3lkuuu> Cciiwr(|c (iTouranl ah Marshall en Lovett verlaten hun post bij Buitenl. Zaken der V.S. Soekarno c.s. in vrijheid op Banka, maar zij moeten er blijven AMERIKAANSE ECONOMIE HEEFT EEN WERELDOMVATTENDE TAAK Wist U Zorg en voorzorg ZATERDAG 8 JANUARI 1949 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DEEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7708 „De Opbouw" Boeken Tijdschriften „Stantuastlcfj h ghebteoetx tnyn bert in Ugljeospott" Met de nieuwe minister, Dean Acheson, zal Amerika's politiek niet veranderen De 68-jarige George Catless Marshall, heeft gisteren bij de president der Ver. Staten, Harry Truman zijn ontslag ingediend. Hij betreurde het, in de noodza kelijkheid te verkeren af te treden als minister van Buitenlandse Zaken en ver zocht de President de dank te aanvaarden voor de welwillendheid en de steun, die hy in de afgelopen drie jaar had ondervonden. Dean Acheson, voormalig, wnd. minister van Buitenlandse Zaken, die in Juli 1947, door Robert A. Lovett werd vervangen, volgt hem op, terwijl Lovett zelf vervangen wordt door James E. Webb, de huidige directeur van het bureau voor de begrotingen, die overigens over vrijwel geen diplomatiek, noch Internationale ervaring beschikt. Allerlei gissingen doen de ronde, Truman heeft ontkend, dat er onenigheid zou zijn ontstaan in zijn kabinet, een wijziging van Amerika's politiek tegenover Sowjet-Rusland. Wij herinneren eraan, dat Marshall, die thans herstellende is van een nier operatie, reeds op 3 Januari feitelijk zijn ontslag „om gezondheidsredenen" hac' ingediend. Het aftreden van Lovett ge schiedt, volgens het schrijven aan Tru man, om „persoonlijke redenen". De ont slagen en nieuwe benoemingen worden op de dag van Truman's officiële tweede presidentschapsperiode van kracht is 20 Januari. Truman heeft Marshall gehuldigd als een zeer opmerkelijke figuur uit de oor logstijd met grote kwaliteiten als staf chef van het leger, de organisator van het Marshall-plan, wiens ontslag slechts met groot leedwezen wordt aanvaard. Lovett schijnt voornemens te zijn, in het zakenleven terug te keren. Hij werd door Truman geprezen als wnd minister var luchtvaart tijdens de oorlog en zijn pres taties als wnd minister van buitenlandse zaken in de na-oorlogse periode. Marshall was soldaat en staatsman. In zijn functie als minister van buitenlands* zaken vestigde hij de aandacht op zich door het plan, economische hulp te lenen aan Europa. Het wereldvermaarde „plan", dat zijn naam draagt! Maar Mar shall had ook een schitterende carrière als soldaat. Roosevelt benoemde hem in 1939 tot chef van de generale staf van het Amerikaanse leger. Toen Marshall in 1947 tot minister van buitenlandse zaken benoemd werd, nam hij een taak op zich, nog geweldiger, volgens zijn eigen woor den, dan die, waarvoor hij gedurende de wereldoorlog stond. Hij gaf er de stoot •an, Amerika een strijdmacht te schaffen, die de beslissende factor werd in een titanische worsteling. M -* fjgll De gaande en komende man op het State Department. Links: Robert A. Lovett, onder-minister van Buitenlandse Zaken, die tegelyk met Marshall ontslag nam. Midden: Dean Acheson, opvolger van Marshall als minister van Buitenlandse Zaken. Rechts: J. E. Webb, die de plaats van Lovett inneemt. Lovett gaat weer In zaken. Noorwegen en Denemarken niet afwijzend... De Noorse premier Gerhardsen sprak de berichten tegen, als zou Noorwegen Uitgenodigd zijn, om toe te treden tot het voorgestelde Noord-Atlantisch Pact. Dit houdt dus niet in. dat Noorwegen afwij zend staat tegenover toetreding. Dene marken