Ilieutur gttt üctfe(Courant Commissie van Drie doet nieuwe aanval Wist U DINSDAG 25 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; f 1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7722 DIRECTIE: F DEEMER HOOFDREDACTEUR. Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticti Is yfiebleoeo tnyn hert in tcyljcnspoet" DE EERSTE STEEN GELEGD Zie pagina 3 Onwaarachtigheid der rapporten duidelijk aan de kaak gesteld Aan de vooravond van het debat over Indonesië in de Veiligheidsraad heeft de Commissie van Drie opnieuw een poging gedaan om Nederland een „goede dienst'' te bewijzen door een nieuw sterk gekleurd rapport over de militaire toestand in Indonesië. In een nieuw telegrafisch naar Lake Success gezonden rapport wordt namelijk beweerd, dat de guerilla der republikeinen het de Nederlanders onmoge lijk maakt, de order van de Veiligheidsraad om het vuren te staken, uit te voeren- Nederland zou volgens het rapport weinig mannen hebben om aan deze guerilla een einde te maken- De Neder landers zouden slechts het terrein rondom de hoofdwegen bezet hebben en de rest aan de republikeinen hebben overgelaten. Deze zouden een tactiek van ver schroeide aarde toepassen en.-de bevol king zou zich door die guerilla niet veilig voelen. Dit kan alleen verholpen worden door krachtig dag en nacht te patrouil leren, doch de bevelhebbers hebben sommige gevallen verklaard, dat zij niet voldoende troepen hebben om dit te doen en hun andere plichten te vervullen. In het republikeinse gebied hebben zodoen de recht en orde hun intrede niet ge daan. Er zjjn bewijzen voorhanden, dat er economische verwarring heerst republikeinse gebied Leugen en verzinsel Een bericht uit de „N. R. Ct." stelt de onwaarachtigheid van dergelijke berich ten duidelijk aan de kaak. Het college van de oudste militaire waarnemers df Commissie verklaart namelijk, dat hi vorige rapport der militaire waarnemer hetwelk de Commissie onlangs bij de Raad heefi ingediend „onbetrouwbaar" en dus dient te worden ingetrokken Het moet vervangen worden door een hoorlijk. weloverwogen rapport, dat kloppend wordt gemaakt met andere waarnemingen. Het rapport was nl reeds opgemaakt 48 uren nadat de waarnerr op hun standplaats waren gekomen zonder een behoorlijk onderzoek. De be weringen vwaren oppervlakkig en geba seerd op hetgeen men had ..horen wat Oost-Java betreft. In Midden- de zelfs niet geweest, toch rapporteerden zij Des niettemin werd het rapport geaccepteerd en terstond doorgezonden. De Commissie heeft dus op onverantwoordelijke wijze gehandeld en dit optreden is een argu- t voor Nederland, om ziel tand te verzetten tegen eer de bevoegdheden dezer uitbreiding Commissie. Tot zover deze onthullingen, „Den Haag" elke mededeling weigert. Vergeten wordt, dat de economische verwarring en de ellende der bevolking onder de republiek een toppunt had be reikt. zodat het voor onze troepen gelijk is, een wantoestand, die jaren had bestaan, in enkele weken in orde te brengen. De zuivering gaat voort De dienst voor legercontacten te Bata via heeft het volgendi militaire toestand gegeven: De republi keinse afdelingen op Java en Sumatra worden opgeruimd. De T.N.I. heeft op gehouden, als georganiseerde eenheid te bestaan. Dit betekent overigens niet. dat overal en met name op de lange verbin dingen een afdoend einde zou zijn ge maakt aan het optreden van sluipschut ters Natuurlijk verlopen de zuiveringen langzamer dan de snelle opmars, n de goede gevolgen worden geleidelijk merkbaar. In het algemeen is in het bevrijde land recht en orde hersteld en elders zijn reeds Sultan Hamid II bedankt voor de „eer" Vierlandenresolutie denigrerend Sultan Hamid II van West-Borneo deelde te Batavia aan Aneta mee, West-Borneo geen gebruik zal maken de, in de Vierlandenresolutie geopende, mogelijkheid om mèt de republiek besprekingen deel te nemen. Hij noemde de formulering der bij de Veiligheidsraad ingediende resolutie „denigrerend" de deelstaten, waartoe ook W. Bornei hoort en die 3/4 van de Indonesische bevolking omvatten. De bevreemding hierover zal ker worden gedeeld door de andere deel staten. aldus de sultan, die