Jlfcuwe gdhsctfe (fitmrant Na groots Lagerhuis-debat nog geen erkenning van Israël Wist U DONDERDAG 27 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7724 DIRECTIE: t D1EMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DlEMER- CHEF-RED: H W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcli U ghfbltuen myn bert la tcgljeospocf BLOEMEN, steeds meer bloemen, op Rijnsburgs veiling Zie pap,. 2 Een gehele dag heeft het Britse Lagerhuis gisteren gedebatteerd over het vraag stuk van het Midden-Oosten in het algemeen en het probleem-Palestina in het bijzonder. De politiek van Ernest Bevin werd tenslotte met 283 Labourstemraen voor en 193 (voor het grootste deel van Conservatieven) tegen, goedgekeurd. Na een zeer lange rede kwam Bevin in botsing met de leider der oppositie, Churchill, en verschillende leden van zyn eigen Labour-party. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde o.m., dat Groot-Brittannië Israël niet zou erkennen, voordat antwoord was ontvangen van de landen van het Gemenebest en die der West-Europese Unie. Zijn medestanders in het Lagerhuis verwelkomden Bevin met een luid ap plaus. toen hij het woord nam en begon met te zeggen, dat Engeland trouw blijven aan het doel, de veiligheid stabiliteit in het Midden-Oosten te hand haven, zoals dat door zijn land altijd getracht. „Van 1919 tot 1945 is cr ii successieve Britse regeringen verschil van mening geweest over de politiek het komt mij voor. dat wij gedurende die jaren steeds hebben geprobeerd, om zeer lastige paarden tegelijk te berijden en altijd hebben wij ons slechts met de grootste moeite in evenwicht kunnen houden. Door alle partijen werd steun beloofd, nu eens aan de Joden, dan aan de Arabieren, maar niemand wist een definitieve oplossing van het grote probleem. En intussen liep het Midden- Oosten groot gevaar een tweede Balkan te worden, vooral, toen grens- en buur landen, als Turkije en Griekenland, resp. het toneel worden van 'n zenuwenoorlog en een burgerkrijg, die van buiten werd gevoed." Met nadruk stelde Bevin vast, dat dit alles van grote invloed was voor de veiligheid in het Middellandse Zee gebied. „Wij hebben zeer grote belangen Chinese vredespogingen vlotten niet Zou Tsjiang Kai Sjek nog aan de touwtjes trekken? De vredesbesprekingen in China willen og maar niet vlotten. De bandhaven hun acht capitulatii den als basis van onderhandelingen de nationale regering heeft nog ^steeds niet te kennen gegeven, dat zij de voor waarden aanvaardt. De communistische radio verklaart, dat de delegatie der re gering bestaat uit personen, die voor hen onaanvaardbaar zijn en dat Tsjiang Kai in de gevangenis moet worden ge worpen. Ook de apostolisch vicaris in Nanking is op de lijst van oorlogsmis dadigers geplaatst. Tevens beweert de radio, dat de gehele vredespoging en de ontruiming van Nanking een listig op gezette val is van Tsjiang Kai Sjek, die achter de schermen nog aan de touwtjes trekken zou. Desniettemin heeft het Chi nese kabinet na een verhitte strijd be sloten, met de vredespogingen voort te gaan. Inmiddels bereiden de roden te Tsjingkiang de overtocht van de Jangtse en terwijl Nanking aan de ene zijde leegstroomt, komen er uit het Noorden tienduizenden vluchtelingen in de stad. De algemene toestand wordt steeds llechter voor de regering, want thans doet ook generaal Jen Sji Sjan, gouver- van Sjansi, in zijn belegerde hoofd- »tad Taijoean pogingen om tot vrede te komen. De provincie Soeijoean in het Noorden heeft dit voorbeeld gevolgd. De internationale vluchtelingenorganisatie heeft thans besloten, 4000 witte Russen Sjanghai weg te halen en niet te ver trouwen op de verklaringen der com- sten, dat zij de Russen geen kwaad tullen doen. Be verkiezingen in Israël De uitslagen der verkiezingen in Israël ijn nog steeds niet definitief bekend, doch de „Mapai" de Arbeidspartij van Ben Goerion. heeft thans ca. 35 pet