Jlieumo rfjr(fouraiü Vijf Britse jagers neergeschoten door luchtmacht van Israël Wist U MAANDAG 10 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: /W5 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By oontract belangryke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfefi Is gfjrbleuen tnyn hert ia teghenspoet" Negen en twintigste jaargang No. 7709 OPERATIE PER TELEVISIE 7ir pag. 2 SPANNING IN HET NABIJE OOSTEN Engelse troepen aan land gegaan te Akaba aan de Rode Zee De toestand in het Nab\je Oosten heeft zich verscherpt. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft namelijk mededeling gedaan van het feit, dat de luchtmacht van Israël vijf Engelse verkenningsvliegtuigen, vier Spitfires en één Tempest heeft neergeschoten. Reeds de laatste dagen hadden vliegtuigen van de R.A.F. uit de Kanaal-zone verkenningen uitgevoerd om de diepte en de omvang van de Joodse Inval op Egyptisch grondgebied vast te stellen. Op 7 Januari werden 2 formaties, één van 4 Spitfires en één bestaande uit een enkele Mosquito, geëscorteerd door 4 Tempest-toestellen, die op verkenning waren binnen de Egyptische grens, aan gevallen door Joodse jagers. De betreffende R. A. F. toestellen had den strikte orders de grens naar Pa lestina niet over te vliegen. De comman dant van de Spitfires meldde, dat hij 24 km binnen de Egyptische grens werd aangevallen en gedwongen was per pa rachute zijn vliegtuig te verlaten. Hij was gewond en werd door een Bedoein nabij Birgabramir, ongeveer 24 km ten Westen van Rafah, aangetroffen. De Brit ten hadden strikte bevelen om gevech ten te vermijden. Thans is de situatie veranderd en hebben de Britse vliegtui gen opdracht gekregen ieder Joods vlieg tuig, dat zü boven Egyptisch grondgebied tegenkomen, als vijandelijk te beschou wen. Volgens een later bericht, werd een officier van de R. A. F. door de Joden gevangen genomen. De piloot van één der neergeschoten Spitfires, waarvan slechts de verkoolde resten gevonden werden, kon nog niet worden ~geïdenti §en hiet Israël, ficeerd. Op verzoek van Transjordaniè zijn Britse strijdkrachten aan land ge gaan te Akaba, de havenplaats gelijknamige golf, het Noordelijk deel van de Rode Zee. Deze landing werd uit gevoerd op grond van het „verdrag var bijstand" met Transjordaniè, daterende van 1946 (herzien in 1948 Red.} Het niet bekend, hoeveel troepen er aan land zijn gegaan, maar volgens de Britse zing zijn geen versterkingen naar andere punten in het Midden-Oosjen gezonden. Ook zou Engeland geen militaire hulp, in welke vorm dan ook, aan Arabische 're geringen hebben geleverd. In diploma tieke kringen te Londen gelooft men, c het besluit van Transjordaniè, om zich beroepen op zijn verdrag met Engeland, het vooruitzicht op directe onderhande lingen tussen Israël en de Arabische lan den, ter verzekering van een permanente regeling, zeer- vertroebelt. Deze directe onderhandelingen zouden, de volgende week op Rhodos aanvangen. Washington verklaarde van mening te zijn, dat het besluit van Engeland, om troepen naar Transjordaniè te zenden, „verontrustende mogelijkheden" in zich verborgen kan houden. Maar, officieel, weigerde het State De partment vooralsnog commentaar te le- inmiddels heeft de Britse regering ook een ernstig protest ingediend bij de Joodse vertegenwoordigers der Ver. Na ties. Dit protest is dus gericht tegen de aanvallen van Joodse vliegtuigen op R.A. F.