voorzitter is van de Bijeenkomst Federaal Overleg. (De Indonesiërs weten nu, dat de Veilig heidsraad voornemens is, te beslissen bij hen, over hen en zonder hen. Red.). Geen verlaging van de broodprijs In tegenstelling tot elders gepubliceer de berichten over een komende verla ging van de broodprijs met 1 2 cent vernemen wij, dat daarvan geen sprake kan zijn. Genoemde berichten bereken den als gevolg van de Centrale meel- inkoop door de bakkers een prijsver laging van 45 cent per 100 kg meel er door de opheffing van de rayonsgewijs levering van meel -door de maalderijen per half Februari a-s. een van 50 cent T: zamen dus 95 eet per 100 uit. Uit 100 kg meel komen echter 175 broden, zo dat de verlaging van de prijs per brood nooit meer dan een halve cent kan be dragen, maar zelfs dat is dubieus, om dat de genoemde verlaging van de meel- prijs niet vaststaat. Er komt een nieuive vakvereni gingen-organisatie Vakverenigingsleiders van de Ver. Staten en acht Marshall-landen, w.o. België en Nederland, hebben te Bern besloten om in Parijs een organisatie te «tichten voor samenbundeling van de vakverenigingen binnen het kader van het Europese Herstelplan. Op deze bij eenkomst is de recente breuk in het Wereldvakverbond niet ter sprake ge bracht. hoewel aangenomen mag wor den. dat de oprichting van het nieuwe orgaan daarvan een gevolg is. WAAROM GEEN WAPENS VOOR DE PLANTERS? Volgens de „Vrije Pers" te Soerabaja klagen planters, die een jaar lang hun verwoest bedrijf hebben opgebouwd en het nu weer in vlammen zien opgaan, waarom men hun geen karabijnen geeft V.N.-waarnemers beschoten Volgens A.F.P reed een gezelschap waarnemers der Commissie, een Belg, een Amerikaan en een Australiër, in een jeep op weg van Djokja naar Solo, in een hinderlaag. Er werd echter niemand ge deerd, toen men 600 m ver door het vuur moest rijden, terwijl de schutters aan weerszijden van de weg in stelling zaten, nabij de dessa Prambanan. 15 km be oosten Djokja. Aneta meldt dat een trein van Poerwokerto naar Tegal nabij Boe- miajoe is overvallen. In een bocht waren de railsbouten losgeschroefd, waardoor een deel van de trein in een rivier reed. Onmiddellijk daarop werd de trein be schoten. doch de aanvallers werden ver dreven. Onder de passagiers vielen 7 do- Het banditisme op Java Hoe sterk nog het banditisme is, want guerilla kan men het navolgende niet noemen, blijkt uit een reeks berichten van een week oud: 's Nachts half twee verschenen 30 in het zwart geklede lie den bij het bosbouwproefstation Goe- noeng Batoe (West-Java). Het geloei der sirene joeg hen op de vlucht. Het S.S.-per soneel te Bandoeng verzocht om betere bescherming, wanneer het moest werken ter opruiming van stremmingen. Te Da- raadjat in het Garoetse vielen 150 man een ondernemingskampong onder leiding van drie Japanners en met drie bren- guns aan. Een ondernemingswacht sneu- Aan de rand van Buitenzorg werden dri ever mom de T.N.I.-mannen ingere kend. een majoor, een luitenant en een soldaat. Vóór het politie-optreden waren zij in een vliegtuig uit Djokja naar Ban tam gebracht om de T.N.I.-'benden in W. Java onder één bevel te verenigen. De spoorlijn BuitenzorgSoekaboemi werd bij km-paal 7 tussen Buitenzorg en Tlio- mas ondergraven, doch de zaak werd tijdig ontdekt en het treinverkeer onder vond geen vertraging. Bij paal 5 vond men twee lijken van een mantri-' pleger en zijn vrouw, die ontvoerd wó en gruwelijk verminkt. Op Midden-Java werd de oud-wedana Saloemoeft te Djokja des nachts door bandieten ontvoerd en vermoord. In desa Kemaron bij Brebes werd een dorpshoofd doodgeschoten. In desa Tjoprajan (Boea- in Pekalonganse) werden in een ge vecht 7 bandieten neergeschoten. Bij de suikerfabriek Nieuw Tersana (Cheribonse) werd een Ambonnese veldsnijder dood- eschoten en een ondernemingswachter ewond Op de onderneming Gentah, be- ioorden Salatiga werd bij een aanval door een bende de rubberafdeling en het drooghuis verbrand. In Soemogawa (Ge it Salatiga trok een bende af na ver ende woorden van het dorpshoofd, oud-militair, nadat zij vier schoten had gelost, die misten. In Gobang (Dada- pajam) bij Salatiga