van het gehele aantal stemmen. Momenteel moet men de stemmen der militairen nog tellen. Geen registratie arbeidskrachten via loonbelasting Aan de loonbèlastingkaarten 1948 149 is een strook bevestigd ten dienste in een registratie van arbeidskrachten door het Rijksbureau. Minister Joekes heeft echter leg met minister Lieftinck besloten af ?n van deze registratie, zodat de Werkgevers deze strook niet behoeven ie vullen. Scherpe Ned. reactie op sluiting vliegvelden van India en Pakistan (Van onze Parlementsredacteur) Bij de behandeling der afd. Lucht vaart van de begroting var •telde de heer Weiter gistel-.. Tweede Kamer de sluiting aan de orde van Indiase en Pakistanse vliegvelden onze vliegtuigen Minister Spitzen meende dat dit verbod in strijd is met de verplichtingen, die de beide landen als fevolg van de met ons land gesloten luchtvaartovereenkomst op zich namen. Onze Regering heeft onmiddellijk ge reageerd en hierop gewezen. Ook ziet men de mogelijkheid onder het oog. In dia en Pakistan aansprakelijk te stellen voor hieruit voortvloeiende schade, ter men ook ernstig overweegt, of deze zaak aanhanging kan worden ge maakt bjj een internationaal rechtsor- faan. Een definitieve beslisisng is echter "og niet genomen. DODELIJK ONGEVAL TE KATWIJK AAN DEN RIJN. By de nieuwe brug in de provinciale *eg te Katwijk aa>n den Rijn, is de on- leveer 45-jarige motorrijder J. de Haan, mt Katwijk aan den Rijn, tegen een auto Jebotst. De heer De Haan was op slag dood en laat een vrouw en enkele kin- in Perzië en met de volledige medewei king van de Britse regering heeft de Anglo-Iranian Company een grote bij drage geleverd tot de vooruitgang var dit gebied. Hü lezde de nadruk op het belang var de in New Delhi gehouden conferentie. „Wij geloven, dat wij vriendschappelijke betrekkingen met de volken van Azië kunnen onderhouden, doch wij moeten beseffen, dat Azië zich uitstrekt van Birma tot Turkije en Egypte." ..Thans staan wij voor het feit. dat er een Staat Israël gevestigd is en ook het Arabisch nationalisme nam een grote vlucht. En er wordt zoveel propaganda gemaakt aan de andere kant, dat men soms schijnt te vergeten, dat er ook nog Arabieren bestaan, die toch in de oorlog aan onze zijde streden." De minister maakte gewag van het zenden van wape nen voor de „andere partij" door Tsje- choslowakije, een lid der V.N.. ondanks het embargo." „Eerlijk gezegd, geloof ik niet, dat de Ver. Naties een al te goed figuur slaan bij de verzoeningspogingen". Bevin was van mening, dat ook de andere Arabische regeringen tot de onderhandelingen op Rhödos tussen Israël en Egypte, hadden moeten worden uitgenodigd. De handel wijze bij de erkenning van Israël noem de Bevin „enigszins ongelukkig", want „er was een grote mate van concurrentie tussen twee grote mogendheden (Ame rika en Rusland). Hij herinnerde er aan, dat verschillende landen, o.a. Frankrijk, slechts de regering van Israël de facto hadden erkend, doch niet de Staat, daar bij de kwestie der grenzen buiten be schouwing latend. Churchill nam daarna het woord er. verklaarde, dat de oppositie Bevin had gesteund in de algemene politiek, die hij had gevoerd en dat zij die steun op het ogenblik nog niet introk. „Op deze grondslag en met deze achtergrond zijn wij gedwongen zijn verbazingwekkend verkeerde behandeling van het Pales tijnse probleem te beschouwen. Wij zijn van mening, dat deze zo grof en schan delijk is geweest, dat wij in onze plicht tekort zouden schieten, indien wij het niet in de duidelijkste termen uiteen zc den zetten en wij zullen dit niet doen het debat, maar wij zullen ook tegen de •ing stemmen. Churchill toonde daar in, wat de Conservatieven verkeerd achtten in Bevin's politiek Ook andere leden, zoals de leider der liberalen, Da- Crossman, leider van een groep Labourleden, die tegen de Palestina- politiek zijn, richtten verwijten aan he adres van Bevin. r Attlee antwoordde aan hei het debat, dat in de loop der jaren door alle partijen fouten zijn ge maakt, ook door Joden en Arabiei door de Amerikanen, „doch vj daag", zo zei hij, „is een poging gedaan alles op Bevin af te schuiven, spijt mij, dat de feitenvermelding Churchill zo buitengewoon onvolmaakt Hij maakte een aantal fouten glibberde en gleed toen van de ene fout de andere". De hoofdconclusie, die de Londense bladen uit Bevin's rede trekken, een erkenning de facto van Israël bin nenkort zal volgen. De „Franeker" vertrokken. Gisteravond om 7 uur is het K.L.M.