Katwijk heeft een Andreasplein Kunst in de Sleutelstad Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 JANUARI Uk Kamerkring Leiden der C. H. Unie hield ledenvergadering De heer D. van der Kwaak in het bestuur gekozen Zaterdagmiddag kwam in ..Den Burcht" de Kamerkring Leiden van de Chr.-Hist. Unie in ledenvergadering bijeen. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer W. P. Cnossen uit Woerden, op. dat er in het afgelopen jaar hard in de krin gen van de Unie is gewerkt. In het bij zonder stelde hij de voortdurende activi teit van de pers- en propaganda-commis- sie van de Kamerkring Leiden in het licht. Spr bracht dank aan alle commissie leden en was er van overtuigd, dat, als hun arbeid er niet zou zijn geweest, de uitslag van de verkiezingen in deze kring een gans ander beeld zou hebben ver toond. Het aantal Chr.-Hist. stemmen is gelukkig ook in onze omgeving aanmer kelijk gestegen. Maar, aldus de voorzitter, er is geen enkele reden om nu op onze lauweren te gaan rusten. Wie zijn ogen en oren dt kost geeft, merkt ongetwijfeld, dat er nog steeds zwakke plekken zijn, die zo spoe dig mogelijk weggenomen dienen te wor den. De heer Cnossen vestigde voorts de aandacht op het grote belang, dat de C.-H.U. heeft bij de vorming van jonge rengroepen. Hij wekte de aanwezigen op. deze groepen, waaruit de mensen moe ten voortkomen, die vroeg of laat de taak der ouderen zullen overnemen, daad wer kelijk ook financieel! te steunen. Aan de vrouwengroepen werden enige waarderende woorden gewijd. In het slot van zijn toespraak deelde spr mede, dat Leiden het initiatief heeft genomen tot het houden van een feeste lijke provinciale Uniedag te Den Haag. De datum is. zoals bekend, bepaald op Woensdag 2 Maart a.s. De plaats van samenkomst is de Dierentuin. Bij de periodieke verkiezing van be stuursleden werden herkozen prof. dr J de Zwaan te Leiden, de heer J. J. van Wijk te Berkel en de heer D. van der Waals te Alphen aan den Rijn. Zij mamen hun herbenoeming aan. De heer G. Verschoor te Sassenheim. bedankte op grond van zakelijke redenen. Ln zijn vacature werd gekozen de heer D. van der Kwaak, voorzitter van de afdeling Leiden van de C.-H U.. die zijn benoe ming aanvaardde. De vergadering toonde zich zeer. ingenomen met deze uitslag. De heer H. Kikkert, te Emmen, lid van de Tweede Kamer der St.-Generaal, be handelde voorts het ontwerp sociaal- economisch program In dit program komt wel in het bijzonder tot uitdrukking, dat de C.-H.U. geenszins conservatief is, al heeft men van bepaalde zijde ons conservatieve etiket willen opplakken, aldus spr. Verder wordt in het program zowel het kapitalistische als het socialis tische systeem radicaal afgewezen. Er i£ naar gestreefd om ook op staatkundig en maatschappelijk terrein Christus te dienen en te leven uit Zijn Woord. Ons GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie TI.K-H. PRINSES WILHELMINA DANKT Hare Koninklijke Hoogheid Prin Willhelmina der Nederlanden, heeft Haar lank uitgesproken vöor de Haar bi, laar Regeringsjubileum gezonden geluk wensen en voor de blijken van mede even. die Haar hejaben bereikt. Ter voldoening aan Haar desbetreffend verzoek breng ik deze dank hierbij over aan de bevolking der gemeente Leiden Leiden. 24 Januari 1949. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT Verwarming Kooikapel Een bazar op komst. Wijk 8 der Ned Herv. Gemeente treft thans de voorbereidingen voor een grote bazar, welke op 9 Maart as. zal worden geopënd. Een bazarcommissie is in leven geroepen, om de nodige „vastheid" aan deze actie te geven. De bazar, te houden in alle zalen van „Prediker", wil de Kooikapel en het aangrenzende wijk- gebouw „Irene" een afdoende verwar ming geven. Sinds jaren worstelt men in wijk 8 met het probleem der verwarming en wordt hoog tijd. dat er nu eens oplossing wordt gevonden. Is deze er, kan men bijv stappen gaan nemen.oi kapel van een doelmatig prgel te Teraardebestelling Aan de heer W. van den Brink Zaterdagmiddag werd op de begraaf plaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot teraardebesteld van de heer W. van den Brink, die van 1919 tot 1939 verbonden was aan de Raad van Arbeid te Leiden als chef de bureau. De Raad van Arbeid was officieel vertegenwoordigd door de heer J. van Santbrink, de