Jlicuuic jTciltsrl) e dTouranl De conferentie van New Delhi zal niet tot sancties leiden Wist U VRIJDAG 14 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4 15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7713 DIRECTIE: F. DIE MER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is ghebteuen tnyn hert in tegbenspoct" Krachtiger wederopbouw te Katwijk gewenst Zie pag. 5. Alleen de Veiligheidsraad kan hierover een beslissing nemen A.P. seint uit New Delhi, dat het volgons de Voor-Indische regeerlngsradio niet In de bedoeling ligt om op de Aziatische conferentie inzake Indonesië besluiten te nemen. De conferentie zal slechts adviezen geven aan de Veiligheidsraad. Volgens deze radio heeft premier Par- dit Nehroe vandaag voor de vereniging van journalisten verklaard: ,.Het staat niet aan mij of aan mijn regering oi zeggen, wat de conferentie zal doen. kan echter verzekeren, dat er geen sprake is van een vorming van een Aziatisch front tegen Europa of Amerika. Het doel der conferentie is versterking der V.N." De secretaris-generaal van het departe ment van buitenlandse zaken te Ne' Delhi, sir Girje Shanker Bajpai, zeide het zelfs nog meer onomwonden, dat de conferentie niet tot sancties zal besluiten, daar volgens artikel 41 van het Hand vest, de goedkeuring van de Veiligheids raad vereist is, voordat er sancties kun nen worden toegepast. Uit zijn verklaring bleek tevens, dat Transjordanië, in tegen spraak tot een vroeger bericht, niet uit genodigd is. Hy kon niet zeggen, waarom dat land geen invitatie had ontvangen. Voor-Indië zal vertegenwoordigd worden door Pandit Nehroe en de minister verkeer. N. G. Ayyangar, Irak door de zaakgelastigde in Pakistan. Abdoel Kadt Algailani. In het geheel zijn 19 landen uitgenodigd, waarvan 13 een vertegen woordiger of een waarnemer zenden. Vol gens een Reutertelegram uit Wellington zeide de waarnemend premier van Nieuw Zeeland, Walter Nash, dat zijn land Dit jaar komen er nieuwe yrachtwagens uit Eindhoven Ook personenwagens staan op het programma De eerste helft van dit jaar zal Van Doorne's Aanhangwagenfabriek (D A. in Eindhoven beginnen met de productie van honderden vrachtauto's, zowel 5- tonners als 3-tonners, aldus de V.Krt. Begin 1950 zal de nieuwe automobielfa briek vermoedelijk beginnen met jaarproductie van 2000 vrachtauto's. Ook wordt spoed gezet achter het ontwerpen van middelgrote personenwagens. De pro ductie van deze wagens zal pas beginnen als die van vrachtauto's goed loopt. In 1950 zullen nog verschillende buiten landse onderdelen nodig zijn, doch gelei delijk aan wil men die alle in Nederland zelf gaan maken. De eerste auto's leveren niettemin reeds een deviezenbesparing van 50 pet t.o.v. compleet geïmporteerde wagens op. De D.A.F. wil Ned. fabrieken, die zich op bepaalde onderdelen willen specialiseren, by zioh inschakelen, grootste deel der wagens krijgt eei zinemotor, een kleiner gedeelte ee: selmotor. Tot de fabricage van motoren zal het vermoedelijk niet komen. Het per soneel der D.A.F. wordt met c.a. 500 man uitgebreid, welk aantal t.z.t. wordt opge voerd. Auto-importeurs willen ophelde ring van Minister De Ned, importeurs var! Amerik. auto": hebben een request ingediend bij min v. d. Brink, waarin zij verzoeken om eer onderhoud inzake de toewijzing aar Ford en Kaiser Fraser's Automobielenbé. drijven in Nederland van het gehele jongste dollarkwartaal voor Amerikaanse auto's. De Regering heeft bepaald, dat Ford in A'dam per 1 April het ven ken van Amer. auto-delen moet stop zetten en alleen Franse Fords mag teren. Kaiser Fraser gaat echter voort met het monteren van uit Amerika gevoerde