schoot de politie 13 bandieten neer en maakte handgranaten ;n mortier buit. In Gedong (Banjoe- biroe) werden drie bandieten in een ge vecht neergeschoten. In Bandeng (Sala- ga) werd een bende op de vlucht ge reven. Zij liet veel patronen, explosie- en en vergiftigde stoffen achter. In Zuid-Sumatra verscheen een mili taire patrouille ten Zuiden van het Se- medo-plateau juist op tijd om de ont hoofding van 5 politiemannen te verhin deren. De bende leed zware verliezen en :en voorlaadkanon en andere wapens achter. Het beruchte bendehoofd Joesoef Sama gaf zich over. Ongeveer 25 ban dieten. die deelgenomen hadden aan de val op het kampement Sambas (Bor neo) zijn thans gearresteerd. De lijst is lang, maar zij betreft een oppervlakte zo groot als Europa. Zij laat duidelijk zien. dat het hier benden geldt zonoder militaire waarde, geen guerilla. Bier goedkoper; zoutaccijns verdwijnt Dank zij Benelux-overeenkomst tot accijns-unificatie Binnen het kader van de Benelux- douane-overeenkomst de eerste stap naar de economische unie tussen België. Nederland en Luxemburg is thans wetsontwerp ingediend inzake de unifi catie van accijnzen. Het desbetreffende verdrag draagt he*, karakter van een compromis. Zo valt de jelij'kmaking van de omzetbelasting, de benzinebelasting en de accijnzen op ge distilleerd en suiker er buiten. Ook word*. Belgisch-Luxemburgse accijns op lucifers en aanstekers niet overgenomen in he™gemeenschappelijk accijnzenstel- sel. In België verdwijnen verschillende accijnzen (en worden andere gehand haafd). In Nederland verdwijnen de ac- zijnsen op het geslacht en op sigaretten papier. Ook verdwijn* in Nederland de accijns op zout, al ontveinst minister Lieftinck zich niet. dat hieruit moeilijk heden voor de zoutindustrie kunnen voortvloeien. De bieraccijns zal In Nederland worden verlaagd van f3.70 tot een gemiddeld bedrag van fl.80 per hectolitergraad. Hierdoor zal de bierprys dalen en ver moedelijk het verbruik toenemen, waar tegenover echter verwacht wordt, dat het gebruik van sterke alcoholica zal afnemen. De belasting waarborg gouden en zil veren werken, thans f 30 per 100 gr. goud en f 150 per 100 gr. zilver wordt ver vangen door een retribute ten bedrage f 12 per 100 gr. goud en f0.60 per 100 gr. zilver. Platina wordt ook onder de waarborgingsregeling gebracht. De vervanging van de belasting door een retributie heeft tot gevolg, da* restitutie bij uitvoer wordt afgeschaft In het ver drag is de wederkerige erkenning van de rijkskeurwerken der drie landen vast gelegd. De totaal-opbrengst der accijnzen er in zal voor Nederland geen wijziging Gary Davis maakt ook in Haarlem school Meer dan duizend personen gaven zich voor de beweging op. Op een vergadering van de Wereldfede- rulisten in Haarlem heeft de Franse geestelijke. Abbé Pierre, oud-verzets strijder in Frankrijk en lid van het Franse parlement, de 1400 aanwezigen opgewekt de voetstappen van Gary Davis te vol te sluiten bij de wereld burgers, die, zoals hij zeide, liever zonder vaderland willen zijn, dan zonen van een vaderland, dat door oorlog en geweld zijn wil aan andere landen oplegt. Aan het slot van de avond gaven zich )50 nieuwe leden voor de Wereldfede- ralistenbeweging op. De Haarlemse bur gemeester, mr P. O. F. M. Cremers, had telegrafisch zijn instemming met het streven betuigd. Zoals bekend zal in 1950 te Genève ;n Wereldfederalistencongres worden gehouden, waar vertegenwoordigers van alle landen der wereld de wereldgrond wet zullen opstellen, die daarna aan de diverse parlementen zal worden voor gelegd. EENS GEZUIVERD. BLIJFT GEZUI VERD Inderdaad is het nieuwbenoemde lid an de Persraad J. G. J. Nieuwenhuis destijds uitgesloten tot de dag van de uitspraak, aldus blijkt uit het antwoord nister Rut ten op vragen van het Tweede Kamerlid Burger. Omtrent de aanvaardbaarheid van de hr. Nieuwenhuis merkt de bewindsman op. dat deze na de bezetting werd benoemd tot Hoofd van het Bureau Voorlichting van R'dam en tot docent aan de Stichting ..Instituut de Katholieke journalistiek". De er deelt het standipunt van de Commissie voor de Perszuivering, dat na afloop van de ontzetting