verwacht binnen drie weken een officiële uitnodiging om aan het Pact deel te nemen, aldus Ass. Press. Hieruit kan dus geconcludeerd' worden, dat ook dit land geneigd is in de Noord-Atlanti- ®che Unie te worden opgenomen. Wat Zweden nu zal doen, is nog niet bekend. WINSTON CHURCHILL NAAR MAROKKO. Volgens Ass. Press, zou Winston Churchill, die op het ogenblik zijn mémoires schrijft in de Franse Rivièra, zioh tegen het einde van deze maand naar Marrakech in Marokko begeven. Beaverbrook verlaat de Conservatieve Partij Lord Beaverbrook, de krantenmagnaat, heeft, volgens één van zijn eigen bladen, de Londense „Evening Standard", aa •gent van de Conservatieve Partij in zijn district meegedeeld, dat hij geen Conser vatief meer is- Hij weigerde daarom zijn Intekening voor het nieuwe jaar te be talen. Bijna 40 jaar geleden trad hij met de Conservatieve Partij in contact, toen hij parlementslid werd. Hij is één van Churchill's intiemste vrienden. Vandaag stellen wij V voor: PIET PEERENBOOM, Van de Valk Bouwmanweg 5, Leiderdorp. Piet Peerenboom aanvaardde op 27 Fe bruari 1948 per s.s. „Zuiderkruis" de lan ge reis naar de Oost. De eerste tijd was hij in Palembang gelegerd, waar hij verschil lende baantjes heeft gehad. Ook reed hij enige tijd met de cantinewagen. Dit be viel Piet best, mede omdat hij daardoor veel van het mooie Sumatra heeft kunnen tien. Thans zit hij te Batoeradja in 't bin nenland, 200 km van Palembang verwij derd, waar hij zijn krachten geeft aan de verplegingsdienst. Dat ook bij Piet het verlangen om naar huis terug te keren bestaat, is begrijpelijk. Maar hij heeft in de Oost tal van vrienden en kennissen, terwijl hij ook veel naar huis schrijft. „Daily Express" de zoon van een geïm migreerde Engelsman. Hij vestigde de aandacht op zich als onderminister van buitenl. zaken en had een zeer werk zaam aandeel in de leiding der 'buiten landse politiek. Hij was het, die vooral ook tegen Rusland stelling nam, omdat de Sowjets het herstel van Europa tegen werkten. Voorts 'bepleitte hij, nog vóór Marshall's beroemd geworden rede te Harvard, de noodzakelijkheid, dat de Ver. Staten hun hulp aan Europa op een goed gecoördineerde basis zouden plaat sen, hetgeen dan ook is geschied. Onder zijn invloed werd een sterke anti-com- munistische campagne in Amerika op touw gezet. Maar in 1947 was hij afge treden, omdat zijn eigen kapitaal gedu rende twee jaar regeringsdienst sterk geslonken was en door zijn advocaten- practijk weer op peil gebracht moest worden. James Edwin Webb, die Lovett opvolgt is 42 jaar oud. Hij werd geboren in Ox ford, en studeerde aan de universiteit van 'Noord-Carolina. Resumeren wij, dat Truman nogmaals op een persconferentie verklaard heeft, dat er geen verandering wés gekomen in de Amerikaanse buiten landse politiek. Gevechten met benden op Java Gisternacht heeft een kleine politie patrouille in een rubbertuin aan de voet van de Balak gevochten met een bende van 40 man onder aanvoering van een Japanner. De Jap werd gewond doch door zijn kameraden meegenomen, die de benen namen. Nabij Indramajoe heeft een bende van 200 man een aanval ge daan op een politiepost te Kertasemaja. De aanval werd afgeslagen doch de post huiscommandant sneuvelde. Veiligheidsraad laat ons .voorlopig met rust De Veiligheidsraad heeft Vrydag zijn zittingen te Lake Success geopend met de behandeling van Indonesië, waarbij België op zijn verzoek tot de besprekingen werd toegelaten ais belanghebbende party, daar het nog steeds lid is van Commissie van Drie en de consulaire commissie. Nadat dr J. H. van Royen enige