EVANGELISATIEWERK IN „DE KOOI" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 22 JANUARI 1949 KUNST EN GENOT" gaat lustrumfeest tegemoet Grote jubileumavond in „Den Burcht" De Ohr. mond accordeonclub „Kunst en Genot" bestond op 1 October 1948 20 jaar. Wegens instruimentengebrek kon hieraan toen weinig aandacht worden besteed. Maar K. en G. heeft het er niet bij laten zitten. Thans is het instrumentarium zo ver aangevuld, dat zij voor de dag kan treden. Dit doet zij dan ook, en wel op Donderdag 3 Februari a.s. in ..Den Burcht", waar een jubileum-uitvoering zal worden gegeven. Er is een gevarieerd programma sa mengesteld, van muziek, zang en decla matie. Ds D. J. Vossers zal spreken over: ,,De kunst is voor iedereen". Medewer king verleent het meisjeskoor „Klimop" van de inrichting „Nieuw-Voordorp" te Voorschoten. „Kunst en Genot" telt 82 leden. Elk lid heeft twee instrumenten, nl. een C- en een G-mondaccordeon. Aan de leiding van de club zijn o.a. verbonden: een directeur, een tamboer leraar en een fluitleraar. „K. en G." is aangesloten bij de Ned. Herv. Jeugdraad en de Leidse Chr. Kampeer-Vereniging. Zij treedt op ,/voor koningen en boeren": overal trek*, men heen, mits het karakter van de or ganisatie, die om medewerking vraagt, overeenkomt met dat van de club. Lang zamerhand is er een zekere publieke waardering gekomen voor het werk van „K. en G." Dank zij vele goede gif'en kon na de oorlog voor f 1200 nieuw ma- VERZEKERINGSZ AKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLECTENHORST Nieuwe Rijn 46 Leiden. Telefoon 23010. „Doortje Verkerk" draait weer in Leiden Op 27 Januari in de Zuiderkerk- De Chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonne huis", gevestigd te Utrecht, heeft enige tijd geleden in de Geref- Zuiderkerk aan 'de Lammenschansweg de indrukwek kende speelfilms „Doortje Verkerk" en .Draag zorg voor hem" gedraaid. De be langstelling blijkt thans van dien aard te zijn, dat het bestuur van „Het Zonne huis" besloten heeft voor de tweede maal in Leiden te komen, en wel op Donder dag 27 Januari a.s. om 8 uur. Ds H. J. van Achterberg, Ned. Herv. predikant alhier, zal een openingswoord spreken, terwijl ds J Plomp, Geref. predikant, hoopt te sluiten. Tussen de films zal dr J. D. Meerwaldt, voorzitter van de ver eniging „Het Zonnehuis", spreken over het onderwerp: „Verantwoordelijkheid". „Doortje Verkerk" en „Draag zorg voor hem" zijn waardige geluidsfilms met een mooie en rijke inhoud. EEN DOKTER NODIG De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dokters Van Alphen, De Jager, Jasperse en Stoffers. WELKE APOTHEEK? Da avoDd-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leidén wordt van Za terdag 22 Jan. 13 uur tot Zaterdag 29 Jan. 8 uur waargenomen door apotheek Boekwij', Br eestraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEZING SCHEIDSRECHTERS- VERENIGING. Dinsdag a.s., te 8 uur, zal de heer M. M. van Dam te Dordrecht, voorzitter van de sub-commissie voor Rotterdam van de K.N.V.B., voor de scheidsrechtersvereni- ging, groep Leiden BEDRIJFSZWEMWEDSTRIJDEN L\ DE „OVERDEKTE" Donderdagavond, om 8.45 uur, worden ln de „Overdekte" bedrijfszwemwedstrij- den gehouden. Deelnemen zullen perso neelsleden van Krantz, Van Wijk, Zaal berg en Parmentier. Er zijn fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Uniformenactie van „Concordia' De Chr. muziekvereniging „Concordia" voert deze weken actie om het benodigde geld bij elkaar te krijgen voor de aan schaffing van uniformen, waaraan zeer grote behoefte is. Via het Leids Her vormd Kerkblad en de Gereformeerde Kerkbode ontvangt heel Christelijk Lei den in de komende weken een circulaire, waarin predikanten de uniformen-actie van „Concordia" hartelijk aanbevelen, 's Maandags wordt er antwoord op deze circulaire gehaald. Wij hopen, dat Lei den de mensen van de enige Chr. mu ziekvereniging in onze stad niet teleur stelt. Denk ersteeds aan, dat ook wij, Christenen, goed voor de dag moeten Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr D. J. Kuenen, entymo- loog aan Zeelands proeftuin te Goes, tot conservator van het Zoölogisch Labora torium te Leiden. Dr C. N. Impeta, Geref. predikant te Dinteloord, heeft dezer dagen in het dia- conessenhuis te Breda een operatie onder gaan; zijn toestand is bevredigend. Jongst leden Zondag preekte hij nog in Hoofd dorp. