Jlkutue gei hsche (Fourant CONFERENTIE IN NEW DELHI EIST HET ONMOGELIJKE Wist U MAANDAG 24 JANUARI 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Tel. dir eD redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: f 415 per kwartaal: ƒ135 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrüke korting.) Zeven en dertigste jaargang No. 9901 DIRECTIE: F DIE MER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: R W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is ghe&troen tnyn hert ia tcatjenspoct" „Oegstgeest" komt f700.000 tekort Zie pagina 2 Onze troepen moeten Indië in twee maanden ontruimen Na dagenlange vergaderingen achter gesloten deuren Is de conferentie Aziatische landen te New Delhi Zondag in een openbare zitting gesloten. Van blies wat er behandeld is en afgesproken, zyn natuuriyk alleen de resoluties be kend geworden, die aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd. Deze resoluties stellen aan Nederland nog veel zwaardere eisen, dan de door Amerika b\) de Veiligheidsraad ingediende resolutie, doch in aanmerking genomen de algemene stemming z\jn zy nog vrty „gematigd". Het is niet onmogeiyk, dat er meer dergeiyke conferenties zullen komen, aldus Nehroe. De eerste resolutie noemt het Neder lands militair optreden een schending van het handvest der V.N., een uitdaging van Veiligheidsraad en Commissie Drie. Zij eist: 1.) Onmiddellijke en volledige invrijheidstelling van republikeinse lei ders; 2) herstel in functie der republi keinse regering: a) door teruggave der residentie Djokja, terwyi de Nederlan ders de functionnering niet mogen belet ten en communicaties en overleg in ge heel Indonesië vry moeten zyn; b. en c.l ontruiming en teruggave van het overige republikeinse gebied dat na 18 De cember j.l. bezet werd uiterlijk op 15 Maart as.; d) afschaffing van alle han delsbelemmeringen; e) vrye catie van republikeinse regering met buitenwereld; 3) Een interim-regering van vertegenwoordigers der republiek en vertegenwoordigers der niet-republi- keinse gebiedsdelen, die het vertrouwen der Indonesiërs genieten (de republi keinse vertegenwoordigers behoeven dus het vertrouwen niet te bezitten. Red.) goedkeuring door de Commissie van Drie of haar opvolgster. 4) Deze Interim-Regering krijgt volle bevoegdheid ook inzake de gewapende macht. Daarom zal de Commissie Drie. vaststellen, wanneer de Nederlandse troepen geheel Indonesië zullen verlaten hebben. Voordien mogen zy niet gebruikt worden voor handhaving van wet en orde dan op verzoek der interim-regering met toestemming van de Commissie t Drie, etc. 5) Vrije buitenlandse betrekkingen voor interim-regering, na besluit Commissie etc. in overleg met die inte rim-regering, na besluit van de Com missie etc. in overleg met die interim regering en met Nederland. 6) Uiterlijk 1 October 1949 verkiezingen. 7) 1 Januari 1950 Souvereiniteitsover- dracht. Betrekkingen met Nederland moeten worden vastgesteld in onderhan delingen. 8.) Commissie van Drie, etc. krijgt het toezicht op de uitvoering der resolutie, a. By niet gehoorzaming neemt de Vei ligheidsraad maatregelen, b. De Raad rapportere aan de algemene vergadering van April 1949. De tweede resolutie bepaalt, dat de deelnemers langs diplomatieeke contact zullen onderhouden en tevens via hun vertegenwoordigers te Lake Success. De derde resolutie bepaalt: De deel nemers zullen overleg plegen om binnen het kader van de V.N. het onderling overleg bevorderen. Pandit Nehroe heeft deze resoluties aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden en verklaard, dat de Raad reeds te laat is met zijn maatregelen. Ook be weerde hy, niet te handelen uit vyand- achap tegen Nederland. De Engelse regering overweegt thans in hoeverre het gewenst is, haar verte- De bestrijding van de guerilla op Java Slechts een dun troepenscherm is nodig Een der hoogste autoriteiten te Batavia heeft aau Reuters correspondent, Noel Buckley, een uiteenzetting gegeven van de militaire stand van zaken op Java. Hy verklaarde, dat onze troepen me •1 echts kleine garnizoenen de sleutelstel lingen bezetten en daarmede de land- itreken, waarin zioh guerillabenden be vinden, afsluiten. Natuuriyk waren ei nog grote terreinen, waarin geen Neder landse patrouille