- vliegtuig „Franeker" met 3500 kg post boord van Schiphol opgestegen on langs de nieuwe luchtroute naar Indo- ;r Réunion, een proefvlucht te maken. De „Franeker" is heden volgens het vastgestelde schema te Khartoem geland „De Telegraaf" voor de Raad van Beroep Geen naamsverbod en geen onteigening geadviseerd De Raad van Beroep voor de Perszui vering heeft uitgesproken, dat voor een naamsverbod van „De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van den Dag" geen termen aanwezig zün. De uitspraak de Commissie voor de Perszuivering een naamsverbod voor 30 jaar Telegraaf" en 2j0 jaar voor „Het Nieuws van den Dag" is dus vernietigd. Het zou niet als een dienst aan h« ranten lezend publiek bewezen kunnen worden beschouwd als „De Telegraaf" de Courant „Het Nieuws van den Dag" hadden opgehouden te verschijnen. Het publiek zou dan grotendeels op N.S.B.- bladen zyn aangewezen, aldus de Raad Voorts heeft de Raad zün goedkeuring onthouden aan het advies van de Com missie voor de Perszuivering, om over te gaan tot vordering tegen schadeloosstel ling van de eigendommen van het „Telegraaf'-concern- Vreselijke keuze Een dertigjarige vader, die zelf sedert zijn jeugd half-blind is geweest, kreeg in New-York te horen, dat zijn twee kin deren, een meisje van twee jaar em een jongen van elf maanden, aan oogkanker leden, en dat er gevaar bestond voor uitbreiding van de kwaal tot het verdere lichaam en dientengevolge de dood der kinderen, tenzij de ogen werden verwij derd. De vader deed zijn keuze en liet de kinderen opereren, die het nu goed „Getracht om twee lastige paarden tegelijk te berijden' Premier Attlee wenst niet, dat Bevin schuld krijgt voor 30 jaar verkeerde politiek Commissie van Drie: Es ist nicht wahr onaangename Vergeefse tegenspraak Enkele dagen geleden meldde „N. R. Crt.", dat de oudste der Commissie van Drie het rapport hunner collega's te Soerabaja betreffende de toestand in de republiek onbetrouw baar noemen en de intrekking rapport eisen Thans heeft de Commissie van Drie volgens een Aneta-telegram u; Batavia in een officieel communiqué dit bericht van de „N. R Crt" onjuist ge noemd. „Noch de militaire raad als ge heel, noch een zijner leden, heeft het rapport der Commissie van 14 Januari ji. becntiseerd." aldus deze officiële ver klaring. De „N. R. Crt." heeft onmiddei lijk daarop medegedeeld, dat zij de zake lijke inhoud van het bericht handhaaft. Wij kunnen er aan toevoegen, dat het bericht van onze collega's te Rotterdam volkomen waar is en dat de tegenspraak der Commissie niet meer waarde heef; dan al haar andere verklaringen Hel feit, dat de Commissie dit durft tegen te spreken en protesten van militaire waar nemers, die haar niet bevallen, geheim houdt, bewijst wel ten volle, hoe lichaam alles zal doen om de oude stand te herstellen teneinde weer terug te kunnen keren tot de schone dager, van Kalioerang. toen vele Nederlandse soldaten nutteloos sneuvelden en Commissie zich amuseerde BIRMA WORDT EEN STEEDS GROTER CHAOS. Gewapemde Karenen (een volksstam Birma), hebben in de delta van de Irrawaddi een slachting aangericht onder de bewoners van Pentanaw. Birmanen hebben weer dorpen van de Karemen gelegd. Sjahrir zal niet naar Lake Success reizen De zaak is niet meer zo dringend. Volgens een Aneta-telegram uit Ba a heeft Sjahrir na een bezoek