-toestelJen, waarvan er vijf verloren gingen. Ook houdt de Britse regering zich het recht voor tot het eisen van schadevergoeding en tot mogelijke verdere stappen. Het Britse protest bij de delegatie der Ver. Naties blijkt echter niet aanvaard te zijnr omdat de vertegen woordigers van de voorlopige regering van Israël, niet als zodanig werden er kend. De ernst van de geschapen situatie blijkt mede uit het feit, dat Bevin dit weekeinde te Londen bleef en Zaterdag laat, nog confereerde met de hoge com- Huurverlioging niet geheel ten bate van de eigenaren Zal eindelijk dit jaar een oplossing komen? Minister in 't Veld geeft in zijn M. v. A. by de begroting van Wederopbouw te kennen, dat er alle aanleiding is om, wan neer een huurverhoging tot stand komt, riet zonder meer het gehele bedrag aan de eigenaren ten goede te laten kómen. Slechts dat gedeelte van de huurverho ging, dat nodig is,ter compensatie van de gestegen exploitatielasten (belastingen, onderhoud), de dalende lasten (minder leeg-staand, achterwege blijven van on derhoud) daarbij evenzeer in aanmerking nemend, dient aan de eigenaren te wor-i den gelaten. Daarbij moet een voldoende I Philippijnen werd gisteren het Britse Gemenebest. Het spreekt vanzelf, dat gezien de kwestie Berlijn, de dreigende toestand in China, de situatie op de Balkan etc., de ver scherpte moeilijkheden in Palestina de grootst mogelijke zorg baren en er de Britse regering veel aan gelegen 'is. geen politieke „explosies" in het Nabije Oosten in de hand te werken. Maar er moet ge handeld worden. Op het Britse vloot- station Valetta (Malta) zijn de verloven ingetrokken. Evenzo zijn het vliegdek- schip „Triumph", alsmede een kruiser en twee fregatten uit de Middellandse Zee naar Malta teruggeroepen. Deze fregat ten zijn opgestoomd naar Cyprus. Voorts weet Reuter nog mede te delen uit Haifa, dat Britse onderdanen uit Israël geëva cueerd worden. De houding van Trans jordaniè is nu als volgt: Het land over weegt geen rechtstreekse onderhandelin- deze houding schijnt zich te zullen wijzigen. Transjordaniè heeft Egypte bij zijn jongste nederlagen niet gesteund. Azzam Pasja, de secretaris generaal van de Arabische Liga heeft verklaard, dat Egypte wel gedwongen was het bevel „staakt het vuren" in Pa lestina te aanvaarden, maar.... de strijd nog lang niet voorbij is. (Het intrekken der verloven op de Britse oorlogssche pen te Malta is de minste maatregel, die gewoonlijk wordt genomen, wanneer er spanning in het Midden-Oosten heerst). De Russische belangstelling in het ge schil komt tot uiting in het bezoek van de Sowjet-gezant aan Mosje Sjertok, de minister van buitenl. zaken van Israël. De steun, die door de Sowjet-gezant is aangeboden, schijnt echter hoofdzakelijk „diplomatiek" te zijn. Ook president Tru man heeft zijn diepe bezorgdheid te ken nen gegeven over het neerschieten van de Britse jagers. Vóór alles moet voor komen worden, dat onder het Britse volk een nieuwe golf van anti-Israëlische gevoelens ontstaat. De Engelse pers is zeer verontwaardigd. De conservatieve „Daily Telegraph" spreekt van het toe nemend gevaar voor de vrede in het ge hele Midden-Oosten en de geweldige ri sico's van de stroom van wapens naar Pa lestina. De belangen der landen, betrok ken bij het „Nabije Oosten" worden ernstig bedreigd. JODEN KUNNEN SPANJAARD WORDEN. Afstammelingen van Joden, die 450 jaar geleden door koning FeAiinand koningin Isabella uit Spanje werden v bannen, kunnen thans de Spaanse natio naliteit aanvragen. Nog in 1942 werden 100.000 Joden uit Spanje verbannen dat zij weigerden rooms-katholiek te worden. „Alperose" in de Schouwburg ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Leidse N. C. R(ei6) V. Op de voorgrond v. 1. n. r. Frau Bertely Berli; Alfred Rinigger en Max Ingold drie Jodelers); geheel rechts Alice Keller. Foto N. van der Horst. onderhoud worden gewaarborgd, huurverhoging zal niet kunnen worden beperkt tot het bedrag der gestegen ex ploitatielasten. Het meerdere kan ter fi