de betrokkenen ich als geheel gezuiverd mogen be schouwen. MIJNWERKER VERONGELUKT In de mijn Oranje Nassau IV is de meestexhouwer Jacobs uit Heerlerheide onder kolen bedolven geraakt en ge dood. Hij was gehuwd en vader van drie ondergaan. De vervallen belasting zout (f7 millioen p. j.)de vermindering van de bieraccijns (fll millioen) en de teruggang van de belasting op gouden en zilveren werken (f 0.5 millioen) wordt ruim gecompenseerd door de opbrengst der onlangs verhoogde tabaksbelasting (f20 millioen). Het ligt in de bedoeling, zodra het verdrag van kracht is, in de drie Bcne- lux-!anden gelijk uitgevoerde nieuwe tabakszegels in t« voeren. Schietpartij te Wildervank De veehandelaar Zuidema te Wilder vank ontdekte op een avond een verdach te man in zijn huis, die vluchtte, doch toen voorbijgangers hem achterna gingen, met een revolver op zijn achtervolgers vuurde. De politie hield een berucht indi vidu aan, dat echter ontkende, iets met deze schietpartij te maken te hebben. Twee schepen botsen in de Westerschelde: 2 doden Pools schip, geladen met koeien, aan de grond. Vanmorgen om 9 uur kwam het Poolse zeeschip „Pulasky" op de Westerschelde tijdens een mist in botsing met het Ned. Libertyschip „Lissekerk" van de V.N.S Deze botsing kostte aan een der leden van de Poolsé bemanning het leven. Van twee Poolse gewonden is er een ster vende. Het Poolse schip was. geladen met koeien, op weg naar Antwerpen Het kreeg een groot gat in de boeg en aan stuurboordzijde. Het verkeerde in zin kende toestand en is daarom op de plaat bij Ossenisse (bij Hantweert) omhoog- gezet door een sleepboot. De stervende gewonde is naar de wal gebracht in Hansweert. De Lissekerk (10.000 ton) liep schade op aan stuurboordzijde en onder de ankerkluis- Het schip is naar de rede van Vlissingen gevaren om daar te wachten op toestemming om door te varen naar Rotterdam. Sjahrir en Leimena naar Lake Success Aneta meldt uit Batavia, dat Sjahrir en Leimena heden naar Banka zouden ver trekken voor een ontmoeting met Hatta. Hatta heeft, volgens de Commissie van Drie. aan Nederland verzocht Sjahrir en Leimena naar Lake Success te doen reizen. Naar verluidt, is dit verzoek oorspronkelijk afkomstig van Palar. Het Deense schip „Westralia", met 7000 ton graan van Kopenhagen op weg naar Rotterdam, liep Zaterdagavond, zoals gemeld, letterlijk „in het gezicht van de haven" voor de Nieuwe Waterweg aan de grond- Kust- en vissersvaartuigen nemen de lading over, waarna men de zeereus zat trachten vlot te slepen, wat tot nu mislukte. Victor Kravchenko zuivert zich van de communistische blaam De communisten naderen Nanking Tsjiang Kai Sjek heeft zijn kruit nog niet verschoten Terwijl de regering te Nanking vreest, dat de communisten de vredesonderhan delingen zullen weigeren en de Kwomm- tang naar Kanton verhuist, rukken de communisten met 100.000 man naar Nan king op, dat vermoedelijk binnen 48 uur onder hun vuur zal liggen. Nu Tsjiang verdwenen is, hebben de autoriteiten van Nanking diens vijanden vrijgelaten, o.a. de „jonge maarschalk Tsjang Hsueh Liang, die indertijd Tsjiang Kai Sjek ver raderlijk gevangen nam om. hem tot een accoord met de communisten te dwingen. Tevens hebben zij de staat van beleg af geschaft, terwijl de vijand nadert. Tsjiang heeft echter zijn eigen plannen. Zijn eigen troepen, 150.000 betrouwbare man nen, worden uit de linies weggenomen en ergens in het Zuiden verzameld. Er wordt tevens nadrukkelijk op gewezen, dat Tsjiang ondanks zijn heengaan nog steeds president is gebleven. Nader wordt gemeld, dat volgens de communistische radio de Chinese com munisten bereid zijn om te onderhande- Nieuwe voorstellen van Australië in Veiligheidsraad? Verwacht wordt, dat de Australische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad de volgende voorstellen zal doen: 1. Een nauwkeurige beschrijving van de terugtrekking der Nederlandse troe pen, liefst voor Maart, in elk geval niet later dan de verkiezingsdag. 