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 903 Te Leiden vindt dagelijks t/m 10 Febr. (behalve Zaterdags) uitreiking plaats van bonkaarten 903. Medenemen: stamkaar ten, inwisselingsbonnen van de thans lópende bonkaart, de bon „tabak 07" resp. „diversen 10" en het datumkaartje. Voor de datum van afhalen raadplege men het datumkaartje. Formulieren voor werkkleding. Dagelijks t/m Zaterdag 29 Januari in levering van aanvraagformulieren voor werkkleding. DISTRIBUTIE HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM. Aanvragen voor werkkleding. De formulieren voor het aanvragen ran werkkleding moeten worden inge diend: te Hi 11 eg om dagelijks van 24 t/m S8 Jan.uari, van 1.304 uur; te Lisse op 24, 26 en 28 Januari, t.45—11.30 uur; I te Sassenheim op 24, 26 en 28 Jan., van 1.303.30 uur. Alle stamkaarten meebrengen. teriaal worden gekocht. Thans bereidt het bestuur de oprichting van een persclub voor, alsmede de uitbreiding an de tamboers-afdeling. Met de club zelf zal de heer H. Roman, directeur, jubileren. 20 Jaar heef', hij de dirigeerstok op te waarderen' wijze ge zwaaid. Wij hopen, dat „K- en G", die onderafdeling is van de Ohr. wij tover en iging ..Levendaal", een geslaagd lus trum zal hebben. De heer J. J. van der Hoeven jubileerde 25 Jaar bü de Lichtfabrieken De heer J. J. van der Hoeven, van de afdeling rantsoenering, voorheen schakel bordwachter, vierde gisteren zijn zilveren jubileum bij de Lichtfabrieken. Gister ochtend werd hij gehuldigd en daarbij allereerst toegesproken door de direc teur, ir Y. Y'kema, die 'de dank over bracht. Namens het gemeentebestuur werd een enveloppe met inhoud over handigd. Chef P. van der Meer wees op het prettige en opgeruimde 'karakter var de jubilaris en gaf bloemen voor de echt genote. Omdat de heer J. C. Snel, voor zitter van de jubileumcommissie, ziek voerde de heer H. van Woudenberg, voorzitter van de personeelsvereniging, het woord. Voor de vele verdiensten van de jubilaris, in alle mogelijke verenigin gen, werden bloemen en een fauteuil aangeboden. Nadat de heer H. Cornet als oud-collega nog had gesproken en koffi plus sigaren waren aangeboden, dankte de jubilaris. Het Jonge Geluid99 „Het Jonge Geluid" komt Dinsdag avond 25 Januari om 8 uur bijeen in het internaat interkerkelijke gezinszorg. Ra penburg 59. De heer P. van Campen houdt een filmreferaat, waarna men zal gaan discussiëren. De heer Glasbeek zal enige declamaties verzorgen. Voorts er pianomuziek. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Jannetje, d. v. L. Staken burg en J. Mieremet; Catharina J. M., d. v. J. N. Wessels en M. van Bezu; Anne S-, d. v. S. van Oosten en J. M. C. Hoed: Zegert, z. v. C. van Duijn ei Marck; Bernardus F. M., z. V. B. de Bruin en M. Heetvelt. OVERLEDEN: W. F. Devilee, m., 72 j.; A. C. van Egmond, dr, 2 j.; D. Bons, 55 jaar. Het Leger des Heils (Stichter William Booth) Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag de samenkomsten geleid worden door majoor F. Vos, een oud-bevelvoerend- officier van Leiden en tevens één van df oudste officieren uit ons land Het zal aar belangstelling dan ook zeker niet ont- breken. Bloemist-winkeliersvereniging De Donderdagavond in „Het Gulden Vlies" gehouden jaarvergadering van de bloemist-winkeliersverenigingLeiden en Omstreken werd door de "voorzitter, de heer W. Buurman, met een hartelijk welkomstwoord geopend. De notulen werden goedgekeurd en de voorzitter richtte een woord van dank tot de notu list, de heer C. v. d. Voort, voor het werk, dat deze in het afgelopen verenigingsjaar heeft verricht, terwijl hij meedeelde, dat de secretaris dit werk zal overnemen. Na behandeling van de ingekomen stukken volgde een verslag van de heren C. Kriest en D. Blansjaar resp. over het werk van de cursus- en contactcommissie. Nadat over zijn desbetreffende' aanvrage gunstig door de vergadering was be schikt, werd als nieuw lid geballoteerd de heer C. den Eken te Noordiwijk. Ver volgens waren enkele huldigingen aan de de. De heer A. Riel sprak de heer H. Buurman Sr toe in verband met diens ertrek uit het bloemistenvak. Spreker prees de goede eigenschappen van de heer Buurman en bood namens bestuur leden een kistje sigaren aan. De heer Buurman dankte in hartelijke bewoor- Hierna richtte de heer A. Riel zich nog t de heren C. Kriest en W. Buurman n aan beiden als dank voor het door hen gepresteerde een aandenken te over handigen. Er werd voorts een aardige verloting gehouden. Na de pauze was er het jaarverslag an de secretaris, de heer C. L. Riemens, a dat van de penningmeester, de 'heer H. Eradus. Ondanks de hoge uitgaven reclame enz. kon een bevredigend kassaldo worden bekend gemaakt. Bij de bestuursverkiezing deed de heer J. H, Riemens een beroep op de aftredende heer W. Buurman om aan te blijven als voorzitter. Deze vroeg een maand be denktijd. De heer H Eradus werd her kozen als penningmeester. De reis van ds H. A. Wiersinga Ds 'H. A. Wiersinga, Geref. predikant, hoopt a.s. Dinsdag naar Suriname te ver trekken. Het ligt in zijn bedoeling, om streeks begin Mei terug te