WEER AAN KUNST DOEN. De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft de uitspraak van de Ereraad de Letterkunde, waarbij mr J. Huyts, de ■hoofdredacteur van de Niet terdamse Courant, tot 1 April 1953 werd tgesloten van publicatie van werken op letterkundig gebied, vernietigd, om dat hij in bezettingstijd niet als „kunste- werkzaam is geweest. Daar de huidige directeur-generaal der P.T.T., dhr T. van Houwelingen (r.), wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, Maandag a.s. zjjn functie neerlegt, zal dhr L. Neher de hoogste zetel daar weer innemen, die hij v66r zijn ministerschap ook reeds bezette. Een ogenblikje samen. Tegen Zondervan de dood straf geëist Tegen de 39-jarige A. J. Zondervan, ex-commandant van de W.A. en de ver antwoordelijke man van „De Zwarte Soldaat", is gisteren voor het B.G. te Utrecht de doodstraf geëist- In de middagzitting werd nog een aantal getuigen gehoord, o.a. C van Geelkerken en J. J. v. d. Hout, de ex-hoofdredacteur van „De Zwarte Soldaat". De proc.-fiscaal, mr L- W M. M. Drabbe. schetste in zijn requisitoir Zondervan als een onbeduidende poli tieke figuur. Wel was hij een vooraan staande N.S.B.-er en dit is een van de redenen geweest, aldus de P.F., dat vele jonge mensen zich hebben laten verlei- "zn tot deelneming aan de strijd tegen ize bondgenoten. Mr Th- Muller Massis noemde zijn cliënt een idealist en pleitte clementie MORGENVROEG ONTSCHEPING VAN DE „WATERMAN". Het troepentransportschip „Waterman" met 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord, wordt vannacht in de Rotterdamse haven verwacht. De ont scheping begint Zaterdagmorgen om 9 u. Weinig animo op eerste vrije theeveiling Er was gisteren op de eerste vrije thee veiling te Amsterdam zo weinig a bij de kopers, dat van de ruim 5000 geboden kisten 1200 wegens te lage biedingen niet werden gegund. Voor de ordinaire en middenkwaliteiten warei de prijzen 10 tot 20 cent per halve kg De volgende veiling is op 24 Febr. Steeds meer stakingen in Amsterdam Thans staken reeds 3800 man in acht bedrijven. Het aantal stakingen in de hoofdstad neemt met de dag toe. Thans hebben reeds 3800 mannen, vrouwen en meisjes onder leiding van de bij de E V.C. aange sloten bedrijfsbonden. het werk neer gelegd. Gisteren brak de achtste staking uil bij de British American Tobacco Com pany, waarbij 600 arbeiders en arbeid sters zijn betrokken. De aanleiding hier- was het afwijzen door het College Rijksbemiddelaars van een eis van het personeel van winstdeling tot 4 pet het jaarloon. j het schoonmaakbedrijf Cemsto wordt sedert Maandag jl. gestaakt. Hier hebben 250 Werksters de bezems latea Bij een dergelijk bedrijf. Heineken, jn thans 36 werksters in staking. Het aantal stakende gemeentewerksters bedroeg gisteren 550. Naar wjj vernemen,- trachten Amster damse stakers de laat',te dagen onrust teweeg te brengen onder de bouwvak arbeiders in (Den Haag. Zo wordt er op het ogenblik vooral onder de losse arbei ders gestookt. De E.V.C. tracht hen tot staken te bewegen, tot nog toe zonder Nederland heeft nog niet over republiek beslist B.F.O. laat zich niet voor partijwagentje spannen Naar aanleiding van een artikel in „Het Parool", waarin de bewering is ge uit dat de bereidheid der federalisten om asis van het bestaan der republiek met de geïnterneerde republikeinse lei ders te onderhandelen, zonneklaar ge bleken is, heeft Aneta zich gewend tot sultan Hamid II, voorzitter der Bijeen komst Federaal Overleg. Deze uitte zijin heftige verontwaardiging over deze be ng. De resolutie van het B.F.O. van 13 Januari zegt duidelijk, dat overleg noodzakelijk is met vooraanstaande per- i uit