nanciering van de bouw van nieuwe wo ningen worden gebruikt. De eventuele huurverhoging zal zowel op nieuwe cp oude woningen van toepassing zijr OOST-SUMATRA EN ASAHAN. Heden zal de raad van Oost-Sumatra beslissen over het verzoek van Asahan •m vereniging met Oost-Sumatra. Per jaar branden 200 boerde rijen af Nog een greep uit de M.v.A. bij de be groting van Wederopbouw: Per 1 Dec. '48 stonden nog 6768 boer-e Tijen voor herbouw geregistreerd. Ge rekend wordt, dat per jaar 200 boerde rijen afbanden. Er zal grotere vrijheid komen voor particuliere boerderijen- bouwers. De scholenbouw zal in de komende jaren enige honderden millioe- nen vragen; bij O., K. en W. is aange drongen op het opstellen van een meer jarenplan. Bij de kerken is aangedron gen op de instelling van een hoog ker kelijk college, dat o.a. van advies kan dienen voor de bepaling van het bouw volume voor kerkgebouwen. Het aan tal DUW-manweken zal voor 1949 in de buurt van 580.000 liggen, d.i. een gemid delde van 11.600 tewerkgestelden per week. In de loop van 1849 worden 33 kampen opgeheven op 14 Dec. waren er nog 58 wederopbouw- en 48 DUW-kam- pen. Het gemiddeld aantal gehuisveste arbeiders bedroeg in 1948 11.000. De binnenvaartvloot bestond voor de oorlog uit 20.000 vaartuigen, samen 5 mill, ton groot; verwacht wordt, dat zij thans be staat uit 17.100 vaartuigen met dezelfde tonnen-inhoud. Brits overleg over de confe rentie van New Delhi Siams weigering nu officieel. Reuters diplomatieke medewerker meldt, dat de hoge commissarissen var het Britse gemenebest Zaterdag te Lon den met de minister van buitenlandse za ken, Bevin, beraadslaagd hebben Aziatische conferentie te New Delhi. Zij wilden namelijk van Bevin een duidelijke uiteenzetting ontvangen betreffende En- gelands houding tegenover die conferen tie. A.P. meldt, dat het de hoge commis sarissen van Australië, Nieuw Zeeland, Voor-Indië, Pakistan en Ceylon zijn ge weest en dat zij Bevin gewaarschuwd hadden, dat Engeland, door zich niet het geschil te mengen „de communisten in de kaart Volgens een A.P. telegram uit Bangkok heeft Siam thans officieel medegedeeld, dat het de conferentie niet zal bijwonen, daar het beloofd heeft, de Veiligheids raad te zullen steunen. Sir Mohammed Zafrulla -Khan, minister van buitenlandse zaken van Pakistan, zal de conferentie bijwonen. Thans wordt gemeld, dat deze de 20ste begint. Egypte, Iran, Australië, Ceylon en Afghanistan hebben thans of- j ficieel aanvaard, de aanvaarding van de acht. De heer Menzies, leider van de oppositi het Australische parlement, heeft volgens een Reutertelegram uit Melbourne de aanvaarding van de uitnodiging door Australië een grote misslag Nieuw kabinet van Pasoendan Het nieuwe kabinet van Pasoendan is tot stand gekomen en als volgt samen gesteld: Premier mr R. T. Djoemhana Wi- raatmadja, binnenlandse zaken a.i. idem, justitie a.i. R. Oto Koesoema Soebrata, sociale zaken a.i. M. S. Joedawinata, fi nanciën P. J. Gerke, verkeer en water staat ir Tan Ilwat Tiang. De nieuwe pre mier is partijloos, hij was indertijd te genstander van de staat Pasoendan. De fraksi Nasional en de fraksi Kesatoean zijn in het kabinet opgenomen Thans is Pasoendan in staat deel te nemen aan de besprekingen met dr \V. Drees. Gemeld wordt, dat onder de re publikeinse aanhangers van oud-premier Poeradiredja, de fraksi Indonesia een scheuring is ontstaan, zodat er nu tweè verschillende fracties komen. Nader wordt gemeld, dat R. Soeradi- retja van de Fraksi Nasional, minister van welvaart geworden is. Solo, en niet Djokja wordt bet centrum De heer Abdoel Kadir heeft na een rondreis door Midden-Java volgens Aneta medegedeeld, dat Solo en niet Djokja het centrum zal worden voor