anderen gesproken hadden, verdaagde de Raad de zitting tot Dinsdag tonder dat er een resolutie was ingediend. Dr J. H. van Roijen (Nederland) klaarde, volgens Reuter, dat Nederland nu de werkelijke vrede in Indonesië i: hersteld, zal overgaan tot instelling var een Federale Interim Regering voor ge heel Indonesië. Deze Federale Interim- Regering zal tot taak hebben, de laatste voorbereidingen te treffen voor de stelling van de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië en in samen king met Nederland voor de oprichting van een Nederlands-Indonesische Unie. Dit nieuwe land zal niet alleen onafhan kelijk zijn, want dit is niet voldoende, maar ook levensvatbaar en ontoeganke lijk voor de invloed van extremistische groepen, die maar al te veel succes ben in sommige andere onafhankelijke staten in dat deel van de wereld. De Ne derlandse verliezen bedroegen tot 3 Jan. 66 man, een cijfer, dat ver ligt beneden het aantal vreedzame burgers, dat in de aan het optreden voorafgaande maanden door republikeinse infiltranten werd ver moord (60 per week. Red). Het is een tragische prijs, doch niet te hoog als men denkt aan de terreur, die reeds maanden had geduurd en zou zijn voort gezet als wy niet tussenbeide waren ge komen. Vier republikeinse leiders zyn in vry* heil gesteld, Soekarno, Hatta, Sjahrir en hadji Agoes Salim, doch aangezien de openbare veiligheid in gevaar zou kun nen worden gebracht als hun algehele bewegingsvrijheid in geheel Indonesië zou worden toegestaan, is die vryheid voorlopig beperkt tot het eiland Banka. Zy genieten volle vryheid en kunnen hun gezinnen laten overkomen, als zy dit Ik voorspel, dat in korte tijd het com pagnonschap Nederland-Indonesië zal worden erkend als een bewijs van de mogelijkheid van samenwerking tussen Oost en West en als een bolwerk van stabiliteit. De strijd is thans gestaakt, doch Nederland wijst alle verantwoorde- Commissie van Drie is pensioenrijp Terwijl dr J. H. van Roijen in de Vei ligheidsraad aan het woord was, kwam het laatste rapport van de Commissie van Drie binnen. De Commissie werpt thans de vraag op of haar voortbestaan nog wel enig practisch nut heeft. Zij wil niet in een positie worden gebracht, waarin zij de schijn zou wekken, dat zij enigerlei door geweld tot stand ge brachte regeling zou goedkeuren. Voorts uit zij de beschuldigingen, dat Nederland pas een week na de resolutie van de Veiligheidsraad de staking der vijande lijkheden beval, en dat niet op bevre digende wijze, terwijl naar haar weten Soekarno en de zijnen niet waren vrij gelaten. Voorts klaagde de Commissie, dat de militaire waarnemers niet vol doende bewegingsvrijheid genieten. lijkheid af als de pp 6 Jan. door A.P. gemelde verklaringen van Sjafroeddin en Prawiranegara tot nieuwe botsingen zou den leiden. Palar (republiek) beweerde een be richt te hebben ontvangen „van zijn rege ring", dat de republikeinse strijdkrach ten nog intact zijn en op Java, Sumatra en Zuid-Borneo het verzet tegen de Ne derlanders waren begonnen. Opnieuw vroeg Palar terugtrekking onzer troe- Romulo (Philippijnen) wilde dit laat- Norman Makin (Australië) zeide dat de Raad niet struisvogel kon spelen. Rau (Voor-Indië> noemde de verkla ring van dr Van Roijen, dat Nederland de resolutie van de Raad heeft ingevoerd, een belediging voor de verstandelijke vermogens van de Raad. Voorts viel hij de Marshall-hulp aan Nederland aai VoLgens A.P. vertelde dr Van Roijen nog dat dr Leimena, Djoeawda, Loah en Kiai hadji Dewantoro volkomen vrij zijn. De Nederlandse delegatie is ais volgt samengesteld: dr J. H, van Roijian, jhr