Kerkeraad de Geref. Kerk alhier, die de heer Van den Brink als organist (van de Zuider- kerk) diende, door de scriba, de heer S Melse. Onder de aanwezigen merkten wij verder vertegenwoordigers van de ver eniging van organisten op. In de aula werd het woord gevoerd door ds J. Plomp. Geref. predikant alhier, die in het kort stilstond bij de arbeid van de overledene in het kerkelijk leven. Spr legde de nadruk op de genade, die God geeft in het leven van een zondaar. Voor w:e in het geloof sterft, is de dood geen breuk, maar een doorbraak tot het leven Aan de groeve bad ds Plomp het „Onze Vader." De oudste zoon van de overledene dankte voor het medeleven en de belangstelling. GENOEGLIJKE AVOND VAN ..P. A. v. d. WERFF". Zaterdagavond heeft de Leidse Wan delsportvereniging „P. A v. d. Werff' in de „Harmonie" een uiterst gezellige avond georganiseerd voor wandelliefheb bers en genodigden. Na een kort wel komstwoord van de voorzitter, de heer M. Zwart, was de daad aan vele leden van „P. A. v. d. Werff. die met de op voering van de wandelsportrevue „Willen is kunnen" veel eer hebben ingelegd! Na de pauze een even goed programma van enkele kleine toneelstukjes met als bijzonderheid de huldiging van twee leden van deze vereniging, t.w. mej. G. Zwart en de heer H. Schouwenburg voor hun deelname aan de elfstedentocht, ter wijl H Schouwenburg voorts nog liep de afstandsmars AipsterdamLeeuwarden (150 km). Christen-Zijn moet doorwerken im alle geledingen van het leven, waarmede wij in aanraking komen. Het ontwerp in zijn huidige samenstel ling is iets nieuws en volkomen anders dam dat van 1940. De C.-H.U. is thans de enige partij in ons land. die een sociaal- economisch program met een zo brede opzet heeft. Zelfs de P.v.d.A., zich pro gressief noemende, bezit dit niet. Het is ontworpen door een commissie, waarin alle schakeringen van het bedrijfsleven waren gerepresenteerd. In het kort ging de heer Kikkert na, uit welke delen het program bestaat, terwijl hij aan het eind zijn uiteenzetting nog opmerkte, dat de C.-H.U. moet voortbouwen op het historisch gegroeide, wil zij een krach- titge groepering in ons volk blijven. De gasprijsverhoging De raadsleden drs D. J van Dijk, dr M. Key en C. Ligtvoet (allen P. v. d. AT hebben de raad voorgesteld de behande ling van het punt gasprijsverhoging met 2 cent per m3 tot een volgende vergade ring aan te houden. De raad heeft, vol gens deze leden, wel een zéér korte tijd van voorbereiding gekregen, om zich een gefundeerd oordeel te kunnen vormen over dit voorstel van B. en W. Temeer, waar het hier een dusdanige wijziging van de gastarieven betreft, dat speciaal de kleine verbruikers door de nieuwe regeling getroffen worden. Het rapport van de directeur der lichtfabrieken over deze kwestie werd bovendien pas Don derdag ontvangen en de desbetreffende raadscommissie, hoewel zich tegen het voorstel verklaard hebbende, is nog niet tot een tegenvoorstel kunnen komen N.C.R.V.-steravond Naar wij vernemen, zal de N.C.RadioV. op 31 Januari in de grote Stadsgehoor zaal alhier een jubileum-steravond orga niseren Zoals bekend, hoopt de NCRV dit jaar haar zilveren jubileum te vieren. Nadere mededelingen omtrent de ster avond volgen nog. CHR. GEREF. GEMEENTE- In een gisteren gehouden vergadering van manslidmaten der Ohr. Geref. Ge meente alhier werden als ouderling her kozen de heren D Kruit en C. H. Over- duin. Als diaken werd de heer J. Platteel herkozen- Ter vervulling van de vac.-C Cuperus moet a.s. Zondagavond eer. herstemming plaats hebben tusschen de heren Joh. Overduin en C. Spaander man Sr De Leidse Athletiek Commissie vergaderde Zaterdag j.l. hield de Leidse Athletiek Commissie haar Algemene jaarvergade ring. De vergadering werd bezocht door afgevaardigden van bijna alle atletiek verenigingen uit Leiden, terwijl de heren J. C. F. Coers en Kaiser namens de Sportstichting Leiden aanwezig waren. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Hub. Mentink, werd goedgekeurd. Hieruit bleek, dat hoewel het aantal be oefenaren van de athletiek in Leiden hchteruit gaat, de prestaties steeds stij gende zijn. Nëdat 'ook het financieel ver slag was goedgekeurd, werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. De aftredende voorzitter, de heer H. Langerak. en de penningmeester, de heef" C. W. Tieleman. werden bij acclamatie herkozen. De com missaris. de heer J. J. Guldemond, die zich niet herkiesbaar kon stellen, werd vervangen door de heer J. Stafleu. Uitvoerig werd het werkplan voor het komende seizoen besproken. Ernstige aanrijding op de Br eestraat Zaterdag omstreeks kwart voor twee heeft op de Breestraat ter hoogte van de Vrouwensteeg een aanrijding plaats ge vonden tussen een rijwiel, bestuurd door de 41-jarige G- L. te Leiden, en een motorrijwiel, bestuurd door de 38-jarige G R D uit Alphen aan den Rijn. De wielrijder werd tegen de grond gesmakt en kwam met het hoofd op de trottoir rand terecht. Het slachtoffer kreeg een ernstige schedelbasisfractuur en werd per E.H.D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Bij informatie bleek zijn toestand geen zorgen te baren- „DE KIMNASTEN" VIERDEN FEEST. De schoolvereniging „De Kimnasten". die zich gevormd heeft uit leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Ken- s Macht", had Zaterdagavond in de grote Stadsgehoorzaal een feestelijk samenzijn belegd, dat o.a ook werd bij gewoond door de ere-voorzitter, de directeur der school, de heer F- J. J. van Makkelenberg, het schoolbestuur en ver schillende leraren. een inleidend woord van de voor zitter, de heer C. Sassen, werd een ge varieerd programma van vlotte confe rence, vrolijke muziek, aardige sketches en goede acrobatiek afgewerkt, waarvoor „De Kimnasten" zich de medewerking hadden verzekerd van de personeels vereniging Konegro o.l.v. de heer L W, Groffie. Gouden huwelijk. Het echtpaar L. J. Hensing en C. J. Hensing-Fleron, Jan Lievenstraat 35. hoopt op 8 Februari a.s. vijftig jaar ge trouwd te zijn. Voorschoten Gemeenteraadsvergadering. De raad der gemeente vergadert a.s Vrijdag om 8 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.a.: wijziging bezol digingsbesluit 1945 voor het gemeente- personeel; wijziging en aanvulling van het verplaatsingskostenbesluit 1947; toe kenning tegemoetkoming in de studiekos ten gemeente-ambtenaren; wijziging van de beheersverordenng der gemeente-be drijven; verzekering van de traverse be bouwde kom voor doorgaand verkeer; restauratie van de gemeentetoren; deel neming in het garantiefonds van de Ver eniging tot IJsbestrijding te Leiden; aan schaffen van enig schoolmeubilair t.b.v. de openbare lagere school; verlenen van medewerking op een verzoek van het R.-K schoolbestuur i.v.m. verandering van inrichting c.a. van de z.g. huishoud- klasse der meisjesschool; sluiten van een overeenkomst met de NV IKI en de .,Mo- brero" i.z. de aanleg en onderhoud van een groenstrook op het fabrieksterrein aan de Rouwkooplaan. TEGEMOETKOMING VOOR HET VRIJMAKEN VAN WOONRUIMTE Zoals bekend kunnen de gemeenten een tegemoetkoming geven aan die per sonen, die hun huis zodanig laten ver anderen, dat er meer gezinnen in kunnen ;n of aan degenen, die bij anderen intrekken om hun woning voor derden disponibel te stellen (verhuiskosten) Thans is bepaald, dat de gemeenten van deze kosten 75 pet van Rijkswege ver goed krijgen Bedrijfspolitie ingepast in de vakbeweging der werkzaamheden nogal voeten aarde had. heeft het CN V thans beslo ten, de bedrijfspolitie als afzonderlijke vakgroep op te nemen in de Ned. Chr Werkmeestersbond, Kromme Nieuwe Gr. 50, Utrecht. Bij de inschrijving op f 1.100.000 van aandelen Ver. Blikfabrieken 125 pet., is het aangeboden bedrag geheel geplaatst. Zending „Oegstgeest" komt f 700.000 tekort Voorjaars-Zendingsweek 1949 in zicht De Zending van de Ned. Herv. Kerk, welke uitgeoefend wordt door de Ver enigde Ned. Zendingscorporaties te Oegst geest en de Geref. Zendingsbond. drijft voor het grootste gedeelte op de drie kerkelijke Zendingscollecten. Het bureau van de Zending te Oegstgeest deelde ons mede. dat de voorjaars-Zendingsweek dit jaar gehouden wordt van 20 tot 27 Februari De Hervormde Raad voor Uit wendige Zending (voorzitter: prof dr M. J A de Vrijer; algemeen secretaris: dr W F Dankbaar: secretaris: ds J. Ba telaan) heeft geconstateerd, dat nog lang niet in alle kerkelijke Gemeenten deze week plaats vindt. Met aandrang is daar om verzocht een plaats aan deze noodza kelijke actie in te ruimen. De Zending werkt in een wereld vol nood. Onder uiterst moeilijke omstan digheden volbrengt het Woord Gods in Indonesië zijn