de renaissance van Midden-Java. Solo is altijd het culturele middelpunt geweest en er bevindt zich thans een grotel aan tal intellectuelen dan elders. Djokja is bovendien te ver gegaan. Zwitserland, dat reeds 75 Britse „Vam- pire-straalvliegtulgen" bezit, heeft nog deze toestellen voor zijn lucht macht besteld. Dr Mansoer tegen onbeperkte vrijlating Het staatshoofd van Oost-Sumatra, dr Mansoer, heeft in een gesprek met Reu ter verklaard, dat hy geen tfezwaar had tegen verlening van een grotere mate van vrijheid aan de republikeinse lei ders, mits zij -bereid zouden zijin tot sa menwerking en hun werkzaamheden zouden beperken tot bepaalde streken, waar rust en orde heersen. Onbeperkte bewiegingsvirijheid zou echter het .herstel vertragen. Militaire waarnemers keren terug. De militaire waarnemers der Oommiis- e van Drie keren naar hun posten op Java en Sumatra terug. De Nieuw Holland wordt te Sydney geholpen Boycot te Bombay is ten einde Het Nederlandse schip „Nieuw Hol land", dat zonder sleepboothulp uit Mel bourne vertrokken was, is Zaterdag te Sydney door een sleepboot naar de lig plaats gesleept en de bootwerkers heb ben besloten op het schip te werken mits uitsluitend goederen voor Singapore Malakka worden geladen. A.F.P. meldt, dat de lossing van de Leopoldfi- kerk" te Bombay wordt voortgezet en snel verloopt, daar de autoriteiten de arbeiders onder het oog hebben gebracht, dat zij door boycot de handelsvoorschrif- overtraden. Viruly te Batavia geland De Constellation PHTDB, onder gezag voerder A. Viruly, heeft haar reis Batavia van Dahran uit gisteren kunnen vervolgen en is om 5 uur Batavia-tyd op Kemajoran bij Batavia geland, met 3000 kg post aan boord. Een fout op de kaart van Parmentier? H. R- Leslie, deskundige van het Britse ministerie van burgeluchtvaart, dat van morgen het openbaar onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" bij Prestwick aanving, heeft verklaard, dat de piloot over een kaart beschikte, waarop punt ten Oosten van het vliegveld Prest wick, dat in werkelijkheid 135 m hoog was als 13.5 m hoog stond aangetekend (45 voet i.p.v. 450 voet). Tijdens dit on derzoek zullen 79 getuigen, w.o. 17 Ne derlanders worden gehoord. Prinsesjes bezochten circus in Amsterdam Te midden van twaalf vriendinnetjes bezochten de prinsesjes Beatrix en Irene Zaterdagmiddag het circus Strassburger, Amsterdam. Tijdens de pauze herken den enkele bezoekers hen, doch ze kon den gelukkig ongestoord blijven genie ten. Na afloop ging 't groepje, onder be geleiding van jhr en mevr. mr E. W. Röell de woning van een der meisjes in Amsterdam. LOODS UIT HOEK VAN HOLLAND VERMIST. Sinds Zaterdagavond 8 uur wordt de loods J. Veenstra uit Hoek van Holland vermist. Om half zes voer hij met de loodsboot „Rigel" naar buiten. Zijn ver missing werd eerst ontdekt, toen de boot wegens slecht weer om half twaalf was teruggekeerd. Reddingboten hebben giste ren tevergeefs gezocht. Veenstra is on geveer 37 jaar oud en vader van twee kinderen. Het zoeken werd vanmorgen opgege ven. Wel wordt op de „Rigel" die ge- stationneerd is op de plaats waar Veen stra vermoedelijk overboord is gevallen, scherp uitgekeken. Nog 19 pet van onze spoorwagons buiten gebruik een rapport der economische commissie voor Europa der V. N., is meer dan 15 pet van alle spoorwagons in W.