a Hatta op Banka verklaard, dat het niet urgent is om naar Lake Success te rei zen, aangezien de besprekingen reeds aflopen. In verband met een verklaring van de Commissie van Drie, dat een telegram van Soekarno aan Hatta inzake de voorgenomen reis naar Lake Success deze laatste nooit bereikt had, deelt Sjahrir mede, dat dr Koets het telegram bij hem thuis had gebracht, doch dat hij het niet nodig had gevonden het nog door te zenden. Rode Kruis-auto liep op een mijn. Gisterochtend is een Rod* Kruisauto. die van Soekaboemi op weg was naar de buitenkliniek te Karet, op een mijn ge lopen en beschoten. Er vielen twee doden, twee zwaar en drie licht ge wonden. Wanneer men dage lijks kennis neemt van de lijdensweg die met Indië moet worden afgelegd dan zal het de lezer gaan zoals ons: Men valt van de ene teleurstelling r* in de andere, van tijd p tot tijd wordt men verbitterd en toch blijft men het als z'n grote plicht beschou wen, om de gewel dige dingen, die op het spel staan, met har: en ziel te verdedigen Immers, niet alleen de toekomst van 10 mill. Nederlanders, maar evengoed die van 70 mill, bruine broe ders aa* de evenaar is er mee gemoeid. maal van overtuigd, stelt men zich tot taak er al zijn streven op te richten, twee vol ken mèt elkaar en dóór elkaar welva rend en sterk te maken om aldus de voedings bodem te scheppen voor een harmonisch, ja, mag het zijn Christelijk gemeen schapsleven, dan is het, alsof men een priem door nei nar', voelt gestoken bij het aanschouwen van een foto als deze. Dank zij het weekblad „De Nieuwe Eeuw" zijn wy in staat, er grotere bekendheid aan te geven. Men ziet hier n.l. enkele heren der veelbe- iH sproken Commissie van Drie. en wel van links naar rechts: de wnd. secretaris Tim- perley. die als particulier secretaris van Hatta optrad; het Australische lid der Commissie. Critchley (in badjas) en de perschef Lindsay. De „dames" zijn onbe kend. Maar zij spreken, mèt de flessen op tafel, een taal. die niet kan worden misverstaan. En dan te bedenken, dat door zulke heren de hoogste belangen van al die millioenen bij de Veiligheids raad moeten worden bepleit. Quo Vadis' Kravchenko: nog maar acht Sowjetleiders van 1917 leven Getuige Baby door Frans publiek uitgejouwd Het talrijke publiek geraakte gisteren 3 de derde zitting van het proces- Kravchenko te Parijs in grote beroering. één der getuigen, de Franse his toricus Jean Baby, verklaarde, dat er in Rusland geen vervolging bestaat. Van de tribune werd hij uitgejouwd. Kravchen ko was kennelijk vermoeid en beant woordde de hem gestelde vragen me' minder vuur dan tevoren. Hij ant woordde Baby, dat hij op de volgende Maandag a.s. aangekondigde zitting bewijzen, dat slechts aoht der Sowjetleiders. die in 1917 aan de revo lutie deelnamen, nog in leven zijn, ter- er in 1941 nog 50 over waren. Ook Baby ontkende, dat Kravchenko „Ik ver koos de vrijheid" geschreven kon heb ben. De La Vigérie, een parlementslid met communistische sympathieën, die in 1944 gevolmachtigde voor binnenlandse zaken in de vrije Franse regering te Al giers was, verklaardè, dat hij Kravchen ko zou hebben laten arresteren, indien hij in Algiers, in plaats van te New York het persgesprek met de „New York Ti mes" zou hebben doen publiceren. In dit interview had Kravchenko ver klaard waarom hy de Russische aan- Nederland geeft het niet op. Gisteren vertrok van Schiphol de „Franeker" voor een verkenningsvlucht langs de nieuwe luchtweg naar Batavia over Karthoera, Réunion en Padang. Midden: gezagvoerder de Haas en links van hem de telegrafist Groothoff. koopcommissie te Washington had ver laten. Gisteravond zijn te Moakou visa verstrekt aan vier Russen, die opgeroe pen zijn om in Parijs te getuigen. Burgerij van Zutfen spaart voor een carillon In vele plaatsen in ons land wordt het bezit van een carillon niet meer vol doende gewaardeerd. Niet alzo in Zutfen, eens de