loop Er is een overvloed van arbeid te doen. maar de middelen zijn daarvoor niet toereikend. Het prijs peil in Indonesië is sedert de oorlog tot het tienvoudige gestegen. Bij deze stand van zaken zal het onmo gelijk zijn de Zendingsarbcid voort te zetten, wanneer de Gemeenten het be drag van f 1.3 millioen, dat zjj thans jaar lijks bijeenbrengen, niet met tenminste enige honderdduizenden vermeerderen. Er Is, om aan de behoeften enigermate redelijk te voldoen, f 2 millioen nodig. „Oegstgeest" zit allerminst met de han den in het haar. Wij leiding der Zending de laatste tijd zeer veel en langdurig heeft vergaderd om plannen te maken, waarvan de uitvoering langzamerhand het tekort, dat het Zen dingswerk althans met gedeeltelijke af braak bedreigt, zal wegnemen, naar men BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Jacoba M. Ld. v K Woudstra en L Dil; Rudolf P.. z v W P Leenen en E H Moulijn; Frits, z v G. J. Dexel en G. Petersen; Anna M. H d. v. R. J. v d Krogt en M S. Panne bakker; Louisa E. d. v. P P Kluivers en L E Boter; Geertruida J., d. v. J G. den Hartog en A. v. d. Pouw Kraan: Geertruida J. C. M.. d. v H- v d. Luit en S. J. E. van Polanen; Cornelis. z. v H de Roode en M. T de Roode: Hen- dTika, d. v. A ten Donkelaar en H. E v. d. Reyden. „Het witte kerkje" aan de Boulevard te Katwijk aan Zee geniet algemene be kendheid. De Katwijkse Boulevard zou zonder de karakteristieke Andreas-kerk veel van zijn aanlokkelijkheid verliezen. Dit weten de Katwijkers maar al te goed en juist daarom heeft men het tijdens de bezettingsjaren zo zwaar gehavende ex terieur van het historische bedehuis, welks geschiedenis zo innig met die van Katwijk als roemruchte vissersplaats is verweven, zo spoedg mogelijk in blanke luister hersteld. Alleen de toren ontbreekt helaas nog. Ongetwijfeld beidt iedere Katwijker met een zekere mate van ongeduld het ogenblik, waarop de eerste steen tot reconstructie vai trouwe, witte wachter, zoals deze op de foto te zien is, zal worden gelegd. Wij meldden reeds in een artikel, dat het 24 Februari as. 25 jaar geleden zal zijn, dat de Oude Kerk opnieuw als bede huis in gebruik werd genomen. De voor malige Nieuwstraat heeft nu een andere naam gekregen, en wel Andrtasplein. Het is een goede gedachte geweest, deze plaats zo te noemen. In verband met het a.s. jubileum van de Oude Kerk is het even eens goed gezien, net nieuwe naambordje nu reeds aan te slaan. Foto D. Kruyt. Groepscdt v. d. Linden uU ÏÏVd.'SS.'TSji Katwijk VOOr de R. V. C. Jkwamen." Maar verdachte had dat begrepen. zet hij. Volgens zijn bewe- Verdediger grspl de houding der L,ng hjd h(j ,oen vanwege Mn Katwijkse politie. partij op een Duitse soldaat in Katwijk Tot negen jaar gevangenisstraf was G. 1100 gijzelaars waren gearresteerd, daoe- J van der Linden uit Katwijk door het lijk reeds 90 van hen vrij gekregen De Bijz. Gereohtshof veroordeeld, omdat hij president wilde weten bij wie geïnfor- als groepscommandant in bezettingstijd meerd kon worden dat dit aan verd te beruchte activiteit had betoond. Hij hielp danken was, waartoe verd. verwees n zoeken naar illegale werkers, en de Ide gemeente-secretaris van Katwijk, gebrs Kaptein vonden mede door het De raadsman, mr M B. Vos uit Leiden, optreden van verd. de dood. Nu be- gispte ernstig de houding der Katwijkse weerde verd dat hij de jongens na politie, inzonderheid van de inspecteur arrestatie aan de gewone politie hadlBuiens, die in zijn functie is overge- overgegeven, doch de president consta- 'plaatst, en reohercher Brandsma, die uit teerde: „Dat is eigenlijk een Pilatus- gezuiverd schijnt te zijn „Wanneer i nagaat, dat de Katwijkse politie arrestaties heeft helpen verrichten. Kativyk De begroting 1949 wordt behandeld Donderdagavond om 7 uur hoopt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen te komen ter behandeling van de begroting 1949. Bovendien staan op de agenda o.a. de volgende punten: een voor stel tot 't overnemen van wederopbouw werkzaamheden, idem tot verkoop van grond, idem tot het verhuren van grond, idem tot het in eigendom overnemen van de noodwoningen op het Andreasplein, idem tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten en verder benoeming leden van commissies tot wering van schoolverzuim. Kativijk aan den Rijn A.