was doorgedrongen. Slechts de belangrijke steden hebben garnizoenen van meer dan twee pagnieën. Meestal zyn de garnizoenen veel kleiner en liggen soms 30 km of meer van elkaar, terwijl de wegen den af gepatrouilleerd. Toch worden die posten zelden of nooit aangevallen. Aan vallen komen alleen voor op onderne mingen of op kleine patrouilles. Daar om kunnen de Nederlanders hun troe pen zo dun verspreiden. De grootste bende, die op Oost-Java aangetroffen werd, was 800 man sterk. Echter zijm vele benden wel goed bewapend, met Neder lands. Japans, Engels en Amerikaans materiaal, voorts Lee-Enfield materiaal van Mexicaanse afkomst en radio-instal laties vermoedelyk van Russische oor- ■prong. AP. meldt, dat ook in de Oost hoek van Java onrust heerst en da onlangs 10 Chinezen zijin ontvoerd. De „Nieuwsgier" meldde daar zeven inci- genwoordiger bij de Veiligheidsraad nieuwe instructies te zenden. Daar En geland practische waarde hecht aan Nederlandse amendement, dat algehele terugtrekking der Nederlandse troepen „waarschijnlyk" zal leiden tot chaos, wil het bij Nederland aandringen op spoe dige uitvoering van de beloften, die dr J. H. van Royen in de Veiligheids raad heeft gegeven. Volgens AP. ver klaarde men van de zyde der Ameri kaanse delegatie by de Veiligheidsraad, dat het optreden der Aziatische landen de macht van de Raad „versterkt" heeft. Men verwacht nu amendementen, die de Amerikaanse resolutie verscherpen zul len, doch waarschuwt tevens, dat dit de aanneming dier resolutie wel eens ir vaar zou kunnen brengen. Volgens Aneta gispt de „Melbourne Herald" het optreden van Australië op de conferentie. Australië moest eens meer aan zijn eigen positie denken en niet elke gelegenheid aangrijpen om internationaal een rol te spelen, aldus het blad. De Russische pers ziet in de conferentie van New-Delhi het gevaar van een Aziatisch bondgenoot schap. De vertegenwoordiger van de Fox compagnie, Soemitro, is nog niet tevre den. Hy had verwacht, dat er onmiddel- lyke sancties zouden zyn voorgesteld aan de Veiligheidsraad. Drees: Wees stil, er wordt hier gewerkt Het belangrijkste is, dat men ons in ternationaal met rust laat. Uit die rust en nog meer uit onderling begrip, kan slechts het goede voor de volkeren van Indonesië geboren worden, zeide dr Drees bij zijn aankomst Zaterdag op Schiphol. Hy had Hatta niet kunnen ontmoeten, omdat deze juist op het laatste ogenblik om een andere ontmoetingsplaats vroeg. (De chicanes beginnen dus weer. Red.) Dr Drees kwam op tegen de neiging om de deelstaten te disqualificeren, hoewel In de leiding zelfstandige nationalisten zijn met republikeinse sympathieën. Of hy naar Batavia zou terugkeren kon dr Drees niet zeggen. Hij achtte zichzelf niet de aangewezen persoon voor per soonlijk con'act met Indonesië Jihr mr E. F. J M. Midhiels van Verduynen zei- de: We zouden harmonisch kunnen sa menwerken als het buitenland ons maar t liet. De „Franeker" met 3000 kg post aangekomen De KLM-Coustellation „Franeker". met gezagvoerder Van Messel, is Zaterdag Batavia met 3000 kg post aan boord op Schiphol aangekomen. Het toestel veel later dan men verwachtte, omdat de bemanning, evenals die van de „Til burg", waarmede min. Drees meekwam, ook op Malta heeft overnacht, hetgeen eerst niet in de bedoeling lag. ONZE TROEPEN REDDEN CHINEZEN De Chung Hwa Chung Hui te Pakan Baroe heeft een Chinese waarnemer van de Commissie van Drie er op gewezen, dat de Nederlandse troepen door hun tijdige komst de moord op vele Chine- hadden verhinderd. De TNI. had Chinese woningen en toko's verbrand een Chinees vermoord. Te Pata Sem- bilan vielen 9 slachtoffers. Min. Stikker: Vierlandenresolutie kan slechts chaos wekken Nederland gaat voort, ondanks het geschreeuw Minister Lieftinck: geen inflatie, eerder deflatie Geringe deflatoire druk heeft gunstige gevolgen In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp Afwikkeling Geld- zuivering herhaalt min. Lieftinck zyn op vatting, dat er geen sprake van is, dat er weer een sterk inflatoir gevaar dreigt. In sommige sectoren van het economische leven is er nog een geringe inflatoire druk, maar er zyn aanwyzingen, dat deze afneemt en het is zelfs mogelyk, dat dit Jaar deflatoire tendenties enigermate de overhand