delen en krijgt dus van 1 April af een monopolie. De importeurs vaarden het voorkeurmotief voor deze fabriek, die aan 350 tnan werk zal geven, niet., daar zij duizenden mensen méér in dienst hebben. EEN HONDERDJARIGE IN VUGHT In het kerkdorpje Cromvoirt, ge meente Vught, hoopt 21 Februari de we duwe W. van Berkel-Rovers haar 100ste verjaardag te vieren. Van haar 9 kinderen zijn er nog 4 in leven. Vandaag stellen wij IJ voor: GERARD VAN DER ZWAN, Spanjaardslaan 3, Leiderdorp. Gerard van der Zwan houdt veel kinderen. Met dit Indonesische clubje op het plpatje kan hij het dan ook best vin den. Het vissen zit hem in het bloed er het „zwarte" groepje heeft er blijkbaar veel plezier in. Gerard ontving zijn mili taire opleiding te Steenwijk en in Enge land, waar hij in 1946 ongeveer zes we- Lrsf. s onderdeel op de gezette tijden van eten te voorzien. Hij verstaat zijn „heerlijke" baan goed; de militairen smullen van de door hem bereide spijzen als poesjes van de melk. Als je een paar jaar in de tro pen bent, kun je heel wat vertellen Dit doet Gerard dan ook. Zijn brieven zijn vol van interessante belevenissen. Thans is hij gelegerd in de buurt van Medan. Verscheidene acties zijn reeds gepasseerd, maar hij is er gelukkig goed doorgeko men. Vandabg is Gerard jarig. 23 jaar. Ongetwijfeld zal het feest temidden van zijn talrijke vrienden worden gevierd. Toch hoopt hij, dat 1949 hem de verbeide terugkeer zal brengen. En zijn familie in Leiderdorp wenst niets minder. Gerard, onze gelukwensen. zendt, namelijk de assistent- ■etaris van buitenlandse zaken, Fóss Shahanan, die zal worden bijgestaan door R. M. Inglis, handelscommisaris in Voor- Indië. In verband niet het belang, dat Nieuw-Zeeland heeft bij vrede en voor uitgang in Indonesië, zal zijn regering gaarne horen, welke wenken de Aziati sche landen zouden kunnen geven om de Veiligheidsraad te helpen, aldus Nash. Viruly morgen terug De Constellations PH-TDC „Curagao" met gezagvoerder Van der Vaart. PH-TDB „Batavia" met gezagvoerder Viruly, den morgen tegen de middag op Schip hol uit Batavia verwacht. Beide toestel len brengen een hoeveelheid post mee. Ned. $chepen uit Australië niet naar Indonesië Nederlandse schepen uit Australië mi gen Indonesische havens niet aandoen f moeten direct naar Singapore of andere havens op Malakka varen, zo maakte de Australische handelsagent voor Neder land heden bekend. Eerder was met de vakverenigingen overeengekomen, geen Australische goe deren voor Indonesië in te laden. De agent zeide, dat het besluit van de Ne derlandse reders voor de Australische handel een verlies van millioenen pon den per jaar zou betekenen. Engeland vecht zich omhoog Stafford Cripps heeft medegedeeld, dat Engeland zijn aankopen op het Westelijk halfrond aan nieuwe beperkingen zal onderwerpen. Deze aankopen, zijn reeds verminderd tot de helft van die van 1947. Engeland stond een jaar geleden op de bodem, maar nu is men reeds een flink stuk op weg naar de top, zeide Cripps. De index van de industriële productie heeft een record bereikt en ligt 27 procent bo ven het gemiddelde van 1946. Voor het te Almelo zitting houdende Arnhemse B.G. werd 15 j. (m.a.) geëist tegen de Almelose caféhouder A. ten Oever, die als landwachter aldaar terreur uitoefende. November leverde record in woningbouw Aantal was groter dan vooroorlogs maandgemiddolde. In November 1948 kwam, volgens de voorlopige %cijfers van het C.B.S., een groter aantal woningen gereed dan in welke andere maand na de bevrijding. Er werden 4203 woningen voltooid, een groter aantal dan het vooroorlogse maandgemiddelde. In November werd begonnen aan 