de gebieden, die nog niet ge organiseerd zijn, waaronder ook de repu bliek moet worden begrepen. De Neder landse Regering heeft nog steeds ver- d. een stellige uitspraak te doen om trent de status van de voonfialige repu blikeinse regering en een duidelijke on dubbelzinnige verklaring mag niet lan ger uitblijven. Het behoort niet tot de bevoegdheid van de B.F.O. om de repu bliek te erkennen, d.i. de taak der Ne derlandse regering. Dat de B.F.O. con tact opnam met voormalige republikein- e leiders, behoeft geen bevreemding te rekken, daar het haar heilige ernst is >m het conflict op te lossen, daarbij oortgaand op de weg, die de Nederland- e Regering drie en een half jaar gevolgd heeft. De B.F.O. is echter niet van zins voor het wagentje van een der Ne derlandse partijen te laten spannen. De aap komt uit de mouw der Commissie van Drie Een woordvoerder van de Commissie 'an Drie te Batavia heeft heden naar aanleiding van het beridht in de „N. R n een gesprek met Aneta toegegeven dat inderdaad een militaire waarnemer critiek geuit heeft op het rapport der Commissie. „De critiek was echter infor meel en vertrouwelijk en niet gericht tot de Commissie of tot de militaire uitvoe rende raad". De Commissie nam nota n het persoonlijk standpunt van deze ilitaire waarnemer. Als de Commissie in mening zou zijn geweest dat deze critiek gerechtvaardigd was, zou deze ter kenniis zijn gebracht van de militaire uitvoerende raad". (Deze verklaring houdt dus de erkenning in, dat er inder daad critiek is geoefend en dat die critiek stilgehouden. Dit is het enige waar heidselement, hetwelk er in de mede delingen van de woordvoerder te con stateren valt). Gisteren werd te Bremen een nieuw vliegveld geopend, waarvoor tot dusver vijf internationale luchtvaartmaatschap pijen, o.a. de K.L.M. en de Sabena be langstelling aan de dag legden. Aan Duitsers verkocht „Volkomen krankzinnig". Voor het A'damse B.G. werd gisteren 1 j. geëist, waarvan 6 mnd. voorw., m. 3 j. proeftijd, tegen de 40-j. mevr. J. E. A. AgemaVelthuyzen, eigenaresse van een A'damse modezaak, die tezamen met de Huizense kunsthandelaar Dik, tegen wie. zoals bekend. 3 j. was geëist, schil derijen aan Duitsers had verkocht. Ook had zij een partij dekens en damesver- band aan de Aussenstelle West te Am sterdam verkocht. De verdediger, mr J. Mathuisen, (noem de deze zaak „volkomen krankzinnig". Hij achtte het misplaatst, van collabora tie te spreken. De schilderijen waren slechts tweederangsdoeken, terwijl mevr. Agema bovendien de gehele bezettingstijd door hulp verleende aan goede Neder landers. Uitspraak 10 Febr. TWAALF JAAR VOOR SECR. VAN ROST VAN TONNINGEN. De oud-officier en NSB-er J. Robert- •n uit Amsterdam, die in 1943—'44 de functie van secretaris van de toenmalige pres. van de Ned. Bank, Rost van Ton ningen, vervulde en een ondergedoken Joodse landgenoot doodschoot, is door het Utrechtse B.G. tot 12 jaar veroor deeld (eis 10 j.). Defect achterlichtje bracht inbraak aan het licht Inbreker van horlogewinkel te Rünsburg ingerekend. Doordat de Amsterdamse politie motorrijder aanhield, wiens achterlicht niet brandde, is de inbraak in een horlogewinkel te Rijnsburg opgelost. De motorrijder bleek namelijk in het bezit van een flinke hoeveelheid horloges en sieraden. Desgevraagd deelde hij mede de voorwerpen van een onbekende door bemiddeling van een hotelportier te heb ben gekocht. De portier werd van zijn bed gelicht en kon de onbekende aan wijzen. Het was de 29-j. chauffeur H uit de Valeriusstraat te Amsterdam, die de diefstal in Rijnsburg had gepleegd en nog talrijke andere diefstallen op zijn kerfstok had. Hij was ook de maat