- Europa nog ««steeds buiten gebruik, t.g.v. de jongste oorlog. Op 30 Nov. jl. bedroeg dit aantal 312.554 wagons. Nederland ligt met 19 pet, of 4.483 onbruikbare wagons, boven het gemiddelde van alle landen. Ziekenfondspremie onder protest Chinese regering vraagt thans bemid deling der Grote Vier Te Tientsin werd de strijd plotseling gestaakt De ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden is inderdaad door alle zie kenfondsen m.i.v. 17 Januari met 13 ct per week verhoogd". Zoals we al meldden, werd dit dóór éen aantal ziekenfondsen reeds besloten. Tijdens een vergadering in Utrecht besloot Zaterdag ook de Fe deratie van Maatschappij-Ziekenfondsen, onder protest tot de premie-verhoging over te gaan, hiertoe gedwongen door Overheidsmaatregelen. In een motie wordt aangedrongen op directe maatrege len voor de velen, die de hogere premie niet zullen kunnen betalen. FANNY ZEGT VOLGEND JAAR DE SPORT VAARWEL. Volgens „Trouw" heeft Fanny Blan- kers-Koen, die zoals men weet, thans met haar man in Australië vertoeft, aan de Australische pers medegedeeld, dat zij waarschijnlijk reeds vólgend jaar de sport vaarwel zegt. Geen gelijkwaardig Schie- veen naast Ypenburg De Nederlandse burgerlijke luchtvaart, aldus min. Spitzen in de M. v. A. bij Ver keer en Waterstaat, is nog geheel aange wezen op de buitenlandse vliegtuigen industrie. De K.L.M. verloör in 1947 en 1948 op de Nederlandse lijnen f2 mill, resp. llVz millioen. Wat de luchtvaart terreinen in het Westen des lands betreft, zal de bewindsman aandringen op een spoedig advies van de desbetreffende Er zal zeker geen sprake zyn va aanleg van twee soortgelijke vliegvel den in Zuidholland—West op 9 km af stand van elkaar. OVERLIJDENSACTEN VERMISTEN. Het opmaken van akten van overlijden van 120.000 vermisten zal, ruw geschat, 2 jaar vergen, aldus heeft min. W meegedeeld aan de Vaste Commissie Privaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer, bij de schriftelijke voorbehan deling van het desbetreffende wetsont werp. Zodra het nodige burau voldoende .ingeschoten" is, kunnen uer week 2000 gevallen worden afgedaan. rïTr De telegrammen uit Nanking melden, dat de Chinese regering de ambassadeurs de Grote Vier bijeengeroepen heeft, teneinde hun het verzoek om bemidde ling hunner regeringen te overhandigen. De ambassadeurs van Amerika, Enge land en Frankrijk gaven hieraan ge hoor, doch de Russische ambassadeur ziek en moest zich door een de dere ambassadeurs laten inlichten. Men vermoedt echter, dat de ambassadeur op bevel van Moskou gehandeld heeft. Di verzoek om bemiddeling valt samei de strijd benoorden Nanking, wa; communisten de Hwai reeds verr passeerd moeten zijn, en met een plotse linge staking van de strijd te Tientsin juist toen de communisten met s vastberaden poging deden or A'dam—Rijnkanaal krijgt er f 4 millioen bij De sterke aandrang uit de Kamer, niet al te veel op waterstaatswerken te beknibbelen, heeft geleid tot nader over leg met min. Lieftinck, aldus blijkt uit min. Spitzens M-v.A. bij de begroting nan Verkeer en Waterstaat. Het resultaat is geweest, dat een bedrag van 5.900.000 meer beschikbaar is gesteld. In de eerste plaats wordt beoogd de reeds vergevorderde werken aan het Amsterdam-Rijnkanaal, de Fries-Gro ningse kanalen en de zijtak naar Almelo van de Twentekanalen in zodanig tempo uit te voeren, dat de voltooiing slechts betrekkelijk weinig later valt dan vankelijk was voorzien. Het Amsterdam- Rijnkanaal vraagt ƒ4 millioen meet het Almelo-kanaal 'n half millioen- De Fries-Groningse kanalen krijgen» niet meer van het Rijk, maar de. provincies betalen hun aandeel wat vlugger uit. Ook enkele andere, aanvankelijk üitgestelde, werken (wegomleggingen, verdieping vaargeul Harlingen, verruiming Meppe- lerdiep, dichting Baakse Overlaat) kun- nu worden uitgevoerd. VOORZICHTIG MET TWEEDEHANDS AUTO'S. De ANWB wijst op de noodzaak de grootste voorzichtigheid te betrachten bij de aankoop van een tweedehands-auto, /an er tegenwoordig zoveel worden aangeboden op het nog steeds stijgend aantal automarkten. Vaak zien die wagens nog aardig