2430 nieuwe woningen. Aan het eind van de maand waren 44.682 woningen in aanbouw. De gereedgeko men woningen zijn als volgt over de pro vincies verdeeld (tussen haakjes de definitieve cijfers over October). Gro ningen 165 (330); Friesland 175 (144); Drenthe 235 (105): Overijsel 308 (197); Gelderland 627 (548); Utrecht 191 (86); Noord-Holland (ecl. Amsterdam) 291 (499): Zuid-Holland (excl. Rotterdam en Den Haag) 288 (342); Zeeland 282 (176); Noord-Brabant 909 (7081; Limburg 557 (433); Amsterdam 88 (52); Den Haag (3); Rotterdam 22 (32); N.O. Polder 46 (73), totaal 4203 (3648). In de eerste elf maanden van 1948 zijn thans 29.646 woningen gereed gekomen. ENIGE REPUBLIKEINSE LEIDERS NAAR BATAVIA Volgens het Bataviase blad „Pedoman' aldus meldt Aneta, zijn de republikeinen Hamid Algadrie en ir Mohammed Noor, die volle vrijheid genieten, met een derlands vliegtuig van Djokja naar tavia gekomen, evenals minister Natsir Ratoe Langi, en de chef van de republi keinse staatspolitie Soemarto. Hun blijfplaats is onbekend. Schiphol-hangar (pasklaar gemaakt) voor DC 6 In de Zuidhoek van Schiphol is dezer dagen een nieuwe hangar geopend, i de DC-6-toestellen, die tot nog toe i open lucht moesten staan, slechts mt neus in een zgn. neushanger, kunnen den gereviseerd. De nieuwe hangar, de „Hebridenhangar" genoemd, dankt deze naam aan het feit, dat hy tijdens de oor log door de RAF op de Hebriden-eilanden werd gebruikt. Het zijn feitelijk twee aan elkaar gebouwde hangars, met een to tale lengte van 73 meter. De afmetingen van de in de zijwand aangebrachte ingan gen zijn aan de DC-6 -aangepast en zijr 9.10 m hoog, waardoor een speling van 4( cm ontstaat. Doordat er niet veel gema noeuvreerd behoeft te worden, bespaart men veel arbeidstijd. In de hangar zijn ruim 200 man te werk gesteld. Amsterdamse havenstaking wordt voortgezet Op een gisteravond in het Amster damse „Frascati" gehouden vergadering van havenarbeiders werd besloten de ge stelde eisen te handhaven en de staking voort te zetten, 'hoewel het bestuur de E.V.C.-transport, dat de vergadering had belegd, dit ontried. Het E.V.C.-be- stuur wilde vooraf door contact en c leg met de werkgevers een oplossing pogen te bereiken. Het aantal bij het conflict betrokkenen blijft nagenoeg sta- tionnair, ongeveer 320 man. Hoe Rotterdam in 1948 reilde en zeilde Burgemeester Oud van Rotterdam, zeide gisteren in zijn Nieuwjaarsrede voor de gemeenteraad o.m., dat Antwerpen en Amsterdam sneller het vooroorlogse ver voer nadereu dan de Maasstad. Toch ver tonen de Rotterdamse cijfers over 1948 een gunstig beeld, vooral dank zij het Marshall plan. Rotterdam telde op 1 Ja nuari j.L 65.900 inwoners, tegen 653.071 op 1 Jan. 1948. In de eerste elf maanden van 1948 kwamen in Rotterdam 555 ningen gereed; dit jaar zullen er v ,schijnlijk 2500 klaar kamen. Gronddienst van Prestwick vond liet weer niet zo slecht Bijzonderheden over 't laatste contact met de „Nijmegen' In de nacht van 20 Oct. 1948, toen de „Nijmegen" bij Prestwick verongelukte, waren de weersomstandigheden boven het vliegveld niet slecht, zo verklaarde Francis Bulstrode, luchtverkeerscontro- leur, gisteren voor de raad van onder zoek te Ayr in Schotland. Hij zeide, dat lijnvliegtuigen onder slechtere omstan digheden dan die avond op Prestwick waren geland, doch gaf toe, dat degene, die met de landingscontróle was belast, het vliegtuig op de hoogte moest houden van de weersomstandigheden, waar „zonder een seconde te verliezen" diotelegrafisch mededeling kon worden gedaan. De luchtvaartambtenaar Edwin Leek, die op 20 Oct. dienst had, verklaarde, dat tevergeefs was getracht, de