keren. Zoals bekend, zal ds Wiersinga in Suriname ■heel het Zendingswerk van de Broeder gemeente bezien. Er is vraag naar de Blijde Boodschap Was de evangelisatie-arbeid van de Geref. Kerk alhier tot voor kort gecon centreerd in de omgeving van de Mors- weg, thans heeft men het werk gesplitst en kent elke wijk er zijn er vier in totaal een aparte evangelisatie- Niet alle wijken volgen hierbij een en dezelf de methode. Bezien wij de verschillende aspecten van dit „bijzondere Kerkewerk". dan trekt onwillekeurig de arbeid in het „Kooi"-kwartier onze aandacht. Hier werd begonnen met een „speciale" actie. Allereerst kon huis aan huis ge durende acht weken lang de Elisabeth- bode, een christelijk weekblad, worden bezorgd. Toen dit achter de rug was, werd een aanvang gemaakt met het huis bezoek. voor welk werk ongeveer zeven tig krachten beschikbaar waren. Telkens weer bleek ten duidelijkste, dat huisbe zoek in het kader van de kerstening of herkerstening van uitermate groot belang is, juist omdat er persoon lij ke con tacten worden gelegd. Op drie Zaterdagmiddagen vond een straatprediking plaats, terwijl vier mid dagen aan kinderen een goede speelge- legenheid kon worden gegeven. De or ganisatoren en medewerkers stelden het zeer op prijs, dat voor dit doel de be heerders van de openbare lagere scho len aan de Driftstraat en de Medusa straat. het bestuur van de Geref. school in deze wijk en de firma Boot in de Su- matrastraat zich bereid verklaarden speelruimte af te staan. De medewerking van wethouder J. C. van Schaik mag in dit verband ook naar voren worden ge bracht. Op een avond na al deze bijeen komsten werd de bereikte jeugd verza meld en werd medegedeeld, dat het de bedoeling was. jeugdclubs te gaan vor men. Het resultaat van deze inzet geeft ongetwijfeld moed. want: wat is er tot op heden reeds geschied? Van de firma Boot werd toestemming ontvangen om één avond per week het ontspanningslokaal op het fabriekster rein te gebruiken. De belangstelling van de zijde der jeugd was zeer groot, 250 k 300 jongeren telde men. Intussen was met de Ned- Herv. Ge meente contact opgenomen, om evangeli satie-diensten in de Kooikapel te beleg gen, in welke bijeenkomsten bij beurten een Ned. Hervormd (orthodoxe richting) of een Gereformeerd predikant jou spre ken. Het mag als een zeer gelukkig verschijnsel worden beschouwd, dat Hervormden en Gereformeerden op dit terrein kunnen en willen samen werken. Dr H. J. Westerink, Geref. predikant, stelde zich vervolgens in verbinding met ds P. W. Spruyt van de Ned. Herv. Ge meente om hem te verzoeken, of wijk 8 bereid was enige lokaliteiten in het wijk- gebouw, behorende bij de Kooikapel, een paar uren per week af te staan voor de gevormde evangelisatie-jeugdclubs. Ook deze uitbreiding ontmoette geen tegen stand. zodat dr Westerink zich kan ver heugen in een onderdak, dat er zijn mag. En dit is in onze tijd heel wat waard. De clubs breiden zich gestadig uit; er is er zelfs één. die „het gouden cijfer" nadert. Vermelden wij nog. dat er naast de jeugd clubs een moederkrans is ontstaan, waar- thans ongeveer twintig moeders zijn verbonden. Al met al kunnen we dus zeggen, dat het evangelisatiewerk in „De Kooi" goed „loopt". Maar wil men het ACCOUNTANTSAGENDA P.A.O. Van de uitgeverij P.A.O.N.V. te Alk- ...aar ontvingen wij de accountantsagenda met het daarbij behorende vademecum voor accountants, belastingconsulenten enz., samengesteld door J. H. M. van Emmerik. Dit jaar is het vademecum voor het eerst in een losbladige uitgave verschenen, waardoor het altijd kan wor den bijgewerkt, wanneer wijzigingen komen. Een handige en practische gids voor allen, die met belastingtarieven en sociale wetten te maken hebben. De agenda zélf is in drie verschillende mo dellen verschenen. Gebonden als voor heen, in eenvoudige ringband en in een luxe lederen portefeuilleband. Alles ziet er zeer verzorgd uit. huidige tempo handhaven, dan zullen er meer medewerkers moeten komen. Hier ligt voor velen een belangrijke taak, die zij niet mogen verwaarlozen. Dr Westerink verklaarde in een onderhoud, dat wij met hem hadden, nog, dat een grote actie als die in „de Kooi" voor een keer zeer goed kan zijn, maar dat wij het hiervan niet mogen, verwachten. Naarstig zal er gezocht moeten worden naar con tacten. Zijn die er eenmaal, dan zul len ze intens bewerkt moeten woe den. De laatste weken zijn er in verschil lende bladen publicaties verschenen, die er op wijzen, dat het ongeloof en de on verschilligheid in de grote stad hand over hand toenemen. De werkelijkheid hier van willen wij allerminst in -twijfel trekken, maar anderzijds hebben de in .de Kooi" werkzame evangelisatie-men sen dikwijls ook ervaren, dat er een merkwaardige