A. A. Snouok Hurgronje, dr J. G. de Beus, ror P. A, Ursone, mr Würjono Koe- io, mr A. H. Helb. dr H. Friedericy, R. Gontha, J. van Houten. Viruly wordt in Dahran opgehouden De KLM-persdienst deelt mede, dat de Constellation, onder gezagvoerder Viruly op weg naar Batavia, op het vliegveld Dahran in Saoedi-Arabie is opgehouden. Dahran ligt aan de Perzische Golf. Het is een Amerikaanse basis, maar de Emir is er politiek baas in eigen huis en geeft toestemming voor het landen en starten van vliegtuigen. De besprekingen van dr Drees Dr W. Drees heeft gisteravond een on derhoud gehad met het staatshoofd var Oost-Sumatra. dat thans naar Medan te rug is. Vanochtend hebben dr Drees er dr L. J. M. Beel een bespreking gehad met het staatshoofd en de kabinetsfor mateur van Pasoendan (West-Java). Volgens een A.P.-telegram uit Batavia de bedoeling, eerdaags te conferentie te houden van m de hoofden der federale ligt het Batavia ee: dr Drees tKan verkeren zei Brero Na zijn verblijf te Brastagi (O. Su matra) eind December jl„ heeft ir Soe karno een brief geschreven aan majoor Van Geelkerken, commandant van het bewakingsdetachement, waarin hij ver klaart, de Nederlanders niet te haten en een echte vriendschap tussen een vrij Nederland en een vrij Indonesië te wil len. Hij eindigt met de woorden: „U heeft mij goed behandeld. Ik dank u daarvoor oprecht. U, de officier. Maar bovenal: u, de mens. Moge God u zege nen. Met vriendelijke groeten, Soe karno". Aldus ontlerifen we aan Aneta. Soortgelijke brieven stuurden Salim en Sjahrir. Alle drie dankten vorts heel vriendelijk voor de goede voeding en lig ging. Men ziet dus, dat de wonderen de we reld nog niet uit zijn! VOLGENDE WEEK VERGADERT HERV. SYNODE WEER. De Generale Synode der Ned.-Herv. kerk zal van 10 t.e.m. 15 Januari op „Woudschoten" te Zeist bijeenkomen. Op de agenda komt o.a. voor de behandeling van de ordinanties 5, 7, 8, 9, 10, (11) en 15 van het ontwerp-Kerkorde, aan de hand van de rapporten van de subcom missies van rapport. Israël en Egypte bereid tot praten Israël en Egypte hebben zich thans bereid verklaard besprekingen te begin nen over een wapenstilstand. Ondanks de order „staakt-het-vuren" hebben Israëlische troepen de. op Egyptisch grondgebied ingenomen, stellingen niet verlaten. Dr Bunche, de wnd bemidde laar der V.N., verklaarde, dat hij heeft voorgesteld, op 11 of 12 Januari a-s. directe vredesonderhandelingen te be ginnen op het eiland Rhodos. Amerik- Skynwter neergestort: 6 doden. Een Amerikaanse Skymaster is tijdens een vlucht van Rhein-Main in Duitsland naar Burtonwood (Lancashire) nabij Stakehouse Hill (Engeland) neergestort. Zes inzittenden kwamen om. Ondernemingswinsten bedroegen 21 milliard dollar In het economisch rapport van Truman wordt het Amerikaanse volk ge waarschuwd, dat het erop voorbereid moet zijn, een strengere economische controle te aanvaarden. Hij bepleit een zeer grote mate van economische vrij heid als verenigbaar is met de veiligheid en het welzijn van het Amerikaanse volk, maar hij voegt er aan toe, dat „bekrom pen en zelfzuchtige opvattingen" niet de grens mogen bepalen, waartoe de over heidsbemoeiing mag gaan. Controle op lonen en prijzen en andere maatregelen ter bestrijding van de inflatie, staan op de voorgrond. Volgens Truman zal het Amerikaanse bedrijfsleven dit jaar voor zwaardere be proevingen worden gesteld en schaduwt het gevaar van een economische depres sie. Er is thans sprake van sche „adempauze" maar blijvende wel vaart vereist waakzaamheid hoogde inspanning: een advies dat dan ook indirect eveneens