-R. propagandaclub Woensdagavond wordt de Jaarvergade ring gehouden van de A.-R. propaganda club .„Groen van Prinsterer" in de kleine zaal achter de Geref. Kerk. Ned. Bijbelgenootschap Donderdagavond 8 uur wordt de jaar vergadering gehouden van de afd. Kat wijk aan den Rijn van het Ned. Bijbel genootschap in de zaal achter de Geref. Kerk. Hit de Om strek f deze verd 3 in een half jaar. dan steekt het verschil wel af." aldus pi-, die on clementie verzocht. Daar vond de proc fiscaal echter geen reden voor. want ver dacht e sanctionneerde door zijn optreden toch maar de vrijheidsberovingen er maakte zich geen zorgen over de gevol gen De eis was 14 jaar geweest, het von nis 9 jaar. zodat spr. concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak op 19 Februari. De fiscale politiek moet grondi» gewijzigd ln het weekbericht der Rotterdamschc Bank wordt opgemerkt, dat men snel tol intensieve industrialisatie van ons land moet komen in verband met de drei gende overbevolking. De daarvoor beno digde milliarden zijn echter alleen te krijgen, wanneer er geen wanverhoudin is tussen de risico's en de redelijkerwijze ie krijgen financiële resultaten Thans zijn de risico's echter bijzonder groot en niet alleen de winstmogelijkheden, doch ook de hechtheid der financiële con structie wordt door overheidsmaatrege len ongunst beïnvloed De winstmoge lijkheid wordt beperkt, en reële af schrijvingen worden niet toegelaten evenmin als voldoende reservering Grondige herziening der financiële poli tiek is noodzakelijk. Alkemade Gemeenteraadsvergadering. Donderdag as., half 8 kom1 de ge meenteraad bijeen Er is o.m. een voor stel tot het in het leven roepen van een reinigingsdienst voor een gedeelte der gemeente. Alphen aan den Rijn Ouderlingen-conferentie. Onder veel belangstelling van de zijde der ouderlingen hield de classis Woer- van de Geref. Kerken Zaterdagmid- een conferentie in de catechisatie kamer van de Geref. kerk aan de Raad huisstraat alhier. Ds H. van Rhijn van Leiderdorp hield een lezing over het onderwerp: „Welke geestelijke bearbei ding vraagt het gemis aan geloofszeker heid in de Gemeente?" Spr. wees er op, dat de geestelijke stroming, die wij waar- ■n in de Rijnstreek, te beschouwen een uitloper van het Piëtisime van orige eeuw. Ook bodem en ligging 9preken hier een woord mee. In deze geestelijke stroming onderkennen wij individoaldstisohe, een subjectieve en naïeve. Breedvoerig lichtte ds Van Rhijn de verschillende typen toe. In het tweede deel van zijn betoog behandelde spr. de vraag, hoe onze houding moe*, zijn en hoe wij de gelovigen tot de zeker heid en de blijdschap van het geloof moeten brengen. Benthuizen Tweetal Geref. Gemeente- De Geref. Gemeente heeft, ter voor ziening in de predikantsvacature. het volgende tweetal samengesteld: ds T. Dorrestein te Opheusden en ds Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk J.V. ,J)e Prediker- Woensdagavond om 7 uur hoopt voor de J.V. „De Prediker" der Geref. Ge meente voor te gaan de heer B. Roest uit Scherpenzeel. Chr. kleuterschool. Vanavond om 7 uur wordt een leden vergadering gehouden van de Chr kleu terschool De agenda omvat o m. een be stuursverkiezing; aftredend is de heer van Staalduinen. Hazerswoude Jaarvergadering Geref. J.V. De Geref. J.V. „Filadelphia". heeft haar jaarvergadering gehouden. De heer van Zwieten, voorzitter, opende, •na de heer G. Maaskant een inlei ding hield over het onderwerp: „Chris tus roept de jeugd". In aansluiting hier aan werd het gesprokene nader onder de loupe genomen De pauze werd doorge bracht met samenzang en.... een „stuk- kie" eten. De heer J. Windhorst leverde vervolgens een inleiding over: ..Aan deze geboden'.'