vraag naar het Evangelie bestaat. Het is de dure plicht der Kerk om hen, die verdwaald zijn, op het rechte spoor te brengen. Sinaasappelen in het land! De appeltjes van oranje zijn er. Niet zonder reden worden zij aan kinderen in een tweemaal zo grote portie toegewezen als aan volwassenen. Sinaasappelen immers bevatten een sohat aan het kostelijk vitamine C, een stof. die kinderen nog meer nodig 'heb ben "dan volwassenen Vooral in de winter. Daarom, wannéér het maar even mo gelijk is, geeft Uw kinderen de sinaasap pelen waar zij recht op hebben! Zij zijn hun geld meer waard dan snoepgoed en gebak, die vrijwel geen beschermende waarde voor de gezondheid hebben. Ook aan babies kan men enkele maanden n« de geboorte al enkele theelepeltjes uit geperste sinaasappelsap geven als aan- vulling van de melkvoediog. Dit sap. dat ook voor zieken van grote waarde kan zijn, moet wel vlak vooi gebruik worden uitgeperst en mag niet gewarmd worden. Het vitamine C, heel gevoelig is voor licht, lucht en war te, zou er anders uit verloren gaan. Wat doet U met de schillen: U gooit toch niet allemaal weg? Wanneer men met een scherp mesje de witte vellen afhaalt (of de appels zo dun schilt, dat er geen wit aan zit), kan men ze, na ze bij de kachel gedroogd ie hebben, laten af trekken in pap, pudding, vla, warme dranken of ze fijngesnipperd door ge bak-deeg werken, ter vervanging van es sences. Ook kan men de sghil afraspen e, vermengd met evenveel suiker, in goed gesloten jampotje bewaren, zo men het hele jaar de geurige herin nering aan de appeltjes van oranje ge bruiken kan. Lezers schrijven ons Nogmaals: Gods Woord en de film Mag ik nog een korte repliek geven op het stukje van dr Westerink in de N.L C. van 15 dezer? De geachte scribent als predikant pijnlijk getroffen. Hij gaat echter niet in op de kern van mijn eerste stukje en ziet niet hoog tégen de schrijver aan. Waarom bracht ik hiér direct de pre dikantenkwestie op het tapijt? Omdat ik weet de buitengewone invloed, die zij be zitten. Er wordt wel eens gezegd: „Een predikant is ook „maar" een gewoon Ik ben het daar niet geheel Een dominee is bedienaar des Goddelijken Woords. Wat dat zeggen wil? Daarover licht Ezechiël wel heel goed in. s (in de eerste plaats) wachter over de zielen. is daar wgt men noemt een „jeugd probleem". M.i. is het jüister te spreken over een „algemeen probleem." Waar de trouw bij de ouderen in zo menig opzicht ontbreekt, mag men die dan wel bij dë jongeren verwachten? Men wil de jon geren vasthouden. Vanzelfsprekend! Maar zijn de wegen, die men daarbij kiest, altijd wel de juiste? Onze Heiland had een grote kring van ïensen om zich verzameld. Maar Hij bracht hun niet wat ze verwacht hadden. Zij wilden wat Van de wereld! Gevolg? Teleurstelling! Werd toen wat geschip perd en geplooid? Neen! Velen gingen heen en tot de overigen klonk de vraag: Wilt gij ook niet heertgaan? Toen zijn zij, die de strijd niet schuwden, gebleven. Zij n de bouwers aan het Koninkrijk Gods. De consequentie van het volgeling van Jezus Christus, werd aanvaard (ook al bleef er nog kaf, maar dat lag iet aan de Wachter!) Wat ik hiermee zeggen wil? Geen neu trale, kleurloze, leutige -film; ook niet buiten de bioscoopzaal. :Zeg -tot dejon- die ripogen- .en kqpnea wij u niet voorzetten. Wellicht gaan er dan heen, teleurgesteld. Benut dan met hen, die overblijven, alle mogelijkheden om het Koninkrijk Gods uit te breiden. Oók de film! Laat die film zelfs een protest zijn tegen de bioscoop. Ook hier moet men de antithese aan durven! Velen betuigden instemming met de C.F.A. Ik ben er van overtuigd, dat in de Geref. kerken (waartoe ook ik mag behoren) er zeer velen zijn (ook pre dikanten) die het zien als hier neerge schreven. J. H. N. Sport en Wedstrijden In Alpi 'g sneeuw, doch en wemij zwaar parcours Vooruitzichten van de Rallye Monte Carlo. Nederlandse deelnemers aan de sterrit naar Monte Carlo, die de Alpenwegen reeds hebben verkend, verklaren, dat het parcours voor de tijd van het jaar uit stekend is. Er ligt weinig sneeuw, maai toch zal het niet meevallen, een gemid delde snelheid van 50 km per uur te halen, om de bochtige wegen berg op. berg af,' te gaan. Bovendien wordt de eerste étappe, Monte»CarloGenève, een afstand van 450 km, Maandag bij nacht gereden. Er zullen wel strafpunteri val len. Drie overwinningen in Melbourne van Fanny Blankers Mooie prestaties bij 100 yards, 80 m. horden en hoogspringen. Fanny Blankers Koen won in het Cricket-stadion te Melbourne de 100 yards in 11.4 sec., vóór mej. McConmachie en mej. Ramsey (beiden Victoria). Het Australisch record is 11,3 sec. Op ,de 80 m. horden werd zij eerste in 11,7 sec., met ruim 1 m. voorsprong op Shirley Strickland (O.