gericht is tot de zestien-Marshall-landen. Volgens Truman kan een scherpe en ongelijkmatige prijs daling even noodlottige ontwrichtingen veroorzaken als een soortgelijke bewe ging der prijzen in opwaartse richting. CK'erheidsmaatregelen dienen daarom als rem of als stimulans, teneinde sche depressies en werkloosheid te komen. Maar Truman wil stabiliteit de 49 millioen werkers, die in het arbeidsproces zijn opgenomen, ook al is de productie gestegen, het loonpeil hoogd en bedroegen de ondernemings winsten, zonder aftrek van de belastin gen, in totaal 21 milliard dollars, cijfer, hoger dan ooit te voren! De De uitvarende Normandie? Nee, een hotel by Nieuwpoort (België), waarvan ln- en exterieur een getrouwe nabootsing zyn van het eens zo beroemde Franse schip Scherpere controle op vreemdelingen Door het toenemend aantal illegale grensoverschrijdingen zal naleving van het Vreemdelingereglement scherper ge controleerd worden. Ieder die een vreem deling nachtverblijf verleend is ver plicht, dit mondeling of schriftelijk aan de poltie te melden. Het aantal ondergedoken vreemdelingen is nl. sterk I opend die bovendien op gezette tijden vergroot. I gratis feestelijkheden organiseert. DAT te Den Bosch 26 Mei een lande lijke verbondsdag van 't Kon. Zangers verbond wordt gehouden. 6 Juni een in tern. hondententoonstelling, in Juli een expositie „Het Ned. Trekpaard" en in Aug. de eerste Brabantse damesbeurs, een concours-hippique en een nat. hackney-show. DAT een 69-j. gepensionneerde onder wijzeres te A'dam na het omvallen van een petroleumstel aan brandwonden is overleden. DAT het Arnhemse B.G. de Duitse Un- terscharfüher en kampbewaker te Rathe- now, O. F. W. Schulz, 6 j. en 8 mnd. (m.a.) oplegde. DAT, 48 j. oud, te Arnhem overleed apotheker J. Boonstra. DAT, 77 j. oud, te Zeist overleed de gepensionneerde rijkszeeloods J. van Beek. DAT de ontvanger der dir. belastingen te R'dam J. C. van Schagen werd over geplaatst naar het kantoor der accijnzen aldaar. DAT de St. Crt. van gisteren een wij ziging van de pryzenbeschikking beurt vaart 1948 bevat. DAT 113 van de 600 bewoners van het gehucht Kerspel-Goor (gemeente Mar- kelo) middels een verzoekschrift aanslui ting bij Goor verzochten. DAT van 28 Juli tot 6 Augustus te Ede de eerst nat. tentoonstelling op het ge bied der vrije-tijdsbesteding. „Gouden Handen", gehouden zal worden. DAT per 1 Jan. tot hoofd van de Keu ringsdienst van het Rijksinkoopbureau werd benoemd L. Abbink, assistent-inko per 1ste kl. DAT Jacoba van den Boom te Bergen op Zoom. bijna 60 j. dienstbode bij de familie De Bruijn aldaar, de zilveren Eremedaille O.N. verwierf. DAT de afd. Eindhoven der P. v. d. A. de houding van partijbestuur en Kamer fractie inzake Indië scherp heeft veroor deeld en een desbetreffende motie niet zal overgaan tot de orde van de dag al vorens de partijleiders 'n vernieuwde P. v. d. A. hebben geformeerd „uit de puin hopen van deze politiek". DAT hoewel thans geen vergunning meer nodig is voor de aankoop van hor loges, onze deviezenpositie geen onbe perkte import gedoogt. DAT de secretaris van de E.V.C., H. Hennink, wegens botsingen met z'n per soonlijke belangen, zijn functie heeft neergelegd. DAT de populaire sportredacteur van de N.R.C., H. A. Meerum Terwogt. deze week zijn 40-j. jubileum heeft gevierd.' DAT de voorz. der afd. Gouda van de Comm. Partij J. Snel voor die partij heeft bedankt, doch voorlopig in de gemeente raad blijft zitten. DAT Vlaardingen thans IJmuiden als derde havenstad van ons land heeft ver drongen, daar er over de eerste 11 maan den van 1948 ruim 1,9 