2. Commissie van Drie mag aanbevelin gen aan de Raad doen zonder raadple ging der partijen. Australië zal tevens het toezicht op de handel ter sprake brengen en de Com missie aansporen om het gehele probleem der politieke oplossing in haar rapport aan de Raad te behandelen. Daar Austra lië formeel zelf niet kan voorstellen, meent men, dat Egypte deze plannen bij de Raad zal aanhangig maken. Men meent, dat deze plannen de aanner van de vierlandenresolutie twijfelachtig zal maken. DE BESCHERMING DER ONDER NEMINGEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Weiter naar de onveiligheid op de ondernemingen in Indonesië heeft m ter Sassen geantwoord, dat er geen direct verband bestaat met de beschikbare troe pensterkte, doch wel met de infiltrati Versnippering van troepen over onder nemingen baat niet, doch wel mobiel op treden tegen benden, uitgaande var enkele tactische punten. Militaire be scherming is niet afhankelijk van devie- zenopbrengst der onderneming. Aan de planters en ondernemingswachten zijn wapens verstrekt, aldus de minister. DRIE INDONESIËRS DOOR TIJGERS GEDOOD Nabij Laboehan Roekoe en Tandjong Tiram zijn drie Indonesiërs door tijgers gedood; Een hunner werd zelfs door een tijger uit zijn woning gesleept. Bevers gesmokkeld Bij Berger Compascuum werden drie smokkelaars gearresteerd, die twee kis ten met acht levende bevers over grens wilden brengen. De dieren, v van de waarde op f 3.000.geschat wordt, vonden een voorlopig onderdak het dierenpark te Emmen. Deense vrachtboot zit vlak voor de kust vast De lading graan wordt op zee overgeladen. (Van een onzer verslaggevers). Het Deense s.s. Westralia, dat. zoals we reeds meldden, voor de kust tussen Hoek van Holland en 's-Gravenzande is vastge lopen, is nog niet uit zijn benarde positie bevrijd. Het schip meet 4566 brt. en be hoort aan de rederij „Oriënt" te Kopen hagen. Tijdens het wachten op de loods boot om het de Nieuwe Waterweg in te varen, geraakte de Westralia te dicht onder de kust, waarvoor het nog gewaar schuwd werd door de seinpost te Hoek van Holland met de woorden: „U vaart een verkeerde koers". Radio Schevenin- gen had inmiddels de peiling van het schip losgelaten, omdat men het reeds veilig in de Waterweg dacht. Maar in- plaats daarvan zat de Westralia 2 km. voor de monding vast. Hoewel alle po gingen in het werk gesteld werden om de vrachtboot weer vlot te krijgen, zit deZe er nog. Zelfs de grootste sleper van Smit en Co. de Zwarte Zee, kwam te hulp. evenals de reddingboot van de Hoek. Ondanks de hulp van drie sleep boten kwam het schip echter nog hoger op het strand te liggen, terwijl de ge draaide wind al evenmin gunstig voor de sleeppogingen is. Men is begonnen de lading graan over te brengen naar de „Beta" De kansen zullen gunstiger worden, als men het schip plm. een voet laat rijzen. Vanmiddag omstreeks twaalf uur, bij hoogwater, zouden de pogingen tot vlot slepen worden hervat. Gisteren begon te Parijs het Gisteren is te Parijs het proces begon nen tussen Victor Kravchenko. de schrij ver van het bekende boek „Ik verkoos de vrijheid" en het Franse communis tische literaire weekblad „Les lettres Kravchenko had een klacht tegen dit blad ingediend, alsmede tegen de direc teur Claude Morgan en een medewerker André Wurmser over een artikel in dat blad, waarin beweerd werd. dat hij niet de auteur van het boek was en onvol doende geletterd om dit te schrijven. Het blad had Kravchenko ook uitge maakt voor een dronkaard en een ver rader van zijn land. De rechtszaal was tot de laatste plaats bezet en het publiek jouwde en joelde en was kennelijk op de hand van de schrij- De auteur legde in het Russisch een verklaring af, welke zin voor zin in het Frans werd vertaald. Hij zeide, dat er onder de getuigen, die door het Polit bureau waren gezonden, enkelen waren, die hij persoonlijk kende „Zij denken er net zo over als ik", aldus Kravchenko. „maar zij zullen gedwongen worden het ïgestelde te zeggen van wat zij den ken. Zij hebben hun familieleden achter platen als gijzelaars en hebben de ge hele macht van een politiestaat tegen ch." Voor het boek verscheen had men hem nimmer een dronkaard of een ver rader genoemd. Dit geschiedde pas toen hij de Russische nationaliteit prijs gaf. .Stalin en Molotof zullen eens sterven", zo riep