zullen verkrygen. Verder ontwikkelt de bewindsman de •telling, dat enige deflatoire druk mits van beperkte omvang aan de ge hele economische ontwikkeling slechts ten goede kan komen. In de eerste plaats, omdat door het ontbreken van een teveel aan koopkracht de tendentie tot verhoging van het consumptiepeil, die zich in 1948 voordeed, binnen de perken kan worden gehouden zonder rantsoeneringsmaatrege len Voorts is een geringe deflatie heil zaam voor de verbetering van de nog steeds te geringe arbeidsproductiviteit Tenslotte zou een teveel aan koopkracht in Nederland een belemmering beteke nen voor het welslagen van de Benelux. Op het jaardiner van de buitenlandse persvereniging in Hótel des Indes i-Gravenhage heeft minister mr D. Stikker Zaterdagavond verklaard, dat de by de Veiligheidsraad door vier landen ingediende resolutie slechts chaos kaï veroorzaken in Indonesië, ook in Neder land. By de verwezenlyking der resolutie zal Amerikaanse vertegenwoordiger by de Commissie van Drie in vele gevallen de beslissing krygen over vitale aange legenheden van Indonesië. Desniettemin gelooft spr., dat het Amerika's bedoeling de verantwoordelijkheid voor handhaving van rust en orde van Neder land over te nemen. De Commissie zal alles bedisselen, terwyl Nederland ver- antwoordelyk blyft. Het is reeds duide lijk gebleken, dat de V.N. niet in staat zyn, effectief bestuur te voeren. Zy heb- geen leger, geen vloot, geen lucht macht, geen politie. We krijgen dus allergevaarlykste toestand. De besprekin gen met de republikeinen zullen vast lopen, niemand zal weten wat zijn antwoordelijkheden zyn. De V.N. zullen zelfs te beslissen ksygen over de vraag bepaalde kampong behoren zal tot negara X of negara IJ. Het vertrouwen ln de zuiverheid hun- er motieven, stelt de Nederlanders staat, voort te gaan op de weg naar onafhankelykheid van de eilanden zonder de weg te laten brengen door het geschreeuw van de daken. Het is niet genoeg dat men de woorden „republiek", „president", „parlement", .party", „verkiezingen" en „democratie" in de mond neemt. Deze dingen moeten levende werkelijkheid zyn. Laat bedenken, dat de republiek China 35 jaar bestond, voordat er verkiezingen werden gehouden, waarvoor de grote meerderheid der bevolking weinig voel de. In Voor-Indië overweegt men verkie zingen in 1950, doch men twyfelt of het wel raadzaam is, zulk een grote haast te maken, in Pakistan is nog geen datum voor verkiezingen, zelfs bij benadering vast te stellen. In Birma werden vreed zame verkiezingen gehouden voordat het land onafhankelijk werd. (Nu is er een volslagen chaos). De Philippynen hielden de verkiezingen in 1946 na een voorbe reiding van 10 jaar. Zy, die lezen en schryven kunnen, mogen stemmen, doch het analphabetisme is groot op het plat teland. In Siam wordt de helft van het parlement door de Koning benoemd. Op positie wordt niet geduld. Is het dan lichtvaardig te beweren, dat de Indone- Onruststokers te Bandoeng gearresteerd Regering van Pasoendan nam geen maatregelen. Zaterdag heeft de territoriaal comman dant van West-Java, generaal-majoor E. Engles, de arrestatie gelast van een vier tal republikeinen, die tot verschillende partyen behoren. In de eerste plaats Gondokoesomo, een der ondertekenaars het republikeinse manifest van 20, voorts Soejoso, voorzitter van de fraksi Indonesia in het parlement van Pasoen- doen en een der bekwaamste oppositie- voerders, Soeratman Erwin, arts te Ban doeng, en tenslotte Moh. Enoch van de fraksi Pasoendan. De laatste is vele jaren gemeenteraadslid van Bandoeng geweest tevens directeur van regentschapswer- ken. in de republiek is hy een tijd lang minister van openbare werken geweest tevens burgemeester van Djokja. De generaal heeft meermalen by de bevoegde autoriteiten aangedrongen op krachtige maatregelen, doch de laatste maanden zyn orde en veiligheid zozeer in gevaar gebracht, dat er ter wille van de bevolking, maatregelen moet worden ge troffen. MIJNWERKERS WAPENEN ZICH TEGEN DE GRIEP. Met ingang van vandaag worden aan de Limburgse mynwerkers vitamine C- tabletten uitgereikt als bestrydingsmid- del tegen de Italiaanse griep. siërs aan het gehele Oosten een voor beeld zullen stellen? De wereld, die China ineen ziet storten, die