millioen ton goede ren werden verwerkt tegen 1,6 millioen in IJmuiden. DAT voor het A'damse B.G. behalve tegen de 37-j. Amsterdammer J. Rigter en 27-j. ambtenaar Bart Slop uit Voor burg ook de doodstraf werd geëist tegen z'n metgezel de 33-j. chauffeur W. A. Polak (Jodenvervolging en Silbertanne- moorden). DAT het eerste geïllustreerde week blad in ons land „De Prins", het niet langer kon bolwerken en daarom is op genomen in net weekblad .Vizier". DAT te R'dam. 57 j. oud. is overleden de secr. der directie v. d. Ned. Ind: Gas- My J. M. W. Kuyl. DAT volgens een rapport van de in specteur voor L.O. en Sport aldaar de jeugdbaldadigheid te Dordrecht, die 1 ton per jaar kost, veroorzaakt wordt door gebrek aan speelgelegenheid en B. en W. hieraan aandacht willen besteden. DAT men bij de herbebakening van de rijkswegen proeven neemt met reflecte rende verf. DAT 70 jaar oud te Kerk Avezaath is overleden H. A. v. Beuningen. DAT er in de aardappelmeel-industrie te Veendam al personeel is ontslagen i.v.m. exportmoeilijkheden door Poolse en Amerik. concurrentie. DAT de rijwielbewaarplaats van het hoofdstation te Groningen belangrijk zal worden verbeterd. DAT de directrice der Openb. Leeszaal en Bibliotheek te A'dam. mej. A. C. Geb- hard, na 20 dienstjaren afscheid nam en G. A. v. Riemsdijk haar opvolgde. DAT te De Bilt 84 j. oud overleed de oud-rijksontvanger der Dir. Belastingen D. W. Bosscher. DAT het Rijksmuseum te A'dam aa buitenkant voortaan hel verlicht wordt met natriumlampen om diefstallen tegen te gaan. DAT in een dichtgemetseld perceel te A'dam het lijk van een 63-j. spiritusdrin ker werd ontdekt, doch geen misdrijf wordt vermoed. DAT J. A. v. Houten van Buitenl. Zaken naar Amerika vertrok om te Lake Suc cess de Ned. delegatie van voorlichting te dienen. DAT te Bilthoven is overleden de 67-j. rustend arts J. H. ter Spill uit Groningen. DAT mevr. A. M. Boissevain-van Len- nep, heden voor een half jaar naar Amerika vertrok om er lezingen te hou den over het leven der Nederl. vrouw, zulks o.m. op verzoek van de Voorlich tingsdienst van Buitenl. Zaken. DAT de ontv. der directe belastingen W. J. Scheepers te Dordrecht werd over geplaatst naar Breda en zyn collega H. J Kesten te Geertruidenberg naar Go- rinchem. DAT de heer A. F. Bronsing te Bussum directeur van de Mij ..Nederland", morgen 60 jaar wordt, mr H. J. Knottenbelt. oud- Eerste Kamerlid te Den Haag, 75 jaar wordt en de kol.-tit. KNILL. W. J. Lucar- die, ook te Den Haag, 70 jaar. DAT gisteren weer 500 Duitse kinde ren in ons land arriveerden, die voor 3 mnd. in prot. gezinnen in Zeeland en Z. Holland worden ondergebracht. itistiek, gisteren in de Ridderzaal Den Haag V.r.n.l.: dr Ph. J. Iden- burg, directeur-generaal van C.B.S, oud-minister ir H. Vos (tic. j) en de ministers prof. dr J. R. M. d. Brink, L. Cötzen. dr J. In 1 Veld. prof. dr F. J. Th. Rutten, mr D. C. W. Spitzen en mr A. M. Joekes. in de Verenigde Staten steeg zelfs tot 120 procent van het vooroorlogse niveau. Zeker, er bestaat een controverse tussen Amerika's buitenlandse politiek, die ver laging van de tariefmuren beoogt en de binnenlandse politiek, die juist bepaalde industrieën wil beschermen tegen buiten landse concurrentie. De Amerikaanse reserves zijn echte? evenmin onuitput telijk en teneinde de voorraden van vitale materialen op peil te houden, is er zelfs een stevige invoerhonger ontstaan. Het behoeft overigens geen betoog, dat ook Truman's politiek en de Ameri kaanse economie mede afhankelijk blij ven van het aspect der algehele inter nationale situatie. Directeur van Koolhoven