. In het minder ernstige gedeelte van de avond vonden verschei dene pittige samenspraken en voordrach ten plaats. Ook de niet-leden werden in de dialogen betrokken. Sommigen gaven blijk van hun „bewonderenswaardige" welsprekendheid. Aan het einde van he feest sprak ds J. Oussoren. Geref. predL kant, een bezielend woord, waarbij "hij de scheidende voorzitter hartelijk dankte voor het vele werk, dat hij in het belang der vereniging heeft gedaan. Ds Ous soren sloot ook de vergadering. Leiderdorp Vandalisme. Tijdens de.uitvoering in het Batro- Saatsgebouw van ,;Ons Genoegen" hac r P. M. de Planque, voorzitter van hel bestuur van „Voordorp", zijn luxe aulc de nabijheid van genoem'd gebouw ge plaatst. Diep in de nacht kwam hü tot de onaangename ontdekking, dat onbe kenden drie banden hadden laten leeg lopen en bovendien een richtingwijzer onbruikbaar gemaakt Dr De Planque moest te voet naar huis. De politie (Zoeterwoude) heeft de zaak in onder- Het vlees in onze maaltijd de gehele J| is iedere huisvrouw langzamer hand wel ingesteld op het huidige vlees- rantsoen. toch blijft bet voor silijke vraag, hoe J~ ik te verdelen. net is onmogelijk om iedere dag vlees te geven, hoe geliefd het als onderdeel van onze warme maaltijden en als boter hambelegging ook wezen mag. Wat is de waarde van vlees? In één ons vlees komt gemiddeld voor 20 gram eiwit; verder bevat het fosfor- en kalk- zouten, welke nodig zijn voor de vorming instandhouding van ons beenderenstel- en ijzer en koper, die nodig zijn voor het bloed. In alle soorten vlees komt voorts vitamine B voor, terwijl speciaal de lever zeer rijk is aan ijzer, koper en vitamine A, en ook nog vitamine C bevat. Met al die voortreffelijke bestanddelen is echter het vlees in onze voeding nog niet onmisbaar. Er zijn gelukkig heel wat levensmiddelen, die het in voedings waarde kunnen vervangen. 6 dl melk kan volledig de plaats van 100 8 vlees in nemen, evenals 60 g magere J«as. Ook peulvruchten kunnen, in combinatie met aardappelen, heel goed inplaats van vlees worden gegeven. En verder is er dan nog het „goud van de zee": de vis. die zeker ééns in de week (liever nog vaker) op ons menu voor te komen, daar dit kostelijk voedsel vlees in voedingswaarde evenaart. Toch blijft het daarbij zaak, om ons vleesrantsoen zo goed mogelijk te beste- den. Voordelig in bonnen is b. v. gehakt, daar men dit met brood kan aanvullen tot een portie voor twee keer. Van paar- denvlees krijgen we op onze bonnen anderhalf maal zoveel als van andere vleessoorten; het is uitstekend vlees, smakelijk en mals en nog rijker aan uzer dan bijv. rundvlees. Rolpens, waarvan men op één bon 160 gram kan kopen, smaakt bü verschillende groenten heel goed. Leverworst is zeer voordelig, men krijgt drie ons op een bon van één ons; ook wordt er leverworst zonder bon verkocht. Zé kan in plakken gebakken worden, of in dobbelsteentjes gesneden door stoofpot gemengd; ook smaakt ze zeer goed in aardappelkoekjes of soep. Hetzelfde geldt voor bloedworst. Varkensvlees is momenteel de duurste vleessoort. Dit prijsverschil houdt geen verband met de voedingswaarde, die bij varkensvlees niet hoger is dan bu andere vleessoorten. Rund:. kalfs- en lamsvlees zijn zeker even goed! Heeft men een groot gezin, dan is vlees aan één stuk voordeliger te verdelen dan klein vlees. Teu eerste trekken er bij het braden naar verhouding minder sap- eu voedingsstoffen uit en bovendien kan het, vooral wanneer het koud is, zeer dun worden uitgesneden. Bij klein vlees moet men er wel rekening mee houden, dat door langer braden of stoven dan nodig is, het vlees steeds meer krimpt en uit trekt. Voor uitgebreide aanwijzingen en re cepten verwijzen we U naar het Vouw blad „Vlees, jus en hoe die te vervangen" dat ad f 0,03 te bestellen is bij het Voor lichtingsbureau van den Voedingsraad. Koninginnegracht 42, Den Haag. Wij geven U hierbij tot voorbeeld een vleesverdeling over een week, waarbij 50 gram van het vleesrantsoen wordt be stemd voor boterhambelegging (alles per persoon). 1 dag koud vlees, 35 g„ 1 dag peul vruchten, 1 dag"rolpens 80 g., (rantsoen bon 50 g.) 1 dag vleesloze maaltijd met melkgerecht, 1 dag gehakt (40 g met brood aangemaakt, 1 dag vis, 1 dag soep of stoofpot met 25 g vlees. of 1 dag runderlapje, 50 g, 1 dag ge bakken bloedworst, 1 dag gehakt (40 g met brood), 1 dag vis, 1 dag stamppot met worst, 30 g, 1 dag vleesloze maal tijd met melkgerecht of kaas, 1 dag le verworstkoekjes, 100 g 30 g rantsoen) joseph Stephens Ik ben Catar Virginius van Cymroe. Misschien kunt u zich de dag herinne ren. enkele jaren geleden, dat u tot de wijsgeren en geleerden van Athene op de Areapagus een toespraak hebt gehou dén. Later waren wij te Corinthe dt gasten van Aquilla en Priscilla, die pas uit Rome waren gekomen, gevolg var edict van Claudius, dat alle Joden moesten verbannen worden. Catar Virginius! Ja, .ik herinner mij Als ik het goed