klokken hun tonen strooiden, maar waar behalve een slag- klok en zes klokjes het carillon van de Wijnhuistoren door de Duitsers werd ge roofd- Uit de burgerij heeft zich een comité „Beiaard door burgerzin" ge vormd, hetwelk voor een nieuw carillon 36 klokken wil zorgen. Reeds eerder gaf burgerzin het eveneens geroofde Poortersklokje in de Broederenkerk terug. Zutfens burgerij moet nu de be langrijke giften, die al binnenkwamen, met ƒ25.000 aanvullen. Men kan tekenen voor één klok of een gedeelte daarvan. Een tekst op een klok, bijv. van de gever, kost 0 50 per letter extra, een wapen in reliëf 75. Hulsegge wees met wichelroede een riool aan Ter voorbereiding van de bouw van ?en nieuw station in Zutfen wilde men zich vergewissen of en waar op het bouwterrein een oude rioolgang zou liggen. Op geen enkele kaart was de gang aangegeven Men gaf echter de ver moedelijke ligging aan de wichelroede loper W. Hulsegge uit Gorssel op en zonder aarzelen duidde hij de nauw keurige ligging van de rioolgaig aan- Men zal dat nu nader gaan onderzoeken. Leeuxvarden eerste vliegbasis voor straalvliegtuigen Vandaag hebben acht straaljagers hun euwe basis, het Leeuwarder vliegveld, opgezocht. Het betreft een groep straal jagers met getrainde piloten, welke groep geheel gevechtsklaar is Me komst van deze groep is Leeuwarden de eerste operationele vliegbasis voor straal vliegtuigen in Nederland. Een Amerikaans verkenningsvlieg- ig is bij Ludwigsbrug neergestort. Tw soldaten werden gedood. De piloot werd gewond. DAT de jaarlijkse expositie van Ned. Rundveestamboek in September te Den Bosch wordt gehouden. DAT in Juli te Beverwijk een aard- beien-oogstfeest wordt georganiseerd er dit vermoedelijk een jaarlijks terugke rend festijn wordt. DAT men ook in Beverwijk een school tandartsendienst wil oprichten. DAT de bij Emmen over de grens ge smokkelde bevers in Duitsland warer verkregen door ruiling tegen gloeilam pen en fietsbanden en naar het schijnt op deze wijze veel meer bevers ons land binnenkomen. DAT het B.G. te Middelburg de ex- burgemeester van Axel, P. M. Smalle- gange, tot 12 j. (ma.) veroordeelde, o.a. wegens arrestatie v^an verzetslieden en verraad van Joden. DAT, vóór de begrafenis, het stoffelijk overschot van de bouwmeester ir Jos Cuypers in, de thans tot museum inge richte ouderlijke woning te Roermond werd opgebaard en daarna in de familie grafkelder bijgezet. DAT voor het B.G. te A'dam 12 jaar werd geëist tegen de 43-j. Duitser Willy Fischer, die vanwege zijn willekeurige arrestaties en plunderingen „de schrik an Medemblik" werd genoemd. DAT voor hetzelfde B.G. levenslang werd geëist tegen de 41-jarige Duitser Jurgen Hinrichsen, die zich in de Wie- ringermeer de bijnaam van „scheermes" verwierf door het eigendunkelijk om springen met mensenlevens. DAT vandaag prof. dr Balth v. d. Pol, a 27 dienstjaren, zijn functie aan het Philipslaboratorium heeft neergelegd om zich in Genève te vestigen als directeur an de int. radio-organisatie C.C.I.R. DAT de studiecommissie betreffende de Straatburgse en Ned. havens gisteren de R'damse haven bezocht. DAT voor de Maastrichtse rechtbank 1% j. werd geëist tegen de Roermondse dakdekker R. S„ die zich uitgaf als tegenwoordiger van „de" minister e: dus een ex-pol. delinquent voor f 600 oplichtte door hem voor te spiege len dat hij dan niet over de grens werd gezet. DAT Prov. Staten van Limburg aan dringen op coördinatie van diverse prov. diensten teneinde t}e uitbreidingsplannen met meer spoed af te werken. DAT de onlangs 70 j. geworden Lim burgse romanschrijfster Marie Koenen benoemd is tot erelid van de Société des gens de lettres de France in Parijs. DAT Aalten (Gld.) gisteren bijna de gehele avond in donker zat, daar ge meente-arbeiders 's middags bij vergis sing een electriciteitskabel doorhakten. DAT de tegenwoordige hoenderstapel van 10 millioen stuks nog maar de helft van de vooroorlogse bedraagt en de een denstapel sinds 1945 met 190.000 stuks is toegenomen. DAT Prov. Staten van Friesland een comm. motie om bij de ministerraad aan te dringen op beperking van de productie van sterke drank met 27-12 stemmen hebben verworpen. DAT de adj.