medische dienst van Ayr te bereiken en dat, toen Kilmarnock gewaarschuwd was. Men dacht toen, dat het vliegtuig brandde, zich nog steeds in de lucht bevond. Om 23.33 uur waren alle lichten van Prestwick enkele seconden uitgegaan. Hierop kwam een boodschap van de „Nijmegen" binnen, die onleesbaar was. Om 23.36 uur meldde het toestel, dat het landingsbaan 32 voorbij was geschoten 23.37 uur, iets geraakt te heb ben. Dit was het laatste contact. Boyden, hoofdfunctionaris van het me teorologisch bureau, zeide, dat een weer kundig rapport niet volledig was ge- omdat hij niet wist. dat de „con trol" de code niet kende. Er was niets in het rapport, dat wees op een verslechting n het wolkendek. Om 23.12 radiobericht omgeroepen als waarschuwing tegen enige verslech ting i het r dat v Over de conferentie, die momenteel issen Schum^fi en Bevin, resp. Franse Britse ministers van Buitenlandse aken te Londen wordt gehouden, wordt niets gepubliceerd, zodat slechts gissin gen kunnen worden gemaakt over hel door hen besprokene. Zoals in een deel onzer edities giste ren gemeld, liet de KLM-advocaat, de heer Cameron, een ernstig protest ho ren tegen de wijze, waarop dc documen ten ter tafel zijn gebracht. Slechts wei nig logboeken zijn aanwezig, waardoor het construeren van de ramp zeer wordt bemoeilijkt. Conferentie ministers van Defensie begonnen Vanmorgen begon te Brussel de confe rentie der ministers van Defensie der vijf landen van het Verdrag van Brussel. Volgens Reuter, zouden de volgende pun- aan de orde komen: een herziening het schema der West-Europese ver dediging zoals deze beïnvloed wordt door het te vormen Atlantisch Pact; het ver strekken van Britse straalvliegtuigen aan andere landen der unie; verdere standaar disatie van wapens, uitrustingen en op leidingsmethoden. Amerika en Canada zonden waarnemers. Zo droef en druilerig kan Januari niet zijn, wanneer wolken breekt tovert zij de schoonheid van dunne i en maakt een gewoon stadsbeeld tot ee even door de veis boven het water, sprookje. Snellere treinverbinding West-Zuid op 15 Mei Van 15 Mei af zullen om de twee uur electrische treinen lopen van Maastricht naar Amsterdam en Rotterdam v.v. met de aanmerkelijke bekorte rijtijd van pre cies drie uur of 3 uur 28 minuten, terwijl gereden zal worden met een snelheid van ongeveer 100 km per uur. Dit deelde de president der Ned. Spoor wegen, ir F. Q. den Hollander, gisteren in Maastricht mede voor de leden van de Mij. voor Nijverheid en Handel. De spe ciale treinen van gewone wagons, maar getrokken door electrische locomotieven, zullen de route (vier maal per dag) in 3 uur rijden, de andere in 3 uur 28 minu ten. Verder komt er een geregelde dag verbinding tussen Maastricht en Bazel en de reistijd van de verbinding Maastricht- Luik wordt bekort, doordat de douane controle voortaan slechts in Visée (B.) zal gebeuren. Ei, ei, icat een ei Een kip van de pluimveehouder E. ten Kate te De Haar bij Balkburg legde een ei, dat 200 gr woog (een nor maal ei weegt 60 gr). Het bevatte be- halve eiwit en dooier nog een geheel compleet ei met eiwit, dooier en nor male schaal. De rhode islander, die dit zeldzame ei produceerde, zal zichzelf hierdoor wel gedegradeerd hebben tot soepkip. De praktijk bewees, dat der gelijke dieren niet in het leven kun nen blijven. Een in 1946 gepleegde moord opgehelderd Er is klaarheid gebracht in de op 1 Augustus 1946 gepleegde moord op de landbouwer J. Stevens te Ter Apel. Het spoor heeft na ruim twee jaar zoeken geleid naar de 29-j. arbeider F. de J. aldaar, die in verband met een ander de lict in het Huis van Bewaring te Leeu warden gevangen zit. Hij