uit, doch ze hebben nogal is verborgen gebreken. Raadpleeg dus kenner! DAT de gedelegeerde van het Opper bestuur in Indonesië, L. Neher per 1 Febr. als de directeur-generaal T. van Houwe- lingen van de P.T.T. met pensioen gaat, deze functie weer officieel zal innemen. DAT de 2.949 ton metende „Zeehond" uit Groningen in de Bridlington Bay (Yorkshire-kust) bij een botsing met een trawler averij opliep. DAT thans iedere dag van half 12 tot half een des middags en van 6 u tot half 9 telefoneren met Athene mogelijk is. DAT de Belgische stad Knocke aan het gehavende Sluis als eerste geschenk een partij textielgoederen, 15 gulden voor elk schoolkind en de eerste meubelstuk- jn voor de raadszaal aanbood". DAT het clubhuis van de Deventer Padvinders te Diepenveen gisteren af brandde. DAT de R.K. tandtechnici een eigen vakorganisatie oprichten met als secre tariaat Ruusbroeclaan 10, Eindhoven. DAT de 9-jarige S. B. te Dordrecht gis teren aldaar door een autobus werd dood gereden. DAT de 14-j. winkelbediende F. Mayers te R'dam door een vrachtauto werd doodgereden. DAT het eerste nr is verschenen van ?n tijdschrift „Wordende Wereld", als uitgave van het U.N.O.-voorlichtings- bureau en met drs H. J. Nannen ais hoofdred. DAT voor het A'damse B.G. levens lang werd geëist tegen de 37-j. A'damse NSB-er C. Vriens, Hilfswillige bij de S.f wegens verraad. DAT A. T. Reijnen, zoals bekend 40 hoofdcommies ter gemeente Nijmegen, benoemd is tot Ridder O.N. DAT met de „Bonaire" morgen voor 3 maanden naar West-Indië vertrekt de acteur Jan Musch en de A'damse kunst schilder E. J. Ligtelijn naar Z.-Amerika DAT gisteravond na het bezoeken een patiënt plotseling is overleden de 55-j. Vlissingse huisarts J. J. Wolters. DAT de A'damse politie, een ongeluk vrezend, opsporing verzocht van de zenuwpatiënt J. M. Demmendaal, bak ker te A'dam, die sinds 3 Jan. is vermist. DAT de Chr. -boerenorganisaties in Overijssel 12 Jan. een toondag te Zwolle zal houden, met o. a. P. Havinêa uit Den Haag, als spreker. DAT in 1948 in de Limburgse mijnen 17 mijnwerkers dodelijk verongelukten, tegen 34 in 1947. DAT ter gelegenheid van het 25-j. be staan van het Museum vor de Arbeid te A'dam Zaterdag aldaar een tot 30 Jan. durende tentoonstelling werd geopend werken van de oprichter, de schil der Herman Heyenbrock. DAT 41 j. oud, te Deventer overleed B. Schaly, directeur van de schouw burg aldaar, en eigenaar van een aantal Het overleg van dr W. Drees gaat voort Ook het B.F.O. komt byeen. Aneta meldt, dat hedenavond het Bij zonder Federaal Overleg te Batavia zal vergaderen over de huidige politieke toe stand. De staatshoofden van Zuid-Suma- tra, Oost-Sumatra, Pasoendan, Madoera. Oost-Java, de sultan van Pontianak, ver tegenwoordigers van Padang, de premier en ministers van Oost-Indonesië, zijn te Batavia of worden er verwacht. A.P. meldt nog, dat op de informele bijeenkomst van het B.F.O. hedenavond de pas bevrijde gebiedsdelen van Suma tra en Java niet vertegenwoordigd zul len zijn, doch dat zij en de vroegere republikeinse leiders tot de belangrijkste onderwerpn van besprekingen zullen be horen. De vertegenwoordigers negara's hebben Zaterdag en Zondag overleg gepleegd met dr Drees, doch het staat nog niet vast of de laatste de bij eenkomst zal bijwonen. De nieuwe pre mier van Pasoendan zal ook aanwezig zijn. Sultan Hamid zal voorzitter zijn. MR DR VAN MAASDIJK WND. ALG. SECR. KON. HUIS. In verband met de vele nieuwe zware eisen, welke sedert de inhuldiging zowel aan het secretariaat van H.M. de Koningin als aan dat van Z.K.H. de Prins der Nederlanden gesteld worden, dr J. G. van Maasdijk, met ingang 1 Januari 1949 tot wnd. alg. secretaris het Koninklijk Huis benoemd. Later