-accountant A. C. v. Eldik bevorderd is tot x-eferendaris op het dep. in Wederopbouw c.a. DAT de oudheidkundige opgravingen op het Hoge Lo nabij Emmen duiden op de vroegere aanwezigheid van een Ro- einse legerplaats. DAT de St.-Crt. van gisteren een prij- zenbeschikking viltzeil bevat, zomede een wijziging in de prijzenbeschikking elec- trische energie 1945 en een wijziging van de regeling risicofonds voor het schil dersbedrijf. DAT het ontwerp voor een oorlogs- onument in Nijkerk thans is goedge keurd en het op 20 April zal worden overgedragen. DAT A dam overweegt de gas- en elec- triciteitstarieven te verhogen. DAT i.v.m. zijn drukke werkzaamheden als directeur van het Rijksmuseum, jhr D. C. Röell per 1 Jan. jl. is afgetreden als adviseur voor de gemeentemusea te A'dam. DAT het vlot gekomen Deense s.s „Westralia thans in de Maashaven te Rot terdam verder wordt gelost en daarna ge dokt wordt om de kiel te inspecteren. DAT burgemeester Sutman Meijer var Heerhugowaard gisteren zijn 25-j. ambts jubileum vierde. DAT de havenvereniging „Rotterdam' gisteren in tegenwoordigheid van mr J J. Oyevaar, dir.-gen. voor de Scheep vaart, haar tweede lustrum vierde. DAT de Australische zaakgelastigde J. Quinn te Den Haag gisteren t.g.v. „Australia Day" een receptie gaf, welke o.m. werd bezocht door generaal Kruis en dr A. Plesman. DAT op 2 Febr. 55 kinderen uit de door de oorlog getroffen Noord-West Franse gebieden voor een driemaands verblijf bij Helmondse pleegouders komen en la- r nog pl.m. 100 naar Groningen gaan. DAT binnenkort bij Sijthoff te Leiden il verschijnen een historische en tech nische beschrijving van de bezettingstijd door gen.-maj. b d. D. H. v. Hilten. „Van Capitulatie tot Capitulatie". DAT inBerghcm (N.-B.) een fabriek >or lichte metaalproducten, zoals thee zeefjes, wordt gevestigd. DAT aan de Rijkshavenmeester bij het kanaal van Terneuzen. N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, te Terneuzen, ver- verleend tot het aannemen van het ordeteken van ridder der Belgische Kroonorde. DAT in Londen op 79-j. leeftijd is overleden Sir Ronald Graham, die van 1919-1921 Brits gezant in Den Haag was DAT Eduard van Beinum gisteren de eregast was aan een lunch van de Lon dense Graafschapsraad en miniatuur-uit voeringen van de Britse en Ned. vlag ontving. Jeugdige dader „was zijn kop kwijtgeraakt" Jongeman, die 63-j. vrouw mishandelde, te Rotterdam gearresteerd. De 16-j. boekbinder Johannes Paulides, die Dinsdag m zijn ouderlijke woning op de Wittenburgergracht 25 te Amsterdai een passerende 63-jarige vrouw naar bii nen riep en haar met een hamer zwaï verwondingen toebracht, is gisteren 1 Rotterdam gearresteerd. Hij werd aai getroffen op een der aan de politie op gegeven adressen, waar de jongeman kunnen komen. Hij is gisteravond i Amsterdam overgebracht, waar hij het hoofd der kinderpolitie een volledige bekentenis aflegde. Het staat wel vast, dat hij in een vlaag van verstandsver bijstering tot zijn mysterieuze daad is gekomen. Hij zelf kon geen andere ver klaring geven dan „dat hij zijn kop was kwijtgeraakt". Hij zal aan een psychia trisch onderzoek worden onderworpen. De toestand van zyn slachtoffer is be vredigend. In Taroetoeng hebben 100 intellec tuelen op een bijeenkomst met de plaat selijke autoriteiten besloten, een veilig- heidsorganisatia op te richten Huisbrandstoffen De vakgroep detailhandel in brand stoffen zendt ons de nuchtere mededeling, dat bij de brandstoffenhandel geen vol doende voorraad aanwezig is om nu reeds het gehele huisbrandrantsoen af te leve- Bijzonder opwekkend is hierbij de voorspelling, dat het wel Mei zal wor