-Australië) em Wilma Cam- lans (Victoria). Met een sprong van 1 m. 49,8 behaalde Fanny de zege bij het hoogspringen. De Australische meisjes Collins en Morrison haalden ieder 1 m. 47,3. Het Australisch record is 1 m. 60,9. VERGADERING IN LONDEN OVER DE ZEILSPORT. De permanente commissie van de „In ternational yacht racing Uniom" besloot gisteren te Londen, eerst 24 November op de volgende vergadering te- beslissen over de kwestie van de nieuwe 5,5 me ter boot. Het verzoek van kroonprins Olaf van Noorwegen, om de controle op de drakenklasse over te dragen aan de IYRU werd ingewilligd. Een duidelijker verklaring van de amateurstatus van een zeiler werd aangenomen. Slijkhuis tweede in Philadelphia. In zijn eerste wedstrijd op overdekte banen in Amerika, over 1 mijl te Phila delphia, werd Wim Slijkhuis tweede achter de Zweed Bengtsson, die 4 min. 21.4 sec. noteerde. Het was een stróp voor de Nederlander, dat hij pas enkele dagen in de V.S. was, terwijl Bengtsson reeds geacclimatiseerd bleek te zijn. OM DE „VAN DER VLIST"-BEKER. H. de Water winnaar Door remise te spelen tegen J. Zaal berg komt H. de Water voor een jaar in het 'bezit van de „v. d. Vlist"-beker, een mooi resultaat in dit sterk bezet beker- tournooi. Damnieuws uit Katwijk Om het kampioenschap van Katwijk Hieronder volgen de gedetailleerde uit slagen om het damkampioenschap van Katwijk. Groep I, le klas, 2e ronde: A. van Duyvenvoorde, vrij; Jac KoelewijnA. Barnhoom uitgest.; F. Spierenburg—A. A. Vooys 20. Groep II, le klas: F. van Beelen—J. Houwer 02; W. BöttcehrH. Koelewijn 02; A. van der PlasJac. Freke 11. Groep III, le klas: Jac. van der Plas G. Varkevisser 20; Ab. yan Beelen J. Schoneveld uitgest.; Chr. Heemskerk J. Laven uitgesteld. Groep I, 2e klas: H. DurieuxG. Freke uitgest.; P. van. DuyvenbodeJ. Heems kerk 2—0; P. v. d. Eijkel—H. Koelewijn Czn 2—0. Groep H, 2e klas: C. KoppeH. Klin kenberg 20; Jac. van DelftH. Voor zaad 20; Am. van BeelenA. Hoge- woning 20; A. van DelftC. Zand- Leidse damvereniging De resultaten van de onderlinge bor denwedstrijden waren als volgt: J. H. v. GentE. Klinkenberg 02; J. DreefL. C Gerritsen 1—1; B. de Kier—A. Sladek 0—2; W. Heemskerk—P. van Leeuwen 02; J. W. Huisman JrJ. A. Bernsen 0—2; P. van der Stel—1.' Teleng 2—0; M. van LeeuwenJ. Molenaar 11; H. Mar- tijnJ. van der Meij 0—2; D. Aanen— W Kleyn 0—2; J. W. Freeke—B. Slegten- horst 0—2; J. DreefE. Klinkenberg 02; J. W. Huisman JrP. van der Stel 02; I. Teleng—H. de Water 2—0; S. van den Wijngaard—B. Slegtenhorst 1—1; C. B. JanssensJ. W. Freeke 20; J. Zaalberg J. Klinkenberg 0—2; W. Harland—W. de Roode 1—1; C. B. Janssens—D. Aanen 2—0; W. Kleijn—H. Martijn 2—0; J. v. d. Meij—J. W. Freeke 2—0; J. Molenaar— H. W. Zeilstra 1—1; B. Slegtenhorst— Th. Uyttenbogaard 11. Een enigszins verrassend resultaat was hier de neder laag van W. Heemskerk tegen P. van Leeuwen. K.D.C. 2—R.D.C. 2 8—12. Een met vier invallers spelend R.D.C. 2 won met 8—12 van K.D.C. 2. dat slechts één reserve telde. De ged. uitslag is: Alb. van Beelen (K.D.C.)—H. Voor bergen (R.D.C.) 0—2; W. Böttcher—J. Glasbergen 11; P. v. d. EykelP. van Egmond Jzn 0—2; H. Koelewijn—Kr. Leeuwenburg (res.) 11; A. van Delft van der Mey (res.) 02; G. Koele wijnW. van der Haak 11; J. Koele wijnC.-van Rossum (res.) 11; Am. v. BeelenS. Heemskerk 1—1; P. v. Duiven- bode (res.)—J. C. Hogewoning (res.) 2—0; J. HeemskerkB. Bedeker 11. DE SCHIJNWERPER OP De Chr. Muziekver. „U.N.I." te Katwijk Een der populairste verenigingen uit Leiden, met krachtige hand de ver eniging als directeur geleid, hoewel we hem nu niet meer als zodanig zullen zien optreden. Sedert kort is er éen nieuwe directeur gekomen, namelijk deheer Kokelaar. uit Rotterdam. Natuurlijk heeft U.N.I. een vaandel en aan dat vaandél kubnen we verschil lende medailles zien hangen, want vele malen heeft U.N.I. zijn beste kunnen ge toond op concoursen, in den lande! Nu nog bijna twee jaren en U.N.I. zal het 50-jarig jubileum gaan vieren. Wij willen niet anders doen, dan U.N.I.' toe te wensen, dat het haar goed zal gaan. Vreemde positie van een Katwijkse kotter De Katwijkse visser Kees Kuyt stapte in de nacht van Woensdag op Donderda; om een uur of twaalf aan boord van Zijl kotter „Zilvermeeuw" (Kw 61), die vai tijd tot tijd in de Scheveningse binnen haven ligt te soezen, vlak bij de vis afslag. Het water stond gelijk met de verschansing en het tot vissersvaartuig omgebouwde jacht lag anderhalve meter van de wal af.