van .Revolver-Henkie" in de bekende over val te Zuidlaren. Drie gevaarlijke amendementen ingediend Men wil ons dicteren hoe we Djokja in stand moeten houden Veiligheidsraad zal waarschijnlijk vanavond beslissen over Vierlanden-resolutie De Veiligheidsraad is gisteravond niet tot een beslissing gekomen over de \ier- landenresolutie inzake Indonesië. De vier landen dienden nameljjk drie amende menten in, die, indien ze worden aanvaard, het grondgebied der republiek op bedenkelijke wijze tot het „gebied" Djokja znllen uitbreiden en tevens de Com missie nieuwe bevoegdheden zal toekennen om Nederland economische en finan ciële maatregelen voor te schrijven, nodig voor de instandhouding der republiek. Als schrale tegemoetkoming aan de federalen bepalen de amendementen, dat deze kunnen worden uitgenodigd tot bijwoning van de onderhandelingen met de repu bliek. Dr J. H. van Rojjen zocht contact met de Nederlandse Regering. Toen hjj daarin niet slaagde, verzocht hjj de voorzitter om 24 uur uitstel. Voorzitter McNaughton (Canada) achtte dit een redelijk verzoek en om 12 uur hedenavond :omt de Raad opnieuw bijeen. Men verwacht dat dan de vierlandenresolutie in temming zal komen. ierlandenresolutje. vooral: 1) Palar wil, dat onze troepen in zeven weken verdwijnen De eerste spreker was Palar (repu bliek). Hij bleef vrijwel een uur aan het woord -en al verwierp hij niet recht streeks de vierlandenresolutie, zijn rede anders dan een aanval daarop. De resolutie wilde volgens spr. opnieuw de republiek tot onderhandelen met de Nederlanders brengen. De Nederlanders echter te kwader trouw en hadden de republiek reeds dikwijls bedrogen. Ook al zouden zij de resolutie letterlijk aanvaarden, zij zouden desniettemin vast zijn. haar niet uit te voeren, r ook zou mogen gebeuren. Daarom de Veiligheidsraad, aldus Palar, uitdrukkelijke, ondubbelzinnige en dui delijke voorschriften geven met de bij behorende waarborgen. Gebeurt dit dan zullen de Nederlanders wel zor gen, dat men opnieuw op een doodpnnt komt. En dan kunnen zij opnieuw een politiek of zelfs militair offensief openen. Bovendien krijgt de Commissie geen zeg genschap. zodat zij achteruitgang vgn de militaire en economische politiek der re publiek niet zal kunnen voorkomen De Raad schijnt daarvan uit te gaan. dat de republiek militair vernietigd is. doch dit ijd met de feiten. Ook het repu blikeinse burgerlijk bestuur is in stand gebleven. Daarom is de resolutie van New Delhi het minimum, van hetgeen de re publiek aanvaarden kan en het republi keinse burgerlijk bestuur moet voor 1 Maart hersteld worden in het gehele in de overeenkomst der ..Renville" om schreven grondgebied, dat vrij moet zijn uit te voeren en om leningen te sluiten. In elk geval vroeg Palar ga- dat de guerillastrijders niet bandieten zouden worden geliquideerd Hij verlangde, dat zo veel mogelijk pun de resolutie van New Delhi als amendement zouden worden opgenomen Zeven prachtige albums met de resultaten van de lenzenstrijd on zer fotograferende jongens over zee, werden gisteren als hulde blijk op Soestdijk overhandigd. H.K.H. Prinses Wilhelmina ont vangt als eerste Haar exemplaar. WINKELSLUITING DAT de gerhehten, als zou de spoorlijn Leeuwarden-Stavoren worden opgehe ven, ongegrond zijn. DAT ir P. A. C. du Pui per 1 Febr. a.s. bevorderd is tot rijkshoofdinspecteur van het verkeer, met standplaats Gro ningen. DAT de aftredende rijkshoofdinspecteur van het verkeer te Groningen, ir H. H. de Jong, is benoemd tot officier O.N. DAT in 1948 op de pluimveemarkt te Barneveld 1 millioen (v.j. 778.000) kippen werden aangevoerd, zomede 20 millioen (in '39 100 millioen) eieren. DAT Gorredijk toestemming heeft ge kregen een ambachtsschool op te richten DAT voor de Gron. rechtbank tegen de plm.a30-j. gebr. Hendrik en Albert H. uit Winschoten ieder 2 jaar is geëist we gens het doodslaan van hun broer. DAT de St.