zal de funeste van algemeen secretaris het Koninklijk Huis worden inge- DR VAN ROIJEN EN PALAR VOOR DE TELEVISIE. Palar dr Van Roijen hebben volgens Aneta te New York de standpunten der republiek en van Nederland voor de tele- uitzending in de serie United Nations Casebook uiteengezet. WEER EEN STAKING IN DE NEW YORKSE HAVENS? In de haven van New York dreigt op- euw een staking, nu 3500 arbeiders op sleepboten en sloepen op Donderdag a.s. het werk willen neerleggen, teneinde hun tot 25 pet loonsverhoging ingewilligd te krijgen. stad te veroveren en zelfs gedeelten van de oude stad hadden bezet. De regerings troepen te Tientsin hadden een delegatie met een witte vlag gezonden om over de capitulatievoorwaarden te spreken. Er heeft zich nu een soortgelijke- toestand ontwikkeld als te Peking. In beide grote steden van Noord-China zitten de rege ringstroepen rustig in de binnenstad, zonder door de communisten te worden lastig gevallen. In Midden-China breekt men zich het hoofd over de houding van generaal Pai. die plotseling al zijn troe pen terugtrok op Hankou en zonder noodzaak grote landstreken ontruimde. Men vermoedt, dat Pai al zijn mannetjes wil terugbrengen naar zijn eigen provin cie Kwangsi en zich verder niet meer met de strijd zal bemoeien. De verwar ring in Nanking wordt nog vergroot, doordat premier Soen Fo de directeur van de centrale bank wegens fraud» ontsloeg, waarna maarschalk Tsjiang Kai Sjek deze rehabiliteerde. De geruch ten over Tsjiangs ontslag gaan natuurlijk voort. Te Lake Success vraagt men zich af, wat er zal gebeuren als China com munistisch wordt. De Sow jet-Unie zou dan drie stemmen in de Veiligheidsraad hebben en er zouden dan twee grote mogendheden zijn. die in staat zouden zijn haar veto uit te spreken. Aan de andere kant houdt men ook rekening met de mogelijkheid, dat de Nankingse regering zich b.v. op Formosa zou hand haven, zodat het niet noodzakelijk zou zijn de communistische regering van China te erkennen of in de Veiligheids raad toe te laten. Later wordt gemeld, dat de Grote Vier doof bleven voor China's verzoek. Verwacht wordt, dat tegelijkertijd met de aanval op Nanking een groot commu nistisch offensief zal losbarsten tegen Hankou. Twee Mongoolse colonnes ruk ken nu op langs de spoorweg Peking Hankou. FRASER WIL EEN NIEUW ZUIDZEEFRONT. Nieuw-Zeelands premier Fraser heeft bij een bezoek aan Ottawa gepleit een bondgenootschap der democratische landen rondom de Zuidzee, waarvan Australië, Nieuw-Zeeland, Groot-Brit- tannië, Canada, de Verenigde Staten, Mexico en andere Midden- en Zuid- Amerikaanse staten lid moeten worden De oudste inwoner van Den Haag, de heer W. Groen, Jacobastraat 110, die Woensdag honderd jaar wordt. Een lekker pijpje tabak, een mooi stukje muziek op dc radio en opa amuseert zich best. Wie voert Hitiers testament uit? De „rode deken van Canterbury", dr Hewlett Johnson, heeft op een vergade ring van het Britse communistische blad „Daily Worker" de Ver. Staten de „executeur testamentair van Hitier" ge noemd. Alle snode plannen, die Hitier had, worden door Amerika uitgevoerd, zo zei hij. VERBIEDT HET, MR PRESIDENT. Directie en arbeiders van de Bochumer Stahlverein zonden telegrafische bemid delingsverzoeken aan Truman om de ont manteling van deze fabrieken te ver hinderen. De moeder van de Hongaarse kardi naal Mindszenty, die, zoals gemeld is, opgesloten was, is na drie dagen weer vrijgelaten. - t huidige Frankrijk, vaak natie, de „werkers" kun. t zijn 3 sagiers kan ver eentje al 70 ton ■vliegtuig tijdens bij Toulouse. Doktoren moeten zeer veel visites maken Doet ook hier „Italiaanse griep" (Van een onzer verslaggevars). De telefoon rinkelten de dokter, die even