bekende, de moord te hebben gepleegd. Hij wilde bij Stevens inbreken, om zo in zijn onder houd te voorzien; hij was nL uit de Rijks-' werkinrichting te Veenhuizen ontvlucht. Hij werd echter op heterdaad betrapt en schoot Stevens neer. Enkele familieleden bleken van de moord af te weten. Influenza-commissie wil toch bereiding van vaccin De enige tijd geleden door min. Joekes ingestelde influenza-commissie is giste ren geïnstalleerd. Deze commissie werkt plannen uit voor een zo goed mogelijke bestrijding van eveutueel optredende influenza-epidemieën. De voorz., dr Bru- tel de la Rlvière wees er nog eens op, dat de in het Zuiden des lands heersende griep slechts een goedaardige epidemie is. De bestrijding door vaccinatie is, zoals gisteren reeds melddefa, uiterst moei lijk. doch, volgens dr Brutel de la Rivière, worden toch voorbereidingen getroffen het vaccin zo spoedig mogelijk in ons land te doen bereiden. DAT blijkens de H. Crt. bijna een kwart er voor de lichting 1949 opgeroepenen als voorgoed ongeschikt voor de militaire dienst moest worden afgekeurd en van de uit Den Haag opgeroepenen ongeveer 20 pet. ongeschikt bleek. DAT de S.G.P. 26 April in Tivoli tc Utrecht haar jaarvergadering zal houden. DAT schoolkinderen gisteren te Brui- se 60 lindebomen plantten op plaatsen, aar vroeger ook bomen hebben ge staan. DAT de receptie voor het zilveren be- dryfsjubileum van de Kon. Ned. Hoog ovens wordt gehouden op 22 Jan. van 14.3016 uur in het restaurant van de Walserij Oost op het fabrieksterrein te IJmuiden. DAT de brieven uit Indonesië gefran keerd worden met overdrukken der Ko ningin Wilhelmina-serie, waarop het woord „Ned.-Indië" is doorgeslagen en vervangen door de opdruk „Indonesia". DAT het A.N.P. binnenkort stappen gaat ondernemen om een betere nieuws voorziening t.a.v. West-Indië te bevor deren. DAT te Heemstede is overleden de 69- j. dr H. P. Schim v. d. Loeff. DAT, gelijk ten dele al gemeld, hier te lande een film is gereed gekomen ter voorlichting van suikerzieken. DAT men niet in aanmerking komt voor het nieuwe Oorlogsmobilisatiekruis als men reeds drager is van het Oorlogsher- inneringskruis. DAT nu thee- en zeepproducten van de bon zijn gegaan de omzetten der winke liers tot dusver met de helft terugliepen. DAT wij niet begrijpen dezer dagen een studie leven moest worden geroepen voor plaat sing van oudere arbeidskrachten, terwijl er onder de jongeren zoveel prutsers zijn. DAT het Kamerlid Tilanus inlichtingen heeft gevraagd over in de Republiek ge vonden brieven van thans geïnterneerde kopstukken aldaar. Wat is er te doen voor oudere iverklozen? De Sichting van de Arbeid en he' Rijksarbeidsbureau hebben een com- ie in het leven geroepen ter bestu dering van het vraagstuk van de oudere arbeidskrachten, die buiten betrekking zijn geraakt en tegenwoordig grote n lijkheden ondervinden om opnieuw de slag te komen. Voorzitter is mr J. J. Veraart, secr. van de Stichting v. d. Arbeid en secretaris de heer H. M. v. Zanden. Leden zijn: dr J. E. v. Dieren- donck (dep. van Sociale Zaken), C. v. d. Lende (vakbeweging), mr A. J. R. Mau- ritz (werkgevers) en A. N. v. Mill (dir.- generaal Rijksarbeidsbureau). DOODSTRAF GEËIST TEGEN EX-INSPECTEUR VAN POLITIE. Tegen de 35-j. Hans Eugene de Gruij- ter, die als inspecteur van politie bij het Amsterdamse Bureau Inlichtingendienst talloze huiszoekingen, arrestaties, horen enz. voor de Duitsers verrichtte, werd gisteren voor het B.G. te Amster dam de doodstraf geëist. Uitspraak 27 Januari'a.s. En nu aan het werk, zegt Federaal Overleg Aandrang op overleg met personen uit de republiek Het Bijzonder Federaal Overleg heeft gisteren te Batavia met algemene stern- een resolutie aangenomen voor een spoedig mogelijke totstandbrenging de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië langs vredelievende weg, verklarend: 1. De vorming ener nationale federale egering voor geheel Indonesië is als be ginsel noodzakelijk voor een overgang de vrije en souvereine V. S. van Indonesië. 