-Crt. van gisteren 2 devie- zenbekendmakingen bevat, alsmede een prijzenbeschikking klantenwerk en kleine aannemingen bouwbedrijven 1949. DAT de flikkerlichten bij de onbe waakte overweg van de lijn Gouda-Den Haag in de weg Zevenhuizen-Moerka- pelle op 3 Febr. gaan werken. DAT wegens zijn benoeming tot staats secretaris de Kath. fractievoorzitter, mr W. C. L. v. d. Grinten, als raadslid van R'dam heeft bedankt. DAT van 10 tot 20 Maart in Diergaarde BI ij dorp te R'dam de voorjaarsbloemen tentoonstelling „Floribunda" wordt ge houden. DAT de Twentse Bank. evenals vorig jaar, 7% pet dividend voorstelt, waarvan, keuze van de aandeelhouders, 5 pet. stockdividend. DAT de „Zeeland" van de Kon. Rot terdamse Lloyd gisteren van de Maasstad uit haar eerste vaart naar Indonesië be gon. DAT L. Stolk op 1 Febr. 40 j. al: scheepvaartredacteur aan de „Maasbode' verbonden is. DAT van de vierde tabaksinschrijving te R'dam niets naar het buitenland ging, maar het grootste deel naar de Ned. si- garenindustrie. DAT de Ver. Blikfabrieken te A'dam een lening van f 2 millioen willen aan gaan. DAT in de Noordelijke provincies in nog 65 tot 80 pet der woningen bedste den voorkomen. DAT op de Utrechtse Jaarbeurs van 29 Maart7 April de betekenis van de Marshall-hulp aanschouwelijk wordt voorgesteld en op 4 April een grote bij eenkomst in de Stadsschouwburg over dit onderwerp plaats vindt. DAT een wetsontwerp is ingediend om de examengelden voor vroedvrouw en apothekersbediende te kunnen verhogen. DAT thans ook de Ned. Ver. van Chr. kantoor- en handelsbedienden het ont werp C.A.O. voor het bankbedrijf heeft aanvaard en de redactie van het contract u kan worden vastgesteld. DAT mr J. P. Hustinx, subs.-off. van Justitie te Breda, wordt ingedeeld bij de Krijgsraad in Indonesië. DAT de 48-j. Hilversummer C. G. Schouten, die enige maanden comman dant van het kamp Junne te Ommen is geweest, van het B.G. te A'dam conform "e eis 9 jaar kreeg. DAT Almir Furtado di Oliviera, de 17-j. Braziliaanse prijswinnares voor het beste opstel over Nederland, gisteren te R'dam arriveerde en het hier maar koud DAT Heerlen het uit 1133 daterende gebruik 'om het carnavalsschip „Df blauwe scute" door Zuid-Limburg te la ten trekken, op 24 Febr. in ere zal her stellen. DAT de 28-j. mijnwerker J. Gerards uit Kerkrade, vader van twee kinderen, in de mijn Julia door vallend gesteente is gedood. DAT in 1950 te Roosendaal de Nat. Bakkerijtentoonstelling en de handels- en industrietentoonstelling Waroubi II zal worden gehouden. DAT op het Stationsplein te Roosen daal een monu^nent voor de in de oorlog gevallen spoorwegmannen wordt opge richt. DAT A'dam een tekort heeft van 28.200 woningen en er 60.000 gevallen van sa menwoning zijn. DAT mr G. J. U. Palm per 1 Febr. aftreedt als lid van de Pensioenraad en wordt opgevolgd door J. J. Staal. DAT de 500 Oostenrijkse kinderen, die drie maanden in ons land verble' gemiddeld 9 pond aankwamen, terwijl een meisje uit Graz 20 pond groeide. DAT „Hollandsche Signaal" te Hengelo door acnt nieuwe fabriekshallen en een twee verdiepingskantoor het bedrijf vol gend jaar 2Vt maal zal vergroten, waar- i aldaar 1000 man werk kan vinden. DAT de K.L.M. in verband met de de valuatie der Spaanse peseta de prijzen in peseta's te betalen vliegpassage verdubbelde. DAT het B.G. te A dam de 33-j. J. v. Strijland aldaar, die in ruil voor zijn vrijheid Joodse families aan de S.D. ver raadde, tot levenslang veroordeelde. DAT de R'damse gemeenteraad in principe het plan betreffende het muziek centrum aanvaardde. rugtrekking) der Nederlandse troepen voor 15 Maart. 