thuis is van zijn drukke rit langs vele patiënten in de stad, staat van z'n leunstoel op. „Dokter, kunt U gauw komen. Mijn vrouw en mijn beide kinderen, en ook m'n schoonmoeder, die bij me inwoont, liggen allemaal op bed. Ze hebben zulk een ontzettend hoge koorts en ze hoes ten maar, en al hun ledematen doen pijn." En de dokter belooft zo gauw mogelijk te komen, maar niet direct, want er zijn er nog heel wat, die op een bezoek wachten. Dan begint zyn tocht weer langs tal van patiënten, die dezelfde klachten heb ben. De diagnose is spoedig vastgesteld: Griep, influenza, van een zeer hardnek kige, maar gelukkig niet verontrustende soort. Onder de wol blijven, een middel tje slikken en dan zal het wel weer gaan. De patiënten zijn gerustgesteld, maar de dokter tuft verder met zijn autotje Aan bellen, huis in, huis uit, overal hetzelfde liedje. Er zijn heel veel griep-patiënten en de kantoreh zuchten onder het toene mende aantal zieken. Zou de „Italiaanse griep" dan ook onze stad te pakken heb ben? Uit het Zuiden is deze nieuwe vari atie ons land genaderd en hier en daar doet ze zich epidemisch voor. België en Frankrijk hebben hun portie al te pak ken. Hier en daar hebben wij bij dokto ren eens geïnformeerd naar deze ziekte, die meerendeels als „influenza" vastge steld wordt. Van epidemie kan hier nu direct nof niet gesproken worden, maar het is een feit, dat de doktoren het nu wel zeer druk hebben. De wachtkamers zitten dag in, dag uit, propvol met lieden, die voor een paar dagen naar huis ge stuurd worden Italiaanse griep thans in Turijn. De griep-epidemie, die in December half Rome in bed bracht, heeft .zich naar Turijn en omgeving voortgeplant. Er zijn reeds drie kinderen gestorven. Truman heeft zijn begroting ingediend Nationale verdediging en hulp aan buitenland: 21 milliard dollar. President Truman verzoekt het Congres voor het begrotingsjaar 19461950, een bedrag van 21 milliard dollar voor hulp het buitenland en nationale verde diging. Het herstel van Europa wordt begroot op 4^2 milliard dollar. De hulp van het buitenland en defensie beslaan meer dan de helft van de begrote uit gaven. Tot 30 Juli 1950 zijn deze 41.8 milliard dollar, terwijl de inkomsten zijn begroot op 40,9 milliard. Truman zal later nog een aanzienlijk bedrag vragen, benodigd voor het Atlantisch Pact. De begroting vertoont een tekort van 873 millioen dollar, dat op een totaal der uitgaven bijna 1.7 milliard dollar hoger is, dan van het huidige belastingjaar. Truman zal een nieuwe belastingwet geving aanbevelen, om de inkomsten met 4 milliard dollar te verhogen. De grootste post op de begroting vormt een bedrag van 14,3 milliard voor de landsverdedi ging, tegenover 11,8 milliard voor het lopende jaar. Het schijnt, dat de defen sie-chefs nog een aanzienlijk hoger be drag nodig vonden. Merkwaardig is. dat slechts 49 millioen dollar werd uitgetrok ken voor hulp aan China, en dit is het nog uitstaande saldo van de, in 1948 ver strekte, gelden. GENOEG VRIJWILLIGERS IN AMERIKA Het Amerikaanse leger zal in Februari en Maart geen mannen onder de wape nen roepen, aangezien het aantal vrij willigers ruim voldoende is. IN ITALIË WORDT WEER EENS GESTAAKT. In vele delen van Italië is het weer eens tot stakingen gekomen. In verschil lende steden kwamen onlusten voor. Zoals meestal, gaat het ook thans weer om hoger loon. WEERBERICHT Iets zachter Tot morgenochtend verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aanvankelijk matige, later vooral aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West. Iets zachter. ZON EN MAAN. Dinsdag, 11 Jan. Zon op 8.45, onder 16.52; maan op 13.16, onder 5.33. 14 Jan. V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1