verdrukking en ongekende verschrikkingen aanschouwt, heeft desniettemin al haar aandacht ge vestigd op Indonesië. Over de wereldpers zeide de minister nog: „Wy plachten rustige en onopval lende mensen te zyn, en plotseling be merken wij hoogst verbaasd, dat wy wor den uitgekreten voor kwaadaardige on derdrukkers en fellé reactionnairen. Maar wy hebben recht op meer vertrou wen, dan wy de laatste tijd ontvangen hebben. De Amerikaanse pers is opmer- kelyk bekwaam en nauwkeurig in opspo ring en weergave van feiten, die kort ge formuleerd, ingeblikt, verpakt en ver kocht worden. Maar zy geven niet de gehele waarheid weer. Millioenen feiten worden niet gemeld, zelfs zeer belang- ryke, omdat die niet op de verbeeldings kracht werken. Republikeinse radiobe richten worden weergegeven, die nooit door een radio zijn uitgeseind, doch door oproermakers te Batavia worden gefabri ceerd. (Een republikeins communiqué te Batavia beweert thans, dat de Nederland se opsporingsdienst zo slecht is, dat hij de republikeinse radio niet opvangt, terwijl de republiek zeer krachtige zenders zou bezitten.) Staking in Arnhemse brand- stoffenhandel Het merendeel van de brandstoffen- werkers in Arnhem, Velp en Oosterbeek, in totaal ongeveer 130 in getal, verenigd in de Unie-verkeer (Centrale, Chr. en R.-K. Bond), gaat vandaag in staking omdat de werkgevers weigerren 2 pet vacantietoeslag en f 24 loonsverhoging (over 15 Maart—5 Juli 1948) uit te be talen. hetgeen het College van Ryksbe- middelaars had toegestaan. ZIEKENAUTO GESTOLEN OM TE SMOKKELEN? Uit een garage van het R.-K. zieken huis te Sittard 'is de vorige week een ziekenauto gestolen, welke gisteren onbe heerd in een der Amsterdamse straten werd aangetroffen. Men vermoedt, dat er gestolen of smokkelwaar mee is vervoerd. In de nabyheid is ook een in Den Haag gestolen auto aangetroffen. Het is niet bekend of er verband tussen beide dief stallen bestaat. DR LOUIS RAEMAKERS IN APRIL 80 JAAR. De beroemde tekenaar van politieke prenten, dr Louis Raemakers, thans wo nende te Brussel, zal op 6 April a.s. 80 jaar worden. Ter gelegenheid hiervan zal in zijn geboortestad Roermond, een ten toonstelling van zyn werken worden ge organiseerd. Kon. Familie in Februari naar Tyrol Reuter vernam uit Wenen, dat Ko ningin Juliana, vergezeld van Prin: Bernhard en de prinsesjes in de maand Februari enige weken zal doorbrengen in Sint Anton in Oostenrijks Tyrol. Na informatie te bevoegder plaatse vernam het A.N.P., dat de Koninklyke Familie inderdaad het voornemen heeft enige tyd in de Alpen te verblijven, doch dat dit verblijf geheel zal afhangen va de ontwikkeling van de politieke to< PRINS BERNHARD WON „AMERS- FOORTSE ZILVEREN KEI". Prins Bernhard heeft met zijn paard Rex Zaterdag het concours hippique, dat r. tegenwoordigheid van Koningin Ju- ana in de Amersfoortse manege werd gehouden, op overtuigende wyze gewon- Hy ontving de prix caprille met als wisselprijs de zilveren Amersfoortse kei. ncours bestond uit een samen gestelde wedstrijd, lichte en zware dres- ir en licht en zwaar springen. Koos Vorrink sliep, toen de Cessna op Falster stortte De toestand van de heer Koos Vorrink is gestadig vooruitgaande. De tempera tuur is normaal.en de eetlust is goed. Prof. dr W. G. Sillevis Smitt, die over de behandeling en de toestand van de patiënt tevreden was. is gisteren uit De nemarken vertrokken om naar Utrecht terug te keren. Vorirnk heeft aan zyn dochter verteld, dat hy sliep, toen het toestel van Aero- Holland verleden week op het Deense eiland Falster neerstortte. Hij is deel, dat hy het leven er af gebracht heeft, doordat zijn veiligheidsriem is ge broken. Aldus meldt A.P VERTREK BLOEMFONTEIN DOOR STAKING VERTRAAGD. Het m.s. Bloemfontein van de Ver. Scheepvaart Mijen, dat reeds Vrydag j.l. niet passagiers en vrachtgoed naar Zuid- Afrika zou vertrekken, heeft, als gevolg de havenstaking, de Amsterdamse haven nog niet kunnen verlaten. Gaat dr Baruch heen? Naar A P. uit Washington seint, zou de ieuwe Amerikaanse minister van buit. zaken, Dean Acheson, enkele zyner voor naamste politieke medewekjers door an deren vervangen, o.m. de ambassadeurs Moskou, Nanking, Parijs en Buenos Adres, terwyl ook de 76-j. dr Herman B. Nauwelijks was de minister