gerehabiliteerd IA Jaar onschuldig in de gevangenis. De heer C. E. van 't Groenewout, directeur van de N.V. Koolhoven Vlieg tuigen te Rotterdam, die ruim anderhalf jaar in de strafgevangenis te Schevenin- gen gedetineerd is geweest onder ver denking van onvaderlandse handelingen tijdens de bezetting, is door de kanton rechter te 's-Gravenhage in ere hersteld, meldt de Nieuwe Crt. Na zijn vrijlating was door de lande lijke Ereraad der Illegaliteit te Amster dam een advies uitgebracht op verzoekt van het Haagse Tribunaal, waarin delaI Raad openlijke rehabilitatie aanbevolen heeft, het betreurende, dat betrokkene zo'n lange tijd onschuldig gevangen geweest. De kantonrechter heeft thans de beschuldiging geheel vervallen v klaard. ONDERZOEK NAAR PRESTWICK RAMP BEGINT MAANDAG. Het onderzoek naar de ramp van Constellation „Nijmegen" bij Prestwick zal Maandag te Ayr in Schotland begin nen. Er zijn 77 getuigen opgeroepen, o.w. 17 functionarissen van de K.L.M. Nederlandse vrachtautos bij grens Russische zone opgehouden Twee vrachtauto's van het expeditie bedrijf Copex te Hillegom, die gedeel telijk waren geladen met goederen van de R.K. bisschoppelijke actie, bestemd voor Berlijn, werden dezer dagen te Helmstedt door de Russische grenspolitie aangehouden. Men wilde wel de andere goederen de grens laten passeren, maar niet die van de hulpactie. Reeds eerder waren vier auto's met zulke goederen de zonegrens gepasseerd, het betrof thans een restant. Dank zij de medewerking van de Ned. militaire missie wist een vertegenwoordiger van het expeditiebe drijf later goedkeuring te verkrijgen. Uit Berlijn is nog geen definitief bericht van aankomst ontvangen. OVERWERK BANKPERSONEEL Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld, dat overwerk gedurende de periode van 3 t/m 29 Januari volgens de richtlijn betreffende de loonregeling van het bankbedrijf niet wordt betaald als zijnde normaal overwerk. De Vierdaagse van 26 t/m 29 Juli De vierdaagse afstandsmars zal dit jaar van 26 tot en met 29 Juli te Nijme gen worden georganiseerd. Vrije prijzen voor appelstroop en appelmoes Voor appelstroop, appelmoes en appel- pulp gelden geen maximumverkoopprij- zen meer. De ontwikkeling der prijzen van deze artikelen zal echter nauwkeurig worden gevolgd en bij ernstige excessen zal worden ingegrepen. PASSAGIERSLIJST MODJOKERTO. De passagierslijst van de op 6 dezer van Rotterdam naar Batavia vertrokken „Modjokerto" ligt op ons bureau ter inzage. Philips-Van Houten produceert vaccin tegen griep Bij Philips te Eindhoven wordt het personeel momenteel op bescheiden schaal tegen griep ingeënt. Een vermoe delijk goedaardige influenza-epidemie heeft uit Italië, via België, ons land be reikt en hierdoor krijgt deze inenting, waarmee reeds eerder, o.m. in Amerika, werd begonnen, een actuele betekenis. By Philips-Van Houten te Weesp wordt op bescheiden schaal een gemengd influ- enza-vaccin wetenschappelijk bereid. Dit was een verre van eenvoudige zaak. De productie heeft echter in Weesp een aan vang genomen, al zal het nog enkele weken duren, voordat aan de aanvragen kan worden voldaan. Pakistan heeft bekend gemaakt, dat het Nehroe's uitnodiging naar de Aziatische conferentie te New Delhi aanneemt. Dezer dagen bestond het Centraal Bureau voor de Statistiek een halve eeuw en mede ter gelegenheid van dit heuglijk feit namen wij in ons blad een vraag gesprek op met de Directeur-Generaal dezer belangrijke instelling, dr Ph. J. Idenburg. Hierin heeft deze gezegd, in diepe zorg te zijn over de vele kinderen, die er in Nederland worden geboren. In 