den, voordat de laatste afleveringen voor het lopende seizoen aan het publiek zul len kunnen plaats hebben. Maar we me nen te weten, dat de Meimaand voor de meeste vogeltjes is gereserveerd voor het leggen van een ei. Het stookseizoen be hoort dan wel tot het verleden. Met andere woorden: De vermoeders, die reeds aan zekerheid grensden, dat er op ruime schaal achterstand is in de ver strekking van huisbrandstoffen, vinden nu hun sombere bevestiging. Wat is van dit verschijnsel de oorzaak? Ligt de fout by de distributie, die te hoge verwachtin gen bij het publiek heeft gewekt? Of is er achterstand in de afzending bij de mijnen? Beschikt daardoor de handel slechts over te geringe voorraden en wordt zo doende de afzet gestagneerd? Het kan zyn, dat het publiek zichzelf onjuiste suggesties in het hoofd heeft ge haald, toen het namelijk kenms nam van de steeds hoger productiecijfers, welke Limburg te zien geeft. Dit leek allemaal wel heel erg verleidelijk. Maar toch kun nen hier de wezenlijke fouten niet schui len. Want het aantal aangewezen bonnen is gelijk gebleven, is op 12 blijven staan, maar de verstrekking geschiedt, ondanks die betere cijfers van Limburg, moeilij ker dan een jaar terug. Hoe zit het met Limburg? Is de totale productie wel hoger geworden, maar heeft die hogere productie misschien vooral betrekking op de industriekolen en is de productie van huisbrandstof in tegendeel afgenomen? Hoe het ook zij, er zijn moeilijkheden en de omstandighe den leiden ertoe, dat de kolenhandelaren de critiek moeten opvangen, al is dat niet erg billijk. De vakgroep geeft aan het publiek nu nog eens het advies, zo veel mogelijk ge noegen te nemen met eierkolen ,en/of gascokes. juist in verband met de schaarste aan anthraciet. Nu. wij hebben de' indruk, dat velen met eierkolen al heel blij zouden zijn (ook de prijs is van betekenis en die is voor eierkolen niet veranderd) maar ook de aanvoer van eierkolen is achteruitgegaan. Ligt dat misschien aan de prijzen, die gelyk zijn gebleven? Zit er voor de mij nen te weinig „muziek" meer in? Dat zou bedenkelijk zijn. Het is, dat we tot nu toe een zachte winter hebben gehad, maar anders was de ellende niet te overzien geweest. Het kan nog wel echt gaan winteren. Dezer dagen lazen we. dat het in 1674 da nig ging vriezen inFebruari en dat dit toen twee maanden aanhield, zolang dat men met paarden en sleden over de Zuiderzee trok. Doch om op alles voor bereid te zijn. hebben we in de twin tigste eeuw de zee maar voor het groots'e deel drooggemaaktMen kan nooit Belgen wantrouwen de Benelux-gedachte Goede voorlichting is broodnodig vertegenwoordiger van Belga geen enkel Belgisch journalist voor een Belgisch blad in Nederland werkzaam is. Alleen in grotere samenwerking zal de kennis omtrent de Benelux, grondslag voor haar uiteindelijk slagen, kunnen bevorderen. (Van een onzer verslaggevers). Van de hoofdredacteur van het Brus selse dagblad „De Nieuwe Gids" hoorden we gistermiddag het een en ander ovei de tegenkanting, die in de kranten var zijn land. tot uiting komt tegen de Bene lux. De heer De Spot zeide. dat de Bel gen over het algemeen sterk gehecht zijn aan het begrip België en dat de kranten van huis uit oppositioneel zijn ingesteld. Een dagblad, dat de regering niet aan valt. verbreekt de journalistieke spel regels Een derde factor is het gebrek aan politieke rijpheid in België. Daar door moest het paraderen met de ge dachte van „Groot Nederland" in dt eerste Benelux-publicaties verkeerd uit pakken. De onbekendheid met de Bene lux is verder groot in België. Een onder zoek heeft uitgewezen dat 50 pet. van de Belgen niets van de hele kwestie afwist. De heer De Spot was er niet gerust op, dat de resterende 50 pet. er meer v geweten heeft. Daar is intussen enige verandering gekomen, toen in België de bierprijs v hoogd moest worden. Dat weten de Bel gen aan de Benelux en, zo zei