president dr W. Drees Zaterdagmiddag op Schip hol geland, of hy viel ten offer aan de altyd aanwezige persmensen en radio- reporters, voor wie hy een korte verklaring aflegde. Naast hem jhr mr E. F. M. Michlels van Verduynen. Ned. ambassadeur te Londen, die dr Drees op zyn tocht vergezelde. IS ONZE REGERING REEDS BESLOTEN? Zaterdag en Zondag was kabinetszitting onnodig Gezien het feit, dat onze Ministerraad iedere Maandagmiddag bijeen komt. achtte men het niet noodzakelijk in ver band met de gang van zaken in de Vei ligheidsraad. in het afgelopen weekend extra-zitting voor de Raad te beleg gen. Dit besluit is belangryk, als men kennis neemt van de krachtige woorden, in minister mr D. U. Stikker Zater dag de vierlandenresolutie, voorgesteld in de Veiligheidsraad, heeft veroordeeld. De woorden van mr Stikker deden duidelijk doorschemeren, dat de resolutie onaan aardbaar was voor Nederland. Van eer Regering, die nog niet weet wat haar ge- dragslyn zal zyn. had men mogen ver- Dr Herman B- Baruch zwygt— Baruch, ambassadeur in ons land, zyn post zou gaan verlaten. Vanmorgen weigerde de Amerikaanse Ambassade te Den Haag, di' bericht te ontkennen of te bevestigen. Omgekomen vliegers ter ruste gelegd Grote belangstelling uit luchtvaartkringen (Van een onzer verslaggevers.) Om half tien vanmorgen vertrok de rouwstoet van de op zo tragische wyze bij het vliegtuigongeluk op Falster om het leven gekomen vliegers, de 1ste be stuurder R Protiva uit Ryswijk en de bestuurder W F. de Jong uit Gouda, r Westerveld. Vele bloemstukken werden meegevoerd, waaronder van directie en personeel van Aero-Diepen, de Raad van bestuur en directie van Aero-Holland, staf en collega's van Aero- Holland, Bureau luchttoerisme van K.N. en AN.W.B-, van de Rykslucht- vaartsoholen Ypenburg en Gilzerijen ea. In de tien volgauto's namen oun- plaats de heTen F. Diepen, J. A. G- Jonckheer, directeur Aero-Holland, J K. Hoekstra, chef vliegdierftt Aero-Holland, H. Jongstra, chef-commercieel bedrijf Aero- Holland, verder vele afdelingschefs van Ypenburg en een deputatie van de Rijks luchtvaartscholen Ypenburg en Gilze- Weigeren republikeinen te onderhandelen Zondagmiddag half vijf is de speciale Dakota van de KLM uit Banka te Ba- aangekomen met aan boord de republikeinse delegatie bestaande uit dr Darmasetiawan, Soedjono en prof. Soe- pomo, en tevens de vertegenwoordigers de Bijeenkomst Federaal Overleg, Djoemhana en Ateng, die Zaterdag te Prapat en Zondag op Banka met de daar verblyvende republikeinse leiders hebben gesproken. Darmaseliawan kon nog niet zeggen of er republikeinse leiders Batavia zouden komen. Djoemhana had sctiriftelyke antwoorden by zich, die Maandag over een week aan de plenaire vergadering van de B.F.O. zouden wor den overgelegd. Reuter meldt uit Batavia, dat, volgens een gewoonlijk betrouwbare bron, de republikeinset leiders weigeren te onderhandelen, tenzy zij dit doen kun nen als republikeinse regering. De dienst voor legercontacten te Bata via deelt mede, dat ir Soekarno en Hadji Agoes Salim Donderdag onverwachts een bezoek hebben gebracht aan de tine te Prapat, waar zij een gesprek knoopten met de militaren. Later ge raakte zij in gesprek met enkele offi cieren, die zich goede gastheren Ir Soekarno was vol lof ov« verblijf te Prakat, doch zeide, er n /erlangen, spoedig te Batavia aan de lag te kunnen gaan. „Er moet veel werk worden verzet", zeide hy. Hadji Agoes Salim zeide. dat het hem zou spyten, Prapat te verlaten. .,De rust doet my goed, ik wil wel een paar weekjes bly- ven", voegde hy hieraan tóe. GEDEELTELIJKE OPROEPING VAN DE LICHTING 1944 TEN BEHOEVE VAN DE MARINE. De legerleiding heeft een aanvang ge maakt met het oproepen van een gedeel- der buitengewoon dienstplichtigen der lichting 1944, ten behoeve van de Marine. By de Marine is thans een tekort aan personeel. Zoals men weet, kan men by keuring opgeven by welk dienstvak men wenst te komen. Deze keuze is echter geenszins bindend. Al naar gelang het tekort by een bepaald onderdeel van ons leger, hetzy zeemacht, landmacht of luchtmacht, kan dus uit een bepaalde lichting geput worden. Uiteraard zal men zoveel mogelyk aan de gedane keus te gemoet komen. Liegen is zo eenvoudig niet Een Goese familie was de vorige