2. Als uitgangspunt daartoe wordt aan vaard het besluit .Bewind Indonesië in overgangstijd" (B.I.O.). 3. Voor de vorming der bovengenoem de nationale regering is het noodzake- erleg te plegen met vooraanstaan de personen uit die gebiedsdelen, die nog georganiseerd zijn volgens art 5 van het Bi.O. Na afloop der vergadering, die de ge hele ochtend duurde en in de namiddag vóortgezet, was er om half vijf bijeenkomst met de Hoge Vertegen woordiger der Kroon, dr L. J. M. Bel, in tegenwoordigheid van minister-president, dr W. Drees, en jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, leden der voor lopige Federale Regering en de beide adviseurs van dr Drees, die, evenals dr Beel, namens de Regering instemde met resolutie. Dr Beel zgde voorts alle' medewerking toe om het gewenste te krygen met de in punt 3 bedoel de personen. Over de wijze van het B.F.O. vanochtend beraad slagen. Dr Drees had gisteren een informeel onderhoud met enige bestuursleden Progressieve concentratie. Mr Bahrioen is overleden Gisteren is te Medan overleden, Bahrioen, directeur van het kabinet het staatshoofd van Oost-Indonesië oud-voorzitter van het Bijzonder Fede raal Overleg. In het B F.O. van heden ochtend te Batavia werd een minuut stilte acht genomen om deze staatsman te herdenken. Een delegatie onder sultan Hamid II vertrok om de staatsbegrafenis by te wonen. Gaan grenscorrecties nu toch door? Een officiële Engelse zegsman te Ber lijn heeft gisteravond meegedeeld, dat tussen Engeland. Frankrijk, de Verenig de Staten. België,LuxemburgenNeJ" land overeenstemming is bereikt „zekere kleine wyzigingen van de Weste lijke Duitse grens". Waarschijnlijk zal pas over 14 dagen een communiqué den uitgegeven, waaruit de omvang van de wyzigingen duidelyk wordt. Het zal nog geruime tijd duren voor de over eenkomst wordt uitgevoerd. Een roos van Moskou vleit met honing zoete stem. Sprak gedurende de oorlog de zoge naamde Tokyose roos, voor de radio de Amerikaanse soldaten toe, thans worden de Japanners in vlot Japans toegespro ken door een Moskouse roos. de vroegere actrice Yoshiko Okada, die een beroemde schoonheid is geweest en in 1937 met haar „vriend" Ryokichi Sujimoto door paarden getrokken slede naar Sa- chalin vluchtte. Grenscorrect ies Te Berlijn heeft een Engelsman offi cieel medegedeeld, dat Engeland, Frankrijk. Amerika, België, Luxemburg Nederland overeenstemming hebben bereikt over zekere kleine wijzigingen de Westelijke Duitse grens. Juist dezer dagen echter bereikten ons berich ten uit Amerika, dat Nederland op ver zoek van Amerika van vrijwel iedere eis tot grenscorrectie heeft afgezien. t van beide is er nu waar? Onze eigen Regering bewaart een plechtig stil zwijgen. Of zyn beide berichten waart Dan zou dat betekenen, dat weliswaar overeenstemming is bereikt, maar dan overeenstemming over grenscorrecties, die nauwelijks de vermelding waard zijn. Het wordt tijd, dat we over de gang jn zaken-in deze worden ingelicht. Ons volk telt voor- en tegenstanders van an nexaties. Het valt Ook niet moeilijk, Van annexaties zowel de voor- als de nadelen sommen. Ons wil het voorkomen, dat de oplossing slechts in één van beide richtingen moet worden gezocht: öf geen grenscorrecties, óf grenscorrecties, die e naam ook