-Aldus „Het Vrije Volk". Toen Kuyt en zijn maat even later in hun kooien stapten, lag het scheepje goed en met een gerust hart gingen de vissers slapen. Om kwart over zes kwamen de Katwijkers weer van onder de dekens vandaan en bemerkten, dat hun schip op zijn kop stond. Met de voorsteven was de kotter, door een manoeuvre van de langszij liggende schokker Stellingdam 6, onder de bak van de aanlegsteiger blij ven steken. De snuit had een duik geno men in het water en de staart met schroef stak in de lucht. De situatie was echter niet zo ernstig, dat visser Kuyt de angst om het hart sloeg. Hij had in Breskens en ook in een sneeuwstorm op zee wel erger dingen meegemaakt dan in deze vroege ochtend. „Laat maar zitten, hoor, het water heeft zijn hoogste stand bereikt," zei hij tot zijn varensgezel en inderdaad kwam de kotter later op de ochtend weer vrij te liggen. Het schip werd nauwelijks be schadigd. Toen men de vissers, die Seheveningen als hun thuishaven beschouwen, in het vooronder opzocht, .zaten.jij- al weer aardappelen teschÜlent én de netten te VëparérenT v °r' n rf°*[ Katwijk aan Zee Filmavond „Het Zonnehuis" In de kapel werd gisteravond een film avond gegeven, uitgaande van de Chr. Vereniging tot verpleging van behoeftige chronisch zieken „Het Zonnehuis" te Beekbergen. De zaal was volledig bezet. Ds J. J. v. d. Krift opende en vertelde, hoe déze vereniging in 1921 was begon nen met een beginkapitaal van 35 cent. Nu verpleegt men er 100 patiënten. Spr. zelde, het een voorrecht te vinden, dat wij dit werk van Ohr. barmhartigheid mogen steunen. De heer H. Th. van der Helm, admini strateur der vereniging, sprak een pro pagandistisch woord. We kunnen 100 helpen, aldus spr. Er zijn echter veel meer dergelijke lichamelijk Van onze Katwijkse correspondent. der de vele verenigingen, die, Katwijk is toch zeker het Chr. Müziekgeze schap U.NJ. wel één der populairste, Wi oudt er niet even >p met zijn' werk, a it kranige muziekcorps voórbijmarcheen tt gebeurt niet, omdat het voorbijrtia\ teren zo'n zeldzaamheid is. O. neen, bij le mogelijke gebeurtenissen is U.NJ. pre- U.N.I.: Uitspanning na inspanning. Er echter heel wat inspanning nodig ge weest, om de gewenste uitspanning te verkrijgen. Als we de geschiedenis eens nagaan, blijkt dat overduidelijk. Kort na de Kroningsfeesten in 1898 wérden reeds de eerste plannen gemaakt, een eigen muziekvereniging op te richten. En in December 1900 was het grote feit daar. U.N.I, was geboren. Met i'intig leden werd begonnen. Men stond reeds aanstonds voor de moeilijkheid van het aanschaffen van in strumenten. Deze uitgave werd op f600 geschat. Maar die kwamen er! Dank zij het aanhoudend arbeiden van de heren A. Keus (overleden), P. vam Schie en C. Zwitser. De heer L. Kruyt werd aange zocht. om als voorzitter de vereniging te leiden, terwijl directeur werd de heer J. A. Hupkens, uit Leiden. Toen de instrumenten er eenmaal wa- sn, begonnem de repetities in de „Franse" school. De eerste uitvoeringen1 werden gegeven in „Du Rhin" en ook wel van en bomschuit of garnalenboot. Een' muziekteint was wel erg gewenst. Ook die kwam er. al was het niet een solied bouwsel, zoals die in onze dagen of de in de oorlog afgebrokene. Een moeilijke tijd was de eërsté we reldoorlog. .Bijna alle werkende leden moesten in dienst en na de oorlog, in.1918, moest practisch opnieuw begonnen wor den. Weer kwamen er nieuwe instrumen- j ten. Een periode met steeds een andere voorbij, behalve dan de verandering van men echter vlot door. En onder de be kwame leiding van de reeds genoemde directeur, bereikte de vereniging in 1925 het vijfde lustrum. De eerstvolgeride jaren gingen rustig voorbij, behalve dat de verandering van Muziekvereniging in Chr.* Muziekver eniging. wat in 1929 gebeurde. De toen malige Katyjijksè' predikant,ds Kalkman, mag hierbij wel-genoemd''worden, r Bij het Koninginbefeest in 1938 was ook U.N.I. in feeststemming en elk der spelende mannen voorzag zich van een witte papieren feestpet. Dit sloeg zó in. dat de gedachte om echte petten te kopen, hier geboren werd. Nog in het zelfde jaar werd voor dit doel in de zaal- Gesink een bazar gehouden. Niet alleen petten, maar ook uniformen werden aangekocht. Nadien is U.N.I. nog popu lairder geworden. De oorlogsjaren kwamen; geld, petten, uniformen en instrumenten doken onder; voor de „Kulturkammer" voelde nie mand. Nauwelijks was echter het bericht daar, dat de mof gecapituleerd had, of U.N.I. marcheerde iin vol ornaat door Katwijks straten. Met kracht'werd de studie weer aangepakt. Maar waar? Het derde deel van Katwijk aan Zee was puin en zand. De nog aanwezige lokali teiten waren gering in aantal. „Irene" opende haar deuren. t was in deze tijd, dat een groot ver langen naar een eigen gebouw ontstond. Het bleef niet alleen maar een verlangen. Want ook nu bleek U.N.I. niet alleen uit-, ook inspanning te kennen, wan- het de belangen van het corps aan ging. Er werd aangepakt en het is alge meen