heb. moest u ook voor Claudius verschijnen. U is dezelfde als Theofilus. over wie Lucas met zoveel waardering sprak Er volgde een voor beiden verheugend onderhoud, waarbij Virginius, dankbaar voor deze onderbreking van zijn een zaamheid. de Apostel omstandig mee deelde, wat hij na het vertrek uit Co rinthe had doorleefd. Enige uren warer zij zo in gesprek. Dan gaf Paulus te ken nen, dat hij oververmoeid was en gaarne wat zou gaan slapen: Mijn tijd om heen te gaan en geof ferd te worden is gekomen. Virginius, ik heb de goede strijd gestreden, de loop beëindigd, het geloof behouden. Het heeft mijn hart verkwikt te horen, dat gij onze Here Jezus Christus hebt beleden Maar verrast heeft het mij niet. Want in Priscilla's woning was je hart al ont vankelijk gemaakt. Werkelijk, Lucas tastte niet mis. toen hij je Theofilus noemde. Moge God, onze grote Toevlucht, ons lijden als een offer aanvaarden! Ik zal denken. Moge genade en vrede haar deel ook je vrouw. Io, in mijn gebeden ge- zijn, van God onze Vader in Jezus Christus, onze Heer. Zich zo ver mogelijk rekkende aan kettingen, drukten zij elkander boven het lijk der vrouw de hand. De volgende dag werden nog meer ge vangenen in de kelderholen neergelaten, meest Christenen. Toen zij bemerkten, dat Paulus er ook was. duurde het niet lang .of zij uitten hun geloofsgemeenschap in het bewogen zingen van het „Gloria in Excelsis Deo. Halleluja!" En aangevuurd door het horen dit lied, stemden ook gevangenen andere delen van de gevangenis mei zodat de bewakers boven met ontstelte nis luisterden naar dat wondere zingen van zieke, gewonde en ten dode opge schreven mensen. Die Christenen moesten wel gek zijn, althans niet goed bij 'i hoofd. En of er al stierven in hun ellende, het zingen werd niet gestaakt. Zodra Paulus weer wat kracht verzameld had. sprak hij zijn broeders toe en trachtte mei verheffing van stem ook de anderen te bereiken. Gij zijt één met ons! De deur staal voor allen open! Luistert, mijn broeders, naar Jezus' woorden: „Wie Mij zal be lijden voor de mensen, dien zal Ik belij den voor de engelen. Ik ben het Brood des levens: wie tot Mij komt, zal nimmer meer hongeren. Voorwaar, Ik zeg u, wie gelooft, zal het eeuwige leven hebben". En dan kwam weer het gezongen ant woord: „Christus regnat! Halleluja!" Toen de Keizerin Poppea Nero een dochter schonk, die zij Claudia noemden, werden grote feesten aangericht voor de hofkringen en voor het volk. Drie maan den later keerden Nero en Poppea terug naar Rome. Maar de volgende maand stierf het kind en de smart vai Keizer was even groot als de blijdschap bij haar geboorte. Het Hof nam de rouw aan; alle feestelijkheden werden afge last. Het was duidelijk: de Keizer had iets verricht, dat de toorn der goden had opgewekt, en het kon niet uitblijven of hij moest boeten door het brengen levend offer. En wat was daar meei aangewezen als de vijanden van hei Keizerrijk, die Christen-Joden, die voort teelden als ratten en elke omtrek, waar zij verschenen, besmetten? zo kon Tigellinus, die door Nero aangesteld was als commandant vai Pretoriaanse wacht en de Joden haatte als weinigen, zijn voordeel doen me rouw van Nero door het ontwerpen een verdelgingsplan. Nero, zeer ontvan kelijk nu voor zulk een plan, keurde het denkbeeld goed en besloot, het te doen uitvoeren. Het was juist op dit tijdstip, dat Io audiëntie bij de Keizer aanvroeg en kreeg. Zoals een gazelle de kop heft bij het voelen naderen van een vijand, voorvoelde zij het gevaar voor haarzelf en het onafwendbare voor haar mar was er zeker van, dat hij het daglicht niet meer zien zou, tenzij dan op zijn weg naar de arena. Zij had getracht, langs allerlei wegen nog wat van hem te horen, maar tevergeefs. Och. wie had er eigenlijk belangstelling voor Christenen' Maar Io gaf het nog niet op. Zij was lang genoeg rijk geweest om te weten, dat ondanks de Romeinse wet, die nooit sliep. ,ook haar meest vertrouwbare die naren vvoor de klank van goud niet doof waren. Zou Nero halsstarrig blijven, wel, er waren nog andere middelen. (wordt vervolgd) Jonge Litteris-spelers maak'en „Jeugd" tot een successtuk Het blijspel „Jeugd' van Claude André Puget mist verantwoorde en con sequente karaktertekening; het bezit •chter een vlotte, levendige dialoog. Dat laatste en hun