week by kennissen op visite, toen de alleen achtergebleven dienstbode hevig ontsteld opbelde, dat een griezelige man het huis binnengedrongen en na haar gesla- en gebeten te hebben, met iets onder zyn jas aan de haal was gegaan, jawel, er was 1350 uit een bureau in de huiskamer gestolen. De dienstmaagd deed haar best om het signalement van de onverlaat aan de politie te beschrijven, ee signalementen van de schurk gaf. De politie werd achterdochtig tenslotte bekende het meisje, zelf het geld te hebben gestolen en in de tuin te hebben verborgen. Omdat ze nog erg jong is, is ze voorlopig weer op vrye voeten gesteld. DAT tot burgemeester "van Putten i: benoemd jhr mr W. F. Quarles van Uf ford, thans burgemeester van Fynaart ei Willemstad. DAT momenteel in Hilversum de be kroonde foto's van een door het tyd- schrift „Focus" uitgeschreven wedstryd met als onderwerp „kristal Leerdam" worden geëxposeerd en deze expositie Dk naar Den Haag komt. DAT over enige weken het voormalige theehuis in de Prinsentuin te Leeuwar den als centrum voor de Friese kunste aars wordt geopend. DAT aan mr Chr. M. Pool de persoon- lyke titel van directeur van de buiten landse agrarische handelsaangelegenhe- d^n is verleend. DAT pryzen van resp. f 1000 en f 500 zyn .uitgeschreven voor de uitvinding van een nachtvorstbestryder en een snoeihöutopruimer in de fruitteelt en in zendingen voor 1 Maart moeten geschie den aan de subcommissie Fruitteelt der Stichting voor de Landbouw, Raamweg 27* Dén Haag. DAT over een maand in Nederland be sprekingen worden gehouden tussen Ne derlandse en Duitse landbouworganisa ties, o.a. over de export van tuinbouw- en veehouderyproducten. DAT baron Van Verschuur, Ged. van Gelderland, benoemd fs tot officier O.N. en ir W. Mols tot ridder Ned. Leeuw voor hun aandeel in de vorming van het wa terschap „Barneveldse Beek". DAT het Intern. Gerechtshof te Den Haag de zitting over het Korfoeconflict Zaterdag beëindigde en de uitspraak over plm 6 weken zal volgen. DAT in Maart te A'dam de eerste toning plaats heeft van een door de KLM vervaardigde film over Indonesië onder de titel „Tropisch .Interview" en Guus Weitzel binnenkort naar Amerika gaat voor de gesproken tekst. DAT de leider van de E.C.A.-miss: Nederland. Alan Valentine, op 31 Jan. naar Washington terugkeert om het tweede gedeelte van het Marshall-plan jor te bereiden. DAT Nederland op 21 Jan. voor 297 millioen dollar aan Marshall-goederen had ontvangen, waarvan voor ruim 51 millioen dollar aan broodgraan. DAT met het oog op de mogeiyke in stelling van een woningraad een Lim burgse Kath. bond van woningbouwver enigingen is opgericht, waarby zich 24 van de 70 woningbouwverenigingen aan sloten. DAT de landbouwers in Midden- en Noord-Limburg dit jaar plm 700 ha met glucose-ryke mais willen verbouwen ten behoeve van de glucosefabrieken. DAT de 31-j. gezagvoerder der K.L.M. W. C. J. Versteegh, te Batavia is over leden. DAT het schip „Nieuwe Zorg" uil Sliedrecht Zaterdag op de Merwede n« een aanvaring met de Franse motorboot „Saunur" is gezonken, doch er geen per- soonlyke ongelukken gebeurden. DAT Prins Bernhard Zaterdag te Am sterdam heeft aangezeten aan het zilve ren-jubileumsdiner van het HoogcA'en- bedryf. DAT het lopende handelscontract met België is verlengd tot 1 Juli 1949. DAT van 79 April in Bellevue te A'dam het 2-jaarlyks organisatiecongres de P.v.d A. wordt gehouden en ook de Duitse soc.-dem. party daar vertegen woordigd zal zyn. wachten, dat zy én Zaterdag én Zondag zou hebben vergaderd. Dat men echter tot heden heeft gewacht, geeft goede hoop. Er rust een zware verantwoordelijk heid op hun schouders. Veel wysheid tact zullen nodig zyn. Morgen houdt Israël verkiezingen In Israël worden morgen, zoals bekend is, voor het eerst verkiezingen gehouden. Er worodt veel propaganda gemaak door de verschillende partyen. waar gens waarnemers, geen enkele de abso lute meerderheid zal behalen. Men •acht voor de party van Goerior Sjertok, de „Mapai" (arbeidsparty) geveer 35 pet der zetels, en voor de 1 links georiënteerde „Mapan" ongeveer 15 pet. De uiterst-rechtse „Heroeth", die voortkomt uit de Irgoen Zwai Leoemi, zal waarschijnlijk op de derde plaats komen. Over de besprekingen op Rhodos tussen Israël