bekend, hoe! Kort geleden immers het recreatiegebouw van U.N.I. gereed gekomen. De laëtste jaren 'heeft ,de heer G. Dik VISSERIJGOLF De kogel is dus door de kerk: de verse- ■evis-prijzen komen 1 Februari vrij. De reacties op deze ingrijpende ministe riële beslissing waren nogal uiteenlo pend. Wanneer wij thans de zaak wat dieper gaan beschouwen, moeten er een paar opmerkingen worden gemaakt, die dit nationale vraagstuk een internatio nale kleur geven. Want er zijn verschei dene reders, die ondanks hun aanvanke lijke vreugde over de verruiming van de armslag met enige bezorgdheid de komende dingen tegemoet zien. In het prijzenspel immers vervult de export een toonaangevende rol. eh de vis-uitvoer zal op den duur het bedrijf toch met de neus boVen water moeten houden. Nederland exporteert zowel naar landen met wat men noemt „sterke" valuta, zoals België en Zwitserland, als naar gebieden Frankrijk bijvoor beeld die een meer wankele geldposi- tie bezitten. Deze laatste groep ziet zich vaak gef noodzaakt, hoge prijzen te betalen, omdat de binnenlandse vraag zo groot is, maar landen als België en Zwitserland, die voor visexport van primair bela,ng zijn, kunnen rustig afwachten tot de Neder landse prijs tot het peil, dat hun zint, gedaald. Dus: de prijs zal door de opheffing van het plafond stijgen en over de hele linie zal zich wellicht een kleine stijging blij- ifesterenMaar dan kopen de landen met de voor ons zo hoognodige sterke valuta" heel gewoon ergens an dersEn dit is eeri vraagstuk, dat 1949 wel eens zwaar op de maag van de worstelende vaderlandse economen zou kunnen komen te liggen. Natuurlijk is dif niet de enige facet, die de nog ruwe diamant van het prij- zenprobleem oplevert. Er is ook de meer glanzende: het bedrijf krijgt de kans, weer een redelijk bestaan te zoeken. Kustboten, die aan de wal bleven, omdat het de moeite niet loonde, gaan zich weer klaarmaken en de hal hoopt op een aan staande opleving, minder boten voor de Engelse markt, dus meer voor IJmuiden, betere verzorging en sortering schienvroegere lossing. Het machtige kaartspel Dezer dagen verkeerde men te Hil- legom in grote ongerustheid omtrent een zekere Van L. uit de Meerdorp- straat, die niet op z'n werk te Lisse was aangekomen en 's avonds ook niét in z'n woning was teruggekeerd. Twee zwagers gingen er op uit om te onderzoeken, wat er gebeurd kon zijn. Ook de politie (utt verschillende gemeenten) mengde 'fcich in het geval. Tegen middernacht echter kwam Van L. boven water. Hij was 's morgens bij een kennis te Lisse aangeland en had de verdere dag en avond met kaarten doorgebracht. en economisch zwakken, die nog niet geholpen kunnen worden. Spr. wekte op tot steun. Vertoond werden „Doortje Verkerk", een speelfilm met een evan gelische strekking, en „Draag zorg voor hem", een film in dienst der Chr barm hartigheid. ,Ds F Pijlman sloot de avond. Ouderavond Ds Rutgersschool In de Oranjezaal van 'het Jeugdhuis werd gisteren de ouderavond gehouden van de Ds Rutgersschool aan de Toorop- straat, hoofd de heer C. Bezemer. Ds H. A. Jellema opende en zei in zijn openingswoord, dat het goed is, op avon den als deze contact te vinden tussen ouders en onderwijzers. Spr. ging het leven van een kind van af zijn prilste jeugd na. In zijn jeugd wordt men ont vankelijk voor Gods woord en leert men, dat God de bron is van alle goed. Moeder neemt een belangrijke plaats in -in de opvoeding van het kind. De ouders moe-1 ten het goede voorbeeld geven. Op school nemen de oftderwijzers de- taak van de Moeder over. Deze taak is, het kind om Christus' wil te helpen in de strijd tegen het kwaad en het waarheidsliefde aan te kweken. Een tweetal meisjes uit de tweede klas liet een paar gedichtjes horen. De heer C. Bezemer las een Zendingsverhaal •voor, dat tot 'titel had „Moos". Enkele meisjes uit de zesde klas zegden enkele Bijbelteksten op. Onder leiding van mej. H. J. Bijl gaven enkele kinderen uit de vierde klas een zangspelletje ten beste. Nadat de heer J. van der Hucht een ver haal „Van een moeder" had gelezen, volgde sluiting van deze avond. Katwijk Werkkleding Dagelijks t.m. Zaterdag 29 Januari in levering van aanvraagformulieren voor werkkleding. Kativijks Chr. Muziekgezel schap Uitspanning Na Inspanning" (Foto D. Kruyt Katwijk aan Zeej „Internationale agrarische samenwerking nodig" Afd. Holland-Brabant van C.B.T.B. in Delft bijeen Op de jaarvergadering vaa de afdeling Holland-Brabant van de Chr. Boeren- en Tuindersbond spraken mr W. Rip, secre taris van de landelijke C.B.T.B., voor de akkerbouwers en veehouders en de heer M.- Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van veilingen, voor de tuinders. Mr Rip wees er allereerst op, dat de toekomst in Gods hand ligt en zei voorts: „We moeten strijden tegen hen. die wen sen, dat de invoer van agrarische pro ducten als voedergraan wordt verkleind ten behoeve van de industrie. Bovendien moeten we trachten, de productie van eigen 'bodem te vergroten." De heer Prins, die in een andere zaal sprak, noemde als les van het verleden, dat handelsovereenkomsten geen betrouw bare basis zijn voor investeringen. Thans staan we voor een productie-overschot, omdat onze natuurlijke afnemers met financiële moeilijkheden kampen en zich. meer en meer zelf gaan toeleggen op land- en tuinbouw. Spr! ziet slechts één oplossing: het streven van ieder land naar stabilisatie van productie en afzet gebied, door internationale samenwer king en erkenning van eikaars bestaans- In 'het hoofdbestuur werden herkozen de heren A. D. van der Schans te Andel en A Tukker Bzn te Bleskensgraaf, in het dagelijks bestuur de heren M. van Berkel te Maasland, Joh. Verkuyl te Heemstede en J. Wagenaar Czn te St. Panoras. Ds H. S. J. Kalf sloot de bijeenkomst, die was geopend door de heer C. v. d, Heuvel, voorzitter. Uit de pers Wat is progressief? Wij willen niet beweren, dat alles re latief is, of dat alles vloeit. Maar pro gressief is wel een zeer betrekkelijk be grip. Het heeft in Nederland niet altijd dezelfde betekenis. Het heeft bovendien in Nederland een andere zin dam-trp andere* lan&em*-: Wij willen daarom graag onze lezerf met korte voorbeelden duidelijk maken wat in Nederland vandaag op empirischff wijze als progressief kan worden gequa- lificeerd. Progressief is, dat men in 1940 of later het Koningschap van het Huis van Oranje leert waarderen als bij uit stek nationaal, terwijl de anderen dat reeds siJids jaar en dag hadden begre pen en in November 1918 dat met de daad hadden bewezen. Progressief is, dat men eerst in de twintigste eeuw schoorvoetend het recht van de bijzondere school erkent, terwijl de anderen daar reeds in het midden van de negentiende streden. Progressief is delijk spreekt c Onderwijs, dat e hebben ge- :t men in 1948 vrien-' het bijzonder Hoger eigen belangrijke bij drage levert op het gebied van de na tionale cultuur, terwijl de anderen reeds sedert 1880 door hun daden toonden, dat zij in die richting willen gaan. Progressief is, dat men in deze tijd al meer gaat erkennen, dat staatspensioen niet de juiste oplossing is, maar dat de verzekeringsgedachte de voorkeur ver dient en er bedrijfspensioenen moeten komen, terwijl de anderen dat al wis ten, toen zij Talma steunden tegen de obstructiepolitiek van de progressieven. Progressief is, dat men geleidelijk tot het inzicht komt, dat de klassenstrijd,- leer moet worden verlaten, terwijl de anderen die leer al lang hadden verwor- Progressief is, dat men na de tweede wereldoorlog (of hoogstens kort daar voor) het Marxisme als onwetenschap pelijk of verouderd gaat veroordelen terwijl de anderen dat al een eeuw op meer principiële gronden hadden gedaan. Progressief is, dat men omstreeks 193f het standpunt verlaat van de national ontwapening en de dappere ongehooH zaamheid, terwijl de anderen dat stand» punt altijd hadden veroordeeld. Progressief is, dat men in 1948 begint te begrijpen, dat er met de Repoebliek niet te praten valt en daarom allerlei maatregelen gaat nemen, terwijl de anderen dat allang hadden begrepen. Progressief is, dat men in 1948 ont dekt, dat je geen communisten als wet houders kunt gebruiken, terwijl de anderen dat in 1946 al hadden begrepen. Progressief is, dat men in de rege ringsverklaring van 1948 gaat spreken over een sluitende begroting, terwijl de anderen daar al lang om gevraagd had- Die anderen, bij wier inzichten de pro gressieven zich hoe langer hoe meer aan sluiten, pleegt men de reactie te noemen. (H. Algra in „Nede'rl. Gedachten"). MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN 'VEEN, 21 Jan Bloemenveiling: Ami- ette 0.60—0.65, Copland 0.3S—0.56, White King 0.54—0,64, White Sail 0.48—0.63, Albino .60—0.75, Krelage 0.27—0.40. Crown Impe rial 0.29—0.40, Hillegarda 0,34—0.40, King of he Red 0.26—0.33, King of the Yellow 0.28— .31, v. d. Eerden 0.38—0.51, Pink Gem 0.37— .42, Harvest 0.50—0.71, E. Eddy 0.54—0 70. 'r. v. Carnavon 0.80—0.85, Gen. de Wit 070 —0.75, Brightling 0.31—0.36, Nansen 0 49— 55. Sonja 0 28—0.37, Moore 0.28—0.31, Cro- ïssen 0.16—0 18, Early Glory 0.29—0 43, Ag es 0.21—0.33, Magniflcense 0.34—0.42, Mi- iosa 910.25. KATWIJK A/D RIJN, 21 Jan. Groen- mveiling: Waspeen I 8—14, II 6—6.75, breek- een III 5.50—5.50. groene kool 7.30—16.70, >de kool 8 40—10.70. boerenkool 17—20, kro- :n 68, spruiten 1650, uien 55. knolsel- Erie 8—8, ranen 6.40-6 70. witlof 15—28, les per 100 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4