werkelijk verdienen. Uit de combinatie van berichten, welke is nu bereiken, menen wij te moeten opmaken, dat er gezocht is naar iets van en tussending: Wel grenscorrecties, maar gering dat ze zelfs de naam van grens correcties nauwelijks verdienen. Hoe het ook zij, moet er niet eens een eind aan de beraadslagingen komen? Dit des te wenselijker, omdat er in Duits land alweer aardig stemming wordt ge maakt Dat de luohtverbinding Batavia— Schiphol blijkbaar voor het ogenblik wederom is tot stand gebracht, is een feit, dat tot voldoening stemmen moet. De machines, waarmede sinds geruime tyd wordt gevlogen, kunnen zonder tussen-, landingen dermate grote afstanden afleg gen, dat de reis van veertienduizend ki lometer in enkele sprongen wordt ge maakt Nogmaals, dit herstel van de verbin ding moet ons allen zeer verblijden. Het daarom vooral zo verheugend, omdat het de postverbinding herstelt met de •anten ginds, een postverbinding, welke we juist in deze weken van span ning maar al te node verbreken zagen. Schrijf wat meer nog dan anders, zei den de militaire autoriteiten in Indo- toen de politiële actie begon, en leef op deze manier nog intenser met jongens mede. Helaas, aan dat voor in kon nog slechts gebrekkig gevolg worden gegeven. Maar de brug is er nu een brug, die weliswaar niet zo frequent bevlogen wordt als de Berlijnse, ir die dan ook aanzienlijk langer i« niet minder dan de Berlynse aan* spraak mag maken op respect. Peking en Tientsin onder het vuur der comm. troepen Conferentie tegen de Kominform in het Oosten Volgens „Newsweek" te New York heeft de Britse minister van buitenlandse zaken aan de V.S. en de Britse dominions voorgesteld, een conferentie tegen de Kominform voor het Verre Oosten byeen te roepen. Er zyn nameiyk by een onder zoek der Britse regering aanwyzingen verkregen, dat het contact tussen de munisten in China en Z.O.-Azië hechter zal worden en dat de agitatie tegen de uitvoer van grondstoffen, die voor de uitvoering van het plan-Marshall nodig zyn, zal toenemen. (Wat Indonesië betreft, is er reeds een groot succes geboekt. Red.) A.P. vernam te Washington, dat Ameri ka, Engeland en Frankrijk overleg plegen cm in China te bemiddelen, naar aanlei ding van een niet-officiële stap der Chi nese regering. Inmiddels is de strijd in Noord-China weer opgevlamd. De prachtige oude stad van Peking, met wereldberoemde kunstwerken, staat onder het vuur der communisten. Ook Tientsin wordt door een hevig bombardement ge teisterd en er wordt hard gevochten. De communisten dreigen, dat zij de bevel hebbers dier steden als oorlogsmisdadi gers zullen behandelen als zij zich niet overgeven. De voornaamste burgers van Politierechercheur hielp zwarte handelaars? De Amsterdamse brigadier-rechercheur van de Econ. Politie, J. li. E., stond gis teren voor de Amsterdamse rechtbank, daar hy verdacht werd van een door de C.C.D. ontdekte zwarte handel in 6000 meter flanel, één verdachte buiten de zaak te hebben gehouden en een andere vooaaf zyn arrestatie te hebben gekondigd, waardoor deze kon onder duiken. De uitspraak is bepaald op 27 Januari. Wegens afwezigheid van enkele getuigen weigerde de Officier v. Justitie :n eis uit te spreken. SECRETARIS VAN ROST VAN TONNINGEN OP HET MATJE. Tegen de oud-officier en N.S.B J. Robertson uit Amsterdam, die in oorlog secretaris van Rost van Tonningen was, toen president der Ned. Bank, werd het Utrechtse B.G. 10 jaar (m.a.) TURKS KABINET AFGETREDEN. Het Turkse kabinet is heden afgetre- m en pres. Ineunu ving onmiddellijk besprekingen aan met de voornaamste politieke leiders voor het vormen van ;n nieuw ministerie. Een Voor-Indisch socialist, dr Ram Mancher Lohia, heeft verklaard dat de communisten nu Nepal hebben uitgeko- voor een krachtige infiltratie. (Uit Nepal komen nameiyk de Gurkha's de beste troepen, die steeds als bondgenoten voor Engeland gevochten hebben- Red.). munistische aanvallers te versterken. De A.P.