en Egypte wordt gemeld, dat deze op het laatste moment toch nog impasse geraakt zyn, n.l. over de kwestie van terugrekking der troepen. Ben Goerion verklaarde in een verkie zingsrede te Haifa, dat Israël zioh niet zal aansluiten by welk verdrag dan ook. Bevin zou vandaag in het Britse Lager huis een verklaring afleggen over Pales tina. Wellicht zal hij dan ook de erken ning de facto van de Joode staat békend maken. WEER EEN SMOKKELBENDE IN DUITSLAND ONTMASKERD In de Amerikaanse zone van Duitsland werd een internationale bende ontdekt, die zich bezighield met het smokkelen van kogels, horlbges, camera's, goud, zil ver, platina en verschillende geldswaar den. Zeven arrestaties vonden plaats. Het hoofdkwartier zou in Milaan zyn. Jeugdige Amsterdammer vermoordde Duitse tolbeambte Hy was lid van een Ned. bende, die in Duitsland plunderde De jeugdige Amsterdammer Jan van Eyzeren, die samen met twee andere Nederlanders, onder wie een S.S-man, gewapende bende had gevormd om Duitsland te plunderen, heeft bekend te Strass aan de Ned.-Duitse grens een tolbeambte te hebben vermoord. Op weg naar Frankrijk, waar hy zich bij het vreemdelingenlegioen wilde aan sluiten, is hy door een metgezel, een Bel gische deserteur, die een nieuwe mis daad van Van Eyzeren vreesde, aan de Belgische politie overgeleverd. Hy werd gearresteerd te Eynatten by Eupen. Vóór de moord had de bende haar in trek genomen bij de verloofde van een der leden in Keulen. Na de misdaad vluchtten de medeplichtigen van Van Eyzeren naar Nederland, waar zy ten gevolge van het verlies van een porte feuille. werden geïdentificeerd. De Amsterdamse politie vermoedt, dat Van Eyzeren ook betrokken was by de onlangs in Zeist gepleegde roofoverval dat hy ook schuldig is aan de diefstal i een geldkistje in de Kraaipanstraat Amsterdam. De druppel op de gloeiende plaat Honderdduizend sarongs en één millioen meter textiel zyn door het dep. van Economische Zaken ter be schikking gesteld van het Neder landse Rode Kruis voor de nieuw ontsloten gebieden. Ook werden 10.000 blikken groente en een party gedroogde aardappelen gezonden. Dat lyken grote partijen. Maar in deze gebieden wonen25 millioen perso nen. Als men stelt, dat 20 pet. van deze mensen kleding nodig heeft (in werkelykheid véél meer) krygen 100.000 personen een sarong en 4.900.000 anderen ieder één snippertje méér dan 20 cm. Als 20 pet. van deze mensen groenten krygt ontvangt ieder1/500 blik. De nood is zo groot! Niemand vergete dan ook op giro 8540 van het Rode Kruis een be drag te storten! Wy weten nog, wét het betekent: honger te lyden, nietwaar? Nieuw industriepark ten Noorden van Rotterdam Binnen enkele weken kan men de aan besteding verwachten van de eerste, on geveer 16.000 vierk. m. grote complexen van het nieuwe industriepark ten Noor den van de spoorlyn R'damSchiedam, in de Spaanse Polder. Nederland Volkswagen-dealer in de Ver. Staten In de Ver. Staten is een eerse lending Duitse valkswagens aangekomen. Deze auto's zyn door Nederland heruitgevoerd men hoopt voortaan 300 volkswagens de V.S. te verkopen. Onaanvaardbaar Ons land is opnieuw een week inge gaan, die grote zorgen brengen kan en vermoedelijk ook brengen zal Bij de Veiligheidsraad ligt na lange achter- handse discussies een gevaarlyke resolu tie, de zoveelste, en voor de uitkomst der besprekingen, die deze week zullen wor den voortgezet, moet gevreesd worden. Over het opstellen van deze jongste re solutie men lang gedaan. De reden was. dat men, indien enigszins mogelyk, ver zekerd wilde zyn van de meerderheid, die voor het aannemen er van vereist is. Daarom zyn vermoedelyk ook geen in- grypende veranderingen in de tekst meer te verwachten. Erger dan die tekst luidt kan het ook eigenlijk niet. Afgezien nog van het feit, dat naar de overtuiging van wellicht vrywel heel ons volk de Veiligheidsraad onbevoegd is en blyft, zich met Indonesië te be moeien, is de resolutie van nu ook naar haar inhoud volkomen onaanvaardbaar. In werkelykheid maakt zy de souverei- niteit*van Nederland nu al ongedaan. De Commissie van Goedé Diensten (voor deze naam dragen wy geen verant woordelijkheid) had nog slechts de op dracht zich bezig te houden met de re publikeinse kwestie, maar de jongste re solutie wil