2. de residentie Djokja onmiddellijk onder republikeins beheer en de rest der r.publiek-geleidelijk ont ruimen volgens de door de Commissie vast te stellen voorwaarden. 3. de repu bliek moet een voldoende economische basis krijgen, 4. verkiezingen vóór 1 Oc tober en souvereiniteitsoverdracht voor Nieuwjaar 1950. Palar beweerde voorts, dat Nederland Indonesië de strijd tegen de republiek met eigen deviezen liet be talen en voerde de arrestatie v bekende personen uit West-Jav; te betogen, dat ook in federaal gebied de bevolking niet achter Nederlands optre den staat John Hood- (Australië) beweerde, dat noch de conferentie, noch de resolutie van New Delhi tegen Nederland was ge richt. De verschillen tussen deze en de vierlanden-resolutie zijn. aldus spr.: 1) De laatste legt nadruk op hervat ting der onderhandelingen, de eerste op de bevoegdheden der Commissie. 2) De eerste maakt de instelling der interim-regering het beginpunt van de gehele regeling. 3) De laatste is niet duidelijk ten aan zien van de economische toestand in de republiek en de terugtrekking der Ne derlandse troepen de eerste wel. Hierna werd de zitting tot 21 uur ge schorst Daarna steunde Oe So Nvoen (Birma) de beide vorige sprekers Dr Van Rnijen en Palar verzochten 24 uur uitstel in verband met de voorgestelde amendementen OP de vierlanden-resolu tie Jessup (Amerikai betoogde, dat de resoluties van de vierlanden en van New Delhi hetzelfde wilden McNaughton (Canada) diende nog een amendemei in. volgens hetwelk de Commissie va Drie nog de macht verkrijgt om aanbe velingen te doen. welke vereist worden ten behoeve van het vrije en democra tische karakter der verkiezingen. Prof. dr Balth. v. d. Poll verliet Philips Een der groot ste Nederland se radio-geleer- den, prof dr Balth v. d. Pol. heeft, als ge meld, gisteren op het Labora- Fundamenteel Radio Onder zoek van Phi lips te Eindho ven, afscheid genomen. Ruim 27 jaar heeft hij als hoofd van een staf van knappe koppen zijn beste krachten gege- lossing van tal v ken der radiotechniek. Zijn afscheid was het gevolg van dt benoeming tot Directeur van de C.C.I.R Comdté Consultatif des Radiocommuni- cations), zodat hij zijn grote capaciteiten op internationaal terrein zal kunnen ontplooien. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: tfevelig of licht bewolkt droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. ZATERDAG 29 JANUARI. Zon op 26 u., onder 17.22 u., maan op 9 919 u.. onder 17-30 u-; N.M. gewichtige vraagstuk- Weinig zaken zijn er. die zo de belang stelling van ..de gewone man" hebben als de regeling van de winkelsluiting. Want hiermee heeft niet alleen de middenstand te maken, maar ook de klant En er is geen mens. die niet de klant van een ander is! En dan heeft ook in het bijzon der het winkelpersoneel er mee te ma ken. Het is dan ook geen wonder, dat er reeds verschillende reacties kwamen, toen wij reeds geruime tijd geleden mede deling deden van de voornemens van de Regering om een nieuwe winkelsluitings wet in het leven te roepen. Het zijn met name dit soort reacties, vooral uit de vakpers, die de minister van Economische Zaken hebben doen afzien van de ind.e- ning zonder meer van het desbetreffende wetsontwerp, dat was opgesteld na advies van de Middenstandsraad en van ver schillende landelijke organisaties op het gebied van de middenstand. Minister Van den Brink besloot, het wetsontwerp door publicatie in voorontwerp-vorm ter dgemene discussie te