Kravchenko uit. „maar Rusland is onsterfelijk". Toen Kravchenko de leider der Franse communisten, Thorez. aanviel, protes teerde de verdediger van het blad, om dat het volgens hem niet aanging, dat een buitenlander een Franse staatsman beledigde, maar Kravchenko's advocaat antwoordde, dat Thorez een politieke De directeur, Claude Morgan, klaarde, dat het artikel van de Ameri kaanse correspondent was en dat hij het volkomen met hem eens was. Hij had het opgenomen onder de schuilnaam Sim Thomas, uit vrees voor Amerikaanse represailles tegenover de correspondent Primeurs: druiven en pruimen 24 cent per stuk De kweker C. D. A. Wubben te Wateringen veilde dezer dagen in Naaldwijk de eerste druiven. Ze brachten 24 cent per stuk op. Ook van pruimen had deze tuinder de pri meur. De vruchten gingen voor 24 cent weg. MINISTER VAN SCHAIK KOMT DONDERDAG TERUG. Minister J. R H. van Schaik, die op 2 Jan. naar de West vertrok, zal Donder dagochtend a s. om half negen met de KLM. uit New York op Schiphol aan komen. Compleet boerenbedrijf met zuivelfabriek naar Indië Met de „Friesland" vertrekt 12 Febr. naar Indonesië de 60-j. te Doetinchem geboren veehouder Th. M. de Bruyn, voqr de oorlog eigenaar van een groot florerend zuivelbedrijf in O. Java. Tij dens de oorlog ging dit verloren en de heer De Bruyn kwam verleden jaar naar ons land, om een nieuw bedrijf voor te bereiden dat te Lawang (O. Java) wordt ingericht. Na uitgebreide onderhandelingen met overheidsinstanties vertrekt hij, met in de ruimen van de „Friesland" 15 stuks melkvee, 2 stieren, 3 zeugen, 2 beren, een aantal kippen van verschillend ras en een complete zuivelfabriek. VOORTZETTING AMSTERDAMSE HAVENSTAKING. Gnder leiding van de EVC-transport hebben de stakende Amsterdamse haven arbeiders gisteren met 1069 stemmen voor 199 tegen en 40 blanco, besloten de sta king voort te zetten. Te Den Haag is opgericht de nit toneelgroep „Gezelschap C 6", o.l.v. Kees Brusse. welke groep kort geleden terug keerde van een tournée door Indië. DAT het aantal werklozen in het ge west Den Bosch in Dec. niet 474 steeg, waardoor per jaar aldaar 1158 mannen en 172 vrouwen zonder werk zijn en 1490 man aan DUW-objecten werken. DAT de R'damse losse havenarbeiders geheel buiten de vakverenigingen om de HAVOO (Havenarbeidersver. Ontspan ningen en Ontwikkeling) oprichtten. DAT te R'dam op 11 en 12 April het textielcongres-1949 wordt georganiseerd met daaraan verbonden een tentoonstel ling. DAT de R.K. kerk te Voerendaal 10 Aug 900 j. geleden is ingezegend door Paus Leo IX. DAT per 1 Febr. het tarief voor tele foongesprekken met Costa Rica, Guate mala. Honduras. Nicaragua en Panama op Zondag verlaagd wordt. DAT de in België gearresteerde A'dam- mer Van Eyzeren ook in A'dam een dief stal pleegde en nu aan Duitsland wordt uitgeleverd. DAT de „Willem Ruys". die als eerste schip na de actie in Indië op 3 Jan. uit Batavia vertrok, gisteren te R'dam arri veerde. DAT aan het in 1942 verloren gegane motorschip „Aagtekerk" van de Ver. Ned. Scheepvaartmij te Den Haag de koninklijke vermelding bij dagorder is toegekend voor DAT de politie te Deventer de 27-j. S. aldaar, die in 1945 een Duitse en een jaar later een Deventerse trouwde, arres teerde. DAT. zoals het dep. van Buitenl. Zaken nogmaals in herinnering brengt, Neder landers alleen bij een kort verblijf in Frankrijk van een visum zijn vrijgesteld, doch dit bij een langer verblijf nodig hebben. DAT i.v:m. het vertrek van een batal jon naar Indië het 3de Infanteriedepöt Bergen op Zoom. 28 Jan. een ouderdag organiseert. DAT te Dordrecht de „Dazloh", een der negen in Nedferland te bouwen Poolse sleepboten, te water werd gelaten. DAT onder dankbetuiging eervol ont slag is verleend aan ir H H. de Iongh als rijkshoofdinspecteur van het verkeer te Groningen. DAT de in September afgebrande koel huizen van Blaauwhoedenveem-Vriesse- veen te A'dam voor f 4 millioen waren verzekerd, doch de herbouw meer kost. DAT tegen de 49-j. stoker J. Fr. Schot man van het hotel Gooiland te Hilver sum voor het A'damse B.G. 5 j. (m.a.) is geëist wegens verraad van zijn patroon. DAT blijkens een ingediende