deze commissie omzetten in een commissie der Verenigde Naties, die dan heel Indonesië als haar werkterrein krijgt. Dit betekent kortweg, dat Nederland onder curatele komt. Maar het dwaze is dan, dat in dezelfde resolutie Nederland de opdracht krygt binnen een bepaalde tijd zyn souvereiniteit in Indonesië aan Indonesië over te dragen, diezelfde sou vereiniteit, waaraan de Veiligheidsraad, wordt deze resolutie aangenomen, thans vrywel niets meer wil overlaten. We weten niet precies, hoe dat in Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden, is. Maar in Nederland kunnerf we alleen maar iets overdragen, wat we werkelyk bezitten. We vermoe den. dat we straks aan deze eis van de resolutie om in 1950 aan Indonesië de souvereiniteit over te dragen, niet kun nen voldoen. Wanneer althans dezelfde resolutie van ons vergt, dat we thans reeds op staande voet van die souverei niteit afstand doen. Dit alles lykt ietwat ironisch, maar het is niettemin diepe tragiek, omdat hierin op de ergerlykste wyze met begrippen wordt gesold en met rechten zowel als met belangen, van Indonesië niet minder dan van Nederland, wordt gespeeld. Wil de lezer ten overvloede nog enkele andere vlekken uit deze resolutie opge somd hebben? Welnu, hy zie welke rol aan onze militairen wordt toegekend. Eerst kregen ze te horen dat de tweede politiële actie een onvergeeflyke fout is geweest. Maar nu mogen ze vernemen, dat het hun is toegestaan orde en rust te herstellen. Waarvoor? Om de republiek te paard te helpen. Dan de wyze, waarop de resolutie spreekt en vooral niet spreekt over de met-republikeinse Indonesiërs. Het is weer alles republiek wat de klok slaat. En het wordt niet nodig geacht, aan de fe deralistische Indonesiërs ook maar enige aandacht te besteden. Deze resolutie, hierin zyn we het ge heel met minister Stikker eens, kan al leen maar chaos veroorzaken. Na alles wedervoer moeten we niet ver wachten, dat dit inzicht nog eens tot Amerika en anderen zal doordringen. Men wordt daar trouwens blykbaar door andere motieven geleid dan van recht redelykheid. Maar voor het kleine Nederland is het duidelyk dat het een aanvaarding van deze resolutie noch zichzelf, noch Indonesië mag aandoen. Scandinavische Unie is er nog steeds niet België's bijdrage aan de Wesl-Europesa Unie. Na de zitting van gisteren te Kopen hagen van de Scandinavische premiers een verdedigingsblok, vertelaarde de Deense eerste minister, Hedtoft, dat op nieuw duidelyk de verschillen tussen de drie landen over een gemeenschappelyke buitenlandse politiek waren gebleken, heeft een unie te vormen. Pe zitting is twee uur plotseling verdaagd. Deense communisten hebben voor kasteel Chris- tiandborg, waar de besprekingen worden gevoerd, een protestdemonstratie gehou den. Reuter meldt uit kringen van het Bel gische ministerie van Defensie, dat België o.a. de volgende bydragen tot de west- Europese imie zal leveren: reactiemoto ren, die zullen worden gebouwd in vlieg tuigrompen, weQke in Nederland vervaardigd zyn; aanmaak van „Bofors- geschut"; en levering van textiel voor militair gébruik. Amerik. overste gedood bij neer schieten Grieks vliegtuig Nog twee vliegrampen tijdens afgelopen weekend. Nadat een Grieks waarnemingsvlieg tuig boven de stad Karpenessi was be schoten door guerillastrijders, is het by een noodlanding verongelukt De Ame rikaanse overste Edner. lid der militaire missie, kwam hierbij om het leven. Op het besneeuwde vliegveld van Great Falls (Montana) stortte een B. 29 super- fort neer. Vier van de 12 inzittenden von den de dood. Een andere Amerikaanss machine verongelukte by Newport News (Virginia). Ook hier kwamen vier per sonen om. Alle tien leden der bemanning van de Canadese Dakota, die, zoals ge meld is, in het Canadese No%den veron gelukte. zyn nog in leven. In het wrak van het Amerikaanse ly^ivliegtuig, dat op Alaska neerstortte, zyn twee overleven den gevonden. WEERBERICHT Weinig ivind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met voornamelyk vannacht hier en daar enige lichte regen. Lang» de Waddenkust aanvankelijk ma tige wind uit Noordelyke richtingen. Overigens zwakke veranderlyke wind. Vannacht iets minder koud, morgen- overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1