-correspondent op het commu nistische hoofdkwartier, Seymour Top ping. meldt, dat de rode soldaten in over winningsroes zyn en zingen: „Op naai Nanking!" Het gezag der nationale rege ring wordt meer en meer verdeeld onder plaatselijke autoriteiten, die allen eigen gang gaan. Een bankroet dreigt, want belastingen komen niet binnen, en men gelooft, dat zelfs Tsjiang geen geld meer kan toveren uit de Centrale Bank. De communistische vredesvoorwaarden zijn: Afzetting en berechtiging var Tsjiang e* de vorming van een coalitie regering, waarin de Kwomintang welis waar vertegenwoordigd wordt, maai dooreen communistische mantel organisatie. Joden vervolger ter dood ver oordeeld Vanmorgen veroordeelde het A'damse B.G. de Amsterdammer A. K. Velthuis, die tijdens de bezetting een actief Joden vervolger was, conform de eis ter dood, Hij maakte deel uit van de Centralstelle für Jüdische Auswanderung en hield zich bovendien bezig met het opsporen en ventariseren van Joodse goederen. DUBBELE STRAF VOOR ROOF EN SS-DIENST. Voor het Amsterdams gerechtshof werd gisteren tegen de 40-j. SS-er Harmen Bosscher, een der daders van de in Febr. 1947 geraadpleegde overval op de Am sterdamse bankloper A. P. Moerman, in hoger beroep bevestiging gevraagd van het rechtbankveonis van 8 jaar. Uit spraak op 27 Januari. Tegen hem is leden week voor het B.G. 7 jaar geëist, voor het dienstnemen bij de S.S. uitspraak hiervan zal hy op 21 Jan. horen. Ztveden boden Noren en Denen militaire hulp aan Zweden heeft militaire hulp aangebo den aan Noorwegen en Denemarken, op voorwaarde, dat deze landen weigeren zich aan te sluiten by het Noord-Atlan tisch Pact, aldus weet Ass. Press uit Stockholm te melden. Luchtbrug Op het Congres van de Stichting: v. d. Arbeid in de Stadsschouw burg te Utrecht, verklaarde giste ren dr Alan Valentine, hoofd van de Marshall-missie in Nederland, rond uit, dat we het met onze Indië» politiek aan het rechte eind hebben! (Voor verslag zie pag. 5) Waar het hart vol van is Dat het medeleven van de KLM met onze jongens in Indonesië, zoals het be wezen werd door de moeilijke vlucht ran Viruly om post over te brengen, op prijs wordt gesteld, wordt wel duidelijk aan getoond door onderstaand briefje van een abonné, dat we gaarne willen doorgeven. „Ondergetekende spreekt zijn grote dank uit jegens onze piloten van de KLM, namens duizenden ouders en onze mannen uit Holland zowel als In donesië, voor de grote opofferingen, welke dc vliegers zich getroostten en van het medeleven, dat zij aan de dag hebben gelegd, om de post tussen ons allen niet aan te grote onderbrekingen bloot te stellen." F. J. de Jong Van Alphenstraat 21 Voorburg RUIM 70.000 TEXTIELPUNTEN VERBRAND. Bij de Stoomweverij Nyverheid te En schedé werd dezer dagen een enveloppe met 74000 textielpunten vermist. Na on derzoek bleek, dat de enveloppe was ge weest bij een aantal papieren, dat kort tevoren was verbrand. WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond 'venvacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met aanvan kelijk op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Matige of krachtige wind tussen West en Zuid-West. Aan houdend zacht. ZON EN MAAN. Zaterdag 15 Jan. Zon pp 8.42, onder 16.58; Maan op 17.24, onder 9.44. 21 Jaifc L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1