wijziging de begroting-1947 van het dep. van Justi tie moet worden verhoogd met f 13.653.301 DAT dr J. H. Kernkapip per 1 Febr op verzoek eervol is ontslagen als bi bliothecaris van de Utrechtse universi teit en wordt opgevolgd door D. Gros- DAT de Langstraat en het land Altena waarschijnlijk nog deze maand door een busdienst verbonden zullen worden. DAT gisteren 119 werknemers van de Enschedese textielfabriek van Gebr. Van Heek werden gehuldgd, daar zij 25-40 jaar aan het bedrijf waren verbonden. DAT de A'damse politie deze week begonnen is met scherp op de verkeers overtredingen te letten. - DAT de politie uit de hoofdstad de oudjes van de zg. A'damse „eilanden" gisteren een feestavond aanbood. DAT de St.-Crt. van gisteren een wij ziging bevat van de regeling risicofonds voor de bouwbedrijven. DAT de Roermondse Kamer van het B.G. te Den Bosch gisteren haar slotzit ting hield en in totaal 865 zaken behan delde. DAT mr H. P. F. M. Manders per 1 Maart heengaat als voorz. van de Bos sche Raad van Arbeid. DAT de Rex-schoenfabrieken in Dru- nen 5000 m2 grond onder die gemeente hebben gekocht voor de bouw van een nieuwe fabriek. DAT de P. v. d. A. op 4 en 5 Febr. te Utrecht een agrarisch congres organi seert over onze toekomstige landbouw politiek, waar ook minister Mansholt het Woord voert. DAT de Cultuurmij. Pasir Karet 1947 een winst van f 66.224 boekte. mee het verlies van 1946 is gedekt. Deze week twee K. L. M.- vluchten naar Batavia Zes ton post zal worden vervoerd O.n het steeds toenemende aantal post stukken voor Indië te vervoeren, zal de KLM deze week twee vluchten Batavia maken, waarvan een over geheel nieuwe route. Morgen vertrekt gezagvoerder Haas met de „Franeker" naar Batavia et drie ton post aan boord De route AmsterdamKarthoemRéunion (in e Indische Oceaan)PadangBatavia. Men landt niet op Mauritius, omdat kinderverlamming heerst. De afstand in hat zeetraject RéunionPadang ii 5300 km. De normale reisduyr van deze route zou 3 dagen zijn, doch men rekent er nu dag voor, omdat de route nog verkend moet worden. De KLM hoopt driemaal per week deze route te kun nen bevliegen. Gezagvoerder Mol trekt Vrijdag eveneens met 3 ton post met de „Batavia" over de route Am sterdamTutaifiSharjaiBangkok Ba tavia. Op de terugreis zal Cairo wor den aangedaan. De KLM wijst erop. dat over de vroe gere route per vlucht 6' a ton lading (passagiers, post en vracht) vervoerd werd. Echter zal, in verband me route over Réunion. de lading nu meer zijn dan 4 la ton, SOCIALE ZAKEN VRAAGT VOOR 1947 BIJNA ƒ113 MILLIOEN MEER De begroting van Sociale Zaken ovei 1947 moet. blijkens een ingediende wij ziging, verhoogd worden me*, een bedrag van f 112.757.821. De voornaamste hogere uitgaven zijn: f 36 -millioen voor de Nood voorziening ouden van dagen, ruim f5t millioen voor overbruggingsuitkeringen en f15 millioen voor wachtgeldregelin- Indertyd meldden w|j, dat Phlllps- van Houten te Weesp bezig Is een vaccin te fabriceren tegen de Itali aanse griep. Voor elke injectie beeft men de virus-teelt nodig, die op èèn kippenei wordt gekweekt, Nederland heeft hiermee de primeur voor Europa Smokkelaar doodgeschoten Te Bingelrade (Limburg) is gisteravond •en 40-j. Nederlander, die een koffer sigaretten en ondergoed over de grens ilde smokkelen, door een douaneambte- aar doodgeschoten, toen hi, iet wilde stilstaan. De passagierslijst van de „Sibajak". die ZON EN MAAN. 22 dezer naar Indonesië vertrok, ligt op Woensdag 26 Jan. Zon op 8 30. bureau ter inzage. 17.16; Maan op 7.26. onder 13.56. proces tegen 't Franse blad als hij de werkelijke naam had onthuld. „Want", zo zeide hij „daar wordt anti fascistische activiteit als anti-Ameri kaanse activiteit gekenschetst." Morgan nam tenslotte de volledige verantwoor delijkheid voor het artikel op zich. Tijdens een scherpe woordenwisseling met André Wurmser eiste Kravchenko het uiterste van zijn stemmiddelen en sloeg toornig met zijn vuist op tafel. Wurmser had gezegd, dat Kravchenko niet de schrijver van „Ik verkoos de vrij heid" kon zijn, omdat hij een Sowjet- burger had vergeleken met de heldin uit Ibsen's toneelstuk „Nora, of het