eigen, frisse jong-zijn. hadden de jeugdige spelers van Litteris Sacrum Zaterdagavond niet nodig om de opvoering in de Schouw burg tot een succes maken, te Zozeer tot succes te maken, dat men over het bezwaar van een wat stijve vertaling van Verhoeven zonder meer heenstapte. Sr was natuurlijk goed. beter en best waarderen. Om met dat laatste te be- inen: de glansrol van de avond was ongetwijfeld Jet Reitsma als Marianne Zij had de allures van een volslagen to neelspeelster en gaf een natuurlijke ver tolking van wat ze volgens de schrijver moest zijn. De meer sentimentele en ook ongere Pernette werd overtuigend ge- ipeeld door Evelien Blok-Back. Fransje Huizinga secundeerde uitste kend als de wat oudere zuster Francine. Van de mannelijke spelers is moeilij ker te zeggen aan wie de erepalm toe komt. Olivier werd kostolijk-arrogant ge speeld door Bob Hageman. maar Henk de Wringer was niet minder uitstekend als de puber Bernard. Dat Wout Blok niet geheel rolvast was. kan echter niet als de enige reden gelden, waarom deze van de figuur van Rachel Bouillet niet meer wist te maken. Dfe schrijver immers bleef het meest in gebreke tegenover deze aviateur, die als een deus ex-machina let terlijk uit de lucht komt vallen. Michel Bouillet kwam het minst uit de verf en dat Wout Blok hem niet kon karakteri seren. is hem daarom ook niet kwalijk te nemen. Als regisseur heeft hij goed werk ge daan. Er werd weinig over het toneel heen en weer gelopen, elke houding elke groepering was verantwoord behoudens uitzonderingen kwamen de stemmen goed over het voetlicht. Dat Litteris er goed aan gedaan heeft, deze jonge krachten zó te introduceren, dat zij de volle aandacht trokken, be wees een dankbaar reagerende, goed ge vulde Schouwburg C. Th. R. Gen. Winkelman erevoorzitter Mobilisatie-oorlogskruis Minister Schokking heeft een comité 'oor de toekenning van het mobilisatie- oorlogskruis ingesteld met generaal H Winkelman als erevoorzitter en gen.- maj K E Oudendijk, pres van de ver eniging „Ons Leger", als voorzitter Tc leden zijn benoemd kol W J Rijken: oud-K L M -gezagvoerder J J Hondong kapt ter zee W H C Hoog. oud-koop- vaardij-gezagvoerder A. Meinsma, luit kol. J Slagter en res.-kapt. H. F- D. Oxenaar (secr.). hadden opgegeven, over de Leidse schil derkunst in de 17e eeuw Evenmin als de oorsprong van de schilderkunst rond en de herkomst van Engelbrechtsz Lucas van Leyden te verklaren is plaatselijke voorgangers, is dit het geval met de kunst rond 1600 Drs Pelinck belichtte zijn onderwerp de figuren van Rembrandt. Joris van Schooten. David Bailly. Jan van Goven de Leidse fijnschilders Dou. Bre- kelenkam. Metsu en de oude Van Mieris. Een bijzondere bespreking wijdde de heer Pelinck aan de aantrekkelijkste eester van deze gnoep: Jan Steen. Het geheel werd door lantarenplaatjes verlevendigd, terwijl na afloop enkele schilderijen in natura werden bekeken in het Leidse schilderkunst i K. i O., die tich deze Hans Martin „uit de lucht" Hans Martin, behalve als luchtvaart an. ook bekend als journalist en als schrijver van enkele boeken, gaat de KLM verlaten Per 1 Augustus a.s heeft hij ontslag aangevraagd als lid der direc tie. De laatste jaren was hij directeur NOG STEEDS STAKEN RUIM 1000 A'DAMSE HAVENARBEIDERS. Van de 1600 S.H.B.-arbeiders werken op het ogenblik nog 85 in de Amster- imse hav-i Bij de 1500 niet werkenden zijn inbegipen zieken etc.. tezamen c.a. nan Van het Amsterdamse haven bedrijf staken 65 arbeiders Belgische grenscorrecties worden een feit. „Libre Öelgique' meldt dat de eerste Belgische grenscorrecties in de kanton» Eupen, Malmedy en St. Vith voor 15 Februari administratief verwezenlijkt zullen worden wetsontwerp in behandeling hetwelk mo. bilisatie van vrouwen in oorlogstijd zal mogelijk maken. - Voor het seizoen 1948—1949 stellen B. en W van A'dam voor een subsidie van max f 197 796 te verlenen aan de N V Concertgebouw en f418.300 aan de Ned. Opera i Schalk is uit CuragM ia New York naar om ren. Hij vertelde oi vertrokken land terug t Curacao, dat hij een voorontwerp van een interim-regeling voor Suriname en de Antillen heeft opgesteld om deze lan den volledige autonomie te verzekeren. (3—1 de p •!'m'ie '.end Het (Vassi v. ie: 'y.'.ck Verdn leme; len h

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2