stellen Het spreekt vanzelf, dat ook wij gaarne aan deze discussie deelnemen Wij wil len echter verder gaan en via ons blad zowel de middenstand als het midden- sta ndspersoneel en de klant aan het woord laten Op deze wijze zal een be paalde mening kunnen worden gevormd over de wenselijkheid van de verande ringen, die worden voorgesteld. Het is daarom, dat wij hier een beroep doen op onze lezers van alle rangen en stan den om onze redactie te overstromen met brieven vol critiek of instemming over het geestesproduct van minister Van den Brink en de zijnen Laten wij hier zelf eens beginnen met een (klein) woordje van critiek. Uit de bij het voorontwerp gevoegde memorie van toelichting blijkt, dat bij de opstel ling overleg is gepleegd met de Midden standsraad en andere middenstandsorga nisaties. Blijkbaar is geen overleg ge pleegd met organisaties, die zich bewegen op sociaal terrein. Toch komt het ons voor. dat dit wel had behoren te geschie den. Aan de winkelsluiting zit immers ook een sociale kant. met name. nu voor schriften zullen worden opgenomen no pens een vacantieregeling. Maar afgezien daarvan hangt de tijd, gedurende welke winkels open mogen zijn. nauw samen met de werktijden voor het personeel. Op het ogenblik leven we nog onder de wer king van de Winkelsluitingswet van 1930, een schepping van wijlen minister Ver schuur, en onder het Winkelsluitingsbe- sluit-1941. dat in bezettingstijd tot stand Maar men vergete niet, dat mr T J Verschuur in 1930 minister was van het departement van Arbeid. Handel en Nijverheid, hetgeen betekent, dat hij. behalve wat tegenwoordig Economische Zaken heet. ook Sociale Zaken had te behandelen. Het gevolg hiervan was. dat dezelfde minister Verschuur, die de Win kelsluitingswet in het leven riep. in aan sluiting hieraan op grond van de Arbeids wet 1919 het Werktijdenbesluit voor win kels kon uitvaardigen op 11 Maart 1932. Juist op grond van het feit. dat economi sche en sociale aangelegenheden op het stuk van de winkelsluiting door elkaar heen lopen, doet ons bepleiten, dat de et straks mede de handtekening van de linister van Sociale Zaken moet dragen. Wij hebben toch ook een winkelbedrijf "s een eenheid, die zowel de eigenaar-werkgever als de werknemers omvat. Daarom willen wij ook hier mede zeggenschap via de werknemersorganisa- het personeel bepleiten, zonder nochtans aan de rechten van de werk gevers, die nu eenmaal vastzitten aan hun verantwoordelijkheid en aan hun dragen an risico uit het oog te verliezen. Om de hierboven bedoelde discussie ogelijk te maken, laten wij hieronder nog even in het kort de voornaamste punten uit het voorontwerp volgen. In de eerste plaats dan de bepaling van het „normale" sluitingstijdstip voor alle werkdagen, met uitzondering van Don derdag. op 's-avonds 7 uur en voor Don derdag op 's-avonds 9 uur Dan de alge- plichting tot sluiting op Dins dagmiddag Voorts de algehele Zondags- sluiting. Ook de opening van de moge lijkheid, dat de gemeenteraad voor restau- koffiehuizen e d. sluiting van een dag per week voorschrijft. Vervolgens, dat de raad kan bepalen, dat bepaalde groepen van winkels ten behoeve van de cacantie van ondernemers en winkelper soneel ten hoogste 12 aangewezen dagen gesloten moeten zijn Voor markt-, straat- rivierhandel zullen dezelfde verkoop tijden gelden als voor winkels. En ten- dat verkoop via automaten ook na sluitingstijd mogelijk blijft met dien ver stande echter, dat bijvulling niet mag plaats hebben. Wy hebben hiermee de discussie ge opend Nu is het wachten op brieven van belanghebbende en belangstellende lezeral

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1