poppen huis", welk spel Kravchenko niet kent Wurmser daagde de schrijver uit enkele revolutionnaire stukken van Dostojewski te noemen. „Laten we er geen comedi» van maken, doch ernstig gemeende vra gen stellen", merkte Kravchenko ten ant woord op. Daarop werd de zitting tot heden ver* Frankrijk nam gisteren definitief de stap Erkennen de andere Brussel-partners De Franse regering heeft gisteren defi nitief het besluit genomen om Israël do facto te erkennen. Zoals bekend is, was van deze erkenning reeds enkeledagen sprake. Wat betreft de erkenning door Groot-Brittannië. weet Ass. Press te melden, dat de Britse regering gisteren een de facto-erkenning formeel goedkeur de, doch nog niet wereldkundig maakte. Direct hierna deden geruchten de ronde, dat België en Italië weldra zullen vol gen. België houdt hierover voortdurend contact met Engeland. Frankrijk. N e- d e r 1 a n d en Luxemburg. Intussen wer den de wapenstilstandsbesprekingen 1 Acht doden bij vliegtuigongeluk op de luchtbrug Weer is een Dakota van de Berlijnse luchtbrug verongelukt. Het was een toe stel, dat 25 personen aan boord had. w.o. 17 kinderen. Bij zeer slecht zicht stortte de machine neer boven Schoenberg, juist binnen de Russische zone, waar twee maanden geleden ook een andere Dakota te pletter viel. Acht personen kwamen om het leven. Zaroebin naar Moskou teruggeroepen. De Russische ambassadeur in Londen, Zaroebin, is naar Moskou teruggeroepen, om deel te nemen aan besprekingen tus sen de hoogste regeringsinstanties. Italianen trachtten oorlogsbodems voor Rusland te vernielen De Italiaanse politie kwam een samen zwering op het spoor, die ten doel had door sabotage machinerieën te vernielen, op de oorlogsbodems, die in het kader van het vredesverdrag aan Rusland moe ten worden overgedragen. Een poging om het voor de Sowjet-Unie bestemde op leidingsschip „Colombo" in de lucht te laten vliegen, kon nog juist verijdeld worden. Er zijn negen personen gearre- BIRMA WORDT DE ZIEKE MAN VAN AZIë. Rangoon is bijna geheel afgesneden van de rest van Birma, omdat opstandelingen een brug op 270 km van de hoofdstad in de lucht deden vliegen, aldus A.P. 'Te New-Delhi hebben de Birmaanse afge vaardigden zich beijverd om van Indone sië een dergelijke moordkuil te maken. Red.). Tussen de regels door: Scandi- navisch pact mislukt De bijeenkomst der Scandinavische regeringen te Kopenhagen zou ook dit maal niet hebben geleid tot overeenstem ming tussen Noorwegen, Zweden en Denemarken, betreffende het te sluiten verdrag. Een zeer voorzichtig commu niqué werd over het verloop der confe rentie verstrekt, waarin wordt gezegd, dat er verschil van inzicht bestaat over de bepalingen en de gevolgen van een alliantie. In Londen meent men zelf» tussen de regels door te kunnen lezen, dat de deelneming van Noorwegen en Denemarken aan het Atlantisch Pact zo goed als zeker is. Op 29 Januari volgt echter te Oslo een nieuwe conferentie. JHR MICHIELS VAN VERDUYNEN IN DE MINISTERRAAD. De Ned. ambassadeur in Londen, jhr mr Michiels van Verduynen, die enig» weken in Indonesië is geweest met een speciale opdracht van de Regering en Zaterdag met minister Drees uit de Oost is teruggekeerd, heeft gisteren een deel der besprekingen in de ministerraad bij gewoond. Hij is voornemens op het eind der week weer naar Londen te gaan. Conservatieven en communisten winnen in Japan De conservatieve democratisch-libera- len hebben in de Japanse verkiezingen 252 van de 466 parlementszetels veroverd, een winst van 100, de communisten 35. een winst van 31. Mac Arthur zeide, dat de vrije volkeren der wereld tevreden kunnen zijn over het ordelijk verloop dezer verkiezingen. (Doch minder over de uitslag, want noch van de Japans» conservatieven noch van de communisten heeft de wereld iets goeds te hopen. Red.). WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Biltt Aanvankelijk zwakke, maar later wat toenemende Zuid-Oostelijke wind. Over drijvende wolkenvelden met hier en daa* tijdelijk nevel of mist, doch overwegend droog weer. Vannacht op de meeste plaat sen lichte vorst, overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1