hy, gezien de brouwers nog wel eens invloed op de politiek hebben, ontstond e nodige deining om dit drama." Een ander punt is de onevenwichtige handelsbalans. De Belgen kopen meer ii Nederland dan de uitvoer uit België be draagt. Dat heeft ook geleid tot het con flict in de Antwerpse havens, waar men het vestigen van Nederlandse reders ondernemingen een nieuwe verstoring het-e richt z De heer De Spot was dan ook van ning, dat, op het uitstel van zes ir den, dat de tot standkoming van Economische Unie ondergaat, nog wel eens een dergelijke periode volgen kan. Goede voorlichting over Nederland in België is nodig en in dit verband laakte de heer De Spot het, dat, behalve de Toeslag op de pensioenen van 600 millioen gevraagd De Bond van Gepensionneerden Is over de gang van zaken niet tevreden. De Alg. Ned. Bond van Gepensionneer den heeft in een resolutie aan de Minis terraad en de beide Kamers aangedron gen alsnog een bedrag van ƒ600 millioen gelijk aan de meevaller van de belas tingopbrengsten over de eerste 10 maan- len van 1948) te besteden aan verhoging ■an de toeslag op de pensioenen. Deze resolutie werd gisteren aange- lomen op een buitengewone bonds- ergadering te Amsterdam, waarop de oorz. de heer G. Wolters uit Den Haag. het beloop der besprekingen over de pensioenwetgeving in de Staten-Generaal :er teleurstellend noemde. JHR MICHIELS VAN VERDUYNEN IN LONDEN TERUG. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, jhr mr E. F. M. Michiels van Ver- duynen die. zoals bekend is. tezamen met minister-president Drees. naar Indië reisde, is gisteren te Londen terugge keerd. Twee Parijse politiemannen werden gewond bij een poging om 300 stakers uit de Panhard-autofabneken te verwij deren, De Benelux een half jaar verschoven De Belgische minister van buitenlandse handel, de heer Moens de Fernig, heeft *n het parlement verklaard, dat de ver wezenlijking van de economische unie der Benelux nergens definitief bepaald is op 1 Juli 1950, aldus Belga. Het pers bureau wjjst er op, dat de verwezen lijking van de unie in het protocol van 8 Juni 1948 afhankelijk is gemaakt van een aantal voorwaarden en dat tevens eerst de munt van de drie landen inwis selbaar moet zijn. Het is onwaarschijn lijk dat dit laatste op 1 Januari 1950 reeds het geval zou zijn. In een vertrou welijk verslag van een commissie van deskundigen moet zijn voorgesteld, de datum op 1 Juli 1950 te stellen. Men wijst er volgens Belga voorts op, dat de gelijkmaking van lonen en prijzen wel automatisch zal geschieden, zodat dit geen beletsel opleveren zal. Engeland lioopt meer aan ons land te leveren Britse exporteurs verwachten schade van de Benelux. Op 31 Januari beginnen te Londen d* Engels-Nederlandse handelsbesprekingen. Nu Nederland over meer ponden be schikt dan het vorige jaar hopen de Britse autoriteiten dit jaar ook meer aan ons te kunnen leveren. De Britse exporteurs vrezen in de toekomst grotere moeilijkheden voor hun export naar Nederland, omdat de gemeenschappelijke invoertarieven der Benelux-landen in vele gevallen hoger zijn dan de vroegere Nederlandse. Ook vrezen ze als binnen kort de invoervergunningen voor het goederenverkeer tussen Nederland en België worden opgeheven, dat dan vele Nederlandse importeurs liever in België dan in Engeland zullen kopen. SCHEURING IN DE INDONESISCHE PARTIJ. In de zeer belangrijke progressieve fractie in het parlement van Oost-Indo- nesië heeft zich thans ee>n scheuring voorgedaan. Een aantal leden is uitge treden. Naar men weet. heeft deze frac tie sterke republikeinse sympathieën. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt: Nevelig of licht bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige Zuide lijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Vrijdag 28 Jan. Zon op 8.27, onder 17.20; maan op 8.50, onder 16.14. 29 Jan. HM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1