1952. zo becijferde hij. moeten we voor 350.000 mensen meer werkgelegenheid ge schapen hebben. Hij vroeg zich in dit verband af, of de Nederlanders zich van de situatie, waarin we ons bevinden, wel voldoende bewust zijn. Nu zijn er lezers van ons blad geweest, die in deze opmerkingen van dr Idenburg iets meenden te lezen van een verkapte opwekking tot geboortebeperking. Of dit werkelijk zo is, menen wij in het middc-n te moeten laten. Een vraaggesprek is een bijdrage met geheel eigen karakter. De ondervraagde is. dunkt ons. niet in de zelfde mate verantwoordelijk voor het geen hij ten beste geeft, als iemand, die zelf een artikel schrijft. Daarom kan een onderwerp als dit beter in het algemeen worden behandeld. Toch. willen wy een opmerking maken, zijn de vragen welke hier liggen, niet van dien aard, dat ze in één enkel artikel, ook niet in dit artikel, kunnen worden behandeld. We wensen wel uitdrukkelijk te verklaren, dat wij niet instemmen met de mening, dat de huidige situatie, en nog meer de toekomst, de opdracht inhoudt van geboortebeperking. In dezen gelden, zo is onze overtuiging, andere eisen, geldt met name het God delijk gebod, dat wij dienen na te komen en waaraan voor ons de zekerheid ver bonden is. dat alle dingen, ook onze kin deren, ons toekomen uit Gods vaderhand en dat ook die kinderen leven en zullen leven onder Zijn voorzienig bestel. Maat schappelijke overwegingen kunnen in dezen aanzien niet beslissend zyn. Iets anders is het, of wij geen maat schappelijke voorzorg dienen te beoefe nen met het oog op het snel stijgend in wonertal van ons land. En ingeval dr Idenburg van oordeel is, dat die voorzorg in te geringe mate aanwezig is. en dat we zorg behoren te koesteren over dat gebrek aan voorzorg, dan zijn we het hiermee eens. In een groeiend inwonertal zien wy de goede hand Gods. Maar het is aan ona om. zoveel als in ons vermogen is, te zorgen, dat aan maatschappelijke voor waarden wordt voldaan, in het bijzonder, dat de levensmogelijkheid en de werk gelegenheid aanzienlijk worden opge voerd. Ook daarbij zal de wetenschap der statistiek uitnemende diensten bewijzen. Ons volk zal er wel bij varen, wanneer de diepe zorg. welke sommigen gevoelen, wordt weggebannen door do voorzorg waarop al onze kinderen nu en in de toekomst recht habben. RUSSEN HEFFEN VERKEERS- STOPZETTING OP. De Russische grensautoriteiten hebben gisteren onverwacht het verkeer op de hoofdwegen tussen Obersuhl in hun zone en Herleshausen in de Amerik. zone ge opend. Op 30 December jl. hadden zij daar het verkeer stopgezet Nieuwe moord op planter Op 5 Januari is de heer A, D. Moser, tuinemployé van de suikerfabriek Band- jaratma van de Koloniale Bank in een hinderlaag van terroristen gevallen en om het leven gekomen. DAT ZAL RUSLAND NIET PRETTIG VINDEN De Republikeinse Senator. Alexander Smith, heeft aan het Amerik. Congree voorgesteld, om 7.7 millioen dollar Van de Finse schuld aan de Ver. Staten gebruiken t.b.v. het Finse onderwijs. MINISTER VAN SCHAK IN SURINAME. Minister Van Schaik is, volgens Aneta. hedenochtend op het vliegveld van Para maribo aangekomen. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht D« Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust aanvankelijk krachtige of harde, later iets afnemend# Noordelijke wind. In het binnenland vrij krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. ZON EN MAAN. Zondag 9 Jan. Zon op 8.46, onder 16.49; Maan op 12.34. onder 2.55. 10 Jan. Zon op 8.46, onder 16.50; Maan op 12.51, onder 4.13. 14 Jan. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1